Hlavní Zdraví

Je rýma nebezpečná během těhotenství - jaká jsou rizika pro dítě?

V kterékoli fázi těhotenství může mít žena slin. Rýma, jako každá jiná porucha v těle, může mít samozřejmě negativní důsledky. Je povzbudivé, že ve většině případů není rýma během těhotenství nebezpečná pro plod a matku.

Snot je důsledkem virových a bakteriálních infekcí, alergií, nachlazení. Negativní účinek na tělo těhotné ženy tedy nemůže být vyvolán samotným uzlem, ale příčinami, které je způsobily, a také lékovou terapií používanou k léčbě nachlazení.

Je rýma nebezpečná během těhotenství v 1. a 2. trimestru?

První trimestr (1. – 13. Týden) je velmi důležitý - toto je embryonální období, kdy se budoucí organismus pokládá, a místo dítěte (placenta) se vyvíjí a dítě ještě není plně chráněno. V prvním trimestru je nežádoucí používat léky, protože chemikálie se snadno dostávají do vyvíjejícího se embrya.

Nejčastěji se rýma vyskytuje v důsledku nachlazení nebo virové infekce. Pokud těhotenství začalo na jaře, existuje dobrá šance na alergickou rinitidu. Pyl rostlin snadno ovlivňuje tělo na začátku těhotenství, zejména když je žena náchylná k alergickým procesům.

Existují nejen sliny, ale také svědění kůže a zánět spojivek. Toto období těhotenství je také charakterizováno snížením imunity. Důvodem je restrukturalizace těla a přizpůsobení všech orgánů a systémů působení plodu.

Často se žena začíná chránit před nachlazením: chodí méně na čerstvém vzduchu, zejména v chladném období, vytápí místnost pomocí topných zařízení, spí poblíž radiátorů.

To vede k přesušení nosní sliznice a dochází k usazování. Mohou se objevit drobné praskliny a špinění. Suchá nosní sliznice - živné médium pro patogenní mikroflóru.

Jakýkoli krátkodobý výtok z nosu není nebezpečný během časného těhotenství, pokud není doprovázen zvýšením tělesné teploty a celkovou intoxikací. Pokud je uzel zpožděn na delší dobu, například 10 nebo více dní, a dokonce se zbarví žlutě a zeleně - běží na konzultaci s odborníkem ORL. Komplikovaná rýma může být nebezpečná pro těhotné ženy v časném těhotenství.

Spánek je zdrojem bakteriální infekce v matčině těle a dlouhodobé narušené nazální dýchání může u vyvíjejícího se dítěte způsobit hypoxii (hladovění kyslíkem). Hypoxie ovlivňuje vývoj nového života a může způsobit zpoždění tvorby embrya v 1. trimestru těhotenství.

Ve všech ostatních případech, zejména pokud není teplota, není rýma během těhotenství nebezpečná a vyžaduje minimální ošetření - opláchnutí nosu solným roztokem.

Důležité! Je třeba poznamenat, že nachlazení v prvním trimestru nelze léčit léky, které jsou během těhotenství zakázány. Vždy si pozorně přečtěte pokyny. Důsledky tohoto ošetření jsou mnohem škodlivější než samotný uzel. Teratogenní léky (přispívající k rozvoji malformací plodu) jsou přísně zakázány užívat v prvním trimestru.

Ve druhém trimestru (14–26 týdnů) těhotenství se výtok z nosu vyskytuje častěji v důsledku hormonálních změn, nazývá se také „těhotná rýma“. Během tohoto období těhotenství se pod vlivem estrogenů a progesteronu zvyšuje průtok krve do cév, což může způsobit otok nosní sliznice. Těhotná žena má nosní ucpání, jasný hrudník, normální tělesnou teplotu.

Hlavní stížností je porušení normálního dýchání nosem, zejména v noci, které způsobí, že žena se často probudí nebo zaujme mírně zvýšenou polohu na polštáři..

Příznaky akutních respiračních infekcí nebo akutních respiračních virových infekcí s hormonální rýmou u těhotných žen nejsou. Taková rýma je častěji pozorována po 16 týdnech těhotenství a není nebezpečná. Pokud se vyskytnou potíže s bolestmi v krku, potem, zhoršením celkového stavu, bolavými klouby, zvýšenou tělesnou teplotou - výtok z nosu zjevně nesouvisí s hormonálními změnami. Takové příznaky naznačují virovou infekci..

Aby se předešlo rýmě během těhotenství, neměli bychom se sami léčit - to je pravidlo číslo jedna. I při běžném zdraví kontaktujte svého lékaře, ORL nebo porodníka-gynekologa. Kterýkoli z těchto odborníků vám poradí a navrhne, jaké léky lze použít ke zlepšení dýchání nosu a které jsou během těhotenství kontraindikovány..

V článku jsme popsali léčbu nachlazení v časném těhotenství [snot v prvním trimestru - jak rychle vyléčit].

Co dělat, když se rýma začíná v 1. a 2. trimestru těhotenství?

Pokud není možné se domluvit na schůzce s odborníkem, doporučuje se provést následující kroky:

 • zajistit normální vlhkost vzduchu v bytě - provádět mokré čištění, zapnout zvlhčovač nebo položit mokré ručníky na baterie;
 • větrejte místnost tak často, jak je to možné;
 • pít více čisté vody;
 • opláchněte si nos normálním fyziologickým roztokem a rozpusťte 2 gramy soli ve sklenici vody;
 • nákup z lékárny některý z hotových solných přípravků pro mytí nosu: Humer, Salin, Morenazal, Quix nebo jiné. Je vhodné vypláchnout nos těmito roztoky v případech, kdy není možné připravit solný roztok sami;
 • vypláchněte si nos infuzí heřmánku (5 gramů květin, naplňte 150 ml vroucí vody). Heřmánek zmírňuje zánět a je indikován, když sůl způsobuje suchost nebo podráždění..

Solné roztoky dokonale zředí nahromaděný hlen a zvlhčí nosní cesty.

Pokud je rýma alergická, můžete nosní sprej použít po mytí nosu..

Suchost nosní sliznice může být eliminována lubrikací nosních cest rostlinnými oleji: rakytník řešetlákový, broskev, oliva. Olej před použitím (1 minutu) vařte a chlazte. Namažte pouze suchým nosem..

Nepoužívejte vasokonstriktory. V případě akutní potřeby provede výběr těchto prostředků pouze ORL a koordinuje terapii s těhotným porodníkem.

Před příjezdem lékaře můžete použít nosní kapky pinosolu na nádchu. Mají antibakteriální aktivitu, zmírňují zánět, zmírňují otoky, ředí viskózní sekreci. Všechny následné schůzky svěřte lékaři.

Rýma v 1. a 2. trimestru se liší pouze v tom, že „ve druhém trimestru se může objevit„ rýma těhotných žen “. Ve všech ostatních případech zůstává pravděpodobnost virové, bakteriální a alergické rýmy stejná.

Bezpečné lidové léky na nachlazení během těhotenství

Jaká hrozba je rýma ve 3. trimestru?

Rýma, která se objevuje od 27. týdne těhotenství, může být virová, alergická nebo bakteriální. Nejčastěji však ve 3. trimestru pokračuje štafeta hormonální rýmy, která začíná v polovině těhotenství. Po 30 týdnech je „rýma těhotných žen“ běžným jevem a může trvat až do narození.

Nastávající matky začínají panikařit, protože porod je „na nose“, a tady to je... Existuje v pozdějších fázích riziko rýmy během těhotenství? Není-li běžné nachlazení spojeno s viry a bakteriemi, nehrozí žádné nebezpečí. Plod je již dlouho tvořen a nic nemůže ovlivnit jeho tvorbu.

Prodloužené nazální ucpání u těhotné ženy přináší nepříjemné chvíle nejen jí, ale může se také stát zdrojem nedostatku kyslíku pro dítě. Důsledky hladovění kyslíkem jsou podváhu dítěte a další negativní důsledky.

