Hlavní Analýzy

Mango během těhotenství

Mango je sladké exotické ovoce červeno-žluté nebo žluto-zelené barvy. Mango ovoce se používá ve vaření, kosmetice a tradiční medicíně. Bude z exotického ovoce prospěšná těhotná žena? Jak se používá mango na vývoj plodu?

Struktura

Vlastí manga jsou tropické deštné pralesy Indie a Pákistánu. V zemích Evropy a Ameriky bylo sladké ovoce zavedeno na začátku minulého století. Mango se v současnosti pěstuje ve Spojených státech, Mexiku, Karibiku, mnoha asijských zemích a Austrálii..

Zralé mango má výraznou sladkou chuť a příjemnou vůni. Složení zralého ovoce zahrnuje následující užitečné složky:

 • vitaminy: A, B, C, D, E;
 • minerální prvky: draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, zinek;
 • pektin;
 • sacharóza;
 • organické kyseliny.

Nezralé mango se také používá při vaření. Nezralé plody obsahují velké množství pektinu, jehož objem se po vytvoření kosti zmenšuje. Nezralé plody manga jsou bohaté na škrob, organické kyseliny, vitamíny C a B. Zelené mango má výraznou kyselou chuť, takže ne každá těhotná žena bude chutnat.

Příznivé vlastnosti

Mango ovoce má úžasnou schopnost rychle zhubnout. Složky, které tvoří toto exotické ovoce, ovlivňují metabolické procesy v těle, odbourávají tuky a snižují špatný cholesterol. Odborníci na výživu doporučují zahrnout mango do stravy každému, kdo se stará o svou postavu a chce zhubnout bez poškození zdraví..

Během těhotenství je přísná strava zakázána, ale nic nebrání nastávající matce přiměřeně sledovat její hmotnost. To je místo, kde mango přichází na záchranu - chutný a zdravý produkt, který zabraňuje rychlému přibírání na váze. Mango ovoce může být vynikající alternativou k pečení a sladkostí, které příznivě ovlivní postavu a pohodu těhotné ženy..

Mango je cenným zdrojem vitamínů, organických kyselin a minerálů. Zralé mango může být v chladném období skvělou alternativou k místním plodům. Ze všech užitečných látek si zvláštní pozornost zaslouží následující prvky:

 • Vitamin A - aktivuje růst a vývoj tkání (včetně raného těhotenství), stimuluje činnost pohlavních žláz.
 • Vitamín B1 - poskytuje metabolismus uhlohydrátů, ovlivňuje výkon nervového systému.
 • Vitamin B2 - podílí se na procesech růstu a obnovy tkání.
 • Vitamin C - stimuluje imunitu.
 • Vitamin D - reguluje metabolismus kostí.
 • Vitamin E - zajišťuje normální průběh těhotenství, udržuje pokožku, vlasy a nehty zdravé.
 • Vápník a fosfor - ovlivňují stav a vývoj pohybového aparátu plodu.
 • Hořčík - zajišťuje fungování nervového systému, zabraňuje vzniku záchvatů.
 • Draslík - zodpovědný za práci srdce a krevních cév.
 • Zinek - podílí se na tvorbě kostry plodu a imunitního systému.
 • Železo - vytváří podmínky pro zásobování tkání kyslíkem, zabraňuje rozvoji hypoxie plodu.

Složení manga zahrnuje 12 esenciálních aminokyselin. Tyto látky nejsou syntetizovány v těle a vstupují do krve pouze s jídlem. Nedostatek určitých aminokyselin negativně ovlivňuje vývoj plodu a může vést k různým těhotenským komplikacím.

Mango je ovoce, které bude těžit ze zvýšené emocionality, nadměrné excitace a stresu. Mango ovoce pomáhá těhotným ženám vyrovnat se s úzkostí a nespavostí, uklidnit, naladit pozitivním způsobem. Vynikající exotické ovoce zlepšuje náladu a zabraňuje rozvoji deprese v jakékoli fázi těhotenství.

Mango ovoce bude těžit z nachlazení. Několik plátků exotického ovoce pomůže imunitnímu systému vyrovnat se s nemocí, dát sílu a zvýšit celkový tón těla. Mango lze svým obsahem kyseliny askorbové přirovnat k vápnu a některým dalším citrusovým plodům..

V tradiční medicíně, Indii a Pákistánu, je mango známé jako ovoce, které léčí všechny nemoci. Moderní lékaři tuto teorii nedodržují, ale připouštějí, že mango bude prospěšné pro mnoho nemocí. Jako pomocná látka se mango používá k léčbě hypertenze, patologie ledvin a močového systému. Mango šťáva se používá v dietetice jako metabolický regulátor..

Buničina zralého manga má příznivý účinek na zažívací trakt. Při pravidelném používání toto ovoce zlepšuje střevní motilitu, usnadňuje trávení a vstřebávání potravy. Mango ovoce bude prospěšné pro zácpu, zejména v pozdním těhotenství. Zralé ovoce pomáhá mnoha ženám vyrovnat se s pálením žáhy.

Preventivní opatření

Mango je exotické ovoce a zdaleka ne vždy se tělo těhotné ženy vyrovná s novým pokrmem. Při konzumaci manga může dojít k alergické reakci. Pokud se po kousku zralého ovoce, kožní vyrážky, svědění nebo pálení, kýchání a kašle objeví, budete muset léčbu odmítnout. Budoucí matky, které jsou náchylné k alergiím, by měly do své stravy zavádět malé množství manga a pečlivě sledovat možnou reakci těla.

Důležitý bod: pravděpodobnost vzniku alergie se zvyšuje s použitím manga s kůží. Těhotné ženy by neměly riskovat. Před jídlem musí být manga loupaná.

Nadměrné používání manga může vést k podráždění krku, žaludku a střev. Sladké a kyselé ovoce se nedoporučuje zahrnout do stravy při nachlazení, doprovázené kašlem a bolestí při polykání. Neměli byste se zapojit do manga s gastritidou, kolitidou a dalšími chorobami zažívacího traktu v akutním stadiu.

V časných stadiích těhotenství může čerstvé ovoce zvyšovat toxikózu. Jakmile sladká a kyselá mangová šťáva dráždí sliznici, vyvolává nepříjemné příznaky. Pokud se po jídle objeví mango nevolnost a zvracení, léčba by měla být zlikvidována. Ve druhém trimestru těhotenství, po odeznění toxikózy, bude možné znovu zahrnout mango do vaší stravy..

