Hlavní Výživa

Tracheitida během těhotenství: co je nebezpečné, co a jak ji léčit

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, protože její tělo zažívá dvojnásobnou zátěž. I malé nachlazení vyžaduje včasné ošetření. Tracheitida není výjimkou, pro boj, proti kterému je zpočátku nutné určit příčinu jejího vývoje, což vám umožní zvolit nejvhodnější terapii, která je bezpečná pro matku a dítě.

Je těhotná tracheitida nebezpečná pro plod?

Jakékoli nemoci představují hrozbu pro těhotné ženy, zejména v prvních 3 měsících, kdy dochází k tvorbě fetálních systémů a orgánů.

 1. V 1. trimestru může tracheitida vyvolat potrat. Kromě toho není vyloučena infekce placentární bariérou, která může vést k mrtvému ​​těhotenství a tvorbě fetálních malformací neslučitelných se životem..
 2. Ve 2. trimestru je riziko onemocnění pro plod minimální, avšak bolestivý kašel s napětím břišních svalů, který obtěžuje ženu, může vést k hypertonicitě dělohy. Při závažném rozvoji tracheitidy komplikované bronchitidou může být riziko ukončení těhotenství.
 3. Ve třetím trimestru nehrozí nebezpečí tracheitidy, nýbrž bolestivý kašel, který vyvolává zvýšení tlaku v břišních svalech a hypertonicitu dělohy. Takový kurz může vést k gestóze, předčasnému porodu a placentárnímu narušení. Kromě toho existuje riziko infekce plodu během porodu.

Důležité! U prvních příznaků tracheitidy u těhotných žen je nutné zahájit léčebná opatření co nejdříve.

Klinické příznaky

K rozvoji tracheitidy dochází zpravidla rychle..

Typické příznaky jsou:

 • výskyt bolesti a pocení v hrtanu;
 • vzrušující kašel, horší v noci a ráno;
 • celková slabost a hypertermie;
 • vypouštění sputa;
 • po záchvatu kašle se v oblasti hrudníku objeví pálení a bolest;
 • v některých případech je možná ztráta hlasu.

U tracheitidy je poměrně často pozorováno několik doprovodných onemocnění a absence léčby může vést ke komplikacím, například pneumonii nebo bronchitidě, což je při porodu dítěte mimořádně nežádoucí.

Diagnostika

Potvrzení předběžného závěru se provádí po diagnostických opatřeních, včetně

 • anamnéza a vyšetření průdušnice laryngoskopem;
 • při hledání lékařské pomoci v raném stádiu se uslyší suché krve, které později zvlhnou (hlavně v dolních lalocích a v kořenech plic).

V případě potřeby je předepsána bakteriologická analýza sputa a spirografie, která odhaluje stupeň zánětlivého procesu v dýchacích cestách.

Léčba tracheitidy u těhotných žen

Výběr léčby tracheitidy závisí na načasování těhotenství a příčinách onemocnění.

 • Nejprve by se žena měla poradit s lékařem, aby zjistila formu nemoci. U život ohrožujících příznaků je pacient hospitalizován.
 • S nekomplikovanou tracheitidou můžete použít domácí léčbu.
 • Terapeutická opatření musí nutně zahrnovat boj proti horečce, protože hypertermie zvyšuje pocení, což výrazně zvyšuje riziko hypoxie plodu a celkové dehydratace.
 • Antibiotická léčba tracheitidy je extrémně vzácná, pouze pokud je tracheitida komplikována bronchitidou, pneumonií a angínou..

Při včasné léčbě může být akutní tracheitida léčena za 1,5 až 2 týdny..

Obecná doporučení

Při prvních příznacích tracheitidy by měla být těhotná žena poskytnuta odpočinek, hlavně s klidem na posteli.

 • V místnosti, kde se pacient nachází, je nutné neustále navlhčit vzduch pomocí speciálních zařízení nebo mokrých ručníků.
 • Doporučuje se pití, mokré čištění a pravidelné větrání..
 • Kloktadlo může být kloktáno slabým solným roztokem a vdechováno léčivými bylinami a minerální vodou..
 • Během nemoci je nutné do stravy zahrnout více čerstvé zeleniny a ovoce, kromě těžkých potravin.

Taková opatření jsou povolena v jakémkoli stadiu těhotenství, zvlhčovací procedury pomáhají snižovat frekvenci záchvatů kašle a oplachování účinně zmírňuje otok sliznic.

Léky používané a zakázané

Lék proti kašli

Při léčbě tracheitidy je hlavním stavem maximální bezpečnost ženy a dítěte. Je důležité potlačit kašelový reflex a za to jsou předepisovány následující léky:

 • Bromhexin - tento lék je k dispozici v několika formách, ale během těhotenství se doporučuje užívat bromkexin v sirupu. Lék má účinný expektorační účinek;
 • drogy s dextrometorfanem (Padevix, Akodin, Tussin plus atd.) účinně zvládají suchý kašel. V chemických vlastnostech je dextrometorfan blízko kodeinu, který je na rozdíl od dextrometorfanu zakázán těhotným ženám.

Před použitím jakéhokoli léku je nutné se poradit s lékařem, aby se v budoucnu zabránilo nežádoucím následkům.

Zakázaná medicína kašle

Přes zdánlivou neškodnost léků proti kašlu existují určité skupiny, které jsou přísně zakázány pro použití těhotnými ženami, protože mají mnoho vedlejších účinků.

Tato kategorie zahrnuje:

Mukaltine

Mnoho lidí považuje Mukaltin za naprosto bezpečný lék, který zvládne vlhký kašel. Před použitím mukaltinu je však třeba mít na paměti, že je zakázáno pro děti mladší než 1 rok a během prvních 3 měsíců těhotenství z důvodu přítomnosti marshmallow v jeho složení. Mucaltin může být užíván výhradně podle pokynů ošetřujícího lékaře..

Kapky amoniaku

Tento léčivý přípravek se nedoporučuje těhotným ženám, protože obsahuje ethylalkohol. Mezi vedlejší účinky léčby amoniakem - anýzy patří krátkodobé vzrušení, následované apatií a letargií. Kromě toho je lék schopen vyvolat zvýšení děložního tónu, což má naopak negativní průběh.

Prostředky na bázi břečťanu (Gedeliks, Prospan)

Léky, u nichž je v kompozici přítomen extrakt z břečťanu, mají silný terapeutický účinek, který nepříznivě ovlivňuje plod. Kromě expektorantního účinku může břečťan způsobit těhotným ženám zvracení, narušení trávicího traktu, tachykardii, prudký pokles krevního tlaku, kopřivku a řadu dalších nežádoucích projevů..

Kořen lékořice (Codelac, Kasmin, Bronchophyt, kolekce prsou č. 2,3,4)

Užívání léků této skupiny je přísně zakázáno těhotným ženám. Složení těchto léků obsahuje glycyrrhizin, připomínající kortizon (steroidní hormon) v akci, který pomáhá zvyšovat estrogen, což negativně ovlivňuje plod.

Matka a nevlastní matka

Tato bylina se používá v lékařské praxi nejen samostatně, ale také jako součást takových léků, jako jsou Evalar, Natur Product, Green Doctor, Breast training No1 and No2 atd. Používání podkoží je pro těhotné ženy zakázáno, protože obsahuje alkaloidy, které mohou narušit vývoj plodu.

Je třeba vzít v úvahu omezené indikace pro použití u některých léků, například Stoptussin, Coldrex, Falimint, Libexin nebo Erespal, které lze použít k léčbě těhotných žen pouze od 2. trimestru..

Antivirové léky

Nejčastější příčinou tracheitidy jsou virové infekce, ačkoli bakteriální cesta, obecná hypotermie a špatné návyky nejsou vyloučeny.

Ve většině případů je předepisováno množství antivirových léčiv ke snížení příznaků nemoci:

 • Viferon - má imunostimulační a antivirový účinek, je předepsán pro přijetí od 2. trimestru těhotenství;
 • Interferon - posiluje imunitní systém a účinně bojuje proti virům; při předepisování přípravku Interferon těhotným ženám je třeba postupovat opatrně, protože má i přes svou účinnost řadu negativních důsledků, které mohou ovlivnit vývoj plodu;
 • Engistol - označuje homeopatickou skupinu a má antivirové, imunomodulační a protizánětlivé účinky; v akutním období tracheitidy se užívá během prvních 2 hodin každých 15 minut;
 • Influcid - antivirový homeopatický lék ve formě tablet; užívá se podle schématu předepsaného lékařem a je kontraindikována u celiakie;
 • Aflubin je imunomodulační a antivirové činidlo ve formě lingválních tablet. Mezi vedlejšími účinky je možná dočasná změna chuti díky rostlinným složkám Aflubinu;
 • Oscilococcinum - označuje skupinu homeopatických léčiv s antivirovými a imunomodulačními účinky. Jeho příjem při intoleranci fruktózy je vyloučen.

