Hlavní Bolest

Žloutenka u novorozence? Co dělat a jak zacházet.

Žloutenka novorozence. Je to nebezpečné nebo ne? Jak léčit žloutenku?

Zčervenala kůže novorozence žlutě? Jaký je důvod a stojí za to se obávat? Je možné, že taková žloutenka je známkou poškození jater?

Co je tedy novorozená žloutenka?


Žloutenka novorozenců (žloutenka, iktericita - z latiny ikteros - žloutenka) je obecně uznávaný termín pro proces barvení na kůži kojenců, sliznicích a očních proteinech (sclera) žlutě.

Důvodem pro zbarvení vašeho dítěte barvou „mrkev“ je zvýšená hladina bilirubinového pigmentu, který se hromadí v krvi novorozence a nemůže se z něj rychle dostat, protože játra dítěte se s tím nezabývají. Jedná se o zcela normální stav většiny novorozenců, kteří se právě narodili, novorozená žloutenka není nebezpečná a v některých případech časem prochází sama sebou, v této chvíli je však třeba přísně sledovat hladinu bilirubinu..

Žlutá barva kůže však není vždy neškodná. Žloutenka je někdy známkou nebezpečného stavu, ohrožení zdraví a dokonce i života dítěte.

Se zvýšením hladin bilirubinu na dlouhou dobu a / nebo na vysoké počty se vyvíjí jaderná žloutenka - závažná komplikace jakékoli novorozené žloutenky.

Pigment je toxický a ovlivňuje nervovou tkáň. Negativní účinky pigmentu na dítě: mohou vést k neurologickým poruchám, zhoršené tvorbě řeči, zpoždění ve fyzickém nebo duševním vývoji, slepotě nebo hluchotě.

Ohrožené děti:

● Intrauterinní infekce

● Jedna hypoxie

● Jedno zadušení

Jiné příčiny žloutenky u dítěte mohou být následující faktory:


● Reakce na mateřské mléko matky;

● Reakce na drogy;

● Různé infekce matky a dítěte;

● zranění osob;

● S diabetem matky;

● Při narozené hepatitidě a dalších.

Žloutenka u novorozenců je rozdělena do dvou typů

(záleží na tom, jak vysoký je bilirubin):

● P atologické (jaderné, mechanické, hemolytické onemocnění)

Pediatr vám pomůže určit typ žloutenky


Fyziologická žloutenka u novorozenců

Nejběžnější typ žloutenky u kojenců. Nepředstavuje velké nebezpečí, ale vyžaduje monitorování a fototerapii lampou.

U přibližně 65% dětí se objevuje jako mírné žloutnutí kůže téměř okamžitě po narození - po dobu 2-3 dnů.

Fyziologická žloutenka není tak zdravým dětem tak hrozná, že se mohou zotavit samy. Předčasné a bolestivé novorozence pro léčbu žloutenky jsou předepsány fototerapie, která pomáhá tělu snížit hladinu bilirubinu a plně se vyvíjet.

Patologická žloutenka u novorozenců

Patologická žloutenka u kojenců se objevuje v průměru 2-3 týdny po narození. V průběhu patologické žloutenky u dítěte jsou pozorovány následující příznaky:


● zvýšení teploty;

● Dlouhodobá ospalost;

● Úplné nebo částečné odmítnutí jídla;

● Silná regurgitace;

● Ztmavnutí moči / změna barvy stolice.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte v této chvíli výrazně překračuje přípustnou normu, proto konzultace s pediatrem i absolvování testů.

Jaderná žloutenka

Se zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi dítěte může pronikat do mozku, což vede k destrukci nervových buněk. Jaderná žloutenka se vyskytuje u dětí POUZE v prvních dnech po narození. Po 5. a ještě více po 10. dni od narození se jaderná žloutenka prakticky nestane.

Projev jaderné žloutenky se vyskytuje u těžkých neurologických poruch. Doprovází ji:

● Nedostatek chuti k jídlu;

● sklápěcí hlava Z;

● monotónní výkřik;

● Zvýšený svalový tonus;

● O nepřítomnosti reflexů a věcí.


S touto komplikací potřebuje dítě pohotovostní lékařskou péči!


Obstrukční žloutenka

K tomuto typu dochází, když dochází k narušení odtoku žluči z těla novorozence.
Důvodem může být:

cysta žlučovodu;
prstencový pankreas;
nedostatečné rozvinutí žlučovodů.

Stav dítěte v této chvíli se může stát kritickým, což vyžaduje naléhavý chirurgický zásah - chirurgický zákrok k uvolnění žlučovodu.


Hemolytická nemoc

Vypadá to od prvních hodin života dítěte.

Vnější příznaky onemocnění jsou:

žloutnutí kůže a očních proteinů (sclera);
otok (nejzávažnější forma onemocnění);
vrozená anémie.

Příčinou hemolytického onemocnění je nekompatibilita krve matky a dítěte faktorem Rh - dochází ke konfliktu Rhesus. V tomto případě je nutná výměna krevní transfuze (náhrada 70-80% veškeré krve dítěte). Kromě toho lékař předepisuje k léčbě určité léky, které mohou normalizovat stav dítěte.


Důsledky žloutenky

Ve většině případů fyziologická žloutenka prochází zcela beze stopy, aniž by ublížila dítěti. Následky se mohou vyvinout až po patologických formách žloutenky - při nedostatečné nebo nesprávné léčbě. V takových případech mohou děti zaostávat ve vývoji, vážně poškodit nervový systém.


Děti, které utrpěly jakoukoli formu patologické žloutenky, musí být sledovány pediatrem a dětským neurologem!

Klinika ZDRAVÉ RODINY poskytuje speciální službu půjčení lampy pro fototerapii, která se používá k léčbě žloutenky u novorozenců doma. Vzhledem k potřebě zvláštní péče a péče o novorozence vám mobilní zařízení umožňuje snížit hladinu bilirubinu, aniž by došlo k narušení režimu dne dítěte. Na rozdíl od tradičního vybavení má moderní technologie mnoho výhod:

Bezpečnost pro život a zdraví dítěte: kombinace zelených a modrých paprsků zabraňuje přehřátí těla a také nepříznivě neovlivňuje oči dítěte;

Kompaktnost a mobilita: zařízení váží maximálně tři kilogramy a má ergonomický polštář z optických vláken, který vám umožňuje přepravovat zařízení doma;

Růst v používání: fotolampa má časovač a bezpečnostní termostat, proto automaticky řídí trvání procedury a intenzitu záření!

Všechna oprávnění a certifikáty;

Doprava zdarma v Jekatěrinburgu! Možné doručení v celém regionu Sverdlovsk.


Základem pro použití fotolamp je doporučení pediatra. Během individuální konzultace určí lékař intenzitu, trvání a také vytvoří tabulku procedur.

Kromě toho si rodiče dítěte mohou objednat expresní test k měření hladiny bilirubinu při domácí cestě. Zdravotnický pracovník pomůže rodičům správně nainstalovat a používat lampu..


POZORNOST! AKCE: Odjezd pediatrického lékaře s měřením hladiny bilirubinu v Jekatěrinburgu za speciální cenu pouze 1900 rub..!

Žloutenka u novorozenců: příčiny, léčba, důsledky

Žloutenka u novorozenců není jen často - ale je to téměř vždy. Každá matka si snadno všimne prvních příznaků. Dítě se neobvykle ztmavne nebo jako by se naplnilo nažloutnutím, bílé oči zblednou. Je to nemoc nebo rys malého dítěte? To bude jasné později, po několika dnech pozorování. Nejčastěji není důvod se obávat, tento stav je způsoben některými fyziologickými vlastnostmi těla novorozence.

Proč se objevuje žloutenka?

Zde je bilirubin primárně „na vině“. Co je to a odkud pochází? Je to docela jednoduché. Dítě, které se dosud nenarodilo, má speciální krev se zvláštním (fetálním) hemoglobinem. Přenáší kyslík skrz krevní cévy dítěte. Když se dítě narodí, začne lehce dýchat. A pak se složení krve změní: objeví se v něm „živý“ hemoglobin a zárodek - je zničen. Zde se vytváří bilirubin. Dítě to nepotřebuje a malý organismus se ho zbavuje.

Pro dítě je to velmi obtížná záležitost. Jen tak bilirubin nemůže být odstraněn. Nejprve vstupuje do jater a mísí se tam se speciálními enzymy, poté se rozpustí v moči a poté se snadno vylučuje. Pokud játra selže a v krvi je hodně bilirubinu, začne žloutenka.

Příčiny patogenní žloutenky jsou zcela odlišné. Nejčastěji jsou způsobeny porušením odtoku žluči z těla v důsledku následujících podmínek:

 • nekompatibilita krevních skupin;
 • konflikt rhesus;
 • virové poškození jater;
 • genetické metabolické poruchy;
 • dědičné choroby;
 • hormonální poruchy;
 • mechanické poškození žlučových cest nebo jater.

VIDEO:

Norma bilirubinu

V krvi novorozence by měl být bilirubin v rozmezí 8,5 až 20,5 μmol / l (mikromol na litr). Měrná jednotka je poměrně složitá, ale nemůžete do ní jít. Pokud je to opravdu zajímavé, probíhá krevní test na molekulární úrovni. Pokud analýza ukáže, že obsah bilirubinu je mírně vyšší než obvykle, lékař chápe: tělo dítěte nemá čas se s touto zátěží vyrovnat. Skutečná žloutenka nastane, když hladiny bilirubinu překročí 35 umol / l.

A přesto je jiná...

Proč je žloutenka již jasná. A proč obecně existují potíže se závěrem bilirubinu? Mohlo by to být známkou patologie? Bohužel ano. Lékaři rozlišují dvě skupiny žloutenky - fyziologické a patologické. Zvažte všechny typy žloutenky od nejvzácnějších po nejběžnější.

Patologické typy žloutenky

Jsou vzácné, ale vyžadují povinný lékařský dohled a léčbu. U patologické žloutenky existují vždy další příznaky. Některé si může všimnout matka nebo někdo z rodiny, jiné budou uznány pouze lékařem.

