Hlavní Bolest

Káva během těhotenství

Pro mnoho z nás není káva nejen nápojem, ale součástí životního stylu a jediným způsobem, jak se ráno probudit. Ale někdy musíte změnit i ty „nejoblíbenější“ zvyky. Jedním z nejzávažnějších důvodů změny je těhotenství. Mnoho budoucích matek přemýšlí, jestli je možné pít kávu během těhotenství, a pokud je to povoleno, v jakém množství. Je také důležité zjistit, jak nejlépe tento nápoj použít, kdy a co, a zda jej lze nahradit něčím..

Mohu pít kávu během těhotenství??

Existuje mnoho různých názorů na výhody a nebezpečí kávy. Ale přední gynekologové dnes souhlasí s tím, že můžete pít, ale ve velmi mírném množství, ne více než 2-3 malé šálky denně.

Před několika lety byla provedena poměrně objemná studie, která potvrdila, že tři šálky kávy denně nebudou mít žádný negativní vliv na stav ženy a vyvíjející se plod. Téměř všichni Latinos pijí denně 1-3 šálků silné kávy a dosud nebylo zaznamenáno, že by to nějak negativně ovlivnilo zdraví jejich dětí..

Jedna studie však ukázala, že ženy užívající kofein jako potravinový doplněk ke zvýšení energie mají vyšší pravděpodobnost potratu než průměrná populace. Studie na zvířatech také ukázaly, že menší krávy se narodily u krav, které pravidelně konzumovaly kávu..

Podle nejnovějších doporučení Americké vysoké školy porodníků a gynekologů, které obvykle používají lékaři v Severní Americe, v Evropě a Austrálii, se uvádí, že kofein do 200 mg denně nezvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Současně lékaři z Dánské národní porodní kohorty (Dánská národní porodní kohort) zjistili, že konzumace více než osmi šálků kávy denně během těhotenství zvyšuje riziko spontánního přerušení nebo úmrtí plodu o 59%..

Co je 200 mg kofeinu? Jsou obsaženy v asi 2 šálcích černé kávy. Je však třeba mít na paměti, že výpočty používaly pro USA tradiční „USA“ a například espresso nebo káva v turečtině jsou mnohem silnější. V rozpustném nápoji je kofein mnohem méně než v každém pudinku. K dispozici je také bezkofeinový nápoj, což je chemicky zpracovaná káva s minimálním obsahem kofeinu. Jeho účinek na tělo těhotných žen dosud nebyl plně prozkoumán, existují však náznaky, že je mnohem nebezpečnější než přírodní analog.

Co je dobré pro kávu během těhotenství??

Káva je ceněna pro svou schopnost tónování a povzbuzování. Těhotné ženy často trpí ospalostí, slabostí a pocitem ohromení. Jen jeden šálek aromatického nápoje pomáhá probudit se a rozveselit se. Současně se výrazně zintenzivňují procesy v mozkové kůře, aktivuje se činnost dýchacího a kardiovaskulárního systému. Proto těhotné ženy často chtějí pít kávu, aby se „dostaly do pořádku“..

Kromě toho je tento nápoj schopen zvyšovat tlak. Mnoho budoucích matek, zejména v prvním trimestru, trpí hypotenzí. Šálek výborné a aromatické kávy pomůže normalizovat ji bez drog. Ve skutečnosti to je místo, kde končí její užitečné aspekty. Všechny další možné důsledky pití kávy jsou negativní nebo neutrální..

Jak káva ovlivňuje těhotenství?

Účinek kávy na těhotenství byl studován více než jednou a výsledky byly velmi podobné. Pití velkého množství tohoto nápoje může vést k:

 • potraty v raných fázích;
 • předčasný porod;
 • placentární narušení;
 • narození malého dítěte;
 • zvýšení krevního tlaku u matky a plodu.

Kromě toho nezapomeňte, že kofein je legální měkká droga. Je to návykový a abstinenční syndrom, když se vzdáte svého oblíbeného nápoje.

Pití malého množství kávy může prospívat pouze nastávajícím matkám s hypotenzí. Ale musíte vzít v úvahu, že můžete získat správné množství kofeinu z čaje nebo čokolády. A procházky a radostné emoce jsou také schopné zvýšit krevní tlak.

Káva má výrazný močopudný účinek. Během těhotenství již mnoho žen trpí častým močením a nemusí zvyšovat své nepohodlí. Kromě toho může velká ztráta tekutin vést k vyluhování vitamínů a minerálů z těla..

Má další negativní účinky:

 • Káva potlačuje chuť k jídlu, takže žena může přeskočit jídlo a hladovět, což negativně ovlivní vývoj dítěte.
 • Tento nápoj může vést k nespavosti a nervozitě..
 • Některé látky obsažené v kávě mohou zničit sliznici žaludku a zažívacího traktu. To vede k pálení žáhy, což je již jeden z hlavních problémů, které provázejí všechny nastávající matky.

Káva v časném těhotenství

Účinek kávy v různých fázích těhotenství se může mírně lišit. Není žádným tajemstvím, že v prvních týdnech, kdy jsou položeny všechny orgány, je velmi důležité zabránit vstupu škodlivých látek do těla. Kofein je jedním z nich..

Tělo plodu je stále velmi malé a nedostatek výživy může vést k vážným poruchám. Kofein vede k vazokonstrikci, a to i v pupeční šňůře, což může nepříznivě ovlivnit přísun kyslíku a cenných látek dítěte..

Kromě toho má použití kávy další nepříjemné následky:

 • Kofein vyvolává zrychlení srdečního rytmu plodu, což může nepříznivě ovlivnit tvorbu kardiovaskulárního systému.
 • Káva má diuretický účinek a spolu s vodou se vylučují prospěšné látky, včetně vápníku, jehož vyluhování je zhoršeno účinky kofeinu. To může negativně ovlivnit pokládání kostí..
 • Odstranění tekutiny z těla často vede ke snížení objemu krve a ke snížení jeho toku k plodu, což způsobuje, že hladoví a zaostává ve vývoji..

Proto je velmi důležité, aby budoucí matky v prvním trimestru omezily svou spotřebu kávy na minimum. Pokud se bez voňavého nápoje nebudete moci ráno probudit a trpíte nízkým krevním tlakem, můžete si dovolit malý šálek. Také se musíte snažit častěji chodit na čerstvý vzduch, dobře spát. Zázvorový čaj pomůže trochu rozveselit, ale měl by se také konzumovat velmi mírně..

