Hlavní Bolest

Důsledky cukrovky během těhotenství

Diabetes mellitus se nazývá endokrinní patologie, která má několik příčin vývoje a je charakterizována nedostatečnou produkcí inzulínu, porušením jeho účinku na periferní buňky a tkáně nebo současnou kombinací obou faktorů. Existuje několik forem onemocnění, ale všechny mají stejný klinický příznak - hyperglykémii (vysoká hladina cukru v krvi).

Pokud se onemocnění vyskytne v období těhotenství, je doprovázeno inzulínovou rezistencí a vzniklo ve druhé polovině těhotenství, mluvíme o gestačním diabetes mellitus (GDM). Existují však možnosti pro identifikaci patologie v raných stádiích těhotenství, pak odborníci přemýšlejí o předgestační formě nemoci, která je mnohem obtížnější a má závažné negativní důsledky pro matku a plod..

V článku jsou uvedeny důsledky diabetu během těhotenství, zvládání žen s endokrinní patologií a vliv hyperglykémie na plod..

Druhy patologie u těhotných žen

Pregestační diabetes, tj. Ten, který vznikl ještě před početí dítěte, má následující klasifikaci:

 • mírná forma onemocnění je inzulin-nezávislý typ (typ 2), který je podporován dietou s nízkým obsahem sacharidů a není doprovázen cévními patologiemi;
 • střední závažnost - typ onemocnění závislého na inzulínu nebo na inzulínu nezávislého typu (typ 1, 2), který je korigován léčbou léčivem, s počátečními komplikacemi nebo bez nich;
 • závažná forma onemocnění - patologie doprovázená častými skoky cukru v krvi na větší a menší stranu, časté útoky ketoacidotického stavu;
 • patologie jakéhokoli typu, doprovázená závažnými komplikacemi z renálního aparátu, vizuálního analyzátoru, mozku, periferního nervového systému, srdce a cév různých kalibrů.

Sdílené je také Diabetes mellitus:

 • kompenzovat (nejlépe spravovat);
 • subkompenzované (živý klinický obraz);
 • dekompenzováno (těžké patologie, časté záchvaty hypo- a hyperglykémie).

Gestační diabetes se obvykle vyvíjí od 20. týdne těhotenství, častěji diagnostikovaný laboratorní diagnostikou. Ženy spojují nástup příznaků nemoci (žízeň, nadměrné močení) se svou „zajímavou“ pozicí, aniž by jim dávaly vážný význam.

Jak vysoký cukr ovlivňuje tělo matky

Pro každou osobu, ať už je to žena, muž nebo dítě, je chronická hyperglykémie považována za patologický stav. Vzhledem k tomu, že v krevním oběhu zůstává velké množství glukózy, trpí buňky a tkáně těla nedostatkem energie. Jsou spuštěny kompenzační mechanismy, ale postupem času zhoršují stav ještě více..

Nadbytek cukru negativně ovlivňuje určité oblasti ženského těla (pokud mluvíme o období těhotenství). Procesy krevního oběhu se mění, protože červené krvinky jsou rigidnější, koagulace je narušena. Periferní a koronární cévy se stávají méně pružnými, jejich lumen se zužuje kvůli ucpávání aterosklerotickými plaky.

Patologie ovlivňuje renální aparát, vyvolává rozvoj nedostatečnosti a také vidění, což dramaticky snižuje jeho závažnost. Hyperglykémie způsobuje výskyt závoje před očima, krvácení a tvorbu mikroaneurysmů v sítnici. Postup patologie může dokonce vést k oslepnutí. Na pozadí gestačního diabetu nedochází k tak závažným změnám, ale pokud žena trpí gestační formou, je nutná okamžitá náprava stavu..

Vysoké hodnoty cukru také ovlivňují ženské srdce. Riziko vzniku ischemické choroby srdeční se zvyšuje, protože koronární cévy také podstoupí aterosklerotické léze. Na patologickém procesu se podílí centrální a periferní nervový systém. Citlivost kůže dolních končetin se mění:

 • bolest v klidu;
 • nedostatek citlivosti na bolest;
 • plazivý pocit;
 • porušení vnímání teploty;
 • nedostatek senzace vibračního vnímání nebo naopak jeho nadměrnost.

Kromě toho se u těhotných žen může v určitém okamžiku objevit stav ketoacidózy. Jedná se o akutní komplikaci „sladké choroby“, která je charakterizována kriticky vysokým počtem glukózy v krvi a hromaděním ketonových (acetonových) těl v krvi a moči.

Možné těhotenské komplikace v důsledku gestačního diabetu

Ženy s gestační formou nemoci mají při porodu dítěte desetkrát častěji komplikace než zdravé pacientky. Častěji se vyvíjí preeklampsie, eklampsie, otoky a poškození ledvinového aparátu. Výrazně zvyšuje riziko infekce močového systému, předčasný porod.

Otok těla je jedním z nejjasnějších příznaků pozdní gestózy. Patologie začíná skutečností, že nohy bobtnají, pak dochází k otoku břišní stěny, horních končetin, obličeje a dalších částí těla. Žena nemusí mít potíže, ale zkušený odborník zaznamená patologické zvýšení tělesné hmotnosti u pacienta.

 • na prstech prstenů zůstává významná značka;
 • existuje pocit, že boty byly malé;
 • v noci se žena probouzí častěji, když odešla na záchod;
 • stisknutí prstu v oblasti holení zanechává hluboký zářez.

Poškození ledvin se projevuje takto:

 • krevní tlak stoupá;
 • dochází k otoku;
 • protein a albumin se objevují v analýze moči.

Klinický obraz může být jasný nebo skromný, stejně jako hladina proteinu vylučovaného močí. Progresi patologického stavu se projevuje zvýšenou závažností symptomů. Pokud dojde k podobné situaci, odborníci rozhodnou o naléhavé dodávce. To vám umožní zachránit život dítěte a jeho matky.

Další komplikací, která se často vyskytuje u diabetu, je preeklampsie. Lékaři přemýšlejí o jeho vývoji, když se objeví následující příznaky:

 • těžká cefalgie;
 • prudký pokles zrakové ostrosti;
 • mouchy před očima;
 • bolest v projekci žaludku;
 • záchvaty zvracení;
 • narušené vědomí.