Zvláště pozoruhodné je antivirové léčivo - Remantadin, který je často považován za terapeutické činidlo pro virovou etiologii nemoci.

Přestože je Remantadin v boji proti virům docela účinný, je pro těhotné ženy přísně kontraindikován, protože v něm je přítomen adamantan. Tato chemická sloučenina patří do drog kategorie C (klinické pokusy na zvířatech odhalily negativní účinek na plod). Proto byste měli opustit Remantadin a nahradit jej například Interferon.

Antibiotika

Antibiotika jsou předepisována pouze tehdy, pokud riziko možných následků pro matku převáží rizika pro plod. Jsou povoleny léčivé přípravky ze skupin makrolidů, penicilinů a cefalosporinů.

Nejběžněji předepisované léky s minimální schopností ovlivňovat plod, hlavně injekce.

Tato skupina zahrnuje:

 • Ampicilin
 • Flemoklav;
 • Ceftriaxon;
 • Amoxicilin;
 • Cefazolin;
 • Amoxiclav.

V každém případě je vybrána nejoptimálnější léčba tracheitidy vyvolané bakteriemi.

Zakázaná antibiotika

Následující léky jsou vyloučeny pro použití těhotnými ženami:

 • Doxycyklin a tetracyklin - snadno pronikají placentou, hromadí se v kostní tkáni plodu a narušují proces mineralizace;
 • fluorochinolony (Ciprolet, Phloxal, Abactal, Ciprofloxacin a Nolitsin), které mají negativní vliv na klouby dítěte;
 • je nebezpečné použít skupinu klaritromycinu (Klacida, Klabaksa, Fromilida atd.), která má toxický účinek na plod;
 • přípravky skupiny aminoglysoidů (streptomycin, kanamycin, tobramycin) - mohou způsobovat různé komplikace z dětského ledvinového systému a vést ke ztrátě sluchu;
 • nifuroxazidy (Ersefuril, Enterofuril), furazidiny (Furamag, Furagin atd.), jakož i skupina chloramfenikolu (Sintomycin, Chloramfenikol atd.) jsou potenciálně nebezpečné. Tato antibiotika pronikají placentou, narušují tvorbu krve a mají negativní vliv na kostní dřeň dítěte.

Kromě toho je zakázáno používat ko-trimoxazol, Bactrim, Biseptol a Groseptol, což zvyšuje riziko srdečních chorob, zpomaluje růst plodu a je schopné vyvolat možné nitroděložní abnormality..

etnoscience

Nedílnou součástí tradiční léčby tracheitidy jsou lidové recepty (výplachy, obklady, inhalace, tinktury, terapeutické směsi pro orální podání atd.), Je podrobně popsán v tomto článku..

Při jídle s akutní tracheitidou se doporučuje používat následující recepty:

Černá ředkev

 • důkladně se umyjte;
 • rošt;
 • dát do nádobí;
 • usnout 2 lžičky. cukr (med).

Poté je směs stárnuta 1-2 hodiny; výsledná šťáva se odebírá v 1 lžičce. 3 str. denně před jídlem.

Březové pupeny

Rozdrcené březové pupeny (40 g) se smíchají se 100 g. máslo

 • udržovány na nízkém žáru po dobu 10 minut;
 • pak se hmota filtruje;
 • Přidá se 150 g. Miláček.

Je to ústně po dobu 1 lžičky. 3 str. ve dne.

Dogrose

 1. sloupec rozemleté ​​bobule se nalije do termosky a nalije se do 1 litru vařící voda.

Infuze je ve věku 5 až 6 hodin, poté je odebrána 1 - 2 lžíce. až 3 str. během dne.

Solný roztok

Jako oplachování můžete použít solný roztok (1–2 lžičky soli na 200 ml teplé vody) až 3–3krát denně nebo odvar heřmánku (1 polévková lžíce na 0,5 litru vody).

Než začnete používat recepty tradičních léčitelů, musíte se poradit s lékařem. To pomůže vyhnout se negativním účinkům na těhotnou ženu a plod..

Fyzioterapie

Mezi nejúčinnější fyzioterapeutické postupy doporučené při léčbě tracheitidy během těhotenství patří:

Inhalace

S tracheitidou mohou být prováděny pomocí nebulizérů, ultrazvukových a kompresorových metod, stejně jako tradičními metodami využívajícími horkou páru. Vdechnutí může zmírnit křeče a odstranit sputum z dýchacích cest..

 • Jako inhalaci si můžete vzít 1 lžičku. suché pupeny borovice, listy eukalyptu, máta peprná a šalvěj, zátoka 1 l. vodu a uvedení roztoku do varu. Po 5 minutách můžete postup zahájit.
 • Dalším účinným receptem na inhalaci páry jsou vařené brambory, které se mírně hnětou, po kterých žena nadouvá páru.

Důležité! Tepelná inhalace je při zvýšené tělesné teplotě zakázána. Trvání zákroku u těhotných žen by nemělo přesáhnout 5 minut.

Komprimuje

Při léčbě tracheitidy u těhotných žen jsou absolutně vyloučeny octové, vodkové nebo alkoholové obklady, protože tyto složky se dobře vstřebávají do kůže a pronikají do těla, což může poškodit plod..

Nejbezpečnější obklady, ve kterých jsou pro každou osobu k dispozici nejběžnější komponenty:

 • je nutné péct 1-2 velké žárovky v troubě (po dobu 5-7 minut), hnětit, distribuovat do hrudníku, nohou a zpět, zakrýt přilnavou fólií a teplou přikrývkou. Po 20 minutách se obklad odstraní a místo jeho aplikace se promyje teplou vodou;
 • 2-3 lžíce. l med je mírně zahřátý, aplikovaný na hrudník ve formě obkladu po dobu 30–35 minut;
 • brambory se vaří spolu se šupkou, hnětí se horkě a nanese se na tkáň, poté se nanese na záda nebo hruď, dokud zcela nevychladne;
 • smíchejte mouku, med a vodu ve stejném množství, poté se hmota mírně zahřeje v mikrovlnné troubě (trouba), pak se přidá 1 lžička. rostlinný olej. Hotová směs se důkladně promíchá, dokud se nevytvoří homogenní hmota, a aplikuje se jako dort na záda nebo hrudník.

Kromě toho, s tracheitidou doprovázenou suchým kašlem, je mimořádně účinné otřít nohy před spaním s medem.

Prevence

Preventivní opatření k prevenci tracheitidy u těhotných žen zahrnují korekci životního stylu pacienta. Doporučeno

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • dodržovat správnou výživu;
 • Cvičení je přípustné
 • dodržovat pravidla osobní hygieny;

Kromě toho je důležité vzít v úvahu, že s virovou povahou onemocnění je tracheitida vysoce nakažlivá, a proto by těhotná žena měla omezit komunikaci s nemocnými lidmi.

Základní metody léčby těhotných žen s tracheitidou vyžadují dodržování maximální bezpečnosti, protože žena je zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za blaho dítěte. Včasný přístup k lékaři a přísná implementace jeho doporučení jsou klíčem k úspěšnému a rychlému léčení tracheitidy.

Tracheitida u těhotných žen - příčiny, léčebné metody, komplikace

Zánětlivý proces během těhotenství přináší potenciální hrozbu pro plod. Zvažte tracheitidu - co to je, jak se vyhnout důsledkům, pokud žena čeká dítě, a také zjistíme, jaké terapeutické metody jsou během léčby povoleny. To vše na webových stránkách Respimed.

Proč se tracheitida vyvíjí během těhotenství

Tracheitida - co to je? Jedná se o zánět tracheální sliznice způsobený působením škodlivých bakterií a patogenních mikrobů..

Čekací doba na narození dítěte je zvláštním obdobím v životě ženy, je zodpovědná za dvě osoby. Na tělo působí dvojnásobné zatížení. I malá nachlazení vyžaduje ošetření. Tracheitida během těhotenství není výjimkou.

Aby imunitní systém omylem nepřijal embryo jako hrozbu, tělo oslabí své funkce. Žena je špatně chráněna před účinky patogenních mikrobů a virů, koronaviry, a proto může menší léze vést k závažnému zánětu.

V seznamu faktorů přispívajících k rozvoji tracheitidy u těhotných žen jsou:

 • podchlazení;
 • kouř z druhé ruky;
 • vícenásobné těhotenství;
 • kontakt s infikovanými lidmi (je nebezpečné komunikovat s pacienty spalničkami, zarděnkami nebo šarlatami);
 • ARI;
 • nedostatečné kvalitní jídlo.

Patologie je možná u komplikací ORL onemocnění a v jiných případech alergických reakcí. Vzhledem ke změnám v hormonálním pozadí jsou receptory během těhotenství citlivé na životní prostředí a mohou takto reagovat - objeví se suchý kašel.