Způsob použití

Denní sazba manga je 1 zralé ovoce denně. S dobrou tolerancí a nepřítomností patologie z trávicího traktu můžete jíst 2 malé plody. Můžete jíst celé mango nebo nakrájet na plátky a rozdělit část na několik občerstvení po celý den.

Čerstvé ovoce je nejlepší volbou pro těhotnou ženu. Mango lze také konzumovat ve formě kandovaného ovoce, džemu nebo džemu. Zralé ovoce je součástí mnoha salátů a občerstvení. Mango ovoce se používá k výrobě různých dezertů..

Čerstvě vymačkaná mangová šťáva prospívá těhotné ženě (s dobrou tolerancí a normálním fungováním gastrointestinálního traktu). Můžete si také připravit lahodný vitamínový koktejl z manga s přídavkem citronové nebo limetkové šťávy. Mango nápoje by měly být pity chlazené před jídlem nebo půl hodiny po jídle.

Mango ovoce - výhody pro tělo, pro ženy, během těhotenství, poškození

Je možné jíst mango během těhotenství?

Během těhotenství chtějí nastávající matky často něco neobvyklého, s jasnou chutí a ve velkém množství. To je způsobeno potřebou těla pro zvýšení norem živin, vitamínů a minerálů podílejících se na stavbě nového muže. Chuť těhotných žen je obvykle doprovázena extrémy, jedna vyžaduje solenou zeleninu, druhá vyžaduje sladkosti a třetí vyžaduje ovoce. Mango je často předmětem závislosti, i když toto tropické ovoce nebylo nikdy zvlášť oblíbené..

Mango není neškodné ovoce, a proto je nutné vědět, zda může být během těhotenství konzumováno, jak může být užitečný a jaké potenciální nebezpečí může pro nenarozené dítě a matku přinést..

Strom manga je příbuzný břečťanu a patří do čeledi sumaců. Mango preferuje tropické klima, netoleruje mráz, ale pěstuje se po celém světě, v zemích s vhodnými teplotními podmínkami. Mango je téměř oválné ovoce s velkou kostí uvnitř, jejíž hmotnost může v závislosti na odrůdě dosáhnout dvou kilogramů. Její popularitu v tropických zemích lze porovnat s populací jablek v naší části světa. A jedí to obvykle v syrové nebo konzervované formě, jako pochoutka nebo jako doplněk mnoha jídel.

Mango má poměrně bohaté složení vitamínů, s různým obsahem mikro a makro prvků. Obsah kalorií v buničině nepřesahuje 68 kcal na 100 gramů. Cukry, kyseliny a dietní vlákniny jsou přítomny ve značných množstvích v manga. Mezi vitaminy v manga jsou nejvýraznější vitaminy skupiny B (B1, B2, B5, B9), jakož i C, A a E. Významná množství obsahují důležité minerály: draslík, hořčík, fosfor, železo, zinek.

Doporučuje se konzumovat manga s nedostatkem vitamínů a minerálů jako ovoce, které obnovuje imunitní systém a celkový tělesný tón. Vysoký obsah uhlohydrátů v manga umožňuje jeho použití s ​​nízkou hmotností, jako obnovení hmoty a síly ovoce. Mango pomáhá zbavit se anémie, zabraňuje rozvoji kardiovaskulárních chorob, zvyšuje elasticitu krevních cév a také při mírném používání pomáhá normalizovat trávení.

Výhody manga v těhotenství.

Mango je plné vitamínů, a proto je nepochybně užitečné pro těhotnou ženu a dítě. Například kyselina listová (vitamin B9) se podílí na tvorbě nervového systému nenarozeného dítěte, a proto je předepisována během těhotenství. Mango je schopné do určité míry doplnit zásoby kyseliny listové ve své přirozené formě. Vitamín A, přítomný také v manga, je nezbytný během těhotenství, protože podporuje vývoj a fungování placenty, přispívá k normálnímu vývoji plodu a toku metabolismu.

Je třeba poznamenat, že mango obsahuje velké množství fenolů, což jsou antioxidanty, které mohou potlačovat destruktivní účinek volných radikálů. Trávicí procesy během těhotenství jsou často narušeny nestandardními podmínkami fungování těla. Mango díky své vláknině a přírodním enzymům dokáže stabilizovat činnost gastrointestinálního traktu.

Významným množstvím železa ve složení manga bude dobrá prevence hypoxie u nenarozeného dítěte - jedna z nejčastějších poruch během těhotenství. Draslík pomůže stabilizovat vodní rovnováhu v těle ženy, snižuje otoky a nadváhu. Zahrnutí jednoho průměrného plodu manga denně do stravy těhotné ženy pomůže předcházet nejběžnějším onemocněním spojeným s porodem dítěte a zbavit se jich.

Manga se často používají jako přísada do kosmetických masek pro péči o pleť. Hormonální změny často způsobují zhoršení vzhledu kůže, v tomto případě se mango stane dobrou živinou pro epidermální buňky..

Možné poškození manga během těhotenství.

Mango je exotickým ovocem pro naše klima, a proto je třeba k němu přistupovat obezřetně, zejména pokud před těhotenstvím nebyla zvláštní vazba na manga. Někdy se mango stává příčinou alergických reakcí, takže je třeba toto ovoce zavést do stravy pečlivě, počínaje malými porcemi a sledováním neobvyklých projevů těla..

Odmítnutí manga může mít za následek průjem, různé kožní projevy, bolesti břicha nebo jiné vzácnější reakce. V takových případech bude třeba opustit mango, aby nedošlo k ohrožení zdraví nenarozeného dítěte.

Měli byste také pečlivě zvážit výběr zralých manga. Nezralé plody mohou způsobit zažívací potíže, podráždění sliznice nebo zhoršit onemocnění gastrointestinálního traktu, což je během těhotenství velmi nebezpečné. Nadměrná konzumace manga těhotnou ženou by neměla být povolena, protože to může způsobit přebytek vitaminu A, což je nepřijatelné. Konzumace velkého množství manga může také způsobit průjem a bolest střev. Kromě toho musíte pečlivě manipulovat s kůží manga obsahující toxickou pryskyřici a nejíst ji.

Mango během těhotenství: jaké jsou výhody a zda existuje újma?

