Hlavní Testy

Nejlepší plenkové krémy

Moderní dítě může bezpečně konkurovat módě v řadě kosmetických a pečovatelských produktů. V arzenálu pečujících rodičů je důležité místo obsazeno důležitým produktem - plenkovým krémem, který chrání pokožku před vyrážkami z plen, podrážděním a alergickými reakcemi. Neměl by obsahovat agresivní složky, které ničí přirozenou bariéru epidermis. Nejlepší krémy na pleny obsažené v hodnocení do roku 2020 budou moci zachránit dítě před nepříjemnými projevy dermatitidy. Při jeho sestavování odborníci zohledňovali pověst výrobců, kritéria pro správné hodnocení zboží, názory pediatrů a skutečné hodnocení zákazníků.

Krém pod plenu, z níž si společnost vybere lépe

Úroveň poptávky, objem prodeje a míra důvěry spotřebitele přímo závisí na pověsti a spolehlivosti společnosti, která své výrobky uvádí na trh. Následující společnosti nabízejí nejlepší plenkové krémy z hodnocení odborníků:

 • Tosara Pharma Limited je irská farmaceutická společnost, která vyrábí parfémy a kosmetiku pro péči o pleť. Má vlastnická práva k produktu oblíbenému na ruském trhu - Sudokrem pro děti od prvních dnů života.
 • Bubchen je ochranná známka dětské kosmetiky, kterou vlastní německá továrna Werk Ewald Hermes Pharmacodische Fabrik GmbH. Všechny výrobky jsou založeny na přírodních surovinách, které jsou neškodné pro novorozence. Společnost je považována za standard spojování lidových tradic s moderními technologiemi..
 • Weleda je oblíbená a vyhledávaná značka přírodní kosmetiky ze Švýcarska. Každý produkt je pečlivě monitorován dermatologickými testy s certifikátem NaTrue. Základem jsou skutečně pěstované rostliny v biodynamických zahradách.
 • Mustela je ochranná známka velké francouzské společnosti Laboratoires Expanscience. Od poloviny 20. století se pod tímto názvem vyrábějí výrobky pro nastávající matky, novorozence. Společnost se také zabývá výzkumnými činnostmi zaměřenými na vývoj nových inovativních produktů péče..
 • Sanosan - ochranná známka vlastněná německou společností Mann & Schröder GmbH, která zahájila svou činnost začátkem padesátých let minulého století. Po několika desetiletích pečlivé práce se portfolio produktů začalo doplňovat svými vlastními značkami. Velký průlom nastal po otevření výzkumné laboratoře.
 • „Naše matka“ je předním tuzemským výrobcem zboží pro nastávající a mladé matky, novorozence a kojence. Mezi výrobky patří na domácím trhu několik známých značek, například „Můj káčátko“, „Mama Comfort“. Produkce se nachází v ekologicky čistých oblastech Čuvashie v Moskevské oblasti.
 • Babyline je ochranná známka dětské kosmetiky německé společnosti Nolken Hygiene Products GmbH. Řada, která obsahuje více než 2 desítky jmen, představuje přírodní, bezpečné výrobky pro citlivou pokožku od prvních dnů života. Společnost má bezvadnou pověst v mnoha zemích světa, vyznačuje se osvědčenými hypoalergenními produkty..
 • Eared Nannies - ochranná známka vlastněná ruskou společností Nevskaya Cosmetics. Datum jejího založení je 1839. A teprve v roce 1955 se na něm objevily první kosmetiky. Samotná značka byla založena v roce 2000, pod tímto názvem se začaly vyrábět hypoalergenní hygienické výrobky..
 • Johnson's Baby je ochranná známka dětských kosmetických a ošetřovacích produktů, které vlastní americká společnost Johnson & Johnson. Značka byla založena v roce 1893, kdy se na trhu poprvé objevil dětský prášek. S tímto názvem jsou dnes spojeny čistě bezpečné výrobky..
 • Bebble je bulharská značka dětské kosmetiky, kterou vlastní evropský koncern Lavena. Každý produkt je založen na přírodních složkách, které poskytují šetrnou a bezpečnou péči. Všechny výrobky jsou dermatologicky testovány..

Hodnocení krémů na plenky

Všichni žadatelé o zařazení na první místo byli testováni na bezpečnost a hypoalergenní složení, kvalitu, farmakologické a další užitečné vlastnosti. Odborníci vyhodnotili každý dětský krém pod plenkou z hlediska skupiny charakteristik a kritérií:

 • Formula - jaké složky krém obsahuje;
 • Bezpečnost - hypoalergenní, přírodní;
 • Funkce - ochrana proti podráždění, léčba zarudnutí;
 • Další vlastnosti - chlazení, zvlhčení, osvěžení, dezinfekce;
 • Konzistence - rychlost absorpce, doba trvání ochranné vrstvy;
 • Vůně - nedostatek aroma;
 • Věková kategorie - od prvních dnů života do roku;
 • Náklady - cena, náklady.

Zohledněny jsou také doporučení pediatrů, dermatologů, jejich zkušenosti založené na lékařské praxi. Na základě skutečných hodnocení zákazníků a pečujících rodičů byly identifikovány nejžádanější produkty, procento schválení, všechny silné a slabé stránky nominovaných.

Který plenkový krém pro novorozence je lepší zvolit?

Bez ohledu na to, jak dobrá je plenka, nemůže zaručit 100%, že vše bude v pořádku s kůží novorozence. Kontakt s močí, i když je krátký, může dojít k zánětu absorpční vrstvy plenky. Z tohoto důvodu se doporučuje chránit kůži novorozence v oblasti pleny pomocí speciálního krému, který se nazývá „Plenkový krém“.

O tom, jak si vybrat, které značky a jména jsou matkami nejdůvěryhodnější, řekneme v tomto článku.

Proč chránit pokožku?

Kůže novorozence je neuvěřitelně citlivá na vše, s čím přichází do styku. Jsou mnohem tenčí než pokožka dospělých, receptory a žlázy se nacházejí blíže k povrchu kůže, a proto se může v reakci na jakýkoli nepříznivý účinek objevit podráždění, vyrážka, erytém a otok..