Ženy mohou trpět:

 • z vysoké vody;
 • předčasné přerušení placenty;
 • děložní atony;
 • Spontánní potrat;
 • mrtví mrtví.

Vliv hyperglykémie na plod

Chronická hyperglykémie trpí nejen tělo ženy, ale i dítě. U dětí narozených z nemocných matek je několikanásobně vyšší výskyt patologických stavů než u všech ostatních. Pokud těhotná žena měla předgestační formu onemocnění, může se dítě narodit s vrozenou anomálií nebo malformací. Na pozadí gestačního typu onemocnění se rodí děti s vysokou tělesnou hmotností, což je jeden z příznaků fetální fetopatie..

Chronická hyperglykémie matky je také nebezpečná pro dítě v tom, že jeho slinivka břišní během intrauterinního vývoje se používá k produkci velkého množství inzulínu. Po narození jeho tělo funguje stejně, což vede k častým hypoglykemickým stavům. Děti se vyznačují vysokým bilirubinem v těle, který se projevuje žloutenkou u novorozenců, a snížením počtu všech krevních buněk.

Další možnou komplikací z těla dítěte je syndrom respirační tísně. Plíce dítěte nemají dostatek povrchově aktivní látky - látky, která narušuje proces adheze alveol během provádění respiračních funkcí..

Management těhotné ženy s diabetem

Pokud má pacient před těhotenstvím diabetes v průběhu těhotenství, lékařský protokol pro sledování těchto pacientů zdůrazňuje potřebu tří hospitalizací.

 1. Poprvé je žena hospitalizována okamžitě po kontaktování gynekologa ohledně registrace na těhotenství. Pacient je vyšetřen, stav metabolických procesů je upraven, je vybrán režim léčby inzulínem.
 2. Podruhé - za 20 týdnů. Cílem hospitalizace je korekce stavu, sledování matky a dítěte v dynamice, implementace opatření, která zabrání rozvoji různých komplikací.
 3. Třetí čas je 35–36 týdnů. Těhotná žena se připravuje na narození dítěte.

Existují nouzové signály, že žena může jít do nemocnice. Patří sem výskyt živého klinického obrazu choroby, ketoacidotický stav, kritická glykemická čísla (nahoru a dolů), vývoj chronických komplikací.

Jak se rodí v přítomnosti nemoci

Dodací lhůta je stanovena individuálně. Lékaři hodnotí závažnost patologie, hladinu cukru v krvi, přítomnost komplikací z těla matky a dítěte. Nezapomeňte sledovat vitální ukazatele, posoudit zralost tělních struktur dítěte. Pokud dojde k progresi poškození ledvinového aparátu nebo vidění, porodník-gynekologové rozhodnou o porodu ve 37 týdnech.

Při normálním těhotenství je hmotnost dítěte 3,9 kg známkou jeho raného porodu císařským řezem. Pokud žena a dítě ještě nejsou připraveny k porodu a hmotnost plodu nepřesahuje 3,8 kg, lze těhotenství mírně prodloužit.

Porodnice

Nejlepší možností je vzhled dítěte prostřednictvím přirozeného porodního kanálu, i když má matka „sladké onemocnění“. K porodu s gestačním diabetem dochází při neustálém sledování hladiny glukózy v krvi a pravidelných injekcí inzulínu.

Je-li připraven porodní kanál těhotné ženy, porod začíná vpichem amniotického močového měchýře. Efektivní práce se považuje za indikaci, takže proces vzhledu dítěte probíhá přirozeným způsobem. V případě potřeby se podává hormon oxytocin. Umožňuje stimulovat kontrakce dělohy.

Důležité! Samotná cukrovka není ukazatelem císařského řezu.

V případě potřeby rychlého doručení:

 • nesprávná prezentace plodu;
 • makrosomie;
 • porušení dechu a srdečního rytmu dítěte;
 • dekompenzace základního onemocnění.

Rutinní císařský řez pro cukrovku

Od 12:00 by žena neměla konzumovat vodu a jídlo. 24 hodin před operací těhotná žena zrušila injekci prodlouženého inzulínu. Brzy ráno se hladina glykémie měří pomocí expresních proužků. Stejný postup se opakuje každých 60 minut..

Pokud glukóza v krevním řečišti překročí práh 6,1 mmol / l, je těhotná žena převedena na kontinuální intravenózní kapání roztoku inzulínu. Monitorování glykemických indikátorů se provádí v dynamice. Samotný postup operativního doručení se doporučuje provádět brzy ráno..

Poporodní období

Po porodu lékař zruší injekci inzulínu u ženy. Během prvních několika dnů jsou nezbytně sledovány ukazatele hladiny cukru v krvi, takže je-li to nutné, provádí se korekce metabolických poruch. Pokud pacientka měla gestační diabetes mellitus, automaticky se stane spojnicí v rizikové skupině pro vývoj typu nemoci nezávislé na inzulínu, což znamená, že musí být zaregistrována u kvalifikovaného endokrinologa.

Po 1,5 a 3 měsících po narození by měla žena znovu darovat krev, aby mohla vyhodnotit glykemická čísla. Pokud lékař vyvolá pochybnosti, je předepsán test s obsahem cukru. Pacientovi se doporučuje dodržovat dietu, vést aktivní životní styl a pokud chcete znovu otěhotnět, provést kompletní prohlídku těla a pečlivě se připravit na početí a porodit dítě.

Gestační diabetes v těhotenství: co potřebujete vědět

V tomto článku se dozvíte:

Jedním z hlavních důvodů, proč se těhotné ženy obracejí k endokrinologovi, je gestační diabetes, tak co to je? Gestační diabetes - jedná se o jakékoli porušení metabolismu uhlohydrátů v těle, které se poprvé objevuje nebo je detekováno během těhotenství. Častěji se toto porušení objevuje po 20 týdnech těhotenství a je spojeno s hormonálními charakteristikami ženy během tohoto období.

Proč vzniká?

Gestační diabetes se během těhotenství vyvíjí z několika důvodů:

 1. V našem těle je inzulín zodpovědný za absorpci glukózy buňkami. Ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje produkce hormonů, které oslabují její účinek. To vede ke snížení citlivosti ženských tkání na inzulín - rezistenci na inzulín.
 2. Nadměrná výživa u žen vede po jídle ke zvýšeným potřebám inzulínu.
 3. V důsledku kombinace těchto dvou faktorů se buňky pankreatu stávají neschopnými produkovat dostatečné množství inzulínu a vyvíjí se gestační diabetes..

