Hlavní Analýzy

Úzkost je oprávněná: co je nebezpečná stomatitida a jaké komplikace jsou po ní?

Stomatitida je zánět ústní sliznice. Komplikace se vyskytují u těch, kteří nevěnují náležitou pozornost a neléčí nemoc..

Při správné péči a léčbě onemocnění prochází rychle a bez následků. Provádění nemoci způsobí poškození měkkých tkání a kostí..

Co je nebezpečné a jaké jsou komplikace po stomatitidě u dítěte

Při stomatitidě je imunita oslabena a náchylná k virovým onemocněním (akutní respirační virové infekce, akutní respirační infekce, angína). U dětí se pravidelně objevuje.

Pokud k tomu dojde po celou dobu, zubní sklovina je zničena bakteriemi..

U novorozenců je herpetický typ onemocnění bolestivý, až fatální. Může dospělý umřít? U dospělých jsou tyto účinky vzácné..

Odkaz! Komplikace mohou vést ke ztrátě všech zubů na poškozené straně čelisti nebo velká díra zůstane na tváři. Takové závažné komplikace jsou vzácné, vyskytují se v málo rozvinutých zemích, v chudých oblastech..

Důsledky onemocnění: zvracení, krvácení z dásní, průjem, špatný dech, kašel

Léčba závisí na příčině onemocnění. Pokud je příčinou infekce, předepište antivirové, protiplísňové, léky proti bolesti a komplexy vitamínů.

Pokud stomatitida vznikla v důsledku poškození sliznice - dezinfekce a lokální ošetření.

A můžete se také uchýlit k léčbě lidovými léky. Například opláchněte sodovou nebo alkoholovou tinkturou propolisu.

Při stomatitidě krvácí dásně. To se projevuje při čištění zubů, silném tlaku nebo při intenzivním žvýkání. Je nutné vypláchnout ústní dutinu protizánětlivými léky, ošetřit antiseptiky a aplikovat hemostatika.

Nemoc je doprovázena špatným dechem. Zbaví se to mátou, balzamem citronu a vápna a odstraněním bílého plaku.

Pokud je nemoc doprovázena průjmem a zvracením, je nutná hospitalizace. S takovými příznaky bude onemocnění trvat 1 až 2 týdny..

S herpetickou stomatitidou teplota prudce stoupá, drobné vředy a vyrážka trvají tři dny.

Herpetická forma je doprovázena kašlem: imunita je oslabená a náchylná k virovým infekcím. U dospělých může být kašel příznakem onemocnění, pokud začíná v důsledku infekce tuberkulózy..

U této choroby je pozorováno nadměrné slinění. Je nutné dočasně opustit žvýkačku a vypít hodně tekutin: při slintání ztrácí člověk hodně vody.

Důležité! Pokud se objeví příznaky onemocnění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Prevence nemoci u dospělých a dětí

Prevence u dětí:

 • Stálá ústní péče, hygiena.
 • Pravidelná návštěva u zubaře poté, co se objevil první zub.
 • Zahrnutí mléčných výrobků, masa, zeleniny a ovoce do stravy.
 • Nižší příjem cukru.
 • Včasná léčba nemocí.
 • Ochrana dítěte před komunikací s infikovanými lidmi.

Odkaz! Vzdušné kapičky přenášejí pouze virovou a bakteriální stomatitidu.

Prevence u dospělých se neliší od prevence u dětí. Je nutné si každý den čistit zuby a upravovat stravu. Při jakémkoli zranění (zlomené zuby, nedostatek výplně atd.) Se musíte poradit se svým zubním lékařem.

Foto 1. Pro dospělé a děti je za účelem prevence nezbytné provádět pravidelnou a kvalitní péči o ústní dutinu: čistit si zuby, používat dentální nit a oplachovací prostředek.

Užitečné video

Podívejte se na video, ve kterém profesor na Katedře dětské terapeutické stomatologie na Moskevské státní lékařské univerzitě bude hovořit o stomatitidě.

Co se stane, nebude-li léčeno

Komplikace stomatitidy jsou vážné, proto pokud se objeví příznaky, musíte se poradit s lékařem a zahájit léčbu.

Stomatitida a léčba doma

Stomatitida u dospělých

 • co je stomatitida
 • typy stomatitidy
 • příčiny stomatitidy
 • příznaky stomatitidy
 • léčba stomatitidy
 • léčba stomatitidy doma
 • prevence stomatitidy

Co je to stomatitida

Stomatitida je zánět ústní sliznice. V ústech ovlivňuje sliznice jazyka, rtů a tváří. Může být zaměňována s glositidou (zánět jazyka), cheilitis (zánět rtů), gingivitidu (zánět dásní).

Druhy stomatitidy

Aphthous stomatitis

Je akutní (od viru) a chronická. Akutní se liší od chronických obecných projevů: teploty a celkové slabosti.

Aphthous stomatitis foto:

Chronika je často doprovázena výskytem afet v přední oblasti ústní dutiny na vnitřním povrchu rtu a jazyka. Vředy mohou být jednoduché a více až pět. Velikosti od 3 do 7 mm. Téměř žádné obecné nemoci.

Příčiny chronické stomatitidy jsou často gastrointestinální onemocnění, alergické reakce a celkové snížení imunity. Možné relapsy.

Léčba antibakteriálními látkami, antihistaminiky a pro posílení imunity.

Herpetická stomatitida

Důvodem je herpes virus, který je v těle. Předpokládá se, že většina populace je nosičem herpes viru, který se v žádném případě neprojevuje. Ale se sníženou imunitou je aktivována. Častěji nemoc zmizí do 2 týdnů. U dospělých se obvykle nevyskytují běžné projevy ve formě teploty a slabosti. Možné zvětšené lymfatické uzliny.

Herpetická stomatitida foto:

Nejprve malé bubliny s kapalnou formou, které pak praskly. Tvoří malé vředy umístěné ve skupinách. Na vnitřních površích rtů a tváří jazyk a patro. Často se navzájem slučují a vytvářejí nepravidelné tvary. Pokryté bílou a šedou..

Priorita léčby antivirovými látkami.

Candidiasis stomatitis (drozd)

Je způsobena houbou Candida, která je neustále přítomna v normální mikroflóře ústní dutiny. S jasným poklesem imunity se aktivně množí a způsobuje tento typ stomatitidy.

Candidiasis stomatitis foto:

Projevy se liší od jiných typů stomatitidy - zkrácené skvrny a plak na sliznici nebo jazyku. Po odstranění jsou viditelné erozivní oblasti. Doprovází ji suchá ústa, praskliny a džemy v rozích úst..

Léčba je nezbytně protiplísňová! drogy.

Ulcerativní stomatitida

Hlavním důvodem je opět snížení imunity. Ale v kombinaci se špatnou ústní hygienou, parodontitidou a velkým množstvím zubního kamene. Je doprovázena horečkou, neklidem, výrazným nepříjemným zápachem.

Peptický vřed fotografie:

Poškození sliznice není bodové, ale zabírá velké objemy, se světle šedým povlakem. Často v oblasti zubů.

K léčbě používejte antibakteriální látky, antibiotika, antihistaminika a zvyšujte imunitu.

Alergická stomatitida

Může být projevem alergické reakce na dráždidlo. Pak to bude vypadat jako aftózní stomatitida. Nebo je to reakce na protetický materiál.

Alergická stomatitida foto:

Alergická stomatitida může být z plastové součásti odnímatelné protézy vyrobené podle staré metody. Nebo na kovové protéze nebo koruně. Takové případy jsou jednoduché. V praxi se však objevily i alergie na zlato.

Během léčby jsou vyžadovány antihistaminika.

Příčiny stomatitidy

velmi rozmanité. Neexistuje jediný faktor, který by byl jediným faktorem výskytu zánětu ústní dutiny.

Bakterie nebo viry
vždy detekována stomatitidou. Obzvláště při bolestech na sliznici. Ale ústní dutina má vždy rozsáhlou a rozmanitou mikroflóru. Na harmonicky vyladěnou mikroflóru ústní dutiny by měl být výrazný dodatečný účinek. Koneckonců, obvykle se nevyskytuje stomatitida.

Pojďme to vysvětlit. V ústní dutině je neustále od narození velké množství streptokoků, stafylokoků, hub, spirochet. Ovlivňují se navzájem. Obsahující přečerpání jakéhokoli.