Pokud vás v průběhu 2-3 trimestru vadí často, popsali jsme jejich léčbu v článku [jak se zbavit nachlazení v pozdních stádiích těhotenství].

Rýma, která se objevila na konci těhotenství (po 37 týdnech) a není doprovázena dalšími příznaky, nepředstavuje žádné nebezpečí. S přídavkem kašle, horečky, bolestí v krku - těhotná žena v pozdním období může být umístěna na prenatální oddělení observatoře nemocnice. Jedná se o zvláštní oddělení, kde jsou ženy umístěny se známkami infekce nebo které nebyly podrobeny komplexnímu prenatálnímu vyšetření.

Bakteriální rýma na konci těhotenství může způsobit fetální infekci ihned po narození dítěte.

Ve 3. trimestru těhotenství může žena sama používat pouze solné roztoky. Všechny ostatní léky pro léčbu nachlazení předepisuje lékař v závislosti na příčině snot..

Rýma v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství může nastat z mnoha důvodů, proto by měla být léčba koordinována s odborníkem. Neztrácejte čas, peníze ani nervy za ošetření, které by mohly poškodit vás a vaše dítě. Těhotenství je maraton ve věku 9 měsíců a musí být dokončeno se vší zodpovědností a důstojností.!

Jak se zbavit hlenu při nošení dítěte - užitečné tipy

Co a jak zacházet s nachlazením během těhotenství, co je možné a nemožné

V případě nemoci je důležité vědět, jak zacházet s rýmou během těhotenství. Užívání léků během těchto měsíců se nedoporučuje, ale zároveň nepříjemné příznaky přinášejí nepohodlí nejen ženě, ale i nenarozenému dítěti.

Akutní průběh nemoci

Normální vazomotorická rinitida těhotných žen nepotřebuje léčebné kúry, ale musí být přijata opatření, která zabrání připojení infekce. Co mohu udělat, abych zastavil příznaky a léčbu, zastavil šíření infekce? Stačí si opláchnout nos solnými roztoky, ventilovat místnost, zvlhčit vzduch, jíst potraviny bohaté na vitamíny.

Jak odlišit těhotnou rýmu od infekčního procesu, pomohou některé projevy. Rýma těhotných žen se projevuje pouze malou nosní kongescí a menšími sliznicemi. Mezi příznaky těhotné rýmy patří zvýšení tělesné teploty, slabost, poruchy spánku. Druhým trimestrem projde sám.

Akutní rýma během těhotenství je často způsobena viry. Příčinná látka vstupuje do těla kapičkami přenášenými vzduchem, proto by se těhotné ženy měly vyhýbat hromadným davům, častěji si mýt nos a omýt dutinu oxolinovou mastí..

Rýmu u těhotných žen může doprovázet nejen hlen. Mezi další příznaky lze uvést zvýšení tělesné teploty, kašel, bolest v krku. Tělo se cítí slabé. Léčba by měla být zahájena co nejdříve. Samoléčení je zakázáno, pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Jaká je rizika rýmy během těhotenství?

Odpověď na otázku, zda je rýma v těhotenství nebezpečná, je určitě pozitivní. Bez ohledu na to, jak dlouho to trvá, příznaky vedou k fetální hypoxii. Rýma zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu, vede k vývojovým patologiím.

Tělo těhotné ženy v 1. trimestru zažívá závažné hormonální změny. Hladina některých hormonů stoupá, v důsledku výskytu nového kruhu krevního oběhu se zvyšuje množství cirkulující krve. Všechny tyto změny ovlivňují činnost všech vnitřních orgánů. Práce nosních struktur není výjimkou, objevuje se rýma těhotných žen.

Dutina se stává tenčí, bobtná, vysychá, vyvíjí se nosní kongesce. Ochranné síly jsou sníženy a jakékoli nepříznivé faktory mohou způsobit rýmu i během těhotenství. Při narušení dýchání nosem, přerušení toku kyslíku do těla, objevení se bolesti hlavy, což vše nepříznivě ovlivňuje vývoj embrya.

Rýma v časném těhotenství může způsobit nejen alergeny, viry, plísně a bakterie, ale také různé nádory, polypy, proliferaci adenoidů, časté stresy. Těhotenství vyvolává exacerbaci chronických onemocnění spojených nejen s nosohltany, ale také se srdečním systémem, který také ovlivňuje imunitu..

Rýma v prvním trimestru těhotenství se doporučuje léčit bez použití chemie.

Je lepší dělat s lidovými prostředky, které nemají prakticky žádné kontraindikace. V prvních týdnech těhotenství jsou orgány dítěte položeny, takže léčba rýmy pomocí léků se vysoce nedoporučuje.

Rýma během trimestru těhotenství 2 není pro dítě tak hrozbou. Placenta v této době již může mít ochrannou funkci. To však nevylučuje vývoj komplikací v důsledku nedostatku kyslíku. Od rýmy ve druhém trimestru můžete opláchnout nosní kanál roztokem mořské soli nebo odvarů bylin. Je dovoleno vštípit kapky pinosolu.

Rýma v druhém trimestru těhotenství způsobuje hladovění kyslíkem, což vede k narození dítěte s narušenou funkcí nervového systému nebo mozkových struktur. Dodávka živin plodu je přerušena, v důsledku toho začíná zaostávat v růstu a vývoji. Ve 4. až 5. měsíci těhotenství se vytvoří endokrinní systém dítěte, proto může hypoxie způsobená rýmou během těhotenství ovlivnit jeho tvorbu.

Může se objevit také rýma během trimestru těhotenství 3. A nejnebezpečnějším důsledkem, stejně jako v ostatních dvou trimestrech, je nedostatek kyslíku. Patogeny, které způsobují rýmu po 39 týdnech těhotenství, mohou vstoupit do plodové vody, což vede k narození již infikovaného dítěte.

Tento stav může způsobit stárnutí placenty a její ochranné síly jsou výrazně oslabeny. Složky drog, které negativně ovlivňují vývoj dítěte, se mohou snadno dostat do jeho těla.

Když se po 38 týdnech těhotenství objevila rýma, musíte se ji pokusit co nejdříve vyléčit. Běžné nachlazení v posledních měsících je pro dítě nebezpečné. U těhotných žen můžete nádchu léčit inhalací, zahřát nos suchým teplem. Můžete vařit čaj s malinami, citronem nebo medem.

Rinitida se často vyvíjí před samotným narozením. A mnoho pacientů si uvědomuje, že bezprostředně po narození tento uzel prošel. To může být způsobeno ostrými změnami hormonálního pozadí..

Dlouhodobá nemoc

Pokud zima nezmizí během těhotenství, příznaky trvají déle než 10 dní, pak se jedná o prodloužený průběh nemoci. Možná, že nemoc má chronický průběh, nebo se infekce rozšířila do paranasálních dutin.

Nachlazení může být zpožděno kvůli zánětu v dutinách. Vyvíjejí se nemoci, jako je čelní sinusitida, sinusitida, ethmoiditida, sphenoiditida. Pacientka se obává častých bolestí hlavy, nosu nedýchá, je cítit nepříjemný pocit tlaku a prasknutí, z nosu může vytékat hnisavý výtok. Tělesná teplota stoupá na vysokou úroveň.

Způsob, jakým lze léčit sinusitidu, závisí na závažnosti onemocnění. Téměř vždy, jen antibiotika mohou bojovat proti nepříjemným symptomům, které by měly být přijaty v přesně definované dávce. Může být provedeno nazální zavlažování nebo propíchnutí zasaženého sinu. Po odeznění akutních příznaků mohou být provedeny fyzioterapeutické procedury..

Dlouhotrvající rýma během těhotenství může být narušena alergiemi (neustálý kontakt s dráždivými látkami), patologickými změnami spojenými s cévami v nosní dutině (vazomotorická rinitida). Pokud dráždidlo není odstraněno, pak se nemoc dlouho táhne.

Chronická rýma během těhotenství se vyvíjí na pozadí častých nachlazení, neléčených onemocnění nosohltanu nebo sinusitidy, nesprávného užívání vazokonstrikčních léků.