Hemolytická nemoc

U všech dětí, které onemocní žloutenkou novorozenců, méně než 1% připadá na ty, kteří trpí hemolytickým onemocněním. Důvody:

 • Rhesusův konflikt matky a dítěte (nejčastěji);
 • neshoda v krevních skupinách (velmi vzácné);
 • nekompatibilita s antigeny (téměř nikdy se nevyskytuje).

Taková žloutenka je však rychle rozpoznána. Kůže a skléra dítěte zžloutnou během několika dnů, ale téměř okamžitě po narození. Dítě vypadá letargicky a ospale. Lékař zkoumá dítě a pocítí zvýšení sleziny a jater. Všechny tyto příznaky ukazují, že novorozenec naléhavě potřebuje pomoc, a pak lékaři zahájí okamžitou léčbu. Nejzávažnějším případem je jaderná žloutenka, ve které bilirubin otráví mozek dítěte.

Obstrukční žloutenka

Vzácná, ale stále patologická. Existuje několik důvodů pro obstrukční žloutenku:

 • problémy se žlučníkem;
 • porušení průchodnosti žlučových cest;
 • problémy s játry.

Nejčastěji je obstrukční žloutenka způsobena genetickými poruchami nebo porodními poraněními dítěte. Projevy tohoto onemocnění jsou patrné, když je dítě ve věku dvou až tří týdnů. Kůže zároveň nevypadá pouze žlutě, ale se nazelenalým nádechem. Dětská židle se neobvykle světlá, téměř bez barvy. Lékař bude cítit, že se játra zhutňují a slezina se zvětšuje. Pokud existuje podezření na obstrukční žloutenku, jsou předepsána různá další vyšetření - například ultrazvuk. Léčba bude záviset na typu patologie..

Existují také hraniční podmínky, kdy se dlouhodobá žloutenka po porodu dostane do patologie:

 1. Konjugační žloutenka je spojena se špatnou funkcí jater. Enzymy jater špatně vážou bilirubin a nemohou se vypořádat s jeho odebíráním z krve.
 2. Jaderná žloutenka se objevuje s prudkým zvýšením hladiny bilirubinu během postpartum žloutenky. V tomto případě bilirubin proniká do nervového systému a působí na něj toxicky..
 3. Jaterní žloutenka se objevuje, když jsou jaterní buňky poškozeny viry nebo bakteriemi.

Fyziologická žloutenka

Nyní všichni lékaři uznali, že se nejedná o nemoc, ale o jednu z možností pro normální stav novorozeného dítěte. V této situaci však musí být dítě pečlivě sledováno, aby se nevynechaly možné patologie.

Žloutenka z mateřského mléka

Další vzácný případ. Vyskytuje se, když matka má v mléce hodně estrogenu (jedná se o ženský pohlavní hormon). Pak játra dítěte nejprve začnou stahovat estrogen, a teprve poté bilirubin. V tomto případě zůstává dítě ikterické po dobu až tří měsíců. Současně se dítě dobře vyvíjí - má dobrou chuť k jídlu, spánek a přibývání na váze a výšku. Tato podmínka není nebezpečná a sama odezní..

Pokud se u dítěte vyvine žloutenka z mateřského mléka, matky se často ptají: Není lepší odstavit dítě z prsu? Může existovat pouze jedna odpověď: nic lepšího! Ano, bez mateřského mléka dítě přestane „žloutnout“. Ale kolik ze všeho užitečného a důležitého v tomto případě dostane? Kojení tedy musí pokračovat.

Novorozenecká žloutenka

A konečně nejběžnější forma. Toto je žloutenka, která se objevuje u většiny dětí. Nevztahuje se na nemoci a nevyžaduje léčbu. Tato žloutenka novorozence prochází sama o sobě a nevede ke komplikacím. Pravda, existuje jiný pohled: pokud se objeví žloutenka, pak je játra dítěte stále přetížená. Ale dítěti lze pomoci.

Příznaky

Hlavním a indikativním příznakem jakéhokoli typu žloutenky je zbarvení kůže a sliznic, oční proteiny. Zbarvují jasně žlutou, téměř citronovou barvu..

Pokud uplyne více než dva týdny a pokožka dítěte nezískala normální barvu, je vhodné navštívit lékaře. Před léčbou žloutenky bude předepsána analýza hladiny bilirubinu v krvi. Hladina bilirubinu závisí na mnoha faktorech a není možné jednoznačně interpretovat výsledky testu. Lékař vyvodí závěry o zdravotním stavu dítěte podle obecného obrazu zdravotního stavu.

Příznaky patologických typů žloutenky se projevují změnou barvy kůže. Rozdíly spočívají v době jejich vzhledu a v některých vlastnostech projevu:

 • ihned po narození se objeví změna barvy kůže;
 • po třech až čtyřech dnech se zbarví žlutá barva, všechny příznaky zesílí;
 • žlutost čísla trvá déle než jeden měsíc;
 • nástup příznaků žloutenky je zvlněný: objeví se, poté zmizí;
 • Kromě žluté může barva kůže získat zelený odstín.

Kromě zabarvení kůže se přidávají další příznaky:

 • stolice jsou zbarveny;
 • moč má tmavou barvu;
 • spontánně se objevují modřiny;
 • dochází ke zvýšení jater a sleziny;
 • všeobecná pohoda dítěte se zhoršuje.

U jaderné žloutenky se pozoruje zánik sacího reflexu, silná ospalost a výskyt záchvatů.

Léčba žloutenky

Pokud mluvíme o patologii, pak jakoukoli terapii předepisuje lékař. Dítě a matka nejčastěji chodí do nemocnice, kde provádějí všechny potřebné postupy. Například, pokud matka a dítě mají jiný Rh faktor nebo jiné známky krevní inkompatibility, pak jsou transfuze nejčastěji předepisovány. V jednom postupu může dítě nahradit až 70% z celkového množství krve. V obtížných případech se transfuze opakují několikrát..

Tato opatření pomáhají zbavit se patologického bilirubinu, ale mohou dítě oslabit. Proto se často předepisuje další terapie: antibiotika, fyzioterapie atd.

Obstrukční žloutenka často vyžaduje chirurgický zákrok. Informované rozhodnutí obvykle přijímá celá komise lékařů, kteří dítě pečlivě vyšetřují a stanoví všechna nezbytná opatření. Takové ošetření a rehabilitace se provádí také v nemocnici.

Pokud je žloutenka fyziologická, pak nejspíše není o léčbě, ale o pomoci dítěti. Dítě se s jeho stavem vyrovná rychleji, pokud:

 • připojte novorozence k prsu co nejdříve (to stimuluje metabolické procesy);
 • plné kojení;
 • strava kojící matky, aby dítě nemělo trávicí potíže;
 • sluneční koupele;
 • chodí na čerstvém vzduchu.

Bohužel poslední bod nelze splnit, pokud je venku zima. Ale na jaře, v létě nebo v teplém podzimu je nutné vzít dítě na čerstvý vzduch. V létě můžete za klidného slunečného počasí otevřít dětské paže a nohy na několik minut. To je zvláště užitečné ve světlých stínech - například pod stromem, aby se rozptýlené světlo dostalo na dítě. Hlavní věc je, že dítě nezamrzne.

Taková péče o novorozence pomůže odstranit bilirubin z těla dítěte. Díky tomu bude mít dítě nejen žloutenku. Další dítě bude zdravější a bude se cítit lépe.

Hlavní metodou léčby a prevence novorozenecké žloutenky je mateřské mléko. Proto je novorozenec aplikován na hrudník od prvních minut. Kolostrum (první porce mateřského mléka) má výrazný projímavý účinek. Pomáhá odstraňovat spolu s výkaly a barvivy (bilirubin). Krmení dětí na vyžádání je nejlepším lékem na žloutenku.

Někdy, kromě mateřského mléka, je předepsáno záření speciální lampou pro léčbu žloutenky - fototerapie. Během procedury jsou dětské oči zakryty obvazem nebo brýlemi a umístěny pod lampu. Kurz je 96 hodin.

Žloutenka lampa

Při provádění fototerapie mohou být pozorovány vedlejší účinky. Dítě se může zdát ospalé, kůže se začíná odlupovat a je zde porucha stolice.

Sluneční lázně mají stejný účinek. Tělo dítěte ve světle začíná aktivně produkovat vitamín D. Urychluje proces odstraňování bilirubinu z krve.

Při těžké žloutence může lékař předepsat glukózu a aktivní uhlí v tabletách. Glukóza zlepšuje aktivní činnost jater. Aktivní uhlí pohlcuje škodlivé látky jako houba, včetně bilirubinu. Dále je uhlí společně s bilirubinem přirozeně vylučováno do stolice..

Lékař vyvíjí metodiku pro léčbu patologických typů žloutenky v závislosti na diagnóze. Zohledňují se všechny faktory a okolnosti narození dítěte. Průběh porodu a těhotenství, nemoci matek, výsledky testů a ultrazvuk. Někdy je nutná konzultace s úzkými odborníky; chirurg nebo endokrinolog.

Při léčbě žloutenky se používají různé typy terapie:

 • Antivirová.
 • Antibakteriální.
 • Choleretické.
 • Detoxikace.
 • Imunní.

Používají se jednotlivě i v kombinaci pod přísným lékařským dohledem. Závisí to na příčinách žloutenky..

Důsledky a problémy

V patologických podmínkách není možné předvídat, jak rychle se dítě zotaví. Především to vše závisí na příčinách nemoci a její závažnosti. Proto je zvláště důležité pozorovat dítě v prvních dnech života. Co hledat?

 1. Žloutenka se objevila několik hodin po narození dítěte (krevní konflikty jsou možné).
 2. Dítě je špatně vyvinuté, je ospalé a letargické (významný přebytek bilirubinu v krvi, včetně hemolytického onemocnění).
 3. Žloutenka je doprovázena křečemi, neustálým pláčem (může to být jaderná žloutenka). S touto diagnózou se u dítěte může rozvinout sluchové postižení, motorické patologie, v nejtěžším případě může dítě zemřít.
 4. Novorozenec má porodní poranění.