To je také usnadněno samotným tělem - antibakteriální část slin přispívá k udržení dynamické rovnováhy mikroorganismů žijících v ústní dutině. Zadržují jejich reprodukci, ale ne úplně ji ničí. Vzhledem k tomu, další mikroflóra okamžitě zaujme své místo. Což se stane pro organismus patogenní (destruktivní).

Sliny nezničí mikroflóru, ale zajistí její kvantitativní a kvalitativní stálost. Nazývá se tato rovnováha mezi všemi bakteriemi - NORMÁLNÍ MIKROFORA ústní dutiny.

Tato mikroflóra spolu s antibakteriálními složkami slin se podílí na ochraně před mikroorganismy z vnějšku. Zničit je. A pokud se dostane do oblastí slin, které se obtížně vymývají (dutiny od zubního kazu, kapsy s parodontitidou). To brání rozvoji této mikroflóry. Zabránit jí v množení a dalším šíření.

Pokud dojde k významné nerovnováze v mikroflóře ústní dutiny, pak to rozhodně povede k zánětu sliznice - ke stomatitidě. Jedná se o tyto faktory:

 • akutní nebo trvalé trauma na sliznici: nadměrné tvrdé kartáčování, drsné jídlo atd..
 • snížená imunita při nachlazení, nedostatek vitamínů, chronická onemocnění, špatná výživa před vystavením závažným onemocněním (anémie, radiační léčba rakoviny, HIV).
 • přesvědčivě je prokázáno snížení imunity vůči stresu. Kromě toho může být stres konstantní i z náhlé stresové situace..
 • požití velkého počtu mikroorganismů (špinavé ruce, nemytá jídla)..
 • podmínky pro nalezení špatné mikroflóry ve špatně přístupných oblastech (dutiny od zubního kazu, zubního kamene a plaku, únik korun, nedostatek řádného kartáčování)
 • nekontrolovaný příjem léků, které ovlivňují množství a kvalitu slin. Snížení antimikrobiálního účinku.
 • inhibice normální mikroflóry antibiotiky. Patologické je aktivováno a silně roste.
 • hormonální nárůsty u žen, dětí a dospívajících.
 • předchozí dehydratace těla, proto snížení množství slin: dlouhodobé zvracení, ztráta krve, průjem atd..

Gastrointestinální choroby, alergie, virové infekce
Dlouho bylo pozorováno, že ústní dutina je zrcadlem těla. Všechny změny v ní se projeví ve sliznici v ústech. To platí pro všechny typy onemocnění gastrointestinálního traktu (gastritida, pankreatitida atd.) A alergické reakce. Koneckonců, rány na ústní sliznici nejsou jednoduché - stejné nebo podobné se vyskytují v celém zažívacím systému od úst do. Koneckonců, stomatitida se zraněními se objevuje u ovčích neštovic, alergie na léky nebo kvetení.

Autoimunitní účinky
Předpokládá se, že příčina stomatitidy je možná u autoimunitních poruch. Když se buňky lidského imunitního systému snaží bojovat s vlastními nativními buňkami, způsobují výskyt ran na sliznici. Příčinou stomatitidy je častěji snížení imunity.

Příznaky stomatitidy u dospělých

Vzhled jednoho nebo více vředů. Jednotný, seskupený do několika blízkých nebo rozptýlených ústní dutiny - na vnitřních površích rtů, tváří, jazyka a patra. Alergická stomatitida se může objevit bez výskytu vředů - zarudnutí sliznice.

Za prvé, na sliznici dochází k zarudnutí. Může dojít k pálení nebo bolesti. Poté dojde k lokálnímu zvětšení objemu a vytvoří se bolest kulatého nebo oválného tvaru s hladkými okraji. Ne hluboko. Pokud jsou umístěny velmi blízko, mohou se navzájem slučovat. Tvarování nepravidelných tvarů. Střední část vředu je pokryta bílým nebo šedým plakem. Okraje jsou červené. Hlavní část ústní sliznice se nezmění.

Boláky jsou často velmi bolestivé. Obzvláště při žvýkání nebo při dotyku.

U dospělých může dojít ke stomatitidě bez obecných změn. Takže se silnou slabostí, horečkou až 39 stupňů, nárůstem lymfatických uzlin.

Orální zánět trvá 4 dny až dva týdny. V závislosti na typu stomatitidy a její léčbě. Žádné stopy po hlenu z vředů.

Léčba stomatitidy u dospělých

Je ideální provádět ošetření pod dohledem lékaře, a nikoli samoléčebit! V závislosti na typu stomatitidy a jejích příčinách je vybrán léčebný plán. Je rozdělena na obecné zacházení a místní.

Lokální léčba stomatitidy

Účelem je odstranit příznaky v ústní dutině - bolest, otok, hojení sliznice, snížení a normalizaci mikroflóry ústní dutiny. K léčbě se obvykle používá několik léků. První, pak následující:

antiseptické výplachy jsou potřebné ke snížení množství mikroflóry v ústní dutině. Léčba často začíná s nimi. Nepřinesou výsledky v alergické, herpetické a kandidátní stomatitidě. Mohou zabránit pouze infekci mukózních defektů. Oplachování je extrémně nutné pro aftózní a ulcerózní stomatitidu.

 • peroxid vodíku 1,5% navíc mechanicky čistí povrch vředů a sliznic z bakteriálního plaku
 • slabý roztok manganistanu draselného
 • Furatsilin
 • Chlorhexidin 0,05% dobře funguje s ulcerativními a aftózními formami
 • Miramistin pomáhá se všemi stomatitidami, ale lépe s herpetickými
 • 1% roztok klotrimazolu pro kandidózu

ošetření ústní dutiny pomocí roztoků a sprejů:
 • Stomatidin v roztoku nebo spreji má antimikrobiální a protiplesňové účinky
 • Lugol v roztoku nebo spreji. Řešení je efektivnější.
 • Inhaliptový antibakteriální a imunomodulační účinek
 • Hexorální sprej má v porovnání s Ingaliptem širší spektrum expozice

orální gely
Je třeba poznamenat, že gely by se měly používat pro ústní dutinu, nikoli pro masti. Protože mast nezůstane na sliznici. Proto nebudou mít vliv na sliznici!

 • Holisal gel proti bakteriím, virům, plísním. Má protizánětlivé a anestetické účinky
 • Kamistad gel je antimikrobiální, analgetické a protizánětlivé léčivo
 • Viferon gel - výrazný antivirový účinek
 • Candid ve formě masti nebo roztoku se nanáší v tenké vrstvě. Pouze ve formě kandidatury!

odstranění zubního kamene a plaku. Pokud jsou na zubech, pak jakékoli i velmi intenzivní ošetření povede pouze k dočasnému účinku. Může vyvolat později hlubší orální problémy. Proto je profesionální kartáčování nejúčinnějším a nejúčinnějším ošetřením nebo jeho začátkem..

léky proti bolesti pro zmírnění bolesti v ústní dutině. Novokain, lidokain ve slabých koncentracích nebo spreje. Mnoho výplachů, gelů a perorálních tablet obsahuje anestetika.

vstřebatelné tablety a pastilky:

 • Lysobact zvyšuje lokální imunitu, ovlivňuje bakterie a viry
 • Faringosept - antibakteriální účinek
 • Anaferon antivirový účinek
 • Grammidin je racionální pro bakteriální zánět. Existuje možnost s anestetickým účinkem.
 • Imudon - imunomodulátor, který zvyšuje antibakteriální vlastnosti slin
 • Hyporamin rakytníku řešetlákového má antivirové a protiplísňové účinky
 • Caramel Decamine: 1-2 karamely každé 3-4 hodiny - pouze s candidou

Léčiva, která urychlují hojení sliznice, se nejlépe používají po použití předchozích prostředků. Účinné bylinné dekorace: heřmánek, šalvěj, třezalka tečkovaná a měsíček.
 • Solcoseryl gel neobsahuje antibakteriální složky, ale má dobrý hojivý účinek
 • Rakytník řecký a přípravky na něm založené urychlují hojení
 • Přípravky na bázi vitamínu A, šípky přispívají k rychlé regeneraci sliznice

strava bez nepříjemných hrubých potravin, bez kořeněných a teplých jídel.

hygiena ústní dutiny - takže nedochází k žádným závadám, periodontálním kapesám a jiným dutinám. Sklad pro patogenní mikroflóru. Kde nedostávají žádné drogy ani sliny. Kde mohou klidně zvýšit počet a čekat na další příznivé faktory. Opět způsobuje stomatitidu a další onemocnění dutiny ústní.

