Hlavní Zdraví

Jaký by měl být výtok po 2–4 měsících po porodu během kojení - krev, hnědé, krvinky?

Krevní výtok po porodu je povinný a zcela normální proces. Tím se z těla odstraní lochie a zbytky placenty. Norma se považuje za propouštění po celou dobu po porodu (přibližně 8 týdnů).

Krevní výtok po porodu: kolik může být normální a co dělat, pokud jsou hojné a nekončí dlouho? Je to důvod k obavám ?

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení je podle Světové zdravotnické organizace nouzovou porodnickou patologií, která komplikuje každé desáté narození na světě. Každé 4 minuty na světě, bez ohledu na stupeň rozvoje země, umírá jedna žena při porodu kvůli abnormálnímu krvácení z dělohy v časném (včetně) porodním období.

Těžké (těžké) krvácení po porodu je téměř vždy spojeno s komplikacemi, u císařského řezu je pozorováno téměř dvakrát častěji. To však neznamená, že by malé krvácení bezprostředně po porodu mělo být vnímáno jako ohrožení života. Hlavní věc je znát příčinu tohoto projevu, množství přípustné vylučované krve a její barvu.

Ženské děložní tepny po celou dobu těhotenství dodávají 500 až 700 za minutu k připevnění placenty. Po porodu může toto množství krve zůstat v dutině dělohy. K alokaci krvácení v následujícím (časném poporodním) období dochází v důsledku přirozených kontrakcí děložní dutiny.

Myometrium, pokud je vše v pořádku, a porod proběhl přirozeně, se během prvních tří dnů velmi rychle snížil. Proto je během tohoto období pozorováno nejhojnější vypouštění. Poté je vypouštění po dobu jednoho měsíce považováno za normu. Jedná se však o skromný, nikoli konstantní výboj nahnědlého rozmazaného stínu..

Po císařském a přirozeném porodu by mělo být množství uvolněné krve stejné.

Císařský řez, i když se považuje za bezpečný a často prováděný zákrok, protože na těle dělohy je proveden řez, může později způsobit krvácení po porodu v případě, že matce nebyl podán další oxytocin, aby se zlepšily kontrakce dělohy. Kromě toho se injekce provádějí proti tetanu (do žaludku) a kapátka s oxytocinem se umístí přímo do porodní komory poté, co se dítě odstraní z dělohy..

Nejnebezpečnějším stavem v porodnictví v období po porodu je hypotenze dělohy. Jednoduše řečeno, jedná se o pasivitu děložního těla ke kontrakci, je v jakémsi „ochrnutém“ poporodním stavu (období), a proto je krvácení po porodu v prvním období nejčastěji spojeno právě s takovou anomálií.

Poporodní hypotonické krvácení je příčinou úmrtí u žen v poporodním období, dokonce i zkušení porodníci tento proces nemohou zastavit. Pokud je úkol komplikován velkou ztrátou krve (více než 1,5 litru) vzácné krevní skupiny, která porodila (4,3 Rh negativní), je úmrtnost na výsledek porodu velmi vysoká.

Všechny přirozené procesy pro ženské reprodukční orgány by měly skončit do konce druhého měsíce. Proto porodníci varují před raným pohlavním stykem. Sexuální život můžete začít teprve 2 měsíce po porodu. Porušení tohoto pravidla může vyvolat zvýšené vylučování z děložní dutiny. Nebezpečné příznaky (příznaky) v tomto případě:

 • bolení břicha;
 • těžkost v dolní části zad;
 • hnilobný zápach na intimních místech;
 • nazelenalý nebo zřetelný žlutý výboj;
 • teplota;
 • ztráta vědomí.

V tomto případě lékař provede další studii, protože pokud krev není celá, může se vyvinout smrtelné onemocnění - endometritida.

O tři měsíce později by nemělo dojít k žádnému propuštění. Pokud dojde k propuštění červeného odstínu a žena v porodu kojí, měli byste se poradit s lékařem. Jakékoli zpoždění může být život ohrožující..

V tom případě musíte navštívit lékaře?

Krvácení se stává nebezpečným, pokud začne znamenat ohrožení zdraví a života ženy.

Krvácení dělohy, ke kterému dochází bezprostředně po porodu, se obvykle vyvíjí na pozadí prasknutí dělohy, stěn vagíny a perineu - tento stav vyžaduje urgentní šití poškozených tkání, zatímco genitální orgán je obvykle zcela odstraněn, aby se zabránilo masivní ztrátě krve.

Pokud je příčinou těžkého krvácení zbytky placenty a placenty v děloze, jsou odstraněny ručně v celkové anestézii.

Nouzová péče po porodu je vždy doprovázena zavedením hemostatik do těla ženy při porodu, v případě potřeby se provádí transfúze dárcovské plazmy a krve.

Pozdní krvácení vyžaduje lékařský zásah, pokud trvá déle než 6 týdnů, výtok červených krvinek se opět mění na červenou krev, stav ženy se prudce zhoršuje, doprovázený silnou bolestí a příznaky intoxikace.

Poporodní krvácení se může zvýšit po sexu, vzpírání nebo cvičení.

Pokud krvácení neklesne ani po několika dnech, vyhledejte lékaře.

Nejpravděpodobnější jsou krevní sraženiny nebo částice placenty v děloze, díky nimž se nemůže řádně stahovat.

Pokud po porodu krvácí po dlouhou dobu, výtok se stává hnědým nebo žlutozeleným s nepříjemným zápachem a neodezní, infekce musí být vyloučena.

Tento stav může doprovázet bolest v podbřišku a horečce. Je nutné se poradit s lékařem.

Včasná léčba pomáhá zbavit se zánětlivého procesu v ženském těle v krátkém čase a bez zdravotních komplikací.

Pokud se těžké krvácení náhle obnoví i po zastavení, zatímco se stav ženy zhoršuje, je třeba zavolat sanitku..

Je nerealistické zastavit tento výboj na vlastní pěst a nečinnost a intenzivní krevní ztráty mohou ohrozit život ženy.

