Hlavní Zdraví

Alokace po porodu - normy a odchylky

Uvolnění po porodu je normální. Stává se to v prvních týdnech po narození dítěte. Článek bude diskutovat o tom, jaké jsou normální lochie a jaké jsou příznaky patologie..

Co to je

Po narození dítěte se placenta odlupuje. Sloužila jako zdroj potřebných látek pro dítě a jeho ochrana. Na místě placenty zůstává velká rána. Z toho proudí krev a plazma..

Lochia - toto je poporodní výtok z dělohy.

Složení přísavek, jejich barva a objem se liší v závislosti na tom, kolik času uplynulo od narození dítěte. Žena by měla vědět, kolik výboje jde po porodu, jaký by měl být jejich objem, barva.

Normy

Míra Lochia po porodu se liší podle dne a týdne..

První hodiny

Nyní je mladá matka pod dohledem zdravotnického personálu. Za normálních okolností je lochie krvavá a bohatá. Je normální, když se do hodin po narození dítěte vylije v průměru 400 mililitrů krve.

V této době existuje riziko krvácení z dělohy. K tomu dochází v nepřítomnosti kontraktilní aktivity dělohy. Aby se zabránilo krvácení, oxytocin se podává intravenózně.

První dny

Lochia v této době vyniká méně. Během 3 dnů zanechá celkem asi 300 ml krve. V ní se nacházejí sraženiny a krev. Abnormality jsou příliš hojné nebo skromné.

Měli by cítit čerstvou krev. Pak se změní na kyselé.

Po propuštění

Výrazy se stále pohybují asi měsíc a půl. Po celou tu dobu bude trvat 500 až 1500 ml tekutiny. Každý den to bude čím dál méně.

Barva se také mění - díky značnému množství hlenu se změní na žlutou. Toto je varianta normy. Pak bude lochie řídká a rozmazaná.

Doba trvání

Lochia po porodu odchází z 5 na 7 týdnů. Poté se obnoví děloha a žena si všimne obvyklého vaginálního výtoku. Následující faktory ovlivňují délku výtoku lochie:

 • rysy těhotenství;
 • rysy narození dítěte (přírodními prostředky nebo císařským řezem);
 • intenzita děložního krvácení;
 • poporodní komplikace;
 • frekvence kojení.

Čím častěji matka kojí dítě, tím více se stahují pohlavní orgány a tím méně se objeví lochie.

Odchylky

Příznaky patologického stavu jsou následující.

 1. Malý počet sekrecí nebo jejich úplná absence. Tomu se říká lohiometr. Jeho vzhled je spojen s abnormální kontrakcí děložního krku. Dalšími příznaky tohoto stavu jsou bolest v podbřišku, zvětšená děloha a horečka..
 2. Těžké krvácení. Více krve indikuje problémy srážení.
 3. Krvácení z kabelových pooperačních řezů.

K krvácení ze stehu, které jsou umístěny na porodním kanálu, dochází kvůli nedodržení poporodního klidu. K prasknutí švu dochází i při pohybu střev.

Pokud se epitel dělohy zotavil, měl by být výboj světlý nebo nažloutlý..

Následující příznaky označují vývoj nemocí:

 • vzhled nepříjemného zápachu;
 • svědění a pálení v perineu;
 • zvýšení teploty.

Vzhled zeleného odstínu naznačuje anomálii. Toto je patologický příznak bez ohledu na jeho výskyt v období po porodu. Taková lochie může naznačovat vývoj:

V takových případech je žena předepsána antibiotika. Je přísně zakázáno užívat antibakteriální léky samostatně.

Rybí zápach lochie by měl upozornit. Vypadá to z důvodu nedodržování hygienických pravidel nebo zhoršení kandidózy..

Hnilobný zápach se objeví, když:

Žena musí věnovat pozornost povaze přísavek, které vynikají přibližně jeden a půl měsíce po narození. Pokud se náhle barva výrazů nahnědla a jejich objem se zvětšil, znamená to obnovení menstruačního cyklu. To znamená, že může znovu otěhotnět.

První menstruace může být skromná nebo naopak hojná.

Nouzové případy

Žena musí naléhavě kontaktovat se změnou trvání, normy a barvy výboje po porodu v přítomnosti takových příznaků.

 1. Skok tělesné teploty. To není vždy spojeno s horečkou. Skok v odečtu na teploměru je spojen s možným vývojem endometritidy. Pokud se neléčí, mohou se vyvinout vážné komplikace..
 2. Vzhled hnisu s nepříjemným zápachem.
 3. Bolest v dolním břiše.
 4. Vzhled křížové kosti z pooperačního stehu z císařského řezu.
 5. Náhlé zvýšení lochie.
 6. Úplná absence. To ukazuje na zablokování děložního hrdla.

V případě nouze je třeba okamžitě zavolat sanitku.

Prevence

Po přirozeném porodu musí žena, bez stížností, navštívit gynekologa asi po 6 týdnech.

Po císařském řezu musíte navštívit lékaře asi týden po propuštění. Lékař provede gynekologické vyšetření, předepíše krevní testy a v případě potřeby provede ultrazvuk. Podruhé musíte navštívit lékaře za jeden a půl až dva měsíce po propuštění.

Chcete-li snížit množství poporodní výboje, měli byste se řídit těmito doporučeními.

 1. Včasně navštivte toaletu. Po porodu musíte chodit každé 3 hodiny, i když není potřeba močit.
 2. Na požádání krmte dítě mateřským mlékem. Během krmení se vytváří hormon oxytocin, který zvyšuje kontraktilní aktivitu dělohy.

Pokud se během krmení objeví křeče dělohy, je to normální..

Obnovení intimního života je nutné nejdříve dva měsíce po porodu. V důsledku nedodržení tohoto pravidla infekce z pochvy vstupuje do dělohy.

Do 10 dnů po porodu se doporučuje umýt po každém močení nebo pohybu stolice, před spaním a každé ráno. K tomuto účelu by se mělo použít speciální mýdlo s indikátorem neutrální kyselosti. Po zákroku musíte rozkrok navlhčit ručníkem.

Těsnění by měla být vyměňována každé 2 hodiny (nebo podle potřeby). Je zakázáno dotýkat se švů rukama. Měli byste si vybrat volné prádlo z přírodních tkanin..

 • navštivte lázeňský dům, saunu;
 • vykoupat se;
 • používat tampony;
 • douching;
 • mít sex.

