Hlavní Bolest

Jak zacházet s pupeční šňůrou pro novorozence?

Nejzodpovědnější období jsou první dny po narození dítěte. Mladí rodiče mají často problém s prováděním léčby pupeční šňůry novorozence. K tomu je třeba zásobit se všemi potřebnými farmaceutickými prostředky, znát techniku ​​hygienických postupů, kontrolovat jejich správnost.

Čím lepší je léčit pupeční ránu?

Po narození dítěte se pupeční segment díky lékům vyschne. Péče o kojenecký pupek správně, šestý den, pro mnoho dětí, pupeční šňůra získává pomačkaný, suchý vzhled, vzhled mrtvého kusu tkáně.

Pokud použijete profesionální svorku, zbytky pupečníku zmizí, kde se vytvoří rána. Pupeční místo vyžaduje pečlivou každodenní péči během týdne po nemocnici. K řádnému zpracování pupku budou zapotřebí známé léky, mezi něž patří tradiční 3% roztok peroxidu vodíku, brilantní zelená mangan. Peroxid se aplikuje po kapkách na pupeční zářez pomocí pipety. Ke zpracování pupku manganistanem draselným potřebujete jeho 2-5% roztok. Před zpracováním pupku je nutné roztok manganu napnout tak, aby zbytky nerozpuštěných krystalů zůstaly na dně misek..

Pokud používáte nové zdravotnické prostředky, musíte správně a jasně dodržovat pokyny pro jejich použití, abyste předešli popálení a vředům. Z nových produktů můžete použít 1% roztok chlorofylu, vytvořeného na základě éterického oleje eukalyptu. Léčba pupeční rány bylinným přípravkem nepoškodí dítě. Vzhledem k tomu, že se pupeční šňůra rychle uzdravuje za použití moderních drog, je toto období mnohem kratší, než kdyby byla použita zelená (kosočtverečná zelená). Někteří dětští lékaři nedoporučují ošetřovat pupek tímto produktem kvůli tvorbě filmu na povrchu kůže, který narušuje přirozené hojení rány. Zelenka lze použít, pokud proces hojení není doprovázen tvorbou hnisu nebo ichoru.

Funkce domácí péče

Jak dlouho trvá léčení? Pupeční šňůra se zpožďuje o tři týdny, po 1-1,5 týdnech by měl být pupek léčen po každé večerní koupeli dítěte.

Pro správnost postupu je nutné předem připravit 3% peroxid vodíku, mangan nebo chlorofylipt, bavlněné pupeny, pipetu. Pro snadné vyčištění pupku je třeba novorozence koupat ve vodě s přidáním provázku nebo jiných bylin.

Po koupání by měl novorozenec ležet na zádech. Dvě kapky peroxidu vodíku se kapají z pipety do pupku. Jak dlouho může peroxidu fungovat? Musíte počkat minutu nebo dvě, aby kůra změkla. Poté opatrně pomocí vatového tampónu odstraňte padlou kůru.

Musíte zpracovat pupek s roztokem manganu nebo chlorofylu. V průběhu času se pupek uzdraví, o tom svědčí pěnivý peroxid. Pokud je pupeční šňůra napnutá, nemusíte dále zpracovávat pupeční šňůru.

Jak dlouho trvá zpracování?

Kolikrát zpracovat? Pokud se novorozenec cítí normálně, nekřičí, není teplota, hojení pupku nastává bez problémů, stačí ošetřit pupek 1krát denně. Pokud z rány uniká krev, zvyšuje se denní péče a ošetření až 3krát denně. Pokud k uzdravení nedošlo po dobu tří týdnů, měli byste se poradit s lékařem.

S viditelným otokem v pupku, vylučováním hnisu a přítomností nepříjemného zápachu, pokud je novorozenec rozmarný a tělesná teplota stoupá, je třeba neprodleně konzultovat specialistu.

Kdy a jak provádět fyzickou terapii pro kojence? Fyzikální terapie pro kojence.

Padající pupeční šňůra

Nejprve je třeba sledovat, jak se novorozenec chová, když kůra spadne z pupku. To se může stát druhý nebo pátý den. Kolik čekat? Pupeční šňůra má maximální dobu zotavení 10 dnů. Pokud zbytek přetrvává i po stanovené době a je zaznamenána patologická reakce, musíte navštívit dětského lékaře.

Zbytek může spadnout při výměně dítěte, výměna plenky je normální situace. Pokud po tom zůstane rána, je okamžitě nutné její promytí a zpracování. Je nepřijatelné po dlouhou dobu ponechat pupek otevřený - existuje riziko, že bakterie proniknou do těla otevřenou ranou..

Je třeba dbát na to, aby se oblečení nedotýkalo pupku, proto je správně vybrán měkký hadřík a věci by měly být čisté, bezešvé, žehlené horkou žehličkou. Na pupek nemůžete dát náplast - během dne se pod pupeční šňůrou hromadí mikrobiální tyčinky způsobené nedostatkem kyslíku, který kůže potřebuje. Novorozenec by měl být vždy v čistém oblečení a ruce by měly být čisté, zejména před léčbou.

Když je zbytek pupeční šňůry stále na místě, koupání je lepší odložit, protože spolu s vodou se může infekce dostat do rány. Poté, co kůra z pupeční šňůry odpadne, jsou nutně prováděny procedury koupání a každý den. Voda ke koupání by měla být vařená, teplá. Pro dezinfekci po koupeli musí být pupek ošetřen manganem s nízkou koncentrací.

Co je přísně zakázáno?

V porodnicích často čekají, až se novorozenec přirozeným způsobem zbaví pupečníku. Je zakázáno se ho po propuštění z nemocnice zbavit, pokud se tak nestalo dříve. Nedoporučuje se ošetřovat pupek antiseptickými přípravky více než jednou denně, protože časté procedury vysoušejí jemnou kojeneckou kůži. Postačí léčit ránu pomocí jednoho z možných antiseptik. Novorozenec by neměl být s pupkem utěsněným omítkou - rána by měla vyschnout a nemoknout.

Na prodej najdete plenky s nízkým pasem, aby rána nebyla ovlivněna. Můžete také jednoduše zastrčit část plenky na horní část. Pamatujte: kompetentní péče o novorozence je klíčem k rychlému uzdravení pupeční rány a zdraví dítěte..

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem doma

Nenarozené dítě je úzce spjato s pupečníkovou šňůrou své matky, díky níž dostává vše, co potřebuje pro život. A tak se dítě narodilo - a pupeční šňůra byla přerušena. K urychlení hojení pupeční rány a minimalizaci rizika infekce je nutná náležitá péče.

Poté se v mateřských nemocnicích používají dvě hlavní metody péče o šňůry..

