Hlavní Bolest

Malé a předčasné dítě. Vlastnosti kojení.


Dítě narozené s hmotností méně než 3 kilogramy nebo narozené mezi 37–38 týdny těhotenství je dítě vyžadující zvláštní pozornost a péči..

Podle studií WHO se asi 16% dětí narodí s nízkou tělesnou hmotností. Malé nebo předčasně narozené dítě je zvláštní dítě a potřebuje zejména kojení a mateřské mléko.

Po návratu matky a jejího dítěte do domu by se mělo hodně úsilí a pozornosti soustředit na zajištění výživy a příznivou péči. Musíte znát a provést naprosto nezbytné podmínky a kroky, které pomohou zjistit celkové zdraví dítěte.

Zavedení kojení pro malé dítě je obtížný úkol a má své vlastní vlastnosti. Některá opatření však budou dočasná, lze je postupně opustit..

Jaké jsou tedy vlastnosti péče a kojení malého dítěte?


1. Pokud má dítě sání reflex, může a měl by dostat prs pro sání.

Prakticky všechny tyto děti mohou být úspěšně kojeny a krmeny exprimovaným mlékem..

„Doplněk by měl být dítěti dáván ze lžičky nebo pipety, v žádném případě z láhve.

Sání je méně práce než sání láhve. Zatímco se dítě vyvíjelo v matčině žaludku, jeho přísavek se připravoval na přirozené krmení - na sání hrudníku, nikoli láhve. Při sání láhve, ostatních svalů obličeje, je způsob sání zásadně odlišný. Hormon oxytocin, produkovaný dítětem během kojení, pomáhá mléku vyniknout z prsu, zatímco jeho puls a dýchání jsou stabilní. V lahvi není žádný oxytocin. Během sání láhve dochází k přerušení rytmu dýchání. Proto může velké procento dětí po krmení lahví mít problémy s koordinací sání prsu.


2. Kojení by mělo být na žádost dítěte, ale častěji na žádost matky.

Malé nebo předčasně narozené děti jsou slabé děti, spí hodně a probudí se, aby saly relativně zřídka. Sávejte trochu a nejčastěji neefektivně. Během dne jsou nabídky prsů prováděny na žádost mámy každou hodinu. Dítě nemusí dávat dudlík, figurínu, aby jim nedal přednost. Dítě by se mělo uklidnit a spát s hrudníkem.


3. Je velmi důležité, aby se dítě kojilo ve správné poloze..

Na tom bude záviset další „osud“ kojení. Konzultant kojení pomůže sledovat kvalitu aplikace a v případě potřeby ji opravit..

4. Je nutné zajistit expresi a doplnění dítěte mlékem, které se k němu přidává.

Vzhledem k tomu, že dítě s největší pravděpodobností neefektivně saje, může být nutné, aby bylo krmeno mlékem. Tady máma je velmi užitečná pro manuální odsávačku a malou lžičku pro krmení.

"Způsob vyjadřování - každých 1,5 hodiny ve dne: první v 7:00, poslední v 23:30.".

Je třeba krmit dítě, když sál jeho hruď a usnul, tj. ve stavu spánku. Takové děti se vzbudí, aby saly relativně zřídka, a vzbudit se musí nutně hrudník. Mezi aplikacemi na žádost mámy a doplňkových potravin. Dítě by mělo dostávat mléko v intervalu nejméně 1 hodiny ve dne.

Chcete-li ušetřit čas, můžete vyjádřit druhé prsu během sání po dobu 10–15 minut, poté „vyměňte“ dítě a odsávačku. V této situaci leží dítě v póze „z podpaží“ a lze ho držet jednou rukou, druhá ruka je zaneprázdněna vyjadřováním.


5. Šťastná matka musí jít se svým dítětem 1-2krát do postele 40-60 minut.


6. Noční krmení na žádost dítěte. -

Po poslední dekantaci a krmení musí matka jít se svým dítětem do postele na dlouhý spánek (4-5 hodin).

„Dítě musí celou noc spát vedle mámy.

Pouze sdílení spánku, aniž by to zpět do postýlky! Dech a srdeční tep a teplo matky připomínají dítěti, že musíte dýchat, žít. Pokud dítě spí bez probuzení celou noc, nastavte budík na 4 a 6 hodin a začněte aplikovat na hrudník.

Pokud je v ranních hodinách naprosto špatné, neproduktivní sání - vyčerpání v 6 hodin ráno obě prsa současně a krmení lžičkou.

7. Je nutné zaznamenat počet čerpání, množství přijatých doplňků a počet močení.

Podle počtu močení můžete procházet, zda je potřeba další krmení. Pokud na konci prvního týdne močení není více než 12 a množství exprimovaného mléka se nezvýšilo, je nutné zahájit doplňování směsí pro děti s nízkou hmotností, během 1–2 dnů by měl být počet močení nejméně 16. To znamená dostatečné doplňkové krmení. Konzultant laktace vybere další schéma pro zvýšení laktace a snížení krmení.

8. V životě matky by hlavní položkou měla být odsávačka, lžíce, budík a notebook s poznámkami.

Neměly by existovat žádné výroky jako: „dnes jsme zaspali na 11“. Máma má čas spát - v noci od 24 do 4-5 a několik snů během dne, spolu s dítětem poté, co se oblékla, vyjádřila, nakrmila.

9. Dítě potřebuje neustálý fyzický kontakt se svou matkou kůží - na kůži.

To znamená, že dítě je neustále v náručí matky a dítě by mělo být na hrudi matky mezi aplikacemi, mezi mléčnými žlázami. Máma musí být oblečená například v rozepnuté košili. Pokud jsou matka a dítě v posteli, leží dítě na matce, navíc přikrývky. Pokud matka potřebuje chodit, mělo by být dítě „svázáno“ s matkou pomocí držáku patchworků (obvazů), nebo matka bude dítě držet za ruku. Dítě by mělo být minimálně oblečeno tak, aby pro něj byl maximální kontakt s kůží. Dítě by se mělo držet své matky „před“ - prsa, bříško. Zadní strana směřující ven musí být zakryta.

„Dítě, které se narodilo předčasně, má problémy s termoregulací, takže potřebuje teplo těla své matky.

Potřebuje taktilní stimulaci živého člověka, jako připomínku toho, že musíte dýchat, sát.


11. Dítě by nemělo zůstat samo, a to ani na krátkou dobu.

Nemůžete předat dítě jiným příbuzným za dlouhodobé nošení. Dítě může být převedeno na jinou osobu pouze na krátkou dobu (několik minut), měl by být zachován kontakt pokožky s pokožkou.

12. Je třeba minimalizovat nezbytné hygienické postupy..

Vymývání očí, uší, nosu by mělo být vyloučeno. Jedná se o samočisticí systémy a není nutné je zpracovávat. Praní by mělo být prováděno bez toho, aby bylo dítě vzato, například do koupelny, a provádějte krém na matčině klíně (dítě leží podél nohou) se smetanou - odstraňte hlavní špínu plenkou, vymačkejte krém na zadek a odstraňte vatovou vatou. Stejně jako je odstraněn make-up. Velmi měkké, netraumatické mytí. Zpracování oštěpu by měla provádět i máma v náručí.

Obecně není nutné dítě v tomto stavu koupat, ledaže se jedná o adaptivní koupání v plenkách, které dítěti pomáhá „dosáhnout“ a přibrat na váze. Pokud takové koupání neexistuje, nechte dítě „nositele“ na mámě v kontaktu s kůží.

"Oslabený kluk vůbec nepotřebuje procházku po ulici.".

Ukazuje se, že cyklování existence matky je následující: položila ji na její prsa, dekantovala druhé prsu současně (10-15 minut), potom přenesla dítě na další prsa, dekantovala první, krmila mlékem, v intervalu mezi dekantací, krmením, opláchnutím zadku nebo změnou plenky. Hlavní „cyklus“ - „aplikovaný - vyjádřený - nakrmený“, všechno ostatní by mělo být podřízeno tomuto rytmu.

Pokud vaše dítě často začalo probouzet a vyžadovat prsa v průměru každou hodinu odpoledne, efektivně sát, psát více než 12-15krát denně bez krmení a přidávat více než 200 gramů týdně, přijměte naše blahopřání - zvládli jste.

26. 8. 2006
Kazakova Lily,
Prugova Galina
kojící poradce
Novosibirsk.

Krmení předčasně narozených dětí

Předčasně narozené děti jsou zvláštní skupinou pacientů, kteří se vyznačují příznaky fyziologické nezralosti, která určuje zvláštní podmínky kojení. V Ruské federaci je průměrný podíl předčasně narozených dětí na všech novorozencích

Předčasně narozené děti jsou zvláštní skupinou pacientů, kteří se vyznačují příznaky fyziologické nezralosti, která určuje zvláštní podmínky kojení. V Ruské federaci je podíl předčasně narozených dětí ze všech novorozenců v průměru 6–8%. Děti narozené předčasně by měly být vždy v centru pozornosti pediatrů, protože mezi nimi je zaznamenáno nejvyšší procento perinatální patologie a odchylky v následném vývoji jsou mnohem častěji detekovány [1]..

Čím vyšší je stupeň předčasnosti, tím závažnější problémy spojené s následným vývojem dítěte musí čelit: mohou se lišit od minimálních mozkových dysfunkcí (problémy chování a učení, hyperaktivita s poruchou pozornosti) až po závažné poruchy vedoucí k postižení. Některá porušení jsou nevratná. Kompenzační schopnosti dětského těla jsou poměrně velké, ale projevují se pouze na pozadí aktivní rehabilitace, dobré péče, dobré výživy [2]. Provedená rehabilitace může být úspěšná a může vést k minimalizaci následků předčasné péče, jinak dojde k různým odchylkám ve vývoji dítěte. V tomto ohledu je obtížné přeceňovat roli přiměřené výživy předčasně narozeného dítěte - a to jak ve velmi raných stádiích vývoje, tak během prvního roku života. V posledních letech bylo dosaženo určitého pokroku jak ve zlepšování způsobů krmení hluboce předčasně narozených dětí (parenterální a trubkové krmení), tak ve zlepšování formulace speciálně upravených směsí pro předčasně narozené děti, zejména v důsledku zavedení nukleotidů, polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, z nichž řada se podílí na jejich složení. metabolismus nervové tkáně aminokyselin, které mají pozitivní vliv na vývoj mozku a orgánů vidění [3].

Nejvyšší míry růstu jsou pozorovány u plodu během nekomplikovaného těhotenství. U předčasně narozených a lehkých kojenců se však doba vývoje plodu zkracuje, v důsledku čehož „významná část tohoto důležitého stádia, ke kterému dochází v děloze“, „vypadne“. To se odráží v následném vývoji dítěte..

Předčasně narozené děti jsou děti narozené v gestačním věku menším než 37 týdnů (259 dní). V důsledku předčasného porodu se dítě narodí nedostatečně zralé a má problémy spojené s přizpůsobením podmínkám mimomaternicového života. Situace je komplikována problémy, jako je nezralost zažívacího systému a omezené zásoby živin v těle.

Příjem živin v těle před a po narození. V procesu vývoje plodu plod neustále přijímá živiny přes pupeční šňůru. Glukóza, aminokyseliny a mastné kyseliny zajišťují základní výživu. Po porodu začíná výživa (mateřské mléko) ústně přicházet ve formě složitějších sloučenin (laktóza - bílkoviny - lipidy), které vyžadují enzymatické štěpení..

