Hlavní Testy

Dieta pro 4 měsíce staré dítě

Snad by se hlavní produkt ve stravě čtyřměsíčního dítěte měl považovat za mléko. Ale v tomto věku můžete také postupně zavádět doplňková jídla. Množství spotřebovaného jídla by mělo být přibližně 1 litr denně. Spolu s mlékem by se do jídla měla postupně zavádět poměrně silná jídla. Nová jídla umožní dítěti dostat potřebné množství minerálů a vitamínů.

Návnada by měla začínat nízkou hustotou. Postupně by měla být jídla hustší. Skvělou volbou pro krmení čtyřměsíčního dítěte je nastrouhané jablko zředěné šťávou nebo cukrovým sirupem. Nejprve si můžete dát jednu lžíci a pak postupně zvyšovat porce na 8 polévkových lžic denně. Po chvíli přidejte do jablek drcenou strouhanku bílého chleba napařenou v mléce. Toto jídlo je vhodné zejména pro děti, které jsou náchylné k hubnutí.

Když má dítě 4 měsíce, můžete ho začít krmit různými obilovinami, ovocem a zeleninou. Zejména zobrazené: mrkev, jablka, broskve, maliny, rybíz a jahody. Meruňky by však měly být podávány opatrně, protože mohou způsobit alergické reakce. Švestky a třešně, hrušky a hrozny mohou negativně ovlivnit trávení dítěte.

Pokud jde o zeleninu, je lepší dát jim vařené. Můžete například vařit mrkev, petržel a celerovou polévku. Mimochodem, některé děti v tomto věku mají velmi rádi slabě slazené polévky. Pokud dítě nezíská na váze pár týdnů po jídle této polévky, přidejte do polévky krupici a malé množství másla.

Do stravy čtyřměsíčního dítěte lze zahrnout také silnější polévku s bramborami, cuketou, rajčaty, cibulí a zeleným hráškem. Chcete-li ji připravit, měli byste vařit výše uvedenou zeleninu a protřít je sítem. Poté se vývar přivede na požadovanou konzistenci a vaří. Polévky je vždy lepší vařit z několika druhů zeleniny.

Může se stát, že dítě plochě odmítá používat zeleninovou polévku. V této situaci musíte počkat týden a zkusit ho znovu nakrmit. Poprvé můžete dát své dětské mrkvové pyré ochucené citronovou šťávou.

V poslední době se na prodej objevilo velké množství zeleninových pyré ve sklenicích. Mohou již začít dávat dítě ve věku 4 měsíců. Teprve před použitím by maminka měla zeleninovou směs zahřát.

Krmení dítěte v tomto věku se řídí určitým vzorcem. Nejlepší je dávat nejprve mléko a pak doplňková jídla. Kompletní jídlo by mělo být také mléko. Jen dítě může odmítnout okamžitě jíst silné a neobvyklé jídlo. Každá matka by měla najít nejvhodnější krmné schéma pro své dítě..

Ve skutečnosti se strava čtyřměsíčního dítěte liší od výživy v raném věku pouze postupným zaváděním doplňkových potravin. Frekvence podávání se nesnižuje.

Výživa pro dítě ve 4 měsících

Světová zdravotnická organizace a Dr. Komarovsky nedoporučují zavádět doplňkové potraviny, dokud není dítě ve věku 6 měsíců. Někteří rodiče však provádějí změny ve výživě dítěte ve 4 měsících.
Před několika desítkami let bylo obvyklé zavádět doplňkové potraviny ve formě šťávy z tohoto věku. Volba je na rodičích. Ale nabídnout nová jídla je pouze tehdy, když je dítě připraveno. Jaké produkty začít, nakupovat nebo vařit, jak připravovat menu a stravu.

Příznaky připravenosti dítěte na krmení

Než se seznámíte s první návnadou, musíte posoudit, zda je na ni dítě připraveno. To lze zjistit několika znaky:

• Přítomnost nutričního zájmu. To lze rozpoznat, když dítě dělá žvýkací pohyby, otevře ústa a sáhne po jídle pro dospělé..

To se stane, když vidí, jak jeho rodiče jedí. Zájem o jídlo je častější u dětí starších než 4 měsíce. Ale existují výjimky.

• Dítě nemá gagový reflex, když je krmeno lžičkou. Příroda zajišťuje zvýšený zvracení, když pevné předměty narazily do jazyka dítěte.

O 4-6 měsíců to oslabuje. Pokud k tomu nedojde, bude nutné odložit zavedení doplňkových potravin..

• Hmotnost je pod normálem. Pokud je dítě zároveň zdravé, nízká hmotnost znamená podvýživu. Zvláště pokud je dítě úzkostné, pláče, v noci špatně spí.

Tento problém však lze vyřešit bez doplňkových potravin. Na radu lékaře byste si měli zvolit směs pro krmení. Pokud je již dítě na umělém krmení, zvyšte dávky.

• Anémie, sklon ke zácpě. Pediatrové místo léčiv často doporučují přidat do dětské výživy nové produkty, které obsahují látky potřebné k vyřešení těchto problémů..

Při kombinovaném krmení a umělém krmení se doplňkové potraviny podávají dříve než pro kojence.

Pokud však dítě nemá zdravotní problémy, dobře jí své mléko nebo směs své matky, vytrvale se vyvíjí a přibírá na váze, nemá smysl spěchat s doplňkovými potravinami.

S jakými jídly začít s první návnadou

Lékaři mají různé názory. Pro některé se obiloviny stávají první návnadou, za druhé, zelenina nebo ovoce, pro Dr. Komarovského, kefír a tvaroh (ale od šesti měsíců).

Všechny tyto názory mají své důvody. Ale je lepší zvolit první návnadu speciálně pro potřeby vašeho dítěte.