První dny života dítěte jsou pro nezkušené rodiče úžasným a velmi zodpovědným obdobím. První otázka, kterou mají, je, jak zacházet s pupkem novorozence? To není tak děsivé, jak se zdá. Je pouze nutné zvolit správné řešení, dodržovat určitou techniku ​​manipulace a vzít v úvahu pravidelnost postupů.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem v porodnici

Pupeční šňůra novorozence je ovázaná ve dvou fázích. V prvním stádiu porodního bloku se na něj umístí 2 sterilní chirurgické svorky: jedna ve vzdálenosti 10 cm od pupečního prstence, druhá 2 cm od první svorky. Na pupeční šňůru mezi svorkami se působí roztokem 5% jodu nebo brilantní zeleně a poté se řeže sterilními nůžkami. Poté, 3 mm - 1 cm od pupečního prstence novorozence, je pupeční šňůra sevřena speciální konzolou nebo ovázána hedvábnou nití (ligatura). Zbytek pupeční šňůry je odříznut sterilními nůžkami.

Poté se v mateřských nemocnicích používají dvě hlavní metody péče o pupeční šňůru novorozence. V posledních letech se metoda chirurgického řezání zbytků pupečníkové šňůry ve druhý den života novorozence stále více rozšířila. Na pupeční ránu se aplikuje aseptický obvaz a nahoře jsou okraje rány nataženy lepicí náplastí. Tato metoda umožňuje zkrátit dobu hojení, zjednodušit péči o pupek. Další možností je, že zbytek pupeční šňůry není odříznut a spolu s držákem umístěným na ní v porodním bloku mumifikuje (vyschne) a spontánně zmizí během několika příštích dnů s vytvořením pupeční rány. Zpravidla se to také děje v nemocnici. V obou případech se vytvoří povrch rány, který vyžaduje péči o pupek.

Zpracování pupku pro novorozence doma

Po propuštění z nemocnice musí rodiče sami zacházet s pupkem novorozence. V závislosti na typu ošetření, kterému byl pupek vystaven v nemocnici, je následná péče prováděna doma.

Co by mělo být v lékárničce pro péči o pupek novorozence:

Peroxid vodíku (3% roztok) - pro ošetření pupečních ran.

Sterilní bavlněné tampony - pro ošetření pupeční rány (možné se stříbrnými ionty)

5% roztok manganistanu draselného (manganistan draselný). Lze jej zakoupit v lékárně. Tento roztok se používá k ošetření pupeční rány (1-2krát denně) nebo se přidá do koupele při koupání novorozence.

Řešení brilantní zelené („zelené“). Pokud neexistuje manganistan draselný, mohou léčit pupeční ránu.

Sterilní pipeta, pomocí které kapete 1-2 kapky 3% roztoku peroxidu vodíku na pupeční ránu

Po zmírnění křupků působením peroxidu je můžete opatrně odstranit vatovým tamponem

Lepší k léčbě pupeční rány novorozence?

Ze všech prostředků pro ošetření pupku novorozence jsou nejsilnější staré staré, testované po stovky let, peroxid vodíku a manganistan draselný. Silnější než dosud s ničím nepřišli. Tisíce fondů jsou dražší než oni, ale účinnější - není nic! Nebojte se, vše se uzdraví, stačí trpělivost, přísné dodržování všech rad lékaře, hygiena novorozence.

Léky používané k léčbě pupku novorozence musí být používány správně a podle pokynů, jinak se může objevit popálení nebo vředy.

Mezi tradiční patří:

3% roztok peroxidu vodíku se vlije do pupeční dutiny.

2-5% roztok manganistanu draselného. Je to sušící a dezinfekční lék. Před ošetřením pupku výslednou růžovou tekutinou je nutné nechat jej projít několika vrstvami gázy, což zpozdí nerozpuštěné krystaly..

Z relativních novinek lze rozlišit 1% alkoholový roztok chlorofyliptů. Jedná se o jedinečný přípravek přírodního původu založený na extraktech z eukalyptu. Lék aktivně bojuje proti streptokokové infekci, má příjemnou vůni, působí jemně a nezpůsobuje bolest novorozencům.

Není to tak dávno, co bylo obvyklé ošetřovat pupeční ránu novorozence zeleným listem. Zelené diamantové barvivo se používá externě jako antiseptikum ve formě 0,1 až 2,0% alkoholu nebo vodného roztoku pro zpracování. Diamantová zelená má antimikrobiální účinek na grampozitivní a gramnegativní bakterie, dermatofyty, candidu, která je vylepšena v alkoholových roztocích. Hlavní nevýhodou používání brilantní zeleně jsou alergické reakce, hyperémie, svědění a popáleniny, pokud se používají u novorozenců a dětí mladších než 1 rok..

Pupečníkové ošetření rány doma

Za druhé, nespěchejte a nebojte se. Nyní je bezpečnost dítěte zcela ve vašich rukou. Pamatujte, že jste pro dítě všechno: jeho podpora, ochrana, podpora, autorita a nejmilejší a nejmilejší muž, takže se o něj musíte postarat.

 • Prvních pár dní po vypouštění by mělo být použito ke zpracování peroxidu vodíku 3%.
 • Pipetou naneste na ránu několik kapek peroxidu.
 • Opatrně vyjměte špendlík na prádlo a pracujte na pupeční šňůře pod ním. Zajistěte, aby se peroxid dostal na každý milimetr kůže..
 • Nyní peroxidujte clothespin sám, udělejte to velmi opatrně, aby nezůstaly nikde žádné bakterie.
 • Otřete kolíček na prádlo bavlněnou podložkou a ošetřete 70% alkoholem. To bude další záruka proti bakteriím vstupujícím do otevřené rány..
 • Peroxid přestane krvácet a vyschne, což výrazně urychlí proces hojení..
 • Zbylý peroxid poklepejte vatovým tamponem. Není třeba tlačit, způsobí to nepohodlí dítěte.

Tlačítko pro pleny a břicho novorozence

Pro lepší hojení pupku by měl být zajištěn přístup vzduchu k ráně. Plenka je oblečená tak, aby její okraj nepoškodil pupeční ránu. Někteří výrobci plen se již o to postarali a vyrobili je s výřezy pro pupek. Existují však tak malé děti, že budou mít tento výřez na plence nad pasem. Proto je na pleně horní okraj jednoduše odvrácen. To se týká všech plenek, zejména těch, které nemají výřez pupku. Vyměňte plenky včas, abyste zabránili vniknutí moči do rány. Máte-li náhle znecitlivění na ráně, při výměně plenek si vezměte vatový tampon navlhčený alkoholem a vymažte ránu.