Předčasně narozené děti, u nichž je po stabilizaci jejich klinického stavu charakterizován tzv. „Doháněcí růst“ (anglický termín „dohánět růst“), mají vysoké požadavky na živiny [4]. Mezitím schopnost asimilace není vždy v souladu s celkovými potřebami předčasně narozeného dítěte, pokud jde o živiny a energii.

Účel výživy a volba režimu výživy u předčasně narozených dětí jsou dány vlastnostmi trávicího systému a metabolismem hlavních živin [5]. U těchto kojenců je sání a polykání reflex snížen nebo zcela chybí, sekrece žaludeční šťávy je snížena, nedochází k dostatečné produkci pankreatických proteáz, lipázy a střevních disacharidáz (zejména laktázy), ale aktivita střevních peptidáz je poměrně vysoká. Schopnost žluč emulgovat mastné kyseliny je snížena. Inseminace nemocniční mikroflóry v kombinaci s pomalou a nepravidelnou střevní motilitou způsobuje vysoký výskyt dysbiotických poruch. V souvislosti s hypogalaktií významná část předčasně narozených žen často nemá možnost zajistit dětem mateřské mléko [6]..

Vlastnosti složení mateřského mléka po předčasném porodu. Zpět v 80. letech V řadě studií bylo prokázáno, že mateřské mléko žen, které předčasně porodily, má vyšší energetickou hodnotu a obsahuje více bílkovin (1,2–1,6 g na 100 ml) a ve složení aminokyselin je zaznamenána vyšší koncentrace esenciálních aminokyselin. Obsah tuku v takovém mléce je také vyšší, navíc má vyšší hladinu esenciálních mastných kyselin. Při stejné celkové hladině uhlohydrátů obsahuje mléko méně laktózy a více oligosacharidů. Složení mateřského mléka u žen po předčasném porodu je také charakterizováno vyšším obsahem řady ochranných faktorů, zejména lysozymu. Mateřské mléko je snadno štěpitelné a dobře tolerováno předčasně narozenými dětmi, což umožňuje dosáhnout plného množství enterální výživy v dřívějších termínech ve srovnání s umělým krmením..

Mezi nepochybné výhody mateřského mléka patří imunitní obranné faktory, obsahuje bifidogenní složky (oligosacharidy), které příznivě ovlivňují tvorbu střevní mikroflóry. Mateřské mléko obsahuje hormony, které podporují střevní zrání [7].

Nedávné studie naznačují rozdíly v obsahu imunologických obranných faktorů (zejména sekrečního imunoglobulinu (Ig) A) v mateřském mléce žen, které porodily v různých stádiích těhotenství (tabulka 1).

Řada studií však naznačuje, že mateřské mléko plně nevyhovuje vysokým potřebám předčasně narozených dětí v energii a bílkovinách, v řadě vitamínů (rozpustných v tucích - A, D, E, K a ve vodě rozpustných - vitamin C, kyselina listová) a minerálních látek (vápník, fosfor, hořčík) [9].

Není však pochyb o tom, že optimální výživou pro předčasně narozené děti je lidské mléko, a proto by veškeré úsilí zdravotnického personálu mělo být zaměřeno na udržení kojení v maximální možné míře, vzhledem k zvláštní biologické hodnotě mateřského (čerstvě dojeného) mléka pro nedonošené dítě. a důležitou roli kontaktu matky s novorozencem během krmení.

Bylo zjištěno, že tepelné ošetření negativně ovlivňuje nutriční hodnotu mateřského mléka: při krmení pasterizovaným mateřským mlékem je zvýšení tělesné hmotnosti v prvním měsíci života nedostatečné a průměrně 9,6 ± 0,4 g / kg / den [10].

Je prokázáno, že mléko předčasně narozených žen může uspokojit nutriční potřeby předčasně narozených dětí s tělesnou hmotností vyšší než 1700–2000 g. Současně se u předčasně narozených dětí s nižší tělesnou hmotností po ukončení časného novorozeneckého období postupně začíná projevovat nedostatek bílkovin, vápníku, fosforu, hořčík, sodík, měď, zinek a vitamíny B2, NA6, C, D, E, K, kyselina listová a potřeba optimalizovat výživu - obohacení stravy [11].

Metody krmení pro předčasně narozené děti

V podmínkách porodnice a na novorozeneckých odděleních se v současné době používají následující metody krmení předčasně narozených dětí a jejich kombinace.

 • Parenterální výživa - prostřednictvím centrálních nebo periferních žil (v současné době byla prokázána proveditelnost kombinace s minimální enterální výživou, která podporuje fungování gastrointestinálního traktu (GIT) a stimuluje její další zrání).
 • Dlouhodobé podávání sondy pomocí infuzních pump (nasogastrická trubice).
 • Napájení sondou (provádí se pomocí stříkačky).
 • Kojení (pravé kojení, krmení exprimovaného mateřského mléka).
 • Smíšené nebo umělé krmení pomocí speciálních směsí pro předčasně narozené děti.

Obrázek ukazuje posloupnost použití metod krmení pro předčasně narozené děti..

V závislosti na gestačním věku, tělesné hmotnosti dítěte a klinickém stavu vyžadují předčasně narozená děti úplnou parenterální výživu. Za účelem udržení peristaltické a sekreční aktivity gastrointestinálního traktu se enterální výživa zavádí postupně a v rostoucím objemu. Nejprve se jídlo zavede pomocí sondy a potom se postupně nahradí krmením z lahví s použitím mateřského mléka nebo speciálních směsí pro předčasně narozené děti.

U dětí s tělesnou hmotností 1800–2000 g se zkušební krmení provádí z láhve. Pokud je sací aktivita neuspokojivá, provádí se krmení sondou (obvykle šaržovou metodou) zcela nebo částečně [10, 12].

Novorozenci s tělesnou hmotností vyšší než 2000 g, pokud jsou hodnoceni na Apgarově stupnici 7 bodů nebo vyšší, mohou být aplikováni na matčině prsa v první den života. Obvykle v porodnici nebo v nemocnici je zaveden režim krmení 7-8krát. U předčasně narozených dětí je režim volného krmení nepřijatelný, protože není schopen regulovat objem saného mléka a vysokou frekvenci perinatální patologie, je však možné noční krmení. Při kojení je nutné pečlivě sledovat výskyt příznaků únavy - periorální a periorbitální cyanóza, dušnost atd. Přítomnost tohoto příznaku je známkou vzácnější aplikace na exprimované mateřské mléko z láhve nebo na úplný přechod na krmení z láhve [10]. ].

Volba způsobu krmení by tedy měla být přísně individuální, určovaná stupněm fyziologické zralosti dítěte, klinickým stavem pacienta a podle toho by se měla zlepšovat, protože se zlepšuje.

Při výpočtu výživy u předčasně narozených dětí byste měli používat pouze metodu „kalorie“, která předpokládá následující výpočet výživy [12] v závislosti na věku dítěte: 1. den - 30 kcal / kg; 2. den - 40 kcal / kg; 3. den - 50 kcal / kg; 4. den - 60 kcal / kg; 5. den - 80 kcal / kg; 6. den - 80 kcal / kg; 7. den - 90 kcal / kg; 10 - 14 dní - 100 - 120 kcal / kg; 30. den - 130 kcal / kg (umělé), 140 kcal / kg (mateřské) mléko.

Jak se klinický stav dítěte zlepšuje a je-li dosaženo stabilního přírůstku na váze, stejně jako v přítomnosti aktivního sacího reflexu, je dítě převedeno na kojení nebo krmeno exprimovaným mateřským mlékem v kombinaci se speciální směsí pro předčasně narozené děti..

Speciální směsi pro předčasně narozené děti

Jak ukazují klinické zkušenosti, u většiny matek po předčasném porodu je zaznamenána hypogalaktie. Situaci zhoršuje skutečnost, že secí reflex u dětí je snížen nebo chybí, což dále přispívá k zániku laktace. V tomto ohledu je třeba používat předčasně narozené děti speciální směsi. Jejich vývoj bere v úvahu zvláštní potřeby těchto dětí pro energii a živiny a samozřejmě bere v úvahu nedostatečnou zralost trávicího systému, což je omezujícím faktorem při vstřebávání řady důležitých živin (laktóza, tuky, vitaminy rozpustné v tucích atd.) [13].

Poměr kaseinu a syrovátkových bílkovin je blízký poměru v mateřském mléce; ve složení moderních směsí pro předčasně narozené děti je to 40: 60.

Nukleotidy jsou zahrnuty do kompozice, která nejlépe odpovídá potřebám dítěte moderních speciálních směsí (například Frisopre), což přispívá k rychlejšímu somatickému růstu a posiluje imunitní systém dětí. Informace o obsahu nukleotidů v mateřském a kravském mléce a evropská doporučení týkající se obsahu kojenecké výživy přijatá v roce 1996 jsou uvedena v tabulce 2..

V těle hrají nukleotidy roli regulátorů různých procesů biosyntézy. Na druhé straně je lze syntetizovat v tkáních těla a (za běžných podmínek) nepatří k nenahraditelným živinám. Tato syntéza je však energeticky náročná a její objem je omezený, příkladem je intenzivní syntéza nukleotidů ve střevní sliznici novorozenců. Proto za určitých podmínek, zejména s intenzivním růstem, začínají získávat potravinové nukleotidy velký význam [14]..

Nukleotidy mají pozitivní vliv na zrání střevních epiteliálních buněk a přispívají k lepší tvorbě střevních klků. Pozitivní vliv na tvorbu střevní mikroflóry zlepšují vstřebávání živin nukleotidy. To vede k normalizaci konzistence a frekvence stolice [14]..

Začlenění kyseliny glutamové a argininu do směsi Frisopre aktivuje zrání střevní sliznice a zvyšuje účinnost asimilace živin. Arginin je také přidán do kompozice pro zvýšení biologické hodnoty proteinu a navíc podporuje zrání imunitního systému.

Aminokyselina tryptofanu stimuluje produkci serotoninu, který je zase nezbytný pro vývoj mozku a je předchůdcem syntézy melatoninu, který reguluje změnu denních rytmů spánku a bdělosti [15]..

Taurin, aminokyselina bez bílkovin, hraje důležitou roli ve vývoji nervové tkáně a mozku. Taurin je nezbytný pro syntézu nových tkání a podporuje aktivní buněčnou proliferaci, což je zvláště důležité v perinatálním období. Taurin se také podílí na ochraně buněčných membrán před exogenními toxiny a podílí se na tvorbě vizuálních prvků sítnice a na syntéze žlučových kyselin..

Složení mastných kyselin ve směsích pro předčasně narozené děti je také nesmírně důležité, především proto, že mají omezenou endogenní syntézu nejdůležitějších polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem - arachidonové a dokosahexaenové [16]. Ty jsou zaváděny do některých produktů (Frisopre, Pre NAS, Human 0-HA) a hrají významnou roli ve struktuře a funkci biologických membrán a jsou podstatnými složkami mozkových fosfolipidů a fotoreceptorů sítnice [17].

Tuková složka řady produktů (Humana 0-HA, Pre-Nutrilak, Frisopre, Pre NAS) zahrnuje triglyceridy se středním řetězcem, které zajišťují vstřebávání tuků bez lipázy, vysokou absorpci tuku ve střevě, lepší vstřebávání vápníku a zinku [16]..

