Hlavní Výživa

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Stehy po porodu: jak urychlit hojení?

Některé okolnosti mohou zastínit první týdny po narození dítěte. To platí zejména pro stehy po porodu, kterým se často nelze vyhnout. Pokud se bez nich neobejdete, musíte po porodu dodržovat určitá pravidla, aby nedocházelo k žádným komplikacím a hojení proběhlo co nejrychleji.

Ekaterina Svirskaya
Porodník-gynekolog, Minsk

Jednou z nejčastějších komplikací při porodu jsou slzy během porodu měkkých tkání porodního kanálu, které zahrnují děložní hrdlo, vagínu, perineum a vnější genitálie. Proč se to děje a je možné se vyhnout stehu? Ve skutečnosti je nemožné určit jediný důvod pro přestávky. Ale některé z nich mohou být ovlivněny..

Nejprve je třeba si uvědomit, že pouze zdravé tkáně mají dostatečnou pružnost a roztažitelnost. Zanícená tkáň je křehká a oteklá, proto se při jakémkoli mechanickém působení neprotahuje, naruší. Takže jakýkoli zánět genitálií v předvečer může vést k prasknutí během porodu. Asi měsíc před narozením by tedy každá žena měla podstoupit vyšetření a na mikroflóru projít skvrnou. Pokud je zjištěn zánět, je léčba rozhodně předepsána s následným sledováním její účinnosti. Dalším důvodem snížení pružnosti tkáně jsou předchozí zranění (jizvová tkáň neobsahuje elastická vlákna, a proto je prakticky neroztažitelná). Takže, pokud byl perineální řez proveden u předchozích narození, zpravidla se u následných narození může obejít i bez něj.

Dalším důvodem pro přerušení porodu je rychlý porod, nedostatek koordinované práce ženy a porodní asistentky, velká velikost dítěte nebo nesprávné vložení již existující části plodu. V ideálních porodech se plod pohybuje po porodním kanálu postupně a tkáně budoucího těla matky mají čas se přizpůsobit rostoucímu tlaku, stále více se protahují. Pokud tělo nemá čas se přizpůsobit, pak to vede k narušení krevního zásobení a výskytu otoku tkání porodního kanálu, což nevyhnutelně končí prasknutím.

Stehy po porodu: oprava slz a řezů

Všechna poranění porodního kanálu podléhají povinnému léčení. Začíná se zkoumáním porodního kanálu ihned po oddělení placenty. Pro šití malých prasklin děložního čípku není nutná analgezie, protože v děložním čípku nejsou receptory bolesti. Pokud je nalezena velmi hluboká mezera (což je vzácné), je žena ponořena do celkové anestezie, aby vyšetřila hloubku mezery v dutině dělohy. Krční slzy se sešívají absorbovatelným materiálem.

Po prozkoumání děložního čípku jsou vyšetřeny stěny pochvy. Pokud během porodu dojde k několika přestávkám a nejsou hluboké, bude stačit lokální anestézie - okraje rány jsou odříznuty léky proti bolesti. Při hlubokých a vícenásobných prasklinách se používá celková anestézie. Pokud byla při porodu použita epidurální anestézie, pak anesteziolog při šití přiřadí k existujícímu katétru analgetikum. Slzy ve stěnách vagíny jsou šity absorbovatelnými stehy, které není třeba odstraňovat.

Malé praskliny vnějších genitálií často nevyžadují šití, protože se hojí rychle, ale tato část porodního kanálu je velmi dobře zásobena krví, takže pokud jsou trhliny doprovázeny krvácením, musí být po porodu šity. Poškození vnějších genitálií je velmi bolestivé, takže lékařské manipulace v této oblasti často vyžadují celkovou anestézii. Stehy jsou navrstveny velmi tenkými absorbovatelnými nitěmi, které není třeba odstraňovat.

Na konci poporodního vyšetření se obnoví integrita perinea. V současné době jsou stehy po porodu častěji šity absorbovatelným šicím materiálem a nevyžadují odstranění, méně běžné nodulární neabsorbovatelné švy.

Samostatným případem přišití při porodu jsou stehy za císařským řezem. Dříve, s císařským řezem, bylo břicho vyříznuto uprostřed „od pupku po pubis“ a byly aplikovány přerušované stehy. Nyní dělají malý řez podél ochlupení. Nejčastěji se používá speciální kontinuální kosmetický šev, méně často - uzlové švy nebo kovové svorky. Stehy po řezu císařským řezem jsou odstraněny 7. až 9. den. Po řádné péči zůstává rok po operaci bílá jizva tenká jako nit, kterou snadno zakryjí i spodní část bikin..

Poporodní léčení sutury

Samozřejmě, že všechny mladé matky se zajímají o otázku, kolik sutur se uzdraví po porodu? Tento proces tedy závisí na velikosti poškození, řádné péči, obecném stavu těla, metodách a materiálech použitých při šití. Při použití přírodních nebo syntetických vstřebatelných materiálů dochází k hojení ran během 10-14 dnů, švy se rozpadnou přibližně za měsíc. Při použití kovových držáků a neabsorbovatelného materiálu se tyto materiály po porodu odstraní v průměru 5. den v nemocnici před propuštěním. V tomto případě bude hojení ran delší - od 2 týdnů do 1 měsíce.

Stehy v pochvě a na děložním čípku

Self-vstřebatelné stehy v pochvě a na děložním čípku nepotřebují zvláštní péči. Nemusíte je zpracovávat a odstraňovat, stačí zajistit úplný klid a čistotu. Poporodní exkrece je ideálním substrátem pro růst patogenních bakterií. Proto je třeba během prvních tří týdnů po narození pečlivě dodržovat pravidla osobní hygieny, aby se infekce nedostala do genitálního traktu. Před každou návštěvou toalety a výměnou podložky si důkladně umyjte ruce mýdlem. Po záchodu odstraňte staré těsnění zepředu dozadu. Umyjte rozkrok teplou vodou a mýdlem. Směr pohybu a proud vody by měl být vždy z genitálií do konečníku. Po umytí genitálií je nutné je vysušit ubrouskem nebo dobře absorbujícím ručníkem. Takový ručník, jako spodní prádlo, musí být vyměněn, když je kontaminován sekretem okamžitě a denně - pokud to všechno zůstává v čistém vzhledu. I když nemáte pocit nutkání k močení, ujistěte se, že jít na záchod každé 3-4 hodiny. V prvním měsíci po porodu však nebude možné se vykoupat.

Rozkrokové stehy

Přítomnost stehů na perineu bude vyžadovat ještě důkladnější hygienu. V prvních dvou týdnech to bolelo docela špatně, je těžké chodit a je zakázáno sedět, matky se krmit, zatímco ležely, také musely jíst, když ležely nebo ležely. To se nevztahuje na toaletu, protože na toaletu můžete sedět již první den po narození dítěte. Při mytí rukou a rozkroku použijte mýdlo s antiseptikem. Nedotýkejte se švů rukama. Těsnění v prvních dnech musí být často měněna, někdy každé 2 hodiny, protože pro nejrychlejší hojení rány musí být udržována v suchu. Používejte speciální jednorázové poporodní kalhotky nebo volné bavlněné prádlo.

