Hlavní Analýzy

Bolesti zad v průběhu těhotenství: příčiny a léčba

Bolest v dolní části zad během těhotenství může být přirozenou reakcí těla na změny a důkazem různých patologií. Je důležité pečlivě poslouchat reakce vašeho těla a včas zjistit příčiny nepohodlí.

Z tohoto článku zjistíte, jaké faktory mohou vyvolat bolest v dolní části zad během těhotenství, jaké příznaky mohou naznačovat přítomnost patologií, jak je léčit a jaká preventivní opatření je třeba přijmout..

Příčiny

Ve většině případů je akutní bolest v bederní oblasti přirozenou reakcí těla na restrukturalizaci z důvodu porodu a následného narození dítěte. V každém trimestru těhotenství se mohou příčiny křečí lišit..

V raných fázích

Během prvního trimestru těhotenství se zóna coccygeal připravuje na růst plodu a je za tím transformována. Sakrální část změkčuje, aby se snížil tlak na obratle, jak dítě roste. Děloha také roste a mění svou polohu, může vymačkávat blízké orgány, což způsobuje bolest v dolní části zad. Na konci třetího trimestru těhotenství je plod již poměrně velký. Z obvyklého důvodu může matka při chůzi zaujmout nesprávné držení těla, což způsobuje nerovnoměrné rozložení zátěže na páteř. Ligamenty jsou velmi napnuté a způsobují ostrou bolest.

Bezprostředně po oplodnění se může objevit bolest v bederní oblasti. Je to způsobeno procesem implantace embrya v endometriu. Přitom je tkáň stěn dělohy mírně poškozena, což způsobuje nepříjemný pocit ve spodní části zad. Spolu s vaginálním výtokem a prvními projevy toxikózy může být bolest v dolní části zad prvním příznakem těhotenství.

V pozdních termínech

Počínaje druhým trimestrem těhotenství se přidávají nové faktory způsobující bolest dolní části zad. Hmotnost dítěte se zvyšuje, stejně jako hmotnost matky. Endokrinní systém zahajuje výrobu speciálního hormonu - relaxinu, který je zodpovědný za napínání svalů pro snazší průchod dítěte porodním kanálem. Vzhledem k tomu, že svaly ztratí svou podpůrnou schopnost, celá zátěž padá na kostní rám. Hormony také připravují pánev na porod, její kosti se stávají mobilnějšími, což způsobuje bolest. Blíže k datu narození je hlava dítěte umístěna vedle křížové kosti, což způsobuje bederní bolest.

Po 37–40 týdnech těhotenství může bolest zad, která je doplněna intervalovými křečemi, naznačovat přítomnost tréninkových kontrakcí, jak se tělo připravuje na porod. Pokud se spolu s bolestí z pochvy uvolní sliznice a dojde k úniku vody, neváhejte, takové příznaky naznačují nástup porodu.

Přidružené příznaky

Alarmující příznak je řada doprovodných negativních příznaků, které věnují pozornost tomu, abyste mohli určit zdroj bolesti nesouvisející s těhotenstvím.

 • tachykardie, celková sladkost. Spolu s bolestmi zad během těhotenství mohou hovořit o možném potratu;
 • bolest pletence. Může naznačovat nástup předčasného porodu;
 • bolest pouze na jedné straně dolní části zad. Často označuje onemocnění ledvin;
 • křeč na levé straně, nevolnost, zvracení. Tyto příznaky lze také zaměnit s příznaky toxikózy během těhotenství, ale v některých případech mohou naznačovat přítomnost žaludečních chorob..

Poměrně široký seznam patologií muskuloskeletálního systému, který by mohl být v počátečním stadiu u ženy a v průběhu těhotenství, přechází do složitější formy. Zvažte seznam nemocí muskuloskeletálního systému, které vedou k bolesti dolní části zad:

 • syfyziopatie. Toto je nemoc charakterizovaná nesrovnalostí v kostech dělohy. Je to dědičné. Přítomnost takového porušení je indikována změnami chůze během těhotenství, stává se „kachnou“;
 • neuralgie. To je spojeno se sevřením nervů v důsledku přemístění muskuloskeletálních struktur. V tomto případě je bolest akutní a často pociťovaná v určitém bodě, může být doprovázena pocitem znecitlivění nebo zhoršenou pohybovou aktivitou nohou;
 • myositis. Zánět svalů spojený s podchlazením. U ženy je doprovázena ztuhlostí pohybů;
 • osteochondróza, meziobratlová kýla a výčnělek. Pokud ani před těhotenstvím žena nemonitorovala svou fyzickou aktivitu, trpěla narušením držení těla, utrpěla poranění páteře, mohla by být narušena struktura obratlů a meziobratlových plotének. Pod vlivem těhotenství začala existovat onemocnění, která vedla k závažným poruchám bederní páteře.

Pouze lékař může pomoci určit příčinu bolesti dolní části zad během těhotenství. Neignorujte příznaky a nepřipisujte je přirozené a dočasné reakci těla na změny. Nejprve se obraťte na svého gynekologa, který po vyšetření a analýze bude schopen odstranit problémy ve svém oboru a poskytnout vám doporučení jinému specialistovi.

Diagnostika

Pokud příčinou nepříjemných příznaků byly změny v těle způsobené těhotenstvím, bude gynekolog potřebovat pouze vyšetření k identifikaci zdroje patologie. Pokud byla bolest způsobena poruchami v jiných tělesných systémech, bude vyžadována podrobnější diagnóza. Žena může být předána gastroenterologovi, obratlovci, neurologovi nebo nefrologovi. Specialista provede zkoušku, předepíše další zkoušky a zkoušky. K ověření stavu žaludku může být vyžadován krevní test, ultrazvuk pánevních orgánů a FGDS. Pokud je zdrojem bolesti problém ve struktuře páteře, lze předepsat CT nebo MRI.

Léčba

Pokud je bolest dolní části zad spojená s onemocněním vnitřních orgánů: gastritida, selhání ledvin, zánět močového ústrojí, měli byste dodržovat léčbu předepsanou lékařem. Pokud jsou negativní reakce spojené s reakcí těla na změny během těhotenství nebo onemocnění dolních částí zad, měla by být přijata řada opatření.

Co pomůže zmírnit podmínku:

 • masáž. Zahřátí bederní oblasti a celá záda pomohou obnovit normální krevní oběh a správný svalový tonus. Výsledkem je, že bolest zmizí. Masáž během těhotenství může být prováděna odborníkem i doma;
 • teplá (ne horká) koupel. Teplo jemně zmírňuje bolest a uvolňuje svaly;
 • obvaz. Speciální elastické podpůrné struktury umožňují odstranit zvýšené zatížení svalů;
 • polštáře pro těhotné ženy. Existují speciální polštáře ve tvaru podkovy, které umožňují těhotným ženám, které již mají dostatečně velké břicho, pohodlně spát na jejich stranách;
 • Cvičební terapie. Gymnastika by měla začít co nejdříve a před těhotenstvím. Takže si můžete připravit své tělo na zvýšené zatížení a následné porod;
 • správné držení těla. Když je páteř zakřivená, zatížení na jejích částech je nerovnoměrné, což může způsobit bolest dolní části zad. Sledujte své držení těla před těhotenstvím, během něj a po něm, což vám pomůže nikdy se setkat s bolestí zad;
 • sport pro těhotné ženy. Existují sporty, které mají komplexní prospěšný účinek na mámu a dítě. To je jóga, vodní aerobik a plavání. Vyberte si, co se vám líbí, a pravidelně se účastněte školení.

Strava

Revize stravy je velmi důležitá pro zdraví žen během těhotenství. Důvodem je skutečnost, že prostředky pro vytvoření těla dítěte jsou odebírány z těla matky. Proto je pro ni nesmírně důležité saturovat stravu všemi potřebnými stopovými prvky a vitamíny, aby byly dostatečné pro dítě. Do své stravy musíte zahrnout více zeleniny, ovoce, bylin a ořechů. Je důležité poskytnout potřebné množství vápníku. Nachází se v kravském a kozím mléku, tvarohu, sýru, skořápce. Je vhodné konzultovat s lékařem výběr vitamínových komplexů, které zajistí doručení toho, co nelze získat potravou, do těla.

Léky a fyzioterapie

Užívejte léky a jděte na fyzioterapii pouze podle pokynů lékaře. Samoléčení může mít pro matku a dítě nežádoucí důsledky. Léky, které jste si vzali před těhotenstvím, nemusí ve vašem současném stavu fungovat. Vyhledejte u svého lékaře seznam léků a fyzioterapie, které máte povoleno.

Komplex speciálních cvičení pomůže účinně vyrovnat se s bolestí dolní části zad. Jsou optimalizovány speciálně pro těhotné ženy a pravidelným používáním významně zlepší vaši pohodu..

 1. Kroucení a zatáčky. Posaďte se na zem a zkřížte nohy před sebou. Jednou rukou za záda dejte druhou před sebe. Začněte pohybovat rukou tak daleko, jak je to možné, a tou, která je před, tlačte. Běh opačným způsobem.
 2. Na kolenou. Postavte se na všechny čtyři, paže a nohy rozprostřené od sebe šířku ramen. Jemně si sedněte na paty pomocí hýždí, když se váš žaludek dotkne kolen, pohněte rukama dopředu, pociťte roztažení páteře.
 3. Výchylka. V poloze na všech čtyřech ohněte záda obloukem ven, sklopte hlavu, přidržte po dobu 5 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Opakujte několikrát.

Všechna cvičení musí být provedena bez zbytečného stresu, hladce a klidně. Postupem času můžete zvýšit počet přístupů, abyste dosáhli lepších efektů..

Prevence

Řada jednoduchých opatření pomůže zabránit bolesti dolní části zad během těhotenství. Poskytují snížení zátěže ženského těla a udržují tělo v dobrém stavu..

 • je-li žena během těhotenství nucena zůstat dlouho usazena, je nutné zvolit správnou židli. Měl by mít pohodlný hřbet, výška by měla odpovídat velikosti stolu, aby se nemuselo skloňovat;
 • střední fyzická aktivita je důležitá. Nemůžete strávit celý den vleže a chodit nepřetržitě déle než 60 minut. Stojí za to střídat odpočinek s lehkým tréninkem;
 • je zakázáno spát na zádech, takže celá zátěž padá na páteř;
 • musíte si vybrat správnou obuv. Zajistí správné rozložení zátěže na nohu a sníží únavu nohou;
 • Zvedání závaží je zakázáno. Pokud potřebujete pozvednout něco velkého, měli byste zaujmout správnou pozici. Ohněte si nohy na kolena a držte záda rovně;
 • správná strava pomůže posílit tělo jako celek.

Tato jednoduchá pravidla jsou doporučována pro všechny ženy, i když nemají problémy s dolní části zad. Uvedená opatření pomohou co nejsnadněji přenést těhotenství a cítit se dobře po celé období..

Simulátor simulace

Správná fyzická aktivita před těhotenstvím a během těhotenství je klíčem ke zdraví dolní části zad a zad jako celku. Když je páteř zdravá, svaly, které ji podporují, jsou posíleny, žena nepociťuje bolest a nepohodlí, nečelí problémům s kýly a neuralgií, protože celek se může pohybovat snadněji a cítit se volněji i s velkým břichem. Aby byl domácí trénink efektivní, pomáhá masážní přístroj Drevmass. Je určen pro profesionální masáže a cvičení doma..


Simulátor Drevmass je dřevěný rám s nainstalovanými hladkými válečky. Během tréninku musíte ležet se zády na simulátoru, uchopit kliky a udělat několik rolí zády na válečcích, odstrčit nohama. Během těchto pohybů válečky hluboce ovlivňují svaly zad, odstraňují svorky, normalizují krevní oběh, obnovují správný tón. Pokud jsou ve struktuře páteře nějaké poruchy: kýly, výčnělky, nebudou ovlivněny. Korekce stavu páteře se provádí působením na svaly, aby se vyloučila zranění. Během cvičení funguje celé tělo, což vám umožňuje efektivně spalovat další libry.