Koneckonců, nové produkty ho nejen představí pro dospělé jídlo. Pomáhají řešit konkrétní problémy..

Pro děti, které jsou krmeny směsí a mají problémy s nadváhou, by zelenina měla být první. Nejsou výživné a nevyvolávají přírůstek hmotnosti..

S malou tělesnou hmotností a známkami podvýživy je lepší nejprve zavést kaši. Pokud je váha normální, mají rodiče právo sami rozhodnout, zda začít s obilovinami nebo zeleninou.

Stejné zásady je třeba dodržovat při zavádění doplňkových potravin kojencům.

Pokud bylo dítě krmeno směsí, od 4 měsíců můžete místo toho dát ovesnou kaši. Nezapomeňte však, že zavedení doplňkových potravin je pouze doplňkem, nikoli náhradou mateřského mléka. Krmení dítěte musí pokračovat.

Pokud je dítě náchylné k zácpě, doporučuje se krmení ovocem. Nejlepší lék povolený v tomto věku jsou švestky.

Z žádného důvodu byste neměli začít zavádět dospělé jídlo s ovocem. V budoucnu může dítě odmítnout méně chutnou zeleninu. Vzhledem k tomu, že je nejprve bude muset jíst bez soli.

Co může být dítě za 4 měsíce

Neměli byste spěchat, abyste krmili dítě všemi druhy zeleniny a ovoce a každý den mu dávali obiloviny z různých obilovin.

To je nepřijatelné a může mu to vážně ublížit. Ve 4 měsících je povolen malý počet povolených produktů, které je třeba zavádět postupně.

• Ze zeleniny si dítě může užívat květák, cuketa, brokolice. Jsou dobře vstřebávány tělem dětí a zřídka způsobují alergie..

• Z obilovin můžete použít rýži, pohanka, kukuřici. Vařená kaše musí být nejprve ve vodě. Pak je rozmnožujte mlékem 1: 1. Pokud není alergie, může být mléko připraveno zcela od 8 měsíců.

• Z ovoce je povoleno ošetřovat dítě zelenými jablky, hruškami, broskvemi, švestkami.

Odborníci se dohadují o potřebě a správnosti seznámení dítěte se šťávami po 4 měsících. Dříve to bylo obvyklé začít doplňovat jídlo s tímto konkrétním nápojem..

Ale nyní se to často nazývá památkou minulosti. Ve skutečnosti v té době se předpokládalo, že mateřské mléko o 4 měsíce nestačilo k úplnému vývoji dítěte.

Nyní jsou vědci přesvědčeni, že mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné po dobu až 6 měsíců. Změnil se také přístup k džusům.

Předpokládá se, že negativně ovlivňují žaludek dítěte. Nedoporučuje se podávat před šesti měsíci. A podle WHO je lepší počkat, až bude dítě 12 měsíců.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Aby doplňkové potraviny nezpůsobovaly koliku dítěte, alergie, poruchy trávení, je důležité dodržovat pravidla.

V žádném případě byste neměli nabízet 4měsíční drobky sladkostí, citrusových plodů, masa, ryb, červeného ovoce a zeleniny.

Začněte lákat dítě zeleninovými nebo ovocnými pyré, je důležité je vařit jednou ingrediencí.

Pouze když se seznámí s několika druhy zeleniny nebo ovoce, bude možné zavést vícesložková jídla. A to se nedoporučuje po dobu 6 měsíců. Totéž platí pro obiloviny..

Je lepší okamžitě dodat doplňkové potraviny ze lžíce, i když bude v polotekuté formě.

Maminkám se doporučuje, aby si vedly krmný deník. Měl by obsahovat datum a název nového produktu.

Je snazší sledovat, jaké negativní reakce se vyskytly, a vyloučit toto jídlo ze stravy..

Užitečné tipy pro maminky: Tiny before the Year

Poprvé je lepší dát produkt před večeří. Počínaje novinkou a potom nabídneme dítěti známé jídlo - mateřské mléko nebo směs.

Pro první test stačí lžička. Poté se objem pokaždé zdvojnásobí, dokud nedosáhne věkové normy. Teprve po uvedení části jednoho produktu na normu se vyplatí zavést nový produkt.

Lákací stůl. Přípustné porce nových produktů.

Název produktuHlasitost
Ovocný džus5-20 ml
Ovocné pyré5-60 gramů
Zeleninové pyré10 až 150 gramů
Ovesná kaše10 až 150 gramů

Přibližná strava

Děti žijící v běžném životě jsou obvykle klidnější a pro rodiče je snazší naplánovat si den. Pokud dítě nejí na požádání, kojenci by měli být krmeni přibližně každé 3 hodiny. Umělci - jednou za 3,5-4 hodiny.

Strava, spánek a bdělost čtyřměsíčního dítěte vypadá takto:

Denní časyobsazení
6,00první snídaně
6,30 - 8,00aktivní čas
8,00 - 10,00spát
10,00oběd
10,30-12,00aktivní čas
12,00-14,00spánek (lepší na procházku)
14:00večeře
14,30-16,00aktivní čas
16,00-18,00spát
18:00večeře
18,30-21,00aktivní čas
21,00-22,30noční spánek
10:30druhá večeře
23,00-6,00noční spánek

Prsa jsou méně pravděpodobné, že vydrží interval mezi krmeními. Koneckonců se snaží získat nejen jídlo, ale také mámino teplo, prostředek k uklidnění a usnutí. Matky by se však měly snažit udržovat adoptovanou rutinu..

4 měsíční dětské menu

V tomto věku nedochází k zásadním změnám ve stravě dítěte. Dostává doplňková jídla, obvykle v poledne. Všechna ostatní krmení jsou prakticky nezměněna. Dítě jí také směs nebo mateřské mléko.

