Hlavní Výživa

Je rýma nebezpečná během těhotenství?

Rýma (rýma) je nepříjemný a poměrně běžný jev. Nosní kongesce je doprovázena chřipkou, alergiemi, virovými infekcemi a mnoha dalšími nemocemi..

Během těhotenství je ženské tělo velmi citlivé na průvan, prachové částice, změny teploty a pachy. Pojďme zjistit, proč je rýma v různých stádiích těhotenství nebezpečná, proč se rýma může proměnit v chronickou formu a jak ji léčit.

Je rýma v raném těhotenství nebezpečná?

Je velmi obtížné léčit těžký výtok z nosu, vzhledem k povaze jeho původu (virové nebo fyziologické). Mnoho těhotných žen má tzv. Vazomotorickou rinitidu. Takový stav může vyvolat hormonální změny v těle, zvýšené zatížení cév nebo toxikózu. Při toxikóze se mění složení krve, což může způsobit otok nosní sliznice.

Rýma v časném těhotenství je docela běžná. Rýma vždy narušuje nosní dýchání a nedostatek kyslíku má špatný vliv na pohodu nastávající matky a plodu, takže je nutné ji léčit. Těhotné ženy však nemohou používat obvyklé léky k odstranění běžného nachlazení, protože obsahují látky, které nepříznivě ovlivňují plod.

Pokud je rýma virového původu, mohou viry krve vstoupit do dělohy, což může vyvolat spontánní potrat. V některých případech může rýma (nebo spíše důvod, který ji vyvolal) ovlivnit vývoj plodu.

Rýma ve druhém a třetím trimestru těhotenství

Pokud se v druhém trimestru těhotenství objevila rýma, není to pro plod tak nebezpečné, protože hlavní orgány a systémy jsou již vytvořeny. Během tohoto období dívky tvoří vejce, takže užívání těhotných chemických drog může tento proces narušit.

Pokud nastávající matka používá k léčbě běžného nachlazení vazokonstriktory, může to vést k placentární vaskulární nedostatečnosti a narušit vývoj nervového systému dítěte.

V pozdějších fázích těhotenství se tělo dítěte a ženy připravuje na porod. Virová infekce během tohoto období může vést k následujícím následkům:

 • předčasný porod;
 • placentární stárnutí;
 • výskyt alergických reakcí neznámého původu;
 • porušení hormonálních přípravků kojení;
 • virus vstupuje do plodové vody a plodové nemoci.

Při silném nachlazení pravidelně monitorujte moč.

Chronický nádch

Při prodlouženém výtoku z nosu je třeba vyloučit následující důvody:

 • ložiska infekce v ústní dutině, v krku nebo v nosohltanu;
 • mechanické poškození zabraňující odtoku hlenu;
 • chronická alergická rýma neznámého původu;
 • dlouhodobé užívání drog;
 • vegetovaskulární reakce nervového systému (pro chronická onemocnění, stres).

Samozřejmě je lepší vyléčit rýmu před těhotenstvím, protože v období přenášení dítěte lékaři provádějí všechna vyšetření na základě klinických údajů.

Rentgen maximálních dutin během těhotenství je kontraindikován a pro léčbu kazivých zubů lze použít dočasné metody. Chirurgický zákrok pro exacerbaci sinusitidy lze provést pouze tehdy, je-li těhotná žena ve vážném stavu.

Léčba nachlazení během těhotenství

Pro konzervativní léčbu nachlazení během těhotenství je třeba zvolit relativně bezpečné léky, které neobsahují alergické složky. Musíte zahájit léčbu mytím nosní dutiny sprejem nebo kapkami obsahujícími mořskou sůl (Dolphin, Aqua Maris, Salin). Zmírnění zánětu pomůže Evamenolové masti a homeopatickému spreji Euphorbium compositum. Lékaři doporučují užívání dětských drog, protože jsou nejbezpečnější.

Při běžném nachlazení je v první řadě nutné vyléčit virové onemocnění, a pokud se odstraní kořenová příčina, přejde rýma.

Můžete vyzkoušet lidové léky, pokud dříve neexistovaly alergické reakce. Pokud byly všechny metody vyzkoušeny, ale neexistuje úleva, můžete použít tradiční nosní kapky (Farmazolin, Naftizin, Galazolin). Musíme však vzít v úvahu, že časté a nekontrolované používání může mít nežádoucí důsledky. Proto lze kapky použít pouze v akutním stadiu běžného nachlazení.

Možné důsledky

Přestože léčba nachlazení není neškodná, ignorování je nepřijatelné. Docela vzácným, ale velmi nebezpečným důsledkem běžného nachlazení je hypoxie embrya, která narušuje funkce placenty..

U těhotné ženy může běžné nachlazení dýchacích cest vést k rozvoji nachlazení nebo bronchitidy.

Kromě toho se z jakéhokoli onemocnění může vyvinout chronická forma, která bude vyžadovat dlouhou a vážnou léčbu..

Rýma během těhotenství

Rýma nebo rýma je zánětlivý proces v nosní sliznici. Projevuje se mukózním nebo žluto-zeleným výtokem z nosu, lechtáním nebo pálením v nosní dutině, kýcháním, bolestmi v krku.

U těhotných žen je větší pravděpodobnost, že se u nich objeví rýma. Důvodem je snížení obecné imunity a otok sliznic, což vede ke zhoršení jeho ochranných vlastností. V tomto ohledu je nazální kongesce u těhotných žen výraznější, ale obecně tento stav nezpůsobuje významné poškození zdraví a nezpůsobuje těhotenské komplikace..

Je rýma nebezpečná pro těhotné ženy? Hlavním nebezpečím rýmy pro těhotné ženy je přechod rýmy do chronické formy, protože dlouhodobé zhoršování nosního dýchání způsobuje nedostatek kyslíku a v důsledku toho i hypoxii plodu. K tomu však dochází jen zřídka a ve většině případů se po 5 až 7 dnech odtrhne nos. Rýma nebo virus, který ji způsobil, nemůže plod poškodit. I když rýma u těhotných žen pokračuje s teplotou (až 38,5) nebo kašlem, nevede to k malformacím plodu. Hlavním problémem je stres, který těhotná žena zažívá při obavách o sebe a dítě. Stresový hormon - kortizol, který se uvolňuje při vzrušení, na rozdíl od virů a bakterií snadno prochází placentou.