V sadě je obsažen největší aktivní film. Jeho úkolem je vyvíjet nejintenzivnější dopad na problémovou oblast. Umístěním do nejnižší části simulátoru můžete zjistit bederní oblast, ve středu - hrudní oblast, nahoře - krční.

Zapojení do simulátoru Drevmass je velmi jednoduché. Simulátor je vhodný pro léčbu a prevenci nemocí dolní části zad a zad jako celku v jakémkoli věku, takže jej mohou používat děti, dospělí a senioři. Účinně bojuje proti skolióze, kyfóze, lordóze, radikulitidě, osteochondróze, kýrám a výčnělkům.

Simulátor je vyroben z přírodního dubu a jasanu. Je to lehký, odolný materiál, který poskytuje dlouhou životnost produktu..

 • poskytuje profesionální masáž a cvičení doma;
 • odolný a lehký;
 • vhodné pro použití v každém věku;
 • účinné při léčbě širokého spektra nemocí páteře.

Zdraví žen vyžaduje zvýšenou pozornost a pečlivou péči, zejména během těhotenství. Použijte k tomu simulátor Drevmass a nikdy se nesetkáte s bolestí dolní části zad.

Těhotná bolest zad: jak si můžete pomoci

Těhotenství je ve vědeckém oboru skutečně úžasným jevem. V domácí sféře však pro ženu není nic žádoucího a příjemnějšího než dlouho očekávané těhotenství. Ale často v touze nebo dokonce ve chvílích radosti a potěšení mnoho nastávajících matek zapomíná, že vývoj nového života v jejím těle není tak benevolentní a bezbolestný, jak sní. Těhotenství způsobené poruchami hormonálního pozadí, přemístěním orgánů, přemístěním a deformací kostry naznačuje pro budoucí matku mnoho problémů spojených s fyzickým i duševním zdravím.

Každá matka má tyto problémy svým vlastním způsobem: někdo jim ani nevěnuje pozornost a někdo v závěrečných fázích je ponechán v nemocnici a čeká na porod. Tak či onak, některé „příznaky“ těhotenství jsou všudypřítomné a mohou ženě způsobit velké nepohodlí. A jedním z těchto „symptomů“ je bolest zad..

Nejčastěji má těhotná žena bederní páteř. A tato bolest postihuje více než dvě třetiny žen během těhotenství, to znamená, že u většiny nastávajících matek páteř nevydrží zátěž.

Přesné příčiny bolesti u každé ženy jsou jiné. Může to být hormon, stres a nervový problém, těžká zátěž. Důvody však lze stále zobecňovat..

Hormonální změny v prvním trimestru

V prvním trimestru může být bolest způsobena hormonálními změnami. Například v prvním trimestru se hladina hormonu progesteronu v těle rychle zvyšuje. Vysoká hladina tohoto hormonu pomáhá uvolňovat svaly a vazy kolem pánve - to vše pro budoucí narození. Ale vysoká hladina progesteronu může také ovlivnit stabilitu a zarovnání kloubů a způsobit bolesti.

Bolest může způsobit i další hormon, relaxin. Rovněž připravuje tělo k porodu a způsobuje uvolnění vazů pánevních kostí. Kromě jiného pomáhá implantovat vajíčko do stěny dělohy a také zabraňuje kontrakcím v časných stadiích těhotenství. Relaxin však také ovlivňuje vazy, které stabilizují páteř, což může způsobit nestabilitu, posunutí držení těla a bolest dolní části zad.

Stres jako příčina bolesti zad

Dalším důvodem bolesti zad v prvním trimestru je stres..

Bez ohledu na to, jak těhotenství „vybírají“, přestavba těla, přestavba psychiky ženy, je to vždy stres. Stres lze pozorovat také u těch, kteří nemohli otěhotnět po dlouhou dobu..

Stres je nebezpečný z mnoha důvodů. Pojďme analyzovat jeden - zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu. Vysoká hladina této látky je spojena s mnoha vážnými důsledky, včetně změn nervového systému, vylučovacího systému a nadledvin. Zvýšená hladina kortizolu je patrná z následujících příznaků: zvýšená chuť k jídlu, apatie, ospalost, přírůstek na váze, zhoršená pozornost, depresivní nálada - všimli jste si toho u těhotných žen? Kortizol může také způsobit pomalé hojení ran a bolesti kloubů. Proto s depresí mohou mít těhotné ženy (a nejen ty) bolesti zad.

Nízké bolesti zad během těhotenství

V následných trimestrech je bolest dolní části zad vysvětlena závažnými změnami ve struktuře ženského těla.

 • Prvním důvodem je posun těžiště. Vzhledem k nárůstu hmotnosti dítěte se mnoho žen začne opírat a posouvat těžiště. Opření dozadu vytváří další tlak na svaly zad, což může vést k bolesti dolní části zad a ztuhlosti svalů..
 • Druhým důvodem je nárůst tělesné hmotnosti. V každém případě je výrazný nárůst kilogramů spojen s další zátěží páteře - je to stále naše podpora celého organismu a čím těžší je tělo, tím vyšší je tlak na obratle..

Byly odvozeny hodnoty maximálního přírůstku na hmotnosti během těhotenství. Pokud byla hmotnost matky před těhotenstvím nižší než obvykle, může během těhotenství získat až 18 kilogramů. Maminka vážila normálně - až 15 kilogramů. Nadváha, ale ne obezita - 11. Obezita - 9.

A to navzdory skutečnosti, že hmotnost plodů také vstupuje do těchto hodnot, to znamená, že skutečně získané kilogramy by měly být o 3-4 kilogramy méně: až 14, 11, 7, 5.

 • Třetím důvodem je svalová nesrovnalost (diastáza).

V zásadě je tento jev pozorován v břiše: plod má málo prostoru, v důsledku toho je vazivová tkáň mezi svaly rekta abdominis natažena, čímž se objevuje „těhotná bříško“. Právě divergence svalů vede po porodu k prohýbání žaludku nebo k protažení břicha, například při cvičení: prostě část střeva již není svaly omezována a je viditelná pod kůží..

Vynechejte však strašlivé podrobnosti poporodní činnosti. Během těhotenství diastáza oslabuje podporu zad, v důsledku toho se páteř začne bolet.

 • Dalším důvodem je ischias. To je podráždění sedacího nervu. Během těhotenství může dojít k ischias, pokud rostoucí děloha a plod vyvíjí tlak na sedací nerv, což způsobuje zánět, podráždění a bolest. Kromě toho možný piriformis křeč hluboko v hýždích může dráždit nerv a způsobit nemoc..

U ischias je bolest pozorována nejen v zádech, ale také v hýždích s nohama. Stejně jako špatná kontrola močového měchýře, necitlivost v nohou, pocit pálení v dolních končetinách.

Jak oslabit nebo zbavit bolesti zad?

 • Za prvé, kvůli bolesti byste se měli poradit s lékařem, zejména pokud jste měli před porodem poranění páteře - v tomto případě mohou být důvody mnohem závažnější. A lékař předepíše fyzikální terapii i lék.
 • Za druhé, před těhotenstvím a během něj je třeba posílit svaly zad. Pomáhá zde dobré protahování - protahování, posilování svalů, při současném zvyšování jejich pohyblivosti.
 • Také spát na straně s polštářem mezi nohama a pod žaludkem pomůže zmírnit bolest, stlačí, speciální pásy pro těhotné ženy poskytnout další podporu pro břicho a záda, masáže. Stejně jako nošení plochých bot, udržování zdravé váhy, vyhýbání se dlouhodobému stání, vyhýbání se zvedání těžkých věcí a spaní na břiše.

V každém případě si pamatujte: na začátku těhotenství začněte jednat podle rady z druhého odstavce. Pokud bolest začne a dlouho nezmizí - jděte k lékaři, pomůže vám.

Léčení bolesti zad během těhotenství

„Články

 • »Léčba bolesti zad během těhotenství
 • -->
  Těhotenství klade vysoké nároky na ženské tělo. Není proto překvapivé, že během tohoto období mohou nastat různé zdravotní problémy. Studie ukázaly, že více než polovina těhotných žen trpí bolestmi zad způsobenými narušením normálního fungování páteře a pánevního pletence. Těhotenství vede k posunu těžiště těla, v důsledku čehož se ramena ženy odklánějí zpět, zvyšuje se zátěž páteře a svalů zad. Kromě toho se pod vlivem speciálního hormonu relaxinu, který se vytváří v těle ženy, uvolňuje vazivový aparát pánve. Všechny tyto faktory společně přispívají k rozvoji bolesti zad, která je v mnoha případech dána nohám.
  Léčba bolesti zad během těhotenství by měla být pod dohledem lékaře. Těhotná žena by si měla uvědomit, že užívání jakéhokoli léku je možné pouze po konzultaci s porodníkem-gynekologem a po zjištění bezpečnosti jejich používání. Kromě toho existuje mnoho různých nedrogových metod, které mohou zachránit ženu před takovým nepříjemným „příznakem“ těhotenství, jako je bolest zad.
  Ve Spojených státech je běžná speciální technika léčby bolesti zad u těhotných žen, zvaná chiropraktika. Zahrnuje masáž zadních svalů, zmírňuje jejich nadměrné napětí, měkkou ruční korekci páteře a fyzioterapeutická cvičení. Sada cvičení speciálně navržených pro těhotné ženy pomáhá posilovat svaly zad a břišní svaly. Studie ukázaly, že taková technika umožňuje nejen zbavit ženy bolesti zad a dolní části zad, ale také normalizovat fyziologické funkce nervového systému, což pozitivně ovlivňuje vývoj plodu. Podle amerických lékařů byly ženy, které prošly takovými léčebnými cykly, lépe připraveny na práci, jejich práce byla rychlejší a procento komplikací se výrazně snížilo.
  Akupunkturu lze také použít k úlevě od bolesti zad u těhotných žen. Akupunkturní účinky dobře zastavují závažnost bolesti, zejména v pozdním těhotenství. Nemá však patologický účinek na zdraví matek ani na vývoj plodu, proto lze doporučit použití u těhotných žen.

  Několik jednoduchých triků může pomoci zmírnit bolesti zad.
  1. Lehká masáž zad, která podporuje relaxaci napjatých svalů. Může být provedeno nezávisle. Chcete-li to provést, sedět nebo ležet na vaší straně a dvěma rukama masírovat dolní části zad podél páteře. Ale pokud je to možné, je lepší, když masáž provádí odborník, který pomocí speciálních technik může zajistit lepší uvolnění svalů, zbavit se hromadění únavy z nich.
  2. Úleva od bolesti v zádech pomáhá teplé sprše nebo teplé koupeli.
  3. Nosit speciální obvaz pro těhotné ženy pomáhá udržovat břicho a snižuje zátěž na svaly zad.
  4. Můžete použít speciální ortopedické polštáře pro těhotné ženy, které ležely pod žaludkem a přitom spaly na bokech.
  5. Gymnastická cvičení by měla být pravidelně prováděna za účelem posílení svalů a zvýšení jejich vytrvalosti při fyzické aktivitě..
  6. Je nutné sledovat správné držení těla, jehož porušení často vyvolává vývoj bolesti v křížové kosti nebo ocasní kosti. Udržujte záda rovně, neohýbejte se a silně se neohýbejte. Pokud musíte sedět dlouhou dobu, je vhodné používat pod záda ortopedická sedadla nebo malé polštáře.
  7. Pokud neexistují kontraindikace, může návštěva bazénu pomoci zmírnit bolesti zad. Během plavání se uvolňují zádové svaly, zvyšuje se vzdálenost mezi obratlovými těly (je prokázáno, že po tréninku v bazénu se jeho výška zvyšuje o 3-4 cm !, Po několika hodinách se však vrací k „normálním“ indikátorům). Plavání také pomáhá zlepšit dýchání, zvyšuje krevní oběh a zvyšuje metabolismus..

