Hlavní Bolest

Umělé krmení novorozenců

Mateřské mléko je nejcennějším produktem právě narozených dětí. Ale existují situace, kdy ze zdravotních důvodů nemůže žena kojit nebo nemá úplně žádné mléko. Poté aplikujte umělé krmení novorozenců, které se mírně liší od HB.

Uměle krmené dítě

Funkce napájení

Nucené opatření k převodu dítěte na umělé krmení se provádí přísně pod dohledem pediatra. Pokud je matka stále v prenatálním centru, dítě je krmeno dárcovským mlékem po dobu prvních 2-3 dnů. Po propuštění z domova bude žena muset neustále připravovat čerstvou směs na základě upravených produktů.

Dodatečné informace. Složení směsi je co nejblíže mateřskému mléku v kvantitativním obsahu uhlohydrátů, bílkovin, tuků a dalších živin. Výrobek obsahuje nejméně 15 různých vitamínů a 11 mikro a makro složek.

Moderní směsi jsou vyráběny v kategoriích pro:

 • zdravé děti;
 • lehké a předčasně narozené děti;
 • alergický.

Pro každé období novorozence jsou vybírány jejich směsi (od prvních dnů po měsíc, až 3, 6, 12 měsíců). Proto je nezbytné zahájit umělou výživu přísně z výchozího produktu.

Upravené kojenecké výživy

Při krmení dítěte směsí od narození je důležité řádně organizovat kvalitní výživu. Pokud nebudete postupovat podle norem a režimu, existuje riziko jak nadměrného, ​​tak nadměrného kojení dítěte. Proto je vhodné zvážit novorozence v prvních měsících života nejméně 2krát týdně.

Se zpožděním tělesné hmotnosti o více než 10 dní bude nutná změna stravy: přechod na jinou směs, zavedení sýřeniny, předepisování rybího oleje. Kontrola přírůstku hmotnosti zahrnuje výpočet kalorického příjmu, denního a jednorázového objemu směsi, s přihlédnutím k očekávané délce života dítěte.

Umělý režim krmení

Biologicky je trávení novorozenců přirozeně přizpůsobeno mateřskému mléku. Proto lze přenos na IW považovat za stres pro celý organismus. Nejen proces trávení potravinových změn - obnovuje se střevní mikroflóra, metabolismus se upravuje.

Při umělém krmení novorozence až do měsíce se adaptace na nové vývojové podmínky provádí postupně, s povinným dodržováním režimu, s vyloučením výživy na vyžádání (což lze nazvat minus). Taková organizace je výhodná pro matku - dítě nebude muset být nervózní, když žena připravuje jídlo (a to je už plus).

Umělci prvních 30 dnů života jsou krmeni 6krát denně v intervalu 3,5 hodiny. Zároveň se snaží v noci vydržet 6hodinovou přestávku. Výsledkem častějšího krmení (i nesystematického) bude rozrušení trávení.

Poznámka! Novorozenci na IV vyžadují upravené fermentované mléčné směsi. Mohou být kombinovány se sladkou, ale ta by měla být menší než 50% denního objemu.

Obecná pravidla umělého krmení

Chcete-li přizpůsobit dítě bylo pohodlné, je důležité dodržovat obecné zásady. Mezi hlavní pravidla při krmení novorozence směsí od narození patří:

 1. Lahve a bradavky jsou před každým krmením sterilizovány a skladovány v uzavřené nádobě. Omyjte ihned po použití..
 2. Směs se připravuje těsně před použitím při teplotě 37 až 40 ° C.

Vaření čerstvé směsi

 1. Je nutné dodržet dobu normálního krmení do 15-20 minut. Proto se ujistěte, že dětská tekutina vytéká z bradavky v kapkách, nikoliv do pramínek.
 2. Závislost na IV nastává postupně, používá se pouze jeden typ upravené směsi.
 3. Pokud dítě v důsledku toho nemůže přibrat na váze, produkt se také vymění postupně, během 2-3 dnů.

Důležité! Včasné změny v krmení zabrání rozvoji hypertrofie u dítěte.

 1. První doplňková výživa pro děti na IV se podává o 3–4 týdny dříve než pro „přímé lidi“.

Při umělé výživě dostávají kojenci více bílkovin než děti na HB. Proto budou potřebovat další pití v množství 80 - 100 mililitrů denně (vařená voda, slabě uvařený čaj, vývar divoké růže).

Dávkový vzorec pro novorozence

Směsi sice sice upravené pro mateřské mléko, ale stále mají mírně odlišný poměr bílkovin, uhlohydrátů a tuků. Proto je obsah kalorií v potravinách konzumovaných s VI vyšší o 10-15%. Jediný objem tekutiny podaný dítěti se přesto mírně zvyšuje, ale denní množství zůstává stejné jako při kojení.

Dávkování směsi pro novorozence na recepci se volí s ohledem na věk dítěte. Denní kalorická hodnota se vypočítá na základě typu směsi (tj. Pečlivě prostudujte informace výrobce vytištěné na obalu).

Balení instrukce

Pokyny k vaření poskytují tabulku o tom, jak správně rozmnožovat dětský prášek a v jakém množství pro určitý věk. Každé dítě má své vlastní potřeby. Jedno dítě může jíst více, než je doporučená porce, a druhé méně. Zde si matka vybírá optimální dávku pro své dítě.

Důležité! Pokud dítě snědlo méně než to, co bylo uvařené, nevynucujte ho, aby donutilo mléčnou směs dokončit. Možná naposledy snědl trochu víc.

Zbytky by neměly být ponechány až do příštího krmení (i když jsou uloženy v lednici). Je lepší připravit čerstvou směs pro příští běh..

Kolik je směs štěpena u dítěte

Umělé krmení novorozenců by nemělo být organizováno podle postupného rozvrhu. Hlavním bodem, který by měl být vzat v úvahu při IV, je to, jak moc je směs štěpena u dítěte.

U dětí prvních týdnů života trvá trávicí proces těžšího produktu než mateřského mléka 3,5 hodiny, u dětí starších než 5 měsíců - 4 hodiny. Pokud se tedy dítě chová neklidně mezi jídly, výkřiky, není to způsobeno tím, že má hlad. Možná prostě nemůže jít na záchod a má oteklé bříško.

Jak dát směs

Pokud je při kojení mnoho matek s dětmi v posteli, pak to nelze provést umělým krmením. Žena bude muset zaujmout pohodlné místo k sezení a držet dítě v náručí. Tím se nakloní láhev tak, aby byl krk vždy plný. Jinak dítě při pití vypije hodně vzduchu.

Jak dát směs

Po krmení je dítě ponecháno po dobu 10-12 minut ve svislé poloze tak, aby prasklo. Je důležité vědět nejen, jak dávat směs novorozencům, ale také zajistit, aby připravená kapalina byla homogenní a neobsahovala hrudky..

