Hlavní Zdraví

Léčba genitálu nebo herpesu typu 1, 2 a 5 v případě hepatitidy B: je možné kojit, jak zacházet a přenáší se na dítě

Co je to opar a jaké jsou jeho typy, existuje nebezpečí přenosu viru z matky na dítě? Je možné kojit dítě během nemoci a jak s ní zacházet.

Co dělat, když se během kojení objeví opar

Herpes je zákeřné onemocnění, které se může objevit kdykoli, je obzvláště nebezpečné pro těhotnou a kojící ženu.

V druhém případě virus vstoupí do těla snadno, kojící matka snížila imunitu, vyvolanou neustálým nedostatkem spánku a únavy..

A to se stává příčinou rozvoje herpesu. V takovém okamžiku je lepší okamžitě vyhledat lékaře, protože je to nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.

Herpes je?

Herpes je kožní onemocnění, které má vzhled malých vesikul. Místem jejich lokalizace může být jakákoli část lidského těla. Existuje mnoho druhů tohoto viru a je přenášen ze zdravého člověka na nemocného. Existuje 8 typů, jediný rozdíl je schopnost existovat uvnitř těla bez zjevných příznaků až do okamžiku, kdy je imunita snížena.

Jaká je nebezpečí herpesu během kojení??

Pokud se na bradavkách objevila vyrážka, krmení by mělo být zastaveno, aby nedošlo k infikování dítěte. U dětí je tento typ infekce mnohem komplikovanější. Virus ovlivňuje nervový systém, vnitřní orgány, vidění a ORL orgány.

Type 1 - Labial

Jedná se o jednoduchý herpes virus, který může vést k nebezpečným následkům a dokonce i k smrti dítěte. Tento druh obvykle postihuje horní část těla..

Jakmile je v těle dítěte, virus může způsobit stomatitidu, plané neštovice a herpes simplex. Největším nebezpečím je infekce očí, pohlavních orgánů a vnitřních orgánů.

2 typy - HSV-2, virus Herpes simplex 2, genitál

Tento typ viru je charakterizován kožními vyrážkami na genitáliích. Často se vyvíjí s herpesem typu 1. Nebezpečí viru je vyvolání vývoje angíny, stomatitidy a dalších nepříjemných následků.

3 typy nebo šindele, neštovice

Tento typ viru je schopen způsobit plané neštovice a kojence, s recidivou je možný vývoj pásového oparu.

4 typy nebo Epstein Barr

Tento typ viru s sebou nese vážné nebezpečí pro dítě, protože v něm může způsobit vznik nádorů. Možné infekční poškození lymfatického systému.

Snižuje se také imunita dítěte, vyvíjejí se různá onemocnění vnitřních orgánů, která jsou odpovědná za průtok krve. Když tento typ viru vstoupí do těla dítěte, jeho teplota stoupá a jeho zánět v krku.

Typ 5 - Lidský herpesvirus 5, cytomegalovirus, HCMV-5

Pátý typ herpesu se nazývá cytomegalovirová infekce. Při požití a okamžité léčbě nejsou pozorovány vážné následky. Při absenci tohoto typu u dítěte je možné zpoždění v mentálním vývoji, protože je poškozen centrální nervový systém a mozek.

6 typů - obsahující DNA

Tento typ viru způsobuje růži u kojenců, která má okamžitě výrazné příznaky. Teplota dítěte stoupá, na těle se objevují růžové skvrny. Toto onemocnění nepředstavuje vážné nebezpečí pro zdraví dítěte, ale je velmi nakažlivé..

7 kmenů - HHV-7, HHV-7

Virus se přenáší slinami a krví. Jakmile je v těle dítěte, zůstane tam navždy, a když se oslabená imunita projeví kožními vyrážkami.

8 typů - HHV-8, HHV-8, KSHV

Osmý typ viru představuje pro dítě vážné nebezpečí, protože může způsobit zhoubné nádory na kůži. Je to také možné gastrointestinální poruchy, poškození plic a ústní sliznice, které narušují normální proces trávení a výživy.

Jak zacházet s genitálním herpesem, který zůstal po porodu

Pokud se po porodu objeví genitální herpes, je léčba prováděna lokálními drogami: Zovirax, Acyclovir atd., Které maže vaginální stěnu. Užívejte tyto léky 3krát denně.

Kromě toho musíte sledovat svůj jídelníček, konzumovat vitamíny a udržovat imunitu. Pokud se neléčí, může se připojit další genitální infekce..

V tuto chvíli se musíte vyhnout pohlavnímu styku s partnerem, protože virus se na něj snadno přenáší.

Je povoleno mléko?

Krmení dítěte během oparu je nejen možné, ale také nezbytné. Během laktace se v ženském těle uvolňují protilátky, které mohou virus zničit.

Blokují to po dobu 3-5 dnů od začátku nemoci. Také přecházejí do mléka a předávají se dítěti, což je skvělý způsob, jak zabránit napadení virem..

Pokud se na bradavkách objevila vyrážka, je lepší přerušit krmení, protože virus se přenáší kontaktem.

Léčba opary u matky a laktace

Nejprve potřebujete antivirová léčiva, která vám pomohou rychle porazit nemoc a snížit pravděpodobnost, že se s ní nakazí dítě. Během kojení lze použít pouze místní léky, jako je Acyclovir nebo Zovirax. Měl by být použit při prvním příznaku viru. Lék se aplikuje v tenké vrstvě na postiženou oblast třikrát denně. Léčení se provádí, dokud vyrážka nevyschne..

Pokud se nemoc nezačala včas, nemůžete se zbavit pilulek. Tablety „Acyclovir“ zde pomohou, avšak na období jejich podávání by mělo být kojení zastaveno, protože jsou přenášeny mateřským mlékem.

Kromě toho lze předepsat léky jako Viferon, Cycloferon, které pomáhají tělu rychleji bojovat s infekcí. Používají se také sušicí přípravky, Fukortsin, propolisová tinktura.

Nezapomeňte na vitamíny, zdravou stravu a organizaci denního režimu. Léčba herpesu trvá asi týden, během kterého vyrážka vyschne a na jejím místě se objeví křupky. Po chvíli zmizí a pokožka opět zjemní..