Dodržování hygienických pravidel pomůže předcházet komplikacím..

Výtok z dělohy po porodu je zcela normální. Normálně se jejich objem postupně snižuje. Mění se také jejich složení: do konce období zotavení odchází jen malý počet světle zbarvených koz.

Vědět, jak vypadá lochie v prvních dnech po porodu a někdy po ní, pomáhá včas věnovat pozornost zdravotním problémům. Včasný přístup k lékaři vám pomůže nevynechat výskyt nebezpečných komplikací.

Normální a patologické výboje po porodu

Během několika týdnů po porodu se obnoví normální stav dělohy, odstraní se zbytky umírajícího endometria a povrch rány se uzdraví v místě placenty. Úspěšné uzdravení ženy nebo výskyt některých komplikací lze posuzovat podle povahy propouštění z pohlavních orgánů. Je důležité vědět, co by mělo být normální. V tomto případě záleží na délce a hojnosti sekrecí, jakož i na jejich barvě, vůni a konzistenci. V případě potíží se co nejdříve poraďte s lékařem.

Co by mělo být lohii

Uvolnění, ke kterému dochází u ženy po narození dítěte, se nazývá lochie. Jejich vzhled je způsoben skutečností, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy, zejména v místě připojení placenty. Výtok po porodu je spojen s očištěním dělohy od zbytků močového měchýře, odlupovaného epitelu a krevních sraženin. Obsahují také hlen produkovaný v děložním hrdle..

Lochie existuje, dokud se rána nevyléčí v dutině dělohy a nevrátí se do svého normálního stavu (velikost bude obnovena, epitel bude obnoven). Pokud se proces čištění děložní dutiny odehrává bez komplikací, pak lochie přestane asi po 5-8 týdnech.

Jak dlouho trvá čištění dělohy a vznik lochie, závisí na následujících faktorech:

 • schopnost dělohy stahovat (individuální pro každou ženu);
 • věk ženy, stav děložní tkáně;
 • krevní srážlivost, stav hematopoetického systému;
 • fyzická aktivita ženy;
 • laktace.

Ve vzhledu se lochie v prvních 3 dnech podobá menstruaci. Jejich objem se postupně snižuje z 500 ml na 100 ml za den..

Video: Jaké jsou propuštění v období po porodu

Druhy normálního poporodního výboje

Krvavá Lochia. První poporodní výboj je jasně červený, má vůni čerstvé krve. Skládají se z krevních sraženin a částic mrtvé tkáně. Barva díky vysokému počtu červených krvinek.

Serózní lochie. Světlejší nahnědlý růžový výboj se objeví přibližně za 4 dny. Obsah červených krvinek se snižuje, ale počet leukocytů se zvyšuje. Výtok má zatuchlou vůni..

Bílá Lochia. Alokace se stanou nažloutlé bílé 10. den po narození. Mají plynulejší konzistenci. Zápach chybí. Postupně se stávají vzácnějšími, rozmazávajícími. Po 5-6 týdnech již obsahují pouze hlen z krčního kanálu krku.

Kontrakce dělohy, způsobující odstranění lochie z její dutiny, vede ke vzniku žen u prvních dnů po porodu bolesti v podbřišku. Bolesti připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu je bolest silnější.

Někdy se ženy objevují po 3. týdnu černé lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, pak se tento výboj nepovažuje za patologii. Mohou se objevit v důsledku hormonálních procesů vyskytujících se v těle a změn ve složení hlenu vylučovaného žlázami děložního hrdla děložního hrdla.

Poporodní krvácení z dělohy a jeho příčiny

V prvních 2 hodinách po porodu existuje riziko těžkého krvácení z dělohy (hypotonické), které může po uvolnění během těhotenství vést ke špatnému smrštění děložních svalů. Aby se tomu zabránilo, je ženě injekčně podán lék ke zvýšení kontraktility dělohy (oxytocin). Kromě toho je močový měchýř vyprázdněn katétrem, na spodním břiše je umístěn ohřívač ledu. Při kontrakci dělohy se vymačkávají poškozené krevní cévy, předchází se nebezpečným ztrátám krve, jejichž příznaky jsou zvyšující se slabost, závratě, bolesti hlavy.

Nepřetržité krvácení v prvních hodinách po narození dítěte může být také způsobeno prasknutím děložního čípku, pokud zůstaly bez povšimnutí nebo špatně šité. V tomto případě se vyskytují lokální krvácení ve tkáních pochvy a perineu. Pokud dojde ke krvácení, lékař po pečlivém vyšetření detekuje a otevře tyto hematomy, znovu sešije slzy.

Důsledkem krvácení z dělohy je anémie - nedostatek hemoglobinu, porušení výživy tělesných tkání kyslíkem. Pokud žena v tomto stavu kojí, bude mít také anémii.

Prevence krvácení po porodu

Časté vyprazdňování močového měchýře přispívá ke snížení dělohy a snížení průtoku krve po porodu.

Je důležité kojit. Při podráždění bradavek vzniká oxytocin - hypofyzární hormon, který zvyšuje kontrakci dělohy. Během krmení má žena bolesti v dolním břiše, připomínající kontrakce. Kromě toho je bolest silnější u žen, které již porodily dříve.

Při pokračujícím krvácení je spodní břicho chlazeno ledem.

Riziko stagnace výboje v děloze

Naléhavě je třeba vyhledat lékařskou pomoc, a to nejen v případě, že žena má příliš mnoho krvácení, ale také tehdy, když se po několika dnech náhle zastaví krevní výtok..

Stagnace dělohy v děloze se nazývá lochiometr. Pokud není vyloučena, může dojít k zánětu endometria (endometritidy). Absence lochie je příznakem závažné poporodní komplikace. Aby se dosáhlo zotavení z krvácení, je ženě injikována oxytocin, který zvyšuje kontrakce, a ke zmírnění cervikálního spasmu je podán no-shpu.

Aby se zabránilo stagnaci sekrecí v děloze, je užitečné, aby žena ležela na břiše. Kvůli oslabení tónu břišních svalů po těhotenství a porodu se děloha odklání zpět, zatímco je odtok krve narušen. Když žena leží na břiše, děloha zaujme polohu, ve které se odtok zlepšuje.