Ne každá těhotná žena má riziko vzniku diabetu. Existují však faktory, které zvyšují tuto pravděpodobnost. Lze je rozdělit na ty, které existovaly před těhotenstvím a vyskytly se během ní.

Tabulka - Rizikové faktory pro gestační diabetes
Faktory před těhotenstvímFaktory během těhotenství
Věk nad 30 letVelké ovoce
Obezita nebo nadváhaPolyhydramnios
Relativní diabetes v bezprostřední rodiněVylučování glukózy močí
Gestační diabetes v předchozím těhotenstvíNadváha během těhotenství
Časná nebo pozdní gestóza v předchozím těhotenstvíVrozené vady plodu
Narození dětí do hmotnosti 2500 g nebo více než 4000 g
Porod mrtvého dítěte nebo narození dětí s vývojovým postižením v minulosti
Potraty, potraty, minulé potraty
Syndrom polycystických vaječníků

Je třeba si uvědomit, že glukóza proniká přes dítě placentou. Proto se zvýšením její hladiny v krvi matky dosáhne její nadbytek dítěte. Slinivka plodu funguje ve zvýšeném režimu, uvolňuje velké množství inzulínu.

Jak identifikovat?

Diagnóza gestačního diabetu se provádí v několika fázích. Každá žena při registraci na těhotenství provádí krevní test na glukózu. Hladina glukózy v krvi u těhotných žen je 3,3 až 4,4 mmol / l (v krvi z prstu), nebo až 5,1 mmol / l v žilní krvi.

Pokud žena patří do vysoce rizikové skupiny (má 3 nebo více rizikových faktorů uvedených výše), podá se jí perorálně test tolerance glukózy (PGTT). Test se skládá z následujících kroků:

 • Půst žena dává krev na glukózu.
 • Poté do 5 minut vypijte roztok obsahující 75 g glukózy.
 • Po 1 a 2 hodinách se provede opakované stanovení hladiny glukózy v krvi.

Hodnoty glukózy v žilní krvi jsou považovány za normální:

 • na lačný žaludek - méně než 5,3 mmol / l;
 • po 1 hodině - méně než 10,0 mmol / l;
 • po 2 hodinách - méně než 8,5 mmol / l.

Test glukózové tolerance se také provádí u žen, které mají zvýšenou hladinu glukózy v krvi nalačno.

Další fází je implementace PHTT pro všechny těhotné ženy v období 24–28 týdnů.

Pro diagnostiku gestačního diabetu mellitu je také používán indikátor glykovaného hemoglobinu, který odráží hladinu glukózy v krvi za posledních několik měsíců. Normálně nepřesahuje 5,5%.

GDM je diagnostikována:

 1. Glukóza nalačno vyšší než 6,1 mmol / l.
 2. Jakékoli náhodné stanovení glukózy, pokud je vyšší než 11,1 mmol / l.
 3. Pokud jsou výsledky PHTT nad normální.
 4. Hladina glykovaného hemoglobinu 6,5% a vyšší.

Jak se to projevuje?

Nejčastěji je gestační diabetes asymptomatický. Žena se nebojí a jediná věc, která gynekologa znepokojuje, je zvýšená hladina glukózy v krvi..

Ve vážnějších případech je detekován žízeň, nadměrné močení, slabost, aceton v moči. Žena přibírá na váze rychleji, než se očekávalo. Při provádění ultrazvukového vyšetření je detekován pokrok ve vývoji plodu, což jsou příznaky nedostatečného toku krve placentou.

Nebezpečí

Jaké je tedy nebezpečí gestačního diabetu, proč je glukóza během těhotenství věnována tak úzkou pozornost? Těhotná cukrovka je nebezpečná pro její důsledky a komplikace pro ženy a děti.

Komplikace gestačního diabetu u ženy:

 1. Spontánní potrat. Zvýšení frekvence potratů u žen s GDM je spojeno s častými infekcemi, zejména urogenitálních orgánů. Hormonální poruchy jsou také důležité, protože u žen, které mají syndrom polycystických vaječníků před těhotenstvím, se často vyvíjí gestační diabetes.
 2. Polyhydramnios.
 3. Pozdní gestóza (otoky, zvýšený krevní tlak, bílkoviny v moči v druhé polovině těhotenství). Těžká gestóza je nebezpečná pro život ženy i dítěte, může vést ke křečím, ztrátě vědomí, těžkému krvácení.
 4. Časté infekce močových cest.
 5. Při vysokých hladinách glukózy je možné poškození očí, ledvin a placenty..
 6. Předčasný porod je často spojován s těhotenskými komplikacemi, které vyžadují dřívější porod..
 7. Komplikace při porodu: slabost porodu, trauma porodního kanálu, krvácení po porodu.

Vliv gestačního diabetu na plod:

 1. Makroskopie je velká hmotnost novorozence (více než 4 kg), ale orgány dítěte jsou nezralé. Kvůli zvýšeným hladinám inzulínu ve fetální krvi je nadbytek glukózy ukládán jako podkožní tuk. Dítě se rodí velké, s kulatými tvářemi, červenou kůží, širokými rameny.
 2. Možná retardace růstu plodu.
 3. Vrozené malformace jsou častější u žen, které mají během těhotenství velmi vysoké hladiny glukózy v krvi..
 4. Hypoxie plodu. Pro zlepšení metabolických procesů potřebuje plod kyslík a jeho příjem je často omezen narušením průtoku krve placentou. Při nedostatku kyslíku dochází k hladovění kyslíku, hypoxii.
 5. Respirační poruchy se vyskytují 5-6krát častěji. Nadbytek inzulínu v krvi dítěte zabraňuje tvorbě povrchově aktivní látky - speciální látky, která chrání plíce dítěte po porodu před pádem.
 6. Častější smrt plodu.
 7. Poranění dítěte při porodu v důsledku velkých rozměrů.
 8. Vysoká pravděpodobnost hypoglykémie první den po narození. Hypoglykémie je pokles hladiny glukózy v krvi pod 1,65 mmol / l u novorozence. Dítě je ospalé, letargické, potlačené, špatně saje, se silným poklesem glukózy, je možná ztráta vědomí.
 9. Novorozenecké období pokračuje s komplikacemi. Možné zvýšené hladiny bilirubinu, bakteriální infekce, nezralost nervového systému.

