Hlavní Neplodnost

Vyrážka plenky u dětí: příčiny, příznaky, léčba a prevence

Když se dítě narodí, jeho kůže se přizpůsobí prostředí. Čeká na něj řada problémů, které ovlivňují jeho zdraví. Jedním z nich je výskyt vyrážky na plenkách na kůži..

Obsah

Fáze a příznaky

U kojenců jsou cévy umístěny v blízkosti povrchu kůže, takže i mírné přehřátí podporuje aktivní odpařování vlhkosti. Pokud je tělo dítěte nadměrně izolované nebo nějaký jiný faktor narušuje normální odpařování vlhkosti, na kůži se okamžitě objeví vyrážka z plen (dermatitida z plenky). Nejčastěji se v kožních záhybech vytvářejí vyrážky z plenek, které jsou bohaté na tělo dítěte. Jsou v tříslech, pod hýždě, za ušima, ve spodní části bříško, axilární dutiny, kůže mezi prsty jsou také oblíbenými místy pro vyrážky z plenek.

Vyrážka z plenky je doprovázena podrážděním a svěděním, takže dítě začne jednat a plakat.

Existují 3 stupně plenkové vyrážky, charakterizované jejich příznaky:

 • s prvním stupněm se na kůži objevuje pouze mírné zarudnutí;
 • při druhém se začervenání zesiluje, na kůži se tvoří mikrotrhliny a objevují se pustuly;
 • ve třetí fázi jsou projevy těžké vyrážky u dítěte doplněny praskajícími trhlinami, někdy i vředy.

Rodiče by měli pečlivě zkontrolovat tělo svého dítěte během každého vycpávání, aby zjistili červené tečky, skvrny, podráždění.

Příčiny

Vyrážka z plenky se objevuje v důsledku nadměrné vlhkosti na těle dítěte, která ničí ochrannou bariéru kůže a otevírá přístup k choroboplodným zárodkům.

Mezi hlavní důvody výskytu vyrážky na plenkách u dívek a chlapců patří:

 1. Podráždění pohybem střeva (moč nebo výkaly).

Fekální látka, míchání s močí, rychle vede k podráždění kůže.

Mnoho matek se snaží všemi možnými způsoby chránit své dítě před mrazem a oblékat ho teplým. Pokud se však dítě začne potit, vytvoří se tak příznivé podmínky pro růst bakterií a výskyt zarudnutí kůže.

Zvýšená teplota a vlhkost jsou precedentem pro vyrážku z plen.

 1. Hygiena.

Matky po koupání dítěte často pokožku dítěte důkladně nevysuší. Výsledkem je, že voda zůstává v záhybech, což rychle vyvolává vznik vyrážky na plenkách.

 1. Syntetické oděvy nebo plenky.

Materiály se špatnou hygroskopičností nepropouštějí vzduch, což přispívá ke vzniku skleníkového efektu a vzniku podráždění na kůži.

 1. Alergická reakce na jídlo.

Zavedení doplňkových potravin může často vyvolat u dítěte reakci, která se projevuje zánětem kůže.

Oblečení a pleny, které nejsou správně dimenzovány, mohou otřít pokožku dítěte, poškodit ji, podporovat pronikání bakterií a tvorbu vyrážky z plenek..

 1. Bakteriální a plísňové infekce.

Výskyt zánětu je často spojen s pronikáním infekce nebo plísní. To velmi komplikuje nemoc, protože bude nutné léčit vyrážky z plísňové houby pomocí léků.

Mycocin tablety se užívají pro jakýkoli druh plísňové infekce. Jejich úkolem je odstranit svědění a opravit poškozenou pokožku..

Nejčastěji jsou kojenecké vyrážky s citlivou pokožkou, náchylné k alergiím, poruchám látkové výměny, kůže na kůži, se zvýšenou tělesnou hmotností.

Opravte mírný problém

I při prvním stupni vyrážky z plenky musí dítě přijmout opatření k jeho odstranění. Je nutné zajistit, aby dítě nezůstalo mokré. Vyměňte plenky v čase, umyjte dítě a poté pokožku důkladně osušte. Po umytí nebo výměně plenek je nutné nechat dítě ležet bez plen a oblečení (s odpovídajícím teplotním režimem). 20 minut vzduchových lázní pomáhá zabránit nežádoucímu zarudnutí.

V první fázi vyrážky u plenky u dětí ji můžete eliminovat pomocí následujících prostředků:

Budete muset připravit roztok ze sklenice vařené studené vody a kapky jódu. Zvlhčuje rouno a otírá všechny záhyby dítěte. Poté pokožku poklepejte měkkým bavlněným ručníkem. Je lepší nechat dítě půl hodiny bez oblečení, aby kůže dýchala. Jódový roztok dezinfikuje a dobře vysušuje pokožku, čímž eliminuje mírné zarudnutí kůže.

Jedna z nejlepších bylin pro podrážděnou a zanícenou pokožku. Řada má antiseptické vlastnosti. K přípravě odvarů ze série se 2 polévkové lžíce suché trávy napařují půl litru vroucí vody, trvají 30-60 minut a vlijí se do lázně. V této vodě každý den koupají dítě.

Jsou součástí nejdražších krémů pro péči o pokožku dítěte. Ve vodní lázni vařte některý z následujících olejů (olivový, rakytník, jedle). Kožní záhyby dítěte jsou chlazeny a namazány rounem. Olej z rakytníku řešetlákové zklidňuje, zjemňuje pokožku, zmírňuje podráždění, zánět, léčí drobné rány. Při použití oleje z rakytníku řešetlákové u vyrážek u novorozenců se zarudnutí rychle snižuje, pokožka se stává zdravou.

Jeden z nejpopulárnějších dezinfekčních a levných produktů, které několik generací matek používá k léčbě vyrážky u kojenců. Do každé lázně se doporučuje přidat světle růžový roztok manganistanu draselného. V žádném případě byste však krystaly neměli hodit do koupele. Dříve byly rozpuštěny ve sklenici nebo sklenici vody, takže nezůstaly ani drobky. Pokud se na kůži dítěte dostane zrno manganistanu draselného, ​​způsobí to popálení. Roztok ke koupání by měl být mírně narůžovělé barvy. Před nalitím do lázně je nutné několikrát napnout manganistan draselný několika vrstvami gázy.

Osvědčený lidový lék na vyrážky u novorozenců. 4 lžíce kůry se nalije litrem vroucí vody, umístí se do vodní lázně a nechá se půl hodiny vařit. Filtrujte ve vaně pro dítě. Koupání dítěte ve vaně s dubovou kůrou by nemělo být delší než 8 minut, teplota vody by měla být 36 stupňů. Po koupeli musí být pokožka dítěte důkladně mokrá, ale otírána, aby nedošlo k podráždění.

Běžný dětský prášek (prášky), bramborový nebo kukuřičný škrob pomáhají eliminovat zarudnutí.

Léčba komplexní vyrážky z plenky

Ve 2 a 3 stupních se situace stává vážnější. Před léčbou vyrážky u novorozence je nutná konzultace s pediatrem. Po prohlídce dítěte předepíše ochranné masti a krémy. Pokud se objeví komplikace, když se infekce připojí, plísňová infekce, dojde k závažnému zánětu, objeví se pustulární léze, pomohou antibakteriální a antimykotická léčiva. V tomto případě jsou lektoři lékárny založené na glycerinu, mastku, oxidu zinečnatém a olověné vodě velmi užitečné..

Pokud vyrážka na plenkách u novorozenců již vedla ke vzniku eroze, zranění, nepomohou jen lidové léky. Je nutné vážnější ošetření pomocí léků. Léčebný plán je v každém případě vybrán místním pediatrem. Lékař obvykle předepisuje pleťová voda s 2% roztokem taninu. Můžete použít taninovou mast.

Pomáhá eliminovat vyrážku z plenky na 1% roztoku dusičnanu stříbrného (provádět zavlažování). Po zákroku je nutné složit záhyby práškem mastku, dětských prášků, které obsahují oxid zinečnatý.

Léčení plenkové vyrážky u dítěte je obtížný úkol. Prvním krokem je zmírnění akutního zánětu. Za tímto účelem první dny tráví zavlažování zanícené pokožky pomocí sprejů a roztoků dusičnanu stříbrného, ​​Miramistinu, chlorofyliptů. Po odstranění zánětlivého procesu je zahájena léčba léky na hojení ran.

Následující tabulka popisuje nejúčinnější léčivé masti, spreje, krémy na vyrážky u novorozenců, doporučené pro stupně 2 a 3.

TitulCharakteristický
BaneocinPomáhá s mokrými ranami. Po aplikaci baneocinu u novorozenců nezůstávají žádné stopy vyrážky z plenek, zánět ustupuje, rány se postupně hojí a vyschnou.
Zinková mastÚčinný lék proti pláčovým ranám s hojením ran a antibakteriálními účinky. Složení terapeutického antiseptika obsahuje zinek a vazelínu, ale škodlivé látky ve formě příchutí, parabeny chybí. Při léčbě zinkové masti se nejlépe smíchá s dětským krémem.
Po několika aplikacích začne zarudnutí ustupovat, kůže je usušená, přestane bolet a svědění. Zinková mast pro vyrážky z plenek u kojenců, záhyby je nutné mazat nejvýše dvakrát denně.
Salicylová mast (jedno procento)Dobře dezinfikuje postižený povrch, pomáhá odstraňovat přebytečnou vlhkost, zmírňuje zánět.
WeledaDětský krém, který obsahuje velké množství užitečných složek, které mají hypoalergenní a protizánětlivé funkce.
BepantenZnámý lék, který mikroby dobře ničí, léčí rány různými zraněními. Používejte jej i u kojenců, jak pro léčbu, tak pro prevenci.
Pantestinový gelKompozice obsahuje miramistin, panthenol, což jsou antiseptika. Zvyšuje lokální imunitu, rychle eliminuje zánět.
Krém BubchenObsahuje reseda a heřmánkové výtažky, vitamíny, které regenerují pokožku, rybí olej, který zvlhčuje a vyživuje, panthenol, bambucké máslo. Nejvhodnější pro preventivní účely..
DesitinKrém obsahuje oxid zinečnatý, lanolin, vazelínu, olej z tresčích jater. Doporučuje se aplikovat před spaním. Vytváří na těle jakýkoli film, který zabraňuje agresivním složkám moči nebo stolici dráždit kůži. Krém trvá celou noc.
Eared NanniesKrém s příjemnou vůní a hustou konzistencí. Je založen na broskvovém oleji pro vyživování a zjemnění pokožky, stearátu zinečnatém pro sušení, měsíčkovém oleji, který působí jako antiseptikum. Používá se jako profylaktika..
Klotrimazol (gel, mast)Je určen k léčbě vyrážky, ke které se připojila plísňová infekce. Dobrý antibakteriální, protizánětlivý lék.
Syntomycinová mastOdstraňuje zánět způsobený bakteriální látkou. Po první aplikaci se pokožka uklidní, zastaví svědění.
BepantolJeden z nejlepších léků na plenkové vyrážky u dětí. Složení obsahuje vitamin B5, který pomáhá zlepšovat metabolické procesy v buňkách a účinně je obnovovat.
BiolanNeškodný dětský krém, který neobsahuje žádné konzervační látky ani parabeny. Výrobek je díky přítomnosti tokoferolu, panthenolu a oxidu zinečnatého v hojení ran, zklidňující a protizánětlivý. Je hypoalergenní, snadno se nanáší a rychle se mísí, takže na oděvu nezůstávají žádné zbytky..
SudokremKompozice obsahuje benzyl cinnamát, oxid zinečnatý, alkohol a další složky. Jsou ošetřeny kůží, mazacími problémovými oblastmi, ale Sudokrem není vhodný pro prevenci. Odstraňuje svědění, podráždění, zánět. Dezinfikuje, ničí houby a bakterie. Droga musí být aplikována jednou denně..
CandideMasť proti plísňovým infekcím. Nepoužívejte s otevřenými ranami.
SanosanSložení přípravku obsahuje panthenol, oxid zinečnatý, který eliminuje zánět, chrání před vyrážkou z pleny. Přírodní olivový olej a mléčná bílkovina vyživují pokožku.

Je důležité, aby rodiče věděli, jak se správně starat o pokožku dítěte, pokud má vyrážku na plenkách. Než začnete pokožku zpracovávat novým produktem, musíte se ujistit, že je vhodná.

Měl by být proveden test na alergii. K tomu naneste malé množství přípravku na kůži dítěte a počkejte. Pokud tělo po 30–60 minutách nereaguje, je produkt vhodný pro dítě. Další péče o plenkové vyrážky se scvrkává na skutečnost, že dítě je umyté, pokožka je důkladně vysušena a je ponechána na vzduchové lázni. Naneste na vyrážku plenu lék, nechte ji nasáknout a nasaďte si plenky.

Prevence

Vyrážka plenky u dětí je velmi častým jevem. Způsobuje vážné nepohodlí a může vést ke složitějším kožním onemocněním, jako jsou vředy, eroze. Je důležité, aby si rodiče pamatovali preventivní opatření, která zabrání vyrážce.

 • používat kvalitní plenky;
 • po každé výměně plenky dítě umyjte a pokožku důkladně osušte měkkými ubrousky;
 • vyberte si plenky, kalhotky, bavlněné tílko;
 • k praní použijte hypoalergenní výrobky určené pro dětské oblečení;
 • oblékněte dítě přísně podle počasí, což mu zabrání přehřátí;
 • při mytí přidejte do koupele bylinné, dubové infuze, slabý roztok manganistanu draselného;
 • po omytí namočte celé tělo jemným ručníkem a nechte dítě 20-30 minut bez oblečení, aby pokožka vyschla a „dýchala“ (při příjemné pokojové teplotě).

Pravidelně se objevuje vyrážka z plenky na kůži dítěte. Dodržování základních hygienických pravidel však pomáhá tomuto nepříjemnému projevu pokožky zabránit. Pokud je vyrážka komplikována pustulemi, pláčem, pak dodržování všech lékařských předpisů pomůže udržet pokožku dítěte čistou a zdravou.

Samoléčení vyrážky z plenek u dospělých

Vyrážka plenky je porážkou integrity pokožky. Patologie nepronikne hluboko pod kůži, šíří se pouze do horní vrstvy epidermis. Šance na zvracení se výrazně zvyšují v horkém období a v přítomnosti obezity, poté se mezi tukovými záhyby objeví vyrážka z plen. Vyrážka plenky nejčastěji postihuje axiláře, nohy, hýždě a slabiny, tj. Ty části těla, které jsou neustále v kontaktu s pevným oblečením a často se potí. Jak léčit vyrážky z plenek? Na začátku je možné problém vyřešit doma pomocí lidových prostředků.

Důvody pro vzhled

Vyrážka plenky u dospělých se objevuje kvůli nesprávnému dodržování pravidel osobní hygieny. To je hlavní důvod, ale existují i ​​další:

 • nadváha;
 • Nadměrné pocení;
 • sklon k alergickým reakcím;
 • hemoroidy;
 • cukrovka.

Takové formace se objevují v rekordním čase, obvykle za 5-6 hodin.

Symptomatologie

Klinický obraz patologie vypadá takto:

 • zarudnutí postižených oblastí;
 • svědění
 • svrab;
 • hořící;
 • kůže je vlhká a nadměrně hustá.

Vyrážka plenky způsobuje značné nepohodlí. Neustále se cítí a zasahují do života plného života. Pokud nejsou eliminovány včas, ovlivní sousední zdravé oblasti kůže. Kromě toho, pokud se infekce dostane na vyrážku z plenky, šance na rychlou a úspěšnou léčbu se okamžitě sníží.

Léčba plenkové vyrážky mezi prsty na nohou

Poškození prstů na nohou je důsledkem mechanického nárazu, nedodržování pravidel osobní hygieny a plísňových infekcí. Léčba patologie vyžaduje dodržování pravidel:

 • musíte si pravidelně umývat nohy mýdlem a vodou;
 • musíte si koupit jakékoli antiseptikum v lékárně, namazat si prsty prsty a potom je osušit suchým hadříkem;
 • Ponožky musí být vyrobeny z přírodních materiálů. Kromě toho by měly být vždy čisté;
 • pokud je to možné, musíte chodit naboso. To se však nevztahuje na veřejná místa, existuje běžná houba;
 • Můžete si koupit krém se sušicím účinkem a namazat prsty 2-3krát denně;
 • dehtové mýdlo aktivně bojuje proti houbě. Může být použit při plavání místo obvyklé kosmetologie. Pokud je jeho vůně zaměňována, můžete získat ochucené dehtové mýdlo, které voní pěkně;
 • Můžete namazat prsty na nohou rakytníkovým olejem, aniž byste je umyli. Je vhodné nanést olej v noci, ráno se vstřebá.

Je důležité přesně určit zdroj patologie. Možná vyrážka plenky v oblasti prstů na nohou a nohou je výsledkem nesprávné funkce vnitřních orgánů. Potom problém vyžaduje lékařskou péči. Vyrážka plenky mezi prsty - nejčastější výskyt.

Vyrážka plenky pod mléčné žlázy a na genitálie

Obvykle tento problém postihuje ženy během těhotenství a kojení. Také, plenka vyrážka pod prsou může obtěžovat ženy s nadváhou. Chcete-li se problému zbavit, potřebujete:

 • umýt zasažené oblasti mýdlem;
 • léčit antiseptikem;
 • nechte pokožku „dýchat“ na chvíli a poté na ni naneste jakýkoli sušicí krém zakoupený v lékárně;
 • vložte měkkou přírodní tkáň do zaníceného záhybu, aby nedošlo k pocení a tření oblečení.

Sušicí krémy jsou zpravidla schopny odstranit vyrážky z plenek po 2-3 týdnech, pokud se aplikují denně.

Pokud se v postižené oblasti objeví vředy nebo rány, musíte navštívit lékaře. To je signál, že v těle začaly zánětlivé procesy..

Na jiných částech těla

Vyrážka z plenek na jiných částech těla, například podpaží, v záhybech břicha, na hýždě, může být vyléčena běžnými lidovými prostředky, pokud se patologie ještě nerozšíří.

Stojí za povšimnutí, že pokud je příčinou vyrážky z plenky závažné onemocnění, například diabetes mellitus, je nutné, když se objeví zarudnutí a svědění, navštívit lékaře, protože vyrážka z plenky by v tomto případě měla být léčena odborníkem, který předepíše potřebné léky. Současně je však možné použít i lidová léčiva, pokud k tomu ošetřující lékař dal souhlas.

Takže léčba vyrážky z plenky je možná doma.

 1. Vy můžete zvládnout vyrážky z plenek pomocí bylinných infuzí. Infuze měsíčku nebo struny zmírní svědění a odstraní zánět. Sušené rostliny jsou k dispozici v lékárně. 2 polévkové lžíce jedné z rostlin se nalije do jedné a půl sklenice vroucí vody a nechá se hodinu. Postižené oblasti jsou infuzí třikrát denně. Nemusíte je otírat do sucha, je lepší počkat, až pokožka sama vyschne.
 2. Pokud se pod podpaží objeví vyrážka, můžete postiženou oblast ošetřit slunečnicovým olejem. Nejprve musíte vařit ve vodní lázni a ochladit. Je snadné vyrobit vodní lázeň. Musíte dát oheň na oheň a počkat, až se vaří. Nad otevřenou pánev musíte držet nádobu se slunečnicovým olejem a počkat, až se také vaří. Poté by měl být olej ochlazen a aplikován na vyrážku z plen. Doporučuje se opláchnout po dobu asi 3–4 hodin, po které můžete zasažené místo omýt suchým mýdlem.
 3. Infuze s eukalyptem se připravuje jednoduše. 2 polévkové lžíce sušeného eukalyptu musí být naplněno 250 ml horké vody, nikoli však vroucí vodou. Kapalina musí trvat na vodní lázni po dobu sedmi minut, ale je důležité, aby se nevařila. Namažte postižené oblasti 2-3krát denně.
 4. Pohanková mouka může sloužit jako účinný prášek pro vyrážky z plenek. Před použitím se musí prosít sítem. Posypte postiženou oblast jednou denně.
 5. Farmaceutický prášek z dubové kůry lze použít stejným způsobem jako Pohanka mouka. Před tím musí být zasažené oblasti důkladně omyty mýdlem..
 6. Bylinková šťáva z bodláku je vhodná pro pravidelné mazání vyrážky z plen. Chcete-li to získat, musíte přeskočit rostlinu přes mlýnek na maso, po umytí a sušení.
 7. Lékárna heřmánek, vařená podle pokynů, zmírňuje svědění a odstraňuje zánětlivé procesy. Vývar musí umýt kůži dvakrát denně.
 8. Někdy není snadné připravit léky na plenkové vyrážky. Musíte vzít 400 g tekutého medu, 10 g rybího oleje a jeden a půl gramu chloroformu, který si můžete koupit v lékárně. Všechny tyto přísady musí být důkladně promíchány a aplikovány na postižené oblasti několikrát denně bez oplachování..
 9. Vařený olivový olej se vyrovná s vyrážkou mezi boky. Olej je třeba otřít pokožku jednou denně.
 10. Farmaceutický jedlový olej pomáhá zbavit se plenkových vyrážek, pokud je namažete pokožkou 2-3krát denně. Předtím nemusíte vařit.
 11. 100 g březových pupenů musí projít mlýnkem na maso a poté smíchat s 50 g vazelíny. Masť by měla být nanesena na plenkovou vyrážku s velmi tenkou vrstvou.
 12. Vezměte 5 lžic březových pupenů, naplňte je půl litru vodky a nechte týden na tmavém místě. Tinktura musí být filtrována. Jednou denně otřete plenkovou vyrážkou.
 13. Olej z rakytníku řešetlákové lze smíchat s jemně nasekaným vařeným žloutkem. Produkt několikrát denně maže postižené oblasti, aniž by je omýval..
 14. Péče o špičku může zahrnovat použití listnatých listů. Stačí jen dát do ponožek. Skladovatelnost není důležitá, ale listy je třeba měnit každých 6-7 hodin.
 15. Lněná semena se rozdrtí v mixéru na mouku a poté se vaří s vroucí vodou. Potřebujete 5 g semen na sklenici vroucí vody. V tekutině musíte navlhčit vatový tampón a otřít postižená místa.
 16. Koupel s dubovou kůrou a řadou zmírňuje nepříjemné příznaky. 40 g dubové kůry a řada zalijeme litrem vroucí vody a necháme v ohni, aniž by se vařilo. Tento vývar je třeba přidat do koupele. Trvání procedury - nejméně čtvrt hodiny.
 17. 3 lžíce suchých bobkových listů musí nalít 400 ml rostlinného oleje a nechat vyluhovat po dobu jednoho týdne. Infuze by měla být utírána plenkovou vyrážkou 2-3krát denně.
 18. Velký bobkový list se rozemele v mixéru a nalije se sklenicí vroucí vody. Poté je kapalina naplněna čtvrt hodiny. Při odvarování musíte namočit vatový tampón a otřít postiženou pokožku.
 19. Vymažte vyrážku plenky dvakrát denně pomocí zinkové masti v lékárně.
 20. K mytí postižených oblastí můžete použít sklenici vody s 10 kapkami jódu rozpuštěnými v ní.
 21. Na vyrážku z plenky si můžete položit list pampelišky a upevnit ji bandáží. Takže musíte chodit celý den.

Pokud se vyrážka objeví v důsledku alergické reakce, je třeba alergen odstranit. Jinak početné ošetření pokožky nepřinese žádné výsledky, problém se bude znovu a znovu vracet.

Pokud jste již vyzkoušeli mnoho metod, ale alternativní terapie nepřináší výsledky, musíte naléhavě navštívit lékaře k vyšetření. Možná je tento problém příznakem závažnější patologie..

Vyrážka plenky u lůžka pacienta: jak a jak léčit dermatitidu plenky?

Kůže pacientů upoutaných na lůžko se postupem času stává tenčí a citlivější. Proto i nepříjemné ložní prádlo nebo špatná ventilace v bytě může vyvolat dermatitidu pleny. Toto onemocnění se také nazývá vyrážka plenky. Často postihuje lidi, kteří se nemohou pohybovat a starat se o sebe..

Vyrážka plenky

Diabetická dermatitida (nazývaná také vyrážka z plenky) u dospělých pacientů na lůžku se projevuje zarudnutím, erozí, prasklinami, vředy. Když se vyrážka nezpracovává, roste eroze a praskliny. Kůže začíná zvlhnout, postižené oblasti odlupují. Plienková dermatitida je také doprovázena svěděním a pálením. Pacienti kazí chuť k jídlu, náladu. Někdy jsou u pacientů s vyrážkou na plenkách diagnostikována deprese..

Příčiny vyrážky z plenek u pacientů na lůžku

Plienková dermatitida je onemocnění malých dětí a dospělých na lůžku. Hlavním faktorem vyvolávajícím onemocnění je dlouhodobý kontakt vlhkosti, moči a dalších sekretů s pokožkou. To se stane, když se plenky a plenky mění nepravidelně. Dermatitida také ovlivňuje kůži, která je před výměnou plenky špatně vyčištěna. Hygiena je velmi důležitá pro léčbu a prevenci vyrážky z plen. Odmítnutí zvláštních prostředků na ochranu pokožky a zvýšení její schopnosti zotavení také vede ke vzniku dermatitidy plen. Lékaři říkají, že správná péče o pokožku o 70% snižuje riziko vyrážky a komplikací po onemocnění.

Problém s vyrážkou z plenky může nastat v důsledku špatné kvality plen, oblečení a ložního prádla vyrobeného z umělých tkanin..

Obecně lze všechny příčiny plenkové dermatitidy rozdělit na vnitřní a vnější. Mezi vnitřní patří nadváha, nadměrné pocení, inkontinence, špatný krevní oběh, alergie a náhlé změny hladiny cukru v krvi. Vnější důvody jsou považovány za nedostatečnou péči o připoutanou osobu, vysokou teplotu a špatné větrání v místnosti, nepohodlné oblečení, tvrdé povlečení.

Typická místa lokalizace plenkové vyrážky

Z vyrážky na plenkách nejčastěji trpí tříselný region - hýždě a záhyby mezi nimi. V tomto okamžiku vlhkost nejčastěji přichází do styku s pokožkou. Neustálé otírání pleny také dráždí tuto oblast pokožky..

Na fotografii je vyrážka z podpaží u dospělých

Krk, podpaží, záhyby na břiše nebo pod hrudníkem jsou méně pravděpodobně postiženy. Vyrážka z plen v těchto místech obvykle znamená nadměrné pocení. U lidí na lůžku s nadváhou se vyrážka z plenky považuje za zvláště akutní problém. Kromě pocení je pokožka na záhybech také poškozena třením na kůži. Pokud není dermatitida pleny léčena při výskytu prvních příznaků, postižená oblast se rozšíří do dalších částí těla..

Příznaky vyrážky z plenky u pacientů na lůžku

Plienková dermatitida se vyvíjí ve třech fázích. Uchýlit se k léčbě je již na začátku, neočekává se, že se nemoc sama odezní. Plenová dermatitida se šíří a způsobuje komplikace, pokud nebudou přijata opatření.

V první fázi se vyrážka plenky projevuje zarudnutím a svěděním. Dávejte pozor, aby pacient nezpůsobil mechanické poškození pokožky a nezpůsobil infekci.

U lidí s mastnou pokožkou nebo nadměrným pocením jsou oblasti postižené dermatitidou neustále mokré. To zhoršuje problém s vyrážkou a způsobuje podráždění. Chcete-li snížit účinky nadměrné sekrece kůže, musíte pacienta umýt častěji a problémové oblasti otřete antiseptiky.

Druhou fázi vývoje onemocnění vyvolává zvýšená vlhkost a tření již podrážděné kůže na hrubých nepřirozených tkáních. U lidí s nadváhou stále existuje problém s otíráním kůže o pokožku. Ve druhé fázi již nelze upustit od hygienických a antiseptických látek. Tento krok vyžaduje užívání léků proti dermatitidě..

Edém, silné svědění, praskliny a bolest v místech postižených touto chorobou ukazují na třetí fázi dermatitidy plenky. Bez zásahu lékaře může být kůže pacienta pokryta vředy a nemoc může způsobit komplikace.

Léčba plenkové dermatitidy u pacientů na lůžku

První fáze léčby

V první fázi je důležitá zvýšená čistota a hygiena pokožky pacienta na lůžku. Ložní prádlo by mělo být měkké, hladké a přirozené. Je důležité udržovat přiměřený teplotní režim, aby se pacient nepotil. Optimální pokojová teplota je 20 ⁰С. Ze stejného důvodu se doporučuje krmit ležícímu člověku spíše teplé než teplé jídlo..

Plienková dermatitida se obtížněji zbavuje, když je tělo oslabeno jinými chorobami. Proto je léčba doprovodných nemocí velmi důležitá. Oslabené tělo je těžší odolat plenkové dermatitidě.

Zanícená kůže by měla být udržována čistá a suchá a dermatitida by měla být léčena místními přípravky. Účinnou metodou léčby je vystavení Minin lampě. Infračervené paprsky zahřívají nemocnou kůži, stimulují krevní tok do postižených oblastí a urychlují metabolismus..

Druhá fáze léčby

Pokud v první fázi nedojde k žádné akci, zhoršuje se stav kůže a nemoc přechází do druhé fáze vývoje. V tomto případě je radiační terapie a udržování čistoty nedostatečné. Lékaři k nim přidávají lokální antiseptická léčiva. Lékaři doporučují ošetřovat postiženou pokožku roztokem furatsiliny, kyseliny salicylové nebo kyseliny borité. Po ošetření antiseptiky se aplikují léčivé krémy nebo masti. Například Bepanten, Panthenol. Pokud pacient nemůže odolat tak, aby nepoškrábal svědící kůži, podejte pacientovi antihistaminika.

Třetí fáze ošetření

Příznaky třetího stadia ukazují, že onemocnění dosáhlo velmi nebezpečné úrovně. Na léčbě by se měl podílet lékař. Ke všem postupům a léčivům doporučeným ve druhé fázi lékaři doporučují přidat „Burovovu tekutinu“. Jedná se o viskózní antiseptikum. Suší, snižuje zánět a snižuje pot. „Burov Liquid“ vytváří film v místě kontaktu s pokožkou. Chrání nervové zakončení před dráždivými látkami, snižuje svědění a otoky..

Léčba lidovými recepty

Lidová léčba má smysl aplikovat se v první fázi vývoje nemoci a po uzdravení. Pomáhají pokožce zotavit se rychleji..

Tření pleťové vody z odvarů dubové kůry zabraňuje podráždění a vytváří ochrannou bariéru na kůži. Nástroj se prodává v jakékoli lékárně. 200 gramů kůry se vaří 2 hodiny ve 2 litrech vody. Potom se kapaliny nechají ochladit a filtrují se. Výsledný vývar je chován ve 2 litrech vařené vody.

Vyrážku z plenky lze také otřít běžnou teplou vodou. Voda může být naředěna jodem v poměru 1 - 2 kapky jódu na sklenici vody. Pro otírání zvolte měkkou přírodní látku. Po otření by měl roztok oschnout sám, proto nepoužívejte ubrousky ani ručníky.

Slunečnicový olej je také známý svými protizánětlivými vlastnostmi. Olej vařte ve vodní lázni, ochlaďte a namažte pokožku problémovou.

Dekukce eukalyptu účinně překonává plenkovou dermatitidu. Několik lžic listů eukalyptu se nalije sklenicí vroucí vody a vaří se po dobu 5 minut ve vodní lázni. vatový tampon se zvlhčí ve výsledném roztoku a udržuje se v místě zánětu několik minut.

Komplikace

Bez včasné léčby vyrážky z plenky toto onemocnění způsobuje komplikace. V oblastech kůže postižených plenkovou dermatitidou se mohou tvořit mikrotrhliny a vředy na krvácení. To je často doprovázeno bolestí. Zanícená kůže je náchylná k infekcím, snadno proniká bakteriemi a viry do těla. Sekundární infekce je indikována horečkou, slabostí a závratěmi. V tomto případě lékaři obvykle doplňují běžnou antibiotickou terapii. Bez antibiotik se onemocnění může stát chronickým. Chronická plenková dermatitida je charakterizována tmavou vrstvou na zanícené kůži a zápachem hniloby.

Prevence vyrážky z plenek u pacientů s lůžkem

U starších a neaktivních lidí ztrácí pokožka pevnost a pružnost. Je snadno zranitelná a těžko se zotavuje. Proto musí být taková kůže neustále kontrolována a pečlivě ošetřována. Je obtížnější vyléčit plenkovou dermatitidu u dospělého, než zabránit jejímu vzhledu.

Aby se zabránilo vyrážce z plenky, je třeba kůži ležící osoby často umýt, ošetřit antiseptickými prostředky, aby nedocházelo k vysychání nebo nadměrné vlhkosti.

Oblečení a povlečení by měly být vždy čisté, měkké a přirozené. Po každém použití plenky by měla být pokožka důkladně očištěna a namazána speciálním krémem nebo mastí. Vytvářejí bariéru mezi pokožkou a potenciálními dráždivými látkami, podporují regeneraci a zmírňují zánět. To zvládne i běžný dětský krém..

Chcete-li zabránit vyrážce z plen, měli byste často měnit polohu těla pacienta. Každé 3-4 hodiny musí být otočeno na druhou stranu nebo na záda.

Plenky usnadňují život pacientovi i těm, kteří se o něj starají. Plenky pro dospělé jsou rozděleny do tří typů: otevřené (bez zapínání), napůl otevřené (s bočními popruhy), uzavřené (s bočními křídly a lepicí sponou). Model by měl být pro pacienta pohodlný a měl by tekutinu dobře držet. Plenka by měla „dýchat“. Vnější vrstva "dýchacích" plenek sestává z materiálu, který umožňuje průchodu vzduchu, ale nikoli vlhkosti. Při používání je vyrážka na plenkách velmi vzácná. Je důležité, aby byla plenka dimenzována, jinak by ji otřela kůži a vyvolala dermatitidu. Jedinou nevýhodou pleny je cena. Dýchačky obvykle stojí více než modely z plastových fólií.

A konečně vám doporučujeme seznámit se s videem, kde se naučíte účinné metody léčby a prevence vyrážky u plen u pacientů na lůžku:

Jak léčit vyrážky z plenek

Vyrážka z plenky je jednou z nejčastějších kožních lézí u kojenců. U zahraničních pediatrů jsou považováni za druh plenkové dermatitidy.

Jak se objeví vyrážka na plenkách

U dětí můžete vyjmenovat nejméně 7 hlavních příčin vyrážky z plenek:

• vady v péči o dítě (vzácné mytí a koupání dítěte, předčasná výměna plenek);
• přehřátí (příliš teplé oblečení);
• praní dětského oblečení čisticími prostředky obsahujícími mnoho zásad, nedostatečné oplachování plenek;
• poranění jemné kůže dítěte oblečením s hrubými švy;
• nesprávné použití podšívky;
• nemoci doprovázené průjmem nebo zvýšeným močením, kdy je pokožka často podrážděna stolicí a močí;
• alergie u dítěte, u kterého je zánět kůže.

Zinková pasta pouze unikla vyrážce z plenky, velmi dobrá věc.

Vyráběná plenka se nejčastěji nachází v přirozených záhybech (děložním, axilárním, tříslovém, femorálním, za ušima), jakož i na hýždích a perineu..

Co jsou to plenkové vyrážky

Existují 3 stupně závažnosti plenkové vyrážky:

1 stupeň (světlo) - když kůže v přirozených záhybech zčervená.

2 stupně (střední) - kůže v záhybech je jasně červená, dochází k jediné erozi (malé povrchové vředy).

3 (těžké) - na pozadí světlé hyperémie v přirozených záhybech v důsledku sloučení eroze se vytvoří jediný pláčový povrch.

Léčba plenkové vyrážky u kojenců

Léčba vyrážky z pleny do značné míry závisí na závažnosti procesu. Ale s nimi je vždy nutné podniknout následující kroky:

• odstranit příčinu vyrážky z plenek;
• pečlivě pečujte o pokožku: umýt dítě nejen po vyprázdnění střev, ale také po močení, denně vykoupat dítě přidáním roztoku manganistanu draselného nebo odvarů z dubové kůry, měsíčku, heřmánku, lípy a trávy;
• vyměňovat plenky častěji;
• přirozeně osušte pokožku v záhybech;
• zařídit „vzduchové koupele“ několikrát denně - udržujte dítě nahé po dobu 5-20 minut při pokojové teplotě 20-24 ° C;
• pokud doma existují zařízení pro ultrafialové záření podle pokynů lékaře, použijte je k ovlivnění oblasti vyrážky plenky.

Heřmánek má protizánětlivý účinek, ale když jsme měli vyrážku, lékař nám ​​poradil, abychom začali koupáním v odvarech bobkových listů. Pomáhal také z pichlavého vedra. Moje heřmánek je slabší. Bepanten je stejný D-panthenol, léčí rány, ale nepomáhá při pichlavém vedru, vyrážce a alergiích.

Pro vyrážky z prvního stupně pleny stačí po umytí dítěte důkladně opláchnout záhyby na kůži a poprášit je práškem mastkem, dermatolem nebo oxidem zinečnatým. Místo toho můžete mazat něžná místa dětským krémem, sterilními rostlinnými oleji, olejovým roztokem vitamínu A (některé děti lépe reagují na prášky, jiné na oleje). Nemůžete použít pouze krém a prášek současně, jinak prášek smíchaný s oleji vytvoří „cívky“, které traumatizují jemnou pokožku dítěte. Nedoporučuje se používat zvláště mastný krém, protože pomáhá udržovat vlhkost na kůži. Můžete použít speciální ubrousky namočené v olejích.

S vyrážkou pleny druhého stupně jsou možné i dva přístupy. V první, zvlhčené erodované oblasti se nejprve vysuší, zavlažují se 1-3% roztokem dusičnanu stříbrného a poté se popráší prášky oxidem zinečnatým. V druhém případě se používají „klábosení“ předepsané lékařem (vodní nebo olejové suspenze) stejného přípravku.

Při vyrážce pleny třetího stupně musíte nejprve odstranit výrazný zánět. Proto se v prvních 2-3 dnech erozní povrchy zavlažují roztoky chlorofyllipt, miramistin, 0,25% roztok dusičnanu stříbrného. Po zmírnění příznaků zánětu se používají masti s hojením ran a protizánětlivé účinky (methyluracil a 2% mastinová mast, krémy s oxidem zinečnatým - D-panthenol, bepanthen, drapolen, desitin, sudokrem, Atoderm Po Zinc; přípravky s aloe šťávou a Kalanchoe). Při silné vyrážce z plenky je zvláště důležité, aby byla pokožka dítěte otevřená co nejdéle.

Plienky pro dítě je třeba pečlivě vybírat s ohledem na jejich velikost (neměly by být blízko). Stává se, že dítě reaguje na vyrážky z plenek u jedné značky, ale ne u jiné. Doporučuje se jejich nejvzácnější použití. Nezapomeňte, že při pokládání olejových utěrek mezi pleny nebo pomocí gumových kalhot přes posuvníky se může objevit „skleníkový efekt“, který zesiluje podráždění pokožky a zhoršuje vyrážku z plen. Pro prevenci vyrážky z plenky se nedoporučuje přehřívat dítě a nosit dítě pouze v oděvech vyrobených z přírodních a snadno absorbujících tkání..

Pokud všechna tato opatření nepomáhají eliminovat vyrážku z plen, je třeba dítě vyšetřit, aby se vyloučila alergická složka problému..

Co je to vyrážka a jak se s nimi vypořádat

Příčiny vyrážky z plenek. Léčba plenkové vyrážky u dětí

Irina Kiryanova pediatr, kandidátka na lékařské vědy

Kůže je jedním z nejzranitelnějších orgánů novorozence: je jemná, tenká, snadno zranitelná; je propustná pro různé látky a infekce, její krevní cévy jsou umístěny blízko povrchu a při přehřátí dochází k intenzivnímu odpařování vlhkosti. To je důvod, proč dětská pokožka potřebuje ochranu a zvláštní péči, jinak jsou nevyhnutelné vážné problémy. Vyrážka z plen - možná nejběžnější z nich.

Vyrážka z plenky je zánět kůže v těch částech těla, které byly vystaveny dlouhodobému působení vlhkosti nebo zvýšenému tření. Nejčastěji se jedná o kožní záhyby (tříselné, meziregální, axilární, cervikální, za ušima, v podbřišku). Obvykle lze rozlišit 3 stupně plenkové vyrážky: I - mírné zarudnutí kůže bez narušení její integrity; II - jasná zarudnutí s mikrotrhlinami, erozí, někdy pustulemi; III - je možná výrazná zarudnutí kůže, puchýřky, praskající trhliny, eroze, ulcerace. To vše doprovází svědění, pálení, bolest, dítě je neklidné, často pláče.

Příčiny vyrážky z plenek u novorozenců

Hlavním důvodem vzniku vyrážky na plenkách je nadbytek vlhkosti na citlivé pokožce dítěte. Nadměrná vlhkost odstraňuje přirozené mazání pokožky a narušuje se ochranná bariéra pokožky, což mikrobům usnadňuje přístup k pokožce. Podmínky vzniku vyrážky na plenkách jsou neustálé podráždění kůže stolicí a močí (soli moči, rozklad, amoniak, který má dráždivý účinek), špatné vysušení těla po mytí, vysoká okolní teplota a nadměrné zabalení novorozenců.

Mezi další příčiny vyrážky na plenkách patří tření na pokožce oděvů (zejména ze syntetických tkanin), plenky, plenky.

Dojde-li k zarudnutí podél osy plenky na jedno použití, může to být reakce pokožky dítěte na materiál nebo látky, které takovou plenu tvoří..

„Riziková skupina“ pro vyrážky z plenek zahrnuje děti trpící alergickými onemocněními (na druhé straně může být vyrážka z plenek předzvěstí alergií), stejně jako děti s rovnou kůží, úzce rozložené cévy (takové děti mohou mít na nohou a pažích vaskulární kůži). výkres). Do této skupiny patří také děti s nadváhou v důsledku narušených endokrinních a metabolických procesů..

Ošetření plenky vyrážky

V žádném případě nelze přehlížet vyrážku z plenek: bez léčby se nemoc může rozšířit na významné povrchy kůže, což komplikuje přilnutí bakteriálních a plísňových infekcí.

U vyrážky na plenkách, stupně I, není speciální léčba nejčastěji vyžadována. Stačí pravidelně vyměňovat plenky (dítě by nemělo zůstat mokré) nebo jednorázové plenky (maximální doba, po kterou může dítě zůstat v jedné pleně, jsou 3 hodiny), dítě po každé výměně a krmení důkladně omyjte. Po omytí byste měli pokožku a zejména tříselné záhyby jemně namočit a nechat uschnout (10-20 minut), aby se pokožka nechala zaschnout (přístup ke vzduchu je nejlepší podmínkou pro léčení kožních lézí). Za stejným účelem můžete pokožku vysušit fénem ze vzdálenosti 30 cm a nastavit ji na režim slabého zahřívání. Poté by měly být záhyby ošetřeny dětským krémem pod plenkou nebo speciálním ochranným krémem a měla by se používat pouze vysoce kvalitní kosmetika. Pouze po těchto hygienických postupech lze plenku nosit na dítěti.

Pokud je zarudnutí způsobeno alergickou reakcí na plenu, zkuste použít plenky od jiné společnosti..

Pokud tyto činnosti během dne nepomohly, mohou být užitečné terapeutické ochranné prostředky ve formě krémů, mastí (drapolen, bepanten), které se používají stejným způsobem jako dětské krémy. Než je začnete používat, nezapomeňte se poradit s lékařem. Kromě toho jsou důvody k obavám a vyhledání lékařské péče:

 • přetrvávající, dlouhotrvající vyrážka na plenkách;
 • extenzivní vyrážka s tendencí k šíření;
 • výskyt trhlin vyrážky, puchýřků, pustulí.

V případě vyrážky na plenky druhého stupně, kromě výše uvedených opatření, používají "mluvčí" (vyrábějí se v lékárně podle předpisu) obsahující sušicí látky (oxid zinečnatý, mastek). Zde jsou některé předpisy pro tyto směsi, které může lékař předepsat:

 • 1 mastek - 20,0 g, oxid zinečnatý - 20,0 g, glycerin - 10,0 g, olovnatá voda - 50,0 g;
 • 2 oxid zinečnatý - 15,0 g, glycerin - 15,0 g, destilovaná voda - 15,0 g.

Podle lékařského předpisu se provádí ultrafialové záření postižených oblastí pokožky, které jsou namazány TANINEM nebo mastnými mastmi methyluracilu, mastnou mast BITAMIN F99. Pustuly jsou ošetřeny vodnými roztoky methylenové modři nebo brilantní zeleně („modrá“ nebo „zelená“).

Dítě by mělo být koupáno v mírně růžovém roztoku manganistanu draselného ("manganistan draselný"). K tomu vložte do kelímku 3–5 krystaly manganistanu draselného, ​​zřeďte malým množstvím vody a poté protáhněte obvazem složeným do 3–4 vrstev, protože nerozpuštěné krystaly mohou způsobit popálení pokožky dítěte. Pokud dítě není alergické na byliny, může mít teplé „sedící“ koupele (36 ° C) s přídavkem odvarů z dubové kůry (4 polévkové lžíce dubové kůry, zalévat 1 litr vroucí vody, naléhat na vodní lázeň po dobu 30 minut, vytéct výsledný roztok, vylít) ve vaně). Ponořte dítě do koupele po dobu 5-8 minut, pak jemně poklepejte hýždě a záhyby do sucha.

Nezapomeňte, že oblasti kůže s vyrážkami z plenek by měly dýchat, takže častěji nechte exponované části těla otevřené. Dítě, které má vyrážku na plenkách, se doporučuje žehlit oblečení a plenky na obou stranách.

Pokud se objeví vyrážka na pozadí exsudativní katarální diatézy - alergického onemocnění, které postihuje kůži, je možné předepsat desenzibilizující léky (suprastin), 1% hydrokortisonovou mast..

Vyrážka z hroznových plen je obtížně léčitelná, proto je důležitá prevence a správné léčení vyrážky z lehčích stupňů.

Pamatujte: pro vlhké rány je lepší používat nemastné léky, v žádném případě byste neměli ošetřovat mokré povrchy mastí a oleji: zakrývají vyrážku pleny filmem a narušují hojení.

Několik dní se na mokré povrchy nanášejí pleťové vody s 1-2% roztokem taninu, 0,25% roztoku dusičnanu stříbrného, ​​0,1% roztoku alkoholu (tyto roztoky předepisuje lékař, jsou vyráběny v lékárně na předpis).. Po vymizení pláče se použijí zinkové pasty, emulze s baktericidními látkami (například 5% emulze sintomycinu). Je důležité, aby dítě dostalo dobrou výživu..

Chtěl bych poznamenat, že pro léčbu vyrážky z plenek není doporučení babiček dobré pro použití škrobu na záhyby prášku, protože škrob ztvrdne, zhroutí se na hrudky a ještě více poškodí pokožku. Kromě toho je škrob vynikajícím živným médiem pro růst a reprodukci patogenů. Neměli byste se koupat s bylinkami (heřmánek, šňůry, lastovičky, atd.) Bez lékařského předpisu, což může způsobit alergie a pouze zhoršit situaci.

Na kůži dítěte byste neměli vyzkoušet celou řadu nástrojů, které si vyžádají sousedé, přátelé a známí, v naději, že některé z nich pomohou. Jen nezdržujte návštěvu u lékaře nebo domácí volání lékaře: je důležité stanovit přesnou příčinu vyrážky na plenkách, předepsat nezbytnou léčbu, zajistit dítěti náležitou péči a výživu (ta druhá je zvláště důležitá pro alergické děti, protože připojení vyrážky na plenkách také významně zhorší alergie na potraviny) stav dítěte a zpoždění léčby). V některých případech budete možná muset poradit se s alergologem nebo dermatologem.

 1. Při každé výměně plenky (8krát denně) je nutné dítě umýt. Hygienické vložky by se měly používat pouze v případech, kdy není možné dítě umýt pod tekoucí vodou. Předtím, než si obléknete dětskou plenku, musí být pokožka ošetřena speciálním krémem pod plenkou. Když přikrýváte nebo měníte oblečení, nechte dítě nějakou dobu nahé [bude stačit, aby novorozenec ležel na břiše 2-3 minuty před každým krmením. Tříměsíční dítě může užívat vzduchové koupele po dobu 15-20 minut denně, o půl roku je třeba zvýšit na 30, a do roku - až 40 minut denně). Vzduchové lázně zahrnují prevenci vyrážky z plenek.
 2. Plenky na jedno použití častěji vyměňujte (nejméně 8krát denně). Nenechávejte dítě ve vlhkých nebo znečištěných plenkách. Olejové utěrky, které se někdy používají k ochraně postele, vytvářejí podmínky pro debatu o pokožce, takže je lepší použít speciální utěrku na tkané bázi nebo jednorázové plenky.
 3. Při mytí dětského oblečení by se měly používat pouze ty detergenty, které jsou speciálně navrženy pro péči o kojence. Vypláchněte prádlo dobře.
 4. Citlivá pokožka některých dětí netoleruje chemikálie v jednorázových navlhčených nebo mastných dětských ubrouscích. Při jejich používání buďte opatrní..
 5. Při výměně oblečení věnujte pozornost tomu, zda oblečení nebo pleny vašeho dítěte otřely kůži dítěte nebo zda na ní zůstalo nějaké zarudnutí. 6. Změna složení potravin (nová mléčná směs, zavedení doplňkových potravin), užívání léků - to vše ovlivňuje chemické složení moči a výkalů, které mohou dráždit kůži.

Na závěr připomeňme všem společnou pravdu: nemoci lze snáze předcházet než léčit. Proto je důležitá řádná každodenní péče o pleť, která je, kromě jiného, ​​příjemná pro dítě a pomáhá navázat úzké emoční spojení mezi matkou a dítětem.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Masti na vyrážky a svědění v slabinách u dospělých. Jak se zbavit finančních prostředků z lékárny

Masť na vyrážky z plenek, která se často objevuje u dospělých a dětí v tříslech, se vybírá v závislosti na souvisejících příznacích. Výběr léčiv je obrovský, mnoho z nich snadno zmírňuje otoky, svědění, zánětlivý proces a zabraňuje rozvoji komplikací. Dermatolog nebo terapeut si bude moci vybrat správný prostředek v každém případě.

Co je to vyrážka, její příznaky

Vyrážka z plenky je zánět, který ovlivňuje kožní záhyby. Zánětlivý proces se vyvíjí díky těsnému kontaktu povrchů pokožky, který způsobuje podráždění působení produktů vylučování kůže a jiných sekrecí lidského těla..

Častěji se objevují vyrážky z plenek v záhybech mezi prsty, v slabinách, na bocích, mezi zadky a podpažemi. U lidí s nemocemi, které způsobují silné zaťaté ruce v pěst, se může objevit dlaň na vyrážkách. U žen s nadváhou se vyrážka pod prsou objevuje. U kojenců je vyrážka způsobená nesprávnou péčí a nemocemi, které ovlivňují kůži.

Nejběžnější příčinou vyrážky z plenky je infekce, která postihuje kůži. Bakterie jsou hlavním důvodem vzniku této patologie, objevují se ve formě malých bublin, které snadno prasknou a eroze se objeví na podrážděné kůži. Nejlepší místo, kde se bakterie objeví, jsou záhyby kůže a oblasti v blízkosti konečníku..

Ve vzácných případech se může objevit vyrážka z plenky v důsledku alergie na parfémy nebo na látky, které tvoří ubrousky a plenky. V horké sezóně se u lidí s nadváhou a kojenců může objevit vyrážka, pokud nebudou dodržována pravidla osobní hygieny.

V těchto případech se příčinou vyrážky z plenky stává nadměrné pocení, močová inkontinence, hemoroidy, špatné sušení záhybů po vodních procedurách.

Nejčastěji se vyrážka z plenky projevuje v hýždích, v dolním břiše, v genitáliích. Ve vzácných případech se mohou objevit za ušima, v záhybech podpaží, v tříslech, krku a bokech.

Specialisté rozlišují tři stupně plenkové vyrážky:

PočátečníVypadá jako mírné zarudnutí na kůži, zatímco integrita horní vrstvy není poškozena..
MírnýBylo pozorováno zarudnutí a eroze.
TěžkýLze také pozorovat živé zarudnutí se silnou erozí v kombinaci s velkými ložisky.

Je možné stanovit vyrážku plenky v počátečním stádiu erytémem. V záhybech jsou pozorovány malé praskliny, které ještě nekrvácí. O něco později, bez řádného ošetření, stratum corneum zmizí a objeví se rány s rozmazanými konturami. Toto onemocnění může být komplikováno přítomností bakterií, jako jsou streptokoky a kvasinkové houby..

Za ušima se často objevují vyrážky způsobené přítomností streptokoků. Pokud jsou příčinou houby, objevují se častěji v tříslech nebo mezi hýžděmi.

Když se infekce připojí k vyrážce na plenkách, rány se zvětší a budou mít rozmazané kontury. Jejich povrch může být suchý nebo mokrý, hladký nebo drsný. Při narušení epidermis se objeví pocit pálení a silná bolest.

Pokud se vyrážka na plenkách dlouho nevyléčí, přechází do mikrobiálního ekzému a jsou pozorovány vyrážky..

Nejlepší masti pro plenkové vyrážky

Masť z plenkové vyrážky u dospělých v tříslech by měla vykonávat několik funkcí najednou:

 • odstranit a zabránit zánětlivému procesu;
 • odstranit podráždění a zjemnit pokožku;
 • mají antiseptický účinek, chrání před infekcí;
 • mají léčivý účinek;
 • obnovit integritu pokožky;
 • suchý a zabránit nadměrnému pocení.

Výběr léku pro léčbu vyrážky na plenkách je pouze certifikován. Vezměte v úvahu doporučení týkající se věku, přistupujte k příznakům. Antibakteriální léčiva jsou vhodná v případě hnisavé infekce, antimykotika - v přítomnosti houby..

Baneocin

Masť na vyrážky z plenek u dospělých v tříslech Baneocin pomáhá řešit nejsložitější problémy spojené s poškozením kůže způsobeným přítomností bakterií. Tento nástroj je podle mnoha odborníků považován za nejúčinnější v boji proti zánětlivým procesům doprovázený hnisavým výtokem a sepse..

Složení masti okamžitě obsahuje dvě aktivní složky: bacitracin a neomycin. Tyto látky jsou nejsilnější širokospektrální antibiotika. Snadno bojují s mnoha typy bakteriálních infekcí, které ovlivňují kůži..

Baneocin má na tělo následující účinky:

 • aktivuje regenerační procesy;
 • zabraňuje rozvoji purulentních septických komplikací;
 • odstraňuje bolest.

Krém se aplikuje na místo lokalizace plenkové vyrážky 1krát denně. Kurz netrvá déle než 10 dní. Jak ukazuje praxe, úplná regenerace je pozorována již 7. den po zahájení používání.

Mezi vedlejšími účinky při překročení dávky jsou pozorovány alergie. Nelze použít lék se zvláštní nesnášenlivostí na složky a děti do 12 let. Cena v lékárnách od 170 rublů.

Bepanten (analog - D-panthenol)

To je jedna z nejúčinnějších mastí, která pomáhá rychle a bez následků zbavit se plenkových vyrážek. Složení produktu zahrnuje dexpanthenol. Lék se doporučuje pro poškození integrity pokožky: popáleniny, dermatitida, vyrážka a praskliny. Má účinek na hojení ran..

Masť je nutné nanášet na čistou a suchou pokožku 2krát denně. Kurz je volen individuálně v závislosti na stupni onemocnění..

Vyrážková masti na pleny u dospělých v tříslech Bepanten je vhodná pro kojence. Nezpůsobuje projevy podráždění, alergických reakcí a rychle obnovuje integritu pokožky.

Tento lék nemá žádné kontraindikace, ledaže existuje zvláštní nesnášenlivost jedné ze složek, které tvoří složení. Nezpůsobuje vedlejší účinky. V lékárnách se Bepanten prodává bez lékařského předpisu, cena se pohybuje od 400 rublů. na zkumavku 30 g.

Clotrimazol

Vyrážka z plenky na kůži je často doprovázena zánětlivým procesem vyvolaným přítomností plísňové infekce. Obzvláště často jsou tyto kožní léze pozorovány u žen v oblasti hrudníku. Masť klotrimazolu dokáže s takovými kožními lézemi zvládnout bez komplikací.

Jeho hlavní složkou je imidazol, který účinně bojuje s různými fungálními patogenními bakteriemi:

 • aspergilomy;
 • Candida
 • trichofytony;
 • actinomycetes.

Právě tyto plísňové bakterie způsobují nejčastěji závažné komplikace na lidské kůži. Účinná látka - imidazol snadno proniká přímo do buněk houby a narušuje jeho syntézu.

V důsledku takové expozice patogenní mikroorganismus rychle umírá, protože se nemůže dále množit a dále ovlivňovat kůži. Další složky, které tvoří léčivo, snadno eliminují doprovodné příznaky, jako jsou praskliny, suchá kůže a zarudnutí..

Aplikujte lék na postižené oblasti kůže dvakrát denně po dobu asi 10 dnů. Mezi vedlejšími účinky jsou častěji pozorovány alergické reakce a otoky v oblasti aplikace léčiva. Nejsou žádné kontraindikace. V lékárnách se prodává volně k dispozici za 50 rublů.

Bubchen

Jedná se o jeden z nejúčinnějších produktů německé společnosti, který pomáhá dospělým a kojencům snadno se zbavit vyrážky z plenek bez jakýchkoli následků. Složení produktu zahrnuje pouze přírodní složky.

Bubchen má hustou strukturu a příjemnou vůni. Masť se snadno nanáší na pokožku, rychle se vstřebává a přináší maximální výhody. Kompozice obsahuje oxid zinečnatý, panthenol a heřmánkový extrakt. Výrobce také přidal další složky: vitamínový komplex, oleje, glycerin a vosk.

Produkt můžete nanášet 2-3krát denně na očištěnou pokožku. Dovoleno používat nejen pro dospělé, ale také pro děti od prvních dnů života.

Lék nemá žádné nežádoucí projevy a kontraindikace.

V lékárnách si můžete koupit Bubchen bez lékařského předpisu za 140 rublů.

Levomekol

Jedná se o jednu z nejúčinnějších mastí používaných při léčbě vyrážky u dospělých a dětí. Má takovou oblibu díky svým léčivým vlastnostem: dehydratační, protizánětlivé, antibakteriální.

Levomekol není pouze mastí vyrážky u plen, u dospělých, ale také širokospektrální antibiotikum

Složení masti zahrnuje několik typů antibiotik se širokým spektrem působení methyluracilu a chloramfenikolu, což pomáhá hojení rány rychle, zejména pokud jsou již pozorovány komplikace, jako je poškození bakterií. Pomocí této masti můžete snadno odstranit otoky, urychlit metabolické procesy.

Naneste masku na vyrážku plenky 3krát denně, dokud se rány zcela nezhojí. Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí projevy, Levomekol nemá žádné kontraindikace. V lékárnách je lék vydáván bez lékařského předpisu za 100 rublů.

Pantestin

Masť na plenkovou vyrážku u dospělých, které jsou lokalizovány v tříslech, v oblasti mléčných žláz, na hýždích nebo jiných částech těla, má Pantestin reparativní antimikrobiální vlastnosti.

Doporučuje se používat nejen k léčbě vyrážky z plenek, ale také k vředům, dermatitidě, ekzémům a popáleninám. Pantestinová mast má antimikrobiální a antiseptický účinek, urychluje mitotické procesy v kožních buňkách.

Hlavními složkami Pantestinu jsou miramistin a dexpanthenol, které se snadno vypořádají s různým poškozením integrity pokožky. Tento lék je škodlivý pro grampozitivní a gramnegativní mikroorganismy, pro některé typy mykóz. Aplikujte lék 2-3krát denně, dokud zcela nezmizí rány na kůži.

Nedoporučuje se používat lék k léčbě vyrážky na plenkách u lidí s hnisavými exsudativními lézemi kůže, se zvláštní netolerancí ke složkám léku. Nepříznivé projevy po aplikaci masti nebyly identifikovány. V lékárnách se droga prodává za 180 rublů.

Desitin

Tato mast patří do skupiny dermatoprotektorů. Díky svým dermatoprotektivním vlastnostem se léčivo aktivně používá při léčbě různých druhů podráždění a zánětů, které ovlivnily kůži lidského těla. Lék dokonale zjemňuje pokožku, zasychá a zmírňuje zánět. Desitin zabraňuje vzniku komplikací, jako je vyrážka, plenka a mnoho dalších..

Hlavní složkou léčiva je oxid zinečnatý. Díky této látce má maska ​​protizánětlivý, absorpční a antimikrobiální účinek.

Nástroj můžete používat až 3krát denně po dobu 3-5 dnů. Při závažných a rozsáhlých kožních lézích je povoleno aplikovat až 6krát denně. Pokud je kůže infikována, nemůžete použít mast Desitin.

Lék nemá žádné kontraindikace, nevyskytly se žádné nežádoucí projevy. Cena v lékárnách je 230 rublů.

Zinek Cream

Tento krém se často doporučuje pro dospělé, kteří mají vyrážku z plenek. Tento krém je populární již několik desetiletí díky účinné látce - oxid zinečnatý, který snadno odstraňuje zánětlivý proces, vysušuje pokožku, má antiseptický a svíravý účinek.

Po několika aplikacích je pozorována významná regenerace tkáně. Hlavní výhodou tohoto nástroje je rychlost efektu. Hlavní složka je schopna bojovat nejen s vyrážkami z plen, ale také s dermatitidou, snadno odstraňuje svědění a zmírňuje zarudnutí..

Pro vyrážky z plenek se doporučuje používat zinkovou mast v kombinaci s dětským krémem na heřmánku nebo měsíčku. A věc je, že mast má vysoušecí účinek a je velmi silná, může způsobit vážné popáleniny, pokud bude na kůži ponechána po dlouhou dobu.

Proto se nanáší na kůži tenkou vrstvou a ponechá se po dobu čtvrt hodiny a poté se omyje. Můžete aplikovat zinkovou mast až 3krát denně po dobu jednoho týdne.

Mezi vedlejšími účinky mají někteří pacienti alergickou reakci. Lék nemá žádné kontraindikace. V lékárnách lze masť zakoupit bez lékařského předpisu za 20 rublů.

Tanninová mast

Tento nástroj se již dlouho ukázal jako účinný při léčbě otravy. Dokonce i naši předkové před několika desítkami let používali tanin, kyselinu tříslovou a aktivní uhlí, aby rychle a bez následků pro člověka odstranili příznaky otravy.

V dnešní době je taninová mast zvláště oblíbená při léčbě oparu, puchýřů, vyrážky z plen a různých typů kožních vyrážek. Doporučuje se také pro zarostlé nehty, otlaky, krvácení z dásní a zánětlivé procesy, které ovlivňují ústní dutinu..

Mast má protizánětlivý, sušící a detoxikační účinek díky taninu, který je součástí kompozice..

Masť můžete aplikovat třikrát denně, dokud nezmizí všechna poškození kůže. Použití masti nezpůsobuje nežádoucí projevy. Nejsou žádné kontraindikace. K dispozici v lékárně bez lékařského předpisu, cena od 240 rublů.

Solcoseryl

Masť na vyrážky z plenek u dospělých v tříslech Solcoseryl je účinné léčivo, které se aktivně používá při léčbě vyrážky u dospělých a dětí. Hlavní složkou masti je deproteinizovaný dialyzát z krve zdravých telat.

Lék má díky této složce následující vlastnosti:

 • zlepšuje transport kyslíku do buněk;
 • aktivuje regenerační procesy;
 • stimuluje syntézu kolagenových stěn krevních cév.

Masť naneste tenkou vrstvou na dříve očištěnou pokožku ošetřenou dezinfekčním prostředkem 1-2krát denně. Lze použít na kůži nebo obvazy. Kurs je určen v závislosti na závažnosti kožních lézí a souvisejících symptomech.

Mezi kontraindikacemi se rozlišuje pouze alergická reakce na složky. Byly zjištěny nežádoucí projevy po použití. V lékárnách je možné zakoupit mast bez lékařského předpisu za 360 rublů.

Masť na vyrážky z plenek u dospělých a dětí poskytuje dobré výsledky, pouze pokud byla volba správně provedena. Při odstraňování vyrážky z plenky v tříslech, v oblasti mléčných žláz, na hýždě nebo v jiných částech těla je třeba zvážit, zda se jedná o infekci, houbu. Specialista by si měl vybrat lék, který bude brát v úvahu příznaky, vlastnosti těla pacienta a související nemoci.

Design článku: Mila Fridan

Články O Neplodnosti