Moč a výkaly jsou považovány za jeden z nejsilnějších dráždivých látek. Obzvláště nebezpečná je kombinace moči a stolice. Močovina a amoniak poškozují dermis a střevní bakterie infikují postižené oblasti téměř okamžitě. Čím déle dítě leží ve špinavé plence, tím je pravděpodobnější, že zánětlivý proces začne. Když je dítě vzhůru, rodiče si mohou okamžitě všimnout znečištění a eliminovat nebezpečí. Pokud se však dítě vyprázdní nebo je popsáno ve snu, nemusí být možné hned zjistit pravdu..

U novorozenců je důležitá pečlivá a pozorná péče o pleť. Dítě se samozřejmě musí umýt, používat pouze vysoce kvalitní a rychle vstřebatelné plenky, aby se zabránilo alergiím na pleny.

Pokud používáte speciální dětský krém, bude pokožka dítěte lépe chráněna. Nejde o běžný dětský tukový krém, ale o výrobky, které jsou vytvořeny k ochraně pokožky před účinky amoniaku a močoviny. Takové krémy vytvářejí na pokožce ochranný film, což je další ochrana.

Kosmetické požadavky

Při výběru byste měli věnovat pozornost tomu, že v oblasti třísla dítěte nebudou obvyklé prostředky pro péči o tělo dítěte fungovat. Kůže v této oblasti je ještě zranitelnější než na zbytku těla. Ne bez důvodu v období nitroděložního vývoje zůstává ochranný primordiální lubrikant ve tříselné zóně až do samého porodu, zatímco ze zbývající kůže zmizí dlouho před porodem.

K péči o oblast pod plenkou budete potřebovat speciální dětský ochranný krém, který pomůže chránit dítě před vyrážkou z plen, před výskytem ekzému, loupáním, podrážděním a kontaktními alergiemi. K tomuto účelu nejsou vhodné mastné a zvlhčující krémy, protože amoniakové prostředí moči se rychle vypořádá s mastným tenkým filmem, který vytvoří. Sušicí krémy s protizánětlivým účinkem jsou vhodné pro péči o tříslovinu..

Nejdůležitějším požadavkem pro tento druh kosmetiky je hypoalergenní. Obal musí být odpovídajícím způsobem označen. Známé „létat v masti“ je, že žádné označení nezaručuje, že konkrétní dítě nebude mít alergickou reakci..

Neexistují jednotné normy pro výrobce, každá velká společnost má své vlastní laboratoře a dermatologické testovací systémy. A proto se musí používat i hypoalergenní krém v malém množství a postupně, dokud není jistota, že je bezpečný.

Jak si vybrat

Z různých plienkových krémů pro nezkušené rodiče se jejich oči obvykle liší a otázka správného výběru se stává velmi důležitou. Hodně záleží na nákupu rodičů. Podívejme se, na co je třeba dát pozor.

 • Výrobce. Název a značka nejsou jen faktorem cen, ale také relativní zárukou kvality. Existují společnosti, které po mnoho desetiletí pracují na trhu dětské kosmetiky, což jim umožnilo etablovat se jako důvěryhodné. Níže budeme hovořit o několika podobných výrobcích.
 • Struktura. Nebuďte líní a přečtěte si složení produktu až do konce. Neměl by obsahovat barviva, stabilizátory. Nejlepší je upřednostňovat krém vyrobený z přírodních ingrediencí. Také se vyhněte krémům s výraznou vůní: to ukazuje na velké množství chemikálií používaných jako parfémy. Alergická reakce na tyto krémy se často vyvíjí navzdory označení „hypoalergenní“..
 • Skladovatelnost. Dětská kosmetika má také datum exspirace a po této době je nebezpečné ji používat. Proto se ujistěte, že krém nevypršel..
 • Certifikáty Abyste se ujistili, že se nesnažíte prodat falešný produkt, neváhejte požádat prodejce o bezpečnostní certifikát a certifikát shody pro výrobky.
 • Místo nákupu. Nákup dětské kosmetiky, speciálně určené pro novorozence, by měl být prováděn výhradně v lékárně nebo v oficiálním obchodě velkého maloobchodního řetězce pro děti. Nákup na vlastní pěst, na trhu nebo na internetu vás může zklamat, protože pravděpodobnost, že vám bude nabídnuta padělek, jehož složení může být pro dítě nebezpečné, je více.

Hodnocení toho nejlepšího

Prostředky péče o tříslovou zónu novorozence lze podmíněně rozdělit na kosmetické a terapeutické.

První existuje pouze pro prevenci vyrážky z plenek. Druhý se dobře vyrovnává s preventivními úkoly a lze jej použít k léčbě dermatologických problémů v intimní oblasti dítěte. Není divu, že první místo v hodnocení, sestavené podle recenzí rodičů, přišlo s terapeutickým účinkem, následovalo populární kosmetiku.

Bepanten

Jedná se o lék na kůži, jehož hlavní účinnou látkou je dexpanthenol. Produkt nejen účinně chrání pokožku dítěte, ale také pomáhá při jeho regeneraci v případě poškození..

Produkt můžete aplikovat při každé výměně plen, počet aplikací je neomezený. Zřejmé výhody spočívají v tom, že se masti rychle vstřebávají, nezanechávají žádné zbytky na plenkách a oděvech dítěte a také velmi dobře zvlhčuje pokožku a chrání ji před vyvíjením peelingů..

Nevýhody - v nákladech (od 500 rublů) a v malém, ale stále možném rozvoji alergické reakce na lék.

Drapolen

Jedná se o krém, ve kterém jsou současně dvě účinné látky - benzalkoniumchlorid a cetrimid. Tento nástroj patří do skupiny antiseptik.

Jednoznačné plus je aktivita proti určitým bakteriím, která je důležitá pro prevenci infekce ran střevními bakteriemi z trusu. Za optimální se považuje také kombinace ceny a kvality - cena od 250 rublů.

Mínus - ve stejné pravděpodobnosti projevů individuální nesnášenlivosti. K tomu dochází jen zřídka, ale rodiče by měli být varováni.

Desitin

Toto je lék z oxidu zinečnatého. Krém kromě toho obsahuje lanolin, vazelínu a rybí olej. Taková kompozice vytváří na kůži film, který je svými strukturálními vlastnostmi velmi podobný přirozené potové vrstvě kůže.

Tento film je obtížné rozpustit se složkami moči, a proto je nejvýhodnější použít drogu v noci - před dlouhým spánkem v jedné pleně.

Plus - náklady (asi 250 rublů), minus - nepříjemný zápach.

