Hlavní Bolest

Léčba gingivitidy během těhotenství

Gingivitida během těhotenství? Je naléhavě nutné konzultovat s parodontistou, jinak se můžete setkat s řadou negativních důsledků: od komplikací nemoci a oslabení imunity matky po problémy s vývojem dítěte. Během těhotenství může nemoc rychle postupovat. Jemné a bezbolestné léčebné metody však mohou zpomalit její postup, zmírnit související příznaky a v některých případech se jich úplně zbavit.

Co potřebujete vědět o nemoci

Jako obvykle k gingivitidě u těhotných žen dochází v důsledku tvorby bakteriálního plaku a zubního kamene na krcích a v prostorech zubů poblíž dásní. Nepravidelná ústní hygiena vede ke skutečnosti, že patogenní mikroflóra proniká do dásní a způsobuje zánět. Kromě bakterií může být výskyt onemocnění ovlivněn dědičností, problémy se zuby (výskyt zubního kazu, pulpitida - zánět měkké zubní tkáně), poranění dásní.

Výskyt gingivitidy během těhotenství je ovlivněn dalšími důvody:

 • metabolické poruchy;
 • toxikóza;
 • hormonální změny, které zvyšují hladinu progesteronu a chorionického gonadotropinu;
 • vedlejší účinky léků.

Ženy na „zajímavé“ pozici často svačinu sladkostí a rohlíky, a to i v noci. To pouze urychluje vývoj nemoci. Také gingivitida těhotných žen je podporována nedostatkem vitamínů (nedostatek vitamínů), protože většina matčina vitamínových minerálních rezerv se utrácí za přenášení dítěte.

Časté příznaky nemoci

Jak rozpoznat nemoc

Můžete pochopit, že gingivitida začala kvůli zarudlým dásním, protože obvykle jsou světle růžové. Zánět může také způsobit krvácení během kartáčování nebo stravování. Žvýkačky se postupně zvětšují, čas od času se projevují nepříjemné pocity a bolesti v důsledku expozice dráždivým látkám (studená, horká, kyselá, kořenitá, slaná, sladká). Husté usazeniny mohou způsobit nepříjemný zápach.

Pokud se bolest začala objevovat častěji, vznikly vředy na dásních, lymfatických uzlinách nebo vzrostla teplota, což znamená, že zánět dásní pokračuje. V takovém případě musíte naléhavě konzultovat s parodontistou.

Co je nemoc nebezpečná?

Gingivitida během těhotenství je nebezpečím pro zdraví matky i dítěte. Zanícené dásně mohou způsobit, že bakterie, plísňové a virové infekce proniknou do ženské krve. Aktivita škodlivé mikroflóry oslabuje imunitní systém a může poškodit vývoj plodu.

Bakterie mohou poškodit vývoj vašeho dítěte.

Pokud není nemoc včas vyléčena, začne postupovat. Gingivitida se vyvíjí ve třech fázích. Na prvním místě se objevuje zánět papily dásní, který se nachází mezi zuby. Za druhé, nemoc postihuje jak papily, tak gingivální okraj. Poslední fáze - celá zánět dásní.

Bez léčby se zánět může rozšířit do tkání obklopujících zuby: periodontium, zubní cement a alveolární procesy, což způsobuje periodontální onemocnění. Pokud nemoc zachytí celou sliznici úst, může začít stomatitida nebo kandidóza (drozd, houbové onemocnění). Nejnebezpečnější věc je, když zánět spadne do čelistní kosti a způsobuje hnisavou nekrotickou osteomyelitidu.

Aby nedošlo k poškození sebe a dítěte, doporučujeme navštívit parodontistu při prvních podezřelých známkách. Chcete-li pochopit, co čeká na jmenování lékaře, zvažte, jak zacházet s gingivitidou během těhotenství.

Léčba začíná diagnózou.

Aby bylo možné určit, jak a jak léčit onemocnění dásní, musí parodontista nejprve pohovořit a vyšetřit pacienta. Kromě standardních otázek (kdy byl zahájen zánět dásní, jaké příznaky byly zaznamenány, ať už byla léčba provedena dříve, existují nějaké chronické nebo dědičné choroby atd.), Může lékař potřebovat informace od gynekologa, který má registrovaného pacienta.

Vzhledem k tomu, že gingivitida může být příznakem jiných nemocí, mohou být zapotřebí další metody výzkumu. Obecný krevní test pomůže odlišit onemocnění dásní od nemocí krve, biochemická analýza od diabetu.

Nouzový

Pokud má lékař podezření na výskyt parodontitidy (současný zánět dásní a čelistní kosti) nebo onemocnění parodontu (zánět parodontu, včetně dásní, periodontálního vazu, kostní tkáně alveolárních procesů a dentálního cementu), měl by být proveden rentgen..

Rentgen různých forem nemoci

Fotografování vnitřní struktury zubů a čelisti je však povoleno pouze od třetího měsíce těhotenství. Kromě toho musí mít rentgenový snímek vysoce citlivé filmy a senzory, které snižují sílu rentgenového záření desetkrát. Před zákrokem je třeba těhotné pacientce nasadit ochrannou zástěru.

Čisté zuby jsou klíčem ke zdraví

Léčba gingivitidy u těhotných žen začíná profesionálním odstraněním bakteriálního plaku a štěpením zubního kamene - hlavních zdrojů zánětu. Parodontista používá k prevenci bolesti scaler - přenosné ultrazvukové zařízení, například značky UDS-E nebo UDS-A.

Nepříjemné pocity se mohou objevit při zvedání oteklé gumy, zakrývající část plaku a kamene. Ošetřující lékař může na žádost pacienta anestetizovat místo ošetření použitím kloubových anestetik: Ultracain DS nebo Ubistesin v ředění 1: 200000. Tyto léky se pomalu vstřebávají do krevního řečiště a rychle se vylučují z těla, takže nemají čas poškodit plod..

Profesionální ultrazvukové čištění

Dezinfekční a protizánětlivá terapie

K dezinfekci krvácejících dásní a mezizubních papil, periodontologové obvykle používají furacilin nebo chlorhexidin. Aby se předešlo relapsu (opětovnému výskytu) nemoci a normalizovalo se stav dásní, provádí protizánětlivou terapii speciální masti nebo roztoky.

Pro léčbu jsou vybírány léky, které jsou bezpečné pro mámu a dítě. Například tři procenta kyseliny acetylsalicylové, heparinové masti, glukózy, odvarů z lékárny heřmánku nebo šalvěje, lidázy. Antibiotika se nepoužívají, protože mohou poškodit vývoj dítěte.

Masáže a proud

Dobré výsledky se získají působením vakuové masáže - efektivní hardwarová metoda bodového sání vakuové trubice. Je-li to nezbytné, může parodontista provést darsonvalizaci (fyzioterapeutický účinek na sliznici vysokofrekvenčním pulzním proudem), elektroforézu (zavádění léčiv sliznicí pomocí konstantního elektrického proudu).

V naléhavých případech může lékař odstranit hypertrofovanou (přerostlou) část gumy. Chirurgie se provádí v lokální anestézii pomocí artikainových anestetik. Další léčba může být také nutná u jiných lékařů, jako je například ortodontista nebo zubař. Co potřebujete vědět o léčbě zubních lézí, je popsáno v článku „Vlastnosti léčby zubního kazu během těhotenství“..

Přístroje pro vakuovou masáž dásní

Self treatment

Pokud není možné, aby se objevil u periodontisty, můžete nezávisle zastavit onemocnění dásní a odstranit doprovodné příznaky. Nejprve je nutné chránit zanícené dásně před mechanickými vlivy: odmítněte tuhé jídlo, ukončete špatný zvyk kousat nehty, nejezte příliš horké, studené jídlo nebo pití, čistěte si zuby měkkým štětcem. Doporučuje se provádět masáže dásní pomocí rtů a tváří tak často, jak je to jen možné..

Opláchnutí peroxidem vodíku (jedna čajová lžička na dvě polévkové lžíce vařené vody s teplotou 25–27 stupňů) pomůže zmírnit otoky a zastavit krvácení, odvarky heřmánku, měsíčku, šalvěje, dubové kůry nebo sběr bylin. Léčivou žvýkačku můžete vyrobit ze 100 gramů propolisu, 50 gramů medu, 3 kapek máty peprné, 10 kapek citronové šťávy. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak léčit zánět dásní sami, viz článek „Je možné léčit gingivitidu doma?“.

Při užívání léků nezapomeňte, že léky může předepisovat pouze kvalifikovaný odborník - při samoléčení jsou možné vedlejší účinky.

Nemoci je lépe předcházet

Je nutné si každý den čistit a vypláchnout zuby pastami a kondicionéry na bázi bylin a rostlin, používat nit - zubní nit.

