Hlavní Bolest

Těhotná cukrovka: doporučení a deník

V tomto článku se dozvíte:

Jedním z hlavních důvodů, proč se těhotné ženy obracejí k endokrinologovi, je gestační diabetes, tak co to je? Gestační diabetes - jedná se o jakékoli porušení metabolismu uhlohydrátů v těle, které se poprvé objevuje nebo je detekováno během těhotenství. Častěji se toto porušení objevuje po 20 týdnech těhotenství a je spojeno s hormonálními charakteristikami ženy během tohoto období.

Proč vzniká?

Gestační diabetes se během těhotenství vyvíjí z několika důvodů:

 1. V našem těle je inzulín zodpovědný za absorpci glukózy buňkami. Ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje produkce hormonů, které oslabují její účinek. To vede ke snížení citlivosti ženských tkání na inzulín - rezistenci na inzulín.
 2. Nadměrná výživa u žen vede po jídle ke zvýšeným potřebám inzulínu.
 3. V důsledku kombinace těchto dvou faktorů se buňky pankreatu stávají neschopnými produkovat dostatečné množství inzulínu a vyvíjí se gestační diabetes..

Ne každá těhotná žena má riziko vzniku diabetu. Existují však faktory, které zvyšují tuto pravděpodobnost. Lze je rozdělit na ty, které existovaly před těhotenstvím a vyskytly se během ní.

Tabulka - Rizikové faktory pro gestační diabetes
Faktory před těhotenstvímFaktory během těhotenství
Věk nad 30 letVelké ovoce
Obezita nebo nadváhaPolyhydramnios
Relativní diabetes v bezprostřední rodiněVylučování glukózy močí
Gestační diabetes v předchozím těhotenstvíNadváha během těhotenství
Časná nebo pozdní gestóza v předchozím těhotenstvíVrozené vady plodu
Narození dětí do hmotnosti 2500 g nebo více než 4000 g
Porod mrtvého dítěte nebo narození dětí s vývojovým postižením v minulosti
Potraty, potraty, minulé potraty
Syndrom polycystických vaječníků

Je třeba si uvědomit, že glukóza proniká přes dítě placentou. Proto se zvýšením její hladiny v krvi matky dosáhne její nadbytek dítěte. Slinivka plodu funguje ve zvýšeném režimu, uvolňuje velké množství inzulínu.

Jak identifikovat?

Diagnóza gestačního diabetu se provádí v několika fázích. Každá žena při registraci na těhotenství provádí krevní test na glukózu. Hladina glukózy v krvi u těhotných žen je 3,3 až 4,4 mmol / l (v krvi z prstu), nebo až 5,1 mmol / l v žilní krvi.

Pokud žena patří do vysoce rizikové skupiny (má 3 nebo více rizikových faktorů uvedených výše), podá se jí perorálně test tolerance glukózy (PGTT). Test se skládá z následujících kroků:

 • Půst žena dává krev na glukózu.
 • Poté do 5 minut vypijte roztok obsahující 75 g glukózy.
 • Po 1 a 2 hodinách se provede opakované stanovení hladiny glukózy v krvi.

Hodnoty glukózy v žilní krvi jsou považovány za normální:

 • na lačný žaludek - méně než 5,3 mmol / l;
 • po 1 hodině - méně než 10,0 mmol / l;
 • po 2 hodinách - méně než 8,5 mmol / l.

Test glukózové tolerance se také provádí u žen, které mají zvýšenou hladinu glukózy v krvi nalačno.

Další fází je implementace PHTT pro všechny těhotné ženy v období 24–28 týdnů.

Pro diagnostiku gestačního diabetu mellitu je také používán indikátor glykovaného hemoglobinu, který odráží hladinu glukózy v krvi za posledních několik měsíců. Normálně nepřesahuje 5,5%.

GDM je diagnostikována:

 1. Glukóza nalačno vyšší než 6,1 mmol / l.
 2. Jakékoli náhodné stanovení glukózy, pokud je vyšší než 11,1 mmol / l.
 3. Pokud jsou výsledky PHTT nad normální.
 4. Hladina glykovaného hemoglobinu 6,5% a vyšší.

Jak se to projevuje?

Nejčastěji je gestační diabetes asymptomatický. Žena se nebojí a jediná věc, která gynekologa znepokojuje, je zvýšená hladina glukózy v krvi..

Ve vážnějších případech je detekován žízeň, nadměrné močení, slabost, aceton v moči. Žena přibírá na váze rychleji, než se očekávalo. Při provádění ultrazvukového vyšetření je detekován pokrok ve vývoji plodu, což jsou příznaky nedostatečného toku krve placentou.

Nebezpečí

Jaké je tedy nebezpečí gestačního diabetu, proč je glukóza během těhotenství věnována tak úzkou pozornost? Těhotná cukrovka je nebezpečná pro její důsledky a komplikace pro ženy a děti.

Komplikace gestačního diabetu u ženy:

 1. Spontánní potrat. Zvýšení frekvence potratů u žen s GDM je spojeno s častými infekcemi, zejména urogenitálních orgánů. Hormonální poruchy jsou také důležité, protože u žen, které mají syndrom polycystických vaječníků před těhotenstvím, se často vyvíjí gestační diabetes.
 2. Polyhydramnios.
 3. Pozdní gestóza (otoky, zvýšený krevní tlak, bílkoviny v moči v druhé polovině těhotenství). Těžká gestóza je nebezpečná pro život ženy i dítěte, může vést ke křečím, ztrátě vědomí, těžkému krvácení.
 4. Časté infekce močových cest.
 5. Při vysokých hladinách glukózy je možné poškození očí, ledvin a placenty..
 6. Předčasný porod je často spojován s těhotenskými komplikacemi, které vyžadují dřívější porod..
 7. Komplikace při porodu: slabost porodu, trauma porodního kanálu, krvácení po porodu.

