Hlavní Zdraví

Ženské choroby. Commissures. Jak zacházet s adhezemi

20. února 2013

Adheze mohou způsobit bolest v podbřišku. Tento problém se obává mnoha žen, a dokonce ani léky proti bolesti nemusí přinést úlevu. V tomto případě lékaři často uvádějí adhezní proces, který je také považován za příčinu neplodnosti..

Adheze: povaha vzhledu adhezí u žen


Ženské orgány umístěné v břišní dutině a pánevní oblasti jsou pokryty hladkou membránou - pobřišnicí. Tato hladká skořápka umožňuje volný pohyb dělohy, vejcovodů, vaječníků, což zajišťuje jejich normální fungování. Pokud se infekce dostane do orgánů, patogenů, nastane zánětlivý proces zvaný peritonitida. Zánět - peritonitida je poměrně závažné onemocnění, při kterém může být žena dokonce převezena do nemocnice za účelem komplexní léčby a chirurgického zákroku.

Když peritonitida začíná v ženském těle, dochází k ochranné reakci těla a tvorbě fibrinu (bílkoviny, která pomáhá lokalizovat ohnisko zánětu lepením sousedních oblastí). Adheze jsou pouze procesem spojení stránek, aby se omezilo šíření infekce.

Adheze: příčiny


Predispozice ženského těla k adhezí je individuálním rysem každé osoby. Adhezivní onemocnění obecně závisí na imunitním systému. Zánět slepého střeva u žen - adnexitida - často vede ke vzniku nepříjemných komplikací - adhezí. Budete překvapeni, ale komplikace adhezí po operaci je možná díky požití malých částic z lékařských rukavic, vláken z gázy, bavlněné vlny do břišní dutiny. A pokud má žena endometriózu, pak během kritických dnů může do břišní dutiny vstoupit malé množství menstruační krve..

Pokud je tělo silné a fungování imunitního systému je dobře zavedeno, pak cizí částice jsou tělem samy ničeny a vzhled adhezí je vyloučen, jinak může přítomnost malých mnohonásobných částic vést ke komplikacím ve formě adhezí..

Příčiny adhezí u žen:

 • genitální zánět;
 • břišní a pánevní chirurgie;
 • endometrióza;
 • komplikace.

Proč jsou hroty nebezpečné??

Adheze jsou nebezpečné, protože pokud jsou přítomny, je narušena normální činnost vnitřních orgánů, konkrétně je narušena mobilita, jak je uvedeno na začátku článku. Rovněž je narušena krevní oběh, lymfatický tok, dochází ke křečím, což způsobuje problémy s přítokem a odtokem krve a vede ke stagnaci krve. Více komisí u žen je plné mimoděložního těhotenství nebo neplodnosti, protože vajíčko se nedokáže dostat do vejcovodu, pohyb spermií skrz vejcovodu nebo pohyb embrya do děložní dutiny je obtížný. Důvodem je skutečnost, že adheze mohou překrývat lumen vejcovodu a měnit jeho průměr.

Jak podezřívat na adheze

Pokud pociťujete bolest v dolním břiše v procesu změny polohy těla nebo zažíváte bolest při velké cestě na toaletu, je pravděpodobné, že v těle jsou adheze..

Pouze laparoskopie (ve které mohou speciální optické přístroje diagnostikovat přítomnost adhezí v břišní dutině a také je rozptýlit), a nikoli ultrazvuk, pomůže přesně určit, zda v těle ženy existují adheze..

Během laparoskopie je ženě v přední břišní stěně dáno 3 malé vpichy (nebojte se, vůbec nepoškozují svalovou tkáň) a je vložena malá videokamera se světelným zdrojem. A další dvě díry slouží jako mikromanipulátory již pro tuto operaci.

Alternativní operace

Pro léčbu adhezí po laratoskopii může gynekolog předepsat gynekologickou masáž, která vyžaduje od lékaře hodně času. Proto to ne každý gynekolog chce předepsat. Gynekologická masáž trvá asi 30 minut a vyžaduje předběžnou anestézii. Antiadhezivní kurz - nejméně 10 lekcí. Masáž oběma rukama, zatímco prsty jedné ruky působí ze strany vagíny a prsty druhé ruky ze strany břicha.

Pozitivní účinek gynekologické masáže je následující:

 • prasknutí adheze
 • ohýbání dělohy
 • zlepšení krevního oběhu a odtoku lymfy v pánevních orgánech
 • posílení břišních svalů a pánevního dna.

Pokud žena nežije sexuálně nebo trpí neplodností, fibrózou dělohy, amenoreou, salpingitidou, svalovou hypotenzí dělohy, prolapsem dělohy, stejně jako po potratu nebo obtížném porodu, je indikována gynekologická masáž a je velmi užitečná.

Děkujeme vám za pomoc při přípravě materiálu porodníka-gynekologa porodnické nemocnice v Kyjevě č. 3 Sergey Nikolaevič Baksheev.

Adheze v děloze

Evgrafova Olga Nikolaevna

Hroty se nazývají zarostlá pojivová tkáň, zúžené části orgánů dohromady. Tento vztah často ovlivňuje funkci orgánů a může způsobit fyzickou bolest. Po operaci se velmi často tvoří synechiae s pronikáním do břišní dutiny. Poškozené peritoneum produkuje speciální protein - fibrin, který rychle koalescuje povrchy orgánů a vytváří velmi silné vazy..

Takové vazy se mohou tvořit ve vejcovodech, na vaječnících a uvnitř samotné dělohy. Adheze pohlavních orgánů často způsobuje neplodnost. Nejsou však sami vytvořeny. Přilnavost může být vyvolána zánětem nebo chirurgickými zákroky. V tomto případě jsou hroty považovány za komplikace..

Příčiny vzniku adhezí v děloze

Ne všechny záněty nebo operace pánve vedou k adhezí, ale je to běžné. Hodně záleží na genetické predispozici ženy k jejich vzhledu. Vazba orgánů je reakce imunitního systému na infekci nebo cizí tělesa. Tělo se snaží chránit orgány vytvořením další bariéry ve formě husté pojivové tkáně.

Gynekologové uvádějí několik důvodů pro vznik děložních adhezí:

 • přenesené infekční choroby ovlivňující dělohu a její přívěsky;
 • genitální chirurgie (včetně potratů);
 • endometrióza (výstup endometria za dělohu).

Nejběžnější z těchto tří příčin je zánět způsobený infekcemi. Zánět děložních přídavků má své vlastní příčiny, z nichž většina je infekční. Jedná se o celou řadu problémů, počínaje pohlavně přenosnými chorobami až po triviální nedodržování pravidel intimní hygieny..

Mezi příčinami procesu adheze se někdy objevují hormonální poruchy, potraty, chyby v instalaci nitroděložního zařízení nebo jeho předčasné odstranění, jakož i přirozený porod s komplikacemi a císařským řezem..

Jsou adheze nebezpečné?

Hlavním nebezpečím způsobeným synechiae je narušení pájených orgánů, které ztratí svou vlastní pohyblivost vůči sobě navzájem. Obal pojivové tkáně vyvolává stagnaci v důsledku zhoršené normální cirkulace, jakož i přílivu a odtoku lymfy. To vše vede k narušení reprodukčních orgánů a ne k lepšímu ovlivnění reprodukčních schopností žen.

Tvorba adhezí ve vejcovodech překrývá jejich lumen, což vede k jejich mechanické překážce. Pokud jsou zkumavky absolutně neprůchodné, pak se vajíčko nemůže oplodnit. Při neúplném překrývání lumenu zkumavky se sperma může dostat k vajíčku, ale lepení stěn se stává překážkou jeho cesty dolů. Za určitých podmínek se oplodněné vajíčko může připojit ke stěnám zkumavky a vytvořit mimoděložní těhotenství..

