Hlavní Analýzy

Péče o novorozence v prvním měsíci života

Poté, co se stali rodiči a zůstali sami s novorozenci doma, rodiče panikařili a ztratili se, nevěděli jak umýt, vykoupat se, očistit oči a nos. Jeho pokožka je velmi citlivá a jemná, a proto by se o ni v prvním měsíci života mělo pečlivě starat, aby se zabránilo zánětu a podráždění. Pojďme se tedy podívat na základní postupy péče, které by rodiče měli denně dodržovat..

Jak vyměnit plenku

Po každém pohybu střeva se mění, aby se zabránilo kontaktu stolice s kůží dítěte. Moč je absorbována do speciální vrstvy umístěné ve středu pleny - úkolem rodičů je zajistit, aby nepřetékala. Doporučuje se často oblékat si oblečení. Možné doby pobytu se pohybují od 2 do 4 hodin.

Jak tedy vyměnit plenku:

Měli byste položit dítě na přebalovací stůl nebo na místo speciálně vybavené pro tento účel, uchopte obě nohy jednou rukou a druhou rukou, abyste vyčistili kůži od nečistot. Poté naneste krém nebo prášek. Držte dítě znovu za nohy a položte narovnanou plenu pod zadek. Nyní vytáhněte přední část oběma rukama tak, aby bylo dítě pohodlné - ne příliš těsné a ne příliš volné. Pokud je plenka vybrána podle velikosti, je pravděpodobné, že pokryje pupek. Otočte dítě mírně po jeho boku, narovnejte plenu ze všech stran, paralelně spojte suchý zip nebo zapínání. Narovnejte záhyby a ujistěte se, že všechny elastické pásy v krajních švech jsou symetricky rozloženy.

Samostatně stojí za zmínku volba krému a prášku. Někteří výrobci plenek uvádějí, že při používání svých výrobků není zapotřebí krém. Bohužel to není vždy pravda. Některé děti mají zvláště citlivou pokožku, což zvyšuje riziko dermatitidy a pocení..

Nemůžete současně aplikovat krém (mast, olej, gel) a prášek na stejné části těla. Společně mohou vést k maceraci kůže. Sledujte také množství krému - příliš mnoho, aplikované neustále na kůži při každé výměně plen, samo o sobě může způsobit podráždění.

Jak prát

V prvním měsíci života je třeba kojence umýt po každém pohybu střeva, protože bakterie a enzymy obsažené ve stolici mohou dráždit jemnou pokožku tříselné oblasti. Novorozenec se umývá následujícím způsobem: měl by být odebírán levou rukou tak, aby jeho tvář byla v lokti a hrudník byl umístěn podél předloktí. Chlapci se tedy obvykle umývají, dívky se umývají zepředu dozadu, aby se výkaly nedostaly na genitálie. Proto má dívka při mytí záda na předloktí a hlavu v lokti. Umyjte dítě pod tekoucí vodou, jejíž teplota by měla být 37-37,5 °, pomocí speciálního kojeneckého produktu (mýdlo, gel, pěna).

Použití dětského mýdla nebo gelu je přípustné pouze v případě pohybu střev. Ve všech ostatních případech - dítě umýt těsně pod tekoucí vodou.

Některé matky používají dětské mokré ubrousky k očištění dětské pokožky od výkalů. To je však nepřijatelné, protože i ty nejkvalitnější utěrky obsahují aromatické přísady, parfémy, ethylalkohol nebo jeho deriváty. Používání ubrousků by proto mělo být minimalizováno, například pokud neexistuje způsob, jak omýt drobky pod vodou (na výletě, klinice, obchodě).

Jak se vyhnout vyrážce plenky

Vyrážka z plenky - poškození kůže od elementárního zarudnutí až po rozvoj eroze a pláče. Pokud rodiče dodržují hygienická pravidla, pravidelně měňte plenu po stolici, myjte dítě, používejte krém nebo prášek v požadovaném množství - s největší pravděpodobností nedochází k vyrážce. Ale pokud si i přes vše výše uvedené všimnete příznaků plenkové dermatitidy, může to být následující chyba:

 • používá se pro péči o pokožku dítěte, mýdlo, detergenty obsahující alkalické složky;
 • kosmetika byla použita na kůži novorozenců obsahujících antibiotika, což může vést k narušení mikrobiocenózy kůže, přispívá k rozvoji plísňových infekcí;
 • při dlouhém pobytu v jedné plence je nutné několikrát denně provádět vzduchové koupele v oblasti genitálií po dobu 10-15 minut;
 • použití příliš častých koupelí, mýdel, bylinných doplňků, které vedou k odmaštění a dehydrataci kůže.

Je prokázáno, že pleny s gelovou náplní ve srovnání s gázovými a bavlněnými protějšky výrazně častěji zabraňují podráždění a vyrážkám.

Jak prát

Mytí novorozence je důležitým každodenním hygienickým rituálem. Je nutné prát dvakrát denně - ráno a večer před krmením.

Co je potřeba:

 • teplá vařená voda (až 3 měsíce života);
 • malý šálek;
 • bavlněné podložky;
 • měkký ručník.

Ručník dítěte by měl být individuální a vatové tampony by měly být skladovány v uzavřené nádobě, aby se zabránilo nečistotám, vlně a prachu.

Mytí novorozence by mělo začít otíráním očí. Navlhčete vatový tampón v teplé vařené vodě a jemně otřete očima od chrámu k nosu. Pro každé oko se používá samostatná vatová podložka. Poté pokračujte v očištění tváře novorozence. Navlhčete vatový tampón ve vodě a jemně otřete tváře, čelo, nos, bradu, oblast za ušima a ušima. Po zákroku jemně poklepejte obličej dítěte měkkým ručníkem.

Jak si vyčistit nos

Absolutně zdravé dítě nemusí konkrétně čistit nebo vypláchnout nosní průchody. To by mělo být provedeno, pouze pokud si všimnete, že dítě nahromadilo hlen v nosních průchodech, znečištění, suché částice. Pamatujte, že vatové tyčinky prodávané dospělým nebudou fungovat, mohou tlačit hlen dále a ucpat dýchací kanál. Také dětské ušní hole nebudou fungovat - nozdry novorozenců jsou velmi malé, bude to nepříjemné a dokonce bolestivé.

Pokud má nos suché kůrky, můžete se jich zbavit následujícím způsobem. Do každé nosní dírky je třeba podle pokynů vštípit speciální nástroj zakoupený v lékárně. Potom jemně odstraňte hlen a nasáklé krusty s turundochkou (kousek vaty zkroucené párátkem do zkumavky) a velmi opatrně posouvejte v nosní dírce.

Pokud dítě nedýchá dobře, nemůže brát prsa nebo láhev normálně, „zavrčí“ nebo chrápá během spánku, pak se v takové situaci doporučuje použít hrušku nebo aspirátor.

Jak se starat o vlasy

Od narození dítěte je nezbytná odborná péče o jeho vlasy. Hlava se pro novorozence myje pomocí speciálního dětského šamponu. Doporučuje se umýt vlasy 1-2krát týdně, v jiné dny čistou vodou. Osušte si vlasy jemným froté ručníkem nebo špínou. Se speciálním dětským štětcem s přírodními štětinami..

