Hlavní Zdraví

Co může být dítě za 5 měsíců

Dítě 5 měsíců je již člověk. V tomto věku dítě začíná chápat, že není pokračováním své matky, ale samostatnou osobou. Každý den získává dovednosti, učí se komunikovat s okolním světem. 5 měsíců je věk, kdy se mnoho dětí seznamuje s novým jídlem. Otázka zavedení doplňkových potravin pro pětiměsíční dítě způsobuje mnoho kontroverzí a neshod. KDO nedoporučuje krmit dítě do šesti měsíců a zalévat dítě vodou, ale vždy existují výjimky.

Živí se pětiměsíční dítě

Téměř všechny matky chtějí rychle začít krmit dětskou výživu. Některé ženy kupují sklenice šťouchané zeleniny a ovoce, vybírají cereálie a džusy. Ostatní matky zásobují čerstvou zeleninu a učí recepty na doplňková jídla pro děti. Matka a dítě každý měsíc navštěvují pediatra pro vážení. A někdy po 5 měsících doktor říká, že už můžete dát běžné jídlo. Na oslavu maminka jde domů a krmí dítě první lžičkou. Častěji však není odůvodněné spěchání.

WHO doporučuje krmení dítěte ve věku 6 měsíců. Toto pravidlo se nevztahuje pouze na kojence, ale také na ty, kteří tuto směs jedí. Někdy je pediatrům doporučeno začít s doplňkovými jídly dříve. Lékaři se obvykle řídí normami zvyšování hmotnosti a růstu. Pokud je dítě kojeno a nedrží krok se svými vrstevníky, pediatr doporučuje připojit doplňková jídla.

Očekává se, že děti budou spotřebovávat více kalorií a přibírat na váze. To je však zcela v rozporu s doporučeními Světové zdravotnické organizace a názorem konzultantů kojení. Je správnější, s nedostatečným nárůstem, doporučit zavádění doplňkových potravin ve formě směsi pro pětiměsíční dítě. Ale je ještě lepší pomoci vaší matce správně uspořádat GV, aby se zbavila všech problémů.

Nina Zaichenko, certifikovaná konzultantka pro HS, vysvětluje: „Enzymatický systém není připraven přijímat žádné jiné jídlo kromě mléka nebo jeho náhrady po dobu až 6 měsíců. Pokud stále chodíte k lékaři, který říká, že musíte dát něco podobného (a la dobrá pravidelná kaše) od 4 do 5 měsíců, pak musíte pochopit, že tento lékař není úplně kompetentní. Zavedení doplňkových potravin je úvodem do nových potravin. To ještě není krmení. Nemá žádnou energetickou hodnotu a význam. Je to jen proto, aby dítě vědělo, že kromě mateřského mléka existuje nějaké jiné jídlo. “.

Vlastnosti HB v tomto věku

Hlavní potravou pro pětiměsíční dítě je mateřské mléko nebo kojenecká výživa. Dítě již není aplikováno na prsu každé 1-2 hodiny, protože to bylo ihned po narození. Je již dostatečně silný, aby vysal celou porci a vypil mléko po dobu 3-4 hodin.

Techniku ​​kojení volí matka. Nejlepší možností je krmení na vyžádání. V tomto případě si dítě vybere, kdy bude líbat jeho hruď a za jakým účelem. Dítě může trochu sát, aby ho uklidnilo, a po hodině se může znovu políbit a „sníst“ svou porci. Dítě stále potřebuje noční krmení. Pokud během dne sníst v průměru 6krát, pak v noci může sát 1-2krát.

Pokud se matka živí podle režimu od narození, potom je dítě do 5 měsíců již na tento druh jídla zvyklé. U režimového krmení se však ženy častěji setkávají s problémy, jako je tvorba plynu, nedostatečný nebo nadměrný hmotnost.

Kolik jedí dítě za jeden měsíc po 5 měsících

Existují nutriční tabulky pro kojence, které uvádějí normy objemu mléka pro jedno krmení. Všechny děti jsou však odlišné a situace, kdy je dítě aplikováno na matku, jsou odlišné. Proto se nemůžete spoléhat na tabulky vypnutím mysli.

Pro jedno krmení může pětiměsíční dítě pít z několika doušek mléka k plné porci. V průměru potřebuje k jídlu asi 200 - 250 ml. S jedním krmením však může jíst 50 ml a po krátké době se znovu políbí a vypije dalších 100 ml.

Je nemožné donutit dítě jíst chybějící porci, protože nebude možné přesně spočítat množství konzumovaného mléka. Vážení před a po aplikaci již není považováno za indikativní. Matka pětiměsíčního dítěte nemusí myslet, kolik mililitrů denně bude jíst. Samotné dítě reguluje množství jídla v závislosti na své náladě a pohody.

Jak často se používá

Frekvence připojení k prsům závisí na typu výživy dítěte po 5 měsících:

 • Pokud se matka živí na požádání, pak dítě rozhodne, jak často se aplikuje na prsa. Dítě může sát jednou a nepožádat o něj 4 hodiny, a může viset na hrudi po dlouhou dobu.
 • Když je nastaven režim napájení, maminka upraví frekvenci aplikace. Pětiměsíční dítě jedí v průměru jednou každé 4 hodiny odpoledne. Doba krmení je vždy přibližně stejná. Jeden cucá plnou porci za 10 minut a druhý může jíst 20-30 minut.

Zda se krmit v noci

Máma pětiměsíčního dítěte stále více přemýšlí o odstavení z nočních krmení. Často ženy závidí přátele, které hovoří o celonočním spánku od 3 měsíců. Nedostatek nočních zdrojů však není vždy dobrým ukazatelem. V pozdní noci a brzy ráno se index prolaktinu v těle ženy zvyšuje. Pokud matka chce kojit po dlouhou dobu, pak byste neměli odmítat noční krmení.

Po 5 měsících dítě ještě potřebuje noční jídlo. Obvykle jsou děti aplikovány 1-3krát. Pokud dítě po 5 měsících spí bez probuzení, aby se živilo, je to spíše výjimka než norma.

Musím pít

Svému dítěti můžete dát vodu po 5 měsících pouze s patologickou ztrátou tekutin. Doping je nutný během nemoci, s intoxikací a zvýšením tělesné teploty. Pokud je dítě zdravé a cítí se dobře, nepotřebuje další část tekutiny.

Pediatrové mají odlišný přístup k dopingu. Lékaři sovětské éry často doporučují nejen dávat vodu kojencům, ale také je zalévat šťávou po dobu 4-5 měsíců. Moderní dětští lékaři souhlasí s poradci kojení a věří, že pětiměsíční dítě nepotřebuje vodu.

Židle pětiměsíčního dítěte se příliš neliší od židle tříměsíčního dítěte. Normálně dítě nemusí chodit na záchod několik dní. Pokud dítě vyčerpá plyny a neublíží bříšku, není důvod k obavám. Dítě by nemělo hovno méně než jednou za pět dní. Během dne může dítě z větší části jít na záchod několikrát, což také není odchylka.

Pokud přesto matka pětiměsíčního dítěte zavede doplňková jídla, stolička dítěte se okamžitě změní. Děti, které dostávají pravidelná jídla, by měly chodit na toaletu nejméně jednou za tři dny.