Káva v těhotenství - 3. trimestr

V pozdějších stádiích, kdy již jsou vytvořeny všechny orgány dítěte a mohou pouze dospívat a růst, je negativní účinek škodlivých látek znatelně snížen. Během tohoto období může být diuretický účinek kávy dokonce užitečný, protože pomůže zbavit se otoků. To však neznamená, že může být opilý v jakémkoli množství:

 • Káva je schopna zvýšit krevní tlak a pro mnoho nastávajících matek ve třetím trimestru je to samo o sobě chápáno. To je nebezpečný znak a v tomto případě je tento nápoj kontraindikován.
 • Stisknutí krevních cév po šálku kávy stále negativně ovlivňuje výživu dítěte a může vést k narození malého dítěte.
 • Plod již má svůj vlastní nervový systém a kofein, který snadno proniká placentární bariérou, jej vzrušuje. To narušuje spánek a bdělost dítěte a zhoršuje jeho zdraví.
 • Vymývání vápníku z krve nepříznivě ovlivňuje růst kostí dítěte a teoreticky může být příčinou vývoje křivice v budoucnosti.

Přestože dnes neexistuje přesvědčivý důkaz o negativním dopadu kávy na tvorbu a vývoj dítěte v druhé polovině těhotenství, je lepší tento nápoj nezneužívat..

Káva bez kofeinu během těhotenství

Bezkofeinový nápoj se zdá být mnoha těhotenstvími ideální volbou během těhotenství, protože množství kofeinu v něm je výrazně sníženo. Ale musíte si uvědomit, že stále existuje nějaký kofein a neměli byste pít takový nápoj nekontrolovaně.

Při výrobě bezkofeinového nápoje se používá silné rozpouštědlo - methylenchlorid. Pomáhá otevřít buňky zrn a odstranit z nich kofein. Dosud však není možné zcela vyčistit surovinu z rozpouštědla a tato látka kazí chuť nápoje a činí jej potenciálně nebezpečným. Účinek methylenchloridu na těhotné ženy nebyl dosud zkoumán..

Mezi lékaři existuje názor, že káva bez kofeinu není nejlepším nápojem ani pro absolutně zdravé lidi. Dosud nebyl plně prozkoumán a podle některých zpráv může vyvolat rozvoj aterosklerózy. Nastávající matky by proto měly takový nápoj úplně opustit.

Měl bych přidat mléko nebo smetanu?

Pokud si nemůžete popřít ranní šálek kávy, je lepší ji pít s mlékem nebo smetanou. Mléčné výrobky obsahují hodně vápníku a dalších prospěšných látek. To poněkud nahradí škodu způsobenou kávou. Pravidla pro použití takového nápoje se však neliší od běžné kávy - ne více než 1-2 šálky denně, méně je lepší.

Jednou ze skrytých hrozeb kávy se smetanou nebo mlékem je jejich vysoký obsah kalorií s nízkou nutriční hodnotou. Nastávající matka dostává podporu z kofeinu a kalorií z cukru a krému, cítí se plná a energická, ale zároveň trpí nedostatkem vitamínů a živin. Proto při používání takového nápoje musíte sledovat svůj jídelníček a nezapomenout jíst včas.

Okamžitá káva během těhotenství

Již jsme zmínili, že ve většině případů instantní káva obsahuje méně kofeinu než přírodní. Znamená to, že ho můžete pít beze strachu? Ve skutečnosti je rozpustný nápoj mnohem nebezpečnější než přírodní. Důvodem je technologie jeho přípravy:

 • K tomu se obvykle používá produkční odpad - odmítnuté, malé a poškozené fazole, plevy. Dražší značky obsahují kvalitnější zrna, ale ve většině případů nejsou suroviny pro tento nápoj vysoké kvality. Levná instantní káva může také obsahovat ječmen, čekanku a oves.
 • Během výroby se do surovin často přidávají umělé příchutě a kofein..
 • Technologie výroby zahrnuje použití různých chemikálií, jejichž skutečný obsah v hotovém výrobku není vždy uveden.

Vzhledem k tomu, že instantní káva není vždy tak, jak se zdá, je lepší ji během těhotenství riskovat její konzumací. To je zvláště důležité v prvním trimestru, dokud se nevytvoří placenta, která dokáže odfiltrovat alespoň některé škodlivé látky, které vstupují do těla matky..

A co přírodní káva? To samozřejmě není užitečné, ale pokud nastávající matka trpí nízkým krevním tlakem, pak jeden malý šálek nebude bolet. Hlavní věcí je nepít příliš silnou kávu a nečinit ji velmi často.

Jak vyměnit kávu během těhotenství?

Káva při čekání na dítě je jasně škodlivá. Ale co můžete pít? Existuje spousta nápojů - voda, ovocné nápoje, ovocné nápoje a džusy. Ale nemají povzbuzující účinek, který má káva. Pokud potřebujete něco tonického, můžete pít čaj - černý nebo zelený. Obsahují také kofein, ale v hotovém nápoji je to mnohem méně a osvěžující účinek je dosažen díky thein. Dobrý tonikum a zbavuje nevolnost pití z kořene zázvoru.

Pokud je závislost na kávě čistě psychologická - je zvykem sedět u šálku horkého horkého nápoje, můžete ji zkusit nahradit něčím podobným. Nápoj ječmene je ideální. Je to trochu jako káva, ale je velmi užitečné, obsahuje mnoho vitamínů a cenné stopové prvky. Podobný nápoj lze vyrobit ze smažených ovesných zrn..

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se během těhotenství nedoporučuje pít čekankové nápoje. Má přerušující účinek a je také schopen vyvolat děložní krvácení..

Dobrou alternativou kávy jsou bylinné čaje. Ale při výběru takového nápoje musíte být velmi opatrní. Mnoho rostlin má potratový účinek a neměly by v žádném případě spadnout do šálku budoucí matky. Je lepší nevymyslet si čaje, ale po zadání kontraindikací koupit hotovou sbírku v lékárně..

V každém případě, při výběru jídla a pití během těhotenství, musíte mít na paměti, že v malém množství je povoleno téměř vše, ale neměli byste zneužívat žádný produkt. Toto pravidlo platí také pro kávu..

Káva během těhotenství: poškození nebo prospěch

Káva během těhotenství - je to možné nebo ne? Tato otázka byla kontroverzní po mnoho let a vědci z různých zemí neúnavně zkoumají, zda je káva k dispozici pro těhotné ženy. Odpověď se ukazuje jako nejednoznačná a je určena stavem budoucí matky, termínem její zajímavé situace, kvalitou a množstvím jejího oblíbeného nápoje. Podrobně řekneme, zda je možné během těhotenství pít kávu..

Foto: Úvod do organické chemie: Výukový manuál / D.G. Kim, A.V. Zhuravleva, T.V. Tyurina, E.A. Rodionová. - Čeljabinsk: nakladatelství SUSU, 2009. - 164 s.

Káva během těhotenství: možná nebo ne

Pití kávy je poměrně běžné a mnoho žen jí miluje stravovací návyky. Není žádným tajemstvím, že během těhotenství musí být obvyklá strava předefinována mnoha způsoby. Přitom vyvstává otázka, zda může být káva těhotná.

Podle autoritativního zdroje Webmd, káva se používá k tónování těla, k odstranění únavy a ke zvýšení rychlosti duševní činnosti. To vše poskytuje jeho hlavní složku - kofein. Z mé klinické praxe dodám, že nápoj nejen zlepšuje náladu, ale také zvyšuje tlak, urychluje vylučování tekutin z těla a zabraňuje rozvoji mozkových onemocnění..

Vzhledem k popsaným účinkům kávy během těhotenství je povoleno konzumovat, pokud žena:

 • náchylný k hypotenze (to znamená, že má neustále normální tlak);
 • cítí zhroucení a chronickou únavu;
 • si stěžuje na vývoj otoků.

Fotografie: Yakovlev G.P. Botanika: učebnice pro univerzity. - M.: vydavatelství SpetsLit, 2018.

Hlavním bodem, jak kombinovat těhotenství a kávu, je dávkování. Americká vědkyně Denise Mann uvádí, že mírná konzumace (až 200 mg kofeinu, která se v průměru rovná dvěma šálkům) nevede k negativním důsledkům.

Káva pro těhotné ženy se stává opravdu nebezpečnou, pokud žena vypije více než osm šálků denně - varujte Webmd. Kde:

 • v placentě dochází k narušení krevního oběhu;
 • tělo ztrácí vodu a minerály;
 • zvyšuje se kyselost žaludeční šťávy;
 • cholesterol se začne hromadit v cévách;
 • možný vývoj anémie z nedostatku železa;
 • existuje bolest hlavy, nespavost, úzkost.

Zde je odpověď na otázku, proč by káva neměla být během těhotenství zneužívána. Všechna výše uvedená porušení jsou hrozbou pro normální nošení dítěte.

Světově proslulé vydání The British Medical Journal Doporučuje minimalizovat používání kávy v časných stadiích těhotenství a po něm a také jej nenahrazovat méně zdravými alternativami. Moji kolegové doporučují, aby ženy jako náhradní věnovaly pozornost:

 • čekanka. Tato rostlina je velmi podobná kávovému nápoji podle chuti. Kromě toho zvyšuje hladinu hemoglobinu, normalizuje krevní oběh a zklidňuje. Může být použit pro onemocnění ledvin a jater, nikoli pro onemocnění žaludečních a křečových žil. Nastávající matky mohou pít až tři šálky denně;
 • ječmen. Nápoj na jeho základě se připravuje stejným způsobem jako káva ve směsi s ovocem nebo bylinkami. Chuť je velmi odlišná, ale produkt nemá žádné vedlejší účinky..

Mohu pít kávu během těhotenství v raných fázích

Foto: Netter F. Atlas lidské anatomie. - M.: GEOTAR-MED, 2. vydání, 2003.

Dalším důležitým faktorem, který by měla žena zvážit, je období, kdy během těhotenství konzumuje kávu. 3. trimestr se výrazně liší od prvního, každé období má svá vlastní rizika, respektive doporučení se liší.

Osobně praktikuji následující pravidla:

 • Doporučuji zcela vyloučit kávu v prvním trimestru. Ze zdravotních důvodů, stejně jako v případě silné trakce, je povolen až jeden malý šálek za 2-3 dny. To by mělo být konzultováno s gynekologem a sledováno v tomto procesu;
 • druhý trimestr je v tomto ohledu nejklidnější. Každý den se ráno můžete nechat rozmazlovat jedním šálkem nápoje;
 • v posledním trimestru stojí za to znovu snížit počet šálků na několik týdnů. V tuto chvíli může kofein pronikat placentou, což má přímý účinek na dítě, což není příliš žádoucí.

Nakonec vyvstává otázka: Je možné, aby těhotné ženy měly kávu s mlékem? A obecně, jakou možnost připravit nápoj, aby upřednostňoval? Následující tipy jsou důležité zde:

 • výběr černé kávy, zvažte pražení fazolí a mletí. Malá a velmi smažená zrna dávají velmi silný nápoj. Nastávající matka by proto měla brát velké, lehce smažené odrůdy;
 • mezi arabica a robusta stojí za to vybrat první. Tato varianta není tak silná, má výraznou vůni a kyselou chuť. Nechte robustní robusta na později;
 • Káva s mlékem během těhotenství je považována za jednu z nejlepších možností. V tomto případě se koncentrace kofeinu snižuje a minerály se doplňují;
 • instantní káva se obvykle připravuje na bázi robusta, ale i v tomto případě základní extrakt v ní není více než 20%. Všechny ostatní přísady lze obecně jen stěží nazvat užitečnými, ale v zajímavém postavení jsou zcela kontraindikovány;
 • káva bez kofeinu se zdá ideální pouze na první pohled. Aby se toho dosáhlo, zrna se podrobují zdlouhavému zpracování pomocí mnoha škodlivých chemikálií, které mohou být přítomny v konečném produktu.

Naštěstí pro ty, kteří si nedokážou představit svůj život bez voňavého nápoje, není káva pro budoucí matky kontraindikována. Před pitím byste však měli vzít v úvahu všechna rizika, poradit se s odborníkem a dopřát si pouze kvalitní produkt v minimálním množství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Káva během těhotenství: poškození a výhody, přijatelné dávky a bezpečné možnosti pro nahrazení osvěžujícího nápoje

Mnoho žen v pozici během toxikózy má averzi k kávě. „Inteligentní“ organismus tedy předem naznačuje, která jídla jsou nejlépe omezena. Šálek nebo dva nápoje denně však nijak neublíží, pokud touha po něm je nepřekonatelná.

Různé odrůdy

Je známo 80 druhů kávy, ale pouze některé z nich jsou vhodné k jídlu. Existují čtyři druhy kávovníků, které produkují takové suroviny..

 1. Arabica Tento druh je nejčastější na světě a tvoří základ (asi 70%) prodeje. Známý jako arabský jazyk. Obsah kofeinu v něm je od 1% do 1,5%. Chuť a vůně jsou výrazné, různé sladké a kyselé tóny.
 2. Robusta Zrna Coffea Canephora představují 30% světové produkce, po Arabice jsou však nejběžnější. Zároveň je robusta silnější, ale má méně výraznou vůni. Používá se hlavně k získání síly nápoje jako složky kávové směsi. Tyto stromy rostou v africkém Kongu. Odrůda se vyznačuje nejvyšším obsahem kofeinu - 3%.
 3. Liberica Liberian kávová zrna se exportují ve velmi malém množství. Nejčastěji se suroviny používají v zemích, kde se pěstují - na africkém kontinentu, v Indonésii na Srí Lance. Hlavní část výrobku je určena pro cukrářské účely a pouze malá - pro kávový průmysl. Spolu s výraznou vůní se chuť nápoje stává hořkou a prázdnou. Tato odrůda se proto používá jako součást směsí, aby poskytla charakteristický zápach..
 4. Excelsa. Nejvzácnější odrůda, která se téměř nikdy nenachází v čisté formě. Přidává se do elitních směsí díky neobvyklé ušlechtilé vůni. Stromy mohou dosáhnout výšky 20 m, proto se vynikající odrůda nazývá „vysoká káva“. Tyto rostliny jsou však vůči počasí a klimatickým podmínkám velmi náladové, takže je téměř nemožné předpovídat úrodu. Slavná kolumbijská káva obsahuje vynikající ovoce.

Případy užití

V závislosti na preferencích spotřebitelů se nápoj prodává v následujících typech.

 • V zrnech. Je tedy nejlepší a nejdelší udržet vůni a chuť. Syrová zrna se praží v různé míře. Používá se pro kávovary, stejně jako pro mletí a další vaření v Turcích.
 • Pudink. Obvykle se také nazývá „přírodní“. Získané mletím zrn a dalším zpracováním páry. Nápoj vyrobený z těchto surovin obsahuje nejvyšší množství kofeinu (45-88 mg / 100 g).
 • Rozpustný. Plody kromě sekání procházejí několika dalšími stupni zpracování, během nichž se snižuje obsah kofeinu, etheru a prospěšných vlastností. Takový nápoj obsahuje 12-76 mg kofeinu na 100 g produktu.
 • Bez kofeinu. Nápoj byl poprvé bez kofeinu v roce 1903 díky Ludwigovi Roseliusovi. Zrna se podrobují zvláštnímu zpracování, po kterém se obsah hlavní látky sníží na téměř nulu (0,8 - 5 mg / 100 g). Čištění se provádí hlavně ethylacetátem a tato látka negativně ovlivňuje fungování nervového a dýchacího systému. Takový nápoj také obsahuje chemické přísady, které vytvářejí chuť a aroma ztracené během dekofeinace. Proto stojí za to přemýšlet o jeho výhodách, zejména v těhotenství: neplní svou hlavní funkci (zvýšení tónu, pracovní kapacita, tlak), ale obsahuje syntetické sloučeniny.
 • Zelený. Tento typ zahrnuje zrna arabiky a robusty. Rozdíl je v tom, že nepodléhají pečení a zachovávají více živin. Obsahují také méně kofeinu, ale zároveň mají silný antioxidační účinek. Tento druh nápoje se nedoporučuje pro nastávající matky.

Vliv na tělo nastávající matky

Už mnoho let debatují odborníci o nebezpečích a výhodách tohoto nápoje. Mnozí mají sklon k tomu, že to zcela nepříznivě neovlivňuje tělo budoucí matky. To dokládají jeho další akce..

 • Stimuluje centrální nervový systém. Zvýšená podrážděnost negativně ovlivňuje funkce vnitřních orgánů, stejně jako spánek, pohodu, náladu.
 • Dehydruje. Zrychlení ledvin vyvolává zvýšené vylučování moči. Existuje stimulace slinných žláz, slinění. A to je také předpoklad pro dehydrataci..
 • Ovlivňuje činnost zažívacího traktu. Přibližně pětkrát zvýšila sekreci kyseliny chlorovodíkové žaludkem. Je podráždění gastrointestinální sliznice. Nápoj potlačuje chuť k jídlu, ale nevyživuje tělo.
 • Zvyšuje zatížení plavidel. Pití nápoje vede ke zvýšení krevního tlaku, což zvyšuje zatížení kardiovaskulárního systému. To může způsobit zúžení cév placenty a narušení dodávky kyslíku plodu..
 • Porušuje metabolismus minerálů. Pravidelný příjem osvěžujícího nápoje vede k „vyluhování“ těla vápníkem, hořčíkem, sodíkem, železem.

Přípustná částka k různým datům

Během těhotenství je lepší zdržet se pití zelených a bezkofeinových nápojů. Přírodní a rozpustné - můžete pít s mírou. V takovém případě je třeba vzít v úvahu následující nuance..

 • Já trimestr. Na začátku těhotenství se často cítí slabost, celková malátnost a ospalost, které chcete rychle odstranit. Ale v prvním trimestru je lepší nahradit kávu čajem, nápoje z čekanky, ječmene. Neformovaná placenta umožňuje, aby kofein a další látky obsažené v osvěžujícím nápoji měly přímý účinek na dítě.
 • II trimestr. V této fázi můžete pít nápoj v množství nepřesahujícím 280 g denně (jeden malý šálek). Pro snížení účinku hlavní látky se doporučuje přidat mléko nebo smetanu.
 • III trimestr. Omezeno na malý šálek nápoje dvakrát až třikrát týdně, nezapomeňte na ředění mlékem.

Analogy

Existuje několik analogů osvěžujícího nápoje, které chutnají a voní velmi podobně, ale neobsahují kofein.

 • Čekanka. Ze země a smaženého kořene této rostliny se získá chutný a zdravý nápoj. Je obohacen o inulin (náhrada cukru). Ve složení jsou také karoten, thiamin, riboflavin, které podporují fungování štítné žlázy, oběhového a nervového systému. Předpokládá se, že čekanka má příznivý účinek na tělo a posiluje imunitní systém..
 • Ječmen. Nápoj je vyroben z mletého a sušeného zrna ječmene. Zahrnuje vitamíny K, C a skupiny B, jakož i proteiny rostlinného původu a minerály nezbytné pro tělo během těhotenství.

Káva není srovnatelná svými negativními účinky s alkoholem nebo nikotinem. Nastávající matky by však měly omezit jejich používání na jeden nebo dva šálky denně nebo nahradit zdravějším nápojem.

Mohu pít kávu během těhotenství??

Po potvrzení lékaře a výsledcích ultrazvuku ohledně pozitivního provedení početí a úspěšného vývoje těhotenství každá vědomá žena co nejdříve úplně zreviduje svůj obvyklý životní styl a mimo jiné upraví stravu. Je známo, že nastávající matka je v očekávání odpovědná nejen za sebe a za své zdraví, nýbrž také: od nynějška také přímo závisí na tom, jak úspěšně se bude těhotenství vyvíjet a jak se bude cítit jako dosud velmi malá, ale rychle roste uvnitř ženy nový organismus.

Každá maminka se samozřejmě snaží minimalizovat všechna rizika pro dítě, které již žije, i když v prenatálním. A od raného stadia těhotenství je otázka optimální výživy a přípustnosti nebo zákazu některých potravin zcela naléhavá. Samozřejmě, že všechny výrobky se „syntetickými“ přísadami, se všemi druhy silných příchutí, barviv nebo stabilizátorů, maminky, pokud je to možné, se snaží vyloučit ze stravy co nejvíce potravin, aby nedošlo k poškození dítěte. Ženy, které jsou zvyklé začít ráno s šálkem aromatické kávy nebo si dát přestávku na kávu uprostřed dne, si oprávněně položí otázku: je možné pít kávu během těhotenství?

Zdá se, že káva je zcela a zcela přírodní produkt, v němž se nenacházejí žádné zvláště nebezpečné „přísady“. Zároveň však mnozí odborníci důrazně doporučují, aby milovníci kávy s kávou zacházeli s kávou velmi opatrně, ujistěte se, že během dne snížíte počet porcí horkého aromatického nápoje a v některých případech ji dokonce zcela vyloučíte z nabídky. Takže stále: je spotřeba kávy při přepravě dítěte přijatelná? Zničí přestávky na kávu rostoucí a přesto bezbranný nový život? Měl bych se bát účinku kávy na vývoj těhotenství a tvorbu dítěte? Pokud je káva během těhotenství stále povolena, pak v jakých přípustných množstvích?

Voňavé tonikum - káva

Hlavní účinnou látkou v kávě je látka kofein. Kofein je známý svou tonizující schopností, schopností zvyšovat krevní tlak, poskytovat další náboj energie a vitalitu. Je to kofein, který je zodpovědný za proces „otevírání očí“ a konečné probuzení po odchodu ze spánku, ve skutečnosti.

V jakých formách kávy dnes není na policích k dispozici: zde najdete kávová zrna, mletou kávu již zabalenou v balení, instantní kávu a kávu v takzvaných tyčkách „3 v 1“. Existuje však také káva bez kofeinu. Je pravda, že člověk by neměl být tak naivní, aby uvěřil tvrzením výrobců, jako by v takové kávě vůbec chyběl kofein: je stále tam, pouze v mnohem nižší koncentraci než v „klasické“ kávě.

Je běžné, že někdo vypije 5-8 porcí kávy denně, a takové stravovací chování lékařští odborníci jednomyslně odsoudí. Takže konstantní tlakové rázy pod vlivem kávy mohou hrát v budoucnu velmi špatný vtip s gurmány závislými na kávě - zátěž srdce v takové situaci je vážná. A káva nemá nejlepší účinek na žaludeční sliznici, zvyšuje kyselost a v některých případech přispívá k projevu pálení žáhy. Proto se také kategoricky nedoporučuje pít na lačný žaludek nebo bezprostředně po probuzení, bez předchozího pití kávy.

Velké množství kávy je také nežádoucí pro ženy, protože má negativní dopad na stav pokožky: zneužívání voňavého nápoje ovlivňuje barvu pleti, řídne ji a suší. Kromě toho káva nemá nejlepší vliv na stav zubů - zubní sklovina pod jejím vlivem postupně ztmavne. Není proto překvapivé, že v „správných“ kavárnách je považováno za dobrou formu sloužit obyčejné čisté pitné vodě společně s objednanou kávou. Co ale říkají odborníci o konzumaci kávy u žen, které čekají?

Nebezpečí pití kávy během těhotenství

Jak bylo uvedeno výše, jednou z vlastností kávy je její schopnost výrazně zvýšit krevní tlak. Je známo, že během těhotenství se objem krve cirkulující v těle a zatížení kardiovaskulárního systému významně zvyšuje, a další nárůst tlaku pro budoucí matku je prostě zbytečný. Na druhé straně bude káva v tomto ohledu užitečná pro hypotonické matky, pro které je nízký krevní tlak normou.

Šálek kávy pro nastávající matku: pít nebo nepít - to je otázka

Káva je skutečně jedinečný nápoj, který má nejen vynikající chuť a vůni, ale také mnoho užitečných vlastností. Kávová zrna se pěstují v mnoha zemích Evropy i v jiných částech světa s mírným a mírným podnebím. Je možné pít kávu během těhotenství obtížnou otázkou a stále na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Ale je tu něco, co by měla vědět budoucí matka, která je zvyklá setkat se každé ráno nový den s šálkem tohoto koláčového aromatického nápoje.

Je to možné nebo ne

Většina lidí se domnívá, že tento produkt není kategoricky doporučován pro použití nastávajícími matkami. Ve skutečnosti to však záleží na konkrétní situaci. Proto by těhotná žena měla konzultovat se svým lékařem v raných stádiích a zvážit klady a zápory.

Jak káva ovlivňuje těhotenství: názor Dr. Komarovského a dalších lékařů

Dánští vědci (Danish National Birth Cohort) v letech 1996 až 2002 provedli studii, kterých se zúčastnilo více než 88 tisíc těhotných žen. Výsledky výzkumu:

 1. Použití 1,5 - 3 šálků kávy denně - smrt plodu ve 3% případů.
 2. Použití 3-4 šálků kávy - fetální smrt ve 13% případů.
 3. Použití 4-7 šálků kávy - smrt plodu v 33% případů.
 4. Použití 8 a více šálků kávy - smrt plodu v 59% případů.

Dánští vědci také tvrdí, že kofein může ovlivnit mentální vývoj plodu a zpomalit jeho růst v děloze.

Populární lékařka a televizní moderátorka O. E. Komarovsky nedoporučuje těhotné ženě, aby do stravy zahrnula „zámořské“ produkty, které nebyly na stolech našich prababiček. A pro kávu to není jen kofein. Cizí proteiny obsažené v těchto produktech nejsou absorbovány naším tělem. Toto zaprvé zvyšuje zátěž na játra a během těhotenství se již zvyšuje. A za druhé, proteiny neznámé tělu se dostanou k plodu a způsobí, že se u dítěte vytvoří alergie v děloze.

Tým Dr. Komarovského má nicméně i další lékařský názor. Konkrétně se týká účinku kofeinu na tělo budoucí matky:

Nejnovější doporučení Americké vysoké školy porodníků a gynekologů, která jsou vedena lékaři nejen v Severní Americe, ale také v Evropě a Austrálii, byla přijata v červenci 2010 a tvrdí, že 200 mg kofeinu denně nezvyšuje úroveň potratů a předčasných porodů. Toto množství kofeinu odpovídá 2 šálkům silné černé kávy nebo 5 plechovek nápojů obsahujících kofein. Otázkou je, jak moc je jedna šálek kávy, podle výzkumu? Ekvivalent 1 šálku kávy je 8 uncí nebo asi 226 ml nápoje (o něco méně než sklenice), který obsahuje 137 mg kofeinu, pokud se vaří káva, nebo 78 mg kofeinu, pokud je káva rozpustná.

E. P. Berezovskaya, lékař, autor knihy „Encyklopedie těhotenství“

http://www.komarovskiy.net/faq/beremennost-i-kofe.html

Lékaři důrazně doporučují vyloučit kávu ze stravy těhotné ženy, například s toxikózou nebo hypertenzí

Výhody přírodní kávy

Káva může během těhotenství ovlivnit ženské tělo pozitivně i negativně. Mezi výhody kávy patří:

 1. Schopnost stimulovat práci srdce. Tonizující účinek pomáhá zbavit se únavy a ospalosti. Během těhotenství se ženy často nechají odpočívat a vést pasivní životní styl. To má nepříznivý dopad na dítě, protože pro normální vývoj dítěte je nezbytná mírná fyzická aktivita matky.
 2. Diuretický účinek. Během porodu dítěte si ženské tělo udržuje tekutinu, protože ledviny ne vždy zvládnou zvýšené množství práce. Z tohoto důvodu se často objevují otoky. Káva pomáhá odstranit přebytečnou tekutinu.
 3. Snížení rizika diabetu 2. typu.

Maximální dávka kofeinu pro těhotnou ženu je 150-200 mg.

Pokud pijete kávu s mírou, nebude schopen ublížit zdraví. Nejlepší je vypít jednu kávu ráno, ale v žádném případě před spaním.

Video: co je dobrá káva

Možné poškození těhotné

Káva však má řadu negativních aspektů, o nichž budoucí matka potřebuje vědět..

 1. Zvýšení krevního tlaku nad normální hodnotu může způsobit dušnost, tachykardii, zhoršenou koordinaci a vést k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Jinými slovy, můžete „zasadit“ srdce, které již během těhotenství funguje „pro dva“..
 2. Zvýšení hladiny cholesterolu v krvi v důsledku obsahu kávy, která se nazývá cafestol, ohrožuje onemocnění srdce a krevních cév u dítěte. Pokud pijete 5 šálků francouzské kávy denně, pak se hladina vašeho cholesterolu za měsíc zvýší o 6-8%. Nejvyšší obsah cafestolu je charakteristický pro espresso, skandinávskou kávu a kávu vařenou ve francouzském tisku.
 3. Zneužívání kávy negativně ovlivňuje nervový systém. Pijete-li více než 3-4 šálky nápoje denně, povedete tělo ke stresové situaci a následně k neuróze, poruchám spánku, podrážděnosti, melancholii a případně i dočasným poruchám mozku.

A další důležitou negativní kvalitou kávy je její schopnost způsobit závislost. Osoba závislá na kávě již nemůže normálně pracovat, pokud nepije několik šálků tohoto nápoje ráno a jeden po druhém.

Komu i lékaři občas doporučují šálek kávy

Existují situace, kdy těhotná žena pití kávy není nejen kontraindikována, ale dokonce doporučena. Pokud jste před těhotenstvím trpěli chronickou hypotenzí, tj. Nízkým krevním tlakem, pak při porodu dítěte samozřejmě nikam nepůjde. To však neznamená, že můžete kávu nekontrolovaně pít. Bez konzultace s lékařem nebudete schopni vypočítat denní dávku kofeinu, která vám pomůže vyrovnat se s hypotenzí, aniž by tím došlo k poškození zdraví dítěte a nitroděložního vývoje..

Kontraindikace

Samozřejmě je třeba říci o přímých kontraindikacích. Káva nemůžete pít, pokud máte následující onemocnění:

 1. Hypertenze. Pokud váš krevní tlak pravidelně stoupá, pití kávy je pro vás velmi nebezpečné, protože hypertenze se často vyvíjí v mozkové příhody a infarkty. Je přísně zakázáno pít kávu s hypertenzí.
 2. Chronická nespavost Kofein obsažený v tomto nápoji má silný vliv na nervový systém a v důsledku toho zhoršuje nespavost..
 3. Chronický únavový syndrom. Pravidelná konzumace kávy ve stavu vyčerpání vyvolává stres v těle.
 4. Nemoc ledvin. To platí zejména pro případy rychlého močení, protože káva zvyšuje odstraňování tekutin z těla.
 5. Specifické problémy s těhotenstvím:
  • hypertonicita dělohy,
  • problémy se srdcem a cévami,
  • podrážděnost a emoční nestabilita,
  • nedostatek vápníku v těle,
  • anémie,
  • toxikóza a zvracení,
  • abnormality placenty,
  • gestóza (pozdní toxikóza) jakékoli závažnosti.

V těchto případech vám lékař pravděpodobně doporučí vyloučit kávu ze stravy a nahradit ji jinými nápoji..

Důsledky pití kávy příliš často v různých trimestrech

Důsledky pro těhotenství v různých trimestrech:

V prvním trimestru:

 • zvýšená funkce ledvin, což má za následek zvýšené močení,
 • zvýšené slinění díky zvýšené sekreci žaludku,
 • kofein přispívá k nevolnosti, toxikóze,
 • zrychlené vylučování vápníku a železa,
 • zvýšený tón dělohy a riziko potratu.

Ve druhém trimestru je hlavním nebezpečím aktivní odstranění vápníku z ženského těla. Pokud pijete kávu ve velkém množství ve druhém trimestru (2-3 šálky denně), můžete vyvolat vývoj kostních abnormalit u dítěte.

Někteří lékaři přísně zakazují pití kávy přesně v pozdních stádiích těhotenství kvůli riziku nadměrného zvýšení krevního tlaku. Zvětšená děloha vytlačuje krevní cévy a káva situaci zhoršuje..

Ve třetím trimestru představuje pití pro dítě největší nebezpečí, protože to způsobuje zúžení placentárních cév. Výsledkem je, že se do dítěte dostává mnohem méně kyslíku, což může způsobit hypoxii (nedostatek kyslíku a udušení). Kromě toho je nervový systém dítěte velmi citlivý na kofein. Dítě je ve stavu vzrušení, jeho srdeční rytmus se zrychluje: existuje riziko srdečních chorob.

Děti mladší dvou let se nedoporučují podávat tento nápoj, protože vaše dítě je stále velmi malé, jeho vnitřní orgány a krevní cévy se dosud zcela nevytvořily a jakýkoli negativní vliv zvenčí může být nebezpečný a v některých případech fatální..

Proč někteří lidé chtějí kávu po celý den, zatímco jiní se cítí nemocní od raného rande?

Z nějakého důvodu může být těhotná žena „vytažena“ na kávu z neobvyklého důvodu. To nemá nic společného s závislostí na kávě: s největší pravděpodobností nastávající matka právě vyvinula anémii - nedostatek některých stopových prvků v těle. Nejčastěji se jedná o anémii s nedostatkem železa a jedním z jejích příznaků je narušení chuťových preferencí: žena chce křídu, syrové obiloviny, dokonce i zemi.

Dříve se věřilo, že křídu a podobně hledali těhotné ženy s nedostatkem vápníku, ale moderní lékaři dokázali, že tomu tak není..

Tabulka: obsah mikroživin ve výrobcích

Který sledovací prvek chybíCo zahrnout do stravy
SíraMořské plody, brokolice, brusinky.
ŽehličkaJátra, čočka, mořské zelí, třešně, čerstvé bylinky.
FosforOřechy, vejce, mléčné výrobky, ryby, hovězí maso, luštěniny (včetně luštěnin).
SodíkMořská sůl.

Nezapomeňte tedy informovat svého lékaře o svém stavu a provést krevní testy na hemoglobin. Anémie je nebezpečná choroba, nesnažte se ji vyléčit kávou, zhoršíte to jen pro sebe. V tomto případě můžete vyhledat pomoc nejen u lékaře vedoucího těhotenství, ale také od hematologa nebo terapeuta.

Káva nejenže pomůže obnovit hladinu železa v krvi, ale také vyplaví vápník z těla, což je během těhotenství nezbytné pro vývoj dítěte..