Důvody pro rýmu během těhotenství

V závislosti na příčinách rýmy se rýma dělí na několik typů:

 • Infekční rýma (akutní infekční rýma) je způsobena viry nebo bakteriemi a je jedním z projevů SARS. Taková rýma se může objevit s horečkou, kašlem, bolestmi v krku, bolavými svaly, ztrátou pachu. Příčinou jeho výskytu může být kontakt s nemocnou osobou nebo podchlazení. Ve druhém případě je výskyt nádchy spojen s aktivací bakterií (streptokoky, stafylokoky), které osídlily nosohltany, ale byly dříve kontrolovány imunitou.
 • Katarální rýma je rýma způsobená snížením lokální imunity nosní sliznice, která se projevuje otokem a zarudnutím sliznice nosohltanu. Jeho charakteristickým rysem je absence purulentních žluto-zelených sekrecí a snadnější dýchání při změně polohy těla nebo fyzické aktivity. Příčinou katarálních jevů může být znečištění ovzduší, teplotní rozdíl (přechod z ulice do místnosti s klimatizací). Katarální rinitida se často vyvíjí u žen s chronickými onemocněními ORL - sinusitida, sinusitida, angína.
 • Alergická rýma - způsobená alergeny přítomnými ve vzduchu. Nejčastěji se jedná o: vnitřní prach, pyly rostlin, zvířecí chlupy nebo jakékoli jiné částice látky ve vzduchu - průmyslový prach, automobilové nebo průmyslové emise. U alergické rýmy je výtok slizný, průhledný. Žena je obtěžována svěděním v nose a očích a kýchá. Příznaky se zhoršují po vystavení alergenu.
 • Vasomotorická rinitida je rýma, která se vyskytuje při narušení tónu cévní stěny nosní sliznice. Příčinou mohou být hormonální změny spojené s těhotenstvím (rýma u těhotných žen), asteno-vegetativní syndrom, hypotenze. U této formy rýmy není mnoho výtoků, nosní průchody se ukládají střídavě v závislosti na změně polohy těla. Při normalizaci vaskulárního tónu je nazální dýchání plně obnoveno.
 • Hypertrofická rýma. Nosní kongesce je spojena s proliferací pojivové tkáně ve střední a dolní nosní konchě. Výtok z nosu je skromný a kongesce je konstantní. Může způsobit bolesti hlavy, nosní hlasy a ztrátu sluchu. Hypertrofická rýma se vyvíjí na pozadí zvýšení adenoidů, vysokého krevního tlaku, časté alergické nebo infekční rýmy.

Ze všech uvedených typů nachlazení je největší nebezpečí infekční. Viry a bakterie nepoškodí plod, ale mohou nastávajícím matkám způsobit vážné onemocnění. Situaci zhoršuje skutečnost, že většina léků, které rychle vylučují nosní kongesci, je během těhotenství zakázána..

Příznaky rýmy během těhotenství

Příznaky rýmy u těhotných žen mohou být výraznější než před těhotenstvím. Důvodem jsou hormonální změny charakteristické pro toto období..

Příznaky rýmy u těhotných žen:

 • lechtání nebo pálení v nose;
 • nosní přetížení;
 • tekutý vodní výtok, který po několika dnech zhoustne, nahrazen hustým hlenem;
 • kýchání
 • slzení
 • zarudnutí spojivek očí;
 • porušení vůně;
 • přetížení uší;
 • bolest krku.

Co se děje v těle s akutní infekční rýmou?

Prvních 1-2 dní po infekci je v nose cítit pálení a lechtání - tato fáze odpovídá periodě šíření viru. Pokud v této fázi vypláchněte nos každé 2 hodiny fyziologickým roztokem, můžete zastavit reprodukci patogenu a usnadnit průběh nemoci.

Další 2-3 dny je hojná sekrece čirého hlenu. To je známkou nástupu zánětu, následkem poškození sliznice a pocení tekutiny stěnami cév. Pokud se původce onemocnění šíří do spojivek očí, sliznice krku nebo vnitřního ucha, objeví se příznaky charakteristické pro SARS.

Další 3-5 dny bakterie infikují sliznici postiženou virem. V této fázi výboj zhoustne a stane se žluto-zelenou. Poté se aktivují obranné funkce těla, obnoví se sliznice nosní dutiny - začíná se zotavovat.

Rýma v časném těhotenství (v 1. trimestru)

Rýma v 1. trimestru těhotenství je velmi častým jevem. Jeho hlavním důvodem je pokles imunity vlivem hormonů progesteronu a kortizolu. Obrana těla je snížena, to zapíná přirozený mechanismus potlačování imunity. U těhotných žen se aktivita T-lymfocytů snižuje a produkce imunoglobulinů klesá. Tato reakce snižuje riziko imunitního útoku na plod, který může být zaměněn za cizí tělo..

Proto je snížení imunity těhotné ženy nezbytným opatřením k ochraně dítěte. Oslabená imunitní obrana způsobuje, že žena je náchylná k infekčním chorobám, z nichž nejčastější je rýma. Současně během těhotenství vymizí chronické zánětlivé procesy, což je podporováno vysokou hladinou bílých krvinek v krvi. Vzhledem k této vlastnosti imunity většina virových a bakteriálních onemocnění postupuje bez komplikací a nestává se chronickou. Proto u těhotných žen po rýmě jsou komplikace jako sinusitida, sinusitida a frontální sinusitida méně pravděpodobné..

Těhotné ženy by se neměly obávat, že patogen, který způsobil nachlazení, může způsobit abnormality ve vývoji plodu. Četné studie zjistily, že viry způsobující nachlazení neovlivňují výsledek těhotenství a tvorbu embrya v prvním trimestru..

Rýma během těhotenství: 2. trimestr

Ve 2. trimestru se u ženy může rozvinout „rýma těhotných žen“ spojená s hormonálními změnami, které způsobují otok nosní sliznice. Tento stav může trvat do dodání..