Prevence

Aby se zabránilo recidivě nemoci, je nutné posílit imunitní systém. K tomu musíte jíst správně, jíst co nejvíce vitamínů, bílkovin a tuků. Měli byste chodit více na čerstvém vzduchu, je to užitečné pro matku i dítě. Aby nedošlo k infikování dítěte, musíte dodržovat jednoduchá opatření:

 1. Pravidelně měňte spodní prádlo matky a dítěte, stejně jako ložní prádlo.
 2. Používejte oddělená jídla.
 3. Před vyzvednutím dítěte ošetřete ruce dezinfekčním prostředkem.
 4. Plný odpočinek, spánek nejméně 8 hodin denně.
 5. Jezte ryby, mléčné výrobky, maso.
 6. Posílení imunity.
 7. Vezměte si vitamíny.

Nebezpečí pro dítě

Jednou v těle dítěte zůstává herpes virus navždy a zhoršuje se v době snížené imunity. V prvních měsících života jsou děti na tento virus méně citlivé, protože imunita matky je chrání.

Herpes virus u kojenců může způsobit takové nebezpečné následky, jako je poškození nervového systému a dalších vnitřních orgánů. Nemoc může také ovlivnit zrakové orgány, což způsobuje keratitidu, flebothrombózu a další. Pokud se virus rozšířil do ORL orgánů, může se u dítěte rozvinout hluchota, bolest v krku nebo poškození vnitřního ucha..

Kardiovaskulární systém, který může být ovlivněn také vývojem herpes viru, nezůstává stranou. To vede k tvorbě myokarditidy, aterosklerózy atd. Při šíření do centrálního nervového systému jsou možné encefalopatie, meningitida a další. Herpes může vést k rozvoji schizofrenie, depresi v budoucnosti, stejně jako k problémům s pohlavními orgány, prostatitidou, endometritidou atd..

Herpes je nebezpečné a rychle se šířící onemocnění, které se může objevit u dětí i dospělých. Aby se tomu zabránilo, je nutné posílit imunitní systém, léčit všechna onemocnění včas, a pokud se objeví první příznaky viru, poraďte se s lékařem.

Jak léčit opar s kojením

Herpes během kojení může být vážným problémem. To však neznamená, že maminka musí přestat kojit a přenést dítě do směsi. Ve většině případů můžete spolu s léčbou pokračovat v kojení. Podívejme se blíže na to, co způsobuje zhoršení herpesu, jak s ním zacházet a v jakých situacích je pro kojence nebezpečné. A také odpovědět na otázku, zda je možné kojit dítě během nemoci.

Herpes pro kojení

Příčiny Herpes

Herpes je onemocnění, které způsobuje několik typů virů. Rozlišují se následující varianty onemocnění:

 • Herpes simplex prvního typu (HSV1)
 • Herpes simplex druhého typu (HSV2)
 • Herpes Zoster (Herpes Zoster).

První typ způsobuje vyrážky na rtu, křídlech nosu a dalších částech obličeje. Druhý je lokalizován hlavně na genitáliích. Příčinou herpes zoster je stejný virus, který způsobuje plané neštovice u dětí. Při prvním kontaktu s ním se objeví typický obrázek neštovic kuřete. Po nemoci zůstává virus po celý život v lidském těle. Se zhoršenou imunitou se může projevit ve formě vyrážek podél nervových zakončení, doprovázených silnou bolestí.

Vyrážky s různými typy oparu jsou si navzájem podobné. Jsou to malé bubliny s průhledným obsahem, seskupené dohromady. Herpes s laktací je často doprovázen obecnou nevolností, horečkou. Genitální a herpes zoster může způsobit silnou bolest, pálení. Projev nemoci je spojen s hormonálními změnami, oslabenou imunitou u kojící matky. První typ na rtu se často projevuje během chřipky a SARS. Druhý typ - s exacerbací nemoci u manžela.

Co je to nebezpečný opar pro dítě

Herpes virus, jednoduchý a herpes zoster, proniká do těla člověka v dětství nebo dospívání. Zůstává po celý život, „žije“ v buňkách periferních nervů. V normálním stavu neexistuje žádné klinické projevy nemoci. Pokud z nějakého důvodu imunitní systém oslabí, dojde k exacerbaci. U mnoha žen se vyskytují v poměrně krátkých intervalech, což způsobuje problémy při kojení..

Je herpes nebezpečný pro dítě během kojení? K infekci virem dochází přímým kontaktem s postiženou kůží. Pokud je dítě nekontaktuje, nedojde k infekci. Navíc v mateřském mateřském mléce během období exacerbace existuje mnoho ochranných protilátek. Vstupují do těla dítěte a vytvářejí další ochranu. Především to platí pro herpes zoster. Konec konců stejný virus způsobuje u dětí plané neštovice.

Jediným případem, kdy je herpes skutečně nebezpečný pro kojence, je jeho lokalizace na bradavkách. Pak je pravděpodobnost infekce opravdu vysoká a otázka je o kompatibilitě oparu a kojení. Lékaři doporučují dočasné zastavení, dokud není léčba u konce a vyrážky nezmizí.

Herpetická infekce u dětí je mnohem obtížnější než u dospělých. Při infekci herpesem prvního typu se v ústech vyskytují bolestivé afty, teplota stoupá, dítě odmítá jídlo. Kuřecí neštovice u kojenců jsou doprovázeny generalizovanými vyrážkami, vážným stavem těla a horečkou. Naštěstí mateřské protilátky chrání děti a infekce je vzácná, pokud dodržujete všechna pravidla prevence.

Co dělat, když máma má opar

Mohu kojit s herpesem? To je otázka, kterou se mnoho matek ptá. Kojení herpesem může pokračovat. Tento názor sdílí většina pediatrů, včetně Dr. Komarovského. Jedinou výjimkou, jak je uvedeno výše, je herpetická vyrážka na bradavkách. Zde jsou základní pravidla pro kojení s oparem, které musí matky dodržovat:

 • Herpes a kojení jsou zcela kompatibilní. Protilátky mámy chrání dítě, takže krmení by mělo pokračovat jako obvykle.
 • Přestaňte kojit, pouze pokud jsou na bradavkách vyrážky. Pokud je postiženo jedno prsu, dejte dítěti vteřinu. Ujistěte se, že z postiženého prsu exprimujete mléko, aby nedocházelo ke stagnaci mléka a kojení nepřestalo.
 • Pokud se na rtu objevil opar, nemůžete dítě líbat. Chraňte své dítě mimo jiné postižené oblasti kůže..
 • Před každým krmením, přístupem k dítěti, si důkladně umyjte ruce mýdlem. Jiná antiseptická činidla nejsou nutná, stačí běžné mýdlo.

