Hlavní Testy

Otitida během těhotenství

Ti, kteří v životě měli šanci se z osobní zkušenosti poučit, co otitis media, při pouhé zmínce o tom, je nepříjemné. To není překvapivé, protože bolest v zánětu středního ucha je jednou z nejzávažnějších. Toto onemocnění je zpravidla léčeno antibiotiky. Ale co když je diagnóza otitidy provedena u ženy, která nosí dítě pod srdcem? Jaké ošetření v tomto případě bude efektivní a zároveň nejbezpečnější?

Co je zánět středního ucha??

Otitida je zánět ucha a nezáleží na tom, který z nich - vnější, střední nebo vnitřní. U externího zánětu středního ucha je pozorován zánět kůže vnějšího zvukovodu a v průměru - v tympanické dutině (za ušním bubínkem). Je pravda, že je třeba vzít v úvahu, že někdy je bolest v uchu způsobena některými jinými důvody, které nemají nic společného s uchem. Zpravidla se zánět středního ucha vyskytuje jako komplikace po nachlazení, ale často je příčinou zánětu infekce v uchu..

Pokud se těhotná žena začala bát bolesti v uchu, okamžitě ji pošlete k lékaři. Pamatujte, že v tomto případě nemůžete aplikovat horké topné podložky na bolest v místě! To může být velmi nebezpečné, pokud začíná hnisavý zánět. Pokud během další hodiny nebo dvou není možné navštívit lékaře a bolest roste a škůdce těhotné ženy, můžete podniknout několik nezávislých kroků. Například do nosu lze vštípit například kapky vazokonstriktoru. Může to být Nazivin (kapky určené pro děti jsou docela vhodné). Otinum lze vštípit do ucha. Když jdete k lékaři, oblékněte si klobouk nebo šálu, abyste ochránili bolest v uchu před průvanem a podchlazením.

Léčba otitis media u těhotných žen, jaká antibiotika a lidová léčiva mohou být použita

Zánět ucha, nazývaný zánět středního ucha, často ovlivňuje sluch, což je zvláště nebezpečné pro těhotné ženy..

Aby se předešlo nepříjemným následkům na zdraví, je důležité dodržovat pravidla pro léčbu zánětu středního ucha u těhotných žen.

Co je zánět středního ucha, jeho typy

Otitida je ORL onemocnění, které postihuje specifické části ucha..

V závislosti na lokalizaci zánětlivého procesu existuje několik typů patologie.

Výsledek zánětlivých procesů ve středním uchu. Příčinou patologie mohou být virové infekce jako spalničky a angína. Tento druh choroby je zase rozdělen na tři typy. Prvním je katar, který je počátečním stádiem zánětlivého procesu, charakterizovaný náhlým vývojem ucpání ucha, ztrátou sluchu.

Druhá je exsudativní, charakterizovaná vývojem viskózní sekrece, v důsledku hromadění, které pacient cítí bolestí. Stejně jako v případě katarální poruchy sluchu je pozorována tvorba hluku v uchu a přetížení. Třetí - interní je nejzávažnější forma patologie, při které je pacient mučen silnými bitvami, ucpáním ucha a hlukem. N

hnisavý výtok a horečka jsou často pozorovány

VenkovníVyvíjí se v důsledku porušení pravidel osobní hygieny (čištění uší nevhodnými předměty). V důsledku mechanického poškození infekce proniká do skořápky. Projevuje se jako bolestivé pocity, když je ucho stažené dozadu, ve zvláště závažných případech, hnisavý výtok s nepříjemným zápachem, je zaznamenáno krvácení
Průměrný
VnitřníVyvíjí se v důsledku dlouhodobého nedostatku kvalifikované lékařské péče. V důsledku toho se infekce šíří a postupně se dostává hlouběji do ucha, což vyvolává vývoj labyrintitidy. U vnitřních zánětů středních zánětů jsou pozorovány poruchy vestibulárního aparátu, v důsledku čehož je nejen snížen sluch, ale také trpí záchvaty nevolnosti, zvracení a závratě.

Každý typ nemoci je stejně nepříjemný a nebezpečný, protože při úplné absenci terapie může nakonec dojít k dalšímu, s výrazným zhoršením pohody..

S touto chorobou neriskujte, protože v důsledku rozvoje zánětlivého procesu hrozí úplné ztráta sluchu..

Příčiny výskytu

V závislosti na povaze patologie se mohou příčiny jejího vzniku lišit.

Mezi nejčastější příčiny onemocnění patří:

 • Sinusitida, SARS a další nemoci orgánů ORL. V tomto případě je původcem patologie infekce, která vstupuje do dutiny středního ucha nosem nebo zvukovou trubicí. Riziko přenosu infekce během foukání nosu je zvláště zvýšeno, protože současné foukání nosu v obou nosních průchodech vede ke zvýšení tlaku v nosohltanu, což pomáhá proniknutí infekce do středního ucha;
 • Genetická predispozice k patologii;
 • Dlouhodobá absence léčby rýmy a sinusitidy významně zvyšuje riziko infekce vstupující do vnitřního ucha;
 • Dlouhodobý pobyt při vysoké teplotě a vysoké vlhkosti;
 • Porušení obrany lidského imunitního systému;
 • Cizí předměty vstupující do dřezu;
 • Požití vody v ušní dutině obsahující virus nebo bakterii, která může vyvolat tvorbu otitis media. Obzvláště nebezpečné je, když jsou na kůži skořápky škrábance nebo jiná drobná zranění, která mohou sloužit jako brána pro infekci;
 • Kontakt s bakteriemi (stafylokoky a Pseudomonas aeruginosa) a houbami (aspergillus a candida) v ušních boltcích, které se cítí pohodlně v temných a vlhkých podmínkách ušní dutiny;
 • Nepřetržité používání sluchadel;
 • Nadměrně časté odstraňování ušního vosku, který je přirozeným ochráncem zvukovodu.

Většina příčin vzniku nemoci je spojena s nedbalým přístupem k hygienickým pravidlům, proto doporučujeme věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví a zabránit tomu, aby se heterogenní předměty dostaly do ušní dutiny..

Příznaky

Často jsme konzultováni s lékařem, když něco začíná rušit, což je důvod, proč mnoho nemocí nemá čas na upozornění a začíná léčit v raných stádiích.

Zpočátku je zánět středního ucha také neviditelný a teprve později se projeví příznaky jako:

 • Ve zvláště pokročilých případech - hnisavý výboj, hromadění tekutiny v ušním boltci;
 • Celkové zhoršení pohody s rozvojem slabosti, ospalosti, ztráty chuti k jídlu a bolestí těla;
 • Ztráta sluchu, která může pokrýt nejen postižené ucho, ale také zdravé;
 • Zvýšení tělesné teploty, někdy až o třicet devět stupňů;
 • Ztráta koordinace pohybu a závratě při poškození kostního labyrintu otitis media;
 • Pocit bolesti, její povaha a lokalizace závisí na umístění léze a příčině rozvoje patologie. Získá brilanci v noci;
 • Hluk, který může mít přílivovou povahu, s blednutím a zesílením.

Je důležité vzít v úvahu, že jakékoli zhoršení pohody je majákem skutečnosti, že s tělem něco není v pořádku. Neignorujte tyto příznaky, protože v důsledku vaší nedbalosti může dojít ke ztrátě sluchu.

Diagnóza nemoci

Přesná diagnostika patologie je možná pomocí speciálního vybavení. Nejúčinnějšími diagnostickými metodami jsou otoskopie, která se provádí pomocí otoskopu a speciálních náušnic..

Tento postup je téměř bezbolestný, ale v případě zvláštního zanedbání patologie jsou možné nepříjemné pocity.

Tato metoda umožňuje rychle a přesně pochopit podstatu problému a v důsledku toho vybrat nejúčinnější způsob léčby.

Bezpečnost diagnózy pomocí otoskopu byla prokázána, doporučuje se ji používat i při vyšetření kojenců. Pro větší přesnost diagnostiky však může lékař analyzovat ušní tekutinu. To pomůže určit patogen, který způsobil vývoj zánětlivého procesu..

Je důležité vzít v úvahu, že ne vždy bolestivé pocity v oblasti uší přesně naznačují vývoj onemocnění. Je však možné přesně určit příčinu bolestivých pocitů pouze na základě vyšetření odborníkem.

Vlastnosti léčby zánětu středního ucha u těhotných žen

Terapie jakékoli patologie u těhotných žen je spojena s dvojím rizikem, protože v této době je zvláště zranitelná nejen žena, ale i dítě..

Značným nebezpečím pro budoucí matku a dítě je jakékoli onemocnění během prvního trimestru těhotenství. Důvodem je skutečnost, že v této době se začínají formovat orgány dítěte a užívání léků může tento proces nepříznivě ovlivnit. To však neznamená, že by se zánět středního ucha neměl v tuto chvíli léčit..

Nedostatek terapie a vývoj nemoci není pro dítě o nic méně nebezpečný, proto by léčba měla být.

Druhý a třetí trimestr jsou již pro plod méně nebezpečné, to však neznamená, že nastal čas na samoléčení.

Mezi hlavní rysy těhotné terapie patří následující aspekty:

 • V zimě je nutné nosit klobouk a vyjít ven nejdříve čtyři hodiny po mytí vlasů, bez ohledu na to, zda byl použit fén;
 • Je přísně zakázáno provádět topení bez předchozí konzultace s lékařem;
 • Příjem vasokonstrikčních léků by měl být přísně kontrolován a neměl by překročit přípustnou dávku;
 • Doporučuje se užívat léky ke snížení teploty nebo anestézie pouze v případě potřeby;
 • Umyvadlo vyčistěte co nejpečlivěji..

Terapie patologie během těhotenství se neliší od terapie v jiných časech. Jediné, co je důležité zvážit, je to, že samoléčení během těhotenství je kategoricky nežádoucí.

Podívejme se na video o příčinách a léčbě zánětu středního ucha u těhotných žen:

Jaké lidové prostředky mohu doporučit

Alternativní medicína může nabídnout mnoho receptů na boj proti nemoci, ale je důležité vzít v úvahu, že se k nim můžete uchýlit pouze po konzultaci s odborníkem.

Mezi nejčastější nástroje patří:

 • Oteplování ucha solí - sůl musí být nalita do ponožky, zahřátá v mikrovlnné troubě a poté aplikována na ucho. Tato metoda však není kategoricky vhodná pro léčbu hnisavého zánětu středního ucha a může situaci ještě zhoršit;
 • Pohřbení trochu zahřátého olivového oleje pomůže snížit pocit tlaku, který se vyvíjí v důsledku akumulace síry;
 • Pokud nadechnete páru, můžete dočasně zmírnit bolest v uchu;
 • Kapky kyseliny borité pomáhají zmírnit nepříjemné příznaky.