Když jste v nemocnici, léčí stehy dvakrát denně porodní asistentka, za použití řešení „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Odstranění závitu je bezbolestný postup, který významně eliminuje nepříjemné pocity.

V prvních dnech po porodu musíte stolici odložit, proto je lepší nejíst obiloviny, ovoce, zeleninu a další produkty, které stimulují pohyby střev. Obvykle to nezpůsobuje velké problémy, protože před porodem se provádí klystýr. Po 3 dnech, projímadlo pomůže obnovit stolici, pokud je to nutné. Abyste předešli zácpě, můžete před jídlem vypít polévkovou lžíci rostlinného oleje, poté stolice změkne a neovlivní hojení švů..

Po odstranění stehů a propuštění z nemocnice, pokud se léze léčí dobře, není potřeba léčení. Posezení na pevné látce je povoleno pouze po 2 týdnech a pouze na zdravé hýždě, naproti boku řezu.

Během dne několikrát proveďte následující cvičení: zatáhněte za svaly vagíny, perineum a konečníku. Jste v tomto stavu na několik sekund a poté uvolněte svaly. Potom vše opakujte. Cvičení lze provést během 5-10 minut. Stimuluje průtok krve do orgánů a přispívá k jejich lepšímu uzdravení. Uzly absorbovatelných stehů spadnou kolem třetího týdne. Od bolesti a svědění v oblasti švu pomůže infuze heřmánku. Takovou infuzi lze omýt, nebo ji můžete navlhčit gázovým polštářkem a připojit ji k ráně na 1-2 hodiny. Některé ženy používají studené obklady. Za tímto účelem se drcený led vloží do sterilní gumové rukavice. Rukavice se aplikuje na ránu po dobu 20-30 minut. Během prvního měsíce se pokuste dlouho nesedět a stát. Je lepší ležet na vaší straně a sedět na polštáři nebo kruhu. Na konci prvního měsíce po narození musíte navštívit gynekologa na prenatální klinice. Prohlédne švy, v případě potřeby odstraní zbývající absorbovatelná vlákna.

Švy po císařském řezu

Švy po císařském řezu. Ženy, které měly císařský řez, by měly být připraveny na skutečnost, že bolest v oblasti pooperační rány bude narušena po dobu 2-3 týdnů. V prvních dnech musíte používat léky proti bolesti. V tuto chvíli, když chodíte, musíte nosit pooperační obvaz nebo si svázat žaludek s plenkou.

Spát v posteli nestojí za to, protože včasné vstávání a mírná aktivita (péče o dítě, chůze po chodbě) nejen zlepšuje pohyblivost střeva, ale také přispívá k lepší kontrakci dělohy a rychlejšímu hojení pooperační rány. Když jste v nemocnici, ošetřující sestra ošetřuje stehy antiseptickým roztokem denně a mění obvaz. Je důležité chránit tento obvaz před vodou, proto jej při mytí zakryjte ručníkem. Musíte zajistit, aby oděv přiléhající k ráně byl vždy čistý. Spodní prádlo, včetně noční košile, se mění každý den a jak se špiní, ještě častěji.

Po odstranění stehů můžete být propuštěni domů a osprchovat se. Další zpracování švu již zpravidla není nutné. První 2 týdny po propuštění by měla být pokožka dvakrát denně omyta mýdlem a vodou. Po umytí kloubů je jemně poklepejte do sucha jednorázovým nebo čerstvě umytým ručníkem..

Dokud se rána úplně nezhojí, doporučujeme nosit lehké prodyšné spodní prádlo. Silné spodní prádlo může po císařském řezu poškodit šev. Nejlepší volbou jsou volné bavlněné kalhoty s vysokým pasem. V prvním měsíci po narození se novorozené matce nedoporučuje zvedat závaží více než hmotnost dítěte. Je také nutné nosit speciální poporodní obvaz. Zpočátku může být jizva velmi svěděná, je spojena s léčebným procesem, stačí ji tolerovat. Na konci druhého týdne po porodu můžete začít mazat jizvu krémy a masti, které zlepšují regeneraci kůže.

Poporodní komplikace

Pocit těžkosti, plnosti, bolesti v perineu může mluvit o hromadění krve (vytváření hematomu) v oblasti poškození. Obvykle se to stane během prvních tří dnů po porodu i v nemocnici, takže byste měli okamžitě informovat svého lékaře o tomto pocitu..

K divergenci švů dochází nejčastěji v prvních dnech nebo bezprostředně po odstranění, zřídka později. Důvodem může být předčasné sezení, náhlé pohyby, porušení sterility a špatné přizpůsobení tkání při šití, jakož i nedodržování hygienických pravidel po porodu. Jedná se o vzácnou komplikaci, ke které dochází při vážných hlubokých perineálních slzách. Pokud po propuštění domů začne oblast stehu krvácet, bolí, zčervená, objeví se hnisavý výtok, je naléhavě nutné se poradit s gynekologem, protože infekce se s největší pravděpodobností spojila a objevil se zánět. Pro léčbu bude třeba ránu ošetřit různými antiseptiky a někdy může být vyžadována speciální chirurgická léčba..

Komplikace po porodu vyžadují okamžitou léčbu, protože mohou vést k velmi závažným následkům - poporodní peritonitida (zánět břišní dutiny) nebo sepse (běžná infekční léze celého těla, která se šíří krví). Pokud se tedy ve vašem stavu něco vadí, nezapomeňte se poradit s lékařem.

Sešívání po porodu, kterým se mastí mastí. Jak zacházet s vnitřními a vnějšími stehy po porodu

Narození dítěte je skutečným zázrakem v životě ženy. Ale první dny mateřství mohou být zastíněny nepohodlím, které sešity po porodu dodávají. Jak rychle vyléčit taková zranění? Nemyslete si, že je to příliš obtížné: stačí dodržovat jednoduchá doporučení, aby vás bolest přestala usmívat na vaše dítě.

Jak rychle si může mladá matka dovolit zapomenout na poporodní švy, záleží na materiálech, které lékaři použili. Šití samo-vstřebatelných stehů se zahojí do 14 dnů a zbývající jizvy zmizí za měsíc. Pokud lékař použil jiná vlákna, po 3 až 6 dnech je odstraní a informuje, kolik takových švů se hojí po porodu - zpravidla to jsou 2–4 týdny. Ale žena bude muset trpět mnohem déle, pokud se nenaučí, jak se o ně správně starat, protože v tomto případě jsou nevyhnutelné závažné komplikace. Důkladné ošetření stehů a použití některých mastí pomůže vrátit se k normálu o několik dní dříve.

Jak urychlit zotavení rozkroku?

Pokud se nově vyrobené matce nepodařilo zabránit zlomení během porodu, neměla by po propuštění pasivně čekat, až nepříjemné pocity v perineální oblasti zmizí..

Včerejší puerpera, která nejenže umí léčit stehy rychleji po porodu, ale také dodržují doporučení, jsou s výsledkem jejich úsilí vždy spokojena. Jediná věc, která může zabránit zkrácení doby regenerace tkáně, jsou individuální vlastnosti těla.