Hmotnost a výška

Kojící matka se vždy stará o výšku a hmotnost svého dítěte. Některé ženy se obávají, že dítě málo vydělává. Jiní se bojí obezity a cukrovky, protože jejich dítě je docela dobře krmeno. Lékař měsíčně sleduje parametry dítěte a řekne rodičům, kolik v jakém věku by dítě mělo vážit.

Světová zdravotnická organizace doporučuje normy pro výšku a hmotnost dětí různého věku. Parametry dítěte by měly být obvykle mezi horní a dolní hranicí:

 • kluci váží od 6100 do 8300 g. s růstem od 611 do 670 mm;
 • dívky váží od 5900 do 8000 gr. s růstem od 608 do 660 mm.

Parametry některých dětí po 5 měsících se neshodují s obecně přijímanými normami. Je to kvůli genetice. Vysokí rodiče mají pravděpodobně vysoké dítě. Velké maminky a tatínky zřídka mají tenké děti.

Odhadovaná denní rutina

Pětiměsíční dětský režim je již blízko jednoletému dětskému režimu. Pokud dříve, než dítě tráví většinu času ve snu, nyní se aktivně učí světu. Doba probuzení se postupně zvyšuje. Denní rutina po 5 měsících sestává z 2-4 denních snů s celkovou dobou trvání až 5 hodin a nočním spánkem 8-10 hodin.

Přibližný režim dne dítěte:

 • 8:00 - probuzení a kojení;
 • 9:00 - ranní WC, úprava vody;
 • 10:00 - první denní spánek během procházky;
 • 12:00 - kojení;
 • 13:00 - hry a domácí úkoly;
 • 15:00 - kojení;
 • 16:00 - druhé odpoledne zdřímnutí;
 • 18:00 - krmení a domácí hry;
 • 19:00 - chůze;
 • 20:00 - ošetření vodou, masáž;
 • 21:00 - krmení a spaní.

Funkce spánku

Spánek pětiměsíčního dítěte je hlubší a klidnější než novorozenec. V tomto věku má většina dětí dětské křeče a jejich spánek nic jiného neznepokojuje. Zuby po 5 měsících zpravidla ještě nebyly řezány, takže toto období lze nazvat nejklidnější a nejpohodlnější.

V noci dítě spí asi 9 hodin. Během této doby se probudí 1-3krát k jídlu. Dítě spí během dne dvakrát až čtyřikrát. Čím kratší jsou denní doby spánku, tím více.

Pětiměsíční dítě je již dostatečně velké, naučí se vyjadřovat své touhy a kontaktovat vnější svět. V tomto věku mají děti oblíbené a nemilované hračky. Děti dobře rozpoznají své blízké a pečlivě se dívají na cizince..

Během měsíce se v dětské stravě objeví nová jídla, dítě se naučí stravovací chování. Kojení pomáhá vytvářet správný přístup k jídlu. Když se krmí na požádání, dítě se učí cítit se plné a hladové, a bezmyšlenkovitě buší od hladu k hrudi. V budoucnu to pomůže cítit se naplno a zastavit se v čase a nejíst všechno do poslední drobky..

Výživa za 5 měsíců

Jak zavést doplňkové potraviny pro dítě ve věku 5 měsíců by mělo být konzultováno s pediatrem. Všechny výrobky kojenecké výživy v internetovém obchodě „Dcery a synové“ splňují požadavky WHO.

Jak zavést doplňková jídla za 5 měsíců

Před zahájením doplňkových potravin od 5 měsíců je důležité sledovat, zda dítě projevuje zájem o potravu pro dospělé, kolik dítě váží, jak přibírá na váze. Ve věku pěti měsíců jsou komponenty nového menu do stravy zavedeny postupně. Podávání se zvyšuje po dobu 7-10 dní.

Podle doporučení pediatrů by první krmení dítěte po 5 měsících mělo začít porcí, což je 1 lžička. Po 1-2 týdnech se denní dávka zvyšuje na 100 až 150 g.

Tipy, jak začít s doplňkovými potravinami za 5 měsíců:

 • podávání doplňkových potravin dětem je nejlepší před druhým a třetím plným krmením směsí nebo mateřským mlékem;
 • pokud odmítnete jídlo, musíte misku vyměnit a zkusit to znovu po 2-3 dnech;
 • Doplňkové potraviny můžete začít, pouze pokud je dítě zdravé a nebylo očkováno za poslední 2 týdny;
 • po úspěšném prvním dni krmení by měl každý následující den porci zdvojnásobit;
 • pokud se objeví příznaky alergie, je nutné vyloučit z nabídky produkt, který způsobil reakci, a poradit se s pediatrem;
 • seznámení s dalším pokrmem může začít po dvou týdnech úspěšného krmení.

Důležité!

Pět měsíců je přijatelný věk pro zahájení krmení. Trávicí enzymy jsou již aktivně vylučovány a jsou připraveny zpracovat těžší potraviny než mléčná výživa nebo mateřské mléko. První doplňková jídla po 5 měsících začínají velmi pečlivě a používají jídla z jednoho produktu a minimální porce.

Co lze dodat do 5 měsíců jako doplňkové jídlo

Nejlepší možností pro krmení budou zeleninové nebo ovocné pyré a cereálie. Jako doplňkové jídlo po 5 měsících lze dítěti nabídnout pouze jednosložkové pokrmy. To je diktováno potřebou stanovení možného alergenového produktu. Pokud jídlo způsobí alergickou reakci, mělo by být ze stravy odstraněno..

Jaké návnady od 5 měsíců jsou zvláště užitečné pro dítě? Jedná se o pyré z cukety, květáku, brokolice, dýně a pečených zelených jablek. Tato zelenina a ovoce nezpůsobují alergie a jsou tělem snadno vstřebatelné. Pro zvýšení tělesné hmotnosti je vhodná mléčná kaše z pohanky, kukuřice nebo rýže. Tyto obiloviny na rozdíl od ovsa, pšenice a ječmene neobsahují lepek ochuzující sliznici.

Tabulka 1. Seznam potravin pro krmení dětí do 5 měsíců s rozvrhem denního příjmu
Laktační produktMnožství jídla
Cuketa, dýně, zelné pyré140 až 150 g
Zelené jablko ovocné pyré50-60 g
Tvaroh30-40 g
Mléčná kaše s pohankou, rýží, kukuřicí100 - 150 g
Máslo1-3 g

Při sestavování nabídky krmení po 5 měsících musíte vědět, že dítě v tomto věku konzumuje 5-6krát denně. Před druhým, třetím nebo čtvrtým hlavním jídlem je vhodné nabídku rozšířit o doplňková jídla.

Spolu se směsí může dítě po 5 měsících jíst:

 • zelí, tykev nebo dýňové pyré;
 • pečené jablko pyré;
 • tvaroh;
 • kukuřice, pohanka nebo rýžové mléko.

Do kaše nebo zeleninového pyré se doporučuje přidat 1-3 g másla.

Tabulka 2. Denní nabídka pětiměsíčního dítěte s uvedením objemu primárního a sekundárního jídla
Počet krmení denněVýživaDávkování
První krmeníMléčná výživa nebo mateřské mléko200 ml
Druhé krmeníMléčná kaše150 g
Jablečná omáčka50 g
Třetí krmeníZelené zeleninové pyré150 g
Máslo3 g
Kojenecká výživa, mateřské mléko50 ml
Čtvrté krmeníTvaroh40 g
Mix, mateřské mléko150 ml
Páté až šesté krmeníMléčná výživa, mateřské mléko200 ml

Názor odborníka

„Krmení dítěte po 5 měsících by mělo být neškodné a mělo by mít přirozenou chuť, proto je přidání cukru a soli nežádoucí. Není třeba solit dětskou stravu podle svých představ a přidávat tam koření.