Je důležité nezapomenout na to, že během těhotenství je žena zodpovědná nejen za sebe, ale také za dítě, proto se před zahájením samoléčby poraďte se svým lékařem. Některé byliny, léky a přípravky jsou těhotným ženám přísně zakázány, lidová léčiva navíc nenahrazují, nýbrž doplňují drogovou terapii..

Jaká antibiotika se používají k léčbě zánětu středního ucha

Při neexistenci lékové terapie tohoto problému je vysoce pravděpodobné, že se vyvinou docela závažné problémy. Mezi nejnebezpečnější patří ztráta sluchu, mastoiditida, meningitida, ruptura ušního bubínku a dokonce i mozkový absces..

Současně je důležité pochopit, že většina léků doporučovaných pro léčbu patologie je pro budoucí matky zakázána, protože mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu. Antibiotická léčba se nedoporučuje těhotným ženám, ale existují případy, kdy se bez ní neobejdete (s kritickým zvýšením teploty nebo hnisavým zánětem středního ucha).

V tomto případě mohou lékaři předepsat Biseptolum nebo Amoxicillin, jejichž příjem způsobuje minimální poškození plodu.

Je důležité si uvědomit, že užívání antibiotik je povoleno výhradně pod dohledem lékaře a při sebemenších známkách nežádoucích účinků byste měli lék okamžitě přestat užívat. Rovněž se nedoporučuje přerušit léčbu nebo změnit předepsaný lék na vlastnosti podobné.

Podívejme se na video o tom, která antibiotika se používají k léčbě zánětu středního ucha:

Lze Candibiotic, Sofradex, Otinum, Otipax použít během těhotenství

Široce známé léky se ukázaly jako účinné, ale ne všechny jsou doporučovány pro použití těhotnými ženami..

Mezi hlavní rysy užívání těchto léků patří tedy ty, které jsou uvedeny v tabulce.

CandibioticDoporučeno pro místní použití pod lékařským dohledem.
SofradexPoužití v těhotenství je přísně zakázáno, protože má nepříznivý vliv na vývoj dítěte
OtinumJe zakázáno přijímat při přepravě dítěte
OtipaxVzhledem k tomu, že léčivo nevstoupí do krevního řečiště, nemůže poškodit plod, jeho příjem neovlivňuje vývoj dítěte. Doporučeno k použití během těhotenství.

Přestože se jedná o poměrně dobře známé léky, doporučujeme se před zahájením léčby poradit s lékařem. Některé účinné látky těchto léčiv nepříznivě ovlivňují vývoj plodu a mohou dítě vážně poškodit.

Co se léčí otitida rinitida během těhotenství?

Terapie nemoci během těhotenství je obzvláště obtížná v prvním trimestru, protože seznam léčiv schválených pro použití v této době je omezený.

Patologická terapie je považována za tradiční v následujícím pořadí:

 • Předepisování jemných antibiotik, která nevstoupí do krevního řečiště;
 • Výplach nosu Aquamaris, solným roztokem nebo bez solí;
 • Instalace kapek do uší;
 • Užívání antipyretik na bázi paracetamolu a ibuprofenu.

Léčba nemoci během těhotenství je spojena s řadou funkcí, z nichž hlavní je kategorická „ne“ samoléčení. Příjem léků by měl být přísně kontrolován a určen lékařem.

Preventivní opatření

Patologie se často vyvíjí v důsledku špatného léčení běžného nachlazení nebo nedodržování pravidel osobní hygieny.

Aby se předešlo nebezpečí patologie, doporučuje se:

 • Zamezte vniknutí špinavé vody do zvukovodu;
 • Nezasahujte do foukání nosu, aby nedošlo k ucpání zvukových trubic a v důsledku toho ke stagnaci hlenu;
 • Pijte co nejvíce vody k udržení rovnováhy vody;
 • Pro nachlazení použijte vazokonstrikční léky ke snížení otoku sliznice;
 • Při čištění uší provádějte manipulaci tak pečlivě, jak je to jen možné, a to pouze pomocí čistých bavlněných pupenů;
 • Pravidelně provádějte mokré čištění v domě, větrejte a zabraňte vysychání vzduchu;
 • Užívejte léky včas, abyste snížili teplotu a zabránili jejímu kritickému zvýšení.

Pokud pociťujete bolest, ztrátu sluchu nebo hluk, doporučujeme vám poradit se s lékařem.

Nejlepší prevencí v této fázi bude vyšetření, které vám pomůže včas si všimnout problémů a vyřešit je..

Léčba otitis media u těhotných žen neumožňuje samoléčení, přičemž léky by měly být přísně kontrolovány lékařem. Zvláště nebezpečné je svévolné užívání léků v prvním trimestru těhotenství, což může negativně ovlivnit vývoj dítěte, na který by budoucí matky neměly zapomenout.

Léčba zánětu středního ucha v těhotenství - schválené metody a léky

≡ 2. listopadu 2020 · Téma: U dospělých


Zvláštní stav těhotné ženy ukládá významná omezení možnosti používání zdravotnických prostředků. To platí pro všechny nemoci, bez výjimky, včetně otitis media během těhotenství, protože léky mohou ovlivnit plod.

Otitida během těhotenství, a to ani v akutní a ohrožující formě, způsobuje mnoho nepříjemností. Specifika stavu činí ženu citlivou na různé maličkosti. Změny v kvalitě sluchu, zkreslení zvuků, bolest v uchu jsou standardní příznaky, které mohou zničit vaši náladu a přesunout vás z pohodlí..

Co je to nemoc??

Otitis media je zánětlivý proces v uchu a je absolutně nedůležité v externím, sekundárním nebo vnitřním. Při vnějším zánětu středního ucha se zapálí kůže vnějšího zvukovodu a v průměru začíná zánětlivý proces v bubínkové dutině. V některých situacích bolest ucha nevyvolává zánět středního ucha, ale úplně jiné příčiny, které nemají nic společného s uchem. Otitis media u těhotných žen je často komplikací po nachlazení, ale infekce, která se dostala do ucha, může být také příčinou zánětlivého procesu..

Příčiny

Otitida se vyvíjí v důsledku infekce nosohltanu a hltanu. Poté se šíří potrubím a Eustachovou trubicí do vnějšího a středního ucha. Toto onemocnění způsobuje nachlazení, podchlazení.

Mnoho mechanismů jako celek nebo jednotlivě vyvolává zvýšení náchylnosti těla k patogenním patogenům. Například zánětlivé ložiska v nosohltanu nebo rinitidě, angína, zánět vedlejších nosních dutin.

U žen v zajímavé poloze je hormon progesteron intenzivně produkován. Je schopen zadržet tekutinu v tkáních, zvýšit vaskulární permeabilitu a zvýšit krevní tlak. Infekce přítomná v těle nebrání ničemu volně vstupovat do Eustachovy trubice.

Stává se, že otok epiteliálních tkání a sliznice vyvolává vývoj zánětlivého procesu. Dochází k narušení ventilační funkce, hromadění exsudátu v ušní dutině.

V případě progrese poruchy je serózní exsudát nahrazen hnisavým. Nemoc začne být mnohem těžší.

Budoucím matkám hrozí:

 • genetická predispozice;
 • vrozené vady;
 • chronická onemocnění uší;
 • narozené zakřivení septa;
 • hypertrofie nosních cest.

Během období těhotenství se imunita snižuje, takže riziko otitis media se zvyšuje 3-4krát.

Příznaky

Otitida během těhotenství může být několika druhů. Otitis externa se u budoucí matky nejčastěji vyskytuje proti zánětlivému onemocnění nosohltanu. Infekce se šíří nosem do ucha a vyvolává zánětlivý proces. V tomto případě se jedná o zarudnutí kůže, její otok a zúžení ušního kanálu.

Externí zánět středního ucha může unikat různými způsoby. Mezi jeho hlavní projevy patří bolest v uchu, horečka a ucpané ucho. Pokud zatáhnete za ucho, dojde ke zvýšení bolesti. Bolest se může zvyšovat s otevřením úst..

Vývoj omezené vnější otitidy může být způsoben tvorbou varu v zvukovodu nebo zánětem vlasového folikulu..

Jedním z důvodů výskytu otitis media u těhotných žen je pečlivá péče o uši. Neodstraňujte síru z uší příliš často, protože chrání ucho před vnějšími faktory..

Začne-li včasná léčba zánětu středního ucha, příznaky mohou zmizet čtvrtý den.

Velkým nebezpečím během těhotenství je akutní zánět středního ucha, zejména pokud je onemocnění doprovázeno hromaděním hnisu. Zánětlivý proces zpravidla začíná výskytem silné bolesti, hluku a ucpání ucha. Obecná pohoda těhotné ženy, která se projevuje jako těžká nevolnost a zvýšení tělesné teploty, se zhoršuje. Počáteční fáze vývoje onemocnění trvá od několika hodin do 3 dnů. Za počátečním stádiem zapadá stupeň perforace, ve kterém praskne bubínek a hnis do vnějšího zvukovodu. Poruchy ucha naznačují rupturu ušního bubínku, zatímco ženská pohoda a sluch jsou zlepšeny. Izolace hnisu z ucha může trvat týden..

K úplnému zotavení dochází po samočinném uzavření ušního bubínku a úplném obnovení sluchu. Průběh akutní zánětu středního ucha není vždy klasický. V některých případech mírná otitida v uchu, zvětšené lymfatické uzliny a mírné zvýšení tělesné teploty naznačují vývoj akutního média pro zánět středního ucha..

Povolené tradiční medicíny

Na doporučení lékaře je hlavní léčba doplněna alternativní medicínou. Je vhodné použít recepty pro lokální použití spíše než orální - účinek mnoha rostlin na plod nebyl zkoumán a důsledky konzumace vývarů jsou nepředvídatelné..