Ve druhém trimestru je ženské tělo stále pod kontrolou progesteronu, což snižuje imunitu. Pokud toto období nastane v podzimních a zimních měsících, kdy je zvýšena incidence, je pravděpodobnost výskytu příznaků akutní infekční rýmy velmi vysoká. Ve druhém trimestru je dítě ještě spolehlivěji chráněno před účinky virů, protože do 15. týdne je placenta zcela vytvořena, což nedovoluje původcům nemoci do krve dítěte..

Bez ohledu na příčinu běžného nachlazení zažívá žena těžký diskomfort v důsledku zhoršeného nosního dýchání. Vzrušení a nedostatek kyslíku jsou škodlivé pro ženu a dítě, proto je nutné proti tomuto stavu bojovat s užíváním drog povolených těhotným.

Rýma během těhotenství: 3. trimestr

Rýma ve třetím trimestru může být spojena s hormonálním přípravkem při porodu, alergiemi nebo může být projevem SARS.

Rýma u těhotných žen je ve 3. trimestru nejčastější příčinou nazální kongesce. Způsobuje to mnoho nepříjemností. Přetrvávající otok sliznice způsobený hormonálními změnami je špatně odstraněn těhotnými léky, které jsou povoleny. Usnadněním pozice může být masáž křídel nosu a vysoký polštář (hlava by měla být zvednuta o 30 stupňů).

U těžké alergické rýmy lze zvážit antihistaminika. V 8. měsíci jsou již vytvořeny fetální orgány a léky předepsané lékařem lze užívat beze strachu.

Rýma u těhotných žen není pro dítě nebezpečná. SARS, na rozdíl od chřipky, nelze přenést na plod.

Teplota a rýma během těhotenství

Teplota a rýma u těhotné ženy je s největší pravděpodobností projevem ARVI. V chladném období infikuje virová infekce 10-15% těhotných žen každý měsíc, takže jen málo lidí se jí během období porodu vyhne.

S rýmou a horečkou během těhotenství je nutný klid na lůžku. Pokud teplota nepřesáhne 38,5 stupně, není třeba brát antipyretika. Tato teplota nepoškodí dítě. Za účelem zmírnění stavu můžete pít čaj s malinami, což je jedna z nejsilnějších přírodních antipyretik, která také nepoškozuje dítě..

Pokud teplota stále stoupá, můžete pít lék založený na paracetamolu. To může být:

Bylo prokázáno, že paracetamol nemá toxický účinek na plod. Jeho schopnost proniknout placentou však neumožňuje použití tohoto léku pro samoléčení, zejména v prvním trimestru.

Sinusitida během těhotenství

Sinusitida je zánět maxilárního (maxilárního) sinu nosu. Je to nejčastější komplikace běžného nachlazení. Jeho vzhled je podporován zakřivením nosního septa, chronickými ložisky zánětu a snížením imunity..

Projevy sinusitidy během těhotenství:

 • Hluboký výtok sliznice nebo hnisavý výtok;
 • Bolest v dutinách, tlačící bolest v nose a nad ní;
 • Otok lícní tkáně ze zaníceného sinu;
 • Zvýšení teploty na 38 stupňů;
 • Bolest hlavy;
 • Slabost, únava.

Pro léčbu sinusitidy platí:

 • Antibiotika (lokálně nebo orálně). V každé fázi těhotenství existují drogy, které nejsou nebezpečné pro vývoj dítěte;
 • Mytí dutin nosu roztokem furatsiliny - postup „kukačka“;
 • Oteplování dutin;
 • Masáž křídel nosu;
 • Propíchnutí maxilárního sinu - propíchnutí, odstranění hnisavého obsahu a jeho naplnění léčivým roztokem.

Sinusitida by neměla být léčena sama o sobě, protože samoléčení může poškodit dítě a způsobit komplikace.

Jak zacházet s rýmou během těhotenství?

Při léčbě rýmy během těhotenství není hlavní věcí, jak ublížit dítěti léky. Nejlepší možností by byla kombinace teplého nápoje, studeného navlhčeného vzduchu a oplachování nosní dutiny.

Doporučené léky na nachlazení během těhotenství:

 • Zvlhčování. Pokud teplota vzduchu v místnosti není vyšší než 22 stupňů a vlhkost vzduchu je 60-70%, výrazně to usnadní nosní dýchání. Chladný vlhký vzduch zabraňuje vysychání hlenu a podporuje jeho odtok z nosní dutiny.
 • Dodržování každodenní rutiny. Není-li teplota, není nutné neustále odpočívat v posteli, ale žena by měla mít dostatek spánku a dostatek odpočinku. To posílí imunitní systém a zabrání rozvoji komplikací.
 • Režim pití. Při nachlazení se doporučuje vypít až 2 litry tekutiny. Bylinné čaje a med se však nedoporučují, protože mohou způsobit alergie. Je lepší použít brusinkovou nebo brusinkovou šťávu. Mají diuretický účinek, a proto pomáhají eliminovat otoky sliznice.
 • Výživa. Strava by měla být lehká - zelenina, ovoce, polévky, mléčné výrobky, libové maso. Pokud nemáte chuť k jídlu, neměli byste jíst násilím, je lepší pít šťávu, kefír nebo vývar. Chuť k jídlu je dobrým znamením a znamená rychlé zotavení..
 • Solný roztok. K mytí nosu je třeba zvolit roztok s nízkým obsahem soli, který sliznici nepřesuší. Jakékoli prostředky prodávané v lékárně jsou vhodné - Aquamaris, Aqualor, Salin nebo saline. Prací prostředek může být vyroben nezávisle rozpuštěním v lžce teplé vařené vody lžičky běžné stolní soli. Tento roztok může být nakapán do nosu pomocí pipety, stříkačky bez jehly nebo nalit do prázdné plastové láhve zpod kapek nebo spreje.
 • Nosní (nosní) sprcha - zařízení, které vám umožní propláchnout nosní dutinu. V tomto případě se vypláchne hustý hlen, který zabraňuje průchodu vzduchu. Mikroorganismy a alergeny způsobující otoky jsou odstraněny z nosu. Pro zvýšení účinnosti se doporučuje použít speciální minerální roztok.
 • Vysoký polštář. Spánek na vysokém polštáři (v klidové poloze) může pomoci snížit přetížení, zejména u vazomotorické rýmy a rýmy u těhotných žen. V této poloze krev teče z nosní sliznice, její edém se snižuje a nosní průchody se otevírají.
 • Inhalace. V případě, že neexistuje žádný speciální inhalátor, do konvice se nalije teplý (ne horký!) Roztok pro inhalaci. Může to být odvar heřmánku, měsíčku, eukalyptu nebo šalvěje. Doporučuje se také inhalace Rotokanem nebo přidání alkoholového roztoku chlorofyliptů - 1 lžička na 100 ml teplé vody. Doporučuje se střídavě nasávat nosní dírku do výtoku konvice a dýchat po dobu 3-5 minut.
 • UFO v nose. Ozáření ultrafialovými paprsky nosní sliznice má dezinfekční a protizánětlivý účinek. UFO pomáhá obnovit zánět sliznice po zánětu, proto snižuje dobu onemocnění. Tato technika neovlivňuje plod a může být použita pro virovou a bakteriální rinitidu..

