Hlavní Zdraví

Jak a jak zpracovat pupek novorozence?

Narodil se každý novorozenec, spojený s pupečníkovou šňůrou jeho matky, která po dobu devíti měsíců těhotenství plnila transportní funkci a poskytovala dítěti všechny potřebné látky.

Po narození se však dítě živí jinou metodou, takže v porodnici je uříznuta pupeční šňůra, která symbolizuje přechod dítěte do další fáze vývoje..

Jak má dítě pupek?

Po obřízce je pupeční šňůra novorozence, skrz kterou prochází velká plavidla, ovázána. Zároveň zůstává jeho malý segment. Po několika dnech vyschne a spadne sám a na jeho místě se objeví malá pupeční rána..

Načasování pádu pupeční šňůry může být odlišné. To není vždy dva až čtyři dny. Často se stává, že pupeční šňůra padá šestý až sedmý den nebo musí být chirurgicky odstraněna.

V každém případě je v tuto chvíli mladá matka poslána domů z nemocnice, kde se bude muset o pupeční ránu postarat sama. Není nic složitého a děsivého, hlavní věcí je dodržování určitých pravidel.

Jak správně ošetřovat pupeční ránu?

V porodnici před nově propuštěnou novorozenou matkou obvykle poslouchá celá řada přednášek na různá témata, ale informace získané v nemocnici jsou špatně zapamatovány. Proto, když se dostane domů, musí často znovu seznámit a konsolidovat materiál, včetně ošetření pupeční rány svého dítěte..

Existuje několik jednoduchých pravidel pro správné zacházení s ránou..

Údržba suchých ran

Nejprve je nutné zajistit, aby pupek byl suchý a bez zarudnutí. Pokud mluvíme o léčbě pupečních ran, mají domácí lékaři a zahraniční lékaři na to odlišné názory.

Americká metoda

Například dětští lékaři z Ameriky nedoporučují při péči o ránu používat různé léky. Podle jejich názoru jsou zapotřebí extrémně sterilní utěrky, vyčištěná voda a čerstvý vzduch, které ránu přirozeně suší.

Domácí technika

Rusští lékaři jsou však toho názoru, že byste měli pupek zpracovávat pomocí brilantní zelené a peroxidové. Na pupeční ráně můžete často najít nažloutlý nebo krvavý výboj, který se mění v krusty. Podle jejich názoru je třeba takové krusty odstranit.

Pokyny pro zpracování pupku podle metody ruských pediatrů

Je tedy nutné zpracovat pupek novorozence podle ruské metody v pěti fázích:

 1. Na vytvořené krusty je nutné kapat několik kapek peroxidu vodíku.
 2. Musíte počkat. Některé matky začnou odstraňovat krusty ihned poté, co jsou zvlhčeny peroxidem. Tato chyba je kritická, protože rána se bude hojit ještě déle a riziko infekce.
 3. Změkčené krusty by měly být odstraněny sterilním hadříkem nebo vatovým tamponem. K úplnému vyčištění rány lze kůži pupku novorozence lehce napnout.
 4. Poté, co byly všechny změkčené krusty odstraněny, je nutné pupek vysušit sterilním hadříkem.
 5. Zaschlé rány musí být ošetřeny brilantní zelenou. Je nutné začít rozmazávat od středu pupku k jeho okrajům a snažit se neovlivňovat zdravou pokožku.

Použití chlorofyllipt namísto brilantní zelené

Někteří rodiče nahrazují řešení zářivě zelenou chlorofylliptem. V tomto případě zůstává postup zpracování stejný, v konečné fázi se změní pouze látka.

Chlorofylipt je alkoholový roztok, který nemá žádnou barvu, takže pupeční rána může být podrobněji vyšetřena na drobné problémy. Každá manipulace by měla být prováděna přesně, sebevědomě a rychle..

Kolikrát denně vyčistit ránu od krusty?

Neexistuje shoda v tom, kolikrát denně je nutné léčit pupeční ránu novorozence. Moderní lékaři to však doporučují alespoň dvakrát.

Co nemůžete otřít pupeční ránu?

Nemůžete otřít pupeční ránu novorozence alkoholem - to může vyvolat výskyt mikrotraumat pokožky a její podráždění. Alkoholový roztok také velmi vyschne nejjemnější dětskou pokožku.

Hygienická pravidla pro zpracování

Maminky by také neměly zapomenout na pravidla osobní hygieny. Před provedením zákroku musí být ruce důkladně omyty mýdlovou vodou a otřeny alkoholem.

Pupeční rána a koupání: co může a nemůže být?

V naprosté většině případů lékaři doporučují, aby se dítě koupat až do úplného uzdravení pupeční rány. Nicméně, potěšení z teplé koupele, není třeba připravovat dítě.

Voda je jedním z faktorů, které pomáhají dítěti přizpůsobit se neznámým novým podmínkám prostředí. Během procedur koupele se dítě vrhlo do prostředí, ve kterém žilo devět měsíců v lůně.

Co nelze udělat?

Je vhodné si pamatovat na mladou matku, že během plavání je zakázáno zabalit břicho dítěte filmem nebo přilepit pupek pomocí bandáže. Takové manipulace zvyšují riziko podráždění a dokonce i infekce různého druhu.

Nebojte se, voda nepoškodí. Nebude schopna prosakovat pupkem a vyvolat bolest.

Jak chránit ránu před infekcí?

Použití manganistanu draselného

K ochraně dítěte před infekcí lze do vody ke koupání přidat trochu růžového roztoku manganistanu draselného. Manganové krystaly by měly být rozpuštěny v samostatné nádobě, teprve poté mohou být nality do lázně.

Máma se musí ujistit, že je každý krystal zcela rozpuštěn, jinak se dítě může spálit.

Alternativa k manganistanu draselnému

Pokud manganistan draselný chybí, může se voda vařit před koupáním přidáním odvarů heřmánkových květů nebo řetězce vody. Bez ohledu na to, kterou metodu koupání si mladá matka vybere, musí být pupeční rána po provedení procedur koupele důkladně vysušena a zpracována podle výše popsaného schématu..

Vlastnosti nošení plenky při léčení pupku

Pupek novorozence musí být chráněn před různými druhy tření, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost plenkám. Zejména v takových případech se dnes prodávají plenky s vybráním pupku..

Pokud nemáte možnost takové kalhotky koupit, můžete jednoduše zastrčit okraj tradiční plenky nebo ji oříznout tak, aby se nedostala do kontaktu s ránou.

Pokud se matka rozhodla použít pro dítě znovu použitelné plenky, je nutné zajistit, aby jejich přední okraj byl podhodnocen a aby prošel mírně pod pupeční ránu..

Pokud je kalhotky vyšší, než je nutné, můžete vložit okraj dětské halenky do plenky. Pamatujte, že pupek dítěte nesmí přijít do styku s mokrým materiálem.!

Kdy je potřeba lékař?

Břicho novorozence se neuzdravuje vždy rychle a bez následků. Často se stává, že rodiče musí pupek nejen zpracovávat, ale také s ním zacházet.

Pokud tedy narazíte na některý z následujících příznaků, musíte naléhat na drobky, aby navštívili lékaře:

Kůže kolem pupku bobtná a zčervená

Přidělení v tomto případě se může stát hojnější a nezastaví se na dva nebo více týdnů. V tomto případě je naléhavé ošetřit pupek lékařem, jinak rána bude i nadále rušit novorozence den a noc: pálení, svědění a svědění.

Rána vyzařuje nepříjemný zápach

To je považováno za známku špatného uzdravení. V tomto případě musí být rána důkladně očištěna, vydezinfikována a musí být zavolán lékař. Ke zpracování můžete použít baneocin.