Vliv gestačního diabetu na plod:

 1. Makroskopie je velká hmotnost novorozence (více než 4 kg), ale orgány dítěte jsou nezralé. Kvůli zvýšeným hladinám inzulínu ve fetální krvi je nadbytek glukózy ukládán jako podkožní tuk. Dítě se rodí velké, s kulatými tvářemi, červenou kůží, širokými rameny.
 2. Možná retardace růstu plodu.
 3. Vrozené malformace jsou častější u žen, které mají během těhotenství velmi vysoké hladiny glukózy v krvi..
 4. Hypoxie plodu. Pro zlepšení metabolických procesů potřebuje plod kyslík a jeho příjem je často omezen narušením průtoku krve placentou. Při nedostatku kyslíku dochází k hladovění kyslíku, hypoxii.
 5. Respirační poruchy se vyskytují 5-6krát častěji. Nadbytek inzulínu v krvi dítěte zabraňuje tvorbě povrchově aktivní látky - speciální látky, která chrání plíce dítěte po porodu před pádem.
 6. Častější smrt plodu.
 7. Poranění dítěte při porodu v důsledku velkých rozměrů.
 8. Vysoká pravděpodobnost hypoglykémie první den po narození. Hypoglykémie je pokles hladiny glukózy v krvi pod 1,65 mmol / l u novorozence. Dítě je ospalé, letargické, potlačené, špatně saje, se silným poklesem glukózy, je možná ztráta vědomí.
 9. Novorozenecké období pokračuje s komplikacemi. Možné zvýšené hladiny bilirubinu, bakteriální infekce, nezralost nervového systému.

Léčba je klíčem k úspěchu!

Jak je nyní zřejmé, pokud je během těhotenství zjištěn diabetes, musí být léčen! Snížení hladiny glukózy v krvi pomáhá minimalizovat komplikace a porodí zdravé dítě.

Žena s gestačním diabetem se musí naučit, jak kontrolovat hladinu glukózy sama pomocí glukometru. Zaznamenejte všechny ukazatele do deníku a pravidelně s ním navštěvujte endokrinologa.

Základem gestačního diabetu je strava. Výživa by měla být pravidelná, šestkrát bohatá na vitamíny a živiny. Je nutné vyloučit rafinované uhlohydráty (výrobky obsahující cukr - sladkosti, čokoládu, med, sušenky atd.) A spotřebovat více vlákniny obsažené v zelenině, otrubách a ovoci.
Musíte vypočítat kalorie a spotřebovat ne více než 30–35 kcal / kg tělesné hmotnosti denně při normální hmotnosti. Pokud má žena nadváhu, sníží se toto číslo na 25 kcal / kg hmotnosti za den, ale ne méně než 1800 kcal za den. Živiny jsou distribuovány následovně:

V žádném případě byste neměli hladovat. To ovlivní stav dítěte.!

Během těhotenství by žena neměla přibývat na váze více než 12 kg, a pokud byla před těhotenstvím obézní - neměla by překročit 8 kg.

Je třeba chodit denně, dýchat čerstvý vzduch. Pokud je to možné, proveďte vodní aerobik nebo speciální aerobik pro těhotné ženy, proveďte dechová cvičení. Cvičení pomáhá snižovat hmotnost, snižuje odolnost vůči inzulínu, zvyšuje kyslík plodu.

Léčba inzulinem

Strava a cvičení se používají dva týdny. Pokud během této doby nenastane normalizace hladiny glukózy v krvi, lékař doporučí zahájit injekci inzulínu, protože léky snižující hladinu cukru v tabletách jsou během těhotenství kontraindikovány.

Během těhotenství se nemusíte bát inzulínu! Je to naprosto bezpečné pro plod, nemá nepříznivý vliv na ženu a injekce inzulínu bude možné zastavit ihned po porodu.

Při předepisování inzulínu podrobně vysvětlí, jak a kam jej podat, jak stanovit požadovanou dávku, jak kontrolovat hladinu glukózy v krvi a váš stav, a jak zabránit nadměrnému snížení glukózy v krvi (hypoglykémie). V těchto záležitostech je nutné striktně dodržovat doporučení lékaře.!

Ale těhotenství se chýlí ke konci, tak co dál? Jaké bude zrození?

Ženy s gestačním diabetes mellitus úspěšně rodí samy. Během porodu je monitorována hladina glukózy v krvi. Porodníci sledují stav dítěte, kontrolují známky hypoxie. Předpokladem přirozeného porodu je malá velikost plodu, jeho hmotnost by neměla být vyšší než 4000 g.

Samotný gestační diabetes není známkou císařského řezu. Často je však takové těhotenství komplikováno hypoxií, velkým plodem, gestózou, slabou prací, což vede k porodu.

V období po porodu bude zapůjčeno sledování matky a dítěte. Hladiny glukózy se obvykle vrátí do normálu během několika týdnů..