V uhlohydrátové složce je obsah laktózy mírně snížen, aby se zabránilo nadměrnému zatížení gastrointestinálního traktu malých dětí (které se vyznačují omezenou schopností absorbovat mléčný cukr). Kromě laktózy existuje v řadě produktů (Humana 0-HA, Pre-Nutrilak, Pre NAS) polymer glukózy - dextrin-maltosa a v některých - polysacharidy jako součást glukózového sirupu (Frisopre, Pre-Nutrilon) [16]..

Energetická hodnota směsí pro předčasně narozená kojence je zpravidla o něco vyšší a pohybuje se v rozmezí 75–80 kcal / 100 ml, ačkoli některé produkty jsou navrženy k použití ve dvou standardních ředěních, zatímco dostávají buď více či méně koncentrovanou výživu (například: Pre NAS, Enfamil, Frisolak Prematur).

Nezbytnou součástí kojenecké výživy pro předčasně narozené děti je vitamínová látka L-karnitin, která se podílí na metabolismu mastných kyselin.

Zavádění vlákniny (galaktooligosacharidů) do směsi zajišťuje dobré bifidogenní vlastnosti produktu Frisopre, podporuje růst bifidobakterií ve střevech dítěte, což je zvláště důležité pro nezralé děti, vzhledem k vysoké frekvenci dysbiotických poruch.

Do 17. dne života se energetické požadavky zvýší na 130 kcal / kg / den. Při umělém krmení by obsah kalorií ve stravě neměl překročit 130 kcal / kg / den. Použití lidského mléka ve výživě předčasně narozených dětí a provádění smíšeného krmení naznačuje zvýšení obsahu kalorií o jeden měsíc na 140 kcal / kg / den [12]..

Ve druhém měsíci života závisí kalorický příjem dětské výživy na tělesné hmotnosti při narození: u dítěte narozeného s tělesnou hmotností vyšší než 1 500 g se obsah kalorií ve stravě snižuje každý měsíc o 5 kcal / kg na normy přijaté pro dospělé děti a činí 115 kcal / kg. Snížení kalorického příjmu stravy hluboce předčasně narozených dětí (tělesná hmotnost při narození méně než 1500 g) se provádí později - po 3 měsících věku.

Zavádění specializovaného produktu do dětské výživy by mělo být prováděno postupně, během 5-7 dnů, s přihlédnutím k individuální toleranci. V umělém krmení takovou směsí by se mělo pokračovat, dokud dítě nedosáhne hmotnosti asi 3 000 g, poté se dítě postupně (nad 1 měsíc) převádí na standardní směs. V budoucnosti, pokud je to nutné (hluboká předčasnost, malé zvýšení tělesné hmotnosti), mohou směsi pro předčasně narozené děti zůstat v dětské stravě několik měsíců v malém množství (1-2 krmení). Zároveň je nutné počítat stravu nejen podle obsahu kalorií, ale také podle obsahu základních potravinových látek (zejména bílkovin)..

Literatura
 1. Yatsyk G.V., Studenikin V.M., Skvortsova V.A. Krmení novorozenců: Průvodce po neonatologii. M.: MIA, 1998 S. 205-214.
 2. Tsang R. C., Lucas A., Uauy R., Zlotkin S. Nutriční potřeby předčasně narozeného dítěte // Caduceus. Lékařský Vydavatelé. Pawling. 1992.
 3. Sellmayer A., ​​Kolezko B. Polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem a eikosanoidy u kojenců fyziologicky; a patofyziologické aspekty a otevřené otázky // Lipidy. 1999; 34 (2): 199-205.
 4. Gribakin S.G., Netrebenko O.K., Studenikin V.M., Skvortsova V.A. Zásady výživy předčasně narozených dětí. M.: Soyuzmedinfo, 1989,53 s.
 5. Skvortsova V. A., Borovik T. E., Lukoyanova O. L., et al. Aktuální trendy v problematice výživy předčasně narozených dětí // Vopr. moderní pediatrie. 2005. č. 2. S. 80-86.
 6. Yatsyk G.V., Studenikin V.M. Krmení předčasně narozených dětí: Metoda. doporučení. M., 1997,18 s.
 7. Volodin N.N., Mukhina Yu.G., Geraskina V.P., Chubarova A.I. Krmení předčasně narozených dětí. M., 2002,46 s.
 8. Bulatova EM. Krmení malých dětí v moderních podmínkách: Abstrakt. dis.. Dr. med. vědy. SPb., 2005,51 s.
 9. Lukoyanova O. L. Vitaminová péče o předčasně narozené děti v novorozeneckém období: Autor. dis.. Cand. Miláček. vědy. M., 2000,23 s.
 10. Kojení předčasně narozených dětí: Průvodce terapeutickou výživou dětí / ed. K. S. Ladodo. M., Medicine, 2000.S. 101-111.
 11. Netrebenko O. K. Některé základní mikroživiny ve výživě předčasně narozených dětí. M., 2004,136 s.
 12. Borovik T.E., Yatsyk G.V., Ladodo K.S., Skvortsova V.A. Racionální výživa předčasně narozených dětí (moderní principy) // Problematika dětské výživy. 2004. č. 6 S. 87-94.
 13. Shulman R. J., Schandler J., Lau C. a kol. Včasné krmení, tolerance při krmení a aktivita laktázy u předčasně narozených dětí // J. Pediatr. 1998; 133: 645-649.
 14. Schlimme E., Martin D. Nucleotid-addierung von Sauglingsnahrung. Kieler Milchwirtschaftliche Forschungsgerichte. 1999; 51 (3): 215-224.
 15. Průvodce výživou dětí / ed. V.A. Tutelian, I. Ya. Konya. M.: MIA, 2004,556 s.
 16. Mukhina Yu.G., Chubarova A.I., Geraskina V.P. Makronutrienty ve výživě předčasně narozených dětí // Dětská nemocnice. 2002. č. 2. S. 28-34.
 17. Uauy R., Hoffman D. R. Základní požadavky na tuk u předčasně narozených dětí // Am. J. Clin. Nutr. 2000; 71: 245-250.

V. A. Skvortsová, MD
T. E. Borovik, MD, profesor
G. V. Yatsyk, doktor lékařských věd, profesor
S. G. Gribakin, doktor lékařských věd
A. V. Andreeva
O. L. Lukoyanova, kandidát na lékařské vědy
T.R. Chumbadze
NTSZD, společnost Anika, Moskva

Předčasně narozené děti: vlastnosti krmení

Správná výživa musí být řádně stanovena od prvních dnů života dítěte.

Předčasné dítě potřebuje zvýšený příjem základních živin.

A nejdůležitější jsou první dva týdny života. Například s nedostatkem uhlohydrátů trpí vývoj a zrání nervového systému. Proto je dobrá výživa nesmírně důležitá pro kojení nezralého dítěte, které musí být řádně upraveno od prvních dnů jeho života.

Maminčino mléko pro předčasně narozené děti

Již dříve jsme hovořili o hodnotě mateřského mléka při narození novorozence v jednom z našich článků: Složení mateřského mléka nebo Vše, co jste chtěli vědět o hodnotě mateřského mléka.

Wise Nature však stanoví, že mateřské mléko ženy, která rodí předčasně, se liší svým obsahem.

Má více:

* Protein a esenciální aminokyseliny (stavební kameny pro tvorbu proteinů).

* Oligosacharidy, které se podílejí na tvorbě střevní sliznice a podporují aktivaci prospěšné mikroflóry, zlepšují fungování imunitního systému.

* Ochranné imunitní faktory, a zejména lysozym - enzym, který ničí stěny bakterií.

* Sodík, železo a hořčík, které jsou nezbytné pro intenzivní růst dítěte, syntézu hemoglobinu a těla jako celku.

* Lactoferrin - bílkovina, která chrání novorozené dítě před patogeny, dokud nebude fungovat vlastní imunitní systém.

* Inazitol - tuk zapojený do přenosu impulsů podél nervových vláken.

Má trochu laktózy (cukr z mateřského mléka), který je u nezralých dětí špatně absorbován.

Krmení předčasně narozeného dítěte: zdůrazňuje

Problémy s krmením a asimilací mateřského mléka jsou spojeny s nezralostí nervového a trávicího systému u předčasně narozených dětí. To bylo diskutováno v jednom z minulých materiálů: Předčasně narozené děti: Fyziologické rysy. Část 2.

Proto se při krmení nezralých dětí bere v úvahu několik bodů:

* Metoda a čas prvního krmení

* Schopnost připojit se k hrudi

* Krmení mateřského mléka matky nebo umělého mléka

Samozřejmě na začátku jsou veškeré činnosti během krmení prováděny zdravotnickým personálem. Zdá se tedy, že maminka nemusí znát všechny jemnosti. Je však lepší se seznámit s některými nutričními charakteristikami nezralých drobků v prvních dnech a týdnech života..

První krmení

Zdravé dítě s prvním stupněm předčasnosti s dobrým zdravotním stavem je aplikováno na matku na hrudi v prvních 20-30 minutách života nebo po 2-3 hodinách.

U dětí s gestačním věkem méně než 33–34 týdnů a s hmotností nejvýše 2000 gramů nebo ve vážném stavu se používá jiný přístup: opatrnost a postupnost.

Proto je na začátku množství tekutin a kalorií doplněno a gastrointestinální trakt je připraven na výživu uvnitř. Za tímto účelem je dítěti nabídnuto několik krmení - 5% roztok glukózy. S dobrou tolerancí na glukózu začnou dítě krmit exprimovaným mateřským mlékem nebo upravenou směsí umělého mléka.

Nezralé děti však nemohou absorbovat plné množství výživy. Krmení proto začíná malým množstvím jídla a poté je postupně zvyšuje.

Navíc chybějící objem tekutin a kalorií jsou nutně doplňovány intravenózními tekutinami (parenterální výživa) a / nebo 5% glukózou uvnitř.

Jaké je množství krmení?

Krmení dítěte s tělesnou hmotností 1 500 až 2 000 gramů začíná 5 ml mateřského mléka s hmotností 1 000–1500 gramů - 2–3 ml a postupně se zvyšuje objem o 3–5 ml. Dítě je nakrmeno každé 2 až 2,5 hodiny, aniž by v noci dělalo přestávky.

Dítě s hmotností menší než 1000 gramů se začne krmit po 12-24 hodinách po narození, 2-3 ml na krmení, postupně zvětšovat svůj objem o 2-3 ml.

Rovněž pokračuje intravenózní výživa v závislosti na potřebách kalorií a tekutin dítěte, změnách hmotnosti, vylučované moči a dalších ukazatelích. S rostoucím množstvím mateřského mléka nebo umělé mléčné směsi se však objem intravenózní výživy snižuje..

Co nakrmit?

Nejlepší je nakrmit nezralé drobky exprimovaným mateřským mlezivým mlékem, protože se lépe vstřebává a tělo drobků přijímá potřebné živiny.

Kromě toho existují jasné výhody: nákladově efektivní, dobrá ochrana proti infekci, zrychlení zrání gastrointestinální sliznice

Pokud není možné krmit mateřským mlékem, používají se pro předčasně narozené děti speciální obohacené směsi umělého mléka: Pre-Nutrilak (domácí směs), Alprem of Nestle, Frisopre of Friesland a další.