Jakmile žloutenka začíná u novorozence, je nutné pečlivé pozorování, aby se zabránilo rozvoji patologií. Pokud je léčba provedena včas, dítě se zotaví velmi brzy a bude zdravě růst.

Fyziologická žloutenka nezpůsobuje žádné komplikace. Může to trvat dva až tři týdny. Většina dětí se zbaví žloutenky, když jim je jeden měsíc. Pokud je důvodem mateřské mléko, může se stav prodloužit o další jeden až dva měsíce. Poté jsou kůže a oči dítěte zcela zbaveny žlutého nádechu. Po celou tu dobu se dítě plně rozvíjí. Hlavní věc pro něj je péče o jeho matku, příbuzné a lékaře. A potom dítě vyroste zdravě a šťastně.

Fyziologická žloutenka u zdravých dětí nepoškozuje tělo, neovlivňuje další vývoj dítěte. Patologická žloutenka zvyšuje s věkem riziko cirhózy nebo rakoviny jater. U 90% dětí, které měly v dětství hepatitidu, přetrvávají účinky žloutenky na celý život. To se projevuje oslabenou imunitou a špatnou funkcí jater..

Odložená jaderná žloutenka v budoucnosti může vést k hluchotě, úplné nebo částečné ochrnutí, mentální retardaci. Toxický účinek vysokého bilirubinu na nervový systém má nejzávažnější důsledky.

Žloutenka u dětí. Příčiny, příznaky, léčba a prevence žloutenky

Žloutenka u dětí není izolované onemocnění, ale alarmující signál o poruše v těle dítěte. Abychom pochopili, jak jednat se syndromem žloutenky, je třeba porozumět příčinám, symptomům žloutenky a formám její patologie..

Co je žloutenka?

Projev ikterického syndromu je způsoben zvýšeným obsahem bilirubinu v krvi - žlučovým pigmentem vznikajícím při rozkladu hemoglobinu. Když je dítě zdravé, žluté buňky se hromadí v jeho zažívacím traktu a postupně se z těla vylučují..

Poruchy fungování některých systémů však způsobují nadměrnou destrukci hemoglobinu, zpožděné zpracování a vysazení bilirubinu, což má za následek - zažloutnutí kůže, skléru očí.

Formy a příčiny žloutenky u dětí

Existují 2 typy projevů ikterického syndromu: fyziologický a patologický. První typ je charakteristický výhradně pro novorozence. 2-4 dny po narození získává pokožka dítěte nažloutlý odstín, který může trvat až dva týdny.

Důvod výskytu novorozenecké žloutenky: nezralost systémů zodpovědných za metabolické procesy v těle dítěte. Při nitroděložním vývoji pomohlo matčino tělo rozložit bilirubin. „Neutralizace“ žlučového pigmentu je komplikována velkou produkcí červených krvinek během vývoje plodu.

K aktivnímu projevu fyziologické žloutenky přispívají následující faktory:

 • Nesprávná výživa těhotné ženy;
 • Kouření nastávající matky;
 • Diabetes mellitus, nedostatek jódu u těhotné ženy;
 • Léky.

Důležité! Maximální doba trvání ikterického syndromu novorozenců je 3 týdny. Pokud kůže během této doby nezískala přirozenou barvu, je nutná lékařská péče.

V jakémkoli jiném věku je žlutost těla považována za patologii. V závislosti na příčinách vývoje syndromu se rozlišují tři formy: suprahepatické, jaterní, subhepatické. Název definuje bod selhání řetězce „produkce - rozpad - odstranění bilirubinu“.

Suprahepatický (hemolytický). Důvodem tohoto vzhledu je zvýšené štěpení hemoglobinu uvolněním velkého objemu bilirubinu do krevního řečiště. Syndrom žloutenky vyvolává poruchy oběhového systému. Hromadná přeměna červených krvinek je pozorována při toxických účincích léků, které otráví tělo dítěte olovem, arsenem, sirovodíkem nebo hadím jedem. Někdy se taková žloutenka vyvíjí s malárií, sepsou, endokarditidou, maligními formami hematopoetického systému, nekompatibilitou dárcovského produktu nebo infekcí těla hlístami..

Jaterní (parenchymální) žloutenka je výsledkem onemocnění jater. Jsou možné různé léze jaterní tkáně:

 • Virová hepatitida;
 • Komplikace po mononukleóze;
 • Žlučová cirhóza jater;
 • Kriegler-Nayyar syndromy, diagnóza Gilberta-Meilengrakhta;
 • Nesnášenlivost léčiv, toxické účinky chemických sloučenin.

Ničivý účinek toxinů, virů vede ke zničení jaterních buněk. Žlučové pigmenty z rozpadajících se hepatocytů vstupují do krevních a lymfatických cév.

Subhepatická (mechanická) žloutenka. Vyskytuje se v důsledku částečného / úplného zablokování žlučových cest, což komplikuje odtok bilirubinu. Mechanický faktor je: cysty, nádory, abscesy, kameny. Intenzita ikterického projevu je určena stupněm překážky.

V situacích, kdy novotvar nebo kameny úplně blokují kanál, je zablokován průchod žluči do střeva. V žlučovodech je pozorován zvýšený tlak: rozpadové produkty začnou pronikat do krve a zabarvují sliznice a pokožku.

Důležité! Existuje tzv. Karoten nebo „falešná žloutenka“. Při použití velkého počtu oranžových produktů (mrkev, dýně, pomeranč), léčiv nebo doplňků bohatých na karoten je pozorována změna tónu pleti. Tato tělesná reakce je normální a nevyžaduje léčbu..

Příznaky žloutenky u dětí

Klinický obraz závisí na formě žloutenky. Společným příznakem všech typů patologie je zbarvení sliznic, kůže v různých odstínech žluté. Poškození jater způsobuje žlutozelený nádech, hemolytická žloutenka je doprovázena citronovou barvou těla a při mechanickém selhání je pozorována žluto-zelená barva.

U žloutenky u dětí jsou charakteristické i jiné odchylky:

 1. Barva výkaly. Poškození jater zjasní stolici; u hemolytické žloutenky naopak dochází k zabarvení exkrementů v tmavě hnědé barvě. Obtížný výtok žluči se subhepatickou žloutenkou je doprovázen úplným zabarvením stolice.
 2. Zbarvení moči. Moč ztmavne. Při onemocnění jater se barva moči podobá pivu.
 3. Svědicí pokožka. Intenzita závisí na typu léze. Nejvýrazněji se projevuje ucpáním žlučových cest - kvůli silnému svědění se u dítěte rozvine nespavost, bez včasného ošetření je možné nervové vyčerpání. V jiných formách mírné svědění kůže.
 4. Odchylky v krevním testu. Obrázek se mění v závislosti na rozmanitosti syndromu: jaterní selhání - snížení ESR, bílé krvinky; obstrukční žloutenka - zvýšená ESR; leukocytóza, hemolytická patologie - retikulocytóza, anémie, zvýšená ESR.

K uvedeným příznakům se přidávají příznaky hlavní choroby. Virová hepatitida se projevuje nevolností, ascitem a zvracením. Klinický obraz s kameny, novotvary žlučovodů - rychlý úbytek hmotnosti, pocit koliky, akutní bolest v hypochondrii na pravé straně.

Spropitné. Objevení prvních příznaků a stížností je důvodem k okamžitému vyhledání pomoci u lékaře. Lékař zkoumá dítě, vydává doporučení k testům, provádí se ultrazvukové vyšetření k objasnění diagnózy.

Léčba žloutenky u dítěte

Samoléčení ikterického syndromu je nepřijatelné. První (hlavní) fáze lékařské péče je v nemocnici. Léčba je zaměřena na odstranění primárního onemocnění, které způsobilo změny v těle. Metodika a výběr léků závisí na příčině vzniku „nažloutlosti“..

Pokud je patologickým stavem virová hepatitida, je nutné brát antivirová léčiva a léky, které aktivují imunitní systém. Obstrukční žloutenka se opravuje pouze chirurgicky.

Důležité! S parenchymální žloutenkou existuje možnost krvácení. Je nebezpečné odkládat návštěvu u lékaře!

Enzymy a vitaminy rozpustné v tucích jsou povinně připisovány malým pacientům. Všechny, bez výjimky, jsou uvedeny přísná strava s minimálním obsahem tuku. Je nutné vyloučit z dětské výživy po dobu léčby a dobu zotavení: okurky, čokoláda, uzeniny, kyselé bobule, muffiny, vejce, zmrzlina, houby.

Rodiče by měli sledovat přísnou stravu dítěte další 2-3 týdny po protidrogové terapii. Smažená mastná jídla jsou zakázána na další 2 měsíce.

Denní menu dítěte by mělo být složeno z nízkokalorických mléčných výrobků, různých obilovin, dušené zeleniny, vařeného masa. Platné těstoviny, slabý čaj a šťáva nízké koncentrace.

Prevence žloutenky u dětí

Běžnou příčinou žloutenky v dětství je dětská nemoc s hepatitidou. Včasné očkování může výrazně snížit pravděpodobnost infekce a usnadnit průběh nemoci. Očkování proti hepatitidě typu A a B je zahrnuto v povinném očkovacím plánu..

Hepatitida A se šíří po domácnosti a obvykle zmizí bez závažných komplikací. K infekci hepatitidy typu B dochází skrze krevní oběh, virový útok způsobuje vývoj cirhózy. Očkování proti viru typu B se provádí v nemocnici.

Povinná opatření zaměřená na udržování osobní hygieny pomohou snížit riziko infekce. Dítě by mělo používat svůj vlastní ručník, zubní kartáček, umyjte si ruce po záchodu a před jídlem. Zelenina a ovoce se musí vždy umýt.

Je třeba pečlivě zvážit výběr pediatrického zubaře, kadeřníka a dalších specialistů provádějících manipulace spojené s tělesným kontaktem. Nezapomeňte vyloučit komunikaci dítěte s nositelem nemoci.

Pro zvýšení stability těla se doporučuje dodržovat denní rutinu, organizovat plný spánek dítěte, časté procházky a zajistit vyváženou stravu.