Sudokrem

Jedná se o další lék se zinkem, který lze také použít jak pro péči, tak pro rychlé a účinné léčení projevů vyrážky a dermatitidy. Krém má výrazný protizánětlivý a sušící účinek..

Plus - s mírným analgetickým účinkem, což je velmi důležité při léčbě příznaků dermatitidy, které již byly zahájeny, a cena je asi 300 rublů..

Mínus - v možnosti vzniku alergií, zejména při častém používání, stejně jako v konzistenci (krém je velmi hustý, obtížně se nanáší a pomalu vstřebává).

Weleda

Toto je německá řada kosmetických výrobků, která si zaslouží lásku milionů rodičů po celém světě. Krém je vhodný pro každodenní neomezené použití. Obsahuje přírodní složky, včetně heřmánkového extraktu s měsíčkem.

Zpočátku vás může upozornit spíše jasně žlutá barva krému, ale nebojte se, v ní nejsou žádná barviva. Tato barva je produktu dána měsíčkem.

Pros - příjemná a neostrá vůně, rychlá absorpce, rychlá akce. Krém je možné použít s vyrážkou na plenky.

Mínus je cena. Cena krému se pohybuje od 450 do 600 rublů. Někteří rodiče poznamenávají, že hliníková trubice, ve které je produkt umístěn, není příliš pohodlná k použití..

Bubchen

Německá společnost vyrábějící dětský krém má více než půl století zkušeností s výrobou elitní dětské kosmetiky. Slunečnicový olej a heřmánkový extrakt jako součást produktu plní dvojí úkol - ošetřují, dezinfikují a vytvářejí ochranný film, pod nímž pokožka „dýchá“, tj. Nedochází k ucpávání pórů a žláz. Krém má velmi příjemnou a jemnou vůni..

Plus - velký výběr, protože řada „plenek“ není omezena na jeden krém, existují spreje pro podobné použití. Cena je od 150 rublů. Nevýhodou je konzistence. Krém je hustý, vstřebává se pomalu, a proto může znečistit dětské oblečení a plenky a zanechat na nich ošklivé mastné skvrny..

Plenkový sprej se snadněji nanáší, ale vytváří tenčí ochranný film, a proto není vhodný k léčbě vyrážky z plen, ale je vhodný pro jejich prevenci..

Baby teva

Kojenecké výrobky pro péči o tříslovou zónu od tohoto výrobce jsou známy již dlouhou dobu. Krém na plenkovou zónu obsahuje mléčné bílkoviny a levandulový olej. Má příjemný zápach, neobsahuje barviva a konzervační látky.

Mezi výhody lze nazvat nízkými náklady - od 120 rublů. Snadné použití je také důležité - krém je rychle distribuován přes kůži dítěte.

Nevýhody: při použití velkého množství „záhybů“ můžete produkt použít výhradně k prevenci plenkové dermatitidy, nikoli však k léčbě.

Mustela

Jedná se o francouzskou značku dětské kosmetiky, která získala uznání od rodičů celé planety. Plienkový krém od tohoto výrobce obsahuje oxid zinečnatý, a proto je možné jej použít nejen k prevenci, ale také k léčbě.

Výhody jsou četné: krém nezpůsobuje alergie, je dobře aplikován, rychle vstřebáván a účinně chrání kůži podzemnice olejné od prvních dnů jejího života. K dispozici ve zkumavkách i lahvičkách s praktickým dávkovačem.

Jeden minus je cena, cena začíná od 450 rublů, v některých obchodech a lékárnách v zemi může dosáhnout 700 rublů.

Eared Nannies

Tento domácí krém je považován za jeden z nejpopulárnějších. Důvodem je nízká cena (od 100 rublů) a optimální složení, které zahrnuje broskvový olej a měsíček.

Mezi výhody lze nazvat lehkou konzistenci produktu, která nekomplikuje aplikaci a tření.

Mínus je možnost vzniku alergie, někteří rodiče si stěžují, že začervenání a vyrážka se objevily po prvním použití drogy.

"Moje sluníčko"

Tento krém s laskavým názvem je snad nejrozsáhlejší ze všech výše uvedených - jeho cena začíná od 45 rublů. Můžete si koupit krém této značky s jojobovým olejem a depanthenolem, můžete si vybrat krém s posloupností. Soupravu lze doplnit gelem na mytí dítěte stejné značky.

Mezi výhody samozřejmě patří cena a organické složení. Nevýhodou mnoha rodičů je nepříjemná trubice a čepice.

Jak používat?

Jakýkoli produkt pod plenkou by měl být aplikován výhradně na čistou pokožku. Při výměně dětské plenky ji musíte umýt, otřít ji plenkou a po 10-15 minutách ve vzduchové lázni můžete začít používat produkt, který jste si vybrali. Rodičovské pohyby musí být čisté a jemné. Dívka by měla aplikovat krém, aby se nedostala do pochvy, chlapec by neměl penis přímo promazávat krémem. Jakýkoli z výše uvedených prostředků můžete vzít s sebou do nemocnice. Mohou být použity pro matku i dítě, když se narodí.

Což je lepší - krém nebo prášek?

Pěnové krémy i prášek mají účinek sušení. Ve složení klasického dětského prášku - mastku. Pro jednorázové použití je prášek velmi dobrý, velmi rychle schne pokožku, nezpůsobuje alergie. Je snazší a rychlejší použití..

Při každodenním použití může prášek způsobit nadměrnou suchost kojenecké pokožky, což přispívá k výskytu trhlin, zánětu, loupání, svědění a nepohodlí.

Správně zvolený krém, i při opakovaném každodenním používání, nezpůsobuje takové příznaky: dětská pokožka zůstává dostatečně hydratovaná a chráněná. To neznamená, že prášky by měly být zcela zlikvidovány. To může dělat dobrou práci s pohotovostní péči v důsledku vývoje plenkové dermatitidy. Jednou nebo dvakrát to může a mělo by být použito na plenkovou vyrážku, po které je třeba přejít na prostředky s krémovým základem, aby se zabránilo suché kůži tříselné zóny.

Určitě nestojí za to používat tyto různé produkty péče současně. Krémový film a silná vrstva pudrového prášku přilnajícího ke krému vytvoří zcela nesnesitelné životní podmínky pro jemnou dětskou pokožku.