Příčinou neplodnosti je pojivová tkáň, která téměř vždy zaplétá ženské pohlavní orgány. Překonání takové neplodnosti je však možné pomocí asistovaných reprodukčních technologií. Úspěch bude záviset na rozsahu adhezního procesu a individuálních charakteristikách těla..

Příznaky a diagnostika

Tvorba adhezí v děloze může být asymptomatická. Důsledkem této změny je však narušení pánvových orgánů. Tento problém může mít vliv na střeva, způsobovat zácpu a tažení bolesti v podbřišku..

Včasná diagnóza synechie výrazně zvyšuje pozitivní výsledek léčby. Moderní metody ultrazvuku, magnetické rezonance a rentgenové studie nám umožňují detekovat nepřímé potvrzení procesu lepení v raných fázích vývoje. Čím dříve je proces adheze detekován, tím větší je šance, že žena otěhotní a bude mít zdravé dítě.

Pokud existuje podezření na vývoj synechie v děloze nebo na vyloučení tohoto procesu během diagnózy, je pacientovi předepsáno vyšetření, včetně ultrazvuku a MRI. Laparoskopické vyšetření má vysokou přesnost v diagnostice synechie. Gynekologovi lze přiřadit rentgen s rentgenovou látkou, hysteroskopií, endometriální biopsií.

Léčba adhezivních chorob

Hlavním způsobem, jak se zbavit adhezí v děloze, stejně jako vejcovodů a vaječníků, je chirurgický zákrok. Pro snížení počtu zranění a lepších výsledků se operace provádí pomocí laparoskopu pomocí úzkých řezů. Výhoda laparoskopické chirurgie je jak praktická, tak estetická. Na těle pacienta nejsou téměř žádné stopy - pouze krátké (až 5 mm) jizvy, které postupně mizí. Během operace chirurg vyřízne potěr, uvolní orgány a obnoví jejich předchozí pohyblivost. Lékařská část léčby sestává z antibiotik, užívání antikoagulancií a fibrinolytických léků.


Stupeň adhezí: I - omezen na oblast pooperační jizvy; II - lokalizované v kombinaci s jednotlivými komisemi na jiných místech; III - adheze zabírají 1/3 břišní dutiny; IV - zabírají většinu břišní dutiny.

Gynekologická masáž, při které lékař působí na adhezi prstů ze strany vagíny a z vnějšku, pomáhá v některých případech uvolnit orgány z adhezních vláken. Masáž trvá půl hodiny a provádí se v lokální anestézii. Výsledkem je, že se adheze liší bez chirurgického zákroku, obnovuje se krevní oběh a obnovuje se funkce dělohy.

Strategii eliminace adhezí určuje gynekolog. Volba metodiky je v každém případě individuální. Problém léčby onemocnění je komplikován obnovením procesu lepení. Je důležité zvolit správné léky, které inhibují tvorbu synechie v děloze a jejích přílohách, jakož i provádět jednoduchá cvičení a dodržovat dietu předepsanou lékařem..

Výskyt synechie uvnitř děložní dutiny

Intrauterinní adheze se vyskytují hlavně kvůli traumatu na sliznici během potratů, potratů, komplikovaných porodů a infekčních zánětů. Taková patologie v gynekologii se nazývá Ashermanův syndrom. Toto onemocnění je charakterizováno snížením vnitřního objemu dělohy a zhoršením kvality endotermie. Ashermanův syndrom snižuje schopnost otěhotnět a porodit dítě. Funkce dělohy v tomto případě narušují adheze. Se syndromem se počet menstruačního toku významně snižuje a může dojít k narušení.

Přítomnost adhezí v děložní dutině je detekována ultrazvukem i hysteroskopií. Uvažuje se o nejúčinnější diagnostické hysteroskopii, která umožňuje určit typ adhezí, jejich vývoj a studovat endometrium. Na základě diagnostických výsledků si lékař zvolí léčebné metody s přihlédnutím k individuálním charakteristikám každého pacienta.

S Ashermanovým syndromem dává terapeutická hysteroskopie excizi synechie a jmenování hormonální léčby dobré výsledky. V důsledku této operace se obnoví děloha, endometrium se zlepší do normálního stavu. Úspěch léčby do značné míry závisí na stupni poškození endometria. Posoudit šance ženy na přirozené těhotenství nebo pomocí asistovaných reprodukčních technologií může být již ve stadiu diagnostiky.

Přilnavost po odstranění dělohy

Riziko adhezí po odstranění dělohy je vysoké. K tomuto problému dochází téměř u každého operovaného pacienta. Negativní důsledky adhezivní choroby se však projevují individuálně. Ve vážných případech, komplikace, jako je obstrukce střev, dysfunkce blízkých orgánů.

Po odstranění dělohy se vytvoří fyziologická adheze ve formě jizev. Neubližují orgánům, pokud zastaví jejich růst a nezmění se na vláknité prameny. Ty jsou náchylné k vyklíčení v jiných orgánech, narušují krevní oběh a tím i jejich funkci. Kordů se můžete zbavit pouze opakovanou operací..

K adhezi v pooperačním období dochází s příznaky, z nichž první táhne bolesti v podbřišku. Nejčastěji mají periodický charakter, ale jsou tak intenzivní, že nutí člověka k léčení bolesti. Pacient může mít vysokou horečku (do 40 ° C). Bolestivá palpace stehu také naznačuje nástup adhezí. Problémy s močením a zácpou. Ale žádný z těchto příznaků nemůže s absolutní přesností naznačovat adhezivní onemocnění. Konečná diagnóza se stanoví až po instrumentálním vyšetření a řadě testů.

První 2-3 týdny břišního diskomfortu a horečky mohou být způsobeny fyziologickými faktory pooperačního období. Ale pokud nejdou dále, musíte se zdát gynekologovi.

Odpovědi na oblíbené otázky

Co ohrožuje odstranění dělohy?
Nedostatek self-gestace.

Jaký den je předepsán po odstranění dělohy?
Při normálním pooperačním období jsou obvykle pozorovány první tři dny, poté se o nich rozhodne.

Jak dlouho může teplota přetrvávat po odstranění dělohy?
Horečka nízkého stupně (až 37,5) po operaci může být stanovena až do 1 měsíce. Pokud teplota stoupne na vyšší hodnoty, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Adheze v děloze

Adheze v děloze jsou jednou z běžných příčin ženské neplodnosti. Jejich vzhled vede k úplnému nebo částečnému zablokování děložní dutiny nebo děložního hrdla. Synonyma stejné choroby:

 • Ashermanův syndrom;
 • intrauterinní synechie;
 • traumatická atrofie dělohy;
 • sklerotický endometriom.

Poprvé byly adheze v děloze popsány v roce 1948 izraelským gynekologem Ashermanem. Tato nemoc je pojmenována po něm.

Co je to nebezpečná patologie?

Adheze v děloze jsou spojeny nejen se zhoršenou plodností, ale také s amenoreou (nedostatkem menstruace) a obvyklým potratem. Pokud žena otěhotní, je vystavena zvýšenému riziku předčasného porodu, abnormálnímu umístění placenty, nesprávné poloze plodu.

Obecně jsou adheze dělohy v populaci jen zřídka. Ale u žen s neplodností jsou klinickými metodami detekovány v 1,5–3% případů a až 22% pomocí hysteroskopie.

Příčiny

Existují tři hlavní důvody vzniku adhezí v děloze:

 • zranění;
 • infekce;
 • nedostatečné hladiny estrogenu.

