Hlavní Výživa

Vysoký a nízký krevní tlak během těhotenství

To pociťují zejména ti, kteří již před plánováním těhotenství trpěli zvýšeným nebo sníženým tlakem..

Během těhotenství musí nastávající matka pečlivě sledovat změny ukazatelů tlaku, protože to je jeden z nejdůležitějších faktorů, které ukazují, jak dobře funguje váš oběhový systém..

Proč během těhotenství tlak stoupá a klesá

.„Během těhotenství může krevní tlak, dokonce iu žen, které o tom nikdy nepřemýšlely,„ jít do extrémů, “říká doktor. A to je normální fyziologický proces. Úkol budoucích matek je velmi jednoduchý - kontrolovat jejich tlak během těhotenství. Pokud jste před těhotenstvím nenarazili na pokles tlaku, připravte se, že jej budete monitorovat téměř každý den po dobu následujících 9 měsíců.

První tři měsíce těhotenství se vyznačují nízkým krevním tlakem, závratě a únavou. Důvodem je změna hormonálního pozadí u těhotné ženy a projevy toxikózy. Takový pokles je přirozeným projevem a nepředstavuje žádné nebezpečí pro ženu nebo její budoucí dítě. Dlouhodobá a výrazná hypotenze však může ještě hodně poškodit. Může způsobit placentární nedostatečnost, způsobit potíže s transportem kyslíku a živin do dítěte. Také hypotenze může nepříznivě ovlivnit samotný proces porodu a oslabit práci.

Druhý trimestr těhotenství se vyznačuje hypertenzí - vysokým krevním tlakem. Jak se objem krve v těle zvyšuje, srdce je nuceno aktivovat a posílit svou práci. Příznaky vysokého krevního tlaku jsou časté bolesti hlavy, rychlý srdeční rytmus, tinnitus, závratě a rozmazané vidění..

Vysoký krevní tlak může být v počátečních fázích velmi nebezpečný. Tento stav může ovlivnit nejen vývoj dítěte, ale také způsobit krvácení, hypoxii, předčasné oddělení placenty a potrat. Ohroženy jsou ženy, které před těhotenstvím měly problémy s vysokým krevním tlakem, onemocněním ledvin, obezitou a hormonálními změnami.

Nejlepší je řešit podobné problémy ve fázi plánování těhotenství, aby se zabránilo následným možným komplikacím.

Nízký (snížený) tlak během těhotenství

Nízký krevní tlak během těhotenství se často snaží léčit pravidelným používáním kávy. Během těhotenství jsou taková opatření nesmírně nežádoucí, protože káva má schopnost odstranit tekutinu z těla, což je pro nastávající matku zcela zbytečné..

Nejlepší je upravit si stravu, pít dostatek tekutin po celý den a dobře spát..

Těhotné jóga, denní kontrastní sprcha a lehká masáž také pomohou v boji s příznaky hypotenze. Pokud jsou problémy s nízkým krevním tlakem mnohem závažnější, než se zdá na první pohled, musíte se poradit s lékařem. Pouze on vám může předepsat speciální léčbu.

Pokud je u zdravého člověka tlak považován za normální s ukazatelem 120/80 mm Hg, pak u těhotných žen je rozsah normy mírně odlišný - od 100/60 do 130/90 mm Hg.

Viníkem nízkého tlaku v prvním trimestru je hormon progesteron. Poskytuje snížení děložního tónu, zabraňuje potratům a zároveň uvolňuje stěny krevních cév, což vede k nízkému tlaku.

Pokud je tlak katastroficky nízký (pod 100/60), měli byste se okamžitě poradit se svým lékařem.

Příznaky nízkého krevního tlaku během těhotenství:

 • slabost,
 • ospalost,
 • nedostatek vzduchu,
 • bolest hlavy,
 • rozptýlená pozornost,
 • nevolnost,
 • ztmavnutí v očích,
 • závrať,
 • hluk v uších.

Největším nebezpečím nízkého tlaku je zpomalený krevní oběh v placentě. V tomto případě plod nedostává potřebné množství kyslíku a živin, v důsledku čehož může nastat vývojové zpoždění. A s lékařským dohledem a péčí je tlak snadno normalizován.

Jak zvýšit krevní tlak během těhotenství?

Prvním varováním nejsou žádné léky, které si sami předepisujete. Problém je v tom, že i nevinné léky, které zvyšují krevní tlak, mohou mít v případě těhotenství negativní vedlejší účinky. Lék vám tedy může předepsat pouze lékař.

Z lidových metod, které dítě přesně nepoškozují, zdůrazňujeme následující:

 1. vyvážená strava: získáním všech potřebných stopových prvků bude vaše tělo méně citlivé na záchvaty hypotenze,
 2. sen: pokud máte pocit, že noční spánek pro vás nestačí - zařiďte si přestávku na oběd,
 3. denně procházky na čerstvém vzduchu,
 4. petrželkové listy: jíst v salátech a jiných pokrmech,
 5. kontrastní sprcha: ale nedělejte velký teplotní rozdíl a ukončete proceduru vodou s pokojovou teplotou,
 6. káva a čaj: protože kofein je během těhotenství považován za škodlivý, můžete pít kávu nebo silný čaj, ale ne příliš často. Pijte kávu a čaj, pouze pokud skutečně cítíte „ztrátu“ síly. Je lepší pít velmi silný čaj s citronem a plátkem hořké čokolády

Vysoký (zvýšený) tlak během těhotenství

Zákeřnost vysokého tlaku spočívá v tom, že to ne vždy cítíte. A některé tipy od vašeho těla by vás měly upozornit:

 • žíly nohou,
 • těžké nohy,
 • krvácení z nosu,
 • ostré bolesti hlavy,
 • „Připnutý“ v srdci,
 • zvýšené pocení,
 • otoky v nohou
Pokud jste před těhotenstvím trpěl vysokým krevním tlakem a dokonce jste bral léky, informujte o tom svého lékaře. Během těhotenství je většina léků na stabilizaci krevního tlaku přísně kontraindikována, takže výběr pilulky sám o sobě nebude fungovat.

Jak snížit krevní tlak během těhotenství

Převážná většina nastávajících matek čelí poprvé vysokému krevnímu tlaku, konkrétně během těhotenství. V takové situaci můžete normalizovat tlak podle jednoduchých tipů..

 1. Zapomeňte na svou lásku k silnému čaji a kávě. Preferujte kompotki, ovocné nápoje a čistou vodu.
 2. Omezte příjem slaných a kyselých potravin. Tlak přímo závisí na práci ledvin. Také se o ně postarejte.
 3. Upravte svůj jídelníček. Musí to být dietní. Nezapomeňte na potřebu rostlinných potravin a živočišných bílkovin (libové maso).
 4. Nepřeceňujte, ale také nestrávejte den vleže - všechno by mělo být s mírou.
 5. Nebuď nervózní.
 6. Vyhněte se stresovým situacím..
 7. Do Mateřská jóga nebo meditace.
 8. Ráno se osprchujte nebo koupejte v bazénu.