Když část doplňkových potravin dosáhne věkové normy, bude možné mírně zvětšit vzdálenost mezi obědem a dalším jídlem.

Vzhledem k tomu, že dospělé jídlo může nasycení dítěte více než mléko nebo mléko.

Jak vařit doplňková jídla doma

Obchody mají velký výběr dětské výživy. Ale mnoho rodičů raději vaří jídlo pro děti samy..

V tomto případě je lepší používat zeleninu a ovoce pěstované ve vlastní zahradě. Pokud ne, měli byste si velmi pečlivě vybírat výrobky pro dítě v obchodě. Obzvláště v zimě, kdy se k nim často přidávají chemikálie.

Zmrazenou zeleninu lze pěstovat také pomocí přísad, které jsou pro dítě škodlivé..

Při přípravě dítěte by se neměla používat sůl a cukr. Ještě není s těmito doplňky obeznámen a rád by jedl bez nich..

Jídlo by nemělo být kořeněné, mastné, smažené, pečené. Nejprve nemusíte přidávat slunečnice ani máslo. To je přijatelné, když je dítě s první návnadou pohodlné..

Domácí pyré se připravuje podle jednoho principu: zelenina nebo ovoce se vaří. Poté rozdrťte a přidejte vodu, směs nebo mateřské mléko. Pro broušení je vhodný mixér nebo běžný strouhač.

Jídlo se vždy připravuje těsně před krmením. Zachová tak více živin a lépe se vstřebává gastrointestinálním traktem dítěte.

Když plánujete seznámení dítěte s první návnadou, musíte nejprve pochopit, zda ho potřebuje po 4 měsících. Pokud dítě podle všeho ještě není připraveno, je lepší počkat trochu déle.

V případě, že se dítě líbilo, ale vyvolalo alergii, musí být opuštěno.

Za pár dní můžete nabídnout svému dítěti nový produkt a vrátit se k prvnímu za měsíc. Rodiče by neměli spěchat, aby představili co nejvíce produktů.

Hlavním ukazatelem je zdraví dítěte. Pokud rychlé tempo nepříznivě neovlivní dítě, je lepší ho zpomalit.

Jak představit první návnadu za 4 měsíce?

Dítě rostlo, zesílilo, více se zajímalo o vnější svět. První doplňková jídla je již možné uvést za 4 měsíce. To, co děti potřebují, jak správně začít, s jakými výrobky, v jakém množství, budeme v článku brát v úvahu.

Co může být nebezpečné včasné krmení?

Zavádění doplňkových potravin je povoleno od 4 měsíců. Až do tohoto věku není tělo strouhanky připraveno trávit jiné jídlo než složení mateřského mléka. Od asi 4 měsíců začíná produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku a stimulují se enzymy pro rozklad příchozí potravy. Propustnost střevních sliznic pro velké částice je snížena, možnost alergických projevů také. Kolem tohoto věku odezní reflex jazyka novorozence, aby vytlačil silné a pevné jídlo.

Pozornost! Děti s kojením začínají brzy po 4 měsících. Zavádění nových potravin je přípustné pouze podle údajů pediatra.

Všichni rodiče by měli vědět a pochopit, že všechny děti mají individuální vývojové charakteristiky. Ne každé dítě má po dobu 4 měsíců organismus připravený na změnu stravy. Předčasné přijetí nového jídla může způsobit bolest, nadýmání, průjem, zácpu, tvorbu plynu ve střevech. Může být pozorována nespavost, nálada, ztráta chuti k jídlu a váha..

Když se tyto reakce objeví, je vhodné odložit inovaci na krátkou dobu. Důvodem však nemusí být to, že tělo dítěte není připraveno na další potraviny, ale souvisí s netolerancí nové složky výživy. Proto je vhodné konzultovat pediatra.

Ignorování příznaků předčasných inovací může v budoucnu vést k gastrointestinálním poruchám. Může také existovat tendence k alergiím, snížení imunity, náchylnost k infekčním onemocněním. Vzhledem k nepříjemným prvním zkušenostem může dítě později odmítnout jíst.

Proč může být nutné předčasné krmení?

Indikace pro zavedení prvních doplňkových potravin od 4 měsíců jsou:

 • umělé krmení;
 • předčasnost;
 • podváha;
 • nedostatek vitamínů, křivice;
 • odmítnutí směsi nebo HS;
 • dítě není plné.

Předčasné krmení by mělo být zahájeno pouze na doporučení pozorujícího pediatra. Dnes jsou směsi plně přizpůsobeny krmení dětí, nové produkty mohou být zpožděny až do věku 5 měsíců. Kojení dětí ve věku čtyř měsíců na HB je považováno za předčasné a je zavedeno pouze podle pokynů specialisty.

Jak pochopit, že dítě je připraveno na zavedení doplňkových potravin?

Připravenost na další výživu dítěte od 4 měsíců lze posuzovat podle vnějších příznaků. Nejsou rozhodující, ale naznačují zrání nervového trávicího systému těla dítěte.

Dítě se zájmem sleduje požití dospělých, táhne všechno, co mu přišlo do úst. Žádoucí je schopnost sedět a držet hlavu s jistotou. To je důležité, aby se mohl odvrátit a projevit neochotu jíst. Nemůžete vynutit krmení.