Kromě toho se při krmení exprimovaného mléka nebo jeho části často doporučuje zavést do potravin obohacené směsi, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny (PUFA). Například společnost „Neonatal-BMF“ „Nutricia“.

PUFA přispívají k dozrávání nervového systému, fyzickému a duševnímu vývoji předčasně narozeného dítěte.

Používání darovaného mateřského mléka se v současné době nedoporučuje. Předpokládá se, že pravděpodobnost přenosu infekčních patogenů s ním na dítě je vysoká. Dárcovské mléko však může být zmrazeno, protože patogeny jsou zničeny při nízkých teplotách.

Mrazení by mělo být prováděno v souladu s nezbytnými podmínkami: vytvoření a udržování vhodné teploty v mrazničce, použití speciálních nádob pro sběr a skladování mateřského mléka..

Chcete-li si vytvořit vlastní „mléčnou banku“ doma, přečtěte si náš článek: Jak skladovat mateřské mléko.

Jak nakrmit?

Až 33-34 týdnů se zpravidla praktikuje krmení nebo zavádění glukózy do žaludku trubicí. Protože reflexy sání a polykání jsou slabé a jejich koordinace je narušena.

Sonda se doporučuje podávat ústní dutinou. Když je sonda zasunuta nosními cestami, vytvoří se ve vzduchu další překážka, která může vést ke krátkodobému zástavě dýchání (apnoe).

Jídlo skrz sondu se provádí dvěma způsoby:

* Přerušovaně - samostatně každé krmení.

* Neustále - kapání při dané rychlosti pomocí infuzní pumpy (lineamat). Tato metoda je nejvýhodnější u kojenců.

Krmení dítěte injekční stříkačkou (výhodnější), lžičkou nebo šálkem je také docela použitelné. Obvykle se tyto metody používají, když není ukázáno krmení pomocí sondy, ale stav dítěte neumožňuje aplikaci na hrudník matky. Při tomto krmení dítě provádí pohyby jako při sání matčiny hrudi. Proto následně snáze zachycuje bradavku a aktivně saje.

Není vhodné krmit dítě z láhve bradavkou. Protože je narušena mechanika sacích pohybů, což komplikuje další úspěšné kojení.

Jak podpořit rozvoj reflexů sání a polykání?

Po zlepšení stavu dítěte se používají dva přístupy:

* "Prstání sání." Během krmení je matce nabídnuta, aby si prst vložila do ústní dutiny dítěte. Sonda vložená do žaludku je připevněna podél prstu, skrz které se z láhve přivádí exprimované mateřské mléko nastavitelnou rychlostí. V reakci na požití potravy v žaludku má dítě sání a polykání.

* "Pseudo-kojení." Mateřská žláza se používá místo prstu matky, ke kterému je připojena sonda, a do ústní dutiny dítěte se vloží bradavka. Vyjádřené mateřské mléko je dodáváno z láhve nastavitelnou rychlostí. Metoda je dobrá v tom, že podporuje jak rozvoj sacího a polykání reflexu u dítěte, tak stimulaci produkce mléka u matky.

Fáze kojení předčasně narozeného dítěte

Fáze I - krmení sondou. Někdy se simultánní použití figuríny používá při krmení trubicí (namísto prstu nebo bradavky matky) ke stimulaci sání a polykání. V lůně dítě cucí svůj vlastní prst, takže tento přístup nevytváří překážky pro další kojení..

Fáze II - seznámení s matčími ňadry nebo nevyživovaným krmením. Když se stav zlepší, dítě je odstraněno z couvezu na 10-15 minut a aplikováno na matčino prsa. Dítě olizuje bradavku, což pomáhá stimulovat reflexy sání a polykání. Kromě toho se zvyšuje produkce oxytocinu v těle matky, a proto se zlepšuje alokace mateřského mléka.

Fáze III - použití zařízení. Spolu s bradavkou matky se do ústní dutiny dítěte zavede katetr, na jehož konci je několik otvorů. Druhý konec katétru se spouští do lahve s mlékem.

Fáze IV - dítě je aplikováno na prsa bez jakýchkoli úprav a postupně zcela přechází na plné kojení.

Teorie "minimální výživy"

Je prokázáno, že i malé množství potravy zlepšuje práci a podporuje zrání gastrointestinálního traktu u předčasně narozeného dítěte. Kromě toho se přesně stejného účinku dosáhne při minimálním zatížení, jako u velkých objemů potravin. Proto je vhodné při první příležitosti zavést do žaludku nezralé drobky i malé množství mateřského mléka nebo mléčné směsi.

Jak udržet kojení?

Odpověď na tuto otázku vzrušuje téměř každou kojící matku. Samozřejmě musíte plně jíst, dostatek spánku a vyhnout se stresovým situacím..

Velkou roli však hrají dva hormony:

* Oxytocin, který stahuje svaly prsu.

* Prolaktin, zvyšující produkci mléka buňkami mléčné žlázy.

Bez vaší účasti nebudou tyto hormony produkovány a nebudou fungovat. Faktem je, že se stimulací mléčné žlázy v těle se zvyšuje syntéza oxytocinu a prolaktinu. To znamená, že čím častěji a účinněji dítě saje vaše prsa, tím více je produkováno a vylučováno mateřské mléko..

Nezralé dítě však často není schopné samostatně odsát mléko na poměrně dlouhou dobu. Co dělat? Je nutné správně vyjádřit hrudník. O recepcích se podrobně diskutuje v našich dvou předchozích materiálech: Laktostáza: příčiny, metody kontroly a prevence a Exprese mléka.

Na poznámku!

Předčasné dítě je slabé. Ve skutečnosti měl několik měsíců dozrávat v lůně, ale stalo se, že se ve spěchu narodil.

Proto buďte trpěliví a pomáhejte dítěti: Vaším úkolem v této fázi je šetřit mateřské mléko, které obsahuje vše, co potřebujete. Nejprve se naučte správně vyjadřovat, pak - nakrmte a aplikujte dítě na hrudník pomocí zdravotnického personálu.

Koneckonců, i když se naučilo řádně brát prsa, dítě na dlouhou dobu saje, takže mu dejte příležitost přestávku. Nastane čas a veškeré vaše úsilí bude odměněno.

Předčasné dítě - „věta“ pro rodinu?

U dětí s mírným stupněm předčasnosti není postoj tak opatrný, přestože mohou představovat „překvapení“. Zatímco u hluboce předčasně narozených dětí existují často dvě extrémní polohy: někteří věří, že bychom měli bojovat za každé dítě, zatímco jiní mu odepírají právo na život.

Podívejme se na situaci jinak: například došlo k dopravní nehodě, při níž byl vážně zraněn absolutně zdravý člověk. Odmítají lékaři pomoc? Ne. Naopak, pro své přežití se dělá všechno možné, i když často není jisté, že se oběť opět stane plnoprávným členem společnosti. Tak proč připravit děti o takovou příležitost?

Když se však vydáte na tuto obtížnou cestu, nezapomeňte, že hodně závisí na stupni zralosti orgánů dítěte a dalších faktorech. Bohužel není vždy možné vyhnout se smutným důsledkům, zejména pokud má dítě vrozené vady nebo dítě utrpělo poranění.

P.S. Na závěr uvedu malou odbočku a vyprávím svůj vlastní příběh.

Před mnoha lety jsem měl předčasně narozené dítě ve věku 30–31 týdnů s hmotností 1300 gramů. Bylo mi stěží 19 let, takže jsem o dětech věděl málo. To, že jsem byl naštvaný, neříká nic. Spíše jsem byl ve šoku a obviňoval jsem se z toho, co se stalo.

Moje dítě bylo v intenzivní péči 10 dní. Poté byl převezen do druhé fáze ošetřovatelství, kde na dlouhou dobu přibral. Pak se společný pobyt matky s dítětem nepraktikoval, tak jsem přišel a šel denně.

Až do roku dítě podstoupilo několik léčebných procedur, masáží a fyzioterapeutických procedur. Neurolog se stal téměř členem rodiny, takže jsme často byli u jeho jmenování.

Dítě začalo mluvit pozdě, došlo k drobným poruchám ve vývoji řeči. Proto byl s ním angažován logoped. Zvládli jsme tuto obtíž. Je pravda, že i když zrajil, syn někdy „pohlcuje“ několik dopisů a vzrušuje vzrušením.

Zbytek se vyvinul, nezaostával za vrstevníky a v mnoha ohledech dokonce před námi.

Teď je po všem. Moje „dítě“ je již 24 let. Jeho hlavní oblastí činnosti jsou informační technologie..

Drahé matky, máte své vlastní příběhy? Sdílejte s námi. Možná váš příběh pomůže někomu, aby se rozhodl správně, věřil v sebe a své dítě.

Přečtěte si první články v naší sérii:

Autor: Koretskaya Valentina Petrovna, pediatr,

Předčasně narozené děti - stadia kojení po týdnech, pravidla krmení, přírůstek na váze, lékařský dohled. Jaké očkování dělají předčasné dítě

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Kojící předčasně narozené děti

Při zvažování péče o předčasně narozené dítě je důležité několik faktorů dohromady:
1. Gestační věk, během kterého došlo k předčasnému porodu.
2. Přítomnost optimálních podmínek pro poskytování kvalifikované lékařské péče v plném rozsahu a kojení ve zdravotnickém zařízení od okamžiku narození. Nejdůležitějších prvních 20 minut, na nichž závisí život a zdraví drobků v budoucnosti.
3. Plné a správné krmení.

Ne všechny děti narozené dříve než v „oficiálním“ termínu potřebují specializovanou lékařskou péči a kojení. Se střední mírou předčasnosti, dobrým zdravím a nepřítomností nemocí je dítě s doporučeními propuštěno domů několik dní po narození..

Je nutné vytvořit zvláštní podmínky pro děti s hlubokým stupněm předčasnosti nebo s mírným stupněm, ale s nemocemi nebo vrozenými malformacemi.

Šance na úspěšný výsledek jsou vyšší při narození dítěte ve specializovaném perinatálním centru vybaveném potřebným zdravotnickým zařízením a obsluhovaným vyškoleným zdravotnickým personálem.

Při předčasném porodu v běžné porodnici není možné vytvořit optimální podmínky pro přežití, což výrazně zhoršuje prognózu.

První fáze ošetřovatelství - dětská resuscitace

Ve skutečnosti to začíná v doručovací místnosti:

 • Po narození je dítě odebráno do vyhřívané sterilní pleny a usušeno.
 • Lékařské postupy po odříznutí pupeční šňůry, včetně revitalizace, se provádějí za podmínek zachování tepla - na vyhřívaném stole.
Dítě z porodního sálu je převedeno na jednotku intenzivní péče nebo na jednotku intenzivní péče pro novorozence.

První dny nebo týdny života stráví hluboce předčasně narozené dítě ve váčku, který simuluje nitroděložní podmínky. S mírným stupněm předčasnosti je dítě obvykle umístěno na vyhřívaný stůl.

Cuvez nebo inkubátor pro novorozence

Toto zařízení pro lékařské účely, jehož horní částí je kamera nebo čepice z průhledného organického skla.

Inkubační komora má okna, kterými:

 • Jsou prováděny lékařské manipulace a krmení..
 • Zvlhčený kyslík.
 • Dítě je připojeno k ventilátoru.
 • Senzory ze zařízení pro měření indikátorů jsou přivedeny na dítě: tělesná teplota, krevní tlak, saturace krve kyslíkem a některé další.
Proto, když vidíte, že vaše dítě je zapleteno do mnoha trubic a drátů, neznepokojujte se. To vše je nezbytné pro kontrolu jeho stavu. V případě odchylek nebo zhoršení zdraví jsou data přenášena do připojeného zařízení, které vydává poplach.