 • Vlhká vatová vlna v aloe šťávě a Kalanchoe, přijatá ve stejných poměrech. Lehněte si do 1 až 2 hodin do bolavého ucha, opakujte dvakrát denně. Tato metoda pomáhá zmírňovat bolest a je vhodná pro použití před spaním, k úlevě od nepohodlí v noci.
 • Odřízněte list pelargónie, opláchněte vodou a hněte prsty. Lehněte si do ucha na 1-2 hodiny. Ne vždy vhodné pro těhotné ženy kvůli nepříjemnému zápachu rostliny. Pokud ale pelargónie nezpůsobuje nevolnost, použijte ji dvakrát denně k úlevě od zánětu..
 • Smíchejte propolisovou tinkturu s rostlinným olejem. Bury 4-5 kapky v bolavém uchu, pokrytí vatovým tamponem po dobu 15 minut. Aplikujte lék 3-5 hodin po instilaci léku.
 • Opláchněte si uši teplým odvarem bobkového listu. Neopakujte více než 1krát denně. Nepoužívejte při perforovaném ušním bubínku.
 • Propláchněte ušní kanál odvarem heřmánku.
 • Zmáčkněte šťávu z cibule, navlhčete vatovou vatu a položte na 2 hodiny do bolavého ucha.

Vlastnosti otitis media u těhotných žen

Onemocnění typu zánět středního ucha často vadí ženě během těhotenství. Důvod jejího vzhledu je spojen s fyziologickými charakteristikami, které se vyskytují v těle ženy při přenášení dítěte. Hormon progesteron podporuje zadržování tekutin v těle, v důsledku čehož začnou bobtnat sliznice. Kromě toho objem krve ovlivňuje stav sliznic a během těhotenství se zvyšuje. Zvýšení objemu krve je zpravidla charakteristické pro pozdní těhotenství. V důsledku otoku sliznic jsou eustachovské trubice zúženy, což zase zvyšuje riziko zánětu středního ucha.

Dalším rysem během těhotenství je snížení imunity způsobené hormonálními vlnami. Nastávající matka je tedy ohrožena různými chorobami, včetně akutních respiračních virových infekcí, proti nimž se často vyvíjí otitis media..

Příznaky otitis media u těhotných žen mohou mít charakteristické rysy od klasického projevu nemoci. U těhotných žen je akutní bolest často nahrazena následujícími příznaky:

 • Pocit ucpání v uchu;
 • Sluchové postižení;
 • Tinnitus, který způsobuje velké nepohodlí;
 • Vypouštění z ucha;
 • Tupá a mírná bolest.

Otitida u těhotných žen může nastat bez zvýšení tělesné teploty nebo s mírným zvýšením. V tomto případě může být žena narušena bolestmi hlavy, celkovou slabostí a nazální kongescí. Po návštěvě otolaryngologa lékař zpravidla informuje o rychlém vývoji onemocnění. Proto, pokud se objeví příznaky otitidy, nastávající matka by se měla okamžitě poradit s odborníkem. Včasné hledání pomoci poskytuje velkou záruku, že se dítě narodí úplně zdravé..

Kdy a které lékaře kontaktovat

Léčí otitis media během těhotenství s ORL. Ženy také navštěvují terapeuta, otolaryngologa. Lékaři by to měli vidět, i když se objeví i malé známky porušení:

 • snížené vnímání zvuků;
 • nepochopitelné zvonění, tupá slabá bolest v nosohltanu a krku;
 • pocitu plnosti na jedné straně hlavy;
 • těžké oči.

Jak zacházet s otitis media během těhotenství?

Téměř všechna bakteriální onemocnění se léčí protizánětlivými léky a antibiotiky. Vliv většiny těchto léků na vývoj plodu nebyl plně studován, v tomto ohledu lékaři odmítají léčit otitis media u těhotných žen se silnými drogami.

Otorinolaryngolog by měl zvolit léčbu otitis media během těhotenství léky na základě přírodních rostlinných složek a olejů. Takové léky pomáhají eliminovat první příznak nemoci, zmírňují bolest a odstraňují nepohodlí v uších..

Protože zánět středního ucha je často doprovázen nosní kongescí, měly by být kapky z nachlazení vybírány výhradně na základě přírodních olejů a čištěné mořské vody..

Pokud se objeví rýma, doporučuje se, aby si těhotná žena pravidelně vypláchla nos a do každého nosního kanálu se vnese kapky nosu, aby dítě netrpělo nedostatkem kyslíku. S mírnou nosní kongescí můžete dělat pouze s mořskou solí. Silný výtok z nosu je eliminován léky jako Quix, Pinosol nebo Aquamarine. Použití dětských nosních kapek je rovněž povoleno, i když mají jednu významnou nevýhodu - silné vysychání sliznice..

Pokud otitida není doprovázena poškozením ušního bubínku, můžete použít lék „Otipaks“. Kapky v uších zánětu středního ucha během těhotenství zmírňují silnou bolest v uchu, aniž by poškozovaly vývoj plodu..

Pokud se otitis media stane hnisavým, stav nastávající matky se znatelně zhorší druhý den po nástupu prvních příznaků.

Bolest lze mnohokrát zesílit. To je způsobeno tím, že hnis vyvíjí tlak na postižené stěny ušního kanálu. Současně je pozorováno zvýšení tělesné teploty, ženské tělo je velmi oslabeno, v některých případech je její zdraví tak zhoršující, že pro budoucí matku je těžké vstát z postele. Pokud je zánět středního ucha spojen s hromaděním hnisu, je nutné léčbu antibiotiky. Pokud nezačnete užívat antibakteriální léky včas, může se zánět rozšířit do sousedních orgánů, což způsobuje různé problémy s porodem dítěte až do potratu..

Pokud nedojde ke zlepšení při používání léků proti bolesti a antibiotik, je nutná druhá konzultace s lékařem. Tyto okolnosti mohou naznačovat, že infekce je lokalizována za ušním bubínkem a hnisavý výtok nemůže jít ven. Tlak vyvíjený na ušní bubínek se snižuje malou operací.

Operace se provádí v lokální anestezii, při jejím vstupu chirurg provede malý řez na ušním bubínku, skrz který nahromadí hnisavý výpotek. V případě, že se nahromadí velké množství hnisu, bude vyžadováno denní umytí uší. Léčba zánětu středního ucha během těhotenství by měla být prováděna přísně podle schématu předepsaného lékařem. Nedoporučuje se odmítnout užívat léky ihned po vymizení nepříjemných symptomů. Ne zcela vyléčená infekce může přispět k rozvoji opakovaného, ​​závažnějšího onemocnění.

Jakákoli antibiotika, která se používají k léčbě zánětu středního ucha během těhotenství, mají negativní vliv na plod. Pod vlivem antibakteriálních léků se mikroflóra ženy rychle ničí. Při nadměrném používání antibiotik, střevní dysbióze se objevuje drozd, mukózní povrchy, zejména nosohltanu a vagíny, se zhoršují.

Pro dítě jsou vedlejší účinky užívání antibakteriálních látek spojeny s narušením tvorby kostí a krevního oběhu. Kromě toho mají antibiotika toxický účinek na játra. Je pravda, že projev takových vedlejších účinků je charakteristický pouze pro samostatnou skupinu antibiotik. Z tohoto důvodu by se žena v pozici neměla samoléčit a když se objeví první příznaky naznačující vývoj infekce, měla by se okamžitě poradit s lékařem.

Viz také: Krev z ucha s otitis media

Prevence

Nemoci je lépe předcházet než léčit. Toto tvrzení platí zejména pro těhotné ženy, které jsou zodpovědné za život a zdraví nenarozeného dítěte. Nejlepší prevencí proto bude posílení imunity během těhotenství a ještě lépe při přípravě na početí. Zdravé silné tělo je méně citlivé na infekci SARS a jinými nemocemi, které mohou vést k zánětu středního ucha. Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce, postupujte podle doporučení lékařů - a minimalizujete riziko zánětu v uších.

Při zvýšeném výskytu případů akutních respiračních virových infekcí a chřipky, pokud je to možné, omezte pohyb městem ve veřejné dopravě. Vyhněte se přeplněným místům.

Těhotné ženy, které mají rádi plavání, by také měly věnovat pozornost tomu, aby zabránily vniknutí vody do uší v co nejmenším možném rozsahu jako preventivní opatření. Po koupeli noste gumový uzávěr, po koupeli se snažte odstranit vlhkost z ušního kanálu. To pomůže zabránit rozvoji nemoci..

Hlavním úkolem těhotné ženy je vydržet zdravé dítě a předcházet nemocem, které s ním mohou zasahovat. Dávejte pozor na své zdraví, neléčte se, když se objeví první příznaky zánětu v uchu, poraďte se s lékařem. Otitida by měla být léčena včas a bezpečným způsobem. To vám umožní porodit silné zdravé dítě..

Otitida během těhotenství: účinky na plod

Vývoj otitidy nemá škodlivý vliv na plod pouze při absenci komplikací. Ve 35% případů je onemocnění doprovázeno hromaděním hnisu, což vede k mastoiditidě, myringitidě, meningitidě a sepse. Obecná intoxikace ženského těla může u dítěte vyvolat patologie.

Podle odborníků představují největší riziko pro plod léky, které pomáhají zmírňovat příznaky zánětu středního ucha, zejména pokud se nemoc objevila v prvním trimestru těhotenství. Během tohoto období se vyvíjejí životně důležité orgány a systémy plodu. Při užívání léků vstupují toxické látky obsažené ve složení léčiv do krevního oběhu ženy, což může vést k rozvoji patologií.

Ve druhém trimestru poskytuje placenta spolehlivou ochranu vyvíjejícího se organismu před patogeny, což zabraňuje šíření infekce. V této fázi těhotenství již byla vytvořena nervová trubice a mnoho životně důležitých orgánů, takže výběr léčiv pro léčbu zánětu středního ucha se rozšiřuje.

Diagnostika

Před vyzvednutím ušní kapky nebo jiným způsobem léčby onemocnění musí lékař potvrdit diagnózu. K tomu odborníci používají následující postupy:

 • Vyšetření ucha v otoskopu.
 • Valsava test pro stanovení mobility ušního bubínku.
 • Vyšetření sluchu, audiometrie.
 • Tympanometrie - studie vodivosti zvuku ve středním uchu.
 • Počítačová tomografie - zřídka se používá.
 • Endoskopie otevření hltanu zvukovodu - identifikovat příčiny zánětu středního ucha.
 • Tympanopunktura - propíchnutí membrány pro odběr tekutiny ze středního ucha pro analýzu. Provádí se pro diagnostické a terapeutické účely..

Ve většině případů jsou uvedené metody dostačující pro stanovení diagnózy a zjištění lokalizace zánětu..

Potíže při léčbě a výběru léčivých přípravků

Při léčbě zánětu středního ucha u těhotných žen je třeba vzít v úvahu formu nemoci, její stádium a v jakém trimestru těhotenství. Nesprávně zvolená léčba v prvním trimestru může způsobit zmrazení plodu, potrat a rozvoj patologií životně důležitých orgánů. Nejbezpečnější léčba otitis media ve druhém trimestru těhotenství. V posledních fázích může užívání antibiotik způsobit hypoxii..