Léčba tracheitidy u těhotných žen je komplikovaná, výběr antihistaminik v tomto období je minimalizován. V tomto ohledu mohou nastat komplikace, včetně problémů s dodáním správného množství kyslíku vyvíjejícímu se plodu.

Jak je nemoc diagnostikována??

Pokud terapeut najde příznaky tracheitidy, napíše doporučení na otolaryngologa, který provede hloubkové vyšetření. Diagnóza se provádí za přítomnosti výsledků epidemiologických studií:

 • Měření historie (průzkum, vizuální kontrola). Je důležité vyloučit alergický faktor..
 • Bakteriologické vyšetření (provádí se výtěry z krku a krku), což pomáhá určit typ patogenu.
 • Klinický krevní test.
 • Kultura sputa a analýza citlivosti patogenů zánětlivého procesu na reakci na různé složky léčiv.
 • Analýza sputa na rezistentní mykobakterie.
 • Kvalitativní, provokativní a nepřímé alergické testy.

Instrumentální diagnostika je široce praktikována, včetně radiografie, rinoskopie, laryngoskopie, faryngoskopie a rentgenového vyšetření nosních dutin..

Příznaky tracheitidy u dospělých a léčba jsou stanoveny lékařem. Pokud je diagnóza nesprávná a moment je vynechán pro příznivou léčbu, mohou se vyskytnout plicní komplikace (patologické profily plicníka), může dojít k tuberkulóze a dalším onemocněním.

Jaké léky jsou povoleny pro těhotné ženy

V prvním trimestru těhotenství je povoleno jen málo účinných léků. Pokud jsou příznaky mírné, můžete se uchýlit k léčbě tracheitidy lidovými prostředky.

Někdy nemoc ovlivňuje průdušnici v důsledku expozice virům. Předepisují se antivirotika: Engistol, Viferon, Aflubin, Influcid, Oscilococcinum. Důležité: Jakékoli antibakteriální a antivirové léky by měl předepisovat lékař.

Léčba tracheitidy během těhotenství antibiotiky se provádí ve vzácných případech, kdy existuje riziko ohrožení zdraví matky v souvislosti se závažnými komplikacemi. V takových situacích poskytovatelé zdravotní péče doporučují Sumamed, Suprax, Flemoxin, Cefalexin nebo Ceftriaxone.

Bolestivý a dlouhodobý kašel je hlavním příznakem tracheitidy. Mukolytické léky, které tvoří správnou sekreci sputa a podporují jeho uvolňování, pomáhají zmírňovat stav..

Během těhotenství je důležité zabránit horečce, její příznaky hrozí dehydrataci kvůli zvýšenému pocení. Lékař může doporučit ne lékařské, ale fyzikální metody regulace teploty (teplá sprcha, silné pití). Antipyretika jsou indikována při teplotách nad 38 stupňů (paracetamol může být sestřelen).

Zakázané léky

Drtivá většina výrobců širokospektrálních antibiotik v pokynech ve sloupci kontraindikací naznačuje těhotenství (zejména první trimestr). Když se objeví tracheitida, jsou příznaky u dospělých akutní. Lékaři proto jmenují léky, které stimulují zlepšení celkového stavu.

Během těhotenství je ženám zakázán jakýkoli lék bez souhlasu ošetřujícího lékaře. I když kašel a zimnice jsou velmi znepokojivé, měli byste vyhledat kvalifikovanou pomoc (můžete zavolat sanitku nebo navštívit nemocnici sami).

Seznam drog zakázaných během těhotenství:

 • Antibiotika (tetracyklin, makrolid, aminoglykosid).
 • Analgetika (aspirin, analgin).
 • Prášky na spaní (s tracheitidou je obtížné usnout kvůli kašlu).
 • Léky, které narušují vstřebávání kyseliny listové v těle.
 • Cytostatika.

Důležité: Pokud žena bez doporučení lékaře pije léky ze zakázané kategorie v časných stadiích těhotenství. Existují rizika pro plod, která ohrožují potrat a vývojové postižení.

Lidové léky pro léčbu tracheitidy u těhotných žen

Jaký druh onemocnění je tracheitida, je homeopatům dobře znám. Předpokládá se, že léky, které jsou léčeny zástupci alternativní medicíny, nepoškozují dítě a ženu během těhotenství z důvodů:

 • za prvé, složky obsažené ve směsi jsou přírodního původu;
 • za druhé, dávky doporučené tradiční medicínou mají minimální hodnoty.

Zástupci tradiční medicíny s tracheitidou mají pochybnosti o homeopatii. Léčba lidovými prostředky u těhotných žen je možná (jako pomocné metody), ale po dohodě s lékařem.

Přírodní složky působí na tělo jemně. Prakticky nezpůsobují nežádoucí účinky..

Během těhotenství je povolena inhalační terapie (při normální teplotě). Pro požití se provádějí léčení. Viburnum, heřmánek, šípky, zázvor, brusinka, černý rybíz - jejich hlavní složky. Uvedené rostliny a jejich plody nepoškodí dítě, ale obohatí tělo ženy o vitamíny a pomohou posílit imunitní systém.

Tradiční léčitelé pro tracheitidu radí těhotným ženám:

 • Tinktura malinového listu.

Příprava: rozdrcené suché listy v množství 2 lžíce. l nalít 0,5 litru vroucí vody, trvat na dvou hodinách. Kloktadlo.

 • Tinktura z eukalyptu, máty, šalvěje a heřmánku.

K uvedeným fondům přidejte pupeny borovice. Vylijí se vroucí vodou a poté se na 30 minut umístí do vodní lázně. K použití tinktury potřebujete inhalátor a výsledná kompozice se nalije do zařízení a dýchá v párech po dobu 15 minut..

 • Léky na předpis od podbělů, marshmallow, řebříček, elecampanu, tymiánu.

Místo marshmallow se používá kořen lékořice, pokud je k dispozici ve skříňce domácí medicíny. Složky se vaří vroucí vodou (0,5 1) a ponechají se dvě hodiny. Před jídlem filtrujte vývar a vypijte půl sklenky.

Lidové recepty nezaručují obnovu a lokalizaci zánětlivých procesů. Pokud je léčba neúčinná, může se situace zhoršit. Alternativní metody nebudou interferovat jako metody boje proti infekci, ale neměly by být nahrazeny normálními druhy léčby a léků..

Prevence tracheitidy u těhotných žen

Aby nedošlo k tracheitidě během těhotenství, musíte přehodnotit životní styl a v případě potřeby jej upravit. Doporučeno:

Při správné výživě tělo netrpí nedostatkem stopových prvků a vitamínů..

 • Cvičení.

Mírné cvičení (dovoleno lékařem) podpoří normální fungování kardiovaskulárního svalu. Cvičení by samozřejmě nemělo být prováděno s hrozbou potratu.

 • Projděte se na čerstvý vzduch.

Pokud je možné navštívit oblasti s bohatou jehličnatou vegetací, bude zajištěna profylaxe tracheitidy..

 • Dodržujte osobní hygienu.

Je také důležité sledovat ústní hygienu, protože v ní je soustředěno velké množství „spících“ patogenů..

Tracheitida je přenášena vzduchovými kapičkami. Těhotná žena se musí postarat o své zdraví a vyloučit kontakt s pacienty. Aby nedošlo k vyvolání alergických reakcí a tracheitidy, nezapomeňte ventilovat místnost, ve které se nacházíte. Navlhčete a otřete prach z povrchů nábytku.

Během období činnosti rostlin se vyhýbejte rostlinám - potenciálním alergenům a buďte zdraví!

Tracheitida během těhotenství - jak je nebezpečná a jak ji léčit

Tracheitida je považována za jednu z zákeřných chorob. Zánětlivý proces v průdušnici je diagnostikován nejen u dětí nebo dospělých, ale také u žen ve stadiu těhotenství. Těhotenství vážně ovlivňuje imunitní síly těla. Jakákoli nemoc může být nebezpečná nejen pro nastávající matku, ale také pro plod.

Tracheitida během těhotenství vyžaduje zvláštní pozornost. Jakmile se objeví první příznaky, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře a zahájit léčbu.

Příčiny onemocnění

Těhotné ženy mají větší pravděpodobnost virových a bakteriálních infekcí než ostatní. To je způsobeno hormonálními změnami v těle. Zatímco nastávající matka se připravuje na těhotenství a porod, imunitní systém je snížen.

Tracheitida u těhotných žen je často diagnostikována na jaře a na podzim. V této roční době jsou pozorovány kolísání teploty vzduchu a silné větry, což vede k podchlazení těla.

Infekce infekcí dýchacích cest infekční povahy jsou další běžnou příčinou poškození těla..

