Hlavní Zdraví

Krmení po 3 měsících kojení: bramborová kaše, cereálie a šťávy

Tento článek byl přečten 9 minut..

Všichni rodiče chtějí, aby jejich děti rostly zdravě. Zajímají se tedy o to, kdy je třeba začít, kromě mateřského mléka, krmit je dalšími jídly, aby se dítě dítěte postupně přizpůsobovalo vývoji potřebných látek pro trávení. Jaká doplňková jídla po 3 měsících už jsou pro dítě vhodná?

Co je to kojenecká výživa

Krmení je postupná změna ve stravě kojícího dítěte. Začněte se třemi měsíci by měl být doporučen pouze lékařem. Může být předepsán pro určité indikace. Důvodem je obvykle nízká hmotnost dítěte, které kojí nebo kojí.

Existují však normy přijaté Světovou zdravotnickou organizací, včetně věku začátku krmení. To však neznamená, že musí být dodržovány slepě a přísně. Koneckonců, všechny děti jsou jiné. Některé děti se rodí s hmotností vyšší než 4,5 kg, zatímco jiné sotva tahají 2,5. A také přibývají na váze někdy úplně jinak.

To platí také pro vývoj trávicích orgánů a jejich funkční činnost. A není divné, že u některých dětí bude zcela normální začít s doplňkovými jídly po 3 měsících kojení..

Proto je nutné pečlivě sledovat celkový stav a vývoj dítěte. Pokud nemá sebemenší zdravotní problémy a úžasnou imunitu, což je pravděpodobně dědičný faktor, a trávicí systém téměř dokončil jeho tvorbu, můžete začít zvykat dítě na jídlo pro dospělé. To bude určitě vyžadovat svolení specialisty, je lepší se nezúčastnit amatérských představení a ještě více neposlouchat mnoho různých poradců.

Jak děti tráví jídlo za 3 měsíce

V zájmu pochopení toho, co se lékaři řídí předepisováním doplňkových potravin pro kojence, by rodiče měli alespoň obecně nastínit fyziologické vlastnosti těla dítěte. Podrobněji je třeba zmínit následující body..

 1. V žaludku dítěte se teprve začíná zavádět mechanismus výroby kyseliny chlorovodíkové, která je součástí trávicí šťávy. Má stimulační účinek na fungování trávicích enzymů..
 2. Orgány gastrointestinálního traktu dítěte nejsou zcela formovány a nefungují jako u dospělých.
 3. Střeva nejsou schopna trávit žádné jídlo. Jeho stěny mohou snadno postrádat mnoho molekul, dokonce i velmi velké. A to je plné vývoje alergické reakce.
 4. Mechanismus polykání u dítěte není dostatečně vyvinut. Protože dokáže dobře spolknout pouze tekuté jídlo.
 5. Imunitní systém, který chrání tělo, je také stále v plenkách. A nemůže plně chránit tělo dítěte.

Tyto rysy fyziologie kojeneckého organismu nejsou zdaleka kompletní seznam. Ale i na jejich základě si lze představit, že příliš brzy na krmení může způsobit vážné poruchy.

Nejen žaludek a střeva, ale také ledviny a játra jsou nadměrně zatíženy, s nimiž se dosud nedokáží vyrovnat. Jejich normální vývoj je opožděný, jsou pomalejší a horší se přizpůsobují potravě dospělých. Následně se u dítěte mohou vyskytnout střevní poruchy, časté zvracení, zánětlivé procesy na sliznicích trávicích orgánů, akutní bolest břicha.

Změny ve stravě dětí v kojeneckém věku

Poté, co si zvykl na nové neznámé jídlo, mateřské mléko potřebuje méně, zvláště pokud se rychle začne cítit plný. A v tomto věku není jídlo lepší než mateřské mléko, pouze to může plně poskytnout tělu dítěte vše potřebné.

Kromě toho sytost není ukazatelem dostatečného množství jídla. A dítě nemusí mít hmotnost. Kromě toho může dítě po zahájení krmení začít horší konzumaci mateřského mléka nebo ho úplně opustit. A matka to vyrobí mnohem méně a brzy se laktace úplně zastaví.

Je však také možné, že se pro dítě od raného věku stanou nezbytnými doplňkové potraviny. Pokud to lékař předepíše, má k tomu dobrý důvod..

Během Sovětského svazu byly doplňkové potraviny předepisovány dětem ve věku přesně tří měsíců. Proto v dnešní době mnoho babiček trvá na správnosti této metody. Někdy však mladá matka slyší spoustu tipů, často zcela opačných. A rozhodnout se, které z nich jsou správné a které nikoli, jí může pomoci pouze odborník..

Kojení po 3 měsících

V současné době lékaři doporučují začít kojit děti, které dostávají mateřské mléko od šesti měsíců věku. Dobrým vodítkem je vzhled prvních zubů a touha dítěte sedět samostatně.

V tomto věku je trávicí trakt dostatečně vyvinut pro trávení potravy pro dospělé. Játra, ledviny, žaludek, střeva jsou již výrazně zformována. A také se začíná aktivovat produkce trávicích enzymů. Výrobky jsou proto lépe vstřebávány a tělo je schopné používat živiny obsažené v nich. To samozřejmě neplatí pro všechny děti, protože nemůžete slevu na individuální vlastnosti těla.

Někdy se ze zdravotních důvodů mohou doplňkové potraviny předepisovat také od 3 měsíců po kojení. Důvodem může být nedostatečný růst a přírůstek hmotnosti, nedostatek mateřského mléka. Doplňkovým jídlům v tak raném věku lze předepsat předčasně narozeným dětem. To se stává nezbytnou nutností, které nelze vynechat. Samotné uchýlení se k němu je však nepřijatelné, rozhodně o tom musí rozhodnout lékař, který dítě pozoruje od narození.

Krmení od 3 měsíců umělým krmením

Pokud jde o děti na umělém krmení, tady je jiná situace. Koneckonců není kojenecká výživa srovnatelná s mateřským mlékem, které je ideální pro tělo dítěte. A proto vnímá neobvyklé jídlo jinak. Kromě toho směsi, i ty nejlepší, nemohou tělu poskytnout všechny potřebné látky. A musíte začít s doplňkovými jídly od 3 nebo 4 měsíců života dítěte.

