Hlavní Bolest

Teplota kojící matky s kojením: co může a nemůže být

Datum zveřejnění: 11/08/2018 | Zobrazení: 15611

Zvýšení tělesné teploty je příznak, který vás upozorní na fyziologické abnormality v těle. Častěji označuje virové, bakteriální infekce nebo exacerbaci chronických onemocnění. Kojící matka není výjimkou a příčiny horečky jsou obvykle standardní, ale existují pouze provokativní faktory, které jsou vlastní pouze ženám po porodu. Taktika chování je stanovena po diagnostice porušení.

Normální teplota pro kojení

S prvním přílivem přechodného mléka (ve 3. až 3. dni) se endokrinní systém reorganizuje na nový režim. Nyní jsou zdroje těla zaměřeny na růst, vývoj dítěte a zotavení po porodu. V důsledku zvýšené zátěže imunitní systém reaguje s podfebrilními podmínkami - teploměr ukazuje 1-2 stupně nad individuální normou (37–37,5 ° C).

Teplota zdravého člověka (bez laktace) se během dne mění od 36,5 ° C do 37 ° C. Ukazatel se liší v závislosti na denní době, fyzickém a psychickém stresu. Subfebrilní stav po porodu je normální stav těla, který je ovlivněn dvěma faktory: poporodní stres a hormonální změny.

Teplota kojící matky může být normální až do 37,5 ° C.

Čím větší je nahromadění mateřského mléka v žlázách, tím silnější je lokální imunita, zvyšuje se teplota. Pokud je u ženy diagnostikována mastitida (komplikace obstrukcí kanálů), rychlost stoupne na 39 ° C.

Doporučujeme změřit teplotu o hodinu později nebo 30 minut před krmením. Jak mléko proudí, teploměr stoupá, po zastavení sání se vrátí do normálu..

Prvních 1-1,5 měsíců po narození je kojící žena doprovázena horečkou nízké úrovně. Pokud v žlázách nejsou těsnění a uzlíky, není důvod k obavám. Tento jev je normální a při každodenním odtoku hrudníku teploměr klesne na 36,6 do konce druhého měsíce.

Výsledky výzkumu

Teplota kůže prsu byla měřena během HBV u 11 matek celkem 47krát za použití Coretemp CM-210 (Terumo Corporation, Tokio, Japonsko) ke studiu změn teploty kůže prsu během kojení. V obou mléčných žlázách byla teplota kůže prsu významně vyšší než základní teplota kůže od začátku sání do 5 minut po ukončení sání a průměrná teplota kůže prsu před kojením od 4 dnů do 8 týdnů po porodu byla výrazně vyšší než v prvních 1-2 dnech po narození. Tyto výsledky ukazují, že teplota kůže prsu stoupá během prvních 1 až 2 dnů a 4 až 5 dnů po narození a že teplota kůže prsu zůstává vysoká během sání a až 5 minut po dokončení sání.

Jak může kojící matka správně měřit její teplotu?

U každé třetí ženy se během krmení teplota zvýší na 37,5 - 37,6 ° C. Indikátor je přirozený a obvykle klesá po 30-60 minutách. Proto je lepší měřit teplotu po odstranění hyperémie z žláz a v souladu s pravidly.

Doporučení

 • Čas měření - 30-60 minut po krmení, hodinu po spánku.
 • Kůže podpaží se umývá a setře se do sucha.
 • Pevně ​​stiskněte rukou teploměr.
 • Během procedury se nehýbejte, nejezte, nepijte.
 • Trvání - 5 minut.
 • Pokud existuje podezření na přetížení potrubí, změřte teplotu v obou dutinách..

Švédští vědci dospěli k závěru, že nejpřesnější způsob, jak zjistit t těla, je rektální, protože pot a oblečení ovlivňují axilární koryto. Studie byla provedena v letech 2007-2008 za účasti 323 pacientů (Zdroj: Místní švédský časopis, bohužel publikované výsledky výzkumu bohužel nebyly nalezeny). Tato metoda není pro kojící matku vyloučena a používá se podle potřeby..

Normálně se teploměr udržuje na 37-37,4 ° C, ale pokud je ukazatel nad 37,7 ° C, je patologický proces v těle jednoznačný. Vyžaduje se diagnostika a léčba symptomů.

Mohu kojit dítě při teplotě

Schopnost virů a bakterií proniknout do mléka není důvodem k odmítnutí kojení. Ještě předtím, než se v těle matky objeví první příznaky nemoci, vznikají ochranné protilátky, které bojují s infekcí. Tyto imunoglobuliny přecházejí do mateřského mléka a přecházejí na dítě. Tělo dítěte je tak připraveno na boj proti mikrobům.

Indikace exkomunikace z hepatitidy B při teplotě jsou závažná onemocnění, jejichž léčba vyžaduje použití antibakteriálních léků. Krmení se také zastaví, pokud je předepsán lék proti bolesti nebo chemoterapie..

Kontraindikace

 • Těžké komplikace ledvin a urogenitálních chorob.
 • Otrava krve.
 • Tuberkulóza.
 • Hnisavá mastitida.
 • Akutní infekce - angína, zánět vedlejších nosních dutin, pneumonie, úplavice, tyfus, cholera.

Při akutním průběhu patologie se vytvářejí rozkladné produkty škodlivých mikrobů, které pronikají do mléka. Toxiny se dostávají k dítěti, narušuje se mikroflóra gastrointestinálního traktu, mění se plazmatická struktura. Dítě zažívá otravu. V takových situacích se doporučuje exprimovat, aby nedošlo k inhibici laktace.

Krmení pokračuje

 • Se SARS, ARI, chřipkou.
 • Překážka mléčných kanálků (mastitida bez hnisu).
 • Při infekci stafylokokem.
 • V případě exacerbace chronických patologií (užívání bezpečných léků).

Přerušení krmení by mělo být pouze v mimořádných situacích, kdy pravděpodobnost poškození složení převyšuje přínos mateřského mléka. I při antibiotické terapii se předepisují léky kompatibilní s HB - cefalosporiny a peniciliny (Ceftriaxon, Amoxicillin).

Co dělat při vysoké teplotě

Takže s ukazatelem do 37,4 ° C není důvod k panice. V tomto případě se doporučuje sledovat teplotu 3-4 dny. Zvýšení může vyvolat banální stres nebo nedostatek spánku. Normálně se teplota během dne normalizuje. Pokud je zaznamenáno zvýšení, je čas jednat.

