Hlavní Neplodnost

Průjem u kojící matky

Dítě v rodině je radost pro všechny. Díky vzhledu drobků má žena nové práce, starosti, zodpovědnosti. Při narození dítěte je žena povinna sledovat své zdraví, revidovat své stravovací návyky. Pokud si matka novorozence zvolila kojení, měli byste pečlivě zvážit stravu.

Stává se, že po jídle rozmazlený produkt má žena žaludeční nevolnost (průjem). Mladé matky se v takových situacích často ztratí. Průjem způsobuje potíže při rozhodování, zda pokračovat v kojení dítěte nebo okamžitě přerušit kojení během léčby? Bude dítě zraněno, pokud nebude kojení zastaveno v případě rozrušení? Jak zacházet s poruchou, aby nedošlo k poškození dítěte?

Příčiny průjmu kojící matky

Je známo mnoho faktorů, které vyvolávají průjem u kojících matek. Po těhotenství a porodu ženské tělo oslabuje, oslabuje imunita a v důsledku změny režimu mladé matky dochází k neustálé únavě a zhoršování chronických onemocnění. To se stává běžnou příčinou trávení..

Lékaři identifikují 6 příčin průjmu:

 1. Střevní syndrom "podráždění". V tomto případě nedochází ke zvracení ani hypertermii, průjem se starosti ženy ve dne. Ve stavu spánku se střeva uvolní a symptomy nemoci zmizí. Po probuzení se patologie obnoví.
 2. Toxická infekce se projevuje, když dojde k porušení hygienických pravidel, kojení matkou kojící. Žena konzumuje rozmazlené jídlo nebo používá špatná jídla, což vede k infekci střev. Akutní průjem se objevuje v důsledku vstupu salmonel, shigel a koků do těla. Existuje nemoc průjem, zvracení, nevolnost, zvýšení teploty, žena zažívá slabost.
 3. Alergie na jídlo. To vede k rozrušení žaludku u kojící matky. Je to způsobeno poškozením střevní sliznice alergeny..
 4. Stres může vyvolat žaludeční nevolnost. Když je člověk nervózní, dochází ke zvýšenému uvolňování adrenalinu, což ovlivňuje činnost trávicího traktu (gastrointestinální trakt).
 5. Léky. Užívání řady léků může vést k přetrvávající dysbióze, začíná průjem.
 6. Podvýživa. V případě narušení režimu dochází k selhání v režimu příjmu potravy u ženy - což vede k exacerbaci chronických onemocnění gastrointestinálního traktu, k selhání střev, které způsobuje průjem.

Příznaky průjmu

Pokud má osoba volnou stolici jednou denně, nezazní poplach, nejedná se o příznaky průjmu. Ale časté nutkání k defekaci, doprovázené nepřiměřeným zvýšením teploty, výskyt nutkání zvracet, častá nevolnost jsou alarmujícími znameními pro kojící matku. Mezi příznaky průjmu patří projevy: dunění v břišní dutině, bolest hlavy, neustálá únava, ospalost. Uvedeným příznakům je třeba věnovat pozornost, aby se nevynechal nástup choroby..

Nejzávažnější příznaky průjmu

Každá žena během kojení musí znát nebezpečné příznaky, které vyžadují okamžitou léčbu v nemocnici. Tyto zahrnují:

 • černá židle;
 • vzhled ve stolici zelených žil, hlenu;
 • ztráta vědomí;
 • průjem častěji 5krát denně, bolest žaludku;
 • doba průjmu nekončí dlouhou dobu;
 • tělesná teplota stoupá nad normální.

Důležité! Jakmile uvidíte tyto příznaky, OKAMŽITĚ vyhledejte lékaře!

Nebezpečí průjmu u kojenců během kojení

Při opatrné hygieně se nebojte a bojte se, že se infekce dostane k dítěti. Infekce vstupuje do těla dítěte ústy. Pokud průjem ženy nesouvisí s otravou nebo nemocí, je průjem nebezpečnější pro matku než pro dítě.

Nebezpečí průjmu pro kojící matku

Díky častým pohybům střev je ženské tělo dehydratováno, většina prospěšných mikroorganismů, vitamínů a solí se z těla vymývá. Žena oslabuje, stává se letargickou. V případě odmítnutí léčby vede průjem k závažným komplikacím. Nepijte pilulky bez lékařského předpisu.

Pokud matka dítěte stoupne na teplotu, krmení dítěte je zastaveno, dítě je uměle krmeno, zatímco matka pokračuje v léčbě.

Léčba průjmů u ženy během laktace

Léčba průjmů během kojení u matky závisí na příčině onemocnění.

Běžnou příčinou průjmu je stres. Stresový stav kojících matek může nastat v důsledku obtížného porodu (poporodní deprese), zejména pokud je dítě první. Stres se objevuje po porodu v důsledku nervového napětí matky v důsledku chronické únavy a důvodem je také neustálý pocit strachu o zdraví dítěte. V tomto případě by léčba měla být zaměřena na obnovení nervového systému ženy.

Moderní lékárníci nabízejí hojnost léků určených pro ženy během kojení. Výběr léku na průjem provádí přímo lékař, protože samoléčení může poškodit zdraví matek a dítě..

Dalším problémem je získání infekce uvnitř ženského těla. Pokud k tomu dojde, měla by být předepsána antibiotická terapie. Lékař vybere vhodné antibiotikum a poté rozhodne o potřebě kojení. Pouze lékař může správně rozhodnout, zda přenést dítě na umělé krmení nebo pokračovat v kojení.

Pro odstranění účinků průjmu je ženám předepsáno aktivní uhlí, Atoxil nebo Sorbex. Drogy jsou neškodné pro matku a dítě.

K doplnění tekutin v těle během kojení je Regidron přisuzován. Tento lék obnovuje rovnováhu solí. Pro odstranění toxinů z těla je předepsán prášek Smecta. Tento lék kombinuje toxiny, bakterie v těle pacienta a odstraňuje je z těla spolu s výkaly. Je možné brát sorbenty z průjmu (Polysorb, Enterosgel, Filtrum).

S průjmem by matka dítěte měla pamatovat na čistotu svých rukou, nádobí a oblečení, aby se zabránilo vniknutí bakterií, infekcí matky do těla dítěte. Doporučuje se, abyste si před kojením dítěte vždy prali praní mýdlem na prádlo.

Průjem kvůli špatné stravě

Když se dítě narodí, měla by žena zkontrolovat vlastní stravu a správně jíst. S velkým množstvím jídel s kořením a použitím tukových jídel může kojící matka způsobit střevní rozrušení. Pokud tato pravidla zanedbáte, bude žena pravidelně obtěžovat průjem, což povede k nežádoucím následkům.

U průjmu způsobeného množstvím mastných potravin je nutné upravit denní stravu, dieta je předepsána během laktačního období.

Dieta pro kojící matku s průjmem

Žena, která má dítě, by měla vyloučit potraviny, které zvyšují střevní aktivitu (mléko a mléčné výrobky), snižují příjem ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu. Omezte použití kořenitých jídel, okurek. Vyloučte sodu, alkohol!

Během průjmu jsou během kojení povoleny obiloviny, vařené maso, nízkotučné páry a při použití sušiček a sušenek pomáhají sušenky rychle zastavit průjem.

Pokud máte průjem, bez ohledu na důvody, nezapomeňte dehydratovat tělo. Abyste tomu zabránili, musíte vypít 3 litry vody denně.

Diagnostické metody pro průjem

Aby bylo možné správně zjistit příčinu rozvoje průjmu kojící matky, je nejprve nezbytné poradit se s lékařem, provést kompletní vyšetření a složit krev, moč a výkaly. Pro určení příčiny onemocnění je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Po vyšetření lékař určí léčbu, vydá doporučení k eliminaci onemocnění.

Tradiční medicína jako pomůcka při průjmech

Recepty předků, ověřené v průběhu let - mohou být použity jako adjuvantní terapie, ale nenahrazují farmaceutické přípravky lidovými recepty.

Pro zmírnění střevního zánětu průjmem se vyplatí pít dubový vývar. Je nutné vzít 1 polévková lžíce. lžička kůry, zalijeme vroucí vodou (300 ml), vaříme 10 minut. Kmen. Pijte odvar 3krát denně na polévkovou lžíci.

Dobré výsledky jsou dosaženy použitím rýžového vývaru. Zakrývá střeva a chrání před expozicí dráždivým látkám. Chcete-li připravit vývar, opláchněte 2 polévkové lžíce rýže, zalijte 0,5 litru vroucí vody, vařte po dobu 40 minut na mírném ohni. Poté vyjměte vývar z ohně, ochlaďte a filtrujte. Vezměte 1–4 šálku po celý den po 2-3 hodinách.

K ničení patogenů pomáhá infuze slupek granátového jablka. Sušené kůrky se rozdrtí, naplní se vroucí vodou (1 lžičková kůrka na 250 ml vroucí vody), trvají na půlhodině, pijí se před jídlem.