Moderní směsi lze nazvat skutečným úspěchem potravinářského průmyslu. Nikdy však nebudou 100% alternativou k mateřskému mléku. Pokud bylo dítě nuceno přejít na IV, je nutné jasně zorganizovat jeho výživu a pečlivě sledovat jeho tělesnou hmotnost a také dodržovat základní zásady výživy. V případě nízkého přírůstku na váze by měl být mléčný výrobek vyměněn pouze po konzultaci s pediatrem.

Umělé krmení novorozenců

Krmení dětí umělou směsí

Kojení novorozenců je velmi cenným darem přírody. Odborníci říkají, že každá žena může kojit. Ale někdy jedna touha nestačí. Existují potíže. Pokud z nějakého důvodu žena nemůže kojit, měla by se k výběru směsi přistupovat opatrně. Konec konců to závisí na zdraví a vývoji dítěte. Jak vybrat správnou směs? Jaké směsi existují? Jak vařit směs? Pojďme si promluvit v článku.

Jaké důležité body je třeba vzít v úvahu při přechodu na umělé krmení novorozenců? Nejprve se poraďte s lékařem. Může nabídnout směsi co nejblíže mateřskému mléku. Musí být kvalitní a zakoupené ve zvláštních obchodech nebo v odděleních kojenecké výživy.

Nekupujte směsi různých značek a několika kusů. Získejte jedno balení. Koneckonců nevíte, zda je vhodné pro dítě. Pečlivě prostudujte složení a datum exspirace. Při přechodu na novou směs může dojít k zácpě nebo uvolnění stolice. Neboj se. Tělo dítěte se tak přizpůsobí novému jídlu.

Nekupujte směs z ruky, i když za cenu výrazně nižší než v obchodě. I když má neporušený obal a normální trvanlivost, není zaručeno, že byl skladován za správných teplotních podmínek a přípustné vlhkosti. Což znamená, že může být rozmazleno.

Jaké směsi pro umělé krmení novorozenců existují

Výrobci dětské výživy nabízejí široký výběr různých směsí. Někdy se rodiče ztratí, kterou si vybrat. Každé dítě je individuální. Kojenecká výživa se v zásadě vyrábí z vysoce kvalitního kravského nebo kozího mléka. Protein zpracován.

1. Přizpůsobeno. Složení co nejblíže mateřskému mléku. Novorozence z prvních dnů života je možné krmit umělou směsí s maximální adaptací. Dítě si na směs rychle zvykne, protože je výživné a rychle se vstřebává do těla. Je založen na demineralizované syrovátce, správné rovnováze vitamínů, tuků a uhlohydrátů. Takové směsi zahrnují například "Nan", "Nutrilon", "Humana 1".

2. Částečně upraveno. Neobsahuje demineralizované sérum. Částečně upravená směs napodobuje složení mateřského mléka. Je také výživný a zdravý. Toto je „Bez dozoru“, „Dítě“. Mohou být podávány od narození, ale toto jídlo často způsobuje u dítěte negativní reakce, než je uvedeno výše. Ale cena je levnější.

3. Neupraveno. Zahrnuje kasein, prospěšné látky, jako je laktóza, aminokyseliny, vitamíny a polosycené mastné kyseliny (PUFA). Základ syrového kravského mléka. Doporučeno pro děti starší než 6 měsíců..

4. Kyselé mléko. Nasycený bifidobakteriemi. Pokud je stolice novorozence při umělém krmení často tvrdá, nepravidelná, existují problémy se zažívacím traktem, jsou tyto směsi tou nejlepší volbou. Názory lékařů na to, zda fermentovaná mléčná směs může být hlavní výživou dítěte, se liší. Někteří doporučují dávat směs kyselého mléka ne více než 1krát denně. Jiní říkají, že jí můžete krmit výhradně děti, protože to není kefír, ale směs, i když s přídavkem bifidobakterií.

5. Terapeutické. Mají jedinečné vlastnosti. Vyživují nejen dítě, ale mají také léčivou funkci. Kojenci, kterým byla diagnostikována anémie, budou mít vysoké hladiny železa; s narušením zažívacího traktu - kojenecká výživa na bázi sójového mléka; alergické - hypoalergenní směsi. Klinická výživa je předepisována pro děti narozené předčasně. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů, bílkovin a bílkovin.

Směsi se prodávají ve formě suchého prášku a jsou hotové. První možnost je více populární. Je to ekonomické a cenově dostupné pro většinu rodin. Příprava směsi není obtížná. Pokyny jsou uvedeny na obalu..

Pamatujte na hlavní zlaté pravidlo: novou směs musíte zavést postupně. Prvních 30 ml, další den - 60 ml atd. Směs se zahušťovadlem je určena pro děti, které mají hojnou regurgitaci. Při každém krmení se zavádí postupně. Hustá konzistence jídla neumožňuje snadné vytlačení ze žaludku.

Proč byste měli zvolit kvalitní směs?

Mezinárodní standardy byly vyvinuty na základě biochemických studií. Jsou odpovědné za kvalitu náhrad mateřského mléka. Vzhled takových směsí je nejdůležitějším technologickým úspěchem lidstva. Dříve byly děti krmeny kravským mlékem a téměř všechny měly problémy s ledvinami, střevy a alergickými reakcemi. Nyní je přirozené a umělé krmení téměř na stejné úrovni.

Jaké jsou vlastnosti upravené směsi? Co je v jeho složení?

1. Snížené hladiny proteinů. Přebytek agresivního proteinu krávy vede k negativním reakcím v těle dítěte. Trávicí systém nemůže trávit bílkoviny kvůli nedostatku enzymů. Zneužívání může vést k alergickým reakcím, metabolickým poruchám, zažívacím potížím a přibývání na váze..

2. Proteiny mají velmi podobné složení jako mateřské mléko. Takové směsi obsahují aminokyseliny. Jsou nezbytné pro budování buněk..

3. Přítomnost taurinu. Jedná se o aminokyselinu obsahující síru, která není součástí proteinů. Je to nutné pro děti, zejména v prvním roce života. U starších dětí se taurin vyrábí na základě syntézy cysteinu a serinu. Odpovědný za správné fungování mozku, stavbu buněk, vstřebávání tuků a dalších složek.

4. Polosycené mastné kyseliny (PUFA) jsou zodpovědné za vývoj mozku dítěte. Tělo produkuje hormony podobné látky na bázi PUFA. Jejich hlavním úkolem je regulovat metabolické procesy na buněčné úrovni, poskytovat protizánětlivé účinky a imunitní odpověď.