Léčba je klíčem k úspěchu!

Jak je nyní zřejmé, pokud je během těhotenství zjištěn diabetes, musí být léčen! Snížení hladiny glukózy v krvi pomáhá minimalizovat komplikace a porodí zdravé dítě.

Žena s gestačním diabetem se musí naučit, jak kontrolovat hladinu glukózy sama pomocí glukometru. Zaznamenejte všechny ukazatele do deníku a pravidelně s ním navštěvujte endokrinologa.

Základem gestačního diabetu je strava. Výživa by měla být pravidelná, šestkrát bohatá na vitamíny a živiny. Je nutné vyloučit rafinované uhlohydráty (výrobky obsahující cukr - sladkosti, čokoládu, med, sušenky atd.) A spotřebovat více vlákniny obsažené v zelenině, otrubách a ovoci.
Musíte vypočítat kalorie a spotřebovat ne více než 30–35 kcal / kg tělesné hmotnosti denně při normální hmotnosti. Pokud má žena nadváhu, sníží se toto číslo na 25 kcal / kg hmotnosti za den, ale ne méně než 1800 kcal za den. Živiny jsou distribuovány následovně:

V žádném případě byste neměli hladovat. To ovlivní stav dítěte.!

Během těhotenství by žena neměla přibývat na váze více než 12 kg, a pokud byla před těhotenstvím obézní - neměla by překročit 8 kg.

Je třeba chodit denně, dýchat čerstvý vzduch. Pokud je to možné, proveďte vodní aerobik nebo speciální aerobik pro těhotné ženy, proveďte dechová cvičení. Cvičení pomáhá snižovat hmotnost, snižuje odolnost vůči inzulínu, zvyšuje kyslík plodu.

Léčba inzulinem

Strava a cvičení se používají dva týdny. Pokud během této doby nenastane normalizace hladiny glukózy v krvi, lékař doporučí zahájit injekci inzulínu, protože léky snižující hladinu cukru v tabletách jsou během těhotenství kontraindikovány.

Během těhotenství se nemusíte bát inzulínu! Je to naprosto bezpečné pro plod, nemá nepříznivý vliv na ženu a injekce inzulínu bude možné zastavit ihned po porodu.

Při předepisování inzulínu podrobně vysvětlí, jak a kam jej podat, jak stanovit požadovanou dávku, jak kontrolovat hladinu glukózy v krvi a váš stav, a jak zabránit nadměrnému snížení glukózy v krvi (hypoglykémie). V těchto záležitostech je nutné striktně dodržovat doporučení lékaře.!

Ale těhotenství se chýlí ke konci, tak co dál? Jaké bude zrození?

Ženy s gestačním diabetes mellitus úspěšně rodí samy. Během porodu je monitorována hladina glukózy v krvi. Porodníci sledují stav dítěte, kontrolují známky hypoxie. Předpokladem přirozeného porodu je malá velikost plodu, jeho hmotnost by neměla být vyšší než 4000 g.

Samotný gestační diabetes není známkou císařského řezu. Často je však takové těhotenství komplikováno hypoxií, velkým plodem, gestózou, slabou prací, což vede k porodu.

V období po porodu bude zapůjčeno sledování matky a dítěte. Hladiny glukózy se obvykle vrátí do normálu během několika týdnů..

Předpověď pro ženu

6 týdnů po narození by měla žena přijít k endokrinologovi a provést test tolerance glukózy. Častěji je hladina glukózy normalizována, ale u některých pacientů zůstává zvýšená. V tomto případě je u ženy diagnostikována cukrovka a nezbytná léčba.

Proto by po porodu měla taková žena vynaložit veškeré úsilí, aby snížila tělesnou hmotnost, pravidelně a správně se stravovala a měla dostatek fyzické aktivity..

Co je nebezpečný gestační diabetes během těhotenství?

Gestační diabetes je typ onemocnění, které se vyskytuje pouze u těhotných žen. Jeho vzhled je vysvětlen skutečností, že v těle budoucí matky dochází k narušení metabolismu uhlohydrátů. Diagnostikujte patologii často ve druhé polovině semestru.

Jak a proč k těhotenství dochází během těhotenství

Nemoc se vyvíjí v důsledku skutečnosti, že ženské tělo snižuje vnímání tkání a buněk na vlastní inzulín.

Důvodem tohoto jevu je tzv. Zvýšení hladiny hormonů v krvi, které jsou produkovány během těhotenství.

Během tohoto období se cukr snižuje díky skutečnosti, že to plod a placenta potřebují.

Slinivka začíná produkovat více inzulínu. Pokud to pro tělo nestačí, během těhotenství se vyvíjí gestační diabetes.

Ve většině případů se po narození dítěte hladina cukru v krvi ženy vrátí do normálu..

Studie ve Spojených státech ukazují, že toto onemocnění se vyvíjí u 4% těhotných žen..

V Evropě se tento ukazatel pohybuje v rozmezí 1% až 14%.

Za zmínku stojí, že v 10% případů po narození dítěte přecházejí příznaky patologie na diabetes mellitus 2. typu.

Důsledky GDM během těhotenství

Hlavním nebezpečím nemoci je příliš velký plod. Může být od 4,5 do 6 kilogramů.

To může vést ke složitým porodům, během nichž je vyžadován císařský řez. Velké děti dále zvyšují riziko obezity..

Ještě nebezpečnějším důsledkem diabetu u těhotných žen je zvýšené riziko preeklampsie..

Tato komplikace se vyznačuje vysokým krevním tlakem, velkým množstvím bílkovin v moči, otokem.

To vše představuje hrozbu pro život matky a dítěte. Někdy musí lékaři způsobit předčasný porod.

Při nadměrné tělesné hmotnosti se u plodu může vyvinout respirační selhání, svalový tonus se snižuje. Rovněž dochází k inhibici sacího reflexu, objevuje se otok, žloutenka.

Tento stav se nazývá diabetická fetopatie. To může v budoucnu vést k srdečnímu selhání, k zpoždění v duševním a fyzickém vývoji.

Co způsobuje gestační diabetes

Vysoká pravděpodobnost výskytu této choroby u žen s:

 • další libry;
 • zhoršený metabolismus uhlohydrátů;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • těžká toxikóza;
 • nošení dvojčat nebo trojčat;
 • GDM v předchozích těhotenstvích.