Patologické výboje po porodu

Příznaky komplikací během tohoto období jsou:

 1. Žlutá barva a ostrý nepříjemný zápach sekretů. Označují buď stagnaci dělohy v děloze a jejich hnisání, nebo infekční infekci ženy během porodu. Zánětlivý proces na děložní sliznici (endometritida) je obvykle doprovázen horečkou a bolestí v dolním břiše. Pokud je návštěva u lékaře odložena na dlouhou dobu, pak v důsledku výskytu hnisu v sekrecích, změní barvu na zelenou.
 2. Poporodní krevní sekrece se místo oslabení zvyšují. Někdy se znovu objeví. Stává se to dokonce 2 měsíce po narození dítěte. Je možné, že se jedná o první menstruaci (pravděpodobnost časné menstruace je vysoká u žen, které nedojčí dítě). Takový výtok však často znamená neúplné odstranění placenty z dělohy, kvůli čemuž jsou její kontrakce obtížné.
 3. Pokud žena bere antibiotika ze zdravotních důvodů, může dojít ke vzniku bílého zkřiveného výtoku, který vyvolává nedostatek laktobacilů ve vagíně a výskyt příšer. Žena se bojí svědění a pálení v externích genitáliích a ve vagíně..

Video: Drozd, léčebné metody

Faktory přispívající k výskytu endometritidy

Během těhotenství a porodu se imunita ženy prudce snižuje. To vyvolává výskyt zánětlivého procesu v endometriu dělohy po porodu. Odolnost těla vůči infekcím se začíná zvyšovat do konce prvního týdne u žen, které porodily přirozeně a 10 dní po císařském řezu.

Pravděpodobnost endometritidy se zvyšuje, pokud má žena jiná závažná onemocnění (endokrinní žlázy, ledviny, dýchací cesty). Výskyt endometritidy je podporován obezitou, anémií, nedostatkem vitamínů, kouřením. Kromě toho se zánět často vyskytuje u žen, které měly mnoho potratů nebo měly léčbu z lékařských důvodů.

Příčinou stagnace přísavek a nástupem zánětlivého procesu je někdy nízká poloha placenty v děloze, kdy je blokován výstup do děložního hrdla. Pokud dodávka trvá příliš dlouho, i když voda již byla vypuštěna, existuje také zvýšené riziko endometritidy.

Léčba této choroby se provádí pouze v nemocnici. Používají se antibiotika, zesilovače děložních kontrakcí. Do dutiny se zavedou dezinfekční roztoky. V některých případech je prováděno vakuové aspirace nebo kyretáž dělohy, aby se úplně odstranilo endometrium.

Vypouštění po císařském řezu

Krvácení trvá déle a komplikace se vyskytují častěji, pokud žena porodí císařským řezem. Kontraktilita dělohy je omezována v důsledku šití, otoku okolních tkání. Riziko infekce během porodu a výskyt zánětu sliznice děložní dutiny se zvyšuje.

Navzdory vlastnostem tohoto způsobu porodu by se však špinění po porodu mělo objevit do 2 týdnů, ale už ne. Stejně jako u konvenčních narození se barva výboje postupně mění z jasně červené na světle hnědou a poté zbělá.

Normální menstruace po císařském řezu nastává přibližně ve stejnou dobu jako po narození dítěte přirozeným způsobem. Vyskytují se později, pokud žena měla poporodní komplikace (děložní krvácení, endometritida, otrava krví) nebo existují onemocnění štítné žlázy, játra.

Video: Vlastnosti výboje po císařském řezu

Prevence komplikací

Aby se snížilo riziko komplikací po porodu, měl by lékař sledovat stav ženy od samého začátku těhotenství. Pravidelné vyšetření vám umožní sledovat složení krve, detekovat a léčit gynekologická a jiná onemocnění, posilovat imunitu.

Pokud se po nástupu porodu ukáže, že kontraktilita dělohy není dostatečná, používají se léky, které zvyšují porodu. Přispívají také k urychlení čištění dutiny dělohy po narození dítěte.

Aby se předešlo stagnaci sekrecí v děloze, doporučuje se ženě začít vstávat z postele a chodit 4-5 hodin po obvyklém porodu. Po císařském řezu to lze provést za 10 hodin.

Před propuštěním z nemocnice se provede ultrazvuk, aby se studoval stav děložní dutiny a vyhodnotila se její velikost, aby bylo možné sledovat proces zotavení. Po dobu několika týdnů se ženě doporučuje více se uvolnit, aby se zabránilo činnostem spojeným s břišním napětím, vzpírání.

Velmi důležité je dodržování pravidel hygienické péče o tělo a pohlavní orgány (časté mytí teplou vodou, každodenní koupání ve sprše).

Varování: Žena by se neměla vykoupat několik týdnů. Zahřívání těla, za prvé, zvyšuje průtok krve, a za druhé, s takovým koupáním zvyšuje pravděpodobnost infekce ve vnitřních pohlavních orgánech.

Douching v tomto období může být velmi škodlivé. Přispívá také k rychlému šíření infekce a výskytu endometritidy..

První den místo hygienických vložek se doporučuje používat plenky, aby se zabránilo úniku. Kromě toho je snazší sledovat povahu a objem výboje. V budoucnu musí být těsnění vyměněna nejméně o 2 hodiny později.

Používání tampónů je přísně zakázáno po celou dobu existence jezera Loch. Blokují výstup z dělohy, zpožďují odtok sekretů a proces zotavení a vytvářejí velkou hrozbu pro nástup zánětlivého procesu.

S prudkou změnou v charakteru výtoku, zvýšenou bolestí v podbřišku, horečkou, závratě potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc.

V brázdě. Poporodní propuštění

Uvolnění po porodu. Poporodní krvácení. Menstruace

Během několika týdnů po narození, zatímco se obnoví děložní sliznice (endometrium), si mladá matka zachovává sekrece z genitálního traktu. Jaké jsou tyto sekrece a v tom případě se mohou stát známkou potíží?

Poporodní propuštění z genitálního traktu ženy se nazývá lochie. Jejich počet v průběhu času klesá v důsledku postupného hojení povrchu rány, které se po oddělení placenty tvoří na endometriu..

Lochia se skládá z krvinek (bílé krvinky, červené krvinky, krevní destičky), plazmy, pocení z povrchu rány dělohy, odumírání epitelu výstelky dělohy a hlenu z děložního hrdla. Postupem času se složení Lochie mění, takže se mění jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dny poporodní periody. V prvních dnech po porodu (4-5 dní po porodu přirozeným porodním kanálem a 7-8 dní po císařském řezu) je žena v porodnické jednotce v poporodní jednotce pod dohledem zdravotnického personálu. Poté, co je žena propuštěna z domova, sama kontroluje její stav a její úkolem je v případě potřeby navštívit lékaře. Množství a povaha výboje může říci hodně, a je důležité si včas všimnout alarmujících příznaků.