Recenze

Někteří rodiče při diskusích o plenkových krémech na tematických fórech zdůrazňují, že dávají přednost použití mokrých ubrousků s impregnací krémem. To vám umožní ušetřit peníze, protože musíte koupit pouze jeden lék a jeho výhody jsou dvojnásobné. Ve skutečnosti takové utěrky obsahují velmi málo krémové látky, pokud existují. U dětí s citlivou pokožkou bude taková péče zjevně nedostatečná..

Existuje kategorie rodičů, kteří obecně považují plenové krémy za nadbytek. Pokud se u dítěte vyskytnou kožní problémy, pokusí se takové maminky a tatínky aplikovat léčivé masti jednou, dokud příznaky nezmizí. Není divu, že jejich děti pravděpodobně trpí vyrážkou z plen..

Maminky popisují velmi neobvyklé způsoby péče o intimní oblast novorozenců - mazání slunečnice nebo máslem, sušení záhybů na nohou a hýždí fénem.

Je moudřejší zdržet se takových experimentů s vaším vlastním dítětem. Pod vrstvou oleje, i když je to třikrát přirozené, kůže „nedýchá“ a vysoušeč vlasů může způsobit lokální hypertermii, oslabení, popáleniny.

Nejčastěji jsou kladné recenze na Sudokrem a linii Weleda.

Informace o tom, jak aplikovat krém pod plenu, naleznete v dalším videu od Dr. Komarovského.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Jak zacházet s vráskami u novorozence

Novorozené dítě je velmi zranitelné, jeho jemná kůže je skutečnou bránou k infekci. Aby dítě vyrostlo zdravé a silné, musí rodiče věnovat velkou pozornost hygieně. Jedním z nejdůležitějších denních hygienických opatření je ošetření kožních záhybů, které má každé dítě..

U dětí prvního roku života se na kůži nachází mnoho záhybů

Problémové skvrny na kůži dítěte

Ne všichni mladí rodiče vědí, jak zvládat vrásky u novorozence. Existuje mnoho účinných opravných prostředků. Nejprve je třeba zpracovat následující zóny:

 • Podpaží
 • V oblasti slabiny;
 • Oblast hýždí;
 • Všechna místa, kde je zaznamenáno zarudnutí.

Správná zmačkaná toaleta má velký význam pro pohodu a náladu dítěte. U novorozenců je plisování velmi důležitá věc..

Příčiny kožních problémů

Kojenci prvního roku života jsou ohroženi různými kožními problémy, protože v tomto věku stále nemají dokonalé imunitní systémy a jakákoli kontaminace může vést k infekci. Nejčastější příčiny kožních problémů u kojenců do jednoho roku jsou:

 • Nesprávná hygienická opatření;
 • Nedodržování pravidel denní hygieny;
 • Neznalost rodičů o tom, co se má rozmazat u novorozených záhybů;
 • Nesprávná výživa dítěte a přítomnost velkého počtu alergenů v jeho každodenním jídle;
 • Neustálé nošení syntetického oblečení od dítěte;
 • Vzácná změna ložního prádla v dětské postýlce.

Pediatrové také tvrdí, že kojenci mají často problémy kvůli nevhodným jednorázovým plenám. Pampers by měl dobře sedět; je třeba je měnit, jakmile jsou špinavé, ale nejméně 8-10krát denně. Pravidelně musíte dát svému dítěti příležitost strávit trochu času bez plenky, vzduchové koupele jsou nejlepším způsobem, jak zabránit vyrážce a jiným kožním onemocněním. Je to také důležitý prostředek k vytvrzení dítěte. Nejlepší je mít vzduchové koupele před koupáním, když je dítě aktivně vzhůru. Přibližná doba trvání procedury je alespoň půl hodiny. V létě během bdělosti můžete plenky nahradit plenkami na jedno použití.

Kočky náchylné k alergii na Alici často trpí vyrážkou

Zajímavý. U dětí do prvního roku života se často vyskytují kožní problémy v důsledku různých alergických reakcí a individuální nesnášenlivosti jednotlivých složek výživy. V tomto případě by kojící matka měla zkontrolovat její stravu. Pokud je dítě na umělém krmení, musíte změnit mléčnou směs na hypoalergenní.

Proč zpracovat záhyby

Rodiče často nevědí, jak rozmazat záhyby novorozence a proč by to mělo být vůbec. Význam tohoto každodenního hygienického postupu však nelze podceňovat. Řešení problémových oblastí je nezbytné za účelem:

 • Vyvarujte se vyrážky z plenek;
 • Zabraňte sušení jemných dětských slupek;
 • Včas si všimněte začátku alergické reakce nebo jakéhokoli podráždění;
 • K očištění pokožky dítěte od nečistot a potu.

Kojená děti s přirozeným nebo umělým krmením obvykle tento postup dobře snášejí..

Vyrážka plenky

Pokud se objeví vyrážka na plenkách, můžete se poradit s pediatrem. V případě tohoto problému vám řekne, jak namazat záhyby novorozenců. Obvykle se objevuje vyrážka z plenky, pokud pokožka dlouho nedýchá (například dítě plenu dlouhou dobu nezměnilo). To vede ke zčervenání kožních záhybů a vyvolává pocit velkého nepohodlí.

Přesoušení

V zimě a na podzim, když doma běží baterie na páru, je vzduch v městských bytech velmi suchý. To vede k vysušení pokožky dítěte. Suchá kůže může prasknout a různé infekce snadno pronikají do těla mikrokrakami. Ošetření záhybů zvlhčovacím prostředkem pomůže rychle se s tímto problémem vyrovnat a zlepšit ochranné funkce pokožky dítěte. Jako zvlhčovače můžete použít různé oleje a krémy určené pro kojence v prvním roce života.

Hydratační prostředky chrání před vysycháním

Jak namazat záhyby

Pro každodenní toaletu můžete použít různé kosmetické výrobky, například:

U novorozenců nebude zpracování zdiva trvat příliš dlouho, pokud uděláte vše podle pravidel. Používejte jakýkoli nástroj v přísném souladu s pokyny k němu připojenými. Je přísně zakázáno používat kosmetiku určenou pro děti starší než jeden rok - není vhodný pro citlivou pokožku kojenců.

Máslo

Rodiče a lékaři pro děti často hádají o tom, jak otřít vrásky novorozence olejem. Na prodej existuje mnoho různých v ceně a složení fondů. Přírodní oleje na bázi rostlinných složek vytvářejí na kůži dětí tenký ochranný film, který je chrání před pronikáním nebezpečných patogenů.