Krvácení z pupeční rány

Krev může naznačovat přítomnost onemocnění, jako je pupeční granulom. Toto onemocnění se projevuje proliferací pojivové tkáně a také tkání krevních cév krevního systému.

Hnis je uvolněn z pupku

Přesto, že hnisavý výtok u kojenců je léčen poměrně snadno, je nutné vyhledat pomoc lékaře.

Zpracování pupku u novorozence po propuštění z nemocnice

Po narození dítěte začínají každodenní práce pro rodiče. Nezkušené matky a otcové si stále nemohou na svou roli zvyknout, mnoho problémů se pro ně jeví jako zcela neřešitelné. Existuje mnoho otázek o péči o dítě. Zejména mladí rodiče se zajímají o léčbu pupečních ran. Proto budeme hovořit o tom, jak to udělat správně, co znamená použít a kolikrát denně zpracovat.

Jak se objeví pupeční rána

Když se dítě narodí, jeho pupeční šňůra je upevněna speciální sponou (špendlíkem) a odříznuta. Dítě má malý segment pupeční šňůry (2 cm) s kolíkem na prádlo, který by v budoucnu měl uschnout a spadnout. V místě, kde se zbytky pupečníkové šňůry oddělí, se vytvoří rána, o kterou se musí náležitě postarat.

Nezbytné nástroje pro zpracování

 • vatové tyčinky, disky;
 • peroxid vodíku (3% roztok);
 • kosočtverečné greeny (nebo jiný lék doporučený lékařem).

Ošetření novorozeného pupku špendlíkem

 • důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou;
 • kape 1-2 kapky peroxidu vodíku na ránu;
 • jemně překlopte, vyjměte a ošetřete samotný špendlík s peroxidem, abyste z něj odstranili všechny možné bakterie
 • zacházet s pupeční šňůrou;
 • otřete klip bavlněnou podložkou a ošetřete 70% alkoholem;
 • lehce navlhčete pupeční šňůru, abyste ji vysušili z peroxidu;
 • navlhčete bavlněný tampón v zelence a zcela jej potřete pupeční šňůrou;
 • clothespin lze znovu nasadit.

Kolíček na prádlo se zbytkem pupeční šňůry spadne asi 5 dnů po narození.

Základní pravidla pro léčbu pupečních ran

 • umyjte si ruce mýdlem;
 • kape 1-2 kapky peroxidu vodíku do rány, začne se tvořit pěna;
 • před přechodem na další akci držte krátkou pauzu;
 • jemně odstraňte měkčené kůrky vatovým tamponem bez horlivosti;
 • osušte ránu vatovým tamponem;
 • léčte pupeční ránu novorozence zelenou, ale aniž by došlo k poškození kůže v okolí (tímto způsobem můžete sledovat změny v kůži).

Místo zeleně můžete použít chlorofyllipt. Jeho výhoda oproti brilantní zelené je bezbarvá, v budoucnu si můžete včas všimnout jakýchkoli porušení.

Kolikrát denně zpracovávat pupek

Zbytek pupeční šňůry s kolíkem na prádlo stačí ke zpracování 1krát denně. Ránu je třeba léčit 2krát denně - ráno po jídle a večer po koupání.

Je možné se vykoupat

Je velmi důležité vykoupat novorozence pupeční šňůrou, špendlíkem a poté ranou. Dodržujte však pouze následující pravidla:

 • Doporučuje se koupat dítě v samostatné vaně;
 • použijte pouze převařenou vodu ochlazenou na 34-37 stupňů;
 • jednou týdně můžete své dítě umýt vodou s přidáním slabého roztoku manganistanu draselného.

Je zakázáno přidávat do lázně různé odrůdy bylin, gelů nebo pěn.

Jaké plenky a věci na sebe

Pro lepší hojení pupku je nutné pravidelné proudění vzduchu. Není proto nutné jej utěsňovat pomocí bandáže, přikrýt ji bandáží. Plienkový pás by se neměl otírat o ránu, takže musí být mírně ohnutý směrem dovnitř. V současné době v prodeji najdete modely, které mají otvor pro pupeční šňůru. Je také velmi důležité je pravidelně měnit, aby se zabránilo infekci rány.

Oblečení pro novorozence je vybráno z přírodního dýchacího materiálu, prostorného a neprodyšného. Nedoporučuje se používat k léčení kalhotky, v opačném případě by se mohly rozdrtit a otřít. Nejlepší volba - tělo, skluzy.

Kdy dávat pozor

Lékařská pomoc může být potřebná, pokud pupeční rána:

 • neléčí se dlouho (déle než měsíc);
 • často krvácí;
 • neustále mokrá, zčervenalá kůže;
 • objevil se hnis a nepříjemný zápach;
 • otok
 • silně vyčnívá na kůži.

V nejlepším případě lékař doporučí důkladnější a častější léčbu rány. Ale někdy se pupek zvlhne u novorozence kvůli nebezpečné chorobě způsobené zánětem způsobenou stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, E. coli. Fistula se také může stát příčinou špatného uzdravení - vady v břišní dutině, ve které se vytvoří kanál, který spojuje pupek se střevem nebo močovým měchýřem. V důsledku toho vstupuje jejich obsah do rány, nehojí se dobře a voní. V tomto případě může být nutný chirurgický zákrok..

Další komplikací je granulom (houba). Je to narůžovělá formace, která sahá za pupek. Také výčnělek může být příznakem pupeční kýly u dítěte. Patologie se vyvíjí s vysokým nitrobřišním tlakem, ke kterému dochází během silného křiku nebo úzkosti.

Co nelze udělat s pupeční ranou

 • Nepokoušejte se odstranit špendlík s zbytky pupeční šňůry;
 • pro oloupání kůry ze suché rány ji vyzvedněte vatovým tamponem;
 • Lepicí náplast nelepte, ani ji nezakrývejte bandáží;
 • nepoužívejte kalhotky s pevným elastickým materiálem nebo tělem se sponami v pupku.

Máte-li jakékoli pochybnosti o uzdravení pupku, vždy se poraďte s lékařem. Zvláštní konzultace s odborníkem nikdy neublíží, zejména pokud jde o dítě.

Péče o novorozence

Pupeční šňůra je důležitým orgánem plodu, který ji spojuje s placentou matky. Tlouštkou prochází spárované pupeční tepny a žíly (během druhého trimestru těhotenství je jedna z nich zahlazena). Poskytuje plodu dostatečný kyslík a živiny v celé děloze.

Pupeční šňůra funguje i během porodu. Fyziologická potřeba zmizí až po zahájení nezávislého dýchání dítěte. Zmáčkněte to za dvě až tři minuty po narození dítěte. Přítomnost této doby vám umožní zvýšit hladinu hemoglobinu a červených krvinek v krvi dítěte. Na pupeční šňůru, mezi kterou je řezán, je aplikováno několik svorek. Odebírá se z něj asi 10 ml krve pro stanovení krevního typu a Rh faktoru dítěte, jakož i obecných a biochemických analýz

Jak zacházet s pupkem a pupeční šňůrou

Dlouho se věřilo, že pupek u novorozence vyžaduje pravidelné ošetření roztokem brilantní zelené. Nyní však lékaři stále častěji nedoporučují na ni nic aplikovat.

Hlavní věc je udržovat pupeční ránu čistou a poskytovat přístup vzduchu. Dezinfekční nebo antiseptická léčiva používejte pouze při navazování sekundární bakteriální infekce.