Seboroická dermatitida

V prvních měsících života se na hlavě dítěte objevují crusty, což jsou stupnice mastné konzistence nažloutlé barvy. Musí být zlikvidovány, protože způsobují nepohodlí, svědění, zarudnutí kůže a narušují růst vlasů. 20 minut před koupáním je třeba si na hlavu položit dětský olej a nasadit kapotu. Poté opláchněte šamponem a změkčenou váhu rozčesejte měkkým dětským štětcem..

Pokud nebylo možné odstranit seboroickou dermatitidu u dítěte najednou, lze postup opakovat.

Jak se vykoupat

Koupání novorozence může začít den po návratu z nemocnice. Vodní procedury se provádějí denně, nejlépe ve stejnou dobu. Pokud je dítě nezbedné, pak je lepší přenést plavání. Ke koupání novorozence budete potřebovat:

 • vana, lehátko;
 • mýdlo nebo kojenecká tekutina (gel, pěna);
 • měkký ručník.

Dokud se pupeční rána u novorozence nezhojí, měla by se koupat pouze ve vroucí vodě ochlazené na teplotu 37–37,5 stupně. Koupání v bylinných lázních, použití dalších prostředků, včetně lékárny, je možné pouze na doporučení lékaře. Pediatr může doporučit použití dětské kosmetiky při koupeli s lipidovými aditivy, které poskytují hydratační účinek, který bude chránit pokožku dítěte před vysycháním a před dermatitidou plen. Tyto koupele lze provádět až třikrát týdně. Také neměňte finanční prostředky často, vyberte několik, na které si dítě zvykne, v budoucnu se budete chránit před podrážděním a alergiemi.

Nemůžete vykoupat novorozence v den, kdy mu byl předán BCG. Také nemůžete vykoupat dítě, pokud jen snědl, budete muset počkat asi 40 minut.

Péče o pupeční ránu

Odříznutá pupeční šňůra je sevřena speciálním zařízením - lékařskou konzolou. Normálně by po 10 - 14 dnech měly vysušené zbytky pupečníkové šňůry s ortézou samy o sobě spadnout. Potřebuje stálou péči, musí být umyt a dezinfikován. K tomu budete potřebovat roztok peroxidu vodíku (3%), vodný alkoholický roztok brilantní zelené 1% (brilantní zelená), vatové tampony a tyčinky.

Zpracování pupku novorozence je dost 2krát denně. Postup je následující - namočte vatový tampon do peroxidu vodíku a jemně ho poklepejte ránu, pupeční šňůrou. Poté pupínek navlhčete vatovým tamponem tak, aby zcela vyschl.

Dalším krokem je mazání dezinfekčním roztokem k tomu, který vám doporučil lékař, například brilantní zelená. Ale pozor na to - s velkým množstvím může způsobit popáleniny na jemné kůži dítěte. Kromě toho bude na vysoce rozmazané ploše obtížné zvážit proces hojení, zarudnutí, mokrý pupek.

Proč se pupek u dítěte neléčí?

 • nesprávná manipulace,
 • zánětlivý proces,
 • tlustá pupeční šňůra,
 • těsné oblečení, plenka,
 • pupeční kýla.

Řezání nehtů

Novorozené dítě se rodí s velmi tenkými nehty, které lze snadno poškodit. Proto je můžete oříznout, když jsou o něco silnější - 2 týdny po narození. Aby se dítě náhodou nepoškrábal, nasadil si na rukojeti palčáky a škrábance.

Zesílené hřebíky se stříhají speciálními nůžkami se zaoblenými konci. Manikúra se provádí, když je dítě uvolněné a klidné. Některé matky to pohodlně dělají, když spí. Můžete se pokusit ořezat hřebíky novorozence po koupeli, ale teprve po 30 minutách. Ve vodě se odpařují, změkčují a jejich řezání může náhodně zavěsit pokožku.

Před manikúrou by si měla matka důkladně umýt ruce mýdlem a dezinfikovat nůžky. Nemůžete řezat hřebíky velmi krátce, doporučujeme nechat 1-2 mm, zaoblit rohy na držadlech a nechat nohy rovné. Tím se snižuje riziko vrůstání nehtů do pokožky..

Manikúra děti, jak nehty rostou. Stačilo je, aby je někteří stříhali jednou za měsíc, pro jiné jednou týdně.

Kromě péče o dítě v prvním měsíci života musíte pravidelně chodit na čerstvý vzduch bez ohledu na roční období. Potřebuje gymnastická cvičení, masáže. Kojenecké oblečení vyperte speciálním práškem a žehličkou. Pravidelně provádějte mokré čištění a větrejte místnost.

V prvních dnech a dokonce i měsících bude pro nezkušenou matku obtížné léčit dítě. Koneckonců potřebuje neustálou péči, péči a na domácí práce a sebe nezbývá žádný čas ani energie. Člověk by se však neměl takové odpovědnosti bát, velmi brzy si maminka zvykne na nové povinnosti a dítě vyroste zdravě a šťastně, učí se svět kolem.

Denní péče o novorozence

Když zůstanou sami novorozenci, mladí rodiče jsou ztraceni v prvních dnech, nevěděli, jak se vykoupat, umýt a provádět jiné hygienické postupy. Zároveň se ze všech stran často nalévají poměrně protichůdné tipy, které matku a otce úplně pletou. Tak jak se starat o dítě?

Anna Gordeeva
Pediatr, Volgograd

Jak vyměnit plenku

Jak umýt dítě

Nyní je třeba dítě po „velkém obchodu“ umýt - mýdlem, po močení, stačí jen vodou. Pro kojence je lepší zvolit speciální dětský prací prostředek s neutrálním pH, bez zápachu a barviv. Připravte si vše na mytí předem, abyste se nemuseli rozptylovat. Kromě mýdla budete potřebovat teplou plenku nebo měkký ručník, abyste pokožku po zákroku vysušili.

Praní se provádí pod tekoucí vodou v dřezu, vaně nebo nad umyvadlem. Pokud se pupeční rána ještě nezhojila, neměla by na ni voda padat, aby nedošlo k infekci.

Dívky a chlapci je třeba umýt jinak.

Dívky je třeba držet v náručí s břichem nahoru, aby voda stékala do zadku a mikroby s částečkami stolice nespadaly na stydké pysky a vaginální oblast. Obvykle je hlava dítěte položena na loket a její tělo je na předloktí a jednou rukou je pevně přitlačeno k ní. Na druhou stranu důkladně myjí oblast hýždí a stydkých pysků, všechny nečistoty omývají mýdlem, ale nepronikají do genitálií. Důkladně opláchněte tříslové záhyby a oblast stehen. Potom je dítě zabaleno do plenky nebo měkkého ručníku a neseno na přebalovacím stole nebo na jiném připraveném povrchu. Už tam s úhlednými smáčecími pohyby vypouštějí genitální oblast, osel, nohy a všechny záhyby.

Chlapci mohou být drženi po ruce v jakékoli poloze, ale obvykle pohodlnější břicho dolů. Drobná hlava je umístěna v lokti, tělo na předloktí, bříško je umístěno do dlaně a dítě je jednou rukou pevně přitlačeno k tělu. Druhou rukou důkladně omyjte boky, penis, šourek a perineum pod tekoucí vodou. V tomto případě není glans penis otevřen, předkožku mytí pouze zvnějšku. Další akce jsou stejné jako u dívek.

Jak se vyhnout vyrážce plenky u novorozence?