Léčba nachlazení, nezakázaná během těhotenství:

 • Chlorofyllipt. Tento lék založený na chlorofylu z listů eukalyptu má silný antibakteriální účinek. Může být použit k léčbě rýmy s hnisavým výbojem. Olejový roztok je vhodný pro lubrikaci nosní sliznice.
 • Balzám „Zlatá hvězda“. Tento balzám obsahuje éterické oleje: kafr, skořice, máta, eukalyptus, hřebíček. Pokud je na křídla nosu aplikováno malé množství, pak v důsledku reflexní reakce dochází k odtoku krve ze sliznice nosohltanu, což snižuje její otok.
 • Sinupret. Bylinkový přípravek ve formě tablet nebo kapek. Má komplexní decongestantní, protizánětlivý, antivirový a imunostimulační účinek.
 • Homeopatické spreje. Euphorbium compositum má dekongesivní, protizánětlivé a imunokorekční účinky..
 • Vdechnutí decasanem. Dekasan je antimikrobiální látka, ničí buněčnou membránu bakterií a zabraňuje množení patogenu. Pro inhalaci se používá rozprašovač vytvářející malé kapky látky, která se usazuje na sliznici dýchacího traktu. Dekasan není absorbován do krve, proto neovlivňuje plod.

Je třeba mít na paměti, že tyto léky mohou být použity po konzultaci s lékařem. Ačkoli anotace nenaznačují, že jsou kontraindikovány u těhotných žen, měla by o vhodnosti jejich použití rozhodnout odbornice..

V případě, že nosní přetížení narušuje dýchání, způsobuje vážné podráždění, narušuje spánek a způsobuje zvýšenou aktivitu dítěte, měli byste se obrátit na ORL. Konzultace s tímto lékařem je nutná v těchto případech:

 • Bolest na uši se připojila k výtoku z nosu - což je příznak otitis media;
 • Rýma je doprovázena bolestí v paranazálních dutinách vpravo a vlevo od křídel nosu, v nose, nad obočím, které se při naklánění dopředu zesiluje - příznaky sinusitidy nebo frontální sinusitidy;
 • Nosní přetížení netrvá déle než 10 dní;
 • Rýma je doprovázena teplotou vyšší než 38 stupňů;
 • Existuje silná slabost, bolest hlavy;
 • V krku se objevily bílé plaky nebo mandle.

OT musí být informována o délce těhotenství, aby mohl lékař předepsat vhodné léky. Seznam léků závisí na délce těhotenství - čím blíže k porodu, tím větší je rozsah povolených léků. Věřte lékaři - pokud předepsal lék, nepoškodí to, i když pokyny nenaznačují, že tento lék je během těhotenství povolen.

Léčba alergické rýmy u těhotných žen

Léčba alergické rýmy by měla být zahájena odstraněním alergenu nebo snížením kontaktu s ním:

 • Pokud jste alergičtí na prach, budou z domu odstraněny všechny plyšové hračky, koberce a textil (záclony, přehozy). Zvlhčujte vzduch a denně provádějte mokré čištění..
 • Během období kvetení alergenových rostlin (líska, bříza, olše, topol, lípa, ambrózie, pelyněk, oves, žito, kukuřice, pšeničná tráva, péřová tráva, liška atd.) Nejdou za suchého větrného počasí ven. Žena by neměla být v místech hromadného růstu těchto rostlin v parcích, v přírodě.
 • Po návratu z ulice si musíte umýt ruce a obličej, opláchnout nosní dutinu a kloktadlo a odstranit alergeny, které se usadily na kůži a sliznicích.

V případě potřeby lze těhotným ženám předepsat novou generaci antihistaminik, které neovlivňují vývoj plodu - cetirizin, fexofenadin, loratadin. Údaje o bezpečnosti těchto léků potvrzují studie, ale neměly by se brát bez souhlasu lékaře.

Jak zacházet s rýmou během těhotenství?

Těhotné ženy jsou kontraindikovány na nachlazení, které dříve používaly. Přestože se na první pohled zdají neškodné, mohou způsobit zvýšení tonusu dělohy, alergií nebo dokonce malformací plodu. Mezi zakázané během těhotenství:

 • Vasokonstrikční léky ve formě kapek a sprejů během těhotenství se nedoporučují. Lékaři zejména nedoporučují používat tyto prostředky v prvním trimestru, kdy dochází k tvorbě hlavních fetálních systémů, v souvislosti s možným vývojem vad.
 • Kombinované léky pro léčbu akutních respiračních virových infekcí - TeraFlu, Coldrex, Fervex. Vícesložková povaha těchto léků neumožňuje předpovídat jejich účinek na plod..
 • Koupele na nohy. V Japonsku byly horké koupele nohou tradičně používány k urychlení práce, protože existuje reflexní spojení mezi receptory na nohou a stahem dělohy. V tomto ohledu nelze tuto metodu doporučit těhotným ženám.

Základní pravidlo, které by měly znát všechny těhotné ženy: rýma během těhotenství je méně hrozné než léky na ni, které se používají bez souhlasu lékaře. Tento princip je zvláště důležitý v prvním trimestru..