Chronická rýma během těhotenství se projevuje kongescí jedné nosní dírky, pak další. Při vodorovné poloze těla se příznak zhoršuje. Znepokojuje se neustálým výtokem z nosu hnisavým nebo sliznatým charakterem.

Jak mohu léčit rýmu během těhotenství?

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit rýmy během těhotenství. Při výběru léku bere lékař v úvahu původce nemoci. Obzvláště se nedoporučuje léčit rýmu během časného těhotenství vazokonstrikčními látkami.

Mnoho nosních kapek obsahuje složky, které přispívají ke zúžení krevních cév, takže je škodlivé je používat. Jak jejich účinek ovlivňuje plod? Zvyšují krevní tlak, mění průchodnost kapilár placenty, snižují tok důležitých složek plodu. Jejich použití je možné pouze ve vážných případech, při přísném dodržení dávky.

Rýmu v prvním trimestru těhotenství lze léčit kapkami Pinosolu, ale jejich použití by nemělo trvat déle než týden. Jako součást rostlinných složek, které dezinfikují povrch, zmírňují zánět, snižují otoky a ředí viskózní hlen.

Jak léčit rýmu během těhotenství ve 2. trimestru? Od 2 trimestrů během těhotenství se ošetření provádí kapkami nebo nazivinovým sprejem. Eliminují otoky a usnadňují dýchání nosem. Doba jejich použití by neměla přesáhnout tři dny. V případě onemocnění u těhotných žen ve 3. trimestru můžete použít takové vazokonstrikční kapky jako Tizin, Delufen, Nazaval.

Rýmu ve třetím trimestru těhotenství lze léčit kortikosteroidy. Taková léčiva významně snižují zánět, zlepšují dýchání a urychlují zotavení. Méně toxické jsou drogy jako: prednison, dexamethason, nasonex.

Během léčby rýmy u těhotných žen ve 2. trimestru mohou být použity masti, například Fleming nebo Evamenol. Tato léčba zmírňuje zánět a zastavuje šíření choroboplodných zárodků. Silný výtok z nosu je způsoben sušením. V doporučeném dávkování složky nepronikají placentární bariérou.

Rýma těhotných žen v žádném z jejích projevů není úplná, aniž by se umyl nos fyziologickým roztokem. Vhodné jsou léky na rýmu jako Aquamaris, Aqualor, Humer. Umožní vám vynést životně důležité produkty bakterií, zvlhčit slizniční povrch, zmírnit zánět a zabránit tvorbě suchých krustů.

Ve všech třech trimestrech můžete užívat tablety Sinupret. Jedná se o kombinovaný lék na součásti zařízení. Tenký hlen, zmírňuje zánět, stimuluje imunitní systém.

V 1. trimestru, během těhotenství z rýmy, lze použít lék Salin. Kapky během léčby nachlazení pomáhají zmírnit zánět, ztenčit hlen a usnadnit dýchání.

Antiseptikum Miramistin nemá toxický účinek na tělo dítěte. Léčba nachlazení těhotných žen je schopna bojovat proti patogenům. Zvyšuje lokální imunitu, zastavuje šíření zánětu, zabraňuje opětovné infekci. Můžete léčit rýmu po dobu 37 týdnů těhotenství.

Léčba nachlazení po porodu zahrnuje mytí nosu (Aquamaris, No-salt), instilaci šťávy z aloe nebo Kalanchoe do nosu. Můžete použít vazokonstrikční kapky Nazivin, Nazol. Nechte stoupat na nohou, provádějte inhalace.

Jak rychle vyléčit rýmu, skladby lidových receptů

Mnoho přísad, které jsou součástí lidových léků na nachlazení během těhotenství, nenarozené dítě nepoškozuje. Některé z nich však mohou vyvolat alergickou reakci a nepříznivě ovlivnit těhotenství..

Existuje několik osvědčených způsobů, jak vyléčit rýmu během těhotenství doma..

 • Je dovoleno vyléčit těhotnou rýmu s česnekem nebo cibulovou šťávou. Před instilací zředit rostlinnou šťávu vodou ve stejných poměrech.
 • Léčba nachlazení u těhotných žen ve 3. trimestru může být doprovázena nakapáním řepy nebo mrkvové šťávy do nosu..
 • Při běžném nachlazení v časných stádiích těhotenství je užitečné brát léčivé čaje na základě heřmánku, tymiánu a šípku..
 • Pomozte se v průběhu těhotenství zbavit výtoku z rýmy. Můžete nadechovat páru vařených brambor, odvar z bylin (například vařit heřmánek, tymián nebo šalvěj). Cope s snot může vdechovat éterické oleje.
 • Lubrikovaná nosní křídla s balzámem Asterisk.

Inhalační relace by neměla přesáhnout 6 minut. Musí být provedeno před jídlem nebo nějakou dobu po snídani nebo obědě. Po zákroku potřebujete alespoň půl hodiny, abyste byli v teple..

Co jiného lze použít pro nachlazení? Obvyklé fyzioterapeutické metody pro léčbu rýmy během těhotenství nelze provést, ale můžete použít suchou hořčici, která se nalije do ponožek, uvázat šátek kolem krku, aplikovat na nos suché teplo.

Akutní masáž pomáhá rychle léčit rýmu během těhotenství. Tento postup snižuje oblast otoků a zánětů. Masážní pohyby ve směru hodinových ručiček vedou k nosnímu můstku, nosním křídlům, obočím.

Nebezpečí rýmy během těhotenství

Tělo ženy během těhotenství prochází mnoha změnami. Každý trimestr se vyznačuje svými vlastními problémy a úzkostmi. Ale když nastávající matka onemocní, skutečná panika začíná u ženy i jejích příbuzných. Zejména těhotné ženy jsou zranitelné během prvního trimestru, kdy dochází k hormonálním změnám, snížení imunity a náladám. „Častý“ nos většinou způsobuje potíže. Kromě toho se takové onemocnění může objevit za každého počasí a ročního období..

Nejčastějším důvodem je běžné nachlazení. Pokud byly dříve mrazy, větry a deště pevně tolerovány, může nyní těhotná žena díky oslabené imunitě snadno zachytit ARVI (akutní respirační virovou infekci). Což je mimochodem přirozený mechanismus přijímání embryí tělem nastávající matky. Jinak by došlo k odmítnutí plodu.

U žen v choulostivé situaci existují i ​​jiné příčiny běžného nachlazení. Může to být situační reakce na různé vnější faktory, například na studený vzduch nebo štiplavý zápach. K vysušení sliznice někdy dochází v důsledku suchého vzduchu v místnosti, kde je žena neustále.

Vasomotorická rýma u těhotných žen je spojena s hormonálním nárůstem v důsledku restrukturalizace těla. Po porodu obvykle zmizí bez léčby. Vyznačuje se otokem nosní sliznice s hojnými akumulacemi. Jiná chronická onemocnění, jako je sinusitida, polypy, sinusitida atd., Mohou také způsobit prodloužený výtok z nosu..

Každý ví, že výtok z nosu je také projevem alergie, chronické nebo sezónní. Během těhotenství se vyskytuje jako individuální reakce na vnější prostředí v důsledku zvýšené citlivosti těla.

Je zřejmé, že v první řadě musíte zjistit jeho příčinu. Pokud to není běžné nachlazení, pak lékař pouze vytvoří léčebný režim. V případě alergií je nutné provést komplexní testy, aby bylo možné určit látku, která odmítá ženské tělo.

Při sebemenším náznaku jakéhokoli onemocnění by těhotná žena měla okamžitě vyhledat kvalifikovanou pomoc od předního lékaře. Obtížnost spočívá v tom, že nejsou okamžitě zaregistrováni na prenatální klinice, ale v raných stádiích existuje vysoké riziko spontánního potratu. Pokud tedy žena chce porodit zdravé dítě, musí se nejprve o sebe postarat sama. Nejprve však potřebujete vědět o některých procesech spojených s vývojem embrya.

