Hlavní Analýzy

Jak nebezpečný je relativní nebo těžký oligohydramnius pro plod, stojí za to ho léčit a jak lékař určí průběh porodu: diagnóza, klasifikace

Když je diagnostikována oligohydramnióza, neměli byste být naštvaní. Po prostudování problému ze všech stran se na něj můžete připravit a vyřešit v raných stádiích.

Nízká voda: možná rizika a ošetření

Amniotická tekutina - tekutina, která pomáhá dítěti rozvíjet se a poskytuje mu vše potřebné.

Mohou však existovat odchylky. Může být málo vody, pak je stanovena diagnóza oligohydramnios. Diagnóza je na různých úrovních v závislosti na zvolené léčbě.

Co je oligohydramnios během těhotenství: rizika

Objem plodové vody je 300 - 500 ml, pokud je menší, je diagnostikována oligohydramnios. Patologie, která může vést k vážným důsledkům pro dítě i matku, je proto důležité znát její příznaky a včas je zvážit. Včasná medikace zabrání vývojovým problémům a projevům abnormalit. Statistiky ukazují, že diagnóza je nejčastěji stanovena na 37 týdnů těhotenství, a důvodem je stárnutí placenty, snížení její aktivity.

1 trimestr

Pokud je diagnostikována oligohydramnioza od samého začátku těhotenství, není to nebezpečné, protože to neovlivňuje plod. Ještě je čas přivést vše zpět do normálu, než dítě doroste. Mohou to diagnostikovat v 16. týdnu během plánovaného ultrazvuku. Příčinou výskytu může být porucha membrán, které nevykonávám, funkce jim přiřazené.

2 trimestru

Nízká voda se stává nebezpečnou diagnózou od 26. týdne, protože při zhoršení stavu lékař nevydá porod. V takovém období může být příčinou únik plodové vody, která je plná předčasného porodu, a v takových obdobích nemusí dítě přežít. Taková nepříznivá diagnóza může vést k:

 1. Komplikace ve vývoji nenarozeného dítěte - podvýživa, hemicefálie, amniotické zúžení, deformace končetin.
 2. Předčasné narození nebo ukončení těhotenství.
 3. K těžkému, dlouhému zrození.

3 trimestru

Diagnóza na konci těhotenství je nebezpečná, ale načasování vám umožní převzít porod. Pokud byl indikátor vody v průběhu celého těhotenství normální a v posledních měsících byl zjištěn problém, stojí za to se připravit na proces dlouhého porodu. S oligohydramniemi se močový měchýř stává plochým a nemůže působit jako klín během stimulace otevírání děložního hrdla. Lékaři se snaží předepsat císařský řez.

Co je nedostatek vody: výrazný, umírněný a relativní

Nízká voda se vyskytuje v několika formách. Diagnóza, důsledky, příznaky jsou zásadně odlišné:

 1. U mírných odchylek od normy jsou u průměrných oligohydramnií diagnostikovány malé odchylky. Často je stanoveno brzy, takže jej lze rychle odstranit. Jsou předepisovány různé diety, upravována výživa. Se správným životním stylem je možné uvést plodnou vodu do normálu. Mírná forma nemá žádné zjevné příznaky, žena se cítí normálně. Pouze ultrazvuk umožní takovou diagnózu. Ale i s mírně zdravými dětmi se rodí, je třeba pouze dodržovat doporučení lékařů. Statistiky ukazují, že taková diagnóza se vyskytuje pouze u 5 procent těhotných žen do konce tohoto období..
 2. U těžkých oligohydramidů jsou pozorovány významné odchylky od normy. Aby se předešlo možným důsledkům, je vyžadována hospitalizace, neustálé sledování lékařem. U výrazné formy jsou tyto vlastnosti charakteristické:
 • Bolestivé pocity během aktivních pohybů plodu;
 • Bolest v dolní části břicha;
 • Zmenšení velikosti dělohy a tím i obvodu břicha;
 • Zhoršení pohody.

Pouze u tohoto typu oligohydramonů je možné dlouhodobé narození, zvýšené riziko krvácení po porodu. Aby se předešlo komplikacím během porodu, lékaři se snaží mít císařský řez.

 1. Relativní oligohydramnie se vyskytují v posledních měsících těhotenství a nejčastěji jsou spojovány se stárnutím placenty. Pokud je taková diagnóza provedena, neměli byste být naštvaní, protože správná léčba pomůže určit příčiny a vrátí vše do normálu. Hlavní věc je, že vývoj plodu by neměl být narušen takovou diagnózou. Je to tak, že těhotná žena bude pod přísnější kontrolou lékařů.

Jak diagnostikovat

Lékař provede určité diagnózy. Nejprve se změří objem břicha, výška dna dělohy, pokud existují zjevné odchylky od normy, zašle ji odborník do ultrazvuku. Vyšetření určí množství plodové vody, diagnostikuje vývoj plodu podle gestačního věku.

Příznaky a projevy

Kromě tradičních měření a studií jsou zřejmé známky nízké hladiny vody:

 1. Bolest při pohybu plodu.
 2. Kreslení bolesti v podbřišku.
 3. Po 4 měsících byla malá velikost břicha. Kruh není normální;
 4. Slabost, nevolnost, sucho v ústech.

Je možné určit samostatně

Žena může cítit první onemocnění a sdílet je s lékařem, který po určitých testech vyjádří své předpoklady. Samoléčení v tomto případě může jen ublížit, proto je důležitá odborná konzultace. Zpravidla se s výraznou formou oligohydramnií objevují některé příznaky, ale s malými odchylkami pouze gynekolog může mít podezření, že je něco špatně.

Rizika oligohydramnií pro dítě

 1. Plod se stává zranitelným kvůli vnějším faktorům. Je vysoká pravděpodobnost komprese vnitřních orgánů, vývoje klusu a zakřivení páteře.
 2. Fyzická aktivita je narušena, protože pohyby jsou omezené, dítě se nemůže v lůně otáčet jako ostatní.
 3. Pokud je málo vody, může dojít k narušení metabolického procesu mezi matkou a dítětem, což je spojeno s opožděným vývojem a někdy i zamrzlým těhotenstvím. V tomto případě je nutné jednat rychle, provést ultrazvukové vyšetření a ověřit stav plodu, extrahovat jej moderním způsobem, aby se žena zachránila.
 4. Nedostatek kyslíku během vývoje dítěte ovlivňuje vývoj nervového systému.
 5. Děti se rodí s podváhou a určitými vývojovými postiženími..
 6. Pravděpodobnost komprese pupeční šňůry se zvyšuje.
 7. Kůže také trpí a postupně vysychá, může se vyvinout hypotrofie.
 8. Častý kontakt plodu s fetální membránou může vést k fúzi v něm.

Jak zacházet s léky?

Léčba je zaměřena na obnovení průtoku krve v děloze, placentě. Je důležité identifikovat příčinu, která problém způsobila a odstranit. V průběhu léčby se přijímají opatření k normalizaci procesu dodávek kyslíku z matky k plodu placentou. Ošetření jako takové neexistuje, protože umělé zvýšení množství vody nebude fungovat. Úkolem je zlepšit stav matky a tím i dítěte.

Léčba je vybrána s ohledem na termín. Pokud je problém nalezen ve třetím trimestru, bude žena hospitalizována, kde dostává vitamíny a léky, které pomáhají obnovovat hladinu kyslíku, zlepšují krevní oběh.

Snaží se vrátit hladinu cukru v krvi zpět na normální úroveň a odstranit možné infekce, které by mohly vyvolat patologii. CTG se provádí každý den, což vám umožňuje určit stav plodu. Jednou za pět dní je předepsána ultrazvuk nebo dopplerometrie. Lékaři se snaží prodloužit těhotenství a dosáhnout přirozeného porodu. Pokud se zdraví dítěte zhorší, provede se císařský řez.

Pokud byl problém zjištěn ve 28. týdnu a byly zjištěny závažné odchylky v procesu tvorby plodu, někteří odborníci navrhují jeho přerušení, protože výsledek je obtížné předvídat. Při mírných oligohydramniích je léčba prováděna doma, ale je důležité dodržovat doporučení - brát léky, eliminovat stres a častěji navštěvovat čerstvý vzduch, čímž se zvyšuje počet procházek.

Lékaři se snaží identifikovat a zastavit nemoc, která způsobila oligohydramnios. Po určení příčiny je vždy snazší odstranit důsledky. Vzhledem k tomu, že oligohydramnie mohou být způsobeny metabolickou poruchou těhotné ženy, je předepsána strava, která přivede všechny ukazatele do normálu.