Také vývoj onemocnění je ovlivněn věkem nastávající matky. Nejčastěji se vyskytuje u žen v porodu nad 30 let. Příčinou vzniku patologie může být také diabetes u jednoho z rodičů.

Narození předchozího dítěte může také ovlivnit vznik patologie. Plod by mohl mít nadváhu, mrtvě narozený.

Může se také projevit chronický potrat předchozích těhotenství..

Diagnóza nemoci

Diagnóza gestačního diabetu během těhotenství naznačuje, že hladiny glukózy v krvi byly před počátkem normální..

Příznaky

Hlavní příznaky těhotenského diabetu během těhotenství nejsou.

Obvykle se detekuje po ultrazvukovém vyšetření, když ukazuje nadrozměrný plod. V tomto okamžiku je léčba zahájena, ale je lepší předem přijmout nezbytná opatření. Z tohoto důvodu se test tolerance glukózy provádí ve 24. a 28. týdnu..

Také, pokud nastávající matka přibývá na váze, může také hovořit o zvýšené hladině cukru v krvi.

Nemoc se také může projevit častým močením. Ale spoléhat se na tyto příznaky nestojí za to..

Laboratorní indikace

Krevní test se provádí několikrát během několika hodin, aby se testovala glukózová tolerance. Dále studie používající roztok 50, 75 nebo 100 gramů glukózy.

Při přenášení dítěte by měla být žena na lačný žaludek 5,1 mmol / l. Hodinu po jídle - 10 mmol / L. A po dvou - 8,5 mmol / l.

Pokud je ukazatel vyšší, je stanovena diagnóza - gestační diabetes během těhotenství.

Po zjištění onemocnění budete muset sledovat tlak a funkci ledvin..

Pro kontrolu jakýchkoli abnormalit jsou předepsány další testy krve a moči.

Váš lékař vám může doporučit koupit monitor krevního tlaku pro měření krevního tlaku doma..

Princip léčby GDM u těhotných žen

Při prvních příznacích gestačního diabetu v těhotenství je předepsána hlavní léčba - strava.

Pokud je to potřeba, pak je doplněna injekcemi inzulínu. Dávka se počítá jednotlivě.

U této choroby předepisují lékaři hlavně dietu číslo 9.

Doporučuje se také mírné cvičení. Mají příznivý účinek na produkci inzulínu a zabraňují nadměrnému ukládání glukózy.

Pokud je nemoc detekována, měl by být pacient sledován endokrinologem a odborníkem na výživu. Pokud má psychologické výbuchy, konzultace s psychologem nebudou zbytečné.

Je důležité si uvědomit, že nemůžete brát léky, které snižují cukr..

Strava a denní rutina během těhotenství s GDM

Během stravy dochází ke snížení příjmu kalorií.

Jezte 5-6krát v malých porcích nebo konzumujte hlavní porce 3krát denně, mezi nimi 3-4 občerstvení.

Hlavní jídla jsou polévky, saláty, ryby, maso, cereálie a občerstvení zahrnuje zeleninu, ovoce, různé dezerty nebo nízkotučné mléčné výrobky.

Při výběru potravin musí budoucí matka zajistit, aby její dítě dostalo vitamíny a minerály nezbytné pro jeho vývoj. Pokud se tedy těhotná žena sama rozhodla vytvořit menu, měla by si prostudovat informace o tom, jak lidé s diabetem 1. a 2. typu jedí.

V době stravy by měly být uhlohydráty nahrazeny bílkovinami a zdravými tuky..

Po celou dobu nošení dítěte by měly být ze stravy vyloučeny sladkosti, chléb, rohlíky, těstoviny a brambory. Rýže a některé druhy ovoce by měly být také odstraněny..

Jídla musí být jednoduchá. To pomůže vyhnout se přetížení pankreatu..

Pokuste se co nejméně sníst smažená jídla, konzervy a milovaná rychlá jídla. Je nutné odmítnout polotovary.

Kalorie za den

Doporučení týkající se denního příjmu kalorií bude podávat odborník na výživu a endokrinolog.

Obvykle je to 35-40 kalorií na kilogram hmotnosti ženy. Například, pokud jeho hmotnost je 70 kg, pak bude norma 2450-2800 kcal.

Je vhodné vést nutriční deník po celou dobu. To může na konci dne sledovat, zda byla norma překročena..

Pokud se mezi jídly objevil pocit hladu, pak stojí za to pít vodu v malých doušek. Každý den by se mělo vypít nejméně 2 litry běžné vody.

Průběh porodu a poporodní kontrola v GDM

Kontraindikace při porodu nejsou diabetes typu 1 a typu 2, a proto je u GDM dodávka snadno dokončena.

Riziko je pouze nadměrně velký plod, může zde být vyžadován císařský řez.

Nezávislý porod je povolen, pokud se situace v poslední den nezhoršila.

Kontrakce stimulují pouze v případě, že neexistují žádné přirozené nebo těhotná žena se pohybuje po předepsané době.

Po narození může mít dítě nízkou hladinu cukru v krvi. Je kompenzována výživou.

Léky se často nevyžadují.

Nějakou dobu je dítě pod dohledem lékařů. To je nezbytné k určení, zda došlo k poruše způsobené poruchou glukózy u matky..

Obvykle po propuštění placenty se stav ženy vrátí do normálu. V glukóze v krvi nejsou žádné skoky. Ale během prvního měsíce musíte dodržovat dietu, která byla před narozením dítěte.

Další porod je nejlépe naplánován až po několika letech. To pomůže tělu zotavit se a předejde výskytu závažných patologií..

Před početí je vhodné podstoupit vyšetření a říct gynekologovi o GDM během prvního těhotenství.

Výskyt tohoto onemocnění během porodu dítěte naznačuje, že žena má špatnou citlivost na inzulín. To zvyšuje riziko vzniku cukrovky a cévních patologií po porodu. Proto je důležité předcházet nemocem..

Po porodu po dobu 6-12 týdnů musíte znovu projít testem na cukr. I když je to normální, měla by být v budoucnu kontrolována každé 3 roky.