Pokud rodiče nevědí, jak vymazat záhyby novorozence, můžete si vybrat dobrý starý krém na dítě. Má dobrý hydratační účinek a chrání zranitelné místa před vysycháním, podrážděním, zarudnutím. Neměli byste si kupovat drahé krémy, protože ve své akci jsou všichni podobné domácímu „dětem“..

Prášek

Na otázku, jak zacházet s kůží novorozence, mnozí dětští lékaři odpovídají, že nejlepším lékem je prášek s práškem mastku. Dobře absorbuje vlhkost, sklouzává do hrudek a nezpůsobuje alergické reakce. Tento produkt je vhodný pro každodenní použití. Prášek můžete aplikovat několikrát denně, při každé výměně jednorázové plenky.

Prášek by měl být vybrán bez parfémů a umělých příchutí. Tyto složky v kompozici výrazně zvyšují náklady na kosmetický produkt a mohou u dítěte vyvolat závažné alergické reakce. Kousky prášku zbývající na kůži dítěte by měly být pečlivě očištěny ubrouskem, aby u dítěte nezpůsobovaly nepříjemné pocity..

Jak zacházet se záhyby po koupání

Podle Komarovského by mělo dítě do jednoho roku plavat denně. Po koupání je třeba kožní toaleta, včetně perineum a hýždí. Dítě se vyjme z koupele, otře a pečlivě si prohlédne pokožku. Záhyby jsou pečlivě osušeny a zpracovány pomocí vhodných prostředků..

Po koupání stačí dítě zvlhčit ručníkem;

K ošetření pokožky můžete použít jakýkoli dětský olej. Dobré výsledky se dosahují s Johnsonovým dětským olejem. Po hygienickém postupu lze stejný produkt použít k masáži..

Na otázku, co je lepší pro novorozence k mazání záhybů, babičky často odpovídají, že existuje mnoho lidových prostředků pro ošetření pleti bez použití průmyslových přípravků. Jakékoli lidové léky by však měly být použity pouze po konzultaci s pediatrem. Neužívejte vařený rostlinný olej pro hygienické postupy, protože je nesterilní a nemá příznivý účinek na pokožku.

Jak otřít záhyby novorozence

Je nutné správně provádět hygienické postupy a péči o dítě. Záhyby se jemně zvlhnou, hlavní věcí je, že je nemazat, aby nedošlo k podráždění. Nakonec se přebytečné kosmetické výrobky odstraní ubrouskem nebo vatovou vložkou.

Groin plocha

Záhyby ve tříselné oblasti jsou jemně narovnány a poté jemně osušeny malým množstvím krému nebo oleje. Poté dítě potřebuje trochu času bez plenky na jedno použití - vezměte si vzduchovou koupel.

Pozornost! Po každé výměně jednorázové plenky je nutné vyšetřit oblast třísla u chlapců a dívek. Vyrážka z plenky je v této oblasti zvláště běžná, protože kůže pod plenkou se může hodně potit.

Chcete-li provést záchod krční záhyby, musíte opatrně zvednout bradu dítěte a otřít pokožku, kde je pomačkaná. Pokud je dítě tvrdohlavé a nechce zvednout hlavu, můžete to udělat společně: jedna osoba jemně drží hlavu dítěte, druhá - zpracovává každou kůži složenou a čistí krk.

jiný

Jakékoli jiné problémové oblasti jsou jemně otírány bavlněnou vložkou navlhčenou produktem. Prášek se zkumavky jemně nalije, přičemž se rovnoměrně rozdělí na povrchu kůže. Přebytek po mazání je odstraněn (není třeba ho utírat ručníkem), na dítě si obléknout nové čisté oblečení (nebo zavinout).

Zpracování po propuštění z nemocnice by mělo probíhat denně, ráno a večer, stejně jako po každé výměně plenky u dítěte. Pokud tato základní pravidla nezanedbáte, můžete se vyhnout závažným kožním onemocněním: ekzém, vyrážka na plenkách, podráždění. Ke zpracování potřebujete vybrat pouze ty produkty, které jsou určeny dětem prvního roku života - neobsahují konzervační látky a jiné škodlivé látky, které se často vyskytují v kosmetice pro dospělé.

Co dělat s vyrážkou na plenkách a vyrážkou u dítěte pod plenkou

Na počátku 90. let minulého století se u nás objevily jednorázové plenky. Stali se věrnými společníky matek a tatínků. Nyní rodiče netráví čas umýváním jezdců a tiše chodí s drobky na ulici, nebojí se, že to bude mokré. Používání plen je pohodlné, praktické a bezpečné. Pod plenkou se však někdy vyskytuje podráždění. Rodiče mají obavy a často nevědí, co dělat. V takovém případě musíte navštívit lékaře.

Z tohoto článku se dozvíte

Druhy a příčiny podráždění kůže

Podráždění pleny je příznakem řady nemocí. Někteří uběhnou za pár dní s řádnou péčí o děti, jiné vyžadují léčbu.

Seznam patologií je následující:

 1. potničky;
 2. kontaktní dermatitida;
 3. plenková dermatitida;
 4. alergická reakce;
 5. kandidóza (kvasinky Candida);
 6. bakteriální infekce (stafylokok, streptokok atd.).

Vyrážka z plenky u dítěte je často alergická. Všechny děti jsou jiné. Existují děti, které jsou velmi citlivé na chemické složky, vůně, umělé materiály, z nichž je vyrobena jednorázová plenka. Někdy sami rodiče tento problém vyvolávají nákupem dětských hygienických výrobků, které nejsou vhodné pro jeho věk.

Pokud dítě trpí alergií na plenu (mýdlo, prací prášek, krém atd.), Musí být nahrazeno analogy od jiných výrobců. V případě zvýšení symptomů se obrátí na pediatrického alergika. Běžné alergie je třeba odlišit od atopické dermatitidy, což je závažné onemocnění a vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu..

K pocení dochází v důsledku nadměrného pocení a neschopnosti odpařit pot. K tomu dochází, když je dítě silně zabalené, oblečte si věci, které nedovolují pokožce dýchat nebo přehřívat. Vyrážky nejsou nebezpečné, pokud nedochází k infekci.

Důležité! Vzduch v místnosti, kde dítě žije, by měl být vlhký a chladný, pak nedojde k přehřátí.