Zdravá výživa a ústní hygiena udrží vaše dásně zdravé

Musíte také upravit nabídku. Jezte hodně čerstvého ovoce, zeleniny, bylin a bobulí, zejména těch, které obsahují vitamín C: šípky, paprika, rybíz, zelí, kopr, kiwi, špenát, křen, citrusové plody, šťovík. Minimalizujte příjem lepkavých, sladkých a lepkavých jídel: karamel, bílý chléb, rychlé občerstvení.

Pravidelná návštěva u zubaře a parodonta zmírní gingivitidu a její důsledky. Je vhodné se starat o zdraví dásní předem, a to i ve fázi plánování těhotenství..

Pokud máte na toto téma zajímavý nebo poučný příběh, podělte se o své zkušenosti v komentářích..

Pokud byl tento článek pro vás užitečný, líbí se vám a sdílejte jej se svými přáteli..

Gingivitida během těhotenství, jak předcházet a zda je možné léčit?

Těhotenství je báječný čas, ale zároveň je obnoveno ženské tělo, což může způsobit onemocnění dásní. Jak již bylo prokázáno, ženy mají často komplikace, a proto je léčba nemocí velmi důležitá.

Existují problémy, na které jsou těhotné ženy obzvláště citlivé, mezi nimi je lze nazvat gingivitida.

Gingivitida během těhotenství

Gingivitida je jedním z nejčastějších problémů těhotných žen. Kvůli porážce tohoto onemocnění se dásně začervenají, zatímco otoky a zanícují. Kromě toho tato choroba také způsobuje krvácení během čištění..

Gingivitida u těhotných žen je obvykle způsobena bakteriemi, které se tvoří mezi zuby a dásněmi..

Při jídle tyto kousky uvíznou v těchto místech, která brzy přitahují škodlivé bakterie a vedou k onemocnění dásní. Těhotné ženy jsou ohroženy skutečností, že hladina hormonů stoupá, a to je příčinou krvácení do krve a zejména do dásní.

Komplikace těhotenství

Nemoc může způsobit následky, jako je krvácení, ztráta zubu a infekce. Mimochodem, s tímto problémem je možné předčasné narození..

Nádor dásní se objevuje, pokud žena trpí gingivitidou nebo parodontitidou, jakož i v důsledku vývoje komplikovaných forem paradentózy na kořenech zubů. Vzhledem k jejich přítomnosti je pro ženy někdy obtížné mluvit a jíst. Proto byste se měli obrátit na svého zubaře, abyste je odstranili, zejména pokud existuje podezření na tvorbu hnisu v těchto oblastech.

Zubní ošetření během těhotenství

Během těhotenství je velmi důležitá správná péče o chrup. Je nutné pravidelně kontrolovat zuby u zubaře a dodržovat hygienická pravidla. To bude klíčem k ochraně před výskytem zubního kamene, plaku a gingivitidy.

Během těhotenství musíte plánovat návštěvu zubaře, protože musí vyčistit ústní dutinu a snížit riziko onemocnění zubů a dásní. Obvykle je kampaň předepsána ve druhém trimestru poté, co jsou vitální orgány již vytvořeny u plodu..

Přestože čištění v prvním a třetím semestru nepoškodí, tento postup, prováděný během druhého semestru, snižuje riziko pro dítě. V případě, že matka má gingivitidu nebo jiné gingivální onemocnění, ošetřuje je lékař.

Infekce

Pokud máma zažije bolest zubů nebo vidí krev a hnis, měli byste se určitě poradit s lékařem. To jsou známky, které ukazují na infekci. Infekce během těhotenství se vyvíjí rychleji díky snížené imunitě. Pokud se rozšíří po celém těle, existuje riziko potratu.

Nouzové případy

V případě zranění nebo poškození byste se měli obrátit také na zubaře. Pokud lékař zjistí, že byl odlomen malý kus zubu nebo došlo k prasklině, ale můžete s ním chvíli žít, s největší pravděpodobností vám poradí, abyste ho po porodu obnovili. Pokud je bolest velmi závažná, může se o léčbě rozhodnout během těhotenství zubař..

Léčba, kterým je třeba se vyhnout!

Existují některé ošetření, kterým je nejlepší se během těhotenství vyhnout. Mezi ně patří tzv. Bělení, implantace, instalace protéz. Pokud potřebujete vyléčit kořenový kanál, měli byste počkat na narození dítěte, samozřejmě, pokud silná bolest nezpůsobí utrpení.

Během těhotenství se také vyhněte vystavení rentgenovým paprskům. Doporučuje se také odložit postupy, které vyžadují delší sezení na židli.

Domácí zubní péče

Nejlepší způsob, jak zajistit zdravé zuby a dásně pro matku a zdraví vašeho dítěte, je náležitá péče. Musíte poslouchat několik doporučení:

 1. Je třeba čistit zuby alespoň jednou denně zubními pastami, které obsahují fluorid
 2. Pokud je z pasty nevolnost, je lepší ji změnit
 3. Je-li ráno zvracení a slabost, je třeba vypláchnout ústa vodou nebo speciálním nástrojem
 4. Vyvarujte se sladkostí, které způsobují zubní kaz a zubní plak
 5. Potřeba sledovat výživu

Doporučení lékaře: jak zabránit gingivitidě u nastávajících matek, v níže uvedeném videu.


Zubní zdraví je pro matku a její nenarozené dítě velmi důležité. Během těhotenství je nutné to zkontrolovat u zubaře, ale léčba závažných problémů, pokud je to možné, by měla být odložena až do narození dítěte. Dodržujte postupy, které přinášejí minimální riziko poškození, a vždy se poraďte se svým zubním lékařem. Domácí zubní péče navíc pomůže posílit zuby a zajistit zdravou ústní hygienu..

Přidat komentář Zrušit odpověď

Tento web používá Akismet k boji proti spamu. Zjistěte, jak se zpracovávají vaše komentáře..

Léčba gingivitidy během těhotenství

Více než 50% nastávajících matek si stěžuje na gingivitidu, která vznikla během těhotenství. Jedná se o zánětlivé onemocnění dásní, které, pokud ho nebudete léčit včas, může mít nepříjemné následky. Zejména:

 • oslabuje imunitní systém;
 • zvyšuje riziko infekce plodu.

Vlastnosti léčby gingivitidy během těhotenství jsou určeny stavem těla těhotné ženy. Nedomedikujte se doma, protože pouze profesionálové vám pomohou zbavit se problému bezbolestně a bezpečně. V centru „Novostom“ obdržíte kvalifikovanou pomoc. Naši specialisté mají potřebné znalosti a zkušenosti, mají moderní vybavení a léky, které lze během těhotenství používat.

Příčiny gingivitidy

Gingivitida u nastávajících matek se vyvíjí přesně ze stejných důvodů jako u všech ostatních lidí. Pravděpodobnost jeho výskytu je však zvláště vysoká kvůli závažné změně hormonálního pozadí, která ovlivňuje procesy jako:

 • vstřebávání vitamínů a minerálů
 • slinění
 • orální kyselost.

Pokud se tyto procesy pokazí, roste počet patogenních bakterií v ústech. V průběhu života vylučují látky, které způsobují zánět.

První projevy gingivitidy si můžete všimnout již v osmém týdnu těhotenství. Obvykle toto:

 • zápach z úst;
 • zvýšená citlivost dásní, jejich otok a zarudnutí;
 • krvácení z dásní.

Těhotná žena, která se vyvine gingivitidou, často zažívá bolest při jídle, což je patrné zejména při konzumaci pevných jídel.

Jsou-li zjištěny první příznaky choroby, musí být okamžitě učiněna opatření. Jinak bude žena během těhotenství doprovázet citlivost a krvácení dásní.

Stává se, že gingivitida přechází sama do dvou až tří měsíců po porodu, kdy se obnoví hormonální hladina.. Takový výsledek je však vzácný, bez řádného a včasného ošetření může nemoc:

 • vést ke komplikacím, například, kandidátní stomatitida;
 • vyvinout v chronickou formu nebo parodontitidu.

Také nedostatek léčby může vést k negativním důsledkům pro plod..

Léčebné funkce

Léčba gingivitidy se skládá ze tří fází:

 • orální čištění;
 • protizánětlivá opatření;
 • prevence opětovného vývoje nemoci.

Délka léčby závisí na mnoha faktorech, mezi nimiž je obzvláště důležitý gestační věk pacienta a jeho individuální charakteristiky. Specialista také bere v úvahu povahu nemoci a stupeň jejího rozvoje. Doporučujeme pečlivě sledovat ústní hygienu a stravu před těhotenstvím a během těhotenství a pokud si všimnete příznaků gingivitidy, okamžitě kontaktujte kvalifikovanou lékařskou pomoc Novostom centru. Zkušení lékaři vás prozkoumají a určí nejúčinnější léčebnou taktiku..