Pokud matky dodržují všechna hygienická pravidla, nedochází k infekci. Koneckonců, herpes se přenáší pouze přímým kontaktem. Pokud tomu tak není, můžete bezpečně kojit své dítě. Nyní pojďme mluvit o tom, jak zacházet s herpesem během kojení. Časné vymizení vyrážky a dalších příznaků u matky pomáhá pokračovat v plnohodnotném krmení, zmírňuje nepohodlí při péči o dítě, včetně psychologických.

Kojení Herpes Léčba

Jak léčit opar při kojení? Závisí to na typu viru a stupni exacerbace. Existuje řada léků pro místní a obecné použití, které dokáží tento problém rychle a účinně zvládnout. Mezi antivirové programy patří:

Uvolňují se v masti, tabletách, injekcích. Působí přímo na virus a ničí ho. Tyto léky jsou však účinné pouze v období exacerbací, kdy se viry aktivně rozmnožují a jsou masivně mimo buňky. Během období remise DNA (genetického materiálu) viru je umístěn uvnitř jádra buňky, je namontován v lidském genomu, a nemůže jej tam dostat jediný známý lék. Antivirová léčba během tohoto období se neprovádí.

Všechna antivirová léčiva jsou považována za bezpečná pro kojení. Pronikají do mateřského mléka v zanedbatelném množství, nezpůsobují u dítěte žádné negativní reakce. Při vyrážkách na rtech, křídlech nosu a nepřítomnosti obecných příznaků se doporučuje používat masti nebo krémy. Nejoblíbenější jsou Zovirax (acyclovir), Fenistil (penciclovir). Pokud mast nepomůže, můžete užívat léky v tabletách. Herpes zoster musí být často léčen injekcemi a léky proti bolesti jsou předepisovány současně, protože je to docela obtížné.

Společně s antivirovými léčivy se léčení provádí pomocí interferonových přípravků nebo induktorů jeho syntézy (Viferon, Laferobion, Cycloferon). Pomáhají zvýšit přirozenou odolnost těla a dosáhnout rychlejší remise. Alternativní metody léčby oparu kojením se nedoporučují. Jsou k ničemu, a je důležité, aby se maminka zotavila rychleji.

Prevence kojení Herpes Prevention

Herpes matky a kojení jsou zcela kompatibilní. Nikdo však nechce ublížit, zvláště v tak rozhodujícím období, jako je kojení dítěte. Lékaři proto poskytují rady ženám, které se chtějí tomuto problému s HB vyhnout:

 • Trávit více času venku.
 • Dobře si odpočiň.
 • Jíst správně, jíst potraviny bohaté na vitamíny a bílkoviny, zvyšovat imunitu před nimi a mléko přichází dobře.
 • Správně a včasně léčte nachlazení a GDVI.

Jakmile se herpes objeví na rtu nebo genitálu, musíte jít k lékaři. Předepíše léčbu, dá doporučení, jak správně krmit novorozence a jak se o něj během nemoci pečovat. Pouze kvalifikovaná pomoc může zabránit dítěti v získání oparu a lepší uzdravení pro jeho matku.

Herpes pro kojení

Může být léčba herpes považována za dostatečně dobrý důvod k přerušení kojení? Navzdory skutečnosti, že se onemocnění poměrně snadno přenáší kontaktem, se virus nemůže dostat do těla dítěte s mateřským mlékem. Proto lékaři obvykle nezakazují krmení. Jak vznikne opar, jak s ním zacházet s kojením a jak chránit dítě před infekcí?

Příčiny exacerbace herpesu s laktací

Toto onemocnění může být způsobeno řadou faktorů, které se často vyskytují během laktace:

 • nevyvážená strava kojící matky;
 • nedostatek odpočinku;
 • samoléčení.

Pokud má dítě alergické vyrážky, může matka příliš omezit její stravu tím, že z něj odstraní potenciálně nebezpečné potraviny. Takové nabídce často chybí bílkoviny, což může vést ke snížení imunity.

Nedostatek klidu a chronický nedostatek spánku jsou pro tělo stresem, což snižuje ochranné funkce. V důsledku toho se zvyšuje zranitelnost vůči mnoha infekcím, včetně herpesu..

Existuje názor, že během kojení je nutné podporovat tělo všemi druhy imunomodulačních léčiv. Nekontrolovaný příjem těchto léků však často působí opačně. Samoléčení vyvolává ještě větší oslabení těla a v důsledku toho může dojít k onemocnění.

Druhy herpesu

Herpes se může projevovat různými způsoby, záleží na typu viru, který nemoc způsobil..

 • Nejběžnější formou jsou opary na rtech, které způsobují první typ viru. Nemoc se přenáší prostřednictvím kontaktů v domácnosti, polibků, prostřednictvím infikovaných předmětů osobní hygieny a nádobí. Hlavním příznakem je svědění a boláky na rtech. Na pokožce kolem úst nebo křídel nosu se mohou objevit bubliny s vodnatým obsahem. Primární infekce je nejčastěji doprovázena horečkou, bolestmi těla, celkovou slabostí.
 • Druhým typem viru je genitální herpes. Zpočátku je nemoc podobná běžné nachlazení nebo nachlazení. První příznaky jsou všeobecná malátnost a horečka. Ale pak se herpes projevuje ve formě vyrážky, která se objevuje na kůži perineum, na sliznicích stydkých pysků, pubis a vnitřních stehnech. Při vyšetření může lékař také diagnostikovat vyrážky v pochvě a na děložním čípku.
 • Dalším typem infekce jsou pásový opar. Je lokalizován v nervových buňkách, proto kromě vyrážek způsobuje také bolest. Počáteční infekce obvykle způsobuje slabost a horečku..

Herpes a GV

Primární herpetická choroba nebo exacerbace nemoci během laktace nevyžaduje odmítnutí kojení nebo jakoukoli korekci tohoto procesu. Kromě toho je mateřské mléko účinným způsobem, jak zabránit oparu u dítěte. S aktivací viru v těle matky se začnou vytvářet protilátky, které vstupují do mléka a chrání dítě před infekcí.

Jedinou situací, kdy je třeba na krátkou dobu přerušit krmení, je přítomnost vodních vyrážek na kůži bradavky. V takovém případě použijte mléko určené ke krmení. Pokud je postiženo pouze jedno prsu, pokračujte v krmení druhého.