Navzdory skutečnosti, že druhý trimestr je považován za nejbezpečnější období pro léčbu zánětu středního ucha, neznamená to, že musíte počkat na jeho nástup. Předčasnou léčbou je nebezpečné šíření infekce po celém těle.

Preventivní opatření

Otolaryngologové dávají několik jednoduchých doporučení, aby zabránili rozvoji otitis media během těhotenství:

 • Měli byste se oblékat podle počasí, vyhnout se podchlazení. Nezapomeňte nosit klobouk, který dobře zakrývá uši před větrem, průvanem.
 • Vyhněte se dlouhodobému pobytu v přeplněných místech, aby se snížila pravděpodobnost výskytu chřipky, SARS.
 • Při plavání v bazénech, otevřených nádržích buďte opatrní. Ujistěte se, že se vám do uší nedostane žádná voda..

Pro posílení imunitního systému lékaři doporučují organizovat správný režim. Žena by měla mít dostatek spánku, hodně chodit na čerstvém vzduchu, dobře se najíst a odpočinout si. Pokud však během těhotenství stále trpíte zánětem středního ucha, přísné dodržování všech doporučení lékaře vám umožní rychle se ho zbavit.

Autor: Tatyana Grosova, zdravotní sestra, speciálně pro lechim-gorlo.ru

Složení a účinek ušních kapek Otipax

Otipax je dvousložkový lék pro lokální aplikaci v ORL praxi. Lék má výrazný anestetický a protizánětlivý účinek..

Otipax - kombinovaný lék k léčbě zánětlivých onemocnění ucha u dětí a dospělých

Terapeutický účinek ušních kapek je způsoben „prací“ jeho dvou účinných látek:

 1. Lidokain je anestetikum, které zmírňuje bolest v místě použití. Ovlivňuje obal nervových vláken a blokuje chování signálů bolesti.
 2. Fenazon má dvojí účinek: snižuje závažnost zánětu (hyperémie, otoky) a snižuje bolest v uchu, protože inhibuje syntézu prostaglandinů - zprostředkovatelů bolesti.

Podle četných hodnocení pacientů během několika minut po instilaci bolest zmizí. Díky vzájemnému působení účinných látek přetrvává anestetický účinek po dlouhou dobu, což eliminuje potřebu příliš častého užívání léků..

Jak zacházet s otitis media během těhotenství doma

Ušní bolesti jsou jedním z nejnepříjemnějších pocitů, které lze srovnávat pouze s bolestí zubů..

Tyto pocity nemohou být potlačeny ničím jiným než léky a lékaři, zpravidla předepisují nejsilnější antibiotika, pokud je diagnóza otitis media potvrzena.

Ale co dělat, když otitis media začala během těhotenství? O tom se budeme bavit v tomto článku..

Co je zánět středního ucha?

Otitida je zánětlivý proces v zvukovodu. Může být umístěn na libovolné části kanálu a má různé důvody. Příznaky zánětu středního ucha jsou bolest ucha, vysoká tělesná teplota, celková slabost, bolest hlavy.

Lidské ucho je komplexní systém, který transformuje a přenáší zvuk do mozku, kde je zpracováván a mozek vydává verdikt - zdroj zvuku, reakce těla na něj a další rozhodnutí. Ucho má sliznici, která se může zapálit. Otitis lze rozdělit na:

 • zánět vnějšího ucha;
 • zánět středního ucha;
 • zánět vnitřního ucha.

Externí zánět středního ucha je charakterizován zánětlivými procesy na kůži mimo lidský sluchový aparát. U zánětu středního ucha je oblast kolem ušního bubnu zanícená.

A s vnitřním - zánět je lokalizován za ušním bubínkem. Nejhroznější formou je hnisavá zánět středního ucha. Vyznačuje se silnou bolestí a horečkou..

Kromě toho bolest ucha nemůže pocházet ze zánětlivého procesu v uchu samotném, ale z neléčených nachlazení a infekcí. ARI a ARVI mohou způsobit komplikace nebo vyvolat šíření infekce na lidské sluchové pomůcky.

Těhotenství je charakterizováno snížením imunity, takže nachlazení nebo respirační infekce může způsobit bolest ucha.

Pokud nastávající matka cítí bolest nebo bolest při dotyku ušního boltce, je nutné neprodleně vyhledat lékaře. V této situaci byste v žádném případě neměli zahřívat ucho, aplikujte obklady. Tuto situaci lze ještě zhoršit.

Otitida během těhotenství je nebezpečná, protože příznaky mohou být odstraněny zvláštním umístěním, ve kterém se tělo nachází, a také díky změněným hormonálním pozadím.

Pokud tedy žena cítí něco v uších, zhoršuje-li se její sluch nebo se zhoršuje její stav, měla by se poradit s lékařem.

Léčba zánětu středního ucha během těhotenství

Léčba zánětu středního ucha během těhotenství - užívání antibiotik, vnesení kapek do ušního kanálu, stejně jako návštěva otolaryngologa.

Jako sanitku můžete použít kapky v nose, které mají omezující účinek na cévy.

Kapky určené pro uši můžete také kapat do bolavého ucha. Po těchto jednoduchých manipulacích by se bolest měla trochu zmírnit, ale v blízké budoucnosti budete muset navštívit lékaře, abyste zjistili zdroj a měli na něj vliv..

Procrastinace nebo samoléčení může vést ke vzniku hnisavého zánětu středního ucha, pokud nelze vyloučit antibiotika..

Během těhotenství je léčba léky omezená, ale stále existuje řešení, jak eliminovat zánětlivý proces a infekci rostlinnými léky.

Jedním z těchto léků je Otipax.

Tyto kapky mají přirozený základ, působí protizánětlivě a zmírňují bolest. Tento lék nepoškodí plod v děloze. Nemělo by se však používat, pokud je ušní bubínek poškozen.

Těhotné ženy by neměly pít antibiotika, ale v naléhavých případech lékař zvažuje takový léčebný režim. Hnisavá zánět středního ucha nebo horečka v kombinaci s ušima.

Otorinolaryngolog pečlivě vybere lék a dávku, aby nedošlo k poškození dítěte. Z antibiotik je biseptol nebo amoxicilin nejčastěji předepsán v určité dávce..

Pokud je situace vážnější a ušní bubínek je poškozen a tekutina nebo hnis vytéká z ušního kanálu. Lékař udělá vše pro to, aby hnis odstranil ze sluchadla..

Pokud se hnis nahromadil, ale v membráně není žádná díra, lékař provede punkci, aby odstranil hnis a zahájil léčbu.

Bolest v uchu je tedy nebezpečným příznakem, který nelze sám o sobě odstranit. Aby nedošlo k poškození dítěte, musíte dodržovat všechny pokyny otolaryngologa a za týden zapomenete na bolest ucha.

Poté musíte nosit klobouk nebo šátek, v závislosti na ročním období a teplotě venku, protože otitida se může opakovat kvůli banálním průvanům nebo chladnému vánku. Postarej se o sebe a připrav se na setkání se svým synem nebo dcerou!

Recenze

Bylo mi 20 týdnů, když mi začaly bolet uši a hlava. Nejprve jsem si myslel, že jsem se nachladl, ale pak se stav zhoršil, teplota vzrostla a bolest začala pulzovat. Měl jsem otitis media, ale bál jsem se léčit otitis media během těhotenství antibiotiky. Den po zhoršení zdraví šel do ORL. Předepsal Biseptolum a kapky. Kapali a pil všechno a po 5 dnech všechno zmizelo. Dívky, nebojte se dělat to, co říká doktor. Porodila jsem zdravého syna už 18 týdnů po léčbě. Alina

Jak zacházet s otitis media během těhotenství?

Bolest uší způsobuje silnou bolest a má tendenci se vyvíjet. Léčbu zánětu středního ucha během těhotenství může předepsat pouze lékař. Podrobný popis a metody první pomoci jsou uvedeny v tomto článku..

Jaký druh patologie

Otitida je doprovázena silnou bolestí v oblasti uší. Často neprochází, má rostoucí charakter.

Bolest může pulzovat, střílet, bolest může dávat v různých částech hlavy. Při polykání, kašli, kýchání se zhoršují.

 • zvýšení teploty až o 38-39 ° С;
 • celková slabost, malátnost;
 • snížená chuť k jídlu.

Zánětlivý proces se může rozšířit do ušního bubínku. V tomto případě se tekutina uvolňuje z ucha. Může to být bezbarvé, krvavé, hnisavé..

Tyto příznaky jsou charakteristické 1-3 dny po nástupu onemocnění. Těhotná žena zvyšuje teplotu a útoky vyvolávají tón dělohy. Je to nebezpečné pro sebe i pro dítě.

První pomoc

Pro odstranění akutního záchvatu se těhotným ženám doporučuje používat tradiční léčebné metody. Lze použít na krátkou dobu, než pacient odjede do zdravotnického zařízení.

Bezpečné metody pro těhotné ženy.

 1. Teplý olivový olej. Vyplňte jednu kapku do zasaženého ucha. V této době je nastávající matka v poloze na zádech. Je zakázáno brát při prasknutí ušního bubínku.
 2. Udržujte sáček zahřáté soli blízko ušního boltce. Měl by být teplý, ale ne horký. Nedoporučuje se pro hnisavou formu porušení.
 3. Vdechování páry. Na krátkou dobu pomáhají snižovat výskyt příznaků. Je-li teplota zvýšena, je zakázáno dýchat horkou páru.
 4. Pokud bolest působí na hlavu, může být zabalena do ručníku předem namočeného ve studené vodě.

Léčba zánětu středního ucha během těhotenství by neměla být prováděna alkoholem boritým. Tento lidový lék má schopnost pronikat placentární bariérou do mateřského mléka.

Pokud dojde k akutním záchvatům, měl by být vliv nepříznivých faktorů na plod omezen:

 • léky proti bolesti, antipyretika užívaná v případě naléhavé potřeby;
 • v přítomnosti hnisu nelze použít oteplovací látky;
 • když jdete ven, musíte zavřít ucho;
 • provádět čištění opatrně, zejména pokud je hnis vylučován;
 • ve stravě by mělo být velké množství ovoce a zeleniny;
 • pít hodně tekutin.

V případě chronické formy jsou příznaky mírné a objevují se v případě exacerbace.

Léčebné metody

Jak léčit zánět středního ucha během těhotenství, stanoví lékař s ohledem na formu a stádium nemoci.