Předtím, než si obléknete plenu, můžete kůži dítěte ošetřit speciálním krémem pod plenku. Chrání před kontaktem s vlhkostí, zmírňuje podráždění a dodává pocit pohodlí. Krém se neabsorbuje a vytváří na kůži tenký film, který chrání citlivou pokožku dítěte před dráždivým účinkem moči a stolice. Používá se na oblast tříslovných záhybů, kolem konečníku a na hýždě. Dívky nemohou aplikovat krém na stydké pysky a chlapce - na penis, pouze v blízkosti šourku, kde jsou záhyby.

Prášek se nanáší tímto způsobem: nejprve ho musíte rovnoměrně rozmístit v dlani a pak „práškovat“ kůži dítěte s poklepáním.

Dále se plenka narovná, dítě se položí na záda, jednou rukou zvednou nohy a zaviní se pod hýždě. Pak je plenka narovnána v oblasti slabin, suchý zip je upevněn a pásek narovnán. Pokud není možné dítě umýt tekoucí vodou, můžete použít speciální dětské mokré ubrousky.

Plenka by měla být měněna během prvních 2-3 měsíců každé 2-3 hodiny, poté, jak je naplněna, obvykle každé 3-5 hodin.

Jak umýt dítě

Jak čistit nos dítěte

Nos dítěte musí být udržován čistý, je důležitý pro jeho plné dýchání a výživu (konec konců je obtížné jíst drobky s ucpaným nosem). Čištění nosu je poměrně jednoduché, i když zpočátku tento postup rodičům způsobuje potíže. Nos se obvykle čistí ráno a před spaním..

Budete potřebovat:

 • solný roztok (hotový produkt lze zakoupit v lékárně) pouze ve formě kapek, spreje mohou způsobit křeč hrtanu, takže se nedoporučují;
 • pipeta se zaobleným koncem;
 • bavlněný bičík (zkroucený z kousku bavlněné vlny);
 • kontejner s teplou převařenou vodou.
Umístěte dítě na převlékací stůl nebo na jiný vhodný povrch. Před mytím očí pomocí pipety nakapejte 2-3 kapky fyziologického roztoku do každé nosní dírky. Pak si umyjte oči. Během této doby jsou vysušené krusty v nose namočeny a bude snadné je odstranit. Když změknou, navlhčete bavlněnou kouli ve vroucí vodě a jemně ji zkrouťte do nosu o 1-1,5 cm. V tomto bodě začnou některé děti kýchat - to není nebezpečné a pomůže odstranit krusty tlakem vzduchu. Pak opatrně vyjměte bičík. Pokud není z hubice odstraněno vše, vezměte nový kousek bavlněné vlny a postup opakujte. Pro každou nosní dírku musí být použito nové flagellum..

Jak se starat o vlasy

Ošetření pupeční rány

Dalším obtížným problémem pro rodiče je péče o pupeční ránu. Po narození je pupeční šňůra přerušena a na pupeční šňůru je aplikován terminál nebo ligatura. Přibližně 3-5 dnů zmizí zbytky pupečníkové šňůry a pod ní se vytvoří rána, ze které se uvolní krev nebo anémie. V některých porodnicích je pupeční šňůra druhý den chirurgicky přerušena. Dokud se pupeční rána nezhojí, je nutné ji léčit dvakrát denně (ráno a po koupání).

Budete potřebovat:

 • 3% roztok peroxidu vodíku;
 • pipeta;
 • bavlněné pupeny;
 • alkohol nebo antiseptikum (např. brilantní zelený roztok manganistanu draselného).
Kapky peroxidu vodíku kapíme 3–4 kapkami na pupeční ránu, vyjmeme pěnu a opatrně namočíme krusty, odstraníme je bavlněným tamponem a opakujeme, dokud není pupečníková rána úplně vyčištěna. Poté ošetřujeme oblast rány alkoholem a kůži kolem pupku antiseptikem.

Jak se vykoupat dítě


Co potřebujete vědět? Nepoužívejte vařit vodu ke koupání, stačí pouze teplá voda z vodovodu. Dokud se pupek nevyléčí, přidá se do vody roztok manganistanu draselného, ​​který se zabarví do mírně růžové barvy. Takový roztok má dezinfekční účinek. To je nezbytné, aby se mikroby nedostaly do pupeční rány. Pokud má dítě uzdravený pupek, neměli byste se koupat v roztoku manganu nebo bylinných odvarů - pokožku velmi vysušují, což vede k jejímu loupání a podráždění až do vzniku vyrážky..

Nikdy, ani na vteřinu, nemůžete dítě nechat samo ve vaně, i když podle vašeho názoru leží bezpečně v skluzu - to je nebezpečné! Pokud se potřebujete přestěhovat, přestaňte se koupat a dítě vyjměte z koupele. Při koupání je třeba zkusit, aby se voda nebo mýdlo nedostalo na tvář dítěte. To je pro děti nepříjemné a může to vyvolat negativní postoj k vodním procedurám a pláči. Mnoho dětí pláče při plavání kvůli reakci na rozdíl teploty mezi vodou a vzduchem. Zkuste udržovat teplotu v koupelně nejméně 24 ° C. K plavání si vyberte čas, kdy je dítě pepřové a nemá hlad, v dobré náladě. Je vhodné umývat drobky vždy ve stejnou dobu - to ho přivádí k režimu. Pokud je vzrušený po koupeli, je lepší ho vykoupat ráno, pokud se uvolní a uklidní - před spaním.

Ponořte dítě do vody a nechte ho trochu se v něm ponořit, pohněte jej nohama a držadly, proveďte ho přes koupel tam a zpět. Potom pěnu rukavice a myjte dítě, nejprve krk záhyby, pak prsa, bříško, nohy a paže, otočte je a umyjte záda. Hlava se vždy umývá jako poslední a mírně se naklápí tak, aby se mýdlo nedostalo do očí. Mýdlo si jemně vmasírujte, zvláště v oblasti křupavek, poté opláchněte, opláchněte vodu z vany a nalijte přes hlavu směrem k zadní části hlavy. Na konci koupání natáhněte vodu z kohoutku o 1–2 ° C chladnější do džbánu a nalejte vodu na dítě energickým pohybem, poté, co ho položíte bříško. První koupel trvá 4–5 minut. Postup postupně prodlužujte na 15-30 minut. Zabalte dítě do ručníku a dejte jej na přebalovací stůl, dobře ho osušte pomocí namáčecích pohybů a poté proveďte nezbytné hygienické postupy (ošetření pupeční rány, tříslovných záhybů atd.).

Pokud je v domě v pohodě, můžete si nasadit dětskou čepici nebo světlou čepici - dokud vaše vlasy nevyschnou.

Koupelové a hygienické procedury se postupně stanou nedílnou součástí každodenní rutiny dítěte, naučíte se, jak je provádět rychle a obratně, již nebudou způsobovat žádné potíže.

Hygiena novorozence

Přišel dlouho očekávaný okamžik. Vy a vaše dítě jste konečně propouštěni z nemocnice. Když jste byli v nemocnici, personál oddělení vám pomohl postarat se o dítě a všechno vypadalo jasné a pochopitelné. Ale když jste zůstali doma, jeden na jednoho se svými drobky všechno vypadá mnohem komplikovanější. Abyste se nezmýlili, promluvme si znovu o hygieně novorozence.