Mango je exotická ovocná rostlina. Ovoce - červeno-žluté nebo zeleno-žluté odstíny. Používá se v různých oblastech života - lékařství, kosmetologie, vaření. Domovem ovoce je Indie a Myanmar. Tropy s velkými srážkami přispívají k rychlému růstu sladkého ovoce rostliny. Jejich chuť připomíná kombinaci melounu, broskve a meruňky..

Z čeho je mango vyrobeno?

Oválné ovoce přitahuje pozornost svou neobvyklou vůní. Proto se pěstuje v mnoha zemích. Odborníci zjistili, že zralá vláknina obsahuje následující složky:

 • mikronutrienty A, B, C, D, E;
 • minerály;
 • pektin;
 • sacharóza;
 • stopové prvky - hořčík, fosfor, zinek, draslík a další.

Nezralé ovoce má zvláštní složení. V nich převládá pektin. Existuje také mnoho škrobu, vitamínu B, C, organických kyselin. Nezralé plody jsou docela kyselé. Proto se jí nebude líbit každá těhotná žena..

Výhody a poškození manga během těhotenství

Exotické ovoce není vůbec neškodným produktem. Žena v pozici by ji měla jíst s velkou péčí na doporučení lékaře. Je to především kvůli jeho schopnosti ovlivnit metabolismus v lidském těle, rozkládat mastné sloučeniny. Pravidelný příjem buničiny může vést k úbytku hmotnosti..

Co je užitečné pro těhotná manga?

Plody rostliny snižují hladinu cholesterolu škodlivého pro člověka. Pokud je ovoce zahrnuto do stravy nastávající matky, může být namísto sladkostí konzumováno jako dezert. Koneckonců, pečivo a jídla se spoustou cukru nepřinese těhotné výhody. Vitamin A získaný s ovocem aktivuje růst tkání u dítěte. To je zvláště důležité na začátku těhotenství. Mikronutrient je také vynikající stimulátor pohlavních žláz. Pokud jde o vitamín B, ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, optimalizuje činnost nervové organizace.

Není možné obejít se bez mikronutrientu C v tak zásadním období života. Ovlivňuje kvalitu imunitního systému. Vitamin D je zodpovědný za metabolické procesy v tkáních pohybového aparátu.

Látka také příznivě ovlivňuje stav:

Velkou roli při tvorbě muskuloskeletálního systému hraje vápník a fosfor. Stopový prvek hořčík, který se nachází v mango, během těhotenství zlepšuje fungování nervového systému, zabraňuje křečím. Lékaři často doporučují mango lidem s patologií srdce a cév. Ovoce bude proto užitečné zejména pro těhotné ženy s onemocněním těchto orgánů. Tvorba kostry a imunitního systému je nemožná bez účasti zinku. Je obsažen v buničině rostliny. Železo je zvláště důležité pro těhotnou ženu. Stopový prvek přímo ovlivňuje proces plnění tkání kyslíkem, zabraňuje hypoxii plodu.

Studie odborníků ukázaly, že mango ovlivňuje emoční sféru člověka. To je užitečné pro zvýšenou podrážděnost, stres. Žena může mít ovoce, pokud má nespavost, úzkost a špatnou náladu. Mango pomůže vyrovnat se s nachlazením. Stačí jíst jen pár kousků ovoce..

Příznivé látky zlepší celkový stav člověka. Množstvím kyseliny askorbové lze porovnat plody rostliny s citrusovými plody. Lékaři doporučují použití manga u žen s dysfunkcí ledvin a moči. Je možné použít buničitou šťávu jako prostředek k regulaci metabolických procesů. Ovoce je schopné ovlivnit fungování trávicích orgánů. Při pravidelném používání se zlepší střevní pohyblivost.

Může poškodit ovoce?

Protože je ovoce exotická rostlina, ne každý organismus ji přijímá. Je tedy možné, aby těhotné ženy v prvním trimestru a v dalších obdobích porodu dítěte založily mango, lékař stanoví. Je známo, že konzumace potravin s buničinou ve velkém množství způsobuje alergické reakce. Pokud má žena po konzumaci ovoce nepříjemné příznaky, je vyloučena ze stravy. Negativní znaky se objevují ve formě:

Chcete-li zabránit alergiím, začněte jíst plod s malými kousky. Nastávající matka bude tedy schopna kontrolovat její stav.

Pokud je ovoce přijato ve velkých dávkách, dojde k podráždění tkání trávicího traktu. Proto je při nachlazení s kašlem a bolestmi v krku nežádoucí používat rostlinu. Specialisté věnují pozornost exacerbaci některých onemocnění trávicího traktu. Nedoporučují používat tento produkt při vývoji gastritidy, kolitidy. Jsou známy případy zhoršení stavu ženy při používání manga v časných stádiích těhotenství. Látky z buničiny zvyšují toxikózu, což vede ke zvýšené nevolnosti a zvracení. Po jeho oslabení můžete zkusit znovu přidat do nabídky ovoce.

Jak jíst mango?

U ženy, která nosí plod, postačuje 1 průměrný plod denně 2-3krát týdně. Pokud tělo vezme produkt dobře, je povoleno zvýšit rychlost na dvě malé plody. Používejte to celé najednou nebo plátky po celý den.

Mango pro těhotné je užitečné ve formě:

Salát je připraven podle chuti. K tomu se přidávají různé druhy ovoce - banány, pomeranče, mandarinky a další produkty. Kandované ovoce může být vynikající náhradou za sladké bonbóny, z nichž prakticky nevznikají žádné výhody. Manga se přidávají do různých dezertů. Mohla by to být zmrzlina, marmeláda. Čerstvě vymačkaná šťáva je velmi populární. Měl by být připraven výhradně z zralého ovoce..

Mango šťáva se přidává do ovocných koktejlů. Mezi přísady patří citron nebo vápno. Tento nápoj se doporučuje pít chlazený před jídlem nebo půl hodiny po jídle. Mix ovoce je skladiště živin, vitamínů a minerálů.

Mango lze zmrazit. V této podobě si zachovává své užitečné vlastnosti lépe než po teplém zpracování. K jogurtům se přidávají kousky ovoce. Plátky se hodí k mléčným výrobkům. Z ovoce se také připravují omáčky a občerstvení. Mango jídla jsou velmi užitečná v kombinaci s mořskými plody - krabí maso, chobotnice. Většinou exotické dezerty se připravují z exotického ovoce, existují však recepty na solené omáčky, v nichž mango zdůrazňuje jejich rafinovanou chuť.