Prevence

Čím dříve je detekován nedostatek vody, tím větší je šance na obnovení množství vody a dosažení normální rychlosti. Prevence Zabraňuje problému.

Těhotné ženě se doporučuje vyhýbat se stresovým situacím, zvyšovat počet procházek na čerstvém vzduchu. Strava by měla zahrnovat nejen vitamíny a minerály, ale také hodně tekutin. Nejen voda, ale také mléko, kompoty, džusy.

Aby se předešlo oligohydramniím, ještě před těhotenstvím, je vhodné podstoupit určité testy, které vám umožní určit abnormality a odstranit je moderním způsobem. Řešení problémů s kardiovaskulárními, močovými systémy, pokud existují. Odmítnout špatné návyky.

Nízká voda není poslední větou. Je třeba věřit v sebe, pozitivně se naladit k narození. Je důležité poslouchat doporučení lékařů a vše bude v pořádku. I při této diagnóze se rodí zdravé děti, jen vývojový proces vyžaduje pečlivější sledování.

Nízká voda během těhotenství

Během těhotenství se všechny ženy podrobují ultrazvukovému vyšetření. Umožňuje vám identifikovat mnoho poruch a patologií, včetně oligohydramnií. Amniotická tekutina by normálně měla mít určitý objem. Pokud je pod akceptovanou hodnotou, jsou provedeny další diagnostické metody a je předepsána léčba.

Indexy plodové vody

Objem plodové vody závisí na gestačním věku (normy jsou uvedeny v týdnech / mm):

Objemy vody se mění v důsledku růstu plodu, když spotřebovává více tekutin, močí. Amniotická tekutina se aktualizuje v intervalech tří hodin. Voda se mění každé tři dny.

Příčiny oligohydramnios

Nízká voda se může objevit v časných (14–20 týdnech) a pozdních (21–40 týdnech) těhotenství. Navíc pro každý interval existuje specifická norma. Nízká voda může být primární nebo sekundární, akutní nebo chronická. Pokud se posuzuje závažnost, považuje se oligohydramnius s amniotickým indexem menším než 2 cm za výrazný a s hodnotou 2-5 cm - střední.

Příčiny oligohydramnios

Vrozené vady plodu

Tato kategorie zahrnuje:

 • Potterův syndrom (nepřítomnost ledvin), polycystická renální patologie;
 • nízký stupeň vývoje (nebo jeho úplná absence) močové trubice;
 • zkrácený abdominální syndrom, když chybí přední svaly;
 • silné zúžení močové trubice nebo močovodů.

Infekce plodu určitými patogenními mikroorganismy (například chlamydie, cytomegaloviry atd.). Pozorována jsou také chromozomální onemocnění, vývojové zpoždění (Downův syndrom atd.)..

Patologie přenesené nebo přítomné u těhotné ženy

Tyto zahrnují:

 • chronické špatné návyky (kouření, alkoholismus atd.) vedoucí k intoxikaci těla;
 • těžká obezita;
 • těžká toxikóza;
 • hypertenze;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • endokrinní patologie;
 • diabetes;
 • patologie pojivové tkáně (artritida, lupus erythematodes, atd.).

Pro těhotnou ženu je také nebezpečný jakýkoli stav, který způsobuje dehydrataci, průjem, zvracení.

Patří k nim infarkt, placentární nedostatečnost. Lze také detekovat amnionovou nekrózu, sklerotické nebo atrofické změny v membránách..

Samostatně vyniká řada dalších důvodů - smrt plodu, porušení membrán, které jej chrání, a dělení slov. Během užívání některých léků (například naproxen, indomethacin atd.) Nebo dokonce z neznámých důvodů se může během těhotenství objevit nízká voda. Nejčastější příčiny nedostatku plodové vody (uvedené v tabulce) jsou diabetes, hypertenze, gestóza, infekce nebo chronická fetální hypoxie.

U mnoha žen může být v období porodu někdy pozorováno mírné zvýšení krevního tlaku, což se považuje za normu. Ve třetím trimestru může krevní tlak výrazně stoupnout a bude se vyvíjet nízká hladina vody (příčinou je selhání funkce placenty kvůli zhoršenému průtoku krve).

Příznaky oligohydramnios

Nedostatek vody nemá zvláštní příznaky. Při nedostatku plodové vody, nevolnosti, suchosti v ústech lze pociťovat celkovou slabost. Někdy žena zažívá bolestivé bolesti (zejména když se plod pohybuje). Takový příznak se může objevit po 20 týdnech těhotenství, kdy se dítě stává aktivnějším, a díky oligohydramniím je amortizační funkce plodové vody narušena.

Mezi hlavní příznaky patří odchylka od normy velikosti dělohy, obvod břicha, špatná pohyblivost plodu. Pro potvrzení podezření je provedeno ultrazvukové vyšetření. S jeho pomocí je stanoven objem plodové vody, stupeň jejich nedostatku a stav dítěte v děloze. Závažnost oligohydramnií může záviset na krevním tlaku.

Při ultrazvukovém skenování je patrný mírný deficit plodové vody. Pokud tekutina klesla o 400 - 700 ml, patologie se považuje za mírnou. V tomto případě negativní příznaky chybí. Když je objem plodové vody snížen na 700 ml, je diagnóza „výrazná oligohydramnios“. V tomto případě může žena pociťovat nevolnost, závratě a další nepříjemné příznaky.

Jaké je nebezpečí oligohydramnií a jeho důsledky

Nedostatek plodové vody může způsobit mnoho komplikací. Fetální močový měchýř se začne stahovat silně děložními stěnami. To vytváří další tlak na dítě, což způsobuje vážné následky. Dítě je v nepohodlné poloze, ohnuté. Výsledkem je, že se může narodit se zakřiveným hřbetem a kyčlí. Někdy kůže dítěte roste spolu s fetální membránou.

Další komplikací je tvorba simonartových vazů, propletení plodu a zabránění normálnímu pohybu v lůně. Toto omezení pohybu může způsobit zranění. Například, když vazy obalí kolem pupeční šňůry, dítě nedostane správnou výživu. V důsledku toho se u dítěte rozvine hypoxie, je narušen průtok krve. To může způsobit nejen zpoždění ve vývoji, ale také smrt.

Amniotická tekutina také chrání plod před životním prostředím. Nedostatek vody může způsobit předčasný porod nebo potrat. Kontrakce jsou v tomto případě velmi bolestivé, děložní hrdlo se otevírá pomalu. V tomto případě porod trvá dlouho a po otevření membrán se objeví silná tekutina zbarvená výkaly plodu..

Pokud jsou během oligohydramnií detekovány závažné vrozené vady, jako je abnormální vývoj obličeje, ledvin atd., Je těhotenství nejčastěji ukončeno..

Nízká úprava vody

Léčivými metodami se může nízká voda vrátit do normálu, ale samoléčení je zakázáno. Po diagnóze by měla být žena vyšetřena na krev, moč a stěr. Ultrazvuk, kardiotocografie jsou hotové. Všechny výše uvedené pomáhají určit závažnost oligohydramnios a stav plodu. Léčebný režim je stanoven v závislosti na příčině nedostatku tekutin..

 1. V případě metabolické poruchy nebo obezity je indikována strava, vitamínové komplexy a léky, které obnovují placentární krevní zásobení..
 2. Když se virová infekce stane příčinou, jsou předepisovány léky k odstranění patologických mikroorganismů.
 3. V rozporu s močovým měchýřem jsou učiněny pokusy zabránit infekci dítěte. V tomto případě žena spočívá na zachování. Pokud je dítě již odloženo, provede se defekt a pomocí speciálních drog se nazývá narození.

Ne všechny případy možné léčby jsou uvedeny, to je stanoveno individuálně v každém případě.

Důležitou oblastí jakékoli terapie je posílení těla, eliminace jakékoli fyzické aktivity a aktivity. Je zobrazen pouze odpočinek postele.

S oligohydramniemi žena často podstoupí ultrazvukové vyšetření, aby sledovala dynamiku léčby. Pokud se gestační věk blíží ke konci, může dojít k předčasnému porodu..

Pokud konzervativní léčba nepřinesla pozitivní výsledek a hladina plodové vody stále klesá, nejčastěji se provádí císařský řez. To lze také provést po dosažení 38. týdne..

Výživa

Pokud je během těhotenství zjištěn nedostatek vody, musíte věnovat pozornost stravě. Doporučuje se ženě jíst několikrát denně. Strava by měla zahrnovat potřebné minerály, živiny a vitamíny. Nabídka zahrnuje pouze přírodní produkty.

Tuková, kořenitá a slaná jídla jsou vyloučena. Je nutné snížit množství cukru a soli. Je důležité zdržet se potravin obsahujících látky určené k aromatizaci, konzervační látky nebo barviva. Je povoleno pít slabý čaj a káva a jakékoli alkoholické nápoje jsou zcela vyloučeny.