Těhotná gingivitida

Zaručená odpověď do hodiny

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se těhotná gingivitida vyskytuje u absolutně zdravých těhotných mladých žen, často u žen s patologií nebo komplikovaným těhotenstvím.

Gingivitida je zánětlivý proces v ústní sliznici. Existuje mnoho zánět dásní, které jsou charakteristické pro děti i dospělé. Těhotná gingivitida je zvláštní typ onemocnění dásní, který je charakteristický pouze pro těhotné ženy nebo děti během puberty. Pokud mluvíme o těhotných ženách, pak příznaky nemoci přecházejí s narozením dítěte, pokud mluvíme o dospívajících, pak příznaky nemoci pominou od okamžiku, kdy jsou všechny hormonální změny v těle dítěte dokončeny..

Jaké jsou příčiny gingivitidy??

Nejběžnější formou onemocnění je těhotná gingivitida nebo hypertrofická gingivitida..

Příčiny gingivitidy jsou četné, ale hlavním důvodem jsou hormonální změny v těle během těhotenství. Během období těhotenství prochází ženské tělo mnoha změnami, což se netýká pouze hormonálního pozadí. Změny jsou řízeny působením hormonů - progesteronu, gonadotropinu. Tyto hormony jsou produkovány placentou nebo samotným plodem. Pouze ve skutečnosti před porodem se koncentrace hormonů snižuje a klinické příznaky onemocnění se postupně snižují, ale mohou se také vrátit během kojení..

Nevšímejte si obecných příčin gingivitidy. Nejčastější příčinou je patogenní mikroflóra a tvorba plaků. Zánět dásní se vyvíjí pod vlivem odpadních produktů mikroorganismů.

Mezi zubními lékaři je jiný názor, že příčina onemocnění spočívá v nedostatku určitých vitamínů a minerálů, časné toxikóze těhotenství a některých metabolických poruch. Všechny tyto faktory jsou běžné u těhotných žen..

První příznaky nemoci se mohou objevit již v prvním trimestru těhotenství a mohou se vyvíjet až k narození dítěte a již ve druhém nebo třetím trimestru se onemocnění může stát chronickým.

Jak se nemoc projevuje??

Hlavním a nejdůležitějším příznakem onemocnění dásní je krvácení při čištění zubů, s progresí onemocnění může dojít ke krvácení i při sebemenším traumatu a jídle. Guma dásní a dásní papily postupně roste do té míry, že mohou pokrýt korunu zubu do středu nebo většiny z toho.

V ústní dutině je patrný otok a proliferace tkáně dásní a je také možná bolest v dásních, která může být zvětšena palpací. Může se objevit špatný dech (halitóza). Na zubech jsou patrné obrovské zubní úsady..

Existují tři stupně závažnosti onemocnění, které přímo odrážejí rozsah, v jakém rostly dásně. S mírnou závažností může gumová tkáň pokrýt asi třetinu korunky zubu, krvácení dásní při čištění zubů je zaznamenáno spolu s ní, nepříjemný zápach obvykle není pozorován.

Při mírné závažnosti onemocnění mohou zanícené dásně pokrýt asi polovinu zubní korunky. V této fázi procesu je při čištění zubů, při konzumaci tvrdých potravin vyžadujících důkladné žvýkání pozorováno krvácení dásní. Je zaznamenán špatný dech a silné zubní úsady..

V případě, že zanícená tkáň pokrývá více než polovinu zubní korunky, mluvíme o závažném stadiu nemoci. Kromě obecných příznaků se přidává bolest dásní..

Léčba dásní

Při léčbě gingivitidy používají zubaři konkrétní vzorec. Hlavním cílem léčby těhotné gingivitidy je odstranit a zmírnit příčiny onemocnění. V ideálním případě by měla být léčba zahájena před těhotenstvím - v době plánování těhotenství. Při preventivním vyšetření lékař vyléčí všechny laskavé zuby, provede profesionální ústní hygienu - odstraní zubní usazeniny a lokálně nasycuje zuby minerálními složkami. Během těhotenství, a zejména s vývojem těhotné gingivitidy, se takové manipulace provádějí poměrně obtížně, některé z nich jsou zcela kontraindikovány. Celá důležitost této manipulace spočívá v tom, že při absenci zubního kamene a dezinfikované ústní dutiny je riziko vzniku gingivitidy sníženo, a to i v případě, že se nemoc vyskytne, v mírné formě..

Ale ve většině případů těhotenství není plánováno a těhotná mladá dáma musí navštívit zubaře. Léčba vždy začíná odstraněním zubního plaku, protože pokud zubní kámen nezpůsobí nemoc, komplikuje to tak dobře. Odstranění zubního kamene s gingivitidou je spojeno s řadou obtíží. Zarostlá gumová tkáň neodstraňuje plak úplně, protože je uzavřená. K jeho odstranění je často nutná lokální anestézie, která nevstoupí do krevního oběhu, a tedy do dítěte. Pro odstranění zubního kamene je také nutné použít speciální přípravky, které usnadní průchod dásní do požadované vzdálenosti.

Po odstranění zubního kamene lékař přistoupí k protizánětlivé terapii, která se provádí v zubním křesle. Lékař může doporučit například použití různých elixírů, mastí a gelů k zastavení zánětu dásní. K úlevě od zánětu můžete použít výplachy nebo koupele s různými bylinkami, které mají protizánětlivé účinky - heřmánek, šalvěj atd. Kromě toho lékař vybere správné nástroje a předměty pro ústní hygienu a naučí speciální metodu čištění zubů u pacientů s onemocněním dásní..

K obnovení normální velikosti dásní se používají různé léky - lidáza nebo glukóza. Podle indikací lze předepsat gingivální masáž, zavlažování léčivými přípravky nebo odvarky bylin, elektroforézu atd..

V extrémních případech, se závažným stupněm závažnosti, může být předepsán chirurgický zákrok - gingivektomie. Operace se provádí s lokální anestézií a spočívá v odstranění přebytečné gumové tkáně.

Těhotná žena musí bezpochyby informovat svého gynekologa o nemoci, při výběru vitamínů a minerálů se porodník-gynekolog rovněž zaměří na onemocnění dásní. Existuje jen málo tabletových forem vitamínů, ve stravě těhotné ženy by mělo být co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce. Strava by měla být správná a vyvážená..

Prevence

Cílem prevence těhotné gingivitidy je odstranit všechny možné příčiny nemoci. Nejdůležitější pozornost by měla být věnována ústní hygieně, a to i přes krvácení dásní. Mnoho mladých žen zjistí, že si čistí zuby obecně, nebo se o sebe postarají, obvykle se ženy bojí přítomnosti krve na zubním kartáčku. Výsledkem je, že se nemoc jen komplikuje, kupodivu. Při nedostatečném kartáčování se mikroorganismy v plaku začnou množit ještě aktivněji a vytvářejí ještě větší vrstvu plaku..

Taková situace by v žádném případě neměla být povolena. Je třeba pokračovat v čištění zubů, a to i přes přítomnost krvácejících dásní, zejména proto, že ve většině případů není bolest. Pokud je ústní hygiena na správné úrovni, onemocnění se přestane vyvíjet a symptomy postupně vymizí. Ve většině případů jsou vyžadovány další přípravky pro ústní hygienu - nitě, elixíry a antiseptika.

Návštěva u zubaře během těhotenství je nedílnou součástí prevence těhotné gingivitidy.

Autor článku: Gudkova Ekaterina Anatolevna

Gingivitida u těhotných žen

Během těhotenství mění ženské tělo obvyklý rytmus práce. Restrukturalizace fungování životně důležitých orgánů vyžaduje sílu, imunita matky oslabuje. Nedostatek vitamínů a metabolické poruchy vedou ke vzniku gingivitidy.

V dnešním článku si povíme o příčinách tohoto onemocnění, jeho důsledcích, léčbě a prevenci.

Co to je

Gingivitida je zánětlivý proces v ústní dutině. Je doprovázena tvorbou filmu na dásních, bolestí, nepříjemným zápachem a krvácením na sliznici. Toto onemocnění je přirozené během těhotenství v důsledku oslabeného stavu těla..

Gingivitida během těhotenství se objevuje bez ohledu na termín a je způsobena řadou zubních, fyzických a biologických příčin..

Příčiny

Výskyt problému je spojen s uvolňováním nadměrného množství hormonů placentou a plodem. Jejich přítomnost zajišťuje bezpečný vývoj dítěte, ale negativně ovlivňuje zdraví žen.

Kromě problémů s hormonálním pozadím existuje celá řada dalších patogenů zánětu:

 • hypovitaminóza;
 • toxikóza;
 • nedostatečná ústní hygiena;
 • nesprávná instalace těsnění;
 • kaz;
 • tvorba zubního kamene;
 • malocclusion.