Léčba pupeční rány by měla být prováděna denně, dokud není úplně uzdravena. K odstranění částic nečistot nebo zbytků krve se doporučuje použít vatový tampon nebo tampon. Všechny pohyby musí být prováděny bez nadměrné síly. Pokud matka cítí, že kůra je stále pevně připevněna k pupku, nebo pokud je zřejmé, že pod ní není proces hojení úplně ukončen, nemělo by se předčasně odstranit.

Obecná doporučení pro péči o dítě

Během hojení je důležité zajistit přístup k pupečníkové šňůře, proto by oblečení nemělo být zastrčeno příliš těsně, protože to přispívá k místnímu zvýšení teploty a výskytu zánětlivého procesu..

Je zakázáno koupat dítě, dokud není pupeční šňůra zcela upuštěna. Je to proto, že vlhkost může zpomalit proces jeho smrti a uzdravení. Rodiče říkají, že kontaminovanou pokožku můžete jemně otřít pouze mokrými ubrousky nebo houbičkami..

Při výměně plenek se ujistěte, že neblokují pupeční ránu. Špendlík na prádlo nebo sponka na pupeční šňůře zůstává a padá s ním. Nemůžete to sami odstranit.

Jak dlouho klesá pupeční šňůra

Termín, kdy pupeční šňůra odpadne, závisí na mnoha faktorech. U většiny novorozenců k tomu dochází druhý až pátý den života. Člověk by však neměl panikařit, pokud dítě ani po prvním týdnu proces umírání nekončí. Období, kdy pupeční šňůra odpadne, mohou ovlivnit následující faktory:

 1. Tloušťka pupeční šňůry.
 2. Vysoká vlhkost (klimatické podmínky nebo nevyhovující sociální podmínky).
 3. Předčasnost.
 4. Nesprávná péče o krémy nebo masti, které hydratují pokožku.

Aby se urychlil proces úpadku pupeční šňůry, bylo v domácí medicíně univerzálně používáno řešení diamantové zeleně. Protože se jedná o lék založený na ethylalkoholu, účinně suší jak zbytek pupeční šňůry, tak ránu na pupku. Diamantová zelená však neovlivňuje výskyt omphalitidy, takže se postupně opouští.

Příznaky úzkosti

Ve většině případů je hojení pupeční rány příznivé. Existuje však řada příznaků, které mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu (hnisavá omphalitida):

 • zarudnutí kůže s otokem;
 • serózní nebo hnisavý výboj ze zbytků pupeční šňůry;
 • neklidná reakce dítěte, když stisknete pupek;
 • vytvoření výčnělku tvaru houby;
 • lokální (v oblasti rány) nebo obecné zvýšení tělesné teploty;
 • letargie dítěte, zvýšená ospalost;
 • snížená chuť k jídlu, plivání mléka, opakované zvracení.

Při snížené imunitní reakci se může zánětlivý proces rychle šířit a přecházet do hlenu nebo gangrény přední břišní stěny. Proto rodiče s dítětem musí ztrácet čas a hledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Co dělat s výbojem z pupku

Většina novorozenců vykazuje malý průhledný výboj světle žluté barvy bez nepříjemného zápachu. Lékaři o nich obvykle varují, když jsou propuštěni z porodnice. Tyto sekrece nepředstavují žádné nebezpečí a jsou ochrannou reakcí těla, což přispívá k rychlejšímu hojení pupeční rány. Pokud se pupek zvlhne, můžete přebytečnou tekutinu jednoduše odstranit vatovým tamponem. Kromě toho se oblast pupku jemně otře roztokem peroxidu vodíku.

Situace je poněkud méně častá, že pupek krvácí. K tomu obvykle dochází po krmení dítěte nebo během pohybu střev, kdy se zvyšuje nitrobřišní tlak. S malou ztrátou krve pro novorozence nehrozí žádné nebezpečí. Riziko infekce je také nízké..

Jak správně zpracovat pupek s omphalitidou

Při sebemenším podezření na problémy s pupkem je nutná urgentní konzultace s kvalifikovaným chirurgem, protože k vývoji infekce u novorozenců dochází rychlostí blesku a je lepší být v bezpečí, než si něco nechat ujít. Pokud lékař zjistí, že je situace bezpečná, opustí dítě k domácí léčbě a vydá příslušná doporučení.

S rozvojem zánětu pupku je nutné ošetřit pupek antiseptiky dvakrát až třikrát denně. Nejprve se pomocí vatového tampónu namočeného v roztoku peroxidu vodíku odstraní odlupované epidermis koule, krusty a hnis a poté se aplikuje přípravek obsahující místní antibiotikum (bleomycin, furatsilin, polymyxin B). Po ošetření se na ránu aplikuje sterilní obvaz.

Pokud je stav dítěte nejmenší zájem, bude hospitalizován na oddělení novorozenecké chirurgie.

Ve stacionárních podmínkách se také používá fyzioterapie (mikrovlnná trouba, ultrafialové záření, helium-neonový laser). Je předepsán průběh antibiotik při intravenózním podání (upřednostňovány jsou cefalosporiny třetí generace). Jeho trvání je obvykle pět až sedm dní. U aktivního hnisavého procesu zvažte možnost chirurgického zákroku.

Pozor - pupek! Zpracování pupku pro novorozence v nemocnici a doma

Jak se starat o pupek novorozence

Anna Usynina neonatologka, kandidátka na lékařské vědy, docentka na Katedře neonatologie a perinatologie na severovýchodní státní lékařské univerzitě

Blaho dítěte do značné míry závisí na tom, jak se rodiče starají o jeho hygienu. Jak tyto postupy provádět?

Až do narození dítěte a jeho matky se vázá speciální vzdělání, které se nazývá pupeční šňůra. Jeho význam pro život plodu je obrovský. Ale dítě se narodilo - a pupeční šňůra byla přerušena. K urychlení hojení pupeční rány a minimalizaci rizika infekce je nutná náležitá péče.

Pupeční šňůra je kombinací tří krevních cév - žíly (podél ní tepenné, bohaté na kyslík a živiny, krev teče z placenty do plodu) a dvou tepen, kterými protéká „použitá“ žilní krev opačným směrem - z plodu k matce. Tyto cévy jsou obklopeny želatinovou látkou, která zabraňuje jejich možnému poškození..

Po narození dítěte zmizí potřeba komunikace mezi matkou a dítětem přes pupeční šňůru. Dítě získává schopnost samostatně dýchat, přijímat výživu ve formě mateřského mléka a vylučovat zbytečné látky ledvinami a střevy. Proto téměř okamžitě po odstranění drobků se na pupeční šňůru aplikuje speciální svorka, která se odřízne. Proud krve přes pupeční cévy se zastaví.

Navel manipulace v porodnici

Zatímco jsou dítě a matka v porodním sále, zbývající část pupeční šňůry se dále zpracovává. Výsledkem je, že z pupeční šňůry zbývá jen malá plocha přibližně 2 cm, na zbývající části pupeční šňůry je plastová nebo méně často kovová svorka..

Některé mateřské nemocnice nyní používají metodu správy otevřeného kabelu. To znamená, že na něj není aplikován žádný obvaz, jen každý den před propuštěním dítěte a matky z porodnice se zbytky pupečníkové šňůry (a po jejím pádu - rána) ošetřují antiseptickými roztoky (obvykle peroxidem vodíku a manganistanem draselným - tzv. "Manganistan draselný")..

Zbytky pupečníkové šňůry nad držákem se každým dnem stávají stále suchější, jinými slovy - mumifikují se, a každodenní zpracování zbytků pupečníkové šňůry také napomáhá k jejich vysušení. Výsledkem je, že čtvrtý nebo pátý den u většiny kojenců vypadá pupeční šňůra jako skvrna suché, husté neživé tkáně. Brzy se svorkou tato tkanina „odpadne“. Zůstane rána, která se nazývá pupeční. U kojenců se zpočátku „tlustší“ pupeční šňůrou může zbývající část vyschnout po poměrně dlouhou dobu, během 6–7 a více dní.