Příčiny krvácení po porodu

Krvácení v poporodním období má odlišnou etiologii původu, liší se intenzitou, klinickým projevem (obrázek) a složitostí ženy při porodu (nouzové, patologické). Nejčastější krvácení po porodu je spojeno s projevem, jako je hypotenze dělohy. Z tohoto důvodu lékaři zejména doporučují zavádění specifických léků pro prevenci, které urychlují redukci děložních svalů (Oxytocin, Carbetocin nebo Pabal). Důvody, proč se vyskytuje krvácení spojené s hypotenzí:

 • věk do 18 let;
 • anomálie patrimoniálních sil, placenta;
 • anafylaktický šok;
 • embolie;
 • preeklampsie;
 • malformace vnitřních orgánů (děložní, rohovitá děloha;
 • dříve proskopická děloha a následné narození jsou přirozené;
 • polyhydramnios;
 • velké množství ovoce;
 • chronická extragenitální onemocnění.

Existují však i jiné příčiny krvácení v časném poporodním období:

 1. Porušení odlupování placenty. Po porodu je nejdůležitější „porodit“ místo dítěte, tzv. Placentu. Poporodní krvácení a jejich nejčastější příčiny jsou zbytky tkáně uvnitř dělohy. V každém případě je nashromážděna krev, kterou porodník vymáčkne z dělohy okamžitě na porodnický stůl, když dítě leží na hrudi své matky. Takový proces nepřináší ženě při porodu bolest a kvalifikovaný odborník udělá vše, aby během této doby všechny sraženiny vyšly ve velkém množství. Pozdní poporodní krvácení (po měsíci) je zpravidla spojeno přesně s takovým procesem, kdy tělo dělohy není zcela zbaveno zbytků placenty. Kromě toho bylo propouštění na celé následující období normální a stav ženy v porodu nevyvolával obavy. Nejlepší prevencí takové nevzhledné situace je ultrazvukové vyšetření po propuštění z porodnice.
 2. Poranění při porodu. Tato patologie je pozorována u stejného raného porodu, mnohočetného těhotenství. Situaci komplikuje tzv. Rychlý porod se zvýšenou intoxikací těla. Slzy nebo řezy mohou být na těle dělohy (císařský řez), na děložním čípku a ve vagíně (během přirozeného porodu). Závažnost je určena kategorií (1 až 4). Čím těžší je závažnost, tím vyšší je riziko ztráty krve. Příčiny tohoto stavu mohou být časné vícenásobné potraty (více než 5), předčasné narození s komplikacemi, obtížná předchozí narození (císařský řez), porodnická negramotnost. Roztržení se je mnohem horší než porodnické řezy, takže pokud porodník během porodu zjistí, že hlava dítěte neprochází, je vhodné provést porodnické řezy, než žena při porodu ztratí hodně síly a krev.
 3. Krevní nemoci. Nejvzácnější podmínky, které je třeba prozkoumat předem.

Mezi nebezpečná onemocnění, která mohou způsobit komplikace a objevy krvácení, patří:

 • hemofilie;
 • hypofibrinogenemie;
 • von Willebrandova choroba.

Krvácení během porodu (a / nebo poporodní období) a jejich příčiny jsou vyvolány především patologickými stavy. Riziková skupina zahrnuje těhotné ženy, jako je primiparous v raném věku, vícenásobná těhotenství, přirozený porod po císařském řezu, dítě vážící více než 4 kg nebo méně, pokud je hmotnost matky nižší než normální, abnormality dělohy a úzké pánve. Poporodní doporučení by měla být přísně dodržována.

Krvácení v následujícím a časném poporodním období je možné zabránit, pokud poskytnete všechny informace o svém zdraví, dodržujte doporučení lékaře a pochopte potřebu císařského řezu (pokud je uveden). Prevence krvácení po porodu - zavedení dalšího množství hormonu oxytocinu a dalších léků, které pomohou posílit děložní kontrakce. Brzy poporodní krvácení jsou považována za nebezpečné stavy, které vedou k úmrtí žen při porodu v prvních třech měsících po porodu..

Obecná informace

Nebezpečí poporodní hemoragie spočívá v tom, že může vést k rychlé ztrátě velkého množství krve ak úmrtí ženy při porodu. Bohatá ztráta krve přispívá k přítomnosti intenzivního krevního toku dělohy a velkého povrchu rány po porodu. Tělo těhotné ženy je obvykle připraveno na fyziologicky tolerovatelnou ztrátu krve při porodu (do 0,5% tělesné hmotnosti) v důsledku zvýšení intravaskulárního objemu krve. Navíc poporodní krvácení z děložní rány je zabráněno zvýšenou kontrakcí svalů dělohy, kompresí a přemístěním do hlubších svalových vrstev děložních tepen se současnou aktivací systému srážení krve a trombózou v malých cévách.

Časné poporodní krvácení se objevuje v prvních 2 hodinách po narození, později se může rozvinout v období od 2 hodin do 6 týdnů po narození. Výsledek poporodního krvácení závisí na množství ztracené krve, míře krvácení, účinnosti konzervativní terapie a vývoji DIC. Prevence krvácení po porodu je naléhavým úkolem porodnictví a gynekologie.

Krev po porodu: jak moc to jde a na čem závisí délka

Krvácení v prvním poporodním období se vyskytuje v prvních dvou hodinách, maximálně čtyři hodiny po porodu. Takový proces je zahájen pod vlivem přírodního hormonu, který se vylučuje během porodu a porodu - oxytocinu. Celé následující období (1 den nebo více) je označeno jako pozdní krvácení.

Nascentní matky již vědí, kolik času potřebuje k porodu po porodu a co by vlastně mělo být propuštění a co by mělo vyvolat obavy. Je však velmi důležité, aby ti, kteří rodí poprvé, věděli, kdy krev přestane proudit, jak dlouho to jde, kolik dní je považováno za normální a co dělat, pokud krvácí déle, než je předepsané období.