Lokální ošetření povede k uzdravení, ale pro rychlé vyléčení je nutný obecný účinek na tělo. Nějakou stomatitidu (herpetickou, kandidaturu) nelze bez ní vyléčit. Pokud příznaky samy odezní, pravidelně se objeví recidivy..

Obecná léčba stomatitidy

působí tak, že eliminuje globální příčiny nemoci, zvyšuje imunitu, zmírňuje obecné příznaky (teplotu, slabost) a předchází komplikacím.

Antivirová léčiva jsou vyžadována pro herpetickou stomatitidu. Jednoduché oplachování bylinkami a chlorhexidinem nepřinese žádné výsledky. Používají se tablety Amexin, Viferon

Antihistaminika
nutné pro alergickou stomatitidu a těžký zánět sliznice:

 • Tavegil
 • Suprastin
 • Claritin

Antibiotika jsou potřebná pouze při léčbě ulcerativní formy stomatitidy. Pro herpetické, alergické a upřímné nepřinesou žádnou výhodu.

Antifungální léčiva jsou potřebná k léčbě kandidální stomatitidy. Jiné ošetření bude bez nich neúčinné..

 • Nystatin nebo levorin 1 000 000 jednotek po jídle 4-6 krát denně po dobu 10 dnů
 • Diflucan v tobolkách 1krát denně, 50 - 100 mg
 • Amfoglukamin 200 000 jednotek 2krát denně po jídle
 • Amfotericin B v těžkých a dlouhodobých formách 250 jednotek na 1 kg tělesné hmotnosti (na kurz až 2 000 000 jednotek)

Pro rychlé zotavení má velký význam zlepšení obecné imunity u stomatitidy. Můžete použít vitamíny, lékové formy nebo byliny:

Imunomodulátory rostlin:
ženšen, třezalka tečkovaná, mořská kapusta, kopřiva, psí růže, brusinky, tymián, vlašské ořechy a piniové oříšky nezpůsobí nežádoucí účinky a posílí jak sliznici, tak celé tělo. Využijte je lépe ve fázi hojení..

Léčba stomatitidy doma

Pro účinnou léčbu musíte přesně vědět, jaký typ stomatitidy je přítomen. A z toho použijte výše uvedené léky a léčbu.

Prevence relapsu stomatitidy

Aby se zabránilo vzniku nemoci, musí být léčena zcela. Chcete-li vyloučit relapsy. Proto musí být zahájeno všeobecné zacházení s cílem ukončit. A nepřestávejte po odeznění příznaků.

Dezinfekce ústní dutiny tak, aby nedocházelo ke skrývání patogenní flóry a fauny v dutých dutinách, parodontálních kapsách atd. Nezpůsobilo to poškození sliznice a jazyka.

Po ukončení léčby stomatitidy je racionální pokračovat v započatém příjmu vitamínových komplexů. K normalizaci mikroflóry ústní dutiny a celého gastrointestinálního traktu použijte acidofilus nebo bifidoc. Vyhněte se snížení imunity. Číst dál >>>

Jak léčit stomatitidu u dospělých

Stomatitida je onemocnění dutiny ústní, které se vyznačuje vyrážkami vředů na dásních, jazyku, vnitřním povrchu tváře.

Toto onemocnění se objevuje jako reakce atypické reakce imunitního systému na účinky různých podnětů.

Příčiny stomatitidy

Dospělá stomatitida může být způsobena určitými bakteriemi, včetně virů infekčních chorob..

Infekce virového, bakteriálního a plísňového původu nejsou jedinou příčinou onemocnění.

K vyvolání aktivní reprodukce patogenních mikroorganismů potřebujete push-vliv dalších faktorů, které vedou k výskytu stomatitidy.

Zpočátku je Matka příroda stanovena tak, že každý člověk v těle má mnoho různých bakterií, které vytvářejí normální mikroflóru pro udržení optimálního zdraví. To zahrnuje mikroflóru ústní sliznice..

Normální mikroflóra udržuje rovnováhu všech bakterií přítomných v ústní dutině a chrání ji před různými škodlivými mikroorganismy z vnějšku.

Vzhled vředů v ústech usnadňuje zvláštní reakce imunity na pronikání neidentifikovaných molekul z vnějšího prostředí..

Hlavní příčinou stomatitidy je nesprávná ústní hygiena, která vede k nerovnováze v mikroflóře.

Faktory výskytu stomatitidy v ústech:

 • Poranění - poškození sliznice mechanickými, chemickými nebo tepelnými účinky. Například při nesprávném kartáčování můžete poranit sliznici zubním kartáčkem nebo ji náhodně poranit při jídle s pevným jídlem, poškrábat ji ostrým koncem štípaného zubu nebo nesprávně nainstalovanou výplní, spálit se příliš horkým jídlem atd..
 • Alergie - ovlivňuje některé potraviny a léky.
 • Špinavé ruce - jíst nemyté ovoce a zeleninu.
 • Protézy a korunky - nesprávná instalace nebo výběr.
 • Zubní pasty a výplachy obsahující laurylsulfát sodný. Jejich časté používání vyvolává sucho v ústech, což vede k tvorbě patogenní mikroflóry.
 • Tatar a kaz.
 • Nedostatek vitamínu a minerálů.
 • Chemoterapie - v důsledku záření a používání chemoterapie je imunita snížena.
 • Dehydratace - s velkou ztrátou krve, dlouhodobým průjmem nebo zvracením.
 • Hormonální vzplanutí - u adolescentů a v období menopauzy u žen.
 • Rychlé virové infekce.
 • U pacientů s HIV - stomatitidou se může objevit oslabená imunita.
 • Nekontrolovaný příjem antibakteriálních a silných léčiv, včetně diuretik.
 • Nepřetržité pití a kouření.

Mezi ohrožené patří pacienti s diabetes mellitus, bronchiální astma. Lidé trpící anémií, děti s červy, pracovníci ve styku s chemikáliemi.

Stomatitida je rozdělena do několika typů, které jsou určeny specifickými patogeny, které vyvolávají onemocnění:

Virová forma - na základě samotného názvu přispívají k vývoji nemoci viry různého původu.

Může to být - herpes virus, SARS, plané neštovice, zarděnky, spalničky, záškrty, hepatitida. Ze všech těchto je nejběžnější herpes.

Po 2-3 dnech se na ústní sliznici objeví malé průhledné váčky s tekutým obsahem, které po nějaké době prasknou a na jejich místě se vytvoří drobné eroze se nažloutlou kůrou..

Bakteriální forma (traumatická) - nastává, když cizí mikrob proniká nebo je narušena mikroflóra.

V případě posledně jmenovaného dochází k aktivnímu množení streptokoků a stafylokoků, které jsou již v malém množství přítomny na sliznici a epidermis zdravého člověka a jsou jedním z odkazů v normální mikroflóře..

Symptomy vždy závisí na typu bakteriální stomatitidy, která je rozdělena na aftózní, katarální a ulcerativní formy..

Pokud je aftózní forma považována za nejjednodušší a nejkratší projev nemoci, ve kterém se objevuje jeden nebo více nažloutlých aft, je katarální průběh obtížnější, s hyperémií a otokem tkání, ale bez tvorby vředů..

Peptický vřed je nejzávažnějším průběhem nemoci charakterizované hnisavými vyrážkami, které se později sloučí do jedné celé eroze ohnivě červené barvy.

Bakteriální forma je náchylnější k malým dětem a dospělým se sníženou imunitou. Příčinou zánětu je často zoubkování, neustálé stravování pevných jídel, nemytého ovoce a zeleniny.

Forma Candida (drozd) - vyvíjí se s aktivními kvasinkami Candida, které se vyznačují hustou bílou vrstvou připomínající tvaroh.

Tento typ onemocnění je častější u dětí a starších osob a vyskytuje se také s akutní imunodeficiencí, hormonálními problémy v důsledku dlouhodobého nebo častého používání antibiotik.

Pokud není drozd léčen včas, pak se u dospělého může houba rozšířit do krku, kůže a genitálií a střeva mohou být poškozena u kojenců..