Koupání a pupek novorozence

Jak zpracovat pupek novorozence Je povoleno koupání pomocí nezahojeného pupku. Měli byste se zdržet hlasování, dokud nespadne pupeční šňůra. Při prvním nákupu dítěte v porodnici můžete tento proces sledovat. Je v pořádku, pokud se voda dostane do rány. Od tohoto, jen krusty jsou snadnější oddělit. Existují však hlavní pravidla koupání:

 • moderní pediatrové již nedoporučují přidávat manganistan draselný do vody, protože pokožku velmi vysušuje
 • voda musí být převařena

Po koupeli zpracovejte pupek výše uvedeným způsobem.

Uzdravený pupek novorozence

Pokud již byla pupeční rána uzdravena, nemá smysl pokračovat v postupech její léčby
Kolikrát denně a jak dlouho trvá léčení pupku novorozence?

V normálním průběhu procesu zotavení postačí jednorázová péče o pupeční ránu. Když se objeví kapičky krve, je třeba kůži ošetřovat častěji - až třikrát denně.

Pokud se rána po třech týdnech nezhojila, přestože péče byla prováděna správně a pravidelně, měli byste se poradit s lékařem. Pokud se kolem pupku objeví otok, hnisavý výtok s nepříjemným zápachem, zarudnutí kůže a úzkost novorozence, je také nutné okamžitě vyhledat pomoc odborníků..

Pozor - pupek! Zpracování pupku pro novorozence v nemocnici a doma

Jak se starat o pupek novorozence

Anna Usynina neonatologka, kandidátka na lékařské vědy, docentka na Katedře neonatologie a perinatologie na severovýchodní státní lékařské univerzitě

Blaho dítěte do značné míry závisí na tom, jak se rodiče starají o jeho hygienu. Jak tyto postupy provádět?

Až do narození dítěte a jeho matky se vázá speciální vzdělání, které se nazývá pupeční šňůra. Jeho význam pro život plodu je obrovský. Ale dítě se narodilo - a pupeční šňůra byla přerušena. K urychlení hojení pupeční rány a minimalizaci rizika infekce je nutná náležitá péče.

Pupeční šňůra je kombinací tří krevních cév - žíly (podél ní tepenné, bohaté na kyslík a živiny, krev teče z placenty do plodu) a dvou tepen, kterými protéká „použitá“ žilní krev opačným směrem - z plodu k matce. Tyto cévy jsou obklopeny želatinovou látkou, která zabraňuje jejich možnému poškození..

Po narození dítěte zmizí potřeba komunikace mezi matkou a dítětem přes pupeční šňůru. Dítě získává schopnost samostatně dýchat, přijímat výživu ve formě mateřského mléka a vylučovat zbytečné látky ledvinami a střevy. Proto téměř okamžitě po odstranění drobků se na pupeční šňůru aplikuje speciální svorka, která se odřízne. Proud krve přes pupeční cévy se zastaví.

Navel manipulace v porodnici

Zatímco jsou dítě a matka v porodním sále, zbývající část pupeční šňůry se dále zpracovává. Výsledkem je, že z pupeční šňůry zbývá jen malá plocha přibližně 2 cm, na zbývající části pupeční šňůry je plastová nebo méně často kovová svorka..

Některé mateřské nemocnice nyní používají metodu správy otevřeného kabelu. To znamená, že na něj není aplikován žádný obvaz, jen každý den před propuštěním dítěte a matky z porodnice se zbytky pupečníkové šňůry (a po jejím pádu - rána) ošetřují antiseptickými roztoky (obvykle peroxidem vodíku a manganistanem draselným - tzv. "Manganistan draselný")..

Zbytky pupečníkové šňůry nad držákem se každým dnem stávají stále suchější, jinými slovy - mumifikují se, a každodenní zpracování zbytků pupečníkové šňůry také napomáhá k jejich vysušení. Výsledkem je, že čtvrtý nebo pátý den u většiny kojenců vypadá pupeční šňůra jako skvrna suché, husté neživé tkáně. Brzy se svorkou tato tkanina „odpadne“. Zůstane rána, která se nazývá pupeční. U kojenců se zpočátku „tlustší“ pupeční šňůrou může zbývající část vyschnout po poměrně dlouhou dobu, během 6–7 a více dní.

Mnoho porodnic přijalo jinou taktiku pro správu pupeční šňůry, když je obvykle druhý den odříznuta čepelí nebo sterilními nůžkami. Při chirurgickém řezání probíhá hojení pupeční rány rychleji. Na ránu se aplikuje tlakový obvaz, aby se zabránilo krvácení, které se obvykle uvolní po 1-2 hodinách a odstraní se následující den během léčby pupeční rány..

Některé děti mají tzv. „Kožní“ pupek. S tím, kůže, která prochází z přední břišní stěny, pokrývá část pupeční šňůry a vytváří dojem „dlouhého“ pupku. Je třeba poznamenat, že po odstranění nebo odstranění pupeční šňůry jsou tkáně takového pupečníku staženy a zpravidla se pupeční oblast neliší od obvyklých.

Pupeční rána se postupně uzdravuje a zakrývá se hemoragickou (hustou "krvavou" kůrou). Pokud je dítě i nadále v porodnici, ošetřuje se pupečníková rána stejným způsobem jako před pupečníkovou šňůrou - jednou denně. Díky široké pupeční ráně, možnému mírnému výtoku může lékař předepsat častější léčbu. Stejně jako v případě jakékoli rány hemoragická kůra vytvořená na pupeční ráně postupně mizí. Pokud hojení probíhá dobře, poté, co hustá kůra odpadne, nedochází k žádnému úniku z rány. Někdy, když odpadne velká kůra (k tomu dochází u široké pupeční rány), může být zaznamenáno rozdělení kapiček krve, rána se „koriguje“. Obvykle v takových případech postačuje další (2-3krát denně) ošetření pomocí roztoků peroxidu vodíku a manganistanu draselného a někdy speciální hemostatická (hemostatická) houba, která ve většině případů stačí k aplikaci jednou na ránu..

Jak se starat o břicho doma

Doma se pupeční rána ošetřuje po dobu 7 až 10 dní, dokud není úplně zahojena denně 1krát denně po koupání. Pokud byl zbytek pupečníkové šňůry v porodnici chirurgicky odstraněn, může trvat delší dobu, než se rána doma ošetří. Někdy, například, s pomalým vytvářením kůry, přítomností malých sekrecí z ní („pláč“), se doporučuje, aby se rána ošetřovala dvakrát denně nebo dokonce častěji. Rána je lubrikována alkoholickým roztokem brilantní zelené - „zelené“. „Zelenka“ doma je výhodnější například ve srovnání s „manganistanem draselným“ z důvodu nedostatku potřeby připravit toto řešení. Prodává se v jakékoli lékárně..