Infekce v gastrointestinálním traktu zemře s pomocí bobulí třešní, které dobře napomáhají průjmům. 1 polévková lžíce bobule se nalije do sklenice vroucí vody a naplní se po dobu 30 minut. Vezměte 100 g třikrát denně.

Prevence průjmu při laktaci

Kojící matka by měla znát pravidla pro prevenci průjmu. Tato pravidla jsou jednoduchá, ale účinná..

 • Při nákupu produktů nezapomeňte zkontrolovat dobu prodeje zboží;
 • před jídlem umýt ovoce a zeleninu;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • maso, ryby, vejce, vejce by měla být důkladně uvařena.

Dodržováním těchto pravidel je každá žena schopna vyhýbat se zdravotním problémům a chránit před výskytem průjmu.

Příčiny průjmu s HS u matky, jak zacházet, je možné nakrmit dítě

Příjem průjmu při kojení u matek je přijatelný jev. Vzniká v souvislosti s restrukturalizací těla na stravu, otravou nekvalitními produkty nebo drogami, požitím střevních infekcí a dokonce i na pozadí zkušeností.


Průjem během kojení je častým jevem a může být způsoben různými důvody..

Příčiny průjmu

Je obtížné vyhnout se průjmu během kojení, vzhledem k mnoha faktorům, které mohou způsobit výskyt vodnatých stolic. Po těhotenství a porodu se mění nejen hormonální pozadí, ale také oslabuje imunita, zhoršují se chronická onemocnění, což vede k trávení.

Proč se u matky vyskytuje průjem:

 • pít velké množství vody k udržení laktace - pediatři doporučují vypít alespoň 3 litry tekutiny denně. Výsledkem je, že se střeva uvolňují a při absenci produktů s fixačním účinkem dochází k průjmům;
 • nesprávná výživa - narušují se spánkové vzorce, v důsledku toho není příjem potravy kontrolován, objevují se noční svačiny, které způsobují stagnaci střeva, tělo špatně tráví potravu a zhoršují se choroby žaludečního traktu;
 • tělesná toxicita - porušení hygienických pravidel, používání nekvalitních potravin, požití infekce hlístami, což vede k nevolnosti, zvracení, rozrušení stolice, celkové slabosti a dalším;
 • poškození střevní sliznice alergeny - léky, jídlo, pyl, chmýří, zvířecí chlupy;
 • stresové faktory - nedostatek spánku, chronická únava, výskyt konfliktů v rodině, v prostředí, nepříznivá atmosféra v domě, takové faktory mohou vést k poruchám trávicího systému, což způsobuje průjem;
 • zneužívání nápojů obsahujících kávu - kofein vede k relaxaci zažívacího traktu, což vede ke vzniku uvolněných stolic.

Při jednorázovém výskytu průjmu byste neměli panikařit, stačí pít aktivní uhlí, jíst část rýžové kaše, připravit silný čaj. Hlavní věcí není opravit dětskou stoličku pomocí HS. A s průjmem, který trvá déle než 2-3 dny, je důležité vyhledat pomoc odborníka.

První pomoc kojící matce s průjmem

Primární příznaky malátnosti lze zvládnout samostatně doma, pokud užijete účinného absorbentu:

Na otázku, zda je možné kojící matce s aktivním uhlím aktivovaným průjmem, neexistuje jediná odpověď. Určitě to nepoškodí ženu nebo dítě, ale nepřináší mnoho výhod. Existuje mnoho moderních a účinnějších způsobů, jak odstranit průjem..

Kromě toho musíte pít více než 2 litry tekutiny, abyste zabránili dehydrataci. Je lepší pít v malých porcích a malých doušcích, aby nedošlo k vyvolání zvracení. Je vhodné dočasně dodržovat šetrnou stravu a eliminovat tak dráždivé účinky potravin. Když dojde k akutnímu záchvatu, musíte navštívit lékaře - identifikuje příčinu onemocnění, předepíše odpovídající léčbu.

Nabízíme vám seznámit se: Obecná analýza moči u dětí. Míra dekódování ukazatelů

Než dorazí lékař, můžete vypít několik tablet aktivního uhlí. Je dobré používat modernější sorbenty, jako jsou Smecta, Polysorb a další drogy z tohoto segmentu. Tyto léky nepoškodí dítě, protože nepřecházejí do mateřského mléka..

Nezapomeňte dobře jíst a dávejte přednost produktům s fixačním účinkem (rýže, suchý chléb, vejce vařená na tvrdo). Jídlo je nutné nejen pro udržení síly nemocné matky, ale také pro dostatečnou produkci mateřského mléka. Strava pro průjem je spíše skromná, protože je nutné dodržovat šetrnou stravu.


Při průjmu je důležité vyrovnat se ztrátou tekutin a elektrolytů. K tomu je třeba pít nejméně dva litry vody denně a také použít roztoky k obnovení rovnováhy vody a elektrolytů (například Regidron)..

Nejprve bude muset kojící matka upravit svůj jídelníček doma. Doporučuje se vyloučit ze stravy škodlivé potraviny, které obsahují velké množství tuků. Tělo ženy po porodu je náchylné k pečeným, kořenitým a slaným jídlům.

Při pití nápojů z obchodu se musíte vyhnout pití šumivé vody. Do vaší každodenní stravy se doporučuje zahrnout tekutá jídla, vývary a cereálie. Některé potraviny jsou před použitím napařeny..

Aby se zabránilo dehydrataci těla během průjmu u mladé matky, doporučuje se užívat až 3 litry vody denně. Infekční choroby vylučují fermentované mléčné výrobky z výživy. Pokud se průjem objeví bez dalších příznaků, pak k obnovení mikroflóry trávicího orgánu se doporučuje pít kefír nebo jogurt.

Byly situace, kdy moje matka zažila těžkou dehydrataci s průjmem. Doma můžete použít Rehydron. Tento lék pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad. Při použití přípravek zabraňuje vylučování elektrolytů z těla. Prášek je k dispozici jako lék. Pozitivní účinek je pozorován po aplikaci 1 sáčku, který je naředěn v 1 litru vody. Droga bude muset být opilá po celý den.

Příznaky průjmu

Průjem se vyznačuje nejen výskytem volných stolic, ale je také doprovázen následujícími příznaky:

 1. paroxysmální křečovitá bolest v břiše, po které dochází k defekaci;
 2. vysoká tělesná teplota;
 3. nevolnost, zvracení;
 4. svalová slabost;
 5. nadýmání - doprovázené řinčení v žaludku;
 6. závrať;
 7. ospalost, apatie;
 8. neklidný spánek uprostřed častého nutkání na záchod.

Je důležité nevynechat výskyt prvních příznaků otravy střevem, aby se zabránilo rozvoji infekce v těle.

Nejzávažnější příznaky průjmu

Kdy byste neměli „sedět“? Pokud se objeví následující seznam příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékaře nebo zavolat sanitku:

 • vzhled hlenu zelené nebo hnědé barvy ve stolici s krevními sraženinami;
 • vysoká teplota, kterou je obtížné bloudit;
 • prodloužený průjem;
 • celková slabost těla až do ztráty vědomí;
 • šokový stav - rychlý puls, horečka, křeče, chvění končetin.

S výše uvedenými příznaky je zakázáno diagnostikovat a léčit se.

Diagnostické metody

Hnačky můžete diagnostikovat výše uvedenými specifickými příznaky - bolestmi břicha, častým nutkáním k vyprázdnění, uvolněním stolice, nevolností. K určení příčiny průjmu je provedeno úplné vyšetření pacienta, odebrána krev, moč, výkaly, v případě potřeby ultrazvuk.

Preventivní opatření

Kojící matka musí přijmout preventivní opatření předem před výskytem zažívacího traktu, než aby léčila průjem a starosti o dítě. Pokud dříve byly zaznamenány infekční choroby střeva, doporučuje se lékařům dodržovat zvláštní pravidla. Preventivní opatření jsou:

 • správné skladování produktů;
 • jíst pouze čerstvé jídlo;
 • osobní hygiena;
 • mytí ovoce a zeleniny, a to i s nejistotou ohledně jejich čistoty;
 • vyhnout se velkým davům během vypuknutí infekčních chorob.

Poruchy trávení a průjem během kojení nesouvisejí pouze s alergickými reakcemi na výrobky, ale také projevem vážné patologie. Mladá matka musí vědět, že v případě bakteriálního onemocnění se infekce přenáší z mléka na dítě. Proto je jakékoli další znamení považováno za výzvu k návštěvě lékaře k diagnostice vašeho těla. Jsou-li dodržována preventivní opatření, výrazně se sníží výskyt průjmů.

Mladé matky často čelí volným stolicím kvůli různým faktorům. Proto, aby se zbavili nepříjemných symptomů, začnou samoléčovat. Případné projevy průjmu konzultujte s kvalifikovaným lékařem. Tím se sníží riziko šíření choroby na dítě. V některých případech zabraňuje nežádoucím účinkům na matčino tělo..

Doporučeno: Proč se v noci vyskytuje průjem a jak se vyvarovat nepříjemného stavu?