Náš online trh nabízí krmení pětiměsíční kojenecké kaše (kukuřice Bebi Premium, pohanka se sušenými meruňkami a jablky, pšenice FrutoNyanya s dýní), zeleninu (Heinz squash, babiččin koš „květák, dýně) a ovocné pyré (Fleur Alpine Organic) šípkové jablko, banán-jablko-rybíz-borůvka, hruška "Agusha", stejně jako další vysoce kvalitní kojenecká výživa ".

Specialista internetového obchodu „Dcery a synové“
Antonova Ekaterina

zjištění

Ke správným doplňkovým jídlům po 5 měsících patří seznámení s obilovinami, šťouchanou zeleninou nebo ovocem a jejich tvarohem a máslem do každodenní stravy dítěte. Podíl hlavních potravin by se měl postupně zvyšovat na 100 - 150 g.

Jak zavést doplňkové potraviny ve věku 5 měsíců podle všech pravidel, řekne pediatr. Pouze lékař pomůže upravit nabídku s ohledem na konkrétní vývoj konkrétního dítěte.

Strava pětiměsíčního kojeného dítěte

Někteří odborníci tvrdí, že budoucí zdraví a vývoj obecně závisí na kvalitě krmení dítěte v prvním roce života. Dnes budeme diskutovat o stravě pětiměsíčního kojení dítěte, protože toto téma je docela vážné - mnoho rodičů začíná v tomto věku své děti krmit..

V článku se budeme zabývat výhodami a nevýhodami doplňkových potravin v daném období života kojence, a také učiníme přibližné menu na den.

Vlastnosti výživy pětiměsíčního dítěte umístěného na GV

S každým měsícem života roste potřeba kalorií. Důvodem je skutečnost, že se jeho tělo vyvíjí, jeho tělo se zvětšuje a ten malý začíná projevovat nebývalou aktivitu.

Zpočátku je mateřské mléko schopno kompenzovat chybějící energii a poskytnout dítěti potřebné užitečné vitamíny a minerály. Postupem času se zvyšuje chuť k jídlu dítěte, konzumuje rostoucí objem mléka, ale dříve či později přichází okamžik, kdy přestane poskytovat potřebnou saturaci.

Obvykle se to děje na přelomu 4–5 měsíců věku, proto mnoho matek začíná krmit své potomky, když dosáhnou 4 měsíců. S tímto rozhodnutím souhlasí mnoho odborníků na výživu. Trávicí systém čtyřměsíční arašídy je již docela vyvinut a obsahuje všechny enzymy potřebné pro trávení jednoduchých rostlinných nebo ovocných pyré.

Také dítě podstoupí reflexní tlačení cizích předmětů z ústní dutiny - až 4 měsíce je nemožné, aby dítě dalo jídlo ze lžíce, automaticky vystrčí jazyk a bude venku, tato funkce nedovolí malému dítěti se dusit na cokoli.

I přes tak příznivou situaci pro zavádění doplňkových potravin je však 4 měsíce věku, jak již bylo uvedeno, určitým druhem hranice. Během tohoto období musí být zavedeny nové výrobky, ale je to spíše ochutnávka jídla od dítěte a provozní doba pro budoucnost.

Plnohodnotné zavádění doplňkových potravin se objevuje, když dítě dosáhne věku 5 měsíců. Během tohoto období arašídy potřebují tolik energie, že zahraniční produkty v nabídce jsou prostě životně důležité.

To samozřejmě neznamená, že by děti měly být izolovány z mateřského mléka - ne. Dítě pokračuje v jídle jako obvykle, jen některá jídla jsou nahrazena jedením doplňkových jídel, nikoli mateřského mléka. Množství mléka spotřebovaného v tomto věku se obvykle mírně snižuje - asi 700 ml za den, místo 900 ve čtyřech měsících věku.

Jak zavést nová jídla do stravy 5měsíčního dítěte

V tomto věku je nabídka dítěte téměř totožná s nabídkou čtyřměsíčního dítěte, ale pouze s jednou podmínkou - množství doplňkových potravin se zvyšuje a stává se různorodým.

Při sestavování výživového schématu dítěte je třeba mít na paměti, že na každý kilogram jeho hmotnosti by mělo být asi 100 kalorií. Lze je získat z rostlinných a ovocných pyré, jednosložkových cereálií, speciálních tvarohů pro kojence a šťávy.

Je třeba si uvědomit, že pětiměsíční dítě by mělo denně konzumovat 800–1 000 ml potravin, z toho asi 700 mateřského mateřského mléka, a zbytek je rovnoměrně rozdělen mezi džusy, zeleninové a ovocné pyré.

Pokud se rozhodnete zavést nový produkt do dětské výživy, měli byste mu nejprve vyzkoušet pouze půl čajové lžičky tohoto produktu, rozemleté ​​na bramborovou kaši. Poté byste měli počkat jeden nebo dva dny a sledovat reakci dítěte na nové jídlo.

Pokud si nevšimnete vyrážky na jeho kůži, nechová se neklidně a stolička udržuje normální konzistenci, pak je nový produkt v pořádku a můžete s ním i nadále vyživovat dítě. V opačném případě bude nutné tento produkt na chvíli odložit..

Postupným zvyšováním množství doplňkových potravin budete muset dosáhnout určitého množství, které je stanoveno pro daný věk:

 • Kaše - 50 gramů;
 • Zeleninové pyré - 150 gramů;
 • Ovocné pyré - 50 gramů;
 • Šťáva - 50 gramů.

Samozřejmě, pokud vaše dítě miluje ovesnou kaši, můžete mírně zvýšit denní spotřebovaný objem této kategorie produktů, ale pamatujte, že některé z nich mají nepříjemné vlastnosti, například ovesnou kaši.

Když dosáhnete požadovaného objemu pro některý z produktů, můžete do stravy začít něco nového. Tento proces funguje stejným způsobem, ale nyní můžete jednoduše přidat malé množství nového pyré k již zadanému. To nejen ušetří váš čas, ale také umožní dítěti rychle zvyknout na nový vkus.

Výživa pro 5 měsíční dítě: doporučení pro rodiče

Následující tipy vám umožní správně zavést nové jídlo do dětské výživy a chránit jeho zdraví.

 • Jeden z hlavních požadavků na potraviny pro doplňkové potraviny - měl by být co nejjednotnější. Zeleninové nebo ovocné pyré by měly být doslova mleté. Tento stav je poměrně obtížné dosáhnout doma, proto doporučujeme používat hotové, předem zabalené do sklenic, dětskou výživu.
 • V misce pro dítě by neměl být žádný cukr ani sůl.
 • Pokud je dítě nemocné, je zavedení nového produktu zpožděno, dokud není zcela uzdraveno..
 • V první polovině dne byste měli vyzkoušet nové bramborové kaše, díky tomu je možné sledovat reakci těla na produkt.
 • V případě, že dítě ve všech možných ohledech projeví svou neochotu jíst nějaký druh bramborové kaše - nenutí ho, ale raději počkejte dva až tři týdny a zkuste to znovu.

Denní strava pro kojení dítěte

Tento diagram slouží jako příklad, takže můžete snadno nahradit některá jídla nebo je vyměnit. Je třeba poznamenat, že mezi dávkami by mělo být dítěti podána čištěná voda k pití, což lze provést pomocí lžičky.