Těhotenství a cukrovka. Jaké je nebezpečí cukrovky během těhotenství

Před několika desítkami let byly ženy trpící vysokou glykémií chráněny, aby nedošlo k otěhotnění, protože těhotenství a diabetes byly považovány za neslučitelné věci. A v případech, kdy žena navzdory všemu otěhotněla, tragicky skončila: potrat, smrt plodu uvnitř matky, narození dítěte s vývojovým postižením, četné komplikace pro ženu v práci.

V té době nebyly k dispozici žádné prostředky pro vlastní monitorování hladiny cukru v krvi, ženy byly špatně vzdělané a včas nedostaly nezbytnou léčbu. V důsledku toho většina lékařů věřila, že porod a těhotenství s diabetem nejsou přijatelné. Ženy s touto nemocí navždy ztratily radost z mateřství.

V dnešní době vám moderní metody řízení těhotenství umožňují bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě, ale musíte být neustále sledováni endokrinologem a gynekologem a alespoň třikrát jít do nemocnice na důkladné vyšetření. Podívejme se podrobněji na to, jak se chovat správně pro ženu, která má diabetes v těhotenství.

Druhy cukrovky

Diabetes závislý na inzulínu je považován za nejvíce nepředvídatelný, protože u těhotných žen je průběh nemoci podobný vlnám. Existuje raný vývoj angiopatií (léze velkých a nejmenších cév) a možnosti ketoacidózy (zhoršený metabolismus mastných kyselin, metabolismus uhlohydrátů, což může vést k diabetické kómě).

Druhý typ není závislý na inzulínu. Vyskytuje se u žen po 30 letech a není tak obtížné. Je to hlavně doprovázeno přítomností nadváhy. Při plánování těhotenství je v první řadě nutné provést hubnutí a stabilizaci hmotnosti. To je důležitý bod, který nejen snižuje zátěž na tělo, ale také zajišťuje chování přirozeného porodu, aniž by přinesl císařský řez..

Třetím typem je gestační diabetes. Je velmi vzácný a vyskytuje se ve druhém trimestru těhotenství v důsledku přechodného narušení využití glukózy. Pokud byla zjištěna dříve, měla matka pravděpodobně nemoc před těhotenstvím. V zásadě gestační diabetes mizí po povolení od plodu, ale existují případy přechodu na normální diabetes 1. nebo 2. typu.

Změny nemoci v různých obdobích

Těhotenství s diabetem typu 1 prochází s náhlým průchodem symptomů nemoci. V prvním trimestru lékaři často pozorují zlepšení pohody, hladiny glukózy jsou sníženy díky estrogenům, které stimulují uvolňování inzulínu slinivkou břišní. Dávka inzulínu v tomto období je snížena o jednu třetinu.

Ve druhém trimestru se zvyšuje aktivita hormonálních hormonů, zvyšuje se hladina glukózy v krvi, což zvyšuje stížnosti těhotné ženy. Aby nedošlo ke kómatu, musíte během tohoto období zvýšit dávku inzulínu.

Od 32 týdnů do narození se stav může znovu zlepšit, jak se hladina hormonů snižuje a tolerance ke sacharidům se zvyšuje. Hladina cukru v krvi klesá. Dávkování podaného inzulínu je také upraveno lékařem, snižuje se přibližně o 20-30%.

V době narození je pro ženské tělo velké napětí. Strach a silná bolest způsobují jasné emocionální výbuchy, které vedou k prudkému zvýšení množství glukózy v krvi a okamžitě po porodu dochází k obrácené reakci. Silné fyzické přepracování vede k poklesu glykémie. Po 4-5 dnech po narození se stav stabilizuje a vrátí se do normálu. Dávka inzulínu je známá tělu ženy.

Během kojení ztrácí žena mnoho energetických zdrojů a lze pozorovat výrazný pokles cukru. Doporučuje se, aby mezi krmivy byla podávána jídla obsahující sacharidy, aby se kompenzovala ztráta..

Nutné hospitalizace

Během těhotenství musíte být neustále pod dohledem gynekologa a ošetřujícího endokrinologa. V raných stadiích těhotenství je možná hospitalizace s cílem provést kompletní vyšetření. Během tohoto období bude důležitým bodem rozhodnutí odborníků v otázce zachování těhotenství. Provádějí také preventivní opatření ke snížení ukazatelů glykémie, shromažďují údaje z laboratorních testů krve a moči. To pomáhá upravit dávky inzulínu..

Druhá hospitalizace se provádí bez selhání, protože se stav ve druhém trimestru zhoršuje. Během tohoto období mohou nastat různé porodnické komplikace, které vyžadují okamžité ošetření. Předepsána je také vyšší dávka inzulínu..

V týdnu 34-35 může účinek diabetu na těhotenství vést ke komplikacím, a to jak porodnických, tak diabetických. Lékaři kromě úpravy dávky inzulínu kladou i otázku načasování a způsobu podání.

Přípravná fáze

Žena, která má diabetes 1. typu, by se měla připravit na budoucí těhotenství téměř za rok. Během tohoto období musíte striktně dodržovat diabetickou dietu, snažit se dosáhnout normoglykémie po celou dobu přípravy. Šest měsíců před údajným těhotenstvím musíte zdravotní stav plně kompenzovat. Čím déle to trvá, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšného těhotenství a narození zdravého dítěte. Během této doby musíte glukometr používat každý den a neustále sledovat hladinu cukru v krvi.

U žen s diabetem 2. typu je nutné kontrolovat hladinu glykémie nejen v moči, ale také provádět jiné vyšetřovací metody. Před početí je třeba se poradit s řadou specialistů, léčit doprovodné nemoci a genitourinární infekce. Pokud žena užila tablety snižující cukr, může to během těhotenství poškodit plod. Koneckonců, orální léky dokonale pronikají placentou a ovlivňují budoucí dítě.

Váš lékař může doporučit přechod na inzulínové injekce. Může to být kombinace prodlouženého a krátkého inzulínu. Je také nutné, aby žena s těhotenstvím s diabetem 2. typu přešla na dietu ke snížení hmotnosti.

Musíte pochopit, že i úspěšné těhotenství je velkým stresem pro matčino tělo a během těhotenství s diabetem musíte být dvakrát opatrní. Úspěšný průběh těhotenství a narození zdravého dítěte nakonec závisí pouze na organizaci a odhodlání ženy.