Alergická forma - je výsledkem alergických reakcí na léky, potraviny a další vnější antigeny.

Zubní pasta, ústní voda a nesprávně nainstalované korunky a protézy vyrobené z levných materiálů mohou způsobit podráždění měkkých tkání..

Klinické projevy do značné míry závisí na účinku samotného stimulu, který pronikáním do těla nebo při kontaktu se sliznicí způsobuje negativní reakci.

Pokud se při mírném průběhu onemocnění objeví mírné zarudnutí, které způsobuje nepohodlí při jídle a hygienických postupech v ústech, ve vážných případech je pozorován výrazný otok sliznice a eroze krvácení, které jsou doprovázeny bolestí a horečkou.

Toxická forma (chemická) - vyvíjí se v důsledku popálenin kyselinami a toxickými látkami, což následně vede ke zdrsnění a deformaci měkkých tkání.

Kromě toho vzniká toxická stomatitida, která vzniká v důsledku chemického účinku protéz na sliznici, při kterém dochází k pálení v oblasti protetiky, zarudnutí a otoku dásní..

Pokud je zdroj podráždění identifikován včas, pak symptomatologie po odstranění ortopedického designu zmizí v krátkém čase..

Vředová forma - vyskytuje se v důsledku častého traumatu do ústní dutiny, paradentózy, kazových formací a výrazných ložisek zubního kamene na pozadí oslabené imunity.

V některých případech se může ulcerativní stomatitida vyvinout v důsledku závažného nedostatku vitamínů C a B a také příznaků závažných poruch gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárního systému nebo leukémie.

Seznam potravin bohatých na vitamíny C a B:

Vitamín CVitamin B
DogroseRýže
TřešeňKroupy
RybízOvesné vločky
JablkoHrách
JahodaRozinky
ZelíMeloun
BramboryVodní meloun
ŘepaOřechy

Klinický obraz začíná mírným zarudnutím a otokem postižené oblasti, která je po nějaké době pokryta malými vředy.

Jak nemoc postupuje, tyto vředy se sloučí do jednoho - celá eroze se šedivým povlakem, což způsobuje výraznou bolest při žvýkání jídla a nutí člověka, aby odmítl znovu jíst..

Další příznaky ulcerativní stomatitidy - horečka, celková nevolnost, špatný dech, někdy - zvýšení regionálních lymfatických uzlin.

Příznaky

Stomatitida u dospělých je vyjádřena vyrážkami jednoho nebo více vředů a afty na ústní sliznici, což jsou hlavní příznaky nemoci.

V závislosti na příčině a stavu imunitního systému se onemocnění může objevit v různých formách a trvá od pěti dnů do tří týdnů..

Stomatitida u dospělých obvykle začíná mírnou hyperémií a otokem postižených tkání, doprovázeným pocitem pálení..

Po několika dnech jsou tyto oblasti pokryty bělavým filmem, velmi podobným zrnům tekutého tvarohu, které se časem nahrazují malými kulatými vředy - s červeným okrajem a bílým středem.

Současně se nezmění okolní části vředů a zdravá část sliznice má normální barvu. Povaha vyrážky však do značné míry závisí na rozmanitosti této patologie.

Vzhled vředů v každém případě dává člověku neustálé nepříjemné pocity - bolest při hygienických postupech a jídle, které se zhoršuje použitím kyselých, kořenitých, pevných jídel nebo příliš teplých a studených jídel..

Jak nemoc postupuje, postižené dásně začínají krvácet, objevuje se špatný dech, narušuje se vnímání chuti.

V důsledku zvýšení počtu vyrážek se bolest stává intenzivnější, kvůli čemuž je pro člověka obtížné žvýkat jídlo a dokonce mluvit.

Proto u mnoha dospělých stomatitida dochází ke snížení chuti k jídlu a malé děti zcela odmítají jíst.

Naneštěstí přijatá předčasná opatření zhoršují příznaky a často vedou k zánětu cervikálních lymfatických uzlin, svalů a bolestí hlavy a ke zvýšení tělesné teploty, která může dosáhnout až 39 ° Sov..

Při dlouhém průběhu stomatitidy se mohou zánětlivé ložiska dále šířit - na mandlí a nosohltanu, což velmi komplikuje proces polykání, který způsobuje nevolnost a někdy zvracení..

Léčba stomatitidy

Léčba stomatitidy zahrnuje celou řadu opatření, včetně užívání místních a systémových léků, ústní vody, šetrné výživy a alternativních metod..

Je velmi důležité správně identifikovat patogen - infekci, kterou nelze detekovat bez výsledků analýzy, a vybrat vhodné léky pro její zničení.

Například alergická forma onemocnění vyžaduje počáteční eliminaci alergenu, protože přítomnost dráždivé látky nepřinese pozitivní výsledek při zavedené léčbě..

Pokud se zubní protézy staly příčinou stomatitidy, měla by být dutina ústní zbavena ortopedické struktury a pokud možno nahrazena jinou.

V případě zkažených formací se doporučuje zubní kámen, současná léčba stomatitidy i samotný kaz..

Každý typ stomatitidy zahrnuje povinné opláchnutí antiseptickými roztoky a ošetření speciálními gely..

Tyto postupy jsou nezbytné pro rychlé hojení vředů a erozi..

Velmi důležité je dodržování hygienických postupů, které čistí ústa zbytky potravy po každém jídle a každodenní kartáčování neškodnou zubní pastou.

Přípravy

Důležitým principem při léčbě stomatitidy u dospělých je komplexní přístup, jehož cílem je odstranit místní příznaky a zlepšit pohodu pacienta..

Jmenování antihistaminik, antibakteriálních, antivirových, antimykotik závisí na formě nemoci a na jejím pokračujícím stádiu.

Proto je výběr léčiv přistupován obezřetně, aby se nemoc nekomplikovala.

Samoléčení stomatitidy je zcela vyloučeno. Pouze zubař může učinit racionální rozhodnutí v boji proti vředům v ústech - zvolit správné léky na základě zjištěné infekce nebo jiného důvodu a na základě povahy nemoci.

Antihistaminika jsou vhodná pro alergickou stomatitidu:

Antibiotika se považují za nezbytná pro detekci bakteriální a ulcerózní stomatitidy a také v závažných případech alergické formy:

 • azithromycin;
 • amoxiclav;
 • amoxicilin;
 • kanamycin;
 • lincomycin.

Antivirová činidla jsou předepisována pro herpetickou stomatitidu. Dokonale se vypořádají s herpes virem a posilují tělo:

Antimykotika pomáhají bránit dalšímu šíření plísní Candida, a proto je jejich použití oprávněné pro kandidózu ústní dutiny (drozd):

Lokální ošetření ústy

Všechny typy stomatitidy vyžadují použití místních léků, které jsou zaměřeny na lokální expozici infekci. K léčbě vředů v ústech se dezinfekční prostředky nazývají ve formě roztoků, gelů, odvarů a tablet.

Oplach stomatitidy antiseptickými roztoky je účinný v počátečních stádiích onemocnění:

 • miramistin;
 • chlorhexidin;
 • rotokan;
 • chlorofylipt;
 • furatsilin;
 • kyselina boritá.

Postřik úst vám pomůže zastavit růst patogenů:

Účinnou léčbu stomatitidy doma lze provádět oplachováním bylin, přispívají k rychlé obnově postižených tkání:

Užitečné pro ústní sliznici se považuje za použití:

 • olej z rakytníku;
 • Kokosový olej
 • hřebíčkový olej;
 • směs máty máty a eukalyptového oleje.

U vstřebatelných tablet můžete zmírnit bolest stomatitidy:

 • hexalýza;
 • pharyngosept;
 • hexorální poutka;
 • lysobact;
 • dekantylen;
 • suprim ent;
 • lorsept.

Aplikace z gelu urychlují hojení vředů a eroze:

 • lidochlor;
 • chlazený;
 • kamistad;
 • vinylin;
 • solcoseryl;
 • viferon a calgel pro děti.

Tyto gely mají antimikrobiální, analgetické a protizánětlivé účinky..

Imunomodulátory

Chcete-li urychlit proces hojení a obnovit ztracenou sílu těla, musíte konzumovat více ovoce a zeleniny a také užívat léky ke zvýšení imunity.