Předpověď

Nízká voda je úspěšně ošetřena, pokud je nemoc včas detekována. Díky včasné lékařské péči může žena dodat plod až 38 týdnů. V takovém případě se dítě narodí úplně zdravé. Nejnepriaznivější prognózou je 2-3. Trimestr (je-li současně diagnostikováno vývojové zpoždění). V případě nedodržení doporučení lékařů, narušení spánku nebo nedostatečné léčby může nedostatek plodové vody způsobit smrt dítěte.

Aby se zabránilo rozvoji oligohydramnií, doporučuje se ženám před početím podstoupit úplné vyšetření. Při potvrzování těhotenství je důležité se zaregistrovat a pravidelně podstupovat vyšetření gynekologem. Nedostatek plodové vody může být způsoben stresem, fyzickou námahou, takže by měly být zcela odstraněny.

Nízká voda během těhotenství

Nízká voda je odchylka v průběhu těhotenství, kdy není dostatečná placentární tekutina pro plný vývoj plodu..

Hodnota plodové vody

Tvorba embrya probíhá v močovém měchýři - jakési „vaku“ obsahující plodovou vodu. Jejich počet se zvyšuje úměrně věku těhotenství, což zajišťuje nutriční potřeby plodu. Objem plodové vody na konci 3. trimestru je od 800 do 1500 ml. Vody se denně aktualizují a odstraňují odpady z embryí z močového měchýře. Celý cyklus změny plodové vody je asi 3 dny.

Funkce plodové vody

Amniotická tekutina plní různé funkce:

příznivé prostředí a vývoj plodu;

chránit před traumatickými vlivy prostředí;

zabraňují spojení kůže plodu s amniotickým močovým měchýřem;

přispívat k plné motorické aktivitě plodu;

chránit placentu a pupeční šňůru před poškozením;

pomozte plodu zaujmout správnou nitroděložní polohu;

zprostředkovat včasné otevření děložního hrdla během porodu.

Příčiny oligohydramnios během těhotenství

Existuje několik důvodů, které způsobují tuto odchylku ve vývoji těhotenství, zejména:

infekce amniálních membrán je nejčastější příčinou vedoucí k oligohydramniím. Virové účinky na fetální močový měchýř (přenesená chřipka, akutní respirační virové infekce, plané neštovice, spalničky) jsou způsobeny schopností virových agens proniknout placentární bariérou a ovlivňovat vyvíjející se plod. K infekci často dochází v důsledku sexuálně přenosných nemocí;

hydronorea amnionické geneze. V tomto případě začne plodová voda unikat před nástupem porodu. Je to způsobeno předčasným roztržením amnionu, ke kterému dochází v důsledku infekce virem nebo stárnutí. Tento proces se vyznačuje délkou kurzu a vyžaduje, aby žena dodržovala klid v posteli. Při plnění doporučení lékaře se postupně obnovuje hladina plodové vody, což eliminuje budoucí nebezpečí pro plod;

abnormální tvorba membrán nebo jejich přítomnost ve velkém počtu. Důvodem rozvoje takové patologie může být nepříznivá environmentální situace, genetická predispozice a mnoho dalších faktorů;

předjíždění těhotenstvím je příčinou narušení fungování placentárních struktur v souvislosti s jejich „stárnutím“ a nadměrnou akumulací metabolických produktů formovaného plodu. Současně se začíná snižovat hladina krevního zásobení a metabolismus v placentě, což negativně ovlivňuje stav struktur amnií. Zejména dochází ke snížení hladiny amniální tekutiny;

vrozené malformace ledvin plodu. V této situaci je tendence k oligohydramniím zaznamenána v raných stádiích těhotenství a není spojena s uvedenými vnějšími faktory;

chronická onemocnění těhotné ženy: vrozené a získané vady a patologie kardiovaskulárního, genitourinárního nebo nervového systému;

onemocnění genitourinárního systému infekční etiologie: trichomoniáza, ureaplasmóza, chlamydie atd.;

Významné projevy gestózy;

mnohočetné těhotenství plodu;

konečně idiopatické oligohydramnie, které nemají zjevné důvody pro patologický stav.

Příznaky oligohydramnios

Existují 2 formy oligohydramnios:

U mírné formy oligohydramnií jsou klinické příznaky vymazány, pohoda ženy se nemusí lišit od normy. Nedostatek plodové vody je v této situaci určen pouze ultrazvukem.

Výrazná forma oligohydramnios odpovídá rozsáhlým klinickým symptomům:

zmenšení velikosti dělohy zjištěné při vnějším porodním vyšetření. Obvod břicha a výška děložního pozadí jsou ve srovnání s přijatelnými indikátory pro daný gestační věk sníženy;

bolestivé pocity matky pohyb plodu;

kreslení bolesti v podbřišku;

snížení celkové vitality těla budoucí matky při porodu: pocit slabosti, nevolnost, sucho v ústech.

Nízká úprava vody

Ve většině případů je mírným poklesem množství plodové vody (až asi 500 - 700 ml) hranice normálních hodnot. V tomto případě stačí, aby těhotná žena normalizovala úroveň fyzické aktivity, vyvážila svou stravu, začala brát multivitaminové komplexy a podstoupila rutinní gynekologická vyšetření..

Při hraničních hodnotách se doporučuje vyvážit výživu a začít užívat multivitaminové komplexy.

Abychom vyloučili progresi patologie, je nutné provést další neplánovaný ultrazvuk. Pokud je zjištěno další snížení plodové vody nebo pokud rychlost kriticky klesne pod 400 ml, je k léčbě nutná okamžitá hospitalizace.

Pro stanovení přítomnosti oligohydramnií se provádějí následující vyšetření: krevní a močové testy, kardiotocografie, ultrazvuk.

Po 38 týdnech těhotenství lze s větší přesností určit množství plodové vody: děloha je téměř připravena k porodu a je schopna vynechat amnioskop. Tento postup nepoškodí membrány a je bezpečný pro dítě..

Důvod výrazného oligohydramnia do značné míry určuje taktiku terapie:

po zjištění amnionické hydrorea musí těhotná žena dodržovat přísný odpočinek na lůžku, užívat vyvážené vitamínové komplexy a také léky, které snižují svalový tonus dělohy. Ve většině případů je žena v nemocniční léčbě až do porodu, aby se zabránilo infekci a rozvoji fetálních patologií;

je-li detekována virová infekce, je pro obnovení mikrocirkulace krve zapotřebí obecné posílení a antivirová terapie. Díky pozitivní dynamice je možné dokončit průběh léčby doma, ale podléhat povinnému systematickému sledování lékařem;

anomálie ve vývoji membrán vyžaduje terapii, která zabraňuje intrauterinní infekci a provádí se na nemocničním oddělení. Těhotná s touto patologií vyžaduje neustálé diagnostické monitorování;

v případě prodloužení plodu (nepřiměřené prodloužení těhotenství) se provádí amniotomie, která zprostředkovává nástup porodu.

Je třeba mít na paměti, že léčba oligohydramnií je komplexní proces, který zahrnuje mnoho složek. Umělé zvýšení plodové vody je nemožné a neexistují žádná specifická léčiva.

Pokud je detekováno snížené množství plodové vody, musí být žena hospitalizována v nemocnici, kde se provádí celá řada léčebných postupů zaměřených na udržení životaschopnosti plodu a zachování uteroplacentálního krevního oběhu.

Mezi základní aspekty terapie patří:

obnovení rovnováhy vitamínů a minerálů;

léky, které obnovují fungování placenty;

léky, které zlepšují průtok krve děložním placentem;

včasná antibiotická terapie genitálních infekcí.

Během léčby je třeba neustále sledovat množství plodové vody: jednou denně se provádí kardiotocografie plodu, po 4–5 dnech se provádí dopplerometrie a ultrazvuk.

S neúčinností terapeutických opatření se zárodek začíná zhoršovat, tkáňová hypoxie se zesiluje, což vyžaduje včasné dodání. Vzhledem k vysokému výskytu pracovních komplikací je upřednostňován císařský řez.

Aby se vyloučila další progrese patologie, je nutné podstoupit další neplánovaný ultrazvuk

Komplikace plodové vody

V důsledku oligohydramnií je důsledkem velké množství vývojových abnormalit. Tento stav má nepříznivý vliv na průběh těhotenství a porodu a v některých případech má velmi závažné následky:

zmenšení volného prostoru v děloze, které způsobuje mnohočetné vývojové abnormality: zakřivení páteře, clubfoot vrozeného původu, dislokaci kyčle a deformaci kostry obličeje a kostí lebky;

intrauterinní zpomalení růstu v důsledku hypoxie plodu;

nízká pracovní aktivita vyžadující další stimulaci;

vysoké riziko krvácení po porodu.