Je možné jíst mango během těhotenství?

Chuťové preference těhotné ženy se mohou měnit rychlostí blesku. Dnes chce jíst ryby a zítra - celý den jíst sladkosti. V období porodu dítěte má budoucí matka často touhu po exotickém ovoci. Mezi nimi mohou být manga. Aby nedošlo k poškození jejího těla a těla nenarozeného dítěte, měla by žena znát výhody, poškození a možné kontraindikace tohoto ošetření ovoce.

Složení a prospěšné vlastnosti manga

Mango patří do rodiny sumáčů. Navenek má toto ovoce červenou barvu a uvnitř obsahuje žlutou nebo oranžovou dužinu. Exotické ovoce je bohaté na následující látky:

 • vitaminy A, C, E, B, D;
 • aminokyseliny;
 • sacharóza;
 • sladový cukr;
 • fruktóza;
 • kyselina listová;
 • vápník;
 • zinek;
 • hořčík;
 • žehlička;
 • fosfor.

Spousta manga a snadno stravitelné vlákniny, stejně jako kyselina šťavelová, citronová a jantarová. Toto ovoce je nízkokalorický produkt, proto jeho použití u nastávajících matek v dostatečném množství neovlivní nadváhu. Jezte alespoň jedno mango denně, což pomáhá předcházet průjmu, zácpě, vyhnout se anémii a hemoroidům. Kromě toho je výrazně zlepšena vaskulární elasticita..

Bohaté složení exotického ovoce ovlivňuje zpomalení vývoje rakovinných buněk v těle, normalizuje střeva a zažívací trakt. Mango fetus zlepšuje fungování srdečního svalu, posiluje krevní cévy. Obecně má tato pochoutka uklidňující účinek na tělo a přináší spoustu pozitivních emocí, což výrazně zlepšuje náladu..

Odkaz! Při nachlazení se doporučuje konzumovat mango denně, protože ničí patogeny a účinně je vylučuje ledvinami, čímž zlepšuje látkovou výměnu vody v těle..

Co je užitečné pro těhotná manga?

Během období těhotenství potřebuje nastávající matka plný obsah živin a vitamínů v těle. Mango saturuje železem a pomáhá předcházet anémii s nedostatkem železa, která je běžná pro mnoho žen na svém místě.

Vitamin A je nesmírně důležitý pro prevenci nitroděložních patologií. Pomáhá správně rozvíjet placentu a plod, přispívá k normálnímu růstu a vývoji všech tělesných systémů. Při dostatečném příjmu vitamínu A u ženy se posiluje srdeční sval a stěny cév jsou hustší a pružnější. Zlepší se také vize budoucí matky..

Vitamin C je nesmírně důležitý v mimosezóně, kdy se zvyšuje pravděpodobnost nachlazení a chřipky. Se svou dostatečnou přítomností v těle se nastávající matka nebojí infekcí, protože imunita funguje na vynikající úrovni.

Vitamin E má znatelný vliv na náladu ženy, řídí hladinu hormonálních vln, což ji uklidňuje a vyrovnává..

Poznámka! Při konzumaci manga se střevní funkce výrazně zlepšuje, protože vláknina a dietní vlákno dokonale stimulují perilstatiku.

Ovoce má pozitivní účinek také v následujících oblastech:

 • může pomoci zbavit se pálení žáhy mučením těhotné ženy;
 • aktivuje metabolické procesy v těle;
 • zlepšuje paměť a koncentraci;
 • pomáhá při léčbě akutní dermatitidy;
 • Má antipyretický a protizánětlivý účinek;
 • vyrovnává se s nachlazením a pomáhá jim vyhýbat se;
 • příznivý účinek je zaznamenán na nervovém systému, je snížena pravděpodobnost stresu a deprese;
 • pomáhá při problémech s ústní dutinou, zlepšuje stav dásní, ústní sliznice, bojuje dokonce s kurdějem;
 • zmírňuje příznaky toxikózy.

Jak můžete jíst mango pro těhotné ženy??

Mango je velmi chutné jíst čerstvé. Nejjednodušší způsob: ovoce umyjte pod tekoucí vodou a nakrájejte na 2 plátky, vyjměte kost a nakrájejte nožem na rovnoměrné plátky. V této formě mango způsobuje velkou chuť k jídlu a přispívá ke zvýšené produkci žaludeční šťávy.

10 těhotných výhod manga - prokázané výhody

Mango je oblíbené ovoce těhotných žen, protože má mírně kyselou a zároveň sladkou chuť. Mango snižuje výskyt nevolnosti u těhotných žen. Kromě toho se doporučuje jíst toto ovoce, protože mango je velmi bohaté na vitamíny, minerály, jako je železo, vitamíny B6, C, A, B9, draslík a hořčík..

Seznam 10 výhod manga během těhotenství:

1. Mango zabraňuje anémii během těhotenství

Anémie se nejčastěji vyskytuje během těhotenství. Těhotné ženy by měly konzumovat potraviny obsahující železo více, aby se zabránilo anémii. Ale místo umělých přísad můžete jíst mango bohaté na železo. Anemii lze zabránit konzumací 2 manga denně ke zvýšení počtu červených krvinek..

2. Mango obsahuje kyselinu listovou, která ovlivňuje vývoj embrya

Jednou z nejpříznivějších vlastností manga během těhotenství je významný vliv na vývoj embrya. Mango je bohaté nejen na železo, ale také na kyselinu listovou, což je nezbytné pro optimalizaci vývoje mozku embrya a nervového systému v prvním trimestru těhotenství. Kyselina listová pomáhá předcházet defektům mozkové trubice v embryu, které je možné v časných stádiích těhotenství.

3. Pomáhá předcházet zácpě během těhotenství

Mango má vysokou vlákninu nezbytnou pro trávicí systém. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají manga zabránit zácpě, na kterou si těhotné ženy často stěžují. Trávicí systém bude fungovat bez poruch. Těhotným ženám se však nedoporučuje jíst mango ve velkých porcích najednou, protože je možná nadměrná tvorba plynu, což poskytuje nepohodlí. Aby bylo mango prospěšné pro tělo, musíte jíst toto ovoce s mírou. Přečtěte si také výhody sapodily během těhotenství a výhody sušeného ovoce během těhotenství.