Jak se starat o pupeční ránu

Proč a proč? Pupeční šňůra obvykle zmizí po 3 až 5 dnech života dítěte. Na jeho místě zůstává tzv. „Pupeční rána“, která se zahojí 10 až 14 dní života. Abychom urychlili proces hojení a zabránili proniknutí infekce do rány, je nutné se o něj denně starat. Po koupeli dítěte je vhodnější léčit pupeční ránu. Není to vůbec těžké, zvládneš to!

Budete tedy potřebovat: sterilní bavlněné pupeny, 3% roztok peroxidu vodíku, salicylový alkohol.

 • Nejprve musíte: vyjměte prsteny, hodinky z rukou, důkladně si je umyjte.
 • Pokud je to nutné, dejte dítěti pozor, umyjte jej a položte na přebalovací stůl.
 • Palcem a ukazováčkem levé ruky rozdělte okraje pupečního prstence (ukazováčkem vytáhněte kůži nad pupkem nahoru směrem k hrudníku a palcem - kůži pod pupkem dolů).
 • Nyní si vezměte lahvičku peroxidu do pravé ruky a kapejte 1-2 kapky přímo na pupeční ránu. Počkejte 20-30 sekund, zatímco peroxid zasyče a pěna - odplaví mrtvé krusty a očistí ránu. Levou rukou držte kůži v oblasti pupku, pravou rukou si vezměte sterilní vatový tampón a jemně osušte pupeční ránu. Není třeba se snažit odstranit ty krusty, které se neoddělily samy od sebe - jejich čas ještě nenastal. Možná zmizí zítra nebo za den.
 • Vezměte si další vatový tampon, namočte do salicylového alkoholu, opět část okraje pupečníkového kruhu. Jemně, ale důkladně vymažte pupeční šňůru hůlkou a poté kruhovým pohybem otřete kůži kolem pupku..
 • Nechte alkohol několik sekund vyschnout
 • To je vše. Můžete si nasadit dětskou plenku a zavinout ji.

Jak umýt novorozence

Proč a proč? Kůže kojenců je mnohem měkčí než u dospělých, podráždění a vyrážka z plenek se objevují velmi snadno, takže musíte dítě umýt pokaždé, když má židli. Kromě toho udržování čisté pokožky pomáhá vašemu dítěti rozvíjet první dovednosti úhlednosti..

Pokud jste mimo domov, můžete místo praní použít speciální dětské utěrky, ale praní nenahrazujte úplně takovým zjednodušeným ošetřením pokožky..

Malý trik. Kojenci mají tendenci vyprazdňovat své střeva po každém krmení nebo během něj. Z toho vyplývá závěr, že praní před jídlem je nevděčný úkol.

 • Prvním krokem je srolovat rukávy, odstranit prsteny, hodinky z rukou, upravit teplotu a tlak tekoucí vody. Připravte si tenkou plenku, která po umytí pokožku osuší. Je velmi výhodné, když ho budete mít vždy po ruce.
 • Zavřete dítě, vyjměte z něj plenu.
 • Je vhodnější držet dítě levou rukou a umýt ho pravou rukou.
 • Při mytí je chlapec držen lícem dolů. Vezměte dítě tak, aby jeho hruď ležela přes předloktí, zatímco prsty levé ruky budete držet jeho rameno. Kupodivu, ale visí v takové póze, dítě nezažívá sebemenší nepříjemnosti.
 • Dívka se musí umýt pouze zepředu dozadu, aby neznečišťovala genitálie. Položte dítě zády na předloktí jeho ruky tak, aby hlava byla na lokti, a prsty ji uchopíte za levé stehno. Tato poloha umožňuje bezpečné držení dítěte a ponechává vám úplnou „svobodu jednání“.
 • Umyjte dítě a sbírejte vodu do dlaně jemným pohybem shora dolů a opatrně odstraňte nečistoty z pokožky. Obzvláště důležité je opláchnout všechny kožní záhyby, kde se mohou hromadit nečistoty, což způsobuje podráždění. Nepoužívejte mýdlo, pokud to není nezbytně nutné, stačí mýt mýdlem jednou týdně.
 • Při mytí dívky člověk nemusí „třít“ genitálie, protože sliznice je velmi něžná. Navíc příliš mnoho praní odstraňuje ochranné mazivo, které chrání genitálie před vstupem patogenních mikrobů..
 • Po umytí osušte dětskou pokožku. Nejprve položte plenu na spodní část dítěte a přeneste ji na převlékací stůl. Poté důkladně navlhčete genitálie, tříselné, lepkavé a popliteální záhyby.
 • Pokud je to nutné (podráždění), ošetřete kožní záhyby malým množstvím dětského oleje.
 • Vaše dítě je opět šťastné ze života. Nyní je dobré „vzduchovat zadek“ po dobu 5-10 minut před nasazením nové plenky.

Koupání novorozence

Proč a proč? Koupání novorozence (hygienická koupel) se provádí všem zdravým dětem po pádu pupeční šňůry. Před vyléčením pupeční rány se doporučuje dítě vykoupat ve vroucí vodě nebo pod tekoucí vodou, ale musí se k němu přidat roztok manganistanu draselného (manganistan draselný)..

Dokud vaše dítě nemá šest měsíců, je vhodné ho denně vykoupat, ve druhé polovině jeho života to můžete dělat každý druhý den. Děti se zpravidla rádi plavou, protože před narozením byla voda jejich rodným prvkem. Ve vodě se svaly uvolňují, dítě je pohodlné a klidné. Doba koupání v prvním roce života je 5-10 minut. Mytí mýdlem se ne více než jednou týdně. Doporučujeme koupat dítě nejdříve hodinu po krmení, nejlépe ze všech - 10-15 minut před večerním krmením.

Koupání novorozence je pro dva výhodnější, nejčastěji nazývají otcem jako asistentky a v mnoha rodinách koupání dítěte je výhradně „čestnou misí“ otce. Velké a spolehlivé mužské ruce s úžasnou něžností drží malé tělo dítěte, což přispívá ke vzniku a rozvoji úzkého kontaktu dítěte s jeho otcem, který se v tuto chvíli cítí velmi potřebný. Ale pokud máte co dělat bez asistenta - nebojte se, můžete to udělat sami.

Důležité! Pokud je dítě v pořádku, má horečku nebo známky podráždění kůže, je lepší odložit koupání do konzultace s dětským pediatrem.

Budete potřebovat: dětskou vaničku, džbán teplé vody na opláchnutí dítěte, speciální vodní teploměr, dětské mýdlo, froté rukavice, velkou froté ručník, plenku, dětský olej, přebalovací stůl s připraveným oblečením pro dítě, bavlněné pupeny s omezením nebo vatové tampony.

Pokud se pupeční rána ještě nezhojila, připravte dvě nádoby studené a horké vařené vody nebo roztoku manganistanu draselného a přidejte je do tekoucí vody. Roztok manganistanu draselného musí být přidáván do vody „po kapkách“, dokud voda nezmění světle růžovou barvu. Před použitím manganistanu draselného se ujistěte, že krystaly jsou zcela rozpuštěny, protože kontakt s krystalem manganistanu draselného na kůži může způsobit popáleniny..

Teplota místnosti během koupání by měla být 22-24 stupňů. Můžete se vykoupat v koupelně, je-li dostatečně prostorné, nebo v kuchyni.