K urychlení hojení kloubů potřebujete:

 • nosit bavlněné spodní prádlo nebo speciální jednorázové plavky;
 • odmítnout používat utahování nebo těsné spodní prádlo, protože oprava tkáně se zhoršuje s poruchami oběhu;
 • po osprchování nosit kalhotky po nějakou dobu - přístup vzduchu zlepší regeneraci;
 • často vyprázdní moč, takže nezasahuje do kontrakce dělohy;
 • Neodkládejte defekaci kvůli strachu z bolesti (k nápravě tohoto procesu pomocí rektálních glycerinových čípků);
 • vyloučit z nabídky produkty, které mohou vyvolat zácpu, a před snídaní, obědem a večeří vypijte 1 polévková lžíce. l slunečnicový olej, aby se zabránilo tomuto stavu, který negativně ovlivňuje švy;
 • nesedejte si po sešití po dobu 7-8 dní a po uplynutí této doby se začněte dřepat na hýždě, naproti oblasti poškození;
 • jako sedadlo použijte tvrdý povrch;
 • nezvedejte předměty vážící více než 3 kg;
 • pohybovat méně;
 • po dobu 2 měsíců neobnovujte sexuální aktivitu.

Když je nově razená matka v nemocnici, porodní asistentka dvakrát denně zpracovává své stehy s brilantní zelenou nebo manganistanem draselným. Jak zpracovat stehy po porodu, pokud už máte to štěstí, že se můžete vrátit domů? Samozřejmě můžete i nadále používat stejná antiseptická řešení, ale nejčastěji matky používají:

 • peroxid vodíku;
 • chlorofylliptom;
 • chlorhexidin;
 • miramistin.

Uvedená opatření jsou zpravidla dostatečná k tomu, aby se zbavila důsledků mezer. Pokud je však proces hojení opožděný nebo se žena snaží obnovit normální stav, můžete použít masti, které ničí mikroby a podporují regeneraci tkání:

Tyto léky pomáhají léčit rychleji, jak se vstřebávají, tak i ty, které po porodu vyžadují odstranění stehů. Ale před jejich použitím si pozorně přečtěte pokyny a poraďte se s gynekologem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením z těla.

Kromě mastí můžete zakoupit i jednodušší výrobky, které nemají širokou škálu kontraindikací. Pokud namažete švy olejem z čajovníku dvakrát denně po dobu jednoho týdne, účinek nebude horší než při použití léčivých léčivých směsí.

Mnoho žen se obává, že po uzdravení švů zůstanou na místě jejich jizvy, které bude nutné odstranit opakovaným chirurgickým zákrokem. Pokud je však vyloučena lékařská chyba nebo odmítnutí dodržovat rady lékaře, riziko těchto potíží je nízké. Silikonová náplast se však může stát druhem pojištění proti takovým následkům..

Hygiena a pedantry jsou nejlepšími prostředky pro hojení ran

Jakékoli metody pro rychlejší léčení vrozených vad budou neúčinné, pokud žena nedodrží základní pravidla pro péči o stehy. Je předepsáno:

 • opláchněte teplou (ne horkou) vodou každé 2 hodiny, stejně jako po každém močení a vyprázdnění;
 • opláchněte jizvy řízeným proudem, aniž byste se dotkli;
 • po probuzení a před spaním umyjte vnější genitálie mýdlem a po celý den (kromě návštěvy toalety) - stačí vařit vodu;
 • Po omytí rozkroku osušte, opláchněte jej ručníkem ve směru zepředu dozadu a netřete jej pevně.

Bolestivost a svědění jsou během prvních 6 týdnů po narození normální. Stává se však, že se šev z nějakého důvodu rozchází nebo se začíná chvět. V takovém případě byste se měli co nejdříve poradit s lékařem. Příznaky patologického procesu v oblasti prošívané mezery jsou:

 • ostrá bolest;
 • otok;
 • výskyt sekretů hnědo-zelené barvy s nepříjemným zápachem nebo krví (nelze zaměňovat s obnovením menstruace).

Během porodu žena dostává mnoho mikrotraum, které nezpůsobují nepohodlí a samy se zahojí během několika týdnů. Častější jsou však vážnější zranění. Například hemoroidy nebo slzy děložního čípku a perineum. Někdy musí lékaři zašívat roztrženou tkáň. Stehy po porodu vyžadují povinnou péči. Jinak to může vést k vážným problémům..

Ve švu

Vnitřní se nazývají stehy, které se během poranění umístí na děložní čípek nebo stěny pochvy. Při šití těchto tkání se anestézie nepoužívá, protože děložní čípek nemá žádnou citlivost - není nic k anestézii. Přístup k vnitřním pohlavním orgánům žen je obtížný, takže stehy jsou ukládány vstřebatelnou nití.

Pro prevenci komplikací by měla být dodržována pravidla osobní hygieny. Patří sem následující činnosti:

 • Pravidelně vyměňujte hygienické vložky.
 • Nošení pohodlného spodního prádla, které je volné a vyrobené z přírodních materiálů. Nejlepší volbou by byly speciální jednorázové kalhotky. Ručníky to platí také.
 • Pravidelná genitální hygiena s teplou vodou a dětským mýdlem. Můžete použít infuze léčivých bylin, například heřmánku nebo měsíčku. Je důležité se umýt po každé návštěvě toalety.

Vnitřní švy nevyžadují zpracování. Po jejich uložení pouze žena dodržuje pravidla osobní hygieny. Doporučuje se zdržet se sexu po dobu 2 měsíců, ne zvedat závaží během této doby, aby se zabránilo problémům s pohybem střev. Ty zahrnují zpožděné pohyby střev, zácpu a tvrdou stolici. Je užitečné vzít si před jídlem lžíci slunečnicového oleje. Obvykle se provádí očistný klystýr před porodem, takže se stolice objeví 3. den.

Příčiny ruptury děložního čípku a následného šití jsou zpravidla abnormálním chováním ženy během procesu porodu. To znamená, že když žena v práci tlačí a děložní čípek se ještě neotevřel, hlava dítěte na něj přitiskne, což přispívá k prasknutí. Následné šití po porodu je často podporováno: operací na děložním čípku v historii ženy, snížením její pružnosti nebo porodem v dospělosti.

Vnější švy

Vnější švy se aplikují při prasknutí nebo pitvě perineum a zde lze zahrnout i ty, které zůstanou po císařském řezu. V závislosti na povaze rány lékaři používají k sešívání jak materiál, který se samo absorbuje, a po chvíli je třeba odstranit. Vnější švy vyžadují stálou péči, jejíž absence může vést ke komplikacím.

Když jste na porodnici, vnější stehy, které zbyly po porodu, jsou ošetřovány procedurální sestrou. K tomu použijte roztok brilantní zelené nebo manganistanu draselného. Po propuštění se budete muset vypořádat s každodenním zpracováním sami, ale můžete to udělat na prenatální klinice. Pokud byla použita neabsorbovatelná vlákna, budou odstraněna do 3 až 5 dnů. Pokud neexistují žádné problémy, zpravidla se to provádí před propuštěním z nemocnice.

Opatření nezbytná při péči o vnější švy:

 • Nemůžete zaujmout polohu, můžete jen ležet nebo stát.
 • Nemůžeš to svědit.
 • Nenoste spodní prádlo, které bude vyvíjet tlak na rozkrok. Vhodné jsou volné kalhotky z přírodních materiálů nebo speciální jednorázové spodní prádlo.
 • Nezvedejte závaží po dobu 1-3 měsíců.
 • První den po narození by se mělo vyprázdnění zpozdit..
 • Nemějte sex 2 měsíce po porodu.