Je důležité, aby reflex vytlačování jídla jazykem nezasahoval a objevila se schopnost vytáhnout spodní houbu. V opačném případě dítě nebude moci spolknout nic, bude se dusit, zvracení může začít. Hmotnost by se měla zvýšit od okamžiku narození ve 2, pro předčasně narozené děti - 2,5krát. Dalším znakem je nárůst počtu krmení. Může naznačovat podvýživu, nedostatek směsi nebo mléko. Mezi nepřímé příznaky patří ozubení prvního zubu, normální stolice v reakci na inovaci, schopnost žvýkat jídlo.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin do čtyř měsíců

Základní principy zahájení krmení pro dítě ve 4 měsících:

 • Představte nový produkt 1krát za 1-2 týdny.
 • Začátek krmení je jednodílný zeleninový pyré nebo kaše. Vícesložkové směsi v tomto věku jsou zakázány.
 • Nejdříve tuhé jídlo, pak HB nebo upravená směs.
 • Jídlo musí být tekuté, homogenní, homogenizované.
 • Lžíce krmení.
 • Postupné zvyšování podílu nového produktu.
 • Zrušení doplňkových potravin v případě příznaků alergií nebo poruch zažívacího traktu.
 • Změna stravy je při přípravě na očkování zakázána, několik dní poté, pokud je dítě nemocné.
 • Po měsíci vyměňte 1-2 jídla novým jídlem.
 • Vedení potravinářského deníku. To je zvláště důležité pro děti náchylné k alergickým projevům..

Protože je příliš brzy na zavedení doplňkových potravin pro HB po 4 měsících, musí existovat dobré důvody a jmenování pediatrem. Mezi hlavní indikace patří nízká hmotnost, chudokrevnost, nedostatek vitamínů. Mateřské mléko obsahuje protilátky a enzymy pro normální fungování imunitního a trávicího systému. HB by měl jako jediný zdroj potravy trvat až 6 měsíců. Doplnění pevnými potravinami může negativně ovlivnit laktaci..

Důležité! Zavádění doplňkových potravin pro děti na HB by mělo být doprovázeno zvykem pít čistou vodu. Děti se často nedojímají, protože mateřské mléko poskytuje tělu potřebný objem tekutin. Se zavedením pevného jídla musíte dát vodu. Jinak může dojít k zácpě..

Zavádění krmení pro kojence při umělém krmení

Krmení směsí je jedním z důvodů zavedení včasného krmení. Bez ohledu na to, jak je směs přizpůsobena, nelze ji srovnávat s mateřským mlékem. IW je proto indikací pro rozšíření stravy..

K zavedení doplňkových potravin ve 4 měsících potřebuje umělý člověk pouze tehdy, pokud existují vnější známky připravenosti dítěte. Schopnost sedět, volně otočit hlavu, je důležitá. Nejprve se musíte poradit s pediatrem.

Dodržování pravidel a schémat pro zavedení nového produktu bude chránit před negativními důsledky pro drobky. Usnadněte a zábavte proces..

Kde začít s časným krmením?

Úvod do jídla 4měsíční kojenecké krmení začíná bramborovou kaší nebo obilovinami. Důležitou podmínkou je jedna složka. Směs několika zeleniny a obilovin ze sady obilovin by měla být podávána až po zavedení všech těchto složek do jídla po jedné. To je nezbytné, aby bylo možné s jistotou vědět, co způsobilo negativní reakci těla.

Zelenina by měla být zahrnuta do stravy, pokud je dítě náchylné k zácpě. Vlákna obsažená v nich zvýší střevní motilitu, pomůže s dysbiózou. Výběr ve prospěch obilovin by měl být proveden s opačným problémem - volné stoličky i podváhu. Kaše se ztuhne, pomáhá normalizovat stolici. Do zeleniny přidejte trochu rostlinného oleje, smetanu na kaši.

Důležité! Zahájení nové stravy s ovocnými pyré a džusy je nežádoucí. Po ovoce je nepravděpodobné, že dítě bude chtít jíst čerstvou zeleninu a cereálie bez cukru.

Co může být dáno dítěti od 4 měsíců?

Začněte s krmením čtyřměsíčního dítěte zeleninou bílé a zelené barvy (cuketa, brokolice, květák). Můžete dát brambory, ale ne první a při nepřítomnosti zažívacích potíží u dítěte, protože obsahuje škrob. Dýně, mrkev, rajčata by měla být podávána opatrně. Pestrobarevná zelenina může způsobit alergie.

Můžete použít hotové konzervované jednosložkové pyré se značkou, která vám umožní používat je od 4 měsíců. Je důležité zkontrolovat sklenici, zkontrolovat, zda víčko, datum exspirace, rovnoměrnost složení jsou oteklé. Před podáním dítěte musíte obsah určitě vyzkoušet. Obzvláště odůvodněné je použití rostlinného pyré pro průmyslovou výrobu v zimě a brzy na jaře, když se přírodní zelenina po dlouhém skladování dováží nebo neobsahuje potřebné živiny..

V létě a na podzim je vhodné vařit nezávisle na sezónní místní zelenině. Nezabere to moc času, ale dítě dostane čerstvé, chutné a zdravé jídlo. Zelenina může být zmrazena na zimu, ale dlouhodobé skladování je nežádoucí.

Seznámení s obilovinami začíná bez lepku: rýže, pohanka, kukuřičné krupice. Lepek je protein rostlinného původu, často způsobuje alergie. Se sklonem k průjmu a volným stolicím představte ovesnou kaši s anémií - pohanka.

Kaše může být vařena z mletého mletí v mlýnku na kávu, což výrazně zkrátí dobu vaření, učiní z kaše potřebnou konzistenci bez tvrdých kousků. Nebo mletí vařených obilovin mixérem.

Můžete si koupit hotové cereálie. Vaření není nutné, stačí jej zředit horkou vodou. Je nutné se podívat na data exspirace, složení kaše. Požadované označení je hypoalergenní. Měli byste si vybrat podle věku, bez mléka ve směsi.

Na poznámku! Zelenina by měla mít rostlinný olej. Ne více než 5 kapek na 100 g produktu. Máslo se přidává do obilovin. Do potravin se zavádí později než zelenina.