Progresi onemocnění během gestačního období je charakterizováno zvýšeným rizikem virových onemocnění a infekcí vstupujících do těla. To poškozuje dítě a brání jeho plné formaci.

Je důležité pochopit, že při opožděném jednání může být problém chronický a může pokračovat až do dne narození.

Kromě výše uvedených faktorů je vývoj patologie podporován viry gastrointestinálního traktu, ledvinami.

Nebezpečí

Riziko onemocnění a komplikací vyplývá z tvorby toxických hub a mikroorganismů.

Imunita matky utrácí nashromážděné množství energie z minerálních a prospěšných látek, aby s nimi bojovala..

Když je tělo zaneprázdněno bojem proti virovým agens, je automaticky vystaveno jiným virům, které zhoršují situaci ženy a jejího dítěte.

Další progresi gingivitidy je schopna postavit tělo dítěte k výskytu tohoto problému v období růstu zubů.

Druhy a příznaky

Příznaky

Gingivitida u těhotných žen se projevuje následujícími signály:

 • zvýšení objemu gumy, charakteristické zarudnutí a překrývání oteklé části zubů;
 • krvácení sliznice při čištění zubů;
 • vzhled přebytečného plaku na zubní sklovině;
 • nemožnost bezbolestného příjmu pevného jídla.

Pokrytí postižených oblastí dásní zubů je obvykle rozděleno do tří úrovní závažnosti:

 • světlo - méně než třetina zubu;
 • střední - polovina;
 • těžký - více než polovina.

Existuje několik typů onemocnění dásní:

Katarální typ je doprovázen hyperémií a silným otokem dásní. Krvácení, ale žádné změny v kostech.

Ulcerativní je charakterizován výskytem malátnosti, teplotou 37 ° C a bledostí u pacienta. Na sliznici dásní se objevuje nepříjemný zápach a malé vředy. Jak se žena zhoršuje, zvyšuje se její rána..

Hypertrofii lze rozdělit do dvou klinických stadií: edematózní a fibrózní.

Edematózní je hladký šarlatový, zanícený povrch s mírným podlitím a bolestivě mírným stavem. Léčitelné léky.

Naopak vláknité - dásně je příliš těsná a nekrvácí. Kromě rozdílů ve vzhledu vyžadují opravy také chirurgický zákrok.

Na koho se obrátit

První místo, které je žena s tímto onemocněním povinna navštívit, je ordinace lékaře. Pouze odborník provede správnou diagnózu, předepíše léčbu a fyzikální terapii.

Metodu předepsanou zubním lékařem provádí parodontista.

S pomocí vybraného typu léčby a nezbytných postupů bude problém účinně odepřen a nenarušuje nastávající matku.

Je nutné pochopit, jak diagnostikovat a léčit onemocnění dásní během těhotenství..

Diagnostika

Diagnózu provádí zubní lékař nebo parodontista pomocí vizuální kontroly a speciálních nástrojů.

Další zkoušky a návštěvy u jiných lékařů nejsou nutné. Pro představu o situaci je pacient dotázán na pohodu a pocity nemoci..

Na základě získaných údajů je předepsán léčebný program a pacient je odeslán na wellness procedury.

Léčba

Ženy jsou zmateny touto situací: jak zacházet s gingivitidou během těhotenství a neškodit dítěti.

Nemoc dásní by měla být odstraněna profesionálním orální čistěním nebo udržováním jeho čistoty. V těžkých stádiích se čištění provádí na klinice a zahrnuje:

 • odstranění zubního kamene;
 • odstranění nájezdu;
 • ošetření mezizubních prostorů;
 • použití terapeutických mastí a jejich fixace po dobu 2 hodin.

Kromě lékařského zákroku a čištění podobným způsobem lékař doporučí léky nebo antibiotika na základě stavu matky a složitosti jejího onemocnění..

Jak zacházet s gingivitidou během těhotenství. Oplachovací prostředky mohou z ústní dutiny odstranit houby a bakterie. Zde můžete použít lékárnu nebo zvážit ošetření dásní během těhotenství pomocí lidových léků.

Lidové metody

Infuze uklidňující léčivé byliny heřmánku a arniky pomáhají zmírnit zánět. Pokud bolest není vyjádřena, můžete použít prášková kávová zrna. Stačí aplikovat malé množství výsledné směsi na kartáč a vtřít do bolavé skvrny.

V protizánětlivém procesu může pomoci dubová a drsná kůra, listy černého rybízu, olej z rakytníku a lněná semínka. Postačí vařit tyto ingredience po dobu 20 minut ve vodní lázni, namáhat, nechat je vařit a přidat med k opláchnutí postižených oblastí. Používejte výjimečně teplé.

Prevence

Stejně jako jiná onemocnění spojená s ústní dutinou, může zabránit předem. Před plánováním dítěte by se žena měla podrobit prohlídce předem a v případě potřeby odstranit zubní kámen. Problémy se zuby před ložiskem mohou být v budoucnu fatální.

Pokud je problém zjištěn během těhotenství, je důležité, abyste se sami neléčili a neprodleně se poradili s lékařem. Lékaři doporučují používat masti a pasty podporující imunitu.

Hygiena je důležitá. Správná zubní péče zabrání nemoci a zabrání jejímu šíření..

Do své stravy musíte zahrnout více ovoce a vitamínů. Po toxikóze je důležité obnovit ztracenou minerální rezervu a posílit ji výživnými potravinami. Výrobky z kyselého mléka jsou vítány. V době ošetření by měla být vyloučena sladká a mouka.

Časem vyřešeným problémem je zdraví budoucí matky a jejího dítěte. Pomocí tipů a věnováním pozornosti pohody se můžete vyhnout problémům a chránit novorozence před ohrožujícími patologiemi.

Gingivitida u těhotných žen - příčiny a důsledky, jak se vyhnout onemocnění dásní

Gingivitida u těhotných žen

Popis nemoci

Při gingivitidě je obvyklé porozumět zánětlivému procesu na ústní sliznici. Toto onemocnění je doprovázeno bolestí, zvýšeným krvácením dásní, proliferací gingiválních papil a měkkých tkání. Jednou z jeho komplikací je parodontitida - zánět zubů, hrozící ztráta zubů.

Vývoj nemoci nezávisí na délce těhotenství a vlastnostech jeho průběhu. Jakmile se objeví první příznaky, vyhledejte lékaře. Pokud je těhotenství krátké a vnější změny ještě nejsou vidět, stojí za to upozornit lékaře na jeho pozici.

Jaké je nebezpečí gingivitidy pro ženy a děti?

Během těhotenství je zánět dásní nebezpečný pro nastávající matku i dítě. Koneckonců, onemocnění dásní je způsobeno zvýšeným útokem bakterií, což znamená, že viry mohou pronikat do krevního řečiště k plodu a způsobit intrauterinní infekci. Ale to je v nejhorším případě as velmi pokročilým zánětlivým procesem.

Pokud jde o samotnou těhotnou ženu, onemocnění dásní je nebezpečné pro jeho šíření - při absenci léčby bude infekce přenesena do hlubokých tkání, což povede k zánětu vazivového aparátu zubu a jeho pohyblivosti (periodontitida). Během těhotenství jsou všechny procesy dostatečně rychlé, a pokud v běžném životě gingivitida přechází na parodontitidu po celá léta nebo dokonce desetiletí, pak může stačit na ztrátu zubů 9 měsíců těhotenství.

Odrůdy zánětlivého procesu

Existuje několik forem gingivitidy, z nichž každá se liší svými příznaky:

 1. Katar. Nejsou žádné specifické příznaky, takže se nemoc často ignoruje.
 2. Hypertrofické. Nejcharakterističtější pro těhotné ženy, protože se vyskytuje na pozadí změn hormonálních hladin. Žvýkačka nejprve bobtná, potom roste a vytváří falešné patologické kapsy zavírající zuby.
 3. Ulcerativní nekróza. Je charakterizován výskytem vředů na sliznici dásní a erozí, což způsobuje smrt tkání. U tohoto druhu je gingivitida u těhotných žen nebezpečná s vysokou pravděpodobností rozvoje paradentózy a zánětu čelistních kostí.
 4. Atrofický. Patologický proces se projevuje snížením velikosti dásní, zatímco kořeny zubů jsou odkryty. Zřídka diagnostikována během těhotenství.

Správná definice formy nemoci vám umožňuje zvolit nejúčinnější léčebnou taktiku.

Druhy onemocnění

Gingivitida během těhotenství je rozdělena do 3 typů: katarální, hypertrofická a ulcerózní. Každá z nich má svůj vlastní klinický obraz a příznaky..

Katarální gingivitida

Katastrální gingivitida je nejjednodušší typ gingivitidy. Nemoc je doprovázena krvácením dásní, otokem okraje dásní, hromaděním bakteriálního plaku na zubech a ostrou bolestí při jídle.