  Bolest v páteři během těhotenství: pochopení příčin

  Jeden se obává, proč záda bolí během těhotenství. Každý samozřejmě ví, že tělo nastávající matky během tohoto období pracuje se zvýšenou zátěží a zajišťuje normální vývoj plodu. V takových podmínkách se téměř všechny slabosti zdraví žen cítí. Například v důsledku růstu plodu se posunuje těžiště těhotné ženy, což má za následek bolest v páteři, nejčastěji v dolní části zad. Musíte pochopit, jak můžete tělu pomoci s obtížemi..

  Příčiny bolesti

  Období těhotenství určitým způsobem ovlivňuje femorálně-sakrální klouby. Pokud dříve byli nehybní, začali se během těhotenství pod vlivem zvláštního hormonu uvolňovat. Účelem těchto změn je usnadnit průchod dítěte během porodu. Tato relaxace v kombinaci s rostoucím břichem narušuje rovnováhu, a proto musí žena ohnout krk a zatáhnout ji za ramena. Výsledkem je, že žaludek vyčnívá ještě více, což situaci jen zhoršuje. V důsledku toho se páteř silně ohýbá, svaly dolní části zad jsou neustále napjaté, což vede k bolesti.

  Určitou rizikovou skupinu tvoří ženy, které i před těhotenstvím měly onemocnění pohybového aparátu, jako je osteochondrosa, zakřivení páteře, nedostatečný vývoj svalů, které se podílejí na sklonu pánve. V těchto případech bolí záda a po porodu.

  V jakém období bolest v zádech během těhotenství??

  Vzhled bolesti u různých žen se objevuje v různých bodech těhotenství. Zpravidla se záda začíná bolet od 20-21 týdnů. Bolest se však může objevit dříve. Vše záleží na tom, jaký životní styl žena vede. Na konci těhotenství se záda začíná bolet více. To je přibližně 34, 35, 36 a 37 týdnů. Důvodem v tomto případě není jen nadváha, ale také skutečnost, že dítě začíná vyvíjet tlak na dolní část zad. Kolem tentokrát tělo začne s přípravou, v důsledku čehož se některé nastávající matky cítí docela intenzivní a silná bolest, i když jiné je nemusí cítit vůbec. V tomto případě můžete vidět, že se břišní stěna někdy sama napíná a stává se znatelně těžkou. To je jasně vidět, když se žena musí fyzicky vykonávat, nebo když se zlobí, ale to se děje bez důvodu..

  Bolest v pozdním těhotenství (38, 39 a 40 týdnů)

  U mnoha žen byla v takových časech pozorována bolest zad. Nejčastěji je jeho vzhled způsoben vysokou zátěží páteře a skutečností, že v důsledku nadměrného roztahování břišní svaly oslabují. Jinými slovy, v tomto případě se záda začíná bolet od 27 týdnů do narození. Může být podán do nohy, zesílen po dlouhé procházce, fyzické aktivitě nebo jen po dlouhém pobytu ve stoje. V tomto případě se může objevit bolest v ochlupení a sakroiliakálním kloubu, což je způsobeno přirozeným změkčováním vazů. Vypořádat se s takovou bolestí je docela možné, pokud dodržujete jednoduchá pravidla. V první řadě vám v tom pomohou potraviny bohaté na vápník: mléčné výrobky, ryby, ořechy, zelenina, maso. Pokud bolest pravidelně trápí, pak má smysl začít brát vápník. Je nutné omezit pohyby, které mohou zvýšit zátěž na zádech. Chcete-li například něco vyzvednout z podlahy, nemusíte se ohýbat, ale dřepět. V tomto případě se svaly končetin a ramen, ale nikoli zad, napnou. Musíte sedět opřený o záda, zatímco sedíte úhledně a jemně, a ne „spadnout do židle“, protože v tomto případě se zvyšuje zatížení meziobratlových plotének a jsou křehké. Pro spánek je lepší použít polotuhou ortopedickou matraci. Například, když záda bolí během těhotenství v noci - to je chyba matrace. Polštář by měl být vybrán střední velikosti, ideálně anatomický, který zohledňuje všechny ohyby páteře. Boty se stabilním a nízkým podpatkem by také měly být upřednostňovány a měli byste dočasně zapomenout na jehlové a vysoké podpatky. Velmi užitečná bude různá fyzická cvičení, která posilují svaly zad, břicha, hýždí a stehen, jako je plavání a aerobik..

  Horší je, když příčinou bolesti je celá řada neurologických onemocnění, jako je radiculitida, herniovaný disk a tak dále. V tomto případě mohou problémy začít již v 14-15 týdnech těhotenství, zatímco záda bude bolet špatně. Taková onemocnění však mohou ovlivnit pozdní těhotenství. V takovém případě je nutné stanovit odpočinek postele, použít měkký korzet nebo obvaz. Lze použít léky proti bolesti, ale výjimečně.

  Pokud v průběhu těhotenství bolest břicha a zad, zatímco je bolest prodloužena a je patrná porucha chůze, může se jednat o příznak symfopatie. Toto onemocnění je dědičné, je spojeno s nadměrným změkčováním ochlupení, které způsobuje krvácení. V podobné situaci se provádí lůžková léčba, lékař musí přísně sledovat celý průběh těhotenství.

  Bolest dolní části zad může být doprovázena děložním napětím. Jedná se o tzv. Falešné Braxton-Hicksovy kontrakce, druh tréninku těla před porodem. Zvláštní pozornost by jim měla být věnována, pokud začaly dříve než 37 týdnů. S nimi se výtok objeví z genitálního traktu, bolest je cítit ve spodním břiše a intervaly mezi následujícími kontrakcemi se postupně snižují. To může naznačovat možné ukončení těhotenství. Okamžitě navštivte lékaře..

  Jiné příčiny bolesti

  Existuje řada problémů, které mohou vést ke vzniku takové bolesti..

  Pankreatitida

  Toto onemocnění je zánět slinivky břišní. Samozřejmě, že takové onemocnění je docela vzácné, ale to je s tím, že záda bolí i v časném těhotenství. Vývoj této choroby je usnadněn porušením odtoku žluči, konzumací alkoholu, špatnou stravou (dostatek mastných a masitých potravin), stresem a dědičnou predispozicí. Pankreatitida v akutní fázi se projevuje akutní bolestí v dolní části zad a v horní části břicha, zatímco bolest je herpes zoster. Často doprovázena zhoršenou stolicí, zvracením, snížením krevního tlaku. V této situaci musíte naléhavě jít do nemocnice.

  Diagnóza tohoto onemocnění vyžaduje řadu laboratorních testů moči a krve, je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, zobrazení magnetickou rezonancí. Ve většině případů musí být léčba prováděna v nemocnici. Lékař předepisuje přísnou stravu, řadu léků, které by měly normalizovat pankreas, léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Pokud se situace nezlepší, musíte se uchýlit k operaci.

  Pyelonefritida

  Jedná se o onemocnění ledvin, u kterého se projevuje bolest tažné a bolestivé povahy. V tomto případě, během těhotenství, záda bolí v bederní oblasti vlevo nebo vpravo. Ještě horší je, když se musíte vypořádat s renální kolikou, která je spojena s pohybem kamene do močovodu z ledvinové pánve. S kolikou během těhotenství bolí dolní část zad, nepracuje tak, že najde polohu, ve které bude bolest oslabovat. Bolest se může šířit směrem k močové trubici nebo slabině. Dalším znatelným příznakem je to, že moč je docela zakalená, někdy si můžete všimnout příměsi krve. V tomto případě teplota stoupne.

  Za účelem stanovení diagnózy lékař pošle pacienta na ultrazvukové vyšetření, provádí se laboratorní vyšetření moči a krevní testy. Při léčbě pyelonifrity jsou předepisována antibakteriální léčiva, která jsou vybírána jednotlivě. Nezapomeňte vzít v úvahu citlivost mikroorganismů, které se staly příčinou vzniku zánětlivého procesu. Léčba se v některých případech provádí ambulantně, ale je vhodnější ji léčit v nemocnici. U ledvinových kolik, antispasmodik a léků proti bolesti se používá ke snížení bolesti, předchází se určitému zánětu.

  Materiály, které mohou pomoci těhotným ženám s bolestmi zad:

  • Lekce zdarma pro léčbu bolesti dolní části zad od certifikovaného lékaře v pohybové terapii. Tento lékař vyvinul jedinečný regenerační systém pro všechny části páteře a pomohl více než 2000 klientům s různými problémy se zády a krkem.
  • Chcete se naučit, jak zacházet se sevřenými nervy? Pak pozorně sledujte video na tomto odkazu.
  • 10 základních složek výživy pro zdravou páteř - v této zprávě zjistíte, jak by měla vypadat vaše každodenní strava, abyste byli vy a vaše páteř vždy v zdravém těle a duchu.
  • Obnova kolenních a kyčelních kloubů s artrózou - videozáznam zdarma z webináře, který provedl lékař cvičení a sportovní medicíny - Alexander Bonin
  • Máte osteochondrózu? Poté doporučujeme studovat efektivní metody léčby bederní, krční a hrudní osteochondrózy bez drog.

  Jak uniknout z bolesti zad během těhotenství.

  Náš výběr

  Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

  Doporučeno

  První známky těhotenství. Ankety.

  Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

  Doporučeno

  Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

  Doporučeno

  Gynekologická masáž - fantastický efekt?

  Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

  Doporučeno

  AMG - hormon proti mullerům

  Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

  Doporučeno

  Oblíbená témata

  Autor: // Lyalka 2017 //
  Vytvořeno před 17 hodinami

  Zaslal: Фериде
  Vytvořeno před 23 hodinami

  Zaslal: PoMiDoRk @
  Vytvořeno před 3 hodinami

  Zaslal: * Medúza *
  Vytvořeno před 16 hodinami

  Zaslal: * Ма ** Ма *
  Vytvořeno před 15 hodinami

  Zaslal: Аlivka
  Vytvořeno před 14 hodinami

  Zaslal: ТаняПарф
  Vytvořeno před 5 hodinami

  Zaslal: * Noble *
  Vytvořeno před 6 hodinami

  Zaslal: tatani
  Vytvořeno před 21 hodinami

  Zaslal: Margarishka
  Vytvořeno před 4 hodinami

  O webu

  Rychlé odkazy

  Populární sekce

  Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

  5 cvičení, která vás během těhotenství zbaví bolesti zad

  Bolest zad v těhotenství je způsobena změnami, které se vyskytují v ženském těle. Často se obává nastávajících matek. Stává se, že tento problém přetrvává i po porodu, což značně komplikuje život ženy, protože dítě vyžaduje stálou péči a často se musí nosit na rukou. Jak pomoci obnovit svaly páteře a zad?

  Vasily Kozlov
  Cand. Miláček. vědy, manuální terapeut, neurochirurg, Městská klinická nemocnice č. 1 pojmenovaná po N. I. Pirogová, Moskva

  Páteř je elastická pružná formace, která je jádrem lidského těla a chrání míchu před poškozením. „Cihly“ této struktury jsou obratle a meziobratlové kotouče jsou tlumiči mezi nimi. Disk má vláknitý kroužek (sestává z vláknitých vláken, která jsou uspořádána prstencovitě) kolem obvodu a dřeňovité jádro ve středu - je celkem měkké, působí jako tlumič nárazů během pohybu. Celá „budova“ je bezpečně upevněna svaly, vazy a klouby.

  Co se děje zády během těhotenství?

  Během těhotenství se během devíti měsíců přirozeně mění postoj ženy. Plod roste - mění se také těžiště ženského těla. Páteř během těhotenství by se měla těmto změnám přizpůsobit a poskytnout nastávající matce bezproblémové držení těla. Kromě toho jsou vnitřní orgány, včetně rostoucí dělohy, vázány na páteř pomocí vazů. U těhotných žen se bederní lordóza zpravidla zvyšuje, to znamená, že vychýlení vpřed v dolní části zad a zbývající části jsou mírně narovnány..