Mnoho porodnic přijalo jinou taktiku pro správu pupeční šňůry, když je obvykle druhý den odříznuta čepelí nebo sterilními nůžkami. Při chirurgickém řezání probíhá hojení pupeční rány rychleji. Na ránu se aplikuje tlakový obvaz, aby se zabránilo krvácení, které se obvykle uvolní po 1-2 hodinách a odstraní se následující den během léčby pupeční rány..

Některé děti mají tzv. „Kožní“ pupek. S tím, kůže, která prochází z přední břišní stěny, pokrývá část pupeční šňůry a vytváří dojem „dlouhého“ pupku. Je třeba poznamenat, že po odstranění nebo odstranění pupeční šňůry jsou tkáně takového pupečníku staženy a zpravidla se pupeční oblast neliší od obvyklých.

Pupeční rána se postupně uzdravuje a zakrývá se hemoragickou (hustou "krvavou" kůrou). Pokud je dítě i nadále v porodnici, ošetřuje se pupečníková rána stejným způsobem jako před pupečníkovou šňůrou - jednou denně. Díky široké pupeční ráně, možnému mírnému výtoku může lékař předepsat častější léčbu. Stejně jako v případě jakékoli rány hemoragická kůra vytvořená na pupeční ráně postupně mizí. Pokud hojení probíhá dobře, poté, co hustá kůra odpadne, nedochází k žádnému úniku z rány. Někdy, když odpadne velká kůra (k tomu dochází u široké pupeční rány), může být zaznamenáno rozdělení kapiček krve, rána se „koriguje“. Obvykle v takových případech postačuje další (2-3krát denně) ošetření pomocí roztoků peroxidu vodíku a manganistanu draselného a někdy speciální hemostatická (hemostatická) houba, která ve většině případů stačí k aplikaci jednou na ránu..

Jak se starat o břicho doma

Doma se pupeční rána ošetřuje po dobu 7 až 10 dní, dokud není úplně zahojena denně 1krát denně po koupání. Pokud byl zbytek pupečníkové šňůry v porodnici chirurgicky odstraněn, může trvat delší dobu, než se rána doma ošetří. Někdy, například, s pomalým vytvářením kůry, přítomností malých sekrecí z ní („pláč“), se doporučuje, aby se rána ošetřovala dvakrát denně nebo dokonce častěji. Rána je lubrikována alkoholickým roztokem brilantní zelené - „zelené“. „Zelenka“ doma je výhodnější například ve srovnání s „manganistanem draselným“ z důvodu nedostatku potřeby připravit toto řešení. Prodává se v jakékoli lékárně..

Pro ošetření pupeční rány může být vhodný také 1% roztok chlorofyliptu v alkoholu, který obsahuje směs chlorofylů získaných z listů eukalyptu. Toto řešení je bezbarvé, což vám umožní detekovat známky zánětu, protože rána není natřena.

Aby se zabránilo zbytečnému traumatu na kůži chemickým přípravkem (až po spálení kůže!) Vyvarujte se kontaktu s roztokem na kůži kolem rány..

Pokud je na ráně kůra, která již začala odlupovat a nedrží pevně, je nejlepší ji nejprve odstranit tak, že ji namočíte 3% roztokem peroxidu vodíku. Hotový přípravek peroxidu vodíku lze zakoupit v lékárně. Je třeba mít na paměti, že doba skladování je omezená! Není vhodné si připravovat doma roztok peroxidu vodíku, protože v tomto případě je obtížné dosáhnout požadované koncentrace a sterilita připraveného přípravku bude pochybná..

Kůra je zpravidla po koupání dítěte měkčí a snáze odstranitelná z rány. Samozřejmě, pokud se jedná o nově vytvořenou kůru na široké ráně, nemělo by být vynaloženo úsilí na její odstranění. Je vhodné manipulovat s pupečníkovou ranou doma pomocí kosmetických bavlněných pupenů. Při ošetřování rány palcem a ukazováčkem levé ruky tlačí na tkáň poblíž pupku, aby „maximalizovali“ oblast pupku pro vyšetření a důkladnější zpracování.

Pokud pochybujete o správném zacházení s břichem dítěte, poraďte se se sestrou, která by měla novorozence navštěvovat každý den v prvních dnech po propuštění z porodnice..

Mnoho porodnic nyní praktikuje předčasné propouštění novorozenců. Kromě toho, v době, kdy je dítě doma, pupeční šňůra nemusí stále klesat. Pokud pediatr po propuštění nedal jiná individuální doporučení, můžete dítě v den propuštění z porodnice vykoupat „nevydanou“ pupeční šňůrou a také pupečníkovou ranou. Před pádem z pupeční šňůry doma se léčí jednou denně alkoholovým roztokem diamantových zelení.

Pro koupání kojenců je třeba použít dětskou koupel. Během prvních dvou týdnů se voda použitá k koupání dítěte lépe vaří jako první a poté se ochladí na teplotu 36–37 ° C. K úplnému zahojení pupeční rány se do vody přidá roztok "manganistanu draselného", dokud není voda mírně růžová. Pamatujte, že „manganistan draselný“ musí být nejprve úplně rozpuštěn v oddělené misce, jako je například šálek, aby nedošlo k popálení pokožky dítěte zrny manganistanu draselného..

Co nelze s pupkem udělat

Nebojte se dotknout pupeční šňůry nebo pupeční rány při jejich zpracování! Zároveň mohou děti zažít nějaké nepohodlí, ale neubližuje jim to. Péče o pupeční ránu by měla být obzvláště pečlivá, protože může sloužit jako vstupní brána pro infekci, v důsledku čehož se může objevit katarrhal a pak hnisavá omphalitida - zánět tkání poblíž pupeční rány.

V případech, kdy dochází k prodlouženému „pláčení“ rány (více než 2 týdny), krvavému, hnisavému nebo jinému výboji, musíte se poradit s lékařem! Nesnažte se zacházet s dítětem sami: může to být pro něj nebezpečné.

Rána by neměla být pod gázou nebo jednorázovou plenkou, protože to ztěžuje sušení kůry, vyvolává plač a tím zabraňuje hojení rány rychle a přispívá tak k možnému připojení infekce. Někdy dochází k dalšímu podráždění kůže pupeční oblasti. Abyste tomu zabránili, měli byste ohnout klín jednorázové plenky tak, aby pupek zůstal otevřený.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem

Každý z nás byl kdysi spojen s naší matkou pomocí pupeční šňůry. Po narození se pupeční šňůra odřízne a zůstane pouze pupeční šňůra, která s tvorbou pupeční rány zmizí. Odborník vypráví o tom, jak zpracovat pupek novorozence: pediatr Kliniky rodinné kliniky Anastasia Igorevna Pirozhkova.

Přes skutečnost, že v medicíně jsou pravidla pro správu pupeční rány již definována, kolem tohoto tématu zůstává mnoho mýtů a mylných představ. Proto je třeba hned říci: aby novorozenec neměl problémy s pupkem, je třeba dodržovat jeden jednoduchý a důležitý princip: udržovat pupek v čistotě a suchu. Nepředpokládejte stav, kdy pupek novorozence zvlhne, zejména v prvních dvou týdnech jeho života. A přesto - vždy si umyjte ruce před a po zpracování tlačítka břicha.