Neexistují tedy žádné „maličké“ důvody, proč by žena čekala dítě. Toto pravidlo platí také tehdy, když se během těhotenství objeví výtok z nosu. 1 trimestr je obzvláště riskantní. V této době se formují hlavní orgány budoucího člověka. Zvažte význam probíhajících procesů každý týden. Již ve třetím týdnu embryo nabírá tvar, nervový, svalový a kosterní systém se v něm začíná formovat.

Od 4. do 7. týdne se objeví žaberní štěrbina. Od této chvíle je okysličení placenty nesmírně důležité. Také srdce začíná bít v zárodku. Toto je živé zvíře s hlavou, pažemi, nohama. V sedmém týdnu má „pulec“ smyslový orgán, vestibulární aparát. Od osmého týdne se embryo stává člověkem. Jeho tvář se tvoří - objevují se ústa, nos, uši. Do devátého týdne se pohybuje malá paže, kratší než 1 cm, pohybuje rukama a nohama, na nichž jsou vidět drobné nehty. Zatímco jiní si nevšimnou změn ve tvaru postavy, uvnitř ženy probíhají složité procesy narození nového života.

Není třeba říkat, že blaho budoucí matky je v této době nesmírně důležité. Je nutné se postarat a pokusit se hrát bezpečně, aby nedošlo k onemocnění. I když se jedná o jednoduchý výtok z nosu během těhotenství. 1. trimestr je také charakterizován skutečností, že nově se objevující dítě už má hmatové pocity. V jedenáctém týdnu rozlišuje chutě, a pokud matka snědla něco špatného, ​​zamračil se a pokusil se polykat méně. Je zřejmé, že ne každý lék se k němu bude líbit, nemluvě o „výhodách“. Většina léků je kontraindikována během těhotenství, protože vstupují do plodové vody a jsou embryí zcela absorbovány..

Zatímco je maličký v těle těhotné ženy, jeho plíce jsou naplněny tekutinou a nefungují. Placenta je jediným zdrojem kyslíku, který je obohacen krví ženy. Matka a plod jsou tedy úzce propojeny.

Těhotné ženy s obtížným dýcháním nedostávají dostatek kyslíku do placenty. To způsobuje fetální hypoxii. Běžné nachlazení tedy může být velmi nebezpečné, pokud je během těhotenství doprovázeno zánětem v nosní dutině a rýmou. 1. trimestr je nejdůležitější fází vývoje embrya. Hladina kyslíku způsobuje odchylky v jeho tvorbě, včetně patologie mozku.

Kromě rizika pro dítě vedou nemoci nosní dutiny k řadě komplikací i samotné těhotné ženy. Těžký výtok z nosu někdy teče do tracheitidy nebo bronchitidy, protože přispívá k zánětlivým procesům na sliznicích. Koneckonců jsou tato onemocnění vyvolávána nejen viry, ale také bakteriemi.

Během těhotenství je dokonce i nachlazení zákeřné. Rýma, která ji doprovází, může být způsobena zabavenou infekcí. To vytváří rizikové faktory při porodu dítěte. Například pro běžné nachlazení můžete vzít chřipku, což je nebezpečné pro její důsledky..

Alergie také není neškodná, která se v některých případech vyvine na bronchiální astma..

Proto je před zahájením léčby nutné zjistit příčiny běžného nachlazení.

Jak již bylo uvedeno, je lepší nemedikovat. Hlavním problémem, kterému těhotná žena čelí, je to, že ne všechny nachlazení lze použít v zajímavé poloze..

V žádném případě by neměly být použity vazokonstrikční kapky. Za prvé, jsou návykové a po chvíli přestanou pomáhat. Za druhé, zvyšují krevní tlak.

Nosní kapky mohou být nahrazeny lidovými prostředky. Například řepná šťáva zředěná vodou. Je však třeba si uvědomit, že ve velkém množství spaluje sliznici. Podobná situace s řešením na bázi cibule. Obecně není tradiční medicína tak jednoduchá. Někdy je účinnější než léčiva.

Dnes jsou homeopatickými léky proti nachlazení dobrou alternativou. Obsahují přírodní ingredience, ale jsou dávkově pečlivě kalibrovány. Nicméně vzhledem k citlivosti během těhotenství a možným alergickým reakcím by se neměly používat bez konzultace s lékařem.

Nejbezpečnější způsob, jak se zbavit běžného nachlazení pro dospělé a děti, je pomocí solných roztoků.

Použití roztoků na bázi solí vám umožňuje dosáhnout několika cílů najednou. Za prvé, nemůžete používat léky na nachlazení, to znamená, použít jako samostatnou léčbu. Nebo naopak kombinovat s jinými léky ke zlepšení jejich účinku. Za druhé, praní eliminuje příčinu podráždění a snižuje pravděpodobnost alergických projevů. Za třetí, roztok dezinfikuje nosní dutinu. Začtvrté, zavlažování sliznice zlepšuje výkon kapilár, posiluje jejich stěny a normalizuje průtok krve. Zapáté, sůl zmírňuje otoky, což těhotné ženě umožňuje „dýchat“.

Řešení lze připravit doma. Obvyklá koncentrace je 1 čajová lžička mořské soli na 1 šálek vody. Kromě toho je vhodné používat hotové spreje, jako je Humer, Aqua Maris atd. Zpočátku byly určeny pro děti, ale dnes existují jejich analogy z běžného nachlazení pro dospělé.

Opláchněte si nos asi čtyřikrát denně. Pokud nosní rýma pronásleduje těhotnou ženu po dlouhou dobu, pak se procedury provádějí po dobu 1–2 týdnů. Potom můžete provádět preventivní injekce 2-3krát týdně.

Existují různé způsoby praní. V pokročilém stádiu je nutné roztok absorbovat jednou nosní dírkou a vyplivnout ji ústy. Tím se dosáhne úplného uvolnění nosohltanu ze sliznic. Jemnější možností je postřik nosních dírek nebo pipetování.

Dalším jemným a účinným prostředkem jsou inhalace při nachlazení. Jedním z nejjednodušších způsobů je „dýchat“ přes hrnec horkých brambor, pokrytý ručníkem tak, aby se nevpustil studený vzduch. Díky tomuto „ošetření“ se sliznice zvlhčí, odstraní se zánětlivé procesy, odstraní se sputum. Vdechnutí lze provést éterickými oleji nebo vařením eukalyptových listů. Pravda, existuje názor, že to není neškodné a někdy páry přispívají k hlubšímu proniknutí infekce, což způsobuje bronchitidu, pneumonii nebo pohrudnici. Inhalace jsou dobré při prvních známkách malátnosti..

Proto musí být během postupu dodržována bezpečnostní opatření. Vdechování páry se doporučuje 1–1,5 hodiny po jídle. Jejich trvání by nemělo přesáhnout 3 minuty. Musíte přidat pouze osvědčené léky a éterické oleje, s ne více než 3 kapkami najednou.

V průběhu těhotenství nestojí za to inhalace páry. Mohou být nahrazeny suchým zahřátím nosní přepážky solí nebo speciálními zařízeními.

Aby se předešlo popálení, je lepší používat inhalaci s nachlazením s rozprašovačem. Formulace na předpis se liší v závislosti na příčině onemocnění. Například s edémem nemůžete použít éterické oleje, které by ho mohly zhoršovat. Pro nachlazení jsou protizánětlivé léky jako Rotokan nebo Sinupret bezpečné..

Minerální voda se používá k zvlhčení sliznice dýchacího traktu, počínaje nosohltany. Nejnebezpečnější jsou inhalace rostlin s rozprašovačem při nachlazení. Jejich recepty jsou jednoduché. Užitečné jsou sušené listy dubových, březových, lipových a heřmánkových květů, máty, levandule. Mají baktericidní vlastnosti a pomáhají vyrovnat se s infekcemi..

Než se zachází, je lepší nedovolit protivenství! Existuje několik jednoduchých způsobů..