Mohu kojit s podrážděným střevem

Máma se často ptá, zda je možné kojit novorozence s průjmem a jaké důsledky lze očekávat. Průjem po dobu delší než 3 dny s HB vede k dehydrataci, což znamená, že množství mateřského mléka klesá.

Během boje proti virům v těle matky jsou vytvářeny protilátky, které jsou přenášeny na dítě a posilují jeho imunitní systém. Je však zakázáno pokračovat v krmení dítěte, pokud dojde k poranění břicha, vysoké teplotě v důsledku těžké otravy jídlem nebo proniknutí rotavirových infekcí do těla matky..

Je nutné konzultovat s lékařem a teprve po povolení specialisty pokračovat v kojení.

Přerušení kojení

Kojící matka se vždy stará o zdraví dítěte. Její starost je, zda je možné ho nakrmit průjmem. Lékaři se domnívají, že kojení by mělo být přerušeno pouze ve výjimečných případech. V těch, kdy je stav matky velmi vážný.

Dětský průjem způsobený střevní infekcí je neškodný. Enterobacteriaceae nejsou přenášeny mateřským mlékem. Otravou jídlem můžete krmit. Lékař může doporučit krátké odstavení, pokud je příčinou průjmu virové onemocnění. Kojení může pokračovat za několik dní..

Domácí léčba

V domácnosti musíte nejprve založit jídlo. Eliminujte možné faktory výskytu průjmu. Do stravy přidejte lehké zeleninové vývary, připravujte pokrmy pouze vařením, dušením nebo napařením.


Dodržováním jednoduché stravy si můžete snadno pomoci s mírným průjmem..

S průjmem se vyplatí zvýšit množství opilé tekutiny, je lepší pít vyčištěnou čistou vodu než různé druhy nápojů. Nezapomeňte v nabídce zadat fixační jídla - rýže, žitný chléb, vejce vařená na tvrdo, želé z ovoce a bobulovin během laktace.

Nezapomeňte vyloučit mastné, smažené, slané, kořeněné pokrmy, čerstvou zeleninu, ovoce, sladkosti, sycené nápoje, kávu, dušené broskve, švestky a další složky s projímavým účinkem.

Nedoporučuje se používat fermentované mléčné výrobky. U průjmových cereálií, libového masa, brambor je povoleno sušení čaje, rohlíky bez přísad, sušenky.

Léčebné metody

Ještě před návštěvou lékaře nebo při čekání na sanitku by maminka měla pomoci, aby zmírnila celkový stav. Příčinu onemocnění určí pouze lékař. Dnes existuje celá řada léků, díky kterým můžete své matce pomoci, aniž byste dítěti ublížili. Je však lepší odložit příjem sorbentů a dalších pomocných látek, protože všechny přímo přecházejí do mateřského mléka. To znamená, že dítě určitě dostane určitou dávku léků. Ale zachránit kojící matku před patologií je možné bez léků.

Může být zavedeno velké množství metod tradiční medicíny. Při správném použití mohou tyto recepty rychle a účinně eliminovat průjem..

 1. Pijte hodně vody, lepší než čistá a převařená voda. Můžete použít roztoky vody a soli, které by měly být v lékárničce všech. Toto je dobře známý rehydron. Droga pomůže doplnit rovnováhu vody a soli v těle a ušetřit před dehydratací.
 2. Vypijte odvar z dubové kůry, heřmánkového čaje, infuze slupek granátového jablka nebo třešňového ovoce. Dubová kůra a heřmánek anestetizují a zmírňují zánět střevní sliznice. Granátové jablko a třešňový pták mají svíravé vlastnosti, které normalizují střeva a vytvoří správnou stolici.
 3. Jíst rýžový vývar. Rýžová kaše a vývar rychle zastaví projevy častých, uvolněných stolic.
 4. Ořech je vynikající fixační prostředek.
 5. Silný černý čaj.
 6. Přísná dieta.

Je nutné vyloučit mastné a těžko stravitelné potraviny a jídla. To znamená, že cílem stravy bude zpomalit střeva. Stojí za to dát přednost kaši, prvním chodům nízkotučného masa a ryb.

Léčba průjmů v období hepatitidy B

Fázování účinků při léčbě průjmu během HB je předepsáno ošetřujícím lékařem, přičemž se bere v úvahu faktor vyvolávající průjem a celkový stav matky. Neutrální látka - aktivované uhlí pro kojení proti průjmu nebo přípravkům na bázi jablečného pektinu.

Léky proti průjmu u hepatitidy B

Léky na onemocnění střev zahrnují použití léků k eliminaci toxinů z těla. Můžete použít Atoxil nebo Sorbex a odstranit dehydrataci - Regidron.


Smecta, Regidron, Polysorb, Aktivní uhlí - jeden z hlavních prostředků v boji proti průjmu během kojení.

Smecta prášek pomůže nejen očistit tělo od škodlivých prvků, ale také zahušťuje výkaly v první den užívání produktu. Sorbenty bezpečné pro kojení Polysorb, Enterosgel, Filtrum.

Během laktace antibiotickou terapií je kontraindikován chloramfenikol, tetracyklin a lincomycin. Takové léky zhoršují aktivitu kostní dřeně dítěte, nepříznivě ovlivňují růst kostí a chrupavky dítěte.

Je možné pokračovat v krmení

To, zda skutečně potřebujete přestat kojit s průjmem, závisí na diagnóze provedené lékařem. Široký výběr moderních léků vám umožňuje vybrat pro vaši matku léčbu, která nebude narušovat kojení. Tyto léky nepronikají do mléka rychle vylučovaného z těla. V některých případech může matka předpovědět čas kojení a užít lék ihned po krmení, takže v době dalšího krmení se mu podařilo dostat ven z těla.

Někdy lékaři doporučují zastavit kojení a přenést dítě na dočasné umělé u akutních bakteriálních infekcí střev, jako je úplavice a salmonelóza. Cílem exkomunikace je minimalizovat riziko infekce. Ale tady ne všechno je tak jednoduché. Infekce se přenáší primárně rukama. Pokud je dítě již nakažené, ale dosud neexistují žádné kinetické projevy, pomohou mu imunoglobuliny matky vyrovnat se s infekcí. Pokud je přenesena do směsi, pak tyto změny situaci jen zhorší. Konzultanti GV se proto domnívají, že by krmení mělo pokračovat i v této obtížné situaci..

Je správné, aby se maminka poradila s dobrým pediatrem a konzultantem GV, zvážila výhody a nevýhody a teprve poté se rozhodla.

Průjem kvůli špatné stravě

Pokud kojící matka má otravu jídlem, pak první věc, kterou musíte udělat, je určit produkt, který způsobil průjem. Dále očistěte tělo toxinů a toxinů pomocí bezpečných sorbentů, upravte stravu.

První den ukazuje spoustu pití, pokud možno odpočinku na posteli, minimální příjem potravy. Použití sušenek, crackerů pomůže zmírnit záchvaty hladu a zastavit průjem.

Přijetí probiotik a prebiotik k normalizaci aktivity mikroflóry urychlí léčbu. Kojení je možné, pokud neexistují žádné známky intoxikace.

Bakteriální infekce

Nemoci virové povahy mají 3 infekce:

 • adenovirus;
 • rotavirus;
 • enterovirus.

K infekci dochází prostřednictvím vzdušných kapiček nebo doma pomocí misek. Jakákoli virová infekce je odolná vůči vnějšímu prostředí. Patogeny umírají, pouze když teplota stoupne (vroucí). Matka kromě průjmu pociťuje při kojení celkovou nevolnost. Ihned nebo po nějaké době se v břiše vyskytuje bolest.

V jednotlivých případech teplota těla stoupne na 39 ° C. Průjem u kojící matky má současně pěnivý vzhled. Ve větším rozsahu se nacházejí nečistoty hlenu s kousky nestrávené potravy. Výkaly mají nepříjemný zápach.

Jakákoli infekční infekce začíná klinickým obrazem, jako je nachlazení nebo chřipka. Pacient se cítí slabý, dochází k bolesti svalů a stoupá tělesná teplota.

Nemoci tohoto druhu jsou pro kojící matku obtížné. Příčiny bakteriální infekce jsou spojeny s používáním potravin, které mají patogeny. Pokud jsou detekovány volné stolice a teplota těla stoupá, je nutná lékařská péče. Patogenní infekce zahrnují:

Některá bakteriální onemocnění je obtížné diagnostikovat na základě běžných symptomů. Lékař používá k určení onemocnění laboratorní testy..

Jediná uvolněná stolička není příčinou poplachu. Obavy zahrnují časté pohyby střev, horečku, říhání a nevolnost. U kojících matek lze zvážit další příznaky průjmu:

 • bolest hlavy;
 • zavrčel v žaludku;
 • zvýšená ospalost;
 • pocit neustálé únavy.

Okamžitá lékařská péče vyžaduje nebezpečné projevy. Patří mezi ně vysoká horečka, hlen ve stolici a zelené žíly, černé stolice, mdloby, volné stolice více než 5krát denně, silná bolest břicha.