Zkuste kontrolovat rozdíly ve vašem tlaku, můžete mít speciální notebook, který bude ukazovat čas, kdy jste naposledy změřili tlak, a ve skutečnosti indikátory. V případě závažného porušení se okamžitě poraďte s lékařem, neriskujte své zdraví a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Nebezpečí vysokého krevního tlaku během těhotenství?

Vysoký krevní tlak během těhotenství zvyšuje riziko placenty a krvácení do mozku. To může mít za následek krvácení, které je nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě..

Při hypertenzi existuje vysoké riziko komplikací při porodu, riziko soudních útoků a kóma. Všechny tyto hrozné důsledky hypertenze jsou však možné pouze tehdy, když nemáte kontrolu nad svým tlakem a zůstává dostatečně normální po dostatečně dlouhou dobu..

Vysoký krevní tlak lze léčit pouze podle nastavení lékaře. Žádné mamince nebo babičce jednou nepomohly žádné léky předepsané léky!

Pokud je tlak neustále mimo horní normu, lékař předepíše antihypertenziva.

Co můžete udělat sami:

 • konzumovat méně soli,
 • projít se (ale ne v žáru),
 • přibírat na váze,
 • pít šípkový vývar a brusinkovou šťávu.

Gestóza

Stálý vysoký krevní tlak může být příznakem dalšího nebezpečného onemocnění těhotných žen - gestózy. Jedná se o komplexní onemocnění, které trpí pouze těhotné ženy a které lze léčit při porodu..

Pokud je to vysvětleno jednoduchými slovy, v placentě se vytvoří látka, která negativně ovlivňuje stěny cév a vytváří v nich mikrotrhliny. To způsobuje, že protein a tekutina vstupují do tkáně..

Příznakem gestózy je prudký otok končetin, přítomnost bílkovin v moči, vysoký krevní tlak a v důsledku toho - trombóza, placentární narušení a křeče.

 • ženy rodí poprvé,
 • ženy po 35,
 • těhotná dvojčata,
 • matky trpící obezitou, cukrovkou, chronickou pyelonefritidou

Ve druhé polovině těhotenství porodník-gynekolog obzvláště pečlivě kontroluje gestózu u svých pacientů. Postupujte podle rady svého lékaře.

TOP 7 příčin nízkého krevního tlaku během těhotenství

Někdy nastávající matky zažijí během těhotenství nízký krevní tlak. Krevní tlak se skládá z „dolního“ a „horního“. Normální tlak je obvykle v rozmezí 120/80 mmHg. Umění. Ne každý se takovými ukazateli cítí dobře, proto existují pro každý jednotlivý standard. Uspokojivé rychlosti se pohybují od 100/60 do 140/90 mm Hg. Umění. Pokud tlak překročí tyto standardy, měli byste se poradit s lékařem.

V těhotenství indikuje indikátor méně než 100/60 nízký tlak, který se nazývá hypotenze. Tento termín znamená snížení tónu krevních cév, jehož stav je určen indexem krevního tlaku. „Nižší“ tlak se nazývá diastolický a odráží stav cév a „horní“ - systolický - stav srdce a jeho intenzita při čerpání krve.

Některé ženy považují nízký krevní tlak za přímé znamení těhotenství. To není pravda. Přestože se krevní tlak může během porodu dítěte změnit, není to příznak početí.

Příčiny a příznaky nízkého tlaku

Každá dívka musí vědět, proč se během těhotenství může objevit nízký krevní tlak. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují pokles krevního tlaku. Tyto zahrnují:

 • emocionální otřes;
 • stres
 • strach, vzrušení;
 • přepracování;
 • chronický nedostatek spánku;
 • prudká změna povětrnostních podmínek;
 • nedostatek vody;
 • hlad nebo podvýživa.

Přítomnost bolesti hlavy s nízkým krevním tlakem

Někdy se budoucí matky cítí dobře po horké koupeli, dlouhém pobytu v dusné místnosti, dlouhodobém stání, což je také spojeno se snížením krevního tlaku. Studie ukázaly, že vysoké a hubené dívky ve věku 20 až 40 let s bledou pokožkou jsou nejvíce náchylné k hypotenze. Často mají studené končetiny, pomalý puls, křečové žíly nohou.

Lékaři jsou si jisti, že v prvním trimestru těhotenství je výskyt nízkého krevního tlaku normální, protože krevní tlak na stěnách cév není kvůli hormonálním změnám tak silný. Obvykle k tomuto jevu dochází hned po početí a v prvním trimestru. [2]

Během těhotenství ve 3. trimestru je možný také nízký krevní tlak. Někdy se projeví až při porodu dítěte. Existují však situace, kdy dívka trpí nestabilním krevním tlakem a migruje před početím. Pak se tyto nemoci jen prohloubí. To se pravděpodobně stane v raných fázích..

I když se často vyskytuje nízký krevní tlak, daleko od všech žen se z toho cítí nepříjemně. Nastávající matka pravděpodobně nebude pociťovat mírný pokles krevního tlaku, takže není třeba provádět žádná opatření. To ukazuje pouze na fyziologickou hypotenzi..

Mnoho dívek se cítí velmi špatně, často si stěžují na špatné zdraví a následující příznaky:

 • pocení;
 • poškození paměti;
 • třes rukou a nohou;
 • ostré změny emočního stavu, nálady;
 • silná slabost, únava;
 • vlnky a ztmavnutí v očích;
 • nevolnost;
 • bolesti hlavy;
 • závrať;
 • pulzující šíje nebo whisky;
 • mdloby;
 • zvonění, tinnitus;
 • rychlá únava;
 • snížený výkon;
 • poškození paměti;
 • nepohodlí v srdci;
 • závislost na počasí.

Kromě těchto příznaků se často objevují i ​​další příznaky. Mnoho dívek si stěžuje na arytmii, rychlý pulz. Někdy dochází k zvracení, které není nijak spojeno s toxikózou. [3]

Specializované monitorování krevního tlaku

Proč nebezpečně nízký tlak

I přes to, že je mnohem obtížnější vypořádat se s vysokým krevním tlakem, čelí nízký tlak také určitým obtížím. Porodníci-gynekologové obvykle během těhotenství sdělují svým pacientům, co přesně je nebezpečně nízký krevní tlak. Mírné projevy stavu jsou obvykle docela bezpečné..