Nejčastěji se onemocnění vyvíjí po dilataci cervikálního kanálu a kyretáži děložní dutiny. V každodenním životě se tento postup nazývá kuretáž. Jediná implementace nepředstavuje velká rizika. V případě opakované kyretáže se však riziko adhezí v děloze zvyšuje na 14%. Je-li to provedeno třikrát, pravděpodobnost detekce adhezí dosahuje 30-32%.

Dříve se věřilo, že pouze trauma k děloze během těhotenství může vést k tvorbě adhezí. Pozdější studie však ukázaly, že jakékoli chirurgické zákroky, i když jsou prováděny těhotnými ženami, mohou způsobit patologii. Nejběžnější iatrogenní (lékařské) příčiny procesu lepení:

 • hysteroresektoskopie (endoskopická chirurgie);
 • hysterotomie - otevřená operace na děloze;
 • císařský řez;
 • odstranění myomatózního uzlu.

Níže uvedená tabulka ukazuje hlavní postupy, které vedou k hrotům s různou mírou pravděpodobnosti. Jsou seřazeny podle stupně rizika ve vzestupném pořadí..

ZpůsobitPravděpodobnost adhezí
Cesarean sekce2,5%
Intrauterinní pitva6%
Lékařské potraty8%
Embolizace děložní tepny (obvykle se provádí k léčbě myomů z dělohy)14%
Kompresní šev na děloze (používá se pro porodnické krvácení)18,5%
Děložní kyretáž po porodutřicet%
Odstranění myomatózního uzlu pomocí hysteroresektoskopie35%
Endometriální balónová ablace36%

Jiné faktory, kromě operací, hrají mnohem menší roli při tvorbě synechiae. Důkazy o jejich tvorbě na pozadí chronické endometritidy jsou smíšené. Je známo pouze to, že tuberkulóza vyvolává adheze. Pokud jde o jiné infekce nalezené v Rusku, neexistují přesvědčivé důkazy.

Hypoestrogenismus je predispozičním faktorem pro výskyt adhezí. Sama o sobě se bezprostřední příčina jejich formace nestává.

Vážnost

Adheze v děloze se mohou objevit na různých místech. Proces adheze má jinou závažnost. Většina klasifikací je založena na tomto..

Příkladem je klasifikace Nasr AL. Je široce používán, protože umožňuje nejen posoudit závažnost onemocnění, ale také předpovídat jeho výsledek. Klasifikace zohledňuje jak prevalenci adhezí, tak další faktory: menstruační funkci a reprodukční pozadí.

K posouzení závažnosti je nutná hysteroskopie, anamnéza a bodování. Nejprve se vezme v úvahu hysteroskopický snímek:

 • volné adheze - pokrývají více nebo méně než 50% děložní dutiny;
 • hustá adheze - jednoduchá nebo vícenásobná;
 • dýmky - jedna, dvě nebo žádná vizualizace;
 • děložní dutina je normální nebo trubkovitá.

Vyhodnocují se také data z historie:

 • menstruační funkce je uložena, menstruace je vzácná nebo chybí;
 • porodnická historie není zatěžována, v minulosti došlo k potratům nebo k rozvoji neplodnosti u ženy.

Díky tomu může žena získat 0 až 22 bodů. Přilnavosti mírného stupně - to není více než 4 body, střední - do 11 včetně, těžké - 12 a více.

Příznaky

S jednoduchými adhezemi děložní dutiny nejsou žádné příznaky. Jejich přítomnost může být stanovena pouze během hysteroskopického vyšetření a v podstatě se stává náhodným nálezem.

Pokud se adheze překrývají cervikálním kanálkem, jsou příznaky následující:

 • nedostatek menstruace - krev neproudí kvůli narušení průchodnosti kanálu;
 • bolest v podbřišku.

Krev se hromadí v děloze. Je také vhozen do vejcovodu.

Další stížností může být neplodnost. Zjistí se, že do 12 měsíců od pravidelného pohlavního styku s plodným partnerem, bez použití antikoncepce, těhotenství nenastane..

Diagnostika

Hlavní diagnostickou metodou je hysteroskopie. Jedná se o endoskopickou výzkumnou metodu, která vám umožní posoudit stav dělohy zevnitř. Do ní je zavedena trubice s videokamerou, která přenáší obraz na monitor v reálném čase.

 • hysterosalpingografie - zavedení kontrastního činidla do děložní dutiny a vejcovodů s následným rentgenovým vyšetřením;
 • Pelvický ultrazvuk;
 • MRI.

Historicky první diagnostickou metodou byla hysterosalpingografie, díky níž Asherman poprvé diagnostikoval tuto nemoc, popsal ji a navrhl první klasifikaci.

Tato metoda je levná, nevyžaduje anestezii, provádí se ambulantně. Je to také dobré, protože vám umožňuje posoudit průchodnost vejcovodů, což je povinný postup pro všechny, kdo požádali o neplodnost..

Na rentgenovém snímku synechie dělohy to vypadá jako výplňové vady - jednoduché nebo vícenásobné, různých velikostí a tvarů. Hustá adheze dělí děložní dutinu na komory. Ale v nich kontrastní látka prochází kanály, takže kamery lze vizualizovat

Citlivost a specificita GHA v diagnostice adhezí je asi 80%. To znamená, že riziko přeskočení existující patologie je asi 20%. Kromě toho existuje 20% šance, že identifikované synechiae bude ve skutečnosti další nemoc.

Ultrazvukové vyšetření identifikuje synechii jako hustý pás pojivové tkáně. Méně obyčejně jsou anechogenní struktury definovány jako buňky. Obecně je informační obsah této metody nízký. Ultrazvuk dokáže detekovat pouze úplné poškození děložního hrdla a děložní dutiny. Studie se provádí v sekreční fázi cyklu se zralým endometriem.

Pokročilejší ultrazvuková technika je kombinace trojrozměrného ultrazvuku s dopplerografií. Tento test je více informativní než hysterosalpingografie. Vykazuje 90% citlivost a 99% specificitu..

MRI se používá jen zřídka. Toto je objasňující technika. Jeho hlavní výhodou je schopnost vizualizovat děložní dutinu nad úrovní adhezí..

Hysteroskopie

Hysteroskopie je zlatým standardem pro diagnostiku děložní synechie u žen v reprodukčním věku. Vizualizuje děložní dutinu, umožňuje lékaři určit stav endometria, typ adhezí, umístění. Diagnostická hysteroskopie se může okamžitě stát léčebnou: pomocí této metody může lékař detekovat adheze.

Léčba

Synechia je pitvána pomocí hysteroskopické operace. Výhody metody:

 • kontrola vidění;
 • minimální invazivita;
 • nedostatek rehabilitace.

Volné adheze lze oddělit resektoskopickou trubicí. Husté řezání nůžkami nebo pomocí bipolární koagulace.

Ve složitých případech jsou operace prováděny pod dohledem ultrazvuku, rentgenového záření nebo laparoskopie, aby se zabránilo perforaci dělohy a dalším komplikacím. Různé studie ukazují, že při provádění hysteroskopické léčby synechie je míra perforace dělohy 2-7%. Pravděpodobnost je vyšší u těžkých adhezí - až 9%.

V důsledku toho je vždy vyloučena operace synechie. V mnoha případech to vede k řešení problému neplodnosti. 40-63% žen otěhotní do 12 měsíců po operaci. Pravděpodobnost úspěchu je vyšší při absenci souběžných patologií a mírném stupni adhezí. Zbytek neotěhotní kvůli jiným faktorům neplodnosti nebo relapsu adhezí. Jeho riziko v různých studiích je od 3 do 23,5%. Tyto významné rozdíly jsou spojeny s délkou doby pozorování - čím více času uplynulo od operace, tím vyšší je riziko relapsu. Proto se ženy po hysteroskopii lépe snaží otěhotnět co nejrychleji..