Použitá zařízení k vytvoření „hnízda“ - podmínky pro pohodlné a pohodlné umístění dítěte: na boku, žaludku, vzadu. Ruce a nohy jsou v ohnuté poloze, přitlačené k tělu a pohybují se méně - dítě šetří svou vlastní energii.

Tepelné podmínky a vlhkost

V komoře couvezu se vytvoří:

 • Optimální teplota vzduchu, aby se zabránilo přehřátí nebo podchlazení. Obvykle pro děti s porodní hmotností do 1000 gramů je teplota nastavena na 34 o С, více než 1000-1500 gramů - 32 o С.
 • Vlhkost - asi 60-70%, aby se zabránilo vysychání sliznic a odpařování vody z povrchu kůže.
Aby se zabránilo podchlazení, dítě dýchá zahřáté na 34 o C a navlhčené kyslíkem:
 • Při připojení k ventilátoru.
 • Při dodání kyslíkovou maskou nebo nosní kanylou.
Pozornost! K ohřevu se nepoužívají lahve s horkou vodou naplněné horkou vodou..

Význam tepelných podmínek

Aby dítě mohlo produkovat své teplo, potřebuje více kyslíku a energie.

Existuje však začarovaný cyklus:

 • Na jedné straně: živiny a kyslík se zpočátku špatně dodávají do orgánů a tkání předčasně narozeného dítěte a oxid uhličitý se z nich obtížně odstraňuje..
 • Na druhé straně: při podchlazení jsou tyto procesy ještě více narušeny, což vede k rozvoji hypoxie (nedostatek kyslíku) a acidózy (zvýšená kyselost tkání).
Při dlouhodobé podchlazení se stav dítěte výrazně zhoršuje a v orgánech a tkáních se objevují nevratné změny. Zatímco při optimální okolní teplotě drobky snižují potřebu kyslíku a energie k vytváření vlastního tepla - podmínka pro rychlé přizpůsobení.

Syndrom respirační tísně nebo respirační kontrola

Existuje několik přístupů, v závislosti na stupni předčasnosti a pohody dítěte.

Při mírném stupni předčasnosti dítě obvykle dýchá nezávisle, ale někdy dostává kyslík zvlhčený a zahřátý kyslík pomocí kyslíkové masky nebo nosní kanyly..


S hlubokým stupněm je často zapotřebí zavedení endotracheální trubice do průdušnice (dutý orgán - pokračování hrtanu). Tím je dítě připojeno k umělé plicní ventilaci (IVL).

Ve skutečnosti ventilátor „dýchá“ pro dítě s danými parametry v souladu s gestačním věkem a obecným stavem. Je stanovena určitá rychlost dýchání za minutu, inspirační hloubka, tlak v dýchacích cestách a další..

Moderní zařízení pro standardní mechanickou ventilaci fungují v režimu spouštěcího ventilace, díky kterému je malý pacient „učen“ dýchat. Co to znamená? Speciální vestavěný senzor detekuje pokus dítěte vydechnout a automaticky synchronizuje hardwarové dýchání s dechem dítěte.

Používá se, když dítě dýchá samo o sobě, ale je mu dáno obtížně.

Směs kyslíku se vzduchem se přivádí nosní kanylou nebo malou maskou pod konstantním přetlakem, který udržuje plíce v narovnaném stavu. K výdechu dochází samostatně.

Některé modely tohoto typu ventilátoru pracují ve dvoufázovém režimu: na pozadí vstřikování směsi kyslík-vzduch se několikrát nadechne.

Vysokofrekvenční ventilace oscilátoru

Obvyklá inhalace a výdech se proto neprovádí. K výměně kyslíku a oxidu uhličitého dochází v důsledku kolísání hrudníku - oscilací, které přístroj vytváří.

Tato metoda je ideální pro použití u hluboce předčasně narozených dětí s velmi nezralými plícemi nebo již vyvíjející se pneumonií..

Dítě s porodní hmotností 1 000 nebo méně gramů je často do dvou až tří týdnů života mechanicky větráno. Přechod na spontánní dýchání se provádí po stabilizaci dítěte.

Nejčastější komplikace mechanické ventilace: barotrauma (prasknutí plicní tkáně se vzduchovými bublinami vstupujícími do krevního řečiště) a infekce.

Vnější kůže je tenká a nezralá, rychle vydává teplo a je poškozena, nechrání dítě dostatečně před ztrátou vody a bílkovin.

Proto kůže vyžaduje pečlivou péči a ochranu:

 • Nedoporučuje se pro dlouhodobé používání manžety pro měření krevního tlaku, stejně jako lepicí pásky pro připojení senzorů a / nebo elektrod..
 • Používá se svorka senzoru - připevněná k prstu nebo ušnímu uchu.
 • Koupání pro mnoho předčasně narozených dětí v této fázi není vhodné. Dítě je otřeno bavlněnými kuličkami nebo gázovými tampóny namočenými v teplé vodě.
Léčba

Předčasně narozené dítě, i když nemá vážné choroby, obvykle potřebuje zvýšený příjem tekutin, živin a stopových prvků od prvních hodin a dnů svého života. V přítomnosti nemocí - a v lécích.

Látky se podávají intravenózně, pomalu, při dané rychlosti pomocí lineamatu nebo infuzní pumpy - zdravotnického zařízení s injekční stříkačkou.

Zavádění roztoků a / nebo léčiv je možné dvěma způsoby:

 • Tenký katétr je zaveden do pupeční žíly, obvykle v prvních hodinách života. Tento přístup se používá zřídka, s extrémně vážným stavem dítěte a na krátkou dobu, protože je možné vyvinout četné komplikace: tvorba krevních sraženin v žilách, zhoršená funkce jater a srdce, infekce a další.
 • Do jedné z povrchových žil (na rukojeti nebo hlavě) se vloží ostrá motýliková jehla nebo speciální flexibilní katétr (pokud je to možné) - nejčastěji používaná metoda.

Předčasné dítě v důsledku nezralosti ledvin je stejně náchylné k zadržování tekutin s vytvářením otoků a ke ztrátě vody se solemi.

Při mírném stupni a stabilním stavu dítěte je možné „pít“ uvnitř 5% roztokem glukózy. Ve vážném stavu - intravenózní infuze.

Při hlubokém stupni je tekutina vždy doplňována intravenózním podáváním roztoků.

Používá se většinou 5% roztok glukózy, méně často - 0,9% fyziologický roztok. Kromě toho glukóza kromě doplňování objemu tekutiny snižuje riziko hypoglykémie (snižování hladiny cukru v krvi), což je zvláště důležité v prvních hodinách a dnech života dítěte..

V případě potřeby se draslík, sodík a vápník podávají pod kontrolou krevní hladiny dítěte. Při mírném stupni předčasnosti je obsah elektrolytu stanovován dvakrát denně, s hlubokým stupněm - každých 6-8 hodin. Deficit i nadměrné množství mohou být škodlivé: dehydratace nebo výskyt otoků, srdeční arytmie a další.

Přípustná hladina bilirubinu v krvi nedonošeného dítěte je 171 μmol / l.

Hlavní metodou léčby nekomplikované žloutenky u novorozenců je fototerapie v kombinaci s „pitím“ glukózy nebo intravenózní infuzí roztoků. Dítě bez oděvu je umístěno pod speciální lampu s ultrafialovým zářením, které ničí bilirubin v pokožce a pomáhá jej odstranit. Pro ochranu očí se nosí speciální brýle. Jedna sezení může trvat několik hodin a přerušení podávání.

U indikátoru 205,2 μmol / l se zvažuje otázka náhradní krevní transfuze.

Správně a včas fototerapie prováděná v mnoha případech pomáhá zabránit transfuzi krve..

Kontrola infekce

Mnoho dětí je stále nakaženo in utero nebo během porodu od své matky. Často se infekce připojí po narození. Jaké jsou důsledky? Vzhledem k nedostatečné aktivitě imunitního systému může jakýkoli patogen vést k rozvoji závažných onemocnění. Například pneumonie (pneumonie), sepse (šíření infekce krví v těle), osteomyelitida (hnisavé zaostření v kosti) a další.

Proto se antibiotika zpravidla předepisují velmi předčasně narozeným dětem od prvního dne života. S mírným stupněm předčasnosti - podle indikací: pneumonie, implementace nitroděložní infekce a další.

Před zahájením léčby je vhodné odebrat krev a moč s kulturou na kultivačním médiu. Studie se provádí s cílem identifikovat dítě s patogenním mikroorganismem a vybrat antibiotikum, které specificky ovlivňuje tuto bakterii..

Prevence:

 • Před porodem. Léčba identifikovaných infekčních chorob před a / nebo v průběhu těhotenství: kolpitida, pyelonefritida, sinusitida, angína a další.
 • Po porodu. V místnosti, kde se dítě nachází, je pečlivě prováděno mokré čištění, nádrže na couvez a kyslík jsou ošetřeny antiseptickými roztoky. Musíte dodržovat osobní hygienu..
Povrchově aktivní látka

Čáry zevnitř alveolů, přispívající k:

 • Snížit napětí a snížit riziko poklesu plicních vaků (atelektáza).
 • Odstranění sputa a jiného postižení dýchacích cest při dýchání.
Droga patří do skupiny léčivých přípravků živočišného původu a je předepisována jako aerosol.

Mozkové krvácení

Výrazně se zhoršuje prognóza a stav dítěte: jsou možné křeče, mozkový edém (nadměrné hromadění tekutin), krátkodobé zástavy dýchacích cest (apnoe), menší záškuby svalů obličeje a další..

Předpokládá se, že se středním předčasným těhotenstvím a krvácením stupně I-II se ohniska u většiny dětí vymizí, někdy i beze stopy.

S krvácením stupně III-IV je prognóza nepříznivá: asi 30-50% dětí umírá do konce prvního měsíce života.

Přístup k léčbě závisí na závažnosti krvácení:

 • Vzhledem k rychle progredujícímu krvácení na velké ploše a ohrožení života dítěte je hematom často chirurgicky odstraněn.
 • S I-II stupně nebo více drobných krvácení, konzervativní léčba.
Obecné zásady:
 • Je zajištěn úplný klid, lehké a zvukové podněty jsou omezené, sušení a mytí se provádí opatrně a bez zbytečných pohybů, bolestivé postupy jsou minimalizovány..
 • Po narození dostávají všechny děti vitamín K pro prevenci, který se podílí na produkci protrombinu (krevní bílkoviny) a podporuje koagulaci krve. Při krvácení je vitamin K předepisován na tři dny..
 • Při hladině hemoglobinu pod 80 g / l se doporučuje intravenózní podání červených krvinek..
Dítě je přemístěno do další fáze, kdy přestane potřebovat mechanickou ventilaci a / nebo intenzivní léčbu ve formě intravenózních infuzí..

Druhá fáze ošetřovatelství - oddělení předčasně narozených dětí

Vytvářejí se podmínky pro zotavení nebo rehabilitaci, což vyžaduje téměř každé dítě narozené dříve, než se očekávalo. Délka pobytu v nemocnici, množství lékařské péče a procedur závisí na stupni předčasnosti a adaptačních schopností dítěte.