 • Nejprve musíte připravit koupel - omyjte kartáčem a mýdlem a opláchněte vroucí vodou. Umístěte koupel do stabilní, pohodlné polohy a naplňte ji ½ objemu vody. Na začátku se nalije studená a pak horká voda, aby se zabránilo tvorbě páry. Nyní musíte ponořit teploměr do vody. Teplota vody v lázni by měla být 37-37,5 stupňů. Změřte teplotu vody loktem, pouze pokud máte dostatečné zkušenosti, teploměr je vždy spolehlivější.
 • Oblečení pro dítě položte na přebalovací stůl, položte na něj ručník, vložte do něj plenu, kterou si otřete. Plenka však může být umístěna blízko koupele, takže by bylo pro vás pohodlnější ji vzít.
 • V případě potřeby svlékněte dítě - umyjte. Vezměte dítě tak, aby hlava spočívala na předloktí levé ruky a prsty držte levý ramenní kloub dítěte (palec pokrývá rameno shora shora, ostatní prsty položte do podpaží). Pravou rukou podepřete hýždě a nohy dítěte.
 • Pomalu ponořte dítě do koupele: nejprve hýždě, pak nohy a trup. Levou rukou pokračujte v podepření hlavy dítěte, pravá ruka se může umýt. Hladina vody by měla dosáhnout podpaží dítěte.
 • Swing dítě ve vodě tam a zpět, vlevo a vpravo. Vaše pohyby by měly být plynulé, neuspěchané. Usmívej se na dítě, promluv s ním laskavě.
 • Pokud má dítě umýt mýdlo, položí se „rukavice“ na pravou ruku. Později tělo jemnými kruhovými pohyby a okamžitě opláchněte mýdlové oblasti. Nejprve si umyjte vlasy od čela až k zadní části hlavy, poté krk, paže, hrudník, živě, nohy. Důkladně opláchněte pokožku. Umyjte si hýždě a genitálie naposledy.
 • Vyjměte dítě z vody zády. Opláchněte tělo a umyjte obličej dítěte vodou z džbánu. Hodit plenu přes dítě, dát to na přebalovací stůl, vypusťte kůži s jemnými píchání pohyby.
 • Uši si osušte bavlněnými pupeny bavlněnými zátkami nebo vatovými tampony.
 • Namažte záhyby pokožky dětským olejem. V případě potřeby ošetřte pupeční ránu.
 • Zamíchejte se nebo oblékněte své dítě.

Nyní by vaše dítě pro pocit úplného štěstí bylo hezké jíst a spát.

Novorozená ranní toaleta

Proč a proč? Všichni víme, že „čistota je klíčem ke zdraví“, takže se každý den myjeme sami, čistíme si zuby, osprchujeme se nebo se koupeme. Bez těchto obvyklých hygienických postupů se člověk cítí nepříjemně. U novorozeného dítěte je každodenní péče o pleť mnohem důležitější než u dospělého, navíc se v tak raném věku začnou nevědomky tvořit první dovednosti v oblasti čistoty..

Denní toaleta dítěte sestává z mytí, ošetření očí, nosu, kožních záhybů. Před uzdravením rakoviny pupečníku musí být léčena také denně. Dítě je nutné umýt po nočním spánku a během dne, pokaždé, když má dítě židli. V případě kontaminace se Aurikuly ošetřují podle potřeby a po každém koupeli se suší. Hřebíky dětí jsou oříznuty, jak rostou.

Budete potřebovat: vatové podložky (kosmetické podložky), vatovou vatu pro výrobu bičíků, dětského oleje nebo tekutého parafínu, nádobu s teplou vařenou vodkou, nádobu na použité materiály, nůžky se zaoblenými konci, vatové tyčinky se zarážkami, soupravu pro zpracování pupeční rány.

 • Nejprve musíte odstranit prsteny, hodinky a umýt si ruce. Připravte si vše, co potřebujete: otevřete láhev oleje,
 • opláchněte vodní nádrž mýdlem, opařte ji vroucí vodou, naplňte teplou vařenou vodou,
 • z malých kousků bavlněné vlny stočte bičík do nosu o délce asi 3 cm a průměru 2-3 mm,
 • připravte soupravu pro ošetření pupeční rány.

Nyní, když máte vše po ruce, pojďme začít podnikat!

Mytí a péče o oči

Mytí novorozence se provádí teplou převařenou vodou pomocí vatových vložek. Děti starší než 3 měsíce lze umýt tekoucí vodou..

Vezměte vatový tampón, navlhčete vodou a mírně stlačte (aby nedošlo k úniku). Otřete obličej dítěte v následujícím pořadí: čelo, tváře a v neposlední řadě oblast kolem úst. Zlikvidujte tento disk.

Oči poté ošetřete vatovými tampónkami oddělenými pro každé oko zvlhčené teplou vodou z vnějšího rohu oka do vnitřního.

Vezměte si suchou vatovou podložku a vysušte obličej dítěte ve stejném pořadí.

Péče o nos

Nosní průchody novorozeného dítěte se čistí, pokud mají křupky s měkkým bičíkem z bavlněné vlny navlhčené tekutým parafínem nebo dětským olejem.

Nepoužívejte bavlněné pupeny na pevném podkladu. Pravá a levá nosní dírka se čistí střídavě samostatným bičíkem. Bičíky jsou zaváděny do nosu opatrnými rotačními pohyby, ne hlubšími než 1-1,5 cm.

Péče o pleť záhybu

K ošetření kožních záhybů se používá dětský nebo tekutý parafin. Hotové dětské utěrky s olejovou impregnací jsou docela pohodlné. Bavlněnou podložku můžete navlhčit olejem nebo ji jednoduše aplikovat na dlaně.

Důležité! Nepoužívejte současně olej a prášek, protože prášek se v tomto případě dostane do hrudek, což může způsobit podráždění kůže a vyrážku z plenek..

Nejprve namažte záhyby horní poloviny těla (shora dolů) - za uchem, krční, axilární, ulnární, zápěstí. Pak s dalším tamponem záhyby dolní poloviny těla (zdola nahoru) - kotník, popliteální, tříselný, gluteal.

Nyní, aby dítě nevypadalo jako olejová kobliha, musí být přebytečný olej z pokožky odstraněn pomocí suché bavlněné podložky.

Péče o uši

Auricles a externí zvukovody po koupeli by měly být vysušeny z vody. Je velmi výhodné používat bavlněné pupeny s ušima s omezovači. Pokud tomu tak není, můžete z bavlněné vlny vyrobit malé tampóny. Sušte uši dítěte jemnými píchavými pohyby pomocí samostatných tampónů.

Pokud se na vnějším zvukovodu nahromadil výtok (ušní vosk), je nutné je vyčistit vatovými poupaty s omezovači nebo bavlněnou bičíkem navlhčeným vazelínou nebo dětským olejem. Vložte bičík do vnějšího zvukovodu s pečlivými rotačními pohyby do hloubky ne větší než 0,5 cm. Pro každý zvukovník použijte samostatný bičík.

Řezání nehtů

Hřebíky novorozeného dítěte je třeba oříznout, když rostou na pažích a nohou, aby se dítě samo nepoškrábalo. Pohodlné a bezpečné speciální dětské nůžky se zaoblenými konci.

Malý trik. Mnoho matek se bojí jen mýdla, které bude muset ostříhat nehty na tak malých prstech, které jsou neustále v pohybu. Z tohoto důvodu bude každý klidnější, když budete dělat „delikátní práci, když dítě spí.