V pooperačním období jsou přijata opatření ke snížení pravděpodobnosti relapsu. K tomu použijte hormony obsahující estrogen a progesteron, enzymy, nitroděložní katétry, antiadhezivní bariéry.

Adheze: lze zabránit sterilitě?

Co jsou to adheze a příčiny adhezí

Adheze jsou jakousi „provaz“ pojivové tkáně, která se vytváří v důsledku zánětu nebo chirurgického zákroku a táhne se od orgánu k orgánu. Pokud se adheze nacházejí v pánevní dutině nebo v břišní dutině, mohou narušovat početí, proto je velmi důležité je včas odhalit a odstranit.

Co jsou to hroty?

Orgány břišní dutiny a pánve (děloha, vejcovody, vaječníky, močový měchýř, konečník) jsou na vnější straně pokryty tenkou, lesklou membránou - pobřišnicí. Hladkost pobřišnice v kombinaci s malým množstvím tekutiny v břišní dutině zajišťuje dobrou pohyblivost smyček střeva, dělohy, vejcovodů. Proto práce střeva za normálních okolností nenarušuje odchyt vajíčka vejcovodem 1 a růst dělohy během těhotenství nenarušuje normální fungování střeva a močového měchýře.

1 vejcovod - tenká dutá trubice vedoucí z dělohy, která spojuje dutinu dělohy s dutinou břišní. Poté, co vejce opustí vaječník do břišní dutiny, vstupuje do děložní dutiny vejcovodem.

Zánět pobřišnice - peritonitida - velmi nebezpečné onemocnění. A je o to nebezpečnější, čím větší je prostor v břišní dutině nebo v pánvi. Ale v těle je mechanismus, který omezuje šíření peritonitidy, tvorbu adhezí.

S rozvojem zánětlivého procesu v pánvi se tkáně v ohnisku zánětu stávají edematózními a povrch peritoneum je pokryt adhezivním povlakem obsahujícím fibrin (protein, který tvoří základ krevní sraženiny). Fibrinový film na povrchu pobřišnice v ohnisku zánětu lepí sousední povrchy k sobě, což má za následek mechanickou překážku šíření zánětlivého procesu. Po ukončení akutního zánětlivého procesu se v místech lepení vnitřních orgánů mohou tvořit adheze ve formě průhledných bělavých filmů. Tyto adheze se nazývají adheze. Funkce adhezí je chránit tělo před rozšířením hnisavého zánětlivého procesu v břišní dutině.

Zánětlivý proces v břišní dutině nevede vždy ke vzniku adhezí. Pokud je ošetření zahájeno včas a správně provedeno, je pravděpodobnost adhezí snížena. Adheze se vytvářejí, když se akutní proces stává chronickým a proces hojení se v průběhu času táhne.

Adheze mohou narušit normální fungování vnitřních orgánů. Zhoršená pohyblivost střevních smyček může vést ke střevní obstrukci. Adheze ovlivňující vejcovody, dělohu, vaječníky, narušují požití vajíčka do vejcovodu, pohyb spermií vejcovodem, setkávání spermií a vajíčka, postup embrya po početí na místo připojení do děložní dutiny. V gynekologii mohou adheze způsobit neplodnost a pánevní bolest..

Důvody pro tvorbu adhezí

Hlavní příčiny adhezí v pánevních orgánech jsou:

 • zánětlivá onemocnění;
 • chirurgické operace;
 • endometrióza - nemoc, při níž vnitřní výstelka dělohy roste na místech, která nejsou pro ni charakteristická;
 • břišní krev.

Adheze způsobené zánětem

Slapové trubice, děloha a vaječníky mohou být zapojeny do procesu adheze, ke kterému dochází při zánětu sousedních orgánů (zánět slepého střeva - zánět slepého střeva), jakož i při lézích tenkého a tlustého střeva. V tomto případě samotné genitálie trpí jen málo: proces adheze téměř nenarušuje jejich vnitřní strukturu. Dojde-li k zánětu uvnitř pohlavních orgánů, dochází nejen k tvorbě adhezí, ale také k poškození samotných pohlavních orgánů.

Nejvíce nechráněným v tomto ohledu je vejcovod - jeden z nejcitlivějších a jemně uspořádaných orgánů hladkého svalstva. Hraje klíčovou roli při zajišťování početí a podpoře těhotenství již od počátku..

Sperma, která vstupují do pochvy, se filtruje přes hlen děložního čípku, prochází děložní dutinou a vstupuje do vejcovodu. Peristaltika - pohyb vejcovodu - pomáhá spermatu dostat se do vnější třetiny (ampule) vejcovodu, kde probíhá proces početí. Během ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku - vejcovod „nasává“ zralé vajíčko. Pokud v době, kdy vejce vstoupí do vejcovodu, dojde ke spermiím, dojde k oplodnění a výsledné embryo se během několika dnů přesune do děložní dutiny, kde bude ponořeno do děložní sliznice (implantace). Dodání embrya do děložní dutiny je zajištěno pohyby vejcovodu a aktivní činností řasenky vejcovodu.

Floplopian tube tedy poskytuje nejen transport zárodečných buněk a embrya, ale také vytváří prostředí pro oplodnění a vývoj embrya během prvních 5-6 dnů vývoje plodu. Změna složení tekutiny, která je produkována ve vejcovodu, může plod zničit. Lokální imunita uvnitř vejcovodu je minimální, to znamená, že neexistují téměř žádné mechanismy pro zajištění odmítnutí cizích látek, protože embryo je napůl cizí, vejcovod ho neodmítá a nadměrná aktivita imunitního systému je pro vývoj těhotenství nepříznivá. Proto se vejcovody stávají tak snadno obětí tzv. Vzestupné infekce (z pochvy a děložní dutiny). Chirurgické a diagnostické zásahy do děložní dutiny (potrat, diagnostická kyretáž, hysteroskopie 2, hysterosalpingografie 3) usnadňují vstup infekce do vejcovodů.

2 Hysteroskopie - zavedení speciálního optického zařízení do dělohy, které vám umožní vyšetřit dělohu zevnitř.

3 Hysterosalpingografie - zavedení rentgenového kontrastního média s řadou rentgenových paprsků do dělohy.

Jakmile je ve vejcovodech, infekce nejprve postihuje sliznici vejcovodu (endosalpinx), pak svalovou vrstvu (myosalpinx), a teprve v poslední fázi se na zánětlivém procesu podílí nejvzdálenější vrstva vejcovodu (perisalpinx) a vznikají podmínky pro tvorbu adhezí. Pokud je léčba opožděná nebo nedostatečně účinná, po zotavení nezůstanou jen adheze, ale také nevratné poškození sliznice trubice a její svalové vrstvy. Cilia zmizí a místo vláken hladkého svalstva se vytvoří jizva. Slepá trubice se může proměnit v pojivový tkáňový vak (sactosalpinx), tj. ztrácí schopnost propagovat oplodněné vajíčko. Při takovém porušení nemůže eliminace adhezí obnovit funkci vejcovodů a přítomnost zaměření zánětlivého procesu snižuje pravděpodobnost těhotenství i ve zkumavce z opačné strany nebo oplodněním in vitro. V takových případech, abyste zvýšili šance na těhotenství pomocí IVF, které lze provést po zotavení, musíte odstranit celou zkumavku. V důsledku zánětu může dojít ke slepení a fúzi stěn vejcovodu, což vede k ucpání trubice pro vajíčko a je také indikací pro oddělení adhezí nebo odstranění trubice..