Proto se mentálně připravte na dlouhodobý pobyt v oddělení pro předčasně narozené děti: od několika týdnů do dvou až tří měsíců.

Pokud se vaše narození vyskytlo ve specializovaném perinatálním centru, pak neexistují žádné problémy a zpoždění při přechodu z jednoho oddělení na druhé. Při porodu v běžné porodnici se matka a dítě z jednoho zdravotnického zařízení do druhého přepravují v vybavené sanitce..

V oddělení pro předčasně narozené děti jste stále s dítětem - na oddělení „matka a dítě“. Tento přístup vám umožňuje samostatně pečovat o dítě, živit se na požádání, emocionálně podporovat během lékařských výkonů a procedur. Dítě neustále cítí vaše teplo a slyší váš hlas, což samozřejmě přispívá k jeho rychlejšímu zotavení.

Dítě s mírným stupněm předčasnosti si obvykle udržuje teplo dobře, takže není vždy dodatečně zahříváno. V případě potřeby se však někdy umístí na vyhřívaný stůl..

U dítěte s hlubokým stupněm předčasnosti se uplatňuje odlišný přístup, který samostatně špatně udržuje teplo. Chvíli zůstává v komoře couvezu, kde teplota vzduchu postupně klesá. V případě potřeby se do inkubátorové komory přivádí zvlhčený a zahřátý kyslík. Jakmile dítě začne lépe udržovat teplo, je přeneseno na vyhřívaný stůl.

To však nestačí: musíte dítěti pomoci přizpůsobit se životním podmínkám mimo děloze.

Na základě kontaktu matky s dítětem - „kůže na kůži“. Táta se také může zúčastnit tohoto procesu: v případě nemoci nebo špatného zdraví vyměňte matku.

Hlavní myšlenka metody: každodenní nanášení drobků s nahým tělem na kůži mateřského hrudi po dobu několika hodin. Dítě je umístěno na břiše tak, aby jeho tvář směřovala k matce, která připomíná žabí pózu. Aby si udrželi teplotu, položili na hlavu dítěte klobouk a přikryli jej teplou přikrývkou.

V prvních dnech dítěte se rozkládá na matčině hrudi po dobu 20-40 minut dvakrát denně. Pak se doba trvání relace postupně zvyšuje na několik hodin. Po propuštění z domova můžete tuto metodu používat i nadále doma.

Je prokázáno, že metoda Kangaroo nejen ohřívá dítě, ale také pozitivně ovlivňuje jeho fyziologii a psychiku..

Pozitivní účinky na dítě:

 • Netráví energii při tvorbě vlastního tepla a pláče.
 • Spánek a bdělost jsou normalizovány, stejně jako jejich střídání.
 • Zlepšuje dýchání a srdeční funkce, saturaci kyslíkem.
 • Blízkost mateřského prsu a vůně mléka přispívají k vývoji a koordinaci vrozených reflexů: sání, polykání a vyhledávání.
 • Zrychluje se zrání mozkové kůry, regenerace, regenerace a přizpůsobení se novým životním podmínkám.
 • Lepší a rychlejší přibírání na váze.
Výsledky studie jsou publikovány v časopise Biological Psychiatry..

Metoda Kangaroo je dobrá, ale používá se pouze po zlepšení stavu dítěte, při absenci záchvatů a stabilizaci hlavních ukazatelů (dýchání, srdeční frekvence, krevní tlak).

Varianta této metody jsou „vázací prostředky“, pomocí kterých můžete drobit několik hodin.

Monitorování předčasné

Pokud je to nutné, monitorování a registrace některých ukazatelů nějakou dobu pokračuje: krevní tlak, dýchací frekvence, srdeční frekvence, saturace kyslíkem v krvi.

A zde je vaše pomoc neocenitelná. Můžete se zúčastnit několika jednoduchých postupů a manipulací. Koneckonců, není těžké se naučit, jak používat vyhřívaný stůl, lampu na fototerapii nebo couve.

Tento přístup má výhodu: dítě cítí, že jste poblíž, a starejte se o něj s vřelostí. Nepochybně to pomáhá dítěti rychleji se přizpůsobit novým životním podmínkám..

Léčba drogy

Přiřazeno v závislosti na nemoci:

 • Předčasná žloutenka: fototerapie a „pití“ pokračuje.
 • Zlepšení mozku: od třetího týdne života - nootropika (Cortexin, Piracetam).
 • Mírně sedativní a zlepšená funkce mozku: glycin.
 • Boj proti záchvatům: Fenobarbital (hlavní droga), Convulex nebo Depakin.
 • Vazodilatace a lepší krevní oběh: Cinnarizin.
 • Zlepšení metabolismu, výživy srdečních svalů, produkce hemoglobinu: vitamin E.
Ve druhé fázi se však klade větší důraz na využití technik obnovy.

Rehabilitace předčasně narozených dětí

V prvním roce života má tělo nezralého dítěte velký potenciál pro obnovení a urychlení zrání poškozených orgánů a tkání. Vy a lékaři musíte dítěti pomáhat společně.

Masáž pro předčasně narozené děti

Procedura je docela účinná, ale bohužel je kůže předčasně narozených dětí tenká a suchá, takže existují určitá omezení. Kromě toho si uvědomte, že masáž je obvykle předepisována pediatrem nebo neurologem se souhlasem optometristy, protože existuje riziko rozvoje retinopatie předčasně narozených dětí.

První masáže se obvykle začínají 1-1,5 měsíce života.

Předčasné dítě má poruchy nervového systému, což vede buď ke zvýšení nebo snížení svalového tonusu. V prvním případě převažují excitační procesy, ve druhém inhibice.

Při zvýšeném tónu je povoleno pouze lehké hlazení, se sníženým tónem se provádí broušení, hnětení a úder. Masáž v této fázi je kombinována s pasivní gymnastikou: ohýbání paží a nohou, otáčení hlavy a další.

Jak dítě stárne, přidává se provádění aktivních cvičení: s tělesnou hmotností při narození méně než 1 500 gramů - od šesti měsíců věku, více než 2 000 gramů - od dvou do tří měsíců života.

Dítě je nuceno provádět určité jednoduché akce. Například, tělo se otáčí nejprve na jedné straně, pak na druhé straně, nutkání procházet a další. Od 7 do 8 měsíců života jsou cvičení komplikovaná s ohledem na individuální vlastnosti a dovednosti dítěte v tomto věku. Dítě se učí otočit se zezadu do žaludku, z břicha do zad, vstávat na všech čtyřech, sednout si a dělat další akce.

Podmínky pro gymnastiku a masáže:

 • Místnost by měla být větraná a měla by mít teplotu vzduchu 20-24 ° C.
 • Dítě se rychle ochladí, takže je vystavena pouze část těla, která je masírována.
 • Kurzy se konají buď 30-40 minut před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.
 • Gymnastika a cvičení se neprovádějí před spaním, protože se dítě rozruší.
 • Pasivní gymnastika se provádí denně 2-3krát denně současně. Zpočátku trvá asi 5 minut, protože dítě rychle unaví. Potom se doba vyučování postupně zvyšuje.
Je lepší, když masáže a gymnastiku provádí vyškolený odborník. Je však žádoucí, abyste si také osvojili základní techniky masáže a prováděli jednoduchá cvičení pro další nezávislé studium s dítětem doma.

Gymnastika ve vodě

Provádí se u středně předčasně narozeného dítěte asi 7-10 dní života, u hluboce předčasně narozeného dítěte - od třetího do čtvrtého týdne života.

Teplota vody v lázni není nižší než 37 o C. Trvání zákroku by nejprve nemělo přesáhnout 5-7 minut, pak lze jeho trvání postupně zvyšovat na 8-10 minut.

K provedení gymnastiky jsou potřeba dva lidé. Asistent drží drobek na zavřených dlaních a předloktích, na kterých leží dítě, ležící na zádech. Dítě se ponoří do vody takovým způsobem, že se do něj úplně vrhne, s výjimkou hlavy.

Techniky pro provádění gymnastiky:

 • Stisknutí prstů na rukou. Únos palců rukou a jejich kruhový pohyb.
 • Rotace štětcem.
 • Prodloužení a ohnutí držadel v loketních kloubech, prstech na nohou, nohou v kolenních kloubech.
 • Spouštění a zvedání nohou svisle k tělu tak, aby se neohýbaly na kolenou.
 • Únos kyčle s ohnutými koleny.
Každé cvičení se opakuje až 8-10krát.

Poprvé je gymnastika obvykle prováděna zdravotnickým personálem, ale postupně byste ji měli ovládat. Když děláte gymnastiku doma, může vám pomoci váš otec nebo jiný člen rodiny..

Je možné použít elektroforézu s drogami i aplikace s parafinem a ozokeritem.

Významné mínus je, že všechny tyto metody jsou docela účinné, ale lze je použít pouze v případě, že dítě je o něco starší, přibírá na váze a cítí se lépe.

To znamená, že nejmenší zůstávají „bezbožní“. Mezitím potřebují pečlivější a zároveň efektivní ošetřovatelství.

Novinky v rehabilitaci hluboce předčasně narozených dětí

Na části těla působí infračervené paprsky. Je prokázáno, že zlepšují fungování kožních buněk a krevních cév, jakož i pronikání kyslíku do tkání. Díky tomuto účinku se v místě expozice spustí kaskáda reakcí, které se vztahují na celé tělo - „sekundární reakce“. Výsledkem je zrychlení opravy tkáně a také její vlastní hojení..

Zařízení Bioptron se osvědčilo..

Spočívá v jemném účinku na určité oblasti dlaní a prstů předčasně narozeného dítěte. Při použití této techniky se snižuje svalový tonus a zlepšuje se produkce trávicích enzymů..

Tato technika má pozitivní vliv na rozvoj řeči a sluchu, emocionální reakce u dítěte. Proto je vhodné, abyste zvládli techniky pod vedením zdravotnického personálu v nemocnici a pokračovali ve studiu doma.

Tato technika byla vyvinuta E.I. Tokovou v roce 2001 a osvědčila se při ošetřování hluboce předčasně narozených dětí, které jsou kontraindikovány v masážích, cvičeních a fyzioterapii.

Rané psychosenzorické činnosti

Děti se učí podle individuálně navržených programů - využívají se prvky vodivé pedagogiky. Podle ní jsou veškeré rehabilitační činnosti prováděny po celý den..

A tady se bez vaší pomoci neobejdete: po tréninku budete dlouho komunikovat se svým dítětem pomocí jednoduchých hraček. Výsledkem je, že u dítěte, které neustále cítí vaši podporu, se reakce (zrak, sluch) formují podle věku, kognitivní a duševní vývoj se zlepšuje.

Metoda spočívá v umělém vytvoření stavu beztíže - napodobení nitroděložního stavu.

Na povrchu vany je připevněna speciální nepromokavá fólie, na kterou je položena drobenka. Provedení postupu odstraňuje zátěž ze svalů a kloubů (snižuje se svalový tonus), pomáhá zlepšovat fungování srdce a krevních cév, normalizovat krevní tlak a srdeční frekvenci a přírůstek hmotnosti.

První postupy se doporučují po dobu 10-15 minut, postupně se prodlužují jejich trvání na 30 minut.