Krevní sraženina ve formě děložní dutiny po každém narození. A tento proces je považován za normální, pokud sraženiny vyjdou až 5 dní po narození dítěte. Za tímto účelem se ve skutečnosti provádí další studie ultrazvukového vyšetření, a pokud se zjistí, že nějaký kus stále zůstává, provede se další kyretáž (pod lokálním anestetikem)..

Přirozená normální ztráta krve při porodu - objem 0,5 - 0,6 litru. Až do jednoho litru je povolen císařský řez, avšak ke stabilizaci stavu je krevní transfúze vždy prováděna paralelně s anestetiky (se spinální anestézií), bez ohledu na stav pacienta. Cokoli nad uvedeným objemem je anomálie vyžadující další ošetření. Jak ale lze nezávisle určit samotnou normu, je možné nějak určit, aniž by se měří kapalina?

K tomu potřebujete znát proces rozdělování krve, jeho intenzitu vzhledem k porodu. Průměrné trvání (trvání) normálního předčasného krvácení je prvních pět dní, tj. Doba, kdy je žena v porodu v nemocnici. Jedná se o hojné šarlatové výboje, které doslova nejde, ale „pískají“ při sebemenším pohybu, a to je normální.

Přibližně od třetího, pátého dne se propouštění stává méně intenzivním a od druhého týdne se shoduje s jednoduchými menstruačními obdobími. Mohou být současně větší, ve druhém méně, ale je to přirozený proces, který by neměl matce vyvolat strach. Situace se nepovažuje za normální, když měsíc po porodu krev zčervenala šarlatově nebo vínově. To může znamenat poporodní komplikaci, která vyžaduje okamžitou hospitalizaci..

Asi jeden a půl až dva měsíce po narození by se takové propouštění mělo úplně zastavit. Pokud ani špinění nekončí ve třetím měsíci, je nutné další vyšetření. Pro kontrolu ženy v porodu a jejího stavu, porodník jmenuje čas pro povinnou návštěvu u lékaře po porodu:

 • po všechny dny, kdy je žena v porodu na oddělení porodnice (sledování lékařů);
 • poslední den vybití (bez selhání ultrazvukem);
 • dva měsíce po narození;
 • 6 měsíců po narození;
 • následné povinné gynekologické vyšetření z hlediska pravidelného výzkumu.

Pokud náhle došlo k tomu, že se krvavé výboje v prvním měsíci v normálním objemu zvýšily, a pak prudce pokračoval ve zvyšování objemu, změnila se barva a vůně a žena při porodu cítila únavu, ospalost a ztrátu chuti k jídlu, je nutná hospitalizace s léčbou antibakteriální a protizánětlivou terapií.

Je důležité pochopit, že celý proces čištění dělohy je nezbytným obdobím čištění od stagnujících krevních sraženin, a pokud je vše v pořádku, nedochází ke změnám barvy, vůně a pohody, pak byste se neměli bát. Množství krve v prvním měsíci se může jednou zvýšit v důsledku zvýšené závažnosti, nervového stavu, deprese, snížené hladiny hemoglobinu. Všechny tyto příznaky jsou však snadno eliminovatelné. Nejobsáhlejší (rozmačkaný) výboj zpravidla končí v prvních 10 dnech.

Kritéria hodnocení po porodu

Celý tento proces je zaměřen na obnovení funkcí reprodukčního systému a na vyčištění a regeneraci dělohy. Porozumění jeho vlastnostem je důležité pro pochopení toho, co se s vámi děje, a jaké jsou normy a odchylky ve výboji po porodu.

Abyste pochopili, zda existuje důvod k obavám, musíte vyhodnotit leucorrhoea na základě následujících charakteristik:

 • doba trvání
 • hlasitost;
 • vzhled;
 • celková pohoda.

Protože imunitní systém a celé tělo jsou příliš slabé, období po porodu se stává nejen časem k nalezení radosti z mateřství, ale také doprovodným časem úzkosti pro matku.

Jaký by měl být výtok bezprostředně po porodu a v pozdním poporodním období, je ovlivněn individuálními vlastnostmi těla a také tím, jak uplynula období těhotenství a porodu..

Změny v hormonálním pozadí také podporují to, co se děje. Pokud byly na začátku těhotenství hormony přestavěny tak, aby podporovaly proces nesení a ochrany plodu, jejich hlavním úkolem je nyní vrátit se k jejich těhotenské normě. Nesmíme také zapomenout, že se objevil nový úkol - kojení a práce hormonů se aktivně zaměřují na udržení laktace.

Funkce poporodní hemoragie

Světlá šarlatová krev v prvním měsíci narození, konkrétně v prvních dvou týdnech, je přirozeným procesem čištění dělohy, která eliminuje nahromaděný přebytek krve jejím snížením. Normální je malá ztráta krve při porodu do 0,6 litru, vše výše je otázkou vyžadující pozornost.

Nouzovou péči v období po porodu lze vyžadovat pouze v těchto situacích:

 • zvýšení tělesné teploty (obvykle ne rychlejší než třetí den);
 • ztráta krve více než jeden litr;
 • dezorientace;
 • zvracení, nevolnost, bolesti hlavy současně;
 • akutní bolest břicha (ne na dně, kde jsou přirozené křeče dělohy);
 • zúžení žáků a ztráta vědomí, částečná ztráta paměti;
 • zastavení sekrecí v jakémkoli množství (ani nezmizí). Další způsoby zastavení krvácení se považují za zánětlivý proces, který následně vyvolá děložní hemostázu;
 • rychlé dýchání, puls, palpitace;
 • hnilobný, shnilý zápach hojného výboje;
 • horké, těsné ke žaludku, špatně hmatatelné.

Porodnické krvácení v časném období po porodu nevyvolává obavy, pokud se žena cítí dobře a její břicho dobře hmatné, nedochází k žádnému ztížení a žena v porodu nereaguje na všechna lékařská vyšetření bolestivým vnímáním.

Naopak komplikace po porodu (brzy nebo pozdě) - jedná se o velmi velké riziko pro zdraví ženy. Všechny projevy se mohou vyvíjet rychlostí blesku, během několika hodin, sepse vyvolává komplikace, smrt pacienta.