V počátečních stadiích těhotenství by však neměl být ignorován nízký krevní tlak..

Je nutné provést studii stavu plodu. Přihlaste se k odběru ultrazvuku. Kvůli hypotenze v uteroplacentálním kruhu může krevní oběh zpomalit. [4] Pro dítě je to nebezpečné, může to vyvolat nitroděložní hypoxii. Někdy může dojít ke zpomalení růstu intrauteriny. Pokud je během těhotenství pozorován vysoký puls a velmi nízký tlak, existuje riziko narušení normálního průběhu procesu porodu. Žena není schopna tvrdě tlačit, což je příčinou špatné kontrakce dělohy. To výrazně zpožďuje narození a hrozí krvácení. Lékaři s nízkým krevním tlakem často trvají na císařském řezu.

Hypotenze nemusí být samostatným onemocněním, ale může působit jako příznak jiných patologií. Nemoci s nízkým krevním tlakem zahrnují infekční a alergické procesy, poruchy štítné žlázy, nadledvinky a žaludeční vředy. Tyto nemoci jsou pro ženu a její dítě nebezpečné. Pokud cítíte alespoň jednu z příznaků, určitě byste se měli poradit s lékařem.

Měli byste vědět, jak zvýšit krevní tlak

Pokud se nízký krevní tlak projeví v 1., 2. nebo 3. trimestru, může začít závažná toxikóza nebo gestóza. U gestózy jsou ukazatele obvykle v normálních mezích, ale vzhledem k chronicky nízkému krevnímu tlaku mohou být velmi vysoké. Lékaři tvrdí, že dívky s chronickou hypotenzí jsou náchylné k potratům. Návštěvu u lékaře byste neměli odkládat až později, protože tím ohrožujete své dítě.

Během těhotenství je důležité vědět, jak zvýšit nízký krevní tlak. To může zachránit vaše dítě před patologiemi a ještě závažnějšími důsledky. Vzhledem k tomu, že stav způsobuje nepříjemné příznaky, je třeba se snažit je zbavit a užívat si magického období života..

Léčba a prevence hypotenze

Pokud se během těhotenství objeví nízký krevní tlak, u svého lékaře se ujistěte, co s tímto onemocněním dělat. Šálek sladkého čaje obvykle pomáhá při nevolnosti, ztmavnutí očí a rychlém pulsu. Místo toho můžete jíst kousek hořké čokolády, v níž je obsah kakaa nejméně 70%. Poté si musíte lehnout a odpočívat.

Hodina spánku stačí, aby se HELL vrátil k normálu. Musíte spát v temné místnosti s příjemnou teplotou vzduchu. Je vhodné otevřít okno tak, aby byl v místnosti čerstvý vzduch a položte nohy na polštář.

Velmi nízký tlak může nastat, pokud spíte příliš málo a nedostanete dostatek spánku. Zkuste věnovat více času nočnímu spánku. Musíte spát nejméně 9 hodin. Žádoucí 10-11. To také neublíží odpočívat 1-2 hodiny odpoledne. [5]

Nezapomeňte ovládat své menu. Odborníci na výživu doporučují rozdrtit porce jídla a jíst trochu, ale 5-6krát denně. V tomto případě musíte do nabídky zahrnout velké množství bílkovin: ryby, tvaroh, maso, kefír, vejce. Nezapomeňte jíst sacharidy: ovoce, bobule, zelenina, celá zrna, otruby. Lékaři doporučují užívat vitamíny. Vitaminové přípravky skupiny B a C jsou skvělé. Pokud trpíte anémií s nedostatkem železa, kupte doplňky železa.

Při nízkém tlaku musíte dodržovat speciální dietu

Silný čaj je vynikající tonikum a osvěžující lék. Je vhodné pít zelený čaj. Pokud se vám nelíbí její přirozená chuť, můžete do něj vložit lžíci cukru. Při nízkém tlaku mnoho pije kávu, ale tento nápoj se nedoporučuje během těhotenství. Neexistují žádné přísné zákazy, protože každý organismus je individuální. Neopírejte se však o kávu.

Někdy je lepší pít jednu kávu namísto tablet. Nic špatného se nestane. V tomto případě by nápoj neměl být silný, nejlépe s mlékem. Neukládejte a nekupujte levný nápoj. Pokud se rozhodnete léčit sami sebe, kupte si vysoce kvalitní přírodní kávu a vařte ji v Turku. Různé náhražky mohou způsobit tachykardii a vážně poškodit játra. Pokud si chcete kávu užít, můžete se poradit s lékařem..

Pokud vás během těhotenství trápí nízký krevní tlak, použijte některé recepty. Pro jednu z metod potřebujete:

Je vhodné produkt používat před jídlem. Neexistuje žádný trik ve vaření.

 1. Kapání do lžíce 15 kapek.
 2. Vezměte třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Extrakt Eleutherococcus má podobný účinek, který je pro nastávající matky docela bezpečný. Po dobu dvou týdnů užijte 2 ml léku dvakrát denně. Používejte také před jídlem..

Můžete si vyrobit čaj ze zlatého kořene růžové radioly. Nástroj nejen normalizuje krevní tlak, ale také eliminuje přepracování, k čemuž často dochází u patologie. Potřebujete pouze:

Lék se užívá třikrát denně po 250 g. Pokud je čaj hořký, můžete do něj přidat trochu cukru nebo lžičku medu. To dá nápoj příjemnější chuť..

 1. Nalijte vroucí vodu přes kořen.
 2. Vařte 10 minut na tlumeném ohni.
 3. Trvejte na tom, půl hodiny.
 4. Kmen.

Při nízkém tlaku zkuste bylinnou sklizeň. Požadované:

 • 1 díl trávy třezalky tečkované;
 • 2 části šípků;
 • 1,5 části plodů hloh;
 • 2 části kořene růžové radioly;
 • 400 ml vroucí vody.

Lék by se měl vypít třikrát denně v půl sklenici. Před použitím přípravku se ujistěte, že jste se poradili se svým lékařem. Je snadné vařit.

 1. Nalijte vroucí vodu přes bylinky.
 2. Směs.
 3. Trvejte na tom.
 1. Publikace American Heart Association o „nízkém krevním tlaku“.
 2. Klinický poradce F. Ferry, 2012; Mosby, 2012.
 3. Thaisetthawatkul P. Neurology 2004.
 4. Národní ústav srdce, plic a krve: „Co je to hypotenze?“
 5. Libby P. a Bonow R., Brownwaldova choroba srdce: Učebnice kardiovaskulární medicíny, Saunders, 2007.

O autorovi: Olga Borovikova

Nízký krevní tlak během těhotenství

Krevní tlak na stěnách krevních cév - krevní tlak je velmi informativní ukazatel během těhotenství. Není náhodou, že se měří při každé plánované návštěvě u lékaře.

Většina strachů u těhotných žen je způsobena vysokým a vysokým tlakem, protože každý slyšel o jeho poškození. Nízký tlak je poněkud podceňován, a to je velká chyba. Nebezpečí nízkého tlaku a co dělat pro jeho zvýšení, řekneme v tomto článku.

Co to je?

Zkratkou AD nebo AD se rozumí krevní tlak - krevní tlak na stěnách krevních cév zevnitř. Každý ví, že při měření tlaku lékař indikuje dvě číselné hodnoty..

Jeden z nich mluví o tlaku v okamžiku napětí srdečních svalů během vytlačování krve. Říká se tomu systolický. To je maximální tlak na stěny nádob.

Druhým, který je indikován pomlčkou, je diastolický tlak, který ukazuje stupeň vlivu průtoku krve na stěny krevních cév v době relaxace srdečního svalu. Toto je minimální tlak. Dostaneme tedy známý zlomek - 110/60 nebo 130/80.

Nízký krevní tlak se nazývá hypotenze. Sama o sobě je hypotenze během těhotenství mnohem méně běžná než hypertenze - stav, kdy je tlak zvýšen. Snížené hodnoty krevního tlaku však mohou ženě přinést mnoho nepohodlí a úzkosti.

Hypotenze je akutní a chronická. Akutní onemocnění ve všech případech bez výjimky je spojeno s komplikací vnitřních chorob a poruch v nejdůležitějších systémech - kardiovaskulárním, oběhovém, vylučovacím.

Chronické hypotenzivy netrpí průvodními onemocněními a někdy nepociťují známky nízkého krevního tlaku, protože mají narušený systém regulace krevního tlaku a mnoho z nich od narození, a proto je to pro ně normální.

Normy

Před mluvením o snížení nebo zvýšení tlaku v průběhu těhotenství by si žena měla pamatovat, jaký druh tlaku je pro ni v běžném životě charakteristický, protože těhotenství je stres pro celé tělo a pojem norem je poněkud odlišný.

Pokud měla budoucí matka vždy tlak 90/60 a zároveň se cítila skvěle, nestěžovala si na nic, neměla by se čekat nic jiného během těhotenství. To je norma pro tuto konkrétní ženu..

Pokud je obvyklý tlak ženy 130/80, jsou údaje tonometru, které uvádějí, že má 90/60, alarmujícím příznakem, který vyžaduje okamžitou reakci lékaře. Normy tlaku jsou tedy poněkud relativní.

Absolutní průměrnou normou v medicíně je krevní tlak na úrovni 120/80. Fluktuace do 15 milimetrů rtuti pro horní hodnotu, systolický a fluktuace do 10 milimetrů rtuti pro dolní indikátor, diastolický.

Nízký tlak je považován za méně než 90/60, nízký - méně než 110/70.

Snížit lze pouze spodní ukazatel s normálním horním ukazatelem, nízký diastolický tlak je spíše alarmujícím znakem, pokud je horní číselná hodnota (systolická) normální. Ve zlomcích to lze vyjádřit jako 120/60 nebo 130/65.

Důvody poklesu tlaku

Pokles krevního tlaku během těhotenství může být způsoben různými důvody, bolestivými i zcela přirozenými, protože tělo budoucí matky prochází významnými změnami.

Fyziologický

Téměř bezprostředně po výbuchu folikulů a vejci připraveném k oplodnění se v těle ženy začne produkovat velké množství progesteronu, jehož úkolem je připravit děložní membrány pro nadcházející implantaci a vytvořit pro dítě všechny podmínky pro vývoj.

Pokud dojde k těhotenství, zvyšuje se progesteron ještě více, potlačuje imunitu matek, takže embryo neodmítá. Vedlejšími účinky tohoto hormonu jsou nervová vzrušivost, psychická nestabilita a také relaxace krevních cév.

Příroda poskytla vše do nejmenších detailů. Pokud je tlak v uvolněných nádobách menší, pak na nádoby, které se vytvářejí poprvé a znovu, klesne menší tlak.

Tyto cévy zahrnují cévy embryologických struktur, placentu. Snížení tlaku v prvním trimestru je tedy běžným jevem, nemělo by to způsobovat žádné nepokoje a úzkost. V průměru klesá o 10 až 15 milimetrů rtuti. Tlak může zůstat poněkud nižší v normálních mezích a během 2 trimestru těhotenství.

Do 28. týdne se objem krve v těhotném těle významně zvyšuje, což vede k fyziologickému zvýšení tlaku. U mnoha žen, které se dříve obávaly snížení krevního tlaku, se nyní hladina krevního tlaku vrátila k normálním hodnotám, které měla tato žena před těhotenstvím.

Tlakové poklesy ve 3. trimestru obvykle nejsou pozorovány normálně, pokud k tomu dojde, měli byste hledat příčinu, která je daleko od fyziologických přirozených procesů v těle matky.

Fyziologická hypotenze je charakteristická pro ženy, které jsou zvyklé na silnou fyzickou námahu, například profesionální sportovce, ženy žijící ve vysokohorských regionech, také v tropických a subtropických podnebích nebo pracujících v horké dílně, jakož i pokud jsou jejich činnosti spojeny s dlouhé posezení na jednom místě.

Široce rozšířené přesvědčení, že všechny mladé hubené dívky mají stejný fyziologicky nízký krevní tlak, je špatné. A po 35 letech může mít docela plná žena přirozenou hypotenzi, pokud pro to existují genetické předpoklady. Tenká těhotná žena za 20 let může trpět vysokým krevním tlakem. Postava v případě nízkého tlaku nehraje velkou roli.

Patologické

Nízký krevní tlak může být příznakem nemoci. Na rozdíl od fyziologické hypotenze, která nezpůsobuje žádné stížnosti u spravedlivého sexu, nelze patologické příčiny často bez povšimnutí. Nejběžnější z nich jsou:

 • srdeční selhání;
 • snížený tón krevních cév způsobený zejména anafylaktickým nebo septickým šokem;
 • významné snížení objemu krve (po krvácení, po popálení a zranění, po operaci);
 • předchozí zranění mozku a míchy;
 • narušení důležitých žláz - zejména štítné žlázy;
 • neuróza, prodloužený stres, psychická úzkost;
 • duševní poruchy spojené s záchvaty paniky;
 • dehydratace (například zvracením spojeným s toxikózou);
 • podvýživa, nedostatek spánku.

Příznaky

Mírné snížení tlaku nemusí způsobit žádné příznaky. Odchylka od normálních hodnot o více než 15 milimetrů rtuti je však budoucí matkou nejčastěji pociťována docela dobře.

Nejběžnější příznaky hypotenze jsou:

 • bolest hlavy, která je ve formě "nudné" a bolavé, lokalizovaná hlavně v frontotemporálním laloku;
 • výrazná slabost, která se někdy „neočekává“;
 • téměř konstantní ospalost;
 • zvýšená podrážděnost, emoční změny;
 • zvýšená citlivost na počasí, závislost státu na počasí;
 • rozptýlení, znatelné poškození paměti;
 • silné pocení;
 • částečné poruchy termoregulace - ženské ruce a nohy mohou být chladné i za horkého počasí;
 • vzhled dušnosti a vysokého pulsu i při malé fyzické námaze;
 • pokožka těhotné ženy se při poklesu tlaku zbledne;
 • záchvaty nevolnosti a někdy zvracení;
 • závratě, zejména při pokusu o náhlé vstávání nebo sklon;
 • mdloby.

Těhotná žena s nízkým tlakem může kdykoli omdlet, zejména pokud je v dusné místnosti. Nejnebezpečnější cesty jsou ve veřejné dopravě v dopravní špičce, zejména pokud nastávající matka musí současně stát za jízdy.

Těhotná hypotenze je obtížná pro ranní vzestup, i když spala dobře celou noc. Mimochodem, musí spát více než všichni ostatní lidé. Pokud má dospělý dostatek 8 hodin denně na plný spánek, pak těhotná žena s nízkým krevním tlakem potřebuje alespoň 10–12 hodin, aby se uvolnila a cítila se lépe.

V rané a pozdní fázi nízký krevní tlak zvyšuje projevy toxikózy.

Pokud krevní tlak prudce poklesne ve třetím trimestru, může žena vyžadovat včasné porod.

Nebezpečí

Vysoký tlak u těhotných žen je považován za nebezpečný. Ale nízká, a dokonce i snížená, jsou docela nebezpečné. Při nízkém tlaku proudí krev do všech orgánů pomaleji, někdy v nedostatečném množství. V důsledku toho dítě postrádá kyslík, který je tak nezbytný pro normální růst a vývoj..

Sama žena může také zažít hladovění kyslíkem. Obzvláště nebezpečný je vývoj hypoxie mozku.

Takové zpomalené zásobování krví je také nebezpečí v procesu porodu. U ženských hypotenziv se častěji rozvíjí primární slabost porodních sil, přestávají stahy, které jsou plné fetální smrti, akutní hypoxie. 95% takových situací končí nouzovým císařským řezem.

Po porodu takové ženy v porodu zpomalují dělohu, existuje reálné riziko krvácení. Děti, které mají in utero nedostatek kyslíku po dostatečně dlouhou dobu, se rodí slabší, někdy podváhu, v jejich následném vývoji může dojít ke zpoždění ve fyzických a psychických parametrech.

Prudký pokles krevního tlaku ve druhém a třetím trimestru je nebezpečný náhlým omdlením, během kterého žena může neúspěšně padnout, dítě může zemřít na zranění.

Krátce před porodem může hypotenze způsobit nástup předčasného narušení placenty, což také představuje skutečné ohrožení života dítěte a jeho matky..

Léčba

Mírný pokles krevního tlaku u těhotných žen nevyžaduje zvláštní ošetření, postačují obecná doporučení ke změně denního režimu, práce a výživy. V případě patologického prudkého poklesu však bude nastávající matce předepsána komplexní léčba, která bude zahrnovat lidové léky a možná i léky.

Předepisování léčby hypotenze u žen ve „zajímavém postavení“ je náročný úkol. Téměř všechny léky, které jsou vytvářeny ke zvýšení krevního tlaku, jsou pro těhotné ženy nežádoucí. Jejich činnost je založena na zúžení lumenu krevních cév, což je mimořádně nebezpečné pro dítě, které vyrůstá pod srdcem své matky.

K vazokonstrikci dochází při užívání léků nejen v těle matky, ale také v systému matka-placenta-plod, v důsledku čehož dítě nedostane potřebné množství mateřské krve obohacené kyslíkem a živinami.

Proto se při úpravě tlaku u hypotenzních pacientů ve stavu těhotenství pokoušejí obejít bez tablet a injekcí, pokud neexistují žádné zásadní indikace.

V první řadě jsou obecné tipy, které nastávající matka bude muset přísně dodržovat.

Obecná doporučení

Žena s nízkým krevním tlakem by měla spát nejméně 10-12 hodin. Pokud to příležitost umožňuje, měli byste najít čas během dne na zdřímnutí na hodinu nebo dvě, nebo jednoduše lehnout ve vodorovné poloze se zvednutými nohami.

Můžete si dát nohy na zadní část pohovky nebo dát válečky, pohovky, velké polštáře nebo přikrývky stočené do role pod vaše spodní nohy. Pro ženy s nízkým tlakem je obtížné usnout a probudit se, takže je nejlepší zkusit jít dříve spát a vstávat brzy, nezapomenout na denní potřebu 10-12 hodin.

Během nočního spánku je lepší nechat otevřené okno nebo balkonové dveře, pokud to sezóna dovoluje. Konstantní přísun kyslíku sníží pravděpodobnost náhlého nočního poklesu tlaku.

K takovým situacím dochází často, když těhotná hypotonie spí na zádech a plod tlačí na spodní dutou venu. Pro spaní si můžete vybrat vysoký polštář, pod nohama by měl být také položen váleček z přikrývky nebo osmanské.

Ráno by žena neměla rychle vstávat z postele. Prudký vzestup může způsobit závratě a mdloby..

Je třeba se také vyhnout ostrým sklonům, změnám polohy těla v prostoru..

Během gymnastiky, která je žádoucí pro všechny dámy ve „zajímavém postavení“, by měly být ty, které jsou spojeny s trupem těla dopředu a ze strany, stejně jako dolů, vyloučeny z komplexu cvičení.

Rady, jak udržet nohy zdvižené častěji, je velmi důležité. Koneckonců, když žena zaujme tuto pozici, krev z dolních končetin jde do břišní dutiny, tlak mírně stoupá a její zdraví se zlepšuje.

Mimochodem, tato pozice je vynikající metodou pro prevenci křečových žil u těhotných žen. Pro určitou stabilizaci krevního tlaku můžete zkusit punčochy proti varixům..

Většina gynekologů tuto „módu“ pro těhotné ženy s nízkým krevním tlakem plně schvaluje..

Zvýšená fyzická aktivita během porodu je zrušena, ale s hypotenzí jsou žádoucí dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, stejně jako aktivity, jako jsou fitball cvičení a plavání. Taková cvičení pomohou zlepšit tón cévního systému..

Kontrastní sprcha je velmi užitečná, umožňuje vám rychle a téměř bezpečně zvýšit krevní tlak. Při praktikování této metody byste se měli určitě poradit se svým lékařem, pokud máte nebezpečí potratu, protože kontrast mezi studenou a teplou vodou může způsobit náhlé snížení děložních svalů..

Hlavními bezpečnostními pravidly není, aby byla voda příliš studená nebo příliš horká. Nechte kontrast měkčí a po porodu bude možné použít radikálnější změny teploty, abyste se rychle dostali do dobré fyzické kondice..

Těhotné ženy s nízkým krevním tlakem jsou přísně zakázány stresem a úzkostí. Často fungují jako spouštěcí mechanismus pro prudký pokles krevního tlaku.

Je vhodné kontrolovat tlak sami, dvakrát denně (ráno a večer) a měřit jej tonometrem doma. Tlak by měl být měřen na obou rukou. Moderní zařízení eliminuje potřebu asistentky, nastávající matka se s touto úlohou snadno vyrovná sama.

Získané hodnoty musí být zaznamenány ve speciálním notebooku tak, aby při příštím jmenování na prenatální klinice ukázaly lékaři dynamiku svého vlastního stavu.

Výživa

Výživa se snížením krevního tlaku během těhotenství by měla být dostatečná, nemějte hlady a morte se speciální módní dietou pro nastávající matky. Jediná věc, kterou byste se měli trochu omezit, je sůl.

Mnozí se domnívají, že jelikož je to zakázáno lékaři s vysokým krevním tlakem, může jej v případě potřeby zvýšit, a začnou se opírat o okurky a sušené ryby. Tato taktika je chybná, protože hojnost soli jen zhoršuje nezáviditelnou pozici vytvořenou nízkým tlakem - začíná nabobtnání. Sůl denně těhotné ženy nepotřebuje více než 5-6 gramů.

Při útokech nevolnosti způsobené nízkým krevním tlakem může nastávající matka bojovat s nesladenými sušenky, sušenky. Usnadní ranní probuzení, pokud na nočním stolku leží několik kusů

Normální pitná voda pomůže zvýšit tlak. Čím více je opilý, tím větší objem krve cirkuluje v těle. Je pravda, že nezapomeňte na pravděpodobnost otoku „výdělku“ a denní množství tekutiny by mělo být projednáno s lékařem. Obvykle nepřesahuje 2 litry.

Potraviny, které zvyšují krevní tlak, by měly být ve stravě každý den, pokud je to možné. To:

 • lesní jahody;
 • malina;
 • černý rybíz;
 • celer;
 • tvaroh;
 • maso;
 • Ryba;
 • plody moře;
 • obiloviny - pohanka, kukuřice, ovesné vločky;
 • meruňky
 • dřín;
 • játra;
 • cibule;
 • vlašské ořechy;
 • různé druhy sýrů.

Zvláštní pozornost by měla být věnována proteinovým potravinám. Mělo by být v dostatečném množství.

Pokud jde o kávu, bez níž by lidé s nízkým krevním tlakem nemysleli na normální existenci, měli byste se během těhotenství poradit se svým lékařem.

Pokud nízký krevní tlak není způsoben problémy se srdcem a endokrinním systémem, pokud kromě nízkého krevního tlaku neexistují žádné jiné patologie, může lékař dobře umožnit nastávající matce příležitostně vypít šálek kávy nebo kávový nápoj, který je slabý a navíc zředěný mlékem. To se obvykle doporučuje, když dojde k další epizodě úpadku..

Lidové léky

Vzhledem k téměř úplné nemožnosti léčení těhotné ženy jednoduchými a srozumitelnými léky pro lékaře, gynekologové často schvalují tradiční medicínu.

Jedinou podmínkou je, že byste měli informovat lékaře o své touze používat pouze takové metody k úpravě krevního tlaku. Zkušený lékař je nejen prodiskutuje s budoucí matkou, ale také vám řekne několik prověřených receptů alternativní medicíny..

Zde je jen několik použitých nástrojů - Rhodiola rosea (nikoliv tinktura, jmenovitě tráva zlatého kořene), kyselá kyselina (králičí zelí). Obě rostliny by se měly vařit jako slabý vývar pouze se souhlasem lékaře. Přes absenci zjevných kontraindikací pro těhotné ženy mají tyto léčivé rostliny poměrně působivý seznam vedlejších účinků..

Je považováno za dostatečně bezpečné pro výrobu domácích ovocných nápojů z malin a černého rybízu. Při hledání přírodních vitamínů by se však nemělo vyhýbat brusinkám a brusinkám. Tyto bobule snižují tlak a to by nemělo být dovoleno..

Léčba drogy

Jak již bylo zmíněno, výběr léků je úkolem lékaře a nepatří do kategorie snadno řešitelných. Lékařská metoda zvyšování tlaku je nouzovým opatřením, které je nutné pouze v případě prudkého a silného poklesu krevního tlaku, mdloby.

V tomto stavu se ženy obvykle snaží být hospitalizovány, aby provedly léčbu v nemocničním prostředí. Někdy se používají následující drogy:

 • Pantocrine. Tento přípravek, vytvořený na základě extraktu sobího parohu, účinně zvyšuje tlak stimulací centrálního nervového systému a zvyšováním vaskulárního tónu. Lék není kontraindikován u těhotných žen, ačkoli zvláštní pokyny uvádějí, že by nemělo být předepisováno nastávajícím matkám kvůli nedostatku dostatečných a přesvědčivých klinických studií v této skupině pacientů. Tento léčivý přípravek je však ve skutečnosti předepsán a používán pod dohledem lékaře.
 • "Dipyridamol." Tento léčivý přípravek, jehož hlavní účinnou látkou je stejná látka, zlepšuje mikrocirkulaci krve, zvyšuje rychlost krevního oběhu. V prvním trimestru je použití léčiva nepraktické, ale ve druhém a třetím trimestru může být léčivo předepsáno, pokud je to nutné. Existují i ​​jiné drogy, ale jejich použití je pouze stacionární.

Fyzioterapie

V případě potřeby může lékař předepsat těhotné ženě kromě úpravy stravy a denního režimu fyzioterapii. Nejúčinnější během těhotenství jsou elektrospánek, balneoterapie, elektroforéza. Ve směru k lékaři můžete takové procedury získat na klinice v místě bydliště nebo na soukromé klinice s vlastní fyzioterapeutickou místností.

Prevence hypotenze

Je moudřejší začít se zabývat otázkami prevence hypotenze během těhotenství ještě před jeho nástupem, ve fázi plánování.

Žena by měla být v době zápisu na kliniku sociální péče v mateřství dobře informována o tom, zda má nízký krevní tlak a za jakých okolností obvykle klesá. K tomu je výhodné navštívit terapeuta a v případě potřeby kardiologa.

Pokud existuje tendence ke snížení krevního tlaku, musíte bezpodmínečně upozornit gynekologa, který bude pozorovat takovou těhotnou ženu. Bez čekání na první pokles hladiny krevního tlaku by žena měla dodržovat důležitá pravidla, která minimalizují pravděpodobnost komplikací:

 • spát dostatečné množství času, nejméně 10 hodin za noc;
 • jíst plně, nepřebíjet se, ale nezapírat si jídlo, zejména bílkoviny;
 • častěji chodit na čerstvý vzduch, dělat veškerou možnou gymnastiku, plavat, pokud je to možné, a neexistují kontraindikace od porodníka-gynekologa;
 • neužívejte žádné léky bez souhlasu lékaře, mnoho léků jako vedlejší účinek snižuje krevní tlak;
 • Nezanedbávejte příznaky zhoršení stavu, s výskytem charakteristických příznaků hypotenze, měli byste navštívit ošetřujícího lékaře neplánovaně. Neměli byste se bát okamžité hospitalizace. Se sníženým tlakem jsou ženy posílány do nemocnice mnohem méně často než těhotné ženy s vysokým krevním tlakem.

Konzultace je nezbytná, aby nedošlo ke ztrátě drahocenného času, pokud situace vyžaduje okamžitou pomoc.

V dalším videu bude lékař informovat o hypotenze u těhotných žen.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Jaké ukazatele tlaku jsou považovány za nízké během těhotenství, co dělat a proč je to nebezpečné v raných fázích

Těhotenství je obtížné období v životě ženy, ve kterém jakákoli odchylka od normálního stavu může nepříznivě ovlivnit zdraví nenarozeného dítěte. Za normálního stavu mírně nižší krevní tlak nenarušuje přiměřený život. Během těhotenství se to stává vážným problémem. Jak může těhotná žena stabilizovat nízký krevní tlak, aniž by poškodila sebe i své dítě? Podívejme se na tuto otázku podrobněji..

Jaké ukazatele jsou považovány za nízké?

Než odpovíte na otázku, měli byste definovat referenční bod? Lékaři považují poměr 120/80 za normální tlak. Pokud se ukazatele mírně odchylují od uznávané normy, ale nemáte pocit nepohodlí, pak je to váš pracovní stav. Tlak 95/65 je považován za kritický, což vyžaduje lékařský zásah a lékař musí trvat na hospitalizaci. Takový závěr by neměl v budoucí matce vyvolat paniku, protože se tak děje pro blaho nejen pacienta, ale i jejího dítěte..

Příčiny

Snížení diastolického tlaku během těhotenství je běžné a vyskytuje se u každé druhé ženy. Je to kvůli změně hormonálního pozadí. Progesteron produkovaný tělem oslabuje tón krevních cév a způsobuje pokles tlaku. Nesprávná výživa může také vyvolat tlakový ráz, a také:

 • horká vana nebo sprcha;
 • upchatý pokoj;
 • stres;
 • nachlazení, ke kterému dochází při vysoké teplotě;
 • onemocnění vnitřních orgánů: peptický vřed, porucha endokrinního systému, alergie nebo kardiovaskulární patologie.

Současně žena pociťuje závratě a nevolnost, ospalost a celkovou slabost, což vytváří problémy pro aktivní celý život před odchodem na mateřskou dovolenou. V závislosti na termínu lékaři umožňují mírný pokles krevního tlaku. Podívejme se na tuto otázku podrobněji..

1 trimestr

Vyznačuje se prudkou změnou hormonálního pozadí, což není překvapivé. V tomto případě žena zažívá prudký skok v krevním tlaku a cítí se: nedostatek vzduchu, zvonění v uších, zvýšená srdeční frekvence, ztmavnutí očí. S vysokým horním tlakem a nízkou nízkou rychlostí některé ženy ztrácejí vědomí.

Někdy si těhotná žena stěžuje na nízký krevní tlak s vysokým pulsem. Tyto příznaky však nejsou kritické a je pravděpodobnější, že se jedná o jednorázový výskyt, který musíte oznámit svému lékaři..

2 trimestru

Rozhodující fáze a snížený tlak jsou považovány za indikátor problému, který vyžaduje okamžité řešení. Žena zažívá neustálou ospalost a raději tráví více času ležením v posteli. Podobný stav může vyvolat velkou hmotu plodu, která komprimuje velké cévy. Příčinu nízkého krevního tlaku může stanovit pouze odborník a předepsat efektivní léky.

V tomto stavu byste se neměli obracet na přátele a známé za užitečné rady. Proč jsou tyto tipy nebezpečné v časném těhotenství? Bohužel mohou vést k nežádoucím výsledkům: předčasný porod, potrat nebo abnormální vývoj plodu.

3 trimestru

Tlak se musí stabilizovat. Podle statistik se nižší krevní tlak během tohoto období obává méně žen. Výjimkou jsou ženy náchylné k patologiím. Ohroženy jsou štíhlé ženy s vysokou postavou a bledou pokožkou. Podle lékařů trpí tato kategorie pomalým srdečním tepem, křečovými žilami a neustálým pocitem chladu.

Kromě toho se u ženy může objevit: závratě, nevolnost, nadměrné pocení. Je to kvůli nedostatku kyslíku a živin..

Nízký krevní tlak jako známka těhotenství

Tato otázka se obává mnoha a ne nadarmo. Nízký krevní tlak nebo náhlé skoky mohou být způsobeny hormonálními změnami v těle a signalizují nástup těhotenství za předpokladu, že předtím byl tlak normální. Kromě toho může pokles krevního tlaku doprovázet:

 • závratě a mdloby;
 • nevolnost a celková slabost;
 • hluk v uších a vlnkách v očích;
 • změny nálady;
 • pocení a chvění rukou.

Pozornost! Pokud si tyto příznaky všimnete sami, měli byste okamžitě vyhledat lékaře!

Jak zvýšit krevní tlak s léky?

Léky s nízkým krevním tlakem během těhotenství může předepsat lékař pouze po důkladném vyšetření. Pamatujte, že jakýkoli lék užívaný samostatně může poškodit nenarozené dítě, takže byste neměli odkládat schůzku s odborníkem. Terapie, pokud má žena obtížné těhotenství a trpí sníženou léčbou, vyžaduje neustálé sledování ošetřujícím lékařem.

Lidové recepty

Tělo ženy během těhotenství zažívá zvýšený stres a pracuje ve zvýšeném režimu. Z tohoto důvodu představuje nízký krevní tlak ohrožení života nenarozeného dítěte. Doporučuje se, aby těhotné ženy se sníženým tlakem používaly bylinné přípravky připravené doma, které dokonale stabilizují tlak. Zde jsou recepty na několik účinných infuzí praktikovaných tradiční medicínou.

První recept

 • 120 g šípků;
 • 30 g kořene calamus;
 • 90 g Ivan čaje;
 • 60 g máty;
 • 30 g jalovcového ovoce;
 • 60 g listnatých listů.

Všechny výše uvedené byliny by měly být nakrájeny, smíchány a uloženy v látkovém sáčku. Každý večer 2 lžíce. lžíce této kolekce nalije 500 ml vroucí vody a trvají na tom, že jsou v termocích celou noc. Ráno lze infuzi namísto čaje konzumovat s přídavkem medu.

Druhý recept

 • listy rybízu, břízy a lesní jahody;
 • ovocné růže;
 • kořen máty.

Byliny se nasekají a přidají se šípky v poměru 1: 2. Dále se 60 g takové bylinné infuze nalije 0,5 litru vroucí vody. Nechte vyluhovat asi 8-12 hodin, vezměte 100 ml třikrát denně. Vzhledem k tomu, že pes má diuretický účinek, měl by být poslední příjem infuze nejpozději do 18:00.

Třetí recept

 • ovocné růže;
 • jahodové listy;
 • čekanky květiny;
 • větve hypericum a řebříčku.

Chcete-li připravit infuzi, rozemele uvedené komponenty. Poté smíchejte 90 gramů každé rostliny a nalijte litr vroucí vody. Uvařený a chlazený nápoj lze konzumovat v malých porcích se závratěmi, letargií a nadměrnou ospalostí..

Cvičení a dechová cvičení

Bohužel většina žen, které se dozvěděly o těhotenství, naléhavě změní svůj životní styl a věří, že fyzická aktivita nepříznivě ovlivní vývoj plodu. Jak však ukazuje praxe, jedná se o nesprávné chování. Fyzická aktivita během těhotenství je nezbytným předpokladem, pokud neexistují žádné lékařské kontraindikace. Uvádíme některé výhody tříd:

 • porod je rychlejší a méně bolestivý;
 • po porodu se tělo zotavuje rychleji;
 • těhotná žena se méně pravděpodobně necítí dobře a snáze snáší toxikózu;
 • riziko křečových žil je sníženo;
 • krevní tlak normalizuje;
 • ztráta dechu;
 • držení těla je zachováno, což výrazně snižuje bederní bolest;
 • zvyšuje se svalový tonus a normalizuje se spánek.

Lékař nebo školitel-instruktor speciální zdravotnické skupiny může pomoci určit fyzickou aktivitu. Nezapomeňte na nepopiratelné výhody dýchacích cvičení, která pomohou nastávající matce:

 • eliminovat stav úzkosti;
 • zlepšit práci vnitřních orgánů;
 • zajistí maximální dodávku kyslíku do plodu;
 • omezit projev toxikózy;
 • posílit imunitní systém a připravit tělo na nadcházející narození.

Dnešní dechová cvičení pro těhotné ženy jsou populární podle Strelnikovy metody. Je to jasné, jednoduché a umožňuje vám zahájit výuku od prvních dnů těhotenství.

Výživa

Nutnost říkat, že výživa těhotné ženy výrazně ovlivňuje její pohodu, ale známé rčení: jíst pro dva, by se nemělo brát doslova. Jídlo těhotné ženy by se mělo lišit, protože čím chudší je strava, tím větší je pravděpodobnost hypodynamie.

Menu je navrženo tak, aby nastávající matka dostala potřebné množství živin. Musí být přítomna nejen zelenina a ovoce, ale také hovězí játra, máslo. Jíst by mělo být v malých porcích, často tak, aby se žena necítila hlad. Dlouhá přestávka může vyvolat snížení krevního tlaku, ale také hladiny cukru v krvi.

Množství vody

Dalším důležitým faktorem je spotřeba vody! K této otázce existuje několik názorů. Spotřeba vody závisí na délce těhotenství, individuálních vlastnostech těla, fyzické aktivitě a klimatických podmínkách.

Neztrácejte přehled o tělesné hmotnosti. V jednom jsou lékaři jednomyslní: v prvním trimestru by měl být příjem tekutin maximálně: 2500–2800 l / den. Během tohoto období se vytváří plodová voda a zvyšuje se objem cirkulující krve. Výše uvedený objem pomůže ženě snáze snášet toxikózu..

Druhý trimestr také vyžaduje dostatečné množství, protože vývoj nového organismu pokračuje a plodová voda je aktualizována každé 3 hodiny. Během tohoto období se však většina žen potýká s fenoménem otoků. Může existovat mnoho důvodů pro její vzhled, stanoví lékař, kdo sleduje průběh těhotenství. Pokud jde o poslední třetí trimestr, i přes potřebu tekutin se doporučuje jeho množství snížit na 1,2 - 1,5 litru denně.

Doporučení a tipy

Těhotenství je klíčovým obdobím v životě ženy, takže je přirozené, že čím více informací má, tím je sebevědomější. Shromáždili jsme nejužitečnější tipy a doporučení předních odborníků, které musíte dodržovat..

První trimestr

 • při prvním podezření na těhotenství byste měli navštívit gynekologa;
 • složit příslušnou zkoušku;
 • dohodnout se na stravě;
 • odmítnout špatné návyky;
 • častěji na čerstvém vzduchu;
 • vést mírně aktivní životní styl;
 • vyhýbat se konfliktům a stresovým situacím;
 • při užívání léků informujte svého lékaře.

Druhý trimestr

 • vyzvedněte si pohodlné oblečení a boty s nízkými podpatky;
 • nákup speciálního podpůrného spodního prádla;
 • Nenechte si ujít další návštěvu gynekologa;
 • včas informovat lékaře o změnách;
 • sledovat tlak.

Třetí trimestr

 • vybrat mateřské oddělení a lékaře, který se narodí;
 • vyzvednout částku v nemocnici;
 • jít na mateřskou dovolenou;
 • připravit prsa na kojení;
 • snížit množství spotřebované vody.

Závěr

Na závěr bych chtěl shrnout, co bylo řečeno, a zdůraznit hlavní body. Nízký krevní tlak během těhotenství je fyziologická norma. Chcete-li se vyhnout výskytu problému, měli byste věnovat více pozornosti svému zdraví: více se uvolnit, chodit na čerstvý vzduch a vyhnout se stresovým situacím. Dávejte pozor na stravu diverzifikací menu. Vezměte si občerstvení častěji a jíst malá jídla..

Články O Neplodnosti