Malátnost postupuje jinak, ale obecná symptomatologie je stejná:

 • slabý, letargický stav;
 • křeče v břiše;
 • dyspepsie;
 • zvýšení teploty;
 • nevolnost.

Hnačka a zvracení u matky během kojení jsou závažným důvodem pro zahájení léčby. Dehydratace v důsledku průjmu se vyskytuje velmi rychle, což vyvolává vážné komplikace - stopové prvky jsou také vylučovány stolicí.

etnoscience

Existuje mnoho populárních metod pro odstranění průjmu doma. Uvádíme některé z nich:

 1. Zřeďte škrob v poměru 1 lžíce na 100 ml teplé vody. Pijte v malých doušcích 2krát denně.
 2. Odvar ovesné vločky - 2 polévkové lžíce ovesné vločky nalijte 500 ml vroucí vody, nechte 3-4 hodiny, nechte zchladnout a vezměte 2 lžíce 4krát denně.
 3. Vařte bílou rýži až do poloviny, vypijte a vypijte 100 ml každé 2 hodiny, dokud se zcela nezmizí příznaky průjmu.
 4. Vaření želé s přidáním šípky je vynikající tonikum. Vypijte sklenici 3krát denně.
 5. Mrkev s průjmem se používá ve vařené formě - rošt, přidejte trochu soli. Voda, ve které byla zelenina vařena, může být také vypita, aby se eliminovala dehydratace..
 6. Vařte granátové jablko slupky ve vodě na mírném ohni po dobu 10-15 minut, trvejte na tom a namáhejte. Pijte sklenici dvakrát denně.
 7. Nalijte třešňové bobule vroucí vodou, trvejte na vodní lázni po dobu 20 minut, ochlaďte a namočte tekutinu. Po jídle pijte malá jídla.
 8. Připravte suchou dubovou kůru, podrobně ji nakrájejte na malé kousky, nalijte suroviny vroucí vodou, nechte 10 minut mírně zahřát na mírném ohni, přikryjte víčkem a směs zahřejte. Před jídlem vypijte 50 ml.
 9. Vlašské ořechy mají fixační účinek, stačí jíst několik kusů, ale nejíst produkt v prvním měsíci po narození dítěte.
 10. Odvar z jitrocelu pomůže vyrovnat se s dehydratací - vezměte sklenici vroucí vody na lžíci suché nasekané trávy, vařte na mírném ohni po dobu 10 minut, pak trvat na půl hodiny. Pijte mezi jídly 100 ml.
 11. Zázvor s průjmem eliminuje křeče a bolesti břicha - připraví terapeutické složení, nastrouháme zeleninu na struhadle, smícháme s medem a vezme 1 polévková lžíce. třikrát denně. Omyjte teplou vodou. Nepoužívejte přípravek během prvních 12 týdnů po narození dítěte.
 12. Vařte heřmánkový čaj s mátou / citronem - lžíce surovin ve sklenici vody. Takový nápoj zklidní trávicí systém, zmírní bolest v případě průjmu. Navíc má mírný sedativní účinek, pomáhá mamce relaxovat a usnout.


Existuje velké množství lidových léků na průjem a při kojení, s opatrností, můžete si vybrat vhodný v každém případě.

Lidové léky pomohou normalizovat střevní mikroflóru, odstranit toxiny a toxiny z těla, aniž by poškodily dítě. Během kojení by měla být vzata v úvahu možnost užívání některých produktů, aby se zabránilo alergiím u dítěte. Léčivé poplatky zahrnují přírodní látky, které dokážou potlačit škodlivé bakterie. Kromě toho je obrana těla posílena, zánětlivý proces je eliminován, stolice je obnovena.

Prevence

Pro prevenci musíte dodržovat poporodní stravu a správně jíst. V tomto případě snížíte pravděpodobnost průjmu z přejídání. Také nejezte alergická jídla..

Dalším důležitým faktorem je hygiena. Není divu, že nás učili od dětství umývat si ruce po ulici a před jídlem. Tato pravidla musí být neustále dodržována po celý život. Pokud jste také na veřejném místě, bylo pro tyto účely vytvořeno mnoho zařízení. Může to být mokrý ubrousek nebo ruční sprej. Jsou malé velikosti a vejdou se do jakékoli peněženky. Ale když je použijete, snížíte pravděpodobnost výskytu střevních virů. Při návštěvě kliniky je také nejlepší nosit na tváři obinadlo.

Před jídlem musí být všechno ovoce a zelenina důkladně omyty. Při nákupu musíte zkontrolovat datum exspirace a integritu balíčku. Pokud je obal průhledný, podívejte se na kvalitu a vzhled produktu. Nejrychleji se zhoršují mléčné výrobky, maso a ryby. Je třeba je vybírat důkladněji a zaměřit se nejen na vzhled, ale také na vůni.

Důležité je také vaření. Všechny výrobky musí být podrobeny úplnému tepelnému ošetření, to znamená, že nesmí být upečeny. To platí zejména pro masné výrobky..

Matka, která právě porodila, by na sebe neměla zapomenout. Koneckonců, její zdraví je také zdraví dítěte. Měla by si pamatovat, když jí, co je možné a co je nežádoucí. Také potřebuje znát opatření ve výživě, aby se mohla chránit a udržet svoji postavu štíhlou. Hygiena je důležitá nejen pro zdraví, ale také pro budoucnost jako skvělý příklad pro vaše dítě. Koneckonců, maminka by měla vždy zůstat modelem, cílem, o který se dítě snaží, vyrůstat.

Organické příčiny průjmu u kojících žen

 • Střevní infekce;

Při nedostatečné hygieně mohou kojící matky, jejichž tělo je po porodu oslabené, infekci snadno „chytit“. Pamatujte si, že jste umyl jablka, která jste přinesli z trhu minulé ráno?

Zvýšená teplota, zvracení a průjem u kojící matky jsou hlavními příznaky otravy organismu toxickými látkami produkovanými patogenními bakteriemi v průběhu života. Tato podmínka vyžaduje naléhavá detoxikační opatření. Aby nedošlo k infikování dítěte, umyjte si ruce mýdlem co nejčastěji.

V tomto případě lze průjem kombinovat s různými vyrážkami na kůži. Pro léčbu tohoto typu poruchy je nutné vyloučit z potravy pouze podezřelé potraviny.

Bojíte se průjmu a horečky? Důvodem je otrava jídlem. Po konzumaci zastaralé misky může maminka naplnit její tělo velkým množstvím patogenních bakterií, které způsobují dysbiózu a v důsledku toho průjem.

Dietní a pitný režim

Průjem po porodu je eliminován nejen léky. Kojící matka by měla dodržovat správnou výživu:

 • Ze stravy je nutné vyloučit smažená, tučná jídla, marinády, uzená masa, jakož i čerstvou zeleninu a ovoce. Nejezte koření, pepř.
 • Doporučuje se strava obsahující vlákninu - kaše z rýže a pohanky, vařené nebo dušené ryby a maso bez tuku. Užitečná pečená zelenina v troubě nebo na grilu, šťouchané polévky. V nabídce jsou sušenky, sušičky, včerejší chléb. Když průjem během kojení prochází, žena potřebuje jídlo, aby normalizovala střevní mikroflóru - kefír, jogurt.
 • Všechna jídla se doporučuje vařit v páře nebo vařit. Tím se sníží zátěž zažívacího systému..
 • I když není chuť k jídlu, maminka musí něco jíst. Kalorie v potravě pomohou tělu rychleji se zotavit po otravě.

Aby nedocházelo k dehydrataci, měla by kojící matka pít více tekutin - až do 2,5-3 litrů denně. Užitečný vývar divoké růže, dušené dřín, infuze heřmánku. Moje matce je povolen slabý kuřecí vývar, minerální voda bez plynu Yessentuki, Narzan.

Účinnější než voda, polyionická řešení - Regidron, Oralit - obnovují tekutinu ztracenou v těle. Zředěné farmaceutické prášky se berou pravidelně v malých dávkách. Každou půl hodinu musíte vypít půl sklenky roztoku.

Přírodní přípravky pro laktaci

Nejbezpečnějšími léky na průjem během laktace, jsou-li použity správně, jsou přírodní léčiva.

Antibakteriální a obalové vlastnosti rostlin jsou známé již od starověku. Léčba lidovými léky je účinná při průjmech při komplexní a monoterapii.

Přírodní léky mohou být léčeny po dlouhou dobu, bez rizika vedlejších účinků, dokonce i závažných onemocnění..

Správná diagnóza, doporučení lékaře, správná příprava a dávkování jsou součásti úspěšné léčby a prevence nemocí.

K léčbě průjmu během laktace je možné a vhodné použít následující složky rostlin s adstringentními vlastnostmi:

 • květiny horské arniky;
 • Třezalka tečkovaná;
 • malinové listy;
 • olše přetížení;
 • rýže;
 • ječmen;
 • listy šalvěje;
 • kořeny anděliky a horolezec hada;
 • šťovík koně;
 • Černý čaj;
 • heřmánek;
 • přeslička;
 • ovoce a listy třešní;
 • koprová zelenina;
 • slupky granátového jablka;
 • semena jitrocelu;
 • tanalbin (sumac a listy scumpií);
 • dřínový džem;
 • sušené hrušky;
 • sušené a čerstvé borůvky;
 • okvětní lístky růží;
 • skořápky kuřecích žaludků;
 • listy šípů, ovoce a kořeny.