Poporodní propuštění v porodním bloku

První 2 hodiny po porodu je žena v mateřské jednotce - ve stejné krabici, kde se porod uskutečnil, nebo na nosítku na chodbě.

Pokud je výtok bezprostředně po porodu krvavý, docela hojný, tvoří 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml, nevede to k porušení celkového stavu..

Aby se předešlo krvácení po porodu, močový měchýř se vyprázdní ihned po narození (moč se odstraní katétrem), led se umístí na spodní část břicha. Současně se intravenózně injikují léky, které snižují svaly dělohy (oxytocin nebo metilegrometril). Uzavřením dělohy blokuje otevřené krevní cévy v místě připojení placenty, čímž zabraňuje ztrátě krve.

Poznámka! V prvních dvou hodinách po porodu je žena na porodnici pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné z důvodu výskytu tzv. Hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno narušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním svalů. Pokud máte pocit, že krvácení je příliš hojné (podšívka je mokrá, plachta je mokrá), měli byste o tom okamžitě informovat zdravotnický personál. Je důležité vědět, že současně žena nepociťuje žádnou bolest, ale krvácení rychle vede k slabosti, závratě.

Také v prvních 2 hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodního kanálu, pokud nebyly přišity, takže je důležité, aby lékař pečlivě vyšetřil vagínu a děložní hrdlo po porodu. Pokud některá mezera nebyla úplně uzavřena, může se objevit hematom (omezená akumulace tekuté krve v tkáních) perineum nebo vagíny. Žena může pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a znovu sešít mezeru. Tato operace se provádí v intravenózní anestezii..

Pokud první 2 hodiny po porodu (časné poporodní období) proběhly dobře, žena je převedena na porodnické oddělení.

Poporodní propuštění

Pokud je v prvních 2-3 dnech lochie v přírodě krvavá, je dost hojná (asi 300 ml za první 3 dny): podšívka nebo plenka se zcela naplní během 1-2 hodin, lochia se může srážet, mít vyzrálou vůni jako menstruační tok. Poté se počet přísavek sníží, získají tmavě červenou barvu s hnědým nádechem. Zvýšená sekrece během pohybu je normální. Na porodním oddělení provádí lékař každodenní procházku, po které kromě jiných ukazatelů stavu ženy posuzuje povahu a množství výtoku - za tímto účelem sleduje výtok na podšívce nebo podšívce. V řadě porodnic trvají na používání plen, protože pro lékaře je snazší posoudit povahu propouštění. Lékař obvykle stanoví počet sekretů u ženy během dne. Kromě toho se v prvních 2-3 dnech může během hmatu lékařem břicho objevit výtok.

Pro prevenci poporodní hemoragie je důležité dodržovat následující doporučení:

 • Vyprázdněte močový měchýř včas. První den musíte jít na toaletu nejméně každé 3 hodiny, i když nemáte pocit, že je potřeba močit. Přetékající měchýř narušuje normální děložní kontrakce..
 • Kojení na vyžádání. Během krmení je snížena děloha, protože podráždění bradavek způsobuje uvolňování oxytocinu - hormonu, který je produkován v hypofýze - endokrinní žláze umístěné v mozku. Oxytocin má kontrakční účinek na dělohu. Současně může žena cítit křeče v dolním břiše (u vícerozměrných dětí jsou silnější). Krmení se zvyšuje.
 • Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o prevenci zpoždění sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišní stěny oslaben, takže se děloha může odchylovat zadně, což narušuje odtok sekretů, a v poloze na břiše se děloha přibližuje k přední břišní stěně, eliminuje se úhel mezi děložním tělem a děložním hrdlem.
 • 3-4 krát denně k umístění ledové bubliny na spodní část břicha - toto opatření pomáhá zlepšit kontrakci svalů dělohy, děložních cév.

Pro ženy, u kterých byla děloha během těhotenství zarostlá (u těhotných žen s velkým plodem, pro více těhotenství, u vícečetných žen), stejně jako pro ženy, které měly po porodu komplikace (slabá práce, manuální oddělení placenty, včasné hypotonické krvácení). Oxytocin se předepisuje intramuskulárně po dobu 2–3 dnů, aby se děloha dobře stahovala.

Poznámka! Pokud počet sekrecí dramaticky vzrostl, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože existuje nebezpečí pozdního poporodní krvácení (pozdní poporodní krvácení zahrnuje krvácení, ke kterému došlo 2 nebo více hodin po porodu). Jejich důvody se mohou lišit.

Krvácení může být důsledkem zpoždění částí placenty, pokud nebylo včas diagnostikováno (v prvních 2 hodinách po narození). K takovému krvácení může dojít v prvních dnech nebo dokonce týdnech po narození. Poměr placenty v děloze může být detekován vaginálním vyšetřením (pokud se nachází v blízkosti vnitřního hltanu a děložního hrdla je předán) nebo ultrazvukem. V tomto případě se frakce placenty z dělohy odstraní při intravenózní anestézii. Paralelně se provádí infuzní terapie (intravenózní kapání tekutin), jejíž objem závisí na stupni ztráty krve, a antibakteriální terapie pro prevenci infekčních komplikací.

V 0,2-0,3% případů je krvácení způsobeno poruchami krevního srážení. Příčiny těchto poruch mohou být různá krevní onemocnění. Takové krvácení je nejobtížnější napravit, a proto je velmi důležitá preventivní terapie, která byla zahájena ještě před porodem. Obvykle si je žena vědoma, že má tyto poruchy před těhotenstvím.

Hyponické krvácení se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s nedostatečným stahem svalů dělohy. V tomto případě je krvácení poměrně hojné, bezbolestné. Pro odstranění hypotonického krvácení se zavádějí redukční léčiva, ztráta krve je doplněna intravenózními tekutinami a v případě těžkého krvácení krevní produkty (plazma, červené krvinky). V případě potřeby chirurgie.