Akutní tracheitida se vyskytuje z jiných důvodů ve formě:

 • podchlazení;
 • dlouhodobý pobyt v prašných místnostech;
 • žít v místech se špatnými podmínkami prostředí;
 • přítomnost špatných návyků: kouření, pití alkoholu, užívání drog;
 • onemocnění vnitřních orgánů v chronické formě;
 • alergické reakce;
 • zásah cizího těla do průdušnice;
 • kontakt s nemocnými lidmi;
 • návštěvy veřejných míst během epidemií.

Léčba tracheitidy u těhotných žen začíná identifikací a odstraněním příčiny. Pokud nevěnujete pozornost problému včas, dojde k závažným komplikacím. Za prvé, plod trpí chorobami dýchacích cest, viry a bakteriemi.

Příznaky

Jak léčit tracheitidu během těhotenství, může říct jen lékař. Před kontaktováním lékaře musíte pochopit klinický obraz. Zánětlivý proces u těhotné ženy probíhá trochu jinak.

Jedním z hlavních příznaků je suchý kašel. Během útoku zažívá žena bolest a bolest v krku. Ve vzácných případech uniká malé množství hlenu. Kašel může být těžký, což vede k pálení v oblasti hrudníku, bolesti hlavy a pulzování v chrámech..

Mezi další příznaky zánětlivého procesu patří:

 • zvýšení hodnot teploty na 38 stupňů;
 • obecná nevolnost;
 • potíže s dýcháním
 • vzhled zúženého pocitu na hrudi;
 • chrapot a chrapot hlasu;
 • přetrvávající nedostatek leteckých a astmatických útoků.

Pokud není nemoc včas vyléčena, infekce se ponoří do průdušek. Na tomto pozadí se vyvíjí tracheobronchitida. Jedním z hlavních příznaků je prudký nárůst ukazatelů teploty na 39 stupňů.

Jak léčit tracheitidu během těhotenství, závisí na příčině, klinickém obrazu a závažnosti onemocnění.

Co je nebezpečná tracheitida pro nastávající matku a plod

Jakýkoli zánětlivý proces v dýchacích cestách může vést k rozvoji nežádoucích účinků.

Jaké je nebezpečí tracheitidy? Vše záleží na typu infekce a gestačním věku. Mezi hlavní komplikace patří:

 • vznik vrozených vad neslučitelných se životem;
 • spontánní potrat;
 • předčasný porod;
 • fetální zmrazení.

Tracheitida během těhotenství může vést k rozvoji nemocí sousedních orgánů ve formě:

 • bronchitida;
 • zánět hltanu;
 • zánět hrtanu;
 • rinotracheitida;
 • zápal plic.

Pokud má nemoc chronickou formu, pak je pacient mučivý bolestným kašlem s dlouhým průběhem.

Příčinou tracheálního poškození během těhotenství je často alergická reakce. Dráždivými látkami jsou prach, pyl, chlupy pro domácí mazlíčky, potraviny a výrobky pro domácnost. Abychom se zbavili nepříjemných symptomů, je nutné identifikovat a eliminovat kontakt s alergenem. Při absenci opatření se objeví bronchiální astma..

Léčba tracheitidy během těhotenství by měla být účinná. Chcete-li předepsat potřebné léky, měli byste vyhledat lékaře. Tím se zabrání vážným změnám sliznice průdušnice..

Nebezpečí nespočívá pouze v nepříznivých účincích infekce na tělo. Útoky těžkého kašle vedou ke křečím. Na tomto pozadí se vyvíjí hypertonicita dělohy..

Takový proces hrozí:

 • potrat;
 • předčasný porod;
 • preeklampsie;
 • placentární narušení.

Během porodu může infekce ovlivnit plod..

Diagnostika

Jeden nebo dva příznaky stačí k okamžitému kontaktu s lékařem. Onemocnění, jako je tracheitida, může být detekováno lékařem nebo otolaryngologem. Nejprve se doktor zeptá na přítomnost průvodních příznaků, zkoumá hrdlo a poslouchá fonendoskopem. Další diagnostické metody se používají také ve formě:

 • bakteriologická kultura sputa;
 • vyšetření z nosu a krku;
 • darování krve a moči pro obecnou analýzu.

Na základě výsledků vyšetření můžete identifikovat příčinu patologického procesu a průběh nemoci.

Léčba - drogy

Samoléčení je přísně zakázáno. To způsobuje komplikace nejen u nastávající matky, ale také u plodu.

Léčba zahrnuje integrovaný přístup k řešení problému. Pacienti jsou přiřazeni:

 • Suché léky proti kašli. V počátečních dnech nemoci chybí sputum. Kašel silně dráždí hrdlo a také v noci narušuje spánek. Proto lze ženě přiřadit Sinecode nebo Codeine;
 • Mukolytika a expektoranty. Doporučeno pro použití při tvorbě hlenu. Ztenčují sputum a přispívají k jeho vylučování. Neproduktivní kašel se přenáší na mokrý;
 • Antipyretika. Jsou zapotřebí, když tělesná teplota stoupne na 38 stupňů. Paracetamol ve formě sirupu, tablet nebo čípků je považován za bezpečnou skupinu léků. Zbývající léky jsou kontraindikovány u těhotných žen;
 • Antibiotika. Jmenován bakteriálním poškozením. V prvním trimestru jsou kontraindikovány. Účinné, ale bezpečné jsou Flemoxin Solutab, Suprax, Sumamed, Amoxicillin;
 • Pastilky. Odstraňte bolest a pot, zklidněte krk. Mají antiseptický, antibakteriální, anestetický účinek. Mezi povolené léky patří Lizobact, Faringosept.

Délka léčby je závislá na stupni poškození těla. Léky obvykle trvají 7–10 dní..

Lidové léky

Mnoho léků je zakázáno používat u nastávajících matek. Aby se zabránilo negativním účinkům drog, lékaři doporučují použití lidových prostředků.

Tento produkt má protizánětlivé, antiseptické, antitusické a mukolytické vlastnosti. S ním můžete eliminovat kašel, zmírnit podráždění, porazit infekci a zvýšit imunitu.

Při silném kašli se doporučuje rozpustit lžíci medu 2-3krát denně. Někteří pacienti tento produkt rozpustí ve vodě nebo v mléce a vezmou jej přes noc. Dobrý výsledek se projevuje zahřátím medového obkladu..

Před použitím včelařského produktu byste se měli ujistit, že nedochází k alergickým reakcím.

Jódová mřížka

Hořčičné omítky jsou u žen během těhotenství kontraindikovány. Vynikající náhradou je jódová mřížka. Je malován v hrudi a zádech. Tuto léčebnou metodu můžete použít nejvýše jednou za 2 dny.

Tento produkt lze použít pro interní i externí použití. Kašel pomáhá eliminovat sirup. Chcete-li jej uvařit, musíte si vzít středně velkou cibuli, nalijte vařenou vodu a přidejte 3 lžíce cukru. Nechte to vařit na jeden den. Vezměte jednu lžičku třikrát denně.

Obklady se vyrábějí z cibule. Chcete-li to provést, musíte péct cibuli v troubě, dokud nezměkne. Potom je cibule hnětena a aplikována na hruď. Na komprimaci je umístěn film a teplý šátek. Délka procedury je 30 minut. Opakujte manipulace 2-3krát denně až do úplného zotavení.

Malinový čaj

Jeden z nebezpečných jevů během těhotenství je považován za horečku s horečkou nad 38 stupňů. Malinový čaj pomůže překonat teplo. Pro jeho přípravu jsou vhodné marmelády, větve stromů nebo listy rostlin. Nástroj se používá v teplé formě. Když berete malinový čaj, musíte dodržovat pitný režim. Jinak dojde k dehydrataci..

Inhalace

Jednou z nejbezpečnějších ošetření je inhalace. Jsou dva typy: pára a rozprašovač. V prvním případě se postup nedoporučuje provádět při teplotách nad 37,5 °. Jako léčebná řešení můžete použít odvar heřmánku, šalvěje, měsíčku, éterických olejů, sodu a jodu..

Vdechnutí nebulizéru lze provést při teplotě nepřesahující 38,5 stupně. Během procedury se používá slaná nebo alkalická minerální voda.

Opakované manipulace by měly být 2-3krát denně po dobu 7-10 dní.

Krční kondicionéry

Postup, jako je oplachování, pomáhá zbavit se nepříjemných symptomů. Odstraňuje bolest a pot, uvolňuje zánětlivý proces.

Oplachovače mohou být připraveny samostatně doma. Pro přípravu roztoku je užitečná mořská, stolní nebo jodizovaná sůl. Polovina čajové lžičky komponenty se přidá do hrnku teplé vody.

Ústní vody na bázi různých bylin ve formě dubové kůry, šalvěje, eukalyptu, heřmánku pomáhají dobře. K přípravě roztoku si vezměte lžíci jakékoli složky a nalijte šálek vařené vody. Infuze po dobu 10-15 minut.

Kloktání s tracheitidou se doporučuje 4-6krát denně.

Krční kondicionéry.