  Všechny vazy během těhotenství se pod vlivem hormonů stávají drobivějšími (to poskytuje možnost divergence pánevních kostí, což je nezbytné pro to, aby dítě procházelo porodním kanálem). Po narození se těžiště těla prudce posune. Interakce a relativní poloha kloubů páteře se také mění, zatížení na jejích částech je přerozdělováno, mění se stupeň napětí vazů a svalů. To znamená, že páteř má sklon k poloze, kterou zaujímala před porodem, upravená o laktaci, ve které obvykle dochází ke zvýšení hmotnosti mléčných žláz.

  Proč záda bolí během těhotenství?

  Bolestivé pocity v různých částech páteře během těhotenství mohou být způsobeny následujícími změnami: bez ohledu na těhotenství meziobratlová ploténka ztrácí své elastické vlastnosti (vláknité jádro již nemůže působit jako tlumič nárazů), za těchto podmínek hlavní zátěž leží na vláknech vláknitého prstence. V případě stresu na páteři během těhotenství (fyzická aktivita a jen prodloužené sezení, například u počítače, a ještě více při sezení v kombinaci s vibracemi, například při řízení automobilu) se ve vláknitém prstenu objevují nejdříve mikroskopické praskliny, na které je stlačená dřeňová jádra komprimována mezi obratli (vytlačí-li se máslo na chleba, máslo se vloží mezi dva kusy chleba). "Vytlačené" fragmenty pulpózního jádra se zasekly v prasklinách vláknitého prstence. Projevuje se to akutní bolestí („lumbago“) nebo se stává chronickou bolestí, která se během těhotenství pravidelně zhoršuje. Trhliny ve vláknitém prstenu se zvětšují a dřeňovité jádro se začíná rozšiřovat za disk. Tento stav se nazývá kýla. V přítomnosti kýly disku, kromě bolesti v páteři, mohou nastat neurologické poruchy v důsledku komprese nervových struktur procházejících v páteři, nervových kořenů, míchy.

  Musím říci, že změny meziobratlové ploténky se vyskytují ve všech bez výjimky, ale ne u všech se vyvíjí kýly. Závisí to na genetických faktorech (predispozice), fyzické kondici, zejména kondici zadních svalů, fyzické aktivitě, správném držení těla, přítomnosti zakřivení páteře. Kromě toho může být bolest spojena s napětím, křečí paravertebrálních svalů.

  Volíme taktiku pro léčbu bolesti zad během těhotenství

  V každém případě, samozřejmě, pokud máte bolesti v zádech během těhotenství, je lepší se poradit s lékařem, ale to není vždy možné pro mladou matku v souvislosti s jejím zaměstnáním. Proto musíte vědět, kdy můžete sami bolest zmírnit nebo odstranit, a kdy to nemůžete udělat bez návštěvy specialisty (neurolog). Lékařská pomoc je nutná, pokud:

  • bolesti zad (horní části, krk) v kombinaci se zvýšeným krevním tlakem, bolestmi hlavy, závratě;
  • bolest a omezení pohyblivosti ramenních kloubů, necitlivost prstů;
  • bolest v hrudní páteři, doprovázená bolestí podél žebra, bolest v srdci;
  • bolest a necitlivost v pravé nebo levé noze (méně často - ve dvou najednou), neustálá bolest v dolní části zad.

  Tyto příznaky umožňují podezření na vzniklou kýlu meziobratlové ploténky v různých částech páteře.

  Pokud je bolest v dolní části zad během těhotenství doprovázena zvýšením teploty, výskytem otoků, bolestí hlavy a zvýšeným krevním tlakem, zvýšeným močením (v tomto případě se moč zakalí a změní barvu), měli byste se rozhodně poradit s lékařem. Tyto příznaky jsou charakteristické pro onemocnění ledvin, které vyžadují léčbu v nemocničním prostředí. Nejčastěji se u takových příznaků detekuje pyelonefritida - zánět tkáně ledvin a horních cest močových způsobený infekcí.

  Ostré, intenzivní křeče v dolní části zad během těhotenství, doprovázené zhoršeným močením, mohou při urolitiáze naznačovat renální koliku. Při průchodu močovodem je kámen zraní, dochází ke křeči a bolesti. Proto se u ledvinových kamenů předepisují antispasmodika a léky proti bolesti. Ošetření provádí lékař. V budoucnu je nutné diagnostikovat složení kamenů (několik jejich druhů) a podle toho upravit stravu a léčbu.

  Je možné omezit se na domácí léky v případech, kdy se bolest vyskytuje během dlouhodobého pobytu v jedné poloze (například při koupání dítěte, zavírání) a rychle prochází ve vhodné poloze..

  Jak se vyhnout bolesti zad během těhotenství a po porodu?

  • Nenoste boty s podpatky nad 3 cm.
  • Snažte se stát, nesedět příliš dlouho, častěji měnit polohu těla.
  • Vaše matrace by měla být pohodlná - nemusí být nutně pevná, polotuhá atd. - hlavní věcí je, abyste se na ní cítili pohodlně..
  • Používejte poporodní vzpěru nebo korzet, zejména pokud musíte kočárku zvednout.
  • Nezvedejte a nepřenášejte závaží, která přesahují hmotnost dítěte..
  • Správně zvedněte dítě: abyste ho vyjmuli z postýlky nebo ohrádky, neohýbejte se, ale posaďte se, zatímco záda by měla být rovná; sevřel dítě oběma rukama na hrudi, zvedl ho, uvolnil nohy a neohnul se zády.
  • Aby se během krmení snížilo zatížení páteře, neopírejte se dopředu a příliš se neskloňte dozadu, pevně přitlačte na zadní stranu židle a vytvořte oporu pod krkem a dolní část zad. Pro bolest zad můžete krmit dítě vleže, pokud je to pro vás výhodné. Poloha během krmení by měla být vždy pohodlná. Když máte dítě v náručí, musíte ho držet co nejblíže k sobě, abyste vyloučili sklon a otočení těla (kroucení páteře).
  • Při čištění používejte mop a prodlužovací rukojeti vysavače.
  • Při praní a žehlení by měla být záda rovná. K tomu položte umyvadlo na vysoký stojan a použijte žehlicí prkno. Nezapomeňte, že v pračce je možné prát dětské věci.
  • Při koupání dítěte je lepší umístit dětskou vaničku na speciální stojan, aby se příliš neohnul. Pokud používáte pravidelnou koupel, je lepší klečet si pod ně měkkým ručníkem..
  • Postupujte podle pravidel správné výživy, abyste nezískali na váze, protože nadváha je významnou zátěží páteře.

  Cvičení pro záda během těhotenství

  Zvláštní pozornost by měla být věnována fyzické aktivitě: jejich cílem je posílení zadních svalů, které jsou přirozeným korzetem páteře. Z mnoha dostupných sad cvičení, z nichž některé lze správně provést pouze pomocí fyzioterapeuta, nabízíme jednoduchý komplex sestávající z malého počtu lehkých cvičení zaměřených na protažení a posílení svalů břicha a zad. Pokud jsou vaše záda a břišní svaly silné, můžete se spolehnout na dobré držení těla a správnou polohu těla..

  Z tohoto komplexu můžete začít cvičit 4-6 týdnů po porodu, v závislosti na vašem stavu. Než začnete cvičit, zahřejte svaly lehkým aerobním zatížením (jako je chůze). Pokud pocítíte bolest, přestaňte cvičit a poraďte se se svým lékařem..

  1. Protahování. Lehněte si na podlahu s malou rolkou o průměru asi 10 cm pod spodní částí zad (může to být pokroucená dětská přikrývka). Tato pozice pomáhá páteři zůstat ve fyziologické poloze, a ne vytvářet další tlak na meziobratlové ploténky. Levá noha leží na podlaze, zvedá pravou nohu a drží stehna rukama. V této poloze natáhněte nohu směrem ke stropu, abyste cítili napětí na zadní straně stehna. Proveďte cvičení třikrát po dobu 30 sekund, nejprve jednou, poté druhou nohou.

  2. „Kočka je zpět.“ Postavte se na všechny čtyři s hlavou volně visící. Zvedněte střední část zády nahoru a zaklente ji obloukem. Držte tuto pozici po dobu 5 sekund. Opakujte cvičení 10krát.

  3. „Zadek velblouda.“ Výchozí pozice - stojící na všech čtyřech. Zvedněte hlavu, ohněte záda dolů. Držte tuto pozici po dobu 5 sekund. Opakujte cvičení 10krát.

  4. "Half Bridge". Výchozí pozice - ležící na zádech s ohnutými koleny, nohama na podlaze. Kontrakce břišních svalů, zatlačte dolní část zad a pánev nahoru. Držte tuto polohu po dobu 5 sekund, poté uvolněte a spusťte pánev k podlaze. Proveďte dvě sady po 10 opakováních.

  Pokud i přes veškeré úsilí bolest nezmizí, nemusíte čekat - vyhledejte lékaře. To je zvláště důležité, pokud se změnila povaha bolesti: bolestivé periodické bolesti začaly mít charakter "lumbago" nebo se pohybovaly do dolní končetiny. Lékař pomůže posoudit povahu bolesti a zvolit nezbytnou a bezpečnou léčbu..

  Mohu plavat s bolestmi zad během těhotenství??

  Nejúčinnější činností při vykládce páteře je plavání. Voda dělá tělo lehkým, téměř beztížným, pružným a elastickým, ve vodě je snazší provádět cvičení zaměřená na posílení svalů boků, hýždí, perineu a samozřejmě i zad. Aqua aerobik je bezpochyby nejměkčí a nejvíce vyvážené zatížení těla. Plavání také příznivě působí na nervový systém, voda uvolňuje stres a únavu, posiluje a ztuhčuje tělo matky.

  Pro bolesti zad během těhotenství je zakázáno:
  vzestup dohromady obou nohou v poloze na zádech;
  rotace kyčlí;
  strečink s instalací nohou na bariéru;
  jakýkoli úsek vyžadující rychlé a trhavé pohyby.

  Proč mi v průběhu těhotenství bolí záda? Příčiny a diagnostika bolesti zad během těhotenství. Co dělat s bolestmi zad během těhotenství?

  Často kladené otázky

  Proč záda bolí během těhotenství?

  Více než 50% žen si během těhotenství stěžuje na bolesti zad. Bolest je spojena se změnami ženského těla v souvislosti s nástupem těhotenství. Bolest zad se nejčastěji objevuje po 12 týdnech těhotenství a trvá až 28 týdnů, poté se postupně snižuje, opět se zintenzivňuje před porodem, některé ženy však hlásí bolest zad po celou dobu těhotenství. Bolest během těhotenství se nejčastěji vyskytuje v bederní oblasti (lumbalgia), protože právě tato část páteře zažívá největší zátěž. V závislosti na přítomnosti dalších patologií u ženy však může být bolest ve středu a na zádech.