 • Mateřské mléko.
 • Mateřské mléko. Jednosložková kaše (rýže, pohanka, kukuřice, ovesné vločky), pokud je to žádoucí, lze do ní přidat malé množství ovocného pyré.
 • Zeleninové pyré - může to být jednosložkový produkt nebo směs několika druhů zeleniny, například brambor, mrkve a cukety. Pokud si to uděláte sami, můžete k vaření použít krůtí, kuřecí nebo králičí vývar.
 • Mateřské mléko: Ovocné pyré (jablko, hruška), šťáva nebo kompot.
 • Mateřské mléko. Jednosložková kaše.
 • Mateřské mléko.

Takže strava pětiměsíčního kojeného dítěte, i když se příliš neliší od jídelního lístku pro čtyřměsíční dítě, ale klíčem je zde něco jiného.

Hlavní věc, kterou by měli rodiče v tomto období života dítěte udělat, je zavedení kompletního krmení, které se následně stane základem jeho výživy a nahradí mateřské mléko..

Nabídka 5měsíčního dítěte na umělém krmení

6,00 - směs (200 g) nebo kefír (200 g);
10,00 - mléčná kaše (například ovesné vločky nebo pohanka) - 150 g, tvaroh - 2 čajové lžičky, ovocné pyré - 3 polévkové lžíce;
14,00 - směs (200 g) nebo kefír (200 g), ovocná šťáva - 5-6 lžičky;
18,00 - jedna z rostlinných pyré (150 g), 1/2 žloutku, ovocná šťáva - 5-6 lžiček;
22,00 - směs (200 g) nebo kefír (200 g).

Nabídka pětiměsíčního dítěte na umělém krmení: hlavní ingredience

Pět měsíců je věk, kdy jsou kojená děti (pouze směs bez mateřského mléka) krmena. Nezaměňujte to s krmením.
Jaká jsou pravidla pro zavádění doplňkových potravin??
1. Dítě by mělo být schopno zaujmout polohu při sezení (i když ne při 90 stupních, ale při 45) a nemělo by se nějakou dobu při sezení unavit.
2. Reflex vytlačení lžíce z úst by měl zmizet
3. Musí existovat zájem o jídlo
Pokud dítě přibírá na váze, začne se živit bramborovou kaší, je-li dítě lehké, pak obilovinami.
Cuketa nebo květák bez jakýchkoli přísad jsou vhodné pro první krmení. Používají se pouze monoprodukty. Můžete dát vašemu dítěti zeleninu připravenou z výroby (sklenice s kojeneckou výživou) nebo se vařit pomocí mixéru. Krmivo je dítěti nabídnuto před krmením směsi, když má dítě hlad. První nabídka? lžička, zbytek je krmen směsí. Poté dítě během dne pečlivě sledujte. Pokud se jeho zdravotní stav, stolice a chuť k jídlu nezměnily a na kůži nejsou žádné vyrážky, další den se dávka zvýší. Takže na týden se objem rostlinného pyré zvýší na 50 g. Příští týden se objem nezvýší a nový produkt se nezavádí. Musíte i nadále krmit dítětem část injikované zeleniny.
Po dalším týdnu můžete zkusit zavést novou zeleninu (pokud byl cuketa první, nyní můžete nabídnout květák nebo naopak), dodržujte stejné zásady.
Takže ve věku 6 měsíců se v jeho stravě objeví 2 nová zelenina.
Pokud doplňkové potraviny začínají obilovinami, je nejlepší dát dítěti bezmléčné pohanky vyrobené speciálně pro první krmení. Kaše lze chovat se směsí, kterou dítě neustále používá. Pravidla podávání jsou stejná jako u zeleniny: počínaje? lžička během jednoho týdne se porce uvede do plného objemu.
Nespěchejte, abyste do dětské stravy zavedli ovocné pyré - jsou zavedeny po šesti měsících, maso - trvá 7-8 měsíců, tvaroh a jogurt, stejně jako žloutek - jsou nabízeny po 8-9 měsících. Pamatujte, že dětem mladším než jeden rok se silně nedoporučuje kravské ani kozí mléko. Totéž platí pro rybí pokrmy, pekárenské výrobky obsahující droždí a vdolky, jakož i syrovou zeleninu a ovocné šťávy.
Nezapomeňte, že hlavní dietou dítěte po dobu 5 měsíců je kojenecká výživa, která obsahuje vše, co potřebujete pro růst a vývoj dítěte. Čím hladší bude načíst zažívací trakt drobky, tím méně bude mít trávicí problémy.

Jak zavést doplňkové potraviny k dítěti po 5 měsících: podrobný popis

Doplňkové krmení obvykle začíná, když je dítě šest měsíců, ale někdy lékaři doporučují dřívější zavedení nových produktů. Pokud se dítě živí umělou směsí nebo pokud množství mateřského mléka nestačí, začněte první krmení za 5 měsíců.

Jak pochopit, že je čas, aby dítě podávalo doplňkové potraviny?

Proč je třeba dítěti dodat další krmení:

 1. Vyskytuje se podváha;
 2. Dítě je mezi krmením neklidné, slzné, vyžaduje prsa;
 3. Dítě je neustále hladové, o čemž svědčí charakteristický výkřik;
 4. Dítě má zájem o lžíci;
 5. Dítě netlačí obsah lžíce zpět. Zkuste dát dítěti pít vodu ze lžíce. Na hrudi se objevila voda - krmení je příliš brzy.
 6. Dítě by mělo dobře držet hlavu a být schopno sedět. Ležící nebude schopen ukázat svým rodičům, že nechce jíst;
 7. U kojenců začínají vybuchovat zuby;
 8. Dítě se zájmem sleduje, jak rodiče jedí jídlo.

Nemůžete vstoupit do návnady sami bez konzultace s pediatrem.

Výhody včasného zavedení prvního krmení

Je důležité si nechat ujít čas, kdy je zavedení nových produktů skutečně nutné. Při krmení směsí začíná krmení často brzy. Doplňkové krmení po 5 měsících kojení má také své pozitivní aspekty. Jak a jaká je jeho výhoda:

 • První jídlo vyrovnává deficit základních látek;
 • Zlepšení gastrointestinálního traktu;
 • Dítě se učí vývoji žvýkacích schopností, trénuje čelist pro žvýkání potravin.

Jak zavést doplňkové potraviny po 5 měsících - vlastnosti a obecná pravidla?

Hlavní pravidla pro zavádění doplňkových potravin tak, aby nedošlo k poškození zdraví pětiměsíčního dítěte:

 • V případě nemoci musíte odložit návnadu pětiměsíčního dítěte až do úplného uzdravení;
 • Pokud je očkování plánováno, neměli byste nový produkt zavádět týden před ním a týden poté;
 • Ráno je nabízen nový produkt;
 • Vstup začíná v minimálních objemech (s půl čajovou lžičkou), postupně se porce zvyšuje;
 • Zavádí se jeden produkt, pokud není alergie pozorována po dobu 6–7 dní, můžete přidat nový;
 • Obvykle začíná se šťouchanou zeleninou, postupně se přidává kaše a ovoce.

Na poznámku! Pokud má dítě výraznou podváhu, pediatři doporučují začít s obilovinami a poté přidávat zeleninu a ovoce;

 • Bramborová kaše nebo kaše by se měla před použitím vařit, není možné dát dítěti dvakrát zahřátí;
 • Jídlo by mělo být při pokojové teplotě.