Proto se na porodnici žádají ženy v porodu, aby systematicky měřily tělesnou teplotu, ukazovaly povahu propouštění a hmataly alespoň dvakrát denně. Jedná se o přirozený proces, kterým je prevence poporodní komplikace..

Obecná informace

Nebezpečí poporodní hemoragie spočívá v tom, že může vést k rychlé ztrátě velkého množství krve ak úmrtí ženy při porodu. Bohatá ztráta krve přispívá k přítomnosti intenzivního krevního toku dělohy a velkého povrchu rány po porodu. Tělo těhotné ženy je obvykle připraveno na fyziologicky tolerovatelnou ztrátu krve při porodu (do 0,5% tělesné hmotnosti) v důsledku zvýšení intravaskulárního objemu krve. Navíc poporodní krvácení z děložní rány je zabráněno zvýšenou kontrakcí svalů dělohy, kompresí a přemístěním do hlubších svalových vrstev děložních tepen se současnou aktivací systému srážení krve a trombózou v malých cévách.

Časné poporodní krvácení se objevuje v prvních 2 hodinách po narození, později se může rozvinout v období od 2 hodin do 6 týdnů po narození. Výsledek poporodního krvácení závisí na množství ztracené krve, míře krvácení, účinnosti konzervativní terapie a vývoji DIC. Prevence krvácení po porodu je naléhavým úkolem porodnictví a gynekologie.

Pozdní poporodní krvácení

Pozdní krvácení se považuje za propuštění z jednoho dne (porodnictví). V praxi je však u žen v práci všechno propuštění po jednom měsíci pozdě. Izolace měsíc po narození končí u téměř 60% žen v práci.

Pokud se po cvičení objeví slabé nahnědlé větve, neměli byste si dělat starosti. Dojde-li ke kontrakci děložního těla podle období po porodu, bude mít takový výtok krátkodobý charakter a skončí za několik hodin.

Pokud však dojde k výše uvedeným patologickým stavům spojeným s hojným výtokem a špatným zdravotním stavem, pak byste neměli váhat a obrátit se na gynekologa. Každou minutu obnovy situace komplikuje..

Doba trvání

Když propuštění skončí po narození dítěte - to je nejnaléhavější záležitost pro ženy porodící.

Během narození dítěte je placenta oddělena od sliznice, ke které byla připevněna, a začíná krvácet.

Krev, která vyjde, je poporodní výboj, do kterého jsou přidány krevní sraženiny.

, placentární zbytky, hlen a exfoliační epitel.

Jdou déle než menstruace, obvykle po celou dobu uzdravení. V nemocnici to doktoři řídí a po propuštění žena sama.

Jak dlouho je propouštění po porodu? Jedná se o individuální proces v závislosti na rychlosti hojení rány v děložní dutině, jejímu smrštění a rychlosti obnovy jeho vnitřního obalu. Celkové zotavení závisí

 • děložní kontrakce;
 • rychlost koagulace krve;
 • stáří
 • podmínky dělohy;
 • fyzická aktivita.

Pokud je hojení aktivní a není doprovázeno komplikacemi, pak obvykle končí za 5-8 týdnů

, pak lochie přestane.

Ve vzhledu je lochie velmi podobná menstruaci, ale jejich počet se postupně snižuje z 0,5 l na 0,1 l za den.

Léčba poporodní hemoragie

Léčba poporodní hemoragie je povinný soubor opatření, která zabraňují výskytu nebezpečných situací:

 1. Hospitalizace. První věc, kterou si pamatujete, není samoléčení, lehněte si a čekejte. Každá kapka krve představuje riziko a smrtelné nebezpečí. Hospitalizaci lze provést jak na porodnici (pokud je dítě mladší než měsíc), tak v nemocnici gynekologické patologie. Délka léčby závisí na stupni složitosti a množství ztracené krve.
 2. Výstup moči pomocí uretrálního katétru. Úplný pohyb střev je nezbytným opatřením, které působí proti tvorbě tlaku močoviny na těle dělohy, kontrakce se objevují intenzivněji.
 3. Kontrola porodního kanálu a po porodu. Pro vyloučení zranění, která byla možná při porodu, jakož i prasknutí dělohy (s císařským řezem), je nutné provést kompletní studium všech vnitřních orgánů. Život ohrožující stav - krev vstupující do břišní dutiny.
 4. Ultrazvukové vyšetření je také povinnou událostí, která se provádí souběžně se všemi vyšetřeními. Pouze na takovém zařízení lze vidět nepřítomnost nebo přítomnost sraženiny, dalších laloků po porodu.
 5. Předepisování léků. Na základě studií a získaných údajů lékař předepíše účinnou a naléhavou léčbu, která bude působit proti tvorbě atonie dělohy. Hlavní věcí je zjistit příčinu tohoto stavu, stupeň procesu a jeho složitost. Léky, které se v každém případě používají, jsou intravenózní injekce léků obsahujících oxytocin nebo methylergometrin. Kromě toho je předepsána protizánětlivá a antibakteriální terapie, která vylučuje možnost vzniku život ohrožujících situací pro matku.

Poporodní žena a její příbuzní by měli pochopit, že poporodní období je nejtěžším okamžikem pro ženské tělo, které se naučilo být jen matkou. V tomto okamžiku dochází ke všem důležitým změnám v těle: dívka se stává matkou. Aby celý proces zotavení probíhal bez komplikací, je důležité dodržovat doporučení lékaře a dodržovat všechny jeho pokyny.

Co dělat

Pokud je u ženy diagnostikována poporodní krvácení, které nesplňuje standardy, je nutné pro léčbu patologického procesu určit příčinu jejího výskytu. Zdroj problému lze zjistit pomocí vizuálního vyšetření pacienta nebo ultrazvukem. Krevní test a vaginální nátěr lze předepsat, pokud existuje podezření na špatnou krevní srážlivost nebo infekci.