Obecný algoritmus akcí

 1. Nepřestávejte kojit (rozhodnutí je učiněno po zjištění důvodu).
 2. Diagnostikujte příčinu symptomu (zavolejte lékaře).
 3. Zahajte léčbu alternativními metodami.
 4. Pokud je domácí léčba neúčinná, použijte léky.

Pokud teplota není kritická, doporučuje se monitorovat stav 1-2 dny. Nemoci, při kterých se zastavení krmení projevuje ostře a akutně, doprovázené horečkou a horečkou. Naléhavá hospitalizace je nutná pouze pro takové příznaky..

Pro odstranění rizika komplikací je lepší zavolat lékaře do 24 hodin od zjištění příznaku. Kojící matka a dítě jsou náchylné k výskytu nachlazení a chřipky. Díky oslabenému imunitnímu systému viry bez léčby „klesnou“ po dobu 3 dnů. Výsledek - pneumonie, těžká laryngitida, meningitida, zastavení hepatitidy B.

Pokud teplota nepřesáhne 38 ° C, doporučení se zvaří na silné pití a na polopenzi. Je důležité pokračovat v kojení, protože nejlepším imunomodulačním činidlem pro dítě je mateřské mléko.

Je-li teplota 38-39 ° C

Ukazatel je považován za kritický a varuje, že tělo se nedokáže vypořádat s porušením samo o sobě. Doporučují se antipyretika a cílená léčba. K léčbě virových infekcí může kojící matka začít s alternativními způsoby léčby:

 • Dodržujte pitný režim 1,5 až 2 litry tekutiny denně - abyste vyloučili dehydrataci. Voda zkapalňuje mléko, zabraňuje laktostáze.
 • 3krát denně vypít šálek čaje s citronem nebo medem (0,5 lžičky). Metoda je platná v případě, že dítě nemá alergii.
 • Vypijte odvar z divoké růže nebo maliny (1 polévková lžíce. Lžíce ovoce ve sklenici vroucí vody, nechte 30 minut). Doporučená dávka - 2krát denně: ráno a večer.
 • Naneste na čelo chladné obklady.
 • Otřete slabým roztokem octa (ve sklenici vody - 1 ml 70% kyseliny octové).

Použití alternativních metod neutralizuje běžné nachlazení za 5 dní. Pokud ale teplota kojící matky neklesne déle než 3 dny, jsou vyžadována antipyretika.

Antipyretika pro kojení

Pokud teplota neklesá s lidovými prostředky, terapeuti doporučují produkty na bázi paracetamolu a ibuprofenu. Léky procházejí laktační bariérou, ale jsou bezpečné pro tělo dítěte.

Povolené léky

 • Paracetamol;
 • Panadol
 • Ibuprofen (ibufen).

Léky působí proti teplu, bolesti a zánětu. K dispozici v tabletách, suspenzích a čípcích. Rozdíly ve formě uvolňování - doba expozice. Sirupy působí za 15-20 minut, tableta za 30-40 minut, rektální suspenze během jedné hodiny. Pokud je nutné teplotu rychle snížit, je lepší vypít suspenzi nebo tobolku, v noci se doporučují rektální čípky.

Zakázané léčivé přípravky

Účinek léčiv na mléko nebyl studován, ale seznam vedlejších účinků je příčinou selhání hepatitidy B. Složité prášky obsahují látky, které inhibují centrální nervový systém a vyvolávají poruchy vývoje dítěte.

Může mléko zmizet při teplotě: příčiny stagnace

Podle recenzí kojících matek, se zvýšením tělesné hmotnosti t nad 38,0 ° C, méně mléka přichází na sací reflex. Pediatrové však tvrdí, že pokud příčina tepla není spojena s laktostázou nebo mastitidou, nedojde ke změně objemu potravy. Je důležité dodržovat režim pití a aplikovat dítě podle obvyklého plánu nebo častěji.

Teplota u kojící ženy je normální jev, způsobený slabou imunitou po porodu. Pokud příčinu diagnostikujete do 48 hodin a okamžitě zahájíte léčbu, příznak ustoupí do 3 dnů. Kromě toho je odmítnutí kojení odůvodněno pouze v 9–14% případů - se závažnými patologiemi. V jiných situacích je třeba zvýšit počet příloh, aby se chránilo tělo dítěte před viry a infekcemi.

Dezert pro dnešek - video o 5 způsobech, jak snížit teplotu.

Teplota kojící matky - 5 cest bez drog

Horečka v kojící matce. Jak snížit teplotu. Důsledky pro dítě. Antipyretika během laktace. Pravidla pro užívání drog

Teplota a kojení je obtížné kombinovat kvůli omezenému užívání drog v této době. Stejně jako v období přenášení dítěte je lepší snižovat teplotu bezpečnými přírodními metodami, aby se snížila zvýšená tělesná teplota: infuze lípy, studené obklady na čele a chladicí lázeň.

Ahoj!

Jsem šťastná a zdravá matka. Jsem také odborník na medicínu.

Teplota kojící matky - stojí za to?

Je možné kojit dítě při matčině teplotě?

Zvýšená tělesná teplota během kojení není důvodem k odmítnutí přirozeného krmení. Horečka může být snížena bez poškození dítěte.

Mateřské mléko je nejlepším jídlem pro dítě v prvních měsících života. Žena s horečkou dodává dítěti mléko speciální protilátky, které ho chrání před patogenními mikroorganismy. Proto musí být dítě kojeno, ale

Jak změřit teplotu kojící matky

Po správném měření teploty je třeba u kojící matky zvýšit tělesnou teplotu. Vzhledem k tomu, že horké záblesky způsobují přirozené zvýšení teploty v podpaží,

Obvyklá teplota v kojící matce se pohybuje od 36,5 ° C do 37,2 ° C. Tyto údaje se mohou během dne měnit. Proces měření teploty pomáhá určit tělesnou teplotu kojící matky

Jak snížit teplotu bez drog na kojící matku - 5 způsobů

Nejbezpečnější je snížit teplotu pomocí lidových prostředků. Prakticky se neliší od způsobů, jak snížit teplotu dítěte. Jsou to následující:

 1. Nejprve nechte tělo bojovat s neomezeným teplem
 2. Zbavte se přebytečného oblečení, přikrývek a dalšího teplého oblečení
 3. Otřete otevřené části těla čistým ručníkem namočeným ve studené vodě. Mokré obklady by měly být umístěny na podpaží, šíji a tříslech
 4. Otřete lokty a kolena ohyby, krk, podpaží, čelo slabým roztokem octa. Těkavé přípravky rychle ochlazují povrch pokožky. Namísto stolního octa během krmení je lepší použít jablko - 1 polévková lžíce. lžíce na 0,5 litru vody
 5. Při večerním nárůstu teploty si musíte v noci obléknout ponožky namočené v octovém roztoku.