Těhotenství s diabetem 2. typu je uvolněnější, pokud je žena pečlivě připravena na svůj nový stav a dosáhla významného úbytku hmotnosti. Také v období těhotenství je nutné provádět sebeovládání glykémie.

Screeningové zkoušky

Tato diagnóza není zákazem narození dítěte, ale čím vážnější je přístup k přípravě těhotenství, tím větší je šance, že celý proces projde bez komplikací. Je nutné nejen pokusit se normalizovat hladiny glukózy, ale také projít řadou specialistů. Oftalmolog by měl vyšetřit fundus na retinopatii. Je-li to nutné, opatrně zasaďte postižené cévy sítnice, aby nedošlo k dalším prasklinám nebo krvácení..

Vzhledem k tomu, že během těhotenství je ledvina značně zatěžována, musíte navštívit nefrologa. Velký význam má krevní tlak ženy. Při zvýšené hladině lékař vybere antihypertenzní terapii.

Chcete-li vyloučit genitourinární infekce, které často doprovázejí ženy s diabetem, musíte všechny testy předat gynekologovi. Pokud se v této oblasti vyskytuje nemoc, proveďte příslušnou léčbu. Je také vhodné navštívit neurologa a kardiologa.

Samozřejmě musíte vždy konzultovat s endokrinologem. Nesmíme zapomenout: čím déle je diabetes a věk ženy, tím těžší bude pro ni porodit dítě a po porodním období hrozí skutečné komplikace..

Pouze zbavit se doprovodných nemocí, normalizovat rozdíly v glykémii a stabilizovat tlak, můžete začít otěhotnět dítě.

Kontraindikace k početí

Diabetes u těhotných žen může výrazně zhoršit zdraví. Vzhledem ke zvýšené hrozbě vážných komplikací pro zdraví ženy a schopnosti bezpečně nést plod, nést závažnost porodu, je těhotenství přísně kontraindikováno:

 1. S mikroangiopatií krevních cév různých orgánů;
 2. V případech, kdy ani injekce inzulínu nenormalizují stav;
 3. Pokud je nemoc jak u matky, tak u otce (v tomto případě je riziko přenosu choroby dědičností na dítě vysoké);
 4. Pokud má matka kromě diabetu také negativní Rh faktor krve (v tomto případě budou červené krvinky plodu zničeny protilátkami matky);
 5. Pokud má matka současně s diabetem plicní tuberkulózu (během těhotenství se může průběh nemoci výrazně zhoršit);
 6. V případě, že v předchozích těhotenstvích byli ještě mrtví nebo děti s různými malformacemi.

Vlastnosti těhotenství

Moderní výzkumné metody prokázaly, že příznivý průběh těhotenství a diabetes mellitus jsou zcela kompatibilní koncepty. Ve skutečnosti to není samotné onemocnění, které má negativní účinek na rodící se plod, ale zvýšená hladina glykémie. V prvních měsících má dítě téměř kompletní formaci všech orgánů. Objevují se začátky mozku, páteře, plic a střev. Během tohoto období matka začne pociťovat srdeční rytmus dítěte a právě srdce pumpuje celkovou krev matky a dítěte.

Proto je tak důležité udržovat normální hladinu cukru ještě před početí, protože i na začátku vývoje dítěte mohou mít skoky v hladině glukózy negativní vliv na vývoj fetálních orgánů. Hyperglykémie matky způsobuje metabolické poruchy v dozrávajícím těle, což hrozí selháním při pokládání orgánů embrya.

V první polovině těhotenství je největší hrozbou pro špičku cukru spontánní potrat. Později se může objevit pozdní gestóza (objevují se otoky, zvýšení tlaku, doprovázené záchvaty). Projevuje se polyhydramnios, což vede k hypoxii plodu a v důsledku toho k předčasnému porodu. Infekce močových cest a selhání ledvin jsou běžné.

Má cukrovku během těhotenství a důsledky pro dítě. Vzhledem ke zvýšenému vývoji tukové tkáně roste dítě v lůně velmi velké, má hmotnost více než 4,5 kg a výšku 55–60 cm. Z tohoto důvodu je často nezbytné provést chirurgický zákrok císařským řezem.

Gestační diabetes

Tato patologie je pozorována u přibližně 5% žen, které mají dítě. Nemoc se může objevit ve druhém trimestru těhotenství. Mnoho žen okamžitě nevěnuje pozornost příznakům, protože se s takovými problémy dosud nesetkaly. Během těhotenství potřebuje placenta a plod glukózu.

A v souvislosti s hormonálními změnami v těle ženy se vyvíjí inzulínová rezistence, která negativně ovlivňuje proces homeostázy. Slinivka začíná intenzivně produkovat inzulín a snaží se kompenzovat nedostatek glukózy v krvi. Výsledkem je zvýšení hladiny cukru. Po porodu se tento proces zastaví, ale vyskytují se časté případy, kdy se gestační diabetes vyvine na obvyklý typ 1 nebo 2.

Nebezpečí GDM spočívá v tom, že ve stavu ženy nejsou žádné zvláštní změny. Těhotné ženy připisují změnám v pohody své postavení a tyto příznaky okamžitě nevěnují pozornost. Jaké jsou příznaky cukrovky během těhotenství?

 1. Sucho v ústech a stálý žízeň.
 2. Měchýř se cítí plný, často a hojně močí.
 3. Snížené vidění.
 4. Žena zažívá neustálou únavu, pocit únavy.
 5. Zvyšuje se chuť k jídlu, žena zažívá pocit hladu.
 6. Byl pozorován vysoký krevní tlak.
 7. Je pravděpodobné, že těhotná žena má velký plod.

Proč se GDM vyvíjí během těhotenství??

Existuje mnoho příčin cukrovky u těhotných žen. Především jde o přítomnost nadváhy, která má známky metabolismu a pozdní těhotenství (nad 30 let). Pokud má další příbuzný diabetes 2. typu, je pravděpodobnost GDM vysoká. K rozvoji diabetu přispívají různá kardiovaskulární onemocnění, jakož i histózy a těžká toxikóza během předchozích těhotenství. Pokud žena dříve porodila mrtvé dítě, neměla plod chronicky, nebo se dítě narodilo s velkou hmotností (hydramnion). Vysoká pravděpodobnost onemocnění u žen podstupujících hormonální terapii pro neplodnost, jmenovitě stimulace ovulace.