Chronický průjem a pohyby střev

Na rozdíl od krátkodobého a nedostatečného průjmu je dlouhodobý a silný, měnící se v chronický, nebezpečný a vyžaduje určité ošetření. Co dělat s ošetřovatelkou v této situaci? Hlavním úkolem je zastavit ztrátu tekutin v těle. Pokud ztráta dosáhne 10%, je to plné vyčerpání, letargie a dalších závažných poruch, 25% - již vede k smrti. Silný průjem, který trvá déle než tři dny, může také způsobit šok..

Tuto podmínku můžete určit pomocí následujících znaků:

 • studený pot;
 • závrať;
 • Tepová frekvence
 • silná slabost.

Jednou z nejnebezpečnějších forem průjmů, které nelze vyřešit bez lékařské péče a hospitalizace, je krevní stolice, která se v každodenním životě nazývá černou stolicí. Přítomnost krevních sraženin ve stolici naznačuje krvácení ve střevech.

Proč je u kojící matky průjem a je možné krmit dítě?

30.03.2018Kategorie: Léčba kojení Autor: Ekaterina Pavlish

Pravděpodobně každý člověk alespoň jednou v životě čelil takovému obtěžování jako otrava jídlem a průjem. Kojící matky, stejně jako obyčejní lidé, bohužel nejsou vůči tomuto onemocnění imunní. První otázka, která vyvstává, zní: mohu pokračovat v kojení?

 • Příčiny průjmu u mámy
 • Kojení Léčba

Postupujte podle pitného režimu

 • Držet se stravy
 • Neléčte sami
 • Relax více
 • Terapeutika
   Léky na průjem. povoleno pro horkou vodu - stůl
 • Léčba bez drog
   Rýžový vývar
 • Jablečný ocet
 • Infuze semen kopru
 • Kořen zázvoru
 • Prevence otravy potravinami: Praktické pokyny
 • Video: kojení a otrava jídlem - rady konzultanta na GV

  Mohu kojit otravou jídlem

  Spěcháme, abychom vás ujistili: existuje jen několik velmi závažných onemocnění, která mají absolutní kontraindikace pro kojení (například HIV). Při běžných onemocněních, včetně otravy jídlem, jsou-li příznaky omezeny gastrointestinálním traktem, je kojení pro dítě naprosto bezpečné.

  Musí se zastavit, pouze pokud se u kojící matky vyvine septikémie - to znamená, že infekce z gastrointestinálního traktu přechází do krevního řečiště a podle toho do mateřského mléka. Je to však velmi vážný a naštěstí poměrně vzácný stav, ve kterém musí být člověk hospitalizován. A pokud matka v nemocnici dostane antibiotickou terapii kompatibilní s kojením, bude schopna dítě i nadále krmit.

  Když byl mému synovi něco přes tři měsíce, cítil jsem na sebe všechna „kouzla“ otravy jídlem. Stále nevím, co bylo důvodem: Nedodržel jsem speciální dietu, ale snažil jsem se jíst pouze čerstvé, vysoce kvalitní produkty. Večer jsem se necítil dobře: Byl jsem nemocný, bolelo mě žaludek. Celou noc jsem byl mučen zvracením, průjemem, zimnicí a strachem, že bych mohl ublížit svému synovi, který jako vždy požadoval svou část mléka. Ráno jsme zavolali doktorovi, který mi předepsal sorbenty, hojný nápoj a dietu. Uklidnil mě i svého manžela a ujistil mě, že můj stav nezpůsobí ublížení dítěti. Hned příští den, ze všech příznaků otravy, jsem měl jen slabost, periodické nepohodlí v mém žaludku a uvolněné stolici. Můj syn neovlivnil mého syna.

  Preventivní opatření

  Kojící matka musí přijmout preventivní opatření předem před výskytem zažívacího traktu, než aby léčila průjem a starosti o dítě. Pokud dříve byly zaznamenány infekční choroby střeva, doporučuje se lékařům dodržovat zvláštní pravidla. Preventivní opatření jsou:

  • správné skladování produktů;
  • jíst pouze čerstvé jídlo;
  • osobní hygiena;
  • mytí ovoce a zeleniny, a to i s nejistotou ohledně jejich čistoty;
  • vyhnout se velkým davům během vypuknutí infekčních chorob.

  Poruchy trávení a průjem během kojení nesouvisejí pouze s alergickými reakcemi na výrobky, ale také projevem vážné patologie. Mladá matka musí vědět, že v případě bakteriálního onemocnění se infekce přenáší z mléka na dítě. Proto je jakékoli další znamení považováno za výzvu k návštěvě lékaře k diagnostice vašeho těla. Jsou-li dodržována preventivní opatření, výrazně se sníží výskyt průjmů.

  Mladé matky často čelí volným stolicím kvůli různým faktorům. Proto, aby se zbavili nepříjemných symptomů, začnou samoléčovat. Případné projevy průjmu konzultujte s kvalifikovaným lékařem. Tím se sníží riziko šíření choroby na dítě. V některých případech zabraňuje nežádoucím účinkům na matčino tělo..

  Doporučeno: Co znamená žlutá průjem u dospělého??

  Příčiny průjmu u mámy


  K otravě potravinami dochází, když jsou konzumovány potraviny nízké kvality, zatuchlé nebo bakterií kontaminované.
  Průjem, nevolnost a zvracení mohou být způsobeny několika důvody: používání produktů nízké kvality, zatuchlých nebo bakteriálních infekcí, některých virových onemocnění, otravy alkoholem a vedlejších účinků drog.

  Samozřejmě je nepravděpodobné, že zneužíváte alkohol a pravděpodobně víte, jaké léky užíváte. Proto, pokud máte známky intoxikace, příčinou musí být otrava jídlem nebo virová infekce.

  Příznaky v obou případech mohou být stejné:

  • průjem;
  • nevolnost;
  • zvracení
  • křeče v břiše;
  • zvýšení teploty;
  • obecná slabost.

  Jak odlišit virovou infekci od otravy jídlem? Analyzujte poslední den: Pokud všichni členové rodiny jedli to samé, ale pouze jste onemocněli, s největší pravděpodobností jste chytili virové onemocnění. Kromě toho je při virové infekci teplota obvykle vyšší než při otravě banální potravou a trvá déle. U virové infekce se mohou objevit další příznaky:

  • zarudnutí očí a krku;
  • rýma
  • kašel.

  Příčiny

  • Syndrom dráždivého tračníku

  Narušení střev je způsobeno silným stresem. Silné pocity pro dítě, nedostatek spánku a únava, hormonální poruchy - charakteristický stav ženy po porodu.

  Syndrom je charakterizován nedostatkem horečky, zvracením a krví ve stolici. Kromě toho se takový průjem v noci neprobudí. Během spánku se svaly uvolní a průjem zmizí..

  V tomto případě může být průjem léčen sedativy. Před použitím se poraďte se svým lékařem! Jak se zbavit stresu po porodu, přečtěte si článek „Sedativa pro kojící matky“.

  Při kojení by si žena měla pečlivě zvolit dietu. Zdraví dítěte i matky závisí na výživě. Příliš tučné a kořeněné potraviny, potraviny obsahující chemikálie a konzervační látky, zastaralé potraviny narušují střeva.

  Otrava je doprovázena nevolností a zvracením, horečkou. V takovém případě je naléhavě nutné obrátit se na specialistu a předepsat léčbu. Nejpravděpodobnější bude potřeba stravy a léků.

  Alergická reakce někdy vede k průjmu. Pokud je alergický na jakékoli produkty, měli byste takové jídlo z nabídky vyloučit. Pak průjem pomine.

  Špinavé ovoce a zelenina, špatná hygiena přispívají ke vzniku a reprodukci škodlivých bakterií ve střevech. Rozruší mikroflóru a otráví tělo. V takovém případě musíte navštívit lékaře.

  Kojení Léčba

  Mnoho léků, které jste mohli užít s otravou dříve, není kompatibilní s kojením..

  Naštěstí otrava lehkým jídlem prochází dostatečně rychle - během jednoho nebo dvou dnů nevyžadují zvláštní ošetření. Bude stačit dodržovat dietu a pitný režim a také brát sorbenty během prvních 2-3 dnů po nástupu nemoci.

  Při závažnějších příznakech otravy může lékař předepsat léky, které nejsou kompatibilní s kojením. V tomto případě, pokud nechcete dítě odstavit z prsu, budete muset přenést dítě do směsi po celou dobu léčby a pokračovat v expresi mléka, aby se jeho produkce nezastavila..