5. Sacharidy. V mateřském mléce jsou mnohem více než u krávy. Hlavní je laktóza (85% sacharidového složení). Skládá se z galaktózy a glukózy, patří do skupiny disacharidů. Zbývajících 15% jsou oligosacharidy. Zahrnují několik jednoduchých molekul cukru. Jejich hlavním úkolem je udržovat střevní mikroflóru a chránit před škodlivými bakteriemi. Oligosacharidy jsou nahrazeny polymerem glukózy s nízkou molekulovou hmotností ve směsích. Normalizuje střevní mikroflóru, je zodpovědný za vstřebávání tuků a jejich vstup do krve. Díky tomu se dítě necítí hlad.

Jak připravit mléčnou směs?

Ne každý ví, jak správně připravit směs. Zdálo by se, že je to tak jednoduché. Ale někdy existují nuance, které vedou rodiče k hlouposti.

Ani jedno, ani nejdražší, přizpůsobená směs nemůže nahradit mateřské mléko. Převod dítěte do směsi by měl být prováděn postupně, pokud k tomu existují důvody.

Nejprve si pečlivě přečtěte pokyny na obalu. Věnujte pozornost těmto okamžikům.

1. Jaká by měla být teplota vody.

2. Jaké jsou správné proporce směsi.

3. Je v balení odměrka?.

4. Jaký objem se doporučuje pro dítě.

5. Jak dlouho lze směs skladovat a za jakých podmínek.

Sterilita je hlavní podmínkou pro přípravu směsi. Hlavním úkolem rodičů je chránit dítě před mikroby ve všech ohledech, pomáhat přizpůsobit se podmínkám prostředí. Extra mikroby jsou k ničemu. Střevní infekce jsou pro dítě v prvním roce života velmi nebezpečné. Před každým krmením připravte mléčnou směs. U novorozence si uvařte láhev a dudlík.

Až bude vše připraveno, pokračujte přípravou směsi. Stanovíme požadovaný poměr vody a odměrky lžíce směsi. Nalijte vařenou vodu do láhve a nechte vychladnout na požadovanou teplotu. Nalijte požadované množství směsi (bez sklíčka).

Nepoužívejte další lžíci, ale pouze tu, která je součástí soupravy. Zavřete uzávěr láhve a protřepejte. Ujistěte se, že zde nejsou žádné hrudky. Přílišné protřepávání láhve nestojí za to, aby nedošlo k nasycení mléčného nápoje vzduchovými bublinami.

Zkontrolujte teplotu. Kape trochu směsi na loket. Pokud je teplota normální, můžete dát drobky.

Je důležité dodržovat správný poměr vody a směsi. Některé matky, aby nasycily dítě, přidají do vody další odměrky. To není nutné. První tři měsíce dítě trpí kolikou.

Připravte přesně tolik směsi, kolik jí vaše dítě. Neukončenou směs neuchovávejte a nepřidávejte do ní novou porci. Čím déle je směs skladována, tím vyšší je riziko množení bakterií v ní. Pokud se chystáte na výlet, vezměte si termosku s vařenou horkou vodou. Bude nutné připravit čerstvou směs drobků.

Neměli byste překračovat normy pro krmení novorozenců umělým krmením, které pro vás pediatr vyjádřil. Obvykle jsou psány na obalu směsi. Pokud je vaše dítě po krmení doporučeným dávkováním v pokušení stále sát láhev, není to signál, aby bylo možné nabídnout více směsí. Saturační signál z jeho žaludku s největší pravděpodobností ještě nedosáhl mozku. Pokud to saje, dejte dummy dítěti. A v budoucnu se nepokoušejte krmit dítě rychleji. Nech ho pomalu sát. Chcete-li to provést, koupit dudlík pro láhev "pomalý průtok". Mimochodem, malá díra v bradavce bude chránit dítě před polykáním velkého množství vzduchu, což znamená od střevní koliky, říhání a škytání.

Dejte dítěti směs 36-38 stupňů, jako je tělesná teplota. Takže bude lépe absorbován.

Je nutné při umělém krmení dávat vodu

Pro děti, které dostávají dětskou výživu jako své hlavní jídlo, je zapotřebí tekutina navíc. Do jaké míry a jak správně kojit děti? Nejprve se musíte rozhodnout, co dáte k pití. Existuje několik možností, jak vodu dát novorozenci, a mohou být navzájem kombinovány:

 • speciální dětská voda;
 • vařící voda;
 • čistá pramenitá voda z artéské studny;
 • infuze fenyklu nebo jiného dětského „čaje“ (obvykle se doporučuje pro koliku);
 • infuze nebo odvar z rozinek, sušených švestek, sušených meruněk (s jejich pomocí, včetně zácpy u novorozenců, je léčeno umělým krmením).

Pokud jde o množství, zaměřte se na následující výpočty: 30 gramů vody vynásobené 1 kg hmotnosti dítěte. To znamená, že dítě o hmotnosti 7 kg potřebuje asi 210 gramů tekutiny denně. Ale kolik vody dát novorozence na IV, to jsou velmi průměrná doporučení. Děti, které mají horečku, potřebují více tekutin. Dítě ve vlhké místnosti s pohodlnou teplotou vzduchu bude pít méně. To vše by vás nemělo obtěžovat..

Pokud nestačí dabovat umělým krmením, bude mít dítě pravděpodobně problémy se stolicí. Obvykle se rodiče pokoušejí doslova vrazit tekutinu do dítěte a uchýlit se k trikům. Například to začnou sladit. V zásadě to není škodlivé. Pokud se provádí mírně. Mnoho dětí však po takových dezertech v budoucnu nepije běžnou vodu dobře. V tomto případě je užitečnější pokusit se pít dítě z injekční stříkačky bez jehly, pokud nepije vodu z láhve, nalijte vodu na jeho tvář. Nebo dát ze lžíce.

První krmení umělým krmením

Bývalo to, že děti, které byly krmeny směsmi, by měly začít dostávat další výživu ve formě ovocných šťáv od 4 měsíců. Nyní, když obchody prodávají mnoho upravených receptur za přijatelné ceny, zavedení takového včasného krmení není nutné.

To znamená, že se doporučuje, aby řemeslníci začali doplňovat potraviny ve stejném věku jako děti, které jedí mámino mléko, po 6 měsících. A ne z ovocných šťáv nebo ovocných pyré, ale z rostlinných pyré nebo obilovin bez mléka. Tato návnada se podává za 6-7 měsíců. Po 8 měsících je čas na maso. Po - tvaroh, ryby a kefír.

Hlavní produkty, které by měly být zavedeny do stravy dítěte do 1 roku věku:

 • zelenina;
 • ovoce;
 • cereálie;
 • maso;
 • kyselé mléko (kefír, tvaroh - pokud na ně dítě nemá alergickou reakci).

Vaječný žloutek a ryby - pokud je dítě dobře snáší.

Zavádění doplňkových potravin během umělého krmení lze provést v souladu s tabulkou na našich webových stránkách.