Výživa a alergie

Jak podávat doplňkové potraviny dítěti po 5 měsících s alergií?

 1. Alergické matky potřebují delší kojící děti;
 2. Povolená první zelenina: cuketa, květák;
 3. První ovoce: zelená jablka, zralé banány, hrušky;
 4. Uvedení nového produktu u alergických dětí začíná čtvrtinou lžičky, sledující reakci drobků;
 5. Upřednostňované by měly být hotové konzervované brambory;
 6. Kaše by měla být bez lepku. Pohanka a rýže jsou preferovány.

Kde začít vábit?

Maminky se poté, co se rozhodly začít s prvním krmením, zeptat: „Kam začít kojení dítěte po dobu 5 měsíců kojením?“ Mnoho radit počínaje zeleným jablečným džusem. Ovoce se rychle vstřebává a zřídka způsobuje alergie. Můžete zkusit nabídnout dýňový džus. Doporučuje se začít několika kapkami zředěnými vodou. Při absenci alergických reakcí je schéma zavádění doplňkových potravin během kojení po 5 měsících: následující den se podávají 4 kapky, každý den se zvyšuje objem. Po 6 měsících dítě vypije 50 ml jablečné nebo dýňové šťávy.

Můžete nabídnout své dítě jablko kompot. Suchá jablka se promyjí a nalijí se vroucí vodou po dobu několika hodin..

Mnoho lidí zavádí zeleninové pyré do stravy na prvním místě. Prsa jsou chována mateřským mlékem.

Po 5 měsících se do dětské stravy zavede pečená dužina zelených jablek. Promyté jablko musí být nakrájeno na polovinu, jádro a péct. Vyjměte chlazenou buničinu ze slupky, nasekejte ji. Jablka jsou bohatá na železo, pektin, fosfor. Zlepšují zažívací trakt, posilují imunitní systém.

Co může?

Jaký druh doplňkových potravin může být dítěti podáván po dobu 5 měsíců? Puree z nějaké zeleniny, bezlepkové cereálie vařené ve vodě jsou povoleny. Je lepší začít cuketou, příští týden vstoupit květák, pak brokolice. Když je zelenina plně zavedena, lze je smíchat.

Je lepší vyrábět cereálie nakoupené pro kojeneckou výživu. Mají vyvážené množství potřebných látek, mají velmi jemné mletí, nevyžadují vaření, neobsahují sůl a cukr.

Co ne?

V prvních měsících se nedoporučuje dítěti dávat mrkev, protože může vyvolat alergické reakce. Dítě nemůže jíst bílé zelí, luštěniny, rajčata, lilek, řepa. Podávají se jako poslední kvůli riziku alergií a tvorby plynu.

Je to nemožné: kravské nebo kozí mléko, tvaroh, maso, ryby, vejce. S těmito produkty se seznámí mnohem později..

Jak by měl probíhat proces krmení??

Tipy pro matky, které začnou krmit své dítě ve věku pěti měsíců:

 1. Kupte si speciální dětská jídla: talíř a silikonovou / plastovou lžičku. Lze je zakoupit v lékárně nebo ve specializovaných dětských odděleních supermarketů;
 2. Nezapomeňte krmit své dítě lžičkou. Nepoužívejte láhev, i když výrobce uvádí, že je určena pro tekuté potraviny;
 3. Zaznamenávejte každý den, jaký produkt a kolik dítě jedlo. Vedením deníku bude mnohem snazší sledovat, na který produkt je dítě alergické. Když se objeví vyrážka, zarudnutí, střevní dysfunkce, zácpa, nový produkt by měl být ze stravy vyloučen na měsíc;
 4. S kategorickým odmítnutím nového jídla můžete přidat trochu mateřského mléka nebo směs;
 5. Konzistence jídla by měla být stejná, pokojová teplota;

Mám dát svému dítěti vodu k pití??

Dítě nepotřebuje další vodu, WHO doporučuje nedávat vodu až do začátku krmení. Děti rostoucí na směsi začínají nabízet vodu od narození. Začněte lákat, nezapomeňte nabídnout dítěti pití. Máma musí nabídnout své mléko, vodu, kompot po krmení. Pokud dítě odmítá pít, nebojte se, ví lépe, zda chce pít nebo ne. Ale musíte nabídnout!

Zavedení nového doplňkového potravinářského produktu

U morčat a při umělém krmení se často používá schéma, jak zavádět doplňkové potraviny k dítěti po dobu 5 měsíců. Ráno začneme dávat nové produkty. Pokud se zjevení nebo vyrážka neobjeví za den, porce následujícího dne se zdvojnásobí a dítěti můžete nabídnout celou lžíci. Na konci vstupu bude část jednoho produktu 100 až 150 gramů. Jakmile bude nový produkt plně zaveden, měl by nahradit jedno krmení..

Strava dítěte a řemeslníka - jaký je rozdíl?

Výživa pětiměsíčního miminko je založena na mléčných vzorcích. Gastrointestinální trakt se mnohem rychleji přizpůsobuje potravě pro dospělé u umělých než u kojenců. Množství bramborové kaše je stanoveno v tabulce. Pokud má dítě podváhu, pediatr může doporučit začít s obilovinami. Obilniny bez lepku v mléčném složení se obvykle používají pro umělé děti..

Strava dítěte po dobu 5 měsíců při kojení je stanovena pediatrem. Pokud má matka malé mléko, dítě postrádá živiny, doplňková výživa pro kojence začíná od 5 měsíců. Pokud nemáte dostatečnou váhu, zadejte nejprve mléčnou kaši bez mléka, do které můžete přidat několik kapek mateřského mléka. Množství jídla by mělo být v souladu se systémem.

Pětiměsíční dětská strava

Strava pětiměsíčního dítěte by měla být taková, aby bylo dítě zvyknuto najíst se najednou. Tabulka krmení dítěte 5 měsíců po kojení:

 • Po probuzení mateřské mléko.
 • Druhé jídlo. Zeleninové pyré nebo 50 gramů bezlepkové obiloviny neobsahující lepek. Kojení.
 • Oběd: mateřské mléko
 • Večeře: bramborová kaše (ze zeleniny nebo ovoce), mateřské mléko
 • 22.30 Prsa

Dieta pro děti na upravené směsi:

 • Po probuzení mléčná směs (200 ml)
 • 11.30 Kaše na bázi mléka
 • 15.30 Jednosložkový zeleninový pyré, směs
 • 19.00 pyré z ovoce nebo zeleniny, smíchejte
 • 22,30 Mléčná směs

Kolik doplňkových potravin by mělo dítě jíst po 5 měsících

Mnoho mladých matek se zajímá, kolik doplňkových potravin by dítě mělo jíst po 5 měsících.?

Děti 5 měsíců, které jedí směs, dostávají menší porci než kojenci. Je to proto, že směs je kaloričtější než mateřské mléko. Dítě by nemělo jíst více než 900 ml denně. Prsa musí jíst 50 ml kaše, 50 gramů šťouchané zeleniny a ovoce. Děti 5 měsíců, jíst směs, získat 30 gramů zeleniny, ovoce a 30 ml ovesné kaše.