Někdy si máma všimne oranžové značky nebo skvrny na vnitřní straně plenky. To naznačuje, že moč dítěte je velmi koncentrovaná. Pokud je pokožka dlouhodobě v kontaktu, citlivá epiderma začne korodovat. Děti, které neustále ležet v postýlce a pohybovat se trochu, se vzácnou změnou plenky (plenky) riskují vydělávat bedoreore.

Příčina kontaktní dermatitidy je patrná ze jména. Plenka, zejména pokud není velikost, může třít, rozdrtit a dráždit jemnou pokožku dítěte. Nebezpečné jsou také atributy oblečení (elastická, knoflíky, spony atd.).

Diabetická dermatitida je nejčastější diagnóza, kterou pediatři provádějí, když detekují zarudnutí nebo vyrážku v oblasti kontaktu s plenkou (kalhotky, plenka, plenka). Podle Dr. Komarovského se tento problém objevil mnohokrát častěji než nyní, než se objevily pleny.

Patologie je pozorována u 20% dětí do 1,5 roku. Vrchol padá na věk 9 až 11 měsíců. Chlapci a dívky onemocní stejnou frekvencí. Mezi faktory, které vyvolávají dermatitidu pleny, patří:

 • nedodržování hygieny (plenka se zřídka mění, když je vyměněna, pokožka se čistí dobře);
 • nesprávná volba nebo nesprávné použití prostředků na ošetření kůže hýždí (krém, olej, prášek a další);
 • špatné nebo nevhodné pleny (malá velikost, syntetický materiál);
 • nedostatek normální mikroklima v dětském pokoji (vzduch je suchý a horký, proto se dítě neustále potí);
 • alergeny (prací prášek, mýdlo atd.);
 • změny nebo chyby ve stravě (zavedení nových produktů mění povahu stoličky, což může způsobit podráždění kůže);
 • brát léky, včetně antibiotik.

Základy patogeneze, bez ohledu na typ patologie, jsou stejné. Vlhká plenka, ve které se hromadí výkaly a moč, dráždí pokožku. Kůže začíná chatovat. Horní vrstvy epidermis zjemňují díky stálé přítomnosti ve vlhkém prostředí. Výměna vzduchu přerušena.

PH pokožky se stává zásaditou, což přispívá k uchycení houbových a bakteriálních infekcí. Rozvíjí se jasná klinika zánětu (zarudnutí, otok, bolest), objevují se různé vyrážky. Chcete-li určit patogen, vezměte nátěr pro analýzu. Poté je zahájeno specifické ošetření..

Podívejte se na podrobný příběh pediatra Anastasie Igorevny Pirozhkové:

Symptomatologie

Při podráždění plenkou budou rodiče vidět především změny na kůži v oblasti kontaktu s dráždivou látkou. Jak konkrétní patologie vypadá, typické příznaky naznačují:

 • Pokud je dermatitida způsobena třením, objeví se zarudnutí v místech největší komprese a kontaktu s tkání pleny. Na břiše, dolní části zad, slabinách, na vnitřních stehnech a hýždích se objeví vyrážky.
 • Kontaktní dermatitida ovlivňuje kundu (varlata u chlapců) a zadek dítěte, s možným rozšířením na horní končetiny, bederní oblast a dolní část břicha. Klinický obraz se liší od mírného zarudnutí (jeden bod) a odlupování kůže až po výskyt papul a puchýřů na intenzivně červeném pozadí.

Pokud se neléčí, může se objevit eroze..

 • Potnichka bude zpočátku vykazovat mírné zarudnutí kůže a svědění. S postupem postupu se objeví malé jednoduché nebo seskupené bubliny s čirou kapalinou.
 • Při alergiích může zčervenat nejen oblast, která přímo přichází do styku s plenkou, ale také oblasti kůže umístěné poblíž (nohy, břicho, záda)..
 • Atopická dermatitida má typickou lokalizaci. Kromě tříselné oblasti budou vyrážky v podpaží, popliteální fosílie, ohyby loktů a na hlavě. Těžké svědění.
 • Výraznými příznaky kandidózy jsou neustále zvlhčující epidermis, s erozí a pustulemi, bílý plak, který se hromadí v přirozených záhybech kůže.
 • S přidáním bakteriální infekce jsou pozorovány hnisavé komplikace (streptoderma, pyoderma atd.). Akné s bílou hlavou, v postižené oblasti jsou viditelné silné projevy zánětlivého procesu (zarudnutí, otok, bolest). Pupínky praskající vředy se hnisáním. Objevují se příznaky intoxikace (vysoká tělesná teplota, odmítnutí jídla, zvracení a další příznaky). Nemocné dítě potřebuje urgentní léčbu.
 • I při nekomplikované dermatitidě zažije dítě nepohodlí a bolest. Dítě začne plakat, bát se, špatně spát. Jednoleté dítě může ukazovat na bolestné místo a informovat matku a otce o nepohodlí.

  Jak zacházet

  Léčbu předepisuje pediatr. Lékař zkoumá dítě, provádí další vyšetření (obecné testy, zadní výsev atd.). Poté, co určil diagnózu, maluje terapeutická opatření.

  Chcete-li odstranit alergie, odstraňte alergen. Často stačí vybrat jinou značku plenek.

  Podle svědectví pediatr předepisuje prostředky na externí a interní použití.

  Antihistaminové kapky povoleny pro kojence: „Fenistil“ - od 1 měsíce a „Zodak“ - od 6 měsíců.

  Antialergické masti: Fenistil, Desitin, Gistan, Elidel a další. Rychle eliminují příznaky alergické léze..

  Obvyklé podráždění z pleny, ke kterému došlo v důsledku kontaktu s toxickými látkami ve stolici a nedostatkem ventilace kůže, lze neutralizovat pomocí regenerujících krémů. Populární drogy:

  • Bepanten (Panthenol);
  • zinková mast;
  • Sudokrem (oxid zinečnatý);
  • "Advantan" (glukokortikosteroid);
  • kosmetický krém "La Cree";
  • Série produktů Sanosan a podobné přípravky.

  Důležité! Pro zpracování není možné použít zelenka, jód a další alkoholové roztoky. Mohou způsobit popáleniny a těžké alergické reakce..

  Masti s antibiotiky a antiseptickými roztoky pomáhají léčit bakteriální infekční procesy. Tyto zahrnují:

  • Chloramfenikol (levomycetin, levomekol, synthomycin);
  • lincomycinová mast;
  • "Bacitracin";
  • tetracyklinové mazivo;
  • erythromycinová mast.