Imunostimulanty v lékové formě jsou považovány za pomocnou vazbu při léčbě stomatitidy:

V přírodě existuje mnoho rostlin, které pozitivně ovlivňují imunitní systém:

 • kořen ženšenu;
 • tymián;
 • Třezalka tečkovaná
 • brusinka;
 • šípky;
 • mořská kapusta.

Během léčby stomatitidy musíte dodržovat určitou stravu, což znamená povinné vyloučení všech kořenitých, kyselých, slaných a pevných potravin.

Strava by měla sestávat z jemných a jemných jídel. Pokud chcete jíst „vitamíny“, musíte si vybrat nekyslé druhy ovoce a ne tvrdou zeleninu.

Během léčby kandidózy stomatitida - měli byste se zdržet sladkostí a jednoduchých uhlohydrátů, protože jsou příznivým prostředím pro šíření plísní.

Lidové léky

Léčba stomatitidy lidovými léky slouží pouze jako doplněk k základní terapii, což je přijatelné pouze se svolením specialisty.

Následující lidové léky vám pomohou vypláchnout ústa stomatitidou, tyto recepty urychlují proces hojení ran a hojení ran:

 • Opláchnutí šťávou z aloe se nejlépe provádí ve zředěné formě převařenou vodou a samotná rostlina může otřít postižená místa..
 • Opláchněte se manganistanem draselným každé 2-3 hodiny. K tomu je třeba připravit slabý roztok manganistanu draselného světle růžový.
 • Opláchněte peroxidem vodíku. Chcete-li to provést, 1 lžička. zředěný peroxid vodíku ve 100 ml vody.
 • Opláchněte sodou. 1 lžička soda se rozpustí ve 200 ml vody;
 • Opláchněte odvarem lněných semen. 1 polévková lžíce. l lněná semena se přidají do 200 ml vody a vaří se 10 minut.
 • Heřmáneková infuze s přídavkem kyseliny borité. K přípravě tinktury potřebujete 20 g. nasekaný heřmánek nalijte sklenici vroucí vody a trvejte na tom 1 hodinu. Hotová infuze se filtruje a přidá se k ní 3-4 g. kyselina boritá.
 • Na postižené oblasti se pečlivě nanáší směs medu a kalina.
 • Směs medu a vaječného bílku. Směs se připraví z 1 lžíce. l med, 1 vejce bílá, 1 lžíce. l rostlinný olej a 1 ampule novokainu. Hotová kapalina by měla být uchovávána v ústech po dobu 15 minut.
 • Aplikace bramborové kaše. Syrové brambory se strouhají a aplikují na rány.

Lidová léčba bude schopna zmírnit stav sliznice pouze v počátečních stádiích onemocnění, v ostatních případech je jejich použití přípustné pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Prevence

Chcete-li se chránit před nepříjemným problémem, jako je stomatitida, musíte se více starat o své zdraví a posílit tělo od útlého věku.

Je velmi důležité pravidelně provádět procedury ústní hygieny a pečlivě sledovat stav zubů..

Aby nedošlo k relapsu stomatitidy:

 • Přestaňte kouřit a omezte konzumaci alkoholu.
 • Systematicky navštěvujte zubaře - odstraňte zubní kámen včas a zacházejte s nevlídnými formacemi.
 • Správně pečujte o snímatelné protézy a rovnátka.
 • Sledujte příjem antibiotik a neberte je zbytečně.
 • Lidé, kteří jsou náchylní k alergiím, musí být při výběru léků, přípravků pro ústní hygienu a potravin opatrní..
 • Pokuste se vyhnout podchlazení, abyste nevyvolávali nachlazení.

Komplikace

Aby se snížilo riziko komplikací stomatitidy a zabránilo se nepříznivým účinkům, je nutné léčit nemoc včas.

Někteří občané nepovažují za nutné léčit stomatitidu léky, a tím vyvolat onemocnění. V takových případech se onemocnění může stát chronickým, což je obtížné léčit..

Nesprávně přijatá opatření často vedou ke zhoršení situace, kdy se zánětlivé procesy postupně mění na mandle a hrtan. A způsobuje bolest v krku nebo horší - chronickou laryngitidu.

Stomatitida

Stomatitida - tvorba ložisek zánětu a vředů v ústní dutině, doprovázená pocitem pálení a bolestí. Toto je běžný problém, ke kterému dochází u dospělých i dětí. Těhotné ženy to často trpí. Bez dostatečné léčby vede stomatitida ke snížení imunity, obecné intoxikace a horečky. Proto je důležité to včas rozpoznat a vyléčit..

Druhy onemocnění

Stomatitida je přeložena z řečtiny jako „ústa“, název choroby byl způsoben umístěním. V obecné klasifikaci nemocí je přiřazen kód ICD10 - K12. Charakteristickým rysem je tvorba lehkých zánětlivých skvrn na sliznici, nejčastěji na rtech, tvářích a dásních. Někdy se tyto příznaky objevují na genitáliích, pažích a nohou. Povaha a příčiny takového jevu dosud nejsou zcela objasněny. Je však jisté, že stomatitida má několik forem a její vzhled ovlivňují různé faktory. Výsledkem takové nemoci je bolest při jídle a mluvení, špatný dech, někdy i horečka.

Stomatitida se vyskytuje v každém věku, od kojenců až po seniory. V závislosti na patogenu onemocnění postupuje odlišně a je lokalizováno na různých místech..

Alergický

Alergická stomatitida se vyvíjí, když tělo reaguje na působení alergenů. Může to být léková, mikrobiální nebo potravinová alergie..

Také příznaky tohoto onemocnění se projevují u lokálních infekčních nebo systémových autoimunitních onemocnění. Projevuje se různými způsoby v závislosti na tom, který faktor způsobil ohnisko. Příznaky se objevují, pokud alergen vstoupí do těla nebo jednoduše přijde do kontaktu s ústní sliznicí. Tato forma stomatitidy je často pozorována u lidí s odnímatelnými náhradami, korunami, výplněmi. Kromě toho na pozadí alergické reakce je ovlivněna jakákoli oblast úst: vnitřní a vnější strany rtů, tváří, jazyka, dásní. Ve vzácných případech se zánět vyskytuje na mandlích, postranních hřebenech, měkkém patru, zadní straně hrdla.

 • suchá ústa
 • účinek „lakového jazyka“;
 • vytvoření jednoho nebo více vředů;
 • otok sliznice;
 • zarudnutí;
 • horečka.

Soubor příznaků určuje typ alergické stomatitidy a stadium onemocnění. V rámci alergické formy se rozlišuje katarální stomatitida, ulcerativní, droga, katarální a hemoragická. Všechny z nich jsou vyšetřovány samostatně, i když mají jediný důvod - reakci těla na alergen. Tato forma je častější u dospělých, u dětí - poměrně zřídka. V době diagnózy je důležité odlišit alergickou formu od ostatních, protože jejich léčebné taktiky jsou odlišné. Tento typ je eliminován jmenováním antihistaminických antiseptických léků do ústní dutiny. Možná použití kortikosteroidů.

Aphthous

Tento typ onemocnění je doprovázen zánětem sliznice a tvorbou eroze, které se nazývají afty. Sliznice zčervená, někdy svědí a oteklé, na pozadí takové hyperémie se tvoří afty - nažloutlé útvary pokryté vláknitou tkání. Subandibulární lymfatické uzliny také rostou a teplota stoupá, pacient zažívá bolest při polykání a mluvení. Příčina tohoto jevu se stále zkoumá, studie ukazují souvislost mezi ohnisky choroby a fungováním imunitního systému. Imunitní systém pravděpodobně nerozpoznává některé prvky ve složení slin a útočí na ně. Spouští je také alergie na produkty, mechanické poškození, silný psychický šok. I přes podobnost patogeneze s jinými formami se aftózní stomatitida liší v symptomech.

Eroze se tvoří na pozadí zanícené zčervenalé sliznice, nejčastěji lokalizované na laterálním povrchu jazyka, uvnitř záhybů a poblíž nich, na horním a spodním rtu, v kanálech slinných žláz. Afty se tvoří po dobu několika dnů, pak se léčí od 2 do 4 týdnů. Při správné léčbě zmizí příznaky během týdne. Bez řádného ošetření je situace někdy zhoršena výskytem nových vředů, sdružením na velkých plochách, silným otokem ústní dutiny. U žen se během menstruace objevují nová ohniska, ale během těhotenství tato forma stomatitidy často ustupuje. Tato forma je nejčastěji pozorována u mladých lidí, zděděná je tendence k ní.