Je prokázán pozitivní vliv hudby a zpěvu v kombinaci s pohybem s dítětem v náručí. Existují pokyny, podle kterých se určité motivy doporučují pro určité neurologické poruchy. Například pro vzrušující děti - ukolébavky nebo lyrické písně, pro děti s depresivním syndromem - v pochodovém nebo tanečním rytmu. Tento směr však dosud nebyl rozšířen..

1. Techniky se používají postupně, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla dítěte a stupni předčasnosti.

2. Provádění určitých rehabilitačních opatření závisí na vybavení zdravotnického zařízení zařízením a personálním vybavením kvalifikovaným zdravotnickým personálem. Čím vyšší je úroveň perinatálního centra, tím více příležitostí existuje..

3. Rehabilitace začíná a provádí se v nemocnici. Po propuštění pokračujete v domácím doporučení lékaře: masáž, gymnastka ve vodě, cvičení a další.

Dítě je propuštěno domů, když nepotřebuje pomoc lékařů a za určitých podmínek:

 • Hmotnost - 2000 - 2300 a více gramů.
 • Dítě se cítí dobře a přibývá na váze po dobu tří až pěti dnů.
 • Dítě nezávisle udržuje tělesnou teplotu bez dodatečného ohřevu po dobu 24-48 hodin.
 • Dítě saje vaše prsa, i když to nedělá dostatečně aktivně a musí být nakrmeno.
 • Jste připraveni se o dítě postarat sami.

Předčasné dítě doma - třetí etapa

Jakmile jste doma, jste plně zodpovědný za dítě. Souhlasíte, že i „ostřílená matka“ může být někdy vystrašená, že zůstane sama s hluboce předčasně narozeným dítětem. Existuje mnoho otázek, i když jste „bydleli“ v nemocnici jeden nebo dva měsíce, všechno vám bylo jasné a nesmírně jasné..

Sestavili jsme jakýsi „memo“, takže když se na to podíváte, bude pro vás jednodušší se vypořádat s mnoha momenty na vlastní pěst.

Péče o předčasně narozené dítě doma

Znamená aspekty specifické pro dítě narozené předčasně.

Připravte si svůj domov:

 • Dítě je citlivé na hlasité zvuky díky nezralému nervovému systému. Proto se ujistěte, že v domě vládne mír a ticho..
 • Pomozte svému dítěti udržet si vlastní teplo a neplýtvat energií při jeho výrobě. Udržujte teplotu vzduchu v místnosti v rozmezí 24–26 o C. Nezapomeňte, že metoda „Klokan“ také pomůže dítěti udržet teplo.
 • Vytvořte v místnosti mírné osvětlení.
 • Kromě toho zvlhčujte vzduch. Zvláštní potřeba je to v zimní sezóně - když je vzduch přehřátý kvůli vytápění objektu. Zvlhčovače jsou ultrazvukové („rozbijí“ vodu do stavu mlhy), pára (voda v nich vaří) a chladná se samovypařováním vody. Při výběru zvlhčovače dávejte přednost zařízení, které pracuje tiše a skutečně zvlhčuje vzduch.
 • Mokrý den v pokoji vašeho dítěte.
 • Větrejte místnost tak, že nejprve přenesete dítě do jiné místnosti. V zimě - dvakrát až třikrát denně, v létě zkuste okno nechat otevřené. Vyhněte se konceptu.
Vytvořte ochranu před infekcemi:
 • Zkuste, aby lidé, kteří vám nepomáhají, aby se o něj starali, nepřijeli do místnosti dítěte.
 • Vysvětlete své rodině a přátelům, že budete muset odložit výlety, aby vás navštívili, až na „lepší“ časy - dokud se drobky nezmocní. Pamatujte, že pacient s virovou infekcí se nakazí asi 24 hodin před prvními příznaky nemoci.
 • Pacienti (kýchání, kašel, horečka) nepouštějí do pokoje dítě.
 • Pokud žijí domácí mazlíčci ve vašem okolí, požádejte přátele, aby je na chvíli chránili. Nebo udržujte kočky a psy od svého dítěte. Zvířata jsou zdrojem alergenů a nosičů velkého počtu patogenů.
Péče o pleť pro předčasně narozené děti

Vnější kůže je tenká a nezralá, rychle vydává teplo a je poškozená, náchylná k vyrážce.

Před prvním nebo druhým krmením věnujte zvýšenou pozornost pokožce a provádějte denní péči v určité sekvenci:
1. Umyjte si obličej dítěte teplou vodou nebo otřete tamponem namočeným ve vodě.
2. Oči ošetřte vatovým tamponem namočeným ve vodě. Začněte od vnějšího rohu očí a přesuňte se k nosu. Pro každé oko použijte samostatný tampón..
3. Vyčistěte nosní kanálky vatovými tětivy (zkroucenými z bavlněné vlny do zkumavek dlouhých 3–4 cm) namočených v rostlinném nebo dětském oleji. Pro každý nosní průchod použijte samostatnou turunduchku.
4. Otřete uši vlhkým hadříkem a současně ošetřete oblast kůže za ušima - časté uspořádání vyrážky plenky.
5. Kůže dítěte se ošetřuje sterilním rostlinným olejem (vařeným ve vodní lázni po dobu 10 minut) nebo kosmetickým dětským olejem. Zpracovává také kožní záhyby, ve kterých se často tvoří vyrážka na plenkách: podpaží, mezi hýždě, v perineu, kůže na krku.
6. Po každém močení nebo stolici umyjte dítě. Dívky - zepředu dozadu, aby se zabránilo výkaly a infekcím vniknutí do močových cest.

Na poznámku!
Když se objeví vyrážka na plenkách, můžete použít mast Bepanten, která urychluje hojení. Nepoužívejte hormonální masti samostatně..

Léčba dutiny ústní u dítěte

Pokud je ústní sliznice dítěte čistá, není třeba se o ni starat.

Předčasně narozené dítě je však náchylné k výskytu drozdu, který je způsoben houbou rodu Candida žijící v těle každého z nás. Normálně je jeho reprodukce omezena imunitním systémem. Při nedostatečné aktivitě imunitního systému se houba aktivuje, což vede k rozvoji onemocnění.

S drozdem je lepší konzultovat schůzku s lékařem. Lékař obvykle předepíše léčbu ústní dutiny vodným roztokem methylenové modři a vezme laktobacily dovnitř.

Doporučuje se zdržet se ošetření ústní dutiny roztokem pitné sody - jsou možné popáleniny.

Koupání předčasně narozeného dítěte

Začíná brát v úvahu stupeň předčasnosti: s mírným - od 7 do 10 dnů života, s hlubokým - od třetího nebo čtvrtého týdne života.

Podmínky pro pohodlné plavání:

 • Koupejte své dítě 40 minut před krmením nebo dvě hodiny po něm.
 • Předehřívejte místnost na 24-26 o С.
 • Poprvé se doporučuje koupat předčasně narozené děti v čisté převařené vodě nebo odvar bylin, jejichž teplota je 37–38 o C. Jakmile jsou drobky trochu silnější, není nutné vařit vodu.
 • Před nalitím vody nalijte vroucí vodu na lázeň.
 • Používejte mýdlo více než jednou nebo dvakrát týdně.
 • Chraňte si uši před vodou. Z bezpečnostních důvodů namočte před koupáním dvě bavlněné kuličky do slunečnicového nebo dětského oleje a do vnějšího ušního kanálu vložte mělké.
 • Proveďte první vodní postupy po dobu 5-7 minut a postupně zvyšte dobu koupání.
 • Poprvé koupejte své dítě bez adaptivních stojanů. Aby se dítě neděsilo, ponořte ho do vody postupně, počínaje nohama až po ramena. Hlava se neponořuje do vody, ale je umístěna na ohybu lokte nebo dlaně. V tomto případě prstencový prst a malý prst drží hlavu na jedné straně, palec na druhé straně a prostřední a ukazováčky jsou umístěny podél zadní části pod krkem. Můžete si předem vyzkoušet panenku nebo se uchýlit k pomoci domácností.
 • Koupejte své dítě od horní části těla, postupně sestupujte k nohám, aniž byste ztratili záhyby kůže (podpaží, krk, rozkrok).
 • Před mytím hlavy ji mírně nakloňte dozadu a dlaní vytáhněte vodu.
 • Po koupání přeneste dítě na teplý ručník a jemně ho pohněte (neotírejte!). Vypusťte uši bavlněnými tampóny zátkou a očistěte nos bavlněnými tampóny. Pak si oblékněte dětské oblečení.
 • V prvním roce života umývejte dítě denně v létě, v zimě - každý druhý den.

Chůze s předčasně narozeným dítětem

Čerstvý vzduch má pozitivní účinek na celé tělo. Pokud však jde o předčasně narozené děti, nespěchejte s procházkami.

Po propuštění z nemocnice se zdrží 1,5–2 týdnů chůze, aby si dítě zvyklo na nové životní podmínky a nezažilo stres.

První procházka trvá 10-15 minut, pak se čas strávený ve vzduchu postupně zvyšuje o 15 minut a dosahuje 1-1,5 hodiny denně.

Než odejdete, oblékněte své dítě podle počasí, ale nechte otevřenou tvář.

Při teplotě vzduchu +25 +26 o C můžete chodit s dítětem narozeným s hmotností 1500 gramů, dva týdny po propuštění z nemocnice.

Při teplotě vzduchu +10 o C jsou procházky povoleny, pokud dítě dosáhlo věku 1-1,5 měsíce a váží nejméně 2500 gramů.

Při teplotě vzduchu nižší než +10 o C chodí, když dosáhnou dvouměsíčního dítěte s tělesnou hmotností 2500-3000 gramů.

Při teplotě vzduchu -10 o С je vhodné odložit procházku o měsíc po propuštění z nemocnice.

Předčasně narozené děti: které dítě je považováno za předčasné, rehabilitace a kojení, vývojové rysy, názor pediatra - video

Rehabilitace předčasně narozených dětí: lékaři používají houpací sítě - video

Krmení předčasně narozených dětí

Tělo dítěte narozené mnohem dříve, než se očekávalo, potřebuje zvýšený příjem vitamínů, živin, minerálů.

První dva týdny života jsou nejdůležitější. Nedostatek živin vede ke zpoždění zrání orgánů a systémů - například nervové tkáně s nedostatkem uhlohydrátů.

Při stravování se bere v úvahu několik klíčových bodů:
1. Kdy a jak se krmí poprvé?
2. Může být dítě naneseno na prsa mé matky?
3. Jaké je množství jídla v krmivu?
4. Co se má krmit: mateřské mléko nebo mléčná směs?

Přístup závisí na gestačním věku a porodní hmotnosti.

První krmení

S prvním stupněm předčasnosti a dobrým zdravím

Dítě je aplikováno na matčině ňadro v porodním sále během prvních 20 až 30 minut života nebo dvě až tři hodiny po narození.

S dobou těhotenství kratší než 33–34 týdnů a tělesnou hmotností při narození do 2 000 gramů

Nejprve se střeva a žaludek dítěte připraví na nový typ výživy a tekutina se doplní intravenózním podáním roztoků. Prvních několik krmení, které je dítěti nabídnuto, je k pití ve formě 5% roztoku glukózy. S dobrou tolerancí začnou krmit..

Nezralé dítě neabsorbuje potřebné plné množství výživy, takže se postupně zvyšuje množství směsi nebo mateřského mléka. Dítě dostává chybějící tekutinu a kalorie ve formě intravenózních infuzí roztoků a / nebo ve formě pitného roztoku glukózy uvnitř.