Při zastavení výboje byste měli také vyhledat lékaře. Komplikace poporodní periody, charakterizované akumulací lochie v děložní dutině, se nazývá lochiometr. K této komplikaci dochází v důsledku přetížení dělohy a jejího zadního ohybu. Pokud není lochiometer včas eliminován, může nastat endometritida (zánět děložní sliznice), protože poporodní sekrece jsou živným médiem pro patogeny. Léčba spočívá v předepisování látek stahujících dělohy (oxytocin). V tomto případě je nutné odstranit cervikální křeč, pro kterou se No-shpu podává 20 minut před Oxytocinem.

Poporodní výboj doma

Je dobré, pokud propouštění po porodu trvá 6–8 týdnů (to je doba potřebná pro reverzní vývoj dělohy po těhotenství a porodu). Jejich celkový počet během této doby je 500 - 1500 ml.

V prvním týdnu po narození je propouštění srovnatelné s normální menstruací, pouze jsou hojnější a mohou obsahovat sraženiny. Každý den se množství výboje snižuje. Postupně se díky velkému množství hlenu stanou nažloutlé, mohou být smíchány s krví. Kolem 4. týdne je pozorován skromný „špinící“ výboj a na konci 6. až 8. týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy prochází rychleji. Nejprve se mohou při krmení vyskytnout křeče v dolním břiše, ale během několika dní zmizí.

U žen, které měly císařský řez, se všechno děje pomaleji, protože kvůli přítomnosti švu na děloze se to zhoršuje.

Pravidla hygieny v období po porodu. Dodržování jednoduchých hygienických pravidel pomůže vyhnout se infekčním komplikacím. Od prvních dnů poporodní periody se v lochii vyskytuje různorodá mikrobiální flóra, která po rozmnožení může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie netrpěla v děložní dutině a ve vagíně..

Během celého období, zatímco přidělení pokračuje, musíte použít podložky nebo plenky na spodní prádlo. Těsnění musí být vyměněna nejméně každé 3 hodiny. Je lepší používat těsnění s měkkým povrchem než s povrchem ok, protože na nich je lépe vidět povaha výboje. Těsnění s vůněmi se nedoporučují - při jejich používání se zvyšuje riziko alergických reakcí. Když ležíte, je lepší používat plenky pod sedadlem, aby nebránily přidělení lochie. Můžete si dát plenu, aby výtok vypadal volně, ale neznečistil prádlo. Tampony nelze použít, protože brání odstranění sekrecí z pochvy, místo toho je absorbují, což může způsobit růst mikroorganismů a vyvolat rozvoj zánětlivého procesu.

Několikrát denně se musíte umýt (po každé návštěvě toalety), Každý den se musíte sprchovat. Genitálie je třeba mýt venku, ale ne uvnitř, ve směru zepředu dozadu. Nemůžete se vyhazovat, protože tímto způsobem můžete přinést infekci. Ze stejných důvodů se nedoporučuje koupat se..

Při velké fyzické námaze se může objem výboje zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Načasování obnovy menstruačního cyklu u každé ženy je individuální. Po porodu se hormon prolaktin produkuje v těle ženy, což stimuluje produkci mléka v ženském těle. Inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci.

Pokud je dítě kojeno, pravidelný menstruační cyklus jeho matky se zotaví 5-6 měsíců po porodu a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím se menstruace nemusí objevit vůbec nebo se mohou občas objevit. Při umělém krmení (dítě dostává pouze mléčnou směs) se menstruace zpravidla obnoví do 2–3 měsíce po porodu.

Pozorný přístup k povaze poporodního propouštění a dalším ukazatelům úspěšného průběhu poporodního období pomůže ženě vyhnout se mnoha komplikacím. Je důležité dodržovat všechna hygienická pravidla a doporučení lékaře..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Vzpomínka na mladou matku. Poporodní výtok je normální a patologický.

Těhotenství a porod - vyvolávají vážné změny v těle ženy. Proto se nemusíte divit, že to bude nějakou dobu trvat, než se vrátíte do známého stavu. Vzhledem k tomu, že se do procesu aktivně zapojují regenerační mechanismy, dochází k propuštění po porodu - lochii.

Nově maminky jsou často kladeny spoustu otázek. Jedním z nejčastějších je, jak dlouho vydrží propouštění? Otázkou je také to, zda existují nějaké známky, které naznačují proces patologického zotavení. Každá žena má svůj vlastní termín, ale určitě nebudete muset čekat 3 měsíce po porodu, abyste zastavili propouštění.

Alokace po porodu: normy a odchylky

Ihned po narození jsou hojné krevní výluky, ale přesto byste neměli používat konvenční polštářky, nejlepší volbou je absorpční plenka. To se může zdát nepříjemné pro ženu a pro lékaře je lepší posoudit stav.

Po několika hodinách a poté dnech po narození má červený výboj mírně sladkou vůni, protože jejich hlavním složením je neměnná krev. Kromě toho se aktivuje tajemství děložních žláz, které se aktivuje po porodu. Objem výboje se postupně snižuje.

Odchylka od normy je považována za náhlé snížení počtu hnědých sekretů po porodu, což ukazuje na cervikální křeč. Rovněž je neobvyklé, pokud se výtok stane nadměrně hojným, což znamená, že je snížena kontraktilní aktivita dělohy..

Lékař může rozhodnout, že nově mumie má problémy s koagulací krve. V případě vývoje DIC jsou vyžadovány léčebné postupy, protože taková komplikace je život ohrožující.

Pokud žena podstoupila císařský řez, bude se obrázek trochu lišit, konkrétně jak dlouho je pozorováno propouštění po porodu. Doba trvání je zpožděna, protože děloha se nemůže tak rychle stahovat. Je však důležité vzít v úvahu, že propuštění po císařském řezu by nemělo trvat déle než dva týdny.

Proč dochází k výboji?

Bez ohledu na to, jak k porodu došlo, ženy již dávno propouštěly. To je způsobeno skutečností, že povrch dělohy po oddělení placenty je ve skutečnosti otevřená rána.

Ve třetím období normálního porodu je funkční vrstva endometria odmítnuta, která během těhotenství zesílila. V této době se děloha začne stahovat..

Po propuštění z nemocnice musíte po porodu nezávisle sledovat objem, vůni a barvu výboje.

Co určuje délku doby zotavení

Žena se chce zbavit potřeby neustále vyměňovat podložky co nejdříve, navíc hojné propouštění narušuje navrácení sexu po porodu.

Otázkou je, jak dlouho propouštění po porodu trvá, a to zejména žena. Období děložní involuce jsou různé, jejich trvání závisí na průběhu porodu a vlastnostech těla. Proces obvykle trvá měsíc, ale stává se, že po 5-6 týdnech zbude růžový výboj.