Snížení množství plodové vody způsobuje užší kontakt plodové měchýře s pokožkou dítěte. To může vést ke vzniku vazů simonartu, které obalením plodu snižují jeho aktivitu a vedou k vážným zraněním. Mohou také tvořit adheze s pupeční šňůrou, která narušuje průtok krve, což zpožďuje vývoj a v některých případech smrt plodu.

Nízká voda

Nízká voda během těhotenství (oligohydramnios) je těhotenská komplikace spojená se sníženým množstvím plodové vody.

Lékaři jej považují za závažnou porodnickou patologii, protože může způsobit vývoj řady vrozených anomálií u plodu:

 • deformity kostí;
 • zakřivení páteře;
 • clubfoot.

Kromě toho mohou oligohydramnie způsobit retardaci intrauterinního růstu.

Amniotická tekutina (plodová voda) plní důležitou funkci v procesu růstu a vývoje plodu. Zabraňují nadměrnému tlaku na dítě stěnami dělohy a navíc jsou bohaté na živiny, stopové prvky.

Nízká voda je pozorována u přibližně 4% těhotných žen. Patologie se může vyvíjet v jakémkoli gestačním věku, ale nejčastěji je diagnostikována ve třetím trimestru (obvykle po 35–36 týdnech) těhotenství. To je způsobeno snížením funkční aktivity placenty v důsledku jejího stárnutí..

V raných stádiích těhotenství je oligohydramnios extrémně vzácný. S tímto vývojem událostí vždy existuje vysoké riziko spontánního potratu.

Příčiny oligohydramnios

Nízká voda není nezávislá nemoc. Měl by být považován za symptom, který se vyskytuje na pozadí jedné nebo druhé porodnické nebo somatické patologie. Zvažte nejčastější příčiny oligohydroamnionu:

Vrozené vady plodu

Obvykle je po 20-21 týdnech těhotenství detekováno nedostatečné množství plodové vody. Abnormalita ve struktuře ledvin, obličejová část lebky je odhalena u plodu během ultrazvuku.

Různé typy patogenních mikroorganismů (viry, bakterie) cirkulující v mateřské krvi mohou pronikat do membrán a způsobit poškození choriových klků. V důsledku toho dochází k narušení tvorby plodové vody.

Metabolická onemocnění

Oligohydroamnion se často vyvíjí u žen trpících obezitou nebo cukrovkou. Současně je patologie často detekována již v raných stadiích těhotenství.

Nemoci močového a kardiovaskulárního systému

Nízká voda je v tomto případě spojena s narušenou uteroplacentární cirkulací. Patologie se může rozvinout v kterékoli fázi těhotenství

Vývoj oligohydroamnionu je způsoben zvýšenou potřebou příjmu živin z ovoce.

S malformacemi, nízkým připevněním placenty se průtok krve do jednotlivých částí placenty zhoršuje, což vede ke zvýšenému riziku snížené tvorby plodové vody chorionickými klky.

U žen, které užívají psychotropní látky, alkohol, nikotin a pracovnice v nebezpečných odvětvích, je pozorováno zvýšené riziko oligohydramnií.

V závislosti na délce těhotenství dochází k oligohydramniím:

 1. Brzy. Jeho vývoj je spojen s anomáliemi ve vývoji a fungování membrán. Diagnostikováno před 20-21 týdny těhotenství.
 2. Později. Příčinou je řada somatických a porodnických patologických stavů, které vedou k placentární nedostatečnosti. Objevuje se v trimestru II-III těhotenství.

Známky

Závažnost klinických projevů oligohydramnií přímo závisí na stupni snížení objemu plodové vody. Mírný oligohydroamniion je indikován v případech, kdy je množství plodové vody mírně sníženo, nejvýše o 400-700 ml. Taková patologie probíhá bez jakýchkoli objektivních příznaků a je diagnostikována pouze podle ultrazvuku.

Diagnóza „výrazného polyhydramnia“ se provádí u pacientů v případech, kdy deficit objemu plodové vody přesahuje 700 ml. Tento stav je vždy doprovázen výskytem klinických příznaků, které zahrnují:

 • suché sliznice;
 • závrať;
 • nevolnost, zvracení;
 • snížení obvodu břicha;
 • bolestivé pohyby plodu.

Diagnostika

Lékař může identifikovat oligohydramniá na základě porodního vyšetření a průzkumu těhotné ženy. Při rutinním vyšetření se upozorňuje na nekonzistentní gestační věk, výšku děložního pozadí a obvod břicha. Pro potvrzení diagnózy je provedeno ultrazvukové vyšetření, aby se stanovil index plodové vody. Ukazatele normy a možné odchylky jsou uvedeny v tabulce:

Průměrná hodnota normy

Pro potvrzení diagnózy oligohydramnií by mělo být ultrazvukové stanovení indexu amniotické vody opakováno 2-3krát, protože vzhledem ke zvláštnostem polohy dítěte může být jednorázové hodnocení nespolehlivé.

Při provádění ultrazvuku lékař také pečlivě studuje strukturální rysy a připojení placenty, určuje stupeň její zralosti, identifikuje možné anomálie ve vývoji plodu, což by mohlo způsobit nedostatečné množství plodové vody.

Pečlivě shromážděná anamnéza vám umožní identifikovat údajnou příčinu oligohydroamnionu, který hraje obrovskou roli při určování následné taktiky vyšetření a léčby.

Pokud existuje podezření, že infekční faktor způsobuje oligohydroamnion, je v plánu vyšetření zahrnuto několik metod laboratorního výzkumu:

 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • vzorek podle Nechiporenko;
 • mikroskopie a bakteriologické vyšetření výtoku z pochvy, močové trubice a děložního čípku.

Podle svědectví také provedeno:

 • elektrokardiografie (EKG);
 • echokardiografie (Echo-KG);
 • stanovení hladiny glukózy v krevním séru;
 • Ultrazvuk ledvin.

V přítomnosti somatické patologie pošle porodník-gynekolog těhotnou ženu na konzultaci s příslušnými odborníky (kardiolog, endokrinolog)..

Všechny těhotné ženy s nízkým obsahem vody by měly pravidelně podstoupit kardiotocografii (CTG) - moderní metodu diagnostiky stavu plodu, založenou na zaznamenávání frekvence srdečních kontrakcí, jakož i změn pod vlivem pohybů plodu, vnějších podnětů a kontraktilní aktivity myometria..

Nízká úprava vody

Nastávající taktika je oprávněná, když se v trimestru II-III těhotenství vyskytne mírný oligohydroamnion, absence fetální patologie a dobré celkové zdraví nastávající matky. Žena by měla být u dispenzarního sledování místního lékaře (porodníka-gynekologa) a podle indikací by měla být léčena drogami.

Potřeba okamžité hospitalizace na oddělení patologie těhotných žen nastává v následujících případech:

 • gestační věk nad 33-34 týdnů;
 • vážný nedostatek vody;
 • přítomnost hypertonicity dělohy.

Terapie oligohydroamniionu, bez ohledu na formu patologie, by měla začít organizací lékařsko-ochranného režimu, včetně:

 • plný noční spánek trvající alespoň 8-9 hodin;
 • racionální vyvážená výživa;
 • dodržování denního režimu;
 • vyhýbání se stresovým situacím a fyzickému přepracování;
 • odmítnutí špatných návyků (kouření, pití alkoholu, psychotropní drogy).

Léky předepisuje porodník-gynekolog a zahrnuje multivitaminové komplexy, léky, které zlepšují funkci placenty a děložního toku krve. Se zvýšeným tónem dělohy je třeba předepisovat tocolytika.

Vzhledem k tomu, že oligohydramnio se vždy vyvíjí na pozadí jakékoli patologie, je jeho účinná léčba možná pouze tehdy, když působí na kauzativní faktor. V případech, kdy je vývoj oligohydroamnionu spojen s těhotnou infekcí, musí být předepsána antivirová nebo antibakteriální léčiva s ohledem na citlivost patogenu na ně.

Pokud jsou etiologickým faktorem somatická onemocnění, provádí se jejich léčba..

Pacient by měl být v nemocnici pod přísným lékařským dohledem. Jsou nutná opatření pro prodloužení těhotenství a normální vývoj plodu.

Indikace nouzového porodu bez ohledu na gestační věk jsou:

 • rychlé zhoršení plodu;
 • postupné snižování objemu plodové vody.

U těhotných žen s nízkým obsahem vody existuje vysoké riziko komplikací v procesu přirozeného porodu (intrauterinní hypoxie plodu, primární slabost porodu, krvácení), proto je vhodnější provést porod císařským řezem.

Pokud je na pozadí konzervativní terapie možné dosáhnout stabilizace stavu matky a plodu, provede se císařský řez po 37–38 týdnech těhotenství.

Prevence

Prevence nedostatku vody by měla začít ve fázi plánování a pokračovat po celou dobu těhotenství. Vyjadřuje se v následujících činnostech:

 • včasná diagnostika a léčba jakékoli gynekologické a somatické patologie;
 • včasná registrace těhotné ženy (až 12 týdnů);
 • dodržování denního režimu;
 • správné střídání práce a odpočinku;
 • vyhýbání se stresovým situacím;
 • racionální výživa s povinným zařazením čerstvé zeleniny a ovoce do jídelního lístku;
 • odmítnutí špatných návyků.

Důsledky oligohydramnios

Ve většině případů, s včasnou diagnózou a aktivní terapií oligohydroamnionu, doktoři dokážou udržovat těhotenství až do 37-38 týdnů, a tak umožňují ženě porodit zdravé plnohodnotné dítě.

S výskytem oligohydramnií v časných stádiích těhotenství a také s jeho kombinací s jinými porodními patologiemi je prognóza špatná. V této situaci existuje vysoké riziko řady nebezpečných komplikací:

 • smrt plodu;
 • hypoxie a podvýživa plodu;
 • Spontánní potrat;
 • tvorba fetálních malformací muskuloskeletálního systému (clubfoot, torticollis).

Video

Nabízíme vám ke shlédnutí videa na téma článku.

Vzdělání: absolvoval Státní lékařský ústav Tashkent s maturitou v roce 1991. Opakovaně absolvoval pokročilá školení.

Pracovní zkušenosti: anesteziologicko-resuscitátor městského mateřského komplexu, resuscitátor hemodialyzačního oddělení.

Informace se shromažďují a poskytují pouze pro informační účely. Navštivte svého lékaře při prvních známkách nemoci. Samoléčení je pro zdraví nebezpečné.!

Zubaři se objevili relativně nedávno. V 19. století bylo povinností běžného kadeřníka vytahovat nemocné zuby.

Lidský žaludek odvádí dobrou práci s cizími předměty a bez lékařského zásahu. Je známo, že žaludeční šťáva rozpustí i mince..

Lidé, kteří jsou zvyklí pravidelně snídat, jsou mnohem méně obézní..

Bývalo to, že zíváním obohacuje tělo kyslíkem. Toto stanovisko však bylo zamítnuto. Vědci prokázali, že zívnutím člověk zchladí mozek a zlepší jeho výkon.

Pokud vaše játra přestanou fungovat, dojde k smrti za den.

I když srdce člověka nebije, pak může ještě dlouho žít, jak nám ukázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho „motor“ se zastavil na 4 hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Podle studií mají ženy, které vypijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

Mnoho drog bylo původně uváděno na trh jako drogy. Například heroin byl původně uváděn na trh jako lék proti kašli. Kokain byl lékaři doporučován jako anestézie a jako prostředek ke zvýšení vytrvalosti..

Vědci z Oxfordské univerzity provedli řadu studií, během nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být pro lidský mozek škodlivé, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Vědci proto doporučují, aby ryby a maso nebyly zcela vyloučeny z jejich stravy..

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonesa (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Během života průměrný člověk produkuje nejméně dva velké zásoby slin.

Vzdělaný člověk je méně náchylný k mozkovým onemocněním. Duševní činnost přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

Naše ledviny mohou vyčistit tři litry krve za minutu.

Kaz je nejčastější infekční nemoc na světě, se kterou ani chřipka nemůže konkurovat..

Během provozu tráví náš mozek množství energie, které se rovná 10w žárovce. Takže obraz žárovky nad vaší hlavou v době objevení zajímavé myšlenky není tak daleko od pravdy.

Depletovaný ovariální syndrom je selháním jejich funkční aktivity, která se vyvíjí u žen mladších 40 let a vede k neplodnosti. Pokud je načas.

Nízká voda během těhotenství - příčiny, důsledky, léčba

- patologie těhotenství, charakterizovaná snížením objemu plodové vody uvnitř membrán. Tento stav může být příznakem komplikací během těhotenství. To je pozorováno s genetickými abnormalitami, intrauterinní infekcí, porušením anatomické struktury placenty a dalších orgánů. Někdy nedostatek plodové vody naznačuje přítomnost závažných těhotenských patologií. Po stanovení diagnózy "nízká voda" potřebuje žena důkladné vyšetření. V případě potřeby lékaři předepíší léčbu zaměřenou na zaplnění nedostatku plodové vody.

Co znamená nízká voda během těhotenství?

Nízká voda (oligohydramnios) je patologie plodové vody, během níž je v průběhu těhotenství pozorováno snížení jejich množství na 500 ml nebo méně. Podle různých údajů se tato podmínka vyskytuje v 0,3–5,5 případech všech rodů.

Těhotenství a plod

Amniotická tekutina, také plodová plodová voda, jsou zdrojem výživy pro dítě v děloze. Obsahují živiny, vitamíny, kyslík a hormony - vše, co je nezbytné pro růst a vývoj plodu. Do plodové vody se také uvolňují všechny metabolické produkty (moč, hlen atd.). Amniotická tekutina chrání před škodlivými faktory a různými infekcemi. S přístupem práce vyvíjí plodová voda tlak na děložní čípek, což vede k jejímu otevření.

V různých stádiích těhotenství je pozorováno různé množství plodové vody spojené se změnami potřeb rostoucího plodu. V prvních 6 týdnech těhotenství je množství plodové vody malé, ale již ve 3. trimestru, konkrétně po 38 týdnech, jejich hladina dosahuje 1-1,5 l, což je norma. V následujících 2 týdnech (39–40 týdnů) klesne množství plodové vody na 600 ml, což znamená začátek předčasného porodu.

V případě, že jsou ukazatele plodové vody nižší, hovoříme o nízkých hladinách vody v různých stupních. V praxi existovaly případy, kdy nastávající matka neměla téměř žádnou plodovou vodu. Mimochodem, mnoho těhotných žen přemýšlí o tom, co je během těhotenství nebezpečnější, nedostatek vody nebo polyhydramni. Je třeba poznamenat, že oba tyto stavy představují určitou hrozbu jak pro těhotnou ženu, tak pro plod, a proto vyžadují určitou pozornost lékaře.

V závislosti na závažnosti odborníci identifikují mírné, výrazné a relativní oligohydramnie.

S mírnými oligohydramniemi se hladina plodové vody mírně odchyluje od normy. V takovém případě se těhotné ženě doporučuje speciální dieta, ve které by měla mít dieta hodně čerstvé zeleniny a ovoce, jakož i produkty obsahující velké množství vitamínů a minerálů. V tomto případě by budoucí matka měla být pod neustálým dohledem lékaře, aby se zabránilo možnému zhoršení.

U těžkých oligohydramidů je nutná hospitalizace při užívání drog, protože takový stav může u dítěte způsobit řadu závažných komplikací..

Relativní oligohydramnie se objevují na konci těhotenství a nejčastěji jsou způsobeny stárnutím placenty. Se správnou diagnózou můžete doufat v pozitivní prognózu a vrátit vše do normálu. Hlavní věc je, že vývoj plodu není narušen a nastávající matka bude pod přísným dohledem lékařů.

Podle zásadních indikací zpravidla ženy s nízkým obsahem vody vedou císařským řezem.

Plodová voda

Amniotická tekutina (plodová voda)
- koloidní roztok umístěný v dutině dělohy a zajišťující normální vývoj dítěte. Obsahuje živiny a minerály, vitamíny, ochranné protilátky a hormony. Tvorba fetální vody je spojena s transportem intravaskulární tekutiny z děložních tepen do dutiny amniotického močového měchýře.

Tvorba systému plodové vody je pozorována v prvních dnech po početí, poté, co je oplodněné vajíčko fixováno ve stěně dělohy. Syntéza plodové vody začíná tvorbou chorionu, primární membrány embrya, která je předchůdcem placenty. Tato událost je pozorována na začátku čtvrtého týdne těhotenství..

Na konci prvního trimestru začnou ledviny a plíce dítěte vykonávat filtrační funkci. Od této chvíle je tělo nenarozeného dítěte zahrnuto do výměny plodové vody.

Příčiny oligohydramnios

Faktory, které ovlivňují výskyt oligohydramnií u žen, nejsou zcela známy. Podle lékařské praxe je vývoj patologického stavu v různých stádiích těhotenství ve většině případů ovlivněn těmito důvody:

 • Vysoký krevní tlak během těhotenství. U každé nastávající matky může dojít ke zvýšení krevního tlaku, ale během těhotenství je tento jev zanedbatelný. Se silným zvýšením krevního tlaku se mohou vyvinout oligohydramnie, zejména v pozdním těhotenství. Mechanismus vzniku takové patologie je způsoben poruchou placenty v důsledku zhoršeného průtoku krve v důsledku zvýšeného krevního tlaku u matky. V tomto případě závisí závažnost oligohydramnií na indikátorech tlaku. Nízká voda na pozadí hypertenze může vést ke zpožděním ve vývoji plodu (zpoždění ve srovnání s normou).
 • Vícečetné těhotenství, během kterého dochází k nerovnoměrnému rozložení krevního toku v obecné placentě. To vede ke skutečnosti, že jeden z plodů přijímá větší množství kyslíku a živin, zatímco druhý nedostává téměř nic. Taková patologie je často pozorována u jednoho z plodů u dvojčat na pozadí syndromu posunování (vypouštění) krve v placentě z jednoho plodu do druhého. Nejčastěji jsou taková porušení menší a nepředstavují pro dítě hrozbu.
 • Těžké vrozené patologie a defekty ve vývoji plodu, včetně renálních patologií a genetických abnormalit ve vývoji obličeje. Takové těhotenství je zpravidla přerušeno..
 • Nedostatečný vývoj epitelu močového měchýře nebo snížená sekreční funkce vodní membrány.
 • Bakteriální infekce byly přeneseny, ale ne úplně vyléčeny. V tomto případě může být patogenní flóra jak v porodním kanálu, tak v plodové vodě, což je stanoveno speciálními testy.
 • Poruchy metabolismu, zejména obezita.
 • Odložené těhotenství - v tomto případě dochází ke stárnutí a oddělení placenty, což vede ke zhoršení výkonu jeho funkcí. V takové situaci je nejčastěji způsobeno umělé narození.
 • Únik plodové vody v důsledku poškození membrány.


Těhotná žena má bolesti žaludku

Proč vzniká?

Ihned musím říci, že přesné příčiny projevu patologie nebyly dosud stanoveny. Spíše je jich tolik, že je docela obtížné okamžitě zjistit, který z nich vedl k nedostatku vody.

A přesto patří mezi nejčastější:

 • intoxikace těla těhotné ženy, může to být kouření a pití alkoholu, stejně jako obvyklé chemické sloučeniny, které používáme v každodenním životě;
 • sklon k obezitě, metabolická porucha;
 • přítomnost infekcí u ženy.

Ale to není celý seznam..

Důvody mohou zahrnovat:

 • vícenásobné těhotenství;
 • přetížení dítěte;
 • pozdní toxikóza.

Na mnoha rodičovských fórech ženy sdílejí své příběhy. Například, oligohydramnius pro některé je spojen s vysokým krevním tlakem a pro jiné - s chorobami genitourinárního systému.

Při včasné návštěvě u lékaře lze všechny problémy vyřešit. Potom těhotenství skončí narozením dlouho očekávaného dítěte. A to jsou úplně jiné práce, ve kterých žena bude potřebovat elektrickou odsávačku Kanpol EasyStart.

Přístroj se dokonale projevuje při regulaci laktace. Může pracovat jak z baterií, tak ze sítě, má tři rychlosti vyjadřování, což je velmi výhodné. Výsledné mléko můžete uložit do speciálních lahví.

Známky

Nízká voda nezpůsobuje žádné specifické odchylky v pohody budoucí matky. Příznaky těžkých oligohydramnií jsou:

 • nevolnost;
 • slabost;
 • suchá ústa
 • bolavé bolesti během pohybů plodu - od 20. týdne těhotenství se aktivita dítěte v lůně významně zvyšuje a při nedostatku plodové vody se ztrácí jeho amortizační funkce, což vede k silné bolesti. Z tohoto důvodu může patologii diagnostikovat pouze specialista pomocí gynekologického vyšetření a ultrazvuku;
 • zpoždění velikosti dělohy od normy v daném gestačním věku;
 • nesoulad obvodu břicha v daném gestačním věku;
 • omezená pohyblivost plodu;
 • poruchy spánku;
 • ztráta chuti k jídlu.

Rizika pro dítě

Důsledky oligohydramnií na tělo dítěte jsou tvorba hypoxie plodu. V důsledku nedostatku kyslíku se tkáně v těle dítěte nemohou plně rozvinout. Hypoxie vede k retardaci růstu plodu a také k patologiím z centrálního nervového systému.
Nedostatek plodové vody může přispět k narušené tvorbě fetální kosti. Z tohoto důvodu se zvyšuje pravděpodobnost anomálií ve struktuře končetin. Také oligohydramnios způsobuje patologie pokožky dítěte, stává se tenkou a suchou..

Jak oligohydramnios ovlivňuje těhotenství

Nízká voda, zejména pokud je vážná, představuje zvláštní hrozbu jak pro plod, tak pro nastávající matku. Při nedostatečné plodové vodě v časných stádiích těhotenství a ve druhém trimestru dochází často k spontánním potratům. Nedostatek vody je také nebezpečný v pozdních stádiích těhotenství, protože v tomto případě je plná předčasného porodu.

Kontrakce během porodu s oligohydramniemi jsou docela bolestivé a prakticky neúčinné, navíc je v tomto případě pozorováno pomalé otevírání děložního hrdla. Taková slabá pracovní aktivita je nepřetržitá a při otevření fetálního močového měchýře je malé množství tlustých a obarvených výkalů plodové tekutiny.

Stav ženy s nízkou vodou

Nízká voda má závažné důsledky a má negativní vliv na průběh těhotenství, což má za následek bolestivé pocity, zejména v období aktivního pohybu plodu. Kromě toho malé množství plodové vody může vést k potratům. Obzvláště vysoké riziko potratu v prvním trimestru těhotenství.

Bez ohledu na formu oligohydramnií (mírných nebo těžkých) existuje komplikace průběhu porodu. To se může projevit slabostí porodního procesu - menší kontrakce a slabé pokusy.

K tomu dochází v důsledku nízkého tlaku močového měchýře, který vzhledem ke své malé velikosti není schopen ovlivnit rychlost přípravy porodního kanálu a otevření děložního hrdla. Pro období kratší než 34 týdnů musíte mít císařský řez.

V takové situaci může být nutné injikovat speciální léky, které stimulují kontrakce. To je zvláště důležité po dobu delší než 35 týdnů. V tomto případě se žena bude moci porodit sama.

Jaké je nebezpečí oligohydramnií pro dítě

Amniotická tekutina - místo růstu a vývoje plodu. Jejich nedostatečnost negativně ovlivňuje růst a vývoj dítěte v děloze. V časných stádiích těhotenství může tento stav vést k tvorbě klitorisu u dítěte a vrozené dislokaci boků, různým deformacím lebky. V pozdějších stádiích je taková patologie nebezpečná komplikací práce.

S oligohydramniemi amniotická tekutina nevede k otevření děložního čípku nebo způsobuje pouze její malé otevření. To je důvod, proč k porodu nejčastěji dochází pomocí císařského řezu.

Ignorování léčby oligohydramnií během těhotenství může vést k řadě negativních důsledků. Těžký nedostatek vody je nebezpečný pro takové komplikace u dítěte, jako jsou:

 • deformace kosterního systému plodu (trauma na velké klouby a páteř);
 • abnormální vývoj končetin;
 • asfyxie vedoucí k narušení centrálního nervového systému;
 • fúze povrchu plodu s amniemi, následovaná výskytem malformací;
 • růstové zpoždění;
 • nedostatek tělesné hmotnosti;
 • příliš suchá pokožka a výskyt vrásek na ní;
 • narození dítěte s nízkou hmotností a nedostatkem vitality.

Důležité: ve většině případů se během těhotenství s mírnými oligohydramniemi rodí zdravé děti. Může existovat pouze nepatrná podvýživa plodu různé závažnosti, což je zcela přirozené, protože podvýživa a oligohydramnie jsou výsledkem placentární nedostatečnosti. Zároveň jsou tyto děti v budoucnu často nemocné a velmi vzrušující..

Možné komplikace

Nedostatek plodové vody může u dítěte způsobit abnormality. Děti, které vyrostly s těžkým nedostatkem plodové vody, často zaostávají za svými vrstevníky v jejich mentálním a emočním vývoji. Také těžké oligohydramnie mohou v budoucnu vyvolat nedostatečnou duševní aktivitu..
Nízká voda je rizikovým faktorem pro patologie nervového systému - dítě může být letargické, ospalé, neaktivní. Tato patologie také zvyšuje pravděpodobnost porodu předčasně narozených a malých dětí..

Diagnostika

Pro potvrzení diagnózy jmenuje specialista ultrazvukové vyšetření, které vám umožní určit množství plodové vody a při potvrzení diagnózy stanovit závažnost oligohydramnií a stav plodu. Pokud je podezření na nemoc, provede se gynekologické vyšetření..

Pro diagnostiku patologie se používá výpočet IAI (index plodové vody). Tento ukazatel se vypočítá měřením volného místa mezi plotem a stěnou dělohy na 4 místech. Výsledná čísla se sčítají a poté dělí 4.

V případě, že je index 5-8 cm, znamená to normální množství plodové vody. S indexem plodové vody 2-5 cm mluvíme o mírných oligohydramniích. Pokud je IAH menší než 2 cm, pak to znamená výrazný nedostatek vody.

Optimální množství plodové vody, založené na gestačním věku, je uvedeno níže v tabulce.

Gestační věkNorma IAI, ml
16 týdnů73-201
17 týdnů77-211
18 týdnů80-220
19 týdnů83-225
20 týdnů86-230
21 týdnů89-235
22 týdnů92-238

Pro identifikaci skutečné příčiny oligohydramnií je předepsána těhotná žena:

 • testy a nátěry na bakterie a sexuálně přenosné nemoci;
 • CTG plodu k určení stavu dítěte v děloze;
 • ultrazvuk a dopplerografie, která umožňuje určit hladinu plodové vody, kvalitu krevního oběhu v pupeční šňůře, mozkovou tepnu plodu a tepny ženské dělohy, stupeň vývojového zpoždění.


Těhotné doktor jmenování

Klasifikace onemocnění

Už jsem vám řekl, že oligohydramnios má 2 stupně, ale toto není celá klasifikace patologie. Abychom pochopili, jak vážná situace může být, podívejme se na další typy problémů..

Pokud se oligohydramnios rychle vyvíjí, to znamená, že před návštěvou lékaře jste neměl žádný problém, ale nyní se najednou projeví, pak mluvíme o akutních oligohydramnios. Tento problém by měl být vyřešen odstraněním příčiny, o tom si promluvíme později. Ale když lékař stanoví diagnózu chronického nedostatku vody, bude to vyžadovat důkladnou studii stavu samotné matky.

Další klasifikace je založena na načasování projevu nemoci:

 • brzy - projevuje se po 16-20 týdnech, obvykle se vyskytuje na ultrazvuku, nejčastěji je příčinou změna amniotických membrán. Tato možnost je pro ženu nejproblematičtější, protože je detekována v raných fázích;
 • později - projevuje se po 26 týdnech, příčinou jsou patologické projevy u plodu.

Nízká voda může být primární a sekundární. První se vyskytuje s porušením spojeným s tvorbou plodu, vývojem placenty, chronickými nemocemi matky. Druhý je důsledkem zranění ovlivňujícího skořepinu.

Léčba

Neexistuje žádná konkrétní léčebná strategie pro oligohydramnie. Vše záleží na tom, který faktor vyvolal patologický stav. V případě metabolické poruchy a obezity je těhotná žena předepsána léčba a její strava je upravena.

Nejčastěji se s oligohydramniemi předepisuje komplexní léčba pomocí vitamínů a léčiv ke zlepšení metabolismu v placentě, léčiv pro léčbu základního onemocnění, které způsobovalo oligohydramnios. U středně silných oligohydramnií se terapie provádí doma a léčba těžkých oligohydramnií s hypertonicitou dělohy se provádí v nemocnici.

Aby se odstranila mírná forma patologie, odborníci doporučují odstranit jakoukoli fyzickou aktivitu, užívat předepsané léky, pravidelně sledovat odborníka a přecházet na stravu obohacenou o vitamíny a minerály.

S oligohydramniemi lze předepisovat ultrazvukové vyšetření každý týden, dopplerografie - jednou za 3 dny mimořádná kardiotocografie plodu, která sleduje anomálii a zabraňuje jejímu vývoji a přijímá včasná opatření k udržení zdraví dítěte a ženy.

Těžké závažné oligohydramnie, které ohrožují zdraví plodu, mohou vést k předčasnému porodu, ale pouze pokud to dovolí gestační věk.

V případě, že se v raných stádiích těhotenství zjistí oligohydramnie s malformacemi plodu, rozhodují o potratu odborníci.

V případě, že výsledky ultrazvuku ukazují stárnutí placenty a oligohydramnií, je předepsána terapie placentární nedostatečnosti. K tomuto účelu se na ambulantní bázi používají drogy jako Actovegin a Curantil..

Těžká suchost u těhotných žen, doprovázená fetální hypoxií, je obvykle odstraněna císařským řezem, i když je těhotenství předčasné. Důvodem je skutečnost, že plod zažívá těžké utrpení a přítomnost hypoxie v něm může vést k vážným následkům..

V některých případech postup, jako je amnioinfúze, pomáhá zabránit rozvoji problémů u plodu. Během ní doktor vloží fyziologický roztok do dělohy skrz krk. Tato technika vám umožní vyrovnat se s problémy, jako je předčasné oddělení placenty nebo vysušení z pupeční šňůry..

Prognóza závisí na gestačním věku. Pokud je patologie detekována až do 28. týdne a je diagnostikována diagnóza oligohydramnios, lékaři trvají na ukončení těhotenství. Pokud je zjištěn nízký index plodové vody do 34 týdnů, je předepsána vhodná léčba. Pokud se ukáže, že je neúčinná, pak je v tomto případě pouze jedna cesta ven - předčasné narození.

Je možné určit samostatně

Není možné samostatně stanovit oligohydramniá, diagnózu může provést odborník až po dalších studiích.

Žena může cítit první onemocnění a sdílet je s lékařem, který po určitých testech vyjádří své předpoklady. Samoléčení v tomto případě může jen ublížit, proto je důležitá odborná konzultace. Zpravidla se s výraznou formou oligohydramnií objevují některé příznaky, ale s malými odchylkami pouze gynekolog může mít podezření, že je něco špatně.

Recenze

V prvním trimestru těhotenství mi byla diagnostikována mírná oligohydramnióza. Lékař doporučil jíst více čerstvé zeleniny a ovoce k nasycení těla vitamíny a minerály. Také jsem omezil fyzickou aktivitu a chodil jsem chodit až večer před spaním. Asi ve 2. trimestru se stav vrátil do normálu, porodilo silné dítě.

Veronica, 24 let

Ve druhém trimestru těhotenství, kdy se dítě začalo pohybovat aktivněji, se často začala cítit silná bolest v břiše. Šel jsem na lékařskou konzultaci, absolvoval testy a podstoupil ultrazvukové vyšetření, ukázalo se, že příčinou tohoto stavu byly oligohydramnie. Podstoupila nezbytnou léčbu, přezkoumala svůj jídelníček a asi za 2 měsíce se podařilo stabilizovat.

Světlana, 35 let

Ve 34 týdnech těhotenství mi byla diagnostikována oligohydramnióza. Zrození bylo provedeno císařským řezem. Dítě se narodilo s malou hmotností 2,2 kg. Ukázalo se, že oligohydramniové začaly ve mně přibližně od 30 týdnů, ale vzhledem k tomu, že ošetření bylo provedeno předčasně, ovlivnilo to hmotnost dítěte.

Nízká voda během těhotenství je nebezpečný stav, ale pouze pokud má výraznou formu a léčba je ignorována. Ve většině případů se včasné ošetření narodí silné a bez zdravotních problémů. Postarejte se o sebe a své narození!

Preventivní metody

Prevence oligohydramnií spočívá v pečlivém plánování těhotenství. Před početí by měla nastávající matka vyléčit infekční onemocnění, normalizovat průběh chronických patologií ledvin, srdce a cév.
Během těhotenství se ženě doporučuje vyhnout se infekci infekčními chorobami - nezdržovat se na místech s velkým množstvím lidí, nejíst potraviny pochybné kvality, vyhýbat se komunikaci se zvířaty. Nastávající matka by se měla po celou dobu těhotenství vzdát cigaret a alkoholu. Také těhotná žena by měla být čitelná v sexuálních vztazích.

Ženská strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály. Měla by jíst čerstvé ovoce, zeleninu a bobule, ryby, maso, drůbež, obiloviny, mléčné výrobky. Podle náznaků nastávající matky se doporučuje užívat multivitaminové a minerální komplexy.

Během období těhotenství by se nastávající matka měla vyvarovat emočního stresu. Těhotné ženě se také doporučuje, aby vedla aktivní životní styl - chůze, dělala lehkou gymnastiku.