Množství jídla

Množství prvního krmení ve dne:

 • jedenáct /2 tsp;
 • 2 - 1 lžička;
 • 3 - 2 lžičky;
 • 4 - 3 lžičky;
 • do dne 7 by měla být dávka rovna 100 g.

Množství doplňkových potravin po 4 měsících s kojením je stejné jako u umělých. Jediný rozdíl je v tom, že u HS to může být pedagogické, to znamená, že vzhledem k tomu, co dítě chce (z povolených produktů), není nutné s ním jídlo kompletně nahrazovat. Pokud má matka dostatek mléka, dobré přírůstky na váze u dítěte, můžete nechat hlavní mateřské mléko na jídlo až 1 rok. To neznamená, že by nemělo být krmeno. Pokud však dítě odmítá jíst, není třeba vynucovat.

Jak představit nový produkt?

Na začátku doplňkového krmení za 4 měsíce je produkt poprvé uveden v množství ¼-½ dětské lžičky pro děti. Čas je ráno, nejlépe snídaně. Pokud během týdne s denním užíváním přípravku a zvýšením podílu zažívacích potíží a alergických projevů u dítěte nebylo pozorováno, příští týden by měl být uveden následující.

Od druhého týdne přidejte druhý produkt stejným způsobem. Může to být ze stejné skupiny produktů nebo z jiné skupiny. To znamená, že pokud byl zaveden cuketa, můžete do 2 týdnů přidat brokolici podle stejného schématu. Současně je část cukety zpočátku 70 až 100 ga zmenšuje se o objem, kterým se zavádí brokolice. V den 7 bude celá porce tvořena brokolicí.

Pokud je zavedena kaše, pak cuketa může být ponechána ve stejném objemu na oběd a může být zavedena podle schématu k snídani. Výsledkem bude, že do konce 2 týdnů budou 2 krmiva nahrazena doplňkovými potravinami. V ranní kaši, zelenina na oběd. V tomto případě byste neměli okamžitě vyzkoušet novou cereálii a novou zeleninu. Musíte diverzifikovat pouze 1 jídlo. Takový program není vhodný pro všechny děti, protože snídaně a oběd se vyměňují okamžitě.

Pozornost! Ujistěte se, že máte diář s jídlem. Je důležité zaznamenat zavedený produkt, čas jídla, konzumovaný objem. Je také nutné zaznamenat jakékoli změny v pohody a chování dítěte.

Výživa od 4 měsíců - tabulka

Tabulka doplňkových potravin pro děti od 4 měsíců

MěsícČas jídla, h
6,0010,0014:0018:0010 večer.
4HS nebo upravená směsHS nebo směsZeleninový pyré 80 - 100 g, GW nebo směsHS nebo směsHS nebo směs
5HS nebo upravená směsŠálek 140 g, ovocné pyré 60 gZeleninový pyré 100 - 120 g, GW nebo směsTvaroh 30 g, šťáva 50 ml, GW nebo směsHS nebo směs
6HS nebo upravená směsŠálek 150 g, šťáva 30 ml, žloutek 1 /4 částZeleninové pyré 120 - 150 g, masové pyré 40 g, šťáva 30 mlTvaroh 30 g, ovocné pyré 30 g, GW nebo směsHS nebo směs

Schéma doplňování potravin od 4 měsíců při GW ve dne:

 • jedenáct /2 tsp brokolice, gv
 • 2 - 1 lžička brokolice, gv
 • 3 - 2 lžičky brokolice, gv
 • 4 - 3 lžičky brokolice, gv
 • 5 - 4 lžičky brokolice, gv
 • 6 - 60 - 80 g brokolice, GW
 • 7 - 70 - 100 g brokolice, GV
 • 8 - 1 /2 tsp cuketa, zbytek je až 70 - 100 g brokolice pyré, GV
 • 9 - 1 lžička cuketa, zbytek je až 70 - 100 g brokolice pyré, horké brambory atd..

Jídlo a recepty pro první krmení

Můžete si koupit šťouchanou zeleninu ve sklenicích nebo instantních cereáliích s věkovou značkou 4 měsíce. Při prvním vaření sami nelze použít sůl a cukr. Pokud nové jídlo nezpůsobí zažívací potíže, můžete začít přidávat sůl. Ale pro dospělé by se jídlo nemělo zdát slané.

Nabídka pro čtyřměsíční dítě může zahrnovat cuketu, brokolici nebo květák, ovesnou kaši s pohankou, rýži nebo kukuřičnou krupici. Přijatelné je zavádění ovocné šťávy a šťouchané brambory. Je vhodné je představit poté, co si dítě zvykne na zeleninu.

Vaření zeleniny

Chcete-li připravit bramborovou kaši, musíte si vybrat zralou nepoškozenou zeleninu. Neměly by být žádné známky poškození. Je důležité, aby byly místní, sezónní. Důkladně opláchněte produkt tekoucí vodou. V případě potřeby oloupejte. Vložte do vroucí vody a vařte, dokud nabídka..

Uvařenou zeleninu trochu ochlaďte, rozemelte ji mixérem na homogenní hmotu. Hrudky jsou nepřijatelné, existuje velké riziko, že se dítě bude dusit. Na 100 g produktu můžete přidat 2-5 kapek vysoce kvalitního přírodního rostlinného oleje. Začněte přidávat 1 kapku oleje. Je nežádoucí sůl.

Vaření obilovin

Chcete-li vařit ovesnou kaši, vytřiďte obiloviny, důkladně opláchněte, vařte ve vodě, drtte v mixéru. Aby se urychlilo vaření, mohou být mleté ​​předmleté ​​v mlýnku na kávu. Promyté cereálie by měly být sušeny v pánvi bez oleje.