Stůl. Schéma zavádění doplňkových potravin během umělého krmení dětí od 0 do roku po měsíce.

6 pravidel umělého krmení a nejčastějších chyb

Pro kojence prvního roku života je mateřské mléko nejlepším jídlem, ale stává se, že to dítě z nějakého důvodu nemůže dostat, a pak se musíte uchýlit k umělé výživě..

Nadezhda Ilintseva
Pediatr, Městská klinická nemocnice №1, Uljanovsk

Za toto rozhodnutí by měl být odpovědný lékař i matka dítěte. Je třeba se snažit co nejdéle uchovat jakékoli, i malé množství mateřského mléka a aplikovat drobky na hrudník. Koneckonců, smíšené krmení je přijatelnější možností výživy než výhradně umělé krmení. Kromě toho zůstává smíšené krmení nadějí, že bude možné vrátit se kojení.

Když je dítě převedeno na umělé krmení?

Důvody přechodu dítěte na výhradně umělé krmení jsou především lékařské kontraindikace kojení.

Na straně matky to zahrnuje: otevřenou tuberkulózu, HIV (virus lidské imunodeficience), zvláště nebezpečné infekce (například antrax, tetanus), mimořádně závažný stav matky při chronických srdečních onemocněních, játrech, ledvinách atd..

Na straně dítěte jsou fenylketonurie, galaktosémie a leucinóza absolutní kontraindikací kojení. Těmito dědičnými nemocemi tělo dítěte „nesprávně“ zpracovává některé složky mléka a mění se na toxiny. V současné době jsou všechny děti na tyto nemoci bez výjimky vyšetřovány ihned po narození (analýza se provádí v nemocnici).

Umělé směsi jsou také zapotřebí v případech, kdy kojící matka nemá dostatek mléka.

Pokud je matka kvůli okolnostem nucena na nějakou dobu rozloučit se s mlékem a nevyhovující nebo zmrazené mléko nestačí, budete muset použít umělou směs.

Pravidla umělého krmení

Nyní uvedeme základní pravidla, která je třeba dodržovat při krmení dítěte umělou směsí. Jejich následkem se vyhnete většině „vedlejších účinků“ takové výživy a dítě vás potěší zdravím a dobrou náladou..

1. Nakupujte umělé směsi pouze ve velkých nákupních centrech a specializovaných obchodech. Vždy věnujte pozornost celistvosti balení, skladovatelnosti a skladovacím podmínkám produktu.

2. Uchovávejte otevřenou nádobu nebo krabici s umělou směsí na suchém a chladném místě, ale ne v lednici: směs zvlhne a nebude se dobře rozpouštět. K přípravě jídla pro vaše dítě nepoužívejte prášek z balení otevřeného před více než 3 týdny.

3. Při přípravě receptury pro umělé krmení vždy postupujte přesně podle pokynů pro použití na obalu. Voda k přípravě směsi musí být převařena. To platí také pro speciální balenou dětskou vodu. Ideální teplota mléčné směsi je 36–37 ° С. K dosažení takové teploty musí být převařená voda ochlazená na 50-60 ° C nalita do láhve. Změřte správné množství mléčné směsi odměřovací lžičkou, přebytečný obsah odstraňte. Nalijte prášek do vody a rychle míchejte, dokud se úplně nerozpustí. Směs si můžete připravit přímo v láhvi. Pak je třeba na zápěstí položit několik kapek směsi: obsah by se měl blížit tělesné teplotě, to znamená, že se prakticky necítí. Pokud je směs příliš horká, můžete láhev ochladit ve studené vodě.

4. Veškeré předměty nezbytné pro umělé krmení, jako jsou dětská jídla, by se měly umýt okamžitě po krmení pod proudem teplé vody a zbývající směs odstranit kartáčem na láhev a bradavkou. Poté musí být nádobí sterilizováno. To lze provést ve speciálních sterilizátorech nebo vařením po dobu 10-15 minut. Veškeré příslušenství pro krmení je dále ochlazeno na pokojovou teplotu a vystaveno na čistém ručníku. Při krmení dítěte používejte sterilní nádobí tak dlouho, jak je to možné, minimální doba je až 1 měsíc života dítěte. U starších dětí je přípustné jednoduše důkladně omýt veškeré příslušenství pro krmení a opláchnout je vařenou vodou.

5. Během krmení udržujte dítě v polo vertikální poloze. Chcete-li omezit polykání, nakloňte láhev tak, aby mléko naplnilo bradavku a vzduch stoupal ke dnu láhve. Po krmení držte dítě „kolonu“, dokud vzduch neunikne, aby neumožňoval opakování.

6. Správně přistupujte ke stanovení množství jídla pro vaše dítě. Je to velmi důležité. K určení toho, kolik umělé směsi dítě potřebuje, pomůže pediatr. Pokud se váha dítěte sníží, a to i v důsledku nemoci nebo předčasného narození, měl by množství výživy vypočítat lékař.

Maslovova kalorická metoda pro výpočet množství výživy u novorozence

Stanovujeme kalorický obsah denního množství jídla. Kalorický obsah denního objemu výživy na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte by měl být:

 • 1-3 měsíce - 120 kcal / kg / den;
 • 3–6 měsíců - 115 kcal / kg / den;
 • 6–9 měsíců - 110 kcal / kg / den;
 • 9-12 měsíců - 105 kcal / kg / den.

Vynásobíme číslo odpovídající věku dítěte hmotností měřenou v kilogramech.

Určete denní množství jídla. Za tímto účelem je kalorický obsah denního množství jídla dělen kalorickým obsahem 1 litru směsi připravené k jídlu. Kalorický obsah směsi je vždy uveden na obalu. Průměrná hodnota je 800 kcal / l.

Stanovíme objem jednoho krmení. Chcete-li to provést, musíte rozdělit denní množství potravin celkovým počtem krmení.

Příklad. Pokud dítě ve věku jednoho měsíce váží 4 kg, bude pro něj obsah kalorií v denním množství výživy 120x4 = 480 kcal / den. Dále stanovíme denní objem dodávky 480/800 = 0,6 l (600 ml) směsi denně. Pokud dítě jí 8x denně, při jednom krmení by měl dostat přibližně 75 ml směsi. Mějte na paměti, že dítě v prvním roce života by nemělo dostávat více než 1 000–1100 ml potravin denně (včetně doplňkových potravin ve druhé polovině roku). Pokud v intervalech mezi krmením dáte dítěti vodu, pak se jeho objem v celkovém množství jídla nezohledňuje.

Kalorická metoda výpočtu výživy je velmi jednoduchá a přesná. Nezapomeňte však, že přepočítání množství směsi by mělo být prováděno každé 3-4 dny, protože hmotnost dítěte neustále roste. Pokud nemáte stupnici domácí váhy, postupujte podle doporučení lékaře ohledně výživy.