Při léčbě herpes dodržujte několik důležitých pravidel:

 • vyloučit kontakt postižené oblasti s kůží dítěte, nedovolte, aby se drobky dotkly vyrážky na rtech, nelíbejte ho;
 • umývejte si ruce mýdlem častěji, vždy to před přijetím dítěte a před každým krmením;
 • pro opary použijte bavlněnou gázovou obvaz k úplné ochraně dítěte.

Léčba

Herpes na rtech obvykle vyžaduje pouze místní ošetření speciálními masti a gely. Účinnost léčby bude mnohonásobně vyšší, pokud bude zahájena včas. Pokud ošetřujete postiženou oblast během svědění, zarudnutí a počátečního otoku kůže, nemusí se bubliny objevit..

Lékaři doporučují, aby pacienti, kteří mají na rtech sklon k nachlazením, udržovali ve své domácí lékárničce mast k léčbě tohoto onemocnění, takže když se objeví první příznaky, okamžitě ošetří postiženou oblast kůže. U genitálií a herpes zoster se kromě externích činidel předepisují antivirová léčiva ve formě tablet pro orální podávání.

Jak léčit opar s kojením - lékař musí určit. Poraďte se s odborníkem o radu, vybere léky kompatibilní s kojením a vyvine účinný léčebný režim.

Lékař nejčastěji předepisuje Acyclovir k léčbě herpesu prvního a třetího typu během kojení. Lék ničí DNA viru a inhibuje jeho šíření. Produkt přechází do mateřského mléka v minimálním množství, proto nemá žádný účinek na tělo dítěte.

Další generací drog je Valaciclovir. Používá se k léčbě všech typů oparu. Droga také přechází do mléka v zanedbatelném množství. Vedlejší účinky u kojenců po užívání tohoto léku matkami nebyly zjištěny.

Pro lokální ošetření opary na rtech během kojení lze použít penciclovirovou mast. Nejsou k dispozici žádné údaje o přidělení této drogy do mateřského mléka..

Při léčbě genitálií a herpes zoster může lékař předepsat látky zvyšující imunitu, které obsahují interferon. Nejoblíbenější z nich jsou svíčky Viferon a Kipferon.

Lidové léky

Lidová léčba proti oparu se doporučuje používat pouze během období remise nemoci. Všichni jednají pouze povrchně a nemají žádný vliv na samotný virus. Používají se jako sušení a změkčovadla pro urychlení hojení ran. V tomto případě jsou účinné rakytníkový olej, aloe šťáva, čajovníkový olej.

Pamatujte, že při kojení je herpes hlavně nebezpečný pouze jako zdroj infekce. Proto je důležité dodržovat hygienická pravidla a začít s léčbou předepsanou odborníkem rychleji.

Co dělat, když se během kojení objeví herpes?

Herpes s kojením je častým problémem, kterému musí mladé matky čelit. Náhle se objevily vyrážky mohou výrazně zkazit příjemné hodiny komunikace s dítětem. Co dělat, když se během tohoto období cítí zákeřná nemoc? Jak chránit své dítě před infekcí herpesem?

Příčiny oparu

Zdrojem infekce je virus herpes simplex. Tento mikroorganismus dává přednost existenci na sliznicích a kůži člověka. Nemoc se vždy vyskytuje na pozadí snížené imunity: s nachlazením, během těhotenství nebo po porodu. Není divu, že mnoho mladých matek trpí touto patologií. Během kojení se tělní zdroje vynakládají na produkci mléka - to vše s cílem poskytnout dítěti chutné a zdravé jídlo.

Žena, která se nedávno stala matkou, nenajde vždy sílu a čas, aby se o sebe postarala. Nesprávná výživa, občerstvení na útěku, nedostatek spánku a různé stresy vedou k významnému snížení obranyschopnosti těla. Na tomto pozadí jsou vytvořeny všechny podmínky pro aktivaci herpes viru. Tento mikroorganismus žije v těle každého člověka, ale za běžných podmínek se necítí. Infekce se vyvíjí pouze se sníženou imunitou a může být dlouhodobě rušivá s relapsy nemoci.

Rozlišují se dva typy mikroorganismů. Herpes virus prvního typu upřednostňuje usazování na sliznici rtů, nosu a očí. Právě tento mikroorganismus způsobuje výskyt bublin na rtu, které se běžně nazývají běžné nachlazení. Druhý typ viru vyvolává genitální herpes a vede ke vzniku podobné vyrážky na genitáliích.

Příznaky herpesu

Herpes během kojení je charakterizován výskytem malých průhledných váčků. Prvky vyrážky jsou vždy seskupeny a praskají docela rychle. Na místě vyrážky se vytvoří žlutá kůra, která se snadno odlupuje. Svědění na opar je charakteristické pouze v prvních dnech nemoci. 3–4 dny po nástupu onemocnění se kůra zhutní a pod ní dochází k postupnému hojení sliznice.

Zahajte léčbu herpes vyrážky od prvních hodin nemoci!

Laboratorní herpes během laktace je často komplikován výskytem vyrážek v blízkosti očí a na nosní sliznici. Obvykle k tomu dochází při prvním kontaktu s virem, ale může se také stát při opakované epizodě onemocnění na pozadí výrazně snížené imunity. Ve vzácných případech se virus šíří kůží a způsobuje výskyt charakteristických váčků v různých částech obličeje.

Genitální herpes se často vyskytuje v kombinaci s jinými infekčními chorobami genitálního traktu. V této situaci dochází ke svědění a pálení v pochvě, dochází k hojnému nažloutlému výtoku z genitálního traktu. Léčba herpes genitálu během kojení by měla být pod dohledem odborníka.

Herpes a laktace

Mnoho žen přemýšlí, zda je s herpesem kojení možné. Odborníci říkají, že není důvod přenést dítě na umělou směs s výskytem vyrážek na rtech. Herpes virus nepronikává do mateřského mléka a jediná věc, která ohrožuje dítě, je možnost uzavření kontaktu. Aby se tomu zabránilo, měla by se žena po celou dobu léčby zdržovat úzkého kontaktu s dítětem. Žádné polibky nebo objetí - nebezpečný virus by se neměl dostat na kůži dítěte. Před výskytem krusty během krmení a péče o dítě musíte nosit jednorázovou masku.

Vyměňte si obličejovou masku každé 4 hodiny.

Další preventivní opatření pomohou zabránit infekci dítěte:

 • důkladné mytí rukou při péči o dítě;
 • častá výměna postele a spodního prádla;
 • dezinfekční ošetření;
 • používání jednotlivých jídel pro dítě.