  Před lubrikací musí být pokožka ošetřena antiseptikem (furatsilin, Miramistin, vodný roztok chlorhexidinu). V době ošetření musíte odmítnout nosit jednorázové plenky. Orální antibakteriální léčiva jsou předepisována přísně podle indikací.

  Plísňové infekce můžete odstranit pomocí Clotrimazole, Fluconazole a Lamisil. Před pomazáním je pokožka očištěna a vysušena. Pokud podráždění přetrvává dlouhou dobu, lékař mu předepíše antimykotika.

  Lidové metody

  Lidové metody pomáhají bojovat proti podráždění z plenky. Jsou bezpečné, s výjimkou individuálních alergických reakcí, jsou k dispozici pro použití doma, nevyžadují velké náklady..

  Byliny mají léčivé, regenerační a antimikrobiální vlastnosti: lékárna heřmánek, šalvěj, měsíček, řebříček, vřes obecný, jitrocel a další. Existuje mnoho receptů. Mezi oblíbené patří:

   Silný vývar z heřmánku, měsíčku a šalvěje. Snadná příprava: míchejte 1 hodinu.

  l každá bylina, nalijte 300 ml vroucí vody, trvejte na tom 3 hodiny. Otřete pokožku dítěte teplým vývarem až 7krát denně.

 • Příznaky alergií jsou dobře odstraněny řadou. 2 lžičky suché suroviny se vaří ve sklenici vody. Po 3 hodinách se filtruje. Po 2-3 hodinách ošetřte postiženou oblast.
 • Od vyrážky a zánětu pleny se používá dubová kůra. Díky vysokému obsahu tříslovin rychle neutralizuje nežádoucí příznaky. 1 polévková lžíce. l kůra nalije 200 ml vroucí vody. Trvejte na několika hodinách, pak filtrujte. Otřete až 7krát denně.
 • Léčivý olej z bylin. Do nádoby se nalije asi 350 ml olivového oleje a pomalu se oheň. Házet 1 lžička tam. heřmánek lékárna, série, šalvěj a řebříček. Produkt vaří 15-20 minut a poté se usazuje po dobu 24 hodin. Výsledný bylinný olej se filtruje a nalije do čisté skleněné misky. Stříkejte podrážděné oblasti 3-4krát denně.
 • Kromě odřenin poskytují dobrý účinek koupele s léčivými bylinkami a obklady s bobkovým listem nebo vařeným lněným semínkem. Propolis, eukalyptus, rakytník, jehličnatý olej atd. Pomoc..

  Důležité! Před použitím lidového léčiva je lepší poradit se s lékařem. Recept „babička“ může nejen pomoci, ale také ublížit dítěti. K ošetření by neměly být používány jedovaté rostliny, jako je jarní ostrov. Mohou způsobit otravu..

  Preventivní opatření

  Vyrážka plenky u novorozenců z plenek je snazší zabránit než k léčbě. Dr. Komarovsky ve svých programech vysvětluje svým rodičům, že kůže pod plenkou by měla být stejná jako venku. Dítě musí vždy zůstat v suchu.

  Abyste zabránili patologii, musíte dodržovat pravidla:

  • Vyměňte plenky včas (poté, co dítě „vykonává svou práci“). Plenky nebo plenky opakovaně používejte častěji.
  • Při každé výměně plenky na jedno použití důkladně očistěte hýždě a genitálie dítěte. Je lepší mýt vodou s pravidelným používáním neutrálního dětského mýdla. Na výletě nebo v přírodě, kde není způsob, jak dítě umýt, je třeba pokožku otřít speciálními ubrousky.
  • Používejte krémy, prášky a jiné hygienické výrobky, které jsou určeny pro děti a neobsahují chemické přísady.

  Pokud se drahé plenky nehodí, musíte se jich zbavit. Vysoká cena není vždy dobrá kvalita. Musíte vyzkoušet různé značky. Jsou zde plenky s aloe vera nebo heřmánkem, které jsou určeny pro velmi jemnou pokožku.

  Pokud po odstranění plenky na kůži existují stopy, pak je velikost nebo model nesprávně zvolen. Možná nenosí správně. Nedávejte na plenu mnoho věcí, zejména u těsných elastických pásek.

  Praktické rady. Vhodné plenky lze zakoupit v rezervě. Vyberte si v obchodě balení stejné společnosti a série.

  Zvláštní roli při podráždění pokožky hraje imunitní systém dítěte. Čím silnější je imunita a bariérová funkce pokožky, tím menší je pravděpodobnost vzniku nežádoucích reakcí na plenu. Proto je třeba dítě temperovat od prvních měsíců života.

  Musíme chodit každý den na ulici, provádět vodní procedury a provádět vzduchové koupele. Dítě a kojící matka by měly jíst plně a neměly by mít emoční nepohodlí. Je nutné včas vyléčit alergické projevy a kontaktní dermatitidu, aby nedošlo k infekci.

  DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/razdrazhenie_pod_podguznikom.html

  Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

  Nejlepší plienkový krém pro kojence

  Jemná pokožka novorozenců vyžaduje zvláštní péči. Vyrážka plenky, podráždění a zarudnutí mohou způsobit mnoho drobků, ale tyto projevy bohužel nejsou zdaleka neobvyklé. Moderní plenky umožnily matkám řešit mnoho problémů a vyhýbat se plenám, ale ani ty nejlepší pleny nejsou schopny současně absorbovat veškerou vlhkost. Kromě toho se tyto hygienické výrobky neliší v dobré výměně vzduchu, a proto při dlouhodobém nošení způsobují vyrážku z plen.

  Ani úplné odmítnutí plen a volba ve prospěch klasických plenek však nemůže vyloučit výskyt podráždění pokožky - navíc v některých případech tento přístup pouze zhoršuje situaci, protože i nejměkčí flanelová tkáň tře tenkou pokožku dítěte, když je mokrá, což způsobuje svědění a pálení. Správně zvolený dětský krém pod plenkou vám umožní zabránit takovým projevům - speciální kosmetický přípravek, který spolehlivě chrání pokožku dítěte před vnějšími vlivy, nadměrnou vlhkostí a kontaktem s mokrými plenkami a plenkami.