Chyby v umělém krmení

Nejčastější chybou je překrmování dítěte. U většiny žen se zdravé dítě jeví jako baculaté dítě. Touha po krmení dítěte je velmi přirozená. Při umělém krmení je však nadměrná výživa spojena s mnoha problémy. Nezapomeňte, že „bezplatné krmení“ je přijatelné pouze pro kojící děti. Pokud dítě dostane mléčnou směs, pak nadbytek živin vede k metabolickým poruchám a nadměrné tělesné hmotnosti.

Další častou chybou je nepřiměřená výměna jedné směsi za druhou. Každá matka se snaží dát svému dítěti všechno nejlepší. Neměli byste však měnit obvyklé jídlo pro dítě jen proto, že se nová směs zdá být užitečnější, modernější atd. Výměna směsi se může stát skutečným stresem pro tělo dítěte. Neexistuje žádná záruka, že nové jídlo nezpůsobí žádné známky nesnášenlivosti..

Další bod se týká použití již připravené umělé směsi. Mnoho matek připravuje kojeneckou výživu předem (například na noční krmení). Je absolutně nemožné tak učinit, protože směs je vynikající živnou půdou pro mikroby. Ze stejného důvodu je nepřijatelné uchovávat umělou směs zbývající po krmení až do příštího dne. Proto vždy připravujte čerstvou porci těsně před krmením a okamžitě vylijte zbytky.

Největší chybou je krmení dítěte mlékem domácích zvířat (kráva, koza). Složení zvířecího mléka je tak odlišné od žen, že jeho použití v tomto věku může vést k alergiím, metabolickým poruchám a přispívat k rozvoji obezity, diabetu, anémie atd..

Jak vybrat recept na umělé krmení?

Jakákoli, i nejmodernější mléčná směs je samozřejmě nižší než lidské mléko. Pokud však dítě nemůže dostávat přirozenou výživu, je nutné mu poskytnout odpovídající umělou hmotu. Většina umělých směsí je založena na kravském mléce, ale existují také směsi na bázi kozího mléka a sóji. Takové směsi jsou terapeutické. Směsi mohou být suché a tekuté, připravené k jídlu, stejně jako čerstvé a kyselé mléko. Hlavním problémem, kterému rodiče v této fázi čelí, je vybrat tu správnou směs. S tím vám pomůže pediatr pozorující dítě. Pokud se mléčná směs nevejde k dítěti a má známky nesnášenlivosti k produktu (úzkost a pláč po jídle, tvrdohlavá regurgitace, zácpa, alergické reakce na kůži), musíte se znovu poradit s lékařem. Pamatujte, že nekontrolovaná změna jedné směsi na druhou je nepřijatelná. Ve velké většině případů častá změna stravy zhoršuje situaci a vede ke zvýšeným příznakům intolerance a výskytu nových příznaků.

Terapeutické směsi

Kromě tradičních mléčných umělých směsí pro krmení zdravých dětí existují produkty pro děti s nesnášenlivostí na bílkoviny kravského mléka, nedostatek laktázy, zhoršená absorpce tuků, tendence k regurgitaci, pro předčasně narozené děti. Pamatujte, že pouze lékař může předepsat léčebnou směs po provedení vhodné diagnózy.

umělé krmení

Dívky, řekni mi, dobře, je to opravdu všechno kojení tady?
Jsou lidé, kteří jsou na umělém krmení. Je to opravdu tak špatné? A pokud se vám nepodařilo kojit?
Považuji se za vinného, ​​že se nejedu, chci, ale nefunguje to. A jak nyní vrátit mléko, pokud tam není a dítě nebere prsa
Mléko zmizelo rychle, bez jakékoli teploty, bez mučení, jen stále méně. Přečetl jsem spoustu literatury a teď trpím.
Ale dítě na jeho hrudi bylo opravdu hladové a vůbec nezískal na váze

Reagujte na řemeslníky. Proč se vám to stalo, v jakém věku, jak se k tomu cítíte?.

Asi jen chci vědět, že nejsme jediní. Zpráva byla uživatelem upravena 10-26-2008 v 17:31

Ne všechny, existuje mnoho matek, které vychovávají děti na IV
Například z toho jsem dosáhl kojení až do 4 měsíců, o tom strašlivém komplexu - slzy, moje psychóza. Četl jsem články o yummě a považoval jsem se za něco vadného, ​​zatraceně - všichni uspějí, ale já ne. A v noci se krmila a dekantovala po krmení - nic nepomohlo. Moje dcera nechtěla „viset“ na hrudi, pokud se jí pokusila nabídnout prsa, když plakala nebo byla zlobivá, dostala od ní ještě více hysterie. Jinými slovy, prsa na vyžádání, neuspěli jsme. Nějakou dobu jí krmila ospalou, aby jí neházela prsa, ale vysávala ji ve snu.
A po 4 měsících se můj cyklus zotavil - mléko za jeden den se stalo průhledným a hořkou chutí - odmítli jsme ho jíst z lžíce, z láhve a podle toho z prsu. Mléko zcela odešlo po dobu 5 dnů, nefungovalo to ani vyjádřené (ani jedna kapka).
Stále těžce vzdechujeme o našem GV.

To není smysl, hmotnost je velmi relativní koncept. U IV není hlavní věcí překrývání.

Nabízím hruď a ona křičí.

Když byla snězena pouze prsa, byly to celé dny a noci a všechno bylo zbytečné. Sám bych mohl jíst, kdyby to můj manžel položil na talíř a položil na stůl. Na jedné straně dítě jí, na druhé se snažím: D

Nebylo možné dát otcovýma rukama, nemluvě o babičkách - okamžitě (tj. Vždy) hledala svá prsa (na tom nezáleží)

Usnuli jsme a snažili se 4. Krmit, krmit, usnout. Začnu ležet, okamžitě se probudím. a znovu.

Šli jsme do nemocnice, dělali kontrolní váhy a snědli jedno dítě od 15 do 35 gramů. A tam se začala krmit. A představte si, že jsem viděl, co je dobře krmené dítě. Byl to pro mě šok, že dcera mohla jen ležet a rozhlížet se, aniž by se na něco zeptala, že ji mohla držet v náručí

Můj nejstarší je také řemeslník (a normální dítě a láska, kterou s ním máme, hoo: D, a vztah je velmi blízký), ale pak už jsem četl spoustu informací, pomyslel jsem si, dobře, to je ono, určitě budu kojit po dlouhou dobu. Teď to je všechno, jako, já vím. Mléko nemůže chybět.

8 důležitých pravidel pro správné krmení dítěte směsí pediatra

Nejlepší jídlo pro novorozence je mateřské mléko. Vědci neunavují zkoumání, kdykoli objevují nové užitečné vlastnosti. Ale jsou chvíle, kdy není mléko nebo je příliš málo na dobrou výživu. K dispozici je také seznam lékařských kontraindikací pro kojení. Stále můžete zvážit neobvyklou možnost s dárcovským mlékem, ale není k dispozici všem. Na záchranu přichází umělé krmení.