Pokud léčba nepomůže

Laparoskopie bohužel nemůže vyřešit všechny problémy spojené s procesem lepení. Můžete osvobodit vnitřní genitální orgány od adhezí, ale nemůžete obnovit strukturu a funkci vejcovodů. Proto v případě těhotenství během několika měsíců po laparoskopii byste měli přemýšlet o přechodu k radikálnějším metodám léčby neplodnosti. Patří sem různé typy oplodnění in vitro, včetně oplodnění in vitro (IVF)..

Pro zvýšení účinnosti IVF je třeba vzít v úvahu následující:

 • Přítomnost kaktosalpinxů (ohraničená akumulace tekutiny ve vejcovodech) dramaticky snižuje účinnost metody IVF. Kaktosalpiny jsou odstraněny laparoskopicky..
 • Před postupem IVF je vhodné podstoupit speciální imunologické vyšetření, které umožňuje zvýšit šance na štěpení embryí.

Pooperační adheze

Při chirurgických zákrokech se adheze vytvářejí díky:

 • tkáňová hypoxie nebo ischémie - nedostatečný přísun krve a kyslíku do tkání;
 • sušení tkání během operace;
 • hrubá manipulace s tkání;
 • přítomnost cizích těles;
 • přítomnost krve;
 • separace dřívějších adhezí.

Cizí tělesa, která způsobují tvorbu adhezí, často zahrnují částice mastku z lékařských rukavic, malá bavlněná vlákna z gázy nebo tamponů a materiál na šití. Adheze jsou tvořeny endometriózou. Během menstruace může malé množství menstruační krve obsahující živé buňky děložní sliznice (endometria) proniknout do břišní dutiny přes vejcovody. Normálně se tyto buňky odstraňují pomocí vlastního imunitního systému, ale pokud se vyskytnou nějaké problémy, zakoření a vytvoří funkční ostrůvky endometria, které se menstruují uvnitř břišní dutiny. Kolem těchto ohnisek se tvoří adheze.

Diagnostika

Přítomnost adhezí v břišní dutině může být podezřelá u pacientů, kteří podstoupili zánětlivá onemocnění pánve, operaci pánevních orgánů a břišní dutiny au žen trpících endometriózou. Avšak pouze polovina pacientů s více než dvěma rizikovými faktory pro vznik adhezí má anamnézu adhezí během laparoskopie (chirurgie, během níž jsou v přední břišní stěně vytvořeny malé díry, přes které je vloženo optické zařízení umožňující vyšetření dutiny a speciální chirurgické nástroje)..

Gynekologické vyšetření naznačuje přítomnost adhezí v břišní dutině s pravděpodobností 75%. Překážka vejcovodů podle hysterosalpingografie (kontrastní látka je injikována do dělohy, jsou pořizovány rentgenové snímky) a ultrazvuk s vysokou mírou spolehlivosti naznačuje přítomnost adhezí, ale průchod vejcovodů nevylučuje přítomnost adhezí, které vážně narušují těhotenství. Konvenční ultrazvukové vyšetření spolehlivě nezjistí přítomnost adhezí pánve. Metoda nukleární magnetické rezonance (NMR nebo magnetické rezonance, MRI) se doposud zdá být velmi nadějnou v diagnostice adhezí. Pomocí této metody se získají snímky odrážející „stav věcí“ na různých úrovních..

Hlavní diagnostickou metodou pro adheze je laparoskopická metoda. Umožňuje nejen detekovat přítomnost adhezí a posoudit závažnost adhezivního procesu, ale také provádět ošetření.

Podle laparoskopie existují tři fáze procesu adheze:

Fáze I: adheze jsou umístěny kolem vejcovodů, vaječníků nebo v jiné oblasti, ale nenarušují zachycení vajíčka;

Fáze II: adheze jsou umístěny mezi vejcovodem a vaječníkem nebo mezi těmito orgány a jinými strukturami a mohou narušovat zachycování vajíčka;

Etapa III: je to buď kroucení vejcovodu, nebo jeho zablokování adhezí, nebo úplné zablokování zachycení vajíčka.

Adhezivní ošetření

Hlavní ošetření adhezí je laparoskopie. Pomocí speciálních mikromanipulátorů se provádí adhezialýza - disekce a odstranění adhezí. Metody separace adheze zahrnují laserovou terapii (disekce adhezí pomocí laseru), aquadissekce (disekce adhezí pomocí tlakové vody) a elektrochirurgie (disekce adhezí pomocí elektrického nože).

K zabránění vytváření nových pooperačních adhezí během laparoskopie lze použít následující metody:

 • zavedení do anatomických struktur různých bariérových tekutin (dextrán, povidin, minerální oleje atd.);
 • balení vejcovodů a vaječníků speciálními polymery vstřebatelnými filmy.

Navíc po laparoskopii v posledních letech se kontrolní diagnostická laparoskopie několik měsíců po první laparoskopii rozšířila..

Prevence adheze

Buněčné a molekulární mechanismy tvorby adheze jsou v současné době docela dobře známy. Proces tvorby adheze po chirurgických operacích, včetně po laparoskopii, může být proto ostře inhibován tzv. Adjuvantní (pomocnou) terapií. Tato terapie by měla začít co nejdříve po operaci (v prvních dnech a hodinách) a pokračovat několik týdnů. Léčba je zaměřena na potlačení zánětlivé reakce, potlačení ukládání fibrinu v břišní dutině, aktivaci rozpouštění fibrinu.

Adjuvantní terapie zahrnuje použití následujících léků:

 • Fibrinolytika - látky, které rozpouštějí fibrin, kolem kterého se tvoří adheze: Fibrinolysin, streptokináza, urokináza, hyaluronidáza, chemotrypsin, trypsin, tkáňové aktivátory plasminogenu.
 • Antikoagulancia - léky zabraňující koagulaci krve: heparinové přípravky, oxaláty, citráty.
 • Antibiotika: tetracykliny, cefalosporiny, sulfonamidy.
 • Protizánětlivá léčiva: kortikosteroidy, antihistaminika, nesteroidní protizánětlivá léčiva, progesteron, blokátory kalciových kanálů.

Výběr léků a léčebných režimů závisí na každém konkrétním případě a může být proveden pouze ošetřujícím lékařem.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jaké jsou nebezpečné adheze v pánvi

Většina žen zažila alespoň jednou v životě PID (zánětlivé onemocnění pánve). Patří sem nemoci postihující dělohu, trubice, vaječníky, vagina.

S těmito patologiemi spojovací tkáň roste, lepí (pájí) břišní orgány dohromady. Objevuje se dysfunkce a chronická pánevní bolest.

Proč se objevují hroty

Peritoneum umístěné v břiše fixuje orgány ve správné poloze. Jeho viscerální list vylučuje malé množství tekutiny (sekrece), která zabraňuje tření. Se zánětem se stává lepkavým a lepkavým. Je uložen fibrin, který spojuje postiženou tkáň. Kolagen se usazuje do vytvořených oblastí lepení a vytváří komisi, která zbavuje orgány mobility. Tělo se tedy pokouší ohradit patologické zaměření.

Adhezivní proces je doprovázen téměř všemi gynekologickými operacemi. Po rozsáhlých intervencích se vyskytuje v 60-90% případů. Vzhled adhezí má často za následek to, že ženy postrádají první příznaky PID, které se nijak nespěchají domluvit s gynekologem a začít s nemocí.

Výsledkem STD je adheze. Mikroorganismy z pochvy pronikají do dělohy, zkumavek a vaječníků, dochází k tubulární neplodnosti, ve které není možné přirozeně otěhotnět. Pronikání infekce je usnadněno potratem, porodem, gynekologickými manipulacemi, například instalací spirály.