Zatímco matka a dítě jsou v nemocnici, sestra zpracovává pupek novorozence. Dělá to bavlněným tamponem: nejprve, když jeden konec navlhčí peroxidem, jemně otře pupeční ránu, poté - suchou částí odstraní zbývající vlhkost. Dítě nezažívá bolest v pupeční ráně, takže se nemusíte bát, když zpracováváte pupek sami.

Komentář odborníka:

Jak zacházet s pupkem novorozence a jak zpracovat pupek novorozence doma?
Koncepce čistoty a sterility se liší. Je prokázáno, že kolonizace pupeční šňůry normální mikroflóry matky urychluje proces separace a hojení rány. A naopak - ničení mikroflóry z kůže ošetřením antiseptiky tento proces prodlužuje a zvyšuje pravděpodobnost infekce.

Jak moc se pupečník uzdravuje u novorozenců a kolik zpracovává pupek novorozence?
Proces separace pupečníkové šňůry je absolutně fyziologický a dochází k tvorbě suché gangrény zbytku pupečníkové šňůry s následnou separací: k tomu dochází mezi 5. a 15. dnem života novorozence.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem

Pro udržení suchého pupku:

 • musíte ji udržovat otevřenou;
 • dítě musí být drženo ve volném oblečení;
 • okraj pleny by neměl zakrývat pupek;
 • nedává smysl koupat dítě v prvních dnech života: stačí ho umýt a otřete místa přírodních záhybů vlhkou houbou (ale pokud si přejete, můžete dítě vykoupat ve vroucí vodě);
 • je-li pupek znečištěn, musí se vyprat vatovým tampónem namočeným v čisté vařené vodě a poté usušit sterilním gázovým ručníkem (není-li po ruce žádný sterilní ručník nebo obvaz - vezměte si běžný ručník a na obou stranách jej vyžehlte);
 • Při zpracování pupku novorozence nemůžete použít suchou vatu, protože její vlákna se mohou přilepit na povrch pupku.

Když zpracováváte pupek novorozence, někdy můžete pozorovat malý výtok z pupku, podobný hnisu, díky kterému je pupek lepkavý a nepříjemně voní. Jedná se však o normální jev, který by neměl vyvolávat obavy (za předpokladu, že existuje jen malé oddělení).

Poté, co pupeční šňůra spadne z pupku, může se také objevit malý serózní nebo krvavý výboj. Nedělejte si starosti, pokud pupek novorozence mírně krvácí: rána se za pár dní vyléčí a zastaví krvácení.

Pokud však pupek novorozence krvácí déle než 10 dní, měli byste se poradit s pediatrem. Někdy může být obtížné zahojit pupeční ránu v důsledku přebytku jizvové tkáně (pupeční granuloma) a tato patologie může být příčinou toho, že pupečník krvácí u novorozence. S omphalitidou (zánět pupku) se pupeční rána zvlhčí asi dva týdny, prstenec kolem pupku zčervená, hnisavý výtok pokračuje a pupek novorozenců krvácí. Tyto příznaky by měly být příležitostí kontaktovat pediatra.

Příznaky úzkosti z pupeční rány,
které mohou hlásit vzácné, ale závažné komplikace (omphalitida, flegmon, sepse).

Pokud pozorujete dítě:

 • zarudnutí;
 • otok;
 • lokální zvýšení teploty kůže kolem pupku;
 • značné množství hnisavého výboje;
 • horečka
 • ospalost;
 • odmítnutí jídla
 • okamžitě navštivte lékaře!

Jak zacházet s pupelem novorozence pomocí špendlíku na prádlo

Zpracování pupku novorozence pomocí špendlíku není vůbec komplikovaný proces. Chcete-li to provést, nemusíte odstraňovat špendlík, protože je speciálně oblečený tak, aby zbytky pupečníku rychle klesaly. Při zpracování pupeční šňůry můžete kolíček na prádlo mírně posunout. Dokud špendlík nezmizí, můžete dítě koupat na krátkou dobu, nejlépe ve vroucí vodě.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem po kolíčcích na prádlo

Jak se pupek v novorozeneckém uzdraví? Pokud neexistují žádné komplikace, flashback se suchou pupeční šňůrou spadne po 3-15 dnech (každý má svou vlastní normu a každý den v tomto intervalu je přípustný).

Nyní, aby se hojil pupek u novorozence, musí být rána ošetřena dvakrát denně vatovým tamponem namočeným v peroxidu vodíku. Po ošetření peroxidem odstraňte zbytkovou tekutinu suchou stranou tyčinky.

Po ošetření nespěchejte na plenky: nechte kůži dítěte dýchat a rána vyschne.

Po zhojení rány může být dítě vykoupáno v běžné (ne vařené) vodě a po mytí lehce namočené rány důkladně osušte..

Není vhodné léčit pupek novorozence antiseptiky bez doporučení lékaře. Kromě toho lékař nebo zdravotní sestra dítě po propuštění z nemocnice určitě uvidí. Během své návštěvy vyhodnotí stav pupeční rány.

 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: Anastasia Igorevna Pirozhkova

Pracovní praxe - 3 roky.

Zúčastňuje se lékařského střediska rodinné kliniky (Moskva, Jaroslavská Shosse, 69);
Zabývají se správou dětí od prvního měsíce života;
Provádí výběr individuálního kalendáře výživy a očkování pro předčasně narozené a malé děti;
Pozoruje děti do 18 let.

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem

Obecná informace

Návrat mladé matky a dítěte z porodnice je odpovědným a velmi důležitým obdobím. Ve skutečnosti nyní veškerá odpovědnost za růst vývoje a zdraví malého člověka leží výhradně na jeho matce a všech příbuzných. Velmi často je jedním z nejtemnějších bodů péče o pupek. Potřeba toho může dokonce způsobit paniku mezi nezkušenými rodiči. Ve skutečnosti však v tom není nic složitého. Koneckonců, základy tohoto podnikání lze zvládnout pod vedením patronického pediatra.

Dokonce i v porodnici se matky zajímají o doktora, jak dlouho se pupečník uzdravuje u novorozence. Odpověď na otázku, jak dlouho se pupeční rána hojí, je spíše individuální. Ve většině případů k tomu dochází ve třetím týdnu života dítěte. Tento proces však někdy může být trochu zpožděn. Proto by rodiče měli jasně vědět, jak rozumět tomu, že se pupek uzdravil..

Co potřebujete vědět o pupíku

V lůně matky přes pupeční šňůru dostává dítě potřebné živiny i kyslík. Kromě toho jím procházejí metabolické produkty. Když se dítě narodí, toto spojení mezi tělem jeho a matky je přerušeno. Zbytek pupeční šňůry ukládá Rogovinovu závorku.

Avšak i když pupek nebude po narození ovázán, krvácení se nestane. V pupečníkovém prstenci jsou dvě tepny a žíla. Po řezání se tepny mezera z pohledu hustší struktury stěny a žíla se zhroutí. To však neznamená, že se bakterie nemohou dostat do výsledné rány. Aby se tomu zabránilo, je v mateřské nemocnici bandáž pupečníkového obvazu a pečlivě zpracována.

A když zbytek pupeční šňůry zmizí, ke kterému dojde přibližně za 4-5 dní, je třeba pokračovat v ošetřování rány. Není třeba panikařit nad tím, že „rovnováha klesla, co mám dělat?“, Protože pokud bude vše zpracováno správně, bude vše v pořádku.

Pokud pupek nezmizí, musíte počkat ještě několik dní. Někdy se to v nemocnici nestane, a to znamená, že zmizí po 7-10 dnech již doma. Poté, co pupek zmizí, musíte zpracovat pupečníkovou ránu velmi pečlivě, a to ve třech fázích.