Pokud je 3. fáze porodu komplikovaná narostlou placentou, aby se zabránilo krvácení, provede se ruční extrakce. Procedura se provádí v celkové anestézii..

Když krev přestane proudit, ale nahromadí se v děložní dutině, může být ženě doporučena masáž žaludku, injekce oxytocinu nebo kyretáž..

Pokud lochie šla bez patologií, ale ke krvácení došlo v pozdním stádiu porodu, je nutné zavolat sanitku. Před přijetím lékařů musí žena ležet na zádech s válečkem pod hýždě.

Jak zastavit

Zastavit poporodní krvácení, které bylo způsobeno patologickými důvody, je možné pouze v nemocnici. Když je porodní kanál rozbit, je žena šita. Pokud jsou během ultrazvukového skenování nalezeny zbytky placentární tkáně, je pacient vyčištěn, tj. škrábání. Pokud je podezření na infekční lézi, je předepsána antibiotická terapie..

Pokud má žena slabé cévy, může jí být předepsán glukonát vápenatý. Zastavení krvácení z dělohy není nouzovým opatřením. Často se používá v kombinaci s jinými drogami..

Pomocí těchto léků je možné zabránit velké ztrátě krve:

 • Dicinon;
 • Kyselina aminokapronová;
 • vitamín k.

Aby se snížila ztráta krve při atonii dělohy po narození dítěte, může být ženě podána vnější, vnitřní nebo kombinovaná masáž..

Metoda léčby se vybírá pro každou ženu individuálně na základě celkového počtu lékařských informací o pacientce. V kritických situacích, kdy všechny předchozí pokusy o zastavení krvácení nepřinesly pozitivní výsledky, lze provést hysterektomii. Tato operace zahrnuje odstranění dělohy. Žena po ní ztratí reprodukční schopnosti, ale takový chirurgický zákrok může pacientovi zachránit život.

Pokus o zkrácení trvání děložního výtoku (lochie) se nedoporučuje, pokud poporodní zotavení těla pokračuje bez komplikací.

Prevence krvácení po porodu

Prevence krvácení po porodu je dodržování doporučení a jmenování porodnic. Kontrakce dělohy je přirozený proces, který lze urychlit pomocí přírodních postupů pro ženy, které příroda předpokládala:

 1. Kojení dítěte pomáhá zvyšovat produkci vlastního hormonu štěstí - oxytocinu a endorfinu. Pod vlivem těchto hormonů se děloha stahuje rychleji a proces zotavení se dlouho nevytahuje.
 2. Lehněte si na břicho - jednoduché doporučení, které vám také umožní další stimulaci dělohy ke kontrakcím.
 3. Okamžitě po porodu aplikace chladu na spodní část břicha. Tyto postupy zpravidla provádějí sestry, které pomáhají ženám na porodech ihned po porodu. Nedoporučuje se provádět takové události na vlastní pěst.
 4. Časté krmení dítěte (na vyžádání). V prvních měsících života dítěte vyžaduje nejen zvýšenou pozornost své matky, ale také potřebuje doplnit své vlastní síly, které jsou částečně kompenzovány mateřským mlékem. Takový proces je stanoven na genetické úrovni, a proto příroda sama o sobě umožňuje vyhnout se všem druhům komplikací po porodu, proto stačí krmit dítě, jakmile to vyžaduje..
 5. Procházky pod širým nebem. Regenerace červených krvinek a zvýšená hladina hemoglobinu jsou nutností pro všechny ženy v práci. Takový úkol je však zvláště důležitý pro ty, kteří porodili císařský řez. Stehy, které byly položeny během procesu porodu, budou přitahovat, léčit a způsobovat nepohodlí, bolest. Ale procházky na čerstvém vzduchu jsou nutností pro každého bez ohledu na stav a stupeň obtížnosti porodu..
 6. Pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Stagnující moč je riziko pro matku, která pod tlakem naplněné močoviny není schopna normálně a intenzivně stahovat. Hlavním úkolem ženy při porodu je proto neustále sledovat vyprazdňování a v žádném případě nevydržet.

Prevence krvácení - to jsou jednoduchá doporučení, která může každá žena následovat.

Osobní hygiena během tohoto období

Je užitečné samostatně zvážit takový proces jako osobní hygienu po porodu. Mnoho dívek, které rodí dívky, se bojí jít do sprchy, nechat dítě nebo provádět vodní procedury. Osobní hygiena v poporodním období je však klíčem k rychlému uzdravení a prevenci komplikací.

Kromě toho, že je nutné provádět sprchy každý den, je důležité provádět preventivní omývání švů, zejména pokud jde o několik vnějších švů na stydech. Čím čistší bude sestřih, tím rychlejší je proces hojení. Zbytky krve a sekrece přispívají k rozvoji patogenní flóry, což v budoucnu povede k hnisání.

Jak se vyhnout infekci během výboje?

 1. Umyjte genitálie teplou vodou pokaždé po záchodu, zatímco směr proudu by měl směřovat zepředu dozadu.
 2. Vezměte si teplou sprchu denně se speciálními hygienickými výrobky.
 3. Místo hygienických vložek v první den po narození je lepší používat speciální sterilní pleny.
 4. Je lepší vyměnit vycpávky denně až osmkrát denně, zejména pokud je krevní sraženina hojná.
 5. Je přísně zakázáno používat tampony během celého procesu čištění, a to i v pozdějších fázích.

Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla hygieny a některá doporučení lékaře, bude období po porodu poměrně bezpečně. Hlavní věcí v této době je věnovat maximální pozornost nejen vašemu dítěti, ale také sobě. Tělo po porodu je docela slabé a zdravé stravování a zvláštní péče budou zvláště užitečné. To umožní zachránit tělo pro budoucnost a možná i pro druhé dítě.

Jak jsem se stal lékařem? Docela obtížná otázka... Pokud o tom přemýšlíte - nebyla na výběr. Narodil jsem se v rodině resuscitačního lékaře a každý den při večeři jsem slyšel příběh otce o tom, jak jeho den šel. V dětství to všechno vypadalo fantasticky, mimo realitu. Ohodnoťte tento článek:

(0 hlasů, průměr: 0 z 5)
Sdílet s přáteli!