Kolik výtoku půjde po porodu, také závisí na kojení. Při častém krmení se děloha stahuje rychleji.


Pokud se žena po takové době stále bojí krve, měli byste se poradit s lékařem. Takový dlouhý proces zotavení má své vlastní důvody, které je třeba určit co nejdříve..

Ztráta krve na dlouhou dobu sama o sobě poškozuje ženu. Prudký nárůst počtu lochií je alarmujícím příznakem - lékař by měl ženu okamžitě vyšetřit. 2 měsíce po narození musí absolutně zůstat v minulosti. Proto je s příliš dlouhým procesem zotavení důležité rychle jednat.

Nicméně příliš rychlé zastavení špinění po porodu je dalším dobrým důvodem, proč se zdá, že se specialista zdá. S největší pravděpodobností se tělo rychle vrátilo k normálu, ale existuje i jiná možnost. Krev se může hromadit v děloze, aniž by šla ven.

Statistiky ukazují, že 98% případů rychlého zastavení propouštění končí hospitalizací pro ženu. Ženské tělo se sama očistí a nadbytek zbytků vyvolává rozvoj zánětu.

Složení Loch

Pro posouzení jejího stavu musí žena dodržovat nejen trvání temných sekretů, ale také složení.

Normální obrázek

 • Pár dní po narození je zaznamenán krevní výboj.
 • Alokace týden po narození jsou krevní sraženiny, které se objevují v důsledku uvolňování endometria a placenty. Za týden nebudou žádné sraženiny, lochie se stane tekutou.
 • Pokud dochází k sekreci hlenu, neznamená to patologii. Tak jsou odvozeny produkty nitroděložního života dítěte. Během týdne zmizí sliznice, která se objevila po porodu.
 • Měsíc po narození se špinění podobá skvrnám na konci menstruace.

Všechny tyto příznaky by neměly vzbuzovat nově mumifikované matky, protože jsou normálním průběhem procesu zotavení. Pokud je však propuštění měsíc po narození nebo dříve hnisavé. To je důvod, proč znít poplach.

Patologické příznaky

 • Hnis se vylučuje v případě zánětu. Příčinou mohou být infekce doprovázené horečkou, tažení bolesti v podbřišku. Navenek vypadají lochky jako hnus.
 • Hlen a sraženiny by se neměly objevit dříve než týden po narození dítěte.
 • Průhledný výboj jako voda je považován za abnormalitu. To může znamenat gardnerelózu nebo oddělení tekutin od lymfatických a krevních cév..

Je důležité, aby mladá matka věděla, které propouštění po porodu je normální a které nikoli, aby mohla včas konzultovat specialistu..

Barva a množství poporodní výboje

 • Do dvou až tří dnů od narození je pozorován jasný šarlatový výboj. V tomto okamžiku se krev ještě nevytvořila.
 • O dva týdny později se objeví hnědý výboj, což ukazuje na správnou obnovu.
 • Na konci lochie je průhledná barva nebo mírně nažloutlý odstín.

Patologie:

 • Bledý a mírně žlutý výboj by neměl ženu vzrušovat. Zářivě žlutý výtok se zelenou příměsí a hnilobným zápachem pátý den naznačuje zánět děložní sliznice. Pokud se taková lochie objevila po 2 týdnech, znamená to skrytou endometritidu.
 • S výskytem zeleného výboje lze také předpokládat endometritidu, ale jsou nebezpečnější než ty žluté, protože mluví o již probíhajícím procesu. Abyste tomu zabránili, musíte se při objevení prvních stop hnisu obrátit na specialistu. Pokud to dokážete včas, můžete se vyhnout nazelenalému výboji.
 • Stojí za to si dělat starosti, pokud jdete do lochie s nepříjemnou kyselou vůní, sraženou konzistencí. Takový bílý výboj je doprovázen svěděním a zarudnutím. To znamená infekci nebo drozd..
 • Po narození je černý výtok bez dalších příznaků považován za normální a je důsledkem hormonálního selhání. Ženy s takovým výtokem zacházejí nejčastěji kvůli barvě..

Vůně

Sekrece mají zvláštní vůni. Pomůže také určit, zda je vše v pořádku..

Nejprve by měla být vůně čerstvé krve a vlhkosti, a po chvíli se objeví zatuchlý a kouzlo. V tom není nic patologického..

Pokud se po porodu objeví výtok s nepříjemným zápachem - hnusný, kyselý, ostrý, měli byste být opatrní. Spolu s dalšími změnami (barva a hojnost) může tento příznak znamenat zánět nebo infekci..

Příznaky zánětlivých sekrecí

Pokud zánětlivý proces začíná v děloze, mladá matka si všimne následujících příznaků:

 • Nepříjemné a bolestivé pocity v podbřišku.
 • Slabost, závratě, bolesti těla atd..
 • Horečka bez laktostázy.
 • Změny barvy, vůně a výboje.

Pravidla poporodní hygieny

Poporodní exkrece je ideální živnou půdou pro bakterie. Během tohoto období je důležité pečlivě sledovat intimní hygienu:

 • Je nutné zvolit správné hygienické vložky - existují speciální poporodní, ale můžete použít absorpční plenky. Doma, po propuštění, můžete jít na obvyklá těsnění. Je nutné je včas změnit - každých 4-6 hodin. Závisí na intenzitě hnědého výboje.
 • Nepoužívejte tampony.
 • Je nutné pravidelně provádět záchod genitálií. Proud vody směřuje pouze zepředu dozadu.
 • Pokud žena potřebuje zpracovat švy na perineu, musíte použít antiseptika - roztok manganistanu draselného nebo furatsilinu.

Každá matka by si měla být vědoma toho, jak důležité je její zdraví. Můžete nezávisle zjistit, zda je zotavení správné podle toho, kolik dní propuštění po porodu trvá, podle jejich barvy a hojnosti. Nevěřte, že nepříjemné příznaky zmizí a počkejte 4 měsíce, a pak se poraďte s lékařem z beznaděje. Je lepší okamžitě odstranit nepříjemné příznaky, aby bylo možné plně si užívat mateřství.

Autor: Irina Levchenko, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Uvolnění po porodu: norma a patologie - jak určit?