Prevence

Tracheitida je nebezpečná pro její komplikace. Nepříznivým důsledkům však lze zabránit, pokud se sami neléčíte a nenavštívíte lékaře včas. Průběh nemoci závisí na stavu imunitního systému, životním stylu a dodržování lékařských předpisů..

Aby se předešlo výskytu tracheitidy, prevence pomůže:

 1. Dodržujte zdravý životní styl.
 2. Cvičte, cvičte jógu a vodní aerobik. Posiluje tělo.
 3. Pravidelně chodit venku.
 4. Jezte správně. Ve stravě nastávající matky by měla být přítomna jídla bohatá na vitamíny. Tento seznam zahrnuje zeleninu, ovoce, maso a ryby, nízkotučné odrůdy, obiloviny. Měl by být omezen na použití sladkostí. Jezte lépe po malých porcích, ale často.
 5. Vezměte speciální vitamínové komplexy.
 6. Nezapomeňte na hygienická opatření.
 7. Během epidemie nenavštěvujte veřejná místa a vyhýbejte se davům.
 8. Pravidelně větrejte místnost a zvlhčujte vzduch..
 9. Provádí dechová cvičení.

Respirační problémy jsou běžné během těhotenství. Rovněž stojí za zmínku, že tracheitida málokdy probíhá izolovaně a vede k poškození sousedních tkání. Proto, s prvními příznaky nemoci, musíte navštívit lékaře co nejdříve.

Tracheitida během těhotenství: co je nebezpečné, co a jak ji léčit

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, protože její tělo zažívá dvojnásobnou zátěž. I malé nachlazení vyžaduje včasné ošetření. Tracheitida není výjimkou, pro boj, proti kterému je zpočátku nutné určit příčinu jejího vývoje, což vám umožní zvolit nejvhodnější terapii, která je bezpečná pro matku a dítě.

Je těhotná tracheitida nebezpečná pro plod?

Jakékoli nemoci představují hrozbu pro těhotné ženy, zejména v prvních 3 měsících, kdy dochází k tvorbě fetálních systémů a orgánů.

 1. V 1. trimestru může tracheitida vyvolat potrat. Kromě toho není vyloučena infekce placentární bariérou, která může vést k mrtvému ​​těhotenství a tvorbě fetálních malformací neslučitelných se životem..
 2. Ve 2. trimestru je riziko onemocnění pro plod minimální, avšak bolestivý kašel s napětím břišních svalů, který obtěžuje ženu, může vést k hypertonicitě dělohy. Při závažném rozvoji tracheitidy komplikované bronchitidou může být riziko ukončení těhotenství.
 3. Ve třetím trimestru nehrozí nebezpečí tracheitidy, nýbrž bolestivý kašel, který vyvolává zvýšení tlaku v břišních svalech a hypertonicitu dělohy. Takový kurz může vést k gestóze, předčasnému porodu a placentárnímu narušení. Kromě toho existuje riziko infekce plodu během porodu.

Důležité! U prvních příznaků tracheitidy u těhotných žen je nutné zahájit léčebná opatření co nejdříve.

Klinické příznaky

K rozvoji tracheitidy dochází zpravidla rychle..

Typické příznaky jsou:

 • výskyt bolesti a pocení v hrtanu;
 • vzrušující kašel, horší v noci a ráno;
 • celková slabost a hypertermie;
 • vypouštění sputa;
 • po záchvatu kašle se v oblasti hrudníku objeví pálení a bolest;
 • v některých případech je možná ztráta hlasu.

U tracheitidy je poměrně často pozorováno několik doprovodných onemocnění a absence léčby může vést ke komplikacím, například pneumonii nebo bronchitidě, což je při porodu dítěte mimořádně nežádoucí.

Diagnostika

Potvrzení předběžného závěru se provádí po diagnostických opatřeních, včetně:

 • anamnéza a vyšetření průdušnice laryngoskopem;
 • při hledání lékařské pomoci v raném stádiu se uslyší suché krve, které později zvlhnou (hlavně v dolních lalocích a v kořenech plic).

V případě potřeby je předepsána bakteriologická analýza sputa a spirografie, která odhaluje stupeň zánětlivého procesu v dýchacích cestách.

Léčba tracheitidy u těhotných žen

Výběr léčby tracheitidy závisí na načasování těhotenství a příčinách onemocnění.

 • Nejprve by se žena měla poradit s lékařem, aby zjistila formu nemoci. U život ohrožujících příznaků je pacient hospitalizován.
 • S nekomplikovanou tracheitidou můžete použít domácí léčbu.
 • Terapeutická opatření musí nutně zahrnovat boj proti horečce, protože hypertermie zvyšuje pocení, což výrazně zvyšuje riziko hypoxie plodu a celkové dehydratace.
 • Antibiotická léčba tracheitidy je extrémně vzácná, pouze pokud je tracheitida komplikována bronchitidou, pneumonií a angínou..

Při včasné léčbě může být akutní tracheitida léčena za 1,5 až 2 týdny..

Obecná doporučení

Při prvních příznacích tracheitidy by měla být těhotná žena poskytnuta odpočinek, hlavně s klidem na posteli.

 • V místnosti, kde se pacient nachází, je nutné neustále navlhčit vzduch pomocí speciálních zařízení nebo mokrých ručníků.
 • Doporučuje se pití, mokré čištění a pravidelné větrání..
 • Kloktadlo může být kloktáno slabým solným roztokem a vdechováno léčivými bylinami a minerální vodou..
 • Během nemoci je nutné do stravy zahrnout více čerstvé zeleniny a ovoce, kromě těžkých potravin.

Taková opatření jsou povolena v jakémkoli stadiu těhotenství, zvlhčovací procedury pomáhají snižovat frekvenci záchvatů kašle a oplachování účinně zmírňuje otok sliznic.

Léky používané a zakázané

Lék proti kašli

Při léčbě tracheitidy je hlavním stavem maximální bezpečnost ženy a dítěte. Je důležité potlačit kašelový reflex a za to jsou předepisovány následující léky:

 • Bromhexin - tento lék je k dispozici v několika formách, ale během těhotenství se doporučuje užívat bromkexin v sirupu. Lék má účinný expektorační účinek;
 • drogy s dextrometorfanem (Padevix, Akodin, Tussin plus atd.) účinně zvládají suchý kašel. V chemických vlastnostech je dextrometorfan blízko kodeinu, který je na rozdíl od dextrometorfanu zakázán těhotným ženám.

Před použitím jakéhokoli léku je nutné se poradit s lékařem, aby se v budoucnu zabránilo nežádoucím následkům.

Zakázaná medicína kašle

Přes zdánlivou neškodnost léků proti kašlu existují určité skupiny, které jsou přísně zakázány pro použití těhotnými ženami, protože mají mnoho vedlejších účinků.

Tato kategorie zahrnuje:

Mukaltine

Mnoho lidí považuje Mukaltin za naprosto bezpečný lék, který zvládne vlhký kašel. Před použitím mukaltinu je však třeba mít na paměti, že je zakázáno pro děti mladší než 1 rok a během prvních 3 měsíců těhotenství z důvodu přítomnosti marshmallow v jeho složení. Mucaltin může být užíván výhradně podle pokynů ošetřujícího lékaře..

Kapky amoniaku

Tento léčivý přípravek se nedoporučuje těhotným ženám, protože obsahuje ethylalkohol. Mezi vedlejší účinky léčby amoniakem - anýzy patří krátkodobé vzrušení, následované apatií a letargií. Kromě toho je lék schopen vyvolat zvýšení děložního tónu, což má naopak negativní průběh.

Prostředky na bázi břečťanu (Gedeliks, Prospan)

Léky, u nichž je v kompozici přítomen extrakt z břečťanu, mají silný terapeutický účinek, který nepříznivě ovlivňuje plod. Kromě expektorantního účinku může břečťan způsobit těhotným ženám zvracení, narušení trávicího traktu, tachykardii, prudký pokles krevního tlaku, kopřivku a řadu dalších nežádoucích projevů..

Kořen lékořice (Codelac, Kasmin, Bronchophyt, kolekce prsou č. 2,3,4)

Užívání léků této skupiny je přísně zakázáno těhotným ženám. Složení těchto léků obsahuje glycyrrhizin, připomínající kortizon (steroidní hormon) v akci, který pomáhá zvyšovat estrogen, což negativně ovlivňuje plod.

Matka a nevlastní matka

Tato bylina se používá v lékařské praxi nejen samostatně, ale také jako součást takových léků, jako jsou Evalar, Natur Product, Green Doctor, Breast training No1 and No2 atd. Používání podkoží je pro těhotné ženy zakázáno, protože obsahuje alkaloidy, které mohou narušit vývoj plodu.

Je třeba vzít v úvahu omezené indikace pro použití u některých léků, například Stoptussin, Coldrex, Falimint, Libexin nebo Erespal, které lze použít k léčbě těhotných žen pouze od 2. trimestru..