Začátek doplňkových potravin: co používat

Lure je bezpochyby velmi zodpovědný krok. A musíte to začít zodpovědně a promyšleně. Budoucí stav zdraví dítěte do značné míry závisí na tom..

Hlavním vodítkem pro zahájení krmení je nárůst hmotnosti. Samozřejmě je lepší se do toho nespěchat, takže vnitřní orgány jsou vytvářeny způsobem, který je nezbytný. Pokud ale přesto bylo rozhodnuto o jeho zahájení ze zdravotních důvodů, měli byste jasně pochopit, jak to udělat správně. Nejprve se musíte rozhodnout pro výběr produktů.

Dětské šťávy

V dřívějších dobách se věřilo, že je nejlepší začít dávat kojeneckou šťávu od 3 měsíců a zavést je do stravy několika kapkami. Ale v dnešní době už lékaři toto nepovažují za správné rozhodnutí. Koneckonců je možná silná alergická reakce. Kyselina ovocná je velmi často vnímána tělem dítěte..

Dětské pyré

Nyní doporučují začít lákat se šťouchanou zeleninou. Může to být dýně, cuketa, někdy se doporučuje použít květák, i když ne všichni pediaři podporují vhodnost jeho použití..

Pokud si vyberete z ovoce a bobulovin, musíte vědět, že jsou prakticky nealergenní, jako jsou broskve, hrušky, zelená jablka, stejně jako bílé třešně, bílý rybíz. Lze použít i švestky. Obzvláště v případě zácpy u dítěte, které se často vyskytuje u dětských umělců. Pomůže uvolnit bříško..

Při krmení ovocným pyré je třeba mít na paměti, že následně může rostlinné pyré a obiloviny odmítnout. I když samozřejmě tento okamžik do značné míry závisí na individuálních vlastnostech těla dítěte, je třeba tuto možnost vzít v úvahu.

Dětská kaše od 3 měsíců

Dávat dětské pyré od 3 měsíců je tím pravým rozhodnutím zahájit doplňková jídla. Nebo vyzkoušejte dětské cereálie od 3 měsíců (bezlepková tekutina z pohanky, rýže, ovsa, kukuřice) ve vodě. Kaše bude nejlepší volbou v případě znatelné podváhy u dítěte.

Můžete si je zakoupit v obchodě nebo je vařit sami pomocí vysoce kvalitních produktů. Jemně nakrájenou zeleninu je třeba vařit a brousit pomocí síta nebo mixéru. Pokud dítě některý produkt odmítlo, nedávejte jej znovu. První dávka by měla být přibližně čtvrtina lžičky. A během 6-7 dnů by se to mělo trochu zvýšit.

Při absenci alergií nebo jiných negativních reakcí můžeme dojít k závěru, že produkt je vhodný pro dítě. Kromě toho se naučí polykat tlustší jídla. A až poté, co si na tento produkt zvykne, je dovoleno začít zkoušet další, a to počínaje velmi malými dávkami. To odhalí, na které produkty dítě není alergické..

Jak často dávat doplňkové potraviny v prvních měsících

Výživa je dána dítěti v prvních dnech pouze jednou denně. Měl by být podáván těsně před hlavním krmením. Během asi 2 týdnů by měla být dávka upravena na 2 polévkové lžíce. A jedno doplňkové krmení postupně nahradí jedno kompletní krmení..

Je nutné krmit tříměsíční dítě 5 nebo 6krát denně. Návnada se podává každý den ve stejnou dobu během tohoto období. Není přípustné dělat to více než jednou denně. Kromě toho je vysoce nežádoucí používat pro naše regiony exotické ovoce. Je téměř nemožné předvídat, jak na ně bude dítě reagovat.

Je dovoleno začít s doplňkovými potravinami, pouze když je dítě naprosto zdravé. A nezapomeňte pečlivě sledovat jeho stav. Při nejmenší změně stolice by měla být doplňková strava přerušena. V případě alergické reakce byste kromě toho měli okamžitě kontaktovat pediatra.

Schéma prvního krmení během umělého krmení: od 3 do 10 měsíců

Mateřské mléko bylo vždy a zůstává ideálním jídlem pro novorozence, ale naneštěstí jsou některé děti dočasně nebo trvale zbaveny kojení..

Není možné, pokud je matka vážně nemocná a užívá léky, které mohou poškodit tělo dítěte (to se týká především antibiotik). Matka může být kvůli okolnostem oddělena od svého dítěte na dlouhou dobu. Nakonec některé ženy nemají mléko nebo se nevyrábějí v dostatečném množství. Použití dárcovského mléka je nyní ze zákona zakázáno a ve všech těchto případech je jedinou cestou ven umělé krmení.

Moderní směsi pro krmení kojenců jsou schopny poskytnout dítěti relativně kompletní výživu, a přesto nejsou svým složením identické s mateřským mlékem. Neobsahují protilátky produkované imunitním systémem matky a dítě potřebuje více vitamínů k posílení imunity, minerálů.

Výživa těchto dětí je organizována poněkud odlišným způsobem, zejména první doplňkové krmení umělým krmením se zavádí v dřívějším věku než při kojení..

Pokud si při přirozeném krmení zvyknou na běžné jídlo po dobu šesti měsíců, pak s „umělým“ se doporučuje udělat to asi čtyři měsíce nebo dokonce ve věku tří měsíců..

Pravidla doplňkového krmení během umělého krmení

Před zavedením doplňkových potravin je nutné konzultovat s pediatrem a postupovat podle jeho rady ve všem, vypracovat schéma prvních doplňkových potravin pro umělé krmení.

Seznámení s novým jídlem je samo o sobě šok a nemusíte ho vytvářet, pokud je dítě již ve stresovém stavu nebo trpí nepohodlím:

 • zoubky;
 • choroba;
 • dlouhé oddělení od matky;
 • velmi horké počasí;
 • přizpůsobení novému prostředí.