Jak vybrat směs?

Krmení dítěte je velmi odpovědný proces. A to vše začíná výběrem směsi. Jak nakrmit novorozence nebo měsíční dítě? Pro kojence v první polovině života by mělo být vysoce přizpůsobeno, tj. Co nejvíce podobné mateřskému mléku.

Tato směs se nazývá „počáteční“ a jednotka se zobrazí na obalu. Pro děti starší 6 měsíců jsou navrženy „následné“ směsi, jejichž složení odpovídá potřebám dospělého organismu.

Mají více bílkovin, tuků a stopových prvků. Balíčky jsou označeny číslem „2“.

Pokud dítě často a více než předepsané vyplivne, pomůže vám protirefluxní směs. V případě narušení trávení dojde k záchraně směsí fermentovaného mléka a směsí obsahujících prospěšné bakterie.

Při výběru směsi je vhodné se poradit s lékařem. Při nákupu směsi věnujte pozornost skladovatelnosti a integritě balení.

Důležitá pravidla krmení

Speciálně připravená jídla

Lahve použité pro krmení je třeba předem omýt kartáčem a sterilizovat. To lze provést vařením po dobu 5 až 10 minut nebo pomocí speciálního sterilizátoru. Láhev, ve které je směs zředěna, musí být suchá.

Vsuvka by měla být vybrána s očekáváním, že směs z ní vytéká ne v pramínek, ale v kapkách. To zajistí aktivní sání a nejen polykání nalévací směsi. Co je důležité pro vývoj maxilofaciálního aparátu.

Strava a rozvrh

To je velmi důležitý bod. Dítě dostane jídlo na vyžádání. Kolikrát musí dítě jíst na IV? Časový rozvrh závisí na věku. Takže novorozenec jí 7 - 9krát denně, dítě 2 - 5 měsíců - 6 - 7krát, šestiměsíční dítě musí jíst 5 - 6krát denně.

Kolik směsi dát v jednom krmení?

Chcete-li to provést, musíte nejprve určit denní množství jídla. Kolik dítěte by mělo jíst, závisí na jeho hmotnosti a věku. Takže až do dvou měsíců potřebuje dítě množství jídla ve výši 1 ̸ 5 své hmotnosti, za 2 - 4 měsíce - 1 ̸ 6, za 4 - 6 měsíců 1 ̸ 7 tělesné hmotnosti, starší než šest měsíců - 1 ̸ 8.

Například dítě váží 4,5 kilogramu za měsíc, pak je potřeba 900 ml směsi denně. Je třeba si uvědomit, že tento objem by neměl překročit 1 litr.

Pro stanovení objemu směsi potřebné pro jedno krmení vydělíme denní dávku na požadovaný počet krmení. Bude to 100 - 130 mililitrů směsi.

Stává se, že dítě jí trochu méně nebo více. Je možný mírný útěk. Nemělo by být povoleno systematické nadměrné krmení nebo nedostatečné krmení. Pro dítě je to plné obezity nebo podvýživy.

Výše popsaná volumetrická metoda je nejjednodušší a nejpohodlnější k použití. Pokud je to nutné nebo pokud existují problémy s hmotností, může lékař pro konkrétní dítě vypočítat objem určité směsi kalorickou metodou a přihlédnout k potřebě bílkovin, tuků a uhlohydrátů související s věkem..

Jak připravit směs?

Používejte pouze převařenou vodu. Objem vody potřebné pro jedno krmení se nalije do láhve při teplotě 50 ° C a naleje se požadované množství směsi (podrobnosti viz obal). Všechno je důkladně otřesené a smíšené..

Jak krmit směs?

Jak nakrmit dítě? Před krmením se ujistěte, že teplota připravené směsi je optimální. Chcete-li to provést, položte ji na zápěstí (na dlani). Její teplota by neměla být cítit kůží..

Umyjte si ruce mýdlem. Zaujměte pohodlnou polohu. Speciální polštáře s tím pomohou, s pomocí které můžete pohodlně umístit sebe i dítě. V tomto případě bude krmení příjemným odpočinkem pro kojení a zdrojem potřebného hmatového kontaktu pro dítě.

Otočte lahvičku dnem vzhůru tak, aby směs zcela naplnila bradavku a krk a vzduch spěchal ke dnu. To zabrání dítěti spolknout vzduch a vyvinout koliku..

Je nutné zajistit, aby směs z bradavek odkapávala a nevylévala se. Bradavky se časem opotřebovávají a je třeba je vyměnit.

Pokud zůstane hotová směs

Podle pravidel musí být směs zbývající po krmení nalita. Ale může být stále trochu uložen. Při pokojové teplotě jedna až dvě hodiny a ne více než půl dne v lednici. Před naplněním této směsi musí být směs zahřátá na přijatelnou teplotu.

Pití

Umělá výživa dítěte musí být doplněna tekutinou - vodou, slabým odvarem dogrózy a čaje (ne obvyklým, které pijeme denně, ale dětskými, bylinnými).

V žáru a v místnosti se suchým vzduchem je nutné zvýšit množství opilého o 50 - 100 ml. Rovněž stojí za to sledovat stav zdraví dítěte.

Zavádění doplňkových potravin

Děti, které jsou krmeny směsí, začínají injektovat doplňková jídla dříve než kojenci. Od 4 - 4,5 měsíce jim již začínají rozdávat bramborovou kaši, od 5 - kaše.

Jak zjistit, že směs není vhodná pro dítě?

Často, selhání směsi poprvé selže. Co o tom svědčí?

 • porucha trávení;

Pokud po jídle dítě hodně vyplivne a začne ̸ nebo průjem nebo zácpa, směs není vhodná. Pokud dojde k porušení předpisů, ale jsou méně závažná, může být ponechána na týden. Pokud se během této doby nic nezmění, musí se jídlo změnit;

 • alergické projevy.

Prvním příznakem alergie je vyrážka (dermatitida). Může to být jak jeho jednotlivé prvky, tak spojující skvrny v celém těle.

 • nedostatečné podmínky.

Vývoj anémie, podvýživy nebo jiného onemocnění spojeného s nedostatkem určitých látek u dítěte vyžaduje selekci speciální směsi s terapeutickým účinkem.

Plná a přiměřená výživa je klíčem k harmonickému růstu a vývoji vašeho dítěte!