Nemoci doprovázené žloutnutím kůže se vyskytují u dětí různého věku. Lékař pomůže pochopit skutečné příčiny patologie. Proto se nemedikujte a neriskujte zdraví dítěte - s prvními příznaky žloutenky musíte jít do nemocnice.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léčivých přípravků a doplňků stravy, jakož i použití jakýchkoli terapeutických metod, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Žloutenka v léčbě novorozenců

Léčba žloutenky u kojenců

Jak léčit žloutenku u novorozenců doma, každá matka potřebuje vědět. Žloutenka je běžná u kojenců, její léčba doma je docela možná - moje Anechka je typický příklad.
Kromě skutečnosti, že se narodila 8 měsíců, tak také a žloutenka novorozenců. Oranžová měla takovou pravdu, ale s hmotností nejméně 3 kg bylo možné okamžitě stanovit správné kojení. Věřím, že toto je součástí léčby (jako zkušení lékaři). Pamatujte - všechno nejlepší, co můžeme dát našim dětem, v tomto věku je můžete dát pouze prostřednictvím mateřského mléka. Měl jsem spoustu otázek týkajících se oranžové barvy její kůže: „Jaké je nebezpečí žloutenky u novorozenců, jak a jak s ní zacházet doma“? Naštěstí, když jsem se stal matkou třikrát, už jsem si uvědomil, že hororové příběhy lékařů lze v některých případech rozdělit na dva. Hlavní věcí není nikdy panikařit a věřit, že to dokážete. Mateřská láska se diví i v těch beznadějných případech, ale novorozená žloutenka není tak strašnou šelmou.

Odpověděli na mou otázku. že k tomu obvykle dochází, když dojde ke konfliktu mezi krevním typem matky a dítěte nebo v přítomnosti faktoru Rh mezi nimi. Mateřská krev se údajně při narození mísí s krví dítěte a právě toto (i když nevýznamné) množství krve stačí, aby mateřské protilátky zničily krevní buňky dítěte. Tento proces spouští mechanismus, když je produkován bilirubin. Tento byak se také nazývá tkáňový jed, který se velmi pomalu vylučuje. zbarvení kůže novorozence v žlutooranžovém pigmentu.

Kvůli zájmu objasnila a zjistila, že princezna a já máme jeden faktor Rh a stejný krevní typ. Takže tato verze je pro mě v našem případě záhadou. Lékaři mi nedali odpověď, vyhýbavě vysvětlili, že kromě toho existuje řada dalších faktorů.

Co je nebezpečná žloutenka novorozenců

Nejprve nebude nadbytečné zjistit, že se to stane:

Nebuďte líní a proveďte bilirubinový test. Ukazatel až 200 značí, že váš maličký se bude s touto nemocí postupně vypořádat sám, ale pokud se čísla pohybují od 200 do 300, pak samozřejmě stojí za to zahájit léčbu co nejdříve. Už jste si uvědomili, že čím vyšší je pro tělo nebezpečnější - játra drobků se nemusí vyrovnat a čeká vás hospitalizace. V nejtěžších případech se dokonce uchylují k transfuzi krve.

Jaké je nebezpečí tohoto enzymu:

 • ve velkých dávkách vede k intoxikaci celého organismu
 • Ovlivňuje nervový systém (tolik slzy bez zjevného důvodu)
 • Chemické složení některých částí mozku se mění, což může vést k hluchotě i mentální retardaci
 • Nechci se vyděsit, ale existují případy dětské úmrtnosti, kdy nebylo možné detoxikovat včas.

Fyziologická žloutenka

Fyziologická žloutenka je tak pojmenována právě proto, že musí probíhat aktivně se vyskytující procesy v těle drobků - fyziologicky uspořádané přírodou. Drobný organismus by měl být zcela obnoven, jak tomu bylo, přepnutím z nitroděložní produkce kyslíku přes pupeční šňůru na její nezávislou produkci dýcháním. Čím aktivnější je adaptace, tím více světla se pokožka fazole stává. Normálně to trvá týden až 3.

Je zřejmé, že v porodnici nejpravděpodobněji provedou nezbytnou analýzu, ale jak potom situaci pochopit - doma? Nezapomeňte, že ne všude v blízkosti jsou kliniky, kde můžete provést potřebnou analýzu. Navíc, pokud se jedná o venkovské oblasti, zima a mráz?

Jak mi řekla sponzorka, pečlivě sledujte dítě. S fyziologickou žloutenkou kojenců normálně jí a spí, pravidelně se vyprazdňuje, i když bílé oči a pokožka jsou pigmentované barvou „opálení“..

Patologická žloutenka v léčbě novorozenců doma

Moje princezna byla přesně taková. Teď si myslím, že je to způsobeno tím, že se narodila 8 měsíců a játra byla mimořádně obtížné zvládnout zadaný úkol. O týden později byla ještě žlutá. Hostující ošetřovatelská sestra nabídla, že půjde do nemocnice, požádala o další týden a aktivně zahájila léčbu podle doporučení:

 1. Naneste na hrudník tak často, jak je to možné
 2. Podávejte detoxikační léky
 3. Zadejte sorbenty
 4. Být častěji na slunci
 5. Použijte modrou lampu s ultrafialovým světlem (mám také výhodu od své matky)

Začněme s horní položkou. Doporučuji, abyste si přečetli sekci kojení, je zde mnoho důležitých článků. Jedním z nich je, jak zvýšit počet mateřského mléka. Protilátky mámy pomohou vašemu dítěti rozdrtit tuto první bitvu o život..

Z osobní zkušenosti již mohu tvrdit, že ty děti, které byly kojeny po dlouhou dobu (alespoň 2 roky), se vyvíjejí mentálně rychleji než jejich vrstevníci. Japonští vědci to vysvětlují tím, že v mateřském mléce je mnoho kyselin: omega 3, omega-6 a omega 9. Vytvoří se mozek drobky a ani jediná směs mu nedá všechno, co potřebuje.

Detoxikační léčiva pro žloutenku

(Hepel), upřímně řečeno, nebyl jsem ve spěchu, ale aktivně jsem začal dávat sorbent. V tomto věku je zavedení něčeho riskantní, ale pokud drobky vykazují nesnášenlivost s některou složkou skladby? Stále přichází jak v lastovičníku, tak v bodláku. Sestra také doporučila navlhčení obvazu magnézií a provedení takových obkladů. Aktivní uhlík je dobrý, ale čistí vše jako skalpel a odstraňuje dobré enzymy..

Když jsem měla známého lékárníka, popsala jsem jí situaci a doporučila mi Enterosgela. Samozřejmě jsem si nejprve přečetl pokyny, vše je v pořádku. Úplatek z toho, že dostal oběti v Černobylu, a ukázal se dobře. Určitě nepotřebujeme odstranit záření, ale pokud se s tím vyrovná, bude naše novorozená žloutenka definitivně poražena. Směs je želé, průsvitná, píše to bez chuti, ale křídou mi to připomnělo. Princezna jí během dne dala kávu asi 6krát rozpuštěnou ve vodě. V noci jsem to neudělal. Tady je článek o tom, zda krmit děti vodou.

Sluneční lázně - světelná terapie

Narodila se v létě, takže jsme samozřejmě chodili co nejdéle na čerstvém vzduchu, ale samozřejmě ve stínu, takže přímé paprsky slunce nespalovaly jemnou pokožku.

Fototerapie pro léčbu žloutenky u kojenců

Několikrát denně, když Anechka spala, jsem ji zařídil ultrafialovým zákrokem. Varuji vás před touhou provádět postup déle. Lampa se zahřívá velmi chladně - analogem slunečních paprsků a je možné zařídit přehřátí drobky, lze snadno provést popálení, protože termoregulaci stále ještě nebyly správně nastaveny. Držte arénu asi metr.

Procedury prováděla brzy ráno po dobu 5 minut a večer. Odpoledne jsme šli ven a odpoledne je tak teplo, že jaké jsou postupy. Modrá lampa vám pomůže v budoucnu, když potřebujete rychle vyléčit kašel doma u dítěte.

Nemohu s jistotou říci, co nám pomohlo více, ale po týdnu se výrazně rozjasnila, po týdnu byl jen slabý stín.

Nejsem samozřejmě zdravotník, ale obyčejná matka, ale doufám, že můj článek o tom, jak zacházet s novorozeneckou žloutkou doma, bude pro vás užitečný. Chcete-li článek neztratit, přidejte jej do záložek a stiskněte tlačítka sociálních sítí.

Autor textu a majitel webu: Natalya Chalaya

Žloutenka novorozence. Diagnostika, léčba, důsledky a prevence žloutenky u novorozenců

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Diagnostika žloutenky u novorozenců (diferenciální diagnostika žloutenky u novorozenců)

Závažnost žloutenky novorozence na Cramerově stupnici

Závažnost žloutenky u novorozenců může být určena několika kritérii. Nejčastěji se jedná o hladinu bilirubinu v krvi. Toto kritérium je univerzální a pomáhá určit prahovou koncentraci bilirubinu, tj. Hrozbu jaderné žloutenky s poškozením mozku. Ale někdy se používá vizuální stupnice pro hodnocení žloutenky podle Kramera..

Závažnost žloutenky novorozence na Cramerově stupnici

Žloutnutí je pozorováno pouze na obličeji a krku dítěte.

Žloutnutí ovlivňuje oblast obličeje, krku a horní poloviny těla (k pupku).

Nejen obličej a trup jsou namalovány žlutě, ale také horní stehna (na koleno).

Žloutnutí ovlivňuje všechny části těla dítěte, s výjimkou dlaní a chodidel. Existuje hrozba bilirubinové encefalopatie.

Celková žloutenka, ve které je vymalováno celé tělo dítěte, včetně dlaní a chodidel.

Bilirubin pro žloutenku u novorozenců

Koncentrace bilirubinu v krvi novorozence se liší v závislosti na typu žloutenky. Při fyziologické žloutence by tedy hladina bilirubinu v krvi neměla překročit 200 mikromolů na litr.

Indikátory bilirubinu v krvi novorozence s fyziologickou žloutenkou

Hodiny dny po narození

Prvních 24 hodin po narození

119 mikromolů na litr, barva kůže se nezmění.