Za takových okolností je lepší odložit návnadu. V budoucnu obdobně jako u každého nového produktu.

Prvním jídlem, do kterého je dítě zavedeno, je jablečná šťáva, po které následuje oškrábané jablko, které bude brzy nahrazeno jablečnou omáčkou. Po nějaké době se zavádí pyré z jiných plodů a poté zelenina.

V této fázi byste neměli dávat smíšené šťávy a šťouchané brambory, takže v případě alergie bude obtížné určit alergen. Pokud se objevily její příznaky, neměli byste již dítě krmit přípravkem, který ji způsobil, je vhodné požádat o radu dětského lékaře. Aby bylo možné sledovat reakci na něco nového, jsou produkty podávány jeden po druhém, od tří dnů do týdne..

V počáteční fázi bude dítě používat jídlo připravené doma bez přídavku cukru, soli nebo koření. Vyžaduje se tepelné ošetření (produkty musí být napařeny nebo vařeny, ale ne smažené). V budoucnu si můžete nakládat bramborovou kaši ve sklenicích, ale v přísném souladu s věkem a velmi pečlivě podle data exspirace.

Nová jídla se podávají v malém množství, ne více než lžička (nejlépe polovina), a do budoucna se každý den přidává 10 g, které postupně dosáhne věkové normy. Nejmladší děti potřebují tekuté jídlo, ale jeho konzistence se postupně stává hustší.

Zavedení doplňkových potravin po 4 měsících při umělém krmení neznamená okamžité odmítnutí směsi. Zpočátku zůstává základem výživy, v budoucnu ji i nadále dávají, postupně snižují objem a zvyšují množství běžných potravin.

Nejprve si můžete přidat trochu směsi bramborových kaší nebo jiných pokrmů, které způsobují odmítnutí dítěte: pocítil povědomou chuť a raději by souhlasil s tím, že bude jíst něco nového. Každé krmení však začíná doplňkovými potravinami, zatímco dítě má hlad. Nasycený směsí odmítne další jídla.

Výuka vašeho dítěte o běžném jídle netoleruje násilí.

Dítě, které odmítá zkusit jídlo, nemusí být nuceno jíst. Je lepší počkat týden nebo dva, možná pak bude reakce jiná. Stejně tak by se člověk neměl fanaticky držet kvantitativních norem a nutit dítě jíst celou porci až do konce: pokud dítě nechce jíst víc, stačí mu to. Můžete nabídnout k jídlu později, ale opět netrvejte.

Umělé krmení: Tabulka

Nádobí4 měsíce5 měsíců6 měsíců7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
Ovocný džus5-30 ml40-50 ml50-60 ml60 ml70-80 ml90-100 ml
Ovocné pyré5-30 g40-50 g50-60 g60 g70-80 g90 - 100 g
Zeleninové pyré5-30 g10-100 g150 g150 - 160 g170 až 180 g200 g
Mléčná kaše10-100 g10-100 g
Mléčná kaše50 - 100 g150 g150 až 180 g200 g
Máslo1-4 g4 g5 g6 g
Rostlinný olej1-3 g 3 g3 g3 g5 g6 g
Žloutek¼ ks.¼ ks.½ ks.½-1 ks.
Tvaroh10-30 g40 g40 g50 g
Kefir10-30 ml50 - 100 ml100-200 ml300-400 ml
Rybí pyré10-30 g30-60 g
Masové pyré10-30 g50 g60-70 g
Soubory cookie pro děti3-5 g5 g10-15 g

Zavádění doplňkových potravin na měsíce s umělým krmením

3 měsíce

Zahájit krmení dítěte umělým krmením ve věku tří měsíců je přípustné pouze se souhlasem pediatra a nehádejte se s lékařem, který nedoporučuje spěchat. Ne všechny děti do této doby přestaly křeče, a pokud budou pokračovat, trávení, které je již nestabilní, může být vážně rozrušeno kvůli neznámému jídlu..

Šťáva zelených jablek se filtruje tak, aby nedocházelo k vlákniny, a zředí se vodou v poměru 1: 1. Je podáván teplý, ale ne horký, dávka se zvyšuje z půl lžičky na dvě polévkové lžíce každý den. Jak si zvyknete na jablečnou šťávu, postupně se přidávají hrušky, meruňky a broskvové šťávy.

4 měsíce

Krmení po 4 měsících umělého krmení začíná také šťávami. Pokud se jim již dítě podařilo zvyknout, dejte bramborovou kaší z jablek a poté z hrušek, banánů a jiného ovoce. Každý z nich musí být vařen, otřen a zředěn odvarem stejného ovoce nebo vody.

Je zakázáno mít ovoce se silným alergickým účinkem: mango, meloun, kiwi.

Zeleninové pyré následují ovocné a první z nich je nejsnadněji stravitelný, tykev, poté se druhá zelenina přidává postupně:

Děti mladší jednoho roku obvykle nedostávají okurky, rajčata, lilek, červené zelí a bílé zelí, řepa.

Ve stravě čtyřměsíčního dítěte se objeví další nové jídlo - kaše. Vaří se ve vodě z pohanky nebo rýžových krupic, které se předtím mele. Je třeba poznamenat, že rýže má fixační účinek a poškozuje děti náchylné k zácpě. Po pohanky a rýži se zavádí kukuřice.

„Dospělé“ jídlo v tomto věku se podává ráno (v 9,00) a večer (v 17:00 - 19:00), zbytek času, kdy dítě stále ještě sní směs.

5 měsíců

Hrnce a bramborová kaše pro 5měsíční dítě již nemusí být tekuté, jsou ochuceny rostlinným olejem v malém množství. Spolu s džusy se zavádí kompot vařený ze sušeného ovoce. Zlepšuje nejen trávení, ale také obsahuje draslík, což je dobré pro srdce. Zpočátku se tento nápoj také zředí vodou a postupně si na něj dítě zvykne.

6 měsíců

U šestiletého dítěte se cereálie vaří v mléce, ale nejprve se zředí vodou v poměru 1: 1, pak se postupně snižuje podíl vody, čímž se plnotučné mléko přivádí. Dalším novým produktem jsou slepičí vejce, z nichž se odebírá pouze žloutek. Protein se nepodává do věku jednoho roku, protože je silným alergenem.

Pokud bylo dítě dříve alergické na jiné produkty, je lepší začít ne s slepičími vejci, ale s křepelčími vejci, je méně pravděpodobné, že vyvolají alergie.

Současně dítě postupně začíná dávat kyselé mléčné výrobky - kefír, tvaroh. Někteří lékaři dokonce tvrdí, že by měli být první, protože jsou ve složení nejblíže mléku, ale toto hledisko je kontroverzní, většinou lékaři se domnívají, že mléčné výrobky nejsou vhodné pro zahájení krmení umělým krmením..

7 měsíců

Dítě postupně jí bramborovou kaši z kuřecího, nízkotučného hovězího, králičího masa. Vařené maso nakrájené na malé kousky napříč vlákny, rozdrcené v zeleninovém vývaru pomocí mixéru. Je nemožné chovat bramborovou kaši s masovým vývarem a dát ji obecně před 2 roky.

8 měsíců

V nabídce se objeví kaše z nových druhů obilovin:

Krupicová kaše byla kdysi považována za ideální jídlo pro děti, ale moderní pediatrové to nepovažují za užitečné: je příliš kalorická, těžká na trávení a často vyvolává alergie. Malé masové kuličky se vyrábějí z masa a při obědě dítě jí zeleninovou polévku (při vaření se zelenina jemně naseká).

9 měsíců

Přidejte bramborovou kaši z vařeného rybí filé. Začněte nízkotučnými odrůdami - treskou, štikozubcem nebo okounem.

Nedávejte bramborovou kaši ve stejný den jako masové pyré: maso je nahrazováno rybami jednou týdně a později dvakrát.

Denní menu pro děti lze naplánovat takto:

Čas jídlaJídelní lístek
4-5 měsíců6-7 měsíců8-9 měsíců
6,00 - 7,00Mléčná výživa pro umělé krmení
9,00 - 11,00100 ml kaše z kukuřice nebo rýže na vodě, pohanka, 30–50 ml ovocné šťávy, směs.100 - 150 ml rýže, pohanky nebo kukuřičné kaše v mléce ochucené máslem, čtvrtina vaječného žloutku, 60 ml ovocné šťávy150-200 g mléčné kaše s máslem, půl žloutku, 40 g ovocného pyré.
12,00-14,00Směs150 g šťouchané brambory ochucené slunečnicovým olejem, 10–30 g šťouchané brambory, směs150-200 g zeleninového vývaru nebo polévky, 50 g vařeného masa, 170-180 g zeleninového pyré se slunečnicovým olejem
17,00-19,0050 - 100 g rostlinného nebo ovocného pyré, směs60 g ovocného pyré, 10-30 g tvarohu, 50-100 ml kefíru, 3-5 g dětských sušenek40 g ovocného pyré a tvarohu, 150-200 ml kefíru, 5 g dětské sušenky.
21,00-22,00Vzorec pro umělé krmení

Od 10 měsíců do roku má změna v způsobu krmení pro umělé krmení zvýšit objem porcí. Před spaním můžete dát kefír, směs je postupně vytlačována ze stravy. Děti to samy často odmítají a zvykají si na běžné jídlo.

Obecně se jedná o postupné zavádění doplňkových potravin během umělého krmení. U každého dítěte tento proces probíhá individuálně a ne vždy hladce. Od rodičů vyžaduje trpělivost a péči. Je nutné pečlivě sledovat reakci dítěte: na pokožce se neobjevuje zarudnutí, což naznačuje alergickou reakci, existují poruchy trávení (uvolněná stolice nebo zácpa).

V žádném případě byste neměli nutit dítě jíst, když to nechce: z důvodu násilí se může vytvořit negativní postoj k určitým potravinám a jejich odmítnutí bude přetrvávat po dlouhou dobu.

První návnada od 3 měsíců s kojením: schéma

Otázka, zda je možné do stravy zařadit nové produkty, se obává některých rodičů od věku tří měsíců. Pokud dítě kojí a přibírá na váze, doplňková jídla by měla být odložena do začátku 6 měsíců. V ostatních případech je seznámení s produkty povoleno dříve. Pokud doplňková jídla začínají za tři měsíce, je třeba věnovat více pozornosti tomu, co bude dítě jíst..

Představujeme inovace potravin

Lékař může předepsat doplňkové potraviny ve 3 měsících pro dítě, které je přirozeně kojeno, podle zvláštních pokynů. Mezi ně patří pomalý přírůstek na váze, nedostatek mateřského mléka nebo některá onemocnění dítěte, jako je anémie.

Existují určitá pravidla a předpisy, jejichž dodržování je jednoduše nezbytné pro včasné zavedení potravin do stravy..

Podrobný diagram vám pomůže pochopit, jak jde seznámení s novými produkty..

Název produktu1. den2. den4. den5. den7. den30. den
Ovesná kaše¼ lžička½ lžičkyTrochu méně než celá lžička1 lžička35 gramů55 gramů
DžusPár kapek½ lžičky1 lžička15 ml35 ml55 ml
Bramborová kašeNěkolik kapek1/4 čajové lžičky½ lžičkyTrochu méně než lžička15 g45 g

Pro kojené děti, které nemají problémy s hmotností, se doporučuje začít s doplňkovým jídlem se šťávou. Je lepší začít dávat jablko nebo hruškový nápoj. Poprvé stačí několik kapek. Šťáva nemůže být podávána v čisté formě, doporučuje se ji zředit vodou v poměru 1: 1. Pokud tělo užilo první dávku, můžete přidat dávku v následujících dnech.

Pokud má dítě nadváhu, mohou se s doplňkovými potravinami začít se zeleninovými nebo ovocnými pyré.

Přednost se dává produktům, které mají matnou barvu. Ze zeleniny, cukety, květáku, brokolice by měly být první, které se podají. Z ovoce je lepší začít se zeleným jablkem a hruškou.

Před vařením zeleniny je třeba je umýt, opařit vařící vodou, oloupanou a slunečnicovými semínky, nakrájet na malé plátky. Vařte ve vodě, dokud nezměkne. Nepřidávejte sůl a cukr. Po uvaření zeleniny je třeba je nakrájet. Do konce týdne by měl být objem ovocného nebo zeleninového pyré 50–55 gramů.

Doporučuje se zavést do nabídky obilovin ty děti, které pomalu přidávají cenné gramy. Můžete dát obiloviny, které ve svém složení neobsahují glutenový protein. Tato složka způsobuje onemocnění tenkého střeva (celiakie) a vyvíjí sklon k alergiím. Pohanka nebo rýžové cereálie jsou ideální volbou. Musíte vařit kaši na vodě.

Pokud má dítě sklon k zácpě, neměli byste mu příliš často dávat jídla s rýží, protože tato cereálie má fixační účinek.

Toto je přibližný diagram nabídky kojeného dítěte ve věku tří měsíců.

 1. Ráno musí začít mateřským mlékem. Dítě by mělo vysát asi 200 ml. První snídaně je v 6 ráno.
 2. Oběd v přibližně 10 hodin. Dítě je krmeno mateřským mlékem (180 ml) a nabízí šťávu (20 ml).
 3. Oběd ve 14 hodin by měl být těsný, takže můžete zahrnout šťouchanou zeleninu - asi 55 g, šťávu - 20 ml, mateřské mléko - 120 ml.
 4. Na večeři můžete nabídnout ovocné pyré - asi 30 ml a mateřské mléko - 170 ml.
 5. Před spaním (22 hodin) musíte dítě rozhodně položit na hruď. V tuto denní dobu není třeba krmit dítě něčím jiným než mateřským mlékem.

Je možné, že 3 měsíční dítě bude muset být krmeno více než pětkrát denně, zejména u kojeného dítěte. A téměř všechny děti se probudí na noční krmení a více než jednou.

Dítě, které je v tomto věku kojeno, je těžké si zvyknout na jídlo pro dospělé. Všechny výrobky porovnává s mateřským mlékem. Nemůžete ho donutit, aby jedl nebo se okamžitě vzdal v případě selhání.

Například první den můžete dát kapku šťávy. Druhý den můžete zvýšit množství šťávy na dvě kapky. Třetí den se jídlo stane známým a bude méně pravděpodobné, že ho dítě odmítne. Pokud k tomu nedojde, můžete dát pár kapek ještě pár dní.

Tipy a varování

Zavádění doplňkových potravin starších než 5 měsíců je klasifikováno jako časné. Sami se nemůžete sami rozhodnout. Lékař vám řekne, zda se chcete seznámit s jídlem pro dospělé. Kromě toho vám řekne, kterým produktem se má začít krmit dítě, které kojí. Lékař zvažuje:

 • věk dítěte (měl by mít 3 měsíce);
 • druh krmení (umělé nebo přírodní);
 • zájem dítěte o jídlo, které je na talíři u dospělých;
 • dítě neodpuzuje lžíci, pokud ji přinesete do úst;
 • po kojení nenastane saturace a dítě chce doplňky;
 • zdraví dítěte.

Kojení by nemělo jít stranou. Mateřské mléko by nemělo být zlikvidováno, i když není dost. Musíte vyvinout maximální úsilí, abyste zajistili laktaci..

Máma by měla kojit co nejdéle. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny nezbytné pro plný vývoj dítěte a protilátky, které chrání jeho tělo před různými infekcemi.

V době zavedení doplňkových potravin by maminka měla vzít v úvahu některé body.

 • Po zavedení produktu musíte sledovat stav dítěte. Reakce se může objevit nejen první den, ale také třetí, jak se zvyšuje objem produktu..
 • První kurz musí být jednosložkový. Nemůžete krmit několika novými produkty současně..
 • Poznání nového produktu trvá v průměru 7–10 dní až celý měsíc..
 • Konzistence jídla by měla být co nejblíže mateřskému mléku.
 • Musíte se krmit lžičkou. Neměl by být kovový a malý. Takové krmení zajistí rozvoj schopností žvýkání a polykání..
 • Pokud je dítě nemocné, nezbedné nebo očkované, nemůžete zavést doplňkové potraviny.
 • Seznámení s novým výrobkem by mělo být provedeno ráno, aby bylo více příležitostí sledovat chování a stav dítěte.

Je zakázáno dávat dítěti 3 měsíce staré mořské plody, zeleninu a ovoce světlé barvy, zejména červené (rajčata, maliny, červená jablka). Nedávejte kravské a kozí mléko, kuřecí nebo křepelčí vejce.

Těžké je vnímat trávicí soustavou budou také produkty jako maso, tvaroh a další mléčné výrobky.

Nežádoucí reakce na těle dítěte může nastat následovně:

 • rozrušená stolička;
 • zánětlivá onemocnění zažívacího systému;
 • vzhled vyrážky;
 • častá, bohatá regurgitace;
 • dítě může zažít koliku a zvýšenou tvorbu plynu v břiše;
 • snižuje se imunita a zvyšuje se náchylnost k infekčním onemocněním;
 • tendence k alergickým reakcím ve vyšším věku;
 • nedodržení správné techniky krmení může vést k udušení nebo udušení dítěte;
 • doplňkové potraviny vedou ke snížení chuti k jídlu.

Ve třech měsících musíte dodržovat pravidla pro zavádění doplňkových potravin do výživy kojenců. Jeho trávicí systém není úplně vytvořen, postrádá potřebné enzymy, které by rozkládaly jídlo. Máma se musí snažit, aby všechno šlo hladce..

Jak správně představit první návnadu

Obecná informace

Otázka, jak je první krmení dítěti zavedeno v určitém období, je pro každou matku velmi důležitá. Informace o tom, jak dochází k zavedení prvního krmení dítěte, se velmi liší. Kromě toho se informace na internetu zásadně liší od toho, o čem mluví starší lidé..

Ale bez ohledu na to, kolik doporučení obdrží mladá matka, je důležité, aby první krmení dítěte bylo zavedeno co nejpřesněji. Proto se musíte seznámit s doporučeními, která vám umožní získat odpovědi na nejdůležitější otázky. Například v jakém věku můžete dát dítěti vodu, kolik měsíců můžete dát tvaroh a podobně.

Každá matka se musí s těmito informacemi podrobně seznámit, aby mohla poskytnout dítěti krmení, které bude správně zavedeno. To zase zaručí, že kojené dítě i umělé dítě budou mít správný trávicí systém.

První návnady pro kojení, obecná pravidla

Mladé matky mají vždy spoustu otázek o tom, jak správně podávat doplňkové krmení, zda je třeba dávat vodu atd. Nejprve je důležité vzít v úvahu, že s plným kojením je to, že pokud matka dodržuje plán krmení, dítě aktivně roste, krmí se před šesti měsíci dítě nepotřebuje.

Někdy matky, věřící, že dítě nedostává dostatečné množství mateřského mléka, začnou krmit směsí. Většina pediatrů, včetně Komarovského, se však domnívá, že není nutné krmit dobře vyvinuté děti. Kdy se má směs dodat dodatečně a zda by se to mělo udělat, je lepší se zeptat pediatra.

Jak praktikovat zavádění nového produktu, každá matka pomůže pochopit tabulku nebo schéma zavádění doplňkových potravin během kojení. Tato tabulka jasně popisuje, kdy zavádět doplňková jídla pro kojení po dobu měsíců a která jídla by měla být podávána v konkrétním čase.

Začátek procesu zavádění doplňkových potravin však vyvolává mnoho otázek o tom, jak a kdy začít dítěti dávat konkrétní produkt. Například je květák nebo kukuřičná kaše „správným“ produktem, který se může začít krmit, je možné dát švestky šestiměsíčnímu dítěti, kdy dát novorozence vodu, atd..

V ideálním případě by každá matka měla studovat nejen literaturu, ale také pravidelně konzultovat s pediatrem. Je to on, kdo bude jasně odpovídat na otázky o tom, zda je možné mít dýně na hepatitidu B, zda je možné brokolici atd., A také upraví režim krmení, který chcete praktikovat..

Kdy kojencům představit doplňková jídla?

Existuje spousta doporučení, kdy začít s krmením dítěte. A podle zkušeností babiček by měl být začátek krmení proveden co nejdříve.

Nicméně všechny otázky, které trápí mladou matku ohledně toho, kolik měsíců můžete krmit své dítě a co stojí za to ho začít krmit, musíte se nejprve zeptat dětského lékaře..

Ve skutečnosti se v posledních letech výrazně změnil přístup k tomu, jak začít s krmením dítěte, kde začít lépe. A pokud moderní babičky z velké části skutečně zastávají názor, že například kaše pro děti ve třech měsících nebo tvaroh pro děti ve věku 4 měsíců, je to normální, pak lékaři věří jinak.

Všechny vědecké studie prováděné moderními vědci a lékaři potvrzují, že odpověď na otázku, v jakém věku může být dítě krmeno, je následující: pokud se praktikuje pouze kojení, pak by dítě nemělo být krmeno nejdříve 6 měsíců. Podobná doporučení se týkají toho, kolik měsíců můžete krmit dítě, které roste na umělém krmení: těmto dětem je podávána doplňková strava o měsíc dříve, ale je také přijatelné začít se seznamovat s „dospělou“ potravou od 6 měsíců.

Je velmi důležité zvážit všechny nuance: co, kdy, kolik dát dítěti. Pokud se věk dítěte blíží šesti měsícům, měli byste se zeptat lékaře na všechny relevantní otázky: kdy dát žloutek, zavést brambory. Stejně důležité je vědět, kdy zavést maso do dětské výživy a jaké maso začít. V zájmu řádného vedení procesu zavádění doplňkových potravin a seznámení se s jeho vlastnostmi se rodiče rovněž vyzývají ke studiu speciální moderní literatury..

Proč by se návnada neměla podávat dříve?

Rodiče, kteří chtějí vzít v úvahu všechna důležitá pravidla doplňkového krmení, by měli pochopit, že pro kojence mladší než 6 měsíců není jiné jídlo než mateřské mléko nebo umělá výživa nejen zdravé, ale také škodlivé.

Zavádění kojenecké výživy se neprovádí dříve, protože dítě nemá potřebné enzymy pro trávení nových druhů potravin až do šesti měsíců. Proto, pokud jsou pravidla porušena a dítě přijímá určitá jídla dříve (i když jsou to dýňová nebo jiná „lehká“ jídla), nebude se vstřebávat a nepřinese tělu výhody. A pokud jídlo nebude tráveno, pak je nevyhnutelné vážné zatížení těla, a dokonce i malé množství jakéhokoli jídla způsobí zatížení. To je důvod, proč postup zavádění doplňkových potravin podle Komarovského, jakož i na doporučení jiných odborníků, stanoví určitou sekvenci zavádění zeleniny a dalších produktů..

Kdy a jak správně začít, záleží na tom, co dítě jí. První krmení během umělého krmení je zavedeno o něco dříve, protože enzymové systémy u těchto dětí dozrávají o něco dříve. Existuje speciální tabulka pro zavádění doplňkových potravin během umělého krmení, což může značně usnadnit zavádění nových potravin. Existují však určitá obecná doporučení nejen o tom, kdy začít, ale také o tom, jak je správně zadat: schéma podávání stanoví, že každé nové jídlo se začíná dítěti podávat v množství 5 g denně. Postupně se množství jídla zpravidla zvyšuje každý den, na týden a výsledkem je zvýšení na 100 nebo 150 g.

Přesto se stále doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem v jakém věku přesně zavést nové jídlo a kdy zavést tento nebo tento produkt s umělým krmením.

Doporučuje se zavádět doplňková jídla se smíšeným krmením i umělým krmením - přibližně od pěti měsíců. Správné zavedení smíšeného krmení zajišťuje, že dítěti se zpočátku podává jeden z druhů zeleniny a každý den po dobu 1-2 týdnů zvyšuje počet gramů krmiva.

Pro kojené, kojené nebo smíšené krmení je k dispozici speciální krmný stůl. Má mít speciální režim pro zavádění doplňkových potravin, jsou zde informace o tom, kde začít, atd. Podobné programy, jak je doplnění zavedeno, navrhují Dr. Komarovsky a další specialisté..

Krmný stůl pro děti na kojení a umělém krmení

Věk (měsíce)produkty
6Brokolice, květák, mrkev, cuketa, dýně.
7Kaše: kukuřice, rýže, pohanka. Kaše musí být bez mléka.
8Maso: králík, krůta, kuře, telecí maso, jehněčí. Brambor, žloutek.
9Výrobky z kyselého mléka: tvaroh, kefír.
10Ovoce: švestky, hruška, jablko.

Moderní tabulka zavádění doplňkových potravin WHO (podle věku dítěte)

Dětský věk678910jedenáct12
Ovocné pyréZpracoval: Marina Stepanyuk - lékárník, lékařský novinář Specialita: Lékárník více

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Ano, a právě začal brokolicí a cuketou. Heinzovi se to líbilo nejvíc, i když vyzkoušeli jiné. Nejpodobnější k přirozenému složení a chuti)))

Než přinesete informace masám, musíte zkontrolovat jejich relevanci a zjištění nedávných studií v oboru pediatrie. Jaký žloutek. Dříve byl také dáván rybí olej. Žloutek byl jediným zdrojem vitamínu D. Aby se zabránilo rozvoji křivice, byl zaveden žloutek, a to i přes riziko alergické reakce. V současné době je k dispozici vitamín D a téměř každá máma má smartphone s aplikací Weather, kde můžete sledovat UV index.

Až 4 měsíce jsme nepřemýšleli o doplňkových potravinách, uměli jsme) Používali jsme izraelské mateřské směsi a později nám bylo doporučeno přemýšlet o doplňkových potravinách, máme kaši a bramborovou kaši. Takže na konci šesti měsíců jsme se seznámili s jablečným pyré a rýží a kukuřičnou kaší)) Řekli nám také o kompotu, dali nám velmi dobrý recept, takže občas mletí kaši na kompotu - dítě nemůžete odtrhnout. Do 10 měsíců jsme již vyzkoušeli 6 různých druhů obilovin, ze všeho nejvíc milujeme ovesné vločky s ovocem a směsí obilovin)) Doporučuji všem, aby jedli tuto společnost, tam jsem si jistý kvalitou! Pokud v létě můžete vařit bramborovou kaši sami, pak v zimě jsou všechny plody solidní GMO a věříme matčině věci) Zkontrolováno! Doporučujeme!

Vlastnosti zavedení doplňkových potravin po 3 měsících při umělém krmení

Krmení po 3 měsících umělým krmením se liší v době zavádění nových potravin a jejich složení. Dítě při umělém krmení nedostává všechny prospěšné látky z mléčné výživy, jako je dítě při kojení. Důvodem je skutečnost, že umělá směs je zbavena důležitých potravinových prvků, které zvyšují imunitu dítěte a ve střevě vytvářejí prospěšnou mikroflóru..

Dítě by mělo dostat všechny potřebné komponenty z dalšího zdroje energie, který je doplňkovým jídlem z ovocných a zeleninových směsí, vajec, džusů a obilovin..

Jak zavést doplňkové potraviny

Kojení je k dispozici ve věku 3 měsíců. V této době se dítě začne chovat neklidně, protože mu chybí živiny potřebné pro aktivní růst. Často se probouzí, pláče a rty vyhledává dudlík. Je čas přenést dítě na mléko kromě výživy. Jak to udělat?

Aby první doplňková jídla za tři měsíce byla úspěšná, věnujte pozornost následujícímu:

 1. Dítě by mělo být zdravé a dobře spalo.
 2. Konzistence nové misky by se měla podobat tekutým bramborám..
 3. Nové jídlo musí být jednozložkové.
 4. Začněte novou návnadu na 3 měsíce by měla být jednou kávovou lžičkou.
 5. Doplňková jídla by měla doplňovat, nevylučovat, mléčnou směs.
 6. Při prvním a posledním krmení dítěte se nedoporučuje zavádět nový druh potravin.
 7. Nedávejte nová doplňková jídla dvakrát denně.
 8. Pokud se na obličeji novorozence nebo naštvané stolice objeví akné, mělo by být krmení dočasně přerušeno..

Máma by měla pochopit, že seznámení s novým jídlem pro dítě je celá událost. Při konzumaci neznámých potravin se mu nemusí líbit chuť nebo vůně produktu ani nové pocity. Nové jídlo by proto nemělo být nabízeno dítěti, které má špatnou náladu nebo se zotavuje z nemoci.

Všechno nové pro dítě je předmětem zvláštního zájmu a vzpomíná se na něj dlouhou dobu. Pokud do tří měsíců získá negativní dojem o neznámém jídle, zůstane v jeho paměti jako negativní paměť. Následně bude mít matka problémy s krmením dítěte.

Konzistence nové misky by se měla podobat mléčné směsi, aby nedošlo k odmítnutí nebo strachu u dítěte (v některých případech). Když se u kojenců objeví příznaky zoubkování, měla by být konzistence jídla hustší, aby se podpořilo žvýkání.

Zisk na váze a extra výživa

Uměle krmené děti se lépe hodí pro příjem nových potravin než kojené děti. Proto je kojící mateřské mléko učí k nové stravě později než umělé.

Pokud dítě při umělém krmení nezískává dobře na váze, předepisují pediatrové další výživu do tří měsíců života. Včasné krmení se podává, pokud dítě aktivně roste a nemá dostatek mléčné receptury k nasycení. Podle chování dítěte matka pochopí, že je čas doplnit mléčnou směs vařeným žloutkem nebo banánovým pyré. V některých případech je kaše zavedena do návnady..

Jak zjistit podváhu u dítěte? Při každé návštěvě lékař zváží dítě a pediatr může určit nedostatek (nebo poprsí) hmotnosti.

V případě nedostatku je dítěti předepsána obilovina, v případě výběru - zeleninové pyré.

Prvních 6 měsíců dítě přidá 800 gramů hmotnosti. Po šesti měsících - 400 gramů za měsíc.

Pokud dítě přibývá na váze, ale je aktivní a veselé, je s ním všechno v pořádku! Hlavní orientační bod správného harmonického vývoje těla dítěte:

 • dobrá nálada;
 • nedostatek nemoci;
 • dobrá chuť k jídlu;
 • hluboký spánek.

Velmi mobilní miminka utrácí spoustu energie na pohyb a nemusí se vměstnat do zavedeného rámce zvyšování hmotnosti po celé měsíce.

Neměli byste panikařit, pokud přírůstek tělesné hmotnosti vašeho dítěte nezapadá do obecně přijímaného rámce. Drobné odchylky mohou být způsobeny genetickými nebo individuálními vlastnostmi struktury těla..

Ovocné šťávy a bramborová kaše

Pokud se dítě vyvíjí normálně, jí dobře a v noci se z hladu neprobudí, začnou se po třech měsících krmit ovocnými šťávami a pyré. Některé matky začnou dítěti dávat vařený strouhaný žloutek, zředěný směsí mléka.

Jak dodat další výživu - před nebo po hlavním krmení? Ovocné pyré se podává před užitím mléčné směsi a šťávy po jídle.

Jaké šťávy může dítě pít za tři měsíce? Pediatrové doporučují začít s vyčištěnou zelenou jablečnou šťávou. Dítě si musí nejprve zvyknout na filtrovanou šťávu a teprve potom můžete přejít na nektary s dužinou.

Mohou být podávány vícesložkové šťávy? Nejprve je dítě zvyklé na jablečnou šťávu (3 - 5 kapiček z pipety), poté se do šťávy zavedou z hrušek, švestek, broskví nebo třešní. Poté můžete přejít na smíšené džusy..

Jaké šťouchané brambory mám dát svému dítěti ve věku tří měsíců? Začněte se živit jablkem a banánem. Ovoce se tře na jemném (nekovovém) struhadle a ošetřuje dítě lžičkou. Pak můžete představit dítě s bramborovou kaší z:

Pokud je šťáva na patře velmi kyselá, můžete ji na polovinu zředit pitnou vodou. Nezapomeňte, že šťáva je kompletní krmivo pro dítě při umělém krmení, nemělo by se používat ve velkých objemech k uhasení žízně.

Chcete-li ovládat pohodu dítěte a neplést si s načasováním zavedení nového jídla, musíte mít speciální deník. V něm by měla matka označit datum, kdy se zavádí nový typ potravin, a reakci těla dítěte na nový potravinový produkt..

Zeleninové pyré

Pediatrové nejsou jednotní, když je lepší krmit dítě zeleninou - po třech nebo čtyřech měsících. Dítě na umělém krmení do konce třetího měsíce se dokáže naučit zeleninové pyré z tekuté konzistence. Je však lepší začít s ovocem.

Proč je ovoce pro dítě výhodnější než zelenina? Třecí syrové ovoce se tělem snáze vstřebává, protože je samo tráví v žaludku. Toto pravidlo se vztahuje na všechny syrové potraviny: obsahují látky, které podporují vlastní trávení potravin v žaludku..

Je možné dát rostlinné pyré pro dítě při umělém krmení blíže ke čtvrtému měsíci života, když se cítí příjemně s ovocem. Jakou zeleninu si vybrat pro další výživu? Pouze zelená! Červená a oranžová zelenina může způsobit alergie. Proto jsou cukety, brokolice, květák a cuketa pyré pro kojence ideální pro krmení.

Pro zlepšení chuti lze rostlinné pyré nejprve naředit směsí mléka a poté přidat kapku olivového oleje.

Prodejní zelenina není vhodná pro krmení dítěte kvůli velkému množství chemikálií, které jsou během kultivace nebo skladování opylovány. Lepší koupě plechovek pro děti kojenecké výživy.

Potřebná část jídla

Seznámení s novým jídlem by mělo být postupné. Dávají dítěti, aby vyzkoušelo několik kapek šťávy nebo olíznutí ovocného pyré z lžíce. Denní sazba: 5-30 gramů. To znamená, že byste měli začít jednou kávovou lžičkou a postupně dávat porci na jednu polévkovou lžíci.

Toto je přibližné množství v gramech. Přesná hmotnost doplňkových potravin však může být stanovena na základě hmotnosti dítěte. Je jednou sedminou tělesné hmotnosti dítěte. Některé děti baví jíst dvě polévkové lžíce dobrot.

Máma by měla monitorovat pitný režim dítěte a zaznamenat množství tekutiny spotřebované v deníku. Celkové množství denního příjmu tekutin zahrnuje pití vodky a šťávy.

Správný objem tekutiny se vypočítá podle vzorce: počet měsíců života vynásobených 50 ml. Svůj pitný režim můžete rozšířit ovocnými kompoty: vaří se z čerstvého ovoce a jsou suché.

Pokud je dítě zlobivé

Co když dítě vyplivne nové jídlo? Není třeba zoufalství: ne všechny ovoce a šťávy chutnají jako děti. Dítě by si mělo zvyknout na nové, a tak mu neustále nabízet nové jídlo. Pouze síla by neměla být.

Kolik dní musí být dítěti nabídnuto nové krmivo při smíšeném krmení? Pokud jste neúspěšně nabídli dítěti 9 nebo 10 po sobě jdoucích dnů pyré, přestaňte to zkoušet. Očividně se mu ten vkus opravdu nelíbil..

Pečlivě sledujte zdraví dítěte. Pokud je trávicí systém dítěte špatně formován, může mu nový druh výživy způsobit bolestivé pocity:

V takovém případě je třeba dítě neprodleně ukázat pediatrovi a přestat jíst.

Negativní reakcí na nový typ potravin může být u dětí umělé i smíšené krmení, pokud nedodržíte velikost podávání doplňkových potravin. Porucha může být také s ostrým přechodem z konzervovaného jídla na domácí. buď opatrný.

Články O Neplodnosti