  Během těhotenství přispívají k výskytu bolesti zad následující faktory:

  • Hormonální přizpůsobení. V prvním trimestru těhotenství se hormonální relaxin začíná produkovat ve vaječnících. Působí na vazy a chrupavky a způsobuje jejich změkčení a uvolnění. To vede ke zvýšené mobilitě kostních kloubů. Taková mobilita je nezbytná k přípravě ženské pánve na porod. Pokud je však pohyblivost příliš vysoká, dochází k nestabilitě mezi kostmi pánve. Tato nestabilita zvyšuje zátěž páteře a vede k bolesti zad, zejména dolní části zad, v prvním trimestru těhotenství.
  • Změna těžiště. Ve druhém a třetím trimestru je důležitější mechanický faktor. Jak se velikost dělohy zvětšuje, těžiště se posune dopředu, což zvyšuje zatížení bederní páteře. Žena je nucena postupně ohýbat záda, což vede k přemísťování křížové kosti, zvyšuje se závažnost bederní křivky páteře. To vede ke zmenšení vzdálenosti mezi obratly v bederní oblasti, což zase zvyšuje zatížení kloubů mezi obratly. Snížení vzdálenosti mezi obratlemi je nebezpečné, protože se zmenšuje velikost otvorů, kterými nervové kořeny opouštějí míchu.
  • Hmotnostní přírůstek a krátká postava. Čím více kilogramů žena získá během těhotenství, tím větší zátěž na páteř a vyšší šance na bolesti zad. Ženy s krátkou postavou jsou nuceny nést plod se stejnou hmotností jako ženy se střední a vysokou postavou, ale jejich páteř zažije hodně stresu.
  • Žilní přetížení. Během těhotenství dochází k přívalu krve k těhotné děloze, v některých případech však může dojít k narušení odtoku žilní krve z pánve. Žilní přetížení způsobuje otok měkkých tkání, a to i v bederní oblasti, což vede k poměrně silné bolesti zad. Tyto bolesti jsou charakterizovány výskytem nebo zesílením v noci.
  • Pozice plodu v děložní dutině. V závislosti na poloze plodu v děloze se těžiště posune. Tento faktor je relevantní v pozdním těhotenství, kdy se plod začne pohybovat v lůně a pravidelně se dotýká orgánů přiléhajících k děloze, včetně nervových plexů malé pánve. V posledních měsících těhotenství se plod nachází ve většině případů s předním zadem, zatímco jeho hlava směřuje k pochvě. V této poloze se snižuje zatížení páteře nastávající matky. Zbývající pozice plodu v děloze mohou vyvolat pocit bolesti zad, protože se zvyšuje komprese nervových plexů umístěných za dělohou.
  • Protahování svalu rekta abdominis. Svaly břišní svaly rekta (dlouhé svaly abs, které sahají od hrudní kosti do ochlupení kosti a jsou umístěny na obou stranách pupku) během těhotenství se mohou protáhnout. V důsledku takového nadměrného rozšíření mohou být narušeny jejich funkce, včetně funkce udržování polohy těla (ohýbání těla, naklánění na stranu). Když se tyto svaly napnou v souvislosti s rostoucím břichem těhotné, zatížení se přenáší na stejnou páteř, která je někdy nucena přizpůsobit se změně těžiště.
  • Věk těhotné. Čím mladší nastávající matka, tím výraznější změny nastávají v jejím muskuloskeletálním systému pod vlivem hormonů. Také těhotné ženy nad 35 let mohou pociťovat bolest zad, protože tělo se během těhotenství obtížněji přizpůsobuje změnám.
  • Profesionální faktory. Pokud byla těhotná žena před početí nebo již v průběhu těhotenství zapojena do fyzické práce, která vyvíjí tlak na páteř, zvyšuje se riziko bolesti zad. To platí zejména pro vzpírání, stejně jako pro monotónní pohyby, při kterých musíte provádět ohyby vpřed nebo ohyby těla. Patří sem také sportovní, stereotypní pohyby. Rovněž vibrační faktor poškozuje páteř, takže během těhotenství je třeba vyloučit vibrace (mluvíme o profesionálních činnostech, například při práci v továrnách nebo v blízkosti hlučných motorů).
  • Pasivní životní styl. Pokud žena před těhotenstvím nebyla fyzicky aktivní, stupeň tréninku jejích zadních svalů může být nízký, takže stres během těhotenství může způsobit bolest zad.
  • Psychosociální faktory. Existuje něco jako psychogenní bolest zad, která je spojena s emoční sférou nastávající matky.

  Všechny výše uvedené faktory mohou přispívat pouze k rozvoji bolesti zad během těhotenství, avšak taková stížnost se nevyskytuje u všech žen.

  Příčiny bolesti zad během těhotenství

  Bolesti zad se mohou vyskytnout u žen v plodném věku jak během těhotenství, tak před ním a po něm. Pokud měla žena před těhotenstvím nějakou patologii ze strany páteře nebo muskuloskeletálního systému, může se během těhotenství zhoršit nebo objevit poprvé. Ženy, které během předchozích těhotenství zažily bolest v zádech, mají vyšší šanci na stejnou stížnost, když jsou znovu těhotné. Přes skutečnost, že patologie páteře je považována za nemoc starších, je nyní známo, že změny meziobratlových plotének začínají po 20 letech.

  Bolest zad, v závislosti na příčině, může být:

  • mechanická (změna biomechaniky pohybu kloubů, omezení pohybu);
  • nemechanické (zánět, otok, infekce);
  • viscerální (onemocnění vnitřních orgánů).

  Okamžitou příčinou bolesti zad během těhotenství jsou:

  • přetížení svalů, které jsou pod vlivem změn během těhotenství;
  • stlačení nervových kořenů vystupujících skrz otvory mezi obratlemi.

  Trvání bolesti zad může být:

  • Přechodná - dočasná bolest, která rychle zmizí, ale její příčina zůstává po určitou dobu (taková bolest nevyžaduje léčbu);
  • Akutní doba trvání se shoduje s délkou patologického procesu, trvá 3 až 7 dní.
  • Chronická - bolest přetrvává i po patologických změnách trvajících déle než 6 týdnů.

  Bolest zad od přírody je:

  • Lokální (lokální) - nastává tam, kde zdroj bolesti, tj. Je výsledkem podráždění „lokálního“ nervu. Taková bolest je často konstantní, ale může se zvyšovat nebo snižovat v závislosti na poloze těla..
  • Odráží - bolest, která se přenáší z páteře do bederní nebo sakrální oblasti nebo z vnitřního orgánu na páteř. Druhá možnost se vyvíjí v důsledku podráždění smyslového nervu, který je směrován ze míchy do vnitřních orgánů. Pokud je bolest zad odrazem bolesti pocházející z vnitřního orgánu, pak poloha těla neovlivní jeho intenzitu. Pokud je však zdroj bolesti stejný nervový kořen vymačkaný obratlem, pak pohyby těla mohou vyvolat nebo zesílit bolest.
  • Myofascial - konstantní napětí svalů na zádech, pánvi a hýždích, které se objevují v reakci na patologii páteře nebo vnitřních orgánů.
  • Radikál - bolest, která se šíří podél nervového kořene míchy po končetinu.

  Nízké bolesti zad během těhotenství

  U těhotných žen je nejčastěji pozorována bolest v dolní části zad, tj. V bederní oblasti. Je to právě tato část páteře, která je kvůli změně těžiště zatížena velkým zatížením. Bolest v dolní části zad začíná trápit těhotnou ženu těsně před porodem. Taková bolest se často vyskytuje u takzvaných tréninkových kontrakcí Braxton-Hicks, které jsou výsledkem zvýšeného tónu dělohy před porodem. Tyto kontrakce nejsou nebezpečné, protože připravují dělohu na porod. Současně s velmi silnou bolestí v zádech by měla být vyloučena hypertonicita dělohy - zvýšená tendence dělohy ke křečím, která se objevuje u děložních fibroidů, stresových stavů a ​​emočního stresu budoucí matky.

  Vzhledem k tomu, že jiná onemocnění mohou způsobit bolest v bederní oblasti, je důležité vyloučit přítomnost takových nemocí u těhotné ženy..

  K příčinám bolesti zad u těhotných žen patří:

  • onemocnění páteře;
  • svalová onemocnění
  • onemocnění břišních orgánů (gynekologická patologie, patologie ledvin, onemocnění trávicího systému).

  Nemoci páteře způsobují vertebrogenní bolest (příčinou je patologie páteře), jiná onemocnění způsobují nevertebrogenní bolest.

  Vertebrogenní bolest v bederní oblasti může být způsobena jednou z následujících patologií páteře:

  • Osteochondrosa je léze meziobratlových plotének (chrupavky), v důsledku čehož se obratle postupně opotřebovávají, poté se deformují a přemístí. Různá onemocnění mohou vést k osteochondróze, například poškození cév, které živí chrupavku, autoimunitní onemocnění, která způsobují destrukci chrupavky.
  • Kýla meziobratlové ploténky je důsledkem osteochondrózy. Herniace disku se rozumí výčnělek meziobratlové ploténky v důsledku prasknutí nebo ostrého oslabení prstence, který udržuje jeho normální tvar.
  • Spondylóza - deformace obratlů, vedoucí k tvorbě kostních hrotů nebo osteofytů v oblasti vazby vazů na obratle. Spondylóza je také forma osteochondrózy..
  • Spondylarthrosis - narušení pohyblivosti meziobratlových kloubů, což je také forma osteochondrózy.
  • Segmentální nestabilita páteře - zvýšená pohyblivost obratlů, která se vyvíjí v důsledku poškození obratlů, vazů nebo meziobratlové ploténky. Toto onemocnění je nejčastěji detekováno poprvé během těhotenství, zejména u obézních žen středního věku..
  • Spondylolistéza - přemístění jednoho obratle vpřed vzhledem k podkladu, obvykle v bederní oblasti.
  • Bederní stenóza je zúžení páteřního kanálu v bederní oblasti. Tato patologie je obvykle výsledkem jiných onemocnění páteře, jako je herniovaný disk, spondylartróza, spondylolistéza.
  • Skolióza - boční ohnutí páteře, které může být vrozené nebo získané.
  • Zánětlivé léze míchy - zahrnují osteomyelitidu a tuberkulózu páteře. Zvláštností těchto dvou patologií je to, že bolest je obvykle konstantní, doprovázená horečkou nebo konstantní tělesnou teplotou v rozmezí 37 - 37,5 ° C.
  • Nádory Poškození páteře může být primární (nádor se původně tvoří v kostech páteře) nebo sekundární (kosti páteře jsou ovlivněny nádorem jiného orgánu). Častější jsou sekundární nádory.

  Následující onemocnění svalů a vazů mohou vést k bolesti zad u těhotných žen:

  • Fibromyalgie je bolestivý stav svalů celého těla. Fibromyalgie se obvykle týká případů chronické symetrické bolesti svalů, u kterých není možné zjistit konkrétní příčinu, ale byly stížnosti po dobu 3 měsíců nebo více.
  • Myositis je zánět svalu, který je často pozorován na pozadí obecné infekce, s podchlazením, po poranění nebo s chronickými nemocemi, které zhoršují krevní oběh (například s diabetes mellitus). Ve všech případech dochází ke svalovým křečím, dochází k narušení metabolických procesů, hromadění toxických látek. To vše způsobuje bolest zad, jsou-li postiženy svaly zad..
  • Poškození svalů a vazů. Při provádění náhlých pohybů může dojít k poškození nebo svalové námaze a výronu. Při protažení jsou pozorovány otoky a zánětlivé reakce, které jsou doprovázeny bolestí až do zotavení. Někdy se protahování svalů a vazů stává chronickým, což vede k periodické exacerbaci a projevení bolesti v zádech. S touto patologií je žena obtěžována rozlitou bolestí zad.

  Obvykle jsou všechny typy bolesti svalů kombinovány pod pojmem „syndrom myofasciální bolesti“, dokud není objasněna přesná příčina..

  Následující nemoci vnitřních orgánů mohou během těhotenství způsobit bolesti zad:

  • pyelitida, pyelonefritida - zánětlivé onemocnění ledvin;
  • polycystická ledvinová choroba - tvorba několika malých cyst (dutin naplněných nezánětlivou tekutinou) v ledvinách;
  • hydronefróza - otok renální tkáně, ke kterému dochází v důsledku narušení odtoku moči;
  • renální tuberkulóza - infekční léze tkáně ledvin při infekci tuberkulózou;
  • paranefritida - zánět perinefrické vlákniny;
  • nefroptóza - patologická renální mobilita, která vede k periodickému renálnímu vytěsnění;
  • malformace ledvin - další ledviny, nedostatečný vývoj ledvin, zdvojnásobení ledvin a další;
  • urolitiáza - tvorba kamenů v ledvinách nebo močovodu;
  • chronická enteritida a kolitida - chronický zánět tenkého a tlustého střeva;
  • pankreatitida - zánět slinivky břišní;
  • cholecystitida - zánět žlučníku;
  • duodenální vřed - poškození sliznice dvanáctníku za vzniku hlubokého defektu;
  • mimoděložní těhotenství - připojení vajíčka plodu ne ke stěně dělohy, ale k jinému orgánu, například ke stěně vejcovodu, k vaječníku;
  • hrozící potrat - riziko potratu způsobené kontrakcemi dělohy;
  • isthmicko-cervikální nedostatečnost - slabost svalů děložního čípku, díky které děloha nemůže udržet vajíčko plodu uvnitř, v důsledku toho existuje riziko ukončení těhotenství;
  • adnexitida - zánět děložních přívěsků (vaječník a vejcovod);
  • hypertonicita dělohy - zvýšená tendence dělohy ke kontrakci vznikající před zahájením porodu;
  • šindele - virové onemocnění, které postihuje kůži podél nervových vláken v zádech;
  • aortální aneuryzma - světská expanze největší tepny vycházející ze srdce, přičemž existuje riziko prasknutí její stěny.