Nebezpečí adhezí

Pevná šňůra spojující vnitřní genitální orgány narušuje jejich práci. Je narušena cirkulace krve a lymfy, jsou problémy s průchodností zkumavek, což vede k neplodnosti a mimoděložnímu těhotenství. Někdy se vytvoří řetězce adhezí, které mění polohu dělohy, vaječníků, střev, močového měchýře.

Adhezivní sloučeniny omezují zánětlivé zaměření a narušují pronikání léků. To snižuje účinek antibiotické terapie..

Příznaky adhezí

Průběh onemocnění se liší od akutního k asymptomatickému. Při chronickém zánětu přívěsek, komplikovaném adhezí, si žena stěžuje pouze na neplodnost. Někdy je bolest při stolici, močení a pohlavním styku.

S podchlazením, přecitlivělostí a snížením imunity se příznaky adhezí a doprovodný zánět zhoršují. Intenzivní bolest vyzařuje do dolní části zad. Je pozorováno zvýšení teploty a výskyt sekrecí s nepříjemným zápachem. Při vaginálním vyšetření je patrné porušení pohyblivosti orgánů. Zkouška bolí ženu.

Hroty na ultrazvuku nejsou viditelné, ale jejich přítomnost může být podezřelá z nepřirozené polohy orgánů. Ultrazvuková hysterosonografie pomáhá diagnostikovat, ve kterém je do dutiny vejcovodů nalita radiopakní látka.

Adhezivní ošetření

Gynekolog by měl léčit adheze. Neexistují žádné lidové metody, které by ženy mohly z tohoto problému zachránit. Léčba je předepsána individuálně, po vyšetření a diagnostických opatřeních.

Při léčbě adhezí se používají enzymatické přípravky, které činí šňůry měkčí a pružnější. Léky vám umožňují vrátit orgány do fyziologické polohy a zmírnit bolest, malá adheze zcela vymizí, pokud pacient včas vyhledá pomoc.

Pro eliminaci souběžné infekce se předepisují antibiotika, která se vybírají s ohledem na analýzu od vagíny po flóru. Tato analýza - gynekolog vezme nátěr při počátečním vyšetření.

Fyzioterapie (zahřívání, parafin, elektroforéza) je účinná jako další léčebná metoda, ale je důležité pochopit, že nenahrazuje hlavní léčbu.

U řady adhezí má pozitivní účinek pouze chirurgická léčba. Moderní medicína vám umožňuje eliminovat prameny a obnovit průchodnost vajcovodů laparoskopickou metodou. Po operaci nezůstávají na ženském těle žádné jizvy ani jizvy.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout adhezivnímu onemocnění a související neplodnosti, je včas se domluvit s gynekologem na první příznaky genitálních infekcí a PID..

O lékařech

Dohodněte se dnes na porodnicko-gynekologech nejvyšší kategorie - Erhan Karolina Pavlovna a Maysuradze Liana Georgievna. Budeme se snažit, abychom vás dostali co nejdříve. Raduga Clinic se nachází ve čtvrti Vyborg v Petrohradě, jen pár minut chůze od stanic metra Ozerki, Prospekt Prosvescheniya a Parnas. Viz mapa.

Adhezivní proces v pánevních orgánech - příznaky a diagnostika

Adheze v pánvi se mohou tvořit u obou pohlaví.

Tento problém se však týká zejména žen, protože onemocnění pohlavních orgánů často vyžadují chirurgický zákrok, který zanechává vláknité šňůry.

Vzhled adhezí je důsledkem zánětlivých patologií, pooperačních komplikací, důsledkem hormonálních poruch v těle.

Je nutné léčit adhezivní onemocnění, protože to vážně ovlivňuje vnitřní orgány ovlivněné procesem nemoci..

Co jsou to adheze v gynekologii

V pánvi jsou adheze jako ochranná reakce těla na zánět. V počátečním stádiu se postižený orgán zvětšuje a na jeho povrchu se mohou tvořit proteinové filmy fibrinu.

K tomu dochází třetí den aktivního průběhu patologie. Zpočátku mají depozity fibrinu měkkou konzistenci, ale postupem času je v nich uložena extracelulární (extracelulární) matrice:

 • kolagen;
 • glykoproteiny;
 • kyselina hyaluronová;
 • proteoglykany.

Tyto inkluze způsobují, že výsledné šňůry jsou silné a drsné. Filmy mohou držet oba orgány pohromadě a duté orgány uvnitř.

Často existují ovariální adheze, které ovlivňují patologii a děložní hrdlo a jeho samotnou dutinu. Například v případě zánětu endometria jsou to právě takové šňůry, které způsobují „lepení“ a vedou k závažným problémům..

S okluzí orgánů se stávají méně pohyblivé, mobilita je omezená. Pokud včas vyhledáte lékařskou pomoc, lze zabránit adhezím..

Zvláštní pozornost by měla být věnována problému s hrozbou Ashermanova syndromu - v tomto případě se vytvoří peritoneální adheze v oblasti děložního hrdla a spodní části dělohy..

Přítomnost synechie u žen hrozí abnormální menstruací, zbytky sliznice nejsou odstraněny a těžký zánětlivý proces.

V Ashermanově syndromu lékaři někdy diagnostikovali až dvě třetiny oblasti růstu dělohy se zapojením vejcovodů do patologického procesu..

Těhotenství s takovou patologií je nemožné a léčba extenzivního adhezivního procesu v pánvi nezaručuje pozitivní výsledek.

Gynekologie má zklamanou statistiku týkající se přítomnosti adhezí u žen.

Je dokázáno, že jakýkoli chirurgický zásah nebo zánětlivý proces orgánů ženského reprodukčního systému může vyvolat pánevní fúzi, ale čísla jsou opravdu šokující - po každé gynekologické operaci má každý druhý pacient synechii a v průměru 75–80 procent infekcí vede k adhezí..

Objevující se prameny ne vždy vyvolávají živé příznaky, takže v závažných případech, kdy lze pojivovou tkáň odstranit pouze chirurgicky, dochází k mnoha návštěvám kliniky.

Během těhotenství

Otázka těhotenství se synechiae se vždy obává pacientů, kterým byla diagnostikována..

Problémy mohou skutečně začít v rané fázi. Pokud jsou v trubkách adheze a je plánováno těhotenství, mohou způsobit neplodnost.

Současně praxe ukazuje, že je docela možné otěhotnět se synechiae, protože hodně závisí na počtu adhezí a jejich kvalitě.

S malým množstvím elastických, nedávných formací není koncepce dítěte vyloučena a ženy nosí a rodí zdravé děti. Proto synechia není věta, můžete s nimi otěhotnět, ale je lepší léčit se včas.

U menších adhezí, které nedávají příznaky, může žena o nich vědět až do začátku početí. A pouze první vyšetření lékaře nám umožňují stanovit diagnózu - synechii.

Jejich přítomnost nezpůsobuje znemožnění plodení, ale patologii lze léčit celou dobu pouze omezenými metodami a většina lékařů pacienta jednoduše pozoruje a o léčbě rozhoduje po narození.

Během těhotenství odborníci radí ženě, aby přizpůsobila svůj jídelníček, přejít na zlomková jídla pětkrát denně a opustit potraviny, které vyvolávají plynatost.

Přítomnost adhezí může komplikovat těhotenství se bolestí v břiše, což je spojeno s růstem dělohy. Kromě toho existuje riziko obnovení zánětlivého procesu.

Během porodu dítěte mohou ženy zmírnit bolestivé bolesti analgetiky schválenými pro těhotné ženy a nesteroidní protizánětlivá léčiva se používají k prevenci hnisavých procesů..