Umělé krmení

Umělé a smíšené krmení dítěte. Zavedení doplňkového krmení během umělého krmení

Olga Goncharová dětská lékařka, lékařka lékařských věd

Kojení je svou povahou jedinečné, protože pouze mateřské mléko může dítěti poskytnout nejen potřebné množství tuků, stopové prvky, vitamíny (a v optimálním stavu pro asimilaci), ale také biologicky aktivní látky, jako jsou enzymy, hormony, imunoglobuliny, leukocyty. Tyto složky jsou velmi obtížné nebo dokonce nemožné vstoupit do složení umělých směsí. V současné době vědci nenavrhují legislativní zákaz používání výrazů „náhražky mateřského mléka“ v literatuře (nebo v informacích o směsích), protože takové směsi nelze jednoduše vytvořit. Kromě tohoto čistě praktického významu je význam kojení nepopiratelný pro psychologický komfort matek a dětí, porozumění „matkám a dětem“ od prvních dnů života.

Existují však okolnosti, za kterých kojení není možné. A potom se dítě převede na umělé krmení, tj. kojení.

Když je dítě převedeno na umělé nebo smíšené krmení?

 1. Lékařské okolnosti: případy těžkého těhotenství a porodu, vyžadující obnovení síly matky, užívání léků, které pronikají do mateřského mléka, infekčních chorob atd..
 2. Nedostatečná produkce mateřského mléka (kontrolní váhy ukazují, že dítě nezískává dostatečnou váhu a pokusy o stimulaci laktace jsou neúspěšné).
 3. Nemožnost neustálého kojení v situacích, kdy je matka nucena opustit dítě pod dohledem někoho a mléko exprimované nebo zmrazené nestačí.

Jak správně vypočítat požadovaný objem směsi?

Při umělém krmení je důležité stanovit potřebné množství výživy pro dítě. Denní množství jídla, v závislosti na věku dítěte, je uvedeno v tabulce 1. Například pokud je dítě 1 měsíc staré a váží 3 500 g, pak denní množství jídla je 1/5 tělesné hmotnosti, tj. 700 ml.

Chcete-li zjistit, kolik směsi je potřeba na jedno krmivo, vydělte denní množství potravin počtem krmiv.

Přibližný počet krmení během dne:

 • první týden života - 7-10;
 • 1 týden - 2 měsíce - 7-8;
 • 2-4 měsíce - 6-7;
 • 4-9 měsíců - 5-6;
 • 9-12 měsíců - 4-5.

Je třeba poznamenat, že zatímco kojení před krmením není nutné k dodatečnému dojení dítěte vařenou vodou, pak je to při umělém a smíšeném krmení přípustné a v celkovém množství potravy se nezohledňuje objem vody..

StáříObjem směsi
Až 2 měsíce1/5 tělesné hmotnostinebo 700 - 750 ml
2-4 měsíce1/6 tělesné hmotnostinebo 750 - 800 ml
4-6 měsíců1/7 tělesné hmotnostinebo 800 - 900 ml
Starší než 6 měsíců1 / 8-1 / 9 tělesné hmotnostinebo 1000 - 1100 ml

Jak připravit směs

Nejprve si pečlivě přečtěte návod k použití na obalu. Musí být přísně dodržována. S příliš velkým množstvím prášku se ukázalo, že směs je přesycena všemi živinami, což může vést k regurgitaci, nestabilním stolicím, nadměrnému přírůstku hmotnosti. Pokud se přijme příliš málo prášku, ukáže se, že směs je nízkokalorická, což je také špatné: dítě, které bude mít hlad, bude rozmarné, horší spánek, bude mít nižší váhu.

Voda k přípravě směsi musí být převařena. Ideální teplota mléčné směsi je 36-37 ° C. K dosažení této teploty je třeba nalít převařenou vodu ochlazenou na 50-60 ° C do láhve. Změřte požadované množství směsi odměřovací lžičkou (nezapomeňte odstranit přebytek). Nalijte prášek do vody a rychle promíchejte, dokud se úplně nerozpustí. Směs můžete připravit přímo v lahvi.

Nakloňte láhev dolů bez třepání. Směs by se měla nejprve nalít v tenkém proudu, pak - projít bradavkou rychlostí 1 kapky za sekundu.

Pak si musíte na zápěstí nechat několik kapek směsi - obsah by se měl blížit tělesné teplotě, to znamená, že se prakticky necítí. Pokud teplota směsi přesáhne požadovanou, můžete láhev vychladnout ve studené vodě.

Technika krmení dítěte

Aby bylo zajištěno, že během krmení je vhodné nejen pro dítě, které by mělo být v polo vertikální poloze, ale také pro matku, můžete použít další polštáře, které je umístíte pod záda. Postavení nohou matky se může lišit: můžete dát nohu na nohu, můžete položit lavici pod nohy, můžete krmit dítě v poloze na zádech, zatímco dítě jemně držíte. Chcete-li omezit polykání, nakloňte láhev tak, aby mléko naplnilo bradavku a vzduch stoupal ke dnu láhve. Po krmení držte dítě několik minut ve vzpřímené poloze, aby se snížila pravděpodobnost plivání.

Pokud matka nemá možnost kojit, pak by vina neměla zhoršit její vztah s dítětem.

Je možné připravenou směs skladovat?

Pokud dítě na konci krmení pevně usne, aniž by z láhve vysalo všechno, vylijte jeho obsah. Zbytek směsi by v žádném případě neměl být ponechán do dalšího krmení. Veškeré předměty potřebné pro umělé krmení, jako jsou dětská jídla, by se měly umýt okamžitě po krmení pod proudem teplé vody a zbytek směsi odstranit lahví a štětcem na bradavky. Poté musí být nádobí sterilizováno (buď vařit po dobu 10-15 minut, nebo pomocí elektrického sterilizátoru).

Veškeré příslušenství pro krmení je dále ochlazeno na pokojovou teplotu a vystaveno na čistém ručníku. To by mělo být provedeno do 1 měsíce od života dítěte, pak stačí láhev propláchnout převařenou vodou.

Umělé krmení zdarma

Dítě jí různé množství jídla v různých denních dobách a jeho potřeba jídla není stejná. Volně krmená děti přibírají na váze lépe než děti s přísným krmením.

Při umělém krmení však lékaři doporučují použití částečně bezplatného krmení - metoda, při které jsou k dispozici určité hodiny krmení, se množství jídla podává na žádost dítěte, ale v určitých mezích.

Každé krmivo se obvykle nalije do láhve o dalších 20–30 ml, ale jídlo se podává ve stanovených hodinách (odchylka do 30 minut je přípustná). To vám umožní přesněji určit optimální potřebu dítěte v potravě. Pokud dítě nejí celé množství jídla, které mu bylo nabídnuto, neměli byste ho nutit.