Předpověď pro ženu

6 týdnů po narození by měla žena přijít k endokrinologovi a provést test tolerance glukózy. Častěji je hladina glukózy normalizována, ale u některých pacientů zůstává zvýšená. V tomto případě je u ženy diagnostikována cukrovka a nezbytná léčba.

Proto by po porodu měla taková žena vynaložit veškeré úsilí, aby snížila tělesnou hmotnost, pravidelně a správně se stravovala a měla dostatek fyzické aktivity..

Těhotenství a cukrovka. Jaké je nebezpečí cukrovky během těhotenství

Před několika desítkami let byly ženy trpící vysokou glykémií chráněny, aby nedošlo k otěhotnění, protože těhotenství a diabetes byly považovány za neslučitelné věci. A v případech, kdy žena navzdory všemu otěhotněla, tragicky skončila: potrat, smrt plodu uvnitř matky, narození dítěte s vývojovým postižením, četné komplikace pro ženu v práci.

V té době nebyly k dispozici žádné prostředky pro vlastní monitorování hladiny cukru v krvi, ženy byly špatně vzdělané a včas nedostaly nezbytnou léčbu. V důsledku toho většina lékařů věřila, že porod a těhotenství s diabetem nejsou přijatelné. Ženy s touto nemocí navždy ztratily radost z mateřství.

V dnešní době vám moderní metody řízení těhotenství umožňují bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě, ale musíte být neustále sledováni endokrinologem a gynekologem a alespoň třikrát jít do nemocnice na důkladné vyšetření. Podívejme se podrobněji na to, jak se chovat správně pro ženu, která má diabetes v těhotenství.

Druhy cukrovky

Diabetes závislý na inzulínu je považován za nejvíce nepředvídatelný, protože u těhotných žen je průběh nemoci podobný vlnám. Existuje raný vývoj angiopatií (léze velkých a nejmenších cév) a možnosti ketoacidózy (zhoršený metabolismus mastných kyselin, metabolismus uhlohydrátů, což může vést k diabetické kómě).

Druhý typ není závislý na inzulínu. Vyskytuje se u žen po 30 letech a není tak obtížné. Je to hlavně doprovázeno přítomností nadváhy. Při plánování těhotenství je v první řadě nutné provést hubnutí a stabilizaci hmotnosti. To je důležitý bod, který nejen snižuje zátěž na tělo, ale také zajišťuje chování přirozeného porodu, aniž by přinesl císařský řez..

Třetím typem je gestační diabetes. Je velmi vzácný a vyskytuje se ve druhém trimestru těhotenství v důsledku přechodného narušení využití glukózy. Pokud byla zjištěna dříve, měla matka pravděpodobně nemoc před těhotenstvím. V zásadě gestační diabetes mizí po povolení od plodu, ale existují případy přechodu na normální diabetes 1. nebo 2. typu.

Změny nemoci v různých obdobích

Těhotenství s diabetem typu 1 prochází s náhlým průchodem symptomů nemoci. V prvním trimestru lékaři často pozorují zlepšení pohody, hladiny glukózy jsou sníženy díky estrogenům, které stimulují uvolňování inzulínu slinivkou břišní. Dávka inzulínu v tomto období je snížena o jednu třetinu.

Ve druhém trimestru se zvyšuje aktivita hormonálních hormonů, zvyšuje se hladina glukózy v krvi, což zvyšuje stížnosti těhotné ženy. Aby nedošlo ke kómatu, musíte během tohoto období zvýšit dávku inzulínu.

Od 32 týdnů do narození se stav může znovu zlepšit, jak se hladina hormonů snižuje a tolerance ke sacharidům se zvyšuje. Hladina cukru v krvi klesá. Dávkování podaného inzulínu je také upraveno lékařem, snižuje se přibližně o 20-30%.

V době narození je pro ženské tělo velké napětí. Strach a silná bolest způsobují jasné emocionální výbuchy, které vedou k prudkému zvýšení množství glukózy v krvi a okamžitě po porodu dochází k obrácené reakci. Silné fyzické přepracování vede k poklesu glykémie. Po 4-5 dnech po narození se stav stabilizuje a vrátí se do normálu. Dávka inzulínu je známá tělu ženy.

Během kojení ztrácí žena mnoho energetických zdrojů a lze pozorovat výrazný pokles cukru. Doporučuje se, aby mezi krmivy byla podávána jídla obsahující sacharidy, aby se kompenzovala ztráta..

Nutné hospitalizace

Během těhotenství musíte být neustále pod dohledem gynekologa a ošetřujícího endokrinologa. V raných stadiích těhotenství je možná hospitalizace s cílem provést kompletní vyšetření. Během tohoto období bude důležitým bodem rozhodnutí odborníků v otázce zachování těhotenství. Provádějí také preventivní opatření ke snížení ukazatelů glykémie, shromažďují údaje z laboratorních testů krve a moči. To pomáhá upravit dávky inzulínu..

Druhá hospitalizace se provádí bez selhání, protože se stav ve druhém trimestru zhoršuje. Během tohoto období mohou nastat různé porodnické komplikace, které vyžadují okamžité ošetření. Předepsána je také vyšší dávka inzulínu..

V týdnu 34-35 může účinek diabetu na těhotenství vést ke komplikacím, a to jak porodnických, tak diabetických. Lékaři kromě úpravy dávky inzulínu kladou i otázku načasování a způsobu podání.