Mléko za 4 měsíce nelze přidat. Po povolení pediatra můžete do kaše přidat máslo. Také v hotovém, mírně chlazeném pokrmu můžete vyjádřit trochu mateřského mléka (s HS). Takže dítě bude jíst kaši s radostí.

Jak zahájit první kojení během kojení, schéma od 4 měsíců

Ve vzácných případech začíná zavádění doplňkových potravin ve věku 4 měsíců u kojeného dítěte. To v první řadě negativně ovlivňuje laktační proces. Mateřské mléko obsahuje protilátky a enzymy, které zajišťují normální fungování imunitního a trávicího systému dítěte. Proto ji musíte kojit co nejdéle. Hlavní indikací pro zavedení doplňkových potravin v tomto věku je zdravotní stav dítěte (anémie, nízká hmotnost). Je důležité, aby maminka věděla, které výrobky mohou být dány a které by měly být odloženy na pozdější datum. Pokud správně organizujete stravu, můžete se vyhnout mnoha problémům.

Vlastnosti zavedení nových produktů

Pokud vyvstala otázka pro mámu, kde začít s doplňkovými potravinami, měli byste nejprve kontaktovat specialistu. WHO doporučuje kojení kojenců s ovocnými šťávami a bramborovou kaší. Tělo je vstřebává rychleji a pomůže vyrovnat nedostatek komplexu vitamínů a minerálů. Proteinové produkty Dokorm jsou těžko vnímatelné mikroflóru střev dítěte.

Výrobky, které můžete krmit své dítě po 4 měsících.

Bezpečné pro tělo dítěte je považováno za doplňkové zeleninové pyré. Zavedení zeleniny do stravy zajistí normální fungování střeva díky vysokému obsahu vlákniny.

Může být vyrobena z květáku, brokolice, cukety, mrkve nebo dýně. Ve vzácných případech způsobují alergie. Před přípravou jídla se zelenina důkladně omyje, doplní vroucí vodou, oloupe semena a oloupe. Zeleninu musíte vařit ve vodě, dokud nebude měkká. Poté je musíte pomocí mixéru uvést do stavu pyré. Můžete přidat vývar, ve kterém se vaří zelenina, mateřské mléko nebo směs.

Kaše je dítětem přijímána rychleji, je sladší a výživnější. Je nutné zavádět obiloviny opatrně, počínaje bezlepkovou.

Cereálie se důkladně omyje, vysuší a rozemele v mlýnku na kávu. A teprve poté se vaří na vodě. Do hotového jídla můžete přidat kapku másla.

Tabulka zavedení doplňkových potravin pro čtyřměsíční dítě je následující.

Věk, měsíc.456789-12
Nové produkty a jídla
Přírodní šťávy z ovoce, ml455565758590
Ovocné pyré, ml455565758590
Curd, g2535454555
Žloutek.1/41/21/21/2
Šťouchaná zelenina, g160160170180200
Kashi, g90160160170200
Maso, gtřicet5565
Ryby, gtřicet60
Kefir, ml180200400
G. Soubory cookie, sušenky, g51010patnáct
Rostlinný olej, g233456
Máslo, g34456
 • Po 4 měsících může první doplněk zahrnovat šťávu ze zelených jablek. Na jeho asimilaci je přiděleno přibližně 7 dní..
 • Jakmile dítě zvládne šťávu, můžete do stravy uvést jablečné pyré. Seznámení s novým pokrmem začíná několika gramy. Postupně se porce zvyšuje..
 • Po několika týdnech můžete začít zavádět další ovoce: banány, hrušky. První jídla by měla být jednosložková, což usnadní postup sledování reakce těla na produkt. Ovoce bude možné kombinovat poté, co se dítě naučí..
 • Nemůžete dát dítěti 4 měsíce doplňky ve formě mořských plodů, včetně ryb, stejně jako červené zeleniny a ovoce (zejména rajčata, maliny, citrusové plody). Nedávejte plnotučné mléko, vejce, cereálie.
 • Na konci 4. měsíce můžete začít dávat zeleninová jídla. Vhodný cuketa, květák, brokolice. Asimilace těchto produktů trvá 2 týdny. Poté můžete zadat zeleninu, která má jasnější barvu, například mrkev a dýně.
 • Po šesti měsících můžete začít vařit obiloviny bez lepku. Nejvhodnější jsou ovesné vločky, pohanka, kukuřice, rýže.
 • Poté, co se dítě seznámí s některými druhy obilovin, můžete představit libové maso. Vepřové maso, krůtí maso, kuře. Nedávejte vepřové a hovězí maso.
 • Bližší než 8 měsíců můžete zavést doplňky z rybích pokrmů. Ideální možností jsou mořské nebo říční ryby s bílým masem.

Pokud matka prostě nemá dostatek mléka, můžete přejít na smíšené krmení, krmení dítěte upravenou směsí a blíže k 5 měsícům začít s krmením.

Včasné zavedení doplňkových potravin (dříve než 4 měsíce) vede ke skutečnosti, že mateřské mléko bude produkováno méně. Výživa nebude dostatečně obohacena o látky, které jsou v mateřském mléce. Střeva navíc nejsou připravena na příjem nových potravin, zvyšuje se riziko vzniku alergií a onemocnění trávicího traktu.

Přibližné schéma vstupu do menu zeleninové misky kojenému dítěti pomocí příkladu cukety.

 • 1. den - ½ lžičky;
 • 2. den - 1 čajová lžička (5 g);
 • 3. den - 10 g;
 • 4. den - 25 g;
 • 5. den - 50 g;
 • 6. den - 90 - 100 g;
 • 7. den - 120 g (maximálně 150 g).

Zavedení nové zeleniny, například květáku, se bude shodovat s 8. dnem. Režim krmení v tomto případě bude vypadat takto.