Léčba rýmy během těhotenství

Rýma během těhotenství je častým jevem. A to ani proto, že imunita ženy je nyní oslabena, a můžete dostat nachlazení nebo akutní respirační infekce během několika minut. Existuje několik dalších faktorů, které způsobují, že budoucí matka bude mít ucpaný nos. Ale bez ohledu na důvod, nádcha způsobuje nepohodlí matce i dítěti, proto vyžaduje úlevu.

Stává se, že ještě předtím, než se žena dozvěděla o těhotenství, její nos byl dusný. A až do konce funkčního období prošla, čichala. Jde o poměrně častý jev - vazomotorická rýma nebo tzv. Rýma u těhotných žen. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle, které vyvolávají otok sliznice. Nejčastěji se taková rýma objevuje ve druhém trimestru. Ve většině případů to však proběhne až po porodu. Hormonální rýma nevyžaduje zvláštní ošetření. Ale určitě si musíte pomoci dýchat. Můžete použít některou z následujících metod. Ale měli byste vždy začít od nejbezpečnější.

Neočekávaným, nepřetržitým kýcháním a hojným tokem z nosu může být alergická rýma. Zejména pokud je okno pružinové a kvetení je v plném proudu. Taková diagnóza vyžaduje zvláštní opatření, takže se ujistěte, že jde o odborníka. Ale pokud mezi příznaky nemoci stále máte kašel, bolesti hlavy, bolest v krku a horečku - téměř sto procent, že jste virus zachytili. Léčba by měla být zahájena okamžitě. Protože infekce může být velmi nebezpečná pro budoucí dítě a pro samotné těhotenství, zejména v jeho raných stádiích.

V každém případě, z jakéhokoli důvodu vám dojde nos, měl by být (právě z tohoto důvodu) stanoven lékařem. Také vám řekne, jak můžete a měla byste léčit rýmu během těhotenství, co je nežádoucí a co je absolutně nemožné. Pokud lékař není příliš společenský nebo z nějakého důvodu se k němu nedostanete, pomůže vám naše tipy a doporučení..

Jak zacházet s rýmou během těhotenství

Nosní kapky. S nimi to pravděpodobně začíná. Protože bez ohledu na to, jak je tato metoda dobrá, je kapání kapek snazší a běžnější. A bez ohledu na to, kolik těhotných žen je vyhlašováno na vazokonstrikční drogy, mnoho jich používá jen takové. Ale znovu vás vyzýváme, abyste to neudělali. Pokuste se usnadnit dýchání navrhovanými metodami, pokud je to nutné - zkuste to všechno! A pokud to pro ně není o nic jednodušší, vezměte si vazokonstrikční lékárnické kapky: Nazivin, Vibrocil, Nazik-spray, Farmazolin, Naftizin, Galazolin. Nelze je však používat nekontrolovatelně: pouze v akutní fázi běžného nachlazení, pouze v dávce pro děti, pouze 1-2krát denně (nejlépe ze všech, před spaním) a pouze po dobu nejvýše tří dnů. Tyto léky skutečně spolu s cévami zužují kapiláry placenty, což může vést k hypoxii plodu. Kromě toho jsou schopni zvýšit krevní tlak a vyvolat křeče, z nichž pravděpodobně nebudete spokojeni. Po krátkodobé úlevě se otok sliznice ještě více zvyšuje a vy jste nuceni kopat si nos doslova po celou dobu. Proto si pozorně přečtěte pokyny a nepřekračujte předepsané dávkování, a ještě lépe - kapejte méně. Důležité a prokázané: vazokonstrikční kapky jsou návykové. Ale můžete tomu jen zabránit..

Mnohem bezpečnější a spolehlivější kapky v nose přirozeně, například Pinosol. Ano, nepomáhá mnoha lidem, ale také mnoho je spokojeno. Tak proč to nezkusit? Existují další homeopatické přípravky: Euphorbium Compositum spray, Evamenolová mast a další.

Jaká je rizika rýmy během těhotenství pro plod?

Nejčastější patologií dýchacího traktu je zánět nosní sliznice a mezi lidmi jen rýma. To není divné, protože je to sliznice nosu, která působí jako ochránce těla při vystavení nízkým teplotám, patogenním bakteriím, prachu, virům nebo jiným nepříznivým faktorům. Moderní síť lékáren nabízí obrovské množství léků, které zmírňují příznaky rýmy, zmírňují nosní dýchání a zvlhčují nosní sliznici, ale pokud se rýma začíná u těhotné ženy, věci jsou úplně jiné..

Rýma během těhotenství je vážný problém, protože nastávající matky by neměly používat téměř žádné léky, aby nepoškodily plod.

Příčiny nachlazení během těhotenství a rysy jeho průběhu

Hlavní příčiny rýmy (rýma) během těhotenství jsou následující stavy:

 • Obecná podchlazení, nachlazení;
 • Virová infekce;
 • Zakřivení nosní přepážky;
 • Proliferace adenoidů;
 • Polypy v nosní dutině;
 • Alergická reakce;
 • Nízká vlhkost v místnosti, kde je těhotná žena.

Při nachlazení by nastávající matka měla konzultovat s lékařem, aby určila příčinu zánětu nosní sliznice. Není třeba se pokoušet zbavit rýmy sami, pomocí vazokonstrikčních kapek. Příznaky rýmy se mohou mírně snížit, nastávající matka si bude myslet, že došlo k vyléčení a rýma se ve skutečnosti stává chronickou formou kurzu. Chronický zánětlivý proces v nosní dutině často způsobuje bronchitidu, tracheitidu, pneumonii a další onemocnění.

Je rýma nebezpečná pro těhotné ženy?

Na tuto otázku se budoucí matky zeptají lékaře nejčastěji. To není překvapivé, protože všechny těhotné ženy mají panický strach o zdraví svého dítěte. Hlavní roli hraje gestační věk, ve kterém se vyvinula rýma. Bohužel, rýma v prvních týdnech těhotenství je pro embryo nebezpečná. Vše záleží na povaze rýmy. Pokud je výtok z nosu způsoben útokem virů, pak s průnikem patogenní mikroflóry do děložní dutiny placentou může nemoc vést k hrozícímu potratu a spontánnímu ukončení těhotenství. Virová infekce přenesená v prvních týdnech těhotenství velmi často způsobuje předčasný porod, předčasné vypuštění plodové vody a vrozené malformace plodu.