  Postupujte podle pitného režimu

  Kojení samo o sobě zvyšuje potřebu příjmu tekutin. Proto je velmi důležité pít co nejvíce, když vaše tělo trpí dehydratací během průjmu a zvracení. Vyberte si nápoje, které neobsahují kofein a mléčné výrobky (voda, slabý čaj, sušené ovocné kompoty). Po útoku zvracení se jednou za deset až patnáct minut vypijte nebo dvakrát napijte. Pokud to vyprovokuje nový útok, nepijte hodinu a zkuste to znovu.

  Speciální roztoky pro orální rehydrataci (Gastrolit, Hydrovit, Regidron, Humana Electrolyte atd.) Pomohou vyrovnat hladinu solí v těle..

  Držet se stravy

  Prvních 6-8 hodin je vhodné se vyhýbat jídlu (a pravděpodobně nebudete mít chuť k jídlu). Když zmizí nejzávažnější příznaky otravy, nevracejte se okamžitě do obvyklého menu. Několik dní se omezte na domácí sušenky, sušenky a rýži vařenou na vodě. O něco později můžete do své stravy přidat banány, zeleninové polévky, bramborovou kaši, další cereálie vařené ve vodě a libové vařené maso. Jezte malá jídla, nepřetěžujte žaludek. Odmítněte konzumovat následující potraviny po dobu nejméně jednoho týdne:

  • smažené, mastné, kořeněné, kořeněné nebo velmi sladké jídlo;
  • potraviny s vysokým obsahem vlákniny (luštěniny, citrusové plody, ořechy atd.);
  • mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy (kvůli otravě může vaše tělo zažít dočasný stav nesnášenlivosti laktózy);
  • kofein a alkohol (mimo jiné jsou to diuretika, tj. přispívají k častému močení, které dehydrataci jen zhoršuje).

  Neléčte sami

  V žádném případě nemedikujte sami: léky může správně předepisovat pouze zkušený lékař. Předepsané léky způsobí více škody než užitku. Například lék doporučený přítelem pro průjem samozřejmě zastaví průjem, ale současně všechny bakterie a toxiny, které jsou vylučovány z těla, zůstanou ve střevě a začnou se vstřebávat do krve..

  Relax více

  To umožní tělu zotavit se rychleji. Pokud je to vhodné, vezměte si dítě do postele, abyste se nedostali pokaždé, když chce jíst.

  Pokud nemůžete pít kvůli silnému zvracení, máte teplotu nad 38 stupňů déle než tři dny, cítíte se v břiše nesnesitelné bolesti nebo se vám ve stolici nebo zvracení nachází krev - nezapomeňte se co nejdříve poradit s lékařem. Tyto příznaky mohou naznačovat vážné onemocnění..

  Máte-li jakékoli pochybnosti o svém stavu, je nejlepší obrátit se na zkušeného specialistu..

  Alergie

  Průjem u matky během kojení může nastat z mnoha důvodů. Alergická průjem obvykle začíná akutní bolestí břicha. Po nějaké době se stolice uvolní. Dokud nebude alergen z těla úplně odstraněn, průjem nekončí. Takový průjem je také doprovázen dalšími příznaky: kožní vyrážkou, kýcháním, slzením.

  Pokud je kojící matka přesvědčena, že průjem je alergický, nelze jej zastavit. Prášky na průjem v tomto případě poškozují pouze tělo. Alergen by měl zcela opustit tělo kojící matky, lékům, které zastaví průjem, tomu může zabránit.

  Pro zlepšení celkové pohody může žena pít více vody a vzít sorbenty. Žádoucí je konzultace s lékařem při předepisování léčebného režimu. V některých případech je nutné vyplachovat nos a oči. Lékař může ošetřující ženě předepsat jemné antihistaminika.

  Terapeutika


  Ne všechny léky na otravu jídlem jsou kompatibilní s kojením.
  Léky, které jsou předepsány pro průjem, lze rozdělit do několika skupin:

  • Enterosorbenty. Mají schopnost vázat a odstraňovat toxické látky z těla. Je důležité si uvědomit, že při používání enterosorbentů je nutné pravidelně vyprazdňovat střeva, aby se toxiny absorbované lékem nezačaly uvolňovat a absorbovat do krve..
  • Roztoky pro orální rehydrataci. Účinně bojujte proti dehydrataci, obnovte rovnováhu voda-sůl.
  • Antimikrobiální látky. Jsou předepisovány pro průjem bakteriálního původu. Patří sem některá antibiotika a střevní antiseptika..
  • Léky, které inhibují střevní motilitu.
  • Probiotika.

  Léky na průjem. povoleno pro horkou vodu - stůl

  Drogová skupinaNázev lékuVlastnosti lékuGV kompatibilitaDélka léčbyÚčinnostKontraindikaceVedlejší efektyCena
  EnterosorbentyAktivní uhlíProtože tyto léky nemají selektivní účinek, měl by být interval mezi jejich příjmem a příjmem jiných léků alespoň hodinu a půl.kompatibilní3x denně pro 1 stůl. na každých 10 kg tělesné hmotnosti3-14 dníLéky jsou docela účinné pouze v případě otravy spojené s vniknutím toxinů přímo do gastrointestinálního traktu. Účinek léků můžete urychlit a zvýšit jejich účinnost rozdrcením tablet na prášek.Peptický vřed žaludku a dvanáctníku, gastrointestinální krvácení, ulcerózní kolitida.Drogy pomáhají vylučovat tekutinu z těla, což může zvýšit dehydrataci. Proto je musíte pít se spoustou vody. Dlouhodobé používání může způsobit poruchy stolice a alergické reakce..4–9 s. / 10 tablet.
  Bílé uhlíkompatibilní3-4 tablety 4krát denně3-14 dní160–200 s. / 10 tablet.
  EnterosgelMá selektivní účinek: téměř žádný účinek na vstřebávání vitamínů a minerálů, pomáhá obnovit mikrobiální rovnováhu střeva.kompatibilní1 polévková lžíce 3krát denně7-14 dníMá vysokou účinnost a nedráždí sliznici.Sotva střeva, individuální nesnášenlivost složek léčiva.Nevolnost, zácpa, alergické reakce.390 - 450 p./ 225 ml
  PolysorbPři použití léku déle než 2 týdny může být narušena střevní mikroflóra.kompatibilní1-2 polévkové lžíce (zředěné ve 150 ml vody) 3-4krát denně3-14 dníDíky své schopnosti vázat proteiny je účinný při intoxikaci spálením.Atonie střeva, individuální nesnášenlivost složek léčiva, vředy a eroze gastrointestinálního traktu.Nevolnost, zácpa, alergické reakce.48–55 s. / Bag
  SmectaVáže a odstraňuje toxiny, eliminuje nadměrné nadýmání a nadýmání, podporuje aktivní vylučování střevního hlenu.kompatibilní1 balení (zředěné v polovině sklenice vařené vody) 3krát denně po jídle3-7 dníÚčinnost Enterosgelu a Polysorbu není nižší, ale zároveň má uklidňující a obklopující účinek.Střevní obstrukce, zácpa, zhoršená absorpce glukózy, nedostatek sacharózy, individuální nesnášenlivost složek léčiva.Zácpa, alergické reakce.140–250 str. / 10 balení
  Přípravky pro orální rehydrataciProhlídkaDoplňte ztráty vody a elektrolytů v důsledku akutního průjmukompatibilní1 balení rozpusťte ve 200 ml horké vařené vody. Vezměte 0,5–1 L během prvních 4 hodin, poté 200 ml po každém vyprázdnění3-4 dnyLéky jsou účinné pro mírný až střední stupeň dehydratace. Při závažném narušení rovnováhy voda-sůl by měla být rehydratace provedena v nemocnici intravenózně.Hyperkalémie, anurie, selhání ledvin.Alergické reakce, nevolnost, zvracení250-360 str. / 15 balení
  RehydronkompatibilníRozpusťte 1 balení v 1 litru vařené studené vody. Režim je závislý na úbytku hmotnosti v důsledku průjmu.3-4 dnyHemodynamický šok, střevní obstrukce, nevratné zvracení, bezvědomí.22-30 s. / Bag
  Humanin elektrolytkompatibilní1 balení rozpusťte ve 250 ml teplé vařené vody. Vezměte 0,5–1 L během prvních 4 hodin, poté 200 ml po každém vyprázdnění3-4 dnySelhání ledvin, bezvědomí, střevní obstrukce.25-30 s. / Bag
  Antimikrobiální látkyAntibiotika řady ftalchinolů (Ciprofloxacin, Ciprinol, Ofloxacin, Floxan atd.)Mají baktericidní účinek, inhibují růst a dělení mikroorganismů.nekompatibilníDávkové režimy a délka léčby se liší v závislosti na závažnosti příznaků, a proto jsou v každém případě přiřazovány jednotlivě.Účinně bojujte proti průjmům způsobeným salmonelou, campylobakterem, shigellou nebo cholera vibrio.Těžké onemocnění jater a ledvin, těhotenství, laktace.Nevolnost, naštvaná stolice, bolesti břicha, třes, bolesti hlavy a závratě.z 50 tablet / 10 tablet.
  Sulfanilamidy (ftalazol)podmíněně kompatibilní (určité množství účinné látky přechází do mateřského mléka)Dávkové režimy a délka léčby se liší v závislosti na závažnosti příznaků, a proto jsou v každém případě přiřazovány jednotlivě.Nemoci ledvin a jater a oběhového systému, Bazedova nemoc.Alergické reakce, dysbióza, nedostatek vitamínů.25-30 tablet / 10 tablet.
  Střevní antiseptika (Enterofuril, Nifuroxazid5 ml suspenze (1 tobolka) 4krát denněaž 7 dníVysoce účinný, neporušuje přirozenou střevní mikroflóru a nezpůsobuje dysbiózu.Individuální nesnášenlivost složek léčivaAlergické reakce, nevolnost, zvracení, zvýšený průjemod 290 r.
  Léky, které inhibují střevní motilituLoperamid (Lopedium)Snižte tón a aktivitu hladkých svalů střevní stěnynekompatibilní4 mg jednou a poté 2 mg po každém vyprázdnění kapalinyaž 5 dníVysoce účinný, ale může způsobit řadu závažných porušení zažívacího traktu. Pokud po dvou dnech léčby nedojde ke zjevnému zlepšení nebo pokud užíváte Loperamid, máte zácpu, nadýmání nebo známky střevní obstrukce, měli byste ukončit léčbu a poradit se se svým lékařem.Individuální nesnášenlivost složek léčivaAlergické reakce, zácpa, nadýmání, nevolnost, bolesti hlavyod 30 ks / 10 ks.
  Immodiumod 300 ks / 10 ks.
  ProbiotikaEnterol 250Obnovte normální střevní mikroflóru a usnadněte průběh nemocikompatibilní1-2 sáčky 2krát denně5-10 dníÚčinně působí na cyto- a enterotoxinyIndividuální nesnášenlivost složek léčiva nebo mléčných výrobků, přítomnost centrálního žilního katétruAlergické reakce, zácpa, plyn, bolesti hlavyod 270 s. / 20 balení
  Enterogermina1 láhev 3krát denně7-14 dníJeden z nejúčinnějších probiotik. Obnovuje střevní mikroflóru, přispívá k nápravě disvitaminózyIndividuální nesnášenlivost složek léčiva, věk do 5 let včetněAlergické reakceod 1400 ks / 10 lahví
  Bifiform1–2 tobolky2-3 týdnyÚčinně podporuje a reguluje střevní mikroflóruIndividuální nesnášenlivost složek léčivaAlergické reakceod 440 p./20 tobolek
  Linex2 tobolky 3krát denně1-2 týdnyInhibuje růst patogenních a podmíněně patogenních bakterií a zajišťuje optimální účinek trávicích enzymůPřecitlivělost na složky léčiva nebo mléčných výrobkůAlergické reakceod 270 rub. / 16 tobolek
  Lactovit Forte2 tobolky 2krát denně4-6 týdnů