48 hodin po narození

153 mikromolů na litr, barva pokožky dítěte zůstává stejná.

72 hodin po narození

187 mikromolů na litr se objeví mírná nažloutlost.

4 - 5 dní po narození

200 mikromolů na litr, nejvýraznější je žloutenka.

Koncentrace bilirubinu začíná klesat, klesá žloutnutí.

Bilirubin v krvi se vrátí do normálu, pokožka získává přirozenou barvu.


Hladina bilirubinu s patologickou žloutenkou se může velmi lišit. Závažnost žloutenky určuje závažnost bilirubinu v krvi. Také další léčebné taktiky jsou určeny hladinou bilirubinu. Pokud bilirubin dosáhne kritického bodu 300 mikromolů na litr, je to indikace krevní transfúze.

Závažnost žloutenky podle množství bilirubinu v krvi

Až 100 mikromolů na litr

až 150 mikromolů na litr

Až 200 - 205 mikromolů na litr

300 a více mikromolů na litr

400 nebo více mikromolů na litr


Tyto sazby se u předčasně narozených dětí mírně liší. To se vysvětluje nezralostí základních funkcí jater a těla jako celku. Je tedy důležité si uvědomit, že u předčasně narozených dětí je kritická hladina bilirubinu, u které existuje riziko jaderné žloutenky, nižší než u dětí s krátkodobým účinkem a činí 250 - 270 mikromolů na litr.

Screening na žloutenku novorozenců

Vyšetření novorozeného dítěte se žloutenkou začíná vizuální prohlídkou. Jak bylo uvedeno výše, někdy může být závažnost žloutenky stanovena výskytem ikterické barvy. Normálně jsou obličej, krk a horní část těla zbarveny žlutě. Při prodloužené žloutence může skvrna spadnout pod pupek a dosáhnout na kolena. Nebezpečným znakem je žluté zbarvení dlaní a chodidel dítěte.

Poté doktor přistoupí k prohmatání jater a sleziny. S hepatitidou a některými vrozenými anomáliemi jater se játra zvyšuje, s hemolytickou žloutenkou se zvyšuje slezina. Zevně dítě s fyziologickou žloutenkou vypadá zdravě - je aktivní, reaguje na vnější podněty, sající reflex je dobře vyjádřen a aktivně saje jeho hruď. Dítě s jadernou žloutenkou je pomalé, slabě reaguje na podněty, odmítá jídlo.

Testy na žloutenku u novorozenců

Kromě stanovení hladiny bilirubinu se s patologickou žloutenkou provádějí také další testy. Zpravidla se jedná o obecný krevní test a obecný močový test, jakož i jaterní testy.

 • anémie (snížení počtu červených krvinek a hemoglobinu) naznačuje intenzivní destrukci (hemolýzu) červených krvinek;
 • snížení počtu krevních destiček;
 • zvýšení počtu mladých červených krvinek (retikulocytů) - také mluví o ničení červených krvinek. Označuje hemolytickou povahu žloutenky..

Krevní chemie

 • vysoký cholesterol;
 • růst všech jaterních enzymů (ALAT, ASAT, alkalická fosfatáza) naznačuje stagnaci žluči a skutečnost, že příčinou žloutenky je patologie jater;
 • snížená hladina bílkovin (hypoproteinémie) - také naznačuje problémy s játry.

nedostatek fibrinogenu a dalších koagulačních faktorů - nastává v důsledku nedostatku vitamínu K, který je zase syntetizován v játrech.

Výsledky závisí na typu žloutenky:

 • s hemolytickou žloutenkou - oranžová moč;
 • s jaterní a obstrukční žloutenkou - moč se stává velmi tmavou a získává barvu piva.

Moč a stolice se žloutenkou u novorozenců

Důležitým diagnostickým kritériem je změna barvy moči a stolice žloutenkou. To je vysvětleno skutečností, že každý typ žloutenky je charakterizován svými vlastními změnami..

Charakteristika moči a stolice s různými druhy žloutenky

Tmavě oranžová, bez bilirubinu v moči

V moči je tmavá, silná barva čaje, bilirubin.

Tmavá, napěněná moč, barva piva.

Léčba novorozenecké žloutenky

Kapátka pro žloutenku u novorozenců

Drogy pro žloutenku u novorozenců

U žloutenky u novorozenců se drogy používají velmi zřídka. Zpravidla se předepisují léky ze skupiny sorbentů, hepatoprotektorů a vitamínů.

Hepatoprotektory (léky, které zlepšují funkci jater) používané při léčbě žloutenky

Obsahuje extrakt ostropestřce mariánského, zlepšuje funkci jater.

Novorozené děti nejsou přiřazeny. Doporučuje se pro preventivní účely po 12 letech..

Obsahuje fosfolipidy, zvyšuje odolnost (rezistenci) jater.

Novorozené děti nejsou přiřazeny. Je předepsán pro žloutenku v důsledku hepatitidy nebo cirhózy. Děti od 3 let.

Obsahuje extrakt Hodgepodge, zlepšuje funkci jater.

Novorozenci nejsou zařazeni. Doporučeno pro preventivní a terapeutické účely..

Hlavní složkou je nesmrtelný písek.

Kontraindikováno v obstrukční žloutence..

Léčivou látkou je ademethionin. Má nejen hepatoprotektivní účinek, ale také neuroprotektivní (chrání mozkové neurony).

Omezené použití u dětí. Nejsou k dispozici žádné údaje o účinnosti léku u novorozenců.

Hlavní složkou jsou fenyklové plody. Zlepšuje funkci jater a také eliminuje nadýmání.

U novorozenců lze 1 - 2 sáčky (5 miligramů) denně rozdělit do několika dávek.

Omezené použití u novorozenců. Starší děti 1 tableta 3krát denně.

Obsahuje extrakt z artyčoků.

Nejsou k dispozici žádné údaje o účinnosti léku u novorozenců.


Takové léky jako fenobarbital a pagluferal se předepisují pouze tehdy, je-li žloutenka doprovázena křečemi (ostrými kontrakcemi svalů těla). Výběr léku závisí na typu záchvatu a jeho etiologii. Ursosan, stejně jako jiné léky, které pomáhají rozpouštět žlučové kameny, není předepsán pro novorozence.

Elektroforéza v žloutence u novorozenců

Krevní transfúze pro žloutenku u novorozenců

Indikace krevní transfúze s žloutenkou jsou:

 • koncentrace bilirubinu vyšší než 340 - 400 mikromolů na litr;
 • hodinové zvýšení bilirubinu o více než 10 mikromolů na litr;
 • anémie (snížení počtu červených krvinek a hemoglobinu) druhého - třetího stupně;
 • známky bilirubinové encefalopatie (jaderná žloutenka) - dítě se stává letargickým, odmítá jíst.
Pro transfuzi používající „čerstvou“ krev, tj. Krev s trvanlivostí nepřesahující 3 dny.

Jaké sorbenty jsou nejlepší pro novorozence s žloutenkou?

Kapky se žloutenkou novorozenců

Léčba žloutenky u novorozenců doma

Léčba žloutenky u novorozenců je řada činností, které se provádějí za účelem urychlení procesu vylučování látky, která se tvoří během rozkladu hemoglobinu (bilirubinu) a dává pokožce charakteristický stín. Doma lze terapii provádět pouze tehdy, je-li patologie fyziologická.

Pro žloutenku u kojenců jsou k dispozici následující ošetření:

 • zajištění správné výživy pro kojence;
 • korekce stravy kojící matky;
 • brát léky;
 • sluneční koupele.
Zajištění správné výživy pro kojence
Podle odborníků se u některých novorozenců může vyskytnout žloutenka kvůli skutečnosti, že nedostávají mateřské mléko v požadovaném množství. Faktem je, že bilirubin, který je příčinou charakteristického stínu kůže a sliznic, je vylučován z těla dítěte spolu s výkaly. Mateřské mléko má mírně projímavý účinek a stolička dítěte se stává pravidelnější a hojnější. Kromě toho mléko obsahuje velké množství látek nezbytných pro správnou funkci jater, což také urychluje proces odstraňování bilirubinu. Jednou z hlavních metod boje proti žloutence u novorozenců je proto úplné krmení dítěte mateřským mlékem.

Žena by měla dát dítě na hruď nejméně každé 2 až 3 hodiny. Je třeba poznamenat, že se žloutenkou se děti mohou stát ospalějšími a letargičtějšími, a proto začnou méně aktivně kojit svá prsa, v důsledku čehož nedostávají potřebné množství živin. Příčinou špatného sání může být také chyba při péči o dítě nebo při organizaci procesu kojení. Aby bylo zajištěno, že dítě v tomto stavu má kompletní stravu, měla by matka konzultovat s odborníkem na krmení.

V situacích, kdy kojení není možné, je třeba pečlivě zvolit mléčnou formu pro krmení. Je důležité, aby takové jídlo nevyvolávalo problémy s pravidelností stolice, protože v tomto případě je průběh žloutenky zpožděn. Pokud je dítě na umělém krmení, může mu lékař doporučit pití s ​​odvarem šípky. Tím se obnoví nedostatek vitamínů a dalších živin..

Kojící matka dieta
Je-li novorozenec s žloutenkou kojen, musí matka dodržovat zvláštní dietu. Tím se sníží zátěž na játra dítěte, což přispěje k rychlejšímu odběru bilirubinu.

Rozlišují se následující ustanovení výživy kojící matky:

 • vyloučení z každodenního menu smažených potravin;
 • odmítnutí kořeněného a příliš slaného jídla;
 • omezený příjem tuků (důraz musí být kladen na rostlinné tuky);
 • řízená konzumace syrové zeleniny a ovoce (lepší je vařit nebo péct);
 • snížená spotřeba rafinovaných produktů (cukr, pšeničná mouka, instantní cereálie).
K zajištění dostatečného objemu mateřského mléka by kojící žena měla do stravy zahrnout potraviny bohaté na vlákninu (vlákninu) ze stravy. V zelenině a ovoci se nachází dostatečné množství vlákniny, které, jak bylo uvedeno výše, by mělo být před použitím tepelně ošetřeno. Také pro normální produkci mateřského mléka byste měli jíst obiloviny (ovesné vločky, pohanka), celozrnný chléb. Kromě objemu by kojící žena měla zajistit, aby produkované mléko bylo vysoké kvality. Kvalitativní ukazatele mateřského mléka zvyšují potraviny s vysokým obsahem bílkovin (bílkovin).