Dobrý gynekolog v době registrace provádí kompletní anamnézu a dokonce zahrnuje vývoj GDM. V ohrožení může být nastávající matka identifikována po povinném testu na cukrovku během těhotenství. Krev v laboratoři se podává na lačný žaludek z prstu. Normální glukóza by měla být 4,8 - 6,0 mmol / l.

Pokud jsou k dispozici rizikové faktory, je během těhotenství prováděn další test na latentní diabetes mellitus. Taková analýza se provádí při zatížení 1 až 3 hodiny. Musíte mít láhev sladké vody s sebou. Koncentrace cukru na 0,3 l čisté stojaté vody je: pro hodinový test - 50 g, pro 2hodinový test - 75 g, pro 3hodinový test - 100 g. Pokud při použití takové sladké tekutiny dojde ke zvracení, doporučuje se přidat pár kapky citronové šťávy.

Před analýzou nemůžete jíst mastné, sladké a kořeněné po dobu 3 dnů. V den zkoušky na lačný žaludek se vypije 300 ml sladké vody. Stav těhotné ženy během testu by měl být klidný, protože nervové napětí může ovlivnit výsledky, což je důležité pro zdraví matky i plodu..

Prevence GDM

Abyste se vyhnuli komplikacím těhotenství u diabetes mellitus, musíte přísně dodržovat doporučení odborníků. Nemůžete jíst rychlé sacharidy, jako je cukr, marmeláda, sušenky, pečivo a jiné cukrovinky. Je vhodné opustit sycené nápoje a sladké šťávy. Je nutné omezit používání pohanky a rýžových obilovin, těstovin a brambor. Ovoce by se mělo konzumovat a nepřekračovat denní dávku.

Důležitým bodem těhotenství a diabetu je také stabilizace hmotnosti, zbavení dalších liber. Chcete-li to provést, musíte vést aktivní životní styl, zapojit se do preventivních terapeutických cvičení, provádět fyzická cvičení doporučená pro ženy během těhotenství.

Činnost při přenášení dítěte

Mnoho žen, které jsou těhotné, považuje jejich stav za téměř bolestivý. Snaží se lhát více, pohybovat se méně, bez námahy. To samozřejmě není správné. Aktivní životní styl podporuje lepší zdraví matky i nenarozeného dítěte. Chůze na čerstvém vzduchu, provádění speciálních cvičení pro těhotné ženy bude přínosem pouze v přítomnosti diabetu.

Před zahájením výuky je lepší poradit se s gynekologem a dodržovat bezpečnostní pravidla. Pokud neexistují žádné komplikace a kontraindikace, může lékař doporučit terapeutickou nebo respirační gymnastiku. Je třeba si uvědomit, že s vývojem plodu a zvyšováním velikosti břicha se mění i cvičení..

Lepší, když jsou kurzy vedeny zkušenými trenéry. Ale i s nezávislou gymnastikou musíte být opatrní ohledně ženy a poslouchat signály svého těla. Je přísně zakázáno cvičit se skoky, je vyloučen tisk, zvedání závaží a zatížení.

Pokud těhotná žena pociťuje bolest v dolní části zad nebo pokud je v břiše pocit tahu, měla by být lekce okamžitě přerušena. Měli byste také poslouchat puls. Příliš častý rytmus slouží jako signál k zastavení. Pohyb během tříd nemůže být ostrý. Všechno je třeba udělat hladce a pomalu..

Respirační gymnastika uklízí nervový systém, přispívá k lepšímu přísunu kyslíku do těla, což je užitečné pro placentu a vývoj dítěte. Populární mezi fitness trenéry jsou Strelnikova dechová cvičení. V procesu polohové gymnastiky jsou trénovány pánevní svaly zapojené do porodu. Fitball se často používá, ale při manipulaci s míčem je nutná obezřetnost, protože existuje možnost pohybu z míče a pádu břicha k podlaze, což je nebezpečné.

Nutná strava

Aktivní životní styl, injekce inzulínu přispívají k pohodě a normalizaci cukru. Ale nejdůležitější složkou zlepšování pohody je diabetická dieta během těhotenství. Nabídka by měla obsahovat potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů. Dieta č. 9 doporučuje konzumovat více vitamínů a potravin, které mají hodně vlákniny. Jedná se o nízkotučný tvaroh, mořské ryby, zeleninu, ovoce (kromě banánů a hrušek). Chléb by měl být pouze celozrnný.

Nemůžete jíst rýži, těstoviny, kukuřici, žádné bobule, zejména hrozny a rozinky. Kromě sladkostí je zakázáno konzumovat uzené maso a tuk, alkohol a zmrzlinu. Kořeněná, slaná a kořenitá jídla také nelze jíst. Používejte rostlinné oleje dobře.

Libovou drůbež a telecí maso vařte. Vývar může být pouze zeleninový. Různé druhy zelí jsou velmi užitečné. Mléčné výrobky, brambory, obiloviny lze konzumovat, ale v omezeném množství.

Mnoho lidí si myslí, že pokud cukr není možný, pak může být med. To není pravda, ani to nejíst. Během těhotenství a diabetu nemůžete použít sladidla, pouze fruktózu.

Jaké je nebezpečí cukrovky během těhotenství?

Nejběžnějším důsledkem nemoci během těhotenství je hromadění plodové vody. To ohrožuje dítě i matku a způsobuje otoky. Důsledky tohoto procesu je velmi obtížné předvídat. Toto je prasknutí močového měchýře, což má za následek předčasný porod. Dítě nemusí být ve správné poloze, což má za následek císařský řez. Při přirozeném porodu oslabují pupeční šňůry a kontrakce.

Po porodu existuje u ženy při porodu riziko krvácení. Velké množství tekutin v tkáních přispívá k rozvoji pyelonefritidy. Infekce močových cest jsou běžné. S diabetem má plod často tak velkou tělesnou hmotnost a v přítomnosti otoku placenty hrozí přerušení dodávky kyslíku plodu, což povede k úmrtí. A je to také nebezpečné pro život matky..

Abyste se vyhnuli nebezpečným následkům nemoci, musíte pečlivě dodržovat dietu ve všech stádiích těhotenství a bojovat o stabilitu hladiny cukru v krvi. Pak existuje vysoká pravděpodobnost, že tento proces proběhne bez nadbytku.

Články O Neplodnosti