Vážný nedostatek vody

K závažným oligohydramniím dochází, když je množství intrauterinní vody během těhotenství mnohem menší, než je obvyklé. Pokud je tento stav diagnostikován, musí být dívka hospitalizována a léčena v nemocnici.


Velké štěstí je zdravé

Tento problém nelze ignorovat, protože představuje velké riziko pro ženu a její dítě. Často vyjádřil nedostatek lékařů vodních sil, aby ukončili těhotenství nebo měli císařský řez. Může deformovat jeho kosterní systém, vést k abnormalitám při tvorbě obličejových kostí, končetin plodu.

Je zbytečné samostatně zjistit, jak zvýšit objem plodové vody po 32–33 nebo 36–37 týdnech. Tento postup by měl být prováděn pouze pod přísným dohledem odborníka. Běžně používaná amnioinfuze.

Funkce amniotické tekutiny

Přítomnost tekutiny v malém objemu je stanovena již od 3 týdnů těhotenství. Mezi plodem a jeho prostředím dochází k neustálé výměně: až do čtrnáctého týdne těhotenství kůží a následně, kvůli jeho zhutnění, plod pohlcuje tekutinu s živinami a část vody se vylučuje ve formě moči. Takže ovoce „jí“ a je zbaveno metabolických produktů.

Kromě toho existuje řada důležitých funkcí:

 • udržování konstantní pohodlné teploty (+ 37 ° C);
 • izolace hluku;
 • odpisy (ochrana dítěte před zraněním při náhlých pohybech matky);
 • ochrana proti infekcím díky baktericidním látkám v ní obsaženým;
 • „Pomoc“ při narození dítěte.

Závěr

Nízká voda je poměrně nebezpečný patologický stav, který je často diagnostikován během těhotenství. Avšak včasnou léčbou patologie lze vyloučit možnost vzniku různých komplikací. V tomto případě je hlavním aspektem včasné zjištění nemoci. Léčba se provádí metodou normalizace životního stylu. V některých případech je indikována farmakoterapie. Léky by měl předepisovat pouze lékař, což eliminuje možnost komplikací.

Polyhydramnios

Polyhydramnios, nebo polyhydramnios, je stav přímo opačný k výše uvedenému. Tato porodnická patologie je charakterizována zvýšením množství plodové vody na jeden a půl litru do konce třetího trimestru. V průměru na světě tento problém postihuje asi jedno procento těhotných žen.

Příčiny polyhydramnií jsou infekce (herpes viry, chlamydie, syfilis), přítomnost diabetu u těhotné ženy, Rhesusův konflikt, vícenásobné těhotenství, placentární nedostatečnost.

Akutně a chronicky se může vyskytnout patologie se zvýšeným množstvím amniotické vody. Polyhydramnios má tři stupně, v závislosti na objemu. Čím více přebytečné tekutiny v děloze, tím nebezpečnější je stav pro dítě a matku. U akutního časného polyhydramnia se zvyšuje riziko potratu a intrauterinního krvácení, stejně jako ruptura dělohy, proto je nutná urgentní hospitalizace ve specializované nemocnici. Chronické polyhydramnie ve třetím trimestru mohou vést k gestóze a předčasnému porodu, atomii dělohy, což komplikuje práci.

Nadměrná akumulace plodové vody

Kdy a které lékaře kontaktovat

Nejprve by dívka měla být registrována na prenatální klinice od 12 týdnů těhotenství. Splňuje všechny nezbytné zkoušky k určení stavu dítěte. Proto je již možné tuto patologii detekovat v rané fázi vývoje.

Pokud se z nějakého důvodu neúčastní plánovaných konzultací, cítíte při pohybu dítěte bolest, okamžitě jděte na schůzku s dohlížejícím gynekologem.

Čím dříve se to stane, tím větší je šance na zdravé dítě a otěhotnění až do posledního trimestru.

Co je to patologie?

Nízká voda naznačuje přítomnost následujících poruch: vývoj infekce, vrozené anomálie, retardace plodu. Tento nepříznivý příznak může způsobit potrat, předporodní smrt plodu nebo smrt novorozence v prvních hodinách po narození.

Důležité! Děti narozené ženám s podobným onemocněním, sníženou adaptační schopností, zvýšeným rizikem infekčních komplikací v období po porodu.

Efekty

Je obtížné předpovědět, jaký bude trend oligohydramnií v konkrétním případě, protože možnými komplikacemi s nízkým IAH mohou být:

 • Stahovací stěny dělohy vytvářejí další tlak na plod. Musí se ohýbat, není vhodné se usazovat. Tato situace hrozí, že dítě může ohnout páteř, vyvinout u nohy. Je pravděpodobné, že kůže vyroste do vajíčka. Dětské tkáně suché a vrásky.
 • Dlouhodobý úzký kontakt s močovým měchýřem a kůží dítěte je příčinou vzniku vazonádových vazů. Formace se ovinují kolem dítěte a brání jeho pohybům. Pokud ovlivňují pupeční šňůru, je narušen krevní oběh. Důsledky jsou zpoždění ve vývoji. Extrémní případ - fetální smrt.
 • Je známo, jaké je nebezpečí oligohydramnií během těhotenství přímo pro nastávající matku. Nejedná se o uvolňující bolest v podbřišku. Je to zvláště obtížné ve druhém a třetím trimestru. Každý pohyb plodu způsobuje nepohodlí. Citlivost se zvyšuje od 36. týdne, protože dítě je již velké.
 • Během porodu se děložní hrdlo otevírá pomalu. Kontrakce jsou bolestivé, ale neproduktivní. Žena v práci může krvácet.

Pravděpodobnost nepříznivých účinků na plod se zvyšuje, když se střednědobé oligohydramnie vyvíjejí dostatečně brzy. Pokud porovnáme problémy s tekutinou ve 20. a 33. týdnu, pak v prvním případě je riziko znetvoření větší. Toto tvrzení platí v situaci, kdy se objem vody nevrací do normálu do 30 dnů..

Nízká voda není nemoc, ale příznak

Jako nezávislé onemocnění není oligohydramnium klasifikováno. Toto je příznak, který doprovází další patologii plodu nebo průběh těhotenství. Nemůže se vztahovat k hlavním diagnostickým kritériím, protože moderní výzkumné metody mohou přesně identifikovat problémy s růstem plodu.

Nedostatek vody je diagnostikován zřídka: fungují hlavně zavedené případy (3-4 na 1000 narození). Patří k nim pouze 0,2–0,3%.

Proč se množství vody snižuje a jak se určuje?

Protože jsme začali komunikovat ve stylu „otázka-odpověď“, budu i nadále objasňovat jemnosti, které vás zajímají. Začněme s nejčastějšími příčinami redukce vody..

 • Příčiny oligohydramnií se mohou značně lišit, ale hlavní příčinou je selhání ledvin plodu..
 • V přibližně 35% případů výrazných oligohydramnií byla detekována nitroděložní infekce. Když se infekce přenáší z těla matky na plod, placenta a fetální membrána se dostanou pod útok. Infekce nakonec vede k placentární nedostatečnosti, snížení množství vody a obecnému zpoždění vývoje dítěte.

Proto během těhotenství buďte opatrní!

 • Fytoplacentální nedostatečnost - jakákoli patologie ve vývoji placenty, která vede k nedostatečnému zásobování plodu krví.
 • Vícečetné těhotenství. Možná je tomu tak, když je nedostatek vody dokonce normou. Nejobvyklejší monochorní diamniotické těhotenství. (Nebudu vás vystrašit termíny, jedná se pouze o identická dvojčata se společnou placentou. Jednoduše, dvojčata.)

Při takovém těhotenství jedno z dětí velmi často potlačuje druhé. „Mladší“ má často nízkou vodu a hmotnost až do 500 gramů.

 • Únik plodové vody. Když se fetální membrány rozpadnou v předstihu, začnou trochu unikat a tělo nemá čas doplnit přísun tekutin.

Obzvláště nebezpečná je prasknutí močového měchýře v dolní části. To vede k předčasnému narození dítěte.

Stanovení nedostatku vody není vůbec obtížné: po prohlídce si gynekolog může všimnout, že obvod břicha je mnohem menší, než je obvyklé. Poté získáte nevyhnutelně ultrazvukové vyšetření..

Také, i když je vše v pořádku při vyšetření, plánované ultrazvukové vyšetření ukáže, kolik vody je sníženo. Pro stanovení diagnózy vypočítá odborník index plodové vody (IAI). Pokud je index nižší než je obvyklé, jmenujte odbornou konzultaci a následné ošetření.

Články O Neplodnosti