Kojení se doporučují tyto proteinové produkty:

 • mléčné výrobky (tvaroh, nízkotučné a jemné sýry);
 • dietní maso (králík, krůta, kuře);
 • ryby s nízkým obsahem tuku (štikozubec, treska, okoun).
Užívání léků
V případech, kdy se průběh žloutenky liší v délce trvání nebo je doprovázen intenzivním zbarvením kůže, mohou být novorozence předepsána některá léčiva. Léky se užívají za účelem zlepšení fungování střev, jater a dalších orgánů, které se přímo nebo nepřímo podílejí na procesu odběru bilirubinu.

Pro kojeneckou žloutenku lze předepsat následující skupiny léků:

 • sorbenty (střevní čisticí prostředky);
 • hepatoprotektory (léky, které zlepšují funkci jater);
 • homeopatické přípravky (látky, které poskytují komplexní prospěšný účinek);
 • prostředky pro stimulaci chuti k jídlu.
Sorbenty
Sorbenty působí na principu houby, to znamená, že když vstoupí do střev, „absorbují“ toxické látky včetně bilirubinu. Užívání těchto léků může urychlit odstranění bilirubinu, což přispívá k včasnému uzdravení malého pacienta.

Rozlišují se následující absorpční léky:

 • Aktivní uhlí;
 • enterosgel;
 • polysorb;
 • smecta.
Optimální lék je vybrán na základě hmotnosti a celkového stavu dítěte, intenzity ikterického stínu a dalších faktorů. Lék by proto měl předepisovat lékař a určovat schéma jeho použití.

Hepatoprotektory
Jedním z nejčastěji předepisovaných léků pro kojeneckou žloutenku z této skupiny je ursofalk, který je vyroben z analogu lidské žluči. Tento léčivý přípravek je k dispozici ve formě suspenze, která musí být před spaním rozpuštěna v mateřském mléce nebo ve směsi a napojena. Analogy tohoto nástroje jsou léky, jako je ursosan (také ve formě suspenze) a šablony (častěji dostupné ve formě tobolek). Poslední dvě drogy se nedoporučují pro děti mladší než měsíc, tj. Novorozence.

Nejčastěji tyto léky nezpůsobují vedlejší účinky, ale někdy může užívání vyvolat poruchu stolice nebo alergickou reakci. V takových případech je lék zrušen..

Homeopatické léky
Homeopatické léky se vyrábějí na základě přírodních rostlinných složek a jsou navrženy tak, aby normalizovaly metabolismus a zlepšovaly celkový stav dítěte.

Následující homeopatické léčivé přípravky pro kojeneckou žloutenku jsou:

 • hofitol (sirup na bázi extraktu z artyčoků);
 • Hepel (tablety na bázi lastur, cinchona a dalších rostlinných složek);
 • galstena (kapky, které zahrnují ostropestřec mariánský, pampeliška).
Prostředky pro stimulaci chuti k jídlu
Běžnou drogou, která je předepisována ke zlepšení chuti dětí ke žloutence, je elkar. Výrobek obsahuje látku L-karnitin, která zlepšuje metabolismus. Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kapek, které musí být smíchány s roztokem glukózy. Než budete nakrmeni, musíte pít dítě s drogou půl hodiny.

Sluneční lázeň
Pod vlivem slunečního záření je bilirubin rychle ničen a vylučován z těla. Při léčbě fyziologické žloutenky doma by proto dítě mělo dostat dostatečné množství slunečního světla. Za příznivého počasí se doporučuje chodit s dítětem častěji na ulici a nechat ruce, nohy, obličej otevřený, pokud je to možné. Je důležité zabránit přímému vystavení slunečnímu světlu, protože v tomto případě může dojít k popálení dítěte. Pokud počasí venku neumožňuje časté procházky, měl by být novorozenec držen blíže ke zdroji přirozeného světla (například u okna).

Fototerapie novorozenecké žloutenky

Fototerapie je indikována pro fyziologickou a patologickou formu žloutenky. Princip léčby spočívá v tom, že bilirubin je pod vlivem světla zničen a přeměňuje se v kapalnou formu, která se vylučuje močí a stolicí. Světelná terapie vyžaduje speciální vybavení a neustálé sledování stavu pacienta. Nejlepší možností je provedení takové léčby v nemocničním prostředí, protože přítomnost zdravotnického personálu pomáhá předcházet možným komplikacím. Pokud z mnoha důvodů nemůže být dítě v nemocnici po dlouhou dobu, fototerapii lze provést doma. K tomu je třeba zakoupit potřebné vybavení (zakoupené nebo pronajaté) a konzultovat s lékařem pravidla fototerapie doma. Důležitou podmínkou léčby je kojení. Při umělém krmení se ve většině případů místo fototerapie volí alternativní způsoby léčby.

Jaký je postup?
Fototerapie ve zdravotnickém zařízení se provádí pomocí speciální lampy, která vyzařuje světlo, která je umístěna vedle průhledného boxu (couvez). Doma je možné místo couvezu použít postýlku nebo přebalovací stůl. Nahé dítě je umístěno v couveuse nebo postýlce a na oči a pohlavní orgány jsou položeny ochranné obvazy. Průměrná doba trvání zákroku je 2 hodiny. Poté pozastavte několik hodin a poté se relace opakuje. Obecně platí, že dítě denně tráví pod lampou 12 až 16 hodin. Při vysoké hladině bilirubinu mohou být relace delší a pauzy mohou být kratší. Během fototerapie by se dítě mělo pravidelně obracet na záda, žaludek, pravou a levou stranu. Je také nutné pozastavit krmení. Během léčby by měl být objem tekutiny spotřebované dítětem zvýšen o 20 procent, aby nedošlo k dehydrataci. Fototerapie se provádí od 3 do 5 dnů. Pokud hladina bilirubinu klesne dříve než v tomto období, léčba se zastaví.

Kontraindikace a možné vedlejší účinky fototerapie
Světelné ošetření se neprovádí v případech, kdy bylo u dítěte diagnostikováno závažné poškození jater. Také fototerapie není předepisována u pacientů, kteří mají obstrukční (mechanickou) žloutenku.

V některých případech může být fototerapie doprovázena vedlejšími účinky, jako je peeling a / nebo bronzový tón pleti, zvýšená ospalost dítěte, změna konzistence a / nebo odstínu stolice. Po dokončení terapie tyto příznaky zpravidla vymizí samy o sobě, bez dalšího zásahu. Někdy může fototerapie vyvolat alergickou reakci ve formě kopřivky. V takových případech je léčba zrušena. Expozice světla se také zastaví, pokud dítě zakryje tmu, kůže zčervená kvůli popálení nebo se stane mramorovým stínem.

Fotolampa (fototerapeutický zářič) pro léčbu žloutenky u novorozenců

Fotolamp (nazývaný také fototerapeutický ozařovač) je zařízení používané k léčbě novorozenců žloutenkou se světlem. Dříve byly takové lampy používány pouze v nemocnici a pro léčbu bylo nutné jít do nemocnice. Dnes lze fototrubičky zakoupit pro soukromé použití, to znamená doma. Náklady na takové zařízení jsou poměrně vysoké, takže nejlepší možností je zakoupit fotolamp k pronájmu.

Provádění fototerapie doma by mělo být pouze po získání podrobné konzultace s lékařem. Lékař by měl pacienta vyšetřit a zjistit, zda existují nějaké pravděpodobné kontraindikace. Lékař také stanoví optimální režim (trvání a počet sezení za den) pro fototerapii. Kromě toho vás lékař bude informovat o tom, jak monitorovat stav malého pacienta během používání fotolampy.

Jaké fotolampy existují?
Pro fototerapii existuje několik druhů zářičů. Zařízení se liší v některých ukazatelích, z nichž nejdůležitější je typ použitých lamp a světlo, které vyzařují. Dnes lze do zařízení pro fototerapii instalovat LED, halogenové nebo zářivky. Každý typ lampy má své vlastní charakteristiky. Takže zařízení s zářivkami mají vyšší výkon, halogenové zdroje světla mají prostornější zdroj provozu. Zařízení s LED lampami jsou zpravidla kompaktní, spotřebovávají méně elektrické energie. LED lampy jsou nejlepší volbou pro fototerapii doma. Světlo vyzařované lampami může být modré, bílé a modro-bílé.

Druhým kritériem rozlišování fotolamp je jejich design. Většina spotřebičů se skládá ze 3 částí.

Rozlišují se následující strukturální prvky fotolamp:

 • stínidlo s lampami, jejichž počet závisí na modelu a typu samotných lamp;
 • základnu, která je ve formě stativu nebo jiné stabilní struktury;
 • kovová nebo plastová trubka, která spojuje strop se základnou. Potrubí je výškově nastavitelné, což vám umožňuje nastavit zařízení v optimálním úhlu.
Pro profesionální použití se velké zařízení používá ve srovnání s fotolampy, které jsou určeny pro fototerapii doma.

Parametry zařízení (výkon lampy a další specifikace) se mohou také lišit. Pro profesionální použití (ve zdravotnických zařízeních) se používají zařízení s vysokým výkonem, pro použití doma jsou méně výkonné, ale úspornější jednotky. Mělo by být objasněno, že provozní životnost žárovek není neomezená. Proto při pronájmu vybavení byste měli zkontrolovat životnost lampy, protože pokud je vypracovala, fototerapie nepřinese výhody.

Dalším kritériem, podle kterého se fotolampy liší, je jejich vybavení a dostupnost dalších možností. Existují tedy fototerapeutické zářiče, jejichž konstrukce zahrnuje různé časovače, které řídí teplotu, dobu sezení a další faktory. Některé fotolampy jsou dodávány s brýlemi na ochranu očí, sáčkem (krabičkou) a dalšími částmi, které usnadňují obsluhu zařízení..