 1. Mokrý dům každý den. Zbavte se prachu v pohovkách, křeslech, kobercích. Pravidelně větrejte místnost a sledujte vlhkost vzduchu..
 2. Zavlažujte nosohltanu fyziologickým roztokem 1-2krát týdně. Po návštěvě veřejných míst tento postup také nebolí.
 3. Doma si můžete kolem krku pověsit hlavu česneku a před spaním položit vedle postele talíř s nakrájenou cibulkou nebo česnekem.
 4. Hodně chodit, dýchat čerstvý vzduch.
 5. Udržujte dobrou náladu a dobrou náladu. Všimněte si, že lidé s pozitivním výhledem mají několikrát méně pesimistů.

Pamatujte, že během těhotenství není neškodný výtok z nosu. 1. trimestr - nejdůležitější období pro utváření zdraví nenarozeného dítěte! Postarej se o sebe a život dítěte. K tomu není třeba tolik - zjistit příčinu nemoci a zvolit bezpečnou a účinnou léčbu. A co je nejdůležitější - věřit, že všechno bude v pořádku.

Zvýšená citlivost těhotné ženy na nachlazení je způsobena snížením imunitní reaktivity. Tato fyziologická vlastnost tohoto období vám umožňuje udržovat těhotenství a zabránit spontánnímu potratu. Výsledkem dočasné imunodeficience může být častý výtok z nosu. V článku se budeme zabývat tím, jak rýma ovlivňuje plod během těhotenství, jak se chránit před nežádoucími důsledky.

Nosní kongesce není vždy důsledkem infekční rýmy, protože hormonální fluktuace předurčují expanzi krevních cév a výskyt otoku nosní sliznice. Obvykle se z druhého trimestru vyvine rýma těhotných žen.

Chcete-li vybrat správné léky, musíte pochopit, co způsobilo nachlazení. To může být:

 • hormonální fluktuace;
 • infekční choroby (virové, bakteriální);
 • alergické reakce.

S nástupem těhotenství se žena stává citlivější nejen na nachlazení, ale také na stresové faktory. Podchlazení, kontakt s nemocným, špatná výživa - to vše v kombinaci může vést ke vzniku symptomů, jako jsou:

 1. rinorrhea (výtok z nosu může být vodnatý, viskózní, transparentní nebo nažloutlý);
 2. nosní kongesce, která vede k potížím s nosním dýcháním;
 3. hypertermie (pozorovaná u infekčního původu rýmy);
 4. bolesti hlavy, závratě, špatná chuť k jídlu a ospalost mohou být důsledkem intoxikace a hypoxie;
 5. bolest v paranasální oblasti, která indikuje vývoj sinusitidy;
 6. alergická rinitida se může obtěžovat kýcháním, kašlem, svěděním a známkami konjunktivitidy.

„Těhotné“ období pro ženu je jedním z nejdůležitějších v jejím životě, ale obyčejná zima může zatemnit jeho průběh. Na pozadí nástupu příznaků nemoci se žena cítí konstantní únava, krevní tlak se může zvyšovat a může se rozvinout toxikóza..

Vznik zánětlivého ohniska v nosohltanu vede ke zvýšenému riziku komplikací spojených s rozšířením zánětu do okolních orgánů. Je tedy možné:

 1. vývoj laryngopatie, když se otok rozšíří na sliznici orofaryngu. Symptomaticky se tento stav projevuje bolestmi v krku, chrapotem a kašlem;

Kašel během těhotenství je vystaven riziku předčasného porodu nebo potratu, protože zvýšený nitrobřišní tlak vede ke zvýšenému tonusu dělohy.

 1. ztráta sluchu - kvůli otoku sliznice Eustachovy trubice a narušení funkce dýchacích cest. Žena si může všimnout, jak si „zasadí“ uši;
 2. vývoj angíny, faryngitidy. Obtížné dýchání nosem způsobuje, že žena dýchá ústy, takže studený, neupravený vzduch se dostává do kontaktu se sliznicí orofaryngu a poškozuje ji;
 3. výskyt sinusitidy (frontální sinusitida, sinusitida). Riziko onemocnění se zvyšuje, pokud žena měla před těhotenstvím chronickou sinusitidu. Komplikace je způsobena aktivací bakteriálních mikrobů nebo přidáním nových patogenních patogenů;
 4. výskyt ataku bronchospasmu, pokud je příčinou onemocnění alergický faktor.

Jaká je rizika rýmy během těhotenství pro embryo?

Pokud je příčinou nazální kongesce u těhotné ženy infekční onemocnění, existuje riziko fetální infekce embrya.

To je pozorováno, pokud se infekce z nosohltanu začne šířit proudem krve v celém těle.

Co jiného je nebezpečná rýma?

 • nosní přetížení vede k narušení výměny plynu v plicích. Je to způsobeno dvěma faktory. Zaprvé se zvýšením dělohy stoupá bránice výš a výš, čímž podporuje plíce a snižuje jejich dýchací kapacitu. Na druhé straně méně kyslíku vstupuje do plic kvůli nosní kongesci, která vede k hypoxii plodu. Nejcitlivější nervová tkáň na hladovění kyslíkem proto zvyšuje riziko mentální retardace embrya;
 • hypertermie je fyziologický rys těla, který naznačuje boj s imunitou proti infekci. Největší nebezpečí je pozorováno v prvním trimestru. Závažnost komplikací horečky závisí na její úrovni, příčině, trvání a trvání těhotenství. Hypertermie narušuje syntézu bílkovin, díky čemuž se mohou tvořit poruchy nervového, kardiovaskulárního systému, kostry obličeje a svalů. Kromě toho je vysoká dlouhodobá horečka plná fetální smrtí embrya, zvýšeným tonem dělohy, narušeným oběhem v placentě a fetální hypoxií..

Kombinace příznaků onemocnění tedy zvyšuje riziko:

 1. Spontánní potrat;
 2. výskyt malformací;
 3. blednutí plodu;
 4. předčasný výtok plodové vody;
 5. intrauterinní infekce;
 6. rozvoj fetoplacentální nedostatečnosti, díky čemuž placenta ztrácí schopnost plně poskytovat plodům živiny a kyslík.

Komplikace rýmy mohou být způsobeny nesprávným zacházením..

Dnes existuje mnoho léků, které pomáhají eliminovat příznaky běžného nachlazení. Každá žena musí vědět, že během těhotenství byste měli být při výběru léků velmi opatrní. Jejich terapeutický účinek u rýmy může být pro embryo škodlivý..

Často s výskytem výtoku máme sklon vštípnout nos vazokonstrikčními kapkami. To pomáhá dočasně eliminovat nachlazení a obnovit nosní dýchání. Účinkem léku je snížení sekrece a otoku sliznice v důsledku zúžení lokálních krevních cév.

Pokud používáte velké dávky, je zde možnost vzniku systémového vazospasmu, což je během těhotenství velmi nebezpečné. Proč by se vasokonstrikční kapky měly během těhotenství používat opatrně?

 1. drogy rychle pronikají placentou do těla embrya, které je plné mutací a smrti;
 2. zúžení krevních cév snižuje přísun výživy a kyslíku do embrya, což vede k jeho hypoxii;
 3. je také pozorováno zhoršení zásobování krví v důsledku snížení myometria.

S rozvojem alergické rýmy musíte vědět, které antihistaminika jsou bezpečné a které mohou poškodit nenarozené dítě..

AntihistaminikaDifenhydraminMůže vést k srdečním vadám, zvyšuje riziko spontánního potratu v důsledku zvýšení tonusu dělohy
Suprastin, Cromolin SodiumZakázané však později lze použít jako poslední možnost
Pipolfen, TavegilJsou zakázány
Cetirizine, ClaritinSe souhlasem lékaře
Solné roztokyAqua Maris, delfín, bez soliPovoleno po celé těhotenství, indikováno k léčbě a prevenci
VasokonstriktorTizin, XymelinPovoleno s opatrností.
Nazivin, NazolJsou zakázány
Bylinný lékPinosolZakázáno na alergie na éterické oleje
Homeopatické lékyDelufenPovoleno. Má antimikrobiální, antialergické, protizánětlivé a antiedematózní účinky
Antibakteriální látkyBioparox, IsofraSe souhlasem lékaře po 14 týdnech těhotenství

Nebezpečí užívání drog se zvyšuje, pokud je používáte ve velkých dávkách a po dlouhou dobu. Kromě negativního účinku na embryo vedou vazokonstrikční léky ke vzniku sucha nosní sliznice u těhotné ženy, závislosti a chronické atrofické rinitidě.