 1. Vnější. Žena má předepsané ušní kapky, jejichž aktivní složkou je neomycin. Tyto léky jsou pro plod bezpečné. Účinně jednat v případech, kdy nedochází k prasknutí ušního bubínku. Když se rozbije, doporučujeme kapky na bázi hydrokortizonu.
 2. Bakteriální typ onemocnění vnitřního, středního ucha. Terapie se provádí v kombinaci s antibiotiky.
 3. Purulentní. Terapie se provádí pomocí Levomekolu nebo Vishnevského masti, antibiotik. Při vzniku hnisání ji lékař odstraní a postižená oblast je ošetřena antiseptiky.

Antibiotika jsou předepisována v případě naléhavé potřeby. Bez kontraindikací jsou povoleny následující léky:

Takové léky lze brát striktně na doporučení lékaře..

Kapky

Ušní kapky během těhotenství pomohou zbavit se nepříjemných symptomů.

 1. S opatrností jmenovat - Polydex, Otof, Sofradeks. Pokud nedojde k prasknutí ušního bubínku, můžete trvat maximálně 3 dny.
 2. Otipax. Bezpečné kapky, které jsou vhodné pro použití ženami během těhotenství. Nevýhodou je, že lék nevyléčí příčinu poruchy, ale pouze omezuje projevy akutní bolesti.

Stojí za zvážení, že v přítomnosti hnisavého výboje nemůžete takové léky brát. To může způsobit ztrátu sluchu..

Protizánětlivé

Je povoleno používat protizánětlivé ušní kapky - Otipax, Otinum. Možnost použití a bezpečné dávkování určuje odborník.

Antipyretikum

Při vysoké teplotě 38 až 39 stupňů je povolen paracetamol. Jeho použití je možné pouze v naléhavých případech, ale pod dohledem předního gynekologa a ORL.

Fyzioterapie

Taková terapie je důležitá při komplexní léčbě zánětu středního ucha. Procedury ovlivňují redukci zánětu, urychlují regenerační procesy. Předepsány jsou následující typy terapie:

 • fototerapie - účinek na ohnisko zánětu ultrafialovým zářením;
 • UHF - metoda expozice ultrafrekvenčnímu proudu podporuje rychlou obnovu poškozených tkání, normalizuje mikrocirkulaci;
 • aktinoterapie zajišťuje oteplování pomocí světla;
 • elektroforéza;
 • parafinová terapie.

Při provádění jakéhokoli typu fyziologického postupu je nutné sledovat zdraví těhotné ženy a plodu.

Mytí, zahřívání

Můžete se zbavit infekce v uchu pomocí každodenního mytí. Provádění procedur doma nebo na klinice. K tomu potřebujete lék, pipetu, malou gumovou žárovku.

Nejprve byste měli vyčistit zvukovod. Poté zadejte lék. Žena musí snížit hlavu a po 3-5 minutách ji ostře naklonit na druhou stranu. To je nezbytné, aby lék vytékal..

Praní lze provádět 2-3krát denně.

Oteplování podporuje rychlé zotavení. Ucho lze dusit po dobu 30 minut. Používejte také zahřátou sůl, vařené vejce.

Vystavení teplu také urychluje regenerační procesy a snižuje bolest..

Lidové metody

Při výběru způsobu léčby ucha během těhotenství se doporučuje věnovat pozornost tradiční medicíně. Během těhotenství jsou vhodné aktuální recepty. Je zakázáno používat bylinné dekorace pro orální terapii, protože negativně ovlivňují plod.

 1. Kalanchoe nebo aloe šťáva může pomoci odstranit bolest, snížit projev nepříjemných příznaků během spánku. Denně dvakrát kape několik kapek šťávy. Lepší ráno a večer.
 2. Čerstvý list pelargónie je mírně zmačkaný, pak se převalí do zkumavky a potom se na 2 hodiny položí do ušního kanálu. Je důležité vzít v úvahu, že rostlina má zvláštní vůni.
 3. K očistě těla sekrecí je vhodná odvar heřmánku.
 4. Odvar bobkových listů. Malý balíček listů se nalije do pánve a nalije 1 šálek vroucí vody. Udržujte na nízkém žáru po dobu 10 minut. Po vychladnutí se filtruje. Použijte zvlhčovací knoty a vložte je do zasaženého ucha.

Jakékoli metody lze použít pouze po dohodě s lékařem. Nezapomeňte, že samoléčení může zhoršovat pohodu..

Preventivní opatření

Otitida během těhotenství se často vyskytuje na pozadí respiračních onemocnění. Obzvláště v nepřítomnosti včasné terapie. Chronická sinusitida, angína, rýma - hlavní příčiny poruch ucha. Léčba zánětu středního ucha během těhotenství včasnými preventivními opatřeními sníží riziko komplikací.

Od prvních fází těhotenství by měla žena dbát na své zdraví. V prvním trimestru je většina léků kontraindikována, protože plod tvoří životně důležité orgány a systémy.

Je důležité sledovat správnou hygienu a čištění uší a vyhnout se riziku respiračních infekcí. Na pozadí poklesu imunity lze pozorovat projev chronického typu onemocnění.

Zánět ucha je nebezpečná porucha, zejména při těhotenství. Seznam schválených léků je omezený. Ať už je otitis media v jakékoli formě během těhotenství, měl by lékař předepsat léčbu.

Otitida během těhotenství

Kromě nebezpečí z patogenu a toxinů, které produkuje, je důležité si uvědomit, že účinek léků používaných k léčbě zánětu středního ucha se vztahuje i na plod, což není vždy bez negativních důsledků.

Co je nebezpečné otitis media během těhotenství?

Otitida v rané fázi vývoje v nevydané formě a bez komplikací není pro dítě nebezpečná. Riziko však spočívá v léčbě - nemůžete ignorovat nemoc a většina léků může proniknout placentou do plodu a mít na ni negativní účinek..

 • Dopad se může odrazit na fyzickém a duševním vývoji dítěte, nebo dokonce způsobit, že zemře - vyvolá blednutí nebo předčasné porody..
 • Je to kvůli tomuto nebezpečí, že jakékoli manipulace, užívání léků, tradiční medicíny by měly být prodiskutovány s gynekologem provádějícím těhotenství..
 • Léčba zánětu středního ucha v průběhu těhotenství je komplikována skutečností, že většina léků, které jsou vhodné pro terapii, je pro ženu v poloze nepřijatelná..

Přijatelné léčby otitis media během těhotenství

Léčba zánětu středního ucha během těhotenství má některé rysy, protože obvyklý arzenál použitých drog se výrazně sníží kvůli riziku pro plod. Zánět ucha v období porodu dítěte je léčen těmito prostředky:

 1. Antibiotika. I přes pravděpodobné riziko, bez této skupiny léků v léčbě zánětu středního ucha nemůže. Jsou předepsány šetrné těhotné ženy - Augmentin, Amoxiclav, Metronidazol, Azithromycin;
 2. Opláchněte nos prostředky, jako je mořská voda, solný roztok. Aplikujte takové kapky z nazální kongesce: No-salt, Aquamaris;
 3. Vasokonstrikční kapky (Nazivin, Otrivin, Rinazolin) se zřídka používají v dávkování pro děti, pokud mytí nepomůže - zneužívání způsobí, že se droga dostane do krevního řečiště a může způsobit vazokonstrikci, a tím omezit kyslík na dítě - způsobit hypoxii (nedostatek kyslíku) ;
 4. Protizánětlivé kapky. Těhotným ženám je povolen lék Otipax (2–3krát denně, 3–4 kapky) za předpokladu, že otitis nenarušuje integritu ušního bubínku. Anauran, Otirelax, Otinum (obsahují analgetika, která jsou přijatelná během těhotenství);
 5. Antipyretika a analgetika - paracetamol a přípravky na bázi ibuprofenu jsou bezpečné pro nastávající matky;
 6. Vitamínový komplex obsahující vitaminy B, C.

V závislosti na typu zánětu středního ucha a jeho zanedbání může lékař přidat další léky, přičemž se řídí zásadou: výhody používání přípravku převyšují možné poškození způsobené dítěti v děloze.

Protože seznam léčiv je velmi omezený, otolaryngolog předepíše kurs pomocné fyzioterapie a bylinných léků - tyto metody jsou účinné a mají méně kontraindikací.

Fyzioterapie v léčbě zánětu středního ucha u těhotných žen:

 1. Pneumatická masáž tympanické membrány - postup ke zlepšení krevního oběhu a zvýšení pružnosti, prováděný v nemocnici rukou nebo speciálním zařízením;
 2. Vyfukování zvukovodu - manipulace se provádí podle různých metod a používá se k otevření Eustachovy trubice;
 3. Laser, magnetická laserová terapie. Průběh léčby je 5-7 relací, jednou denně;
 4. Aktinoterapie - zahřívání různými typy světla;
 5. Parafinová terapie (s prodlouženým hojením ušního boltce);
 6. Ionoforéza, elektroforéza. Kurzy 5-10 procedur, 1 sezení denně.

Fyzioterapie má také kontraindikace, takže ošetřující lékař by měl brát v úvahu stav pacienta. Je nutné pozorovat plod během léčby.

Alternativní recepty pro léčbu zánětu středního ucha během těhotenství lze také po konzultaci s otolaryngologem aktivně použít.

Vyšetření je nutné, protože perforace ušního bubínku s hnisavým zánětem středního ucha je kontraindikací pro použití mnoha ušních kapek a fytochemikálií. Pouze odborník může ověřit stav těla - doma to není možné, a proto si vyberte správnou metodu léčby.

Tradiční medicína nemůže být považována za základ průběhu léčby, může zmírnit příznaky, ale neléčit pacienta.

Rysy terapie v časném a pozdním stádiu

Přítomnost patogenů a závažných léků v těle je extrémně nežádoucí v raných stádiích, kdy se u dítěte začnou tvořit všechny orgány..

Nechat unášení nemoci je však mnohem horší než včasná identifikace a zahájení léčby drogami, které neovlivňují zdraví dítěte.

Druhý a třetí trimestr jsou pro zdraví dítěte bezpečnější, to však neznamená, že je povoleno samoléčení a užívání jakýchkoli drog..