Přípravná fáze

Žena, která má diabetes 1. typu, by se měla připravit na budoucí těhotenství téměř za rok. Během tohoto období musíte striktně dodržovat diabetickou dietu, snažit se dosáhnout normoglykémie po celou dobu přípravy. Šest měsíců před údajným těhotenstvím musíte zdravotní stav plně kompenzovat. Čím déle to trvá, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšného těhotenství a narození zdravého dítěte. Během této doby musíte glukometr používat každý den a neustále sledovat hladinu cukru v krvi.

U žen s diabetem 2. typu je nutné kontrolovat hladinu glykémie nejen v moči, ale také provádět jiné vyšetřovací metody. Před početí je třeba se poradit s řadou specialistů, léčit doprovodné nemoci a genitourinární infekce. Pokud žena užila tablety snižující cukr, může to během těhotenství poškodit plod. Koneckonců, orální léky dokonale pronikají placentou a ovlivňují budoucí dítě.

Váš lékař může doporučit přechod na inzulínové injekce. Může to být kombinace prodlouženého a krátkého inzulínu. Je také nutné, aby žena s těhotenstvím s diabetem 2. typu přešla na dietu ke snížení hmotnosti.

Musíte pochopit, že i úspěšné těhotenství je velkým stresem pro matčino tělo a během těhotenství s diabetem musíte být dvakrát opatrní. Úspěšný průběh těhotenství a narození zdravého dítěte nakonec závisí pouze na organizaci a odhodlání ženy.

Těhotenství s diabetem 2. typu je uvolněnější, pokud je žena pečlivě připravena na svůj nový stav a dosáhla významného úbytku hmotnosti. Také v období těhotenství je nutné provádět sebeovládání glykémie.

Screeningové zkoušky

Tato diagnóza není zákazem narození dítěte, ale čím vážnější je přístup k přípravě těhotenství, tím větší je šance, že celý proces projde bez komplikací. Je nutné nejen pokusit se normalizovat hladiny glukózy, ale také projít řadou specialistů. Oftalmolog by měl vyšetřit fundus na retinopatii. Je-li to nutné, opatrně zasaďte postižené cévy sítnice, aby nedošlo k dalším prasklinám nebo krvácení..

Vzhledem k tomu, že během těhotenství je ledvina značně zatěžována, musíte navštívit nefrologa. Velký význam má krevní tlak ženy. Při zvýšené hladině lékař vybere antihypertenzní terapii.

Chcete-li vyloučit genitourinární infekce, které často doprovázejí ženy s diabetem, musíte všechny testy předat gynekologovi. Pokud se v této oblasti vyskytuje nemoc, proveďte příslušnou léčbu. Je také vhodné navštívit neurologa a kardiologa.

Samozřejmě musíte vždy konzultovat s endokrinologem. Nesmíme zapomenout: čím déle je diabetes a věk ženy, tím těžší bude pro ni porodit dítě a po porodním období hrozí skutečné komplikace..

Pouze zbavit se doprovodných nemocí, normalizovat rozdíly v glykémii a stabilizovat tlak, můžete začít otěhotnět dítě.

Kontraindikace k početí

Diabetes u těhotných žen může výrazně zhoršit zdraví. Vzhledem ke zvýšené hrozbě vážných komplikací pro zdraví ženy a schopnosti bezpečně nést plod, nést závažnost porodu, je těhotenství přísně kontraindikováno:

 1. S mikroangiopatií krevních cév různých orgánů;
 2. V případech, kdy ani injekce inzulínu nenormalizují stav;
 3. Pokud je nemoc jak u matky, tak u otce (v tomto případě je riziko přenosu choroby dědičností na dítě vysoké);
 4. Pokud má matka kromě diabetu také negativní Rh faktor krve (v tomto případě budou červené krvinky plodu zničeny protilátkami matky);
 5. Pokud má matka současně s diabetem plicní tuberkulózu (během těhotenství se může průběh nemoci výrazně zhoršit);
 6. V případě, že v předchozích těhotenstvích byli ještě mrtví nebo děti s různými malformacemi.

Vlastnosti těhotenství

Moderní výzkumné metody prokázaly, že příznivý průběh těhotenství a diabetes mellitus jsou zcela kompatibilní koncepty. Ve skutečnosti to není samotné onemocnění, které má negativní účinek na rodící se plod, ale zvýšená hladina glykémie. V prvních měsících má dítě téměř kompletní formaci všech orgánů. Objevují se začátky mozku, páteře, plic a střev. Během tohoto období matka začne pociťovat srdeční rytmus dítěte a právě srdce pumpuje celkovou krev matky a dítěte.

Proto je tak důležité udržovat normální hladinu cukru ještě před početí, protože i na začátku vývoje dítěte mohou mít skoky v hladině glukózy negativní vliv na vývoj fetálních orgánů. Hyperglykémie matky způsobuje metabolické poruchy v dozrávajícím těle, což hrozí selháním při pokládání orgánů embrya.

V první polovině těhotenství je největší hrozbou pro špičku cukru spontánní potrat. Později se může objevit pozdní gestóza (objevují se otoky, zvýšení tlaku, doprovázené záchvaty). Projevuje se polyhydramnios, což vede k hypoxii plodu a v důsledku toho k předčasnému porodu. Infekce močových cest a selhání ledvin jsou běžné.

Má cukrovku během těhotenství a důsledky pro dítě. Vzhledem ke zvýšenému vývoji tukové tkáně roste dítě v lůně velmi velké, má hmotnost více než 4,5 kg a výšku 55–60 cm. Z tohoto důvodu je často nezbytné provést chirurgický zákrok císařským řezem.

Gestační diabetes

Tato patologie je pozorována u přibližně 5% žen, které mají dítě. Nemoc se může objevit ve druhém trimestru těhotenství. Mnoho žen okamžitě nevěnuje pozornost příznakům, protože se s takovými problémy dosud nesetkaly. Během těhotenství potřebuje placenta a plod glukózu.

A v souvislosti s hormonálními změnami v těle ženy se vyvíjí inzulínová rezistence, která negativně ovlivňuje proces homeostázy. Slinivka začíná intenzivně produkovat inzulín a snaží se kompenzovat nedostatek glukózy v krvi. Výsledkem je zvýšení hladiny cukru. Po porodu se tento proces zastaví, ale vyskytují se časté případy, kdy se gestační diabetes vyvine na obvyklý typ 1 nebo 2.

Nebezpečí GDM spočívá v tom, že ve stavu ženy nejsou žádné zvláštní změny. Těhotné ženy připisují změnám v pohody své postavení a tyto příznaky okamžitě nevěnují pozornost. Jaké jsou příznaky cukrovky během těhotenství?

 1. Sucho v ústech a stálý žízeň.
 2. Měchýř se cítí plný, často a hojně močí.
 3. Snížené vidění.
 4. Žena zažívá neustálou únavu, pocit únavy.
 5. Zvyšuje se chuť k jídlu, žena zažívá pocit hladu.
 6. Byl pozorován vysoký krevní tlak.
 7. Je pravděpodobné, že těhotná žena má velký plod.

Proč se GDM vyvíjí během těhotenství??

Existuje mnoho příčin cukrovky u těhotných žen. Především jde o přítomnost nadváhy, která má známky metabolismu a pozdní těhotenství (nad 30 let). Pokud má další příbuzný diabetes 2. typu, je pravděpodobnost GDM vysoká. K rozvoji diabetu přispívají různá kardiovaskulární onemocnění, jakož i histózy a těžká toxikóza během předchozích těhotenství. Pokud žena dříve porodila mrtvé dítě, neměla plod chronicky, nebo se dítě narodilo s velkou hmotností (hydramnion). Vysoká pravděpodobnost onemocnění u žen podstupujících hormonální terapii pro neplodnost, jmenovitě stimulace ovulace.

Dobrý gynekolog v době registrace provádí kompletní anamnézu a dokonce zahrnuje vývoj GDM. V ohrožení může být nastávající matka identifikována po povinném testu na cukrovku během těhotenství. Krev v laboratoři se podává na lačný žaludek z prstu. Normální glukóza by měla být 4,8 - 6,0 mmol / l.

Pokud jsou k dispozici rizikové faktory, je během těhotenství prováděn další test na latentní diabetes mellitus. Taková analýza se provádí při zatížení 1 až 3 hodiny. Musíte mít láhev sladké vody s sebou. Koncentrace cukru na 0,3 l čisté stojaté vody je: pro hodinový test - 50 g, pro 2hodinový test - 75 g, pro 3hodinový test - 100 g. Pokud při použití takové sladké tekutiny dojde ke zvracení, doporučuje se přidat pár kapky citronové šťávy.

Před analýzou nemůžete jíst mastné, sladké a kořeněné po dobu 3 dnů. V den zkoušky na lačný žaludek se vypije 300 ml sladké vody. Stav těhotné ženy během testu by měl být klidný, protože nervové napětí může ovlivnit výsledky, což je důležité pro zdraví matky i plodu..

Prevence GDM

Abyste se vyhnuli komplikacím těhotenství u diabetes mellitus, musíte přísně dodržovat doporučení odborníků. Nemůžete jíst rychlé sacharidy, jako je cukr, marmeláda, sušenky, pečivo a jiné cukrovinky. Je vhodné opustit sycené nápoje a sladké šťávy. Je nutné omezit používání pohanky a rýžových obilovin, těstovin a brambor. Ovoce by se mělo konzumovat a nepřekračovat denní dávku.

Důležitým bodem těhotenství a diabetu je také stabilizace hmotnosti, zbavení dalších liber. Chcete-li to provést, musíte vést aktivní životní styl, zapojit se do preventivních terapeutických cvičení, provádět fyzická cvičení doporučená pro ženy během těhotenství.

Činnost při přenášení dítěte

Mnoho žen, které jsou těhotné, považuje jejich stav za téměř bolestivý. Snaží se lhát více, pohybovat se méně, bez námahy. To samozřejmě není správné. Aktivní životní styl podporuje lepší zdraví matky i nenarozeného dítěte. Chůze na čerstvém vzduchu, provádění speciálních cvičení pro těhotné ženy bude přínosem pouze v přítomnosti diabetu.

Před zahájením výuky je lepší poradit se s gynekologem a dodržovat bezpečnostní pravidla. Pokud neexistují žádné komplikace a kontraindikace, může lékař doporučit terapeutickou nebo respirační gymnastiku. Je třeba si uvědomit, že s vývojem plodu a zvyšováním velikosti břicha se mění i cvičení..

Lepší, když jsou kurzy vedeny zkušenými trenéry. Ale i s nezávislou gymnastikou musíte být opatrní ohledně ženy a poslouchat signály svého těla. Je přísně zakázáno cvičit se skoky, je vyloučen tisk, zvedání závaží a zatížení.