Charakteristický

Je velmi důležité sledovat stav a barvu přísavek, protože to jsou ukazatele toho, jak dobře proces hojení pokračuje a zda existují komplikace. V prvních hodinách je přirozený nepříjemný zápach

z pochvy, stejně jako hojnost krve. Stav ženy sledují lékaři a není se čeho bát, je to přirozené. Celý proces propouštění po porodu
rozdělen do etap:

 1. První den jsou sekrece extrémně aktivní - přirozené cesty jsou otevřené, proto je důležité udržovat hygienu, aby nedošlo k infekci. V prvních 7 dnech Lochie, silný a jasný
  (červené nebo vínové), smíchané s hlenem a krevními sraženinami. V této době se děloha aktivně stahuje a všechny zbytky z ní vycházejí..
 2. 2-3 týdny: snížení množství lochie, již nejsou nasycené barvy a bez hlenu. Vyžaduje se hygiena
  - přispěje to k odstranění zápachu. Můžete již používat denní podložky a měnit je po 4-5 hodinách.
 3. 3-4 týdny: krev klesá, je již lehká a bez zápachu. Děloha se již přestala stahovat, stezky se uzavřely, takže už není žádná bolest.
 4. Týden 4-5: v této době lochie obvykle přestane, dříve než získává hnědý nebo nažloutlý odstín,
  zcela bez zápachu. Někdy se díky individuálním vlastnostem těla táhne až na 8 týdnů. To je, jak moc může lohia jít.

Jak dlouho trvá propuštění po porodu? Obvykle končí pátým týdnem rychlým uzdravením. Ale nebojte se, pokud vydrží až 8 týdnů - to je normální. Pokud se krev zastaví za 2-3 týdny, musíte si dělat starosti

po porodu. Obvykle to není dobrý příznak existujícího problému a signál nezbytné návštěvy u lékaře. Důvody mohou být:

Závěr

Kolik krvácení po narození? - ve skutečnosti to není ta nejdůležitější otázka. Je mnohem důležitější, že mají normální barvu a konzistenci.

Ženy by měly pečlivě sledovat svůj stav v prvních dvou měsících po narození dítěte. Toto období je nebezpečné, když se objeví neočekávané potíže, které se mohou vyvinout v patologii. Proto je důležité pravidelně chodit do gynekologa a provádět všechny nezbytné testy a současně posilovat imunitu a zdraví celého těla..

Odchylky

S komplikovaným procesem hojení dělohy začíná žena bolest, horečku a krvácí necharakteristickou barvou a vůní.

To by mělo být základem pro návštěvu u lékaře. Existuje několik typů závažných komplikací.

, ale každá z nich je nebezpečná a může výrazně poškodit zdraví a život ženy:

 1. Infekce - nažloutlé zelené sekrece se shnilým zápachem indikují šíření infekcí.
  Spolu s nimi stoupá teplota a začíná silná bolest břicha. Díky včasnému přístupu k lékaři a testům je diagnostikována žena (je stanoven patogen) a je předepsána léčba, která umožňuje tělu bojovat s infekcí a pokračovat v procesu zotavení.
 2. Krvácení - vyskytuje se oslabenými svaly dělohy. V tomto případě je ženě podána injekce oxytocinu
  , díky čemuž se děloha rychle stahuje.
 3. Stagnace - břišní svaly jsou oslabené, děloha se začne opírat a dochází k ohybu
  , což narušuje uvolňování krve. V důsledku hromadění krevních sraženin a nežádoucího hlenu v děložní dutině dochází k zánětu, který může vést k závažným patologiím. V takové situaci je to nutné
  obnovit výstup
  , a za tímto účelem gynekolog podává ženě intravenózně dvě léky: Oxytocin - pro zesílení kontrakcí; No-spa - k úlevě od cervikálního křeče.

Aby se zabránilo stagnaci, měla by žena ležet častěji na břiše,

nedělejte aktivity a nepijte hodně vody.

Abyste se vyhnuli komplikacím, měli byste přísně dodržovat pokyny lékaře, dodržovat hygienické normy a zabývat se prevencí.

Jaký by měl být výboj po porodu?

V posledním období porodu dochází k porodu po porodu, což znamená dokončení procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozen povrch dělohy, zůstává na něm rána z bývalého připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy neuzdraví a sliznice se neobnoví, bude obsah rány vylučován z vagíny puerper, postupně se mění barva (bude méně nečistot v krvi) a klesá množství. Tyto poporodní sekrece se nazývají lochie..

Ihned po dokončení porodu se ženě injekčně podá lék, který stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy. Obvykle se jedná o oxytocin nebo methylegrometr. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (takže netlačí na dělohu a nezasahuje do jeho kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěn ohřívač ledu. Tato doba je velmi nebezpečná objevem hypotonického krvácení z dělohy, takže dvě hodiny po porodu jsou stále pozorovány v porodním sále.

Spotting je nyní velmi hojný, ale stále by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti a závratě. Pokud tedy máte pocit, že krev proudí velmi silně (například plenka pod vámi je mokrá), informujte o tom zdravotnický personál..

Pokud propuštění během těchto dvou hodin nepřesáhne půl litru a stav ženy při porodu je uspokojivý, bude převedena na porodnické oddělení. Nyní musíte sledovat své propuštění, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho vydrží. Nedělejte si starosti: sestra bude samozřejmě vše kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství propouštění. Abychom však byli sebevědomí a klidní, je lepší předem vědět, co se s tebou stane poprvé po porodu a jakou povahu by mělo mít normální poporodní propuštění.

Jaké jsou propuštění po porodu?

Lochia je složena z krvinek, sacharózy, plazmy, fragmentů sliznice děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z děložního hrdla, takže si všimnete hlenu a sraženin v nich, zejména v prvních dnech po narození. S tlakem na břicho a také s pohybem se může výtok obsahu rány zvýšit. Mějte na paměti, že pokud se chcete dostat z postele - okamžitě zaplavíte. Doporučujeme proto nejprve umístit plenu pod nohy.