Herpetický

Vnější projevy herpetické formy jsou velmi podobné aftózní stomatitidě. Liší se však v průběhu nemoci a její příčiny. Herpes simplex - způsobený množením viru herpes simplex. Pokud je tento virus přítomen v těle, kombinace nepříjemných okolností způsobí vypuknutí stomatitidy. Sčervenání a eroze v ústech se tedy objevují se sníženou imunitou, na pozadí akutních respiračních virových infekcí nebo chřipky, onemocnění krve, z podchlazení, léčby antibiotiky.

 • zarudnutí některých částí ústní dutiny;
 • hromadění eroze, pokryté lehkou měkkou kůrou;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • erozní bolest a svědění.

Na rozdíl od aftózy s herpetickou formou se eroze rychle vytvoří a po 5-7 dnech prochází samostatně. Vyrážky jsou lokalizovány častěji na vnějších a vnitřních stranách rtů, na obloze a na sliznici tváří. Ve vzácných případech jsou příznaky způsobeny virem typu 2, genitálním herpes virem. V tomto případě je na penisu u mužů a chlapců, na velké a malé stydké pysky u žen a dívek pozorováno stejné zarudnutí, svědění a eroze. U žen s genitálním herpesem virus často postihuje děložní hrdlo. Tyto typy stomatitidy musí být léčeny lékařem..

Se sníženou imunitou a bez léčby se stomatitida stává opakující se. Nové afty se objevují ještě před průchodem předchozích, jednotlivé ohniská zánětu se spojí a vytvoří jediný vřed. Herpetická forma je pozorována se stejnou frekvencí u dospělých i dětí, často se projevuje u kojenců. U dítěte se projevy nemoci skládají z neustálých teplotních skoků, vzhledu mnoha malých vyrážek. V závažných případech onemocnění se teplota zvýší na 40 stupňů, na obličeji, nosní sliznici, očních víčkách, pokožce rukou se objeví vyrážka. U této formy musí být dítě hospitalizováno. Herpetická stomatitida je nakažlivá, přenášená z nemocného na zdravého člověka prostřednictvím kontaktu a vzdušných kapiček.

Katar

Na rozdíl od jiných typů onemocnění katarální forma probíhá bez vzniku vředů a afty. V tomto případě se sliznice ústní dutiny zapálí a bobtná, je pokryta ložiskem zarudnutí, objevuje se pálení a bolest. Tato forma je nejčastější, stejně běžná u žen i mužů, u dětí. Hlavními důvody tohoto jevu jsou přítomnost následujících okolností:

 • snížená imunita;
 • špatná ústní hygiena;
 • poškození sliznic.

Tato situace se vyvíjí, pokud má pacient kaz, systémová onemocnění, nekvalitní nebo staré výplně, snímatelné protézy. Také použití příliš tvrdého zubního kartáčku, zubní pasty nebo opláchnutí síranem sodným může způsobit ohnisko. Zánět se objevuje častěji na tvářích a uvnitř rtů, zatímco se zdá, že rty a tváře jsou oteklé, i když neexistují žádné vnější změny. Lymfatické uzly se nezanícují, teplota stoupá pouze u pokročilých forem. Léze s bílým povlakem se objevuje pouze v místě poškození sliznice.

Diagnóza katarální stomatitidy u dětí a dospělých se vyskytuje stejně v prvním i druhém případě. Podle hygienických pravidel zmizí příznaky během jednoho týdne, dítě vydrží až 2 týdny. Pokud není pacient léčen a sliznice je neustále poškozena, například ztužidlami, může to vést k vývoji ulcerativní nekrotické formy..

Traumatický

Samostatné vředy vznikají při poranění sliznice, taková eroze je pokryta lehkým povlakem, který bolí. Traumatická stomatitida se nepřenáší, ale u zdravých lidí se vyskytuje velmi často. Má jeden důvod - poškození sliznice, může to být spálení příliš horkého jídla nebo pití, kousnutí z kousnutí, náhodné poškození cizími předměty. Tato forma nemoci je často pozorována u nesprávně nainstalovaných rovnátka, protéz a výplní po odstranění zubu moudrosti. Zlomený zub může trvale poškodit tvář nebo jazyk, což také vede k vytvoření rány.

Zdravé a silné tělo se s tímto problémem rychle vypořádá, rána se za 2 až 3 dny vyléčí beze stopy. Na pozadí slabé imunity nebo chronických nemocí se však takové zranění mění v erozi, která se dlouho nezhojí a neublíží. Situaci zhoršuje nesprávná péče o chrup. Traumatická stomatitida je léčena odstraněním příčiny poškození a antiseptickými přípravky pro ústní dutinu. Protože je velmi snadné poranit měkkou tkáň, je tato forma nemoci běžnější u malých dětí s kuželkami. Také od věku jednoho, když dítě "chutná" vše, co chutná, to spadne do rukou.

Vesikulární

Vesikulární stomatitida je typ enterovirové infekce způsobené působením viru. Z pronikání do těla infikovaná osoba vyvine charakteristickou vyrážku na sliznici a exantém na rukou a nohou. Také vyrážka někdy pokrývá genitálie a hýždě. K infekci dochází fekálně-orálně nebo vzduchem. Zdroj infekce - nemocná osoba nebo nosič.

Do rizikové skupiny patří děti do 10 let. Poté, co patogen vstoupí do těla, začíná slabost, mírné zvýšení teploty, bolest hlavy. Během týdne se v ústech a na dalších částech těla objeví ploché vyrážky, které se po několika dnech přemění na vesikuly - vesikuly. Vyrážka u dětí téměř nikdy svědí, u dospělých je doprovázena svěděním, někdy velmi závažným. Zvláštní léčba není nutná, pacienti musí být izolováni, příznaky eliminovány léky proti bolesti, antihistaminiky a osobní hygiena. Ve většině případů se u pacientů vyvine stabilní imunita vůči enterovirové vezikulární stomatitidě. To však nechrání před jinými typy stomatitidy..

Ulcerativní

Považuje se za nejzávažnější formu onemocnění, protože vede k silné fokální destrukci sliznice. Projevuje se ve formě jednotlivých vředů nebo jejich hromadění, pokrytých světelným povlakem. Nemoc v prvním stádiu je podobná katarálnímu typu: sliznice bobtná, zčervená, bolí. Poté se pod jazykem, na špičce jazyka, na tvářích a dásních objevují zaoblené vředy, které jsou velmi bolestivé. V některých případech se tato ložiska zánětu spojí a vytvoří velký bolestivý vřed..

Současně pacient nemůže žvýkat jídlo, cítí bolest během rozhovoru a polykání.

Ulcerativní stomatitida se vyskytuje jako nezávislé onemocnění, ale může být důsledkem zanedbaných jiných forem stomatitidy. Riziko vředů se také zvyšuje u pacientů s:

 • gastrointestinální problémy;
 • alergie
 • krevní choroby;
 • nemoci kardiovaskulárního systému.

V některých případech je příčinou onemocnění kombinace bakterií: Vincentův spirochete a fusiformní bacil. S infekční povahou nemoci se vyvíjejí těžké příznaky, zánět se rychle zvyšuje, vytváří se velké množství hlubokých erozí se šarlatovými okraji, membrána vředů krvácí. Pacient má hnusný dech, sliny se stávají viskózními, v pokročilých formách jsou rány pokryty květem šedozelené barvy.

Chronická forma vede ke ztrátě zubů a periodickým relapsům, celkové intoxikaci, takže je důležité léčit nemoc včas. Mírné formy onemocnění jsou léčeny antiseptiky a hygienou, závažné vyžadují závažnou komplexní terapii. Samoléčení pouze zhoršuje situaci a zvyšuje riziko, že se stane chronickou. Ulcerativní nekrotický typ stomatitidy se nejčastěji vyskytuje u mladých mužů a lidí v pokročilém věku.

Úhlové

Úhlová forma onemocnění je charakterizována tvorbou trhlin, ran a vesikul v rozích úst. Na rozdíl od jiných druhů tento nemá vliv na vnitřní část úst, ale je lokalizován na vnější straně. S tvorbou ran a eroze člověk zažívá bolest, když mluví, zívá, jedí. Toto onemocnění je způsobeno působením hub a streptokoků. Mezi faktory, které přispívají k rozvoji nemoci:

 • nedostatek vitamínů, zejména C a B;
 • nízká imunita;
 • nemoci žaludku a střev;
 • špatné návyky;
 • hormonální drogy.