Porod je stres pro ženské tělo, po kterém potřebuje čas na zotavení. Poporodní vypouštění je přirozeným procesem po porodu. Mladá matka by měla vědět, která lochie je přijatelná a které propuštění po porodu může být alarmem. To bude diskutováno v článku..

Proč se propouštění objevuje a kolik jdou po porodu

Po dokončení porodu, kdy se placenta oddělí, je děloha otevřenou krvácející ránu. Během jeho zotavení se objeví lochie (výtok krve). Takže z dělohy a porodního kanálu odumřou částice endometria, placenty, tekutiny a krve. Děloha se začne stahovat a tvrdohlavě se vrací do své původní podoby. Kojení také přispívá ke kontrakci děložních svalů, zatímco během kojení má matka nepříjemné pulzující pocity v děloze..

Načasování obnovy dělohy závisí na tom, jak došlo k porodu, a na individuálních charakteristikách konkrétního organismu. V průměru trvá Lochia asi měsíc, ale může to být 1,5 - 2 měsíce, ale je to vzácné. Také doba trvání závisí na laktaci. Pokud žena často dá dítě na její prsa, děloha se zkrátí a rychle se odrazí..

Po císařském řezu trvá poporodní výboj déle. Důvodem je skutečnost, že po „operaci“ se děloha stahuje pomalu. Dlouhá lochie je pozorována u primiparů i u žen po složitých porodech, při narození dvojčat, u oslabených žen při porodu nebo u matky starší 30 let..

V průměru se výboj nezastaví po dobu asi 8 týdnů. Po 60 dnech by se měly úplně zastavit. Proto se po 2 měsících musejí ženy v porodu dostavit na povinné vyšetření na prenatální kliniku.

Když není důvod se obávat

O běžném procesu obnovy můžete hovořit, pokud:

 1. Lochia bohatá na krevní sraženiny, které mají jasně červenou barvu, v prvních hodinách po narození. Pokud je dítě v tuto chvíli aplikováno na prsa, děloha se začne rychle stahovat a výtok bude intenzivnější..
 2. Do 2-3 dnů po dodání by objem vypouštění měl být asi 250 ml za den. Normálně, pokud se během náhlých pohybů, chůze nebo po prohlídce specialisty stanou hojnějšími. Aby gynekolog mohl objektivně posoudit sekrece, doporučuje se, aby v počátečních dnech místo polštářků používali speciální absorpční pleny.
 3. Přidělení může být hojné, hnědé barvy, navenek připomínající menstruaci. Trvají asi týden.
 4. Pokud je výboj hnědý nebo červený, průhledný, mukózní a liší se intenzitou, zastaví se po 1-2 měsících.

Lochia postupně mění svůj charakter. Pár dní po narození, kdy krev v těle ještě není sražena, bude to jasný šarlatový výtok krve..

O týden později se v nich objeví krevní sraženiny, lochie může mít hnědou barvu. V další fázi, přibližně 7 dní po narození, se výboj stává homogenní a tekutina se v nich může objevit hlen.

Po měsíci nebo půli bude lochie ve formě světle růžových tahů, na konci menstruace mohou být také průhledné nebo nažloutlé..

Lochia může mít tmavou barvu, která je spojena s hormonálním selháním - tento typ nepředstavuje pro ženu nebezpečí.

Pro výtok v počáteční fázi je charakteristická nasládlá vůně, postupně se objeví vůně čerstvé krve a vlhkosti, zatuchlá vůně a vůně rozkoše. Postupně by se množství výboje mělo snižovat.

Budíky

Odchylky od normy jsou vybíjeny hnisem. To naznačuje, že zánětlivý proces začal v těle. Příčinou může být infekce. Současně vzrůstá tělesná teplota ženy a v dolním břiše se objevují bolesti. Lochia se zároveň stala jako snot.

Hlen a sraženiny ve výboji by se měly objevit 7 dní po narození. Pokud k tomu došlo dříve, měli byste kontaktovat specialistu. Transparentní lochie - také alarmující signál - možná začala gardnereleza, nebo z lymfy a krevních cév vychází tekutina a krev.

Zářivě žlutá lochie se zelenou příměsí a štiplavým zápachem je známkou zánětu děložní sliznice. Pokud výtok nabývá této formy po 14 dnech, znamená to vývoj latentní endometritidy. Největší nebezpečí skrývá lochie s příměsí zeleně.

Bílý výtok s kyselou vůní, podobný konzistenci tvarohu, by měl ženu upozornit na práci. Pokud žena současně pociťuje svědění a pozoruje zarudnutí v oblasti třísla - to znamená přítomnost infekce nebo výskyt drozdu..

Příznaky zánětlivého procesu:

 • nepohodlí a bolest v podbřišku;
 • celková slabost, závratě;
 • vysoká tělesná teplota, pokud není spojena s kojením;
 • změna barvy, vůně a počtu lochií.

Dlouhodobá ztráta krve, více než 2 měsíce, je pro ženské tělo nebezpečná. Prudký nárůst počtu výbojů a jejich příliš rychlé zastavení jsou odchylkami od normy. V druhém případě je možné, že krev nevychází ven, ale zůstává v děloze, nejsou vyloučeny křeče dělohy. Nadměrný výtok naznačuje, že se děloha mírně stahuje, mohou být problémy spojené s nedostatečnou koagulací krve.

Pečlivě sledujte svůj stav a povahu výboje, v případě potřeby se poraďte s lékařem, abyste předešli nežádoucím následkům.

Závěr

Poporodní období je pro ženské tělo obtížné. Snaží se všemi prostředky vrátit se do prenatálního stavu. V této době je žena stále slabá, musí sledovat své zdraví a pohodu.

Jakékoli změny v Lochii naznačují, že infekce může začít nebo se vyskytne nějaká nemoc. Neutahujte, v případě potřeby neváhejte kontaktovat specialistu.

Zanechte zpětnou vazbu k článku, který čtete, sdílejte komentáře. Řekněte svým přátelům o našem webu, sdílejte odkaz na tuto stránku na sociálních sítích.

Lochia po porodu: po ukončení propouštění

V očekávání prvorozených se jen málo z nastávajících matek zajímá, co se stane s jejich tělem a jak dlouho výtok po porodu během kojení trvá. Opravdu, kromě hormonálních změn spojených s produkcí mléka, je regenerace nezbytná také pro ženské pohlavní orgány. Co se považuje za normu a co slouží jako „první výzva“ k návštěvě gynekologa?