Pozornost! Alkoholické obklady a tření pro kojící ženy NENÍ vhodné. Alkohol může proniknout do těla a způsobit otravu u dítěte.

Jak snížit teplotu kojící matky

Kojení je dlouhý proces. Během této doby může kojící matka onemocnět a zažít horečku. Běžné příčiny horečky u kojící matky jsou:

 1. Infekce a záněty
 2. Problémy se zády po porodu
 3. Střevní infekce
 4. Mastitida
 5. Mléčná stáza - laktostáza
 6. Sezónní ARVI

Při léčbě lakostázy je nutné striktně dodržovat

Po krmení můžete nanést chladný obklad tvarohu. Je však lepší poradit se s lékařem a podstoupit ním stanovené fyzioterapeutické procedury.

Při včasném správném ošetření se teplota kojící matky rychle stabilizuje. Ve formě preventivních opatření stojí za to vzdát se mačkání oblečení, pokusit se nespát na hrudi, vyhnout se extrémním teplotám a živit se na první žádost dítěte.

Pokud po krátké době teplota kojící ženy opět vzrostla, je pravděpodobné, že minulá laktostáza nebyla léčena.

Antipyretika během kojení

Ze všech dostupných léků

Studie prokázaly svou bezpečnost při snižování teploty lidem v jakémkoli věku při doporučené dávce. Těhotné ženy v jedné dávce nemohou brát více než 3 gramy léku denně.

Je dokonce bezpečnější používat Paracetamol nebo Ibuprofen ve formě rektálních čípků. Tato forma léků eliminuje vniknutí chemických složek do mléka..

Nedoporučuje se užívat Indomethacin a Piralgin, který přechází do mléka a může způsobit poškození kostní dřeně u dítěte.

Teplota a kojení - pravidla pro užívání drog

Než se rozhodnete, jaké léky snižují teplotu, musíte se bezpodmínečně poradit s lékařem nebo lékárníkem, který vysvětlí možná rizika a přínosy spojené s užíváním jakéhokoli léku. Na letácích připojených k antipyretikům jsou uvedeny informace o možnosti užívání tohoto léku během kojení. V případě jeho škodlivého účinku se objeví varování „nepoužívat během kojení“.

Důležitým problémem je doba užívání léku během kojení. Musí být synchronizováno s krmením dítěte. Nejlepší možností je odmítnout krmení po dobu 30 minut až 1,5 hodiny po užití léku. V současné době je u většiny léčiv dosaženo vysokých koncentrací v krvi a mléce. Odborníci doporučují užívat drogy ihned po kojení, což vám umožní ušetřit přestávku až do příštího přijetí dítěte.

Teplota pro kojení: je možné srazit a jak zvolit bezpečný lék

Během kojení může žena z různých důvodů zaznamenat zvýšení tělesné teploty. Někdy je tato reakce spojena se zánětlivým procesem v mléčné žláze (mastitida) nebo stagnací mléka (lakostáza). Jak ovlivňuje teplota během kojení režim výživy dítěte a jak je možné jej lékařsky snížit??

Co dělat, když během kojení teplota stoupne? Mohu vzít antipyretikum nebo je lepší tolerovat? Hodí se obvyklý „acetyl“? Kromě obav o vlastní zdraví roste i strach o zdraví dítěte. Jak ovlivňuje teplota mateřské mléko? Je nutné dítě dočasně přestat krmit? Takové poplachy samozřejmě nejsou neopodstatněné a vyžadují vysvětlení každého bodu. Musíte však začít od jiného.

Teplota během kojení není nemoc, ale příznak. A pokud se teploměr „převalí“, může to znamenat nejméně tři nepříjemné procesy v těle kojící ženy:

 • akutní respirační infekce;
 • zánět prsu (mastitida) nebo sekrece sekrece (laktostáza);
 • otrava, střevní infekce.

Léky na teplotu během kojení: možné nebo ne

Je důležité nejen zjistit, jak snížit teplotu během kojení, ale odstranit příčinu jejího vzhledu. Proto se bez léků neobejdete, možná budete dokonce potřebovat celou řadu léků. Lze ji však přizpůsobit kojení..

Matka by měla okamžitě informovat ošetřujícího specialistu, že během léčby chce dítě i nadále krmit. Pak vám lékař pomůže vybrat antipyretika a další léky, které jsou schváleny pro použití při kojení. To znamená, že jsou bezpečné pro drobky a není nutné přerušovat přirozené krmení..

Kompatibilita laktace

Mnoho nemocných matek se bojí brát drogy během kojení. V pokynech můžete často najít varování, že během léčebného období musíte dítě přestat krmit. Ale předepsaný lék lze vždy zkontrolovat. Existuje několik renomovaných odborných zdrojů, které vám umožní vyhodnotit, jak lépe snížit teplotu kojící matky. Níže je jejich seznam..

 • Odkaz WHO. Počínaje rokem 2002. Věnováno laktaci a kompatibilitě s léky.
 • Adresář „E-laktace“. Vytvořeno s pomocí Španělské organizace pro podporu kojení.
 • Příručky. Můžete využít díla zahraničního i domácího autorství. Například díla T. Hale nebo A. Zaitsev a O. Karpov.

Co je obvykle předepsáno

Podle výše uvedených zdrojů lze tělesnou teplotu kojící matky normalizovat pomocí paracetamolu nebo ibuprofenu. Možná to oni doporučí váš lékař s uvedením dávky a přípustného časového intervalu pro medové metody.

Tyto drogy však musí být v čisté formě. Jejich kombinace, například v práškových verzích typu Coldrex, jsou v období krmení dítěte nebezpečné. A také lékař poradí, jak je lze střídat, pokud teplota neklesne okamžitě.

První lék je nedílnou součástí i dětských antipyretik. A ačkoli proniká do mateřského mléka, ale v malém množství, pro dítě tato dávka není nebezpečná. Druhý lék také nepoškozuje dítě a prakticky se nedostává do mléka.