Zpočátku pomocí sterilního vatového tamponu musíte ošetřit ránu ze všech stran peroxidem vodíku. Nejlepší je vzít 3% koncentraci peroxidu vodíku.

Aby se zabránilo infekci, je nutné ránu namazat alkoholem 96%. Zbývající pařez musí být sušen a jemně namazán manganistanem draselným 5%.

Pokud pupek neklesl, je možné dítě vykoupat?

Poté, co pupeční šňůra zmizela, maminka může dítě bezpečně vykoupat. Je lepší plavat ve vroucí vodě. Dokud však kabel nespadne, dítě dítě koupat - stačí jen jemně otřít jeho tělo teplou vlhkou houbou.

Zpracování pupku pro novorozence doma

Při normálním vývoji dítěte dochází ke zhojení pupeční rány 3. týden - v tomto období epitelizuje. Jak zacházet s pupkem novorozence před uzdravením, žena jí vysvětlí místní zdravotní sestra nebo pediatr. Tento postup musí být proveden v mateřské nemocnici. Mami, která musí přesně vědět, jak správně zacházet s pupkem novorozence, je důležité si uvědomit, že to musíte udělat každý den po koupání. Nejdříve si maminka musí důkladně umýt ruce mýdlem.

Je důležité vědět, jak zpracovat pupek novorozence. Pro tyto účely se používá peroxid vodíku, alkohol 96%, roztok brilantní zelené 2% nebo chlorofylipt pro zpracování. Roztok manganistanu draselného se však pro tyto účely nedoporučuje, protože není snadné připravit roztok správné koncentrace jejich prášku, a navíc, pokud se krystal náhodně objeví na kůži dítěte, může způsobit popálení..

Zpočátku musíte změkčit kůru vatovým tamponem namočeným v peroxidu vodíku. Pokud peroxid zároveň nezačne pěnit, znamená to, že pupek se zahojil.

V procesu hojení postupně zanikají kůry, které je třeba velmi pečlivě odstranit. Nemůžete odloupnout křižovatky silou.

Při zpracování pupku je třeba věnovat zvláštní pozornost základně pupeční šňůry. Pokaždé, když je velmi pečlivě otřeno, odstraníte všechny mokré sekrece. Nejvhodnější je to s vatovým tamponem. Můžete tak urychlit proces sušení a hojení..

Kolik zpracovat jednou denně?

Tento postup by měl být prováděn jednou denně..

Pokud se pupek nezhojí dobře, pravidelné „větrání“ pomůže urychlit tento proces, pro který musíte břicho častěji otevírat. Při používání plen je třeba ohnout pásek, aby rána zůstala otevřená. Není nutné dotýkat se rány, pokud to není nutné.

Co dělat, když pupek krvácí u novorozence?

Rodiče, kteří nevědí, co dělat, když se krev objeví na pupeční ráně, musíte nejprve pochopit, proč pupek u novorozence.

Příčiny tohoto jevu jsou někdy jednoduché a pochopitelné. Pokud dojde k traumatu, když je dítě zavrtáno, otřeno nebo koupáno, pupečníková rána krvácí. Plenka by měla být nasazena velmi opatrně, dokud se rána zcela nezhojila. Některé matky příliš aktivně čistí ránu od krustu, čímž způsobují zranění.

Pupek může krvácet kvůli tvorbě pupečníku granulom (houba). Pokud byla pupeční šňůra silná, zůstane po řezu široký pupeční kruh a léčí se dlouhou dobu. V důsledku toho roste granulace a pupek připomíná houbu ve svém tvaru. Tato formace je bolestivá, a dokonce i při zavěšování, hákování, můžete vyvolat bolest. A dokonce i po malém zranění pupeční rána v tomto případě začne krvácet.

Pokud se krev z pupeční rány objeví, postupujte následovně:

 • Pokud se krev objevila v důsledku neopatrné manipulace s ránou, musíte kapat několik kapek peroxidu vodíku do pupeční rány..
 • Není třeba dát své dítě na břicho.
 • Vzduch by měl být přístupný pupku.
 • Během krvácení z pupeční rány nemůžete dítě vykoupat. Je nutné počkat, až pupek úplně přestane krvácet a objeví se na něm kůra.

Nejlepší je však konzultovat s lékařem, ukázat mu dítě, pokud z rány proudí krev.

Obzvláště důležité je okamžitě ukázat dítěti pediatrovi, pokud má nejen pupečníkovou ránu, ale zhoršil se i jeho celkový stav. V takové situaci je lepší naléhavě jít do nemocnice nebo zavolat sanitku.

Jak jednat, pokud se novorozenci břicho tlačítko slaví?

Pokud se pupek novorozence neuzdravuje po dlouhou dobu, měla by se tomu věnovat zvláštní pozornost. Když je zaznamenán tzv. Plačící pupek, znamená to první fázi omphalitidy - zánětlivý proces pupeční rány. Během této doby pupek ještě neochne, z rány se však objeví serózní výboj světelné barvy a kůže kolem něj zčervená. V tomto případě se dítě cítí dobře.

V takové situaci se provádí místní ošetření - musíte nejprve dezinfikovat pupek peroxidem vodíku a poté jej ošetřit brilantní zelení. Tento postup by se měl opakovat 3-4 krát denně..

V některých případech je navíc indikováno použití ultrafialového záření. Pokud pupek u novorozence zaschne, je někdy indikováno použití mastí nebo prášků obsahujících antibiotika. Léčba plačícího pupku u novorozence zahrnuje použití baneocinu, mastí obsahujících bacitracin a polymyxin.

Pokud zánět nebyl zastaven včas, může se z rány objevit hnis. V takové situaci pupeční kruh zčervená a objeví se otok. Postupně se pupek ukáže, kůže na něm a poblíž se stává horkou a červenou. S omphalitidou, tělesná teplota stoupá, dítě je hodně zlobivé, neochotně bere hrudník, je letargické.

V tomto případě je velmi důležité neprodleně konzultovat lékaře a zajistit správnou léčbu. Jinak se hnis začne šířit do podkožní tkáně, jít do jiných orgánů, což může následně vést k rozvoji sepse..

Léčebné funkce

Takové děti podstupují léčbu na lůžkových odděleních patologie novorozenců. Jsou to určitě předepsané antibakteriální ošetření..

Pokud je teplota dítěte velmi vysoká a existují příznaky těžké intoxikace, může být dítěti podána intravenózní tekutina.

Někdy se po očkování pro sterilitu stanoví přítomnost stafylokoka v pupeční ráně. V tomto případě se při léčbě používá anti-stafylokokový imunoglobulin.

Je třeba ošetřit zanícenou oblast antiseptickými látkami, což se provádí několikrát denně.

Za předpokladu, že se tělesná teplota ustálila, lze provést fyzioterapii, konkrétně - mikrovlnnou troubou.

zjištění

Proto musíte být velmi opatrní, až se pupek uzdraví..

Rodiče by neměli vyvinout další úsilí k urychlení procesu hojení. Ať se všechno stane samo o sobě.

Je důležité si uvědomit, že pupky u kojenců jsou velmi odlišné. U některých dětí jsou do hloubky, u jiných vydouvají. Neměli byste provádět žádné kroky ke změně formy, protože takové akce mohou vyvolat podráždění a zánětlivý proces.

Obecně platí, že péče o pupeční ránu není obtížná, hlavní věcí je jasně dodržovat všechna doporučení a ne spěchat..

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Pokyny pro péči a zpracování pupku u dítěte

Péče o pupeční ránu dítěte se často stává pro matku a otce velkým problémem. Rodiče nevědí, jak postup řádně provést. Někdy se bojí poškodit jemnou kůži novorozence, nebojí se dokonce dotknout pupku.