  Bolest může být také spojena s nádory kteréhokoli z výše uvedených orgánů..

  Diagnóza bolesti zad během těhotenství

  Arzenál metod pro diagnostiku bolesti zad během těhotenství je omezený kvůli nedostatečné schopnosti provádět rentgenové vyšetření páteře. Těhotná žena, která má potíže s bolestmi zad, může být vyšetřena odborníky, jako je ortopedická traumatologka a neurologka. Existuje řada testů, které vám umožní stanovit přibližnou příčinu bolesti zad a v případě potřeby předepsat studie specifikující diagnózu.

  Bolest v zádech před oddálením menstruace se obvykle považuje za známku těhotenství, která je způsobena stejným účinkem progesteronu a relaxinu na vazy a klouby páteře.

  Diagnóza příčiny bolesti zad u jakéhokoli pacienta, včetně těhotné ženy, začíná hledáním a vyloučením tzv. „Červených vlajek“ - to jsou známky naznačující, že bolest zad v těhotenství může být způsobena nádorem, poraněním nebo infekcí, a pak existují nebezpečné („červené“) podmínky.

  Mezi „červené vlajky“ chronické bolesti zad patří:

  • Věk - čím starší je těhotná, tím vyšší je riziko.
  • Trvání stížností - pokud bolest a jiné stížnosti trvají déle než 3 měsíce a jejich závažnost zůstává stejná, obvykle je to méně nebezpečná, nezhoubná patologie.
  • Povaha bolesti - konstantní (téměř nezmírňující) bolest, která se v noci zesiluje, je špatným znakem, zatímco benigní patologie jsou charakterizovány spojením mezi bolestí a pohybem, jeho oslabením v poloze ležení nebo odpočinku, dobrým účinkem při používání léků proti bolesti..
  • Poranění v minulosti - označení poškození v minulosti eliminuje nádorovou povahu bolesti zad.
  • Příznaky intoxikace - intoxikace se nazývá otrava těla chronickým zánětlivým nebo maligním procesem. Mezi příznaky intoxikace patří horečka, zimnice, pocení (zejména v noci), únava, přetrvávající nepohodlí, nedostatek tělesné hmotnosti během těhotenství a dokonce i hubnutí..
  • Přítomnost chronických chorob - minulých infekcí, pro které byla žena intravenózně léčena, byly stanoveny imunosupresiva a glukokortikosteroidy (protizánětlivé a imunosupresivní léky), existuje transplantovaný orgán. To vše zvyšuje riziko poškození páteře, infekčních nebo nádorových lézí. Tyto léky mohou narušovat tvorbu kostí a také snižovat odolnost těla..
  • Příznaky stlačení bederních a sakrálních nervů - bolest, která začíná od dolní části zad, šíří se do hýždí a šíří se podél nohy až k dolní noze, naznačuje výrazné posunutí obratle.

  Pokud by těhotná žena měla bolesti v zádech před početí, mohla by vytvořit tzv. „Bolestivé chování“ - to je pocit očekávání bolesti, podrážděnosti a změny v motorickém stereotypu, tj. Volba takového držení těla a pohybů, které snižují riziko opětovného výskytu bolesti. Takové situace jsou označovány jako žluté vlajky. „Žluté vlajky“ zahrnují všechny ty faktory, které mohou zhoršit bolest zad zad, například úzkostná depresivní porucha a potřeba ochrany. Tyto psychologické faktory se zhoršují zejména u těhotné ženy, která potřebuje více podpory a důvěry. Faktem je, že jakýkoli emoční stres může potenciálně způsobit svalové křeče v jakékoli oblasti, včetně zadních svalů, což způsobuje bolest.

  Rysy bolesti zad během těhotenství, v závislosti na příčině

  Způsobit

  Bolest funkce

  Přidružené příznaky

  Změny hormonálního pozadí a těžiště během těhotenství

  • Termíny výskytu. Častěji začíná ve druhém trimestru těhotenství, po 5 - 7 měsících. Méně často si ženy stěžují na bolesti zad před 16 týdny a dokonce i v prvním měsíci těhotenství.
  • Bolest se nachází buď v bederní oblasti (lumbalgia) nebo v pánevní oblasti, včetně hýždí a stehen (coccyalgia). Na rozdíl od bolesti při osteochondróze a kompresi kořenů (radikulopatie), bolesti zad a bolesti v pánevní oblasti během těhotenství nepřesahují pod koleno.
  • Bolest se může večer zvětšovat nebo se během dne postupně snižovat.

  Někdy může dojít k zadržování moči, zácpě, nevolnosti. Tyto příznaky jsou pozorovány později, jak se zvětšuje velikost dělohy..

  Choroby páteře

  (vertebrogenní bolest)

  • Bolest je obvykle lokální, je cítit v blízkosti postiženého segmentu páteře a je spojována s reflexním svalovým křečem nebo podrážděním nervových zakončení v postižené tkáni. Méně často se bolest v zádech odráží podél nervu stlačeného mezi obratlů do dolní končetiny, oblasti hýždí (radikulopatie)..
  • Bolest se objevuje nebo zesiluje fyzickou námahou, zejména při zvedání závaží nebo při nepříjemném otočení těla. U těhotné ženy se bolesti zad mohou objevit ve chvíli, kdy se snaží dostat ze sedu nebo ležící polohy. Někdy se bolest vyskytuje při prodlouženém postavení. Při ležení bolest ustupuje. Typicky vám žena může přesně říci, jaký pohyb ji taková bolest často chytí.

  V případě poškození bederní oblasti lze pozorovat syndrom koňského ocasu, tj. Kompresi kořenů dolních bederních a sakrálních nervů, které jsou zasílány do pánevních orgánů. V těchto případech, pokud jsou nervy, které jdou do vnitřních orgánů, stlačeny, může u těhotné ženy spolu s bolestí zad při pohybu dojít ke znecitlivění končetin, k narušení močení a funkce střev..

  Poškození zadních svalů

  • Bolest je omezená nebo cítit v celém těle, včetně zad.
  • Při pohybu se bolest zesiluje, ale je přítomna téměř neustále. Dotykem svalu zvyšuje bolest. Bolest je také vyvolána emocionálním nebo fyzickým stresem. Vzhledem k bolesti zaujme těhotná žena nucené postavení, protože pohyb způsobuje nebo prohlubuje bolest.
  • Bolest může začít náhle. Intenzita bolesti je jiná. Může být tupá bolest nebo těžká, někdy nesnesitelná.
  • Bolest se obvykle vyskytuje na jedné straně. Bederní svaly jsou pevně na dotek, jejich křeč, zkrácení jsou zaznamenány.

  Často dochází ke zčervenání kůže nad zaníceným svalem.

  Patologie ledvin

  • Bolest je častěji jednostranná, méně často dvoustranná, obvykle se šíří dopředu a dolů (podél močovodu).
  • Intenzita bolesti je jiná. Bolest může být mírná nebo „nesnesitelná“, což způsobí, že se žena spěchá.
  • Bolest zesiluje, když zasáhne, to znamená, když udeří na okraj dlaně v ledvinách.

  Bolest je spojena s nutkáním na močení nebo se vyskytuje během vyprazdňování močového měchýře. Před nebo po ataku bolesti v moči se objeví krev. Izolovaná moč je často zakalená, s vločkami, má nepříjemný zápach plodu.

  Nemoci trávicí soustavy

  (duodenum, žlučník, pankreas)

  • Bolest je umístěna vpravo, v horní části zad, pod lopatkou. Někdy je bolest šindele (v dolní části zad a přední části břicha).
  • Bolest se po jídle zesiluje a zmírňuje, pokud těhotná žena sedí v poloze s lehkým trupem vpřed.

  Bolesti zad spojené s nevolností, zvracením, poruchou stolice

  Porodnická a gynekologická patologie

  (choroby pohlavních orgánů)

  • Bolesti zad a tahání, někdy se bolest stává nesnesitelnou.
  • Bolí i spodní břicho, někdy více vpravo nebo vlevo.

  Bolest je často kombinována s děložním krvácením, závratě a slabostí (mdloby), rychlým močením a zácpou.

  Kožní léze

  • Bolest nebo pálení opasku, tj. Vpravo nebo vlevo, které sahá až k přední části břicha (podél nervu).

  Vyrážka ve formě vezikul podél nervu na boční části těla.

  Patologie velkých plavidel

  • Bolest v horní části zad pulzující povahy. U těhotných žen je vzácný, obvykle v případech, kdy žena dosud nebyla vyšetřena a existující patologie byla poprvé zjištěna během těhotenství.

  Krevní tlak prudce klesá, pozorované bušení srdce.

  Metody diagnostiky příčin bolesti zad během těhotenství zahrnují:

  Vyšetření a pocit zezadu vám umožní vyhodnotit:

  • držení těla;
  • nucená pozice;
  • stav svalů páteře, břicha a končetin (bolest, křeče a kontrakce);
  • stav kůže;
  • příznaky patologie pánevních orgánů (například kožní vyrážky se střevními chorobami, otoky s patologií ledvin a další).

  Jednou z fází diagnostiky příčin bolesti v dolní části zad a křížové kosti je použití funkčních testů. Funkční testy jsou založeny na provokaci bolesti, aby bylo možné přesně určit zdroj bolesti (páteř nebo pánevní kost)..

  Funkční testy na bolest v dolní části zad u těhotných žen

  Snaž se

  S patologií páteře (bederní a sakrální)

  S patologií kloubů pánve

  Silné mačkání pánve

  (tlak na výčnělky pánve k sobě)

  Bolest se nezvyšuje

  Natažená noha

  Poloha na zádech

  Bez bolesti

  Hip up v poloze na zádech

  Na postižené straně se objeví bolest

  Další funkční test je test FABER. Zkouška se provádí v poloze na zádech. Noha těhotné ženy je ohnutá v kolenním kloubu a poté je stažena na stranu, takže kotník ohnuté nohy s vnějším povrchem spočívá na stehně narovnané nohy těsně nad kolenem. Jednou rukou fixuje lékař pánevní kost ze strany narovnané nohy a druhou rukou tlačí na koleno ohnuté nohy, přičemž provádí pohyby podobné otáčení a únosu. Test umožňuje reprodukovat bolest, která se vyskytuje u těhotné ženy v dolní části zad, v oblasti křížové kosti a kyčelního kloubu, aby bylo možné přesně určit zdroj bolesti. Pokud během testu došlo k omezení bolesti nebo pohybů, považuje se to za pozitivní. To znamená, že příčinou bolesti je léze kyčelního kloubu, nikoli patologie páteře..

  Těhotná s bolestí zad musíte absolvovat následující testy:

  Ultrazvuk může identifikovat následující nemoci, které způsobují bolest zad:

  MRI zůstává téměř jedinou metodou pro diagnostiku patologie páteře během těhotenství. Navzdory radiačním standardům, které umožňují použití rentgenové metody jako diagnostické metody během těhotenství v některých případech a v omezené oblasti, je pro plod plodná dokonce i minimální úroveň záření. Navíc se těhotná žena nejčastěji stěžuje na bolest v bederní oblasti a záření v této oblasti je během těhotenství přísně kontraindikováno..

  MRI se obvykle provádí těhotným, když leží na zádech. Pokud je tato pozice extrémně nepříjemná, může těhotná žena ležet na levé straně. MRI není kontraindikována u těhotných žen, a to ani v raných stádiích. Lékaři se přesto pokoušejí mít MRI v prvních měsících těhotenství.