Před kojením není nutné prát a zpracovávat. To nechrání před přenosem oparu na dítě, ale vede to pouze ke vzniku trhlin a otěrů. Také byste neměli drasticky měnit režim krmení nebo snižovat jeho množství. Mateřské mléko obsahuje nejen živiny, ale také protilátky proti herpetickým infekcím. Kojení je nejlepší způsob, jak chránit vaše dítě před infekcí virem herpesu..

Léčba herpesu během kojení

Co dělat, když se během kojení objevil herpes? Nejprve musíte zakoupit místní antivirová léčiva. Čím dříve je zahájena léčba labiálního a genitálního oparu, tím vyšší je pravděpodobnost, že se dítě nevyvaruje.

Během kojení mohou k léčbě herpetických infekcí používat pouze místní agenti. V prvních hodinách po objevení vyrážky na rtech je předepsán krém Acyclovir a jeho analogy. Lék se aplikuje na seskupené vezikuly tak, aby se nedotýkal sliznice tváří a dásní. Ošetření se provádí před vytvořením hustých krusty a zmizením čerstvých vyrážek.

Genitální herpes je léčen také antivirovými léky. Místní léky jsou považovány za docela bezpečné pro ženu a její dítě. Prakticky se neabsorbují do kůže, nevstoupí do krevního řečiště a nevylučují se do mateřského mléka. Pokud používáte antivirové krémy, nemusíte přestat kojit.

Systémová léčiva během laktace nejsou předepisována. V obtížných situacích, kdy nelze upustit od používání přípravku „Acyclovir“ v tabletách, se doporučuje, aby žena na chvíli přestala kojit. Po celou dobu léčby se dítě převádí na umělou směs. V této době bude žena muset neustále vylučovat mateřské mléko, jinak může dojít k ukončení laktace na konci antivirové terapie.

Léčba herpesu trvá 7-10 dní. Během tohoto období se na prvcích vyrážky tvoří křupky a usuší se. V průběhu času křupky mizí a odhalují zdravou pokožku. Pokud se stav zhoršuje a vyrážka se šíří na kůži obličeje a krku, kojící matka by měla konzultovat lékaře.

Jak léčit opar s kojením u kojící matky?

Datum zveřejnění: 29/29/2018 | Zobrazení: 5957

Podle statistik infikoval herpes virus 86% světové populace. Snadnost infekce a šíření infekce neumožňují snížit rychlost ani o 10%. Není proto překvapivé, že do počtu případů spadají i kojící matky. Virus navíc s největší pravděpodobností „žije“ v ženském těle roky, ale projevuje se během kojení (HB) kvůli oslabené imunitě.

Druhy herpesu

Charakteristikou viru je dlouhé asymptomatické období. Příznaky infekce se objevují se oslabenou imunitou, když je škodlivé činidlo zabudováno do jádra živé buňky a množí se. Proto 70% zdravé ženské populace najde infekci až po porodu, když je imunitní odpověď těla vadná..

Toto onemocnění je nakažlivé a k eliminaci rizik infekce dítěte je nutné naléhavé lékařské ošetření. Pro stanovení taktiky terapie se provádí diagnóza symptomů, stanoví se přesná diagnóza. Koneckonců, existuje 8 typů herpesu, z nichž každý je nebezpečný svým způsobem.

Virové kmeny

 • Typ 1 - zánět rtů.
 • Typ 2 - projevuje se na genitáliích.
 • Typ 3 (Zoster) - příčina pásového oparu a neštovic.
 • Typ 4 (EBV) - virus infikuje lymfocyty a šíří se v orgánech, což ohrožuje komplikaci - mononukleózu.
 • Typ 5 - cytomegalovirus (zánět slinných žláz), který ve složitých případech vyvolává poškození vnitřních orgánů a poruchu autonomního nervového systému.
 • Typ 6, 7, 8 - špatně studovaný, jak bylo objeveno před méně než půlstoletím. Podezření na vyvolání kožního ekzému, vyrážky a syndromu chronické únavy..

Obzvláště nebezpečné jsou viry 3 a 5 typů. Šindele a plané neštovice jsou akutní: se zvýšením teploty na 39,5 ° C, hojné vyrážky. Doba vyjádření stadia onemocnění je 7-10 dní.

Pokud kojící matka v dětství trpěla planými neštovicemi, pravděpodobnost recidivy není větší než 0,2%, avšak Zoster se znovu objeví v dospělosti s pásovým oparem. U puchýřovitých vyrážek pod prsem by měla být léčba zahájena během prvních 48 hodin, aby se zastavily kožní léze.

Herpes virus „miluje“ sliznice, přes které dochází k infekci. Škodlivý agens se aktivně dělí na epitel sliznice, proniká do krve a lymfy. Pokud někdo jednou nakazil herpes, infekce zůstane v těle navždy..

Příčiny onemocnění

Pokud je herpes agent v místnosti, jeho aktivita přetrvává jeden den. Současně čím nižší je teplota vzduchu, tím déle mikroorganismus žije.

Při t 45–50 ° C žije herpes 24 hodin, 30 ° C - 48 hodin, při teplotách pod nulou - až 5 dní. Pokud v infikovaném pokoji dýcháte vzduch, dojde k okamžitému nakažení člověka, virus pronikne krví po 2-4 hodinách.

Metody infekce

 • Úzký kontakt s pacientem - polibky, objetí.
 • Běžné položky.
 • Hygienické výrobky.
 • Vzdušný.
 • Sexuální kontakt.

Virus se okamžitě váže na sliznici, proniká do buněk, některé ničí a přesouvá se k jiným. Při normální imunitě je aktivita oparu inhibována ochrannými silami, ale v poporodním období se tělo v 50% případů nemůže vyrovnat se škodlivými látkami. Výsledek - vyrážky na rtech, hrudi, genitáliích.

Je normální, že po roce a půl krmení žena najde opar na rtech 1-2krát. Projevy viru častěji - znamení dalších faktorů, které potlačují imunitní síly.

Provokativní faktory

 • Hypovitaminóza.
 • Podchlazení.
 • Přehřátí na slunci.
 • Infekce ovlivňující imunitní systém.
 • Stres.
 • Opojení.

Herpes, který se projevuje více než 2krát ročně po dobu 2-3 let, znamená trvalé porušování imunitní odpovědi. Je charakteristická pro zhoubné novotvary a infekce HIV přecházející do stadia AIDS.

Ale v 70% případů je onemocnění potlačeno standardní antivirovou terapií za 7 až 10 dní a nezpůsobuje nebezpečné komplikace. Kojící matce se doporučuje plnohodnotná strava a multivitaminové komplexy.