Nezapomeňte, že délka léčby může být zkrácena, pokud budete dodržovat některá doporučení:

 1. pitný režim by měl být 1,5 až 2 litry denně. Jeho objem musí být kontrolován lékařem, aby se zabránilo zvýšenému otoku. Těhotná potřeba pít ovocné nápoje, teplé mléko, neperlivou vodu, ovocné nápoje nebo čaj;
 2. k odpočinku těla je nutný klid postele;
 3. šťáva z aloe je užitečná při instilaci nosních cest;
 4. mytí orofaryngu a nosních cest je prováděno bylinnými odvarmi (šalvěj, heřmánek) nebo solnými roztoky;
 5. je indikována výživa vitamínů;
 6. je nutné větrání místnosti, mokré čištění a zvlhčování.

Frekvenci nachlazení lze snížit vyhnutím se podchlazení, dlouhým rozhovorům s nemocnými lidmi, zdravým jídlem a trávením volného času venku. Pro těhotnou ženu je navíc důležitá ochrana spánku a stresu. Komplexní prevence nejen posílí imunitní systém, ale také zlepší náladu budoucí matky.

Je rýma nebezpečná během těhotenství? Vše záleží na jeho příčině a taktice léčby. Pokud začnete s mytím nosu včas, zvyšujete svůj pitný režim a berete vitamíny, nemoc rychle ustoupí a nedochází k komplikacím. Hlavní věcí je včasné zaznamenání příznaků a konzultace s lékařem.

Každá osoba trpí rýmou nejméně jednou ročně. Přední otolaryngologové souhlasí s tím, že rýma není jen nejčastějším onemocněním dýchacích cest, ale také nejčastější komplikací infekcí orgánů ORL. Rýma během těhotenství je častým jevem, protože žena v poloze snižuje ochranu imunity.

Pro úspěšný boj proti rýmě je třeba vzít v úvahu příčinu jejího vzhledu, povahu patogenu, průvodní nemoci matky a rysy probíhajícího těhotenství..

Rýma je primární (vzniká samostatně) a sekundární (v důsledku jiných nemocí). Terapeutická taktika v prvním případě spočívá v odstranění příčiny rinorea (odstranění mikroflóry, alergenů, obnovení rovnováhy nervového systému). Sekundární rýma je zbytečná k léčbě, dokud nezmizí nemoc, která k ní vedla.

Příznaky každého typu rýmy jsou podobné: obecná malátnost, horečka nízkého stupně (37 - 37,9 °), hojný výtok z nosu, svědění, bolesti hlavy a slzení. Všichni však mají funkce. U těhotných žen je rinitida akutnější a projevuje se zvýšenou reaktivitou měnícího se organismu.

Nosní sliznice denně produkuje 250 ml tekutiny. Je třeba očistit nos od prachu, mikroorganismů, cizích těles. Vilus epitel podporuje hlen v krku, odkud proudí do gastrointestinálního traktu. Tento jev se nazývá mukociliární clearance. V některých případech se klky začínají pohybovat opačným směrem. Dochází tedy k rýmě.

Příčiny:

 • nedostatek imunitní odpovědi (snížení hladiny protilátek a lymfocytů v krevní infekci);
 • alergická reakce (kvalitativní změny v těle matky vedou k nedostatečným reakcím všech stejných protilátek, jmenovitě imunoglobulinů G);
 • hormonální fluktuace (zvýšená produkce progesteronu, estrogen, produkce prolaktinu placentou vede k otoku nejen končetin a obličeje, ale také všech sliznic);
 • nerovnováha autonomního nervového systému (zvýšená vaskulární propustnost nosní dutiny a její expanze);
 • hyperventilace (zvýšená spotřeba kyslíku vede ke zvýšení minutového objemu dýchání; v důsledku toho sliznice vyschne, dráždí ji a uvolňuje více „vlhkosti“).

V některých případech může rýma způsobit průvodní onemocnění. Za prvé, naše tělo představuje jediný systém (patologie jednoho orgánu způsobuje řadu změn v jiném). Za druhé, nosní membrána nevydrží podráždění vycházející z okolních orgánů (jícen, hltan, dutiny)..

Stačí vyléčit základní onemocnění a rýma zmizí. Jinak se může stát chronickým.

Důvody pro rýmu:

 • infekční ORL choroby (faryngitida, angína, laryngitida, zánět středního ucha, sinusitida);
 • neinfekční onemocnění krku, hltanu, dutin a nosu (polypy, cizí tělesa, deformace nosního septa, anomálie kavernózních tělísek nosní dutiny);
 • patologie jiných orgánových systémů (GERB - jinými slovy, pálení žáhy; pneumonie).

Těhotné ženy jsou náchylné k gastroezofageálnímu refluxnímu onemocnění v důsledku stlačení žaludku zvětšenou děloží. To vede k kyselému refluxu do jícnu ak nosohltanu - dochází k podráždění sliznice.

Zánětlivý proces v nosní dutině nepředstavuje ohrožení zdraví a života plodu nebo matky. Možné komplikace, zejména čelní sinusitida a zánět středního ucha, mohou způsobit mnohem více škody. Spuštění rýmy vede ke skutečnosti, že hlen nahromaděný v dutině dutiny nebo bubínku vyvolává zánětlivé procesy ve strukturách hraničících s mozkem. Následně dochází k meningitidě a poté k encefalitidě..

Nebezpečí však bývá někdy i nekomplikovaná rýma. Například ozena (u obyčejných lidí - zánět nosu plodu) je endemické specifické infekční onemocnění. Nebezpečí spočívá v tom, že onemocnění způsobující Klebsiella ničí kostní tkáň. Kromě atrofie sliznice tedy existuje možnost deformit nosu a dutin. Tato nemoc může být podezřelá s výskytem sekrecí, které voní jako hniloba..

Rovněž je třeba se obávat skupiny B-hemolytických streptokoků alfa. Tento patogen má v membráně proteiny podobné struktuře jako chrupavka, tobolky a vazy našeho těla. Útokem na bakterii imunitní buňky poškozují také vlastní struktury pojivové tkáně. Streptokoková infekce je často komplikována revmatismem, artritidou, lupusem, myokarditidou a chronickou tonzilitidou.

Z období těhotenství je nejvíce „nechráněný“ 1. trimestr. V této době, kdy dochází k pokládání hlavních orgánů a systémů dítěte, mohou mikroorganismy zvrátit průběh organogeneze. Chronická hypoxie embryí před 5 týdny vývoje může vést k potratu. Rýma po 6-7 týdnech potenciálně vede k srdečním vadám, nedostatečnému rozvoji močovodů a ledvin a slinivky břišní. Těhotná rýma po 8-9 týdnech ovlivňuje vývoj očí, obličeje a končetin plodu.

Ve 2. a 3. trimestru je riziko výtoku z nosu minimální - malé snížení množství inhalovaného kyslíku může ve vzácných případech vést k mírné hypoxii novorozence.

Léčba nachlazení závisí na jeho typu. Pro přesné ověření musíte kontaktovat terapeuta, ale před tím můžete provést přibližnou diferenciální diagnostiku.

Zjistěte přítomnost infekce:

 • Infekční rýma začíná suchým stádiem - první den pouze neklid, žádný výtok. Pokud jste začali kýchat bez zjevného důvodu, bakterie vám nedávají za vinu za rýmu.
 • Podívejte se na hlen. Má hnisavý charakter, když krevní buňky ničí mikroflóru. A transparentní v případě alergií nebo vazomotorické rýmy.

Můžete také provést test s vazokonstrikčním lékem: antikongestanty (například efedrin) snižují nosní kongesci zúžením krevních cév a snížením otoku s vazomotorickou a infekční rýmou. Lék nebude mít vliv na alergický proces..

Je obvyklé zabývat se alergickou rýmou s antihistaminiky. Tato skupina léků blokuje uvolňování hlavního zánětlivého faktoru, histaminu. Mnoho léků v této kategorii je kontraindikováno u těhotných žen, protože ovlivňují nervový systém.

U rýmy způsobené hormonální nerovnováhou, hyperventilací, poruchami autonomních funkcí je léčba vybírána individuálně specialistou. Komplex by měl také zahrnovat léky, které opravují celkový stav.

Standardní léčebný režim obsahuje antikongestanty. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je negativní účinek vazokonstriktorů na placentu vyloučen - pokud jsou správně použity, mají pouze lokální účinky. Pokud však trpíte hypertenzí, existuje riziko zvýšeného intrakraniálního tlaku.

V každém případě je lékařská konzultace indikována k léčbě i obyčejného nachlazení. Samoléčení může vést k neočekávaným výsledkům..

Vyfukování je nedílnou součástí léčby nachlazení. Nesprávně provedená procedura může vést ke komplikacím, jako je sinusitida a otitis media..

Otolaryngologové doporučujeme vyšetřit podle následujícího schématu:

 1. Stiskněte jedno z nosních křídel proti septa..
 2. Otevřete ústa, abyste odstranili tlakové rozdíly mezi dutinou středního ucha, paranazálními dutinami a prostředím.
 3. Rychle, ale bez pokusu, vydechněte veškerý vzduch z plic skrz volnou nosní dírku.
 4. Opakujte s druhou polovinou nosu..

Pokud jsou kroky 2-3 provedeny nesprávně, existuje riziko zavedení hlenu pod tlakem do tympanické dutiny zvukovou trubicí nebo do maxilárního sinusu otvorem ve středním nosním průchodu.

Mezi prostředky alopatie pro léčbu těhotných nachlazení jsou upřednostňovány fyzioterapeutické postupy. Nejúčinnější je mytí nosní dutiny izotonickými nebo hypertonickými roztoky mořské soli. V současné době mohou farmaceutické společnosti představovat obrovský výběr solných postřiků: Humer, Chistonos, Aqualor atd. Léky pokrývají širokou škálu cen, ale je mnohem levnější koupit solný roztok..

Výplach nosu by měl být častý a hojný - podstatou tohoto postupu není zvlhčení sliznice. Zaváděním roztoku do nosní dutiny se zaměřujeme na snížení otoků způsobených rozdílem v osmotickém tlaku a na zvýšení tekutosti hlenu. Nahromaděný výboj tak vychází úplně.

Je důležité si uvědomit, že solný sprej funguje pouze ve spojení s vazokonstrikčním lékem. Tato skupina léků uvolňuje cestu k vylučování. Naftizin, Rint, Nazivin - existuje mnoho obchodních názvů, princip fungování je stejný: v každé nosní dírce je povolena jedna dávka dvakrát denně po dobu maximálně 5 dnů. Přečtěte si více o kapkách do nosu během těhotenství →

Všechny léky v této skupině mají vlastnost tachyfylaxe. To znamená, že když se používá déle než týden, tělo si na drogu zvykne. Výsledek: nedostatek účinku, atrofie sliznice a dokonce i zvláštní typ chronické rýmy - léky (chronická nosní kongesce po předávkování vazokonstriktory).

Pro posílení imunity můžete užívat granule vitamínu C a imunomodulátory, které jsou pro plod neškodné. Ty zahrnují extrakt z echinacey, timalin, amiksin atd. Restorativní účinek bude mít také komplexy stopových prvků a vitamíny jiných skupin (B, K, A, D)..

Léčba drogy by měla být kombinována s postupy. Těhotná masáž nohou je vhodná pro těhotné ženy (reflexní impuls při ovlivnění nohou ovlivňuje autonomní reakci, snižuje výpotek hlenu). Zahřívání nosu a paranazálních dutin pomocí vaků zahřáté soli nebo písku je velmi vhodné..

Nejpopulárnější lidové metody, jak se zbavit nachlazení, jsou následující:

 • Inhalace brambor. Vařte 3-4 brambory a kaši. Přidejte nějakou sodu a mořskou sůl. Zakryjte si hlavu ručníkem a nakloňte se nad nádobu. Pravidelně vdechujte a vydechujte nosem. Nevdechujte ostře, aby nedošlo ke spálení sliznice. Mohou být přidány aromatické oleje (olej z čajovníku, který způsobuje silný kýchací reflex, bude mít nejlepší účinek). Pamatujte, že jakýkoli tepelný výkon je kontraindikován u pacientů s hypertenzí..
 • Bylinkový čaj. Smíchejte půl lžičky máty, heřmánku, šalvěje. Přidejte pár šípkových bobulí a kousek citronu. Nalijte vroucí vodu do vývaru. Tento recept je dobrý, protože kromě běžného nachlazení snižuje příznaky faryngitidy, která ve většině případů doprovází rýmu.
 • Kapky aloe šťávy. Vyjměte aloe list a zabalte jej do černé tašky. Vložte do chladničky na dva dny a potom šťávu vymačkejte do nádoby. Nalijte trochu šťávy do kapátka. Kapání 3-5 kapek 3x denně v každém nosním průchodu.
 • Technika qigongu. Zmáčkněte prsty do pěst. Stiskněte vnitřek nosních křídel. Jemně masírujte nosní dírky a přepážku rotačními pohyby.
 • Zahřívání parafínu. Roztavte parafín ve vodní lázni. Výslednou hmotu nalijte do plastového sáčku, spoutejte a zahřejte nos, dokud materiál nezchladne.

Tradiční a lidové metody lze střídat a kombinovat. Je však vhodnější poradit se s lékařem. Osobní vyšetření pomůže odhalit doprovodné nemoci, které jsou kontraindikací pro jmenování určitých léků a postupů. Koneckonců, žena během těhotenství je neobvykle zranitelná.

Autor: Bogdan Zhuravel, mladý specialista,
speciálně pro Mama66.ru

Stále máte otázky? Zeptejte se našich čtenářů a získejte odpověď! Zeptejte se →

Začátek žádoucího těhotenství je vždy radostná událost, protože od chvíle, kdy se v testu ukázaly vzácné dva pruhy, cítí žena velkou odpovědnost nejen za své zdraví, ale také za život svého budoucího dítěte. Běžné nachlazení je schopné zatemnit radostnou událost v kterékoli fázi těhotenství, která je bohužel každá druhá nastávající matka nemocná. Díky hormonálním změnám, které se objevují od okamžiku početí, se ženské tělo stává zranitelnějším vůči různým virům, bakteriím a alergenům.

Důvodem tohoto stavu je snížení imunity, což je norma a vylučuje spontánní potrat. Dočasná imunodeficience často způsobuje rýmu a další příznaky kataru, které pro průměrného člověka nejsou tak nebezpečné jako pro těhotné ženy. Obtížnost při léčbě rýmy u těhotných žen spočívá v tom, že téměř všechny léky jsou kontraindikovány a jediným způsobem, jak překonat nachlazení, je použití tradičních receptů na medicínu, které vždy nefungují nebo jen pomáhají zmírňovat příznaky nemoci. Chraňte se před nachlazením není tak snadné, protože virové infekce jsou častěji přenášeny vzduchovými kapičkami, ale můžete snížit riziko jejich výskytu. Z tohoto důvodu je důležité znát nejen příčiny, ale také to, zda je výtok z nosu během těhotenství nebezpečný, a jak překonat jeho příznaky a chránit se před komplikacemi.!

Viz také - Rýma s krví: příčiny, léčba a prevence.

Během těhotenství může rýma představovat nebezpečí v jakékoli fázi, takže před zvážením možných důsledků je vhodné prozkoumat důvody, proč se tento příznak objevuje. Je velmi důležité znát faktory, které negativně ovlivňují plod během těhotenství, což pomůže vyhnout se kontaktu s nimi, čímž se sníží riziko nachlazení..

Kořenová příčina běžného nachlazení u těhotných žen je považována za infekci, jejíž původci se po průniku do nosní sliznice rychle rozmnoží, což vyvolává zánět, kongesci, otok a další charakteristické znaky. Vzhled rinitidy může vyvolat také jiné příčiny neinfekčního původu, včetně:

 • Alergie.
 • Deformace nosního septa.
 • Nosní mandle.
 • Polypy.
 • Chronická onemocnění ORL orgánů: sinusitida, sinusitida, frontální sinusitida a další.

Ve druhém trimestru těhotenství se může na pozadí hormonálních změn objevit rýma. Rovněž je velmi častá vazomotorická rinitida, která také způsobuje hormonální nerovnováhu a je doprovázena konstantním nazálním přetížením, otokem. Tento typ rýmy není přístupný pro lékařské ošetření a je možné zmírnit stav pouze pomocí pomocných způsobů léčby. Charakteristickým rysem „rýmy u těhotných žen“ během hormonálních změn je často zelený uzel, který se objevuje v důsledku velkého objemu krve a jeho rychlého oběhu. Charakteristické příznaky ve formě tlustého, žlutého nebo zeleného uzlu se vyskytují také u bakteriálních, dlouhotrvajících rinitid, proto je při určování povahy nachlazení vhodné poradit se s otolaryngologem, který určí povahu choroby, předepíše nezbytnou léčbu a dá hodnotná doporučení.

Bude vás zajímat - Inhalace brambor během těhotenství.

V časných stádiích těhotenství, poprvé 11 až 12 týdnů, se vytvoří plod a položí se vnitřní orgány embrya. Během tohoto období jsou všechny léky kontraindikovány, včetně tradiční medicíny. Nebezpečí v této fázi není způsobeno nachlazením, ale jeho příčinami. Pokud se rinitida projeví na pozadí virové nebo bakteriální infekce, existuje riziko jejich proniknutí do krevního oběhu, což může vést jak k ukončení těhotenství, tak k rozvoji patologií v embryu.

Doporučené čtení - rýma v časném těhotenství.

Během tohoto období se nebezpečí může objevit nejen u původců nemoci, ale může být také vyvoláno samotnou ženou, která, která nemá informace o zákazu léků s vazokonstrikčním účinkem, je používá k zastavení příznaků rýmy. Většina nosních kapek a nosních sprejů obsahuje složky, které jsou extrémně nebezpečné pro těhotné ženy, takže před nákupem jakéhokoli léku je třeba si prostudovat pokyny, poradit se s odborníkem.

Doporučená četba - Nachlazení v 1. trimestru těhotenství.

Ve druhém trimestru je rýma méně nebezpečná pro těhotné ženy a plod. Objevuje se nejčastěji na pozadí hormonálních změn nebo stejné virové infekce, alergií. Žena má nejčastěji nosní kongesci, nosní hlen, bolest, bolest v krku a kašel. Nebezpečí takové nachlazení spočívá v tom, že v případě výskytu takových příznaků je narušeno dýchání nosu, je snížen přístup kyslíku k plodu. Pokud nejsou léčebná opatření přijata včas, nedostatek kyslíku má nepříznivý vliv na plod, může vyvolat malformace, zakrnělý růst a v závažných případech i jeho smrt.

Seznam léků, které lze použít ve druhém trimestru těhotenství, je mírně rozšířen, ale přesto je musíte brát s maximální opatrností. Pokud je to nezbytně nutné, můžete aplikovat nosní kapky s dávkou pro děti 0,01% nebo 0,5%. Tyto prostředky pomohou odstranit přetížení a zlepšit přístup k kyslíku..

Třetí trimestr je pro plod méně nebezpečný, pokud jde o ložisko. Během této doby je dítě plně formováno, ale přesto nemůžete opustit rýmu bez pozornosti, protože v této fázi může vyvolat komplikace ve formě:

 • Hypoxie plodu.
 • Předčasné narození.

Pokud se na konci těhotenství ženě podařilo nachladnout, obtěžuje ji rýma a další příznaky katarální horečky, pak se dítě může narodit slabé, předčasné. Je třeba léčit rýmu ve třetím trimestru s mimořádnou opatrností. Žena musí opustit tepelné procedury a také vazokonstrikční kapky v nose. Je dovoleno používat bezpečné prostředky tradiční medicíny, často opláchnout nos fyziologickým roztokem, hodně těžkého nápoje, stejně jako odpočinek a dobrou výživu.

Článek v předmětu - Léčba nachlazení ve 3. trimestru těhotenství.

Během těhotenství by měla žena minimalizovat výskyt rýmy, protože neškodný příznak může na první pohled znamenat celý seznam komplikací, které nejen zhoršují celkový stav nastávající matky, ale mohou být také nebezpečné pro dítě. Nebezpečí spočívá v nazálním přetížení, které ženy vadí. S tímto příznakem je narušena výměna plynu v plicích, v krvi je zaznamenán nedostatek kyslíku, což může způsobit hypoxii. Zejména citlivé na takové narušení mozkových buněk dítěte je proto v budoucnu výrazně zvýšeno riziko zpomalení růstu nebo mentální deviace.

U virových nebo bakteriálních infekcí ORL orgánů a horních cest dýchacích se často kromě běžného nachlazení zvyšuje i tělesná teplota. Při dlouhodobé horečce je narušena syntéza proteinů, což může vést k poruchám nervového, kardiovaskulárního systému. Vysoká a dlouhotrvající horečka může způsobit zvýšený tonus dělohy, zhoršení oběhu v placentě a další závažné stavy. Kombinace příznaků, které se vyskytují s příznaky nachlazení a katarze, může vést k následujícím následkům:

 • Spontánní potrat;
 • fetální malformace;
 • blednutí plodu;
 • předčasný výtok plodové vody;
 • intrauterinní infekce plodu;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • předčasný porod.

Jakákoli z výše uvedených komplikací je pro dítě nebezpečná, proto je důležité, aby byl vyloučen jejich vývoj, léčit nachlazení včas a správně, bez ohledu na povahu jeho původu..

Při prvních známkách rýmy by měla být co nejdříve provedena léčebná opatření, která by měla být zaměřena na obnovení nosního dýchání, snížení počtu sliznic a odstranění otoků. Těhotným ženám se doporučuje používat pouze osvědčené a bezpečné výrobky. V žádném případě nelze pro nos použít vasokonstrikční kapky, protože rychle pomohou s nazálním přetížením, ale zároveň povedou k vazokonstrikci, která může být pro plod nebezpečná..

U těhotných žen je možné léčit rinitidu mytím nosu solným roztokem nebo bylinnými odvarky heřmánku a šalvěje. Procedura se doporučuje až 4x denně. Pomůže vyčistit sliznici virů a bakterií, zlepší nosní dýchání a odstraní přetížení..

Můžete použít lidové léky. Doma připravujte nosní kapky s mrkví, medem, řepou nebo cibulkou. Tyto fondy dobře eliminují příznaky rýmy v prvních dnech nemoci. Pokud nádcha nezmizí do 3 dnů, její příznaky se zesílí, s největší pravděpodobností budete muset přejít na „těžké dělostřelectvo“ - drogy. Můžete používat pouze léky, které jsou povoleny pro těhotné ženy:

 • Pinosol.
 • Euphorbium compositum ve formě spreje;
 • Delfín.
 • Delufen.
 • Vibrocil.

Nosní přípravky lze použít maximálně 3 - 5 dní. Kromě toho musíte monitorovat vzduch v místnosti, denně ventilovat místnost, provádět mokré čištění. Abyste zmizeli příznaky běžného nachlazení, potřebujete v prvních dnech nemoci hodně hojného pití a také odpočinek v posteli. Pomocnými metodami léčby nádchy může být masáž nosu nebo inhalace, pokud na ně nejsou kontraindikace.

Navzdory standardním metodám léčby rýmy během těhotenství je velmi důležité určit její povahu. V některých případech budete možná muset užívat silnější léky, včetně antibiotik, ale o jejich účelu se může rozhodnout pouze lékař.

Články O Neplodnosti