Vlastnosti léčby zánětu středního ucha u těhotných žen:

 1. Kontrolované užívání vazokonstrikčních léků - zvýšení dávky nebo dlouhodobá léčba těmito léky je nepřijatelná. Je možné pohřbít pouze s těžkým nepohodlím, které nelze bezpečnějšími prostředky odstranit;
 2. Je nutné snížit teplotu a užívat léky proti bolesti, pokud je to třeba - při teplotě do 38 stupňů a při mírném nepohodlí by neměly být užívány léky;
 3. Opatrně očistěte ušní boltce, vyhněte se traumatickým pohybům. Sekrece (síra, hnis) jsou nejprve změkčeny kopáním v teplém olivovém oleji a poté odstraněny bavlněnými želvami;
 4. V chladném období a za větrného počasí noste klobouk. Po mytí vlasů vyjděte nejdříve o 4 hodiny později;
 5. Nezahřívejte ucho bez konzultace s odborníkem - u hnisavého typu zánětu středního ucha je přísně zakázáno.

Zánět ucha u těhotných žen má někdy takovou vlastnost, jako je nepřítomnost příznaků v počáteční fázi.

Zánět uší se správným průběhem léčby proběhne za 2–3 týdny, aniž by došlo k poškození pacienta a dítěte. Je důležité vyloučit samoléčení, co nejdříve se poraďte s odborníkem a postupujte podle jeho pokynů.

Otitida během těhotenství: co je nebezpečné, jak zacházet, účinky na plod a komplikace

Schéma vývoje otitis media během těhotenství je standardní. Infekce vstupuje do vnějšího nebo vnitřního ucha, imunita ženy s ní nezvládne, začíná zánět.

Způsobují to bakterie, viry nebo houby.

Oni, kteří se nesetkají s odporem ze strany těla, se začnou intenzivně množit a ovlivňují kůži ve zvukovodu vnějšího ucha nebo v oblasti umístěné za ušním bubínkem.

Je zánět středního ucha nebezpečný během těhotenství??

Tvorba plodu trvá asi 40 týdnů. Porodníci to dělí na tři období (trimestry), z nichž každá má své vlastní vlastnosti spojené s vývojem plodu.

Trimesterské čísloPrvní týden trimestruPoslední týden trimestru
113
II1427
III28porod

Jakékoli zánětlivé onemocnění vyžaduje léčbu, zánět středního ucha není výjimkou. I když to nepředstavuje ohrožení života matky, je obtížné ji léčit, protože určité léky a dokonce i lidové léky mohou dítěti ublížit. Stupeň nebezpečí zánětu středního ucha a metody jeho léčby pro dítě se v každém trimestru liší.

V prvním trimestru

V prvních týdnech po početí se vytvoří embryo. Položuje orgány a systémy, které jsou důležité pro život. Během této doby je pro těhotnou ženu nebezpečné používat léky, které zastavují příznaky zánětu středního ucha. Jejich toxické složky jsou absorbovány do krve, což zvyšuje pravděpodobnost závažných patologií plodu.

Pokud těhotenství není plánováno, žena o tom nemusí vědět a používá tradiční léčbu antibiotiky a místními drogami. Tato skutečnost představuje další riziko pro zdraví nenarozeného dítěte v prvním trimestru těhotenství..

Ve druhém trimestru

Na začátku tohoto období se v dutině dělohy vytvoří placenta. Díky tomu je ženské tělo spojeno s orgány plodu. Provádí mnoho funkcí, z nichž jedna je ochranná.

Placentární bariéra částečně chrání embryo před škodlivými látkami a infekcemi, díky čemuž je pro druhého trimestru snazší zvolit bezpečné léky pro zánět středního ucha. Úloha je také zjednodušena, protože do této doby již byly vytvořeny hlavní orgány plodu.

Ve třetím trimestru

Nesprávná léčba zánětu středního ucha ve třetím trimestru hrozí vážnými následky. Nastávající matka by měla znát možný výsledek samoléčení nebo porušení doporučení lékaře:

 • fetální hypoxie;
 • retardace růstu plodu;
 • infekce v plodové vodě;
 • předčasný porod;
 • smrt dítěte.

Jaký účinek má nemoc na plod??

Pokud otitis media pokračuje bez komplikací, je pravděpodobnost škodlivých účinků na plod nízká. U 35% těhotných žen je onemocnění doprovázeno hnisavým propouštěním.

V tomto případě může nesprávné zacházení nebo jeho absence vést ke komplikacím:

Komplikace vedou k celkové intoxikaci ženského těla a výskytu abnormalit ve vývoji plodu.

První pomoc

Bolest můžete zastavit pomocí alternativní medicíny. Lékaři umožňují použití alternativních metod do 3 dnů od začátku prvních příznaků otitis media:

 1. Při absenci perforace ušního bubínku pomáhá teplý olivový olej zmírňovat bolest, je pohřben v bolavém uchu.
 2. Při absenci hnisavého výboje a perforace ušního bubnu se ucho zahřeje teplou solí, nalije se do plátěného sáčku a udržuje se v oblasti lokalizace bolesti..
 3. Pro zmírnění příznaků zánětu středního ucha, ale ne pro jeho léčbu, jsou těhotným ženám povoleny inhalace páry, při teplotě je tento postup zakázán.
 4. Pokud je otitida doprovázena silnými bolestmi hlavy, aplikuje se na čelo vlhký chladný ručník.

Pokud se těhotná žena necítí dobře, lékař ji může doporučit v nemocnici.

Jak zacházet s otitis media pro těhotné ženy?

Charakteristikou léčby zánětu středního ucha u těhotných žen je omezený seznam terapeutických léků, zejména v 1. trimestru.

Tradiční léčba otitis media během těhotenství:

 • v případě potřeby lékař předepíše šetřící antibiotika pro ženu (Amoxiclav, Azithromycin, Metronidazol);
 • výplach nosních cest solným roztokem, přípravky Aquamaris, No-salt;
 • tabulka níže ukazuje seznam ušních kapek, které jsou předepsány těhotným ženám;
 • antipyretika na bázi ibuprofenu, paracetamolu.

Kapky do uší

Kapky, jejichž účinnou látkou je neomycin, jsou pro embryo bezpečné. Předepisují se těhotné ženě, pouze pokud je zachována integrita ušního bubínku. V případě perforace lékař předepíše kapky, které zahrnují hydrokortison. Během těhotenství jsou kapky zakázané.

Může být použitoNelze použítPoužívejte opatrně
OtinumCypromedPolydex
OtirelaxAnauranOtofa
OtipaxNormax

Foukání a katetrizace

Oba postupy - katetrizace, čištění - nejsou pro těhotnou ženu nebezpečné. Postup foukání se provádí pomocí speciálního balónu připomínající hrušku. Špička zařízení se zasune do nosní dírky pacienta, nos se sevře a hruška se stlačí. Vzduch vstupuje do nosu, poté do ušního kanálu a ucha. Tímto způsobem je ušní dutina zbavena nahromaděného hlenu.

Katetrizace léčí zánět středního ucha. Do nosního kanálu se do nosní dutiny zavede katétr. S jeho pomocí se do středního ucha přivádí antiseptický roztok. Katetrizace se používá k obnovení průchodnosti Eustachovy trubice.

Fyziologické postupy

U těhotných žen je fyzioterapie důležitou součástí komplexní léčby zánětu středního ucha. Procedury přispívají ke zmírnění zánětlivého procesu, urychlují regeneraci postiženého epitelu. Ženy během těhotenství jsou předepsány:

 • fototerapie - vystavení se zánětu ultrafialovými paprsky, které inhibují životní aktivitu bakterií;
 • UHF - terapie ultrafrekvenčními proudy, pod jejich vlivem, se tkáně zotavují rychleji díky zlepšené mikrocirkulaci krve v postižené oblasti;
 • aktinoterapie - zahřívání ucha světlem;
 • parafinová terapie;
 • iontoforéza;
 • elektroforéza.

Během fyziologických procedur musí lékař sledovat pohodu těhotné ženy, stav plodu.

Ušní dezinfekce

V případě hnisavého výboje z ucha je nutné včas vyčistit povrch vnějšího ucha. Dezinfekce se provádí bičíkem nebo vatovým tamponem..

Pro dezinfekci kůže lékaři doporučují nákup:

Je nutné zpracovat celý povrch vnějšího ucha. Vodný roztok peroxidu vodíku se promyje do zvukovodu a vštípí se do ucha postiženého zánětem středního ucha. Použijte studenou převařenou vodu.

Ušní masti během těhotenství

Pomocí mastí je možné infekci zastavit. Jsou účinné, pokud se nemoc vyvinula v důsledku pronikání bakterií nebo hub. Léčebný cyklus trvá nejméně 2 týdny. Lékař předepisuje fungicid miconazol nebo mast obsahující chloramfenikol (antibiotikum).

Vlastnosti léčby pokročilého zánětu

Dlouhé zrání abscesu pomocí vnějšího zánětu středního ucha vyžaduje chirurgický zákrok. Sekce varu urychluje zrání a zotavení. Povrch vnějšího ucha je ošetřen antiseptikem, aby se zabránilo sekundární infekci ušní dutiny.

Při delším průběhu hnisavého zánětu středního ucha je těhotná žena poslána na minioperaci (paracentéza), během níž je propíchnuta tympanická membrána. Hřebem skrz otvor snadno odejde, to ženě přinese úlevu.

V pokročilém případě se nemoc stává chronickou. Sliznice je pokryta jizvami, komisurkami.

Během tohoto období je těhotné ženě předepsáno mytí a fyzioterapie. Pokud je účinek takové terapie slabý, je těhotné ženě předepsán chirurgický zákrok, během kterého mohou být odstraněny orgány středního a vnitřního ucha.

Praní a zahřívání

Infekce se odstraní z bolavého ucha každodenním praním. Jsou vyráběny doma nebo na klinice u otolaryngologa. K výkonu budete potřebovat lék, stříkačku, pipetu nebo malou gumovou žárovku.

Nejprve bavlněný tampón vyčistí ušní kanál, poté se do ucha vstříkne léčivá tekutina. Žena by v tuto chvíli měla naklonit hlavu. Po 5 minutách by měla ostře naklonit hlavu na druhou stranu, aby se lék vysypal.

Praní se provádí 2 až 3krát denně.

Zahřívání uší urychluje proces hojení. Zahřívá se asi 25 minut párou, teplým vařeným vejcem, zahřívá se na pánvi nebo v mikrovlnné troubě se solí. Teplo nejen podporuje regenerační procesy v tkáních ucha, ale také zmírňuje bolest.

etnoscience

Pro léčbu zánětu středního ucha existuje mnoho receptů na tradiční medicínu. Těhotné ženy jsou vhodné pouze pro místní použití. Žádný lékař neschválí požití bylinných infuzí a bylin - nelze předvídat vliv přírodních složek léčiva na plod.