Věk, měsíc.0-1234567899-12
Jídla a výrobky
Upravená směs mléka, ml700 - 800800 - 900800 - 900800 - 900700400300 - 400350200200
Ovocná šťáva, mlPodle údajů *5 - 3040 - 5050 - 6060708090 - 100
Ovocné pyré, gPodle údajů *5 - 30 **40 - 5050 - 6060708090 - 100
Curd, g-----4040404040
Žloutek, g------0,250,50,50,5
Zeleninové pyré,----10 - 150150150170180200
Mléčná kaše, g-----50 - 150150150180200
Rozdrcené maso, g------5-30padesátipadesáti60 - 70
Kefir a jiné mléčné výrobky nebo plnotučné mléko, ml------200200400400
Pšeničný chléb VS, g-------5510
Suchary, sušenky, g-----3 - 5551010 - 15
Rostlinný olej (slunečnice, kukuřice), g----333556
Máslo, g-----44556
* Zavedení produktu se určuje v závislosti na zdravotním stavu dítěte a stupni přizpůsobení náhrady lidského mléka použitého v jeho stravě..
** Puree je zaveden 2 týdny po zavedení šťávy.

Situace, ve kterých musíte změnit směs:

 • individuální nesnášenlivost směsi, často se projevuje alergickou reakcí;
 • při dosažení věku, ve kterém můžete jít z první fáze do druhé (5-6 měsíců); navíc, pokud to dítě dobře nebo dobře snáší, je žádoucí, aby následující směs byla stejného jména;
 • nutnost zavedení terapeutických směsí (v případě alergií, regurgitace atd.; terapeutické směsi by měly být podávány pouze podle pokynů lékaře);
 • přechod od terapeutických směsí k adaptaci terapeutické směsi po odstranění stavu, za kterým byl zaveden účel korekce.

Při umělém krmení se doplňkové potraviny podávají po 4,5–5 měsících, zatímco při kojení se to děje později - po 5–6 měsících. Důvodem je skutečnost, že kojené děti dostávají do složení mateřského mléka značné množství „cizích“ potravinových látek, což vede ke známému přizpůsobení dítěte „cizím“ výživě. Je třeba poznamenat, že načasování zavedení doplňkových potravin se volí individuálně po konzultaci s pediatrem, který dítě sleduje.

 1. Je nutné začít zavádět doplňkové potraviny s malým množstvím produktu a postupně je zvyšovat. První den se doplňkové potraviny podávají v množství 3–5 čajových lžiček, během 10–12 dnů se dostanou do plného objemu jednoho krmení.
 2. Před krmením směsi je nutné dát doplňkové jídlo lžičkou.
 3. Nemůžete představit dva nové produkty současně.
 4. Krmiva by měla být rozmačkaná. Neměla by obsahovat malé kousky, které by mohly způsobit potíže s polykáním. S věkem byste měli přejít na hustší a později na hustější jídlo..
 5. Po zavedení doplňkových potravin je nutné zavést 5-ti denní režim krmení.
 6. První návnada je zavedena do jednoho z denních krmení, nejlépe ze všech - za 10 nebo 14 hodin.

Rostlinné pyré se považují za lepší při prvním krmení zdravých dětí umělým krmením, jsou bohatší na vitamíny, minerály, pektiny, vlákninu, které jsou nezbytné pro rostoucí tělo. Zavádění doplňkových potravin musí začínat jedním druhem zeleniny: cuketa, dýně, květák, brokolice, zelený hrášek, brambory, které by neměly přesáhnout 20% z celkového objemu zeleniny.

Kaše (rýže, kukuřice, pohanka) se zavádí jako doplňková jídla měsíc po zavedení zeleniny (ne dříve než 6 měsíců). Po 8 měsících můžete také zadat obiloviny obsahující lepek (oves, krupice). Kaše se dítěti podává od 1 - 2 lžiček, postupně se jeho množství zvyšuje na 120 až 150 g denně a přidávají se 3 až 3 g roztaveného másla nebo rostlinného oleje. Po obilovinách můžete dát dětskému ovocnému pyré.

Tvaroh, jako zdroj vysoce kvalitních bílkovin a některých esenciálních aminokyselin, vápenatých a fosforečných solí, by měl být předepsán zdravým, normálně vyvíjejícím se dětem dříve než 5 až 6 měsíců, aby obohatily doplňkové potraviny o bílkoviny. Množství tvarohu do roku by nemělo překročit 50 g, aby se zabránilo vysoké zátěži solí a bílkovin v ledvinách dítěte.

Žloutek vařeného kuřecího vajíčka z vařeného masa by měl být podáván 6-7 měsíců. Jeho dřívější podávání často vede k alergickým reakcím. Žloutek se podává dítěti ve formě pyré, smíchá se s malým množstvím směsi, počínaje minimálními dávkami (na špičce lžíce) a postupně se zvyšuje na 1 / 4-1 / 2 denně. Později se žloutek přidá do kaše nebo bramborové kaše. Je lepší dát žloutek 2krát týdně.

Doporučuje se zavádět maso do dětské stravy počínaje 7-7,5 měsíci. Pokud má dítě nesnášenlivost na bílkoviny kravského mléka, je lepší odmítnout zavádění hovězího a telecího masa a používat králičí maso, bílé maso krůtí, kuřecí a libové vepřové maso. V případě anémie je předpřipravené maso předepsáno od 5 do 5,5 měsíce. V 8–9 měsících je masové pyré nahrazeno masovými kuličkami a do konce roku parními kotlety. Nedoporučuje se podávat masový vývar dítěti prvního roku života, protože jeho nutriční hodnota je zanedbatelná, navíc je bohatá na extrakční látky s alergickým účinkem..

Ve věku 7 měsíců můžete stimulovat žvýkací schopnosti svému dítěti cracker (kefírem nebo džusem).

Bílé mořské ryby (štikozubec, treska, mořský okoun) lze dítěti doporučit místo masa 1-2krát týdně od 8 do 9 měsíců. Proteiny ryb jsou ve složení aminokyselin dobře vyvážené. Jsou vstřebávány lépe než masové proteiny; Kromě toho jsou ryby bohaté na minerály, vitamíny skupiny B.

Je lepší začít dávat celé kravské mléko dítěti na konci prvního roku života, v žádném případě však nejdříve 6 měsíců. Výrobky z kyselého mléka se do výživy zdravého dítěte dostávají nejdříve po 7 měsících. Pokud jste alergičtí na směs, podávají se dříve, ale jejich množství by nemělo přesáhnout 2/3 objemu mléčné směsi.

Výsledkem správného a úspěšného krmení by mělo být přiměřené zvýšení tělesné hmotnosti dítěte (viz tabulka 3)..

MěsícG. Měsíční přírůstek tělesné hmotnosti, gPřírůstek tělesné hmotnosti za celé minulé obdobíMěsíční nárůst růstu, cmCelý růst za poslední období
160060033
2800140036
380022002,58.5
475029502,5jedenáct
57003650213
665043002patnáct
76004900217
855054502devatenáct
950059501,520.5
1045064001,522
jedenáct40068001,523.5
1235071501,525

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti