Hlavní Neplodnost

Žloutenka u novorozence? Co dělat a jak zacházet.

Žloutenka novorozence. Je to nebezpečné nebo ne? Jak léčit žloutenku?

Zčervenala kůže novorozence žlutě? Jaký je důvod a stojí za to se obávat? Je možné, že taková žloutenka je známkou poškození jater?

Co je tedy novorozená žloutenka?


Žloutenka novorozenců (žloutenka, iktericita - z latiny ikteros - žloutenka) je obecně uznávaný termín pro proces barvení na kůži kojenců, sliznicích a očních proteinech (sclera) žlutě.

Důvodem pro zbarvení vašeho dítěte barvou „mrkev“ je zvýšená hladina bilirubinového pigmentu, který se hromadí v krvi novorozence a nemůže se z něj rychle dostat, protože játra dítěte se s tím nezabývají. Jedná se o zcela normální stav většiny novorozenců, kteří se právě narodili, novorozená žloutenka není nebezpečná a v některých případech časem prochází sama sebou, v této chvíli je však třeba přísně sledovat hladinu bilirubinu..

Žlutá barva kůže však není vždy neškodná. Žloutenka je někdy známkou nebezpečného stavu, ohrožení zdraví a dokonce i života dítěte.

Se zvýšením hladin bilirubinu na dlouhou dobu a / nebo na vysoké počty se vyvíjí jaderná žloutenka - závažná komplikace jakékoli novorozené žloutenky.

Pigment je toxický a ovlivňuje nervovou tkáň. Negativní účinky pigmentu na dítě: mohou vést k neurologickým poruchám, zhoršené tvorbě řeči, zpoždění ve fyzickém nebo duševním vývoji, slepotě nebo hluchotě.

Ohrožené děti:

● Intrauterinní infekce

● Jedna hypoxie

● Jedno zadušení

Jiné příčiny žloutenky u dítěte mohou být následující faktory:


● Reakce na mateřské mléko matky;

● Reakce na drogy;

● Různé infekce matky a dítěte;

● zranění osob;

● S diabetem matky;

● Při narozené hepatitidě a dalších.

Žloutenka u novorozenců je rozdělena do dvou typů

(záleží na tom, jak vysoký je bilirubin):

● P atologické (jaderné, mechanické, hemolytické onemocnění)

Pediatr vám pomůže určit typ žloutenky


Fyziologická žloutenka u novorozenců

Nejběžnější typ žloutenky u kojenců. Nepředstavuje velké nebezpečí, ale vyžaduje monitorování a fototerapii lampou.

U přibližně 65% dětí se objevuje jako mírné žloutnutí kůže téměř okamžitě po narození - po dobu 2-3 dnů.

Fyziologická žloutenka není tak zdravým dětem tak hrozná, že se mohou zotavit samy. Předčasné a bolestivé novorozence pro léčbu žloutenky jsou předepsány fototerapie, která pomáhá tělu snížit hladinu bilirubinu a plně se vyvíjet.

Patologická žloutenka u novorozenců

Patologická žloutenka u kojenců se objevuje v průměru 2-3 týdny po narození. V průběhu patologické žloutenky u dítěte jsou pozorovány následující příznaky:


● zvýšení teploty;

● Dlouhodobá ospalost;

● Úplné nebo částečné odmítnutí jídla;

● Silná regurgitace;

● Ztmavnutí moči / změna barvy stolice.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte v této chvíli výrazně překračuje přípustnou normu, proto konzultace s pediatrem i absolvování testů.

Jaderná žloutenka

Se zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi dítěte může pronikat do mozku, což vede k destrukci nervových buněk. Jaderná žloutenka se vyskytuje u dětí POUZE v prvních dnech po narození. Po 5. a ještě více po 10. dni od narození se jaderná žloutenka prakticky nestane.

Projev jaderné žloutenky se vyskytuje u těžkých neurologických poruch. Doprovází ji:

● Nedostatek chuti k jídlu;

● sklápěcí hlava Z;

● monotónní výkřik;

● Zvýšený svalový tonus;

● O nepřítomnosti reflexů a věcí.


S touto komplikací potřebuje dítě pohotovostní lékařskou péči!


Obstrukční žloutenka

K tomuto typu dochází, když dochází k narušení odtoku žluči z těla novorozence.
Důvodem může být:

cysta žlučovodu;
prstencový pankreas;
nedostatečné rozvinutí žlučovodů.

Stav dítěte v této chvíli se může stát kritickým, což vyžaduje naléhavý chirurgický zásah - chirurgický zákrok k uvolnění žlučovodu.


Hemolytická nemoc

Vypadá to od prvních hodin života dítěte.

Vnější příznaky onemocnění jsou:

žloutnutí kůže a očních proteinů (sclera);
otok (nejzávažnější forma onemocnění);
vrozená anémie.

Příčinou hemolytického onemocnění je nekompatibilita krve matky a dítěte faktorem Rh - dochází ke konfliktu Rhesus. V tomto případě je nutná výměna krevní transfuze (náhrada 70-80% veškeré krve dítěte). Kromě toho lékař předepisuje k léčbě určité léky, které mohou normalizovat stav dítěte.


Důsledky žloutenky

Ve většině případů fyziologická žloutenka prochází zcela beze stopy, aniž by ublížila dítěti. Následky se mohou vyvinout až po patologických formách žloutenky - při nedostatečné nebo nesprávné léčbě. V takových případech mohou děti zaostávat ve vývoji, vážně poškodit nervový systém.


Děti, které utrpěly jakoukoli formu patologické žloutenky, musí být sledovány pediatrem a dětským neurologem!

Klinika ZDRAVÉ RODINY poskytuje speciální službu půjčení lampy pro fototerapii, která se používá k léčbě žloutenky u novorozenců doma. Vzhledem k potřebě zvláštní péče a péče o novorozence vám mobilní zařízení umožňuje snížit hladinu bilirubinu, aniž by došlo k narušení režimu dne dítěte. Na rozdíl od tradičního vybavení má moderní technologie mnoho výhod:

Bezpečnost pro život a zdraví dítěte: kombinace zelených a modrých paprsků zabraňuje přehřátí těla a také nepříznivě neovlivňuje oči dítěte;

Kompaktnost a mobilita: zařízení váží maximálně tři kilogramy a má ergonomický polštář z optických vláken, který vám umožňuje přepravovat zařízení doma;

Růst v používání: fotolampa má časovač a bezpečnostní termostat, proto automaticky řídí trvání procedury a intenzitu záření!

Všechna oprávnění a certifikáty;

Doprava zdarma v Jekatěrinburgu! Možné doručení v celém regionu Sverdlovsk.


Základem pro použití fotolamp je doporučení pediatra. Během individuální konzultace určí lékař intenzitu, trvání a také vytvoří tabulku procedur.

Kromě toho si rodiče dítěte mohou objednat expresní test k měření hladiny bilirubinu při domácí cestě. Zdravotnický pracovník pomůže rodičům správně nainstalovat a používat lampu..


POZORNOST! AKCE: Odjezd pediatrického lékaře s měřením hladiny bilirubinu v Jekatěrinburgu za speciální cenu pouze 1900 rub..!

Žloutenka u novorozenců

Žloutenka u novorozenců - v minulosti byl zvýšený bilirubin u kojenců mnohem méně běžný než nyní. Dnes je taková odchylka diagnostikována u 70% novorozenců. Přestože je žloutenka velmi nepříjemnou diagnózou, neměli byste panikařit. Stačí poslouchat doporučení lékaře a udělat vše pro to, aby se dítě lépe zotavilo. Navíc po pouhých 5 až 7 dnech terapeutických procedur se stav stabilizuje a patologické příznaky u narozeného dítěte jsou úplně pryč.

Obsah

Bilirubin: Obecné informace o pigmentu

Bilirubin je žlutý pigment, který je vedlejším produktem rozkladu červených krvinek..

Červené krvinky cirkulují krevním oběhem a jsou odpovědné za normální výměnu plynu v těle. Skládají se z proteinové sloučeniny hemoglobinu, která dodává všechny buněčné struktury molekuly kyslíku, které potřebují pro normální život. Po dokončení dodávky hemoglobin zachytí oxid uhličitý produkovaný buňkami na cestě zpět..

Rozklad červených krvinek je normální. Červené krvinky, které strávily svůj čas, jsou zlikvidovány a nahrazují je nové červené krvinky. Krev nenarozeného dítěte obsahuje fetální hemoglobinové buňky, které jsou zodpovědné za přepravu kyslíku tělem plodu umístěného v děloze, dokud se nenarodí a plíce tuto funkci nepřevezmou. Když se batole narodí a vdechne, bude fetální hemoglobin nahrazen obvyklým. Hemoglobin mimo červené krvinky je toxický. Aby se neutralizoval, dochází v těle k řadě transformací, v jejichž důsledku se vytváří bilirubin.

Proč novorozenec zvyšuje bilirubin?

Bilirubin je rozdělen na přímý a nepřímý. Při rozpadu se hemoglobin syntetizuje na nepřímý hemoglobin, který se nerozpouští v kapalině a nevylučuje se z těla. Kombinuje se s albuminem a spolu s krví vstupuje do jater, kde se transformuje na přímý hemoglobin, vylučovaný z těla močí.

U novorozence funguje enzymatický systém jater pouze v polovině, a proto není schopen odstranit fetální hemoglobin zbytečný z těla co nejdříve. Proto je na nějaký čas nepřímý hemoglobin v těle dítěte. Z tohoto důvodu jsou normativní ukazatele indexu bilirubinu v krvi drobků narozených na světě mnohem vyšší než měsíc po narození. Pokud játra dítěte nefunguje správně, bilirubin zabarví kůži a sliznice žlutým nádechem. Tento stav se nazývá fyziologická žloutenka u novorozence.

Diagnóza zvýšené hladiny Bilirubinu

Po narození dítěte se okamžitě odebere pupečníková krev a zkontroluje se, zda neobsahuje bilirubin. Pokud je dítě na plný úvazek, o dva dny později odeberou krev z jeho žíly a znovu analyzují. U předčasně narozených dětí se opakovaný screening bilirubinu provádí každý druhý den. Další kontrola tohoto pigmentu se provádí každých dvanáct hodin. Protože předčasně narozené děti mají příliš křehké a křehké cévy, provádí se odběr krve z parietálně-temporální žíly na hlavě dítěte.

Rodiče tohoto postupu by se neměli bát, protože žíla je poměrně velká a kůže v tomto místě je tenká. Kromě toho je postup naprosto bezpečný a přináší mnohem menší nepohodlí, pokud byla krev odebrána ze žíly na paži nebo noze. Rovněž stojí za zvážení, že diagnózu provádí zkušený personál vyškolený pro práci s novorozenci.

Existuje však také krevní test na bilirubin. K tomu se používá speciální vybavení, které se aplikuje na čelo dítěte a určuje kvantitativní ukazatele bilirubinu v krevním řečišti podle barvy jeho kožní kůže. Tato technika se používá hlavně u dětí, které nemají výrazné známky žloutenky. Výhodou tohoto testu je jeho neinvazivita, bezbolestnost, bezpečnost a okamžité výsledky. Během léčby dítěte žloutenkou pravidelně sledují pediatrové index bilirubinu, dokud se normalizuje..

Nevýhodou žlučového testu je schopnost stanovit pouze celkový bilirubin, aniž by byl rozdělen na nepřímý a přímý, což je při diagnostice novorozenecké žloutenky mimořádně důležité. Poté, co je dítě propuštěno z nemocnice, se bilirubin měří další měsíc, aby se zajistilo, že stav dítěte je normální..

Normativní ukazatele bilirubinu

Po narození dítěte se ukazatele bilirubinu neustále mění v závislosti na věku dítěte. U dětí s předčasným narozením a předčasně narozených dětí se budou bilirubinové normy lišit. Níže uvedená tabulka vám pomůže s jejich řešením..

Dětský věkStandardní ukazatele indexu bilirubinu pro kojenceStandardní index Bilirubinu pro předčasně narozené děti
denaž do 85 μmol / laž do 97 mikromol / l
36 hodindo 150 μmol / laž 120 μmol / l
dva dnyaž 180 μmol / ldo 150 μmol / l
třetí až pátý denaž 256 μmol / laž 171 μmol / l
od šestého do sedmého dneaž 145 μmol / laž 145 μmol / l
osmý - devátý denaž do 110 μmol / laž do 97 mikromol / l
od desátých do jedenáctých dnůaž do 80 μmol / laž do 50 μmol / l
dvanáctý - třináctý denaž do 45 μmol / laž do 35 μmol / l
přes čtrnáct dníaž 20,5 μmol / laž 18 mikromol / l

Pediatrové používají tyto ukazatele ke stanovení normy indexu bilirubinu u novorozenců..

Fyziologická žloutenka u novorozenců: Příznaky

Příznaky žloutenky se objevují u dítěte čtvrtý den po narození. Pokud neexistují vážné problémy s játry, příznaky zmizí samy o sobě po třech týdnech. Kůže se zvýšeným bilirubinem má mírně nažloutlý nádech, ale to absolutně neovlivňuje zdravotní stav arašídů, má normální chuť k jídlu, není zdlouhavá, nemá ospalost a neodmítá prsu.

Žloutenka u novorozenců se může vyvinout, pokud:

 • U matky během těhotenství byly identifikovány patologie, které vyžadovaly použití různých léků;
 • Žena měla vícečetné těhotenství;
 • Během porodu plodu, nastávající matka pila alkohol nebo kouř;
 • Dítě se narodilo předčasně;
 • Během porodu nebo během těhotenství byla diagnostikována hypoxie plodu..

Fyziologická žloutenka se nepovažuje za patologický stav. Když se však objeví jeho příznaky, novorozenec je pečlivě sledován, aby se zabránilo patologickému fyziologickému typu žloutenky.

Může se objevit žloutenka z mateřského mléka?

V některých případech se žloutnutí kůže objeví pouze týden po narození. Takové projevy jsou často charakteristické pro děti, které mají rychlý nárůst hmotnosti. Maminky těchto dětí produkují velké množství mléka, které obsahuje velké množství ženského hormonu estrogen kvůli fyziologickým vlastnostem ženského těla po porodu.

Estrogen v mléce zabraňuje přirozenému vylučování fetálního bilirubinu z těla dítěte. Pokud index bilirubinu neklesne, matka bude muset vyjádřit své mléko, zahřát ho na 70 stupňů, zchladit a teprve potom dát dítěti.

Během zahřívání se hormon ničí, ale složení a nutriční hodnota se nemění. Zahříváním mléka můžete eliminovat negativní vliv mateřských hormonů na tělo fazole, aniž byste přerušili kojení. Mladé matky by měly vzít v úvahu, že se často v mateřské nemocnici neobtěžují s vyjadřováním a ohříváním mléka, a doporučují okamžitě převádět drobky do dětské výživy..

To je zásadně špatné. Vzhledem k tomu, že hormonální změny v ženském těle skončí za pár týdnů, není pravděpodobné, že by po takovém přerušení zůstala možnost kojení. Proto by to žena měla monitorovat a nevzdávat se HB kvůli lékařům, zbavovat tak svého dítěte užitečného produktu, který pomůže udržovat zdraví a podporuje imunitu.

Příznaky patologické žloutenky u novorozenců

Patologická žloutenka je na rozdíl od fyziologické žloutenky nebezpečnou podmínkou pro novorozence. Diagnostikuje se, když index bilirubinu překročí stanovenou normu.

Patologická žloutenka u novorozenců se může vyvinout v důsledku:

 • Virová hepatitida nebo jiné infekční patologie jater;
 • Hormonální poruchy;
 • Rhesusův konflikt v matce s dítětem;
 • Střevní obstrukce u novorozence;
 • Genetické poruchy, které vedou ke zničení červených krvinek;
 • Žloutenka mechanického typu, vyvinutá v důsledku narušeného odtoku žluči;
 • Dysfunkční procesy v játrech;
 • Cephalohematomas u dítěte.

Příznaky patologické žloutenky se projevují u novorozence první den po narození a jsou uvedeny:

 • Zvýšený index bilirubinu, který překračuje standardní ukazatele nebo dosahuje kritických hodnot;
 • Intenzivně zažloutlá kůže včetně dlaní a chodidel;
 • Tmavá moč a bezbarvé výkaly;
 • Přítomnost potvrzeného Rhesova konfliktu mezi novorozencem a jeho matkou;
 • Dlouhá nebo zvlněná žloutenka.

Pouze pediatr může provést přesnou diagnózu po analýze anamnézy matky dítěte, příznaků nemoci novorozence a diagnostických výsledků.

Co je nebezpečná patologická žloutenka u novorozenců?

U novorozenců funguje hematoencefalická bariéra pouze v polovině svých schopností, takže nemůže plně inhibovat toxické a jiné nebezpečné látky a bránit jim v přístupu do mozku. Z tohoto důvodu není zvýšený bilirubin filtrován, ale prochází touto bariérou a vstupuje do centrálního nervového systému dítěte a do mozku krví. Má toxický účinek na nervový systém, který se nazývá bilirubinová encefalopatie nebo jaderná žloutenka..

Počínaje prvním dnem po narození mají drobky s jadernou žloutenkou tyto příznaky:

 • Zvětšená slezina a játra;
 • Snížený sací reflex nebo jeho úplná absence;
 • Nízká tělesná hmotnost;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Nadměrná aktivita nebo naopak ospalost a apatie;
 • Křečový syndrom.

Patologická žloutenka u novorozenců potřebuje správně vybranou a včasnou terapii. Tato patologie je extrémně nebezpečná pro celý organismus, zejména pro mozek. Pokud se dítěti nepomůže, bude mít ve věku šesti měsíců známky retardace mentálního a fyzického vývoje. Rovněž budou diagnostikovány problémy se sluchem a možná paralýza..

Léčba žloutenky u novorozenců

Výběr terapie a její chování by měl provádět pouze lékař v nemocnici. Předepsaná léčba bude záviset na důvodech, které vedly ke zvýšení indexu bilirubinu.

K zastavení projevů žloutenky se často předepisují následující metody:

Fototerapie - jedná se o hlavní a nejúčinnější terapeutickou techniku, která se používá k zastavení žloutenky u novorozenců. Dítě je umístěno pod speciální lampu, jejíž světlo umožňuje přeměnit bilirubin na lumirubin, který je netoxický a vylučuje se z těla do dvanácti hodin.

Během procedury se drobky nasazují na speciální šátek, který je chrání před světlem. Po zákroku lze pozorovat suchost a loupání kůže, ospalost a uvolněné stolice. Terapie se provádí několika způsoby s přestávkami po dobu tří hodin. Světelná terapie obvykle trvá dva dny, poté má dítě pokles indexu bilirubinu na normativní ukazatele.

Intravenózní infuze detoxikačních léčiv nebo glukózy, přispívající k odstranění bilirubinu. Toto opatření se považuje za nouzové. Injekční drogy zlepšují tok žluči, což přispívá k jeho urychlenému odstranění a zlepšení stavu arašídů.

Včasná a častá aplikace novorozence na hrudník. Tato technika umožňuje ztenčit stoličku dítěte kvůli spotřebě kolostra. Meconium s vysokým obsahem bilirubinu tedy rychle opustí střeva drobků a sníží index bilirubinu na normální. Je však důležité dělat vše včas..

O které z výše uvedených metod pro odstranění žloutenky rozhodne lékař, s přihlédnutím k příznakům, složitosti a typu žloutenky novorozence.

Závěr

Když je u novorozence diagnostikována žloutenka, nemělo by dojít k panice. Pokud je fyziologický, předává se samostatně bez léčby a je-li patologický, bude odstraněn během pěti dnů a zvolí vhodnou léčbu. Díky včasné terapii je možné zcela eliminovat všechny projevy žloutenky u novorozenců a zabránit komplikacím, které mohou způsobit její patologické formy.

Žloutenka u novorozenců: příčiny, výskyt bilirubinu v tabulce

Narodil se malý, dlouho očekávaný zázrak, rodiče láskyplně prozkoumali svůj poklad a najednou si všimli neobvyklé nažloutlosti kůže drobků. Během prohlídky na to upozorní dětský lékař. Novorozená žloutenka je starost o mladou matku. Stojí za to se bát? Odkud pochází žlutost? Proč novorozenci žloutnou? Je to nebezpečné? Musí být léčeno a jak?

Druhy žloutenky u novorozenců

Žloutenka u novorozence je docela běžná událost. Žluté zbarvení kůže v důsledku zvýšení obsahu bilirubinu v krvi dítěte. Bilirubin je žlučový pigment, jedna z hlavních složek žluči v lidském těle, vznikající v důsledku rozkladu proteinů obsahujících hem: hemoglobin, myoglobin a cytochrom. Když je uložena v přebytku v tkáních dítěte, získá kůže charakteristickou žlutou barvu.

Novorozenecká žloutenka je 2 typů:

 1. Fyziologický, který neohrožuje zdraví a život dítěte.
 2. Patologické, vyžadující pozornost matek a lékařů.

Zvažte tyto typy a příčiny jejich výskytu.

Fyziologická žloutenka

U novorozence je kůže zbarvena asi 2-3 dny po jejím narození. Taková žloutenka novorozence je normou a zpravidla zmizí beze stopy po několika dnech. Je zajímavé, že u některých dětí je žlutá barva kůže prakticky patrná, zatímco u jiných je výraznější. Stupeň manifestace žloutenky přímo závisí na rychlosti tvorby bilirubinu a schopnosti těla vylučovat produkty rozpadu hemoglobinu. Tento druh může také zahrnovat „ikterické kojení“. Neovlivňuje celkovou pohodu dítěte, stolice a moč novorozence si zachovávají svou přirozenou barvu, slezina a játra se nezvětšují.

Měli byste vědět, že normálně dětská pokožka získává přirozenou barvu přibližně po 3 týdnech u kojenců a po 4 týdnech u předčasně narozených dětí, což je indikátor fyziologického jevu. Taková žloutenka zmizí u novorozenců bez léčby a lékařského zákroku a nemá žádné negativní důsledky pro tělo dítěte. Projevy nažloutlosti jsou již výrazně sníženy na začátku druhého týdne života. Fyziologická žloutenka obvykle netrvá déle než 3 týdny a úplně zmizí do 1 měsíce života dítěte.

Pozornost! Pokud žloutenka u dítěte neprochází po dobu 1 měsíce nebo déle, stejně jako bezbarvá, moč má tmavou barvu a hladina bilirubinu nepřesahuje 115 μmol / l - to není normální ani fyziologická žloutenka. To může znamenat vrozenou patologii žlučových cest. V tomto případě je vyžadováno důkladné vyšetření dítěte lékařem, vyšetření k určení správné diagnózy.

Patologická žloutenka: jak rozpoznat nebezpečí v čase?

Tento typ žloutenky vyžaduje pečlivou pozornost, a to jak ze strany matky, tak ze strany lékařů. V tomto případě je bilirubin v krvi dítěte výrazně vyšší než obvykle. A protože je pigment produktem rozkladu a je velmi toxický, dochází k postupné otravě těla dítěte.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud jsou u novorozence pozorovány následující příznaky od prvních dnů po narození:

 • výkaly a moč jsou nepřirozené nebo příliš tmavé;
 • žloutenka se objevila již první den po narození;
 • novorozenec je letargický a neaktivní, málo cucá a odmítá prsa;
 • analýza ukázala vysokou hladinu bilirubinu v krvi;
 • nažloutnutí kůže přetrvává 3 týdny nebo déle;
 • během vyšetření se zvětší slezina a játra;
 • dítě neustále plivá;
 • je pozorováno patologické zívání.

Pak je zde výrazný klasický projev patologické žloutenky:

 • zvýšený svalový tonus;
 • výstupek z velkého fontanelu;
 • křečovité záškuby;
 • rolovací oči;
 • monotónní pláč nebo křik;
 • respirační selhání, dokud se nezastaví.

Po několika dnech příznaky žloutenky zmizí, ale to neznamená zotavení.

Bohužel se u dítěte mohou vyvinout příznaky dětské mozkové obrny, poškození sluchu a zpoždění mentálního a fyzického vývoje. Patologická žloutenka vyžaduje okamžitou léčbu ve specializované nemocnici.

Pozornost! Hlavním znakem manifestace patologické žloutenky je rané stádium jejího projevu. Kůže novorozence se téměř okamžitě po narození stává jasně žlutou.

Podle statistik je patologická žloutenka vzácná a je diagnostikována u 6 ze 100 kojenců. V prvních dnech života dítěte by rodiče měli pečlivě sledovat svůj stav tak, aby v případě nemoci na léčbu nezdržel pozdě..

Proč vzniká fyziologická žloutenka?

Pro normální nitroděložní vývoj potřebuje dítě velké množství různých živin a neustálý přístup k kyslíku. V děloze byly tkáně dítěte nasyceny červenými krvinkami (erytrocyty), a ihned po narození dítě začalo dýchat samo o sobě, a nyní již červené krvinky s hemoglobinem nepotřebují. Začne proces jejich ničení a vytvoří se bilirubin, který zabarví kůži novorozence charakteristickou žlutou barvou. Bilirubin se vylučuje ve stolici a moči..

Malý organismus se jen naučil správně fungovat a dosud se dokonale nezbavil všech svých povinností. Žloutenka u novorozence je normální přírodní jev, ke kterému dochází v důsledku skutečnosti, že játra dítěte nefungují plně a nemá čas na neutralizaci celého pigmentu. Vzhledem k tomu, že játra v prvních dnech života dítěte plně neřeší svůj úkol, není výsledný bilirubin zcela zpracován a vstupuje do krevního řečiště. Zbarví pokožku a sliznice žlutě.

Ale po několika týdnech začnou enzymatické systémy a játra fungovat v plné síle, barva kůže novorozence se vrátí do normálu. Játra novorozenců zpravidla začínají plně zpracovávat příchozí bilirubin již v 5 nebo 6 svého života. V tomto okamžiku fyziologická žloutenka postupně mizí a vyvolává také obavy.

U některých dětí je normalizace fungování jaterních funkcí pomalejší, zatímco u jiných je mnohem rychlejší. Co určuje rychlost vylučování bilirubinu?

Dítě má pravděpodobně žlutou barvu kůže o něco déle, pokud:

 • máma má také vysokou hladinu bilirubinu a je mladá;
 • přítomnost některých nemocí u matky, včetně cukrovky;
 • novorozenec se narodil s bratrem nebo sestrou;
 • novorozenec se narodil předčasně, játra předčasně narozených dětí je ještě nezralá než ty, které se narodily včas;
 • moje matka měla během těhotenství nedostatek jódu;
 • pokud byla během těhotenství matka často nemocná, nejedla racionálně nebo nekouřila;
 • pokud máma užila nějaké léky během těhotenství.

Proč se vyskytuje patologická žloutenka?

Patologická žloutenka u novorozenců se objevuje z několika důvodů:

 • Inkompatibilita mateřské a fetální krve s Rh faktorem (hemolytické onemocnění novorozence). Je to vzácné. Vzhledem k tomu, že všechny ženy s negativním Rhesusem jsou od 28. týdne těhotenství podrobeny zvláštní preventivní léčbě.
 • Vrozená onemocnění nebo nedostatečný vývoj jater dítěte.
 • Genetické nebo vrozené vady.
 • Vrozené choroby oběhového systému nebo střeva dítěte.
 • Nedostatečná antibiotická terapie.
 • Obtížný průběh těhotenství matky, hrozba potratu, toxikóza.
 • Mechanické narušení odtoku žluči: zablokování žlučovodu nádorem, zúžení žlučovodu nebo nedostatečný vývoj.

Norma bilirubinu pro novorozence

K určení hladiny bilirubinu v krvi novorozence potřebujete biochemickou analýzu.

Pokud je hladina bilirubinu nad 58 μmol / l, objeví se nažloutlá kůže. Při fyziologické žloutence bilirubin nikdy nepřesahuje 204 μmol / l.

Pokud hladina bilirubinu v krvi u novorozence během prvních 3 týdnů života překročí 225 μmol / la nedonošeného dítěte - 170 μmol / l, může to znamenat závažnou patologii, vyžaduje důkladnou diagnózu a léčbu, která je stanovena lékařem.

Horní hranice normálního obsahu bilirubinu v krvi novorozence jsou uvedeny v tabulce:

StáříHladina Bilirubinu μmol / L
Novorozený50-60
24 hodin118
48 hodin152
72 hodin186
4-5 dní204 (107 u předčasně narozených dětí)
14-20 dnídvacet

Žloutenka z mateřského mléka

Pokud nažloutlost kůže novorozence během kojení nepřesáhne 3 týdny po narození dítěte, může to znamenat „žloutenku z mateřského mléka“. Stává se, že mateřské mléko vstupující do těla dítěte zvyšuje hladinu bilirubinu v játrech. V tuto chvíli nastává vrchol žloutenky 11. až 23. den života novorozence. Taková žloutenka nezmizí dostatečně dlouho, často až 2-3 měsíce. Současně lékaři doporučují důkladnější vyšetření, aby zjistili závažnější příčiny žloutenky.

Když některé děti zvyšují hladinu bilirubinu a identifikují žloutenku, některé matky přestanou kojit, ale moderní studie prokazují, že mateřské mléko je při léčbě novorozenecké žloutky prostě nezbytné. Žlutý pigment z těla kojenců se vylučuje hlavně do stolice. Mateřské mléko má mírně projímavý účinek, proto pomáhá eliminovat bilirubin a zabraňuje rozvoji žloutenky.

Při kojení lze nejčastěji pozorovat žloutlý odstín kůže u kojenců, kteří začali být krmeni pozdě nebo velmi zřídka a velmi málo, kvůli nedostatečnému mléku u matky.

Žloutenka z mateřského mléka absolutně nepoškozuje zdraví dítěte. Pokud má kojené dítě mírný ikterický odstín kůže, je to považováno za normu a nemělo by to rodiče znepokojovat..

Léčba žloutenky u novorozenců

Fyziologická žloutenka ve většině případů prochází nezávisle po určité době a nevyžaduje léčbu. Patologická žloutenka musí být diagnostikována včas, protože způsobuje vážné poruchy a vyžaduje lékařský zásah a léčbu v nemocnici.

S výrazným stupněm fyziologické žloutenky můžete dítěti pomoci s následujícími akcemi:

 • Vynikajícím přírodním léčivem je mateřské kolostrum, které má mírně projímavý účinek a urychluje odstraňování bilirubinu z krve novorozence.
 • Lékaři často předepisují fototerapii. Tato léčba zahrnuje použití speciální fototerapeutické lampy, po expozici, kterou je bilirubin vylučován z těla dítěte po 10-11 hodinách.
 • Sluneční světlo je také účinnou léčbou novorozenecké žloutenky. Za teplého počasí musíte chodit s dítětem častěji, nechat ho chvilku nahého, aby se koupali vzduchem. Doma je vhodné umístit kolébku blízko okna.
 • Pokud má dítě výraznou žloutenku, je nutné se poradit s lékařem, který může předepsat intenzivnější léčbu. Lékaři zpravidla předepisují aktivní uhlí nebo Smecta, tyto léky mají adsorpční účinek a odstraňují škodlivé látky z těla..

Žloutenka u novorozenců je normální fyziologický proces, který se vyskytuje poměrně často, ve většině případů prochází samostatně a nevyžaduje zvláštní ošetření. Rodiče v prvních dnech života dítěte by však měli sledovat vývoj příznaků, aby se zabránilo nepříznivým komplikacím.

ZAHÁJENÍ NEWBORNU

Ke zvýšení žloutnutí kůže a očních bílkovin dochází u 60% dlouhodobých a 80% předčasně narozených dětí během prvního týdne po narození. Tato žloutenka není zpravidla spojena s hepatitidou a ve velké většině případů nevyžaduje léčbu. Obvykle se to vysvětluje věkem související nezralost jater dítěte nebo méně často - nadbytkem hormonů v mateřském mléce. U 0,3-0,7% novorozenců však může být žloutnutí kůže vysvětleno velmi nebezpečným hemolytickým onemocněním, které může vést k úmrtí dítěte..

Proč novorozeně „zbarví“?

Žloutnutí kůže, sliznic a bílkovin v očích dítěte je vždy vysvětleno zvýšeným obsahem žlučového pigmentu v jeho krvi - bilirubinu, který se uvolňuje v důsledku přirozeného procesu rozkladu hemoglobinu v krvi. Uvolněný bilirubin je nerozpustný jed a jeho odstranění z těla je obtížné. Proto se v játrech váže na kyselinu glukuronovou, stává se netoxickou, snadno rozpustnou a bez problémů se vylučuje močí. Žloutenka se objevuje, když játra nemají čas vázat uvolněný bilirubin a jeho obsah v krvi přesahuje 35 μmol / L. Poté proniká do tkání, díky čemuž kůže zožloutne, oční skléra, spodní povrch jazyka, obloha.

Co dělat, když žloutenka u novorozence neodejde?

Pokud novorozeně aktivně kojí a přijímá potřebné množství mléka, nemá problémy s močením a stolicí, pokud normálně přibírá na váze a nemá strach z žádného důvodu, pak je fyziologická žloutenka normální, jen o něco pomalejší než obvykle. Pokud je dítě pomalé, příliš ospalé, nemá stolici, maminka musí navštívit lékaře, aby stanovila hladinu bilirubinu v krvi a vyloučila patologii.

Je nutné dítě zalévat žloutenkou?

Nenavázaný bilirubin je pro dítě nebezpečný a má toxický účinek. Je nerozpustný ve vodě, takže pití pitné vody je v tomto případě zbytečné. Pokud dítě vypije hodně vody, může to vést k úbytku hmotnosti: voda mu zabrání získat správné množství mateřského mléka. Čím méně bude dítě jíst, tím méně bude uvolňováno z trusu a moči, což znamená, že bilirubin bude vylučován pomaleji z těla.

Jak rychleji zvládat fyziologickou žloutenku?

Dítě musí být aplikováno na hrudník hned v prvních hodinách po narození, aby začalo dostávat kolostrum. Podporuje výtok mekonia (první střevní sekrece) a zabraňuje fyziologické žloutence. Další krmení by měla být častá, nejméně 8-10krát denně a časově neomezená. To přispívá k častým pohybům střev a systematickému odstraňování přebytečného bilirubinu z těla. Je také užitečné vystavit novorozence nepřímému slunečnímu světlu. Taková přírodní fototerapie pomáhá zbavit se bilirubinu rychleji..

Jak je léčena žloutenka v nemocnici??

Léčba patologické žloutenky závisí na příčinách tohoto stavu. V případě konfliktu Rhesus s matkou a dítětem a nekompatibility krevních skupin se výměnné transfuze používají k „mytí“ bilirubinu z krve dítěte. Během jednoho transfuzního postupu může být až 70% krve nahrazeno dítětem. Pokud se hladina bilirubinu opět zvýší, přeplnění se opakuje až 4-6krát. Při těžké anémii se do dítěte vstříkne speciální krevní produkt - erytrocytová hmota. Obvykle se snaží kontrolovat hladinu bilirubinu pomocí různých postupů, které podporují vázání a vylučování této látky z dětského těla. Hyperbarická oxygenace, tj. do tlakové komory se s dítětem přivádí speciálně navlhčený kyslík. Pro stejné účely se často předepisuje intravenózní podávání fenobarbitalu, který urychluje vazbu bilirubinu, a další tekutiny ve formě vody s glukózou. V tomto případě je zpravidla předepsán průběh antibiotik, aby se zabránilo infekci těla dítěte. V důsledku této léčby se zvyšuje zátěž jater novorozence a zavedení další tekutiny vede ke snížení kojení. Pediatrové někdy doporučují fototerapii (expozice modrému světlu), což přispívá k rozkladu bilirubinu v kůži. Taková léčba je však nezbytná pouze při velmi vysokých dávkách bilirubinu, které se obvykle vyskytují v patologických typech žloutenky. Ve většině případů to není nutné, protože žloutenka je fyziologická a sama odchází. Použití glukózy je zcela neúčinné - na rozdíl od všeobecného přesvědčení nepřispívá k odstranění bilirubinu z těla.

Co je to hemolytická nemoc?

Ve vzácných případech (0,3-0,7%) může být žloutenka způsobena hemolytickým onemocněním (GMB) způsobeným Rh konfliktem matky a dítěte (92%), nekompatibilitou v krevní skupině (7%) nebo jinými antigeny (1%) ) V tomto případě je žloutenka výraznější a objevuje se v prvních hodinách života dítěte. Je doprovázena anémií, zvýšením velikosti jater a sleziny. Nárůst intoxikace bilirubinem je rychlý. Současně se stav dítěte znatelně zhoršuje: stává se letargický, ospalý a ztrácí svalový tonus. Při absenci lékařského zákroku může hladina bilirubinu za 3-4 dny dosáhnout kritických hodnot. Nenavázaný bilirubin se může začít ukládat do bazálních jader mozku dítěte. Jde o takzvanou „jadernou žloutenku“, která může vést k postižení či dokonce smrti dítěte. Mezi příznaky patří ztuhlý krk (dítě nemůže naklonit hlavu), křeče, oči dokořán, neustálé křičení.
Patologická žloutenka může být navíc způsobena mechanickými poruchami odtoku žluči, infekce, vnitřního krvácení nebo poranění dítěte atd. Tyto typy nemocí vyžadují neustálé lékařské sledování a léčbu v nemocnicích..

Proč dochází k žloutence mateřského mléka?

Tento typ žloutenky je také fyziologický. Vysvětluje to nadbytek ženských pohlavních hormonů v mateřském mléce - estrogeny, které se vážou na kyselinu glukuronovou, „bily“ místo bilirubinu. Tato žloutenka také není nebezpečná. To může trvat až 1-3 měsíce. Dítě zpravidla necítí úzkost, je aktivní a normálně přibírá na váze. Vrcholová hladina bilirubinu v takových případech klesá na 10 - 21 dní a jeho hladina se může pohybovat v rozmezí 150 až 500 μmol / l. Pokud na krátkou dobu přestanete kojit žloutenkou mateřského mléka, hladina bilirubinu v krvi dítěte prudce poklesne. Lékaři však obvykle doporučují pokračovat v kojení, protože žloutenka z mateřského mléka obecně není pro dítě vážným rizikem..

Co je fyziologická žloutenka?

Ve velké většině případů (60–80%) je příčinou žloutenky u novorozenců nezralost systémů jaterních enzymů. Především se jedná o předčasně narozené děti. Jedná se o přirozený stav, ve kterém křehká játra nově narozeného dítěte nemá čas reagovat na intenzivní proces rozpadu hemoglobinu, protože v krvi dítěte se vyskytuje proces rychlé změny hemoglobinu, který plodu během těhotenství poskytoval kyslík, na hemoglobin narozené osoby a dýchal sám. Výsledkem je, že se bilirubin může v krvi dítěte hromadí a jeho kůže a oční bulvy se mohou zbarvit nažloutlé. Obvykle je to patrné druhý den po narození, dosahuje vrcholu do osmého až desátého dne života dítěte a prochází třetím nebo čtvrtým týdnem. Tento stav nevyžaduje zvláštní ošetření a nezpůsobuje dítěti vážné potíže, i když to může vyděsit rodiče. Taková žloutenka prochází sama o sobě, jakmile je játra dítěte silná a schopná zpracovat veškerý nahromaděný bilirubin. Pokud však bilirubin v krvi dítěte dosáhne vysokých ukazatelů, lékaři doporučí zvláštní léčbu.

Je žloutenka nebezpečná u novorozenců? Příčiny, léčba a důsledky žloutenky u kojenců

Žloutenka je běžným jevem pro novorozence. Pigmentace se vyskytuje u poloviny zdravých dětí, v 75% případů s předčasně narozenými dětmi. K akumulaci bilirubinu dochází často z fyziologických důvodů - dítě se bezprostředně nepřizpůsobilo životnímu prostředí, jeho játra se nedokáže vyrovnat se zátěží. Během několika dnů se obnoví funkce jater a nažloutlost zmizí.

Existují však patologické formy nemoci. Když se koncentrace toxického bilirubinu stokrát zvýší, dítě je v hraničním stavu. Jaká je nebezpečí takové žloutenky u novorozenců? Vede k poškození centrálního nervového systému. V mozku dítěte dochází k nebezpečným změnám, neurony umírají. Identifikace patologických forem nemoci a správné taktiky jejich léčby se vyhýbají vážným následkům a smrti.

O čem se budu učit? Obsah článku.

Co je žloutenka u novorozenců?

V lůně dítě nedýchá samo o sobě, dostává kyslík od matky. Teprve po narození je enzym produkovaný v játrech dítěte a přeměňuje toxický bilirubin na rozpustnou formu. Je nezbytné pro likvidaci použitých červených krvinek, až 1% nových krvinek se objevuje denně.

Pokud je fermentace narušena, zvyšuje se koncentrace bilirubinu, pigment se hromadí v tkáních. Kůže postupně získává žlutý nádech. K fyziologické žloutence u novorozenců dochází v důsledku nezralosti parenchymu, produkuje se nedostatečné množství enzymů. Obsah bilirubinu se mění podél křivky: nejprve se úměrně zvyšuje, pak postupně klesá na normální úroveň, často bez zásahu léku.

Patologická žloutenka - prodloužená. Koncentrace nebezpečné složky v krvi neustále roste. Když hladina bilirubinu dosáhne kritických limitů, toxický pigment ovlivňuje jádro mozku. Nervové spojení je zničeno, dítě se nemůže plně rozvinout. Nevratné změny vedou k oslepnutí, hluchotě, oligofrenii. To je nebezpečí žloutenky u novorozenců. Diagnostické studie nám umožňují zjistit příčinu narušení fermentace enzymů. Ne všechny patologie, které vyvolávají nebezpečnou žloutenku, lze léčit. Při závažných genetických poruchách je medicína bezmocná, nebezpečné léze nervového systému vedou k úmrtí dítěte.

Příčiny žloutenky

Fyziologie spojená se zhoršenou fermentací, nezralost jater dítěte. Nebezpečné formy vznikají v důsledku jiných faktorů:

 • hemolytická nemoc - Rh faktor a skupinová nekompatibilita krve matky a novorozence vede k aktivní destrukci červených krvinek, dochází k anémii, edémům, jedná se o nejnebezpečnější formu onemocnění;
 • z mateřského mléka, pokud obsahuje hormony, které jsou v těle dítěte vnímány jako cizí, vede to ke smrti červených krvinek;
 • při užívání Vikasolu během těhotenství matky způsobuje nadbytek vitaminu K nebezpečnou formu žloutenky s poškozením centrálního nervového systému;
 • léky předepsané pro cukrovku, antibiotika, kortikoidy zpomalují vývoj jater dítěte, vývoj enzymatického systému je narušen;
 • předčasnost, nebezpečná doba nošení chlapce - 8 měsíců;
 • dědičné choroby jater;
 • intrauterinní infekce;
 • genetické patologie spojené se zhoršenou syntézou enzymů vázajících bilirubin (Gilbertův syndrom, Krigler-Nayyarova choroba);
 • nemoci, které způsobují snížení množství bílkovin v krvi, je nezbytné pro svazek toxického pigmentu.

Příznaky

Žloutenka se projevuje postupně, nejprve se skléra zbarví žlutě, poté oči, paže a nohy novorozence, teprve poté potemní celá kůže. Při velké koncentraci enzymu získává barva oranžový odstín. Mezi nebezpečné příznaky patří:

 • intrauterinní žloutenka;
 • rychlé žloutnutí, první nebo druhý den po narození;
 • prodloužené uchování barvy kůže, více než 3 týdny;
 • nadměrná ospalost dítěte;
 • z nohou roste jasně oranžový tón pleti;
 • snížená chuť k jídlu;
 • monotónní hlasitý výkřik;
 • zvýšení teploty;
 • změna barvy stolice: moč ztmavne, stolice zčervená;
 • ohýbání těla;
 • křečový syndrom;
 • valící se oči.

Jaké je nebezpečí žloutenky pro novorozence?

V červených krvinkách je bilirubin přítomen ve formě, která je toxická pro mozkové buňky. Pokud se neváže na protein a poté není zničen jaterním enzymem, dochází k nekrotickému poškození jádra mozku.

Zda je žloutenka nebezpečná pro novorozence, závisí na koncentraci pigmentu. Norma je 20 μmol / L. Přípustná koncentrace do 100 μmol / l. Pokud je tento ukazatel vyšší, porážka center odpovědných za:

 • mluvený projev;
 • sluch;
 • vidění;
 • Paměť;
 • schopnost vnímat informace.

Schopnost učit se závisí na stupni poškození centrální nervové soustavy. Toto onemocnění je nebezpečné s komplikacemi, včetně mentální a fyzické vývojové retardace, oligofrenie.

Léčba a důsledky

Žloutenka je příznak zhoršených tělesných funkcí. Jak nebezpeční jsou, závisí na formě patologie, která způsobila zbarvení novorozence. Léčebné taktiky zahrnují několik metod:

 1. Užívání léků, které eliminují příčinu nemoci. U nebezpečných typů žloutenky je dítě odstraněno intoxikací sorbenty: aktivní uhlí, Smecta. Při otoku se předepisují diuretika a urychlují vylučování toxinu.
 2. Fototerapie je ozařování dětí světlem určité vlny. K destrukci subkutánního enzymu dochází, aktivněji se vylučuje. Počet a trvání relací závisí na stupni akumulace toxinů, rychlosti ničení červených krvinek. Oči a pohlavní orgány dítěte jsou po celou dobu výkonu zakryty.
 3. Krevní transfúze. U nebezpečných patologií je předepsána úplná změna, aby se významně snížila koncentrace bilirubinu. Plazma a další složky krve obsahující albumin se podávají, je-li dítěti diagnostikován nedostatek bílkovin v těle.
 4. Intravenózní infuze glukózy, složek, které normalizují metabolické procesy - draslík, vápník, hořčík, jsou předepsány pro nebezpečné formy žloutenky, aby se snížilo riziko komplikací.
 5. Časté krmení. Pokud dítě normálně reaguje na mateřské mléko, doporučuje se matkám, aby kojily na prsa častěji, a to až 7krát denně. Mléko pomáhá normalizovat enzymatické funkce jater, podporuje tělo novorozence.
Články O Neplodnosti