Pokud těhotná žena pociťuje bolest v dolní části zad nebo pokud je v břiše pocit tahu, měla by být lekce okamžitě přerušena. Měli byste také poslouchat puls. Příliš častý rytmus slouží jako signál k zastavení. Pohyb během tříd nemůže být ostrý. Všechno je třeba udělat hladce a pomalu..

Respirační gymnastika uklízí nervový systém, přispívá k lepšímu přísunu kyslíku do těla, což je užitečné pro placentu a vývoj dítěte. Populární mezi fitness trenéry jsou Strelnikova dechová cvičení. V procesu polohové gymnastiky jsou trénovány pánevní svaly zapojené do porodu. Fitball se často používá, ale při manipulaci s míčem je nutná obezřetnost, protože existuje možnost pohybu z míče a pádu břicha k podlaze, což je nebezpečné.

Nutná strava

Aktivní životní styl, injekce inzulínu přispívají k pohodě a normalizaci cukru. Ale nejdůležitější složkou zlepšování pohody je diabetická dieta během těhotenství. Nabídka by měla obsahovat potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů. Dieta č. 9 doporučuje konzumovat více vitamínů a potravin, které mají hodně vlákniny. Jedná se o nízkotučný tvaroh, mořské ryby, zeleninu, ovoce (kromě banánů a hrušek). Chléb by měl být pouze celozrnný.

Nemůžete jíst rýži, těstoviny, kukuřici, žádné bobule, zejména hrozny a rozinky. Kromě sladkostí je zakázáno konzumovat uzené maso a tuk, alkohol a zmrzlinu. Kořeněná, slaná a kořenitá jídla také nelze jíst. Používejte rostlinné oleje dobře.

Libovou drůbež a telecí maso vařte. Vývar může být pouze zeleninový. Různé druhy zelí jsou velmi užitečné. Mléčné výrobky, brambory, obiloviny lze konzumovat, ale v omezeném množství.

Mnoho lidí si myslí, že pokud cukr není možný, pak může být med. To není pravda, ani to nejíst. Během těhotenství a diabetu nemůžete použít sladidla, pouze fruktózu.

Jaké je nebezpečí cukrovky během těhotenství?

Nejběžnějším důsledkem nemoci během těhotenství je hromadění plodové vody. To ohrožuje dítě i matku a způsobuje otoky. Důsledky tohoto procesu je velmi obtížné předvídat. Toto je prasknutí močového měchýře, což má za následek předčasný porod. Dítě nemusí být ve správné poloze, což má za následek císařský řez. Při přirozeném porodu oslabují pupeční šňůry a kontrakce.

Po porodu existuje u ženy při porodu riziko krvácení. Velké množství tekutin v tkáních přispívá k rozvoji pyelonefritidy. Infekce močových cest jsou běžné. S diabetem má plod často tak velkou tělesnou hmotnost a v přítomnosti otoku placenty hrozí přerušení dodávky kyslíku plodu, což povede k úmrtí. A je to také nebezpečné pro život matky..

Abyste se vyhnuli nebezpečným následkům nemoci, musíte pečlivě dodržovat dietu ve všech stádiích těhotenství a bojovat o stabilitu hladiny cukru v krvi. Pak existuje vysoká pravděpodobnost, že tento proces proběhne bez nadbytku.

Gestační diabetes mellitus (GDM)

V 80% případů to vede ke komplikacím matky nebo plodu. U žen v 50% případů se vyvinula gestóza. Kromě toho vážné formy představují asi 3%. Plod v době narození často dosahuje velké velikosti. Riziko poranění lebky se zhoršenou mozkovou cirkulací u těchto dětí je asi 20%. Pravděpodobnost zlomeniny klíční kosti je 19%. Paralelní erb se vyvíjí v 8% případů. U 5% dětí se rozvine těžká asfyxie (udušení).

Po narození se metabolismus uhlohydrátů vrátí do normálu. U 50% žen se však po 15–20 letech po onemocnění vyskytne manifestní diabetes mellitus 2. typu.

Příčiny

Nemoc trvá velmi dlouho bez příznaků. Je detekována náhodou, protože těhotné ženy jsou neustále testovány, včetně krve na glukózu. Nejčastěji je patologie detekována ve 2. trimestru. Během tohoto období dosáhne inzulínová rezistence svého vrcholu.

V prvním trimestru jsou případy detekce diabetu během těhotenství. Nejčastěji se však nejedná o gestační diabetes, ale o projev nemoci, která se vyvinula ještě před početí dítěte.

Rizikové faktory onemocnění:

 • dědičnost - příbuzní první linie trpící poruchami metabolismu uhlohydrátů;
 • anamnéza gestačního diabetu - když se onemocnění vyvinulo během předchozího těhotenství;
 • ženy s vysokou hladinou glukózy (ale ne dostatečně vysoké, aby mohly být diagnostikovány s diabetem před těhotenstvím);
 • obezita;
 • narození předchozího dítěte s tělesnou hmotností vyšší než 4 kg;
 • zatížená porodnická historie (spontánní potraty, mrtvé narození, vrozené malformace plodu);
 • polyhydramnios;
 • zvýšené hladiny prolaktinu;
 • věk ženy je více než 35 let;
 • vysoký krevní tlak;
 • těžká gestóza během předchozího těhotenství;
 • recidivující vaginitida - zánětlivý proces v pochvě.

Vývoj gestačního manifestního diabetu v těhotenství je v největší míře charakteristický pro ženy s nadváhou. Snižují počet inzulínových receptorů na buněčném povrchu. Inzulinová rezistence se zhoršuje působením hormonů, které jsou produkovány placentou.

Diagnostika

U gestačního diabetu se diagnóza provádí ve dvou fázích.

První fáze je až 24 týdnů. Při počáteční návštěvě u lékaře (terapeuta, endokrinologa nebo porodníka-gynekologa) je ženě přidělena jedna z následujících studií:

 • Stanovení glukózy na lačno v žilní krvi. Provádí se na pozadí 8-14 hodinového půstu. Je možné provádět výzkum v rámci biochemického krevního testu. Diabetes je diagnostikován, pokud je glukóza vyšší než 5,1 mmol / l. Navíc, pokud je nižší než 7 mmol / l, je prokázán gestační diabetes a pokud je vyšší než 7 mmol / l, bude v průběhu dalších studií diagnostikován diabetes mellitus typu 1 nebo 2..
 • Vyhodnocení glykémie v kteroukoli denní dobu. Normálně - ne vyšší než 11,1 mmol / l.
 • Měření hladiny glykovaného hemoglobinu. Normálně by neměla být vyšší než 6,5%.

V případě, že indikátory odpovídají manifestnímu (poprvé objevenému) diabetu mellitu, je pacient předán endokrinologovi. Dalším diagnostickým cílem je určit typ diabetu.

Druhá fáze diagnózy se odehrává na termínu:

 • ve většině žen - 24-28 týdnů;
 • Ideální doba pro výzkum je 24-26 týdnů;
 • povoleno ve výjimečných případech - až 32 týdnů.

Všechny těhotné ženy jsou podrobeny testu tolerance na glukózu. Toto je zátěžový test. Zahrnuje to použití ženy na pozadí normální stravy 75 g glukózy rozpuštěné ve sklenici teplé vody. Po 1 a 2 hodinách se odebere krev pro analýzu.

 • měření tělesné hmotnosti těhotné ženy;
 • stanovení krevního tlaku;
 • analýza moči na tělech ketonů.

Jaká je nebezpečí rozvoje gestačního diabetu pro plod??

Při nekompenzovaném gestačním diabetu se plod nemůže normálně vyvíjet. Má lézi centrálního nervového systému. Ve vývoji plodu je zpoždění. Břicho plodu je zvětšeno. K tomu dochází v důsledku otoku břišní stěny a také hepatomegalie.

Srdeční aktivita se mění. Srdce je zvětšeno. Vývoj hrudníku je narušen.

U gestačního diabetu se glykémie zvyšuje nebo snižuje. Ovoce také roste nerovnoměrně. Buď to urychlí jeho vývoj, pak to zpomalí.

Hlavní patologie plodu, které se vyvinou v důsledku diabetu během těhotenství:

 • srdeční vady;
 • dýchací obtíže;
 • zvýšený bilirubin a žloutenka;
 • nadbytek krevních buněk;
 • nízký obsah vápníku v krvi.

U gestačního diabetes mellitus může být příčinou úmrtí plodu narušení tvorby povrchově aktivní látky v plicích. Jedná se o povrchově aktivní látky, které lemují alveoly („vaky“, do nichž vzduch vdechuje při dýchání). Povrchově aktivní látka nedovoluje alveolům slepit se k sobě, díky čemuž podporuje normální dýchání. Jeho produkce je narušena v důsledku zvýšené hladiny inzulínu..

Velmi často během těhotenství s diabetem dochází k předčasnému porodu. To přispívá k:

 • preeklampsie;
 • polyhydramnios;
 • infekce močového ústrojí.

U těžkého gestačního diabetu není pravděpodobnost fyziologického dodání v čase vyšší než 20%. V 60% případů začne práce předčasně. V dalších 20% případů bude provedeno chirurgické porod (císařský řez).

U 40% žen s gestačním diabetem se plodová voda plodí před porodem. Nejčastěji je to důsledek infekčních komplikací. Vyvíjejí se metabolické poruchy a kyslíkové hladování tkání. Výsledkem je slabá pracovní aktivita u 30% pacientů.

Děti narozené matkám s diabetem

Děti se často rodí předčasně. A i když mají normální tělesnou hmotnost, stále potřebují zvláštní péči. Jsou považovány za předčasné. Hlavním úkolem lékařů bezprostředně po narození dítěte je:

 • přestaňte dýchat;
 • obnovit normální hladinu glukózy v krvi (děti se často rodí s hypoglykémií);
 • zabránit poškození centrálního nervového systému nebo odstranit vznikající poruchy;
 • normalizovat pH krve (děti z matek s diabetem se často rodí s acidózou - to je také „kyselá“ krev).

Pokud měla těhotná žena průměrnou denní hladinu glukózy v krvi 7,2 mmol / l nebo více, riziko vzniku makrosomie u dítěte je vysoké. Je to stav, při kterém tělesná hmotnost při narození přesahuje 4 kg. Toto je přímá indikace císařského řezu. Příležitostně je podvýživa plodu (příliš malá). To je pozorováno ve 20% případů.

Častou komplikací na straně dítěte je diabetická fetopatie. Tato patologie je charakterizována vývojem zvláštních rysů vzhledu dítěte, které se vytvářejí in utero. Nejběžnější fenotypové příznaky takových dětí:

 • měsíční tvář;
 • otok měkkých tkání;
 • zvětšená játra;
 • obezita;
 • zkrácený krk;
 • velké množství vlasů.

Některé orgány jsou často zvětšeny, jiné omezeny. Srdce, játra, ledviny, nadledvinky rostou. Thymus a mozek jsou redukovány.

U poloviny narozených dětí je hladina glukózy snížena nebo zvýšena. Často se u nich vyskytuje žloutenka nebo toxický erytém. Děti mohou přibývat na váze pomaleji, jak stárnou.

Referenční vlastnosti

Vlastnosti léčby pacientů s gestačním diabetem během těhotenství:

Dodržování přiměřené stravy. Není nutné výrazné omezení uhlohydrátů. Protože v tomto případě existuje „hladová“ ketóza. Ketonová těla, která se tvoří během metabolismu, se hromadí v krvi. Používají se jako zdroj energie pro mozek, ledviny a svaly. Současně se však pH krve posune na kyselou stranu. Ve většině případů je ketoacidóza kompenzována tělem. Ale s dekompenzací, ospalostí, zvracením, bolestmi břicha a v nejzávažnějších případech se objeví ketoacidotické kóma.

Perorální hypoglykemická činidla se nepoužívají. Jsou kontraindikovány ve všech gestačních obdobích. K kompenzaci glykémie lze použít pouze inzulín..

Zvýšené nároky na inzulín. S gestačním diabetem v pozdním těhotenství je nutné pečlivě sledovat dávkování léků. Protože potřeba inzulínu se může zvyšovat poměrně rychle, někdy 2-3krát.

Glykemická kontrola. Výběr nejúčinnější léčby vyžaduje měření hladiny glukózy 7krát denně. Děje se to samotnou ženou. Měří hladiny glukózy před jídlem, 1 hodinu po jídle a před spaním. Tato kontrola zajišťuje dosažení cílů léčby. Cíle jsou, že před jídlem nebo před spaním by neměla být hladina glukózy v krvi vyšší než 5,1 mmol / la 1 hodinu po jídle nesmí být vyšší než 7 mmol / l.

Ketonuriová kontrola. Obzvláště důležité v časných stadiích těhotenství, ale i po 30 týdnech. Měřené hladiny ketonu v moči jsou měřeny..

Kontrola glykovaného hemoglobinu. Tento ukazatel odráží, jak je léčba přiměřená za poslední 3 měsíce. Nemělo by to být více než 6%. U gestačního diabetes mellitus se glykovaný hemoglobin měří 1krát za trimestr.

Přehled lékařů. Žena s gestačním diabetem musí podstoupit oftalmologické vyšetření jednou za 3 měsíce. V případě retinopatie se okamžitě provede retinální koagulace. Pacienta je sledován porodníkem-gynekologem a diabetologem nebo endokrinologem. Potřebuje pravidelné měření tělesné hmotnosti a krevního tlaku. Provádí se analýza moči. Pacientka s gestačním manifestním diabetem během těhotenství absolvuje všechny tyto studie jednou za 2 týdny. A po 34 týdnech - každých 7 dní.

Léčba

Gestační diabetes mellitus během těhotenství vyžaduje léčbu. Pomáhá předcházet komplikacím během těhotenství a zhoršenému vývoji plodu. Klíčová doporučení pro těhotnou ženu:

Výživa. Měl by být dostatečný v kaloriích. Vyloučeny jsou všechny jednoduché uhlohydráty (sladká jídla). Zůstávají však složité (jedná se o obiloviny, brambory, zeleninu atd.). Stravování - 5-6 krát denně. Když se ketonová těla objeví v moči, je možné další jídlo v noci nebo těsně před spaním..

Tělesné cvičení. Nejméně 150 minut týdně. Obvykle doporučujeme chůzi nebo plavání..

Inzulinová terapie. Je nutné, pokud během dvou týdnů nevedla strava a fyzická aktivita k dosažení cílů glukózy v krvi. Kromě toho je indikací pro předepisování inzulínu detekce příznaků fetální diabetické fetopatie ultrazvukem. Vyvíjí se pouze na pozadí chronicky zvýšených hladin glukózy..

Po porodu

Po narození je inzulín zrušen. Během prvních tří dnů je monitorována glukóza v žilní krvi.

I při normálních výsledcích se doporučuje další pozorování endokrinologem. Protože ženy, které během těhotenství podstoupily těhotenství, jsou vystaveny vysokému riziku budoucího metabolismu sacharidů. V zásadě se u těchto žen rozvíjí diabetes typu 2 s věkem. To se stává rychleji, pokud má pacient nadváhu..

Další kontrola hladiny glukózy se doporučuje absolvovat 3-6 měsíců po narození. Provede se také test tolerance glukózy. Studie hladin glukózy se provádí 2 hodiny po požití 75 g glukózy.

V případě nadměrné tělesné hmotnosti jsou ženám předepisována dieta zaměřená na dosažení optimální hmotnosti. To zabrání diabetu typu 2 nebo zpomalí jeho vývoj. Pacientovi se doporučuje vyloučit sladká a mastná jídla. Strava by měla obsahovat více ovoce a zeleniny. Doporučuje se také fyzická aktivita..

Místní pediatr je informován o zvýšeném riziku rozvoje diabetu u dítěte. Proto je také sledován.

Články O Neplodnosti