  O Nifuroxazidu jsem se dozvěděl před šesti lety - poprvé jsem se uchýlil k pomoci drogy jako kojící matky. Jedno horké léto jsem snědl kousek koláče a doslova o hodinu později se moje tělesná teplota zvýšila na 39 stupňů, byl jsem nemocný a zvracel, a objevily se také všechny další příznaky. Nejvíc ze všeho jsem se obával o své drobky, protože si myslím, že toxiny se do mateřského mléka dostanou do těla. Také s léky - jak se zotavit a nepoškodit dítě? V té době jsem ani nechtěl myslet na odmítnutí kojení - ačkoli můj syn byl už rok starý, bez prsu se neobejde. A potom byl v lékárně doporučen Nifuroxazid. Pokyny uvádějí, že možnost dostat lék do mateřského mléka je minimální, protože se prakticky nevstřebává ze střeva do krve. Po přečtení jsem to okamžitě začal brát. Cítil jsem zlepšení za hodinu. I v noci jsem pil přesně tablety každých 6 hodin a ráno jsem byl už skoro zdravý. Pokračoval jsem v užívání tablet až do večera druhého dne. Už jsem se neopovažoval déle - přece jen jsem pokračoval v kojení svého syna. Také jsem pil paralelně Smectu, Regidrona a Aktivního uhlí. Všechno skončilo dobře, vzpamatoval jsem se, ale tohle všechno dítě neovlivnilo.

  Savinenok

  https://otzovik.com/review_1340745.html

  S příchodem mé dcery v mé lékárničce bylo místo pro Smectu. Naštěstí je to povoleno dětem od prvních dnů života, ale i kojícím matkám, kterým jsem.... Jednou jsem se cítil velmi nemocně, probudil jsem se z divokého zvracení, tato hrůza se opakovala každou hodinu až do rána. Byl jsem si jistý, že Smecta je určena pro střevní poruchy, průjem, ale ne pro zvracení. V pokynech je také uvedeno, že přípravek Smecta je proti průjem.... Výsledek po přijetí Smecty nebyl příliš dlouhý, po asi 20 minutách se nevolnost začala ustupovat a byla touha jíst. Ale člověk nemůže spěchat do takových záležitostí. Začal jsem pít Regidron v doušku, pak v malých kouscích vařené brambory a kuřecí vývar. Večer jsem úplně přijel na smysly, ale striktně čtyři dny jsem držel dietu a pokračoval v pití Smecta. Smecta pro mě byla spasením, protože mnoho lidí ví, kolik málo schválených léků může být kojícím matkám podáno. Proto každému doporučuji, aby měl tento lék ve vaší lékárničce..

  Melody_mo_moon

  https://irecommend.ru/content/otlichnyi-pomoshchnik-pri-problemakh-s-zhkt-dlya-kormyashchikh-mam-ne-tolko-pri-diareea-takz

  Obecně platí, že lékaři vám vždy poradí, abyste se s nimi nejprve poradili, ale to není vždy možné s malým dítětem v náručí, dobře a samozřejmě při pohledu na váš stav - pokud jde o ztrátu vědomí - pak musíte jednoznačně jít k lékaři. Jednoho dne jsem jedl rajče (mému synovi byly 2 měsíce), žaludek se točil v noci - moje matka nekřičela, běžela jsem 8krát na záchod, vypila jsem 4 tablety aktivního uhlí v noci, další 2 ráno a pak další 1 balíček smekty odpoledne. O 10–11 ráno se běh na záchod zastavil. Odpočinula si břicho, vypila černý neslazený čaj a snědla sušenky a večer si dovolila kuřecí vývar. Hned příští den jsem jedl jako obvykle. Po celou dobu dítě pokračovalo pouze v kojení - syn NE způsobilý na moji otravu nereagoval (byť mírný). Zpočátku jsem byl vystrašený, samozřejmě, najednou jsem otrávil dítě mlékem, ale vyšplhal jsem na internet - četl jsem to, některé psát jednu věc (odstavená od zotavení až do uzdravení), druhou (nic se neobávat - kojení). Rozhodl jsem se podívat na dítě, kojil - všechno fungovalo

  Taka-taka

  https://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?f=15&t=13178&start=15

  Můžete kojit s mírnou otravou! Je zkontrolováno samo. Když se teplota a zvracení také krmí. Trochu na židli mé dcery bylo tenčí. Nejúčinnější je enterosgel (místo aktivního uhlí a smecta). On a děti jsou předepisovány od narození. Pijte více ovocných nápojů. Otevřete okno nebo jděte na balkón, abyste zastavili zvracení. Z antibiotik bych nic nepil 2 dny. Pokud to stále nemůžete udělat, pak v neléčebném stavu v takových případech ciprofloxacin nejlépe pomáhá. Obvykle 1–2 tablety, pokud se užijí okamžitě. Hodně štěstí.

  severyanka

  https://forum.detochka.ru/index.php?showtopic=20611&st=10

  Příznaky průjmu během kojení

  Jediná uvolněná stolička není příčinou poplachu. Obavy zahrnují časté pohyby střev, horečku, říhání a nevolnost. U kojících matek lze zvážit další příznaky průjmu:

  • bolest hlavy;
  • zavrčel v žaludku;
  • zvýšená ospalost;
  • pocit neustálé únavy.

  Okamžitá lékařská péče vyžaduje nebezpečné projevy. Patří mezi ně vysoká horečka, hlen ve stolici a zelené žíly, černé stolice, mdloby, volné stolice více než 5krát denně, silná bolest břicha.

  Léčba bez drog

  Pokud jsou příznaky intoxikace mírné a nezvýšily se, můžete zkusit to bez léků. Ve vaší kuchyni najdete výrobky, které vám pomohou v boji proti otravě..

  Rýžový vývar


  Rýžový vývar pomáhá při průjmu
  Rýže je nádherný přírodní sorbent. Nedráždí trávicí trakt a nestimuluje jeho aktivitu, proto je číslo jedna pro gastrointestinální poruchy.

  Chcete-li připravit vývar, důkladně opláchněte sklenici rýže a naplňte ji sedmi sklenicemi vody. Přiveďte k varu a udržujte na mírném ohni pod víkem, dokud se rýže nevarí. Výsledný vývar napněte, ochlaďte a vypijte v malých porcích (100-200 ml). Možné s domácí strouhankou.