4. Mango je bohaté na vitamín C, který je antioxidantem.

Vitamín C, nalezený v manga, funguje jako silný antioxidant, který pomáhá zabránit tvorbě volných radikálů v těle. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které se objevují v důsledku slunečního záření, cigaret nebo jakékoli chemické látky v prostředí. Volné radikály mohou způsobit rakovinu. Může také ovlivňovat vývoj embryí. Vitamín C jako antioxidant může napomoci dobrému a stabilnímu vývoji plodu. Vitamin C může také zabránit předčasnému porodu..

5. Mango obsahuje vitamin A

Další výhodou manga během těhotenství je obsah vitaminu A. Vitamin A je zvláště důležitý vitamin, který je specificky zaměřen na pomoc rozvoji těla dítěte během těhotenství. Tento vitamin může pomoci při tvorbě kostí, zubů a je také nezbytný pro zdravé vidění dítěte a imunitního systému. Pokud těhotná žena nedostává dostatek vitaminu A, může to nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Dávejte však pozor na spotřebované množství vitaminu A. Pokud je v těle příliš mnoho vitaminu A, může to nepříznivě ovlivnit fetální játra. Pokud užíváte doplňky vitamínu A, doporučujeme vám poradit se s lékařem o dávkování..

6. Pomáhá rozvoji mozku a nervového systému plodu

Vitamin B6 v manga pomáhá rozvoji mozku a nervového systému embrya. Tento vitamin je životně důležitý pro nervový systém plodu a pro vývoj červených krvinek..

7. Mango pomáhá vyhnout se pozdní toxikóze během těhotenství

Pozdní toxikóza je stav vysokého krevního tlaku, který během těhotenství vede ke křečím. Mango obsahuje hořčík, přírodní lék na vysoký krevní tlak během těhotenství. Kromě toho může vitamin E v manga pomoci při tvorbě embryonálních svalů a zabránit pozdější toxikóze během těhotenství..

8. Pomáhá vyhnout se ranní nevolnosti

Svěží chuť manga pomáhá zabránit ranní nevolnosti. Těhotné ženy mají opravdu rádi smíšenou sladkokyselou chuť jednoho ovoce. Protože mango obsahuje vitamin B6, snižuje frekvenci ranní nemoci. Přečtěte si také zdravotní výhody hřebíčkového koření

9. Pomáhá vyrovnat hladinu vody v těle během těhotenství

Vyvážení obsahu tekutin v těle je jednou z klíčových vlastností manga. Mango obsahuje draslík nezbytný pro rovnováhu tekutin v těle. Pokud tělo obsahuje příliš mnoho vody, může to být pro těhotnou ženu nebezpečné. Srdce bude naloženo a tekutina se hromadí v nohou a vytvoří otok. Proto je pro těhotné ženy obtížné chodit.

Během těhotenství jsme představili 10 výhod manga. Musíte však sledovat obsah cukru v ovoci. Mango obsahuje 15 g cukru na 100 g, díky čemuž je ovoce velmi sladké. Pokud máte gestační cukrovku, při které se během těhotenství zvyšuje hladina cukru v krvi, měli byste se vyhnout manům. Můžete konzumovat maximálně 2 manga denně. Přirozenější léčba diabetu, navštivte okra příznivost pro cukrovku nebo zdravá strava pijte výhody zázvoru zeštíhlující čaj, který je také vhodný pro lidi s diabetem

Buďte opatrní s uměle vyzrálými mangy. Pro umělé zrání se používá karbid vápníku, což je škodlivé pro matku i dítě. Buďte opatrní, pokud má mango vůni česneku, bílou práškovou vrstvu na kůře, jemnou na dotek nebo zrající na vnější straně, ale uvnitř nezralé. Uměle pěstovaná manga dozrávají rychleji, než je obvyklé. Chcete-li snížit pravděpodobnost nákupu uměle vyzrálých manga, zkuste v sezóně nakupovat manga od důvěryhodného maloobchodníka s ovocem.

Je možné mít během těhotenství mango: užitečné vlastnosti a kontraindikace

Chuťové preference těhotné ženy jsou velmi proměnlivé. Ženy v pozici často chtějí něco mimořádně chutného, ​​zvláštního a dokonce i exotického, například manga. Je však ovoce užitečné pro ženy v zajímavém postavení? Jaké látky a prvky jsou obsaženy v jeho složení a zda existují kontraindikace pro použití exotického ovoce v tak zásadním období života pro každou ženu?

Mango: obecné informace

Mango je neobvykle masité, šťavnaté a chutné ovoce ve tvaru oválu, který má sladké a aromatické maso. Zralé ovoce - žluté nebo načervenalé. Jeho povrch je hladký a elastický. V některých případech ovoce roste do impozantní velikosti a může vážit až 2 kg. Roste v tropických šířkách v poměrně vlhkém klimatu. Má nízkokalorický obsah a je skutečným skladem vitamínů a dalších prospěšných látek..

Pro lidské tělo je mango velmi užitečným produktem, který někteří nazývají „chutným lékem“. Obsahuje vitaminy skupin B, A, C, E, D a také prvky jako kyselina listová, draslík, zinek, fosfor, železo a další.

Unikátní složení produktu zpomaluje růst maligních buněk, pomáhá normalizovat trávicí trakt, posiluje kardiovaskulární systém a působí také jako mírné sedativum. Kromě toho mango pomáhá zvyšovat ochranné funkce těla (imunita) a pomáhá mu aktivně bojovat proti virům. Někteří lékaři připisují mango výrobkům s mírným močopudným účinkem..

Užitečné vlastnosti manga (video)

Mango je králem ovoce. Užitečné vlastnosti a kontraindikace. Elena Malysheva a její kolegové hovoří o výhodách exotického ovoce pro lidské zdraví.

Je ovoce zdravé během těhotenství??

Mango je bohaté na vitamíny, důležité stopové prvky. Je velmi užitečný při moderování žen na pozici. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby byl mango zařazen do stravy nastávajících matek v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství..