Když je doma kalanchoe nebo aloe, při léčbě zánětu středního ucha můžete použít jejich šťávu. Těhotná žena může zmírnit bolest a během nočního spánku se s ní cítit nepříjemně. Listy Aloe se uchovávají v chladničce 2 dny. Vezměte 1 díl šťávy z každé rostliny, promíchejte, navlhčete turundu z vaty nebo gázy, položte do ucha, přidržte 1 až 2 hodiny.

Procedura se provádí nejméně dvakrát denně, druhá se provádí před spaním.

Turunda může být navlhčena cibulovou šťávou, nechte ji 2 hodiny. Pokud je pelargónie, je jeho čerstvý list mírně pomačkaný, stočený do zkumavky a umístěn do ucha na 2 hodiny. Pokud těhotná žena netoleruje štiplavý zápach rostliny, nemělo by se toto řešení používat. K očištění vnějšího ucha od sekretů se doporučuje použít odvar (infuze) heřmánku.

Dobré výsledky se dosahují při léčbě zánětu středního ucha s odvarem bobkového listu. Chcete-li jej připravit, vezměte balíček bobkových listů (malý), přeneste listy na pánev, nalijte 1 šálek vroucí vody, nechte ho v ohni 10 minut. Nejprve se vývar ochladí, poté filtruje, knoty se v něm navlhčí a vloží do ucha.

Co dělat v chronické formě

Pacientům s chronickou anamnézou zánětu středního ucha se doporučuje zabránit recidivě. Bez dodržení doporučených opatření může během roku dojít několikrát k exacerbacím.

Přesná doporučení pro správnou úlevu od relapsů podává otolaryngolog. Těhotná žena, která věděla o svém problému, by měla jít na recepci hned na začátku těhotenství.

Lékař na základě své situace předepíše léky, které lze použít při přenášení dítěte.

V případě přetrvávající ztráty sluchu je těhotné ženě předepsána chirurgická léčba, která je plánována na 2 trimestry a je prováděna lokální anestézií. Chirurgické ošetření neovlivňuje nepříznivě embryo.

Možné komplikace

Pokud jsou viry příčinou zánětlivých procesů v ušní dutině, pak existuje nebezpečí fetální hypoxie, potratu. Pro ženu je nemoc strašná s úplnou nebo částečnou ztrátou sluchu. Takový nepříznivý výsledek je charakteristický pro chronické formy zánětu středního ucha, u nichž jsou příznaky mírné.

Závažné choroby (meningitida, krevní sraženiny, otrava krve) vedou k tomu, že těhotná žena zanedbává své zdraví:

 • nedostatek léčby;
 • pozdní hospitalizace;
 • odmítnutí jmenování;
 • ukončení terapie před termínem.

Preventivní opatření

Nejčastěji se otitis media u těhotné ženy vyvíjí souběžně s respiračním onemocněním. Do rizikové skupiny patří ženy s chronickou formou běžného nachlazení, sinusitidy, angíny.

Při plánování těhotenství musí podstoupit léčebnou kúru a při porodu dítěte dodržovat preventivní opatření:

 • jíst správně;
 • dobře si odpočiň;
 • navštívit lékaře při prvních známkách onemocnění;
 • nezapomeňte na hygienu ucha.

Včasná konzultace budoucí matky s otolaryngologem a přesná implementace všech jeho doporučení zaručují příznivou prognózu otitis media pro ženu a její dítě. Čím dříve žena v porodu začne léčbu, tím rychleji se zotaví..

Léčba zánětu středního ucha během těhotenství

Otitida (z řečtiny. Otos - ucho, itis - zánět) je zánětlivé onemocnění ucha. Na základě anatomie se otitida dělí na vnější, střední a zánět vnitřního ucha (tzv. Labyrintitida)..

Externí zánět středního ucha je uváděn, když nastane zánět ve vnějším zvukovodu, tj. do ušního bubínku; o průměru - když se proces odehrává za ušním bubínkem - v dutinách středního ucha.

Budeme mluvit pouze o nejběžnějších otitis médiích.

Toto onemocnění se vyskytuje se stejnou frekvencí jak u žen, které očekávají dítě, tak u těhotných žen, ale u budoucí matky způsobí zánět středního ucha více otázek souvisejících s „zajímavou situací“. Je toto onemocnění nebezpečné pro dítě a jaká je zvláštní léčba otitis media u těhotných žen?

Jak ucho funguje?

Náš sluchový orgán se skládá z vnějšího, středního a vnitřního ucha. Vnější ucho zahrnuje ušní zvon a vnější zvukový kanál a končí ušním bubínkem. Délka ušního kanálu u dospělého je asi 2,5 cm.

Vnější část zvukovodu je membrano-chrupavkovitá, tvoří celkovou délku masa, je pokryta kůží, obsahuje vlasy a žlázy (mazové a sírové).

Vnitřní část - kostní část - je V3 délky ušního kanálu: kůže, která ji zakrývá, neobsahuje žlázy a vlasy..

Za ušním bubínkem začíná střední ucho, které zahrnuje samotný tympan, zvukovou trubici, stejně jako vstup do tzv. Mastoidní jeskyně, samotné jeskyně a buněk mastoidů, které jsou s ní spojeny. Jeskynní a mastoidní buňky jsou dutiny v tzv. Mastoidním procesu spánkové kosti, které lze cítit za ušním boltcem, přibližně na úrovni ušní ušní.

Ve středním uchu jsou velmi důležité sluchové vločky (malleus, kovadlina, svorky), které poskytují zvuk z ušního bubínku do vnitřního ucha, kde se zvuková vlna přeměňuje na nervové impulsy a přenáší se do nervových center.

Prostřední ucho komunikuje s vnějším prostředím prostřednictvím sluchové trubice, jejíž otvor je umístěn v nosohltanu. Potřebujeme zvukovou trubici, abychom neustále vyrovnávali tlak ve středním uchu, a to i při změnách atmosférického tlaku.

Za normálních podmínek je vzduch umístěný ve středním uchu neustále absorbován do vaskulárního lože, takže je nutné vyrovnat tlak. Pokud potrubí nefunguje, tzn. jeho ústa (otevření v nosohltanu) se neotevře, po nějaké době se ve středním uchu vytvoří vakuum, v důsledku čehož tekutina (exsudát) opouští cévy, vzniká pocit ucpaných uší.

Pokud trubka funguje normálně, pak při polykání slin, při žvýkání se otevírá a tlak je vyrovnáván atmosférickým tlakem. V takové rovnováze tento systém existuje, chrání také střední ucho před pronikáním různých mikroorganismů.

Vnitřní ucho nebo labyrint kombinuje dva receptorové aparáty - sluchové a vestibulární.

Otitis media během těhotenství

Otitis media jsou purulentní a non-purulentní. Oba jsou velmi běžnou patologií..

Akutní a chronická hnisavá zánět středního ucha patří k hnisavému zánětu středního ucha, tubootitida a exsudativní zánět středního ucha jsou hnisavé. Při nepříznivém průběhu zánětu středního ucha se vyvíjí ztráta sluchu spojená se zhoršeným vedením zvuku (tj..

jsou ovlivněny struktury, které se podílejí na vedení zvuku do vnitřního ucha).

Někdy je u zánětu středního ucha poškozen receptorový aparát vnitřního ucha a dochází ke ztrátě sluchu spojené se zhoršeným vnímáním zvuku.

Akutní hnisavé zánět středního ucha v těhotenství

V "klasickém" průběhu, nejprve (v preperforativní fázi, tj. Před "otvorem" v ušním bubnu), je pacient narušen silnou bolestí v uchu, ztrátou sluchu, kongescí, v uchu se může objevit hluk.

Celkový stav velmi trpí: tělesná teplota stoupá, objevuje se malátnost. Doba trvání této fáze je od několika hodin do 2 nebo 3 dnů. Poté, co dojde k prasknutí tympanické membrány a hnisu vystupuje do vnějšího zvukovodu (stupeň perforace - vytvoření „díry“).

Po propuštění z ucha dochází k úlevě: bolest se snižuje, zlepšuje se celkové zdraví, zlepšuje se sluch, ale ne okamžitě na normální úroveň, protože hnisání může trvat až 7 dní. Po zahájení hojení.

V naprosté většině případů se perforace ušního bubnu uzavře sama a sluch se zcela obnoví.

Příznaky akutního hnisavého zánětu středního ucha záleží na stadiu onemocnění, ale zánět středního ucha nemusí mít vždy klasický průběh.

A během těhotenství může mít vymazanou formu, některé „typické“ příznaky se nemusí projevit vůbec.

Často u těhotných žen, jako je typický příznak akutního hnisavého zánětu středního ucha, jako je bolest nepřítomná nebo málo vyjádřená, teplotní reakce také nemusí být vyjádřena; lymfatické uzliny se mohou zvětšit.

Příčiny. Toto onemocnění se vyvíjí v důsledku kombinace faktorů, jako je snížení obecných a místních ochranných sil těla a vniknutí mikroorganismů (obvykle bakterií) do dutiny beranu..

Sluchová trubice obvykle chrání střední ucho před infekcí, ale u různých infekcí - běžných (například akutní respirační virové infekce) nebo lokálních (například exacerbace chronické sinusitidy) - ochranná funkce sluchové trubice klesá, což umožňuje patogenům vstupovat do středního ucha.

Jak bylo uvedeno výše, během těhotenství mohou hrát roli také faktory, jako je falešná hypertrofie dolní nosní koncha (tzv. „Těhotná rýma“) a otoky v oblasti úst zvukových trubic..

Infekce zpravidla vstupuje do středního ucha sluchovou trubicí, méně často - s poraněním ušního bubínku, ještě méně často - krví (pro infekční onemocnění, jako jsou spalničky, tuberkulóza, chřipka atd.).

V typickém průběhu je diagnóza přímá. Kromě toho se provádějí testy sluchu za přítomnosti odnímatelného tampónu z ucha.

Co je nemoc nebezpečná? Při nepříznivém průběhu a nedostatečném ošetření se může proces změnit na chronický s přetrvávající perforací (díry).

Mohou se také vyvinout různé komplikace - přechod zánětu do vnitřního ucha do lebeční dutiny.

Někdy se vytvářejí křeče (tzv. Adhezivní zánět středního ucha), které narušují pohyblivost sluchových kostí a vedou k trvalému poškození sluchu.

Samoléčení u zánětu středního ucha je extrémně nebezpečné, protože v různých stádiích nemoci jsou léčebné taktiky odlišné.

Například, některé kapky v uchu by neměly být pohřbeny, když již došlo k perforaci ušního bubínku, protože instilace může mít toxický účinek na vnitřní ucho, což vede ke ztrátě sluchu.