Pokud je tato oblast léčena velmi často pomocí alkoholových antiseptik, dochází k obrácené situaci, což vede k poškození kůže. „Jak pečovat o pupek novorozence“ je závažný problém, který vyžaduje specifické znalosti a odpovědný přístup.

Z tohoto článku se dozvíte

Jak se vytvoří pupeční rána?

Dítě, zatímco v lůně matky, je s ní spojeno zvláštním orgánem - pupeční šňůrou. Krevní cévy a speciální kanály procházejí pupeční šňůrou. Umbilikální tepny odebírají z plodu krev obsahující oxid uhličitý a produkty metabolismu a jsou přenášeny do placenty. Přes pupeční žíly dítě přijímá živiny a kyslík z těla matky.

Po narození dítěte a prvním nezávislém nadechnutí zmizí potřeba pupeční šňůry. Je rozdělena mezi dvě na sebe navrstvené svorky. Ošetřuje se oblast, která se pohybuje od novorozence, poté se aplikuje speciální terminál ve vzdálenosti 2 cm, čímž se vytvoří pupeční šňůra..

Osud tohoto zbytku může mít dva scénáře:

 1. Druhý den po narození se odřízne skalpelem nebo chirurgickými nůžkami. Na ránu se těsně aplikuje sterilní obvaz, který po dvou hodinách oslabuje a druhý den se odstraní.
 2. Na zbývající fragment pupeční šňůry se nasadí kovová sponka nebo speciální plastový špendlík na prádlo.

Navel zůstal otevřený.

Bez ohledu na to, která možnost pro vytvoření pupeční rány byla vybrána, bude vyžadovat každodenní náležitou péči. Během 2–4 týdnů již epitelová tkáň zpravidla již zcela pokrývá povrch rány.

Navel manipulace v porodnici

Ve většině ruských porodnic je obvyklé ošetřovat pupek manganistanem draselným a peroxidem vodíku denně. Postup je stejný pro pupeční rány bez přítomnosti pupeční šňůry a pro pupky s špendlíkem.

Ve druhém případě zbývající část pupeční šňůry postupně vyschne a 5. až 7. den samostatně odpadne. Separace pupečníkové šňůry může být delší u dětí se silnou pupeční šňůrou a kvůli jiným individuálním charakteristikám. Proto jsou často matka a dítě propouštěny z nemocnice s kolíčky na prádlo.

Jak zacházet s pupkem novorozence doma doma, sestry a lékaři porodnice podrobně vysvětlují. Pokud má matka otázky, měla by se jich zeptat, aby získala úplné informace o péči o dítě.

Užitečné tipy

Existuje mnoho informací o tom, jak provádět toaletu na břiše na internetu. K této otázce existují různé názory. Existují následovníci staré školy, kteří nedovolují léčbu novorozence bez brilantní zelené a peroxidu vodíku..

Existují příznivci zahraniční taktiky. Patří k nim populární v Rusku dětský lékař Evgeny Olegovič Komarovsky, který dodržuje standardy WHO a doporučuje otevřené vedení pupeční šňůry..

Mnoho zkušených matek sdílí tipy, zveřejňuje fotografie a videa s podrobnými pokyny k tomuto tématu..

Do jaké míry můžete těmto informacím věřit - každý se rozhodne sám za sebe. Jak přesně se budou rodiče starat o pupeční ránu, je také jejich výběr.

Lékaři doporučují lékárničku, která bude obsahovat následující léky a výrobky:

 • 3% roztok peroxidu vodíku;
 • sterilní pipeta;
 • 1% brilantní zelený roztok;
 • 2–5% roztok manganistanu draselného;
 • sterilní bavlněné tampony, bavlněné tampony a ubrousky;
 • 1% roztok chlorofyllipt;
 • hemostatická houba.

Léky pro léčbu by měly být vždy po ruce. I když se rodiče neuchylují k každodennímu používání antiseptik, nečistoty se mohou kdykoli dostat do pupeční rány. V žádném případě není dovoleno, aby byl pupek špinavý, protože to může vést k zánětlivému procesu (omphalitida)..

Dítě se může dotknout a zvednout pupeční šňůru. Kolíček na prádlo se může náhodně dotknout, v důsledku čehož může být pupeční rána zakryta. V tomto případě je užitečná hemostatická houba. Snadno se používá: vyjměte z obalu a pevně připojte k oblasti krvácení po dobu 1-2 minut.

Důležité! Pupek by měl být vždy otevřený. Přístup na čerstvý vzduch umožní, aby zbytky pupečníku zasychaly a padaly rychleji a vytvořily zdravou jizvu.

Dítě by mělo být nošeno v pohodlných, uvolněných věcech, které by nemačkaly ani nezranily bříško. Pokud pás zavře pupek, musíte jej zastrčit (existují speciální modely se zářezem). Při výměně plenky zkontrolujte oblast pupku.

Pokud se v něm nahromadí nečistota nebo kapalina, musí být opatrně odstraněna sterilním hadříkem nebo vatovým tamponem..

U dětí, které nosí kalhotky nebo jezdce, moči může vstoupit do pupeční fossy. Pokud k tomu dojde, je nutné další zpracování..

Kromě hygieny samotného dítěte je nutné každý den provádět vlhké čištění dětského pokoje s větráním a křemenem. Všechny věci dítěte by měly být čisté a vyžehlené. Hračky se musí umýt domácím nebo antibakteriálním mýdlem.

Lepší manipulace

Zpracování pupku novorozence podle sovětského standardu zahrnuje použití 3% peroxidu vodíku a řešení brilantní zeleně. Nejprve musíte na ránu kapku pár kapek peroxidu, poté ji očistěte od krusty a nečistot, jemně zatáhněte za svorku a pak ji spálte zelenou. Špendlík by měl být také namazán antiseptikem.

Někteří lékaři kategoricky nedoporučují rozmazávat pupeční ránu diamantovou zelení, protože kvůli nasycené smaragdové barvě si nemusíte všimnout zarudnutí na kůži. Jak vyměnit zelenou - existuje několik možností:

 • furatsilin - je absolutně bezpečný přípravek, má silný antimikrobiální účinek, je doporučován pro hnisavé komplikace, ale s furatsilinovom alkoholem musíte být opatrní, protože může způsobit kožní reakce;
 • chlorhexidin 0,05% je dobrý antiseptikum, ale je schopen vysušit pokožku, což způsobuje svědění a projevy dermatitidy;
 • sprej a roztok Miramistinu je velmi populární lék, který dává dobrý výsledek a málokdy způsobuje nežádoucí následky;
 • 5% roztok jodu je osvědčený nástroj, ale může vést k popáleninám kůže a alergiím, proto by se měl používat opatrně, je možné použít Betadin a jodinol, které také obsahují jód, ale mají méně vedlejších účinků;
 • "Fukortsin" (na bázi vody nebo alkoholu) - používá se pro mokrý pupek a infekci;
 • Tinktura měsíčku - vynikající přírodní lék, který má léčivý účinek;
 • Baneocinový prášek - určený pro ošetření mokrého pupku;
 • 1% alkoholový roztok chlorofylliptu je přírodní bylinný přípravek s mírným účinkem, zvláště účinný při stafylokokových infekcích;
 • streptocidový prášek - doporučený pro komplikace a rozvoj mikrobiální infekce;
 • boritý alkohol - indikovaný v přítomnosti zánětu, může vysušit kůži a způsobit nežádoucí účinky;
 • 2% kyselina salicylová je přijatelná pro použití podle pokynů lékaře;
 • "Purelan" (lanolin) - ideální pro léčení jemné kůže pupku, naprosto neškodné;
 • mast "Levomekol" - používá se podle pokynů lékaře pro infekční komplikace.