Kromě toho, výtok z nosu ztěžuje dýchání nosem, a to je plné nedostatku kyslíku pro plod. Žena kvůli dýchacím potížím často dýchá s otevřenými ústy, což může vést k proniknutí nebezpečných patogenů do těla vzduchovými kapičkami.

Co je rýma během těhotenství

Během těhotenství se může výtok z nosu vyvinout nejen na pozadí virové infekce. Například v druhé polovině těhotenství se u nastávajících matek často vyvine vazomotorická rinitida, která je důsledkem hormonálních poruch v těle. Vasomotorická rinitida vyvolává otok nosní sliznice. Tento typ rýmy není léčen léky a vazokonstrikčními kapkami, ale stav budoucí matky může být zmírněn promytím nosu solným roztokem nebo odvarem bylin. Je možné mírně omezit otok sliznice a snížit ucpání nosu pomocí správného držení těla během odpočinku - mírně nakloňte hlavu dozadu a mírně vmasírujte křídla nosu.

Alergická rýma se často vyskytuje v teplém období, kdy na ulici kvetou stromy, květiny a byliny. Vypouštění z nosu s alergickou rýmou není husté, průhledné, hojné a časté. Stálá vlhkost pod nosem vede k podráždění kůže a zarudnutí a nepohodlí. K mírnému snížení nepohodlí způsobených podrážděním lze pokožku pod nosem namazat dětským krémem. V případě alergické rýmy je zbytečné používat vazokonstrikční kapky, je nejlepší vyhledat pomoc alergologa co nejdříve. Specialista pomůže nastávající matce zmírnit projevy alergií a vybrat lék, který nepoškodí plod v děloze.

Pokud se však k vodnatému výtoku z nosu přidá bolest hlavy, bolesti svalů, slabost a horečka, budoucí matka s největší pravděpodobností nachladne. Viry v těle těhotné ženy jsou vždy předmětem zvýšeného nebezpečí. Nemoci virové a infekční povahy představují nebezpečí nejen pro pohodu a kondici ženy, ale také pro zdraví nenarozeného dítěte. Obzvláště nebezpečný je účinek virů na ženské tělo v prvním trimestru těhotenství, kdy se vytvářejí životně důležité orgány a systémy plodu. Proto je velmi důležité léčit rýmu, jakmile se objeví první příznaky nemoci. Ještě lépe provádějte preventivní opatření zaměřená na posílení obranyschopnosti těla a prevenci virových infekcí. Pokud je v místnosti, kde nastává matka, příznaky nachlazení, pak, aby se zabránilo přenosu infekce vzduchovými kapičkami, je nutné nosit masku na gázu a do místnosti umístit talíře s jemně nasekaným česnekem.

Jak zacházet s rýmou během těhotenství?

Mnoho nastávajících matek používá vazokonstrikční nosní kapky k léčbě nádchy, i když vědí, že ve většině případů je jejich použití kontraindikováno. Zdálo by se, že není nic strašného kapat nos jednou a okamžitě usnadnit nosní dýchání. Gynekologové neustále naléhají na ženy, aby to neudělaly a aby samy nemedikovaly. Můžete se pokusit usnadnit dýchání a zmírnit otok sliznice jinými způsoby nebo kombinací metod. Pokud lidové léky nijak nepomáhají eliminovat ucpání nosu, pak si ze dvou zlých vyberou menší a umožní budoucí užívání moderních drog - Nazivin, Galazolin, Naftizin, Farmazolin a další. Je však důležité si uvědomit, že žádné z výše uvedených léků nelze použít déle než 5 dní, a pokud není viditelný terapeutický účinek kapek, musíte léčbu ukončit a znovu se poradit s lékařem. V každém případě musíte pochopit, že samotné nosní kapky neléčí rýmu, ale pouze usnadňují její průběh, eliminují otoky nosní sliznice a dočasně zajišťují plné dýchání nosem. Je třeba léčit příčinu nachlazení.

Aby se eliminovaly nepříjemné účinky rinitidy během těhotenství, lékaři předepisují nosní kapky v dávce pro děti, ne více než 2-3krát denně, s úplnou nosní kongescí. Mnoho žen je překvapeno, že používání nosních kapek je tak nebezpečné a proč se nedoporučují používat při přenášení dítěte. Jde o to, že nosní kapky kromě nosních cév zužují krevní cévy placenty, což při dlouhodobém používání způsobuje hladovění plodu kyslíkem. Kromě toho je jedním z nežádoucích účinků vazokonstrikčních nosních kapek zvýšení krevního tlaku, které těhotná žena sotva chce zažít.

Použití nosních kapek vede pouze k dočasnému výsledku a nazální zácpy se brzy vrátí, což nutí ženu znovu používat nosní kapky. Pokud to dokážete tolerovat, je lepší se obejít bez nazální instilace pomocí drogy těsně před spaním. Před použitím si pozorně přečtěte pokyny, pečlivě dodržujte uvedené dávkování a nezneužívejte léky.

Kromě toho je jedním z prokázaných vedlejších účinků vazokonstrikčních kapek závislost na těle. Aby se tomu zabránilo, je lepší zvolit kapky na bázi éterických olejů. Například pinosol. Nezapomeňte však, že tento lék není vhodný pro ženy v prvním trimestru těhotenství, ani pro osoby se zvýšenou citlivostí na složky kapek..

Alternativní léčba nachlazení během těhotenství

Účinným způsobem léčby rýmy během těhotenství bez poškození dítěte je použití lidových prostředků. Například směs slunečnicového oleje a několika kapek cibule může eliminovat nosní ucpání. Cibule má navíc silný přírodní antibakteriální účinek a aktivně ničí patogenní mikroflóru v nosní dutině..

Pomáhají vyrovnat se s běžným nachlazením a nachlazením během těhotenství tím, že myjí nosní dutinu roztokem éterického oleje eukalyptu. Na jednu sklenici převařené vody přidejte 1-2 kapky éterického oleje eukalyptu nebo čajovníku. Vypláchněte výslednou dutinu gumovou stříkačkou nebo stříkačkou.