Recepty, které mohou být dány pětiměsíčním dětem

Pětiměsíční dětské menu je založeno na mateřském mléce nebo směsi. Pokud doplňková jídla začínají zeleninou, bude kaše jíst kaši s radostí. Pokud známý začíná s ovesnou kaší, může zeleninu odmítnout, protože ovesná kaše je mnohem chutnější. Mnozí raději vaří bramborovou kaši sami z ekologicky šetrné zeleniny. Nabídka pětiměsíčního dítěte bude bohatá na základní minerály. Příprava jídel ze zeleniny nebude trvat příliš dlouho, ale přinese obrovské výhody pro zdraví malého muže.

Pokud jste kategoricky proti hotovým dětským cereálím, zkuste si vařit dětskou kaši sami. Za tímto účelem se promytá cereálie (například rýže, pohanka) rozemele v mixéru nebo mlýnku na kávu do práškové konzistence. Ve vroucí vodě (100 ml) nalijte lžíci směsi bez kopce a vařte za stálého míchání asi 10 minut při nízkém ohni..

Zeleninové pyré recepty

Brokolice Puree

Třídí brokolici, odstraňuje listy a stonky, důkladně je omyjte. Vařte do měkka ve vodě bez přidání soli, otřete sítem. Nabídněte pyré svým dětským pokojovým teplotám.

Cuketa pyré

Mladé cukety důkladně oloupejte, umyjte, odstraňte semena. Vlákninu nakrájejte na malé kostky, vařte do měkka. Cool, porazit mixérem, dokud hladký. Dát pyré z pokojové teploty 5 měsíčnímu dítěti.

Ovocné pyré

Banán Puree

Zralý banán nakrájený na kousky nakrájený na bramborovou kaši. Kapejte nějakou směs nebo mléko.

Jablečná omáčka

Rozemelte dužinu zeleného jablka, přidejte vodu. Jablka vařte, dokud se nevaří, potom se ochladí na teplotu místnosti, nasekáme mixérem. Přidejte směs nebo mámino mléko.

Což je lepší - sklenice nebo se vařte?

Rozmačkejte se nebo kupujte sklenice - výběr je individuální. Výhody konzervovaného jídla:

 • Úspora času;
 • Kvalita jídla je kontrolována speciálními službami;
 • V prodeji je celá řada různých výrobců..

Výhody domácí kuchyně:

 • Je známo, které produkty byly použity;
 • Můžete ovládat množství vařeného jídla;
 • Pomocí zeleniny a ovoce pěstovaných na vašem webu si můžete být jisti, že jsou šetrní k životnímu prostředí.

Dr. Komarovsky o doplňkových potravinách

Komarovsky, jak je známo mnoha, doporučuje zahájit první nástrahu fermentovanými mléčnými výrobky. Nejprve je dítě pozváno do jogurtu, po týdnu se přidává tvaroh. O měsíc později se do dětské stravy zavedou cereálie, které by se měly připravovat na mléčné směsi.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Po konzultaci s odborníkem po 5 měsících můžete pro některé indikace zadat doplňková jídla. Pokud bude vše hotové správně, bude mít předčasný vstup potravin pro dospělé pozitivní vliv na růst a vývoj dítěte.

Dětská výživa po 5 měsících


Správná výživa je nejdůležitější složkou normálního vývoje dítěte. V prvních měsících života je pro dítě dost mateřského mléka. Časem však dítě vyroste a mateřské mléko mu již nemůže poskytnout všechny potřebné látky. Pokud má vaše dítě 5 měsíců, je čas mu dát doplňková jídla..

Dětské menu po 5 měsících by mělo sestávat z produktů obsahujících mikroživiny: mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Pokud nezavedete doplňkové potraviny do 6 měsíců věku, dítě bude mít nedostatek mnoha potřebných látek, špatné stravovací návyky a nedostatek dovedností pro žvýkání hustých potravin.

Ve věku pěti měsíců děti nejlépe reagují na nová jídla ve své stravě. Alergické reakce jsou možné, ale po zavedení doplňkových potravin ve věku 6 měsíců se projeví mnohem častěji. Ve věku 4 měsíců se dětem s poruchami trávení, nízkou hmotností a anémií způsobuje nedostatek železa. V ostatních případech je třeba se poradit s pediatrem.

První dětské výrobky

První měsíce těla dítěte je zcela závislé na mateřském mléce. Během tohoto období by měla být mladá matka zcela zdravá. Výživa kojící ženy by měla být plná a obohacená o vitamíny a minerály. Po 5 měsících se doporučuje zavést doplňková jídla. V dětské stravě by měly být tyto potraviny:

 • zeleninové pyré. Toto jídlo je vhodné pro děti, které přibírají na váze velmi rychle nebo mají problémy se stolicí;
 • dětské cereálie se spoustou mikroživin. Pokud má dítě mírný přírůstek na váze, nestabilní stolici nebo riziko anémie, musíte začít s takovým jídlem. Doporučuje se zavádět obiloviny bez lepku jako doplňková jídla - jako je pohanka, rýže a kukuřice. Průmyslové obiloviny obsahují větší počet stopových prvků, proto se doporučuje dát dítěti právě ty;
 • šťouchané maso. Tento produkt je bohatý na železo, které dítě snadno vstřebává. Pokud do zeleninové směsi přidáte trochu šťouchaného masa, bude železo v obou produktech absorbováno ještě snadněji. Obvykle se tento produkt zavádí do nástrahy 6měsíčních dětí, v některých případech je však možné do stravy zavést maso do 5 měsíců. Raději králičí a krůtí maso. Chcete-li učinit konečné rozhodnutí, poraďte se s pediatrem;
 • šťouchané ovoce. Tento produkt se nejlépe podává po zavedení zeleniny a obilovin. Je-li ovocné pyré zavedeno jako první, bude obtížné strávit jiné produkty později. Kromě toho se děti jednoduše vzdají kaše po sladkých bramborách.


Zeleninové a ovocné šťávy se nejlépe podávají naposledy, když dítě již obdrží potřebné stopové prvky z masa, ovesné kaše, ovoce a zeleniny. V šťávách je mnohem méně užitečných látek, proto lze tento produkt přidat jako doplněk k příjmu potravy. Nedoporučuje se dávat dětskou šťávu mezi jídly. Dítě si zvykne na občerstvení a sladká jídla. Hrozí zubní kaz a rozvoj obezity..

Jak zavést doplňkové potraviny

Jakmile zavedete doplňková jídla, přeneste dítě do pětinásobného stravovacího režimu. Svému dětskému jídlu musíte dávat podle následujících pravidel:

 • dát vašemu dítěti průmyslovou kojeneckou výživu. Výrobky obsažené v těchto výrobcích jsou šetrné k životnímu prostředí, mají bezpečné složení a jsou rozdrceny jen pro děti. Pokud chcete dát svému dítěti pouze domácí jídlo, vyberte pouze kvalitní suroviny. Výrobky musí být vyváženy a nařezány pomocí mlýnku na maso nebo mixéru;
 • první návnada by měla být tekutá. Pokud je dítěti podáváno silné jídlo, může dojít k potížím s polykáním. Pokud je dítě alergické, měly by se doplňkové potraviny podávat od 5,5 měsíce a do stravy by měly být zahrnuty pouze hypoalergenní přípravky. Zvažte reakci na alergeny a individuální nesnášenlivost;
 • v prvních fázích doplňkového krmení nabídněte dětskému jídlu z lžíce před aplikací na prsa. Nepoužívejte krmení svého dítěte násilím - to způsobí negativní reflex silných potravin a bude mnohem obtížnější na něj dítě zvyknout. Pokud se vám stále nelíbí produkt, pokračujte v jeho pečlivém nabízení. V průběhu času si dítě zvykne a vytvoří si správné stravovací návyky;
 • 5 měsíční dětská výživa by měla být zahájena jednosložkovými jídly;
 • nejprve se krmte ráno. Později doplňujte jídlo postupně a neustále sledujte reakci dítěte;
 • postupně zvyšujte objem produktů. Nejdříve dejte dítěti půl lžičky a během následujících 10 dnů zvyšte dávku. Pokud se jedná o produkty ze stejné kategorie (například nové obiloviny nebo nové obiloviny), může být dávkování zvýšeno mnohem rychleji;
 • pokud má dítě akutní onemocnění nebo období před očkováním nebo bezprostředně po něm, nedoporučuje se zavádění nových produktů. Počkejte několik dní a poté bezpečně přidejte do stravy svého dítěte novou zeleninu, cereálie nebo ovoce.