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku se podobají výboji během menstruace, pouze mnohem hojnější. To je dobré, protože dochází k očištění dutiny dělohy od obsahu rány. Během několika dnů se lochie stane tmavší barvou a méně kvantitou. Ve druhém týdnu bude výboj hnědo-žlutý, získává slizniční konzistenci a po třetím - nažloutlý-bílý. Krevní nečistoty však lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu přemístěna na porodnické oddělení, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se intenzita výboje prudce zvýší, okamžitě zavolejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se obracejte na břicho: pomůže vám to vyprázdnit dutinu dělohy od obsahu rány. A ještě lépe - leží více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když necítíte nutkání. Optimálně každé 2-3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a zabraňuje její kontrakci.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha topný polštářek s ledem: cévy se budou stahovat, což také zabraňuje krvácení.
 • Nezdvihejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výboje zvýšit.

Navíc u kojících matek končí lochie mnohem rychleji. Proto kojte dítě na požádání - během sání se v matčině těle produkuje oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně se žena cítí křečovité bolesti a samotný výboj se zesiluje.

V brázdě. Poporodní propuštění

Uvolnění po porodu. Poporodní krvácení. Menstruace

Během několika týdnů po narození, zatímco se obnoví děložní sliznice (endometrium), si mladá matka zachovává sekrece z genitálního traktu. Jaké jsou tyto sekrece a v tom případě se mohou stát známkou potíží?

Poporodní propuštění z genitálního traktu ženy se nazývá lochie. Jejich počet v průběhu času klesá v důsledku postupného hojení povrchu rány, které se po oddělení placenty tvoří na endometriu..

Lochia se skládá z krvinek (bílé krvinky, červené krvinky, krevní destičky), plazmy, pocení z povrchu rány dělohy, odumírání epitelu výstelky dělohy a hlenu z děložního hrdla. Postupem času se složení Lochie mění, takže se mění jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dny poporodní periody. V prvních dnech po porodu (4-5 dní po porodu přirozeným porodním kanálem a 7-8 dní po císařském řezu) je žena v porodnické jednotce v poporodní jednotce pod dohledem zdravotnického personálu. Poté, co je žena propuštěna z domova, sama kontroluje její stav a její úkolem je v případě potřeby navštívit lékaře. Množství a povaha výboje může říci hodně, a je důležité si včas všimnout alarmujících příznaků.

Poporodní propuštění v porodním bloku

První 2 hodiny po porodu je žena v mateřské jednotce - ve stejné krabici, kde se porod uskutečnil, nebo na nosítku na chodbě.

Pokud je výtok bezprostředně po porodu krvavý, docela hojný, tvoří 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml, nevede to k porušení celkového stavu..

Aby se předešlo krvácení po porodu, močový měchýř se vyprázdní ihned po narození (moč se odstraní katétrem), led se umístí na spodní část břicha. Současně se intravenózně injikují léky, které snižují svaly dělohy (oxytocin nebo metilegrometril). Uzavřením dělohy blokuje otevřené krevní cévy v místě připojení placenty, čímž zabraňuje ztrátě krve.

Poznámka! V prvních dvou hodinách po porodu je žena na porodnici pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné z důvodu výskytu tzv. Hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno narušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním svalů. Pokud máte pocit, že krvácení je příliš hojné (podšívka je mokrá, plachta je mokrá), měli byste o tom okamžitě informovat zdravotnický personál. Je důležité vědět, že současně žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti, závratě.

Také v prvních 2 hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodního kanálu, pokud nebyly přišity, takže je důležité, aby lékař pečlivě vyšetřil vagínu a děložní hrdlo po porodu. Pokud některá mezera nebyla úplně uzavřena, může se objevit hematom (omezená akumulace tekuté krve v tkáních) perineum nebo vagíny. Žena může pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a znovu sešít mezeru. Tato operace se provádí v intravenózní anestezii..

Pokud první 2 hodiny po porodu (časné poporodní období) proběhly dobře, žena je převedena na porodnické oddělení.

Poporodní propuštění

Pokud je v prvních 2-3 dnech lochie v přírodě krvavá, je dost hojná (asi 300 ml za první 3 dny): podšívka nebo plenka se zcela naplní během 1-2 hodin, lochia se může srážet, mít vyzrálou vůni jako menstruační tok. Poté se počet přísavek sníží, získají tmavě červenou barvu s hnědým nádechem. Zvýšená sekrece během pohybu je normální. Na porodním oddělení provádí lékař každodenní procházku, po které kromě jiných ukazatelů stavu ženy posuzuje povahu a množství výtoku - za tímto účelem sleduje výtok na podšívce nebo podšívce. V řadě porodnic trvají na používání plen, protože pro lékaře je snazší posoudit povahu propouštění. Lékař obvykle stanoví počet sekretů u ženy během dne. Kromě toho se v prvních 2-3 dnech může během hmatu lékařem břicho objevit výtok.

Pro prevenci poporodní hemoragie je důležité dodržovat následující doporučení:

 • Vyprázdněte močový měchýř včas. První den musíte jít na toaletu nejméně každé 3 hodiny, i když nemáte pocit, že je potřeba močit. Přetékající měchýř narušuje normální děložní kontrakce..
 • Kojení na vyžádání. Během krmení je snížena děloha, protože podráždění bradavek způsobuje uvolňování oxytocinu - hormonu, který je produkován v hypofýze - endokrinní žláze umístěné v mozku. Oxytocin má kontrakční účinek na dělohu. Současně může žena cítit křeče v dolním břiše (u vícerozměrných dětí jsou silnější). Krmení se zvyšuje.
 • Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o prevenci zpoždění sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišní stěny oslaben, takže se děloha může odchylovat zadně, což narušuje odtok sekretů, a v poloze na břiše se děloha přibližuje k přední břišní stěně, eliminuje se úhel mezi děložním tělem a děložním hrdlem.
 • 3-4 krát denně k umístění ledové bubliny na spodní část břicha - toto opatření pomáhá zlepšit kontrakci svalů dělohy, děložních cév.