Pro ošetření pupeční rány může být vhodný také 1% roztok chlorofyliptu v alkoholu, který obsahuje směs chlorofylů získaných z listů eukalyptu. Toto řešení je bezbarvé, což vám umožní detekovat známky zánětu, protože rána není natřena.

Aby se zabránilo zbytečnému traumatu na kůži chemickým přípravkem (až po spálení kůže!) Vyvarujte se kontaktu s roztokem na kůži kolem rány..

Pokud je na ráně kůra, která již začala odlupovat a nedrží pevně, je nejlepší ji nejprve odstranit tak, že ji namočíte 3% roztokem peroxidu vodíku. Hotový přípravek peroxidu vodíku lze zakoupit v lékárně. Je třeba mít na paměti, že doba skladování je omezená! Není vhodné si připravovat doma roztok peroxidu vodíku, protože v tomto případě je obtížné dosáhnout požadované koncentrace a sterilita připraveného přípravku bude pochybná..

Kůra je zpravidla po koupání dítěte měkčí a snáze odstranitelná z rány. Samozřejmě, pokud se jedná o nově vytvořenou kůru na široké ráně, nemělo by být vynaloženo úsilí na její odstranění. Je vhodné manipulovat s pupečníkovou ranou doma pomocí kosmetických bavlněných pupenů. Při ošetřování rány palcem a ukazováčkem levé ruky tlačí na tkáň poblíž pupku, aby „maximalizovali“ oblast pupku pro vyšetření a důkladnější zpracování.

Pokud pochybujete o správném zacházení s břichem dítěte, poraďte se se sestrou, která by měla novorozence navštěvovat každý den v prvních dnech po propuštění z porodnice..

Mnoho porodnic nyní praktikuje předčasné propouštění novorozenců. Kromě toho, v době, kdy je dítě doma, pupeční šňůra nemusí stále klesat. Pokud pediatr po propuštění nedal jiná individuální doporučení, můžete dítě v den propuštění z porodnice vykoupat „nevydanou“ pupeční šňůrou a také pupečníkovou ranou. Před pádem z pupeční šňůry doma se léčí jednou denně alkoholovým roztokem diamantových zelení.

Pro koupání kojenců je třeba použít dětskou koupel. Během prvních dvou týdnů se voda použitá k koupání dítěte lépe vaří jako první a poté se ochladí na teplotu 36–37 ° C. K úplnému zahojení pupeční rány se do vody přidá roztok "manganistanu draselného", dokud není voda mírně růžová. Pamatujte, že „manganistan draselný“ musí být nejprve úplně rozpuštěn v oddělené misce, jako je například šálek, aby nedošlo k popálení pokožky dítěte zrny manganistanu draselného..

Co nelze s pupkem udělat

Nebojte se dotknout pupeční šňůry nebo pupeční rány při jejich zpracování! Zároveň mohou děti zažít nějaké nepohodlí, ale neubližuje jim to. Péče o pupeční ránu by měla být obzvláště pečlivá, protože může sloužit jako vstupní brána pro infekci, v důsledku čehož se může objevit katarrhal a pak hnisavá omphalitida - zánět tkání poblíž pupeční rány.

V případech, kdy dochází k prodlouženému „pláčení“ rány (více než 2 týdny), krvavému, hnisavému nebo jinému výboji, musíte se poradit s lékařem! Nesnažte se zacházet s dítětem sami: může to být pro něj nebezpečné.

Rána by neměla být pod gázou nebo jednorázovou plenkou, protože to ztěžuje sušení kůry, vyvolává plač a tím zabraňuje hojení rány rychle a přispívá tak k možnému připojení infekce. Někdy dochází k dalšímu podráždění kůže pupeční oblasti. Abyste tomu zabránili, měli byste ohnout klín jednorázové plenky tak, aby pupek zůstal otevřený.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Pokyny pro péči a zpracování pupku u dítěte

Péče o pupeční ránu dítěte se často stává pro matku a otce velkým problémem. Rodiče nevědí, jak postup řádně provést. Někdy se bojí poškodit jemnou kůži novorozence, nebojí se dokonce dotknout pupku.

Pokud je tato oblast léčena velmi často pomocí alkoholových antiseptik, dochází k obrácené situaci, což vede k poškození kůže. „Jak pečovat o pupek novorozence“ je závažný problém, který vyžaduje specifické znalosti a odpovědný přístup.

Z tohoto článku se dozvíte

Jak se vytvoří pupeční rána?

Dítě, zatímco v lůně matky, je s ní spojeno zvláštním orgánem - pupeční šňůrou. Krevní cévy a speciální kanály procházejí pupeční šňůrou. Umbilikální tepny odebírají z plodu krev obsahující oxid uhličitý a produkty metabolismu a jsou přenášeny do placenty. Přes pupeční žíly dítě přijímá živiny a kyslík z těla matky.

Po narození dítěte a prvním nezávislém nadechnutí zmizí potřeba pupeční šňůry. Je rozdělena mezi dvě na sebe navrstvené svorky. Ošetřuje se oblast, která se pohybuje od novorozence, poté se aplikuje speciální terminál ve vzdálenosti 2 cm, čímž se vytvoří pupeční šňůra..

Osud tohoto zbytku může mít dva scénáře:

 1. Druhý den po narození se odřízne skalpelem nebo chirurgickými nůžkami. Na ránu se těsně aplikuje sterilní obvaz, který po dvou hodinách oslabuje a druhý den se odstraní.
 2. Na zbývající fragment pupeční šňůry se nasadí kovová sponka nebo speciální plastový špendlík na prádlo.

Navel zůstal otevřený.

Bez ohledu na to, která možnost pro vytvoření pupeční rány byla vybrána, bude vyžadovat každodenní náležitou péči. Během 2–4 týdnů již epitelová tkáň zpravidla již zcela pokrývá povrch rány.

Navel manipulace v porodnici

Ve většině ruských porodnic je obvyklé ošetřovat pupek manganistanem draselným a peroxidem vodíku denně. Postup je stejný pro pupeční rány bez přítomnosti pupeční šňůry a pro pupky s špendlíkem.

Ve druhém případě zbývající část pupeční šňůry postupně vyschne a 5. až 7. den samostatně odpadne. Separace pupečníkové šňůry může být delší u dětí se silnou pupeční šňůrou a kvůli jiným individuálním charakteristikám. Proto jsou často matka a dítě propouštěny z nemocnice s kolíčky na prádlo.

Jak zacházet s pupkem novorozence doma doma, sestry a lékaři porodnice podrobně vysvětlují. Pokud má matka otázky, měla by se jich zeptat, aby získala úplné informace o péči o dítě.

Užitečné tipy

Existuje mnoho informací o tom, jak provádět toaletu na břiše na internetu. K této otázce existují různé názory. Existují následovníci staré školy, kteří nedovolují léčbu novorozence bez brilantní zelené a peroxidu vodíku..

Existují příznivci zahraniční taktiky. Patří k nim populární v Rusku dětský lékař Evgeny Olegovič Komarovsky, který dodržuje standardy WHO a doporučuje otevřené vedení pupeční šňůry..

Mnoho zkušených matek sdílí tipy, zveřejňuje fotografie a videa s podrobnými pokyny k tomuto tématu..

Do jaké míry můžete těmto informacím věřit - každý se rozhodne sám za sebe. Jak přesně se budou rodiče starat o pupeční ránu, je také jejich výběr.

Lékaři doporučují lékárničku, která bude obsahovat následující léky a výrobky:

 • 3% roztok peroxidu vodíku;
 • sterilní pipeta;
 • 1% brilantní zelený roztok;
 • 2–5% roztok manganistanu draselného;
 • sterilní bavlněné tampony, bavlněné tampony a ubrousky;
 • 1% roztok chlorofyllipt;
 • hemostatická houba.

Léky pro léčbu by měly být vždy po ruce. I když se rodiče neuchylují k každodennímu používání antiseptik, nečistoty se mohou kdykoli dostat do pupeční rány. V žádném případě není dovoleno, aby byl pupek špinavý, protože to může vést k zánětlivému procesu (omphalitida)..

Dítě se může dotknout a zvednout pupeční šňůru. Kolíček na prádlo se může náhodně dotknout, v důsledku čehož může být pupeční rána zakryta. V tomto případě je užitečná hemostatická houba. Snadno se používá: vyjměte z obalu a pevně připojte k oblasti krvácení po dobu 1-2 minut.

Důležité! Pupek by měl být vždy otevřený. Přístup na čerstvý vzduch umožní, aby zbytky pupečníku zasychaly a padaly rychleji a vytvořily zdravou jizvu.

Dítě by mělo být nošeno v pohodlných, uvolněných věcech, které by nemačkaly ani nezranily bříško. Pokud pás zavře pupek, musíte jej zastrčit (existují speciální modely se zářezem). Při výměně plenky zkontrolujte oblast pupku.

Pokud se v něm nahromadí nečistota nebo kapalina, musí být opatrně odstraněna sterilním hadříkem nebo vatovým tamponem..

U dětí, které nosí kalhotky nebo jezdce, moči může vstoupit do pupeční fossy. Pokud k tomu dojde, je nutné další zpracování..

Kromě hygieny samotného dítěte je nutné každý den provádět vlhké čištění dětského pokoje s větráním a křemenem. Všechny věci dítěte by měly být čisté a vyžehlené. Hračky se musí umýt domácím nebo antibakteriálním mýdlem.

Lepší manipulace

Zpracování pupku novorozence podle sovětského standardu zahrnuje použití 3% peroxidu vodíku a řešení brilantní zeleně. Nejprve musíte na ránu kapku pár kapek peroxidu, poté ji očistěte od krusty a nečistot, jemně zatáhněte za svorku a pak ji spálte zelenou. Špendlík by měl být také namazán antiseptikem.

Někteří lékaři kategoricky nedoporučují rozmazávat pupeční ránu diamantovou zelení, protože kvůli nasycené smaragdové barvě si nemusíte všimnout zarudnutí na kůži. Jak vyměnit zelenou - existuje několik možností:

 • furatsilin - je absolutně bezpečný přípravek, má silný antimikrobiální účinek, je doporučován pro hnisavé komplikace, ale s furatsilinovom alkoholem musíte být opatrní, protože může způsobit kožní reakce;
 • chlorhexidin 0,05% je dobrý antiseptikum, ale je schopen vysušit pokožku, což způsobuje svědění a projevy dermatitidy;
 • sprej a roztok Miramistinu je velmi populární lék, který dává dobrý výsledek a málokdy způsobuje nežádoucí následky;
 • 5% roztok jodu je osvědčený nástroj, ale může vést k popáleninám kůže a alergiím, proto by se měl používat opatrně, je možné použít Betadin a jodinol, které také obsahují jód, ale mají méně vedlejších účinků;
 • "Fukortsin" (na bázi vody nebo alkoholu) - používá se pro mokrý pupek a infekci;
 • Tinktura měsíčku - vynikající přírodní lék, který má léčivý účinek;
 • Baneocinový prášek - určený pro ošetření mokrého pupku;
 • 1% alkoholový roztok chlorofylliptu je přírodní bylinný přípravek s mírným účinkem, zvláště účinný při stafylokokových infekcích;
 • streptocidový prášek - doporučený pro komplikace a rozvoj mikrobiální infekce;
 • boritý alkohol - indikovaný v přítomnosti zánětu, může vysušit kůži a způsobit nežádoucí účinky;
 • 2% kyselina salicylová je přijatelná pro použití podle pokynů lékaře;
 • "Purelan" (lanolin) - ideální pro léčení jemné kůže pupku, naprosto neškodné;
 • mast "Levomekol" - používá se podle pokynů lékaře pro infekční komplikace.

Dalším klasickým nástrojem v arzenálu ruských lékařů byl a zůstává manganistan draselný. Roztok může být připraven doma sám rozpuštěním krystalů manganistanu draselného (5 g) ve vroucí vodě (100 ml)..

Je však lepší koupit hotový výrobek v lékárně, aby nedošlo k záměně s proporcemi. Před použitím musí manganistan draselný projít několika vrstvami gázy, aby se zabránilo popálení kůže nerozpustnými krystaly. Hotový roztok se neuchovává déle než jeden den v těsně uzavřené nádobě.

Mělo by být zřejmé, že kterékoli z těchto léků může negativně ovlivnit stav a zdraví dítěte, protože tělo malého člověka není dosud plně formováno a je schopné dávat neočekávané reakce.

Kůže dítěte (zejména předčasně) není ještě zralá a nemá bariérovou funkci, jako u dospělých nebo starších dětí. Proto je lepší zdržet se experimentování s dítětem a jasně se řídit pokyny lékaře.

Pozornost! Existují důkazy o vysokém riziku obecné intoxikace, rozvoji methemoglobinemie, záchvatů a dalších komplikací při používání anilinových barviv (brilantní zelená, Fukortsin, modrá) u malých dětí.

Technika zpracování pupku bez kolíčků na prádlo

Obecně uznávaný hygienický postup pro pupek bez špendlíku je stejný jako u dětí s existující pupeční šňůrou. Postupně to vypadá takto:

 1. Umyjte si ruce mýdlem.
 2. Připravte si vše, co potřebujete ke zpracování (řešení, bavlněné pupeny atd.).

d.) a zajistěte si pracoviště.

Položte dítě před sebe a prohlédněte si pupek a prsty opatrně rozprostřete pokožku.

Pokud si rodiče vybrali, aby jejich dítě provedlo pupeční rány v souladu s mezinárodními standardy, mělo by se k léčbě přistupovat pouze v případě propuštění nebo na základě svědectví lékaře. Suchý pupek se nedotýkejte.

Když se objeví různé neinfekční nebo bakteriální komplikace, je obvyklé ošetření doplněno lékařskými manipulacemi. Možná budete muset vypláchnout pupek roztokem manganistanu draselného nebo pomazat antibakteriální látkou.

Jak správně provádět tyto postupy, by měl lékař nebo sestra rodičům vysvětlit. Je nemožné předepsat dětem prostředky na léčbu a prevenci nemocí pupku.

Jak dlouho trvá zpracování

Kolik času na zpracování zbytku pupeční šňůry - neexistuje přesná časová osa.

Když přesně spadne, záleží na řadě faktorů (velikost pupečního prstence, stav imunitního systému, individuální vlastnosti těla).

V žádném případě nelze tento proces spěchat. Zbytek pupeční šňůry by měl sám spadnout. Pokud dlouho neodpadne, nebojte se. Je to však příležitost ukázat pupek pediatrovi.

Jak často provádět zpracování závisí na situaci. Pokud je u rány vše v pořádku, stačí na to věnovat pozornost jednou denně. S výskytem sekrecí (krev, hnis) jsou hygienické manipulace prováděny 3-4krát denně. Je nebezpečné používat antiseptika častěji, protože to může způsobit podráždění kůže a další nežádoucí reakce..

Prvním měsícem života je rána zcela zahojena. Měl by být pokryt epitelem jak u dětí s otevřenou léčbou pupku, tak u dětí, které se denně podrobují antiseptické léčbě..

Když potřebujete naléhavě navštívit lékaře

Při každodenním ošetření pupku si rodiče všimnou nejmenší změny v této oblasti. Následující projevy signalizují, že musíte dítě neprodleně ukázat pediatrovi:

 • změna struktury a barvy kůže v pupeční fossě a kolem ní;
 • otok v pupeční oblasti;
 • jakékoli propuštění z pupku, zejména hnisavé nebo krvavé povahy;
 • zvýšení tělesné teploty (obecné i místní);
 • celková nevolnost dítěte, odmítnutí prsu (láhev);
 • opakovaná neadekvátní reakce novorozence na léčbu pupeční rány (silné pláč, ohýbání těla atd.).

Pupek může v důsledku přítomnosti infekce bobtnat, červenat se, namočit se, zjemnit a krvácet. Zánět kladivem (omphalitida) je nebezpečné onemocnění, které může mít vážné následky..

Důležité! Neměli byste čekat, až se situace zhorší, nebo se pokusit získat informace z internetu nebo od přátel. Samoléčení dítěte je nepřijatelné! Prsa musí být dodržena odborníkem.

Také by se nemělo okamžitě panikařit, když jsou zjištěny nějaké změny. Musíte je pár hodin sledovat. Někdy může být zarudnutí kůže způsobeno místní reakcí. Podráždění je způsobeno oděvem, plenkou, špendlíkem na prádlo a prostředky, kterými je ošetření prováděno..

Pokud matka měla podezření, že se projevy kůže začaly objevovat díky neustálému kontaktu se zbytkem pupečníku, měly by být okraje červené zóny pečlivě nastíněny. Po hodině zkontrolujte pokožku dítěte. Pokud se hyperémie (zarudnutí) nachází mimo určenou oblast, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud dítě během léčby neustále projevuje obavy a hodně pláče, musíte pečlivě sledovat dítě. Možná pociťuje bolest, když tlačí na pupek, což může signalizovat přítomnost latentních symptomů.

Pokud rodiče našli pupek v pupku, je to pravděpodobně pupeční houba. Není to zdraví zdraví dítěte, není nutné přestat provádět hygienické manipulace. Dítě by však mělo být předvedeno lékaři.

Měli byste se také poradit s pediatrem, pokud se pupeční rána nezhojí déle než tři týdny..

Pokud je dlouhodobé hojení doprovázeno neustálým řídkým výtokem (plačící pupek), může to znamenat příznaky chirurgické patologie (píštěle urachu nebo vitellinového kanálu). V tomto případě by pediatrický chirurg měl novorozence vyšetřit.

Kdy mohu vykoupat novorozence?

Koupání novorozence je samostatnou důležitou etapou života dítěte a rodičů. Existuje spousta sporů o tom, kdy a jak se dítě vykoupat. Někteří dětští lékaři povolují plnohodnotné vodní procedury od prvních dnů života, jiní doporučují zdržet se, dokud dítě není 1 měsíc staré.

Dr. Komarovsky nedoporučuje úplné ponoření dítěte do vody, pokud ještě nedošlo k vysušení pupeční šňůry. Aby nedošlo k navlhčení pupku, stačí otřít dítě mokrými ubrousky a jemně očistit pokožku..

Přečtěte si více o koupání svého dítěte pomocí špendlíku zde..

Je možné rozšířit dítě na žaludek, pokud se pupek nezhojil

Bez ohledu na to, zda se pupek uzdravil nebo ne, musí být dítě položeno na žaludek. Přirozeně, v přítomnosti nezhojené pupeční rány, by to mělo být prováděno s mimořádnou opatrností, aby nedošlo k poranění..

Šíření dítěte by mělo být krátce, počínaje jednou minutou, postupně zvyšující čas strávený na žaludku. Pokud pupek začne krvácet, špendlík spadne nebo dojde k jiné nežádoucí reakci, položení břicha by mělo být pozastaveno, dokud nebudou tyto komplikace odstraněny..

DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/uhod/obrabotka_pupka.html

Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

Jak zacházet s pupkem novorozence: základní pravidla péče

Po 7. týdnu početí můžete na ultrazvukovém stroji vidět malé embryo, připevněné v prsou ženy. Už vytvořil svůj vlastní oběhový systém, který se dosud stal neoddělitelnou součástí těla matky. Pupeční šňůra cirkuluje okysličenou krev do a z plodu. Když se dítě narodí, je toto spojení přerušeno a matka čelí naléhavé otázce, jak zpracovat pupek novorozence, aby se v něm nevyvinula patogenní mikroflóra..

Navel péče

Proč je důležité zdraví břicha tlačítka

První výkřik dítěte během porodu naznačuje, že si vytvořil vlastní dýchání a že není nutné přijímat kyslík (stejně jako jídlo) přes pupeční šňůru, tato spojovací nit je přerušena.

Na bříšku dítěte se objeví rána, která vyžaduje pečlivou péči, protože je to vynikající brána pro infekce těla. První postupy zpracování pupku se provádějí v perinatálním centru. Dále „obušek“ vezme matka, na které nyní závisí zdraví drobků.

V procesu hojení

Pokud žena ignoruje léčbu pupeční rány nebo ji vede s porušením, mikroby se uvnitř velmi rychle usadí. To povede k vážnému onemocnění zvanému omphalitida..

Riziko infekce je velké pro první 3 týdny života dítěte a projevuje se těmito příznaky:

 • kůže kolem pupku se červenají;
 • hnisavý výtok vytékající z rány;
 • dítě má horečku.

Pokud byl odříznutí pupeční šňůry bezbolestné (v jeho tkáních nejsou žádné nervové zakončení), je zánět rány doprovázen silnou bolestí. Díky tomu dítě neustále pláče, odmítá se krmit a prakticky nespí. V pokročilé situaci dochází k otravě krve. Pokud nezajistíte svému dítěti lékařskou péči včas, sepse povede k úmrtí dítěte.

Jak se vytvoří pupeční rána?

Jakmile dítě „vyskočí“ z břicha své matky, porodní asistentka okamžitě začne manipulovat s pupeční šňůrou. Tento postup má přísně regulovaný algoritmus:

 • připevněte trubici co nejblíže k bříšku dítěte a pokuste se uzel co nejtěsněji přitáhnout;
 • mezní bod fixuje pár centimetrů se speciální špendlíkovou špendlíkem nebo nití;
 • odříznout přebytek.

Malý „pařez“ zbývající z pupeční šňůry postupně vysychá a padá sám o sobě. Obvykle tento proces netrvá déle než týden a dítě je propuštěno z nemocnice s malou ranou..

Nejsou-li žádné komplikace, jsou některé matky s dětmi poslány domů 4. den. Lékaři se proto snaží tento proces urychlit odstraněním zbytku pupeční šňůry chirurgickou metodou. To neznamená, že jakmile zmizí novorozenecký pupek s špendlíkem, měla by být péče o ránu přerušena.

Kolik se pupek léčí

Po navázání pupeční šňůry na dítě je nutné od 5 do 7 dnů, aby zbytek zcela vyschl, a poté by měl spadnout. Na jeho místě je rána, která se uzdraví dalších 10 dní.

Pokud se infekce dostane do pupku, proces léčení bude pokračovat donekonečna. V důsledku toho se u dítěte může rozvinout závažná patologie.

Existují také vrozené změny (kýla pupeční šňůry, píštěle), které také ovlivňují, jak moc se rána vyléčí..

Frekvence zpracování Navel

Zatímco pupeční proces není v žádném spěchu, aby odpadl, stačí provést ošetření 1krát denně. Když se objeví rána, je třeba věnovat pozornost ráno po spánku a večer po koupání dítěte.

Jak pochopit, že se rána uzdravila

Když pupeční šňůra zmizí u novorozence s kolíkem na prádlo (a bez něj), ostrůvek, který není úplně prodloužen, zůstává na břiše. Nejprve z ní mast stále vyteká. Při správné péči se pupek hojí rychle, ve srovnání s barvou okolní kůže a v ideálním případě by měl být zatažen do peritoneální dutiny a vytvořit malou díru. I když u některých dětí není uzlík zcela zasunutý.

Navel manipulace v porodnici

V perinatálním centru provádí ošetřovatelský personál ošetřovatelský personál. Ve většině případů se tak děje otevřeně. Zbytek pupeční šňůry po jejím pádu a na ránu samotnou se každý den léčí antiseptickými roztoky. Obvykle se používá manganistan draselný nebo peroxid vodíku.

V řadě porodnic se používá jiná praxe:

 • 2. den po narození dítěte je tento proces přerušen sterilními nůžkami nebo čepelí;
 • protože výrůstek dosud nebyl mumifikován, aby se zabránilo krvácení, je rána pokryta tlakovým obvazem;
 • po 2 hodinách je oslabena, odstraněna následující den během zpracování pupku.

Rána je pokryta krvavou krustou, kterou nelze sbírat - musí spadnout sama o sobě.

Pupečníkové ošetření rány doma

Po příjezdu z nemocnice matka poskytuje dítěti náležitou péči, jedním z bodů je zpracování pupku. Jak provést postup, bude žena zobrazena v perinatálním centru.

Potřebné prostředky

Doma můžete použít stejná antiseptika, která ošetřovala břicho dítěte v nemocnici. U manganistanu draselného není vždy vhodné - roztok bude muset být připraven samostatně. Zde můžete udělat chybu s koncentrací prášku, což povede k popálení kůže.

Pro dům se doporučuje použít jiné prostředky (které z nich je lepší konzultovat s lékařem):

 • furatsilinovy ​​roztok;
 • peroxid vodíku 3%;
 • chlorofylipt 1% ​​(extrakt eukalyptu);
 • chlorhexidin;
 • zelený.

Pokud jde o druhou možnost, Dr. Komarovsky doporučuje ji nepoužívat na ránu. Za zelenou barvou bude velmi obtížné zvážit červený zánět, pokud se infekce dostane do pupku.

Během zpracování pupku bude zaschlá kůra zasahovat. Chcete-li jej odstranit, musíte nejprve změkčit peroxidem. Teprve potom může být strčen vatovým tamponem a odstraněn (pokud je připravena bez problémů odstěhovat). Kůže bude snazší ustoupit, pokud je kůže u pupku mírně tažena.

Při léčbě rány byste ji měli rozmazávat antiseptikem ve směru od středu k okrajům a pokusit se nevynechat jediný milimetr.

Co nelze udělat s pupeční ranou

Při řádné péči o pupečník musí matka pečlivě provádět jeho zpracování. Dodržování některých tabu pomůže vyhnout se problémům:

 • navzdory skutečnosti, že antiseptika navrhovaná pro dezinfekci mají alkoholový základ, alkohol nelze použít pro samotné zpracování - spálí kožní složky;
 • v žádném případě byste na ránu neměli vkládat gázové ubrousky a přilepovat pupek lepicí sádrou - pod nimi se infekce rychle vyvine;
 • neměli byste násilně odstraňovat kůru, i když se mírně vzdálila - její předčasné odmítnutí vyvolá krvácení a zpomalí hojení.

Nedoporučuje se ošetření suchou vatovou vlnou, aby se později nestěžovalo na to, proč se v ráně objevil hnis. V tomto případě je zánět vyvolán vlákny materiálu, který spadl do pupku.

Co by se mohlo pokazit

I když matka ví, jak zacházet s pupkem novorozence a správně provádí proceduru, mohou nastat problémy. Hlavní věcí zde není zmatení a přijetí nezbytných opatření.

Pokud novorozenec má tlačítko břicha

Když se rána nezhojí dlouho a krev z ní vytéká, musíte hledat příčinu. Možná, že pupek byl zraněn během zpracování nebo když se dítě vykoupalo, otřelo nebo zavinilo. Příčinou krvácejícího pupku může být vytvořená houba (kvůli širokému prstenci).

V této situaci se doporučuje následující akce:

 • krev extrahovaná z poraněné rány je blokována vatovým tampónem;
 • poněkud se rozdělí pupeční kroužek rukama, kape několik kapek peroxidu vodíku;
 • nechte dítě ležet trochu nahé, aby pupek „dýchal“.

Pokud se v ráně vytvoří granulační tkáň, doporučuje se ošetření provést roztokem dusičnanu stříbrného 5% nebo Miramistinem (podle pokynů pediatra)..

Pokud rána vytéká a navlhne

U některých dětí je po odeznění slepého střeva pozorován syndrom plačícího pupku. To je obvykle spojeno s pomalým hojením. Důvody mohou být v širokém pupečníku nebo tlustší kůži.

Pokud se rána zvlhne, pokračuje v léčbě stejnými antiseptickými roztoky, jak je uvedeno výše. Chcete-li zabránit rozvoji infekce, můžete k prevenci použít dezinfekční antibiotikum Baneocin.

V tomto případě bude dobrého léčebného účinku zajištěno koupáním dítěte v odvarku provázku nebo heřmánku. Po proceduře s vodou by měla být rána důkladně (ale jemně) osušena, aby se v ní nehromadila voda.

Nebezpečné příznaky

Mokrý pupek může být začátkem závažnějšího onemocnění - oftalitidy, u kterého se vyvíjí hnisavý zánět. Nepříjemně vypadající obsah vytékající z rány je důsledkem infekce nezhojeného pupku. Je indikováno nebezpečí kolem pokožky kolem - zčervená a nabobtná. Dítě je neklidné, po krmení se silně vyplivne a začíná zhubnout. Příznaky doplňují vysokou horečku.

Důležité! V případě výskytu těchto příznaků nemůžete samoléčit - dítě by mělo být neprodleně předvedeno lékaři. Pokud se dítě cítí dobře, pediatr zpravidla předepíše místní ošetření ve formě mastí obsahujících polymyxin a bacitracin, jakož i častější ošetření pupku antiseptickými roztoky..

Doporučuje se také ultrafialové záření břicha. V závažných případech onemocnění bude zapotřebí širokospektrální antibiotika. Stimulační terapie zahrnuje gama globulin a vitamínové přípravky..

Těžké následky pupeční infekce

Pokud je hnisavý zánět opožděný, kůže kolem pupku získává nahnědlý odstín, zelený hnis vyteká z rány a vyzařuje nepříjemný zápach. Proces rychle zachycuje peritoneální tkáň, přechází do střev. V důsledku toho se u dítěte rozvine peritonitida..

V tomto případě již není nutný chirurgický zákrok. Zánět pobřišnice nejen zpomalí proces hojení pupku na dlouhou dobu, ale může být také doplněn otravou krví, která může vést k smrti arašídů.

Tipy pro všeobecnou péči

Dítě bude zdravé a jeho břicho bude vytaženo, pokud matka řádně provádí hygienické postupy a dodržuje obecná pravidla péče.

Jak zacházet s plenkami a oblečením

Zatímco pupek je ve fázi léčení, pokuste se jej zranit. Proto při zavádění plen na dítě se ujistí, že okraj plenky nezakrývá ránu, neotírá pokožku poblíž ní. Pokud není možné tento požadavek odolat, je plenka buď zastrčena, nebo je její hrana odříznuta na požadovanou úroveň..

Jak nepoškodit tlačítko břicha

Plenky, ve kterých je dítě zabaleno, stejně jako vesty, jsou v těsném kontaktu s pupkem a mohou způsobit infekci. Aby se tomu zabránilo, po každém ošetření rány se na dítě položí čisté oblečení, po žehlení žehličkou.

Spropitné. Textilie použitá v dětské výbavě by měla být vyrobena výhradně z přírodní bavlny, aby nedržela pokožku a nezpůsobovala podráždění..

Je možné položit dítě na břicho

Od prvních dnů se snaží ztuhnout dítětem vzduchovými lázněmi a dát mu posilovací masáže. Zatímco se rána nezhojí, činnosti se provádějí s omezením. Dítě není dočasně rozloženo na bříško, aby nedošlo k poranění pupku a nepřinášelo do něj infekci.

Pokud potřebujete masírovat novorozence zpět, můžete to udělat na váze. Máma položí dítě s nataženou paží na nataženou paži, druhá - jemně pohladí kůži krouživými pohyby. Pak přesune arašídy a pokračuje v manipulaci.

Je možné dítě vykoupat

Voda není zákazem nezhojeného břicha. Pokud není pod vašimi rukama dezinfekční prostředek, může ošetřit ránu. Koupání je tedy v tomto případě povinnou denní procedurou, která se nejlépe provádí večer. Hlavní věc je, že voda nezůstane dlouho v pupku, jinak se rána zvlhne.

Důležité! Kapalina je předvařena a ochlazena na optimální teplotu (36-37 °). Můžete přidat manganistan draselný, ale je chován ne ve vaně, ale ve sklenici, aby se nerozpuštěné krystaly nedostaly na tělo dítěte.

Když špendlík spadne z pupku

Ne každé perinatální centrum upíná pupeční šňůru pomocí speciálního terminálu. Pokud dítě přišlo domů s takovou „výzdobou“, matka by měla vědět, že špendlík na prádlo obvykle spadne 3., někdy 5. den. V některých případech se proces může táhnout za týden - vše záleží na fyziologických vlastnostech drobků.

Zajímavý. Kam vložit špendlík, v každé rodině se rozhodují svým vlastním způsobem. Jen málo lidí to zahodí.

Poté, co „krokodýl“ spadne, odhalí se pod ním rána. Není tak zdlouhavý jako ve standardních případech (s páskou), je hojnější v krvi. Zpracování se provádí podle obecných pravidel s malými úpravami:

 • neměli byste používat brilantní zelenou, je lepší ji nahradit chlorofyliptem, což urychluje hojení;
 • rána musí být vysušena sterilní ubrouskem;
 • bavlněné pupeny se v procesu nepoužívají - mohou snadno zranit ránu.

Pokud jsou použita řešení, jsou zavedena do pupku pomocí pipety. Pro použití dezinfekční masti je lepší vzít vatový tampon.

Ošetření knoflíku na břiše je důležitou součástí péče o dítě. Nejenom zdraví maličkého, ale také jeho život závisí na tom, jak přesně a správně bude matka provádět hygienický postup..

Články O Neplodnosti