 • 8. den - 1 lžička šťouchané květáku a 110 g šťouchané brambory ze cukety;
 • 9. den - 2 lžičky zelí a 110 g cukety;
 • 10. den - 20 g květáku a 100 g cukety;
 • 11. den - 40 g zelí a 80 g cukety atd..

Množství cukety tak klesá do 14. dne a objem květáku by měl být roven 120 g.

Na pozadí nemůžete kojit. Na nové potraviny je třeba pohlížet jako na doplněk k hlavnímu zdroji výživy.

Pravidla pro zavedení produktu

Před zahájením prvního krmení po 4 měsících je třeba se ujistit, že je nutné, stejně jako připravenost samotného dítěte na nové jídlo. Předpokládá se, že doplňkové potraviny mohou být zavedeny v následujících případech:

 • dítě má 4 měsíce;
 • váha od narození se zdvojnásobila;
 • při podávání jídla do úst dítě nevystrčí;
 • dítě sebevědomě drží záda, může sedět s podporou;
 • zůstává hladový při krmení doporučené části směsi nebo mateřského mléka;
 • drží předměty v ruce;
 • dítě má zájem na tom, co leží na talíři u dospělých.

Existuje několik doporučení, které musíte dodržovat, když je dítěti nabídnut první příplatek..

 1. V době krmení by se dítě mělo cítit dobře. Pokud je dítě nemocné nebo očkované, nemůžete zadat doplňkové potraviny.
 2. Pokud dítě reaguje na krmení ve formě vyrážky, průjmu, zvracení, mělo by být krmení dočasně zastaveno.
 3. Do mléka nemůžete vstoupit až rok. Může být nahrazena mléčnými výrobky. Blíže k roku můžete vařit kaši v pasterizovaném mléce napůl vodou.
 4. Jídlo by mělo být vařeno bez koření, soli nebo cukru. Jeho konzistence by měla být blízká mateřskému mléku..
 5. Musíte dát doplňkové jídlo z lžíce. Takto se reflex při polykání vytváří rychleji a lépe..
 6. Před nanesením na prsa se krmte novým produktem..

Čtyřměsíční dítě je obtížnější si zvyknout na nová jídla, porovnává jakékoli doplňkové krmení s mateřským mlékem.

Proto může zavedení ovocné šťávy vypadat asi takto: poprvé stačí jedna kapka šťávy, druhý den - 2-3 kapky.

Chuť se s dítětem postupně seznamuje a je méně pravděpodobné, že jídlo vytlačí. Pokud dítě na to není zvyklé, pak za pár dní můžete dát 2-3 kapky a pak - celou lžičku.

Později, blíže k 6 měsícům, může být nový produkt „skrytý“ v již milované misce. Například kuřecí žloutek se jemně naseká a smíchá s mateřským mlékem nebo směsí. Množství žloutku se postupně stává více než mlékem.

Tabulka přibližné nabídky dítěte po 4 měsících.

Mateřské mléko -180-200 ml

Maminko mléko - 180-200 ml

Denní čas, hodina61014osmnáct22
Věk, měsíc.
4Mateřské mléko -160 ml, šťáva - 20 mlZeleninové pyré - 120 g, mateřské mléko - 60 ml, šťáva - 20 mlMateřské mléko - 160 ml, známé ovocné pyré - 40 g
5Kaše - 140 g, ovocné pyré - 60 gZeleninové pyré - 140 g, mateřské mléko - 60 mlMléčné mléko - 120 ml, tvaroh - 30 g, šťáva 50 ml
6Kaše - 150 g, šťáva - 30 ml, žloutek - ¼ ks.Zelenina (130 g) a maso (40 g) bramborová kaše, ovocná šťáva - 30 mlMléčné mléko - 140 ml, tvaroh - 30 g, ovocné pyré - 30 g

Tabulka jasně ukazuje, že výživa se provádí 5krát denně. V tuto chvíli se téměř všechny děti probudí v noci, aby se krmily, zejména kojená.

Zavedení doplňkových potravin po 4 měsících kojení je velmi často doprovázeno nežádoucími reakcemi:

 • gastrointestinální trakt je narušen;
 • častá, bohatá regurgitace;
 • kolika, nadýmání a zvýšená tvorba plynu v břiše;
 • poruchy stolice (průjem nebo zácpa);
 • problémy s imunitou vedou k častým nachlazením;
 • vyvíjí se tendence k alergickým reakcím;
 • nesprávné krmení může vést ke skutečnosti, že dítě může snadno dusit;
 • doplňková jídla mohou oslabit chuť k jídlu dítěte.

Proto dříve, než své dítě nakrmíte novým výrobkem, musíte se poradit s lékařem. Pokud je potřeba poskytnout další výživu, pomůže to zjistit, kde začít a jak to udělat správně..

Musíte zavést produkt pomalu a pečlivě sledovat stav a chování dítěte.

Další krmení čtyřměsíčního dítěte by mělo být prováděno s maximální opatrností. Pokud matka správně naplánuje stravu, zahrnuje povolená jídla a množství jídla v ní, lze zabránit mnoha nežádoucím reakcím z těla dítěte.

Doplňkové potraviny je možné zavádět ve 4 měsících, ale pouze za přísného dodržování pravidel. Máma musí vědět, kde začít a kolik jí dát nové dětské výživy..

Jak vytvořit menu pro dítě na umělém krmení po 4 měsících: tipy a stůl na týden

Ve věku 4 měsíců se dítě stává aktivnějším, zvyšuje se bdělost, malé dítě se chce učit stále více nových a zajímavějších.

Naopak, doba spánku je zkrácena. Díky těmto změnám je dětská strava upravena. Dále budeme hovořit o pravidlech krmení: o vlastnostech režimu, jaké nádobí je třeba. Co už můžeme dát v tomto věku. A také přibližné menu pro dítě za hodinu.