Při zvládání patogenní mikroflóry pomáhá inhalace česneku nebo cibule. Protože jsou tato léčiva přírodními antibiotiky, rychle eliminují příznaky rýmy a nosní kongesce. Pro tyto postupy stačí česnekem nasekat a uspořádat talíře po celém domě. Jakmile česnek vyschne, vyměňte talíře za nové.

Pití hodně za chladu

Proč je tak důležité zajistit dostatečný příjem tekutin v těle během nachlazení? Jedná se o to. Že během rýmy ztrácí tělo až 2 litry tekutiny denně, zatímco sliznice nosní dutiny vyschne a rýma netrvá dlouho. Ztráta tekutin v těle musí být doplněna. K tomuto účelu jsou vynikající vývar šípky, brusinkové ovocné nápoje, čaj s malinami a citronem, čaj s medem, kompoty z rybízu a sušené ovoce. Tyto nápoje jsou také bohaté na vitamín C, který je nezbytný pro posílení obranyschopnosti těla..

Postupy pro léčbu rýmy během těhotenství

Každá žena by měla vědět, že by se neměly používat tradiční tepelné postupy pro léčbu studených příznaků během těhotenství. Patří mezi ně hořčičné omítky, nasazovací lékařské sklenice, horké koupele nohou a horké koupele. To vše může vést k silnému průtoku krve do pánevních orgánů, což je nebezpečné pro plod a stav ženy jako celku. Použití místních tepelných postupů nebude zbytečné. Například během nočního spánku může žena nosit teplé vlněné ponožky. Nebo pro zahřátí dutin můžete použít pytle zahřáté soli.

Při použití inhalací je pozorován dobrý účinek při léčbě nachlazení. Pro tyto účely můžete použít běžnou konvici nebo rozprašovač. Jako inhalační roztok jsou ideální bylinky (heřmánek, šalvěj, podběl, jitrocel, máta peprná) nebo fyziologický roztok chloridu sodného.

Do inhalačního roztoku můžete přidat 1-2 kapky mentolu nebo eukalyptového éterického oleje, které snižují otok nosní sliznice a výrazně usnadňují nosní dýchání..

Je velmi důležité vytvořit pohodlné podmínky pro nastávající matku: vzduch v místnosti, kde se nachází, by měl být chladný, navlhčený a čistý. Je důležité ventilovat místnost tak často, jak je to možné, bez ohledu na povětrnostní podmínky. Samozřejmě, pokud nejde o alergickou rinitidu.

Během spánku by nastávající matka měla zaujmout polohu tak, aby hlava byla mírně zvednutá. Otok nosní sliznice je tak mírně snížen a dýchání je snazší.

Jednoduchá masáž pomůže mírně omezit ucpání nosu: masírujte křídla nosu a můstek nosu špičkami ukazováčků. Pro tento postup můžete použít balzám na bázi eukalyptu nebo mentolu. Tuto masáž lze provádět několikrát denně..

Nezapomeňte, že rýma během těhotenství musí být léčena, protože nosní kongesce brání dýchání nejen pro nastávající matku, ale také pro dítě, bez ohledu na délku těhotenství..

Je rýma nebezpečná během těhotenství - jaká jsou rizika pro dítě?

V kterékoli fázi těhotenství může mít žena slin. Rýma, jako každá jiná porucha v těle, může mít samozřejmě negativní důsledky. Je povzbudivé, že ve většině případů není rýma během těhotenství nebezpečná pro plod a matku.

Snot je důsledkem virových a bakteriálních infekcí, alergií, nachlazení. Negativní účinek na tělo těhotné ženy tedy nemůže být vyvolán samotným uzlem, ale příčinami, které je způsobily, a také lékovou terapií používanou k léčbě nachlazení.

Je rýma nebezpečná během těhotenství v 1. a 2. trimestru?

První trimestr (1. – 13. Týden) je velmi důležitý - toto je embryonální období, kdy se budoucí organismus pokládá, a místo dítěte (placenta) se vyvíjí a dítě ještě není plně chráněno. V prvním trimestru je nežádoucí používat léky, protože chemikálie se snadno dostávají do vyvíjejícího se embrya.

Nejčastěji se rýma vyskytuje v důsledku nachlazení nebo virové infekce. Pokud těhotenství začalo na jaře, existuje dobrá šance na alergickou rinitidu. Pyl rostlin snadno ovlivňuje tělo na začátku těhotenství, zejména když je žena náchylná k alergickým procesům.

Existují nejen sliny, ale také svědění kůže a zánět spojivek. Toto období těhotenství je také charakterizováno snížením imunity. Důvodem je restrukturalizace těla a přizpůsobení všech orgánů a systémů působení plodu.

Často se žena začíná chránit před nachlazením: chodí méně na čerstvém vzduchu, zejména v chladném období, vytápí místnost pomocí topných zařízení, spí poblíž radiátorů.

To vede k přesušení nosní sliznice a dochází k usazování. Mohou se objevit drobné praskliny a špinění. Suchá nosní sliznice - živné médium pro patogenní mikroflóru.

Jakýkoli krátkodobý výtok z nosu není nebezpečný během časného těhotenství, pokud není doprovázen zvýšením tělesné teploty a celkovou intoxikací. Pokud je uzel zpožděn na delší dobu, například 10 nebo více dní, a dokonce se zbarví žlutě a zeleně - běží na konzultaci s odborníkem ORL. Komplikovaná rýma může být nebezpečná pro těhotné ženy v časném těhotenství.

Spánek je zdrojem bakteriální infekce v matčině těle a dlouhodobé narušené nazální dýchání může u vyvíjejícího se dítěte způsobit hypoxii (hladovění kyslíkem). Hypoxie ovlivňuje vývoj nového života a může způsobit zpoždění tvorby embrya v 1. trimestru těhotenství.

Ve všech ostatních případech, zejména pokud není teplota, není rýma během těhotenství nebezpečná a vyžaduje minimální ošetření - opláchnutí nosu solným roztokem.

Důležité! Je třeba poznamenat, že nachlazení v prvním trimestru nelze léčit léky, které jsou během těhotenství zakázány. Vždy si pozorně přečtěte pokyny. Důsledky tohoto ošetření jsou mnohem škodlivější než samotný uzel. Teratogenní léky (přispívající k rozvoji malformací plodu) jsou přísně zakázány užívat v prvním trimestru.