Pro zlepšení pružnosti svalů se doporučuje speciální gymnastická cvičení, se kterými lékař fyzikální terapie představí budoucí matku.

Pokud nelze lanka odstranit, provede se laparoskopický jemný zásah. Lékař provede výběr léčby po důkladném vyšetření pacienta.

Jak zacházet s adhezemi

Adheze v pánvi lze vyléčit několika způsoby. Terapie závisí především na závažnosti onemocnění. Konzervativní léčba adhezí bude účinná jak v profylaxi, tak v počátečním stádiu léčby nemoci.

Bolesti s touto patologií nejsou intenzivní, nejsou trvalé a samy adheze jsou často detekovány náhodou.

Chronická adheze v pánvi je nejlépe léčena fyzioterapeutickými technikami, díky kterým je pojivová tkáň měkčí, tenčí a pružnější..

V počáteční fázi tato terapie pomáhá zmírňovat bolest v břiše a dolní části zad. Přetrvávající fyzioterapie umožňuje zbavit se synechie v několika kurzech.

Pokud jsou adheze stará a ne zcela odstraněná, bude se muset adheze v malé pánvi rychle ošetřit.

Při adhezích vejcovodů zahrnuje léčba předběžnou diagnostiku stavu ženských pohlavních orgánů. Rozhodnutí o laparoskopické operaci je učiněno po diagnostikování skutečnosti, že je ucpána trubice.

Pokud je průchodnost v dýmkách zachována, začíná léčba fyzioterapeutickými technikami. Ve většině případů s nekomplikovanou patologií je možné obejít se bez chirurgického zákroku.

Léčba drogy

Při léčbě synechie, původu patologie a průběhu choroby se bere v úvahu závažnost příznaků patologie. Při absenci zjevných příznaků musí být proces adheze ošetřen co nejméně střídmě..

Proto v této fázi onemocnění budou hrát hlavní roli tablety jako základ patologické léčby léčivy.

Mezi léky k eliminaci adhezí se používají protizánětlivé léky, které mohou ovlivnit mechanismy adhezí. Citlivost je stanovena vaginálními nátěry..

Účinný nástroj ve vztahu k mnoha zástupcům patogenní mikroflóry - Wilprafen.

Tento lék patří do makrolidové skupiny a obsahuje účinnou látku josamycin. Používá se ve formě vaginálních čípků.

Dalším aktivním lékem, který je často součástí režimu adhezní terapie, je Flamax..

Nástroj patří do protizánětlivé skupiny, je schopen aktivně jednat se silnou bolestivostí, protože rychle řeší adheze a snižuje otoky v postižené oblasti. Používá se ve formě vaginálních čípků.

V poslední době byl lék Longidaz považován za zlatý standard v terapii. Tento lék se používá ve druhé fázi léčby, kdy byl zánětlivý proces již v těle pacienta eliminován.

Longidáza má přímý účinek a je aktivní proti pojivové tkáni, protože glykopeptidové vazby se rozkládají a podporují resorpci synechií.

Forma použití je intramuskulární injekce. Terapie může probíhat v několika kurzech, pokud jeden nestačí.

Trypsin také označuje proteolytická léčiva, která přispívají k resorpci fibrinu. Tento lék se úspěšně používá jako součást kombinované terapie. Forma léku - ampule pro intramuskulární injekci.

Nezbytným nástrojem léčby je lék Acylact - zástupce probiotik, který je předepsán ve fázi konečné terapie procesu lepení.

S pomocí Acylact je možné normalizovat mikroflóru vagíny, která významně trpí při léčbě synechie, co nejdříve.

Výše uvedené léky jsou klíčovými nástroji, které pomáhají eliminovat adheze orgánů..

Při sestavování léčebného režimu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám pacienta může lékař nahradit prostředky nebo přidat kombinace jiných léků.

Chirurgická intervence

Chirurgická péče o synechii se provádí za účelem odstranění bolestivých bolestivých symptomů nemoci a obnovení normální pohyblivosti orgánů..

U rozsáhlých oblastí adhezí používají lékaři tradiční široký přístup k patologii, v důsledku čehož jsou šňůry disekovány skalpelem.

Chirurgie se provádí naléhavě nebo podle plánu. Příznaky potřeby okamžité intervence - výskyt nevolnosti a zvracení, křeče v dolním břiše, příznaky střevní obstrukce (plynatost, nedostatek pohybu střev, potíže s evakuací plynů ze střev).

Pokud adheze v děloze vyvolala neplodnost a nevykazují známky akutní patologie, pak se ošetření provádí podle plánu. Možná jemnější zásah - laparoskopie.

Laparoskopie

Laparoskopická chirurgie se provádí pomocí tří punkcí břicha. Do břišní dutiny se vstřikují plyny, aby se uvolnilo operační pole pro lékaře.

Odstranění adhezí probíhá pod kontrolou videa - lékař se dívá na monitor a pracuje s miniaturními nástroji, což eliminuje fúzi po fúzi.

Laparoskopická intervence významně snižuje dobu rehabilitace pacientů a riziko nových řetězců jako komplikací laparoskopie je minimální.

Konzervativní metody

Adheze v děloze lze léčit konzervativně pouze v počátečním stadiu jejich vzhledu, když dosud nejsou zdrsněné vazivové tkáňové šňůry.

Jako konzervativní metody se v první řadě používají léky, které jsou přímo proti vývoji zánětlivého procesu.

Mohou to být vaginální čípky a pilulky, používají se také injekce.

Gynekologická adheze dobře absorbují léky Lidaza a Longidaza, které se dnes aktivně používají při konzervativní léčbě nemoci.

Terapie s takovými prostředky probíhá v kurzech a lékaři musí sledovat dynamiku patologie - pokud se synechie nesníží, přepnou se na radikální metody pomoci pacientům.

Pokud byl léčebný režim v počátečním stádiu správně složen a měl očekávaný účinek, je možné léčit adheze ve vejcovodech bez chirurgického zákroku.

Toto je nejoptimálnější způsob léčby patologie, ale bohužel není vhodný pro všechny pacienty.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je nesmírně důležitá, protože samotné fyzioterapeutické techniky mohou vyléčit menší adheze malé pánve, která se právě začala objevovat u žen..

Nejběžnější metodou fyzioterapeutického účinku na patologii je elektroforéza s lidasou, chymotrypsinem a trypsinem..

Tyto složky jsou schopny proniknout hluboko do synechie a vyvolat destrukci přetrvávajících vazeb mezi prvky vláknitých vláken.

Lidové léky

Adheze ve vejcovodech a na jiných místech s lidovými prostředky je možné léčit pouze v první fázi vývoje patologie, kdy se patologický proces v orgánech ještě nerozšířil..

Populisté doporučují používat infuze léčivých bylin z adhezí, které jsou při léčbě nemoci naprosto neškodné.

Síla bylin umožňuje aktivovat krevní oběh a tok lymfy, což normalizuje syntézu pojivové tkáně a zabraňuje její nekontrolované proliferaci.

Specialisté v tradiční medicíně doporučují při pájení lně, které má výrazné protizánětlivé účinky. Malé množství lněných semen se musí vařit ve vodě, aby se vytvořila hustá sliznice.

Vývar je filtrován, ponechán vychladnout a použit jako tampóny ve vagíně. Minimální délka léčby je deset dní.

Dalším účinným lékem na synechiae je třezalka tečkovaná, která pomáhá aktivovat tok lymfy.

K přípravě produktu potřebujete pět polévkových lžic sušeného hypericum, nalijte litr vroucí vody a trvejte tři hodiny..

Jakmile se léčivá tekutina ochladí, lze ji v noci uschnout. Tyto postupy se provádějí každý týden tři týdny..