Někdy si těhotné ženy všimnou, že po jednom šálku kávy, kterou vypijí, se začnou cítit nemocné a objeví se závratě. Za prvé, tento příznak může být spojen s prudkým zvýšením krevního tlaku. Také kofein, který je obsažen v nápoji, může vyvolat nevolnost jako zhoršení symptomů toxikózy, zejména v raných stádiích..

Nezanedbávejte signály, které vám dává vaše tělo. Jakákoli neobvyklá nebo rušivá reakce na kávu naznačuje, že je třeba ji okamžitě přestat používat a poradit se s lékařem, aby určil diagnózu a předepsal vhodnou terapii.

Kterou kávu je lepší zvolit: možná bez kofeinu?

Nápoj má několik klasifikací a nastávající matka by je měla znát.

V závislosti na výrobní technologii:

 1. Zelená (nepražená). Má specifickou chuť a vůni a obsahuje méně kofeinu než černá káva. Studie jeho vlivu na dopad dítěte nemají nepřesné výsledky, takže lékaři doporučují, abyste se ho zdrželi.
 2. Pražená káva, mletá nebo ve fazole. Čím silnější jsou fazole, tím vyšší je síla kávy.
  • Lehce smažené. Má světle hnědou barvu. U těhotných žen se doporučuje káva s nízkým pečením, protože má minimální obsah kofeinu.
  • Středně smažené.
  • Tmavé smažené. Nedoporučuje se těhotným ženám, protože obsah kofeinu je maximální.
 3. Kávový prášek nebo granule sušené okamžitě nebo mrazem. Připravuje se snadněji a rychleji než kdykoli předtím, ale tento druh kávy je těhotným ženám zakázán, protože v procesu výroby mohou být použity chemikálie, které zůstávají v konečném produktu..

Řada kávových zrn je také důležitá pro těhotnou ženu. Nejběžnější na světě jsou dva druhy - arabica a robusta. Arabica obsahuje relativně malé množství kofeinu (0,6–1,5%). Robusta je levná, ale silnější káva (1,8–3% kofeinu), proto se nedoporučuje těhotným ženám.

Kombinace arabica a robusta určuje druhy kávy:

 1. Nejvyšší, stejně jako prémiové. Tato kategorie zahrnuje pouze arabiku. Těhotné ženy by měly pít prémiovou kávu.
 2. První. Kombinace dvou druhů: arabica a robusta.
 3. Druhý. Pouze Robusta.

Káva se také vyrábí s řadou přísad, aromatických i aromatických, například Irish Cream. To zahrnuje běžný kávový sáček 3 v 1. Těhotný obsah nekvalitních rostlinných tuků, barviv, příchutí, emulgátorů, stabilizátorů je zcela zbytečný. Káva bez umělých přísad je nejlepší volbou pro ženy ve státě. A mléko může být přidáno do nápoje a současnosti.

Káva je bez kofeinu. Ale je tak neškodný? Existuje asi sto způsobů, jak připravit nápoj bez kofeinu. Nejčastěji je kofein odstraňován „evropským“ způsobem. Zrna se nalijí horkou vodou a namočí se. Káva dává část kofeinu do vody. Rozpouštědlo se nalije do otevřených, dusených zrn, které odstraní zbytek kofeinu. Rozpouštědlo je ethylacetát - žíravá, těkavá kapalina. Ethylacetát je toxický a ničí lidské játra. Nemytí se úplně. Kromě toho je kofein ve zpracované kávě stále konzervován (je to jen 20-30krát méně). Pití bezkofeinové kávy během těhotenství je tedy nebezpečné.

Fotogalerie: mletá, instantní a další druhy kávy

Pohár sváru

Jak vařit

Množství kofeinu v nápoji je ovlivněno nejen výběrem výchozího produktu, ale také jeho přípravou. Je třeba zvážit dva důležité body:

 1. Doba přípravy nápoje. Síla kávy také závisí na tom, jak dlouho se voda a káva dostaly do styku, než se dostanou do vašeho šálku. Během těhotenství by měl být kontakt s vodou a kávou krátkodobý - až 1 minuta. Během tohoto období rozdrobená zrna dávají své kofeinové tekutině.
  • Silná káva se získá, když se třikrát vaří v Turku (turecká káva). Zde kontakt s vodou a kávou po dobu přibližně 6 minut.
  • Filtrovaná káva bude méně silná. Připravuje se v kapačkách na kávu, obvykle se vaří asi 250 ml hrnek po dobu asi 3 minut. Ale malý šálek (70 ml) během vaření v takovém zařízení bude obsahovat nejméně kofeinu, protože kontakt zrna s vodou nebude delší než 20-30 sekund.
  • Slabá káva může být získána jednoduchým vařením ve francouzském lisu nebo kávové konvici, pokud zkrátíte dobu vaření na 1 minutu.
 2. Metoda vaření. Kávovary a kávovary typu kávy připravují kávu pod tlakem a v závislosti na zařízení se může lišit. Čím větší je pracovní tlak takového zařízení, tím více kofeinu bude v šálku. A mimochodem, tím menší chuť.

Části a proporce

Lékaři proto doporučují těhotným ženám pít slabou kávu a my jsme již přišli na to, jak snížit sílu ve fázi nákupu fazolí a přípravy nápoje. Nyní poslední chvíle. Musíte pochopit, že v malém šálku espressa bude kofein přesně stejný jako ve velkém hrnku s americkým nebo cappuccinem. Budou chutnat méně svíravě, protože jsou zředěny vodou nebo mlékem, ale pokud pijete celý šálek, nebude v espressu žádný rozdíl..

Za nejvíce slaný nápoj se považuje espresso, nejslabší - latte

Proto, pokud je to nutné, ke snížení dávky kofeinu, kávu neřeďte, ale snižte množství nápoje.

Dokud nebude budoucí matka kontraindikovat budoucí matku, může jí lékař dovolit maximální bezpečnou dávku 200 mg kofeinu denně. V ostatních případech, tj. Pokud existují rizika a omezení, bude dávka nižší.

Kofein se také nachází v čaji, kakau a některých nápojích (Pepsi, Cola). Pokud tedy pijete kávu, vyloučte je ze své stravy..

Abychom pochopili, kolik kofeinu jste dnes vypili, použijte informace na obalu vaší kávy (obvykle to ukazuje, kolik mg kofeinu je obsaženo v jednom šálku hotového nápoje), stejně jako následující tabulku.

Tabulka: Kolik kofeinu je v nápojích

PitíObsah kofeinu v jednom nápoji, mg Velikost podání, ml
Espresso50–6825–35
Americano50–70
Cappuccino140-180
Černá káva38–65100
Instantní káva62–98200
Černý čaj80-100
Zelený čaj40-60
Coca Cola20.8
Pepsi cola9.8

Co pít

K neutralizaci účinků kofeinu tělo uvolňuje vápník, který se následně rychle vylučuje. Jeden šálek kávy denně přispívá ke ztrátě přibližně 40 mg vápníku. Tento negativní účinek můžete kompenzovat pomocí mléka. Získá se 120 mg vápníku (na 100 gramů). Je ještě lepší pít kávu se sýrem (v tom vápník 700-800 mg) nebo se sušenými meruňkami (170 mg).