Pro ženy, u kterých byla děloha během těhotenství zarostlá (u těhotných žen s velkým plodem, pro více těhotenství, u vícečetných žen), stejně jako pro ženy, které měly po porodu komplikace (slabá práce, manuální oddělení placenty, včasné hypotonické krvácení). Oxytocin se předepisuje intramuskulárně po dobu 2–3 dnů, aby se děloha dobře stahovala.

Poznámka! Pokud počet sekrecí dramaticky vzrostl, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože existuje nebezpečí pozdního poporodní krvácení (pozdní poporodní krvácení zahrnuje krvácení, ke kterému došlo 2 nebo více hodin po porodu). Jejich důvody se mohou lišit.

Krvácení může být důsledkem zpoždění částí placenty, pokud nebylo včas diagnostikováno (v prvních 2 hodinách po narození). K takovému krvácení může dojít v prvních dnech nebo dokonce týdnech po narození. Poměr placenty v děloze může být detekován vaginálním vyšetřením (pokud se nachází v blízkosti vnitřního hltanu a děložního hrdla je předán) nebo ultrazvukem. V tomto případě se frakce placenty z dělohy odstraní při intravenózní anestézii. Paralelně se provádí infuzní terapie (intravenózní kapání tekutin), jejíž objem závisí na stupni ztráty krve, a antibakteriální terapie pro prevenci infekčních komplikací.

V 0,2-0,3% případů je krvácení způsobeno poruchami krevního srážení. Příčiny těchto poruch mohou být různá krevní onemocnění. Takové krvácení je nejobtížnější napravit, a proto je velmi důležitá preventivní terapie, která byla zahájena ještě před porodem. Obvykle si je žena vědoma, že má tyto poruchy před těhotenstvím.

Hyponické krvácení se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s nedostatečným stahem svalů dělohy. V tomto případě je krvácení poměrně hojné, bezbolestné. Pro odstranění hypotonického krvácení se zavádějí redukční léčiva, ztráta krve je doplněna intravenózními tekutinami a v případě těžkého krvácení krevní produkty (plazma, červené krvinky). V případě potřeby chirurgie.

Při zastavení výboje byste měli také vyhledat lékaře. Komplikace poporodní periody, charakterizované akumulací lochie v děložní dutině, se nazývá lochiometr. K této komplikaci dochází v důsledku přetížení dělohy a jejího zadního ohybu. Pokud není lochiometer včas eliminován, může nastat endometritida (zánět děložní sliznice), protože poporodní sekrece jsou živným médiem pro patogeny. Léčba spočívá v předepisování látek stahujících dělohy (oxytocin). V tomto případě je nutné odstranit cervikální křeč, pro kterou se No-shpu podává 20 minut před Oxytocinem.

Poporodní výboj doma

Je dobré, pokud propouštění po porodu trvá 6–8 týdnů (to je doba potřebná pro reverzní vývoj dělohy po těhotenství a porodu). Jejich celkový počet během této doby je 500 - 1500 ml.

V prvním týdnu po narození je propouštění srovnatelné s normální menstruací, pouze jsou hojnější a mohou obsahovat sraženiny. Každý den se množství výboje snižuje. Postupně se díky velkému množství hlenu stanou nažloutlé, mohou být smíchány s krví. Kolem 4. týdne je pozorován skromný „špinící“ výboj a na konci 6. až 8. týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy prochází rychleji. Nejprve se mohou při krmení vyskytnout křeče v dolním břiše, ale během několika dní zmizí.

U žen, které měly císařský řez, se všechno děje pomaleji, protože kvůli přítomnosti švu na děloze se to zhoršuje.

Pravidla hygieny v období po porodu. Dodržování jednoduchých hygienických pravidel pomůže vyhnout se infekčním komplikacím. Od prvních dnů poporodní periody se v lochii vyskytuje různorodá mikrobiální flóra, která po rozmnožení může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie netrpěla v děložní dutině a ve vagíně..

Během celého období, zatímco přidělení pokračuje, musíte použít podložky nebo plenky na spodní prádlo. Těsnění musí být vyměněna nejméně každé 3 hodiny. Je lepší používat těsnění s měkkým povrchem než s povrchem ok, protože na nich je lépe vidět povaha výboje. Těsnění s vůněmi se nedoporučují - při jejich používání se zvyšuje riziko alergických reakcí. Když ležíte, je lepší používat plenky pod sedadlem, aby nebránily přidělení lochie. Můžete si dát plenu, aby výtok vypadal volně, ale neznečistil prádlo. Tampony nelze použít, protože brání odstranění sekrecí z pochvy, místo toho je absorbují, což může způsobit růst mikroorganismů a vyvolat rozvoj zánětlivého procesu.

Několikrát denně se musíte umýt (po každé návštěvě toalety), Každý den se musíte sprchovat. Genitálie je třeba mýt venku, ale ne uvnitř, ve směru zepředu dozadu. Nemůžete se vyhazovat, protože tímto způsobem můžete přinést infekci. Ze stejných důvodů se nedoporučuje koupat se..

Při velké fyzické námaze se může objem výboje zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je individuální. Po porodu se hormon prolaktin produkuje v těle ženy, což stimuluje produkci mléka v ženském těle. Inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci.

Pokud je dítě kojeno, pravidelný menstruační cyklus jeho matky se zotaví 5-6 měsíců po porodu a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím se menstruace nemusí objevit vůbec nebo se mohou občas objevit. Při umělém krmení (dítě dostává pouze mléčnou směs) se menstruace zpravidla obnoví do 2–3 měsíce po porodu.

Pozorný přístup k povaze poporodního propouštění a dalším ukazatelům úspěšného průběhu poporodního období pomůže ženě vyhnout se mnoha komplikacím. Je důležité dodržovat všechna hygienická pravidla a doporučení lékaře..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti