Hlavní Analýzy

Měsíční krmení kojenců

Všechny matky se zajímají o otázku, kdy začít s krmením dítěte, jak jej správně provádět, čemu by měla být věnována pozornost. Čas prvního krmení se volí individuálně pro každé dítě. To by mělo být provedeno po konzultaci s pediatrem nebo specialistou na kojení..

Nejpřirozenější čas pro zavedení doplňkových potravin je věk dítěte po šesti měsících. Ale v závislosti na zdravotním stavu dítěte, úplnosti poskytování všech potřebných látek jeho tělu a stupni zvládnutí nezbytných dovedností se doba krmení může lišit.

Existují obecné zásady pro podávání doplňkových potravin po dobu jednoho měsíce.

Krmení dítěte od 3 měsíců

V tomto věku již enzymy začínají zrát v trávicím systému dítěte a snižuje se také propustnost střevních sliznic. Kromě toho se dítě začíná formovat svou imunitu, objevují se mechanismy, které vám umožňují konzumovat polotekutá a pevná jídla. Pediatrové doporučují krmení dítěte od 3 měsíců předčasným narozením dítěte, nedostatkem mateřského mléka u matky.

Podle schématu doplňkového krmení odborníci doporučují jako první doplňkové potraviny zvolit bramborovou kaši nebo tekutou kaši. Poprvé je dítěti dáno jen čtvrtina lžičky nového produktu. Poté se po několika dnech dávka zdvojnásobí. V tomto případě by první krmení dítěte od 3 měsíců mělo sestávat pouze z jednoho produktu.

Zavedení doplňkových potravin pro dítě v tomto věku může předepsat pouze lékař.

Krmení dítěte ve 4 měsících

Není-li matka stále schopna kojit, není nutné začít s krmením čtyřměsíčního dítěte. Z mateřského mléka dostává všechny potřebné živiny a vitamíny.

Můžete začít zavádět doplňková jídla čtyřměsíčnímu dítěti, které je na umělém krmení. Po povolení pediatra mohou takové děti zkusit dávat jednozložkové ovocné šťávy. Musíte začít několika kapkami nekyselené šťávy, nejlépe jablek. Pokud dítě nemá nežádoucí reakce (rozrušení stolice, střevní kolika, kožní vyrážka), můžete postupně zvyšovat počet kapek šťávy každý den.

Láhev s dudlíkem nemůžete použít ke krmení čtyřměsíčního dítěte. Nejprve mu dají doplňková jídla ze lžíce, později můžete použít speciální misku na pití.

Krmení dítěte po 5 měsících

Kojení, kojení, stále nelze vstoupit. V případě umělého krmení může krmení dítěte ve věku 5 měsíců kromě ovocné šťávy zahrnovat i šťouchanou zeleninu. Začněte půl lžičkou bramborové kaše a postupně upravte její objem na 100 g.

Nejdříve by se pyré měly vyrábět pouze z jednoho druhu zeleniny. Především je to květák, cuketa, mrkev. Bramborovou kaši můžete přidat později. Těsně před vařením musí být brambory namočeny ve studené vodě po dobu 1 až 2 hodin. Se zavedením doplňkových potravin musí dítě ve věku 5 měsíců pečlivě sledovat svůj stav.

Výživa 6 měsíců

V tomto věku pediatrové doporučují začít kojit děti, které jsou kojeny..

Od 6 měsíců se doporučuje začít s krmením dítěte šťouchanou zeleninou. Pokud je strouhanka oslabena, špatně přibírá na váze, je lepší zvolit jako první jídlo ovesnou kaši.

Při krmení dětské zeleniny byste si měli vybrat květák, mrkev nebo cuketu. Je třeba si uvědomit, že cuketa se nedoporučuje pro dítě, které trpí častým průjmem, a mrkev by neměla být podávána alergickému dítěti. Nealergenní a zároveň užitečné jsou květák a brokolice. Kromě toho obsahují velké množství vápníku a fosforu, které jsou pro dítě v tomto věku velmi nezbytné..

Později můžete zkusit zavést dýně do stravy, která je bohatá na betakaroten. Jelikož dýně může vyvolat alergickou reakci, vstoupí do dětské nabídky opatrně. Alergenní jsou také rajčata, lilek, řepa, takže jsou poslední v dětské nabídce.

Do rostlinného pyré je dobré přidat několik kapek rostlinného oleje. Doplňkové krmení začíná jednou lžičkou. Postupně se zvyšuje objem bramborové kaše na 10 měsíců na 200 g. Jedno kojení je tedy zcela nahrazeno zeleninovým pyré.

Krmení dítěte po 7 měsících

Po 7 měsících se kaše postupně zavádí do návnady. V prvním týdnu vařte tekutou kaši z lžičky obilovin a 100 ml vody. Ve druhém týdnu si můžete uvařit silnější kaši ze dvou čajových lžiček obilovin a 100 ml vody.

Během tohoto období se pro kaši berou rýže, pohanka nebo kukuřičné krupice. Zrna se mele v mlýnku na kávu a vaří se v malém množství vody. Hotová kaše se zředí mateřským mlékem nebo umělou směsí. Při prvním krmení se dítěti podává 1 - 2 lžičky kaše. Objem kaše se postupně zvyšuje na 150 g denně a nahrazuje je jedním kojením nebo krmením umělou směsí.

Kromě toho můžete jako doplňkové jídlo zadat žloutek vařeného vejce. První dávka by neměla být větší než shodná hlava. Postupně se dostává na půl lžičky. Je lepší začít s křepelčími vejci, které nejsou alergické..

Živina po 8 měsících

Výrobky pro krmení dítěte po 8 měsících jsou kefír, jogurt, dětská tvaroh, ovocné pyré. Výrobky z kyselého mléka jsou velmi užitečné pro normální fungování trávicího systému dítěte a posilují imunitu..

Po 8 měsících mohou doplňková jídla sestávat z 30 ml kefíru nebo jogurtu a lžičky tvarohu. Na konci prvního roku života může zdravé dítě jíst 100 ml fermentovaného mléčného nápoje a 50 g tvarohu.

Bramborová kaše začíná lžičkou. Postupným zvyšováním dávky se objem upraví na 100 - 130 g denně.

Výživa v 9 měsících

Důležitou návnadou pro dítě po 9 měsících je maso. Tento potravinový produkt obsahuje bílkoviny, železo a vitamíny, které jsou nezbytné pro růst dítěte. Zavádění doplňkových potravin však vyžaduje velkou péči. Pokud ho dítě odmítne, je lepší trvat na tom, ale chvíli počkat.

Nejlepší je začít s masem z krůt, králíků, kuřecích nebo telecích masa. Maso se vaří, rozmačkané v mixéru. Můžete ji přidat do polévek, zeleninových pyré a obilovin. Začněte zavádět masové doplňkové potraviny s objemem půl lžičky. Postupně se porce zvyšuje na objem tří lžiček.

V tomto věku, drobky stále nemohou vařit masové vývary. O něco později si můžete připravit kotlety a masové kuličky, které jsou dušené z mletého masa. Za devět měsíců může dítě začít dávat sušenky, pšeničný chléb, sušenky.

Správné zavádění doplňkových potravin dítěte po několik měsíců ho rodiče postupně zvykají na jídlo pro dospělé, učí základní dovednosti nezávislé výživy. Po seznámení dítěte s novým výrobkem musíte pečlivě sledovat jeho stav. Další produkt bude představen až poté, co si tělo dítěte zvykne na předchozí.

Krmení dítěte ve 3 měsících. Doplňkové potraviny můžete zadat do 3 měsíců?

Je možné zavést doplňkové potraviny do 3 měsíců?

Pokud matka kojí dítě, vstoupí do jeho těla všechny živiny v požadovaném množství a není třeba do tohoto procesu zasahovat. Během tohoto období se v žaludku dítěte produkuje málo kyseliny chlorovodíkové a neexistují žádné trávicí enzymy. Dítě bude moci žvýkat a brát jídlo z lžíce pouze od 4 nebo 5 měsíců. Doplňkové potraviny po 3 měsících tedy mohou jen ublížit.

Předčasné krmení může způsobit problémy se zažívacím traktem dítěte. Po 3 měsících může mít dítě koliku, protože střeva se vyvíjejí. Pokud k tomu přidáme jídlo, pak rodiče riskují zdraví drobků.

Fyziologické vlastnosti zažívacího systému dítěte 3 měsíce

Abychom pochopili, zda jsou doplňkové potraviny potřebné od 3 měsíců a jak to ovlivňuje zdraví dítěte, měli bychom pochopit fyziologické procesy v těle dítěte:

 1. Gastrointestinální dysfunkce. Projevuje se to ve formě střevní koliky, akutní bolesti břicha, regurgitace a dokonce zvracení. Je také možné trávení. Tyto příznaky jsou nejčastěji krátkodobé povahy, ale zároveň emocionální pozadí drobků destabilizuje několik hodin. Trávicí dysfunkce může být také trvalá, což znamená poruchu její práce a vyžaduje seriózní léčbu pod dohledem odborníků ve zdravotnickém zařízení.
 2. Alergie. Imunitní systém dítěte dosud nebyl plně posílen a střevní stěny mají vysokou propustnost v raném věku. Reakcí křehkého těla může být alergie ve formě vyrážky, loupání, zarudnutí. Závažnější důsledky se mohou objevit například bronchiální astma, atopická dermatitida. V těchto situacích je imunita dítěte vystavena zvláštní zátěži. Výsledkem alergií mohou být problémy s fyzickým vývojem, protože veškerá energie rostoucího organismu bude směřována k boji s nepříznivými faktory. V budoucnu to může vést ke zvýšené bolestivosti dítěte, problémům s přizpůsobením, náchylnosti k bakteriálním infekcím a progresi alergií.
 3. Problémy s prací jiných vnitřních orgánů. Krmení po 3 měsících může vyvolat vysokou zátěž nejen na zažívací systém, ale také způsobit selhání ledvin, jater vašeho dítěte. To vše významně oslabuje tělo dítěte, oddaluje jeho vývoj a brání jeho přípravě na vážnější zátěž, například na trávení a asimilaci hrubšího jídla. Proto se ve školním věku může dítě stěžovat na bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Uplyne trochu času a problémy s vnitřními orgány se stanou chronickými: kolika, gastroduodenitida.
 4. Problémy s laktací. Když dítě jí mateřské mléko, dostane jeho tělo vše potřebné pro další vývoj a růst. Kojení se pro něj stává jediným a hlavním produktem, takže další děti nejsou potřeba. Zároveň se někteří rodiče odvolávají na vyšší obsah kalorií v potravinách z kategorie doplňkových potravin, ale v prvních měsících života dítě nepotřebuje další kalorií. Dítě potřebuje vitamíny, minerály a další důležité látky pro plný rozvoj. Právě mateřské mléko je pro dítě nejvhodnější výživou, která kombinuje všechny prospěšné látky, které umožňují dítěti cítit se skvěle. Dokonalá matka by měla vědět, že čím méně často aplikuje drobky na její ňadra, tím méně mléka bude její tělo produkovat. Navíc uběhne velmi málo času a laktace může úplně skončit.

To vše naznačuje, že pokud neexistuje žádná lékařská indikace, pak byste neměli samostatně zavádět doplňkové potraviny pro děti po 3 měsících. Trávicí systém prostě ještě není schopen plně absorbovat potravu pro dospělé, bez ohledu na to, jak vysoce kvalitní a připravený podle pravidel. Existují však i situace, kdy je nezbytným opatřením doplňková strava od 3 měsíců.

Pokud jsou potřebná doplňková jídla od 3 měsíců

Podle pediatrů je optimální doba pro zavedení doplňkových potravin pro dítě šest měsíců. Před tímto obdobím by mělo být dítěti krmeno mateřské mléko nebo umělé směsi. Ve skutečnosti však existují situace, kdy se první návnada projeví po 3 měsících.

Po 3 měsících dítě nemá trávicí enzymy, takže jeho tělo dobře přijímá pouze mateřské mléko nebo upravenou směs. Rané experimenty s výživou dítěte negativně ovlivňují jeho zdraví. Z nejvýznamnějších problémů může včasné krmení způsobit poruchu stolice, alergickou reakci nebo koliku..

Doplňkové krmení od 3 měsíců může být doporučeno dětem z následujících důvodů:

 • těžké hubnutí;
 • problémy s kojením a neschopnost koupit kvalitní doplňky pro dítě.

Problémy s kojením mohou být náhlé zastavení produkce mléka nebo jeho nedostatek. V mateřském mléce se také může z nějakého důvodu vyskytnout nedostatek nezbytných stopových prvků. První doplňková jídla jsou předepisována po 3 měsících a při umělém krmení, když dítě jí velmi špatně. Předčasně narozené děti často špatně přibývají na váze a výšce, a to dokonce i s mateřským mlékem, takže jim mohou být do 3 měsíců také zobrazovány doplňkové potraviny..

Ale bez ohledu na důvod by si rodiče neměli sami doplňovat doplňková jídla od 3 měsíců. Nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Jak zavést doplňková jídla za 3 měsíce

V sovětských dobách lékaři doporučovali začít dítě krmit několika kapkami šťávy. Pediatrové dnes doporučují jako první jídlo obiloviny bez lepku. Musí být tekuté, připravené s vodou nebo mateřským mlékem..

Pokud matka nadále kojí, měly by se před aplikací na prsu podávat doplňková jídla, protože dítě může být nasyceno mlékem a odmítnout navrhovaný produkt..

Jakékoli jídlo pro první krmení by mělo být zpracováno mechanicky, protože dítě je fyzicky neschopné vzít. Začněte s krmením 3 měsíce by měla být čtvrtina lžičky. Je lepší okamžitě si zvyknout na krmení lžičkou.

Nemůžete dát dítěti několik produktů najednou, protože by si na ně měl zvyknout nebo je opustit. Výměna jídel může proběhnout za několik dní. Pokud rodiče dávají šťávu z drobků pro dítě, musí se zředit vodou. Při zavádění doplňkových potravin se bere v úvahu stav stolice a blaho dítěte.

Doplňkové potraviny ani zavádění nového produktu nemůžete zahájit v době, kdy je dítě nemocné nebo před plánovaným očkováním.

Co je vhodné jako doplňkové jídlo za 3 měsíce

Pro předčasně narozené dítě s tendencí ke křivici je ideální první návnada nealergenní zelenina, jako je květák nebo cuketa. Pokud si matka vaří pyré sama, je nutné zeleninu rozmělnit a vařit ve vodě. Zelenina musí být velmi měkká.

Do bramborové kaše můžete přidat mateřské mléko. Pokud je dítě na umělém krmení, pak rostlinný olej. V mixéru nebo přes síto musí být vařená zelenina drcena do stavu pyré.

Ovocné šťávy obsahují velké množství ovocných kyselin, které negativně ovlivňují žaludeční sliznici, takže tento produkt není vhodný pro první krmení.

Měli byste začít s krmením vašeho dítěte po 3 měsících jedním druhem zeleniny, můžete jej nahradit jiným až po několika dnech. Během této doby bude maminka schopna pochopit, zda na ni existuje alergická reakce. Pokud dítě produkt nerozpozná, pak ho nenuťte jíst.

Po dohodě s pediatrem můžete do konce 3 měsíců přidat do dětské výživy ovocné pyré. Hruška, zelené jablko, broskev, bílý rybíz a bílá třešeň zřídka způsobují alergické reakce a problémy se stolicí. Pro dítě náchylné k zácpě je vhodné prořezávat pyré.

Při výběru ovocného pyré pro krmení po 3 měsících byste neměli dávat přednost exotickému ovoce.

Pokud si rodiče vybrali kaši jako první jídlo pro dítě, neměla by obilovina pro její přípravu obsahovat lepek. Jsou to rýže, pohanka, oves a kukuřice. Konzistence hotové kaše by měla být velmi tekutá.

Schéma vstupu živin

Výběr produktu pro první krmení je individuální. Pokud dítě nezískává na váze dobře, je prvním produktem bezlepková obilovina bez mléka. Návnada se zavádí podle následujícího schématu:

 1. 1 den - 1 čajová lžička;
 2. 2 dny - 2 lžičky;
 3. 3 dny - 3 lžičky;
 4. 4 dny - 4 lžičky;
 5. 5 dní - 10 lžiček;
 6. 6 dní - 100 gramů;
 7. 7 dní - 150 gramů.

Podle tohoto schématu mohou být do dětské stravy zavedeny cereálie a bramborová kaše. Nejdůležitější věcí je postupný vstup. V tomto případě by měla být brána v úvahu věková norma objemu jednoho krmení.

Během týdne můžete dát pouze jeden produkt, se kterým dítě ještě není obeznámeno.

Je tedy zřejmé, že se dítě přizpůsobilo zavedeným výrobkům. Je také důležité věnovat pozornost stolici dítěte - pokud se změnila, tento produkt mu zatím nevyhovuje.

3 měsíční dětská strava

Pokud je v tomto věku dítě krmeno směsí, měly by přestávky mezi krmivy dosáhnout nejméně 3,5 hodiny. Tak dlouhé období je spojeno se skutečností, že upravená směs je absorbována déle než mateřské mléko.

Pokud dítě kojí, je doporučený počet krmení 6-7krát denně. Ale zároveň, pokud to bude potřeba, může dítě jíst častěji.

Podle norem by dítě ve 3 měsících mělo jíst asi jednu šestinu své váhy denně. Toto množství jídla se dělí počtem krmiv denně, čímž se získá velikost jedné porce.

Důsledky předčasného krmení

Tělo malého dítěte není připraveno na stravování dospělých, takže iniciativa rodičů může mít pro dítě různé důsledky. Nejnebezpečnější následky doplňkových potravin za 3 měsíce:

 • kolika, rozrušená stolice, bolest břicha, zvracení, těžká regurgitace;
 • zhroucení zažívacího systému, který musí být zvládnut v nemocnici;
 • alergické reakce spojené s nezralou imunitou a vysokou střevní permeabilitou (atopická dermatitida, astma, peeling, zarudnutí a vyrážka na kůži, opožděný vývoj imunitního systému);
 • poruchy fungování vnitřních orgánů, protože je velmi velké zatížení gastrointestinálního traktu, jater a ledvin, budou se následně projevovat častými bolestmi břicha, vývojem kolitidy nebo gastroduodenitidy, neustálými poruchami stolice, chronickým zánětem sliznic střev a žaludku;
 • v dobře krmených drobkách klesá potřeba mateřského mléka, což negativně ovlivňuje množství jeho produkce, v důsledku toho může dítě čelit nedostatku živin v těle.

Zdraví a další vývoj dítěte závisí od prvního krmení, takže k němu musíte přistupovat se vší vážností a odpovědností. O tom, zda začít s krmením dítěte ve 3 měsících, by měli jeho rodiče rozhodnout společně s pediatrem. To pomůže eliminovat jakékoli nebezpečí pro zdraví dítěte. Pokud to není možné bez zavedení doplňkových potravin v tomto věku, riziko je odůvodněné.

Optimální doba krmení

Protože doplňkové potraviny po 3 měsících nejsou vhodným řešením, měli byste mít trpělivost a počkat, až se drobky stanou silnějšími a náchylnějšími k inovacím. Jaké jsou známky toho, že matka může pochopit, že je čas diverzifikovat stravu svého dítěte?

 1. Pokud je dítě ve vývoji úspěšné a sedí dokonale.
 2. Když klidně reaguje na silnější jídlo a netlačí ho z úst.
 3. Pokud má skutečný zájem o to, co je v deskách zbytku rodiny.
 4. Když přibral na váze a nyní jsou jeho ukazatele dvakrát vyšší, než když se dítě narodilo.
 5. Pokud jeho připoutání k hrudi nejsou povahou potřeby jídla, ale komunikačním aspektem. Stojí za povšimnutí, že pro dospělé děti je kojení stále více nezbytné pro těsný kontakt s matkou a zklidnění. Zároveň jsou novorozenci spokojeni se svými instinkty.

Nejčastěji takové projevy, a tedy i připravenost krmit matky, jsou patrné, když jejich dítě dosáhne věku šesti měsíců. Ale musíte nabídnout nové jídlo postupně a bez spěchu.

První návnada od 3 měsíců s kojením: schéma

Otázka, zda je možné do stravy zařadit nové produkty, se obává některých rodičů od věku tří měsíců. Pokud dítě kojí a přibírá na váze, doplňková jídla by měla být odložena do začátku 6 měsíců. V ostatních případech je seznámení s produkty povoleno dříve. Pokud doplňková jídla začínají za tři měsíce, je třeba věnovat více pozornosti tomu, co bude dítě jíst..

Představujeme inovace potravin

Lékař může předepsat doplňkové potraviny ve 3 měsících pro dítě, které je přirozeně kojeno, podle zvláštních pokynů. Mezi ně patří pomalý přírůstek na váze, nedostatek mateřského mléka nebo některá onemocnění dítěte, jako je anémie.

Existují určitá pravidla a předpisy, jejichž dodržování je jednoduše nezbytné pro včasné zavedení potravin do stravy..

Podrobný diagram vám pomůže pochopit, jak jde seznámení s novými produkty..

Název produktu1. den2. den4. den5. den7. den30. den
Ovesná kaše¼ lžička½ lžičkyTrochu méně než celá lžička1 lžička35 gramů55 gramů
DžusPár kapek½ lžičky1 lžička15 ml35 ml55 ml
Bramborová kašeNěkolik kapek1/4 čajové lžičky½ lžičkyTrochu méně než lžička15 g45 g

Pro kojené děti, které nemají problémy s hmotností, se doporučuje začít s doplňkovým jídlem se šťávou. Je lepší začít dávat jablko nebo hruškový nápoj. Poprvé stačí několik kapek. Šťáva nemůže být podávána v čisté formě, doporučuje se ji zředit vodou v poměru 1: 1. Pokud tělo užilo první dávku, můžete přidat dávku v následujících dnech.

Pokud má dítě nadváhu, mohou se s doplňkovými potravinami začít se zeleninovými nebo ovocnými pyré.

Přednost se dává produktům, které mají matnou barvu. Ze zeleniny, cukety, květáku, brokolice by měly být první, které se podají. Z ovoce je lepší začít se zeleným jablkem a hruškou.

Před vařením zeleniny je třeba je umýt, opařit vařící vodou, oloupanou a slunečnicovými semínky, nakrájet na malé plátky. Vařte ve vodě, dokud nezměkne. Nepřidávejte sůl a cukr. Po uvaření zeleniny je třeba je nakrájet. Do konce týdne by měl být objem ovocného nebo zeleninového pyré 50–55 gramů.

Doporučuje se zavést do nabídky obilovin ty děti, které pomalu přidávají cenné gramy. Můžete dát obiloviny, které ve svém složení neobsahují glutenový protein. Tato složka způsobuje onemocnění tenkého střeva (celiakie) a vyvíjí sklon k alergiím. Pohanka nebo rýžové cereálie jsou ideální volbou. Musíte vařit kaši na vodě.

Pokud má dítě sklon k zácpě, neměli byste mu příliš často dávat jídla s rýží, protože tato cereálie má fixační účinek.

Toto je přibližný diagram nabídky kojeného dítěte ve věku tří měsíců.

 1. Ráno musí začít mateřským mlékem. Dítě by mělo vysát asi 200 ml. První snídaně je v 6 ráno.
 2. Oběd v přibližně 10 hodin. Dítě je krmeno mateřským mlékem (180 ml) a nabízí šťávu (20 ml).
 3. Oběd ve 14 hodin by měl být těsný, takže můžete zahrnout šťouchanou zeleninu - asi 55 g, šťávu - 20 ml, mateřské mléko - 120 ml.
 4. Na večeři můžete nabídnout ovocné pyré - asi 30 ml a mateřské mléko - 170 ml.
 5. Před spaním (22 hodin) musíte dítě rozhodně položit na hruď. V tuto denní dobu není třeba krmit dítě něčím jiným než mateřským mlékem.

Je možné, že 3 měsíční dítě bude muset být krmeno více než pětkrát denně, zejména u kojeného dítěte. A téměř všechny děti se probudí na noční krmení a více než jednou.

Dítě, které je v tomto věku kojeno, je těžké si zvyknout na jídlo pro dospělé. Všechny výrobky porovnává s mateřským mlékem. Nemůžete ho donutit, aby jedl nebo se okamžitě vzdal v případě selhání.

Například první den můžete dát kapku šťávy. Druhý den můžete zvýšit množství šťávy na dvě kapky. Třetí den se jídlo stane známým a bude méně pravděpodobné, že ho dítě odmítne. Pokud k tomu nedojde, můžete dát pár kapek ještě pár dní.

Tipy a varování

Zavádění doplňkových potravin starších než 5 měsíců je klasifikováno jako časné. Sami se nemůžete sami rozhodnout. Lékař vám řekne, zda se chcete seznámit s jídlem pro dospělé. Kromě toho vám řekne, kterým produktem se má začít krmit dítě, které kojí. Lékař zvažuje:

 • věk dítěte (měl by mít 3 měsíce);
 • druh krmení (umělé nebo přírodní);
 • zájem dítěte o jídlo, které je na talíři u dospělých;
 • dítě neodpuzuje lžíci, pokud ji přinesete do úst;
 • po kojení nenastane saturace a dítě chce doplňky;
 • zdraví dítěte.

Kojení by nemělo jít stranou. Mateřské mléko by nemělo být zlikvidováno, i když není dost. Musíte vyvinout maximální úsilí, abyste zajistili laktaci..

Máma by měla kojit co nejdéle. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny nezbytné pro plný vývoj dítěte a protilátky, které chrání jeho tělo před různými infekcemi.

V době zavedení doplňkových potravin by maminka měla vzít v úvahu některé body.

 • Po zavedení produktu musíte sledovat stav dítěte. Reakce se může objevit nejen první den, ale také třetí, jak se zvyšuje objem produktu..
 • První kurz musí být jednosložkový. Nemůžete krmit několika novými produkty současně..
 • Poznání nového produktu trvá v průměru 7–10 dní až celý měsíc..
 • Konzistence jídla by měla být co nejblíže mateřskému mléku.
 • Musíte se krmit lžičkou. Neměl by být kovový a malý. Takové krmení zajistí rozvoj schopností žvýkání a polykání..
 • Pokud je dítě nemocné, nezbedné nebo očkované, nemůžete zavést doplňkové potraviny.
 • Seznámení s novým výrobkem by mělo být provedeno ráno, aby bylo více příležitostí sledovat chování a stav dítěte.

Je zakázáno dávat dítěti 3 měsíce staré mořské plody, zeleninu a ovoce světlé barvy, zejména červené (rajčata, maliny, červená jablka). Nedávejte kravské a kozí mléko, kuřecí nebo křepelčí vejce.

Těžké je vnímat trávicí soustavou budou také produkty jako maso, tvaroh a další mléčné výrobky.

Nežádoucí reakce na těle dítěte může nastat následovně:

 • rozrušená stolička;
 • zánětlivá onemocnění zažívacího systému;
 • vzhled vyrážky;
 • častá, bohatá regurgitace;
 • dítě může zažít koliku a zvýšenou tvorbu plynu v břiše;
 • snižuje se imunita a zvyšuje se náchylnost k infekčním onemocněním;
 • tendence k alergickým reakcím ve vyšším věku;
 • nedodržení správné techniky krmení může vést k udušení nebo udušení dítěte;
 • doplňkové potraviny vedou ke snížení chuti k jídlu.

Ve třech měsících musíte dodržovat pravidla pro zavádění doplňkových potravin do výživy kojenců. Jeho trávicí systém není úplně vytvořen, postrádá potřebné enzymy, které by rozkládaly jídlo. Máma se musí snažit, aby všechno šlo hladce..

Zahájení doplňkového krmení po 3 měsících IV

Mateřské mléko pro dítě je vždy zárukou správné výživy se všemi potřebnými vitamíny a minerály. Ale co když žena z nějakého důvodu nemůže provést mateřské mléko? Na záchranu přicházejí umělé směsi. Výrobce každé z nich zaručuje, že obsahují maximální počet všech stopových prvků pro normální vývoj dítěte. Jak však ukazuje praxe, není možné dosáhnout úplné identity s přírodním lidským mlékem. Proto je velmi důležité, aby se každá matka naučila správně sestavovat stravu svého dítěte na umělé výživě a zavést první krmení.

Co je návnada, co dá dítěti?

Zavedení nové výživy pro dítě by mělo být provedeno pouze po konzultaci s pediatrem. Pokud odborník provedl úplné vyšetření a vydal doporučení, můžete přistoupit k jeho zavedení.

Je třeba si uvědomit, že neexistuje žádná mřížka týkající se krmení řemeslníka, každé dítě se vyvíjí individuálně, má své vlastní vlastnosti, takže může být připraveno k zavedení nového jídla od 3 měsíců, nebo možná mnohem později.

Samotná návnada by měla poskytnout tělu dítěte potřebné živiny, které jsou potřebné pro úplný vývoj a správnou tvorbu všech orgánů a systémů těla.

Proč lékař může doporučit doplňková jídla?

Kojení dětí, které jsou krmeny mateřským mlékem, se nejčastěji doporučuje od 6 měsíců. Až do této doby je mateřské mléko vyvážené a plně splňuje všechny požadavky na tělo dítěte.
Existuje však několik důvodů, proč pediatr důrazně doporučuje zavádění doplňkových potravin v raných fázích vývoje:

 • dítě nezískává potřebnou hmotnost nebo odmítá brát prsa, jíst umělou výživu;
 • nedostatek umělé výživy stanovený normami. Tento problém je více pozorován u dětí, které mají při narození velkou tělesnou hmotnost;
 • alergické reakce na směsi.

Jakýkoli z důvodů vyžaduje povinnou konzultaci s lékařem. Pouze on bude schopen adekvátně posoudit současnou situaci a doporučit jim správný východ..

Jak připravit své dítě na zavedení nového jídla?

Krmení vyžaduje od dítěte určité dovednosti, takže před jeho zavedením je nutné provést malou přípravnou práci.

 1. Zvyknout si na lžíci. Lékaři důrazně odrazují od podávání lahví. Nejprve si můžete dát vařenou vodu z lžíce. To vám pomůže vyvinout ten správný reflex při polykání..
 2. Zavedení nové stravy by mělo začít několika kapkami. Je velmi důležité pozorovat reakci těla na nový produkt, protože některé děti mohou být alergické na konkrétní složku.
 3. Se zavedením doplňkových potravin musíte pít velké množství vody pro vaše dítě, abyste se vyhnuli zácpě nebo nadýmání.

Každá matka by si měla uvědomit, že zavádění nové výživy kojeného dítěte je složitý proces. Všechna nová jídla by měla být podávána pouze ve zředěné formě. Pokud dítě není alergické, můžete po několika dnech zadat jiný produkt. Pro tyto děti je nesmírně důležité, aby se nové jídlo podávalo v určitém časovém intervalu (3–5 dní). To vám umožní identifikovat alergen produktu v případě takové reakce..

První nástražné výrobky

První návnada se doporučuje po 3 měsících. Toto je období, kdy tělo dítěte dokáže vnímat přirozené jídlo. Existuje několik tipů od pediatrů, jak zavést doplňková jídla..

 • 3 měsíce. Zavedené šťávy (nejlépe ze zeleného jablka) 3-4 kapky, zředěné stejným množstvím převařené vody. Poté se podává směs pro umělé krmení..
 • 3 měsíce a 1 týden. Šťáva nebo dužina z ovoce (jablko) se podává - 0,5 lžičky. Zde můžete stále ředit šťávu vodou, aby nedošlo k bolesti žaludku nebo zácpě. Nezapomeňte doplnit směsí.
 • 3 měsíce a 2 týdny. Šťávy, šťouchaná zelenina. Hmotnost doplňkových potravin je upravena na 100 gramů. Ujistěte se, že směs krmíte po.
 • 3 měsíce a 3 týdny. Šťávy, šťouchaná zelenina a cereálie - 100 gramů. Toto krmení může zcela nahradit jedno umělé krmení..

Nezapomeňte, že zavedení nové výživy do dětské výživy by se mělo provádět pouze ve dne od 10 do 14 hodin. To vám umožní okamžitě kontaktovat pediatra v případě alergické reakce a získat kvalifikovanou pomoc.
Doporučení obsahují přibližné množství jídla, které by dítě mělo jíst. Vše bude záviset na individuálních vlastnostech a doporučeních pediatra..

Jak vařit první návnadu, která jídla je lepší použít?

Poprvé zavedení nových potravin - stres pro tělo. Můžete použít hotové výrobky pro skladování jako krmivo nebo připravit šťávu nebo pyré z čerstvého ovoce. Pro 3 měsíce staré dítě je lepší dát šťávu z jablka nebo hrušky, zředěnou napůl převařenou vodou.
Od druhého - třetího týdne můžete dát ovocné pyré. Někteří pediatrové doporučují zavádění šťouchaného ovoce a zeleniny pro řemeslníky, kteří rychle přibírají na váze..
Je přísně zakázáno zavádět exotické ovoce při prvním krmení - jedná se o nejsilnější alergeny.
Jako zeleninový pyré pro první nástrahu se používá cuketa nebo brokolice. Nedávejte současně dvě zeleniny, gastrointestinální trakt může na takové jídlo chybně reagovat.

Kolik dát zeleninové pyré?

Pediatr a dítě odpoví na tuto otázku. Poprvé bude stačit pyré na špičce malé lžíce. Následující den se množství tohoto pyré zdvojnásobí. Na konci 3 měsíců může dítě jíst 50 gramů šťouchané zeleniny. Během takové stravy je vhodné pečlivě sledovat reakce těla dítěte. Dítě by se nemělo cítit nepohodlně, nemělo by mu bolet žaludek a měly by se objevit alergické reakce.

Brambory jako zeleninová strava se do dětské výživy zavádějí až od 6 měsíců. Nedávejte to dříve, protože obsahuje hodně škrobu, škodlivého pro dítě za 3 měsíce.

Kolik dát dceřinové kaši dítěti?

Pokud má dítě při umělém krmení problémy s přibýváním na váze, může pediatr doporučit zavedení obilovin. Nejlepší možností by byla rýže nebo pohanka, která se vaří ve vodě.
Dnes jsou v porcelánových řetězcích a lékárnách k dispozici obiloviny pro běžného řemeslníka, který nemusí být vařen, ale jednoduše zředěn ve vařené vodě. Můžete mlít krupici v mlýnku na kávu a vařit ve vodě. Pokud dítě při umělém krmení není alergické na mléko, můžete jej použít jako základ.

Po 3 měsících - může to být malá lžička, o 4 měsíce - množství kaše by mělo být do 50 gramů. Se správným zavedením a přípravou kaše bude dítě šťastně jíst předepsanou normu a maminka bude moci nahradit jedno krmení směsí.

Jaká reakce dítěte by měla být signálem k zastavení krmení?

U umělého krmení existuje mnoho problémů se zaváděním doplňkových potravin. Každá matka umělce by měla pečlivě sledovat reakce těla dítěte, konzultovat s pediatrem a řídit se všemi jeho pokyny. Pokud má dítě následující reakce, je naléhavé zastavit novou dietu a zavolat lékaře doma.

 1. Dítě neustále pláče, jsou zaznamenány bolesti žaludku. Při umělém krmení - to je nejčastěji důsledek nesprávné volby produktů nebo rodiče nerespektovali doporučení lékaře: co a kolik dávat při krmení.
 2. Trávicí problémy: zvracení, průjem, zácpa. U kojeného dítěte mohou nové potraviny způsobit řadu poruch. V takovém případě musíte naléhavě konzultovat lékaře a vyšetřit dítě, zjistit, na jakém produktu se taková reakce vyskytla.
 3. Alergické reakce na kůži, horečka, dušnost jsou příznaky otravy jídlem. V tomto případě musíte naléhavě zavolat sanitku. Po příjezdu lékaře musí rodič jasně vysvětlit: co a kolik dítě jedlo.
 4. Vývoj nemocí vnitřních orgánů. Zavedení včasné výživy může způsobit takové problémy, proto se nedoporučuje zahájit zavádění doplňkových potravin samostatně.
 5. Neformované reflexy polykání jídla. Dítě může mít kašel a vždy existuje šance, že se dítě bude dusit.

Co a kolik dát vašemu dítěti jako doplňkové stravy je známo pouze pediatrovi, který sleduje vývoj od narození. Je třeba si uvědomit, že se jedná o správné provádění doporučení, dodržování všech pravidel výživy - to je klíč k budoucímu zdraví dítěte. Nezapomeňte, že WHO doporučuje doplňkové krmení nejdříve 6 měsíců.

Doplňkové krmení od 3 měsíců

Jsou možné doplňkové potraviny od 3 měsíců? Jak začít s doplňkovými potravinami za 3 měsíce?
Otázka prvního krmení starostí pravděpodobně každý nový rodič. Kdo nechce rychle představit své dítě dospělému jídlu? Rodičům se zdá, že díky této nové etapě svého života začne dítě růst rychleji, bude úspěšnější ve svých malých úspěších, bude zdravější. Ale stojí to za spěch? Názory na tuto otázku se liší. Mnoho matek, spolu s většinou pediatrů, věří, že předčasné krmení není pro dítě nejen nutné, ale může být také nebezpečné pro jeho zdraví. Jiní na základě doporučení známých nebo příbuzných nebo nalezení takových informací na otevřeném prostoru sítě rozhodují, že pro jejich dítě jsou nezbytné doplňkové potraviny od tří měsíců věku..

Výhody doplňkových potravin

Jaké jsou výhody doplňkových potravin od 3 měsíců a zda je to možné? Není tajemstvím, že všechny děti jsou jiné. Každý se narodil a roste ve své rodině s vlastními rozkazy a principy as vlastní vrozenou imunitou. V jedné rodině dospělí nemyslí na to, co jedí - nemyté jablko nebo padlý bochník chleba. Vědí, že z toho nebudou mít žádné důsledky, a tak to je. V jiné rodině může dospělý s oslabeným imunitním systémem postihnout i po umytí ovoce převařenou vodou. Ale v takových rodinách s dobrou imunitou jsou obě děti lépe přizpůsobeny vnějším vlivům a jejich tělo je připraveno vzít jablečnou šťávu, bramborovou kaši a plátky banánů od 3 měsíců věku. Nejpravděpodobnější však v naší době jsou takové situace spíše výjimkou než pravidlem..

Je-li potřeba včasné krmení

Pro kojence, kteří kvůli nedostatku mateřského mléka nedostávají dostatek mikroživin a vitamínů, lékaři předepisují předčasné děti, aby se po 3 měsících postupně začaly krmit. Stačí začít s tímto doplňkovým jídlem, které by nemělo být s ovocnými šťávami a bramborovou kaší (pamatujte, že během sovětské éry bylo správné dávat dětem od 2 týdnů kapku ovocné šťávy), ale s velmi tekutými cereáliemi, stejně jako zeleninovými pyré a džusy. Kromě toho jsou na první drobky nabízeny ne více než čtvrt lžičky, postupně zvyšující dávku. Abychom se vyhnuli zažívacím potížím a zkontrolovali alergické reakce, doplňkové potraviny začínají pouze jedním produktem a přechod na další je možný pouze po několika dnech. Tyto doplňkové potraviny jsou však opět možné pouze na doporučení lékařů a ve zvláštních případech.

Nevýhody doplňkových potravin od 3 měsíců.

Jsou zřejmé. Většina lékařů souhlasí s tím, že doplňkové potraviny s časným nástupem negativně ovlivňují fungování gastrointestinálního traktu. Koneckonců je známo, že právě v tomto věku děti obvykle trpí kolikou, a to navzdory skutečnosti, že již dostaly známé jídlo - mateřské mléko nebo umělé směsi. Jejich tělo si na toto jídlo zvykne a není připraveno zpracovávat žádné jiné. Proto s časným začátkem krmení jsou problémy s trávením docela pravděpodobné, ke kterým může dojít okamžitě i v pozdějším věku. Před zahájením doplňkových potravin od 3 měsíců se tedy zamyslete nad tím, zda stojí za to riskovat zdraví dítěte, nebo je lepší počkat jeden nebo dva měsíce a zavést nové jídlo na doporučení lékařů a bez rizika pro trávicí systém dítěte. Mateřské mléko bylo a zůstává pro tříměsíční dítě tím nejlepším jídlem, poskytujícím všechny potřebné vitamíny a minerály a plně nasycené.
Doplňkové krmení od 3 měsíců většina pediatrů neodůvodňuje. Podle jejich názoru je větší pravděpodobnost poškození zdraví dítěte. Je to možné pouze na základě zvláštních indikací a pod dohledem lékařů..

Kojení (můj cheat sheet).

Věk vašeho dítěte se rychle blíží šesti měsícům - brzy představí první krmení. A pak mají rodiče spoustu otázek - proč se zavádějí doplňková jídla, kde začít, kolik dávat a jak? A potřebuje dítě, které jí mámino mléko? Koneckonců, každý říká, že není nic užitečnějšího než GV...

Jak nakrmit dítě?

Až šest měsíců jsou všechny potřeby jídla a pití dítěte, minerálů, vitamínů a biologicky aktivních látek uspokojeny na úkor mateřského mléka a není třeba zavádět žádné další produkty. Po šesti měsících však tělo dítěte potřebuje mnohem větší množství bílkovin, energie, vitamínů a minerálů - železo, vápník, hořčík, zinek. Mateřské mléko již tyto potřeby nemůže plně uspokojit, a proto je zapotřebí doplňkových potravin. Kromě toho enzymy a střevní stěna dozrávají přibližně za šest měsíců a stávají se nepropustnými pro alergeny a toxiny, což umožňuje řádně absorbovat jiné potraviny než mléko. Od tohoto věku začnou čelisti růst a pro jejich správnou tvorbu je třeba se naučit žvýkat. Pokud budou doplňková jídla pozdě, může být obtížné zavést nová jídla a rozvíjet schopnosti žvýkání. V doplňkových potravinách není hlavní věcí spěchat, ale nestojí ani za to oddálit jeho zavedení na dlouhou dobu, po 7-8 měsících bude obtížné zavést doplňkové potraviny - dítě bude odolávat novému produktu, jíst špatně. Ano, je čas naučit se nové chutě, protože kromě vůně a chuti mateřského mléka dítě nic jiného neví. Ve vzácných případech je povoleno začít s doplňkovými potravinami o něco dříve - ze 4,5–5 měsíců, a to pouze ze zdravotních důvodů. Tento problém lze vyřešit pouze ve spojení s lékařem a konzultantem přirozeného krmení za předpokladu, že matka není schopna zajistit úplné kojení..

Známky připravenosti na výživu

Pro zavádění doplňkových potravin musí být dítě nejen ve vhodném věku, ale musí mít také individuální známky připravenosti na jeho příjem. Jaké jsou tyto příznaky? 1. Dítě zvyšuje frekvenci krmení, vykazuje známky hladu po vyprázdnění matčiny hrudi. 2. Když se pokusíte s dítětem zacházet s něčím novým, netlačí lžíci svým jazykem a neotře jej. 3. Dítě má zájem o jídlo pro dospělé, snaží se vyzkoušet jídlo z vaší desky. 4. Dítě může dlouho sedět na židli nebo na klíně dospělého a může si vzít jídlo rukama. Pokud již existuje většina příznaků u vašeho dítěte, můžete si koupit sadu prvních jídel a představit dítě novému jídlu. Návnady se nepodávají 2-3 dny před plánovaným očkováním a do 4 až 5 dnů po něm. Zavedení nového produktu byste také měli odložit, pokud je dítě nemocné nebo jsou mu uříznuty zuby, pokud je na ulici silné teplo. Pokud plánujete výlet, příjezd hostů, stěhování, změnu klimatu, je lepší odložit seznámení s doplňkovými potravinami o 2-3 týdny.

Správný začátek

Kojení se doporučuje dávat všechny nástrahy pouze ze lžíce - je nepřijatelné používat k tomuto účelu lahve, i když výrobci uvedou, že mají bradavku specificky pro krmení. Konec konců, seznámení se s lahví je riziko, že se vzdá prsu a naruší tvorbu správného stravovacího chování. Získejte speciální lžíci v lékárně nebo ve specializovaném dětském obchodě. Může být kovově potažen silikonem nebo plastem. Cítit a ohýbat lžíci. Pokud se nerozbije a nemá ostrý chemický zápach, můžete si ho koupit. Se zavedením doplňkových potravin začněte jídelní deník. V případě nepříjemných reakcí nebo alergií můžete sledovat, zda je produkt příznakem vinný. V deníku si poznamenejte čas, druh a množství produktu, které dítě jí, způsob jeho přípravy (vaření, napařování, dušení) nebo výrobce, pokud se jedná o průmyslové krmení. Uchovávejte deník s jídlem se doporučuje nejméně do jednoho a půl roku dítěte. Stojí za to si pamatovat povahu křesla: se zavedením doplňkových potravin se zcela jasně mění, což rodiče vzrušuje a děsí. Například zelenina způsobená vlákninou uvolňuje stolici, proto se dětem, které jsou náchylné k zácpě, doporučí jako první jídlo doplňkových potravin. Ovoce působí na židli nejednoznačně - masitá a vodnatá (meruňka, broskev, kiwi, jablko) jsou obvykle oslabená, ale husté plody (hruška, banán) jsou připojeny. První doplňková strava aktivuje játra a enzymy, které mohou ve stolici způsobit mírné přimíchání zeleně a hlenu. Pokud není současně narušena pohoda dítěte - jedná se o normální trávicí reakci, stolice se normalizuje do jednoho týdne. Navíc, poprvé bramborová kaše může opustit tělo téměř nestrávené - to je také normální střevní reakce: enzymy se učí pracovat pouze s novým jídlem. Nepokoušejte se dítěti představit co nejvíce produktů. Takový spěch se často stává kategorickým odmítnutím všech doplňkových potravin obecně. Aby dítě vyhodnotilo nové jídlo, musí ho vyzkoušet nejméně 10krát, pak se bude dobře najíst. Obvykle se doporučuje zavést nový produkt nejdříve 7 až 10 dní po zavedení předchozího. Pokud dítě nechce jíst doplňkové potraviny, zkuste jej přimíchat a zředit mateřským mlékem - možná to bude mít větší podporu. Děti jsou hrozní konzervativci a všechno nové vnímají opatrně, včetně nového jídla. Když dítě pocítí známou dochuť, vyzkouší nové odvážněji!

První produkt

Mnoho matek na doporučení starší generace dává dětem šťávu jako první krmení, což je zásadně špatné. Až do konce minulého století (a dokonce i nyní na některých místech ve vnitrozemí) byl názor, že šťáva není doplňkovým jídlem, ale údajně nápravným doplňkem, a může být podávána již od téměř 3–4 měsíců. Kojení dítěte však nepotřebuje žádné šťávy po dobu nejméně 9–10 měsíců a je lepší se ho zdržet až rok. Brzy zavádění šťávy způsobuje značné poškození zdraví, což potvrzují desetiletí výzkumu prováděného pediatry v Evropě. Šťávy neobsahují úplné vitamíny a minerály (uspokojují potřeby dítěte pro ně pouze 1–2%) a železo z jablečné šťávy se vůbec neabsorbuje. Šťávy jsou agresivním produktem pro nezralé trávení dítěte, obsahují mnoho ovocných kyselin, které dráždí a mohou způsobit průjem. V šťávách je příliš mnoho cukru: přerušení chuti k jídlu nepřináší tělu výhody. Šťávy mohou kvůli své sladkosti způsobit odmítnutí dalších druhů doplňkových potravin, které mají čerstvější chuť. Pokud se stále rozhodnete dát šťávu dítěti, nezřeďte jej dvakrát až třikrát vodou. Koncentrovaná šťáva se dítěti nedává. Tak kde začít? Existují dva režimy zavádění doplňkových potravin: jeden doporučuje začít s ovocem, druhý se zeleninou a obilovinami. První schéma v klinické praxi není příliš úspěšné - faktem je, že vše, co bylo řečeno o šťávě, platí také pro ovocné pyré. Bramborová kaše se dodává syrová, což znamená, že obsahuje také dráždivé ovocné kyseliny, a také existuje riziko, že po sladkém ovoci nebude dítě jíst zeleninu, cereálie nebo maso. Většina moderních lékařů proto přechází na návnadu doporučenou Světovou zdravotnickou organizací pro kojené děti.

Tipy pro mámu

Prsa při zavádění doplňkových potravin, které dáváme po bramborové kaši, i když někdy je pro dítě výhodnější vyrobit a naopak. Pro první nástrahy si vyberte místní, bílou nebo zelenou zeleninu, s výjimkou brambor: je bohatá na uhlohydráty, těžko stravitelná a rok a půl není podávána jako samostatné jídlo, používá se ve směsi s jinou zeleninou (nejvýše 30-50% z celkové hodnoty). První obiloviny by neměly obsahovat mléko; vaří se ve vodě a zředí se mateřským mlékem. Po 1-1,5 měsících můžete připravovat směsi z obvyklé zeleniny a obilovin - smíchat dva nebo tři druhy šťouchané zeleniny nebo dva druhy ovesné kaše. Dýně lze přidat do ovesné kaše, a pokud dítě nejí ovesnou kaši špatně, je možné do ní přidat několik lžiček ovocného pyré pro jejich chuť. První jídla se připravují bez soli, cukru a koření. Pokud má rodina alergie, doporučuje se doplňkové potraviny podávat ještě hladce a chutnat pouze jednozložkové produkty po dobu prvních 2-3 měsíců. Rovněž stojí za zmínku, že jako takové neexistují žádné tvrdé objemy, do kterých by měl být produkt, který má být zaveden, přiveden. Koneckonců, hlavním účelem první návnady je obohatit chuť drobků a naučit jeho trávení pracovat s novými druhy potravin. Vaše dítě může jíst 40-50g doplňkových potravin a možná 150g: vše záleží na připravenosti trávení a preferencích chuti, na aktivitě dítěte. Nesnažte se krmit své dítě „z břicha“, krmení silou způsobuje negativní reflex a dále ohrožuje potravinové problémy.

Schéma zavádění doplňkových potravin pro děti kojené a smíšené výživy (s denním podílem mateřského mléka nejméně 50–70%) podle WHO

Ukázkový rozvrh administrace

(převzato od uživatele Navi s jejím svolením)

poznámka: množství porcí zavedených doplňkových potravin uvedených níže je objem s přihlédnutím k následnému kojení. Ty. částečná výměna jednoho krmení. Pokud chcete úplně nahradit jedno kojení (nebo je-li vaše dítě na IV a chcete odstranit směs), může být porce přivedena na věkovou normu podle stejného principu.

6 měsíců - zelenina

1krát denně - oběd.
1 týden - cuketa
1 den - 1 lžička cuketové pyré (na vodě bez soli a dalších pomůcek (můžete přidat mateřské mléko nebo pár kapek rostlinného oleje (olivový / kukuřičný / slunečnicový))). Za týden přidávejte každý den do lžíce 50–60 g. (to je 7 lžička + - lžíce)

2 týdny - sloup zelí
1 den - 6 lžičky cuketa + 1 lžička col. zelí
2 dny - 5 lžičky cuketa + 2 lžičky col. zelí atd. do týdne, dokud jsme úplně cukety nenahradili plk. zelí.

3 týdny - brambor
1 den - 6 lžičky col. zelí + 1 lžička brambor
2 dny - 5 lžičky cuketa + 2 lžičky brambory atd. během jednoho týdne přiveďte naše brambory na 7 polévkových lžic, střídavě střídáme již zavedenou zeleninu.

4. týden - Mrkev
1 den - 6 lžičky col. zelí + 1 lžička mrkve
2 dny - 5 lžičky brambory + 2 lžičky mrkve

3 dny - 2 lžičky cuketa + 2 lžičky brambory + 3 lžičky mrkev atd. střídavá zelenina již zavedená během týdne. Přiveďte mrkev na 7 lžičky. není nutné.

5 týdnů - dýně
zavedeno podle stejného principu jako mrkev.

Tak zkoušíme zeleninu měsíc!

7 měsíců - ovesná kaše

Jednou denně - snídaně.

Začneme tak, jak by mělo, s bezlepkovými obilovinami, bez soli a cukru. Nejprve to uděláme velmi tenké, pak postupně tlustší. (na 100 g vody - 2-3 lžičky obilovin)

1 týden - pohanka
1 den dávejte 1-2 lžičky. pro vzorek (dát ráno). Pokud nedojde k žádné reakci, pokračujte.
2 dny - 3-4 lžičky pohanka
3 dny - 5-6 lžičky naše tekutá pohanka
Den 4 - udělejte kaši silnější, zakysanou smetanou, pouze tekutou zakysanou smetanou, ne domácí smetanou a dejte 5-6 lžičky. taková pohanka.
5-6-7 den, uveďte naši krémovou kaši na 80-100 g.

Kaše by měla být podávána pouze se lžičkou, bez lahví, jako by maminka nechtěla čistotu a zkrátila dobu krmení.

2 týdny - rýže
1 den - 1-2 lžičky rýže + další pohanka.
2 dny - 3-4 lžičky rýže + další pohanka

Pokud nedojde k reakci, uveďte rýži do normálu, pokud si přejete, můžete vstoupit do týdne rýže, aniž byste zasahovali do pohanky, vstupní systém je stejný jako u pohanky.

3 týdny - kukuřice
zavedeno podle stejného principu jako ostatní obiloviny.

8 měsíců - tvaroh a ovoce 1krát denně - ovoce jako druhá snídaně, tvaroh pro odpolední čaj.

1 týden - tvaroh. (v tomto věku potřebujete 30 gr.)

1 den - 1 lžička tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
2 dny - 1 lžička tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
3 dny - 2 lžičky tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
4 dny - 2 lžičky tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
5 dní - 3 lžičky tvaroh (čistý bez ovoce a cukru)
6 dní - 4 lžičky tvaroh (to je jen asi 30 gr.)

2 týdny - jablko.
stejně jako zeleninu, začneme čajovou lžičkou, po dobu 5-7 dní, přineseme na 50 g.

3 týdny - hruška (zaváděním stejným způsobem jako zelenina náhradním způsobem)

4. týden - Broskev / banán

5 týdnů - švestka

Nejprve si můžete představit ovoce, pak tvaroh
Do konce 8 měsíců tedy naše nabídka vypadá takto:
mateřské mléko vždy v jakémkoli množství.
9,00 - snídaně - ovesná kaše
11.30 - ovoce
13.00 - oběd - zelenina nebo zeleninové pyré
16,00 - tvaroh.

9 měsíců - maso

Jako doplněk ke zelenině představujeme maso na oběd. Ale zatím nedáme polévku na masový vývar.

1 druh masa - králík
1 den - 1 lžička králíka
2 dny - 2 lžíce králíka
3 dny - 3 lžíce králíka
4 dny - 3 lžíce králíka
5 dní - čistá zelenina bez masa

2 druhy masa - krocana
1 den - 1 lžička krůty
2 dny - 2 lžičky krůty
3 dny - 3 lžičky krůty
4 dny - 3 lžičky krůty
5 dní - čistá zelenina bez masa

3 druhy masa - telecí maso

4 druhy masa - hovězí maso (představujeme stejné jako u předchozích)

9 měsíců po masu je čas na žloutek. Začínáme s velikostí zápasové hlavy a přineseme půlhodinovou lžíci (smíchejte v ovesné kaši, dávejte 2-3krát týdně).

také v 9 měsících můžete dítě uvést do jater smícháním s masem a zeleninou:

1 čas - 0,5 lžičky.
dále - 1 lžička 1-2krát týdně

jako samostatný produkt může být játra podávána po roce.

10 měsíců - ryby

ryby zavádíme na oběd jako doplněk k zelenině místo masa, ale ne více než dvakrát týdně.

1 den - zelenina + ryba (okoun)
2 dny - zelenina + maso
3 dny - čistá zelenina
4 dny - zelenina + maso
5 dní - zelenina + maso

kefír

dát jogurt na noc.

Začneme několika kapkami a přivedeme na 100 g.

do konce 10 měsíců

mateřské mléko jako vždy v jakémkoli množství

kaše snídaně - až 100 g.
oběd ovoce - 50g
oběd - polévka nebo zelenina s masem, jednou týdně místo masa, ryb, 1-2krát týdně čistá zelenina - 80-100g
odpolední svačina - tvaroh
večeře - kaše nebo zelenina asi 50-70g, ale ne méně než 2 hodiny před spaním.
v noci kefír - 100 - 150 g

šťáva a mléko po roce

voda, čaj, kompot se může začít dávat spolu se zavedením doplňkových potravin.

Články O Neplodnosti