Antivirové léky

Nejčastější příčinou tracheitidy jsou virové infekce, ačkoli bakteriální cesta, obecná hypotermie a špatné návyky nejsou vyloučeny.

Ve většině případů je předepisováno množství antivirových léčiv ke snížení příznaků nemoci:

 • Viferon - má imunostimulační a antivirový účinek, je předepsán pro přijetí od 2. trimestru těhotenství;
 • Interferon - posiluje imunitní systém a účinně bojuje proti virům; při předepisování přípravku Interferon těhotným ženám je třeba postupovat opatrně, protože má i přes svou účinnost řadu negativních důsledků, které mohou ovlivnit vývoj plodu;
 • Engistol - označuje homeopatickou skupinu a má antivirové, imunomodulační a protizánětlivé účinky; v akutním období tracheitidy se užívá během prvních 2 hodin každých 15 minut;
 • Influcid - antivirový homeopatický lék ve formě tablet; užívá se podle schématu předepsaného lékařem a je kontraindikována u celiakie;
 • Aflubin je imunomodulační a antivirové činidlo ve formě lingválních tablet. Mezi vedlejšími účinky je možná dočasná změna chuti díky rostlinným složkám Aflubinu;
 • Oscilococcinum - označuje skupinu homeopatických léčiv s antivirovými a imunomodulačními účinky. Jeho příjem při intoleranci fruktózy je vyloučen.

Zvláště pozoruhodné je antivirové léčivo - Remantadin, který je často považován za terapeutické činidlo pro virovou etiologii nemoci.

Přestože je Remantadin v boji proti virům docela účinný, je pro těhotné ženy přísně kontraindikován, protože v něm je přítomen adamantan. Tato chemická sloučenina patří do drog kategorie C (klinické pokusy na zvířatech odhalily negativní účinek na plod). Proto byste měli opustit Remantadin a nahradit jej například Interferon.

Antibiotika jsou předepisována pouze tehdy, pokud riziko možných následků pro matku převáží rizika pro plod. Jsou povoleny léčivé přípravky ze skupin makrolidů, penicilinů a cefalosporinů.

Nejběžněji předepisované léky s minimální schopností ovlivňovat plod, hlavně injekce.

Tato skupina zahrnuje:

 • Ampicilin
 • Flemoklav;
 • Ceftriaxon;
 • Amoxicilin;
 • Cefazolin;
 • Amoxiclav.

V každém případě je vybrána nejoptimálnější léčba tracheitidy vyvolané bakteriemi.

Následující léky jsou vyloučeny pro použití těhotnými ženami:

 • Doxycyklin a tetracyklin - snadno pronikají placentou, hromadí se v kostní tkáni plodu a narušují proces mineralizace;
 • fluorochinolony (Ciprolet, Phloxal, Abactal, Ciprofloxacin a Nolitsin), které mají negativní vliv na klouby dítěte;
 • je nebezpečné použít skupinu klaritromycinu (Klacida, Klabaksa, Fromilida atd.), která má toxický účinek na plod;
 • přípravky skupiny aminoglysoidů (streptomycin, kanamycin, tobramycin) - mohou způsobovat různé komplikace z dětského ledvinového systému a vést ke ztrátě sluchu;
 • nifuroxazidy (Ersefuril, Enterofuril), furazidiny (Furamag, Furagin atd.), jakož i skupina chloramfenikolu (Sintomycin, Chloramfenikol atd.) jsou potenciálně nebezpečné. Tato antibiotika pronikají placentou, narušují tvorbu krve a mají negativní vliv na kostní dřeň dítěte.

Kromě toho je zakázáno používat ko-trimoxazol, Bactrim, Biseptol a Groseptol, což zvyšuje riziko srdečních chorob, zpomaluje růst plodu a je schopné vyvolat možné nitroděložní abnormality..

etnoscience

Nedílnou součástí tradiční léčby tracheitidy jsou lidové recepty (výplachy, obklady, inhalace, tinktury, terapeutické směsi pro orální podání atd.), Je podrobně popsán v tomto článku..

Při jídle s akutní tracheitidou se doporučuje používat následující recepty:

Černá ředkev

 • důkladně se umyjte;
 • rošt;
 • dát do nádobí;
 • usnout 2 lžičky. cukr (med).

Poté je směs stárnuta 1-2 hodiny; výsledná šťáva se odebírá v 1 lžičce. 3 str. denně před jídlem.

Březové pupeny

Rozdrcené březové pupeny (40 g) se smíchají se 100 g. máslo

 • udržovány na nízkém žáru po dobu 10 minut;
 • pak se hmota filtruje;
 • Přidá se 150 g. Miláček.

Je to ústně po dobu 1 lžičky. 3 str. ve dne.

Dogrose

 1. sloupec rozemleté ​​bobule se nalije do termosky a nalije se do 1 litru vařící voda.

Infuze je ve věku 5 až 6 hodin, poté je odebrána 1 - 2 lžíce. až 3 str. během dne.

Solný roztok

Jako oplachování můžete použít solný roztok (1–2 lžičky soli na 200 ml teplé vody) až 3–3krát denně nebo odvar heřmánku (1 polévková lžíce na 0,5 litru vody).

Než začnete používat recepty tradičních léčitelů, musíte se poradit s lékařem. To pomůže vyhnout se negativním účinkům na těhotnou ženu a plod..

Fyzioterapie

Mezi nejúčinnější fyzioterapeutické postupy doporučené při léčbě tracheitidy během těhotenství patří:

Inhalace

S tracheitidou mohou být prováděny pomocí nebulizérů, ultrazvukových a kompresorových metod, stejně jako tradičními metodami využívajícími horkou páru. Vdechnutí může zmírnit křeče a odstranit sputum z dýchacích cest..

 • Jako inhalaci si můžete vzít 1 lžičku. suché pupeny borovice, listy eukalyptu, máta peprná a šalvěj, zátoka 1 l. vodu a uvedení roztoku do varu. Po 5 minutách můžete postup zahájit.
 • Dalším účinným receptem na inhalaci páry jsou vařené brambory, které se mírně hnětou, po kterých žena nadouvá páru.

Důležité! Tepelná inhalace je při zvýšené tělesné teplotě zakázána. Trvání zákroku u těhotných žen by nemělo přesáhnout 5 minut.

Komprimuje

Při léčbě tracheitidy u těhotných žen jsou absolutně vyloučeny octové, vodkové nebo alkoholové obklady, protože tyto složky se dobře vstřebávají do kůže a pronikají do těla, což může poškodit plod..

Nejbezpečnější obklady, ve kterých jsou pro každou osobu k dispozici nejběžnější komponenty:

 • je nutné péct 1-2 velké žárovky v troubě (po dobu 5-7 minut), hnětit, distribuovat do hrudníku, nohou a zpět, zakrýt přilnavou fólií a teplou přikrývkou. Po 20 minutách se obklad odstraní a místo jeho aplikace se promyje teplou vodou;
 • 2-3 lžíce. l med je mírně zahřátý, aplikovaný na hrudník ve formě obkladu po dobu 30–35 minut;
 • brambory se vaří spolu se šupkou, hnětí se horkě a nanese se na tkáň, poté se nanese na záda nebo hruď, dokud zcela nevychladne;
 • smíchejte mouku, med a vodu ve stejném množství, poté se hmota mírně zahřeje v mikrovlnné troubě (trouba), pak se přidá 1 lžička. rostlinný olej. Hotová směs se důkladně promíchá, dokud se nevytvoří homogenní hmota, a aplikuje se jako dort na záda nebo hrudník.

Kromě toho, s tracheitidou doprovázenou suchým kašlem, je mimořádně účinné otřít nohy před spaním s medem.

Prevence

Preventivní opatření k prevenci tracheitidy u těhotných žen zahrnují korekci životního stylu pacienta. Doporučeno

 • chodit více na čerstvý vzduch;
 • dodržovat správnou výživu;
 • Cvičení je přípustné
 • dodržovat pravidla osobní hygieny;

Kromě toho je důležité vzít v úvahu, že s virovou povahou onemocnění je tracheitida vysoce nakažlivá, a proto by těhotná žena měla omezit komunikaci s nemocnými lidmi.

Základní metody léčby těhotných žen s tracheitidou vyžadují dodržování maximální bezpečnosti, protože žena je zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za blaho dítěte. Včasný přístup k lékaři a přísná implementace jeho doporučení jsou klíčem k úspěšnému a rychlému léčení tracheitidy.

Tracheitida u těhotných žen - příznaky, léčba, komplikace

Kašel s tracheitidou - první příznak nemoci

Tracheitida je celá skupina nemocí spojených se zánětem sliznice průdušnice a horních cest dýchacích. Vyvolává se virovou nebo bakteriální infekcí, důsledky vzniku alergické reakce na potraviny nebo pyl. Toto onemocnění je často aktivováno na pozadí přenesené bronchitidy, laryngitidy nebo angíny, je důsledkem chřipky nebo SARS.