Poporodní vypouštění během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění dochází, že žena, která porodila, se objevuje i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec jsou v prvních 2 hodinách. Takové propouštění je považováno za přijatelné, mělo by být krvavé, velmi hojné, ale nemělo by dosáhnout 400 ml (norma je 0,5 procent celkové hmotnosti ženy při porodu). Aby se zabránilo ztrátě krve po porodu a vývoji infekcí, mohou aplikovat ledový obklad na spodní část břicha nebo vyprázdnit močový trakt katétrem. Z hojné ztráty krve se někdy předepisují léky, které mohou způsobit stah dělohy (například oxytocin)..

K udržení této doby na porodnici je nezbytné, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno poruchou dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a nejsou uvolněny svaly)..

Tato mladá matka tráví tentokrát pod dohledem zdravotnických pracovníků, takže jakmile se žena cítí pod plenkou, která je pod ní namočená, mírná nevolnost a závratě, měli byste okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců, nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní.

První poporodní výboj také zahrnuje krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodního kanálu. Pokud pociťujete akutní bolest nebo nepohodlí v perineu, musíte si prohlédnout vagínu. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a poté k opětovnému šití.

V případě pozitivního výsledku, kdy je včasné zotavení úspěšné (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě přeneseny na poporodní oddělení.

Porodnické oddělení a možné propuštění

Prvních několik týdnů hojného vaginálního výtoku je zcela normální a přirozené. Jediný okamžik - v každé fázi jsou jiné povahy. Tyto sekrece (lochie) jsou nejprve dostatečně hojné. A na každém poporodním oddělení jsou pro ženy určeny speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po výměně.

Lochia, podobná krvi s sraženinami, vůně podobná výtoku během menstruace. Každý další den se jejich počet snižuje, barva se pohybuje blíže k nahnědlé. Takový výboj se může zesílit v důsledku pohybů, nebo když během vyšetření kliknete na břicho. Používejte zakoupené polštářky nebo plenky - rozhodne o tom porodnice. Protože na tkáňovém základě je snazší pochopit povahu a objem sekretů.

Jako preventivní opatření před možným patologickým krvácením potřebuje mladá matka:

 1. Na první nutkání jít na záchod. Pro správnou kontrakci dělohy by mělo močení probíhat každé tři hodiny..
 2. Krmte dítě na vyžádání, ne do hodiny. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky čemuž se zmenšují svaly dělohy. Menší bolest v dolním břiše se může objevit (podobně jako kontrakce). Zvýšený objem výtoku, když novorozenec přijde do styku s prsu, se považuje za normální.
 3. Po dobu odpočinku leží na břiše. V tomto uspořádání nic nebrání odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení.
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste na oblast pod břichem formulář s kousky ledu. Taková akce způsobí kontrakci dělohy a krevních cév. Přestože v této době existuje názor, že tato akce způsobí u žen více cystitidy, než z ní bude mít prospěch.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva u lékaře je však nutná, pokud žena pociťuje prudký nárůst průtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách od narození, se považuje za pozdní..

Nelze vyloučit riziko krvácení způsobené opožděnou placentou a možnými onemocněními krve. Pokud není problém diagnostikován během těhotenství, je léčba prováděna v anestézii s další antibakteriální terapií. Pokud je v procesu porodu plodu zjištěna patologie, jsou preventivní opatření prováděna bez čekání na porodu.

Nejčastější krvácení způsobené nedostatečnými stahy dělohy - hypotonické. Při mírné ztrátě krve se intravenózně vstříkne další objem tekutiny s větším množstvím sekretů - plazmy.

A obrácená situace není vyloučena - když se lochie hromadí v těle a výboj se zastaví. Tomu se říká lohiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na děložní sliznici. Komplikace jsou léčeny oxytocinem a křeče No-shpa..

Zdůrazňuje, když jste doma

Celkově bude propuštění po porodu probíhat déle než 6-7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je vypouštění podobné menstruaci. Objemy se postupně snižují, mění barvu na světle žlutou, protože hlen vyjde paralelně. Po čtyřech týdnech se začnou rozmazávat a později jsou téměř neviditelné a velmi podobné výboji před narozením plodu. Krevní výtok během kojení může skončit mnohem dříve. Protože v důsledku neustálé stimulace prsu a produkce oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A naopak, po porodu pomocí císařského řezu dochází ke zpomalení všech procesů v těle.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému ukončení propouštění, ale pomůže zabránit infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemným prostředím pro mikroby, proto by nemělo být povoleno jejich hromadění v perineu. Po dobu 1,5 až 2 měsíců se sekretem se vyplatí používat poporodní polštářky nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých pár hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a voňavé polštářky.

Po každém vyprázdnění se doporučuje umýt genitálie a každý den se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horká. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko infekce. Pro stejné účely se doporučuje umýt vnější genitálie určitým pohybem - zepředu držte ruku dozadu.

Kdy je nutná lékařská pomoc?

Pokud dojde k následujícím situacím, je lepší neztrácet čas, ale okamžitě vyhledat lékaře:

 1. Zhoršil se zápach sekrecí - hnisavé projevy a nepříjemný „miláček“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). Z tohoto důvodu se může tělesná teplota mírně zvýšit a může se objevit bolest v podbřišku..
 2. Přidělení postupně odezněla, ale nečekaně se obnovila ve větším množství. Nebo vylučování během HB po dlouhou dobu nemění krevní charakter a nepřestává. To může znamenat neodstraněné části placenty, které povedou k infekci a musí být odstraněny.
 3. Vzhled bílého výtoku, podobný tvarohu. Souběžně s tím může být doprovázeno svědění a zarudnutí genitálií - takto se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení propouštění po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Při prudkém výboji chybí několik těsnění za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samy o sobě nebudou odstraňovat takové příznaky, často jde o hospitalizaci. K zajištění neodkladné péče může žena, která nedávno porodila, jít do konzultace i do porodnice (nejpozději do 40 dnů ode dne porodu).

Kdy začínají období po porodu

Neexistuje žádný konkrétní termín pro každou ženu. Absence menstruace je spojena s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Menstruační průtok během kojení je po 5-6 měsících víceméně normální. Je možné, že se menstruace zotaví až po ukončení přirozeného krmení. Navíc během laktace mohou být nepravidelné nebo chybějící.

Dodržování pravidel osobní hygieny, mírná fyzická aktivita pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to naslouchat sobě, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Články O Neplodnosti