Pravidla krmení

Dospělé dítě ve věku 4 měsíců stále potřebuje správnou výživu, bude vhodné pokračovat v krmení dítěte upravenou kojeneckou výživou. Toto je nejlepší, vyvážená a vysoce kvalitní náhrada mateřského mléka, vyvinutá v souladu se všemi pravidly, kde se berou v úvahu všechny nejmenší nuance a složení je co nejblíže mateřskému mléku.

Režim

U dětí ve věku 4 měsíců, které dostávají jídlo ve formě umělého krmení, je nutné striktně dodržovat režim, protože upravená kojenecká výživa je na rozdíl od mateřského mléka mnohem pomaleji absorbována tělem dítěte, takže arašídy zůstávají plné mnohem déle.

Také od 4. měsíce, dětem na umělém krmení, mnoho dětských lékařů doporučuje začít s krmením.

Jak nakrmit?

Ve věku 4 měsíců dítě ještě nemůže sedět samo o sobě, takže noví rodiče by se měli ujistit, že je dítě spokojené s jídlem. Krmení dítěte je jen lžíce. Současně by měl být v klidovém stavu, aby nedošlo k poškození křehké páteře. Moderní vysoké židle jsou vybaveny takovou funkcí, bude pro dítě výhodné jíst a jeho matka se živí.

Mladé matky by se rozhodně měly zásobit dalším vybavením, to znamená, že musíte koupit speciální nádobí pro dítě:

 1. lžíce se silikonovou lopatkou - dítě nebude schopno poškodit ústní dutinu;
 2. podbradník, aby neznečistil dětské oblečení;
 3. talíř na přísavce - rozhodně to nebude sraženo na podlahu;
 4. šálek, který malý fidget nemůže zlomit,

Je to od 4 měsíců, kdy se dítě aktivně začíná učit svět kolem sebe. Navíc to bude vynikající cvičení pro vlastní stravování.

Novorozené dítě ještě nemá zuby, zcela ani zčásti, a dítě není schopno žvýkat pevné jídlo, a proto by konzistence měla být potravina určená pro dítě tekutá nebo šťouchaná.

Kolik má čtyřměsíční dítě jíst?

Ve věku 4 měsíců není denní norma spotřebovaného jídla vyšší než 1 000 ml. denně. Počet krmení je 5-6krát. V žádném případě ji nepřekročíte, může to mít nepříjemné následky.

Dietní funkce

Strava novorozence při umělém krmení ve čtyřech měsících se výrazně zvyšuje, pokud začnou aktivně zavádět doplňkové potraviny..

Co lze v tomto věku podat?

Hlavním a hlavním produktem, stejně jako dříve, zůstává upravená kojenecká výživa. V nabídce čtyřměsíčního dítěte se také objevují nové produkty. Několik druhů obilovin (obiloviny bez lepku a mléka), zeleninové, ovocné pyré a džusy.

Jaké produkty mohou vstoupit?

Přestože kojenecká výživa určená k výživě dítěte je obohacena o mnoho užitečných prvků, stále ještě nestačí pro rostoucí tělo. Zde vám pomohou výrobky plné vitamínů a minerálů. Zavést do stravy dítě, které je na umělém krmení, na doporučení pediatra, v 5. měsíci života je povoleno:

3 obiloviny:

Několik zeleniny:

 • Squash.
 • Květák.
 • Brokolice.

Ovoce:

A samozřejmě džusy a kompoty:

 • jablečný džus.
 • Hruška.
 • Mrkev.
 • Kompost ze sušeného ovoce.

Menu ve formě tabulky pro každý den v týdnu po hodině

Pokud již bylo dítě představeno všemi výše uvedenými produkty, můžete se držet následujícího menu (čas se může lišit o 1-2 hodiny, podle individuální denní rutiny):

pondělíúterý
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kaše bez pohanky - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Hrušky ovocné pyré - 40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.Přizpůsobená směs 2000 ml
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
středaČtvrtek
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Švestka" - 130g

 • Hrušková šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Švestka" -40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Mléčná kaše bez mléka - 200g.Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
páteksobota
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" - 40g.
 • Hruškový džus - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Hruška" - 130g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs 2000 mlMléčná kaše bez mléka - 200g.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
Neděle
6,00Upravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Broskvový nektar - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
obsah ↑

Tipy pro rodiče

Ve věku 4–5 měsíců dochází u některých dětí ke snížení chuti k jídlu. Pokud je dítě stále aktivní a nedochází k projevům jakýchkoli chorob (průjem, zácpa, horečka atd.), Může to v blízké budoucnosti předpovědět výskyt zubů. Může to být také signál pro rodiče, že je na čase, aby dítě diverzifikovalo svou obvyklou stravu. Konkrétně představit nové produkty v nabídce drobky.

Nezapomeňte sledovat chování a pohodu arašídů a konzultovat pediatra. Lékař vám sdělí, který produkt musíte začít krmit..

Také v žádném spěchu nahradit zeleninu nebo ovoce s sebou. Například, pokud dítě již používá jablečnou omáčku a matka se rozhodla zavést hrušku, pak místo obvyklých 7 polévkových lžic jablka se dítěti nabídne 1 hruška a 6 jablek. Následující den, pokud nedochází k nepříjemným následkům ve formě alergií nebo poruch stolice, se norma stává 2: 5. A podle toho třetí den 3: 4 a tak dále, dokud není ovoce úplně vyměněno..

Závěrem lze říci, že s pomocí umělého krmení dítě dostane spoustu užitečných mikro- a makro-prvků. Vitaminové komplexy obsažené v zelenině a ovoci budou mít také vynikající účinek na rostoucí tělo dítěte. Díky svému složení se cereálie stanou dalším zdrojem energie.

Články O Neplodnosti