Ale tradiční kyselina acetylsalicylová nehořlavá není zcela bezpečná. V referenční knize „E-laktace“ má první stupeň rizika. Významné dávky léku mohou být pro dítě škodlivé. Proto má smysl nahradit obvyklý „aspirin“ podobnými, ale absolutně neškodnými prostředky.

Mohu pokračovat v krmení

Pokud má kojící matka horečku, ale cítí sílu pokračovat v kojení, může tak učinit. Samotná teplota neovlivňuje laktační proces. Naopak, dítě spolu s mlékem dostává protilátky proti původci nemoci matky. Trénuje a posiluje jeho imunitu..

Ovlivňuje teplo kvalitu mléka?

Zvýšení teploty během kojení nemá vliv na chuť ani kvalitu mléka. Pokud matka pozoruje předchozí rytmy krmení, obvykle se objem mléka také nemění. Koneckonců, jeho vývoj závisí na frekvenci aplikace.

Někdy můžete najít recenze matek, které během jejich malátnosti zhoršují odtok mléka kvůli jeho vymizení. Koneckonců, pokud dříve byla tekutina aktivně vypouštěna a zasažena několika tryskami, pak se může s nemocí tok snížit. Tento efekt nesouvisí s teplotou samotnou, ale se stavem matky. V podmínkách nemoci, stresu a špatného zdraví je pro ženu obtížné relaxovat a užívat si krmení..

Za těchto okolností je hormon oxytocin produkován horší. Je zodpovědný za aktivní únik sekrece z mléčných žláz. Matky mezi sebou nazývají svou akci „přílivem“. Čím větší je stres, tím horší se mléko může oddělit. Z vnější strany se může zdát, že mléko je pryč. Ale to není.

Některé matky si však během kojení všimnou nepříjemných následků malátnosti a teploty. Objem produkovaného mléka se může skutečně snížit, pokud během období špatného zdraví žena méně pravděpodobně přivede dítě na prsa. Nebo se na nějakou dobu přestala krmit.

Jak nakrmit dítě během léčby „těžkými“ drogami

Pokud lékař navrhne snížit teplotu během kojení léky, které vyvolávají obavy, můžete vždy hledat analogy s bezpečnějším stavem. Ale někdy musíte opravdu vzít prostředky, které jsou zcela nebo částečně nekompatibilní s přirozeným krmením. V takové situaci čelí žena a její ošetřující lékař několika alternativám při organizaci dalšího režimu krmení.

 • Po dobu léčby dítě odstavte. Krmení bude pokračovat až po úplném přerušení léku. V takovém případě je důležité dodržet období odběru látky z těla ženy.
 • Vyměňte několik krmení. Je vhodné dočasně odstranit přílohy, které jdou po užití drogy. Ve skutečnosti je v tuto chvíli jeho obsah v krvi nejvyšší. Kojení můžete nahradit například vyjádřeným mlékem nebo upraveným mléčným přípravkem.
 • Minimalizujte laktaci. Máma konečně dokončí krmení svého dítěte.

Při předepisování antipyretika během kojení nezapomeňte uspořádat pohodlný denní režim. Účinek léků bude mít znatelnější účinek, pokud matka netoleruje nemoc „na nohy“. Žena má dobrý odpočinek, dostatek teplého nápoje, čerstvý vzduch a nejlehčí jídlo.

Co dělat, když během kojení teplota matky stoupne?

Dobrý den, milí čtenáři, Lena Zhabinskaya je s vámi. Moderní matky jsou velmi zodpovědné a náročné na svůj životní styl, stravu a zdraví, protože je již dlouho známo, že to vše ovlivňuje kvalitu mléka.

Co mohu říci, když začnou zdravotní problémy? V tomto případě vyvstává mnoho otázek. Jedna z nich se týká těch situací, kdy je třeba odpovědět, co dělat, pokud během kojení vzroste teplota matky? Mohu i nadále krmit své dítě, jak si mohu v této situaci pomoci a je možné nějaké ošetření? Dozvědět se o tom všem a ještě mnohem více dnes..

Příčiny horečky

Zánět v období po porodu.

Císařský řez i přirozený porod jsou stresující pro ženské tělo a ne vždy odejdou bez následků. Možný vývoj nemocí, jako je zánět děložní sliznice nebo stehy.

Takovým podmínkám vždy předchází horečka. Ale hlavní nebezpečí není v tom, ale v riziku náhlého krvácení, při kterém počet klesá doslova několik minut, a jednoduše nemůžete mít čas se dostat do nemocnice.

Proto byste měli být velmi opatrní při tělesné teplotě nad 37,5 stupňů během prvních dvou týdnů po porodu. Chcete-li být v bezpečí a vyloučit zánět v ženské části, proveďte obecný krevní test s vyvinutým vzorcem bílých krvinek.

Pokud není možnost okamžitě navštívit lékaře, zkuste nejprve dešifrovat výsledky online na speciálních lékařských portálech a adresářích. Pokud se odchylují od normy, velmi naléhavě naplánujte výlet do gynekologa.

Horečka nízké kvality.

Tělesná teplota až 37,2 stupňů při absenci dalších příznaků a celkový stav není narušen, může být výsledkem zvýšené produkce mléka v těle a považována za podmíněně normální.

Doporučujeme také provést klinický krevní test, abyste se ujistili, že nic vážného není..

Virové infekce jsou nejčastější příčinou horečky. K příznakům se zpravidla přidává rýma, kašel, bolest v krku. Tyto projevy mohou být společně, jednotlivě, v různých kombinacích navzájem..

U lidí se také nazývá nachlazení, chřipka atd. - to nemění podstatu.

Tělesná teplota se v tomto případě může zvýšit v různých rozsazích, od 37 do 39 stupňů a více.

Laktostáza a mastitida.

Obvykle s takovými problémy je zvýšená teplota doprovázena bolestí a těžkým nepohodlím na hrudi, takže kojící matka si alespoň uvědomuje, že příčinou teploty jsou problémy v mléčné žláze..

Nemoci vnitřních orgánů.

Zpravidla je možná exacerbace stávajících chronických onemocnění. Je to například cystitida, pyelonefritida, pneumonie, zánět středního ucha atd..

V takových případech je teplota obvykle doprovázena symptomy a bolestmi, které jsou lokalizovány v určité oblasti..

V důsledku toho může mladá matka alespoň odhadnout důvod zvýšení na teploměru.

Jak měřit

Tělesná teplota se měří v podpaží. Nejbezpečnější je to pomocí moderního elektronického teploměru, který by se měl po spolehlivém signálu po zvukovém signálu držet ještě nějakou dobu. Je lepší sledovat obrazovku a získat ji, pouze když se značka přestane měnit. Tento ukazatel bude spolehlivější..

Pokud máte podezření, že právě díky prsní produkci mléka vyvolává teplotu, můžete se sami zkontrolovat následujícím způsobem. Změřte teplotu v lokti a pevně stlačte ruku.

Právě tato metoda byla použita v oddělení poporodních komplikací, které jsem navštívil po prvním narození. Pokud není teplota způsobena hrudníkem, pak „běží“ a v lokti.

Jak mléko ovlivňuje

Existuje mnoho mýtů, že s rostoucí teplotou musí kojící matka okamžitě ukončit kojení, protože mléko je sražené, kyselé, žluklé atd. Někteří doporučují vařit mléko během nemoci před podáním dítěte.

To vše jsou mýty a spekulace vycházející z lidí, kteří nejsou zběhlí v kojení..

Vařící mléko obecně ničí téměř všechny živiny v něm..

Zvýšená tělesná teplota sama o sobě nemá vliv na kvalitu mléka.

Proto se při zvyšování značky na teploměru doporučuje nejen přerušit kojení, ale aktivně v ní pokračovat. Proč? Číst dál!

Mohu kojit

Odpověď na tuto otázku bude záviset na tom, co způsobuje zvýšení tělesné teploty a jaké akce se objeví během léčby.

Pokud je příčinou virová infekce, chřipka, nachlazení, pak lékař předepíše symptomatickou léčbu.

Mléko je tvořeno krví a lymfou. Viry nepronikají do krve a lymfy. V důsledku toho mateřské mléko není infikováno SARS a chřipkou..

Naopak obsahuje protilátky produkované tělem matky k boji proti viru. Jsou to tyto protilátky, pokud dítě jí prsa, pomůže mu buď se úplně vyhnout infekci vzduchovými kapičkami od jeho matky, nebo přenést nemoc v mírné formě.

Proto je u virové infekce kojení jednoduše nezbytné.

Pokud matka trpí bakteriálním onemocněním (zánět sliznice dělohy, mastitida, cystitida, pneumonie, zánět středního ucha atd.), Jejichž léčba vyžaduje, aby lékař jmenoval antibiotika, pak vyvstává otázka, zda jsou kompatibilní s kojením..

Antibiotika jsou předepisována výhradně lékařem, který by měl vědět, že jsme kojící matka..

V moderním světě existují antibiotika, která jsou schválena pro použití u kojících matek. Příslušný lékař si určitě vybere tu verzi léku, která je účinná a současně schválená pro použití během kojení..

Pokud předepsané antibiotikum není kompatibilní s kojením, bude nutné po dobu jeho používání převést novorozence na umělé krmení..

K udržení laktace je také třeba mléko 6–7krát denně exprimovat. To bude pro tělo signálem, že mléko je odstraněno z prsu, resp. Je nutné pokračovat ve výrobě.

Až budete léčeni, můžete své dítě kojit znovu.

Pokud máte mastitidu, můžete se v každém případě nakrmit, pokud vám to nezpůsobí zjevnou bolest. Pokud je bolest nesnesitelná, měla by být krmena zdravým prsu a pacient by měl být vyjádřen.

Léčba

Pokud je příčinou vysoké známky na teploměru virová infekce (chřipka, nachlazení, jiné akutní respirační virové infekce), pak bude léčba, kterou vám předepíše lékař, symptomatická, protože v současné době neexistují žádná léčiva s prokázanou účinností, která by mohla viry ovlivnit.

Usnadnění stavu kojící matky:

 1. Vnitřní vzduch 18-20 stupňů. V důsledku rozdílu v tělesné a pokojové teplotě bude tělo schopno ztratit přebytečné teplo, a tím nezávisle snížit tělesnou teplotu. Zároveň by měly být šaty teplejší.
 2. Vlhkost je 50-70 procent. S tímto úkolem se vypořádá pouze speciální zařízení - zvlhčovač (bude stát od 2000 rublů). Se zvyšující se teplotou začne tělo drasticky ztrácet tekutinu. Pokud musíte také dýchat suchý a teplý vzduch, pak jsou ztráty katastrofické, dehydratace, rýma a bronchitida jsou zaručeny.
 3. Pijte hodně. Minerální voda, sušené ovocné kompoty, ovocné nápoje, speciální rehydratační roztoky (prodávané v lékárnách) jsou navrženy tak, aby výrazně zmírnily stav a zkrátily dobu zotavení odstraněním toxinů a virů z těla močí a potem. Při absenci kontraindikací byste měli pít až 5-6 litrů denně.
 4. Antipyretika, pokud je to nutné, symptomaticky. Pokud vás zajímá, co snížit teplotu, doporučení jsou následující. Během kojení jsou paracetamol a ibuprofen schváleny k použití podle pokynů a předpisů lékaře.

Jak brát léky

Obecným doporučením pro antipyretickou kojící matku je, že byste měli užívat paracetamol nebo ibuprofen při vysoké teplotě od 38,5 stupně..

Je to proto, že když teplota v těle stoupne, dochází ke zvýšené produkci interferonu - hlavního bojovníka proti viru. Čím vyšší je teplota, tím více je produkována a čím rychleji se tělo s touto chorobou vyrovná.

Neměli byste však tolerovat teploty vyšší než 38,5 - 39 stupňů, protože v tomto případě začíná nejsilnější dehydratace těla, a tím je mnohem více poškozeno.

Aby se minimalizovala koncentrace antipyretika v mléce, měla by se brát, pokud je to možné, ihned po kojení. V této situaci, v době další aplikace na prsu, se množství léčiva v těle již významně sníží.

Tato opatření v komplexu jsou navržena tak, aby zmírnila stav kojící matky a vedla k zotavení co nejdříve. Obvykle by se 4. den nemoci měla ve srovnání s předchozími indikátory snížit teplota. Do 5-7 dnů by měla teplota úplně klesnout.

Toto je standardní vývojový diagram pro běžnou virovou infekci. Jinak (nedostatek uzdravení do konce týdne) byste měli okamžitě vyhledat lékaře, protože to může naznačovat komplikace onemocnění a přidání bakteriálních komplikací.

Během kojení jsem musel onemocnět a díky výše uvedeným doporučením jsem se rychle dostal lépe a děti se vůbec vůbec neinfikovaly (je to zázrak, je pravda, že magické protilátky v mléce opravdu fungují), nebo to bolí, ale v mírné formě. A museli jste onemocnět během kojení a co pomohlo vyrovnat se s nemocí?

Buďte zdraví, a pokud onemocníte, snadno se zotavte a znovu navštivte, Lena Zhabinskaya byla s vámi, sbohem!

Teplota s HS u mámy: důvody, jak snížit a co můžete

U HB se často zvyšuje teplota matky. Důvody mohou být fyziologické (kvůli laktaci) a patologické (různá onemocnění). Teplota během kojení není kontraindikací pro další krmení dítěte mateřským mlékem. Pouze u těžkých forem některých nemocí by mělo být přerušeno po dobu trvání hepatitidy B.

Chcete-li vědět, zda můžete i nadále kojit své dítě, musíte zjistit příčinu zvýšení tělesné teploty..

Proč má kojící matka horečku

U žen se v prvních dnech po porodu, zvláště často, zvyšuje tělesná teplota z 37,1 na 37,4. Tento stav je způsoben přetečením prsu. Toto není začátek nemoci, ale fyziologická norma. V tomto případě teplota stoupne před krmením.

Horečka nízké úrovně je často signálem nástupu nemoci. Pro kojící matky jsou charakteristické zejména:

 • Mastitida je zánětlivý proces doprovázený bolestí na hrudi;
 • Laktostáza je stagnací mléka a vyznačuje se výskytem tuleňů v mléčných žlázách.

V prvních stádiích nemoci krmení mlékem nepoškodí dítě a pomůže mamce co nejdříve se zotavit. stagnace mléka s mastitidou podporuje množení infekce a zvyšuje pouze zánětlivý proces. Léčba nemocí by měla být zahájena okamžitě, aby se nemoci nezačalo. V posledních fázích mléko změní své složení a může dítě poškodit.

Je důležité to vědět! Matky, které mají dítě sát téměř všechna mléko z prsou, nemají lakostázu.

Kromě toho může teplota stoupat v důsledku běžných onemocnění. Jako:

 • nachlazení;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • otrava.

Pokud teplota kojící matky vzroste, v intervalech mezi krmivy se nesnižuje, měla by být zahájena léčba (měli byste kontaktovat místního lékaře a podstoupit vyšetření). V některých případech musíte dítě přestat krmit. HB může být také škodlivá, pokud matka má velmi vysokou teplotu a je třeba ji snížit.

Jak a co snížit teplotu během kojení

Teplota musí být snížena, pokud je nad 38,4. Můžete to udělat s léky, které nejsou kontraindikovány u HB:

Před použitím léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem. Pouze odborník předepíše léčbu a uvede požadované dávkování léků.

Při přirozeném krmení se doporučuje ženám snižovat teplotu pomocí lidových prostředků, a to pouze tehdy, pokud nepomáhají používat léky..

Jedním z nejúčinnějších způsobů snižování teploty je studená komprese. Na čelo můžete připojit speciální gumovou topnou podložku naplněnou ledovou vodou. Nebo navlhčete ručník několikrát složený speciálním roztokem (voda a 9% ocet v poměru 1: 1).

Různé horečky a infuze pomohou vyrovnat se s horečkou:

 • brusinková šťáva;
 • šípkový vývar;
 • šťáva z červeného rybízu.

Používejte lidová léčba k léčbě opatrně, protože dítě může mít alergii.

Při vysokých teplotách nepřestávejte krmení. U kojenců se jejich vlastní imunita nevyvíjí, takže mateřské mléko obsahující protilátky jim pomáhá nemoci a rychleji se zotavuje. A pouze u některých onemocnění hepatitidy B je kategoricky kontraindikován.

Mohu kojit?

HBV u chorob matek může být u některých velmi závažných onemocnění zcela kontraindikována.

Kontraindikace pro krmení:

 • onemocnění ledvin a močových cest;
 • mastitida (pokud je nemoc zahájena)
 • těžká krevní onemocnění;
 • otevřená forma tuberkulózy;
 • tetanus;
 • syfilis;
 • antrax.

U těchto onemocnění je pravděpodobnost požití toxinů mlékem v těle dítěte vysoká. Co podle toho ublíží dítěti.

Také u některých nemocí existují relativní kontraindikace na hepatitidu B:

 1. U anginy, chřipky, pneumonie, pokud matce nebyla předepsána antibiotika, by mělo být dítě krmeno obvazem. Po zbytek času je lepší izolovat matku od dítěte.
 2. U spalniček, šarlatové neštovice a neštovic kuřat lze pokračovat v krmení se současnou imunizací dítěte gama globulinem (očkovat dítě).
 3. Pokud má matka úplavici, tyfus nebo paratypoid těžké formy HB na chvíli zastavit. S mírnou formou je dítě krmeno exprimovaným vařeným mlékem.

Při jiných nemocech, a to i při těžké otravě, pomáhá kojení dítěti onemocnět. Mateřské mléko obsahuje protilátky a antitoxiny, které zvyšují imunitu dítěte. Byla provedena řada experimentů, které prokazují, že kojená kojence jsou méně náchylná k nemoci, rychlejší zotavení.

HB by měla být dočasně přerušena, pokud je matka předepsána:

 • "Tetracyklin";
 • Tavegil
 • Parlodel
 • narkotika;
 • protirakovinové léky;
 • antimetabolity;
 • imunosupresiva;
 • Cyklosporin
 • přípravky obsahující lithné, zlaté, jodové soli.

Tyto léky jsou u pacientů s HB přísně kontraindikovány. V době užívání těchto léků byste měli své dítě krmit dříve zmrazeným mateřským mlékem nebo speciálními směsmi. Aby kojení nepřestávalo, musíte se neustále vyjadřovat.

Existuje řada léků, které je lepší nepoužívat pro kojící matky. Patří sem aspirin, některá projímadla, hormony a antibiotika (více o antibiotikách pro HB).

S opatrností by měl být používán "Paracetamol", anestetika, svalová relaxancia, snižování krevního tlaku, antikonvulziva, srdeční, antialergická léčiva. V každém případě byste se měli před použitím drog poradit s odborníkem.

Pokud má kojící matka během kojení horečku, měli byste se poradit s lékařem. Zjistí příčinu horečky, předepíše potřebné léky, aby ji snížil a zároveň nepoškodil dítě.

Je důležité to vědět! Pokud je teplota způsobena infekčním onemocněním, kojení by nemělo být zastaveno. Při krmení dítěte je nutné nosit obvaz s gázou a zabránit infekci dítěte.

Jak snížit teplotu v kojící matce?

Při kojení matky musí být její matka velmi citlivá na její zdravotní stav, protože na něm závisí blaho dítěte. Ale zřídka se matka během laktace dokáže vyhnout této nemoci. Se zvyšující se tělesnou teplotou v matce je třeba nejprve zjistit důvody vzniku takové situace. Teplota se může zvýšit, například v důsledku sezónního SARS, vývoje laktostázy. Otrava, výskyt problémů se zády po porodu a další záněty a infekce mohou být příčinou horečky. Jak snížit teplotu v kojící matce?

Kojení při vysokých teplotách

Když matka zjistí, že její tělesná teplota je mírně zvýšená, může se začít divit, je možné pokračovat v kojení při vysoké teplotě? Dnes lékaři doporučují kojení, protože protilátky pronikají do těla dítěte spolu s mateřským mlékem, což zvyšuje jeho odolnost vůči nemoci. A když je kojení zrušeno, zvyšuje se riziko nakažení dítěte dýmkou nebo chřipkou.

Pokud se tělesná teplota kojící matky zvýšila na pozadí laktostázy nebo laktační mastitidy, je nutné k řešení tohoto problému aktivně a často kojit..

Příčiny vysoké horečky během kojení

Před snížením tělesné teploty je nutné během kojení zjistit příčinu vysoké teploty. Chcete-li to provést, věnujte pozornost příznakům nemoci, které doprovázejí teplotu..

 • S SARS se projevuje celková slabost, ucpání nosu, nádcha, bolest v krku, kašel, kýchání, zvýšení lymfatických uzlin.
 • Pokud se vyvinula laktostáza, pak se na hrudi cítí těsnění, v místě zhutnění se objevuje bolest, zčervenání kůže na této části hrudníku, hrudník se na dotek zahřeje, objevuje se slabost, snižuje se krevní tlak.
 • Pokud se lakostáza změnila na mastitidu, lze k výše uvedeným příznakům přidat ostré zvýšení tělesné teploty až o 39,5–40 stupňů. V oblasti zhutnění se zčervenání kůže zesiluje, může se objevit namodralý nádech, vytvoří se měkké skvrny. Pokud zatlačíte na kůži na hrudníku, pak na ní zůstanou promáčknutí.
 • Pokud příčinou byla otrava, je zpravidla doprovázena bolestmi hlavy, zvracením, bolestmi břicha, průjmem, dušností, bledostí kůže, ospalostí, ztrátou vědomí.

Kromě zjišťování průvodních příznaků byste se měli poradit s lékařem, aby potvrdili diagnózu a prodiskutovali s ním možné léčebné metody. Je třeba mít na paměti, že všechny léky a jiné způsoby léčby, které budou předepsány lékařem, musí být definitivně schváleny pro použití s ​​kojením. Kojení by mělo pokračovat jako obvykle..

Kojení Antibiotika

Pokud byla matce předepsána antibiotika nebo zvláštní ošetření, které se nedoporučuje kombinovat s kojením, a účinek léku přetrvává několik hodin, pak by měla být před užitím mléčné dávky vyjádřena tak, aby mohla být krmena dítětem ze lžičky nebo ze stříkačky bez jehly. Po požití léku, po několika hodinách čekání, kdy má lék aktivní účinek, je třeba z obou prsou vyjmout část mléka, nalít. Po další 1 hodině musíte dítě připevnit k hrudi. Pokud bude léčba trvat několik dní, je třeba v tomto okamžiku dítě nakrmit předem vyjádřeným mlékem, při zohlednění správných metod jeho skladování, nebo dočasně přenést drobky do směsi. Použití kojení se nedoporučuje při krmení, proto může dítě následně úplně opustit prsa. Kojení musí být podporováno periodickou dekantací..

Léky pro snižování teploty

Jak snížit teplotu kojící matky? Ke snížení tělesné teploty během kojení může matka použít Paracetomol nebo Nurofen. Tyto léky mají minimální vedlejší účinky, jsou relativně bezpečné pro dítě a jsou schváleny kojení. Můžete použít svíčky, které jsou založeny na paracetamolu a ibuprofenu. Na rozdíl od tablet jsou méně účinné, ale jejich nepochybnou výhodou je, že látky, z nichž se skládají, nepřecházejí do mateřského mléka vůbec. Abyste snížili vysokou tělesnou teplotu za chladu, musíte pít hodně obyčejné vody, ovocných nápojů, čajů. S laktostázou a mastitidou by neměly být zneužívány tekutinou.

Kojící matka by měla přijmout opatření ke snížení teploty, pokud překročí 38 ° C. Pokud teploměr vykazuje hodnotu pod touto značkou, neměli byste se pokoušet snižovat teplotu, protože to znamená, že tělo odolává virům, bojuje s nimi a nemusí zasahovat..

Lidové léky na snížení teploty

Během nachlazení je dobré si vzpomenout na lidové tonické a antipyretické léky, jako jsou maliny, med, černý rybíz, citrony a byliny. Tyto produkty neobsahují látky škodlivé pro dítě a mohou výrazně zlepšit stav matky během nachlazení. Během léčby může žena pít čaj s malinovou marmeládou nebo malinovým ovocem, čerstvé bylinky, džusy a ovocné nápoje. Chladné obklady aplikované na čelo přispívají ke snížení tělesné teploty. Pomocí tohoto roztoku můžete zředit ocet a otřít koleno, koleno, krk, podpaží. Nepoužívejte alkohol k tření, protože snadno proniká do mléka a může způsobit otravu u dítěte.

Pokud jste nebyli schopni sami snížit tělesnou teplotu pomocí všech přijatých opatření a stále pokračuje, je lepší zavolat lékaře doma, protože horečka může být vyvolána vážnými důvody, jejichž stanovení je možné až po lékařském vyšetření. Někdy, za účelem identifikace příčiny zvýšení teploty, může být lékař předepsán ženě, aby provedla testy.

Povolené a zakázané antipyretika pro kojící ženy

Ženy během kojení se často ptají, zda je možné při kojení vzít antipyretikum. Pro začátek je důležité uvést, že když teplota stoupá, není možné aplikovat dítě na hrudník, dokud není objasněna přesná příčina malátnosti. Pokud lékař řekne, že zdrojem vysoké teploty není pro dítě nebezpečný, je dalším krokem výběr a užívání léků, které nepoškodí matku a dítě.

Stojí za pochopení příčin teploty

Horečka během kojení je nebezpečným příznakem spojeným s mnoha patologiemi. Mohou být relativně bezpečné a nezakazují nepřetržité krmení dítěte. S infekcemi však souvisejí nemoci - škodlivé organismy mohou proniknout do mléka a infikovat dítě, takže hepatitida B je v tomto případě zakázána.

Možná příčina horečky u kojící ženyJe možné s touto nemocí pokračovat v krmeníJaké jsou příznaky kromě horečky u této choroby?
Poporodní zánět (např. Endometritida, chorioamnionitida)Ne, protože zánět způsobuje patogenní mikroflóra
 • lokální bolesti;
 • lochie (poporodní výtok z genitálního traktu),
 • zimnice,
 • slabost,
 • snížená chuť k jídlu.
ARVI a ARINe
 • rýma
 • kašel;
 • bolest krku;
 • migréna.
Laktostáza, mastitidaPouze s neinfekční povahou patologie
 • nepohodlí na hrudi (bolest, svědění, pocity tažení);
 • těsnění v žlázách.
Exacerbace stávajících chronických onemocnění vnitřních orgánů (cystitida, pneumonie, patologie kloubů, otitis media atd.)Pouze v nepřítomnosti infekceJsou spojeny s přesnou diagnózou (například s cystitidou, v oblasti genitálií jsou bolesti, časté močení)
Otrava jídlemNe
 • zažívací potíže;
 • příznaky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, slabost).

Je důležité si uvědomit, že v případě nemocí pomohou antipyretika dočasně zlepšit pohodu, ale není možné léčit je samotnými. Snížení teploty nevylučuje zdroj nemoci - proto musí být tepelné přípravky kombinovány s antibiotiky, protizánětlivými přípravky atd..

Jaká antipyretika lze užívat s kojením

Neexistují žádné absolutně bezpečné léky (ani rostlinné), které dítě nedostane spolu s mateřským mlékem. Proto lékaři předepisují léky kojícím matkám vždy jen v naléhavých případech. Stává se, že trochu tepla může vydržet (protože v této době samotné tělo bojuje proti mikrobům). Samozřejmě mluvíme o teplotách pod +38 stupňů (pokud je indikátor na teploměru větší, nemůžete to udělat bez antipyretik).

Pokud příčina zvýšené teploty u matky není infekční a lékař umožňuje pokračující hepatitidu B, je důležité zvolit léky s minimálním poškozením dítěte. Nejbezpečnější antipyretika pro kojení jsou Paracetamol a Ibuprofen. Během kojení je zakázáno pít aspirin..

Paracetamol

Lékaři předepisují tento lék ženám během těhotenství a kojení. Faktem je, že molekuly paracetamolu jsou poměrně velké a těžké a z mateřského krevního oběhu stěží pronikají do mléčných kanálů a přes placentu. Dítě samozřejmě dostává část léků, ale je mnohem méně než při užívání jiných antipyretik.

Při léčbě paracetamolem proniká do mléka 0,23% dávky, kterou užila žena. Pro srovnání: při užívání Analginu, Kafetinu koncentrace drogy v mléce přesahuje 5%.

Ibuprofen

Ibuprofen je nesteroidní lék s analgetickými, antipyretickými a protizánětlivými účinky. K dispozici ve formě tablet, mastí, čípků, sirupů.

Ibuprofen je schválen pro použití během kojení (ale pouze podle pokynů lékaře). Při perorálním užívání léku nepřekračuje do mateřského mléka více než 0,7% dávky pilulky nebo sirupu užívaného matkou. Při použití mastí a čípků je penetrace účinných látek do mléka ještě menší (ne více než 0,18%).

Lékař může předepsat kojící ženě antipyretikum, jako je Nurofen. Ve skutečnosti je to úplně stejné jako u ibuprofenu (tj. Jedná se o dvě obchodní názvy jedné drogy).

Aspirinové nebezpečí

Tento antipyretikum se v současné době nepoužívá v léčbě žen HB. Důvod je ten, že vědci prokázali jeho negativní dopad na dítě. Více než 7% z celkové koncentrace léku v krvi ženy vstupuje do mléka při užívání aspirinu. To je dostatečné k vyvolání vedlejších účinků u dítěte. Zvláštní poškození spočívá v tom, že inhibuje tvorbu enzymu cyklooxygenázy (mléko se vstřebává horší, dítě má zvracení nebo průjem) a také při intrakraniální hypotenze (snížený intrakraniální tlak).

Dalším významným minus aspirinu je snížení rychlosti syntézy tromboxanu A2, který se podílí na koagulaci krve. Tento proces u dítěte se může projevit výskytem malých krvácení na kůži (prasknutí cév). Dlouhodobé používání je nebezpečné pro vnitřní krvácení..

Pravidla pro krmení

Dokonce i v případě antipyretik povolených pro kojící ženy musí být přijata bezpečnostní opatření ke snížení rizika náhodného poškození dítěte. Zaprvé se při léčbě používá snížené dávkování (stanoví ho lékař na základě diagnózy, věku dítěte, celkového zdraví matky). Za druhé, měli byste dodržovat zvláštní režim léků.

Koncentrace terapeutické látky v krvi dosahuje vrcholu půl hodiny po užití léku. Hlavní část léčiva se vylučuje po 2-3 hodinách. Nejdříve byste tedy měli dítě nakrmit, poté okamžitě vzít lék a dalších pár hodin se zdržet pokládání dítěte na hrudník (pokud dítě potřebuje jídlo, pak použijte směs).

Další důležitá podmínka - musíte pečlivě sledovat blaho dítěte. Pokud si matka najednou všimne neobvyklých příznaků (vyrážka na kůži, poruchy trávení, horečka u dítěte), okamžitě přestaňte přípravek užívat a vyhledejte lékaře. Další léčba současným kojením může pokračovat pouze se souhlasem lékaře.

Články O Neplodnosti