Bylinné obklady mají také dobrý účinek..

Chcete-li připravit komprimovaný produkt, musíte smíchat morindu a řebříček ve stejných poměrech a s touto tekutinou vysajte bavlněnou látku nebo několik vrstev gázy.

Obklad je umístěn na břiše a izolován vlněným šátkem. Komprese by měla být udržována co nejdéle, průběh terapie zahrnuje deset procedur.

Lidové léky mohou být léčeny v kombinaci s léky - to zvýší účinek těchto léků a přispěje k aktivnímu uzdravení pacienta.

Jak léčit adheze po operaci

Adheze v děloze a dalších orgánech ženského reprodukčního systému jsou vyvolávány nejen zánětlivými patologiemi, ale také chirurgickými zákroky.

Pooperační adheze jsou druh komplikací po chirurgickém zákroku, které musí být odstraněny během rehabilitačního období nebo bezprostředně po něm.

Důvody vzniku adhezí po chirurgickém zákroku lze snadno stanovit - jedná se o ochrannou reakci těla na zásah, takže lze předvídat výskyt adhezí po chirurgickém zákroku. Ošetření adhezivního procesu bude přímo záviset na zdravotním stavu pacienta.

Při uspokojivém stavu ženy po operaci jsou navíc předepsány adhezivní pilulky s protizánětlivým účinkem.

Doporučují se enzymy, antibiotika a další léky, které podporují absorpci fibrinu. Lékaři se zaměřují na pohyb téměř okamžitě po operaci, jakmile je pacientovi umožněno vstávat.

Intenzivní aktivita bude odolávat tvorbě adhezí mezi orgány.

Při léčbě pooperačních adhezí v pánvi se používají fyzioterapeutické metody, pokud to zdravotní stav a povaha intervence umožňují..

Pokud se fúze vytvoří měkkou, může být odstraněna konzervativně. Lékaři obvykle věnují zvláštní pozornost prevenci a nenechte si ujít počáteční okamžik výskytu patologie.

Výsledné adheze, které nejsou včas diagnostikovány, jsou zastaralé a jsou chirurgicky odstraněny..

Jak léčit adheze ve vejcovodech

Konzervativní léčba se obvykle používá v raném stádiu k léčbě adhezí ve vejcovodech, ale při výběru chirurgického zákroku mají lékaři sklon k laparoskopické operaci..

Adheze v děloze se obvykle vyskytují na pozadí endometriózy, proto je velmi důležité eliminovat jakýkoli zánět, který může po operaci vyvolat adhezi..

Adheze ve vejcovodech jsou často komplikací fúze dělohy, proto se vyskytují společně s touto patologií i jednotlivě.

Léčba takových adhezí by měla být zahájena co nejdříve, je-li pozorováno úplné uzavření a žena stále plánuje těhotenství.

Jak bolí lepení v malé pánvi

Příznaky adhezí v pánvi se podobají menstruačním pocitům - bolest břicha, mravenčení v přívěsech, pociťování konstantních bolestí v oblasti zad.

Adheze pánevních orgánů neuškodí pouze v počátečním stádiu vývoje patologie.

Ženy si proto ani neuvědomují o nemoci, kterou je třeba léčit co nejrychleji.

Adheze bolí již v pozdějším stádiu, kdy patologické procesy pokrývají velké plochy.

Příznaky adheze dělohy mohou být vyjádřeny nepravidelnou menstruací - příliš krátký nebo příliš dlouhý cyklus a samotná menstruace je velmi bolestivá.

Během intermenstruačního období s adhezí, vaginálním výtokem s charakteristickými zánětlivými charakteristikami, příměsí hnisu, může dojít k nepříjemnému zápachu.

Pokud se projeví příznaky pánevních adhezí, měla by být léčba zahájena co nejdříve - v rané fázi vývoje patologie je mnohem snazší eliminovat fúzi konzervativními metodami, než mít chirurgickou disekci.

Jak identifikovat adheze

Zkušený lékař může určit adhezní proces i při manuálním vyšetření genitálií.

Adheze v gynekologii jsou jasně zkoumány, nesmírnost orgánů nebo jejich omezená pohyblivost jsou velmi důležité.

Plastický proces vede k omezení pohybů a hmatu kordů, které jsou určujícími znaky ve vztahu k adhezím.

V budoucnu lékaři odkážou ženu na řadu dalších studií, během kterých můžete určit určitou diagnózu.

Ultrazvukové vyšetření není indikativní. Adheze ve vejcovodech lze očekávat pouze s uzavřením jejich stěn a nízký výkon diagnostických zařízení to neumožňuje..

Protože ultrazvuk nedokáže detekovat adheze, uchylují se k hysterosalpingografii.

Hysterosalpingografie

Během hysterosalpingografie lze pozorovat adheze vejcovodů. V této studii je děložní dutina naplněna kontrastním médiem, jehož hranice jsou určeny ultrazvukem nebo rentgenovou metodou.

Analýza zahrnuje největší naplnění orgánu, během kterého je možné prokázat přítomnost okluze ve vejcovodech.

Proč jsou hroty nebezpečné?

Adhezivní pánevní onemocnění je ohromná patologie, která může vyvolat závažné komplikace. Za prvé, tato neplodnost, které se mnoho žen bojí.

Fúze také ohrožuje narušené fungování vnitřních orgánů, střev, což může vést k obstrukci.

Při absenci správné léčby čelí pacienti adenomyóze. Aby se zabránilo adhezí, musí být nemoc léčena, jakmile se objeví první příznaky.

Klasifikace

Rozlišují se následující kategorie panvových adhezí:

 • břišní
 • peritoneální;
 • pooperační.

Léčba patologie do značné míry závisí na typu adheze.

Příčiny

Adhezivní proces nastává z několika důvodů, ale „dlaň“ v této záležitosti musí být dána zánětlivým procesům.

Riziko okluze se nejvíce objevuje v přítomnosti infekcí z přívěsků, pobřišnice a dělohy a streptokoky zaujímají vedoucí postavení mezi zástupci patogenní mikroflóry.

Údajnými příčinami adhezí ve vejcovodech je dlouhodobé používání antikoncepčních IUD, potratů a diagnostických kyretáží orgánů, pohlavně přenosných nemocí.

Patologie trávicího systému, například apendicitida, může vyvolat výskyt okluze..

Fúze v břišní dutině a pánvi v důsledku traumatického poškození orgánů, s prasknutím vaječníků, se objevují poranění břišních orgánů. Fúze se objevuje v důsledku endometriózy.

Prevence

Adhezi vejcovodů je snazší zabránit než léčit, proto je prevenci patologie věnována velká pozornost. Základní principy prevence vzniku synechií jsou následující:

 • pečlivý přístup ke tkáním břišní dutiny - tato rada se týká především lékařů provádějících břišní zásahy;
 • užívání protizánětlivých hormonálních a nehormonálních léků, které pomohou uklidnit zánětlivé procesy;
 • použití, pokud je to nutné, antifibrotik, které přispívají k předčasnému rozpuštění fibrinových vláken;
 • použití léčiv zaměřených na snížení hromadění kolagenu a elastinu - hlavních stavebních složek adhezí;
 • prevence pohlavně přenosných nemocí;
 • včasná detekce a léčba zánětlivých patologií pánevních orgánů;
 • prevence potratů, individuální výběr antikoncepčního léčiva;
 • při použití spirál je důležité si nechat ujít náhradní období spirály, a to by měli provádět vysoce kvalifikovaní odborníci.

Při dodržení všech preventivních opatření je možné se vyhnout adhezi i po složitých chirurgických zákrokech.

Články O Neplodnosti