Příčiny katarální gingivitidy jsou:

 • špatná ústní hygiena;
 • nekvalitní výplň;
 • popálení od teplot nebo chemických dráždivých látek.

Díky včasné diagnóze je zánět dásní snadno léčitelný..

Hypertrofická gingivitida

Hypertrofická forma gingivitidy je vzácná u těhotných žen. Je charakterizován růstem parodontálních papil na ½ povrchu zubů, krvácejícími dásněmi, hojnou akumulací hnisavého exsudátu v kapsách dásní a špatným dechem.

Pokud bude tento typ zánětu ignorován, mohou se vyvinout komplikace ve formě ulcerativní gingivitidy, paradentózy a periodontózy..

Ulcerózní gingivitida

Ulcerativní gingivitida označuje závažnou formu onemocnění. Kromě hlavních příznaků gingivitidy na povrchu dásní se tvoří mnoho vředů a eroze pokrytých bakteriálním plakem. V důsledku akutní bolesti je nemožné důkladné žvýkání potravin a kvalitní čištění zubů.

Hlavní důvody

Gingivitida je běžným onemocněním těhotných žen. Hlavním důvodem jeho vývoje je životně důležitá aktivita bakterií, méně často virů a mikroskopických hub. Tvoří na zubech plaketu, která se může proměnit v kámen.

K aktivní reprodukci patogenní flóry mohou přispívat vnitřní i vnější faktory:

 1. Hormonální nerovnováha. Hormony regulují mnoho procesů v ženském těle. Během těhotenství se mění jejich syntéza.
 2. Ústní hygiena. Bakterie se při vytváření příznivých podmínek aktivně množí. Jedním z nich je výživa. Pokud žena zanedbává ústní hygienu, získají bakterie další jídlo.
 3. Poškození zubů. Kaz je také mikrobiální produkt. Pokud se neléčí, patologický proces se rozšíří na dásně..
 4. Strava. Nedostatek vitaminu u těhotných žen je zcela běžný. Vitaminy a minerály se účastní regulačních funkcí. S jejich nedostatkem zánětu na sliznicích úst a dásní.

Tyto faktory mohou ovlivnit vývoj patologického procesu jednotlivě i komplexně. Zjistit přesnou příčinu gingivitidy může být pouze zubař. Před návštěvou lékaře se doporučuje poradit se s gynekologem, který je těhotný.

Proč gingivitida dochází během těhotenství?

Během těhotenství tělo prochází ohromnými změnami: hladina většiny hormonů se mění (tedy prudké změny nálady), dochází k nedostatku vitamínů, protože tělo matky tráví velké množství živin pro růst dítěte. Během těhotenství ženy aktivně „opírají“ o sladkosti, často zapomínají na potřebu očistit ústa po požití sacharidů..

To vše zaprvé vede k narušení mikroflóry ústní dutiny - patogenní bakterie převládají nad zdravými a „napadají“ dásně. Za druhé je porušeno složení slin - vyrovná se s ochrannými funkcemi s menší účinností. Zatřetí je narušen proces výživy měkkých sliznic, což způsobuje otoky a jejich zranitelnost vůči mechanickému namáhání - oslabené a uvolněné dásně se snadno poškodí i při čištění zubů. To je hlavní důvod pro vývoj takové nemoci, jako je „těhotná gingivitida“.

Klinický obrázek

U těhotných žen není mnoho známek gingivitidy. Nejběžnější z nich je krvácení dásní během hygienických procedur. S progresí onemocnění se tento příznak projevuje při jídle. Gumová tkáň postupně roste do té míry, že začnou pokrývat zubní korunku až do jejího středu.

Při zkoumání ústní dutiny je vizuálně patrný výrazný otok dásní. Ženy jsou neustále doprovázeny bolestí, která se po dotyku zesiluje. Objevuje se také charakteristický zápach z úst a charakteristické usazeniny na samotných zubech.

Během nemoci je obvyklé rozlišovat 3 stupně závažnosti. V mírných případech jsou zaznamenány pouze krvácející dásně. Z úst není charakteristický zápach a měkké tkáně nepokrývají více než třetinu korunky zubu. Při mírné krutosti je krvácení zaznamenáno při jídle, je-li vyžadováno důkladné žvýkání. Zanícené dásně pokrývají asi polovinu koruny. Těžké onemocnění je indikováno silnou bolestí. Zanícená tkáň pokrývá více než polovinu zubní korunky.

Formy a příznaky

Těhotné ženy ve většině případů trpí katarální a hypertrofickou formou gingivitidy. S mírnou mírou guma uzavře asi 1/3 koruny. Střední forma je 1/2 koruny. U těžkých dásní může guma růst, takže zub je pod hypertrofovanými tkáněmi stěží viditelný..

Při katarální gingivitidě se na zubech obvykle nachází mnoho měkkých plaků. Žvýkačky bobtnají a jsou bolestivé. Častým jevem je jejich krvácení. Po stisknutí je cítit nepohodlí.

Zánětlivý proces obvykle okamžitě pokrývá celou gumu. V některých případech jsou postiženy obě čelisti..


Hypertrofická forma gingivitidy zachycuje všechny dásně

Hypertrofická forma je ve většině případů charakteristická pro pozdní období (od 12 týdnů).

 1. Projevuje se ve formě zánětu dásní dolní čelisti. V první řadě tento proces pokrývá dásně pod řezáky, tesáky a premoláry..
 2. Zvyšuje se objem měkkých tkání.
 3. Znatelné krvácení.
 4. Mezi zubem a dásní se objevují rýhy způsobené proliferací dásní. Takové drážky se nazývají gingivální kapsy. V nich se hromadí zbytky potravin a jejich čištění zahrnuje hmatnou bolestivost.


Zdravé dásně a zánět dásní

Nejnebezpečnější formou je ulcerativní gingivitida. Kromě popsaných příznaků katarální formy je doprovázeno pálením a svěděním, ulcerací na dásních.

První známky gingivitidy se objevují v prvním trimestru. U druhého nebo třetího onemocnění může být toto onemocnění chronické, pokud pacient nezačal léčbu včas.

Video - Druhy a formy gingivitidy

Diagnostické metody

Pokud má těhotná žena gingivitidu, je třeba vyhledat pomoc parodontistky. Diagnóza zahrnuje vyšetření ústní dutiny, studium anamnézy a klinické projevy.

Příznaky gingivitidy mohou být zaměněny s jinými patologiemi. Proto mohou být během zkoušky předepsány další zkoušky. Například obecný krevní test může odlišit zánětlivý proces od onemocnění krve a biochemii od diabetu.

Jak překonat gingivitidu během těhotenství? Léčba nemoci zahrnuje integrovaný přístup. Jeho hlavním cílem je eliminovat faktory přispívající k rozvoji nemoci a růstu patogenní flóry. Nejprve lékař provádí hygienické čištění ústní dutiny. Dalším krokem je účinek léčiva na zastavení zánětu a normalizaci krevního oběhu. V závěrečné fázi jsou navržena opatření k zabránění recidivy. Pokud gingivitida probíhá komplikovaně, doporučuje se chirurgické odstranění hypertrofické tkáně.

Léčebné metody

Účinná léčba by měla být vždy komplexní a měla by eliminovat nejen příznaky, ale i samotný důvod jejich výskytu u každého jednotlivého pacienta.

Infekce se neobjevuje sama o sobě. Jeho příčinou se obvykle stává plak..

Prvním krokem je proto profesionální čištění a odstraňování pevných usazenin (zubního kamene). Obecně je postup bezbolestný. Když však lékař pomocí nástroje zvedne oteklé dásně, mohou se pacienti cítit trochu nepohodlně. Ale takové opatření je nutné. Kámen se velmi často schovává těsně pod měkkými tkáněmi dásní, což vyvolává reprodukci škodlivé flóry a zánětlivý proces.


Odstranění zubního kamene

Použití antiseptik vám umožní účinně dezinfikovat dásně i mezizubní bradavky. Nejběžnějším lékem je roztok chlorhexidinu 0,05%. Při používání tohoto léku nezapomeňte, že by se nikdy neměl spolknout. Protizánětlivá léčebná opatření zahrnují injekce lidázy a glukózy, masti (heparin a acetylsalicyl (3%)). Aby mast nebyla snězena, fixuje se na gumu pomocí speciálního filmu.

Aktivity pro léčbu gingivitidy:

FotografiePostupPopis
Protizánětlivá terapieJako protizánětlivou léčbu lékař vybere léky, které mohou nejcitlivěji působit na zranitelné tělo těhotné ženy a aniž by poškodily plod.
Odstranění zubního kamene a plakuZubní usazeniny jsou odstraňovány mechanicky pomocí proudu vzduchu nebo ultrazvuku. Myšlenka, že ultrazvuk je škodlivý pro plod, je neopodstatněná, protože v průběhu těhotenství je žena podrobena ultrazvukovému vyšetření
Prevence opětovného rozvoje zánětuOdmítněte nadměrné množství sladkostí. Jezte více zeleniny a ovoce. Pravidelně provádějte nezbytné hygienické postupy: čistěte si zuby, používejte nit a antiseptické výplachy

Mezi jiné prostředky a metody léčby jsou účinné vakuová masáž a elektroforéza. U těžkých forem hypertrofické gingivitidy je možný i chirurgický zákrok.

Profesionální ústní hygiena

Léčba gingivitidy u těhotných žen začíná profesionálním čištěním dutiny ústní. Postup se provádí za účelem odstranění plaku a kamenů, díky čemuž se stav dásní výrazně zlepší. Samozřejmě je lepší uchýlit se k její pomoci před těhotenstvím. Avšak dnes používané metody jsou povoleny pro ženy v zajímavém postavení. Jedná se o laserové a vzduchem abrazivní čištění (proudění vzduchu).

Pokud jde o otázku čištění ultrazvukem, názory na to jsou nejednoznačné. Na jedné straně většina lékařů tento postup nedoporučuje během těhotenství a kojení a na druhé straně žena podstoupí ultrazvukové vyšetření nejméně 3krát za 9 měsíců, aby vyhodnotila stav plodu. Proto je-li to možné, je lepší zvolit laserové nebo vzduchem abrazivní čištění.

Vlastnosti léčby gingivitidy v trimestrech těhotenství

Léčba gingivitidy u zubních lékařů až po trimestry těhotenství se nijak zvlášť neliší od konvenční terapie. Nastávající matka samozřejmě musí být ještě před plánováním těhotenství vyšetřena zubařkou a vyléčit všechny odhalené patologie. Pokud se však onemocnění objevilo během těhotenství, lékař předepíše terapii vzhledem k délce těhotenství.

Je nežádoucí léčit gingivitidu antibiotiky během těhotenství kdykoli, protože tyto léky mají negativní důsledky, které mohou dítě ovlivnit. Užívání léků proti bolesti je také přísně omezeno - ze všech analgetik si zubař vybere nejbezpečnější.

Protizánětlivá terapie

Protizánětlivá terapie zahrnuje opláchnutí antiseptickými roztoky. K tomuto účelu se zpravidla používají bylinné odvarky založené na dubové kůře a šalvěji, ale pouze v případě, že neexistuje individuální nesnášenlivost. Oplachování je povoleno po celou dobu těhotenství a kojení. Jedinou věcí je, že byliny se musí pravidelně střídat, přestávky mezi léčebnými kúry.

Lékárenské léky, jako je chlorhexidin a Miramistin, lékař v případě naléhavé potřeby nedoporučuje ani přísně předepisuje. Studie vlivu jejich složek na plod nebyly provedeny. K zastavení otoky je dovoleno používat přípravek Holisal, Solcoseryl. Masť se nanáší v tenké vrstvě..

Prevence gingivitidy u těhotných žen

Přes predispozici těhotných žen k gingivitidě, adekvátní sebe-hygiena toto riziko významně snižuje. Musíte si vybrat správný zubní kartáček a naučit se, jak jej správně používat. V tomto případě, když dojde ke krvácení, je lepší používat měkké zubní kartáčky, které mohou snížit bolest během čištění.

Při udržování hygieny může být neocenitelný irigátor pro mytí mezizubních prostorů, parodontálních kapes a dalších těžko přístupných oblastí ústní dutiny..

Je nutné naučit těhotnou ženu čistit si zuby po každém jídle, a to nejen dvakrát denně, což je mimochodem normou nejen pro těhotné ženy, ale pro všechny lidi. Je také nutné po každém jídle (před kartáčováním a kartáčováním zubů) použít dentální nit k odstranění zbytků jídla z mezizubních prostorů.

V článku byly použity materiály www.24stoma.ru

Co se dá dělat doma?

Gingivitida během těhotenství se prakticky neléčí antibiotiky, ve výjimečných případech se používají. Účinek těchto léků je toxický pro ženu i plod. Proto lékaři kromě individuálně zvoleného léčebného postupu také předepisují tradiční medicínu.

Mají mnoho výhod. Přírodní složky nemají škodlivý vliv na vývoj dítěte, dobře zastavují nepříjemné příznaky. Mohou však způsobit alergie. Aby se zajistilo, že nedochází k nežádoucí reakci, je nutné nanést malé množství činidla předem na zadní stranu dlaně. Pokud po 30 minutách v této oblasti nedochází k vyrážkám nebo zarudnutí, můžete je bezpečně použít proti takovým onemocněním, jako je gingivitida u těhotných žen..

Domácí léčba zahrnuje následující prostředky:

 1. Dubová kůra. Suroviny lze zakoupit v lékárně. Malé množství kůry se nalije sklenicí vroucí vody. Výsledný vývar při pokojové teplotě se doporučuje propláchnout ústa několikrát denně.
 2. Soda. Toto je univerzální protizánětlivý lék. Chcete-li připravit oplach, přidejte lžičku sody do sklenice teplé vody.

Ani lidová léčba nebude mít žádoucí účinek, pokud žena nadále zanedbává ústní hygienu. Lékaři doporučují čištění zubů dvakrát denně, a pokud je to nutné, použijte speciální nit a oplachovací prostředek. Také, pro zdraví dásní, budete muset upravit svůj jídelníček ve prospěch zvýšení množství potravin bohatých na vitamín C a vápník..

Jak léčit onemocnění dásní během těhotenství

Pokud problém není spojen se zhoršením imunitního systému, bude léčba těhotných dásní šetrná. Takový pacient se nemusí starat o bezpečnost svého zdraví a zdraví dítěte, protože ústní dutina je čištěna neagresivními léky.

 1. Pokud jsou důvody vzniku gingivitidy malé problémy - kaz (plak) nebo zubní kámen, budou zuby ošetřeny antiseptiky a následným čištěním.
 2. V případě snížené imunity, na pozadí kterého se vyvinul zánět dásní, je odstranění zkaženého zubu ukázáno jako zdroj infekce a udržovací terapie (užívání antiseptických a protizánětlivých léků), jakož i vitamínů.
 3. Jsou zobrazeny výplachy úst, které mají léčivé vlastnosti, gely a masti..
 4. Užitečným doplňkem k hlavní léčbě bude jmenování gumové hydromasáže, zlepšení krevního oběhu v tkáních sliznice a v důsledku toho urychlení doby zotavení.

Zubní gely a masti pro těhotné ženy

Indikací pro použití léčivých gelů a mastí pro těhotné ženy budou jejich výrazné analgetické a protizánětlivé vlastnosti..

Gel na dásně během těhotenství je zase účinnější při odstraňování zánětu než výplach úst. Gel zůstává na povrchu zanícené gumy po dlouhou dobu, zatímco ústní výplach působí pouze během ústní vody.

Běžným balzámem na zanícené dásně je Asepta. Takové léčivo má antimikrobiální a protizánětlivý účinek, který urychluje regeneraci poškozených oblastí dásní. Můžete také použít Metrogil Dent..

Masti mají podobný účinek jako gely. Jedním z významných představitelů této formy drog je mast "Levomekol" nebo její analog "Levosin".

Oplachovací pomůcka

Zubař vám řekne, co dělat, pokud je žvýkačka zanícena během těhotenství. Jeho prvním rozhodnutím bude rychlé odstranění zánětu. Oplachovací prostředek z řady Listerine nebo od jiného výrobce udělá práci nejlépe..

Je důležité si uvědomit, že jedním oplachováním nebude možné zánět eliminovat. Mezi oplachováním je těhotná žena předepsána, aby užívala léčivé masti nebo gely ke zlepšení kvality léčby.

Lidové recepty na zánět a krvácení dásní

Cílem tradiční medicíny je zmírnit onemocnění dásní a snížit bolestivost. Příznaky gingivitidy jsou zastaveny infuzemi takových léčivých rostlin, jako jsou: heřmánek, třezalka tečkovaná, měsíček.

Některé těhotné ženy, aby se zvýšil protizánětlivý účinek, přidaly do oplachovacího prostředku s hlavním lékem roztoky heřmánku a šalvěje. To pomáhá snížit nepohodlí na dlouhou dobu..

Jednoduchý způsob ošetření je vypláchnout ústa chloridem sodným (1 polévková lžíce). Rozpustí se ve sklenici vařené vody. Pro antimikrobiální účinek lze přidat propolis..

Je možné antibiotické ošetření?

Antibiotika jsou obtížnými léky pro lidské tělo, zejména během těhotenství, protože jejich nekontrolovaný příjem má pro dítě nevratné následky, konkrétně vývojovou vadu v budoucnosti.

Je možné užívat antibiotika, ale pouze se svolením ošetřujícího gynekologa nebo zubního lékaře v přítomnosti příslušných indikací (s intoxikačním syndromem). Je to lékař, kdo vybere správnou skupinu antibiotik a poradí, jak tento stav léčit.

Nebezpečí gingivitidy během těhotenství

Gingivitida je poměrně častý jev, a to iu těhotných žen. Je nemožné ignorovat jeho projevy. V případě aktivního zánětlivého procesu tělo oslabuje a činnost imunitního systému se přepíná do boje proti patogenu. Výsledkem je, že když jsou aktivovány další cizí agenti (například herpes virus), mohou ochranné síly reagovat nepřiměřeně nebo nedostatečně..

Co je ještě nebezpečnější gingivitida během těhotenství? V prvních týdnech může nemoc vyvolat potrat. V posledních fázích je nebezpečně vysoké riziko infekce plodu. Gingivitida někdy negativně ovlivňuje tvorbu zubů u dítěte a proces jejich mineralizace..

Diagnostika

Lékař zjistí čas a okolnosti výskytu krvácení a nepohodlí v dásních. Objasňuje gestační věk, je to nezbytné pro plánování terapeutických opatření a výběr anestézie. Při vyšetření zubní lékař věnuje pozornost tvaru, barvě dásní, výskytu otoků, hnisání a krvácení.

Při vyšetřování zubů je třeba poznamenat:

 • kazivé dutiny a stav výplní, korun, implantátů;
 • přítomnost měkkého plaku a kamene na zubech;
 • patologické gingivální kapsy, jejich hloubka a stupeň gingivální hypertrofie.

Lékař vyhodnocuje stupeň poškození dásní a úroveň hygienického obsahu ústní dutiny pomocí speciálních indexů dásní (GI).

Další diagnostické metody

Hlavní diagnostickou metodou ve stomatologii je radiografie a její odrůdy (orthopantomografie, CT), ale během těhotenství je jejich použití nežádoucí, zejména proto, že na rentgenovém snímku nejsou zobrazeny katarální léze okraje dásní..

Při těžké gingivitidě se zubař někdy uchýlí k:

 • krevní test (obecný a biochemický);
 • bakteriální kultura pro stanovení patogenu pro předepisování účinné léčby.


Orální rehabilitace během těhotenství

Preventivní metody

Prevence nemoci by v první řadě měla být zaměřena na odstranění možných příčin jejího výskytu. Lékaři dále doporučují, jak zabránit gingivitidě u těhotných žen:

 1. Denně provádějte důkladnou ústní hygienu.
 2. Rozmanitá a správná výživa. Strava by měla obsahovat více vitamínů a je lepší odmítnout moučné výrobky.
 3. Pravidelně podstupujte vyšetření u zubaře. Včasná léčba zkažených procesů a hygiena ústní dutiny, aby se zabránilo gingivitidě, dalším chorobám dásní.

Žena během těhotenství by měla sledovat nejen zdraví, ale také stav ústní dutiny. Gingivitida je považována za nepříjemné onemocnění. K terapii se však dobře hodí. Jak léčit zánět dásní, lékař by měl informovat těhotnou ženu. Zmeškané případy mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu..

Proč je problém

Nemoc dásní během těhotenství je způsobena:

 • změna hormonálního pozadí a současné zvýšení citlivosti všech sliznic;
 • toxikóza (žaludeční šťáva, vstupující do ústní dutiny spolu s zvracením, zvyšuje kyselost slin, má dráždivý účinek na dásně);
 • nedostatek vitamínů a minerálů a v důsledku toho imunitní selhání v těle;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů (např. pneumonie);
 • další zubní problémy (například zubní kámen, které poškozují dásně a vedou k rozvoji zánětlivého procesu).

Léčba nemocí antibiotik

Protože zánět dásní je doprovázen tvorbou patogenních bakterií, může zubař předepsat antibiotika pro jejich léčbu, lokální i obecnou, nebo dokonce několik typů antibiotik najednou. V současnosti jsou antibiotika v zubní ordinaci hlavní léčbou zánětů dásní..

Období těhotenství a laktace je však kontraindikací pro velké množství léků, včetně antibiotik. Koneckonců snadno vstoupí do těla nenarozeného dítěte a mohou na něj mít nenapravitelný účinek. Užívání antibiotik může způsobit alergické reakce, nevolnost a zvracení, průjem, změny biochemického složení krve. Obzvláště často dochází k vedlejším účinkům, když se antibiotika používají v prvním trimestru těhotenství. Proto by měly být jakékoli prášky, masti a další léky předepisovány těhotné ženě výhradně odborníkem! Samoléčení v této věci je nepřijatelné! Pokud se lékař rozhodl, že léčba nemocí dásní není možná bez antibiotické terapie, pečlivě postupujte podle jeho pokynů, abyste se vyhnuli negativním účinkům..

Léčba onemocnění dásní u těhotných žen lidovými léky

Před návštěvou zubaře můžete svůj stav zmírnit pomocí tradiční medicíny. Například odvar bylin, jako je heřmánek, měsíček, dubová kůra, šalvěj a dokonce i colanchoe, jsou považovány za účinné při léčbě onemocnění dásní.

Chcete-li připravit heřmánkový vývar, vezměte 3-4 lžíce lékařského heřmánku (nebo si heřmánek koupit ve speciálních čajových sáčcích) a naplňte jej sklenicí vroucí vody. Nechte směs vychladnout a poté ji přelijte a přidejte chladnou převařenou vodu do objemu celé sklenice. Chcete-li připravit odvar z dubové kůry, musíte si vzít jednu polévkovou lžíci kůry a přidat ji do litru vroucí vody, a pak trochu vařit a namáhat. Přibližně stejným způsobem můžete připravit odvar všech bylin známých svými protizánětlivými vlastnostmi..

Pamatujte, že používání tradiční medicíny nemůže nahradit plnohodnotné vyšetření odborníkem. Dokážou zmírnit váš stav, dokud nenastane příležitost navštívit lékaře. Proto s tímto problémem nezdržujte..

Doporučujeme také si přečíst: Cervikální nedostatečnost během těhotenství.

Symptomatologie

Příznaky onemocnění se zpravidla objevují po dobu 5 týdnů těhotenství. To lze vysvětlit skutečností, že do této doby dítě „bere“ železo, draslík, hořčík a další stopové prvky a vitaminy z mateřského těla, což má za následek snížení imunity a zhoršení nemocí.

První příznaky onemocnění dásní:

 • krvácející
 • otok, otok;
 • zarudnutí sliznice;
 • nepohodlí a dokonce bolest při čištění zubů nebo při jídle.

Pokud tyto příznaky ignorujete a nezačnete léčbu včas, onemocnění bude pokračovat. Mohou se objevit následující příznaky zhoršení stavu:

 • formování gingiválního plaku;
 • vnitřní výtok;
 • zánět submandibulárních lymfatických uzlin;
 • horečka.

Tyto příznaky naznačují přítomnost infekce v těle - stav, který již nelze léčit lidovými prostředky. Je nutná okamžitá lékařská péče, protože vážný zánět dásní během těhotenství může poškodit nejen mámu, ale i dítě.

Klasifikace

Během těhotenství se onemocnění dásní projevuje otokem a krvácením do mezizubních papil. Tyto jevy jsou nevýznamné nebo velmi výrazné..


Krvácení je známkou gingivitidy.

 1. Catarrhal - nejčastější forma během těhotenství, je charakteristická pro ženy, u kterých těhotenství pokračuje bez toxikózy a ústní dutina je včas dezinfikována (všechny ložiska infekce ve formě zubních zubů a zubních usazenin jsou eliminovány).
 2. Hypertrofická - hormonální rovnováha je narušena, existují známky toxikózy.
 3. Ulcerativní - vzniká, když se katarální gingivitida zhoršuje přidáním infekce z mandlí nebo chronických ložisek v ústní dutině.

Léčba léky

Většina žen si během těhotenství stěžuje na onemocnění dásní. Problém vyvstává z několika důvodů:

 • Hormonální přizpůsobení. Tento proces vede ke snížení imunity a oslabení dásní tkáně. Sliznice se stává citlivější a zranitelnější - i malé škrábnutí může způsobit rozsáhlý zánět..
 • Toxikóza. Žaludeční šťáva, stoupající jícen v důsledku pálení žáhy nebo zvracení, zvyšuje kyselost v ústní dutině - je to ideální médium pro reprodukci patogenní flóry.
 • Nedostatek vitamínu. Prospěšné látky získané ženou z potravy se používají hlavně pro vývoj plodu, v důsledku čehož se tělo budoucí matky absorbuje v nedostatečném množství.
 • Změna stravy. Pokud je žena těhotná, může si dovolit gastronomické svobody konzumací mnoha sladkostí a pečiva. Tato jídla obsahují rychlé uhlohydráty, které jsou dobrým živným základem pro bakterie..
 • Plak na zubech. Sanace dutiny ústní nebyla provedena včas, přítomnost měkkých a tvrdých usazenin na zubech vyvolává podráždění a zánět měkkých tkání.
 • Zubní problémy. Onemocnění dásní může být způsobeno štěpkou korunou, neočekávaným začátkem růstu zubu moudrosti, zranění v důsledku malocluze nebo nesprávně nainstalovanými výplněmi..
 • Nedodržování hygienických pravidel. Mnoho nastávajících matek zanedbává čištění zubů, protože pohyby kartáčů způsobují roubík. Omezují se na vypláchnutí úst vodou.

Příčiny příznaků onemocnění dásní během těhotenství je mnoho. Zvažte ty nejzákladnější z nich:

 • nedostatek vitamínů a živin;
 • nesprávná péče o ústní dutinu;
 • hormonální změny.

Jak již bylo uvedeno výše, těhotná žena potřebuje další množství vitamínů, minerálů a živin, protože velkou část z nich dává svému nenarozenému dítěti. Je třeba si uvědomit, že právě vitamíny a minerály, které vstupují do těla matky, dostává především dítě.

Druhou příčinou onemocnění dásní je nesprávná nebo nedostatečná ústní péče. V tomto případě se v ústech objevuje plak, na jehož pozadí dochází k vývoji bakterií, kazu a nakonec zubního kamene. Zubní kaz vede k vývoji hnisavého zánětu dásní, když se v nich vytvoří velké množství hnisu, který se vynáší skrze dásně, když na ně působí tlak.

A konečně, třetí důvod, který je charakteristický pro tělo těhotné ženy, je hormonální restrukturalizace těla. Obrovské množství hormonů: estrogeny, progesteron, prostaglandiny - produkované tělem těhotné ženy, placentou a plodem, jejichž cílem je úspěšně ukončit těhotenství, mají na organismus tak silný účinek, že často vedou ke snížení imunity, což znamená, že žena se stává mnohem zranitelnější vůči různým infekcím. V neposlední řadě hraje při výskytu onemocnění dásní toxikóza těhotných žen.

Kromě toho mohou zuby zubů moudrosti, které poškozují dásně, jakož i zhoršení chronických onemocnění trávicího systému, způsobit onemocnění dásní..

Pokud během těhotenství zjistíte jeden nebo více příznaků onemocnění dásní, měli byste se o jejich léčbu okamžitě postarat, abyste předešli nepříjemným následkům pro sebe nebo své dítě.

Nejprve je třeba při léčbě onemocnění dásní dbát na další důkladnou ústní hygienu. Každý zubař zahájí léčbu gingivitidy pečlivým očistě zubů z plaku a zubního kamene. Současně je ultrazvukové kartáčování kontraindikováno pro těhotné ženy, takže zubní lékař odstraní zubní plak pomocí ručního nářadí. Procedura není nejpříjemnější, ale bezpečná pro dítě a nastávající matku.

Ale i po této proceduře se budete muset starat o ústní hygienu sami, abyste nezpůsobili opakovaný zánět. Proto si čistěte zuby každý den měkkým kartáčkem, aby nedošlo k poškození dásní ještě více, a také používejte dentální nit a ústní vodu na travní základně, nejlépe bez alkoholu.

Vyberte si speciální zubní pastu pro zánět dásní. Tyto pasty zpravidla obsahují výtažky z různých bylin a prodávají se v každém kosmetickém obchodě. Pokud je to možné, čistěte si zuby po každém jídle ještě předtím, než zmizí zjevné příznaky onemocnění dásní, jmenovitě krvácení a zarudnutí..

Pro prevenci a léčbu onemocnění dásní je velmi důležité naučit se čistit zuby. Zubní lékaři doporučují držet kartáč při čištění zubů pod úhlem 45 stupňů vzhledem k dásním. Pokud pochybujete o správném čištění zubů, požádejte svého lékaře, aby vám ukázal, jak to udělat správně..

Kromě toho, pokud si během těhotenství všimnete zánět dásní, poraďte se se svým zubním lékařem se žádostí o předepsání speciální masti, která zmírní bolest, sníží vaskulární permeabilitu a bude mít antibakteriální účinek na ústní dutinu. Sledování vývoje patogenních bakterií v ústech během těhotenství je velmi důležité, protože může mít přímý vliv na zdraví nenarozeného dítěte.

A také při léčbě onemocnění dásní u těhotných žen používá mnoho zubařů masáže a jiné fyzioterapeutické procedury.

Je třeba poznamenat, že při včasné návštěvě zubaře, k odstranění zánětlivého procesu v dásních, nebudete potřebovat nic jiného než výměnu zubního kartáčku a zubní pasty. Při léčbě pokročilého onemocnění dásní může dokonce dojít k chirurgickému zákroku, kdy je odstraněn nadbytek zanícené gumy.

Léčba gingivitidy spojená s gestačním věkem je omezená. V prvním trimestru, kdy je plod stále příliš malý a zranitelný, se zubní zákroky provádějí pouze v naléhavých případech. Druhý trimestr je nejpříznivější pro ošetření zubů a dásní, takže první návštěva u zubaře by měla být provedena v tomto okamžiku, i když to není nutné..

Protože zánět dásní je doprovázen tvorbou patogenních bakterií, může zubař předepsat antibiotika pro jejich léčbu, lokální i obecnou, nebo dokonce několik typů antibiotik najednou. V současnosti jsou antibiotika v zubní ordinaci hlavní léčbou zánětů dásní..

Období těhotenství a laktace je však kontraindikací pro velké množství léků, včetně antibiotik. Koneckonců snadno vstoupí do těla nenarozeného dítěte a mohou na něj mít nenapravitelný účinek. Užívání antibiotik může způsobit alergické reakce, nevolnost a zvracení, průjem, změny biochemického složení krve.

Obzvláště často dochází k vedlejším účinkům, když se antibiotika používají v prvním trimestru těhotenství. Proto by měly být jakékoli prášky, masti a další léky předepisovány těhotné ženě výhradně odborníkem! Samoléčení v této věci je nepřijatelné! Pokud se lékař rozhodl, že léčba nemocí dásní není možná bez antibiotické terapie, pečlivě postupujte podle jeho pokynů, abyste se vyhnuli negativním účinkům..

Před návštěvou zubaře můžete svůj stav zmírnit pomocí tradiční medicíny. Například odvar bylin, jako je heřmánek, měsíček, dubová kůra, šalvěj a dokonce i colanchoe, jsou považovány za účinné při léčbě onemocnění dásní.

Chcete-li připravit heřmánkový vývar, vezměte 3-4 lžíce lékařského heřmánku (nebo si heřmánek koupit ve speciálních čajových sáčcích) a naplňte jej sklenicí vroucí vody. Nechte směs vychladnout a poté ji přelijte a přidejte chladnou převařenou vodu do objemu celé sklenice. Chcete-li připravit odvar z dubové kůry, musíte si vzít jednu polévkovou lžíci kůry a přidat ji do litru vroucí vody, a pak trochu vařit a namáhat. Přibližně stejným způsobem můžete připravit odvar všech bylin známých svými protizánětlivými vlastnostmi..

Pamatujte, že používání tradiční medicíny nemůže nahradit plnohodnotné vyšetření odborníkem. Dokážou zmírnit váš stav, dokud nenastane příležitost navštívit lékaře. Proto s tímto problémem nezdržujte..

Pokud vezmeme v úvahu důvody, bylo již dlouho prokázáno, že v ústní dutině každého člověka existuje velké množství škodlivých i prospěšných mikroorganismů. I ten nejmenší otok na dásních může být důsledkem skutečnosti, že se kapsy mezi zuby významně zvyšují.

Když k tomu dojde, může se ve volném prostoru hromadit mnoho patogenních mikrobů. Když těhotná žena nemonitoruje svou vlastní ústní hygienu, konzumuje potraviny s vysokým obsahem sacharidů, umožňuje bakteriím rozvíjet se, vytváří pro ně příznivé podmínky. V tomto případě se obvykle vyvíjí těhotná gingivitida.

Když se dásně zanícují, sliny se několikrát zvyšují v ústech těhotné ženy, což vede k extrémně kyselému prostředí v ústní dutině. Takové změny vedou k tomu, že žena neustále chce jíst. K tomuto problému dochází u všech těhotných žen. Konzumace jídla pravidelně nebo často může způsobit, že v ústech roste velké množství bakterií..

Bohužel tyto problémy samy o sobě nezmizí. Nejčastěji vedou k onemocnění dásní, které se projevuje silným zánětlivým procesem. Je velmi důležité problém včas odhalit. Jinak by taková nepříjemnost mohla budoucí matce velmi poškodit.

Články O Neplodnosti