Uchopte rukojeť dítěte tak, aby zůstal pouze jeden prst, na kterém budete hřebík řezat. Uchopte prst palcem a ukazováčkem levé ruky, držte jej na obou stranách a se zbývajícími prsty levé ruky můžete držet ostatní prsty dítěte.

Hřebíky na rukou jsou oříznuty ve formě půlkruhu, na nohou - v přímé linii, aby se předešlo budoucím potížím, jako je například růst nehtů. Musíte seříznout nehty plynulými pohyby nůžek, a ne „kousek po kousku“. Zkontrolujte, zda na hřebících nevyčnívají ostré části.

Nezapomeňte pečlivě sbírat ořezané nehty tak, aby ztratily v záhybech oblečení a prádla a nezranily kůži dítěte.

Péče o novorozence

Problémy spojené s péčí o novorozence často vyvolávají velké množství otázek. V očekávání dítěte téměř každá žena studuje informace o prvních dnech života dítěte. První otázky však vyvstávají okamžitě po propuštění, proto v našem článku zjistíme, jak se správně starat o novorozence a jeho jemnou pokožku..

Tady je to, co pediatr radí nezkušeným matkám - Marina Becherbievna ALBEGOVA.

1. Používat odvar z léčivých bylin pro koupání novorozence

"Chlorovaná voda, která vytéká z našich kohoutků, může způsobit podráždění pokožky dítěte. Doporučujeme proto používat vařenou vodu s malými přísadami léčivých bylin pro koupání během prvního a dokonce druhého měsíce života. Může to být heřmánek, struna, dubová kůra." nebo vlaštovka “- radí Marina Becherbievna.

Aby se zabránilo podráždění po koupeli, je velmi užitečné otřít pokožku dítěte speciálním dětským olejem, který se nyní prodává v lékárně.

Můžete použít tekutý parafín, dokonce i slunečnicový nebo olivový olej, ale nejdřív ho musíte sterilizovat, tj. Vařit na ohni.

Pokud je pokožka dítěte náchylná k vysoké vlhkosti, pak jsou dětské prášky, které ji suší, užitečnější.

Obzvláště dobře je třeba ošetřit popraskanými záhyby, kde se pokožka nejvíce potí a hromadí se vlhkost.

Můžete si umýt miminka běžnou tekoucí vodou ve sprše, ale s velmi citlivou pokožkou je také lepší opláchnout bylinkami a vodou..

Plavání se provádí denně. Nyní by rodiče měli být připraveni:

 • dětská koupel;
 • vodní teploměr;
 • dětský ručník;
 • dětský krém, prášek a tekutý parafín;
 • prostředky pro léčení pupeční rány;
 • bavlněné pupeny;
 • lehká čepice a ponožky;
 • pleny.

Při mytí dívky ji udržujte tak, aby rozkrok byl nahoře a voda tekla zepředu dozadu - pak se flóra ze střev nedostane do močových cest.

Jakmile se na kůži dítěte objeví vyrážka na plenkách, musíte dítě okamžitě vložit do koupele nebo ho umýt vodou slabým roztokem manganistanu draselného nebo se stejnými bylinnými odvary. Poté postiženou oblast ošetřte dětským pudrem.

Bylinkový vývar musí být čerstvý. Doporučujeme matkám, aby ji ráno uvařily a nalily do velké termosky, potom bude tento léčivý produkt vždy na dosah ruky..

Chlapci mohou být drženi po ruce v jakékoli poloze, která je pro vás vhodná, ale nejčastěji - břicho dolů.

2. K čištění nosu

Sliznice v nosohltanu každého dítěte je přidělena svým způsobem, a pokud jedno dítě potřebuje vyčistit nos dvakrát až třikrát denně, pak druhé - méně často.

To se provádí běžným vatovým tamponem. Nejlepší je samozřejmě koupit v lékárně speciální tyčinky s takovými tampóny na obou koncích.

Můžete však použít vyzkoušenou a vyzkoušenou metodu „babičky“ - našroubujte rouno na běžný zápas nebo jinou tenkou hůlku, dřevěnou nebo plastovou, ale ne kovovou.

Hůl by na konci neměla být ostrá a rouno by mělo být dostatečné k vyloučení jakéhokoli rizika poranění povrchu čištěného hůlkou. Fleece by měla být upevněna tak, aby nevyskočila z hůlky a nezůstala v nosních pasážích dítěte.

V žádném případě by neměl být bavlněný tampon zasunut hluboko do nosu dítěte. Maminka by měla odstranit pouze ty krusty, které se vytvořily ve viditelných oblastech nosních cest.

Pokud mají krusty čas na zaschnutí a přilnutí k sliznici, nikdy se je nepokoušejte „vybrat“.

V takových případech je třeba bavlněný tampón navlhčit olejem - speciální olej, který se používá k péči o pokožku dítěte nebo běžnou zeleninu.

Slunečnice nebo řekněme olivový olej musí být před zákrokem sterilizovány. Nejlepší je, pokud si předem povaríte nějaký rostlinný olej a necháte jej pro tyto účely ve sterilní láhvi. Pod vlivem oleje zjemní křupky v nose a jejich odstranění nebude pro vás obtížné.

3. Vypláchněte oči

U zdravého dítěte nedochází ke vzniku krusty ve vnitřních rozích očí tak často a zvláštní péče o matky zpravidla nedodává.

Pro některé velmi malé děti, zejména pro předčasné a oslabené děti, je však charakteristická zvláštní situace zvaná „novorozená dakryocystitida“..

Faktem je, že plod v slzném kanálu má film, který zmizí v době, kdy se dítě narodí.

Stává se také, že zůstává na svém místě, ucpává výstup z slzného kanálu a dítě přirozeně nezvlhčuje oči. Na takových očích velmi často leží infekce a zánět spojivek následuje jeden po druhém po dobu tří až čtyř měsíců.

Při prvních známkách zánětu byste měli dítě okamžitě ukázat optometristovi.

Stačí odstranit tuto membránu a tento postup je poměrně jednoduchý a oko se stane zdravým.

Chcete-li si oko dítěte umýt, musíte namočit vatový tampon ve vroucí vodě nebo ještě lépe - do odvarku heřmánku a tento mokrý tampon držet od vnějšího okraje oka dovnitř. Pokud jsou oči zdravé, nemělo by se to provádět více než jednou denně..

4. Péče o vlasy

Velmi často lze najít krusty na hlavách kojenců - kde mají chloupky. Někdy jsou tvořeny v důsledku intenzivní exfoliace epitelu a často mohou být projevy diatézy..

Maminky se je snaží odstranit co nejdříve - hřebeny, kartáčky, dokonce i prsty. V žádném případě by to nemělo být provedeno..

Co je povoleno? Po umytí hlavy dítěte, dokud je ještě mokrá, vytřete vatový tampon, namočte jej do vařeného oleje a velmi opatrně ho otřete proti růstu vlasů. V tomto případě se křupky změkčí a některé z nich lze odstranit. Nesnažte se odstranit kůru najednou, jinak byste poranili pokožku dítěte a „vředy“ se vytvoří ještě více. Pokud jste po několika sezeních dostatečně opatrní, pokožka na hlavě dítěte bude čistá.

5. Ořízněte měsíčky

V žádném případě nehrajete nehty pod „kořen“, v takových případech je riziko poranění prstů obzvláště velké.