K nárůstu nemoci dochází častěji na jaře, kdy tělo zažívá nedostatek živin. V rámci této formy se rozlišuje typ candida a streptokok. První je způsoben působením kvasinek podobných hub, které způsobují kandidózu a drozd. U tohoto druhu nemocí se v rozích úst objevují praskliny, zčervenání s syrově bílou vrstvou. Streptokok se liší v tom, že malé bubliny s kapalnou formou na stejných místech. Tato forma je častěji pozorována u malých dětí, zřídka u adolescentů. Novorozenci se také infikují candidou, když procházejí porodním kanálem v přirozeném porodu. Streptokokový typ je častější u dospělých.

Kromě zvažovaných odrůd nemoci se rozlišují i ​​méně běžné formy. Například gangrenózní stomatitida patří do kategorie gangrény a je doprovázena silným rozpadem měkkých tkání v oblasti čelisti. Atrofický typ, který je způsoben obvyklým nedostatkem vitamínů, je doprovázen výskytem papillomů v samostatné klasifikaci.

Co způsobuje stomatitidu

Stomatitida je rozdělena do forem, z nichž každá vyvolává samostatnou příčinu. Nemají jediný spouštěč, ale vědci jsou si vědomi podmínek, za kterých se zvyšuje riziko projevu nemoci. Jedná se o kombinaci okolností, jako je nízká imunita, špatná hygiena a přítomnost patogenu. Příčinou může být mnoho mikroorganismů, které jsou rozděleny do:

 • virový: virus herpes simplex, Coxsackie virus, enterovirus 71 atd.;
 • obecné somatické;
 • mikrobiální: candida, streptokok.

Poškození sliznice ústní může být nezávislé onemocnění a sekundární, jako projev dalších patogenních změn v těle. Například výskyt vředů může naznačovat, že v těle je něco špatně: zhoršený krevní oběh, špatné trávení, nedostatek vitamínů, cukrovka atd. Tělo tedy dává signál zhoršeného zdraví. Proto při kontaktu s lékařem předepisuje odborník řadu vyšetření k určení povahy nemoci: primární stomatitida pacienta nebo sekundární. Oslabené chronickými onemocněními trpí často vypuknutím stomatitidy.

Důvodem jsou proto systematické patologie..

Snížená imunita je jedním z „příznivých“ faktorů rozvoje eroze, takže lidé s podvýživou a špatnými návyky mají zvýšené riziko infekce. Ze stejného důvodu se zánět sliznice často vyskytuje po užití hormonálních léků, antibiotik, chemoterapie. Vzhledem k přenosovým cestám je přímou příčinou infekce stomatitidou kontakt s pacientem, pokud je tento způsoben viry, plísněmi nebo bakteriemi. Osobní hygiena hraje důležitou roli, například téměř každý má traumatický typ, stává se však skutečným problémem pouze pro ty, kteří mají špatné zubní zdraví.

Klinický obraz choroby

Soubor příznaků a výskyt eroze, pokud existují, jsou jedním z hlavních faktorů, podle nichž lékař odlišuje jednu formu nemoci od druhé. To je důležité pro výběr správné taktiky léčby. Například k odstranění alergických forem musíte brát antihistaminika a antibiotika nejsou vždy nutná. Současně je typ vředů velmi podobný vzhledu alergickým, ale nutně vyžaduje použití antibiotik. Proto je tak důležité rozlišovat mezi stádii a příznaky nemoci..

Jak se to projevuje

Všechny odrůdy nemoci mají společný rys - zánět sliznice a výskyt erozivních míst. Tyto oblasti mají obvykle hladké okraje, oválného nebo kulatého tvaru. S hnisavými útvary eroze, nerovnými, hlubokými, pokrytými žlutým nebo šedým květem. Pokud je nemoc způsobena působením mikrobů, virů nebo plísní, několik dní před nástupem zjevných příznaků, dojde u člověka k:

 • malátnost a slabost;
 • zvýšená teplota, od nízkých odchylek po horečku;
 • nevolnost a nedostatek chuti k jídlu, když je infikován vezikulárním typem, je často pozorováno zvracení;
 • suchá ústa.

Každý typ nemoci zahrnuje své vlastní charakteristiky zánětu. U alergických forem se eroze objevuje s mírným pocitem bolesti pokrytým bílým povlakem. V tomto případě, před nástupem viditelných příznaků, osoba nezažije malátnost. Ulcerativní nekrotický typ je charakterizován silnou bolestivostí, hlubokou a rozsáhlou erozí, obklopenou zanícenou sliznicí. Rozlišuje se také herpetiformní typ, ve kterém se pod jazykem objevuje velké množství malých váčků. Také výskyt vředů na genitáliích, hýždích, pažích a nohou může také mluvit o stomatitidě. Tuto vyrážku může odlišit pouze specialista: dermatolog, venereolog.

Infekce u kojenců a dětí do 2 let je doprovázena průjmem, teplotními výkyvy a odmítáním jíst. Starší děti jsou letargické a ospalé, u dospívajících jsou příznaky stejné jako u dospělých.

Vizuální znaky u kojenců i dospělých se neliší..

Fáze nemoci

Pokud je nemoc způsobena působením patogenů, první příznaky se mohou podobat nachlazení: teplota, slabost, nedostatek chuti k jídlu. V tomto případě se to považuje za první fázi. Inkubační doba trvá od 3 do 7 dnů, kdy nejsou pozorovány žádné vizuální změny. Poté:

 1. Jeviště je společné pro všechny typy nemocí - zarudnutí sliznice, je lesklé a suché.
 2. Po 1-2 dnech se na jazyku a obloze objeví bílý povlak, aniž by došlo k erozi.
 3. Poté se rány a rány objeví v oddělených oblastech..

Nezávisle odezní takové příznaky dostatečně rychle, během 1-2 týdnů. Situace se zhoršuje se špatnou hygienou a poškozením sliznice. Po uzdravení rány zpravidla nezůstanou žádné stopy. Výjimkou je ulcerativní nekrotická forma, ve které hluboká eroze postupně léčí a zanechává stopu, v těžkých situacích může pacient ztratit zub při destrukci dásní.

Diagnóza stomatitidy

V diagnostice hraje důležitou roli klinický obraz. Lékař nejprve studuje historii nemoci, možná může být příčina stomatitidy ve formě chronického onemocnění. Poté odborník pacienta vyšetří, vyhodnotí počet, velikost a tvar vyrážky. Druh vyrážky je také důležitý, může být hnisavý, prázdný nebo naplněný čirou tekutinou. Abychom přesně porozuměli povaze vyrážky, jsou předepsány testy:

 • škrábání z povrchu vředů;
 • plot slin;
 • obecný a biochemický krevní test.

Specifické testy k detekci stomatitidy však dosud nebyly nalezeny. Lékaři učiní závěr na základě výskytu vyrážky, stížností pacienta a četnosti relapsů. Ve většině případů je výskyt vředů v ústech spojen se systematickými patologiemi nebo nedostatkem vitamínů..

Co je to nebezpečná stomatitida

Většina lidí, kteří měli stomatitidu, nezná ani název a příčinu nemoci. Důvodem je skutečnost, že nemoc prochází rychle a nevede k vážným důsledkům. V prvních fázích je cítit nepříjemné pocity bolesti, svědění a špatného dechu. Po hojení ran však tyto příznaky zmizí. Proto je ve většině případů prognóza příznivá. Nebezpečí je v přítomnosti značně snížené imunity nebo chronických onemocnění. V tomto případě se jednoduchá stomatitida může změnit na závažnější formy, například na aftózní nebo ulcerózní, které jsou těžší a déle léčené..

Komplikace se vyskytují při absenci léčby a pokročilých forem. Na měkkých tkáních v ústech dochází k hluboké erozi s hnisovými formami, s otravou krví a následkem obecné intoxikace těla. To je plné těžké horečky, selhání funkčních systémů. Po uzdravení rozsáhlých a hlubokých aft zůstává na měkkých tkáních jizva, v důsledku čehož může být část zubu vystavena, tvoří se periodontitida a zub vypadne. Závažné negativní důsledky jsou však zpravidla velmi vzácné u lidí se špatným životním stylem nebo se závažnými zdravotními poruchami: AIDS, hepatitida, velmi nízká koagulace krve, hemofilie atd..