Dalším klasickým nástrojem v arzenálu ruských lékařů byl a zůstává manganistan draselný. Roztok může být připraven doma sám rozpuštěním krystalů manganistanu draselného (5 g) ve vroucí vodě (100 ml)..

Je však lepší koupit hotový výrobek v lékárně, aby nedošlo k záměně s proporcemi. Před použitím musí manganistan draselný projít několika vrstvami gázy, aby se zabránilo popálení kůže nerozpustnými krystaly. Hotový roztok se neuchovává déle než jeden den v těsně uzavřené nádobě.

Mělo by být zřejmé, že kterékoli z těchto léků může negativně ovlivnit stav a zdraví dítěte, protože tělo malého člověka není dosud plně formováno a je schopné dávat neočekávané reakce.

Kůže dítěte (zejména předčasně) není ještě zralá a nemá bariérovou funkci, jako u dospělých nebo starších dětí. Proto je lepší zdržet se experimentování s dítětem a jasně se řídit pokyny lékaře.

Pozornost! Existují důkazy o vysokém riziku obecné intoxikace, rozvoji methemoglobinemie, záchvatů a dalších komplikací při používání anilinových barviv (brilantní zelená, Fukortsin, modrá) u malých dětí.

Technika zpracování pupku bez kolíčků na prádlo

Obecně uznávaný hygienický postup pro pupek bez špendlíku je stejný jako u dětí s existující pupeční šňůrou. Postupně to vypadá takto:

 1. Umyjte si ruce mýdlem.
 2. Připravte si vše, co potřebujete ke zpracování (řešení, bavlněné pupeny atd.).

d.) a zajistěte si pracoviště.

Položte dítě před sebe a prohlédněte si pupek a prsty opatrně rozprostřete pokožku.

Pokud si rodiče vybrali, aby jejich dítě provedlo pupeční rány v souladu s mezinárodními standardy, mělo by se k léčbě přistupovat pouze v případě propuštění nebo na základě svědectví lékaře. Suchý pupek se nedotýkejte.

Když se objeví různé neinfekční nebo bakteriální komplikace, je obvyklé ošetření doplněno lékařskými manipulacemi. Možná budete muset vypláchnout pupek roztokem manganistanu draselného nebo pomazat antibakteriální látkou.

Jak správně provádět tyto postupy, by měl lékař nebo sestra rodičům vysvětlit. Je nemožné předepsat dětem prostředky na léčbu a prevenci nemocí pupku.

Jak dlouho trvá zpracování

Kolik času na zpracování zbytku pupeční šňůry - neexistuje přesná časová osa.

Když přesně spadne, záleží na řadě faktorů (velikost pupečního prstence, stav imunitního systému, individuální vlastnosti těla).

V žádném případě nelze tento proces spěchat. Zbytek pupeční šňůry by měl sám spadnout. Pokud dlouho neodpadne, nebojte se. Je to však příležitost ukázat pupek pediatrovi.

Jak často provádět zpracování závisí na situaci. Pokud je u rány vše v pořádku, stačí na to věnovat pozornost jednou denně. S výskytem sekrecí (krev, hnis) jsou hygienické manipulace prováděny 3-4krát denně. Je nebezpečné používat antiseptika častěji, protože to může způsobit podráždění kůže a další nežádoucí reakce..

Prvním měsícem života je rána zcela zahojena. Měl by být pokryt epitelem jak u dětí s otevřenou léčbou pupku, tak u dětí, které se denně podrobují antiseptické léčbě..

Když potřebujete naléhavě navštívit lékaře

Při každodenním ošetření pupku si rodiče všimnou nejmenší změny v této oblasti. Následující projevy signalizují, že musíte dítě neprodleně ukázat pediatrovi:

 • změna struktury a barvy kůže v pupeční fossě a kolem ní;
 • otok v pupeční oblasti;
 • jakékoli propuštění z pupku, zejména hnisavé nebo krvavé povahy;
 • zvýšení tělesné teploty (obecné i místní);
 • celková nevolnost dítěte, odmítnutí prsu (láhev);
 • opakovaná neadekvátní reakce novorozence na léčbu pupeční rány (silné pláč, ohýbání těla atd.).

Pupek může v důsledku přítomnosti infekce bobtnat, červenat se, namočit se, zjemnit a krvácet. Zánět kladivem (omphalitida) je nebezpečné onemocnění, které může mít vážné následky..

Důležité! Neměli byste čekat, až se situace zhorší, nebo se pokusit získat informace z internetu nebo od přátel. Samoléčení dítěte je nepřijatelné! Prsa musí být dodržena odborníkem.

Také by se nemělo okamžitě panikařit, když jsou zjištěny nějaké změny. Musíte je pár hodin sledovat. Někdy může být zarudnutí kůže způsobeno místní reakcí. Podráždění je způsobeno oděvem, plenkou, špendlíkem na prádlo a prostředky, kterými je ošetření prováděno..

Pokud matka měla podezření, že se projevy kůže začaly objevovat díky neustálému kontaktu se zbytkem pupečníku, měly by být okraje červené zóny pečlivě nastíněny. Po hodině zkontrolujte pokožku dítěte. Pokud se hyperémie (zarudnutí) nachází mimo určenou oblast, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud dítě během léčby neustále projevuje obavy a hodně pláče, musíte pečlivě sledovat dítě. Možná pociťuje bolest, když tlačí na pupek, což může signalizovat přítomnost latentních symptomů.

Pokud rodiče našli pupek v pupku, je to pravděpodobně pupeční houba. Není to zdraví zdraví dítěte, není nutné přestat provádět hygienické manipulace. Dítě by však mělo být předvedeno lékaři.

Měli byste se také poradit s pediatrem, pokud se pupeční rána nezhojí déle než tři týdny..

Pokud je dlouhodobé hojení doprovázeno neustálým řídkým výtokem (plačící pupek), může to znamenat příznaky chirurgické patologie (píštěle urachu nebo vitellinového kanálu). V tomto případě by pediatrický chirurg měl novorozence vyšetřit.

Kdy mohu vykoupat novorozence?

Koupání novorozence je samostatnou důležitou etapou života dítěte a rodičů. Existuje spousta sporů o tom, kdy a jak se dítě vykoupat. Někteří dětští lékaři povolují plnohodnotné vodní procedury od prvních dnů života, jiní doporučují zdržet se, dokud dítě není 1 měsíc staré.

Dr. Komarovsky nedoporučuje úplné ponoření dítěte do vody, pokud ještě nedošlo k vysušení pupeční šňůry. Aby nedošlo k navlhčení pupku, stačí otřít dítě mokrými ubrousky a jemně očistit pokožku..

Přečtěte si více o koupání svého dítěte pomocí špendlíku zde..

Je možné rozšířit dítě na žaludek, pokud se pupek nezhojil

Bez ohledu na to, zda se pupek uzdravil nebo ne, musí být dítě položeno na žaludek. Přirozeně, v přítomnosti nezhojené pupeční rány, by to mělo být prováděno s mimořádnou opatrností, aby nedošlo k poranění..

Šíření dítěte by mělo být krátce, počínaje jednou minutou, postupně zvyšující čas strávený na žaludku. Pokud pupek začne krvácet, špendlík spadne nebo dojde k jiné nežádoucí reakci, položení břicha by mělo být pozastaveno, dokud nebudou tyto komplikace odstraněny..

DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/uhod/obrabotka_pupka.html

Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

Články O Neplodnosti