V případě náhodného zranění musí být na postiženou oblast aplikován vatový tampon navlhčený alkoholem nebo jiným dezinfekčním prostředkem dostupným ve vaší lékovce. Ale je to lepší, samozřejmě, to nepřinášet..

6. Péče o pupeční ránu.

Průměrně se pupeční rána novorozence uzdraví asi za jeden a půl až dva týdny. Během tohoto období se nedoporučuje používat vatové tampony a tyčinky, aby se zabránilo vniknutí malých vláken do rány, která se ještě nezhojila..

Pokud nebudete ránu léčit, může dojít k jejímu zanícení. Předtím, než zbytek pupeční šňůry odpadne, musí být ošetřena antiseptickým roztokem. Může to být peroxid vodíku nebo chlorhexidin. Zpracování by mělo být prováděno denně.

Denní ranní péče

Po propuštění by každé ráno mělo novorozené dítě začít s mytím. Za tímto účelem se bavlněná podložka ponoří do vroucí teplé vody a vymačkává se, poté se otře vlhkým diskem:

 • Tvář dítěte.
 • Oční drobky. Stojí za to začít od vnějšího okraje oka směrem k nosu. Pohyb by měl být měkký bez tlaku. Pro každé oko musí být použit samostatný disk..
 • Uši dítěte. Musíte utřít za uši a samotný dřez.
 • Krk dítěte.

Kromě toho by matka měla denně vyšetřovat pokožku dítěte na zánět a zarudnutí. Když se objeví vyrážka na plenkách, dítěti se zobrazí vzduchové koupele a speciální kosmetika.

Péče o novorozence není snadné: noví rodiče budou potřebovat čas na péči o dítě. Komunikace s dítětem však přináší obrovské množství radosti a úsměvu a dodržování základních principů výše uvedených postupů vám umožňuje vyvinout imunitu vůči němu.

Jak pečovat o kůži novorozence?

Jak pečovat o kůži novorozence?

Neonatolog nejvyšší kategorie, mateřská nemocnice Dolgoprudny

Časopis „9 měsíců“

Jak úžasný zázrak - kůže novorozence! Je měkký a elastický na dotek, sametový a hladký. Chci ji pohladit a dotknout se jejích rtů. Jak ji udržet jako něžnou?

Je důležité se naučit, jak se správně starat o své dítě. Zdravá pokožka pro dítě není jen pocit pohodlí a pohody, ale také (nejdůležitější) překážka pronikání mikrobů.

Pojďme mluvit o všem v pořádku. Vaše dítě se tedy ráno probudilo. Začněte nový den praním. Při mytí obličeje začněte očima. Vezměte čistý bavlněný tampon namočený v teplé vařené vodě. Pro každé oko by se měl použít samostatný vatový tampon, aby se zabránilo možnému přenosu infekce. Oči se umývají od vnějšího rohu k vnitřnímu. V prvních měsících života u dětí se ve vnitřním koutku oka může objevit bílý výboj. V tomto případě můžete oči vypláchnout odvarem heřmánku, ale pokud se výtok z očí nesníží, je lepší se poradit s lékařem.

Aby bylo zajištěno, že dítě má volné nosní dýchání, je nutné pravidelně čistit jeho nosní průchody. Na sliznici nosních částic prachu se usazují nejmenší vlákna z okolního vzduchu, navíc malé množství mléka může zůstat v nose po regurgitaci. Vznikají tak krusty, které ztěžují nosní dýchání. Nosní dírky se nejlépe čistí pevným bavlněným bičíkem navlhčeným dětským olejem. Bavlněné tampony k tomu nejsou vhodné, protože nosní průchody dítěte jsou stále příliš úzké a nosní sliznice je velmi zranitelná.

A na konci ranní toalety otřete celou tvář dítěte vatovým tamponem namočeným ve vroucí vodě.

Jak pečovat o pokožku dítěte během dne? Zvláštní péče vyžaduje kůži hýždí a tříslovných záhybů. Tyto části těla jsou v přímém kontaktu s mokrými plenkami a dochází k agresivním účinkům moči a stolice. Je velmi důležité pravidelně měnit plenky nebo plenky. V prvních týdnech života, dítě obarví plenky docela často, 6 až 8 krát denně. Plenky se obvykle mění před jídlem, což zabraňuje regurgitaci. Kromě toho, když je dítě plné, sladce usne a matka ho mrzí, že ho probudí. Pokud však vaše dítě během krmení vrací, je lepší přerušit jeho „jídlo“ na krátkou dobu a vyměnit plenky (plenky)..

Když tedy odstraníte použitou plenu nebo dáte dítě, důkladně opláchněte hýždě a tříselné záhyby teplou tekoucí vodou malým množstvím jemného dětského mýdla. Pro péči o dítě používejte pouze dětské mýdlo: obsahuje minimální množství zásady, které zabraňuje nadměrnému vysychání pokožky. Dětské mýdlo často obsahuje přísady, které zmírňují účinky mýdla (glycerin, lanolin, kokosový olej). Pohyby ramen podložky by měly být nasměrovány zepředu dozadu (to je zvlášť důležité pro dívky), aby se zabránilo mikrobům vniknout do perineu z konečníku. Dívky by neměly utírat stydké pysky zevnitř. U chlapců jemně umyjte šourek a penis, aniž byste kůži pohybovali po hlavě. Po umytí důkladně osušte pokožku dítěte měkkým ručníkem. Buďte opatrní - nepoškozujte citlivou pokožku (vlhkost by měla být navlhčena, ne otřena)!

Pokud v okolí není voda (na silnici, na schůzce s lékařem na klinice, pryč atd.), Můžete pro čištění pokožky dítěte použít speciální ubrousky na čištění dítěte namočené v pleťovém mléku nebo oleji..

Dětský krém se aplikuje na čistou pokožku hýždí a tříslovinných záhybů, rovnoměrně se distribuuje s tenkou vrstvou po celé ploše, která vyžaduje ochranu před nadměrnou vlhkostí a dráždivým účinkem přírodních sekretů..

Složení různých typů dětských krémů zahrnuje látky, jako je glycerin, včelí vosk, minerální a ricinový olej, panthenol, oxid zinečnatý, vitamíny A, D, E, C, přírodní výtažky heřmánku, měsíčku a řady. Tato sada složek umožňuje dětskému krému nejen vykonávat ochrannou funkci, ale také mít výrazný antimikrobiální a protizánětlivý účinek na kůži. Kromě toho dětský krém vyživuje pokožku a má regenerační vlastnosti, tj. podporuje rychlé hojení poškozené kůže.

Večer v mnoha rodinách je čas na koupání dítěte: zaprvé, večerní koupání nezruší a neztěžuje chodit s dítětem na čerstvém vzduchu, a za druhé, večer, ostatní členové rodiny (především táta) mají obvykle příležitost zúčastnit se koupání, které je to skutečná událost, druh rituálu, který přináší velké potěšení a prospěch nejen pro dítě, ale také pro jeho rodiče. Každá rodina si však samozřejmě vybírá pohodlné plavecké hodinky na základě vlastního životního stylu.