  Jablečný ocet


  Jablečný ocet je přírodní antiseptikum
  Další populární lék na otravu jídlem. Nařeďte 1 polévkovou lžíci přírodního jablečného octa ve 200 ml teplé vody a vypijte v jedné nebo dvou dávkách. Buďte však opatrní: ocet je kontraindikován v přítomnosti gastrointestinálních chorob u matky a má sklon k alergiím u dítěte.

  Infuze semen kopru


  Kopr má antimikrobiální účinek
  Kopr má antimikrobiální účinek a zmírňuje stav otravy jídlem. Nalijte lžičku semen se sklenicí vroucí vody. Po hodině infuzi napněte a vypijte půl sklenky 3-4 krát denně.

  Tento nástroj je kontraindikován nízkým krevním tlakem, zvýšenou kyselostí žaludku a nedoporučuje se ani pro osoby náchylné k alergiím..

  Kořen zázvoru


  Kořen zázvoru pomáhá zbavit se toxinů a toxinů
  Ginger dokonale bojuje s patogeny v těle. Nalijte čajovou lžičku suchého zázvoru se sklenicí vroucí vody a nechte 20 minut. Pijte jednu polévkovou lžíci každou půl hodinu.

  Zázvor nelze použít pro mnoho onemocnění gastrointestinálního traktu, ledvinové kameny, močový a žlučový měchýř, vysokou horečku, vysoký krevní tlak a některé léky. Stojí za to vzdát se zázvoru, pokud je vaše dítě mladší než dva měsíce nebo jste ho nikdy nejedli..

  První pomoc pro kojící matku s průjmem

  Nejprve bude muset kojící matka upravit svůj jídelníček doma. Doporučuje se vyloučit ze stravy škodlivé potraviny, které obsahují velké množství tuků. Tělo ženy po porodu je náchylné k pečeným, kořenitým a slaným jídlům.

  Při pití nápojů z obchodu se musíte vyhnout pití šumivé vody. Do vaší každodenní stravy se doporučuje zahrnout tekutá jídla, vývary a cereálie. Některé potraviny jsou před použitím napařeny..

  Aby se zabránilo dehydrataci těla během průjmu u mladé matky, doporučuje se užívat až 3 litry vody denně. Infekční choroby vylučují fermentované mléčné výrobky z výživy. Pokud se průjem objeví bez dalších příznaků, pak k obnovení mikroflóry trávicího orgánu se doporučuje pít kefír nebo jogurt.

  Byly situace, kdy moje matka zažila těžkou dehydrataci s průjmem. Doma můžete použít Rehydron. Tento lék pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad. Při použití přípravek zabraňuje vylučování elektrolytů z těla. Prášek je k dispozici jako lék. Pozitivní účinek je pozorován po aplikaci 1 sáčku, který je naředěn v 1 litru vody. Droga bude muset být opilá po celý den.

  Při otravě jídlem může kojící matka pít aktivní uhlí. Tablety se užívají v poměru 1 tableta na 10 kg celkové tělesné hmotnosti. Někdy se vyskytne průjem kvůli psychoemotivním zážitkům a stresu. Proto se doporučuje pít po narození lékárnu nebo bylinné čaje, které uklidňují nervový systém..

  Prevence otravy potravinami: Praktické pokyny

  Doporučení jsou dostatečně jednoduchá, ale jejich dodržování vám pomůže vyhnout se mnoha nepříjemným okamžikům spojeným s otravou jídlem:

  • Před jídlem si vždy umyjte ruce..
  • Sledujte, co se dostane na jídelní stůl. Nakupujte pouze sezónní ovoce a zeleninu. Vyvarujte se konzumaci pokrmů z tepelně nezpracovaného masa nebo ryb (sashimi, tartar, stroganina atd.). Nikdy nejezte vypršená jídla. Odmítněte potraviny, které nejčastěji způsobují otravu jídlem: houby, konzervované potraviny, uzená masa atd..
  • Pro syrové potraviny a hotová jídla vždy používejte různé krájecí desky..
  • Udržujte svoji kuchyni v čistotě. Použité mokré ručníky, špinavé nádobí a nečisté pracovní povrchy jsou dokonalým živným prostředkem pro bakterie..
  • Vařené jídlo nenechávejte při pokojové teplotě déle než dvě hodiny..


  Následující jednoduché pokyny vám mohou pomoci zabránit otravě jídlem.

  Prevence

  Vyhnout se problémům se střevem během kojení je snadné. Chcete-li zabránit průjmu během kojení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

  • před vařením omýt ryby, maso, vejce, tepelně ošetřit;
  • přečtěte na obalu produktu datum výroby a datum exspirace;
  • uchovávejte potraviny podléhající zkáze v lednici;
  • ovoce před použitím umýt.

  Ženy během kojení by se měly vyvarovat stresu, udržovat čistotu v domě, jíst kvalitní výrobky.

  Nebezpečí průjmu pro mámu a dítě

  Pro kojící matku musíte co nejdříve najít lék na průjem, protože je poškozeno pouze její tělo:

  • důležité stopové prvky jsou vyplaveny;
  • zvýšené riziko dehydratace.

  Při dodržení základních hygienických pravidel není možné dítě nakazit. Střevní infekce jsou přenášeny fekální orální cestou - dítě onemocní, pokud náhodou spolkne částice infikovaného exkrementu. Bakterie nejsou přenášeny mlékem, ale děti mohou přijímat užitečné protilátky, které posilují jejich imunitu..

  Nebezpečné jsou pouze některé léčebné metody (například užívání antibiotik), proto by léčbu měl předepsat lékař po určení příčiny průjmu.

  Jak a jak zacházet

  Mírná porucha trávení nevyžaduje léky. V obtížných případech lékař předepisuje terapii na základě laboratorních testů stolice, krve, moči.
  Mírná porucha trávení zmizí po užití přípravku Smecta. Na pár dní musíte jít na dietu. Vyloučte ze stravy všechna jídla, která zvyšují střevní motilitu.

  K obnovení rovnováhy acidobazické rovnováhy ve střevě můžete použít Regidron. Je to bezpečné pro dítě. Žena by měla užívat všechny ostatní léky na průjem během kojení po vyšetření lékařem a podle jeho předpisu.

  V nouzových situacích jsou kojícím matkám předepsány Loperamid. Lék se uvolňuje ve formě tobolek a tablet. Inhibuje motorickou funkci střeva. S výhradou pravidel pro příjem vstupuje do mléka minimální množství účinné látky léčiva. Navíc jsou předepsány ženy s HB:

  • aktivní uhlí nebo Sorbex;
  • "Regidron" pro normalizaci rovnováhy voda-sůl;
  • „Smecta“ pro čištění těla toxinů;
  • Filtrum nebo Enterosgel.

  Chuť k průjmům zmizí, ale matka potřebuje jíst, aby si udržala laktaci. Dokud nedojde k úplnému vyléčení, existují omezení pro používání určitých produktů. Pokud je průjem zakázán:

  • čerstvé ovoce;
  • čerstvá zelenina;
  • nakládané okurky;
  • nápoje s plynem;
  • celá řada mléčných výrobků;
  • smažená jídla.

  Dietní stůl kojící ženy s průjmem se skládá ze štíhlých jídel, dušené, ovesné kaše na vodě, pečené zeleniny v troubě, sušenek.

  Lidové recepty

  Základem lidových receptů na průjem jsou léčivé vlastnosti rostlin. Během kojení pomůže dubová kůra vytvořit střevní funkci. Vaření infuze trvá 15 minut. Připravte ji ve vodní lázni. Na 1 polévková lžíce. přidat vodu 1 lžíce. l drcená kůra. Vypijte sklenici 2krát (ráno, večer).

  Ženy s HB mohou léčit průjem infuzí sušených slupek granátového jablka. Jsou rozdrceny, 1 lžička. kůra nalít 1 polévková lžíce. vroucí vodou, vařte 15 minut, trvejte na tom, filtrujte. Infuze slupek granátového jablka by měla být užívána s průjmem 3krát denně po první den.

  Lidové léky

  Jednoduché recepty alternativní medicíny vám pomohou zbavit se trávení:

  1. 2 lžičky omytá bílá rýže nalijte ½ litru vroucí vody, vařte alespoň 40 minut na velmi nízkém ohni. Ochlaďte vývar, přelijte jemným sítem, vypijte každé 3 hodiny 50 ml.
  2. Je užitečné pít koprovou vodu, stejně jako čaje z máty, meduňky.
  3. Mleté kůrky z 1 granátového jablka, nalijte 250 ml vroucí vody. Trvejte na tom, že se skvrna odbarví, a poté vypijte vývar.
  4. 1 lžička dubová kůra nalijte 300 ml vroucí vody, vařte na mírném ohni déle než 10 minut. Ochlaďte vývar, vypusťte, vezměte třikrát denně po dobu 1 lžíce. l.

  První den po začátku malátnosti můžete využít dary přírody. Pokud průjem trvá déle než 3 dny a teplota neklesá, je lepší svěřit své zdraví terapeutovi.

 • Články O Neplodnosti