Ve druhém trimestru (14–26 týdnů) těhotenství se výtok z nosu vyskytuje častěji v důsledku hormonálních změn, nazývá se také „těhotná rýma“. Během tohoto období těhotenství se pod vlivem estrogenů a progesteronu zvyšuje průtok krve do cév, což může způsobit otok nosní sliznice. Těhotná žena má nosní ucpání, jasný hrudník, normální tělesnou teplotu.

Hlavní stížností je porušení normálního dýchání nosem, zejména v noci, které způsobí, že žena se často probudí nebo zaujme mírně zvýšenou polohu na polštáři..

Příznaky akutních respiračních infekcí nebo akutních respiračních virových infekcí s hormonální rýmou u těhotných žen nejsou. Taková rýma je častěji pozorována po 16 týdnech těhotenství a není nebezpečná. Pokud se vyskytnou potíže s bolestmi v krku, potem, zhoršením celkového stavu, bolavými klouby, zvýšenou tělesnou teplotou - výtok z nosu zjevně nesouvisí s hormonálními změnami. Takové příznaky naznačují virovou infekci..

Aby se předešlo rýmě během těhotenství, neměli bychom se sami léčit - to je pravidlo číslo jedna. I při běžném zdraví kontaktujte svého lékaře, ORL nebo porodníka-gynekologa. Kterýkoli z těchto odborníků vám poradí a navrhne, jaké léky lze použít ke zlepšení dýchání nosu a které jsou během těhotenství kontraindikovány..

V článku jsme popsali léčbu nachlazení v časném těhotenství [snot v prvním trimestru - jak rychle vyléčit].

Co dělat, když se rýma začíná v 1. a 2. trimestru těhotenství?

Pokud není možné se domluvit na schůzce s odborníkem, doporučuje se provést následující kroky:

 • zajistit normální vlhkost vzduchu v bytě - provádět mokré čištění, zapnout zvlhčovač nebo položit mokré ručníky na baterie;
 • větrejte místnost tak často, jak je to možné;
 • pít více čisté vody;
 • opláchněte si nos normálním fyziologickým roztokem a rozpusťte 2 gramy soli ve sklenici vody;
 • nákup z lékárny některý z hotových solných přípravků pro mytí nosu: Humer, Salin, Morenazal, Quix nebo jiné. Je vhodné vypláchnout nos těmito roztoky v případech, kdy není možné připravit solný roztok sami;
 • vypláchněte si nos infuzí heřmánku (5 gramů květin, naplňte 150 ml vroucí vody). Heřmánek zmírňuje zánět a je indikován, když sůl způsobuje suchost nebo podráždění..

Solné roztoky dokonale zředí nahromaděný hlen a zvlhčí nosní cesty.

Pokud je rýma alergická, můžete nosní sprej použít po mytí nosu..

Suchost nosní sliznice může být eliminována lubrikací nosních cest rostlinnými oleji: rakytník řešetlákový, broskev, oliva. Olej před použitím (1 minutu) vařte a chlazte. Namažte pouze suchým nosem..

Nepoužívejte vasokonstriktory. V případě akutní potřeby provede výběr těchto prostředků pouze ORL a koordinuje terapii s těhotným porodníkem.

Před příjezdem lékaře můžete použít nosní kapky pinosolu na nádchu. Mají antibakteriální aktivitu, zmírňují zánět, zmírňují otoky, ředí viskózní sekreci. Všechny následné schůzky svěřte lékaři.

Rýma v 1. a 2. trimestru se liší pouze v tom, že „ve druhém trimestru se může objevit„ rýma těhotných žen “. Ve všech ostatních případech zůstává pravděpodobnost virové, bakteriální a alergické rýmy stejná.

Bezpečné lidové léky na nachlazení během těhotenství

Jaká hrozba je rýma ve 3. trimestru?

Rýma, která se objevuje od 27. týdne těhotenství, může být virová, alergická nebo bakteriální. Nejčastěji však ve 3. trimestru pokračuje štafeta hormonální rýmy, která začíná v polovině těhotenství. Po 30 týdnech je „rýma těhotných žen“ běžným jevem a může trvat až do narození.

Nastávající matky začínají panikařit, protože porod je „na nose“, a tady to je... Existuje v pozdějších fázích riziko rýmy během těhotenství? Není-li běžné nachlazení spojeno s viry a bakteriemi, nehrozí žádné nebezpečí. Plod je již dlouho tvořen a nic nemůže ovlivnit jeho tvorbu.

Prodloužené nazální ucpání u těhotné ženy přináší nepříjemné chvíle nejen jí, ale může se také stát zdrojem nedostatku kyslíku pro dítě. Důsledky hladovění kyslíkem jsou podváhu dítěte a další negativní důsledky.

Pokud vás v průběhu 2-3 trimestru vadí často, popsali jsme jejich léčbu v článku [jak se zbavit nachlazení v pozdních stádiích těhotenství].

Rýma, která se objevila na konci těhotenství (po 37 týdnech) a není doprovázena dalšími příznaky, nepředstavuje žádné nebezpečí. S přídavkem kašle, horečky, bolestí v krku - těhotná žena v pozdním období může být umístěna na prenatální oddělení observatoře nemocnice. Jedná se o zvláštní oddělení, kde jsou ženy umístěny se známkami infekce nebo které nebyly podrobeny komplexnímu prenatálnímu vyšetření.

Bakteriální rýma na konci těhotenství může způsobit fetální infekci ihned po narození dítěte.

Ve 3. trimestru těhotenství může žena sama používat pouze solné roztoky. Všechny ostatní léky pro léčbu nachlazení předepisuje lékař v závislosti na příčině snot..

Rýma v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství může nastat z mnoha důvodů, proto by měla být léčba koordinována s odborníkem. Neztrácejte čas, peníze ani nervy za ošetření, které by mohly poškodit vás a vaše dítě. Těhotenství je maraton ve věku 9 měsíců a musí být dokončeno se vší zodpovědností a důstojností.!

Jak se zbavit hlenu při nošení dítěte - užitečné tipy

Články O Neplodnosti