Koupání je nejdůležitější obecné hygienické opatření. Koupání vaše dítě by mělo být denně, protože Tento postup nejen udržuje čisté tělo, ale také stimuluje funkce kůže, krevní oběh, posiluje nervový systém a podporuje psychomotorický vývoj dítěte. Nejlepší je koupat se před krmením, předcházet regurgitaci, ale také před tím, než má dítě silný pocit hladu. Je důležité, aby koupání dávalo dětem radost a nezpůsobovalo nepohodlí ani strach.

Je nutné předem připravit vše potřebné pro koupání, přípravky pro péči o pleť a čisté prádlo pro dítě, aby nedošlo k rozptýlení a neopouštělo dítě během samotné koupele. Budete potřebovat: dětskou koupel, vodní teploměr, šampon, dětské mýdlo nebo koupelovou pěnu.

Velmi užitečné pro vaše dítě bude koupání v bylinkách, které mají protizánětlivé, antialergické a uklidňující účinky. Použitý arzenál rostlin je poměrně velký: šňůra, heřmánek, měsíček, skála, jitrocel, máta. Můžete použít jednotlivé byliny nebo jejich sbírky. Obvykle se připraví hustý vývar, zfiltruje se a nalije do vody ke koupání. Doporučuje se střídat koupání s mýdlem a bylinkami.

Hlavními přípravky pro hygienu dítěte používanými po koupání jsou dětský olej a krém; je možné použít speciální hydratační mléko nebo dětský prášek.

Po uvaření všeho, co potřebujete, můžete začít s odpovědným postupem koupání. Nalejte teplou vodu do dětské koupele, t ° 37 ° С. Je lepší kontrolovat teplotu pomocí teploměru, nedůvěřovat metodě měření teploty vody pomocí „lokte“ „babičky“, protože citlivost pokožky je u všech lidí odlišná. Hloubka vody, která je pohodlná a bezpečná pro dítě, je přibližně 10 - 15 cm (v závislosti na výšce dítěte), tj. voda by měla pokrýt ramena polosedajícího dítěte. Opatrně spusťte dítě do koupele a levou rukou opřete hlavu a ramena pravou rukou - na úrovni hýždí a stehen. Opatrně uvolněte pravou ruku a hýždě ponechte na dně vany.

Nebojte se ublížit svému dítěti, získejte sebevědomí a nezapomeňte, že koupání je jedním z nejužitečnějších a nejpříjemnějších okamžiků v životě vašeho dítěte.!

Při masáži vaší volné ruky si umyjte tělo dítěte mýdlem. Obzvláště pečlivě očistěte přirozené kožní záhyby: děložní, axilární, tříselné; ohyby loktů a kolen. Nezapomeňte otevřít dlaně a opláchnout prsty, protože první týdny vaček vašeho dítěte jsou po většinu času pevně stlačené, takže se na kůži vnitřního povrchu kartáče může objevit vyrážka plenky..

Během koupání je povinné genitální toalety. U dívek je velmi důležité důkladně a pečlivě opláchnout všechny záhyby stydkých pysků pohybem zepředu dozadu. U chlapců jemně a bez námahy co nejvíce vytlačte předkožku z hlavy, abyste ji vypláchli zbytky moči a přírodních sekretů. Čištění genitálií by mělo být prováděno velmi pečlivě, aniž by se dítě zvedlo nad hladinu vody.

U kojenců s problematickou pokožkou náchylných k suchu a loupání je vhodnější místo koupání kojenců namísto mýdla použít speciální pěny. Tyto výrobky mají dobrý čisticí účinek, ale nevysušují a nedráždí jemnou pokožku dítěte, protože neobsahují alkalické složky. Bylinné výtažky (heřmánek, měsíček) obsažené v lázních mají protizánětlivé a antialergické účinky na dětskou pokožku. V tomto případě není třeba používat odvarky z bylin. Pro koupání se do koupele přidá několik kapek pěny nebo se aplikuje na měkkou houbu použitou k mytí dítěte.

Pěna a mýdlo se omývají a zalévají dítě volnou rukou, jako by vytvářely „vlny“..

Mytí vlasů by mělo být součástí vašeho každodenního rituálu u dětí se hodně potí. Vlhké prostředí a alergické reakce často vedou k tvorbě seboroické kůry na pokožce hlavy (jinak nazývané ruly). V přítomnosti takových krust jsou změkčeny, namazány 1 hodinu před koupáním s dětským olejem, poté během koupání odstraněny hřebenem s častými hřebíčky nebo malým štětcem. K mytí vlasů je určitě lepší použít speciální dětský šampon navržený s ohledem na strukturální vlastnosti pokožky a vlasů dítěte. Dětský šampon nejen čistí vlasy, vyživuje vlasové folikuly, ale také usnadňuje psychologické momenty mytí hlavy, protože nedráždí sliznici očí. Během koupání se na hlavu dítěte nanese několik kapek šamponu, jemně pění na vlasy a jemně masíruje pokožku, jemně opláchne pěnu mytím rukou, směřující od obličeje k zadní části hlavy..

Stačí dvě nebo tři minuty plavání pro novorozence. V průběhu času, pokud tento postup opravdu potěší vaše dítě, může být doba koupele mírně prodloužena..

Při zvedání dítěte z vody ho podpírejte oběma rukama. Zabalte dítě do měkkého ručníku a jemně poplácajte vlasy, tělo a pleťové záhyby, abyste je důkladně osušili. Neotírejte dítě ručníkem: můžete poškodit kůži a způsobit nepříjemné pocity dítěte. Potom vyjměte mokrý ručník a dejte dítě na čistou plenku. Protože během koupání dochází k určité dehydrataci kůže, je nutné vyrovnat ztrátu vlhkosti. Za tímto účelem se na kůži dítěte nanáší malé množství dětského oleje nebo mléka, které se jemně masírují po těle. Tyto produkty mají změkčující účinek, obnovují pružnost pokožky..

K ochraně dětské pokožky před vyrážkou z plenky lze ošetřit dětská pudra zvláště citlivá místa (loketní a popliteální záhyby, axilární dutiny, záhyby krku). Prášek vyrobený na bázi čistého minerálního talekového prášku absorbuje přebytečnou vlhkost a snižuje tření kůže uvnitř kožních záhybů a na oděvní textilii, čímž eliminuje hlavní příčiny vyrážky z plen a zabraňuje podráždění pokožky. Je důležité používat prášek správně. Nevylévejte to přímo na tělo dítěte. Malé množství prášku se vezme na dlaň nebo na bavlněnou kouli a rozloží se na oblasti kožních záhybů, lehce se opráší. Nezapomeňte, že nemůžete aplikovat krém a prášek na stejné oblasti pokožky současně..

Nezapomeňte namazat hýždě dítěte krémem pro děti.

Před nasazením plenky nebo zabalením dítěte do plenek ji musíte nechat nějakou dobu bez oblečení. Vzduchové lázně jsou velmi užitečné pro udržení zdravé dětské pokožky. Jejich trvání je určeno náladou a pohodou vašeho dítěte a okolní teplotou v místnosti.

Péče o dítě zpravidla pomáhá udržovat zdravou pokožku. Pokud se objeví podráždění nebo vyrážka na plenkách, zkuste zjistit a odstranit příčinu (reakce na nové jídlo, uvolněná stolice, dlouhodobý kontakt s mokrými plenkami, pleny nekvalitní, alergická reakce na toaletní přípravky). Ve zvláště obtížných případech poškození pokožky dítěte je lepší vyhledat pomoc kvalifikovaného pediatra.

Články O Neplodnosti