Jaká je nebezpečí tracheitidy během těhotenství? V 80–90% případů leží příčina infekce ženského těla různými typy virů, které napadají imunitní systém, snadno pronikají placentární bariérou. V prvním trimestru to negativně ovlivňuje tvorbu vnitřních orgánů, stává se patologií srdce, ledvin, jater, kostní tkáně, vede ke ztrátě dítěte.

Neméně nebezpečná akutní nebo chronická tracheitida během těhotenství v následujících situacích:

 1. Zvýšení teploty mění konzistenci krve, narušuje normální přísun živin do placenty. To brání správnému vývoji plodu, vyvolává zpoždění růstu.
 2. Kašel při exacerbaci tracheitidy je nejcharakterističtějším příznakem. Při silném útoku se břišní svaly napnou, dojde k tónu hladkých svalů dělohy. To vytváří podmínky pro předčasný porod, potrat nebo narušení placenty..
 3. Při tracheitidě dochází k otoku hrtanu a průdušnice, což hrozí postupným rozvojem gestózy, zvýšením krevního tlaku nebo hladiny cukru.

Pokud je tracheitida diagnostikována během těhotenství, léčba spočívá ve zmírnění příznaků, které ohrožují zdraví ženy a embrya. Kromě pulmonologa a otolaryngologa je třeba neustále sledovat porodník-gynekolog.

Příčiny tracheitidy během těhotenství

Během těhotenství, od prvních týdnů, ženské tělo začíná aktivní restrukturalizaci mnoha systémů, hormonálního pozadí. Aby se zabránilo odmítnutí embrya, imunitní obrana je snížena, takže jakýkoli virus může vést k závažnému zánětu.

Faktory, které mohou vyvolat výskyt tracheitidy:

 • obecná hypotermie;
 • být doma s kuřáky;
 • špatná výživa;
 • práce na ulici v chladném období;
 • vícenásobné těhotenství;
 • epidemie akutních infekcí dýchacích cest;
 • kontakt s nosičem viru.

Tracheitida je často důsledkem ORL choroby. Mnoho žen nosí na nohou běžný chlad a tlumí příznaky prášky z teploty. Po několika dnech začíná zánětlivý proces v krku, který ovlivňuje hrtan, průdušnici a průdušky. V těhotenství je nejnebezpečnější kontaktovat pacientky s spalničkami, zarděnkami nebo šarlatovou horečkou..

U těhotných žen je někdy alergická tracheitida spojená se změnou hormonů. Receptory reagují ostře na kontakt s alergeny, rychle způsobují dráždivý kašel a otoky. Vzhledem k omezenému výběru antihistaminů dochází často k exacerbacím s komplikacemi, končí bronchospasmem a problémy s dodávkou kyslíku plodu.

Příznaky akutní tracheitidy během těhotenství

Je důležité odlišit tracheitidu během těhotenství od běžného nachlazení nebo chřipky, aby bylo možné včas zahájit komplexní léčbu.

Její příznaky v akutním stadiu se objevují téměř současně:

 • zvýšení teploty (zřídka přesahuje 37,5–38 °);
 • kašel po spánku, zatímco odpočívá a vleže;
 • bolest při vdechování;
 • brnění v hrudi;
 • podráždění hrtanu.

Rozlišující tracheitida pomáhá sledovat povahu kašle. Prvních několik dní je suché, dochází k němu, když se snažíte dýchat vzduch ústy. Pro těhotnou ženu je však obtížné si vyčistit hrdlo, mírný nedostatek kyslíku, závratě. Po 3 až 4 dnech začíná sputum tvořit průhlednou barvu bez nepříjemného zápachu.

Pokud je tracheitida během těhotenství komplikována bronchitidou nebo pneumonií, jsou při inspiraci slyšet zvuky na hrudi. Tam je zvýšení teploty na 39 °, který je špatně sražen domácí opravné prostředky.

Akutní bolest neumožňuje plné dýchání, chrapot nebo chrapot v hlasu, může dojít k ospalosti a slabosti svalů. Když se nemoc rozvine do hrtanu, kašel získá charakteristický štěkavý zvuk.

Diagnostika tracheálního zánětu

V závislosti na stadiu a aktivitě onemocnění se může vyskytnout v akutní nebo chronické formě. Výběr drog, léčebný plán závisí na tom.

Diagnóza se provádí velmi pečlivě a za použití nízko-traumatických metod:

 • klinický krevní test;
 • výsev sputa do bakterií;
 • nátěry z nosní sliznice, ústní dutiny;
 • tracheoskopie.

Pokud je podezření na tracheitidu v prvním trimestru těhotenství, jsou jakékoli rentgenové studie přísně zakázány do 12-16 týdnů vývoje.

Je to kvůli vysoké míře citlivosti embrya na paprsky aparátu, riziku nebezpečných patologií. V pozdějších stádiích je taková diagnóza povolena pouze v kritických situacích, které ohrožují život matky.

Vědci prokázali negativní vliv rentgenového záření na mozkové funkce plodu, vznik maligních novotvarů u novorozenců.

Obecná doporučení pro léčbu tracheitidy u těhotných žen

Jaká je léčba tracheitidy u těhotných žen??

Je nutné léčit tracheitidu během těhotenství v jakémkoli trimestru pod přísným dohledem lékaře, v případě exacerbace by nemělo být odmítnuto být hospitalizováno v nemocnici. Prvním úkolem je vytvořit pohodlné podmínky pro ženu, odstranit příčiny kašle.

Odborníci doporučují:

 1. V místnosti těhotných žen trvale udržujte vysokou úroveň vlhkosti. Uklidňuje sliznice průdušnice a hrtanu, snižuje otoky a pomáhá snižovat množství užívaných léků..
 2. Poskytněte teplý nápoj ke snížení horečky a zrychlení zotavení. Nejúčinnější bude šípkový vývar, mléko s máslem, brusinková šťáva, slabý čaj s lípou.
 3. Snižte fyzickou aktivitu a stres, zajistěte klid v posteli.
 4. Navlhčete denně v místnosti, nekuřte vedle těhotných žen, odstraňte exotické rostliny, parfémy.
 5. Se souhlasem lékaře může být tracheitida u těhotných žen léčena lidovými prostředky, může být použito oteplování hrudníku..

S velkou péčí během těhotenství používejte odvar z bylin a rostlinných výtažků. Některé poplatky obsahují silné těkavé, jedovaté látky, které mohou vyvolat děložní tonus, nebezpečný pro dítě a matku.

Drogová léčba

Od prvních dnů infekce chřipkovými viry nebo SARS by měla být akutní tracheitida u těhotných žen léčena antivirovými léky.

Ženy v poloze mohou užívat bezpečné a osvědčené léky, které neporušují krevní oběh placenty:

K pozdějšímu datu léčby těhotných žen je povoleno užívat imunostimulanty, které prošly laboratorními studiemi a jsou schváleny pro léčbu dětí v prvním roce života..

Je obtížnější vybrat si léky, pokud je tracheitida způsobena bakteriemi. Mnoho antibiotik proniká placentární obranou, může ovlivnit stav embrya.

Relativně bezpečná poloha: Amoxiclav, Sultasin, Ceftriaxon.

U těhotných žen je možné léčit tracheitidu lokálním antibiotikem - Bioparoxem. Je k dispozici ve formě kompaktního inhalátoru stříkaného na hrtan několikrát denně. Na zadní stěně sliznice vstupuje do průdušnice, stimuluje tvorbu imunity, ničí viry a další příčiny nemoci. Současně se minimálně vstřebává do krve, což je důležité během těhotenství.

Pokud je nemoc doprovázena horečkou, je nutné zvolit lék na snížení horečky. V těhotenství se paracetamol nejčastěji používá..

Má mírný protizánětlivý účinek, pomáhá snižovat svalovou slabost, zmírňuje zimnici. Ale mělo by se to brát jen ve vysokých dávkách, přísně dodržujte dávkování.

Jinak účinná látka začne inhibovat produkci hormonálního prostaglandinu, který zabraňuje svalovému tónu.

Těhotné léky proti kašli

Pro budoucí matku je důležité zastavit bolestivý kašel, aby se zabránilo bolestivým útokům. Akutní tracheitida začíná suchým kašlem, proto by se mukolytika měla užívat 3-4 dny. Nejbezpečnější lék pro první trimestr je Mukoltin. Je založen na výtažku z bylin, zklidňuje zanícené oblasti průdušnice, zmírňuje podráždění a normalizuje bronchopulmonální sekreci..

Přírodní antitusika, která lze použít se svolením ošetřujícího lékaře:

Při hojné produkci sputa a kašle se musí tracheitida během těhotenství léčit expektorancemi. Zvyšují viskozitu zánětlivé sekrece, urychlují obnovu epitelu na stěnách průdušnice a průdušek.