Hygienická pravidla jsou stejná jako při péči o vnitřní švy. K nim lze přidat speciální těsnění, která mají přírodní podklad a povlak. Nezpůsobí podráždění a alergie, přispějí k rychlému uzdravení. Po sprše je vhodné chodit trochu bez oblečení. Poporodní švy se uzdraví mnohem rychleji, když vstoupí vzduch.

Důvody incize v perineu během porodu:

 • Hrozba prasknutí perineum. Incize mají tendenci se hojit rychleji a způsobují méně nepříjemností a negativních účinků..
 • Neelastická vaginální tkáň.
 • Zjizvení.
 • Neschopnost tlačit ze zdravotních důvodů.
 • Nesprávná poloha dítěte nebo jeho velká velikost.
 • Rychlé dodání.

Jak dlouho se poporodní sutura uzdravuje a je bolestivé odstranit?

Mnoho žen v práci se zajímá o otázku - po kolika švech po porodu se uzdraví. Doba hojení závisí na mnoha faktorech. Patří sem lékařské indikace, techniky šití a použité materiály. Poporodní švy se vyrábějí pomocí:

 • Vlastní absorpční materiál
 • Neabsorbovatelné
 • Kovové držáky

Při použití absorbovatelného materiálu trvá léčení poškození 1-2 týdny. Švy se po porodu odezní asi měsíc. Při použití závorek nebo neabsorbovatelných nití se odstraní 3 až 7 dní po narození. Úplné uzdravení bude trvat od 2 týdnů do měsíce, v závislosti na příčině přestávek a velikosti. Velké - může se uzdravit několik měsíců.

Nepohodlí v místě šitého švu pocítíte asi 6 týdnů. Nejprve jsou možné bolestivé pocity. Šití způsobené porodem bolí, stejně jako jakékoli chirurgické šití. To obvykle trvá až 10 dní. Odstranění stehu je prakticky bezbolestný postup, kterého byste se neměli bát..

Jak zpracovat stehy po porodu?

Ošetření šití po propuštění z nemocnice se provádí buď samostatně, nebo na prenatální klinice. V nemocnicích používejte brilantní zelený nebo manganistan draselný. Jak rozmazat švy doma, lékař vysvětlí. Masti se obvykle doporučují: solcoseryl, chlorhexidin, levomekol. Lze také použít peroxid vodíku. Při správné péči a správné manipulaci se švy hojí rychle, bez negativních důsledků a výrazných kosmetických účinků.

Kolik nemůže sedět?

Minimální doba, během které nemůžete přijmout polohu při sezení, je nejméně 7-10 dní. Je také možná delší lhůta. To neplatí pro posezení na záchodě při odchodu na záchod. Můžete sedět na záchodě a chodit od prvního dne po šití.

Jaké jsou komplikace stehu?

Při nesprávné péči o stehy a nedodržování bezpečnostních opatření během jejich hojení mohou nastat komplikace. To je hnisání, divergence a bolest na jejich místech. Zvažte jednotlivé typy komplikací v tomto pořadí:

 1. Hnisání. V tomto případě dochází k silné bolesti, otoku rány, hnisavému výtoku. Tělesná teplota se může zvýšit. Tento výsledek se projevuje s nedostatečnou pozorností na osobní hygienu nebo infekci, která nebyla vyléčena před porodem. Pokud máte podezření, že stehy jsou slavící, měli byste se okamžitě poradit s lékařem, který vám předepíše správnou léčbu.
 2. Bolest. To se nevztahuje na bolestivé pocity, které se objevují v prvních dnech po šití. Bolest často označuje infekci, zánět nebo nějaký jiný problém, takže je lepší navštívit lékaře. Je nežádoucí samoléčovat, pouze lékař vám může předepsat potřebné postupy a léky.
 3. Rozpor. Toto se zřídka stává u vnitřních švů, častěji se liší, pokud jsou umístěny na perineu. Důvodem může být ranný sexuální život po porodu, infekce, příliš brzy sezení a náhlé pohyby. Když se švy liší, žena se bojí silné bolesti, je pozorován otok rány, který někdy krvácí. Někdy teplota stoupá, což indikuje infekci. Pocit těžkosti a prasknutí naznačuje přítomnost hematomu.

V procesu porodu často vznikají situace, kdy je nutné sešit. Jejich přítomnost vyžaduje zvýšenou opatrnost od mladé matky a samozřejmě určité dovednosti v péči o tuto dočasnou „rizikovou zónu“..

Když jsou potřeba švy?

Pokud porod protékal přirozeným porodním kanálem, jsou stehy výsledkem obnovy měkkých tkání děložního hrdla, vagíny a perineu. Připomeňme si důvody, které by mohly vést k potřebě šití.

Roztržky děložního čípku se nejčastěji vyskytují v situaci, kdy se děložní čípek ještě úplně neotevřel a žena začne tlačit. Hlava vyvíjí tlak na děložní čípek a poslední slzy.

Řez rozkroku se může objevit z následujících důvodů:

 • rychlé narození - v tomto případě hlava plodu pociťuje významné stresy, takže lékaři usnadňují dítěti průchod rozkrokem: je to nezbytné pro snížení pravděpodobnosti poranění hlavy dítěte;
 • - Disekce perineum má stejné cíle jako při rychlém dodání;
 • dítě se narodí - perineální tkáň je pitvaná tak, aby při narození hlavy nebyly žádné překážky;
 • s anatomickými rysy ženské perineum (tkáň je nepružná nebo existuje jizva po předchozím narození), díky níž nelze normálně narodit hlavu dítěte;
 • nastávající matka se nemůže tlačit kvůli těžké krátkozrakosti ani z jiných důvodů;
 • existují známky nebezpečí prasknutí perineum - v tomto případě je lepší provést řez, protože okraje rány vytvořené nůžkami rostou spolu lépe než okraje rány vytvořené v důsledku ruptury.

Pokud se dítě narodilo chirurgickým zákrokem, má mladá matka pooperační šití na přední břišní stěně.

K šití perineum a přední břišní stěny se používají různé materiály. Volba lékaře závisí na svědectví, dostupných schopnostech, technice používané v tomto zdravotnickém zařízení a dalších okolnostech. Lze tedy použít syntetický nebo přírodní samo-absorbovatelný šicí materiál, neabsorbovatelný šicí materiál nebo kovové výztuhy. Poslední dva typy šicích materiálů se odstraní 4. až 6. den po porodu.

Nyní, když jsme si vzpomněli, proč se mohou objevovat švy, pojďme mluvit o tom, jak se o ně starat. V případě šití by měla být mladá matka plně vybavena a měla by vědět, jak se chovat tak, aby rehabilitační doba byla co nejbezpečnější, a to bez nepříjemných následků..

Rozkrokové stehy

K hojení drobných ran a sešívání dochází do 2 týdnů - 1 měsíc po narození, hlubší zranění se hojí mnohem déle. V období po porodu musí být dodržována všechna bezpečnostní opatření, aby se v místě stehů, které by se pak mohly dostat do porodního kanálu, nevyvinula infekce. Správná péče o poškozené perineum sníží bolest a urychlí hojení ran..

Pro péči o stehy na děložním čípku a stěnách pochvy stačí dodržovat hygienická pravidla, není nutná žádná další péče. Tyto stehy jsou vždy pokládány absorbovatelným materiálem, takže se neodstraňují.

V mateřské nemocnici jsou stehy na perineu ošetřovány porodní asistentkou oddělení 1-2krát denně. K tomu používá „brilantní zelenou“ nebo koncentrovaný roztok „manganistanu draselného“..

Stehy na perineu zpravidla také ukládají neabsorbovatelné nitě. Uzly zmizí 3-4 dny - v poslední den pobytu v nemocnici nebo v prvních dnech domu. Pokud byl šev položen z neabsorbovatelného materiálu, pak se švy odstraní také ve 3. až 3. dni.

Při péči o stehy na perineu hraje důležitou roli také osobní hygiena. Každé dvě hodiny je nutné vyměnit těsnění nebo podložku bez ohledu na její naplnění. Používejte pouze volné bavlněné spodní prádlo nebo speciální jednorázové kalhotky.

Je také nutné umýt se každé dvě hodiny (po každé návštěvě toalety; je třeba jít na toaletu s takovou frekvencí, aby plný močový měchýř neovlivňoval kontrakci dělohy).

Ráno a večer, když se osprchujete, musíte si rozkrok rozetřít mýdlem a během dne jej můžete jen omýt vodou. Šev na rozkroku si musíte důkladně umýt - stačí na něj nasměrovat proud vody. Po omytí je třeba vysušit rozkrok a oblast švu pomocí namáčecích pohybů ručníků zepředu dozadu.

Pokud jsou na perineu stehy, nesmí žena sedět po dobu 7-14 dní (v závislosti na stupni poškození). Zároveň si můžete sednout na záchod již první den po porodu. Když už mluvíme o záchodě, mnoho žen se bojí silné bolesti a snaží se přeskočit pohyby střev, v důsledku toho se zvyšuje zatížení perineálních svalů a bolest se zesiluje..

První nebo dva dny po porodu zpravidla neexistuje žádná stolice, protože žena dostala před porodem očistný klystýr a žena při porodu během porodu nejí. Křeslo se objeví na 2-3 dny. Aby se tomu zabránilo, nejezte potraviny, které mají zpevňující účinek. Pokud problém s zácpou není pro vás nový, vypijte před každým jídlem lžíci rostlinného oleje. Židle bude měkká a neovlivní proces hojení..

Ve velké většině případů se doporučuje sedět 5-7. Den po narození - na hýždě, na opačné straně zranění. Musíte sedět na tvrdém povrchu. 10. - 14. den můžete sedět na obou zadcích. Při řízení domů z nemocnice je třeba vzít v úvahu přítomnost švů na perineu: mladá matka bude pohodlně ležet nebo napůl sedět na zadním sedadle automobilu. Je dobré, když je dítě ve své osobní autosedačce pohodlné a nezabírá matce ruce.

Stává se, že jizvy, které zůstanou po uzdravení švů, stále způsobují nepohodlí a bolest. Mohou být léčeni zahříváním, ale ne dříve než dva týdny po narození, když se děloha již uzavřela. K tomu použijte „modrou“, infračervenou nebo křemennou lampu. Procedura by měla být prováděna po dobu 5-10 minut ze vzdálenosti nejméně 50 cm, ale pokud má žena citlivou bílou pokožku, musí být zvýšena na metr, aby nedošlo k popálení. Tento postup lze provést samostatně doma po konzultaci s lékařem nebo ve fyzioterapeutické místnosti.

Pokud se žena cítí nepohodlně v místě vzniklé jizvy, jizva je drsná, pak k odstranění těchto jevů může lékař doporučit mast Kontraktubeks - měla by se používat dvakrát denně po dobu několika týdnů. S pomocí této masti bude možné snížit objem vytvořené tkáně jizvy, snížit nepohodlí v oblasti jizvy..

Švy po císařském řezu

Po císařském řezu jsou stehy obzvláště pečlivě sledovány. Během 5-7 dnů po operaci (před odstraněním stehů nebo rovnátka) ošetřuje sestra po porodu denně pooperační šití antiseptickými roztoky (například „zelená“) a mění obvaz.

5. až 7. den se odstraní stehy a obvaz. Pokud byla rána sešívána absorbovatelným šicím materiálem (takový materiál se používá při aplikaci tzv. Kosmetického šicího materiálu), rána se ošetřuje stejným způsobem, ale švy se odstraní (tyto švy se zcela absorbují 65 až 80. den po operaci).

Kolem 7. dne po operaci se vytvoří jizva kůže; proto, jen týden po císařském řezu, se můžete zcela osprchovat. Jednoduše si nemyjte šev žínkou - to lze provést pouze za týden.

- Jedná se o poměrně závažný chirurgický zákrok, při kterém řez prochází všemi vrstvami přední břišní stěny. Proto se samozřejmě mladá matka obává bolesti v oblasti chirurgického zákroku.

V prvních 2-3 dnech pomáhají bolestivé léky podávané ženě intramuskulárně s bolestivými pocity. Ale již od prvních dnů se mamince doporučuje, aby se pro zmírnění bolesti nosila speciální poporodní obvaz nebo svázala žaludek s plenkou.

Po císařském řezu mají mladé matky často otázku: nezmění se šev, pokud vezmete dítě do náručí? Ve skutečnosti po chirurgickém zákroku v břiše chirurgové nedovolují svým pacientům zvedat více než 2 kg po dobu 2 měsíců. Jak ale říct takové ženě, která se o dítě postará? Porodníci proto nedoporučují, aby rodiče po zvednutí císařského řezu během prvního (2-3 měsíce) zvedli více než 3-4 kg, tj. Více než hmotnost dítěte.

Možné komplikace

Dojde-li k bolestivosti, zarudnutí v oblasti švu na perineu nebo na přední břišní stěně, objeví se výtok z rány: krvavý, hnisavý nebo jakýkoli jiný, pak to naznačuje výskyt zánětlivých komplikací - hnisání stehu nebo nesrovnalosti. V takovém případě se poraďte s lékařem.

V závislosti na závažnosti stavu lékař předepíše ženě místní léčbu. V případě hnisavých zánětlivých komplikací to může být Vishnevská mast nebo Synthomycinová emulze (používají se několik dní), poté, co se rána uvolní z hnisu a začne se hojit, je předepsán Levomekol, který pomáhá hojit ránu.

Ještě jednou chci zdůraznit, že léčba komplikací by měla probíhat pouze pod vedením lékaře. Je možné, že porodní asistentka přijde k pacientovi domů, aby zpracovala stehy, nebo možná sama mladá matka bude muset jít na prenatální kliniku, kde provede proceduru.

Společná léčebná cvičení

Chcete-li urychlit proces hojení, pokuste se napnout svaly pánevního dna, abyste zvýšili průtok krve. Jako příklad takového cvičení: stahujte svaly kolem vagíny nahoru a dovnitř, jako byste potřebovali zastavit tok moči. Udržujte tuto pozici a počítejte do 6. Uvolněte se. Taková cvičení lze opakovat několikrát denně, střídání napětí a relaxace 5-8krát.

Častou komplikací je ruptura měkkých tkání při pokusech a vzhled dítěte. Situace je v každém případě individuální, v závislosti na elasticitě dělohy a vagíny, velikosti plodu a jeho řádné péči. Pokud se švům nelze vyhnout, je třeba zajistit rychlejší hojení..

Samorezavé švy: výhody

Poporodní švy lze rozdělit na interní a externí. Vnitřní vynucení s prasknutím děložního čípku a stěn vagíny. Příčinou je rychlé dodání, velký plod a neúplné otevření dělohy.

Self-absorbable stehy se používají hlavně pro vnitřní zranění orgánů..

Přístup k švům je obtížný a není nutný nový zásah. Doba resorpce přímo závisí na složení vláken. Materiály se považují za absorbovatelné, pokud se jejich pevnost ztratí po dobu 30-60 dnů. Vliv vody a bílkovin na složení šicí tkáně.

Pro šití použijte:

 1. Catgut, vlákna zmizí od 30 do 120 dnů, v závislosti na tloušťce materiálu.
 2. Lavsan - od 20 do 50 dnů.
 3. Vicryl - 50–80 dní.

Samorezavé švy nevyžadují další zpracování. Za měsíc se rozhodnou sami. Je nutné pouze dodržovat osobní hygienu, vyhýbat se sexuálním vztahům po dobu 2 měsíců, nenosit těžkosti a včasně předcházet problémům s pohybem střev. Lékaři doporučují vzít před jídlem lžíci rostlinného oleje, aby se usnadnil proces stolicí..

Kolik šití se hojí po porodu: naléhavá otázka žen při porodu

Vnější stehy po porodu se ukládají, když se zlomí zadní komisař nebo když se porine perineum. Epiziotomie je chirurgický řez provedený za účelem prevence prasknutí pochvy a volného průchodu plodu v komplikovaných porodech. Šití rovnoměrného řezu je méně bolestivé a lepší. Přírodní slzy se hojí dlouho a vypadají méně esteticky.

Indikace pro chirurgický řez:

 1. Hrozba prasknutí perineum, které je vizuálně diagnostikováno se silným natahováním tkání k průhlednosti. Může se vyskytnout u těhotných žen trpících cukrovkou, kožními chorobami, suchou epidermou.
 2. Usnadnit pokusy těhotných žen s patologií kardiovaskulárního systému.
 3. Abnormální krvácení urychluje proces porodu.
 4. Předčasné narození.
 5. Velké ovoce.
 6. První vícenásobné těhotenství.
 7. Riziko poranění plodu v důsledku nesprávné prezentace pánve.

Episio incize je mnohem lepší než ruptní rána. Ploché okraje se snáší stehem a fyziologicky je sladí. Šev se hojí rychleji bez hnisání a otoků. Na vnější švy jsou obvykle aplikovány kapron, vikrilovye, hedvábné vlákno. Samy se nerozpouštějí samy, ale zajišťují pevné spojení okrajů rány, šev se neodchyluje.

Rány se hojí ve dnech 10-14, pokud nedošlo k žádným komplikacím.

Po celou dobu bude žena pociťovat bolest při chůzi, sezení a vyprázdnění. Mnoho žen se zajímá o otázku: po jak dlouho budou stehy odstraněny? Obvykle se postup provádí 5-7 dní po operaci, s normálním hojením.

Jak léčit stehy rychleji po porodu: standardní pravidla

Vnitřní švy ve většině případů ženu neobtěžují. Zvláštní pozornost je věnována vnějším ranám. Chcete-li léčit stehy rychleji, musíte dodržovat některá pravidla. První 3 dny musíte umýt teplou vodou každé 2 hodiny.Udržujte sterilní ručník bez chloupků, pouze namočte. Pro zpracování perineum zeleným manganistanem draselným nebo manganistanem draselným provádí tyto postupy v nemocnici zdravotní sestra. Často se mění poporodní podložky. Používejte pohodlné spodní prádlo z přírodních materiálů.

Aby se šev nerozdělil, je zakázáno:

 • Posaďte se prvních 10 dní;
 • Zvedněte závaží po dobu 60 dnů, s výjimkou vašeho dítěte;
 • Mít sex na měsíc;
 • Hřebenové švy.

Po několika dnech můžete sedět v práci, nejprve na jedné hýždě, pak se můžete plně opřít o křeslo. Je nutné zajistit jemný pohyb střev. Za tímto účelem přísně sledujte výživu a vyhýbejte se zácpě. Rovněž se nedoporučuje holit do úplného zjizvení. Takový postup může způsobit vážné podráždění stydkých pysků, což zase vede k zánětu šicí tkáně, silnému svědění a hnisání..

Metoda císařského řezu ovlivňuje hojení ran. Tento postup je považován za operaci skupiny a bolest může přetrvávat několik měsíců..

Při nouzové operaci je řez proveden svisle, od pupku po pubis. V tomto případě jsou břišní stěny sešity, což umožňuje dostatečně dlouhou dobu zotavení. Jemnější je horizontální šev s kosmetickým prošíváním rány. Tento řez vypadá mnohem lépe a po zjizvení je téměř neznatelný. Po operaci jsou předepsány léky proti bolesti. Nemůžeš si lehnout. Následující den by měla žena vstát. Pohyb pomáhá zlepšit krevní oběh, pomáhá snižovat dělohu a zlepšovat hojení porodu.

Jak zacházet se stehy po porodu: antiseptika a léky proti bolesti

Po propuštění z nemocnice je nutná péče o stehy v pooperačním období. Zpracování švů doma se provádí peroxidem vodíku a různými krémy: Bepanten, Solcoseryl, Levomekol. Šev na břiše může být ošetřen brilantní zelení, přičemž léčivo se aplikuje kolem rány po dobu 3 týdnů.

K urychlení obnovy pomůže speciální obvaz, který lze zakoupit v ortopedických obchodech.

Mnoho žen uvádí, že stehy po dlouhou dobu bolí, zejména po císařském řezu a perineální ruptuře. Emoční stav žen v porodu během tohoto období je extrémně nestabilní, což může ovlivnit laktaci. Rektální a vaginální čípky pomohou anestetizovat rány: Diclofenac, Ketanol, Voltoren. Chcete-li zjistit, která droga se používá nejlépe, je nutné u dohlížejícího lékaře.

Při nesprávné péči o ránu mohou nastat některé komplikace:

 1. Hnisání švu. Pokud se objeví silná bolest, při aplikaci peroxidu vodíku, sevření rány, tažení, nažloutlý výtok z nich, znamená to, že šrot je slavnostní. Příznaky mohou zahrnovat zvýšení tělesné teploty. Festering jizva v důsledku nesprávné hygieny nebo před narozením infekce. Specialista předepíše další léčbu antibakteriálními léky.
 2. Rozdíly švů. Situace se může objevit v prvních dnech po chirurgickém zákroku nebo po odstranění stehu. Tkáně se mohou rozptýlit z několika důvodů: předčasné sezení, příliš ostré pohyby, špatné přizpůsobení rány, její infekce. Pokud jsou švy doma odděleny, hlavní věcí je včas kontaktovat chirurga. Pokud je to nutné, lékař ránu znovu rozdělí a sešívá.
 3. Zánět šití. Normální je bolest v prvních dnech po narození. Když byly nitě odstraněny, ale je bolestivé stát, sedět a tahat za švy, rány se mohly zapálit. Zde je nutná odborná pomoc..

Pokud po návratu domů rána krvácí, je zjizvená jizva, oblast kolem ní vypadá zarudlá, hnisavý výtok nebo se objeví těsnění, musíte být vyšetřeni gynekologem. Poporodní komplikace vyžadují okamžitou léčbu. Nedbalost k tělu může vést k hnisavému zánětu nebo otravě krví..

Poporodní krize: budoucí předpovědi

S perineálními slzami a také s epiziotomií se stehy aplikují ihned po porodu. Aby nedošlo k zánětlivému procesu, je nutné přesně vyrovnat rány. Pokud nejsou textilie dobře sešité, jsou možné trhliny, hnisání a dlouhá doba zotavení. Proces hojení závisí na použitých šicích materiálech. Ve vzácných případech si pacienti stěžují na svědění v perineu. Příčinou může být alergická reakce na vláknité materiály..

Pro každou ženu je proces obnovy individuální. Jizvy přestanou bolet v některých po 5-6 týdnech, jiné trvat měsíce. Mnoho žen v práci nedokáže pochopit, proč jizvy svědí. Pokud není přítomna silná bolest, je podmínkou normální. Jizva svěří, když se uzdraví. Pro odstranění svědění je nutné častěji mýt studenou vodou. Specialisté doporučují provádět speciální kontrakce Kegel, která pomáhají obnovit vaginální svaly.

Některé ženy se zajímají o to, jaký lék pomůže vyhladit vnější jizvy. Lékaři často předepisují Kontraktubekovu mast, kterou začnou rozmazávat po uzdravení stehu. Recenze žen při porodu ukázala, že gel může zlepšit kosmetický účinek jizev, učinit je lehčími a méně znatelnými. V císařském řezu nebudou kosmetické části viditelné po 8 až 12 měsících.

Jak zpracovat stehy po porodu (video)

Dodržování hygieny, provádění lékařských doporučení a optimistický přístup přispívají k pozitivní dynamice fúze tkání. Rány se brzy uzdraví, otoky na noze padnou a žena si bude moci plně užívat mateřského štěstí.

Po porodu vznikají problémy s hojením a resorpcí mezer. Jak ale zpracovat stehy po porodu doma? V tomto článku se můžete dozvědět nejen to, ale také to, co dělat, abyste se zotavili bez zdravotních komplikací.

Po porodu se často vyskytují komplikace ve formě slz na děložním čípku a přímo ve vagíně nebo perineu, za předpokladu, že porod byl přirozený s císařským řezem, v dolním břiše zůstává malý řez. V nemocnici jsou mezery sešity a ošetřeny po porodu pomocí speciálních roztoků dvakrát denně, při propouštění obvykle dávají pokyny, jak zpracovat stehy po porodu doma, aby při dalším léčení a resorpci nedošlo ke komplikacím..

Během porodu se často stává, že ne všechno jde hladce, a mnoho žen se musí vypořádat s potřebou léčby absorbovatelných šicích zbytků po chirurgických zákrokech. Jedním z nejnaléhavějších problémů zůstává vždy otázka dezinfekční léčby, takže je velmi důležité vědět, jak zpracovat stehy po porodu doma, aby nedošlo k poškození zdraví..

Vstřebatelné stehy jsou položeny jak na vnitřní slzy děložního čípku, tak na vnější řezy vagíny, což pomáhá k narození dítěte. Vnitřní jsou vždy prováděny pomocí rychle se hojících samo-vstřebatelných vláken, takže nevyžadují další zpracování a nezpůsobují ženám žádné zvláštní nepohodlí. Vnější musí být ošetřena dvakrát denně, po hygienických postupech vody, po porodu roztokem manganistanu draselného nebo brilantní zeleně.

V důsledku složitého porodu a nouzového nebo plánovaného císařského řezu má žena poporodní stehy, které musí být zpracovány. Nepochybně je velmi důležité vědět, jak zpracovat stehy po porodu doma, aby nedošlo k nežádoucím komplikacím a důsledkům..

Přirozené narození v některých případech končí sešitím ženy při porodu, a to jak vnitřním, tak vnějším. Žena při porodu je nezbytně a životně důležitá a je nutné vědět, jak zpracovat stehy po porodu doma pro jejich rychlé uzdravení a vstřebávání..

Důvody výskytu stop po operaci jsou následující:

 • prasknutí děložního čípku;
 • perineální ruptura;
 • epiziotomie (chirurgická pitva perineum).

Stehy se skládají ze dvou typů: absorbovatelný - neodstranitelný a nenasákavý - odnímatelný. Vnitřní jsou převážně superponovány z rychle se hojícího sebe vstřebatelného materiálu. Ale konečný výběr materiálu závisí na mnoha faktorech, s těmito faktory, lékař učiní konečné rozhodnutí o schválení konkrétní metody nanášení nití.

Každá žena, která se zpočátku ptá, jak dlouho jsou vnitřní stehy po porodu absorbovány a jak je zpracovat.?

V průměru neodstranitelné možnosti zpracování zcela vyřeší během jednoho měsíce. Přirozeně to vše závisí na mnoha okolnostech - byla to mezera nebo incize, objem rány, fyziologie ženy jako celku, typ léčby.

Začněme, pojďme na to, poporodní jizvy mají různý původ:

 1. Jizvy po přirozeném porodu:
 • na děložním čípku;
 • v pochvě;
 • přímo na rozkroku.

Překrývá se kvůli mezerám při porodu. Mezery vznikají z různých důvodů:

 • není k dispozici dostatečné odhalení děložního čípku;
 • děložní tkáň sama o sobě je nepružná, tzv. děložní cervikální frigidita;
 • rychlé doručení;
 • pánevní prezentace plodu;
 • pokud žena v porodu začne tlačit, než začnou pokusy.
 1. Jizvy po císařském řezu. Existují
 • vertikální (desátník);
 • a příčná (Pfannenstiel laparotomie).

Všechny švy, s výjimkou vnitřních, vyžadují péči a ošetření. V případě šití získaných po přirozeném porodu je nutné pečlivě sledovat hygienu perineum a jeho zpracování. „Vlhké koupele“ je nutné užívat nejméně 3-4krát denně nebo po další návštěvě na toaletě pomocí domácího nebo dětského mýdla. Mytí se doporučuje pomocí roztoku manganistanu draselného. Častá výměna prádla nebo vycpávek.

U absorbovatelných jizev po císařském řezu je léčba odlišná. Po porodu je nutné obvaz denně měnit, ošetřovat oblast jizvy antiseptickými přípravky, jako je peroxid vodíku, lékařský alkohol nebo zpětná vazba. Během osprchování se doporučuje umyjte šev mýdlem na prádlo lehkými hladkými pohyby. Tento druh ošetření je nutné nejméně 2-3 týdny po porodu.

Tyto typy jizev můžete kombinovat, protože jsou vnitřní a mají podobné příčiny..

K prasknutí děložního čípku dochází v důsledku předčasných pokusů. Žena v porodu začne tlačit plod příliš brzy, kdy se děložní hrdlo ještě úplně neotevřelo. Plodová hlava přitlačuje příliš mnoho na stěny děložního čípku, což vede k jeho prasknutí. Složitost přestávky má mnoho důvodů:

 • velké ovoce;
 • tkáňová nepružnost;
 • úzká vagina;
 • zánět stěn vagíny během těhotenství.

Po porodu by měl lékař pečlivě vyšetřit a léčit ženu při porodu. V případě trhlin a slz bude lékař šití a zpracování.

Cervix je zcela bez receptorů bolesti. Při šití stěn pochvy však můžete cítit bolest, tento postup se provádí v anestézii. Hlavní plus vnitřních švů spočívá v tom, že po porodu není nutné zvláštní ošetření. Čas hojení a resorpce mezery závisí na materiálu závitu a závažnosti mezery a materiálu zpracování. Po tom, jak moc se po porodu vyřeší - v průměru 90 dní.

Rozkrokový šev
Hlavní důvody jsou:

 • velké ovoce;
 • žena v práci déle než 30 let;
 • dobře vyvinuté svaly v perineu (u sportovců);
 • zánětlivé procesy v pochvě;
 • perineální edém.

V případě potřeby provedou lékaři řez v perineální tkáni. Řez je proveden nůžkami, jakmile je hlava plodu viditelná. Místo operace je ošetřeno jodem. Anestezie není nutná z důvodu nedostatečného přísunu krve do perineální tkáně.
Šev je zpravidla vyroben z absorbovatelného materiálu. Šité uzly s nezbytnou léčbou zmizí po čtyřech dnech.
Stehy po přirozeném porodu

Porod na jedné straně je dlouho očekávané radostné setkání s dítětem, na druhé straně setkání s mnoha neznámými problémy, jako jsou poporodní švy. Mnoho mladých matek čelí neznámému a opouští zdi nemocnice a neví, jak zpracovat stehy po porodu doma. Nejprve byste měli pochopit, o jakých typech mluvíme: vlákna aplikovaná po přirozeném porodu (na děložním čípku, na perineu) nebo jizvy po řezu císařským řezem.

S průchodem přirozeného porodu je možné děložní prasknutí, když se děloha úplně neotevřela a budoucí matka už začala tlačit. Existují případy, kdy porodník musí provést řezy v perineu:

 1. Perineální riziko roztržení.
 2. Nerovnost perineální tkáně ženy.
 3. Krátkozrakost (nemůžete s tím tlačit).
 4. Když je dítě vzhůru nohama.
 5. Předčasné narození.

Ve všech výše uvedených případech je perineální incize nezbytná, aby byl plod mnohem snadnější projít děložním hrdlem. Je snazší se o tyto jizvy starat a zacházet s nimi, protože při řezu jsou hrany hladké.

Moderní medicína se uchýlí k kosmetologickým léčebným možnostem, které jsou po uzdravení a resorpci často neviditelné, ale přesto vyžadují péči. Takové nitě jsou obvykle samo-vstřebatelné a rychle se hojí. Ke zmírnění bolesti a zabránění infekcím je nutné zacházet s hygienou a švy..

V nemocnici ošetřuje mladá matka, zdravotní sestra jizvy po narození zeleným nebo manganistanem draselným. Doma je nutné sprchovat se dvakrát denně a ihned po návštěvě „skříně“ použít dětské mýdlo a potom osušit ručníkem, použít prostorné bavlněné prádlo, nejíst potraviny, které mají fixační účinek. Mnoho mladých matek je znepokojeno otázkou, kolik vnitřních stehů po porodu je absorbováno. Vše záleží na tom, jak vážná je mezera a jaký materiál švu. Obvykle jsou nitě zcela absorbovány do 90 dnů..

Někdy je tkáňová fúze rychlejší a vlákna jednoduše zmizí. Jejich maminky si mohou na spodním prádle všimnout. V nepřítomnosti nepohodlí a bolesti - s tím si nemůžete dělat starosti. Glycerinové čípky po porodu s stehy mohou pomoci ženám, které mají problémy se stolicí. Nesprávná výživa nebo strach z toho, že půjde na záchod kvůli zjizvení, může vést k nesprávnému a předčasnému vyprázdnění. Glycerinové čípky mají změkčující a projímavý účinek.

Po operaci císařského řezu v nemocnici ošetřuje zdravotní sestra jizvy antiseptikem každý den a provádí oblékání. Obvykle pátý nebo sedmý den jsou stehy odstraněny nebo se rozpustí. Doma lékaři doporučují nosit obvaz a v žádném případě nezvedejte závaží, těžší než hmotnost dítěte, stále je nutné manipulovat.

Jak zjistit nepřítomnost problémů? Absence putrefaktivního výboje, znepokojujícího a zesilujícího a neprocházející po porodu. Vysoká horečka, zimnice, slabost, křeče - to vše by se mělo stát příčinou poplachu a návštěvy u lékaře. Obecně gynekolog určitě řekne, zda se vše děje podle plánu. Většina žen se zajímá o to, kolik vnitřních stehů po porodu je absorbováno, jak individuálně.

Zpravidla stačí 10 dní, pokud je žena, která porodila, normální s rychlostí hojení a resorpce ran obecně. Mnoho lékařů doporučuje používat glycerinové čípky ke zrychlení, po porodu se stehy pomáhají zmírnit některé nepříjemné příznaky. Všechno je zde však individuální, je lepší se s vámi poradit s lékařem.

Hlavní péčí o neabsorbující rychle se hojící nitě je dodržování pravidel hygieny a zacházení se ženou. Povinné mytí po každém výletu na toaletu (večer a ráno používáme dětské mýdlo) a výměna podložky každé dvě hodiny. Takové jizvy nepotřebují po porodu další ošetření, hlavně po několika dnech si může žena sednout.

Je lepší používat spodní prádlo z dýchacích tkanin (aby se zabránilo debatě), nebo jednorázové kalhotky, jsou vhodné k použití, nesedí, neinterferují s krevním oběhem v perineu.

Pokud pacient dostal odnímatelná vlákna, jsou v nemocnici léčeni po porodu několikrát denně pomocí „manganistanu draselného“ nebo „zpětné vazby“. Čtvrtý den jsou taková vlákna odstraněna, ale pokračují ve zpracování. Péče o ně doma je stejná jako u těch, které nelze odstranit, ale je vhodné je po porodu po mytí omýt Miramistinovým roztokem, široce používaným antiseptickým lékem v medicíně.

Zpracování, péče o poporodní jizvy, bez ohledu na jejich typ, se provádí po každém sprchování a důkladná hygiena perineum, tj. Ošetření se provádí alespoň dvakrát denně. Výhodou by mělo být spíše mýdlo než sprchové gely. Kůže je setřena vlhkostí při namáčení. Koupání v prvních měsících je zakázáno.

Když jdeš na záchod, nemůžeš tvrdě tlačit. Pokud zácpa trápí, pak jsou glycerinové čípky výborným pomocníkem, po porodu se stehy je třeba dávat pozor, aby sebemenší přetěžování hrozilo jejich prasknutím..

Prvních 10 dní používá jednorázové kalhotky nebo bavlnu.

Vstaňte opatrně a hladce z náchylné polohy, v poloze se nedoporučuje po dobu asi 10-15 dnů.

Vzduchová lázeň podporuje lepší hojení a vstřebávání..

Používají se pouze podložky, nikoli tampony..

Články O Neplodnosti