Nejdůležitější prvky pro těhotné ženy jako součást manga jsou:

 • Beta karoten (vitamín A). Pomáhá předcházet rozvoji závažných patologií u plodu, zajišťuje normální vývoj placenty a normalizuje metabolické procesy. Kromě toho se tento vitamin podílí na tvorbě zrakových orgánů, na růstu buněk a tkání plodu.
 • Vitamin C. Pomáhá zvyšovat imunitu a chrání také před sezónními virovými infekcemi.
 • Kyselina listová. Zabraňuje intrauterinním malformacím dítěte a podílí se na tvorbě fetálního nervového systému.
 • Vitamin B6 a další vitaminy skupiny B. Eliminují zvýšenou podrážděnost, pomáhají vyrovnat se se stresem, snižují projevy toxikózy.
 • Draslík. Poskytuje stabilizaci vodní rovnováhy v orgánech a tkáních, což může významně zmírnit nepříjemný příznak těhotných žen, jako je otok, a také zabránit nadměrnému přírůstku na váze..
 • Hořčík. Snižuje projevy hypertonicity dělohy, pomáhá v boji proti nespavosti a únavě.
 • Žehlička. Poskytuje prevenci anémie u těhotné ženy, je-li používána společně s jinými přípravky obsahujícími železo.
 • Vláknina a dietní vláknina. Normalizujte činnost gastrointestinálního traktu a nechte se zbavit tak nepříjemného těhotenského společníka, jako je zácpa..

Je třeba poznamenat, že v období těhotenství se hormonální pozadí těhotné ženy významně mění. To zase vede ke zhoršování kvality kůže. A tady, mango také přichází na záchranu, ale již jako přísada do kosmetických masek s výrazným nutričním účinkem.

Než začnete používat masku na bázi manga, měli byste se ujistit, že na toto exotické ovoce není alergie. K tomu naneste malou masku na vnitřní povrch ruky a počkejte několik minut.

Pokud na pokožce nejsou žádné alergické reakce, můžete bezpečně pokračovat v kosmetických procedurách.

Indikace pro použití manga během těhotenství

 • Normalizace zažívacího traktu, zlepšení trávení.
 • Doplnění nedostatku vitamínů a minerálů důležitých během těhotenství.
 • Posílení nervového systému, uvolnění nervového napětí, překonání stresu, zlepšení nálady.

Jak to je: nejběžnější způsoby použití

Exotické ovoce je možné jíst v různých variantách.

 • Čerstvý. Nejlevnější a nejužitečnější možností je jíst čerstvé a zralé ovoce. Je to v této formě manga, které je schopno saturovat tělo největším počtem vitamínů a všemi druhy „užitečností“. Čerstvé mango může být také skvělou surovinou pro saláty nebo dezerty..
 • Ve formě čerstvě vymačkané šťávy. Mango šťáva je skutečný sklad vitamínů, které mohou chránit před nedostatkem vitamínů a problémy se zažívacím traktem. Není třeba být naštvaný, pokud jste omylem zakoupili ne příliš dobré ovoce. Několik jednoduchých pohybů umožní připravit z něj vynikající nápoj. Recept je velmi jednoduchý: odstraňte semena ze 2-3 plodů a oloupejte ovoce. Jemně promíchejte buničinu a vložte do pánve, zalijte 2-3 šálky vody. Přiveďte k varu a nechte působit na mírném ohni po dobu 4-5 minut. Odstraňte z tepla a nechte vychladnout. Napněte a do nápoje přidejte ½ citronové nebo limetkové šťávy.
 • V sušené formě. Ovoce lze perfektně využít pro malé občerstvení. Během sušení mango neztrácí své prospěšné vlastnosti a jeho chuť zůstává na nejvyšší úrovni.
 • Ve zmrazeném stavu. Po odmrazování se mango mírně mění ve vzhledu a struktuře. Proto se doporučuje používat pro výrobu koktejlů rozmrazený produkt nebo jako náplň do domácího jogurtu.
 • Ve formě džemu. Je připraven poměrně rychle a velmi jednoduše. Oloupané plody se nakrájejí na tenké plátky a umístí se do pánve. Přidá se cukr, skořice a pár lžiček citronové šťávy. Chcete-li vylepšit chuť džemu, můžete přidat několik plátků nasekaného mandarinky. Vaříme asi 1 hodinu..

Pokud ne: kontraindikace pro konzumaci manga během těhotenství

Navzdory skutečnosti, že mango najdete na regálech jakéhokoli supermarketu, je pro naše klima exotické. Proto by těhotné ženy měly být při konzumaci zdravého ovoce obzvláště opatrné, zejména pokud to předtím nemusely vyzkoušet. Je tomu tak proto, že u některých budoucích matek může ovoce způsobit alergie.

Doporučuje se začít zkoušet sladké ošetření s malými porcemi..

Nezapomeňte sledovat reakci těla na zavedení nového exotického ovoce do stravy. Pokud se po jídle manga objeví nepříjemné příznaky, jako je trávení, nevolnost nebo zvracení, alergické kožní vyrážky, je docela možné, že tělo neakceptuje nový produkt. Proto je vhodné opustit další spotřebu.

Jak si vybrat?

Měli byste pečlivě zvážit proces výběru zralého ovoce. Zelené mango může způsobit zažívací potíže a vyvolat podráždění žaludeční sliznice, což je v období těhotenství velmi nebezpečné..

Při nákupu exotického ovoce si musíte vybrat vysoce kvalitní produkt. Mango by nemělo být shnilé, plesnivé nebo mít na povrchu tmavé skvrny, což naznačuje jeho poškození.

Těhotným ženám se doporučuje jíst mango maximálně 2-3krát týdně, vždy po jednom středně velkém ovoci. Nadměrné stravování manga může také vyvolat průjem a způsobit bolest ve střevech..

Mango je neuvěřitelně zdravé ovoce a opravdovým zážitkem pro milovníky exotiky. Unikátní složení plodu saturuje tělo těhotné ženy velkým množstvím vitamínů a živin a také umožňuje nenarozenému dítěti plně se rozvíjet, aby se narodilo zdravé.

Mango pro těhotné ženy: užitečné vlastnosti a kontraindikace

Není tajemstvím, že během těhotenství se mění vkusové preference žen. Během jednoho dne může těhotná žena vášnivě chtít kyselé, sladké, hořké, slané nebo nějaké exotické (jako sledě s marmeládou nebo mangem ze vzdálených ostrovů). Ale pokud je všechno známo a chápáno o nakládaných rybách a sleděch, co potom dá mango tělu těhotné ženy? Je to samo o sobě prospěšné nebo škodlivé, existuje v něm nějaká užitečná látka a mohou ji ženy používat v dané pozici? O tomto se dozvíme v tomto článku..