Negativní důsledky mohou být také z používání tepla nebo chladu v určitých stádiích nemoci, etapa nemůže být stanovena bez konzultace a prohlídky lékaře.

Exsudativní zánět středního ucha a tubootitida během těhotenství

Nehnisavé nemoci středního ucha zahrnují tubootitidu nebo eustachiitidu (pokud je proces lokalizován hlavně ve sluchové trubici; odtud název - trubice - „trubice“; zvukovod je nazýván také eustachovou trubicí, resp. „Eustachitida“ je zánět Eustachovy trubice) a exsudativní zánět středního ucha (v dutině středního ucha se hromadí první tekutina a poté viskózní sekrece - exsudát).

U tubootitidy dochází k ucpání ucha, mírnému poklesu sluchu, někdy k pocitu hluku a autofonii (silná rezonance vlastního hlasu v bolavém uchu). Na rozdíl od akutního hnisavého zánětu středního ucha není bolest v uchu, celkový stav netrpí.

U exsudativní otitis media si pacienti stěžují na pocit plnosti v uchu, pocit „transfúze“, kolísající ztrátu sluchu, tj. změny sluchu se změnou polohy hlavy.

Když se hlava nakloní dopředu, sluch se zpravidla zlepší a při ležení se naopak zhorší.

To je způsobeno skutečností, že při změně polohy hlavy se tekutina ve středním uchu začne pohybovat a buď uvolňuje tzv. Labyrintová okna (sluch se zlepšuje) nebo je zavírá (zhoršuje se).

Tyto formy zánětu středního ucha se často vyskytují na pozadí nebo v důsledku akutní respirační virové infekce v důsledku otoku v oblasti otevření zvukovodu v nosohltanu, následovaného jeho dysfunkcí (tubootitida), a kvůli otoku je jeho lumen zúžen na úplnou absenci. K výskytu těchto forem otitidy může také přispět snížení obranyschopnosti těla, alergická rinitida, těhotná rinitida a deviata septum..

Létání v letadle může také způsobit rozvoj tubootitidy (aerootitis).

V případě včasné léčby může tubo-otitida vést k úplnému zotavení v této fázi. Jinak se stává exsudativní zánět středního ucha, když je narušena ventilace středního ucha v důsledku dysfunkce sluchové trubice, dochází k vzácnosti ve středním uchu, tekutina opouští krevní cévy, exsudátové formy - tekutina se hromadí.

Standardní vyšetření otorinolaryngologa doplňují studie sluchu, funkce sluchové trubice, endoskopické vyšetření nosohltanu - studie využívající speciální zařízení - endoskopy, ve kterých jsou zabudovány malé kamery. Endoskop je vložen do nosní dutiny, obraz je zobrazen na televizní obrazovce, při pohledu na stav nosní dutiny, nosohltanu k určení funkčního stavu úst zvukových trubic.

Co je nemoc nebezpečná? Dlouhá existující tubootitida může vést k exsudativní otitidě. Posledně jmenovaná látka s prodlouženým průběhem a neúčinnou léčbou se stává chronickou s vytvářením velmi viskózní tekutiny ve středním uchu, následovanou tvorbou jizev a adhezí v dutině středního ucha, což vede ke ztrátě sluchu.

Bohužel médium chronické hnisavé zánětu středního ucha není vzácným případem. Chronická zánět středního ucha je často tvořen v důsledku nepříznivého průběhu akutního zánětu středního ucha, velmi často se vyskytuje v dětství.

Toto onemocnění je charakterizováno přítomností přetrvávající perzistentní perforace, progresivní ztrátou sluchu a periodickým hnisáním z ucha. Exacerbace otitidy nemusí být příliš dlouhé, někdy až 20 let, a někdy se mohou vyskytnout i několikrát ročně.

Vše záleží na obraně těla pacienta, jakož i na povaze patogenní flóry..

Chronická hnisavá zánět středního ucha, v závislosti na místě perforace a změn v: středním uchu, existují tři typy - mezothympanitida. epithympanitida a epimesothympanitida.

U mezotympanitidy je perforace umístěna ve středních částech tympanické membrány bez zachycení jejích okrajů; zánět ovlivňuje sliznici.

U epithympanitidy je perforace okrajová; sluchové kostičky, mohou být ovlivněny tympanické stěny.

Epimesothympanit je smíšená forma, může mít příznaky epithympanitidy i mezothympanitidy. Poslední dva typy jsou nejnebezpečnější, protože mohou rozbít kostní stěny a způsobit různé komplikace, někdy život ohrožující, například otogenní (pocházející z ucha) intrakraniální komplikace.

U žen v průběhu těhotenství má chronická hnisavá zánět středního ucha zvláštní průběh: někdy nejsou žádné stížnosti, navzdory přítomnosti výrazně rozšířeného zánětlivého procesu, často s destruktivními (destruktivními) změnami, projevy onemocnění jsou často vymazány a těhotná žena si stěžuje hlavně na obecné příznaky intoxikace - malátnost, bolesti hlavy bolest, slabost, snížený výkon. Často také chybí teplotní reakce..

Chronická hnisavá zánět středního ucha a zejména jeho exacerbace vyžadují pečlivé pozorování a včasnou léčbu, protože komplikace tohoto onemocnění jsou velmi závažné.

Aby nedošlo k exacerbacím zánětu středního ucha, je důležitá prevence nachlazení, zvýšení obranyschopnosti těla.

Je také nutné zabránit vniknutí vody do ucha, a to ani při mytí vlasů ve sprše nebo při plavání v bazénu. Chcete-li to, vezměte sterilní vatu, lehce navlhčete tekutým parafínem (ale pouze tak, aby nevlétlo do ušního kanálu) a vložte jej do vnějšího ušního kanálu. Taková opatření, stejně jako pozornost na vaše pocity, vám pomohou vyhnout se exacerbacím a zabránit jejich následkům.

Léčba zánětu středního ucha během těhotenství

V případě jakýchkoli příznaků na uchu byste měli okamžitě kontaktovat otorinolaryngologa. V žádném případě byste neměli být sami medikující, protože.

pouze lékař ORL po vyšetření a při použití diagnostických metod může stanovit správnou diagnózu a zahájit včasnou léčbu. Otálení stejně jako samoléčení může negativně ovlivnit zdraví matky i jejího nenarozeného dítěte.

Jakékoli zánět středního ucha vyžaduje pečlivou pozornost ORL lékaře, zejména u těhotné ženy.

Když se u těhotných žen obvykle provádí exsudativní zánět středního ucha a tubootitida, před nos se zavádí speciální oliva (kovový ovál), k ní je připojena trubice s gumovou žárovkou.

Při ostrém tlaku na hrušku vzduch proniká jednou polovinou nosu (druhý je uzavřen prstem lékaře) a zvýšením tlaku „otevírá“ zvukovou trubici.

Můžete také provést pneumatickou masáž tympanické membrány zahuštěním a zředěním vzduchu ve vnějším zvukovodu. Tento postup může být proveden pomocí speciálního zařízení, nebo to může pacient udělat samostatně stlačením tragusu do externího zvukovodu..

Obvykle mohou takové postupy během 7-14 dnů dosáhnout úplného obnovení průchodnosti sluchové trubice a následně i úniku tekutiny ze středního ucha a zlepšit sluch.

U akutního hnisavého zánětu středního ucha u těhotných žen v preperforativním stadiu lze použít želvy s boritým alkoholem, CANDIBIOTIC a Sofradex..

Po výskytu perforace je prováděna důkladná denní záchodka ucha (odstranění hnisu), mohou být podávány želvy s 20% sulfacyl sodný, CANDI BIOTIC.

Po výskytu perforace a uvolnění hnisu z venku se proces postupně zastaví a nastane zotavení.

U chronického hnisavého zánětu středního ucha se provádí důkladná ušní záchod a injikují se turundy s různými ušními kapkami. Po obdržení nátěru lze terapii upravit..

Ztráta sluchu během těhotenství

U zdravých těhotných žen (zejména v pozdějších stádiích) může být pozorován mírný pokles sluchu a po vyšetření jsou stanoveny určité změny ušního bubínku, které se vyskytují v akutním zánětu středního ucha.

Tento obrázek však neznamená vždy nemoc, protože po porodu je kompletní obnova sluchu a otoskopický obraz (otoskopie - vyšetření ucha lékařem pomocí speciálního nástroje - uchoskop nebo ušní nálevka).

Všechny tyto změny jsou fyziologické a jsou spojeny s tím, že během těhotenství dochází k otoku sliznice nosu a sluchové trubice, což vede k podobným jevům.

I když v některých případech mohou být změny nosní sliznice a sluchové trubice během těhotenství provokujícím faktorem ve vývoji otitis media.

Některé léky (kapky) používané v akutním chronickém hnisavém zánětu středního ucha jsou kontraindikovány během těhotenství:

ANAURAN. Používá se ve fázi předvrtání, jako lék má ototoxické vlastnosti, tj. má škodlivý účinek na sluchový nerv. Během těhotenství a kojení nelze přípravek ANAURAN kvůli tomuto ototoxickému účinku, tj. tento lék ovlivňuje sluch nenarozeného dítěte.

NORMAX. Lék se také používá pro chronické hnisavé zánět středního ucha, pro akutní hnisavý zánět středního ucha s perforací. Kontraindikace - těhotenství a kojení, věk do 12 let.

CIPROMED Indikace - mimo jiné - exacerbace chronického hnisavého zánětu středního ucha, akutní hnisavý zánět středního ucha s perforací. Kontraindikace - těhotenství a kojení.

OTIPAX. Indikace - mimo jiné - akutní hnisavá zánět středního ucha. Kontraindikace - těhotenství a kojení; perforace ušního bubínku.

OTOPA. Indikace - mimo jiné - exacerbace chronického hnisavého zánětu středního ucha, akutní hnisavý zánět středního ucha s perforací. U těhotenství a kojení se doporučuje používat opatrně..

POLYDEX. Indikace - akutní průměrná neperforovaná zánět středního ucha. Kontraindikace - perforace tympanické membrány, během těhotenství a kojení, lék by měl být používán s opatrností.

SOFRADEX. Ototoxické, kontraindikace - perforace.

Téměř všechny registrované ušní kapky používané mimo těhotenství by se tedy neměly používat pro těhotné ženy ani pro systémovou antibiotickou terapii.

Existují však situace, kdy léčba není účinná, pak se, bohužel, musíte uchýlit k nechtěnému, ale nezbytnému ošetření. To se děje například, když existuje riziko rozvoje intrakraniálních komplikací.

Abyste se nedostali do kritických situací, měli byste okamžitě kontaktovat specialisty.

Články O Neplodnosti