Jak zacházet

Dnes existuje mnoho způsobů, jak odstranit nepříjemné příznaky stomatitidy, ale jediný lék dosud neexistuje. Léčba je zaměřena na odstranění příznaků a souvisejících příznaků. Všechny metody terapie jsou rozděleny na domácí léčbu a lékařskou péči. Po vyšetření určí lékař na základě tohoto jmenování formu choroby:

 1. Léky pro léčbu vředů. Jedná se o pasty a masti pro aplikaci na povrch vředů, taková činidla mají antibakteriální a anestetické účinky. Pacient je aplikuje nezávisle na postižené místo, ze kterého rány přestanou bolet, rychleji se hojit a nepostupují. S virovou povahou se předepisují antivirové masti: oxolinová, bonafonická, interferon.
 2. Tablety jsou předepsány pro bakteriální a fungální povahu onemocnění. Také užívání léků ze základního onemocnění může snížit výskyt vředů, pokud je důsledkem stomatitida. V tomto případě se předepisují pilulky a injekce, jejichž cílem je eliminovat nebo zmírnit chronické patologie. Léčba často vyžaduje užívání antihistaminik, pokud existuje podezření na alergickou reakci.
 3. Vitaminy jsou předepsány po provedení testů. Obecný posilující účinek je pozorován při užívání multivitaminů se složkami skupiny B a C.

Také lékař sám může předepsat léčbu doma. Dobrý účinek je dán odvarem šalvěje, heřmánku, třezalky tečkované. Recenze vydávají odvar dubové kůry, která se používá jako ústní voda. Pokud se ohniska objeví velmi často, je samoléčení nebezpečné. Léčebná taktika se vybírá zvlášť pečlivě, pokud je žena v raném stádiu těhotenství, kojenec nebo kojící matka nemocná. Při takovém onemocnění nejsou pacienti hospitalizováni, lékař dává doporučení a seznam léčivých přípravků pro domácnost. Délka léčby závisí na typu onemocnění, u mírných forem trvá 2 týdny a v těžkých případech 1-3 měsíce.

Jak varovat

Je důležité provádět profylaxi jak pro ty, kteří již takové ohnisky měli, tak pro ty, kteří se s nimi nikdy nesetkali. Nemoc se může objevit v každém věku, takže každý by měl znát metody prevence. Pravidla prevence zahrnují důkladnou hygienu, což platí nejen pro péči o ústní dutinu, ale také pro čištění rukou, postele a oblečení. V případě náhodného poškození měkkých tkání úst je nutné vypláchnout ústa antiseptickým prostředkem. Při výběru zubní pasty a výplachu zubů je lepší dávat přednost formulacím bez laurylsulfátu sodného. Tato látka se přidává do pěnivých přípravků na péči o pleť, ale přemnožuje sliznici a snižuje její schopnost odolávat škodlivým mikroorganismům..

Zubní kartáček je nejlépe vybrán se střední tvrdostí. Příliš měkké nečistoty dostatečně nečistí, což způsobuje plak a zvyšuje riziko poranění a infekce. Příliš tuhé kartáče samy o sobě poškodí dásně. Je trochu těžší zabránit takovým problémům u malých dětí. U kojenců se často vyvíjí kandidatický nebo herpetický vzhled, je docela obtížné chránit dítě před nimi, protože jeho imunitní systém je slabý a jakékoli poškození tkáně nebo zavedení patogenů povede k onemocnění. Rodičům se doporučuje, aby dítě důkladně omyli, sledovali čistotu jeho spodního prádla a oblečení, dodržovali vlastní hygienu.

U dětí ve věku jednoho roku a starších je běžnou událostí traumatická stomatitida. Pro rodiče stačí sledovat, co dítě bere do úst. Vzhledem k obtížnosti při splnění tohoto stavu by rodiče měli zkontrolovat stav ústní dutiny dítěte. Také pro prevenci a léčbu záleží na stravě.

Strava

Výživa pro bolestivé vředy v ústech hraje důležitou roli. Při sestavování stravy se řídí správnou přípravou a zpracováním produktů, jejich obsahem kalorií a nutriční hodnotou. Zanícená sliznice ostře reaguje na příliš horké a studené jídlo a při zhoršení zánětu nemůže pacient vůbec jíst. Princip výživy je sestavován individuálně na základě stadia a typu onemocnění. Existují však obecná pravidla pro přípravu menu pro stomatitidu.

 • koření a koření;
 • kyselé a kořeněné jídlo;
 • příliš horké a chladné;
 • syrové potraviny, zejména zelenina a ovoce;
 • alkohol a nikotin;
 • cukroví;
 • kakao a káva;
 • suché pečivo.

U současných patologií se mohou vyskytnout další výjimky, například v případě diabetes mellitus pacient vylučuje také rychlé uhlohydráty. Výživa by měla být vysoce kalorická, obsahovat mnoho užitečných látek pro posílení imunity. Ujistěte se, že jsou všechny produkty pečlivě drceny, aby nedošlo k poškození sliznice. Masová a rybí jídla jsou dvakrát protlačena mlýnkem na maso, další produkty by také měly být ve formě tekutých brambor, brambor, polévek.

U bolestivých a hlubokých vředů se doporučuje pouze tekuté jídlo, které může pacient vzít trubicí. V době exacerbace zánětlivého procesu chuť k jídlu často zmizí, ale je důležité, aby pacient udržoval tělo v boji proti nemoci. Kyselé čerstvě vymačkané šťávy jsou také užitečné pro rychlé zotavení:

Po každém jídle je nutné vypláchnout ústa přípravkem, který Vám předepsal lékař, nebo odvarem bylin. Během období léčby jsou užitečné tekuté nebo šťouchané cereálie: krupice, ovesné vločky, rýže. Pro zachování trávení a odolnosti se doporučuje jíst mléčné výrobky: tvaroh, jogurt bez přísad, kefír, fermentované pečené mléko.

Po zotavení je důležité zachovat zásadu zdravé a obohacené stravy, která bude sloužit jako další prevence.

FAQ

Mohu být očkována stomatitidou

Stomatitida je jistým znamením, že imunita je slabá. Očkování se podává pouze na pozadí silného a zdravého těla. Mnoho lékařů, dokonce i pediatrů, nepovažuje stomatitidu za kontraindikaci pro očkování. Z důvodu ochrany a pojištění byste však měli jít po vakcinaci týden po uzdravení, zejména pokud jde o dítě.

Je možné jít do mateřské školy se stomatitidou

Nejprve musíte přesně prokázat, že dítě má stomatitidu. To může udělat pouze zubař. Pokud je diagnóza potvrzena, mělo by dítě zůstat doma a podrobit se léčbě. V mateřské škole je taková nemoc, zejména infekční povahy, rychle přenášena prostřednictvím předmětů (nádobí, hračky).

Nemocné dítě může nakazit zdravé děti, a také se oslabenou imunitou může toto dítě snadno „zachytit“ jakékoli jiné onemocnění od ostatních dětí. Během stomatitidy by proto dítě nemělo být přijato do mateřské školy.

Nemocní se stomatitidou

Nemocnice pro stomatitidu se podává, pokud osoba nemůže plnit své povinnosti nebo ohrožuje zdraví jiných lidí, například letušek, vychovatelů, pracovníků v stravování atd. Záleží také na stupni onemocnění..

Pokud má pacient mírnou formu a může vykonávat svou práci bez rizika pro ostatní, pracovní neschopnost se nevydává. V těžkých formách je pacient dokonce určen v nemocnici, například s ulcerativním nekrotickým typem.

Více čerstvých a relevantních zdravotních informací na našem telegramovém kanálu. Přihlásit se k odběru: https://t.me/foodandhealthru

Specialita: specialista na infekční choroby, gastroenterolog, pulmonolog.

Celkem zkušeností: 35 let.

Vzdělání: 1975-1982, 1MI, San Gig, vyšší kvalifikace, specialista na infekční choroby.

Vědecký titul: doktor nejvyšší kategorie, kandidát lékařských věd.

Výcvik:

 1. Infekční choroby.
 2. Parazitární nemoci.
 3. Nouzové podmínky.
 4. HIV.
Články O Neplodnosti