Jak léčit opar kojením (kojení)

Při kojení se objevují různé kmeny oparu, ale v 70% případů jsou aktivovány jednoduché typy (1, 2). První známky onemocnění se objevují 12 hodin před vyrážkou. Častěji se žena cítí přepracovaná, ospalost, slabost.

Teplota stoupá na hodnoty subfebrilu (37,0-37,3) a zvyšuje se s nástupem zánětu. V místě lokalizace vyrážky se objeví svědění. Léčba se doporučuje začít první den po zjištění prvních příznaků..

Herpes na rtech

Objeví se při používání běžného nádobí a hygienických potřeb s osobou ve fázi exacerbace viru. Příznaky jsou jasné - silné svědění, otok na rtech. Později se objeví vodnaté bubliny, které je zakázáno hřebenovat a stlačovat. Mechanické narušení integrity ohrožuje šíření infekce, infekce dítěte.

Lokální léčba - Acyclovir mast, Zovirax a imunomodulační terapie. Výtažky z Elevitu Pronatalu, aloe, heřmánku, echinacey.

Na prsou

Herpes na bradavkách je ohrožen infikováním dítěte. Pokud je vyrážka lokalizována na krátkou vzdálenost od dvorce, je nutné nouzové zastavení distribuce. První příznaky jsou otok a citlivost hrudníku, během dne jsou uvnitř bubliny.

Léčba je předepisována lokálně a regeneračně - Acyclovir mast, Vivorax, Herpferon, antivirové tablety na bázi acykloviru a vitamínového komplexu. Průběh léčby kojících matek: perorálně 3 až 5 dnů je mast před oddělením kůry povolena.

Genitální (genitální) herpes

Vyrážky na genitáliích často pronásledují ženy po traumatickém porodu nebo při infekci partnerem. V důsledku oslabené lokální imunity se virus šíří a aktivuje na sliznicích genitálií.

Příznaky infekce virem typu 2 se objevují okamžitě (v 90% případů) - zimnice, teplota do 38 ° C, slabost, ospalost, svědivé vyrážky charakteristické pro herpes. Lokalizační místa - stydká oblast stydkých pysků, perineum, intrafemorální oblast.

Léčba - orální Acyclovir nebo Valtrek, lokální ošetření gelem s podobným složením, přírodní imunomodulátory (echinacea, aloe). Antivirová léčiva ničí herpesovou DNA a brání šíření infekce. Lékovou formu, dávku a průběh léčby určuje lékař. Na základě doporučení vylučují léky riziko infekce novorozence.

Mohu kojit s herpesem??

Kojení je považováno za prevenci infekce u dítěte..

Pokud je žena nakažena, během kojení je aktivována produkce specifických protilátek, které inhibují aktivitu herpesu. Blokování exacerbace trvá 3–4 dny. Vyrobené protilátky pronikají do mateřského mléka a jsou přenášeny na dítě, čímž zabraňují infekci dítěte - protilátky tvoří imunitu proti infekci.

Pokud dítě nepřichází do styku se zanícenou tkání, není riziko infekce větší než 0,1%. Zároveň je však důležité dodržovat přísná pravidla, která dítě ochrání před infekcí.

Pravidla krmení

 • Vyloučit kontakt dítěte s infikovanou tkání.
 • Před každým krmením ošetřete ruce antiseptikem.
 • Nepřerušujte léčbu dříve, než předepsal lékař.

Kojení se doporučuje pouze v případě vyrážky oparu v zóně bradavky. Pokud je navíc postižena pouze jedna žláza, používá se k výživě pouze zdravá žláza. Pokud je postižena jakákoli jiná část těla, hepatitida B pokračuje.

Prevence

Herpes je obtížné ignorovat. Infekce dříve nebo později, ale proniká do každého organismu až do 40 let. Imunita pomáhá vyhnout se zhoršování nemoci. Ve zdravém stavu ochranné funkce těla snadno potlačují specifické škodlivé látky a brání šíření infekce. Je důležité dodržovat preventivní opatření..

Doporučení

 • Podpora imunity - vitamíny, procházky na čerstvém vzduchu, vzdávání se špatných návyků.
 • Spát od 8 hodin denně.
 • Užitečné menu - proteiny, vitamíny a minerály, mastné aminokyseliny (maso, ryby, cereálie, zelenina, ovoce).
 • Zamezení stresu, nervového napětí.
 • Sportovní aktivity - běh, plavání, mírné energetické zatížení.
 • Uprostřed infekce se vyhněte přeplněným místům, noste masku.
 • Používejte pouze vlastní hygienické potřeby..
 • Umyjte si ruce mýdlem 5krát denně.
 • Dezinfikujte dětské předměty - hračky, nádobí, zábradlí na postýlce.

U infikované osoby se obvykle vyskytují vyrážky jednou za 2 až 5 let nebo se vůbec neobtěžují. Příznivá období pro zhoršení - období onemocnění dýchacích cest, po nemoci.

Pokud se herpes zhoršuje častěji než jednou za 12 měsíců, je nutné provést vyšetření. Znaménko označuje přetrvávající poruchy imunity způsobené chronickými onemocněními.

U kojících matek je pro bezpečnost dítěte obvyklé léčit lidovými léky. Ale u herpesu jsou takové metody neúčinné, infekce vyžaduje kvalifikovanou pomoc terapeuta. Průběh bezpečných léků inhibuje exacerbaci za 3 až 5 dnů, aniž by bylo nutné ukončit kojení.

Dezert pro dnešek - video o tom, jak se zbavit herpesu za jeden den.

Příčiny a léčba oparu kojením

Těhotenství a porod jsou pro imunitní systém velmi stresující. Není divu, že v tomto období dochází k exacerbaci latentních infekcí a nemocí vnitřních orgánů. Někdy se vyskytují v období po porodu. Mnoho nemocí vás nutí přestat kojit. Co dělat, když se během kojení vyskytne opar?