Jak používat foto lampu?
Pokud je světelná terapie prováděna v nemocnici, za organizaci léčebných podmínek odpovídá lékařský personál. Pokud se ošetření provádí doma, měli byste jednat podle pokynů dodaných se zařízením. Je také nutné dodržovat doporučení lékaře a řadu obecných pravidel pro použití fototerapeutické instalace.

Pro použití fotolampu doma platí následující obecná pravidla:

 • před zahájením sezení musí být povrch lamp utřen suchým hadříkem, protože přítomnost prachu významně snižuje účinnost postupu;
 • dítě by mělo být svléknuto a na obočí a třísla by měly být aplikovány ochranné obvazy;
 • potom by měl být novorozenec umístěn v couvez (nebo postýlce);
 • fotolampa musí být srolována na místo, kde leží dítě, a strop by měl být zvýšen do požadované výšky;
 • pak byste měli připojit jednotku ke zdroji energie a upravit polohu stínítka s lampami v požadovaném úhlu;
 • na skříni jednotky je větrací otvor a před zahájením relace byste měli zkontrolovat, zda je zakrytá;
 • musíte nastavit časovače a přepnout přepínač (nebo stisknout tlačítko) do polohy „zapnuto“.

Baby monitor v léčbě žloutenky u novorozenců

„Baby Monitor“ je moderní zařízení pro fototerapii, které je vybaveno LED lampami, které vyzařují modré světlo. Zařízení je často používáno na lůžkových odděleních, ale může být také použito k léčbě žloutenky doma. Fotolamp této značky patří k fototerapeutickým zářičům nejnovější generace. Díky promyšlené konstrukci a velkému množství dalších možností se zařízení vyznačuje dlouhým a bezpečným provozem.

Funkce designu přístroje
Konstrukce zařízení zahrnuje 364 LED, které mají dlouhou životnost. Navzdory velkému počtu lamp je instalace lehká a kompaktní, což usnadňuje její provoz, přepravu a skladování. „Baby Monitor“ je vybaven dvěma odstíny (horní a dolní), které zajišťují rovnoměrné rozložení světla. Konstrukce zařízení umožňuje odpojit horní strop od připojovacího stojanu a v případě potřeby jej nainstalovat přímo na víko.

Balíček „Baby Monitor“ obsahuje následující prvky:

 • Igelitová taška
 • flanelová obálka pro dítě s průhlednými vložkami na zádech a hrudi;
 • elektronická řídicí jednotka, která je namontována na spojovací trubce;
 • samostatný senzor, který monitoruje světelné parametry.
Jednotka má funkci zvukového upozornění a na konci relace zařízení vyšle signál. Náklady na vybavení závisí na konfiguraci. Cena nového „baby monitoru“ vybaveného pouze horní lampou se tedy pohybuje v rozmezí 65 000 rublů. Pokud je součástí balení spodní lampa, jednotka stojí asi 70 000 rublů. Cena zařízení se zvýší na 80 000 rublů, pokud se zakoupí společně s couveuse.

Slunce se žloutenkou novorozenců

Pod vlivem slunečního záření je bilirubin přeměněn na tekutou formu a vylučován z těla dítěte. Lékaři proto doporučují opalování novorozencům, kteří mají žloutenku. Je třeba objasnit, že škodlivý účinek na bilirubin je způsoben rozptýleným světlem, a nikoli přímým slunečním zářením, které může také způsobit popálení kůže. Z tohoto důvodu by měla být kůže během procedury chráněna před přímým vystavením slunci..

Princip opalování spočívá v zajištění pravidelného vystavení dítěte slunečnímu záření. V teplém období by mělo být částečně oblečené nebo nahé dítě převezeno na balkon nebo na jiné místo, kde proniká sluneční světlo. Během pobytu na slunci by se dítě mělo pravidelně obracet z jedné strany na druhou. Trvání procedury by se mělo lišit od 10 do 15 minut. V den těchto sezení se doporučuje provádět od 3 do 4. V teplém období byste také měli chodit na čerstvý vzduch a otevřít kapotu kočárku (pokud existuje), abyste zajistili průnik světla.

V chladném období lze opalování provádět v interiéru, poblíž okna, protože skrz sklo se šíří také působení světla na bilirubin. Současně skleněná překážka snižuje intenzitu expozice světla, takže by relace měla být delší. Nejlepší je přesunout dětskou postýlku k oknu a nechat ji v ní po celý den..

Kojení žloutenkou u novorozenců

Kojení je hlavní metodou řešení novorozenecké žloutenky. Pokud je to možné, neměli byste přestat krmit mateřské mléko, a to ani v případech, kdy existují určité obtíže (například dítě podstoupí fototerapii). Až donedávna se věřilo, že v některých případech kojení přispívá k růstu bilirubinu a mnoho odborníků trvá na přenosu dítěte na umělou výživu. Nedávný výzkum v této oblasti tuto verzi vyvrací a potvrzuje skutečnost, že novorozenec se žloutenkou by měl dostatek mateřského mléka.

Krmení žloutenky z mateřského mléka

Kojící žloutenka je druh fyziologické žloutenky, u níž charakteristický odstín kůže vyvolává mateřské mléko. Konkrétní důvod této reakce těla dítěte nebyl dosud stanoven. Existuje několik teorií pro vývoj kojení žloutenky. Nejoblíbenějším předpokladem mezi odborníky je verze, že některé mastné kyseliny lidského mléka brání odběru bilirubinu a hromadí se v těle dítěte.

Dříve se věřilo, že žloutenka mateřského mléka je vzácný výskyt a vyskytuje se pouze u 1 až 2 procent novorozenců. Novější pozorování ukazují, že takový stav je diagnostikován u jedné třetiny kojených dětí. Tento druh žloutenky může trvat až tři měsíce věku a poté projde beze stopy. Není doprovázena komplikacemi, protože s žloutenkou mateřského mléka se v těle hromadí netoxická forma bilirubinu.

Kojení dítěte nebo bez žloutenky je otázka, o kterou se zajímá mnoho matek. Pokud před taktikou léčby spočíval v přenosu dítěte na umělé směsi, dnes lékaři doporučují pokračovat v kojení..

V některých případech je kojení na chvíli zastaveno (od 24 do 72 hodin). Během této doby je množství bilirubinu v těle dítěte výrazně sníženo, po kterém dítě opět začne kojit. Při ukončení kojení je malý pacient převeden na umělé směsi. Žena by měla vylučovat mateřské mléko, aby nedošlo k problémům s jeho produkcí.

Jak krmit dětské mléko žloutenkou?
Nejprve je třeba poznamenat, že kojení by mělo být zahájeno co nejdříve. Významné množství bilirubinu se vylučuje první stolicí (meconium) a kolostrum (mléko produkované po porodu) má projímavý účinek. Proto by mělo být dítě připojeno k prsu co nejdříve po porodu. Následně se novorozence doporučuje krmit 8 až 10krát denně.

Kojící matka musí sledovat, zda dítě správně kojí, protože jinak nedostává potřebné množství živin. Toto doporučení je důležité pro žloutenku, protože někdy u dětí vyvolává ospalost nebo slabost, v důsledku čehož nesprávně kojí. Existuje řada známek, pomocí kterých může kojící žena zkontrolovat účinnost sání.

Rozlišují se následující známky špatného sání:

 • dítě plivá, je zlobivé při jídle;
 • kromě zvuku polykání vydá dítě další zvuky;
 • rty jsou otočeny dovnitř;
 • dítě klepne na jazyk;
 • po jídle se dítě hojně vyplivne.
K nastolení procesu krmení potřebuje matka navštívit lékaře, který doporučí, jak zlepšit chuť k jídlu dítěte. Matka může také pomoci novorozencům dodržovat některá pravidla při krmení. Než začnete krmit dítě, je-li hrudník příliš těsný, musíte provést dekantaci. Pak byste měli jemně stisknout bradavku prsty a předat ji dítěti v ústech. Pokud dítě drží ústa zavřená, můžete nakreslit bradavku podél spodního rtu, takže se jeho rty mírně otevřou a vložení bradavky do úst bude snazší. Poté, co dítě vezme prsa, musíte namířit bradavku na oblohu. Jemná stimulace horního patra aktivuje přirozený reflex polykání a dítě začne sát.

Je možné určit, že dítě jedí dobře a s chutí k řadě příznaků. Pokud se dítě během krmení nerozpíchne, vydá krátké pauzy, během nichž je slyšet, že spolkne mléko, a potom jí dobře. Při účinném sání dítě dítě hluboce uchopí bradavku a opře bradu o hruď.

Je nutné léčit žloutenku u novorozenců?

Realita léčby žloutenky u novorozenců závisí na tom, z jakého důvodu vyvolalo zbarvení kůže žlutou barvou. Charakteristický odstín může být důsledkem jednoduchého fyziologického procesu i známkou závažných patologických stavů.

V prvním případě je fyziologická žloutenka omezena na organizaci správné výživy dítěte a matky (pokud kojí). Doporučuje se také zajistit pravidelný kontakt pokožky dítěte se slunečním zářením. Někdy se fototerapie ukazuje novorozencům.

Ve druhém případě, s patologickou žloutenkou, potřebuje novorozenec včasnou a adekvátní léčbu. Povaha terapie závisí na příčině onemocnění, charakteristice a stavu dítěte. Děti jsou zpravidla předepisovány léky v kombinaci s fototerapií. Při vysoké koncentraci toxického bilirubinu může být malému pacientovi prokázána krevní transfuze. S obstrukční žloutenkou, kdy je nemoc způsobena patologií vnitřních orgánů, dítě podstoupí operaci.

Největším nebezpečím této nemoci u novorozenců je to, že patologická forma může být zaměněna za fyziologickou žloutenku. Hlavním rozdílem mezi jedním druhem žloutenky od jiného, ​​s nímž se rodiče řídí, je doba, během níž je ikterický stín zachován. Fyziologická žloutenka trvá pouze několik dní a patologická žloutenka - mnohem delší. Tato skutečnost pomáhá rodičům včas navštívit lékaře. Existuje však jakási fyziologická forma (žloutenka mateřského mléka), která trvá dostatečně dlouho. V tomto případě mohou rodiče brát příznaky nebezpečné choroby pro projevy kojení žloutenky. Pro vyloučení této pravděpodobnosti byste měli systematicky provádět testy na bilirubin a sledovat chování novorozence..