Jak vyměnit

Ječmen pít

Nejběžnější náhražky kávy jsou ječmenný nápoj a prášek, vyrobené na základě smaženého kořene čekanky.

Můžete pít ječmenný nápoj s mlékem nebo smetanou

Ječmenový nápoj má následující prospěšné vlastnosti:

 • pozitivní účinek na trávení, umožněný gastritida;
 • Nezvyšuje tlak, ale naopak stimuluje krevní oběh a zlepšuje fungování krevních cév;
 • zlepšuje vstřebávání živin;
 • uspokojuje hlad po dobu několika hodin, což je důležité pro těhotné ženy, které přibývají na váze.

Během těhotenství můžete se svolením lékaře vypít až 2-3 šálky takového nápoje denně.

Čekanka

Prospěšné vlastnosti čekanky nejsou nižší než ječmen, má příznivý účinek na práci srdce, takže pokud pociťujete bolest v srdci nebo máte dušnost při chůzi, lékař může doporučit pití z kořene čekanky.

Čekanka také dobře s mlékem a smetanou, má příjemnou, jemnou chuť kávy s kořením

Čekanka je také užitečná z řady dalších důvodů:

 • obsahuje vitaminy skupiny B;
 • Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi
 • obsahuje draslík, vápník, hořčík;
 • zlepšuje gastrointestinální trakt;
 • pomáhá odstraňovat toxiny, zlepšuje funkci jater a ledvin;
 • pomáhá v boji proti anémii.

Nicméně, čekanka má také kontraindikace k použití, jsou to:

 • bronchiální astma;
 • nemoc jater
 • gastritida;
 • problémy s centrální nervovou soustavou;
 • srdeční choroba
 • urolitiáza;
 • nemoc ledvin.

U těhotných žen může nadměrná konzumace čekanky způsobit:

 • silná chuť k jídlu (pokud žena aktivně přibírá na váze - bude to bolet);
 • problémové spaní;
 • alergické reakce.

Nápoj stimuluje srdce, proto se nedoporučuje pro vzrušující ženy.

Čekanka se prodává ve dvou formách: instantní a smažené, mleté ​​nebo v kusech. 1 čajová lžička je nutná pro 1 šálek horké vody. Těhotné ženy mohou pít kávu čekanky každý den na 1-2 šálky, nejsou-li kontraindikace.

Kávové recepty pro nastávající matky

Existuje mnoho zajímavých způsobů, jak vařit kávu, a nemusíte vůbec chodit do kavárny, můžete dělat všechno ve své kuchyni.

Cappuccino

Chcete-li vytvořit nejoblíbenější kávu zachází, musíte 1 lžička. přírodní mletá káva, 100 ml mléka, 50–70 ml vody, cukru a Turku.

 1. Mléko je nutné silně zahřát, ale nenechte jej vařit, bít ponorným mixérem nebo francouzským lisem, dokud se neobjeví silná pěna..
 2. Uvařte kávu v Turku: zahřejte směs kávy a vody, dokud se nezvýší pěna, ale nevařte.
 3. Nalijte nápoj do hrnku. Podle chuti přidejte cukr.
 4. Nalijte napěněné mléko do sklenice. Nalijte přesně uprostřed, pak tekuté mléko bude ve středu a pěna nahoře.

Přišli Italové Cappuccino

New Orleans káva - s čekankou

Požadováno: 200 ml vody, 1/2 lžičky. čerstvě mletá káva, 1/2 lžičky mletá čekanka, 30 ml mléka. Vaření:

 1. Smíchejte kávu a čekanku v Turku a nalijte studenou vodu, položte na nízkou teplotu.
 2. Jakmile se objeví víčko z pěny, vyjměte nápoj z horka, nechte 1 minutu stát, přidejte předehřáté mléko.

Káva podle tohoto receptu může být uvařena v Turku nebo připravena rozlitím, to znamená, že ji postupně nalít vroucí vodou do papírového filtru

Minimální obsah kofeinu, maximální mléko - latte

Složení: 1 čajová lžička mleté ​​kávy, 50 ml vody, 150 ml mléka, cukr.

 1. Předehřívejte mléko na 70 stupňů (nevařte!), Přidejte cukr, buďte namáčením mixéru nebo francouzským lisem a nalijte do vysoké sklenice.
 2. Vařit kávu v šálku, nechat 2 minuty.
 3. Jemně nalijte kávu do mléka na boku sklenice, aby se vrstvy nemíchaly.
 4. Při šlehání je lepší přidat mléko okamžitě do mléka.
 5. Na horní vrstvu můžete položit mléčnou pěnu a posypat ji skořicí. Káva je připravena!

Video: příprava latte bez kávovaru

Dámské recenze

Lékaři mi řekli všechna tři těhotenství, že by neměli pít kávu. Proč jsem si vzpomněl - měl jsem hroznou toxikózu vůně kávy a varování lékaře „káva by se nikdy neměla dělat“ zněla jako výsměch. Já bych to nemohl pít, i kdyby to pro mě bylo nutné a předepsáno lékařem :)

host

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4157060/1/#m33328994

Doktor mi dovolil jeden hrnek denně, kvůli nízkému tlaku, který jsem pil.

Lyra

http://www.woman.ru/health/Pregnancy/thread/4157060/1/#m33334251

Pila jsem kávu první těhotenství a hodně... moje dcera byla velmi neklidná až šest měsíců.. a teď jsem ji vyloučil ze stravy... Čekám na svou druhou dceru.. Nechci šlápnout na stejný hrábě.

ICQ

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/kofe_vo_vremja_beremennosti_by_kandyba_i_d_list_en/?page=2

Hodně jsem pil před těhotenstvím, ale teď jsem snížil dávky na 2-3krát týdně! Zpočátku to bylo obtížné, ale teď ani necítím naléhavou potřebu.

Maria Hidalgo

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/kofe_vo_vremja_beremennosti_by_kandyba_i_d_list_en/?page=2

Odmítl jsem to. Samozřejmě lehká a se smetanou. A pouze 1-2 šálky denně. Z nějakého důvodu chci více kávy v tomto B. A dříve, během B., mohl jen čaj.

Lero

http://forum.forumok.ru/index.php?showtopic=9507

Pití kávy během těhotenství není zakázáno. Žena v pozici je lepší připravit si slabou kávu z čerstvě mletých prémiových fazolí. Je to nejbezpečnější vařit drink za pouhou asi 1 minutu. Lékař může nastávající matce povolit, aby konzumovala nejvýše 1-2 šálky kávy denně ráno a odpoledne. Pokud z nějakého důvodu nemůžete pít kávu, nenechte se odradit, ale zkuste najít produkt pro sebe, který jej může nahradit..

Články O Neplodnosti