  MRI dokáže identifikovat následující příčiny bolesti zad:

  • osteochondróza;
  • spinální nádory;
  • spondylóza;
  • spondylartróza;
  • kýla meziobratlové ploténky;
  • bederní stenóza;
  • spinální tuberkulóza;
  • osteomyelitida;
  • trauma.

  Co dělat s bolestmi zad během těhotenství?

  Ve většině případů bolest zad po porodu zmizí sama o sobě, aniž by zanechala jakékoli škodlivé účinky. Proto mnoho žen považuje bolest v zádech během těhotenství za běžný jev, který není vážným důvodem k obavám. U některých těhotných žen je však závažnost bolesti zad značná a vyžaduje lékařskou pomoc a ošetření.

  Léčba bolesti zad během těhotenství zahrnuje:

  • provádění doporučení, která snižují zátěž páteře během dne a v noci;
  • léčba drogami;
  • fyzioterapie;
  • alternativní (alternativní) metody úlevy od bolesti.

  Chcete-li snížit zatížení zadních svalů, můžete postupovat podle těchto doporučení:

  • Neohýbejte se. Pokud potřebujete zvednout váhu, je lepší dřepět, udržovat záda rovně a teprve poté zvedat padlý předmět..
  • Obuv. Pohodlné boty by se měly nosit na malé plošině, ale ne na podpatcích a baletních botách.
  • Lehká taška. Pro bolesti zad budete muset opustit velké a prostorné tašky, nahradit je malou taškou nebo batohem, který lze nosit na ramenním popruhu.
  • Spíte pohodlně. Nedoporučuje se spát na zádech - zvyšuje to kompresi nervových zakončení těhotné dělohy. Nejlepší je spát na vaší straně s polštářem mezi nohama a pod zády (existují speciální polštáře ve tvaru písmene U pro těhotné ženy).
  • Pohodlná židle. Pokud je těhotná žena nucena pracovat v poloze vsedě, musíte si vybrat židli s pevným hřbetem, sedět na ní co nejhlubší a přitom nejprve umístit válcovaný ručník nebo polštář pod bederní bednu.
  • "Nohy nahoru." Je možné snížit zátěž na páteř, pokud v sedu položíte nohy na malou lavici nebo pohovku, takže vaše kolena jsou nad boky, zatímco vaše ramena lze sklopit..
  • Obvaz. Aby nedocházelo k posunu pánevních kostí a ke správnému rozdělení závažnosti (plod a plodová voda), doporučuje se pro těhotné ženy používat speciální obvazy..

  Léčba bolesti zad během těhotenství

  Obvyklé léky, které se používají k úlevě od bolesti během těhotenství, se obvykle nedoporučují. Lékaři považují paracetamol za nejbezpečnější lék, nicméně dávku a počet dávek stanoví lékař individuálně, pokud nejsou kontraindikace. V některých případech může lékař doporučit antispasmodika (bez lázní), tj. Léky, které zmírňují svalové křeče, včetně děložních svalů. Nelze je však používat s tendencí ke snížení krevního tlaku během těhotenství. V některých případech jsou těhotným ženám předepsány doplňky vápníku a pro posílení kostí se doporučuje dieta s vysokým obsahem vápníku (například sýr, tvaroh)..

  Je důležité vědět, že většina mastí, které se široce používají k úlevě od bolesti zad, je během těhotenství kontraindikována. Faktem je, že i přes to, že se masti aplikují pouze lokálně, je část léčiva absorbována do krevního řečiště. Některé léky mohou mít nepříznivý účinek na plod, takže můžete používat pouze mast, kterou vám předepsal lékař, s přihlédnutím k minimálním vedlejším účinkům a při absenci kontraindikací.

  Alternativní léčba bolesti zad během těhotenství

  Alternativní metody pro zmírnění bolesti zad zahrnují metody, které nelze připsat lékařským nebo chirurgickým metodám, které zmírňují bolest, a někdy nejen symptom, ale také jeho příčina. Jedná se hlavně o fyzikální metody ovlivňování zdroje bolesti..

  Alternativní způsoby léčení bolesti zad během těhotenství zahrnují:

  • "Chladný a horký." Tuto metodu lze použít pouze po konzultaci s lékařem a vyloučení kontraindikací. Pokud bolest není způsobena vážným důvodem, tón dělohy je normální, pak lékař doporučí použití studeného obkladu v bederní oblasti po dobu několika dnů, a pak teplé teplo ve stejné oblasti po dobu několika dnů. Jako studený obklad lze použít sáčky mraženého ovoce a zeleniny nebo ledu v sáčku, jako teplo - topnou podložku nebo láhev horké vody. Je důležité vědět, že během těhotenství nelze na břicho umístit topnou podložku ani jiné teplo..
  • Balneoterapie. Jedná se o metodu ošetření vodou, zejména minerální. Účinek balneoterapie není jen anestetický. Vliv minerálních vod na tělo těhotné ženy přispívá k normalizaci hormonálních hladin, metabolismu, krevního oběhu a funkce nervového systému.
  • Klepnutí. Pružné pásy (kinesio páska) jsou přilepeny na bederní oblast. Takové pásky významně zvyšují schopnost zadních svalů odolat zátěži, čímž je bolest snížena nebo zcela odstraněna. Tyto pásky také zlepšují lokální cirkulaci tkání..
  • Akupunktura. Metoda je akupunktura, tj. Účinek na funkci orgánů prostřednictvím akupunktury reflexních bodů na těle.
  • Masáž Masáž umožňuje zmírnit fyzický a emoční stres, uvolnit svaly zad. Při komplikovaném těhotenství se nedoporučuje masáž dolních částí zad a boků.
  • Ruční terapie. Ruční techniky, jejichž účelem je obnovit přirozený pohyb v kloubech, provádí chiropraktik. Tento specialista používá pouze ruce k odstranění tzv. „Bloků“ v těle.
  • Osteopatie. Metoda podobná ruční terapii, ale liší se od ní nejen v různých technikách, ale také v přístupu k příčinám bolesti v těle. Osteopatie léčí nejen lokální problémy, ale také zlepšuje funkci celého organismu, na rozdíl od ruční terapie. Na rozdíl od ruční terapie pomáhá osteopatie těhotným ženám při přípravě na porod..

  Cvičení s bolestí zad v těhotenství

  Na první pohled se může zdát podivné provádět fyzické cvičení k úlevě od bolesti zad, protože je mnohem logičtější pro těhotnou ženu více se uvolnit, čímž se sníží zatížení páteře. Avšak vzhledem k tomu, že bolest zad je způsobena oslabením nebo nadměrným napětím svalů a vazů, je možné pomocí fyzické aktivity zpřísnit oslabené svaly a uvolnit napjaté. Aby se bolest zastavila, musí být zadní svaly v dobrém stavu - jedná se o stav normálního napětí svalových vláken. Cvičení se nejlépe provádí předem, jako prevence bolesti zad během těhotenství. Hlavní typy cvičení si vypůjčily z jógy.

  Během těhotenství je následujících 5 cvičení nejúčinnější pro zmírnění bolesti zad:

  • Sklon pánve. Používá se k posílení břišních svalů a ke snížení bederní křivky páteře. Žena leží na zádech, ohýbá kolena, nohy jsou volně umístěny na koberci. Poté se zhluboka nadechne, při výdechu se břišní svaly napnou, žaludek se vtáhne. Cílem je přinést spodní část zad co nejblíže k podlaze. Při pokusu o stisknutí dolní části zad musíte jemně stisknout a zvednout hýždě. To bude sklon pánve nahoru. Cvičení nelze provést rychle. Je důležité dýchat a dělat všechny kroky pohodlným tempem, bez přepětí. Toto cvičení lze také provést při sezení nebo stání..
  • "Zůstatek". Cvičení posiluje svaly hýždí a zad. Žena spočívá na dlaních a kolenou (stojí na všech čtyřech). V této poloze je pánev nakloněna (pomáhá redukovat ohyb dolní části zad), po kterém se paže a noha protilehlé strany zvednou tak, že rovnoběžně spolu tvoří přímou linii. Tato poloha těla musí být udržována po dobu 20 sekund, poté pomalu spusťte ruku a nohu. Opakujte s „nepoužitou“ rukou a nohou.
  • "Kočka je zpět." V poloze na všech čtyřech se musíte ohýbat zády dechem a naklonit hlavu dozadu (podobně jako pohyb kočky), a když vydechujete, zakulacujte záda a přitiskněte si bradu k hrudi. Opakujte cvičení 3 - 5krát.
  • "Embryo". Žena klečí, pak si hýždí na spodní nohy (sedí na nich) a lehne si na břicho tak, aby její čelo spočívalo na podlaze, zatímco ruce volně ležely podél těla (dlaně směřující k nohám). Žena uvolňuje tělo a leží v této poloze 2 až 3 minuty. Cvičení dobře protahuje svaly zad.
  • "Podlouhlý trojúhelník." Výchozí pozice - postavení, nohy k sobě, paže natažené podél těla. Při výdechu žena udělá krok na stranu nebo roztáhne nohy tak, aby vzdálenost mezi nohama byla větší než 1 metr. V této poloze by ruce měly být zvednuty, nataženy do stran a drženy rovnoběžně s podlahou, dlaněmi dolů. Ruce by měly být staženy na stranu, pocit, že lopatky se „rozpínají“. Na patě pravé nohy, spočívající na podlaze, žena zvedne její špičku a otočí nohu spolu se stehnem doprava o 90 stupňů. Levá noha se také mírně otočí doprava. Po inspiraci se pravá ruka začíná snižovat od stehna k dolní končetině a poté se tělo ohýbá doprava. Levá ruka musí být zvednuta a tělo těla mírně nasazeno doleva. V této poloze proveďte 3 - 5 dechů. Poté opakujte stejné cvičení opačným způsobem. Póza vám umožní napnout páteř a učinit ji pružnější, posílí boky, zlepší fungování vnitřních orgánů. Kromě toho tato pozice pomáhá zmírnit emoční stres..

  Cvičení během těhotenství by mělo být omezeno v následujících případech:

  • placenta previa;
  • riziko potratů;
  • riziko krvácení z dělohy;
  • zvýšený tón dělohy;
  • těžká toxikóza;
  • vícenásobné těhotenství;
  • polyhydramnios;
  • exacerbace jakéhokoli chronického onemocnění;
  • jakékoli akutní infekční onemocnění během těhotenství;
  • těžká anémie (nízký počet červených krvinek);
  • sklon k vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku.

  Během těhotenství je také užitečné kardio zatížení - chůze, běh, jízda na kole, plavání (všechny typy činností, které stimulují srdeční činnost, projevující se zvýšením srdeční frekvence). Kardio zátěž se doporučuje těhotným ženám během 20 až 45 minut 3 až 5krát týdně. Zatížení by mělo být střední a nemělo by vést k velké únavě..

  Proč se během těhotenství bolí záda a boky?

  Lékaři rozlišují dva typy bolestí zad, které jsou charakteristické pro těhotné ženy - to je bolest zad a bolest zad v hýždích a stehnech. Poslední typ bolesti se také nazývá pánevní bolest, protože je spojena se změnami pánvových kostí. Je to pánevní bolesti, které se cítí jako bolest v bocích. Někdy bolí jen jedna strana. Bolest je obvykle spojena s pohybem. V klidu mizí nebo se významně snižují. Příčinou bolesti v zadní a boční části pánve je divergence kloubních povrchů kostí. K tomu dochází pod vlivem hormonového relaxinu. Zjemňuje vazy, aby se pánevní kosti staly mobilnějšími a plod může snadněji procházet úzkými částmi malé pánve během porodu. Pokud jsou svaly ženy dostatečně napnuté, pak tento rozpor nezpůsobí vážnou bolest - svaly neumožňují významný rozdíl v kloubech a obratlích. Avšak na pozadí svalové slabosti může bolest v zádech a bocích během těhotenství ženu velmi narušit. V takových případech je nejúčinnějším způsobem nosit obvaz, který fixuje kosti ve správné poloze. Pomáhají také alternativní léčby, jako je ruční terapie, osteopatie. Tyto techniky umožňují „vrátit“ přemístěné kosti na jejich místo, posílit svaly zad a pánve.