Jaké je použití manga pro ženy v pozici

Podle lékařů obsahuje mango látky v kůži a buničině, které jsou velmi užitečné pro ženy ve všech trimestrech porodu plodu..

Věděl jsi? Mango je velmi toxické. Zvířata, která ho jedí ve velkém množství, mohou umřít. Hindové nepoužívají mangové dřevo k vaření v ohni nebo k vytápění domů, protože kouř hořícího stromu je toxický a způsobuje podráždění sliznice očí a pot v plicích.

Užitečné látky obsažené v této exotice:

 • Vitamín A;
 • Vitaminy B (B6, kyselina listová);
 • Vitamín C
 • draslík a hořčík;
 • žehlička;
 • celulóza.

Vitamin A - pomáhá zajistit, aby metabolické procesy a včasný vývoj placenty byly v těle těhotné ženy normální. Je to on (v prvních fázích vývoje plodu), kdo je zodpovědný za nepřítomnost různých typů patologií. Vitamin A není poslední v počáteční tvorbě vidění embrya, normálního vývoje dítěte.

Vitamin C - je potřebný v těle těhotné ženy, aby nastávající matka a plod neochorely. Je to vitamin, který posiluje imunitu a chrání matku a dítě před viry a infekcemi..

Vitamin B6 a další vitaminy B - přítomnost těchto vitamínů v těle budoucí matky uklidňuje, zmírňuje podrážděnost a stres, žena je méně znepokojena toxikózou. Kyselina listová (B9) je přítelkyní a asistentkou těhotné ženy při tvorbě nervového systému embrya. Kyselina listová pomáhá vyhýbat se všem druhům patologií ve vývoji dítěte. Draslík a hořčík - přítomnost draslíku snižuje otoky nohou a nekontrolovaný přírůstek hmotnosti u těhotných žen, hořčík nedovoluje, aby byla děloha neustále v dobrém stavu. Přítomnost hořčíku v těle normalizuje spánek těhotné ženy, dodává sílu a sílu.

Železo - zabraňuje rozvoji anémie. Žena v pozici musí do své stravy zahrnout více potravin, které obsahují železo.

Vláknina a dietní vláknina - tyto látky se podílejí na normalizaci funkcí žaludku a gastrointestinálního traktu.

Doporučujeme, abyste si přečetli o blahodárných vlastnostech a nebezpečích stravovacích pomerančů, mandarinek, grapefruitu, banánů, kiwi, feijoa, datlí, granátového jablka, melounu, kdoule, tomel, melounu.

Co je užitečné pro těhotná manga:

 • je zde stále normální práce žaludku a střev;
 • Minerály, vitamíny přicházejí;
 • zvuk a klidný spánek;
 • stres je uvolněn a nervy se uklidňují;
 • vždy v dobré náladě.

Během těhotenství se stav vlasů a kůže, nehty často zhoršují, zuby se začínají zhoršovat. Důvodem je to, že během vytváření plodu, všech nezbytných látek pro stavbu nového organismu, dítě vytáhne ženu z těla. Budoucí matka změní hormonální pozadí. Manga mohou být užitečná: jako zdroj vitamínů a živin, jako základ pro kosmetické vyživující obličejové a vlasové masky.

Věděl jsi? V Indii jsou novomanželé lemováni mango listy - to je neverbální přání bohatého potomka.

Preventivní opatření

Ale mango v našich zeměpisných šířkách je stále exotické. Proto, i přes prospěšné vlastnosti, skvělou chuť a celou řadu užitečných látek a minerálů, musíte během těhotenství to vyzkoušet s ohledem na skutečnost, že může způsobit alergickou reakci. Ne každá těhotná žena má alergii na exotické ovoce, ale přesto musíte takové produkty konzumovat opatrně, v malých porcích. A až poté, co se ukáže, že alergická reakce nebude následovat, můžete produkt bezpečně zařadit do ženské stravy. Několik tipů pro těhotné ženy:

 1. Pokud jste nikdy nezkoušeli mango před těhotenstvím, možná byste měli počkat a vyzkoušet exotiku po narození dítěte? Koneckonců, alergické reakce u každé osoby jsou individuální a jakékoli zhoršení stavu matky okamžitě ovlivňuje nitroděložní vývoj dítěte..
 2. V některých stadiích těhotenství je nekontrolované zvýšení vitaminu A v těle ženy nežádoucí. Proto se důrazně doporučuje, aby lékaři nepřekračovali týdenní normu 2-3 plodů.
 3. Jíst nezralým plodem může sloužit jako impuls pro těžký rozruch gastrointestinálního traktu. Tato malátnost je doprovázena silnou bolestí břicha, kolikou ve střevech, zvýšenou kyselostí žaludku a průjmem. Zralé ovoce může někdy sloužit jako zdroj problémů. Taková reakce může následovat pouze proto, že tělo je s tímto produktem zcela neznámé. Ve vzácných případech mluvíme o úplné nesnášenlivosti manga, ale je lepší neriskovat zdraví těhotných.
 4. Mezi různými užitečnými složkami exotického ovoce jsou také přítomny silné alergenní látky. Proto by těhotná žena měla vyzkoušet neznámý produkt velmi pečlivě, počínaje malým klínem. Při nejmenším zarudnutí kůže nebo výskytu kopřivky je produkt ze stravy vyloučen. Tyto příznaky znamenají, že žena má alergickou reakci na léčbu v zahraničí.
 5. Nejnebezpečnější možností konzumace těchto plodů během těhotenství je jíst je sušené nebo sušené. Ovoce, které je podrobeno takovému zpracování, neztrácí své prospěšné vlastnosti a téměř nikdy neslouží jako zdroj průjmu nebo alergií..

Důležité! Poté, co těhotná žena jedla mango poprvé, je nutné sledovat celkový stav těla po dobu čtyř až pěti hodin. Pokud se stav ženy nějak zhoršil, neměla by tento produkt jíst..

Jak můžete použít mango pro těhotné ženy:

 • ne více než dvakrát týdně;
 • ne více než jedno středně velké ovoce najednou.

Pokud žena použije masku obsahující mango na kůži nebo vlasy, měl by být proveden předběžný test na absenci alergické reakce. Za tímto účelem se maska ​​masky nanáší na kůži (vnitřní ohyb lokte) a čeká 5-7 minut. Pokud po vymytí sondy na pokožce není zarudnutí viditelné, pak těhotná žena nemá alergické reakce na tento produkt a může takové kosmetické přípravky bezpečně používat..