  Různé ochranné kosmetiky pro děti

  Speciální dětský krém na pleny je bezpečný a účinný prostředek, který vytváří ochrannou bariéru na zadku batole, která zabraňuje vzniku podráždění a vyrážky z plenek. Na jedné straně takový produkt brání přímému kontaktu jemné kůže s agresivním prostředím - moči a výkaly, a na druhé straně - zvlhčuje, vyživuje a obnovuje epidermis novorozence, čímž udržuje rovnováhu vlhkosti a živin v buňkách dermis.

  Dobrý plienkový krém by měl být 100% v souladu s úkoly, které mu byly přiděleny:

  • nezanášejte póry a nezasahujte do plného dýchání citlivé pokožky dítěte;
  • spolehlivě chrání před nadměrnou vlhkostí a dráždivými složkami moči;
  • nezpůsobují alergické reakce v drobcích;
  • mírně osušte pokožku, aniž by to umožnilo pocit těsnosti a narušení vodní rovnováhy dermis;
  • uklidnit podráždění, které se objevilo, zmírnit první příznaky vyrážky z plen a zabránit jejich dalšímu rozvoji.

  Složení těchto kosmetických přípravků může obsahovat nejen přírodní oleje a výtažky, ale také další účinné látky, které vám umožňují dávat novorozencům maximální pohodlí při nošení plenky. V závislosti na hlavní složce se bude princip účinku vybraného krému lišit:

  1. Kosmetika na bázi alanolinu, včelího vosku a lanolinu tvoří na papeži ochranný film, který slouží jako druh bariéry a zabraňuje podráždění.
  2. Plienkové krémy, které obsahují oxid zinečnatý, panthenol nebo talek, zmírňují zánět a vyrovnávají první projevy vyrážky.
  3. Přírodní přípravky obohacené rostlinnými oleji a vitamíny A, E a F poskytují dokonalou péči o jemnou pokožku dítěte.
  4. Krémy, včetně kombinace několika výše uvedených přísad, mají komplexní účinek a jsou jakýmsi „těžkým dělostřelectvem“ v boji proti podráždění, které již vyvstalo.

  Základní péče o drobky obvykle zahrnuje přírodní ochrannou kosmetiku, protože jiné krémy jsou druhem dávkové formy, která nemusí být užitečná. Při nejmenším náznaku plenkové vyrážky je však lepší okamžitě zvolit účinnější prostředky pro hygienu dětí, které obsahují panthenol nebo oxid zinečnatý - pomohou dítěti rychle obnovit ochrannou bariéru a odstranit nepříjemné příznaky.

  Jak zvolit ochranný krém pro novorozence? Odborná rada

  Téměř každá řada dětské kosmetiky domácí i zahraniční produkce zahrnuje alespoň několik druhů speciálních krémů na pleny. Recenze na fórech mladých matek jsou plné naprosto opačných názorů na konkrétního výrobce, což komplikuje proces výběru perfektního nástroje..

  Jaký je nejlepší krém pro děti? Pediatrové jednomyslně opakují, že na tuto otázku neexistuje jediná odpověď, a proto nemůže existovat, protože každé dítě je individuální - že pro jednoho se stane skutečným všelékem, pro druhé nemusí ukazovat absolutně žádný výsledek, nebo dokonce zhoršuje situaci. To je důvod, proč je třeba se nejprve řídit reakcí drobků na vybraný krém na pleny - jediný způsob, jak mu můžete poskytnout opravdu kvalitní péči a zabránit vzniku vyrážky z plenek.

  Před zakoupením vybrané zkumavky zázračným lékem byste však měli dodržovat řadu povinných pravidel:

  1. Nezapomeňte zkontrolovat datum exspirace produktu - pokud již vyprší, je lepší nákup odmítnout.
  2. Zkontrolujte integritu ochranného filmu na zkumavce - zpravidla lze dětskou kosmetiku v otevřeném stavu skladovat nejdéle 6 měsíců, ale pokud je těsnění již odstraněno, není možné tuto dobu sledovat.
  3. Věnujte pozornost konzistenci krému - „správná“ ochranná kosmetika by měla být hustá a poměrně silná. Taková struktura samozřejmě zpočátku způsobuje určité obtíže během aplikace, ale současně zajišťuje zachování ochranné vrstvy při nošení pleny..

  Pokud jde o zbytek, stačí se řídit vlastními preferencemi a vlastnostmi pokožky dítěte, aby si vybral vhodnou kosmetiku. Nezoufejte, pokud jste to nemohli uhodnout poprvé - někdy musíte vyzkoušet více než jednoho výrobce, abyste pochopili, co bude pro vaše dítě nejefektivnější.

  Hodnocení nejoblíbenějších výrobců dětské kosmetiky

  1. Bubchen. Německá kosmetika této značky má výrazný protizánětlivý a uklidňující účinek díky přírodnímu extraktu z heřmánku, oxidu zinečnatého a panthenolu.
  2. Johnsonovo dítě. Hypoalergenní přípravky Johnsons Baby jsou dobře známy mezi mnoha matkami a mohou být použity od prvních dnů života novorozence..
  3. Weleda. Základem těchto krémů je kombinace výtažek z heřmánku a měsíčku - nejlepší přírodní protizánětlivé složky.
  4. Bepanten. Tento krém je považován za vynikající lék jak pro dítě, tak pro matku - lze jej použít nejen pro vyrážky z plen, ale také pro trhliny v bradavkách, které se objevují během procesu hepatitidy B.
  5. Sanosan. Symbióza oxidu zinečnatého a olivového oleje nejen zklidňuje, ale také dokonale vyživuje a hydratuje citlivou pokožku..

  Jak používat plienkový krém?

  I ten nejúčinnější ochranný prostředek nepřinese očekávaný výsledek, pokud bude použit nesprávně:

  1. Vyvarujte se dlouhodobému nošení mokré plenky - je lepší vyměnit hygienický produkt ihned po kontaminaci.
  2. Před každou výměnou plenky si své dítě umyjte.
  3. Krém naneste pod plenu pouze na dokonale suchou pokožku, takže po důkladném omytí otřete dětský zadek a nechte ho trochu „dýchat“.
  4. Neměli byste současně rozmazávat drobky smetanou a práškem v naději, že účinek zesílíte - v kombinaci vytvářejí malé hrudky, které otřou tříslovinu a situaci jen zhoršují..

  Pečlivě pečujte o citlivou pokožku dítěte a on vám poděkuje šťastným úsměvem a dobrou náladou!

  Články O Neplodnosti