Přikrývka pro novorozence žloutenky

Deka ze žloutenky pro novorozence je relativně nový vynález, který vyvinuli 3 studenti. Toto zařízení umožňuje provádět fototerapeutické sezení doma, protože je lehké, kompaktní a snadno ovladatelné.

Vlastnosti přikrývky pro fototerapii
Navenek toto zařízení vypadá jako matrace, na jejímž vnějším povrchu je kombinéza šitá jako obálka. Z technického hlediska je toto zařízení třídílné. Prvním prvkem je lampa, která vyzařuje světlo. Na horní stranu světelného zdroje je nainstalován povlak ze speciálního polymerního materiálu. K polymeru je připevněna obálka, do které dítě během fototerapie sedí. Protože světlo je napájeno zespodu, je možné provádět sezení bez ochranných šátek. Zařízení také vyzařuje teplo, což pomáhá zabránit podchlazení dítěte. Matrace je instalována v postýlce a vestavěné časovače vám umožňují řídit dobu trvání relace. Při použití přikrývky z fototerapie není třeba přestat měnit, protože přímo na ní můžete měnit plenky nebo plenky..

Nejběžnější v tomto segmentu zařízení je systém BiliBed, který vyrábí značka Medela. Namísto obálky je součástí soupravy měkká přikrývka, do které můžete dítě zabalit, pokud je místnost chladná. Žárovky instalované v tomto zařízení musí být vyměněny po 1500 hodinách používání. Náklady na pronájem systému BiliBed jsou přibližně 1000 rublů za den.

Lidové léky na žloutenku novorozenců

Mnoho matek se zajímá o to, zda existují lidové prostředky k potírání žloutenky u novorozenců. Na internetu najdete recepty založené na různých bylinách, které se doporučují k léčbě dítěte. Některé zdroje nabízejí drogy založené na vodce nebo alkoholu, toxických rostlinách a dalších složkách, které nelze zavést do stravy novorozence. Mnoho systémů těla novorozeného dítěte je nezralých a použití těchto prostředků může vést k negativním důsledkům. Matky by se proto neměly pokoušet léčit své dítě těmito drogami..

Jedinými prostředky, které lze použít pro žloutenku, jsou odvary z šípů nebo kukuřičných stigmat. Tyto nápoje můžete dát svému dítěti pouze po lékařské konzultaci. Také lékař určí systém použití a dávkování těchto prostředků. Doporučení lékaře jsou povinná, protože nekontrolované užívání těchto léků může zhoršovat stav novorozence.

Kukuřičné stigmy se žloutenkou

Šípka se žloutkou

Mámina strava pro novorozenou žloutenku

Organizace správné výživy kojící matky je důležitou podmínkou pro léčbu žloutenky u novorozence. Dodržujte speciální stravu by měla být matka dětí s patologickou i fyziologickou žloutenkou. Žena by měla jíst potraviny, které jsou snadno stravitelné, aby se snížilo zatížení jater a dalších zažívacích orgánů dítěte. Kojící matky musí také zahrnout do dietních produktů, které v dostatečném množství přispívají k produkci vysoce kvalitního mléka.

Následující pravidla pro stravování mámy se žloutkou u novorozenců:

 • Obsah kalorií v každodenní stravě by měl být nejméně 3 500 kalorií. Zvýšený obsah kalorií v jídelním lístku je způsoben skutečností, že ženské tělo vynakládá na produkci mléka hodně energie. S nedostatkem kalorií se může objem produkovaného mléka snížit a podvýživa je faktorem, který zhoršuje průběh žloutenky..
 • Příjem alkoholu a konzumace tabáku při krmení nejen zpomaluje zotavení novorozence, ale také negativně ovlivňuje fyzický a duševní vývoj dítěte.
 • Velké množství koření a / nebo koření v konzumované potravě mění chuť mléka, které dítě nemusí mít rádi. Novorozenec může také sát nebo odmítnout mléko s menší chutí, pokud žena zneužívá potraviny s vysokým obsahem soli.
 • Luštěniny a všechny druhy zelí vyvolávají u dítěte nadměrnou tvorbu plynů a nadýmání. To nejen zastaví stažení bilirubinu, ale také negativně ovlivní chuť k jídlu u dětí.
 • Rychlá jídla, stejně jako ta, která mají nepřirozenou barvu, chuť nebo aroma, obsahují velké množství barviv, konzervačních látek a látek určených k aromatizaci. Tyto látky zvyšují zátěž jater dítěte, což prodlužuje průběh žloutenky.
Nabídka ženy, která kojí novorozence se žloutenkou, by měla obsahovat čerstvé přírodní produkty. Strava by měla být rozmanitá a vyvážená, aby dítě dostalo všechny potřebné prvky.

Následující produkty se doporučují matkám novorozenců se žloutenkou:

 • jídla z obilovin (kukuřice, oves, pohanka);
 • nízkotučné maso (kuře, krůta, králík);
 • pečená nebo vařená zelenina (dýně, cuketa, brambory);
 • vařené ovoce nebo dušené ovoce z nich (jablka, bílé třešně, hrušky);
 • rostlinný olej (olivový, slunečnicový);
 • mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, lehce solený sýr).

Komplikace a důsledky novorozenecké žloutenky

Jaké je nebezpečí žloutenky u novorozenců?

Pokud je u dítěte diagnostikována fyziologická žloutenka, tento stav málokdy znamená vážné komplikace. Některé děti mohou být náladové, pasivní, ospalé. Také v některých případech ztrácí chuť k jídlu malí pacienti. Tento stav komplikuje terapii a péči o dítě, ale nepoškozuje ji, protože fyziologická žloutenka rychle prochází.

Patologická žloutenka se může proměnit ve vážné negativní důsledky. Bilirubin, který se v průběhu nemoci hromadí ve vnitřních orgánech a tkáních, má vysokou toxicitu a má nepříznivý vliv na životně důležité systémy těla.

Nejnebezpečnější komplikací patologické žloutenky je bilirubinová encefalopatie. Při vysoké koncentraci toxického bilirubinu se velké množství této látky hromadí v mozkových buňkách. V důsledku toho jsou metabolické procesy narušeny a mozkové buňky nedostávají správnou výživu. Poškození různých částí mozku se postupně vyvíjí a funkce tohoto orgánu začíná mizet..

Následující možné důsledky bilirubinové encefalopatie jsou:

 • ztráta sluchu nebo hluchota;
 • epilepsie;
 • paréza (motorické poruchy);
 • dětská mozková obrna;
 • vegetativní-vaskulární dystonie;
 • mentální retardace, ke které může dojít jak okamžitě, tak v dospělejším věku.
Pokud není dítěti poskytnuta včasná a kvalitní lékařská péče, může bilirubinová encefalopatie vést k úmrtí.
V zájmu včasné reakce a prevence vzniku závažných komplikací žloutenky by rodiče měli sledovat stav dítěte a při identifikaci alarmových signálů konzultovat lékaře..

Existují následující známky komplikací:

 • barva kůže získává nazelenalý nádech;
 • na kůži se objevují modřiny;
 • stolice ztrácí barvu a moč ztmavne.

Je žloutenka nakažlivá u novorozenců?

Zda je žloutenka nakažlivá nebo ne, záleží na důvodu, který vyvolal zbarvení kůže novorozence žlutě. S fyziologickou žloutenkou není šance na infekci, protože lékaři nepřipisují tento stav nemocem. V případě patologické žloutenky je situace jiná. Šance na nákazu této choroby závisí na faktoru, který ji vyvolal. Žloutenka se přenáší, pokud je příčinou jejího výskytu infekční proces, který může být bakteriálního nebo virového typu.

Existují následující příčiny žloutenky, které mohou být infikovány z novorozence:

 • Botkinova choroba (hepatitida A);
 • jiné typy virové hepatitidy;
 • Infekční mononukleóza;
 • žlutá horečka (typ virové infekce);
 • leptospiróza (druh bakteriální infekce).

Je žloutenka nutná u novorozenců?

Prevence žloutenky u novorozenců

Prevence žloutenky u novorozenců je prevence podmínek, které způsobily její rozvoj. Neexistují tedy žádná konkrétní opatření zaměřená na prevenci žloutenky. Namísto toho existují opatření zaměřená na prevenci intrauterinních infekcí, předčasnou bezpečnost a snížení rizika rozvoje hemolytického onemocnění u novorozenců. Je třeba poznamenat, že všechna tato opatření jsou zaměřena na prevenci těch patologií, které se stávají příčinou patologické žloutenky. Fyziologická žloutenka, která se objevuje ve 3. dni a trvá až 10, nevyžaduje preventivní opatření.

Preventivní opatření patologické žloutenky u novorozenců zahrnují:

 • včasná léčba infekcí u matky (v první řadě jde o sexuálně přenosné infekce);
 • Prevence předčasného narození - včasná hospitalizace těhotných žen s hrozbou předčasného porodu;
 • prevence hemolytického onemocnění novorozence.
Z výše uvedených opatření si zaslouží největší pozornost prevence hemolytického onemocnění novorozenců. Toto je patologie, která se vyvíjí v důsledku nekompatibility mezi matkou a plodem faktorem Rh nebo krevní skupinou. Je doprovázena rozsáhlou destrukcí červených krvinek dítěte, což vede ke zvýšení koncentrace toxického bilirubinu a rozvoji anémie.

Opatření pro prevenci hemolytického onemocnění novorozence zahrnují:

 • plánování těhotenství;
 • zavedení antirhesus globulinového séra primogenním matkám;
 • pravidelné ultrazvukové monitorování (ultrazvuk) plodu;
 • zabránit převažujícímu těhotenství;
 • krevní transfúze pro dítě v koncentraci bilirubinu 400 mikromolů na litr;
 • stanovení titru protilátek v krvi dítěte.
Články O Neplodnosti