Další informace o blahodárných vlastnostech jahod, rybízu, angreštů, třešní, třešní, hroznů, brusinek, brusinek, rakytníku, dřín pro zdraví budoucí matky.

Kontraindikace a poškození

Stojí za to nekontrolovaně používat mango pro těhotné ženy, protože v tomto obtížném období. Tělo nastávající matky prochází neustálou restrukturalizací a to, co je v některých případech prospěšné, může být škodlivé.

Jaké alergické reakce mohou být:

 • průjem;
 • nevolnost doprovázená zvracením;
 • kopřivka na obličeji a těle.

Věděl jsi? Strom manga je posvátný pro Hindy - symbolizuje duchovní a tělesnou lásku a naplňuje vzácné touhy těch, kdo ho uctívají..

Jak si vybrat zralé ovoce při nákupu

Téměř každý velký obchod má na policích mango. Musíte si vybrat pouze zralé ovoce, protože ne zcela vyzrálé mango může způsobit zažívací potíže, průjem. Tyto zdravotní problémy jsou pro těhotnou ženu nebezpečné. Při nákupu ovoce byste měli věnovat pozornost tomu, aby jeho pokožka byla bezchybná: bez skvrn, hniloby nebo plísní. Přeprava exotického ovoce vyžaduje hodně času, což může negativně ovlivnit jejich stav. Nastávající matky mohou jíst pouze výrobky vysoké kvality.

Důležité! Přejídání manga může způsobit těžkou koliku ve střevech a těžký průjem.

Jak a kde ukládat doma

Pokud kupujete ovoce pro skladování na týden nebo déle - musíte si vybrat ne zcela zralé ovoce s tvrdým masem. Zralé plody lze skladovat pouze v lednici, ne déle než 4–5 dní. Před jejich uložením do chladničky je třeba je vyjmout z plastového sáčku, protože pokožka bez kyslíku se rychle rychle zhoršuje, zjemňuje a plody jsou bez chuti..

Věděl jsi? Indické rodiny slaví narození mužských dědiců a před domem visí listy manga..

Pokud plody přinesly domů, byly trochu nezralé, ale opravdu je chcete jíst:

 • nazelenalé manga jsou naskládány do papírového sáčku;
 • obal je umístěn na teplém a slunném místě;
 • ovoce dozrává za pár dní.

Jak zralé ovoce ovlivňuje jejich skladování:

 • nezralé ovoce se kupuje pro odloženou spotřebu;
 • zralé plody se ukládají pouze v chladu a musíte je rychle jíst.

Důležité! Jak zjistit, zda je mango zralé? Při zkoumání zralého ovoce bude okamžitě patrná příjemná ovocná vůně, jemná a šťavnatá dužina a sladká chuť. Takové ovoce lze jíst nebo krátce poslat do chladničky..

Mango, stejně jako jakékoli ovoce, lze zmrazit. Zmrazené ovoce nebude tak pružné jako čerstvé. Jejich dužina ztratí turgor a stane se příliš měkkou, proto se doporučuje jíst zmrazené ovoce, které není úplně roztavené. Ale zmrazení nemá vliv na chuť a vůni ovoce. Před zmrazením se kámen z ovoce odstraní, kůže se odstraní a ovocná dřeň se rozřeže na tlusté brčka. Nakrájené ovoce se rozloží do malých plastových misek s víky a umístí se do mrazničky.

Je možné jíst zmrazené mango pro těhotné ženy? Samozřejmě. Ale před jídlem se musíte ujistit, že ovoce je dostatečně zahřáté. Ledová a studená jídla mohou vyvolat bolest v krku. Manga v plné zralosti jsou skladována při pokojové teplotě po velmi krátkou dobu - ne více než dva dny. To je podporováno sladkostí exotického ovoce, rychle se v nich vyvíjí cizí mikroorganismy a začíná se rozkládat plod.

Věděl jsi? V průběhu staletí bylo v indické lidové medicíně mnoho receptů, které používají listy, kůru, dřevo a mango. Tyto léky byly používány k léčbě nemocí, které mají takové příčiny: viry a parazity. Léky na bázi manga byly použity k léčbě astmatu, onemocnění průdušek. Indičtí léčitelé doporučují mango jako afrodiziakum a dobrý antikoncepční prostředek.

Co mohu vařit a kam přidat

Zralé mango je velmi chutné, má sladkou chuť a přínosy pro tělo. To je jeden loupaný, kost je nepoživatelná. V čerstvém stavu se toto ovoce používá v drcené formě pro přípravu lahodných ovocných salátů. Čerstvá manga často zdobí dorty, pečivo nebo olovo ve sladkých zákuscích. Z dobře vyzrálého ovoce si můžete připravit čerstvou šťávu s dužinou. Pokud jste si koupili zralé ovoce, které se začíná každým dnem zhoršovat, nebojte se, šťáva z exotického ovoce neztrácí vhodnost po dobu jednoho týdne (v závislosti na teplotě skladování).

Tenké plátky ovoce se suší. Používají se jako müsli ve všech druzích ranních cereálií. Sušená manga jsou stejně aromatická, chutná a zdravá jako čerstvá. Manga jsou zmrazena pro dlouhodobé skladování (dva až tři měsíce). Pro zmrazení se nakrájejí na plátky nebo kostky a skladují se v chladu. Ovoce téměř neztrácí cenné jídlo a chuť. Zmrazené plátky ovoce se používají k přípravě krémů, jogurtů, zákusků.

Z manga se vaří lahodný džem s neporovnatelnou vůní. Neobvyklý mangový džem s citronem je obzvláště chutný. Takový džem lze skladovat 2-3 roky, pokud jsou plechovky pevně uzavřeny a nízká teplota v místnosti (+10 ° C).

V naší zemi se mango poprvé objevilo na regálech supermarketů v devadesátých letech minulého století. Během této doby exotické ovoce pevně získalo lásku zákazníků s úžasnou chutí sladké aromatické buničiny a sadou minerálů a vitamínů v ní obsažené. Mango musí být zahrnuto do stravy ženy během těhotenství, což přispívá k narození zdravého, dobře vyvinutého dítěte.

Články O Neplodnosti