Neměňte potraviny, pokud jsou doplňkové potraviny náhlé. Postupně zavádějte nové jídlo a trochu jej zřeďte produktem, který dítě již zná. Například, dát dítě bramborovou kaší, každý den trochu zvětšit objem produktu. Po týdnu nařeďte brambory lžičkou šťouchané zelí. Po dalších sedmi dnech přidejte mrkev. Takže dítě si bude postupně zvykat na vícesložkové pokrmy, z nichž jedno bude zeleninový pyré ze tří ingrediencí.

Přibližná strava 5měsíčního dítěte

K výživě pětiměsíčního dítěte by mělo stále patřit mléko. Tento produkt zůstává hlavní potravou dítěte. Může být přidán do bramborové kaše a míchá se, aby se mísa mírně zředila a usnadnilo vnímání dítěte.

Jak nakrmit dítě po 5 měsících, jsme na to přišli. Nyní vám doporučujeme seznámit se s přibližnou denní stravou pro dítě. Okamžitě označte, že produkty uvedené v nabídce jsou přibližné. Můžete je nahradit těmi, kterým se vaše dítě bude líbit víc a nezpůsobí u dítěte negativní reakce.

Nabídka je určena pro děti, které již zavedly doplňková jídla.

6:00 - krmení dítěte mateřským mlékem;

10:00 - 100 - 150 gramů zeleninového pyré, 3 lžičky jablečné omáčky;

14:00 - krmení dítěte mateřským mlékem, 5 polévkovými lžičkami šťávy a 2 lžičkami tvarohu;

18:00 - kojení, 6 polévkových lžic šťávy;

22:00 - krmení mateřským mlékem.

Výrobky obsažené v dietě lze střídat. Například jednoho dne nakrmit dítě směsí cukety a banánového pyré a další den dát šťouchaná jablka a nakrájenou krůtu. Pokud je dítě na umělém krmení, doporučujeme vám seznámit se s následující nabídkou:

6:00 - 200 gramů kefíru nebo směsi;

10,00 - 150 gramů obilovin v mléce, 3 lžičky tvarohu;

14,00 - 100 gramů kefíru, 50 gramů ovocného pyré;

18:00 - 100 gramů zeleninového pyré, 3 polévkové lžíce ovocného pyré;

22:00 - 200 gramů kefíru nebo směsi.

Když si dítě zvykne na doplňková jídla, do své stravy postupně zavádějte nová jídla. Kombinovat obiloviny s ovocem a masem, ale tento způsob výživy zavádějte postupně. Pokud dítě vykazuje známky diatézy, neprodleně to ukažte dětskému lékaři.

Jak nakrmit dítě za 5,5 měsíce

Ve věku 5 měsíců by se matka měla zaměřit na výživu dítěte. Vyrostl, začal se více pohybovat, emotivněji reagoval na životní prostředí a lidi. Potřebuje hodně energie, kterou dostane z jídla. Nyní může už dítě postrádat živiny získané pouze z mateřského mléka nebo kojenecké výživy. To znamená, že nastal čas na zavedení doplňkových potravin..

Děti obvykle sníží obvyklé jídlo bez problémů, ale nedůvěřivě si přijmou nový druh jídla. Některé matky proto věří, že nemusí diverzifikovat nabídku. Ve skutečnosti je to však nutné ke zlepšení chuti k jídlu a poskytnutí zdravých látek pro tělo. Máma by měla dítěti poskytnout zdravou stravu a pečlivě studovat reakci dítěte na nové výrobky. A dítě bude muset přizpůsobit jídlo, neobvyklou hustotu pro něj, spolknout ho a strávit ho. Zavedená, ověřená strava pětiměsíčního dítěte pomůže včasně nastolit normální trávení, což mu umožní užívat si jídlo a využívat ho s výhodou pro rozvoj.

Načasování zavedení doplňkových potravin

Specifičnost fyziologie spočívá v tom, že v tomto věku dítě neví, jak polykat sliny, ačkoli žaludeční enzymy jsou připraveny k práci od 4 měsíců, polykající reflexy se postupně zlepšují, takže je těžké říci, v jaký přesný okamžik je dítě připraveno přejít na novou stravu.

Veškerá jídla, která první dítě obdrží kromě mateřského mléka nebo směsí a která byla připravena k výživě dospělých, jsou doplňkovými jídly. Předpokládá se, že umělci by měli dostat kojení před kojením. To však platilo v dávné minulosti, kdy kvalita směsí nesplňovala moderní požadavky a dítě skutečně nedostávalo z potravy maximum živin. V současné době existují dva odlišné názory kompetentních pediatrů a autoritativních organizací, pokud jde o načasování zavedení doplňkových potravin pro kojence:

 • někteří považují optimální věk, aby se mohli začít živit - od 4 měsíců;
 • jiní trvají na tom, že nejdříve 6 měsíců.

V posledních letech převládalo druhé hledisko. Až šest měsíců se kojícím matkám doporučuje jíst zdravá, chutná a pestrá jídla, aby dítě dostalo všechny vitamíny a potřebné stopové prvky z mateřského mléka. A rodiče jsou povinni poskytnout řemeslníkům směs s nejlepší kvalitou..

Otázka vhodnosti včasného zavedení doplňkových potravin

Názory evropských a ruských pediatrů na podstatu doplňkových potravin se zásadně liší:

 • bývalí se domnívají, že se jedná o extrémně silné jídlo, které se podává dětem lžící;
 • domácí lékaři oprávněně zahrnují tekutiny, včetně kyselého mléka.

V souladu s tímto chápáním jsou doplňková jídla samostatnou stravou, která postupně nahrazuje kojení, na rozdíl od doplňků stravy, které doplňují stravu 5 měsíční dítěte.

Tradiční hledisko, které trvá na zavedení předčasného krmení od 4 měsíců, je založeno na skutečnosti, že mnoho studií prokázalo snížení množství živin v mateřském mléce o 5 měsíců. Současně rostou požadavky na obsah živin ve stravě rostoucího dítěte. Pediatričtí odborníci na výživu proto doporučují zavést nejpozději do 4 měsíců věku různé šťávy, které nejsou doplňkovými jídly, ale pomáhají žaludku dítěte připravit se na jídlo pro dospělé..

Zastánci opačné teorie tvrdí, že člověk by neměl spěchat do nového typu stravy, aby nezpůsobil vážné zdravotní problémy, zejména s ohledem na sklon dítěte k alergiím. V takových případech, dokonce i se šťávou, byste měli počkat alespoň dva měsíce, zejména s obilovinami a bramborovou kaší.

Nebezpečí včasného zavedení nových produktů

Zdravá kojící matka poskytující dostatečné množství mateřského mléka a zdravé, včasně rostoucí a vyvíjející se dítě jsou důkazem, že po 5 měsících není třeba doplňovat výživu dítěte. U dětí, které dostávají umělou nebo smíšenou výživu a které mají zvláštní lékařské diagnózy, se může načasování začátku krmení změnit o 1 měsíc dopředu nebo dozadu..

Hlavním nebezpečím předčasného zavedení doplňkových potravin je riziko alergické reakce na produkt a riziko nesnášenlivosti na jeho dosud ne zcela vyvinuté trávicí orgány dítěte. Kromě toho může dojít k poškození kojení. Neměli byste však váhat, abyste se seznámili s jinými druhy potravin, abyste nezpomalili tvorbu nových dovedností: polykání hustých potravin, okusování, žvýkání. Získání této zkušenosti později může způsobit žaludeční rozrušení..

Je obtížné dát jednoznačná doporučení, která teorie se má vztahovat na konkrétní dítě. Každé dítě si zaslouží individuální přístup ke své výživě a zdraví. Při zavádění nových produktů do dětské výživy po dobu 5 měsíců můžete pevně určit hlavní ukazatele:

 • pokud už dítě umí sedět;
 • hmotnost je více než 6 kg;
 • sebevědomě ví, jak držet a otočit hlavu;
 • jí přibližně 900 g mateřského mléka nebo směsi denně.

Přísady jsou kontraindikovány v případě sklonu k alergiím, poruchám střev a žaludku, chronickým onemocněním.

Optimální krmení

Nejpřijatelnější čas začít dávat zdravým dětským doplňkovým jídlům, bez ohledu na to, zda neustále sní - mléko nebo směs - 5,5 měsíce. To platí pro děti narozené včas a vyvíjející se včas. Nastává okamžik, kdy dítě se svou zvědavostí projeví nejlépe nový produkt. Dříve nebyl připraven ji absorbovat, později se může objevit nedostatek určitých látek (vitamíny, stopové prvky). Někdy děti v pozdějším věku již odmítají nové druhy potravin: rozvinou zpoždění ve vývoji žvýkacích schopností a neobvyklých stravovacích návyků. Máte-li pozdě jmenování doplňkových potravin, můžete být alergičtí na určité produkty.

O otázce nových doplňků obvykle rozhoduje pediatr, který zná vlastnosti každého konkrétního dítěte. Před uvedeným obdobím jsou pro děti náchylné k anémii s nedostatečným přírůstkem na váze s poruchami trávení předepsány doplňkové potraviny.

Představujeme nové jídlo

Různá hlediska, pokud jde o načasování začátku doplňkových potravin, nebrání odborníkům mít v nabídce jediný názor. Jednohlasně upřednostňují obilniny, zeleninové pyré a výrobky z kyselého mléka, které ve struktuře nejsou daleko od známého mléka. Kefir snižuje zátěž jater, vyrovnává se se zažívacími potížemi a škodlivými mikroorganismy. Po několika dnech se do kefíru přidá trochu tvarohu v potravě pětiměsíčního dítěte a asi po 10 dnech bude jedno kojení zcela nahrazeno doplňkovými potravinami. Zbývající krmiva, jako dříve, sestávají z mléka nebo směsi.

Další změna je provedena za měsíc: poslední krmení je nahrazeno kaší, která se připravuje na směs. Kaše může být připravena z různých obilovin nebo obilné mouky. Se zavedením doplňkových potravin nejprve vyzkouší pouze jeden produkt v minimálním množství, například lžičku, postupně zvyšují objem, což vede k úplnému krmení, pokud nedochází k negativní reakci. Poté můžete zadat následující.

Domácí cereálie nejsou příliš rozmanité, i když je kombinujete s bramborovou kaší, tvarohem, džusem. Často jsou nahrazovány těmi, které byly zakoupeny s vitamínovými doplňky, stejně jako železem a vápníkem, které brání rozvoji anémie, nedostatku vitamínu, křivice. Pro kojence, kteří jsou alergičtí na mléčné výrobky, se doporučuje používat ovocné a cereální pyré na zeleninové nebo obilné mouce jako potravu, která by neměla být podávána dětem se střevními problémy.

Při dětské dietě po 5,5 měsíci, pokud má anémii, se přidá dokonce konzervované maso nasycené vysoce kvalitními bílkovinami živočišného původu. Tyto výrobky jsou průmyslově vyráběny z vysoce kvalitního lehkého masa kuřat, krůt a telecího masa. Při používání konzervovaných potravin si musíte pamatovat data exspirace a kalorie uvedené na etiketě.

Pokud je dítě náchylné k zácpě nebo zvyšuje svou váhu příliš rychle, je lepší zahájit zavádění doplňkových potravin se šťouchanou zeleninou. Je vhodné dát dítěti ovoce později, protože po sladkém ovoci se děti zdráhají jíst zeleninu, mohou zcela odmítnout. První vzorek nového jídla by měl používat bramborovou kaši obsahující jeden produkt.

Je lepší zavést šťávy později, až si dítě zvykne na jiná jídla: nemají mnoho vitamínů a minerálů, které dítě potřebuje, a nacházejí se v obilovinách, zelenině a masu. Šťávy se obvykle nepodávají mezi krmivy, ale po obilovinách nebo zelenině a také na odpolední svačinu.

Strava dítěte po 5 měsících se mění: po zavedení doplňkových potravin se dítě přepne na 5 krmení denně.

Výživa pětiměsíčního dítěte při umělém krmení vyžaduje zvláštní péči. U těchto dětí je větší pravděpodobnost, že budou alergičtí na nové výrobky. Doporučujeme jim velmi pečlivě podávat doplňkové potraviny, v malých porcích a pečlivě sledovat, jak jejich tělo reaguje.

Pravidla pro zavedení doplňkových potravin

Všechny skupiny kojenců jsou postupně představovány novými produkty. Nejprve dejte půl lžičky, přidávejte trochu každý den a během jednoho a půl až dvou týdnů se plně krmte. Je nutné sledovat reakci těla dítěte. Pokud se objeví jakýkoli náznak narušení, okamžitě přerušte používání..

Není dovoleno dávat dítěti nové produkty denně: každý z nich musí být testován po dobu nejméně 7 po sobě následujících dnů, teprve poté můžete nabídnout další. Po takovou dobu matka pochopí reakci svých drobků na inovace.

Pro použití doplňkových potravin existují další zásady:

 • podává se pouze absolutně zdravému dítěti;
 • neměli byste začít dávat nový produkt se změnami životního stylu dítěte;
 • nemůžete přimět dítě, aby snědlo něco, co se mu nelíbilo, je lepší dát toto jídlo později;
 • nové jídlo by nemělo být viskózní, aby nezpůsobovalo dětský gag reflex.

Zavedení doplňkových potravin nasycených vitamíny a obohacených o živiny uspokojí potřeby dítěte pro látky, které mu chybí v mateřském mléce, umožní mu dále růst a vyvíjet se, užívat si jídlo. Výživa pětiměsíčního dítěte by měla být co nejužitečnější. Máma je povinna jej pečlivě sledovat a dodržovat pravidla zavádění doplňkových potravin, aby nedošlo k ohrožení dítěte.

Články O Neplodnosti