  Co dělat, když se během těhotenství bolí žaludek a záda?

  Pokud bolest břicha během těhotenství dává záda, je to obvykle kvůli tónu dělohy. Nervy vycházející ze páteře jsou vhodné pro dělohu, takže bolest v děloze se přenáší nervy k zádům, zejména k dolní části zad. Kromě toho, šíření bolesti do oblasti zad z břicha nebo naopak je charakteristické poškození orgánů, které může současně způsobit podráždění peritoneální (membrána pokrývající břišní orgány) a plexy pánevních nervů.

  V případě bolesti zad a žaludku by těhotná žena měla konzultovat lékaře, aby vyloučila následující patologie:

  • mimoděložní těhotenství - příčina bolesti zad v časném těhotenství (až 8 týdnů), přičemž bolest začíná od spodního břicha, šíří se na stranu těla a dává ji na záda (bolest zad je signálem, že existuje riziko prasknutí vejcovodu);
  • zmrazené těhotenství - smrt plodu uvnitř dělohy může vést k bolesti v břiše a zádech, stejně jako ke krvácení z dělohy, zatímco žena přestane pociťovat pohyb plodu (typické pro pozdní těhotenství - po 20 týdnech);
  • Symphysitis - změkčení chrupavky mezi větvemi ochlupení kostí (pubis), které způsobuje určité přemísťování kostí spojených s touto konkrétní chrupavkou, a to zase způsobuje bolest v podbřišku, které se šíří dozadu a stehna;
  • patologie ledvin - bolest dolní části zad s poškozením ledvin často dává dopředu a šíří se podél močovodů;
  • zánět pánevních orgánů - během těhotenství, akutního zánětu vermiformního slepého střeva slepého střeva (slepého střeva) se mohou vyskytnout vaječníky, které způsobují tažení bolestí kolem pupku nebo na pravé straně břicha, dávat dozadu;
  • pankreatitida - zánět slinivky břišní způsobuje charakteristickou bolest pletence, tj. bolest břicha a dolní části zad;
  • střevní onemocnění - při zácpě se může bolest břicha šířit až k zádům;
  • předčasný porod - bolest v břiše v pozdějších stádiích, která vrací zpět k dolní části zad, může sloužit jako známka nástupu porodu.

  Proč v průběhu těhotenství bolí záda vpravo nebo vlevo (vlevo nebo vpravo)?

  Někdy během těhotenství je bolest zad cítit více vlevo nebo na pravé straně, jako by ze strany, a je jednostranná. Tento příznak vyžaduje důkladnější vyšetření těhotné ženy, protože podobná bolest může nastat iu těhotných žen s některými patologiemi vnitřních orgánů..

  Bolest v zádech napravo nebo bolest na pravé straně v průběhu těhotenství může být příznakem patologie následujících orgánů:

  • pravý vaječník (nádor, zánět);
  • pravá vejcovod (mimoděložní těhotenství);
  • proces cecum (appendicitis);
  • pravá ledvina a močovod (zánět, urolitiáza, nádor);
  • střeva (zánět, otok, zácpa, střevní obstrukce a další);
  • duodenum (peptický vřed);
  • močový měchýř (cholecystitida, onemocnění žlučových kamenů);
  • pankreas (nádor, pankreatitida);
  • játra (chronická hepatitida).

  Bolest v zádech vlevo nebo vlevo během těhotenství může být příznakem patologie následujících orgánů:

  • levá trubice dělohy, levý vaječník, levá ledvina a levý močovod (všechny stejné patologie jako u párového orgánu napravo);
  • žaludek (gastritida, peptický vřed);
  • střeva (stejná patologie jako u bolesti na pravé straně);
  • slinivka břišní (poškození těla nebo ocasu tohoto orgánu, které jsou umístěny vlevo);
  • slezina (přetížení tobolky sleziny v důsledku komprese dělohy nebo nádoru).

  Vzhled bolesti na jedné straně však není vždy známkou vážné choroby. Někdy je příčinou samotná těhotná děloha. Zvětšená děloha může komprimovat pánevní orgány, což způsobuje narušení jejich funkce, zejména u močovodů a střev. Komprese močovodu způsobuje stagnaci moči, která se začíná hromadit nad místem komprese, včetně renální pánve. Stěny močovodu a ledvin jsou natažené, nervové zakončení je podrážděné, což způsobuje místní bolest, obvykle pociťovanou jako bolest dolní části zad, výraznější na jedné straně. Komprese střevních smyček způsobuje narušení pohybu stolice. Stěna střeva je také napnutá. V závislosti na místě komprese může být bolest cítit více vpravo nebo vlevo. Jak roste děloha, mohou být také vymáčknuty další orgány umístěné v horní břišní dutině, jako je žaludek, játra, dvanáctník a žlučník..

  Příznaky patologie jsou kombinací bolesti zad a boku s následujícími příznaky:

  • zvýšení tělesné teploty;
  • nevolnost, zvracení (prodloužené a bohaté);
  • zácpa a průjem (těžká zácpa a prodloužená a silná průjem);
  • alergická reakce na kůži;
  • změna barvy kůže;
  • ostrá bolest při palpaci břicha (svalové napětí);
  • zakalení moči, krev v moči;
  • špinění z pochvy.

  Proč záda bolí v raných stádiích těhotenství, ve druhém a třetím trimestru?

  V časných stadiích těhotenství může být bolest zad jedním z příznaků těhotenství. Příčinou této bolesti jsou hormonální změny v ženském těle (uvolňování progesteronu a relaxinu), které způsobují změkčení vazů a chrupavek mezi stavci a pánevními kostmi. V důsledku takového změkčení se zvyšuje pohyblivost těchto kostních kloubů a povrchy kostí jsou od sebe poněkud vzdálené. To může způsobit podráždění nervových zakončení a výskyt nepohodlí nebo spíše silnou bolest v zádech, zejména v dolní části zad.

  V časných stadiích těhotenství, zejména v prvních 2 měsících, může dojít k bolesti zad v důsledku hrozby ruptury orgánů během mimoděložního těhotenství (například prasknutí vejcovodů). Nadměrné rozšíření stěn vejcovodu způsobuje podráždění nervových plexů malé pánve, které jsou nasměrovány na páteř.

  V pozdním těhotenství jsou příčinou bolesti zad obvykle všechna onemocnění a stavy, které zvyšují mechanické zatížení páteře. Čím větší je děloha, plod, množství plodové vody, tím více se mění těžiště a zvyšuje se zatížení páteře. Čím méně žena trénuje svaly před těhotenstvím, tím vyšší je riziko, že její zádové svaly zažijí nadměrné napětí, aby se její tělo přizpůsobilo podmínkám změněné těžiště (těhotná děloha změní své těžiště dopředu, takže se páteř ženy mírně vychýlí zpět).

  Rovněž je třeba mít na paměti, že jakékoli stávající onemocnění svalů, kloubů a kostí během těhotenství se může zhoršit, takže bolest zad v pozdějších stádiích může naznačovat patologii muskuloskeletálního systému. A často žena nedochází k podezření na takovou patologii před těhotenstvím.

  Bolesti zad během těhotenství, stejně jako při menstruaci - to je normální?

  Během menstruace i během těhotenství se v ženském těle vyskytují hormonální změny. Ženské hormony uvolňují střevní svaly, což způsobuje zadržování plynu. Když jsou střevní stěny natažené, bolest se může šířit až k dolní části zad. U žen s nízkým prahem bolesti (zvýšená citlivost na bolest) může některé otoky měkkých tkání dolní části zad pod vlivem hormonů způsobit nepohodlí.

  Hormonální změny mohou také způsobit stázi krve v pánevních orgánech, protože během těhotenství se zvyšuje průtok krve do dělohy, ale zvětšující se děloha může komprimovat vaskulární plexy a narušovat odtok krve žilami. Edematózní měkké tkáně pánevních orgánů způsobují podráždění nervových plexů, zatímco bolest se objevuje v zádech, protože citlivé nervy pocházejí ze páteře. Všechny tyto jevy jsou považovány za normální během těhotenství. S normalizací hormonálního pozadí po 12 týdnech těhotenství obvykle taková bolest zad klesá.

  Před porodem se tato bolest může znovu objevit v důsledku zvýšení kontraktility dělohy. V rámci přípravy na porod se začnou stahovat různé části dělohy. Tento nervový impulz se může šířit dozadu a způsobovat svalové napětí v bederní oblasti. Taková bolest je považována za předzvěst nástupu práce..

  V takových případech se během těhotenství bolí záda i nohy?

  Bolest v zádech, která sahá až k noze nebo k oběma končetinám, je běžným příznakem patologie páteře nebo pánevních kostí. Pokud se bolest v zádech a nohou objevuje s nepříjemným pohybem, je často „střelba“ doprovázená necitlivostí a svalovou slabostí, pak se taková bolest nazývá radikální. Radikální bolest nastává v důsledku stlačení nervového kořene (radix) v úzkém otvoru mezi obratlů, který je pozorován při přemístění obratlů, otoku meziobratlové ploténky, přítomnosti nádoru, kostních špičkách a dalších patologických formacích, které mohou vyvíjet tlak na nervový plexus. Tato bolest je spojena s pohybem, zejména trupem, nepohodlným držením těla během spánku.

  Změny v kostech ženské pánve během těhotenství také způsobují bolest v dolní části zad, hýždích a nohou, avšak důležitý rozdíl v bolesti spočívá v tom, že se na rozdíl od radikální bolesti nikdy nešíří pod kolenem.

  Proč v těhotenství bolí záda mezi lopatkami??

  Tento typ bolesti během těhotenství se nepovažuje za běžný. Hlavní zátěž během těhotenství padá na bederní páteř, takže obvyklá „přirozená“ bolest v zádech během těhotenství se vyskytuje ve spodní části zad. Bolest mezi lopatkami může být spojena se sevřením nervu mezi obratlů, svalovým křečím nebo odraženou bolestí pocházejících z vnitřních orgánů. Všechny tyto patologie vyžadují přesnou diagnózu a léčbu..

  Bolest zad mezi lopatkami (v oblasti lopatek) během těhotenství může nastat při poškození následujících orgánů:

  • páteř (osteochondróza, herniovaný disk, skolióza);
  • zádové svaly (zánět,> podchlazení, nadměrné napětí);
  • pankreas (pankreatitida, pankreatický nádor);
  • žaludek a dvanáctník (peptický vřed);
  • močový měchýř (cholecystitida, onemocnění žlučových kamenů);
  • plíce (zápal plic, zánět plic).

  Kromě toho může být záda mezi lopatkami zraněna normální modřinou nebo zraněním..

  V jakém období těhotenství nejčastěji bolí záda?

  Bolest zad se může objevit v kterékoli fázi těhotenství. Mnoho žen hlásí bolest zad, která se objevila ještě před zpožděním menstruace a ve skutečnosti byla první známkou těhotenství. Příčinou takové bolesti jsou změny vazů a chrupavky pod vlivem těhotenských hormonů. Nejčastěji si však těhotné ženy všimnou bolesti zad po 20 až 22 týdnech. V této době je plod již dostatečně velký, začíná své aktivní pohyby v děloze. V pozdějších fázích se bolesti zad nejčastěji vyskytují na konci pracovního dne, po dlouhé procházce a v nepohodlné poloze, ale prochází po odpočinku. Někdy bolest v zádech začíná v noci, což je také spojeno s nepříjemnou polohou těla během spánku (ležící na zádech, bolest v zádech během těhotenství zesiluje).

  Bolest zad v posledních týdnech těhotenství je známkou toho, že hlava plodu se snížila a postupně se pohybuje směrem k východu z pánve, je tlačena do spodní části dělohy a vagíny. Otravuje nervové zakončení. Navíc v posledních týdnech těhotenství se kontraktilní aktivita dělohy prudce zvyšuje - připravuje se na porod. To také způsobuje nepohodlí nebo bolest v zádech..

  Články O Neplodnosti