Příčiny

Samotná kojení není provokujícím faktorem pro zhoršení herpesu. V období po porodu existuje dostatek důvodů, které se stávají impulsem pro přechod viru do aktivní fáze:

 • Nedostatečný příjem živin. Aby nedošlo k poškození dítěte nebo z touhy rychle se dostat do formy, některé ženy dodržují stravu s omezením mnoha produktů. Často je zakázáno ovoce a zelenina, bílkovinová jídla, která mohou u dětí způsobit tvorbu plynů nebo alergií. Nedostatek vitamínů a živin ovlivňuje imunitu a oslabuje ji.
 • Chronický nedostatek spánku mění cirkadiánní rytmy těla. Je prokázána role sekrece cyklických hormonů a syntéza mnoha biologických látek při udržování imunity. Mladé matky jsou nuceny vstávat v noci a krmit dítě. Povinnosti v domácnosti ne vždy umožňují spát během dne. Neustálá únava proto snižuje obranyschopnost těla.
 • Léky na předpis pro sebe. Použití imunomodulačních látek by mělo probíhat pod dohledem lékaře. Nesprávný výběr léků může imunitní systém ještě více oslabit..

Kojení může způsobit opar na rtech nebo pohlavních orgánech. Jeho lokalizace bude stejná jako u předchozích exacerbací.

Mohu kojit kvůli příznakům oparu?

Bubliny na rtech obsahují tekutinu s herpetickými viry, které mohou infikovat ostatní. To však není důvod k ukončení hepatitidy B. Virus je lokalizován v inervaci postiženého nervu a neproniká do mateřského mléka. Jediným způsobem, jak se dítě pravděpodobně nakazí, je kontakt. Ale zatímco je dítě kojeno, je chráněno před virem mateřskými protilátkami obsaženými v mléce.

Genitální herpes, který se vyvinul po porodu, je při dodržování pravidel osobní hygieny a kojení menším nebezpečím. Bez ohledu na formu nemoci si musíte pamatovat na to, že si při každém krmení umyjte ruce. Před aplikací dítěte si nemyjte prsa: to nesníží šanci přenosu, ale povede to k nadměrné suchosti kůže bradavek, vzniku trhlin. Stačí jen kapku několika kapek mléka do plenky.

Ženy s herpetickými erupcemi musí používat osobní ručníky, často mění ložní prádlo. Je také nutné zabránit kontaktu dítěte s postiženou kůží. V některých případech se doporučuje prevence infekce ochrannou lékařskou maskou..

Způsoby, jak se zbavit nemoci

Léčba herpesu pro laktaci se provádí pomocí místních léků. Je třeba začít používat masti Acyclovir nebo její analogy, jakmile se objeví první příznaky nemoci - pocity svědění a pálení na rtu, otok. Pokud zahájíte léčbu včas, infekce může být přerušena a vyrážky se pravděpodobně ani neobjeví.

Masť se aplikuje na léze každé 4 hodiny. Používá se pro labiální a genitální opary. Trvání kurzu - do doby, než se na místě vyrážky nebo 5-10 dnů objeví křupavost.

Acyclovir ve formě místního léčiva neproniká do mateřského mléka, takže není třeba zastavit hepatitidu B. Pokud se na pozadí těžké imunodeficience objeví u kojící matky vyrážka oparu, měla by být léčba doplněna systémovými léky. Používají se také tablety acykloviru. Jsou přijímány až 5krát denně. Tento lék je schopen přecházet do mateřského mléka, takže pokud musíte léčit opar, musíte přestat kojit. 7 dnů stačí k úplnému odstranění příznaků nemoci. Jako alternativu se používají tablety Valacycloviru. Vniká do mléka v mnohem menší míře, ale vyžaduje také ukončení kojení.

Aby nedošlo k zastavení laktace, je nutné mléko vylučovat v režimu odpovídajícím frekvenci krmení. Pokud laktace přestane, bude prakticky nemožné ji obnovit. Dítě v době užívání Acycloviru by mělo být převedeno do suchého mléka. Pokud se na bradavkách vyskytují vyrážky připomínající herpes, pak se GV také zastaví.

Neměli bychom zapomenout na normalizaci spánku a odpočinku, korekci stravy ve směru dostatečné rovnováhy živin. Rovněž je nutné brát multivitaminové komplexy pro kojící matky.

Aby se virus nemohl přenášet na dítě, je třeba se vyhnout polibkům až do úplného zotavení.

Jak se vyhnout výskytu oparu

Prevence herpetické infekce se provádí nespecificky. Musíte být hodně na čerstvém vzduchu, jíst dostatečné množství bílkovinného jídla. Někdy si musíte odpočinout ve dne a odložit všechny domácí práce na později.

Pokud mladá žena často opakuje opar, musíte ho před těhotenstvím vyléčit. Byly vyvinuty vakcíny, které mohou vést k přetrvávající remisi nebo úplnému vymizení příznaků. Očkování však vyžaduje čas. Proto by mělo být plánováno těhotenství. Pokud použijete vakcínu před početí, nemusíte po porodu přemýšlet o způsobech, jak bezpečně léčit herpetickou infekci.

Je možné pokračovat v krmení chladem na rtech

Herpes pro hepatitidu B se obvykle vyskytuje u žen, které prožily toto onemocnění před těhotenstvím. I když jsou vyrážky nepříjemné, nejsou pro dítě nejčastěji nebezpečné. Maminka by měla pokračovat v kojení, protože spolu s mlékem prochází ochrannými protilátkami dítěte. Pokud přerušíte laktaci v důsledku herpetických erupcí, zvyšuje se riziko infekce dítěte.

Proč se virus aktivuje během laktace

Herpes s kojením se vyskytuje alespoň jednou u žen, které trpí periodickým ohniskem této choroby. Příčinný původce viru je přítomen v těle 90% všech lidí. Děti jsou nakažené v malém věku a zůstávají nositeli po celý život. Virus se silnou imunitou člověka neobtěžuje.

U kojících žen se herpes nejčastěji opakuje. To znamená, že k infekci došlo již dávno a infekce se nyní zhoršila. Tento opar je doprovázen vyrážkami, svěděním, ale téměř nikdy nezpůsobuje zvýšení tělesné teploty. Primární infekce má výraznější příznaky, ale u dospělých žen je vzácná.

Důvody aktivace viru během kojení:

 • Snížená imunita v důsledku nedávného těhotenství.
 • Chronická únava. Nedostatek spánku a cvičení vede k vyčerpání těla. V důsledku toho trpí ochranný systém.
 • Výroba mléka. Dítě potřebuje hodně živin. Vstupují do mateřského mléka z těla matky. Někdy to vede k nedostatku vitamínů..
 • Poporodní deprese U depresivní poruchy nebo chronického stresu dochází k narušení biologických procesů.
 • Hormonální pozadí. Během kojení se mění hormonální pozadí, takže u ženy se některá chronická onemocnění zhoršují.

Jak to ovlivňuje mámu a dítě

Při herpetických erupcích se kojící matka obává, že se dítě může nakazit. Některé ženy přestávají krmit a omezují fyzický kontakt s dítětem. Jiní nevěnují pozornost vyrážce a pokračují v laktaci..

Pokud má kojící matka opar, je nutné okamžitě rozhodnout o pokračování kojení. Je třeba zvážit:

 • jaké lokalizace jsou pupínky;
 • jaký druh oparu;
 • jak se cítí žena;
 • došlo k primární infekci nebo relapsu.
 • HSV 1 - pupínky se objevují v rtech, na nosní sliznici;
 • HSV 2 - vředy jsou přítomny v genitáliích;
 • Varicella zoster - vyvolává šindele nebo neštovice.

Mnoho dětí se nakazí herpes virem během vývoje plodu nebo během porodu. Ženy proto v mnoha případech bezdůvodně odmítají kojení. U již infikovaného dítěte není exacerbace onemocnění u jeho matky nebezpečná.

Na rtech

Herpes na rtech během kojení je způsoben HSV 1. Tento patogen je přítomen v těle téměř každého. Většina lidí si ho však roky nepamatuje. Exacerbace nastává se snížením imunity, podchlazení, stresu, nedostatku vitamínů.

Nachlazení na rtu není pro kojence nebezpečné, takže matka může bezpečně pokračovat v kojení. Kapalina obsažená v akné způsobuje vznik nových vyrážek.

Proto, pokud má matka opar, měla by se vyhnout přímému kontaktu postižených oblastí s kůží dítěte. Během nemoci nelíbejte dítě ani nejezte ze stejných jídel. Musíte si umýt ruce mýdlem častěji, zejména po léčbě vředů. Měl by se používat samostatný ručník, povlečení a hygienické výrobky, aby se částice viru nedostaly na tělo dítěte.

Na hrudi

Ne ve všech případech můžete i nadále kojit své dítě s herpetickými erupcemi. Pokud se pupínky objevily na mléčných žlázách, pak maminka bude muset dočasně zastavit laktaci.

Tekutina uvnitř pupínků je vysoce nakažlivá. Obsahuje velké množství virových částic. Pokud se dostane na kůži nebo sliznici, dochází k infekci. Proto se takový opar během kojení stává příčinou dočasného používání mléčných směsí.

Žena by neměla kojit dítě ani exprimované mléko, které bylo přijato během nemoci. Pokud máte zásoby mateřského mléka, můžete je použít.

Po uzdravení všech bolestí na prsou může matka obnovit laktaci. Během léčby musíte pravidelně udržovat kojení..

O genitáliích

Genitální herpes v kojící matce dítě neohrožuje. Během těhotenství dochází často k exacerbaci infekce v důsledku snížení imunity. Po porodu se u žen také projevuje recidiva choroby.

Na léčbu dobře reagují genitální virové infekce. Během nemoci je důležité postupovat opatrně, aby vyrážky nepřicházely do styku s pokožkou dítěte. Neměli byste se koupat ve stejné vaně s dítětem, používat jeden ručník nebo žínku. Pouze v tomto případě se lze vyhnout druhému typu infekce virem herpes simplex.

Mohu kojit s herpesem?

S herpesem můžete kojit, pouze pokud nejsou mléčné žlázy pokryty pupínky. Obvykle jsou vředy lokalizovány na rtech, pod nosem, v nose, na sliznici úst a genitálií. Takové formy oparu nejsou pro dítě nebezpečné. Příčinná látka nepronikne do mateřského mléka a nevnikne do těla dítěte.

Kromě toho je při nemoci užitečné kojení. Během exacerbace vytváří imunita ženy protilátky proti patogenu. Imunoglobuliny se objevují již před prvními příznaky. Protilátky přecházejí do mateřského mléka a předávají se dítěti. Přirozené krmení chrání dítě. Žena ještě nemusí vědět, že se herpes zhoršil, ale již přenáší imunoglobuliny na své dítě.

Jedinou indikací pro zrušení kojení virovou infekcí jsou vředy prsu. Pokud se na bradavkách objevily vodnaté pupínky, musíte hepatitidu B okamžitě opustit.

Léčba

Způsob léčby herpesu během kojení volí lékař. Díky laktaci nemůžete brát léky sami. Dokonce i obvyklé antipyretické tablety mohou kojencům způsobit vážné poškození. Proto byste měli při prvních známkách oparu konzultovat lékaře.

Léčba infekce herpes zahrnuje použití místních a systémových léků. První ničí patogen v tkáních, suší vyrážky, zmírňuje svědění a pálení. Druhý bojuje s virem uvnitř těla a zvyšuje imunitu.

Při kojení jsou mírné formy herpesu ošetřovány mastí, oleji a k ​​léčbě boláků se používají lidová léčiva. Látky pro vnější použití obvykle nepřecházejí do krve a nepřecházejí do mateřského mléka, proto jsou pro dítě bezpečné.

Lékaři pro léčbu herpesu předepisují krémy a masti na bázi acykloviru nebo valacikloviru. Antivirové tablety jsou předepsány pro těžké infekce. V tomto případě lékař zváží výhody a nevýhody a rozhodne, zda hepatitida B může pokračovat. Ženy samy používají brilantní zelenou, Fukortsin. Netradiční metody boje proti vyrážkám doporučují používat zubní pastu, roztok sody, olej z čajovníku.

Prevence

Základem prevence herpesu je zvýšení imunity. Při dobré tělesné rezistenci je patogenní aktivita potlačena i v počátečních stádiích. Silná imunita nedovoluje zhoršení nemoci.

Pro posílení ochranných funkcí těla se doporučuje kojící matce:

 • Jezte dobře. Nedodržujte dietu v celém GV. Výživa mámy by se měla lišit, protože to je hlavní zdroj vitamínů.
 • Užijte si více odpočinku. Kojící žena je velmi unavená. Potřebuje dostatek spánku a vyhnout se stresu..
 • Chodit venku. Lehká fyzická aktivita ve formě dlouhých procházek posílí nejen imunitní systém, ale také pozitivně ovlivní práci vnitřních orgánů..

Abyste zabránili počáteční infekci herpes virem, musíte použít samostatné prostředky osobní hygieny. Nesdílejte kosmetiku s přáteli, používejte vzorky v obchodech, protože původce infekce je přenášen i rtěnkou. Pokud máte podezření na nemoc, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože léčba bude v počátečních stádiích nejúčinnější.

Články O Neplodnosti