Aby nedošlo k poškození plodu, doporučuje se používat ověřené přípravky:

K léčbě by se nikdy neměly používat léky na bázi alkoholu: ethanol prochází placentou, což negativně ovlivňuje stav embrya. V posledních měsících jsou povoleny sirupy Bronchicum, sirupy Bronchipred, talíře na kašel Dr. Taiss s výrazným expektorančním účinkem.

Aplikace rozprašovače

Jedním z relativně bezpečných způsobů, jak se zbavit kašle při přenášení dítěte, je inhalace. Pro proceduru doma se používá kompaktní zařízení - rozprašovač. Rozprašuje drogu přímo u zanícené průdušnice. S jeho pomocí je tracheitida během těhotenství léčena minimálními dávkami léků, nemá žádný účinek na dělohu.

Existuje velký výběr nástrojů, než odstranit kašel a podráždění:

 • farmaceutický solný roztok;
 • voda s mořskou solí;
 • minerální voda (Borjomi, Narzan);
 • Lazolvan;
 • éterický olej z eukalyptu, šalvěje, vavřínu, myrhy.

Mnoho léčiv je k dispozici v inhalačních roztocích, které jsou zcela připraveny k použití. To vám umožní léčit nemoc pohodlně, snižuje riziko předávkování a nežádoucích účinků. Použití rozprašovače 2krát denně normalizuje stav, zastavuje záchvaty kašle, bolest a pálení v hrudi.

Komplikace tracheitidy během těhotenství

V prvních týdnech těhotenství je obtížné léčit tracheitidu: lékař má omezený výběr léčiv, antibiotik a antivirových látek. Některé ženy úmyslně odmítají užívat léky, citujíce strach z poškození embrya.

Tracheitida proto ohrožuje zdravotní komplikace:

 • abstruktivní bronchitida;
 • zápal plic
 • tracheobronchitida;
 • píštěl v průdušnici;
 • hromadění tekutin v plicích.

Nesprávné ošetření často vede ke změnám ve struktuře sliznic a pojivové tkáně, což je porucha regenerace buněk. To je plné vývoje nádorů, zhoubných novotvarů. Proto je nutné dodržovat všechna doporučení pulmonologa, udržovat imunitu při správné výživě, vyhýbat se práci a těžké zátěži.

Tracheitida během těhotenství: jak zacházet, jak se projevuje a proč k ní dochází?

Nastávající matky jsou často citlivé na nachlazení kvůli poklesu imunity během těhotenství. Akutní respirační infekce někdy trvají dlouho a mění se v závažnější patologii. Jednou z nejčastějších komplikací nachlazení je tracheitida..

Léčba tohoto onemocnění dýchacího systému je komplikována skutečností, že lékař nemůže předepsat většinu populárních a účinných zdravotnických prostředků. Téměř všechny léky mají negativní vliv na průběh těhotenství a vývoj dítěte, takže je důležité diagnostikovat tracheitidu v počáteční fázi.

Funkce a příznaky nemoci

Příznaky tracheitidy u těhotných žen se neliší od projevu stejného onemocnění u běžných lidí. Mezi hlavní příznaky patologie patří:

 • bolest v krku, doprovázený kašlem;
 • zesílení kašle v noci a ráno;
 • zvýšení teploty až o 38 stupňů;
 • slabost;
 • nepohodlí během inspirace;
 • hrudka v krku;
 • chrapot, chrapot nebo úplné zmizení hlasu.

Příznaky se projevují, pokud žena trpí akutní formou onemocnění. V tomto případě teplota někdy stoupne na velké hodnoty. Pokud je u pacienta diagnostikována chronická forma tracheitidy, příznaky nemusí být tak výrazné.

Příčiny tracheitidy

Hlavním faktorem způsobujícím tracheitidu během těhotenství jsou respirační infekce. Existuje však řada dalších okolností, které mohou způsobit tuto nemoc. Riziko vzniku patologie vzniká v přítomnosti následujících faktorů:

 • předčasný začátek léčby nachlazení;
 • pokročilé formy zánětu dýchacích cest, jako je rýma, faryngitida;
 • podchlazení;
 • působení alergenů;
 • kouření;
 • špatná ekologie, nadměrné znečištění ovzduší v podniku, kde těhotná žena pracuje (farmaceutický, chemický průmysl);
 • přítomnost cizích těl v průdušnici, která způsobuje rozvoj zánětlivého procesu.

Těhotenství může také způsobit komplikace, vyjádřené ve formě tracheitidy a jiných nemocí. Důvodem je potlačení imunity během porodu dítěte.

Komplikace a důsledky tracheitidy pro ženu a plod

Zánět v průdušnici je obvykle vyvolán přítomností infekce. Největší hrozba pro tracheitidu je pro embryo v prvním trimestru. Během této doby je placenta ve fázi formování, takže neplní svoji ochrannou funkci. Viry, bakteriální mikroorganismy rychle pronikají do těla nenarozeného dítěte.

Pokud se u těhotné ženy vyskytne tracheitida během prvních 12 týdnů těhotenství, riziko spontánního potratu se výrazně zvyšuje. Vývoj dítěte pod vlivem patogenní mikroflóry nebo chemikálií může být narušen, což vede k fyzickým abnormalitám.

Ve druhém a třetím trimestru nemoci už matky nejsou tak škodlivé pro vývoj a stav dítěte. Placenta ji chrání před nejnebezpečnějšími vnějšími vlivy. Hrozba je pouze silný kašel, který vede ke křečím břišních svalů a může způsobit zvýšený tonus dělohy..

Diagnostické metody

Pokud se objeví příznaky tracheitidy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Je lepší domluvit si schůzku s terapeutem, ale s lékařem specializujícím se na onemocnění dýchacích cest - otolaryngolog.

Specialista předepíše těhotné pacientce s laryngotracheoskopií a sérií testů, které pomohou odlišit patologii od jiných nemocí, které mají podobné příznaky.

Pokud je podezření na tracheitidu, provedou se následující testy:

 • kultura sputa pro přítomnost specifických bakterií;
 • vyšetření nátěru z nosní sliznice a hltanu;
 • analýza moči, kompletní krevní obraz.

Je velmi důležité stanovit typ onemocnění včasným a přesným způsobem, aby bylo možné zvolit nejlepší léčbu. Pomůže to rychle se vypořádat s nemocí a nepoškodí nenarozené dítě..

Léčba tracheitidy v různých stádiích těhotenství

V žádném případě byste se neměli léčit a vyzvedávat léky. Mnoho léků je pro dítě škodlivé, zejména během prvních týdnů vytváření jeho orgánů a systémů. Léčba jakéhokoli onemocnění těhotné ženy by měla být dohodnuta s ošetřujícím lékařem.

Prvním rysem prvního trimestru je vyloučení antibiotik a dalších silných léků ze seznamu použitých léků, které mohou ovlivnit vývoj plodu..

Léky se předepisují pouze ve výjimečných případech, kdy jsou jiné léky neúčinné. Základem léčby tracheitidy v prvním trimestru jsou mukolytika, která pomáhají řídnout a rychle odstraňovat sputum z dýchacích cest.

Nejčastěji jsou těhotným ženám předepisovány mukaltin, který se vyrábí na základě přírodních ingrediencí a nepoškozuje dítě.

Ve druhém a třetím trimestru je povoleno používat určité typy antibiotik k léčbě bakteriální tracheitidy.

Pokud je tracheitida virového původu, mohou být pro zachování obranyschopnosti těla předepsána imunomodulační činidla.

V druhé polovině těhotenství odborníci doporučují použití inhalací a také alternativní metody léčby, které pomáhají bojovat proti nachlazení, jako jsou ovocné nápoje z čerstvých bobulí, med, čaj s malinami.

Preventivní opatření

Aby nedošlo k ohrožení vašeho nenarozeného dítěte a k léčbě tracheitidy během těhotenství, je třeba předem zajistit preventivní opatření. Doporučení lékařů pomůže předcházet nachlazení. Několik pravidel, kterými by se těhotné ženy měly řídit, aby neochorely:

 • vyhnout se podchlazení;
 • konzultovat s lékařem, když se objeví první příznaky nachlazení;
 • Během období virové činnosti nenavštěvujte přeplněná místa;
 • vyhnout se kontaktu s členy rodiny, kteří již mají ARVI;
 • minimalizovat používání chemikálií pro domácí péči, protože mohou způsobovat těžké alergie;
 • Nevdechujte výpary čisticích prostředků.
 • pečlivě sledovat hygienu, zejména v období šíření infekčních chorob;
 • brát léky, které stimulují imunitní systém, pokud existuje citlivost na nachlazení a zánětlivá onemocnění dýchacího systému;
 • podpořte své tělo vitamínovými komplexy pro nastávající matky.
Články O Neplodnosti