Hlavní Bolest

Poporodní švy: jak se o ně starat, aby se předešlo komplikacím

Během porodu tlaky hlavy dítěte na vnitřní a vnější genitální orgány v důsledku tkáně nemohou odolat zatížení a roztržení. Pro lékaře je obtížné pojmenovat přesnou příčinu výskytu slz, protože elasticita tkání závisí na mnoha faktorech. Některým ženám se podaří vyhnout sešití, zatímco jiné si vzpomínají na narození na dlouhou dobu kvůli vznikající bolesti v místech prasknutí. Žena by měla vědět, jak se starat o stehy, jak dlouho přírodní bolest trvá a kdy je nutná konzultace s lékařem..

Odrůdy poporodních stehů

V procesu porodu se mohou objevit slzy na genitáliích. Příčiny poškození tkáně:

 • Předčasné pokusy. Pokud žena silně tlačí dítě a děložní čípek se neotevře, zvyšuje se tím zatížení neelastické tkáně, v důsledku toho se zlomí.
 • Přítomnost jizev. V místě, kde se během předchozího porodu aplikují stehy (vnitřní a vnější), kůže se rychle zlomí kvůli nedostatku pojivové tkáně.
 • Rychlá patrimoniální činnost. Vzhledem k rychlému průchodu plodu nemají tkáně čas na přípravu a protažení. Zvýšený tlak je roztrhá.
 • Předčasné narození. Příprava děložního čípku a pochvy na vzhled dítěte začíná v 7. měsíci těhotenství. Pokud porod začal dříve než v den splatnosti, krk nebude mít dost času na přípravu.
 • Jednotlivé strukturální rysy kostry ženy.
 • Velké dítě.
 • Patologické postavení plodu v době narození. S lepkavou prezentací se často objevují slzy.
 • Nedostatečná pružnost pokožky nastávající matky. Elasticita závisí na celkovém stavu epidermy, její vlhkosti a věku ženy. Čím je žena starší v práci, tím méně elastická je její tkáň.

Vnitřní a venkovní

Postup sešívání dělohy se provádí bez použití léků proti bolesti. Absence bolesti je způsobena nízkou citlivostí tkání. Šití nezpůsobuje nepohodlí. Vzhledem k nedostatečnému přístupu k poškození jsou vnitřní stehy po porodu aplikovány se samo-vstřebatelnými stehy. Podle lékařů se slzy objevují kvůli časným pokusům. Se silným tlačením dítěte se tlak na tkáně zvyšuje a praskly. Toto je poměrně vzácný jev, protože svaly mají silnou a elastickou strukturu, která vydrží tlaky plodu..

Postup sešívání vagíny se provádí v lokální nebo celkové anestézii. Tkaniny jsou upevněny silnými nitěmi, které není třeba zpracovávat. Aby se zabránilo komplikacím, měla by se žena řídit těmito doporučeními:

 • vyměňte těsnění tak často, jak je to možné;
 • nepoužívejte tampony;
 • sledovat čerstvost a pohodlí kalhotek;
 • umýt genitálie;
 • nemilujte se po dobu 2 měsíců (více v článku: intimní život po porodu: proč se nemůžete milovat po dobu 2 měsíců?);
 • zdržet se zvedání závaží;
 • sledovat stoličku (pokud se vyskytnou problémy, informujte lékaře).

Stehy po prasknutí aplikovaném na perineum se nazývají externí (viz foto). Pro postup šití lze použít jak neabsorbovatelné nitě, tak nitě, které je třeba sledovat a zpracovávat. Dojde-li k uzdravení bez komplikací, je sešva odstraněna v nemocnici 5 dnů po zjizvení. Pod dohledem lékařů jsou jizvy denně ošetřovány zdravotní sestrou. Ke zpracování se používají antiseptická řešení. Pokud je to nutné, pokračujte v tom doma..

Někteří lékaři mají perineální řezání postup. Operace se nazývá epiziotomie. Stojí za zmínku, že mnoho odborníků dodržuje přirozený porod a nezasahuje do práce. Provádí se v následujících případech:

 • existuje riziko vážného prasknutí perineu při různých kožních onemocněních;
 • žena má patologie, ve kterých jsou přísné pokusy zakázány;
 • porod začal před plánovaným termínem;
 • dítě je těžké;
 • žena očekává dvě nebo více dětí;
 • plod je abnormálně lokalizován, existuje riziko zranění.

Self-absorbable a syntetický

Samo-vstřebatelné stehy jsou navrstveny speciálními nitěmi, které nemusí být odstraněny, protože se absorbují a postupně vycházejí z tkání. Používají se pro vnitřní slzy při absenci péče. Po aplikaci se vlivem vody a bílkovin vlákna rozpustí, okraje lézí se sešívají.

Pro vnější trhliny se používají syntetické švy. Při zjizvení tkáně musí být odstraněny. Vypadají jako obyčejná vlákna, ale mají silnější strukturu.

Porod: jaké jsou operace

1. Cesarean sekce

Toto je jedna z nejčastějších operací (podle statistik je téměř každá třetí žena nyní poražena řezem v přední břišní stěně). Téměř vždy je kůže pitvaná nad ochlupením. Toto místo lze následně snadno schovat pod spodní prádlo. Řez je zpravidla šit intradermálně: díky této technice (samovolně vstřebatelná nit je hluboko v podkožní tkáni) nebude podél jizvy mnoho příčných jizev..

2. Disekce perineum

V procesu přirozeného porodu nastává situace, kdy je v zájmu narozeného dítěte nutné rychle zvětšit velikost východu nebo zabránit zlomení perineu. K tomu se používá pitva zvaná epiziotomie. Existují 3 možnosti pro řez: perineotomie (přímý řez od zadní adheze vagíny ke straně konečníku), střední a střední laterální epiziotomie (možnosti pro laterální řez perineum). Hlavní důvody pro provedení operace:

 • snížit počet komplikací z perineálního poranění (řez se uzdravuje lépe než prasknutí);
 • pomáhat plodu při narození, aby se zabránilo poranění dítěte;
 • pro urychlení porodu v případě ohrožení života plodu.

3. Slzy pochvy a krku

Bohužel, někdy v době narození hlavy dítěte, děložního čípku, vaginální stěny a perineumu. Všechna tato traumatická zranění musí být sešita..

4. Hluboké mezery

Ve zvláště obtížných případech, kdy hloubka perineálních prasknutí dosáhne konečníku, musí být rána sešita ve vrstvách, opatrně a odděleně, sešitím konečníku, svalů a kůže perineum. Péče o stehy po porodu pro takové rány je velmi obtížná, vyžaduje pomoc zvenčí a délka úplného zotavení se táhne několik týdnů..

Jak dlouho se stehy léčí??

U všech žen se jizva léčí různými rychlostmi. Účinnost ovlivňuje genetický faktor a vlastnosti epidermis. Některé ženy trpí nezdravěnými ranami několik měsíců. Švy na děloze a pochvě se zpravidla léčí 2 týdny po narození. Jizvy projdou po měsíci.

Lékaři věří, že udržení normálního životního stylu urychluje proces hojení, takže ženy, které mají vnitřní švy, přinášejí kojence druhý den po porodu. Žena v porodu by však měla být na její stav pozorná a informovat lékaře o změnách, které se objevily. Silná bolest a změny v sekrecích by měly upozornit.

Jaké komplikace mohou být při šití?

Žena a po dvou týdnech po porodu velmi často pociťují bolest a nepohodlí. To je signál, že něco bránilo uzdravení, a to je spojeno s různými komplikacemi - v tomto případě bude vyžadován lékařský zásah, léčba a léčba stehu po porodu speciálními drogami. Proto by mladá matka měla být velmi pozorná a citlivě naslouchat svým vlastním pocitům, velmi pečlivě sledovat proces hojení porodních poranění.

Bolest:

 1. pokud se jizvy nezdraví velmi dlouho, bolí, ale během lékařského vyšetření nebyly zjištěny žádné patologie nebo zvláštní problémy, lékař může doporučit zahřátí;
 2. jsou prováděny nejdříve 2 týdny po porodu, aby se děloha mohla stahovat (více o obnovení dělohy po porodu);
 3. pro tento postup použijte „modrou“, křemennou nebo infračervenou lampu;
 4. zahřívání se provádí po dobu 5 až 10 minut ze vzdálenosti 50 cm;
 5. to lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem;
 6. Masť „Kontraktubeks“ pro hojivé švy může také zmírnit bolest: nanáší se 2krát denně po dobu 2-3 týdnů.

Šev byl otevřen:

 1. pokud je šev otevřen po porodu, je přísně zakázáno dělat cokoli doma;
 2. v takovém případě musíte zavolat lékaře nebo sanitku;
 3. pokud byla skutečně diagnostikována rozpornost stehu po porodu, nejčastěji se překrývají;
 4. ale pokud se rána již uzdravila, nebude to vyžadovat žádný lékařský zásah;
 5. v takových případech lékař po vyšetření předepíše, jak zpracovat stehy po porodu: obvykle se jedná o masti na hojení ran nebo čípky.

Svědění

 1. ženy si velmi často stěžují, že svěří po narození, a to velmi - zpravidla to neznamená žádné odchylky a patologie;
 2. svědění je nejčastěji příznakem hojení, takže by u ženy nemělo vyvolávat úzkost;
 3. aby se tento nepříjemný, i když příznivý příznak nějak zmírnil, doporučuje se častěji omývat vodou při pokojové teplotě (hlavní věc nemá být horká);
 4. to platí také pro případy, kdy je šev tažen: takto dochází k jejich uzdravení; ale v tomto případě se zkontrolujte sami, jste příliš brzy na to, abyste si sedli a nemusíte nosit závaží.

Vymezení:

 1. pokud si žena všimla nepříjemného, ​​neobvyklého výtoku (nezaměňovaného s obnovením menstruace), zápachu špatného a podezřelého hnědo-zeleného zabarvení, může to znamenat hnisání, což představuje vážné zdravotní riziko;
 2. pokud šev slaví, musíte o tom rozhodně informovat lékaře;
 3. komplikace, jako je zánět stehů po porodu nebo jejich nesoulad, se mohou projevit - oba případy vyžadují lékařský zásah;
 4. pokud došlo k infekci, mohou být předepsána antibiotika;
 5. z vnějšího ošetření se doporučuje mařit Malavit mastí, Levomekol, Solkoseril, Vishnevsky masti;
 6. pokud jizvy hnisají, pouze lékař jim může předepsat, jak je léčit: kromě výše uvedených protizánětlivých a hojivých gelů a mastí se používají také chlorhexidin a peroxid vodíku, které dezinfikují dutiny rány.

Krvácející:

 1. pokud po porodu je pravděpodobné, že došlo k porušení základního pravidla - nesedejte první týdny: tkáně jsou napnuté a povrchy rány jsou odkryty;
 2. v tomto případě se nedoporučuje řešit problémovou oblast sami, ale kontaktovat přímo odborníka;
 3. může být vyžadována změna;
 4. ale nejčastěji stačí použít masti a gely na hojení ran (například „Solcoseryl“).

Pokud první dny uplynuly bez výše uvedených komplikací a zvláštních obtíží, proběhne další postup - odstranění stehu po porodu, který provádí specialista ambulantně. Je také morálně nutné se na to připravit, aby nedošlo k panice a nebát se.

Jaké jsou důsledky?

Pokud se do rány dostanou patogenní mikroorganismy a různé bakterie, může dojít ke zpoždění šití. Proces nastává, když je poškození ošetřeno nesprávně. Pokud poporodní jizvy bolí, může to znamenat:

 • Hnisání švu. Příznaky tvorby hnisu jsou silné bolesti a syčení při ošetření povrchu peroxidem vodíku. Bez včasného ošetření se zvyšuje tělesná teplota ženy. Pokud dojde k hnisání, je třeba užít antibakteriální látky..
 • Divergence švu. To je nebezpečná komplikace, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Je třeba poznamenat, že v některých případech je nutná další operace. U nesouladu se u ženy vyvíjí krvavý výboj a bolest. Čím rychleji uvidíte lékaře, tím méně komplikací bude..
 • Zánět. Při zánětlivém procesu žena bolí a táhne šev v různých polohách těla. Zánět může vést k sepse, takže potřebujete odbornou pomoc.

Poporodní krize: budoucí předpovědi

S perineálními slzami a také s epiziotomií se stehy aplikují ihned po porodu. Aby nedošlo k zánětlivému procesu, je nutné přesně vyrovnat rány. Pokud nejsou textilie dobře sešité, jsou možné trhliny, hnisání a dlouhá doba zotavení. Proces hojení závisí na použitých šicích materiálech. Ve vzácných případech si pacienti stěžují na svědění v perineu. Příčinou může být alergická reakce na vláknité materiály..

Pro každou ženu je proces obnovy individuální. Jizvy přestanou bolet v některých po 5-6 týdnech, jiné trvat měsíce. Mnoho žen v práci nedokáže pochopit, proč jizvy svědí. Pokud není přítomna silná bolest, je podmínkou normální. Jizva svěří, když se uzdraví. Pro odstranění svědění je nutné častěji mýt studenou vodou. Specialisté doporučují provádět speciální kontrakce Kegel, která pomáhají obnovit vaginální svaly.

Některé ženy se zajímají o to, jaký lék pomůže vyhladit vnější jizvy. Lékaři často předepisují Kontraktubekovu mast, kterou začnou rozmazávat po uzdravení stehu. Recenze žen při porodu ukázala, že gel může zlepšit kosmetický účinek jizev, učinit je lehčími a méně znatelnými. V císařském řezu nebudou kosmetické části viditelné po 8 až 12 měsících.

Než se švy musí zacházet tak, aby se hojily rychleji?

Chcete-li léčit stehy po porodu, musíte:

 • Hygiena. Postupy s vodou by měly být prováděny každé 2 hodiny a vždy po močení. Mýdlo by se mělo používat dvakrát denně, v ostatních případech dostatečně čistou teplou vodu. To je nezbytné, aby se zabránilo vysušení horních vrstev epidermis. Můžete použít odvar z léčivých bylin, například heřmánku a měsíčku. Tyto rostliny mají protizánětlivé účinky..
 • Větrání švu. Po procedurách s vodou stačí perineum poklepat ručníkem bez vláken a poté několik minut chodit bez spodního prádla. Vzduchový přístup výrazně urychluje proces hojení..
 • Nosit pohodlné spodní prádlo z přírodních tkanin.
 • Včasná výměna gynekologické podložky.
 • Soulad s dietou. Je nutné jíst jídlo, které nezpůsobuje zácpu.
 • Ošetření perineu peroxidem vodíku.
 • Mazání jizvy „zelenou“ (je třeba ji zpracovat v blízkosti rány).
 • Použití speciálních mastí, jako je Levomekol.

Pokud dojde k silné bolesti, je povolen ibuprofen nebo jiné léčivo, které není během kojení kontraindikováno. Možnost použití jiných prostředků by měla být konzultována s odborníkem. Lékař vysvětlí, proč by se některé typy léků neměly užívat..

Je bolestivé odstranit stehy po porodu? Někteří pacienti cítí odstranění nití, někdo je zraněn. K úplnému uzdravení dochází za 2-4 týdny.

Léčení životního stylu

Lékaři nesmějí sedět na hýždě, aby se zabránilo šíření tkáně v ráně.

Kolik nemůžete sedět po porodu se švy?

Období závisí na velikosti sekce. Mnoho lékařů se podle starého pravidla řídí tím, že počet týdnů odpovídá počtu stehů. Proto s malým řezem, který vyžadoval 3 stehy, si nemůžete sednout po dobu 3 týdnů. Ti, kteří mají 5 stehů, musí ležet nebo stát po dobu 5 týdnů. Zákaz sezení dělá v nemocnici zvláštní způsob života:

 • dítě bude muset být krmeno, zatímco leží na boku;
 • Abyste vstali z postele nebo zkušebního křesla, musíte se soustředit na stranu stehna;
 • musíte jíst, když stojíte, v jídelnách porodnic jsou pro tento účel na úrovni hrudníku vybaveny speciální vysoké stoly;
 • doma také musí jíst stát nebo ležet.

V předstihu musíte přemýšlet o okamžiku propuštění z nemocnice a dopravy domů. Pro mladou matku potřebujete prázdné zadní sedadlo auta, aby se mohla volně naklánět po boku.

Hygienické postupy při hojení šicích materiálů se provádějí po každé návštěvě toalety. Pokud je v pokoji bidet, usnadní se praní. V ostatních případech musíte použít sprchu. Proud vody směřuje zepředu dozadu. Nemůžete se pokusit vyplnit ji do vagíny, umyjte si tuto oblast prsty. Chcete-li perineum omýt, použijte samostatnou houbu, která není určena pro zbytek těla.

V prvním měsíci poporodní periody nemůžete ležet v horké lázni, je to škodlivé pro stahující dělohu a jizvu na perineu. Hlavním způsobem mytí se stává sprcha.

Perineum navlhčete samostatným ručníkem, který se mění po každém použití..

Po propuštění z domova nemůžete okamžitě přepnout na krajkové, syntetické nebo zeštíhlující spodní prádlo. Nedovoluje tělu dýchat a modely pull-down narušují mikrocirkulaci a zhoršují hojení..

Po porodu mohou mít ženy problémy s pohybem střev. Bolest v perineu se také objevuje po normálním porodu a ti, kteří měli epiziotomii, mají silnější nepohodlí. Mnozí se proto bojí vyprázdnit střeva.

První nutnost k defekaci se objeví za 2-3 dny. Nelze je omezovat. V opačném případě výkaly ztrácí vodu, kondenzují, dochází k zácpě. Pak jít na záchod bude mnohem bolestivější.

Pokud se touha vyprázdnit střeva sama neobjeví nebo existuje strach kvůli epiziotomii, lze použít projímadla:

 • Ricinový olej;
 • roztok laktulózy (Dufalac);
 • microclysters Microlax.

Alternativou k projímadlům je klystýr. Tomu lze zabránit při správné výživě. Ženám se doporučuje vyloučit potraviny, které přispívají k upevnění stolice a rozvoji zácpy:

 • pečení, pečivo z bílé mouky;
 • rýže;
 • brambory;
 • silný čaj.

Ve vaší každodenní stravě by měly být potraviny, které obsahují vlákninu a jsou schopny urychlit průchod stolicí střevy:

 • rostlinný olej;
 • švestky
 • sušené meruňky;
 • řepa;
 • otrubový chléb.

Mladá matka by měla jíst hodně zeleniny a ovoce, jíst fermentované mléčné výrobky, nízkotučné maso, aby stolice zůstala normální. Kojící matka má zvýšenou potřebu tekutin. Nedostatek vody povede k rozvoji zácpy a zhoršení hojení, takže je nutné pít 2-2,5 litru denně.

Životní styl se švy po porodu

V prvních dnech vzhledu dítěte by žena v porodu měla brát v úvahu její postavení, ne sedět a vědět, kolik sutur se hojí po porodu. Je to nezbytné pro aktivní život bez následků..

PŘEČTĚTE SI TAK: jednorázové kalhotky pro první měsíc po porodu

Ženy s stehy by měly pečlivě sledovat své zdraví po porodu. Drobné změny stavu jsou důvodem návštěvy prenatální kliniky.

Pro snížení rizika komplikací by žena neměla:

 • Sedět v poloze 14 dní po narození. Za prvé, židle by měly být tvrdé, protože když sedí na měkkém povrchu, zvyšuje se zatížení švu. Posaďte se pomalu a opatrně..
 • Koupat se. Po narození dítěte se děložní hrdlo nezavře úplně. Návrat do původní polohy vyžaduje určitý čas. Patogenní mikroorganismy snadno pronikají otevřeným krkem. Žena se raději osprchuje.
 • Odložit močení. Plný močový měchýř zpomaluje kontrakce dělohy. Kromě toho častá přítomnost močového měchýře v plném stavu může vyvolat rozvoj zánětu v genitourinárním systému.
 • Existují zakázané produkty. Po jídle má příznivý vliv na trávicí systém dítěte a matky.
 • Užívejte nelegální drogy.
 • Běh, skok, jízda na kole. Seznam povolených cviků a doba po porodu, skrz které je lze provést, je třeba zkontrolovat u svého lékaře.

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Co dělat, když se švy rozpadly?

Pokud jsou stehy po porodu bolestivé, může to znamenat nesoulad. Divergence šic po každém porodu je charakterizována výskytem ostré bolesti, horečky, zimnice a specifického výboje z rány. Z těchto příznaků můžete pochopit, že žena začala patologický proces.

Pokud jsou tyto příznaky nalezeny, je třeba navštívit prenatální kliniku. Pokud jsou švy otevřené, mohou nezávislé akce situaci snadno zhoršit. Okraje tkání lze oddělit díky ženskému předčasnému sezení, sexu a aktivním sportům..

Lékař pečlivě prozkoumá rušivé místo a určí míru nesrovnalosti. Pokud se šev po zákroku rozšířil na více místech, ale obecně jizva zůstala silná, předepíše gynekolog pouze masti na hojení ran a odpočinek. V případě silného rozporu musí být proveden nový řez, po kterém následuje šití. Procedura se provádí v anestézii, protože během ní žena cítí silnou bolest..

Sdílejte s ostatními!

Jak zmírnit bolest

V procesu hojení šití dochází ke kontrakci tkání - povrchy rány se zmenšují a rána se uzavře jizvou. Je proto normální, že stehy po porodu bolí, stejně jako jakékoli jiné poškození, které narušuje integritu tkání svalu a epitelu. Nepohodlí - bolest a svědění v perineu se mohou projevit až 6 týdnů po porodu.

Pokud je bolest jiné povahy, a ještě více, když začalo hnisání švů, musíte navštívit lékaře.

Pokud je bolest silná, která se objevuje v prvních dnech po porodu, pak aplikace perineum nachlazení, léky proti bolesti mohou pomoci vyrovnat se s ní. V porodnici podávají injekce, doma si můžete užívat ibuprofen (nurofen), který není během kojení kontraindikován a má protizánětlivý účinek. Chcete-li zmírnit bolest během močení, můžete zkusit močit, když stojíte v koupelně, nohy od sebe.

Na co se musíte připravit?

Doba hojení pooperačních švů závisí na několika faktorech..

Klíčové faktory:

 • fyziologické rysy;
 • druh šicího materiálu;
 • oblast poškozené tkáně;
 • kvalita antiseptického ošetření.

Bezprostředně po porodu budou porodní asistentky zpracovávat vnitřní a vnější stehy. Přestože zpravidla vnitřní švy nevyžadují samostatné zpracování. Mnoho lékařů používá materiál, který se sám během několika dnů rozpustí. Ale nepohodlí a bolest mohou přetrvávat čtyři až šest týdnů. A v některých případech, s rozvojem komplikací, se to může prodloužit na šest měsíců.

Důležité! Do dvou měsíců po porodu v přítomnosti mezer je nutné zcela opustit sexuální aktivitu. Jinak může být proces hojení opožděn..

Rovněž stojí za zmínku, že by měla být brána v úvahu hygiena. Během několika týdnů po porodu se lochie odlišuje. A takové prostředí, jak víte, je ideální pro reprodukci bakterií a infekčních patogenů. Vnější genitálie je vhodné pravidelně umývat, nejméně dvakrát denně, pomocí studené vody. Horká voda a vany mohou způsobit krvácení švů..

Lékaři však vždy nepoužívají materiály, které se rozpouštějí samostatně. Někdy je nutné instalovat kovové svorky nebo vytvořit švy, které musí být odstraněny ve stacionárních podmínkách. Jak ukazuje lékařská praxe, tyto stehy, včetně po císařském řezu, se odstraní šestý den, kdy je nově razená matka stále na porodnici. Ale v budoucnu to všechno záleží pouze na ženě: jak bude zpracovávat švy a řídit se všemi doporučeními lékaře.

Cesarean sekce


Švy po císařském řezu vyžadují zvláštní pozornost a péči
Porod cisařským řezem je velmi odlišný od přirozeného - každý to ví. Proto, když už mluvíme o poporodní stehy, člověk nemůže selhat dotýkat se tématu císařského řezu. Při operaci se disekuje několik typů měkkých tkání najednou, které jsou poté spojeny tvrdými nitěmi. Dnes se doporučuje provést příčný řez v děloze, takže pravděpodobnost velké ztráty krve se sníží a navíc se poporodní rána zhojí rychleji.

Jak moc se steh rozpustí po nepřirozeném porodu císařským řezem? Pokud mluvíme o vláknech, které se pak vyřeší samy, bude to trvat alespoň 3 týdny, někdy i více. Pokud se používají chirurgické švy, rána se uzdraví déle, a to i přesto, že samotné švy se odstraní téměř za týden, úplné uzdravení se uskuteční za měsíc, ne dříve.

Důležité! Proces může být mírně urychlen, pokud dodržujete všechna lékařská doporučení, pravidelně se starejte o ránu.

Kdy si mohu sednout po porodu s stehy?

Mnoho „zkušených“ žen v práci ví, že narození dítěte ne vždy hladce. Velká velikost plodu, pánevní prezentace plodu, rychlé dodání a v některých případech i nedostatek profesionality lékařů často vedou k vnitřním nebo vnějším prasklinám. Naštěstí je dnes zdravotničtí pracovníci dovedně a rychle šít. Přesto přítomnost šití přináší mladé matce spoustu nepohodlí a starostí, zejména pokud jde o vnější slzy nebo poranění perineu, které jsou dnes nejčastějším důsledkem porodu..

Tváří v tvář tomuto problému se nově mumie ptají na rozumnou otázku: kdy si mohu sednout? Dobře tedy, pojďme na to podrobněji..

Posaďte se, nebo ne?

Odpověď na tuto otázku se týká všech žen, které mají stehy, a to již v den propuštění z porodnice. Chůze s dítětem v náručí z nemocnice není možnost. Jak být Co dělat?

Druhy švů

Okamžitě bych rád upozornil nastávající matky, že v některých případech mohou porodníci-gynekologové provést řez v perineální oblasti během procesu porodu, aby se usnadnil výskyt drobků ve světle. Samozřejmě, stejně jako to, bez absolutních indikací pro epiziotomii, nikdo nemá právo uchýlit se.

Seznam indikací:

 • vícenásobné těhotenství;
 • velké ovoce;
 • nepružnost tkání v perineu;
 • přítomnost švů po předchozím doručení;
 • předčasné doručení;
 • přítomnost rizika prasknutí tkáně;
 • nesprávná prezentace plodu uvnitř lůna;
 • neschopnost tlačit.

V těchto případech může lékař okamžitě provést malý chirurgický zákrok. Po úspěšném doručení se samozřejmě na řez aplikují stehy. Délka řezu je zpravidla malá. Někdy je však nutné uložit vícevrstvé chirurgické stehy. Mohou se hojit déle - až několik měsíců.

Jak však již bylo zmíněno, ne každý musí provést epiziotomii. Často se stává, že stěny vagíny, perineální tkáň zvenčí nebo děložní čípek jsou roztrhané. K tomu může přispět mnoho důvodů. Očka se samozřejmě také aplikují na poškozenou tkáň..

Stehy po porodu než zpracování, kdy se uzdraví a jak se vypořádat s bolestí

Během porodu se často vyskytují případy prasknutí vagíny, dělohy nebo perineum ženy. Obecně se uznává, že tato situace nepředstavuje zvláštní nebezpečí, protože lékaři mohou rychle a přesně uzavřít mezery.

Ve skutečnosti to vše není tak snadno tolerováno. Zaprvé, šicí proces je poměrně bolestivý postup. Za druhé, vnější stehy po porodu mohou mladé matce přinést spoustu dalších starostí.

Musíte vědět, jak minimalizovat riziko roztržení a odstranit všechny následky zranění. Správná poporodní péče o takové jizvy bude přímo záviset na místě, kde byly použity stehy..

Funkce zranění

Porod není vždy jednoduchý proces, velmi často po něm dochází k nějakým zraněním - mezerám a částem genitálního traktu, na které jsou navrstveny vnější a vnitřní stehy. Poranění může být vnitřní - trhliny na děložním čípku nebo pochvě, stejně jako vnější - trhliny a incize samotného perineum.

Po narození, které se odehrálo přirozeným způsobem, porodník sám zkontroluje mezery a pokud je zjistí, zašije je.

Není-li sešívání provedeno, může po porodu dojít ke vzniku porodního oddělení kvůli krvácení, které se otevřelo nebo se v nich rozvíjí infekce, a v budoucnu to může vyvolat prolapsu vnitřních orgánů a inkontinenci moči a stolice..

 1. Proces aplikace vnějších a vnitřních stehů trvá déle než jednu minutu a vyžaduje vysoce kvalifikovaného specialistu a připravenost ošetřujícího specialisty, a pokud dojde k prasknutí na děložním čípku, musí být chirurg skutečným virtuosem kvůli nepřístupnosti a riziku poškození blízkého močového měchýře nebo močovodů..
 2. Vnitřní stehy po porodním procesu na děložním čípku, pochvě a samotné děloze musí být aplikovány za použití absorbovatelných stehů z biologického nebo polosyntetického materiálu. Pokud se deformuje pouze děložní čípek, pak v tomto případě není nutná anestézie - po porodu nemá zvýšenou citlivost. Ve všech ostatních situacích se používá celková nebo lokální anestézie..
 3. Svalové vrstvy během ruptury a incize perineum by měly být také sešity speciálními vstřebatelnými stehy a kůže je velmi často sešita neabsorbovatelnými materiály na šití. Jsou odstraněny i v nemocnici nebo na prenatální klinice po 3-7 dnech po narození dítěte, když je šev zcela zahojen. Tento postup je velmi bolestivý, z tohoto důvodu je nutná anestézie.

Důvody pro mezeru

Důvody této mezery jsou četné. Může to být opomenutí dodržovat doporučení porodníka během pokusů a přítomnost jizev na stecích uložených při předchozím porodu (jizva zahrnuje nepružnou pojivovou tkáň), rychlé nebo příliš dlouhé narození, anatomická struktura pánve, velká hlava dítěte, lepkavá prezentace, nízká elasticita mateřské tkáně.

 • Přístup k epiziotomii - pitva perineum - se u porodníků liší. Pro některé není tato práce komplikovaná a neobvyklá, používá se masivně, aby se zabránilo prasknutí perineum. Zbytek lékařů se snaží tento proces učinit co nejpřirozenějším, takže zasahují pouze tehdy, když je již jasné, že mezeře nelze zabránit. Pokud se instrumentální práce provádí pomocí kleští nebo vakuového extraktoru, je nejlepší nejprve pitvat perineum.

Snížení teploty v časném a pozdním těhotenství

Současně má chirurgie oproti prasknutí několik výhod. Rozštěpená tkáň je technicky mnohem snazší než přišití. Rána má rovnoměrné okraje, takže proces hojení a hojení je rychlejší a vytváří se více estetická jizva.

Proces hojení švů

Pokud jsou švy interního typu a postup přišití je proveden správně, bolest bude pociťována pouze několik dní. Zvláštní péče není nutná vůbec a nemusíte odstraňovat švy, protože jsou vyrobeny z absorpční nitě.

Samo vstřebatelné stehy po narození z přírodních nití (katgut) se úplně absorbují po jednom měsíci a ze syntetického materiálu po dvou až třech měsících. Vnitřní švy se hojí mnohem rychleji av extrémních a velmi vzácných případech se mohou lišit..

Pokud se na perineum umístí vnější švy, stane se úplně jiná věc. Při takovém poporodní poranění bude velmi obtížné a nepříjemné se pohybovat, často se vyskytují problémy s odchodem na záchod, zatímco je naprosto zakázáno sednout, protože švy se mohou rychle rozptýlit. Zákaz sezení bude platit 14 dní, po kterém můžete zkusit sedět na tvrdých površích.

Pokud jsou na perineum položeny stehy stehů, nemusíte se příliš obávat, pokud si za týden všimnete, že se kousky nitě odtrhnou - v tak krátké době materiál úplně ztratí svou sílu a začne se trhat na kousky.

Švy rozhodně nebudou součástí, pokud se samozřejmě nebudete pohybovat příliš aktivně. Jak dlouho bude proces resorpce materiálu trvat, bude přímo záviset na rychlosti metabolismu v ženském těle.

V některých případech je katgut špatně absorbován nebo nezmizí ani po 6 měsících po šití.

Šicí materiály z neabsorbovatelných nití z perineu budou odstraněny po 3 až 7 dnech po narození dítěte. Pokud se to v nemocnici neděje, odstranění stehů by měl provést gynekolog sám na prenatální klinice. Při tomto postupu může žena cítit bolest. Ale ve většině případů je taková bolest docela tolerovatelná, v extrémních případech můžete trvat na místní anestezii.

Příčiny hojného a normálního výboje u ženy

Péče po porodu

To, jak se budou stehy hojit, je ovlivněno rychlostí léčení jednotlivých lézí a jejich tvarem..

K úplnému uzdravení dochází nejčastěji za měsíc, průměrná doba je 14 dní.

Před i po procesu odstraňování švů je musíte pravidelně zpracovávat. To je velmi důležité, protože poporodní sekrece a neustále vlhké prostředí v perineu ovlivňují rychlé množení mikrobů. Při neodborné péči mohou švy jednoduše ochutnat a proces zotavení bude zpožděn později..

Je důležité vědět, jaké prostředky je třeba zpracovat. Stejně jako v nemocnici je třeba ránu ošetřit dvakrát až třikrát denně. Léčba by měla být prováděna antiseptickými roztoky nebo antibakteriálními masti, které inhibují rychlý růst bakterií, které způsobují zánětlivé procesy. Nejběžnějšími nástroji, které lze snadno najít v domácím lékařském kabinetu, jsou známá zpětná vazba, peroxid vodíku, manganistan draselný a chlorhexidin. Z mastí je běžný lék nazývaný Levomekol. Zpracování musí být provedeno, aniž by bylo sedět.

Pokud zajistíte přístup k perineu vzduchem, proces hojení půjde mnohokrát rychleji. K tomu noste prodyšné podložky vyrobené z přírodního materiálu a nenoste příliš těsné spodní prádlo. Nejlepší možností by bylo zajistit „větrání“ během spánku na speciální absorpční pleně nebo olejové utěrce pomocí jednoduchého hadříkového pleny.

Z lidových léčivých přípravků proces hojení urychluje proces hojení oleje z čajovníku nebo oleje z rakytníku. Je také nutné dodržovat hygienická pravidla, která pomohou rychle zahojit zanícenou oblast.

Jak zmírnit bolest

Když se stehy uzdraví, dojde k rychlému utažení tkáně - povrchy rány se začnou stahovat a rána se uzavře další jizvou. Je tedy zcela přirozené, že stehy po jejich aplikaci bolí, stejně jako jakákoli jiná poškození svalů a epitelu. Žena zažije bolest a nepohodlí během následujících šesti týdnů po porodu.

Pokud je bolest příliš silná, která se nejčastěji vyskytuje v prvních dnech po narození dítěte, mohou ji pomoci studené předměty připojené k perineu a další léky proti bolesti, které ji pomohou překonat..

V porodnici lze podávat injekce, doma si můžete vzít lék Ibuprofen (Nurofen), který není kontraindikován během kojení..

Chcete-li se cítit méně nepohodlí při močení, můžete zkusit nepoužívat toaletu, ale močit, když stojíte ve vaně s nohama od sebe.

Krevní koagulogram: přepis, tabulka a norma

Švy

Velmi zřídka, ale stává se, že se švy částečně nebo úplně liší. K tomu může dojít v důsledku zvedání příliš těžkých věcí, předčasného nástupu pohlavního styku po porodu, náhlého sezení a dalších rychlých pohybů, které zvyšují tlak na oblast genitálií..

V porodnici se silnou divergencí je šev obvykle znovu aplikován. Příznaky divergence švu:

 • silný výboj z rány,
 • otok,
 • bolest.

Co by tedy měla žena dělat? Nejprve musíte jít na schůzku gynekologa. Pokud je přišito několik stehů najednou, můžete vše nechat tak, jak je. V jednodušších situacích, kdy neexistuje žádné zvláštní nebezpečí pro zdraví, dojde k uzdravení samo o sobě, ale v budoucnu může být nutné provést plastickou chirurgii vnějších pohlavních orgánů.

Nejčastější komplikace

Nejčastěji ženy pociťují nepohodlí a bolest několik týdnů po porodu.

Zesílení bolesti nebo její neustálá povaha naznačuje, že něco narušuje normální hojení, což může vést k různým komplikacím - v tomto případě k zásahu lékaře, k léčbě a ke komplexní léčbě stehu speciálními prostředky.

Mladá matka by měla být velmi ohleduplná ke svému stavu a poslouchat její pocity, pečlivě sledovat proces hojení a obnovit poporodní poranění.

 1. Pokud jizvy přetrvávají po dlouhou dobu a nehojí se, ale během vyšetření nejsou detekovány žádné patologie, může lékař předepsat průběh fyzioterapie - například zahřátí.
 2. Oteplování se provádí nejdříve několik týdnů po narození, aby se děloha mohla plně uzavřít.
 3. Pro zákrok se používá infračervená nebo křemenná lampa..
 4. Zahřívání trvá 5 až 10 minut ze vzdálenosti 50 centimetrů.
 • Zahřívání může být provedeno také samostatně doma po prohlídce ošetřujícím specialistou
 • Je také možné zmírnit bolest mastí pro hojení kloubů Contractubexu, musíte ji používat dvakrát denně po dobu dvou nebo tří týdnů.

Ženy si často po sešívání rány stěžují na svědění a je to velmi závažné - obvykle to nenaznačuje žádné patologie ani komplikace. Svědění je jedním ze symptomů hojení, proto by u ženy nemělo vyvolávat zvláštní úzkost.

Pro zmírnění nepohodlí se musíte omývat častěji vodou při pokojové teplotě (hlavní věc je, že není horká).

Stehy po porodu: 2 typy a důsledky

Samorezavé švy: výhody

Poporodní švy lze rozdělit na interní a externí. Vnitřní vynucení s prasknutím děložního čípku a stěn vagíny. Příčinou je rychlé dodání, velký plod a neúplné otevření dělohy.

Self-absorbable stehy se používají hlavně pro vnitřní zranění orgánů..

Přístup k švům je obtížný a není nutný nový zásah. Doba resorpce přímo závisí na složení vláken. Materiály se považují za absorbovatelné, pokud se jejich pevnost ztratí po dobu 30-60 dnů. Vliv vody a bílkovin na složení šicí tkáně.

Pro šití použijte:

 1. Catgut, vlákna zmizí od 30 do 120 dnů, v závislosti na tloušťce materiálu.
 2. Lavsan - od 20 do 50 dnů.
 3. Vicryl - 50–80 dní.

Samorezavé švy nevyžadují další zpracování. Za měsíc se rozhodnou sami. Je nutné pouze dodržovat osobní hygienu, vyhýbat se sexuálním vztahům po dobu 2 měsíců, nenosit těžkosti a včasně předcházet problémům s pohybem střev. Lékaři doporučují vzít před jídlem lžíci rostlinného oleje, aby se usnadnil proces stolicí..

Kolik šití se hojí po porodu: naléhavá otázka žen při porodu

Vnější stehy po porodu se ukládají, když se zlomí zadní komisař nebo když se porine perineum. Epiziotomie je chirurgický řez provedený za účelem prevence prasknutí pochvy a volného průchodu plodu v komplikovaných porodech. Šití rovnoměrného řezu je méně bolestivé a lepší. Přírodní slzy se hojí dlouho a vypadají méně esteticky.

Indikace pro chirurgický řez:

 1. Hrozba prasknutí perineum, které je vizuálně diagnostikováno se silným natahováním tkání k průhlednosti. Může se vyskytnout u těhotných žen trpících cukrovkou, kožními chorobami, suchou epidermou.
 2. Usnadnit pokusy těhotných žen s patologií kardiovaskulárního systému.
 3. Abnormální krvácení urychluje proces porodu.
 4. Předčasné narození.
 5. Velké ovoce.
 6. První vícenásobné těhotenství.
 7. Riziko poranění plodu v důsledku nesprávné prezentace pánve.

Episio incize je mnohem lepší než ruptní rána. Ploché okraje se snáší stehem a fyziologicky je sladí. Šev se hojí rychleji bez hnisání a otoků. Na vnější švy jsou obvykle aplikovány kapron, vikrilovye, hedvábné vlákno. Samy se nerozpouštějí samy, ale zajišťují pevné spojení okrajů rány, šev se neodchyluje.

Rány se hojí ve dnech 10-14, pokud nedošlo k žádným komplikacím.

Po celou dobu bude žena pociťovat bolest při chůzi, sezení a vyprázdnění. Mnoho žen se zajímá o otázku: po jak dlouho budou stehy odstraněny? Obvykle se postup provádí 5-7 dní po operaci, s normálním hojením.

Jak léčit stehy rychleji po porodu: standardní pravidla

Vnitřní švy ve většině případů ženu neobtěžují. Zvláštní pozornost je věnována vnějším ranám. Chcete-li léčit stehy rychleji, musíte dodržovat některá pravidla. První 3 dny musíte umýt teplou vodou každé 2 hodiny.

Péče o sterilní ručník bez chloupků, pouze osušení. Pro zpracování perineum zeleným manganistanem draselným nebo manganistanem draselným provádí tyto postupy v nemocnici zdravotní sestra. Často se mění poporodní podložky.

Používejte pohodlné spodní prádlo z přírodních materiálů.

Aby se zabránilo štípání švu, je zakázáno:

 • Posaďte se prvních 10 dní;
 • Zvedněte závaží po dobu 60 dnů, s výjimkou vašeho dítěte;
 • Mít sex na měsíc;
 • Hřebenové švy.

Po několika dnech můžete sedět v práci, nejprve na jedné hýždě, pak se můžete plně opřít o křeslo. Je nutné zajistit jemný pohyb střev.

Za tímto účelem přísně sledujte výživu a vyhýbejte se zácpě. Rovněž se nedoporučuje holit do úplného zjizvení.

Takový postup může způsobit vážné podráždění stydkých pysků, což zase vede k zánětu šicí tkáně, silnému svědění a hnisání..

Metoda císařského řezu ovlivňuje hojení ran. Tento postup je považován za operaci skupiny a bolest může přetrvávat několik měsíců..

Při nouzové operaci je řez proveden svisle, od pupku po pubis. V tomto případě jsou břišní stěny sešity, což umožňuje dostatečně dlouhou dobu zotavení. Jemnější je horizontální šev s kosmetickým prošíváním rány.

Tento řez vypadá mnohem lépe a po zjizvení je téměř neznatelný. Po operaci jsou předepsány léky proti bolesti. Nemůžeš si lehnout. Následující den by měla žena vstát.

Pohyb pomáhá zlepšit krevní oběh, pomáhá snižovat dělohu a zlepšovat hojení porodu.

Jak zacházet se stehy po porodu: antiseptika a léky proti bolesti

Po propuštění z nemocnice je nutná péče o stehy v pooperačním období. Zpracování švů doma se provádí peroxidem vodíku a různými krémy: Bepanten, Solcoseryl, Levomekol. Šev na břiše může být ošetřen brilantní zelení, přičemž léčivo se aplikuje kolem rány po dobu 3 týdnů.

K urychlení obnovy pomůže speciální obvaz, který lze zakoupit v ortopedických obchodech.

Mnoho žen uvádí, že stehy po dlouhou dobu bolí, zejména po císařském řezu a perineální ruptuře. Emoční stav žen v porodu během tohoto období je extrémně nestabilní, což může ovlivnit laktaci. Rektální a vaginální čípky pomohou anestetizovat rány: Diclofenac, Ketanol, Voltoren. Chcete-li zjistit, která droga se používá nejlépe, je nutné u dohlížejícího lékaře.

Při nesprávné péči o ránu mohou nastat některé komplikace:

 1. Hnisání švu. Pokud se objeví silná bolest, při aplikaci peroxidu vodíku, sevření rány, tažení, nažloutlý výtok z nich, znamená to, že šrot je slavnostní. Příznaky mohou zahrnovat zvýšení tělesné teploty. Festering jizva v důsledku nesprávné hygieny nebo před narozením infekce. Specialista předepíše další léčbu antibakteriálními léky.
 2. Rozdíly švů. Situace se může objevit v prvních dnech po chirurgickém zákroku nebo po odstranění stehu. Tkáně se mohou rozptýlit z několika důvodů: předčasné sezení, příliš ostré pohyby, špatné přizpůsobení rány, její infekce. Pokud jsou švy doma odděleny, hlavní věcí je včas kontaktovat chirurga. Pokud je to nutné, lékař ránu znovu rozdělí a sešívá.
 3. Zánět šití. Normální je bolest v prvních dnech po narození. Když byly nitě odstraněny, ale je bolestivé stát, sedět a tahat za švy, rány se mohly zapálit. Zde je nutná odborná pomoc..

Pokud po návratu domů rána krvácí, je zjizvená jizva, oblast kolem ní vypadá zarudlá, hnisavý výtok nebo se objeví těsnění, musíte být vyšetřeni gynekologem. Poporodní komplikace vyžadují okamžitou léčbu. Nedbalost k tělu může vést k hnisavému zánětu nebo otravě krví..

Poporodní krize: budoucí předpovědi

S perineálními slzami a také s epiziotomií se stehy aplikují ihned po porodu. Aby nedošlo k zánětlivému procesu, je nutné přesně vyrovnat rány.

Pokud nejsou textilie dobře sešité, jsou možné trhliny, hnisání a dlouhá doba zotavení. Proces hojení závisí na použitých šicích materiálech. Ve vzácných případech si pacienti stěžují na svědění v perineu.

Příčinou může být alergická reakce na vláknité materiály..

Pro každou ženu je proces obnovy individuální. Jizvy přestanou bolet v některých po 5-6 týdnech, jiné trvat měsíce. Mnoho žen v práci nedokáže pochopit, proč jizvy svědí..

Pokud není přítomna silná bolest, je podmínkou normální. Jizva svěří, když se uzdraví. Pro odstranění svědění je nutné častěji mýt studenou vodou.

Specialisté doporučují provádět speciální kontrakce Kegel, která pomáhají obnovit vaginální svaly.

Některé ženy se zajímají o to, jaký lék pomůže vyhladit vnější jizvy. Lékaři často předepisují Kontraktubekovu mast, kterou začnou rozmazávat po uzdravení stehu. Recenze žen při porodu ukázala, že gel může zlepšit kosmetický účinek jizev, učinit je lehčími a méně znatelnými. V císařském řezu nebudou kosmetické části viditelné po 8 až 12 měsících.

Jak zpracovat stehy po porodu (video)

Dodržování hygieny, provádění lékařských doporučení a optimistický přístup přispívají k pozitivní dynamice fúze tkání. Rány se brzy uzdraví, otoky na noze padnou a žena si bude moci plně užívat mateřského štěstí.

Bolesti po porodu bolí - norma nebo porušení, co mám dělat? Pravidla péče o bolest kloubů po porodu

Když se dítě narodí přirozenými cestami, lékaři se někdy musí uchýlit k perineotomii nebo epiziotomii - disekci tkání od vstupu do vagíny ve směru zpět do konečníku nebo v úhlu ke střední linii. Stehy na perineu po porodu vyžadují zvláštní pozornost lékařů a splnění některých doporučení ze strany mladé matky.

Proč steh

Perineotomie je operace, která chrání matku a pomáhá k narození dítěte. Ve druhém období porodu může dojít k nadměrnému roztažení perineálních tkání, existuje nebezpečí jeho prasknutí. To se děje v těchto případech:

 • vysoký rozkrok;
 • tkáňová těsnost u žen, které rodily poprvé po 30 letech;
 • jizvy po předchozím narození;
 • poloha dítěte během porodu, když čelí perineu čelem nebo obličejem (extensorová prezentace);
 • použití porodních kleští nebo vakuové extrakce plodu;
 • úzká pánev;
 • velké ovoce;
 • rychlé dodání;
 • předčasné zoubkování s nesprávným porodem porodní asistentky.

Řez se stejnými okraji se uzdravuje lépe než mezera. Perineum je proto pitvané a po narození dítěte je šité. Uzavření rány se provádí pro jeho včasné uzdravení..

Opatření po řezu

Délka tkáňové disekce je asi 2 - 3 cm, po šití se řez rychle uzdraví. Aby se zabránilo zpomalení a nekomplikování tohoto procesu, měla by mladá matka dodržovat některá preventivní opatření:

 • první den po porodu by měl ležet pouze;
 • od druhého dne je povolen stát a chodit, například žena by měla jíst u zvláštního vysokého stolu, který je v jídelně nemocnice;
 • Můžete sedět pouze 3 dny po odstranění stehů nebo 2 týdny po porodu, nejprve na židlích a poté na měkké posteli nebo pohovce;
 • krmení novorozence by mělo ležet na posteli;
 • správně se starat o rozkrok;
 • vyhnout se zácpě;
 • nosit bavlněné spodní prádlo.

Kdy jsou stehy po porodu odstraněny? K tomu obvykle dochází týden nebo dříve po narození dítěte. Žena by tedy měla být opatrná v prvních 14 dnech poporodního období.

Pokud jsou švy nanášeny pomocí samo-savého materiálu, nemusíte je odstraňovat. Žena je v obvyklém čase propuštěna domů, syntetická vlákna v oblasti řezu úplně zmizí po několika týdnech. Uzly zmizí již 2 týdny po porodu.

Správná péče o intimní místo a švy

Jak zacházet s stehy na perineu po porodu? Použití speciálních antiseptických látek není nutné.

 • Po návštěvě toalety by se žena měla umýt teplou převařenou vodou ve směru od perineum k konečníku a vyprázdnit pokožku čistým hadříkem nebo papírovým ručníkem.
 • Po omytí se doporučuje chvíli lehnout na postel bez pokládání, aby byla oblast švu dobře vysušena.
 • Je také nutné alespoň každé 2 hodiny vyměnit podkožní vycpávky, aby se zabránilo infekci.

Při provádění těchto jednoduchých tipů není stříhání perineum nebezpečné. Poté zůstává jen malá jizva. Pokud byl aplikován kosmetický šev, jeho stopy jsou prakticky neviditelné.

Pro pomalé hojení nebo rozvoj komplikací je zapotřebí léků pro péči o šicí materiály. Tyto prostředky by měl lékař předepsat. Obvykle se používá ošetření chlorhexidinem, peroxidem vodíku, méně často se doporučuje masti - „Levomekol“, „Vishnevsky mast“, „Solcoseryl“, to znamená s panthenolem.

Cvičení pro rychlé zotavení

Pro urychlení opravy tkáně můžete provádět speciální cvičení. Je třeba si uvědomit, že před odstraněním švů nemůžete provádět cvičení s únosem (rozmnožováním) nohou.

V prvních dvou dnech se cvičení provádí při ležení v posteli. Patří mezi ně ohýbání nohou v kloubních kloubech a poté v kolenních kloubech. V budoucnu je zvedání pánve podporováno podporou na ohýbaných nohách. Užitečná dechová cvičení. Délka výuky - 15 minut.

V následujících dnech je gymnastika prováděna v klidu a její trvání se zvyšuje na 20 minut. Kroucení a mělký trup, stojící na nohou, lehké dřepy jsou přidány. Je zobrazena periodická komprese svěrače řiti během dne a pokusů o dočasné zastavení proudu moči během močení. Taková cvičení pomáhají obnovit tok tkáně krve a urychlit hojení..

Důvody nesouladu švů

U některých žen se po šití perineálního řezu stále vyskytují rozdíly v stehu. Důvodem je nesoulad ženy s doporučeními režimu:

 • vstávat brzy z postele;
 • prodloužené sezení během prvního týdne po porodu;
 • intenzivní fyzická aktivita nebo náhlé pohyby;
 • nesprávně prováděná cvičení během gymnastiky.

Kromě toho se šicí materiály při infekci pooperační rány liší..

Příznaky, které by měly upozornit

Pokud má žena po porodu bolavé klouby, měla by o tom informovat lékaře. To je jeden z hlavních příznaků hojení ran. Kromě toho mohou příznaky potíží zahrnovat:

 • krvácení z řezu;
 • pocit plnosti v perineu;
 • otok tkání;
 • horečka, zimnice, slabost;
 • hnisavý výtok;
 • vzdělávání pod kůží ve formě hlíz nebo kuželů.

Ve všech těchto situacích musíte kontaktovat antatologickou kliniku. V opačném případě budou stehy velmi dlouho bolet a po uzdravení rány zůstane deformace stěn vagíny a perineum..

Doporučujeme přečíst článek o poporodní výboji. Z toho se dozvíte o příčinách sraženin, kdy by měla být žena na pozoru, ao obnově dělohy, způsobech, jak eliminovat zánět, pokud existuje.

Metody pro korekci abnormální fúze kůže

Rozkrok je obvykle šit ve dvou řadách sutur: první je položen na svaly a druhý na kůži. Pokud se rozšíří pouze povrchové šití, jsou přijata opatření k prevenci infekce (ošetření chlorhexidinem, peroxidem vodíku, brilantní zeleně a dalšími antiseptiky), opětovné šití se neprovádí.

S malými odchylkami švů se obvykle doporučuje aplikovat na poškozenou oblast „Vishnevsky mast“ nebo „Levomekol“. Po několika týdnech se rána uzdraví..

Pokud žena opravdu rozšířila celý šev, příčinou je obvykle hnisavý zánět. V tomto případě dochází k silné bolesti, horečce, hnisavému výboji. V tomto případě musíte naléhavě navštívit lékaře, pravděpodobně chirurgické ošetření rány.

S významnou deformací, která zbývá po otevření hlubokého švu, je dále ukázána plasticita perineální tkáně..

Šití na perineu po porodu se tedy používají pro rychlé hojení tkáňového řezu. S výhradou pravidel péče a pečlivého přístupu ženy ke svému zdraví se její zdraví rychle vrátí do normálu. Pokud se objeví rušivé příznaky, měli byste vyhledat pomoc gynekologa.

Šití po porodu bolí: co dělat a proč to bolí?

Dnes budeme mluvit o webu pro maminky supermams.ru, o tom, jak se starat o stehy po porodu a jak zmírnit bolest.

Chirurgická péče je poskytována mnoha ženám při porodu, následuje šití. Chirurgie není při porodu neobvyklá, lékaři se této metody péče uchylují z několika důvodů:

 • Předčasné nebo rychlé narození, když hlava plodu přebírá těžké břemeno - provádí se epiziotomie - perineální řez, který vylučuje poranění hlavy novorozence;
 • Pánevní prezentace během porodu - aby nedošlo ke ztrátě plodu, provede se řez císařským řezem - řez břišní stěnou;
 • Přítomnost jizev na perineu po předchozím narození - perineum není dostatečně elastické;
 • Vyloučit pokusy ze zdravotních problémů ženy při porodu - znovu dělají císařský řez;
 • Prevence roztržení perineum - věří se, že se řezaná rána hojí rychleji a přesnost švu.

Každá žena v práci musí být připravena na možné řezy, které usnadní doručení..

Péče po porodu

Lékař zkoumá genitální trakt po porodu a v případě potřeby stanoví interní nebo externí stehy. Vnitřní švy se prakticky léčí bez bolesti, ale vnější švy bolí po porodu 1-2 měsíce.

 1. Vnitřní švy na děložním čípku a na stěně vagíny jsou překrývány přírodním samo-vstřebatelným materiálem na stehy a nezpůsobují příliš nepohodlí. Péče o vnitřní švy spočívá v dodržování osobních hygienických pravidel a vyloučení sexuálního kontaktu po dobu jednoho až dvou měsíců.
 2. Stehy na perineum se aplikují za použití různých šicích materiálů a v množství zcela závislém na délce řezu. Stehy na perineu mohou být aplikovány jak se savými, tak neabsorbovatelnými materiály. Stehy na perineu jsou velmi bolestivé v prvních dnech po porodu, protože kromě samotného řezu jsou také otvory v místech vpichu bolestivé. Perineum je nutné dvakrát denně mýt mýdlem a během dne opláchnout teplou vodou. Opatrně a důkladně omyjte rozkrok rozevřenými švy. Osušte savými pohyby zepředu dozadu, v žádném případě neotřete. Je lepší používat měkký, savý hadřík. Pro udržení suchého rozkroku je často nutné vyměnit polštářky a omýt klouby slabým roztokem manganu, pokud klouby po porodu bolí. První dva týdny se ženě nedoporučuje sedět na obou hýždích, je lepší se pokusit sedět na boku. Aby se zabránilo zácpě, protože ženy obvykle nemají 1-2 dny po porodu stolici, zkuste nejíst jídlo s fixačním účinkem. Před jídlem můžete pít polévkovou lžíci jakéhokoli rostlinného oleje nebo použít projímavé čípky podle doporučení gynekologa.
 3. Stehy umístěné na břiše po císařském řezu vyžadují stálou péči během prvního měsíce. V prvním týdnu po chirurgickém zákroku se šva denně ošetří antiseptickým roztokem a obvaz se změní. Kosmetické šicí materiály se nanášejí samo-savými materiály, které se zcela absorbují 60 až 70 dní po aplikaci. Po týdnu je povoleno se osprchovat, ale nedoporučuje se používat tvrdou žínku. Snažte se během prvních měsíců nezvedat závaží více, než je hmotnost vašeho dítěte. Jsou-li stehy po porodu velmi bolestivé, lze intramuskulární přípravky proti bolesti podat v prvních dnech podle doporučení gynekologa..

Proč šití po porodu?

Mnoho žen se obává tohoto problému do měsíce po porodu. Dáme několik doporučení ke zmírnění stavu a snížení bolesti na stránce supermams.ru:

 • Bolestivé pocity se neustále cítí, pokud často musíte sedět nebo zvedat závaží - omezte hmotnost předmětů, které mají být zvednuty, kdykoli je to možné, a snažte se nesedět na obou zadcích;
 • Stehy na perineu po porodu jsou bolestivé, je-li zácpa mučena. V prvním měsíci po narození je ženské tělo obnoveno, laktace vyžaduje spotřebu více tekutin a pro normální pohyb střev není dostatek tekutin. Kojící matka by měla pít více teplého mléka, zeleného čaje, šťávy nebo bylinné infuze. Více o zácpě po porodu.
 • Někdy jsou stehy po porodu během pohlavního styku bolestivé kvůli suchosti vagíny a přirozené zátěži perineu. V tomto případě lékaři doporučují používat zvlhčovací gel. Někdy bolest snižuje změnu držení těla na bezbolestné.
 • Sutury po porodu bolí a táhnou se zánětem tkáně, poté se objeví zarudnutí, hnisavý výtok. V tomto případě se poraďte s gynekologem, ale v žádném případě se nemedikujte.
 • Stehy po porodu bolí, protože poporodní sekrece tvoří živnou půdu pro mikroby, které způsobují zánět.

Na fórech mladých matek obsahují recenze o porodu spoustu otázek: proč bolí stehy po porodu? jak se starat o švy; co dělat, když se švy rozpadly? Odpověď může být v každém případě pouze gynekolog, který provede vyšetření a v případě potřeby předepíše léčbu.

—— Autor - Natalya Pashina, web supermams.ru - Supermam

Při kopírování tohoto článku je vyžadován aktivní, neuzavřený odkaz z vyhledávačů na supermams.ru!

Švy po porodu: jak zvládnout, je bolestivé odstranit ?

Během porodu během slz nebo řezů je lékař nucen steh po porodu. Šití v takových případech je povinný postup pro předčasné uzdravení ženy při porodu..

Nikdo nepopírá, že během hojení kloubů budete muset zažít nepříjemné pocity, vznikají další práce, protože při zpracování zubů dochází k pálení a mravenčení, může dojít k problémům s pohybem střev.

Aby se stehy po porodu rychle uzdravily, musíte dodržovat pravidla péče, o nichž pojednáme níže. Pomůže to rychle zapomenout na jizvy a užít si šťastnou dobu mateřství..

Druhy stehů po porodu

Vzhledem k místnímu prasknutí nebo incizi se rozlišují vnější stehy po porodu (v perineu) a vnitřní (vaginální, na děložním čípku). Šev může být proveden s různými vlákny, což ukazuje na důležitost správné péče, protože mladá matka musí být informována o všech jemnostech zpracování a dezinfekce.

Stehy po porodu na děložním čípku:

 • Důvod: výskyt mezery vyvolává velký plod;
 • Anestezie: obvykle neprovádí anestezii, protože děložní čípek ztrácí citlivost;
 • Materiál nitě: katgut, který časem ustupuje, což znamená, že potřeba následného odstranění nitě zmizí; Lze také použít PHA, caproag, vicryl.
 • Výhody: takový steh po porodu nevyvolává komplikace, není cítit a nezpůsobuje nepříjemnosti;
 • Péče o švy: Není požadováno

Stehy po porodu v pochvě:

 1. Důvod: zranění při porodu, slzy různých hloubek v pochvě;
 2. Anestezie: citlivost na bolest je snížena u novokainu (lidokain);
 3. Materiál závitu: katgut;
 4. Nevýhody: bolest přetrvává několik dní;
 5. Péče o švy: Není požadováno

Stehy po porodu na perineu:

 • Důvod: poškození perineum nebo pitev gynekologem;
 • Odrůdy: 1 stupeň - poškození kůže, 2 stupně - svalová tkáň je poškozena spolu s kůží, 3 stupně - mezera dosahuje ke stěnám konečníku;
 • Anestezie: provádí se s lidokainem;
 • Vláknitý materiál: katgut je šicí materiál v prvním stupni a v ostatních případech hedvábná nit
 • Nevýhody: Bolest doprovází ženu po dlouhou dobu
 • Péče o stehy: péče by měla kombinovat mír, hygienu a antiseptické ošetření.

Vnější stehy po porodu, které jsou umístěny v perineu, přinášejí mladé matce zvláštní nepohodlí. Rány mohou způsobit zánět, hnisání, infekci..

Proto bude vyžadována zvláštní péče. Ženy po porodu by měly dostat co nejvíce informací o tom, která řešení lze použít k léčbě stehů..

Koneckonců, matky se obávají o svůj zdravotní stav, protože mají mnoho otázek.

Péče o švy. Jak zpracovat stehy po porodu

V případě, že žena má mezery v procesu porodu, musíte vědět, jak se starat o stehy a jak je zpracovat po stehu porodu, abyste urychlili proces hojení..

Neváhejte klást otázky, protože konzultace jsou součástí profesních povinností lékaře.

Péče o švy by měla být zajištěna snížením pohybové aktivity, dodržováním osobních hygienických pravidel a antiseptickým ošetřením.

Abychom předešli komplikacím a urychlili hojení stehů, je třeba dodržovat hlavní pravidla:

 1. Porodní asistentka v nemocnici provádí dvakrát denně léčbu jizev zelenou barvou.
 2. Těsnění se vyměňuje každé 2 hodiny (možná častěji).
 3. Poprvé po porodu musí být použity jednorázové kalhotky. Poté použijte volně padající bavlněné spodní prádlo.
 4. Po každém použití toalety se osprchujte..
 5. Používejte mýdlo pro mytí perineum by nemělo být více než 2krát denně: ráno a večer a odpoledne plavat bez něj.
 6. V případě potřeby jít na záchod. Nevyplňujte močový měchýř, jinak by to narušilo kontrakci dělohy.
 7. Na konci sprchy je rozkrok otřen ručníkem zepředu dozadu.
 8. Je nežádoucí zvedat závaží vyšší než 3 kg.
 9. Po dobu 10 dnů je zakázáno jíst moučné výrobky, cereálie, tj. co ovlivňuje zácpu.
 10. K důležitým otázkám - kolik mladých matek by si nemělo sednout v přítomnosti poporodních stehů. V závislosti na složitosti přestávek mluví lékaři o týdnu až dvou. První den po šití si můžete sednout na záchod. Po 7 dnech můžete dřepat na hýždě, která je naproti straně, kde jsou rány fixovány. V tomto případě může žena sedět pouze na tvrdém povrchu. Tuto chvíli je třeba vzít v úvahu při návratu domů z porodnice. V autě je lepší být v polosedu nebo ležet.
 11. Nebojte se kvůli bolesti jít na záchod. Proces defekace vytváří značné zatížení svalů perineum, protože bolest je zvýšena. Glycerinové čípky pomohou situaci trochu zmírnit: tento lék pomáhá změkčit stolici, což znamená, že pohyb střev bude rychlejší a snadnější..
 12. Sledujte svůj jídelníček, abyste se vyhnuli zácpě. Vyloučit ze stravy ty potraviny, které mají zpevňující účinek. Před jídlem vypijte lžíci rostlinného oleje (olivový, lněná semínka), aby byla stolice normální a stehy se hojily rychleji.

Každá žena v práci, která má stehy po porodu, by si měla vzpomenout na hlavní věc - nemůžete se posadit dříve než 10 dní po šití.

Po týdnu je povoleno sedět na tvrdém povrchu, po 10 dnech - na měkkém povrchu. Je také důležité vzít v úvahu, že nejprve je vhodné dát klystýr nebo použít glycerinové svíčky pro bezbolestný výlet na záchod.

Jak dlouho se stehy léčí po porodu ?

Pokud je přestávka nevyhnutelná během porodu, je ženě v práci po porodu šita. Důležitou otázkou pro ni je, jak dlouho se stehy léčí po porodu? V každém případě způsobují nepohodlí. Jak rychle se léčí, je ovlivněna aplikační technikou, použitými materiály a lékařskými indikacemi.

Pomocí samo-vstřebatelných stehů se proces hojení provádí během několika týdnů. Jizvy se rozpustí za měsíc, což vám umožní zapomenout na jejich existenci.

Při použití závorek jsou švy odstraněny po 6-7 dnech po aplikaci. Léčení trvá asi 4 týdny..

Nesprávná péče o švy může způsobit, že bakterie způsobí vážné problémy..

Každá matka si chce rychle užít šťastné chvíle při komunikaci s dítětem, takže je pro ni důležité, aby nepohodlí a nepohodlí ustaly. Kolik stehů se uzdraví po porodu bude záviset na ženě, na tom, jak dodržuje hygienu a předepsaný odpočinek v posteli.

Odstranění stehu. Kdy odstranit stehy po porodu ?

Při propuštění z nemocnice maminka odstraní stehy. Žena v práci se přirozeně obává otázky: je bolestivé odstranit stehy po porodu? Samotný proces je bezbolestný postup, který trvá několik minut. Může být cítit nepříjemný pocit, je možné mírné brnění..

Tato manipulace se provádí s úplným zahojením rány, tj. Po týdnu. Pokud se infekce dostane do stehů, lékař odstraní zánět a poté steh odstraní.

Při přerušení se aplikuje nové šití, ženám v práci se podrobně říká, jak zpracovat švy po porodu, kdy je nutné navštívit lékaře.

Šití lze odstranit i v nemocnici, pokud byl pobyt ženy zpožděn. V případě, že matka a dítě byly propuštěny dříve, bude muset znovu navštívit zdravotnické zařízení.

Před zahájením manipulace se specialistou ujistí žena, že odstranění stehu je prakticky bezbolestný postup. I když hodně záleží na citlivosti na bolest. Při absenci komplikací a bolesti bude možná jen mírný pocit pálení, proto není nutná anestézie.

Ostrá bolest v oblasti švu

Více než polovina žen, které mají po porodu stehy, zažívá během měsíce nepohodlí. Podle odborníků se jedná o typický jev. Existují však okamžiky, které naznačují, že ne vždy je nepohodlí normou. Pokud žena nedodrží doporučení lékaře, může nastat bolest..

Komplikace po stehu

I po několika týdnech se může mladá matka cítit nepříjemně. To znamená, že něco ovlivňuje proces hojení, což naznačuje komplikace. V tomto případě může být nutný lékařský zásah, ošetření míst na šití léky, jakož i ošetření. Je velmi důležité, aby žena poslouchala její pocity a byla pozorná po poranění.

Stehy po porodu:

 • Pokud se jizvy nezhojí dlouho, cítíte bolest, ale během vyšetření lékař neodhalil žádné problémy, pak odborník může doporučit oteplování.
 • Zahřívací procedury se provádějí pouze dva týdny po porodu, kdy se děloha již trochu začala stahovat.
 • Pro tento účel jsou vhodné infračervené, křemenné nebo „modré“ žárovky.
 • Při zahřívání by lampa měla být 50 cm od povrchu kůže;
 • Po předběžné konzultaci s lékařem můžete provést vytápění doma.
 • Bolest můžete zmírnit pomocí prostředků pro léčení stehů - masti "Kontraktubeks". Lék se používá dvakrát denně od 14 do 21 dnů.

Byla distribuována šva po porodu:

 1. Pokud se šev liší, žena naléhavě potřebuje navštívit lékaře. Samoléčení je zakázáno.
 2. Zavolejte specialistovi doma nebo zavolejte sanitku.
 3. Po potvrzení nesrovnalosti se švy znovu aplikují.
 4. Pokud je však zranění téměř zahojeno, nemusí být nutné nové švy..
 5. V takové situaci předepisuje specialista léky na rány ve formě svíček a mastí.

Svědění švu po porodu:

 • Nebojte se, pokud cítíte svědění v oblasti stehu. Obvykle tento symptom nenaznačuje vývoj patologie.
 • Vzhled svědění nejčastěji naznačuje, že se rána hojí, a proto by neměl být důvod k vzrušení.
 • Postupy s vodou pomohou odstranit svědění: k mytí použijte vodu o pokojové teplotě, ale horká voda nebude fungovat.
 • Pokud máte pocit, že jste usrkali stehy, možná jste začali sedět brzy?

Festering šev po porodu:

 1. Pokud se objeví nepříjemné sekrece, které podle vašich pozorování nejsou menstruační, měli byste vzít v úvahu zápach sekrecí, jejich barvu, protože může existovat vážné zdravotní riziko.
 2. Pokud zjistíte hnisání, nahlaste tento příznak svému lékaři..
 3. Výskyt sekrecí někdy ukazuje na zánět v poporodním stehu nebo rozpor. To i další vyžaduje lékařskou péči co nejdříve.
 4. Pokud je zjištěna infekce, je předepsána antibiotická terapie..
 5. Externí zpracování se provádí pomocí Malavit, Levomikol, Vishnevsky nebo Solcoseryl..
 6. O hnisání jizev rozhoduje, jaké léčebné nástroje lze použít, pouze lékař. Může to být nejen léčení ran a protizánětlivé gely a masti, ale také kapaliny typu chlorhexidin nebo peroxid vodíku, které umožňují dezinfekci.
 • Pokud stehy po porodu začaly krvácet, pak ve většině případů je to kvůli porušení hlavního doporučení - nesedejte si v prvních 10 dnech: v procesu natahování povrchu rány.
 • Neléčte sami sebe a nezačněte léčit ránu improvizovanými prostředky, je lepší poradit se s lékařem.
 • Tato situace může vyžadovat změnu..
 • Gely s hojivým účinkem jsou často předepisovány například Solcoseryl.

Sledujte stav stehů: pokud jsou první dny po aplikaci charakterizovány neexistencí výše popsaných obtíží, zbývá pouze odstranit poporodní švy. Tento postup by měl být prováděn ve zdravotnickém zařízení. Buďte na to mentálně připraveni: buďte v klidu a nebojte se.

Shrnout

Míra hojení šití závisí na ženě. Při přísném dodržování pravidel bude v blízké budoucnosti možné zapomenout na švy.

Porod je proces, během kterého se může stát cokoli. Kromě toho je výskyt mezer poměrně častým jevem a samotní lékaři je nepovažují za komplikaci nebo problém. Moderní medicína umožňuje profesionální přístup k aplikaci poporodních stehů, které při řádné a pečlivé péči nezpůsobují značné nepohodlí.

Články O Neplodnosti