Co nakrmit?

Nejvýhodněji, když nedonošené dítě dostává mateřské mléko buď injekční stříkačkou, nebo když je aplikováno na její prsa. Příroda je koncipována tak, že obsahuje více bílkovin, imunitní obranné faktory, hořčík, železo a mnoho dalších složek.

Navíc je přirozené krmení ekonomicky proveditelné, dítě je méně nemocné, sliznice žaludku a střeva zraje rychleji.

Bohužel, není vždy možné krmit své dítě mámým mlékem. Potom se mléčné přípravky používají pro smíšené přírodní nebo plně umělé krmení..

Mix pro předčasně narozené děti

Doporučují se speciálně obohacené mléčné směsi..

Srovnávací charakteristiky nejčastěji používaných směsí:

SměsSložení a výhodynevýhodyHodnocení rodičů
"NAN Pre"
 • Obsahuje směs nenasycených mastných kyselin, které pomáhají posílit zrak a zrání nervového systému.
 • 70% syrovátkové bílkoviny snadno stravitelné tělem.
 • Neoptimální poměr zinku k mědi.
 • Obsahuje palmový olej, který zhoršuje vstřebávání vápníku a tuků ze střev, což negativně ovlivňuje zrání nervového systému a tvorbu kostí.
Děti jsou šťastné, že jí směs a dobře zhubnou..
Nutrilac Pre
 • Vysoká hladina snadno stravitelných tuků, kyseliny listové, vitamínu E..
 • Správný poměr bílkovin.
Nedostatek vitamínů a minerálů.Děti přibývají na váze, prakticky žádné problémy se stolicí.
Nutrilon Pre
 • Správný poměr vápníku k fosforu.
 • Adekvátní železo a vitamín E.
 • Obsahují nukleotidy zodpovědné za syntézu proteinů.
Hodně mědi ve vztahu k zinku.50/50. Často existují koliky a zácpa. Ve stejné době děti klesaly méně. Pokud je směs vhodná, krmte se po dlouhou dobu..
"Friso Pre"
 • Aminokyseliny přispívají k produkci bílkovin, zrání nervového a trávicího systému.
 • Dostatek uhlohydrátů.
 • Vysoký jód.
 • Nějaké železo a zinek.
 • Obsahuje palmový olej.
Dobrý přírůstek na váze, nezpůsobuje alergie. Zácpa a kolika se zřídka rozvíjejí..

Používají se jako přísady do přirozeného nebo smíšeného kojení - například společnost „Neonatal-BMF“ „Nutricia“.

Směsi obsahují polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které příznivě ovlivňují fyzický a duševní vývoj drobků, což přispívá k dozrávání nervového systému.

Dárcovské mateřské mléko

Nedoporučuje se používat čerstvé, protože existuje vysoké riziko infekce dítěte infekčními agens jiné ženy.

Po zmrazení je však možné použít mateřské mléko dárce, což má škodlivý vliv na patogeny.

Skladování mateřského mléka - vlastní „mléčná banka“ doma

Zpočátku dítě nepotřebuje velké množství jídla. Proto můžete po krmení zmrazit zbývající množství mléka. V budoucnu pro vás bude tato zásoba užitečná a více než jednou.

Povinné podmínky:

 • Rychlé zmrazení v mrazničkách se studeným vzduchem (technologie No Frost).
 • Používání speciálních nádob pro sběr a skladování mléka.
 • Nedoporučuje se přidávat čerstvé sušené mléko k dříve odebrané a již zmrazené porci.
 • Skladování při teplotě -18-20 o C po dobu až 6 měsíců nebo rok.
 • Rozmrazování při pokojové teplotě nebo pod tekoucí vodou teplou vodou. Nepoužívá se žádná mikrovlnná trouba.

Zmrazené mateřské mléko samozřejmě ztrácí část svých vlastností, ale i v této formě je mnohem užitečnější než směsi umělého mléka.

Objem podávání

Závisí na tělesné hmotnosti při narození:

 • Dítě s hmotností vyšší než 2000 gramů, a pokud má sající a polykající reflexy, se aplikuje na matku prsa, a pokud je to nutné, krmí se injekční stříkačkou, rohem nebo lžičkou.
 • Hmotnost od 1500 do 2000 gramů - první krmení po 5 ml, od 1000 do 1500 gramů - 2-3 ml. Množství směsi nebo mateřského mléka se postupně zvyšuje o 3-5 ml. Dětská výživa po 2-2,5 hodinách bez nočních přestávek.
 • Tělesná hmotnost menší než 1000 gramů - první krmení 12-24 hodin po narození. Začněte 2-3 ml na krmivo a postupně zvyšte množství směsi nebo mateřského mléka o 2-3 ml.
Souběžně s výživou pokračuje infúze roztoků, přičemž se bere v úvahu denní potřeby dítěte v tekutinách a kaloriích, stravitelné množství potravy, množství vylučované moči.

Jak se zvyšuje množství výživy a zlepšuje se stav dítěte, snižuje se objem intravenózních infuzí.

Metody krmení předčasně narozených dětí

Závisí na stupni předčasnosti a / nebo výskytu nemocí v drobcích:

 • Starší než 33–34 týdnů: dítě se obvykle aplikuje na matčino ňadro. V případě potřeby je dítě krmeno injekční stříkačkou nebo lžičkou.
 • Až 33–34 týdnů: dítě má slabé polykající a sající reflexy. Proto se glukóza, kojenecká výživa nebo mateřské mléko zpravidla podávají pomocí sondy.

Instalace sondy

Je lépe vstoupit do žaludku ústní dutinou. Použití sondy nosními cestami narušuje průchod vzduchu a často vede ke krátkodobému zástavě dýchání (apnoe).

Způsoby podávání pomocí sondy:

 • Pokaždé je sonda vložena do žaludku před krmením, na konci je odstraněna.
 • Dítě nepřetržitě dostává mateřské mléko po celý den ve formě pomalých, doslova po kapkách, infuzí do žaludku pomocí připojené sondy k infuzní pumpě. Nejčastěji se používá u hluboce předčasně narozených dětí..

Injekční stříkačka

Je to vhodné a používá se, když není třeba krmit sondou, ale stav dítěte neumožňuje jeho aplikaci na prsa mé matky. Při tomto způsobu krmení dítě provádí pohyby, jako když cucí matčino ňadro. V budoucnu, s přirozeným krmením, dítě uchopí bradavku lépe.

Při krmení z láhve bradavkou dítě nesprávně provádí sací pohyby, což následně ztěžuje kojení. Ve skutečnosti je dítě líné, protože si zvykne snadno přijímat jídlo bradavkou. Zatímco k získání mléka z mateřských prsou je třeba vyvinout úsilí.

Místo stříkačky můžete použít lžíci nebo roh, ale použití je méně pohodlné..

Fáze kojení

Navrženy speciálně pro hluboce předčasně narozené děti, ale jsou použitelné pro děti narozené s malým stupněm nezralosti. Načasování přechodu z jedné fáze do druhé je individuální: závisí na „učení“ drobků a jeho stavu..

Dítě je krmeno trubicí, někdy současně pomocí figuríny s imitací mateřské prsní bradavky. Tento přístup stimuluje dítě, aby provádělo polykání a sání, což v budoucnu nenarušuje kojení. Pro dítě je tato akce známá: v lůně své matky cucí prst.

Spočívá v výživném krmení, které stimuluje rozvoj sání a polykání reflexů..

Jakmile se drobky cítí lépe a stabilněji, odstraní jej z inkubátoru na chvíli a zkusí vložit bradavku do úst.
Třetí fáze

Dítě je stále aplikováno na matčině ňadro a vkládá bradavku do dutiny úst současně s katetrem s několika otvory. Současně je druhý konec spuštěn do nádoby s mléčnou směsí nebo exprimovaným mateřským mlékem.

V této fázi můžete také krmit dítě injekční stříkačkou, ale zároveň naznačují, že matka vložila prst do ústní dutiny.

Účel tohoto přístupu: výživná tekutina vstupuje do ústní dutiny dítěte bez námahy a pamatuje si.

Dítě je aplikováno na matčině prsa, bez použití zařízení a postupně přechází k plnému kojení. V případě potřeby pokračujte v podávání.

Zpočátku je dítě stále slabé, takže neočekávejte, že bude aktivně sát hrudník a rychle nasycený. Pomozte svému dítěti: pokud se zastaví, udělejte si čas, ale raději mu trochu odpočiňte.

Hmotnostní přírůstek u předčasně narozeného dítěte

Je to jeden z důležitých faktorů určujících zdravotní a fyzický vývoj drobků. Přírůstek na váze závisí na stupni předčasnosti, porodní hmotnosti, správném krmení a dobrém stavu dítěte.

V první fázi: od okamžiku narození do 7-10 dnů života

Dítě ztrácí při narození asi 5-15% tělesné hmotnosti v závislosti na stupni předčasnosti. Tomu se říká fyziologická ztráta hmotnosti..

Ve druhé fázi

Dochází ke stabilizaci a postupnému zvyšování hmotnosti. Mentálně se však připravte na to, že hluboce předčasně narozené dítě získá nejprve asi 5-15 gramů denně nebo drží dříve získanou váhu několik dní. Někdy i po zdánlivě výrazném skoku dopředu hodí několik gramů denně. Neboj se. Hlavní věc je pozitivní dynamika a týdenní přírůstek hmotnosti..

Stabilní a dobrý přírůstek hmotnosti po dobu několika dnů je jedním z kritérií pro propuštění z nemocnice.

Třetí fáze - domácí podmínky

Dítě postupně přibírá na váze s dobrou péčí a pohodou, řádným a plným krmením.

Ani ideální podmínky však nedovolují předčasně narozeným dětem rychle dohonit vrstevníky. Obvykle to dítě narozené o měsíc dříve může udělat pouze ve věku jednoho roku, dvou měsíců po dvou letech života, tří měsíců po třech letech věku.

Tabulka na zvýšení tělesné hmotnosti pro předčasně narozené děti

Uvádíme údaje o měsíčním přírůstku hmotnosti a výšky u předčasně narozených dětí do jednoho roku.

Pozorování předčasně narozených dětí

V mnoha městech se návazná služba pro děti narozené s extrémně nízkou tělesnou hmotností aktivně rozvíjí..

Následné sledování

Jedná se o soubor informací o dítěti po ošetření v nemocnici a v budoucnu neustále aktivní sledování.

Lékaři různých specializací pracují v navazujícím oddělení nebo kanceláři: pediatr, optometrista, dětský neuropatolog, genetik, ortoped, specialista na ultrazvukovou diagnostiku a další. Obecně je práce zaměřena na aktivní detekci a simultánní komplexní léčbu různých nemocí dítěte: očí, uší, střev a nervů.

Ke zdravotnickým vědeckým pracovištím jsou zpravidla připojeny sledovací místnosti nebo oddělení, proto v případě potřeby přidružené profesory a / nebo profesoři radí dítěti.

Po dosažení věku tří let se dítě obvykle převádí pod dohledem lékaře v místě bydliště.

Bohužel není vždy možné získat takovou komplexní kvalifikovanou pomoc..

Pozorování předčasně narozených dětí v oblasti

Musíte navázat úzký kontakt s lékaři na klinice v místě bydliště. Vzhledem k tomu, že je dítě stále po celý den, nemusíte včas rozpoznat změny v chování a stavu dítěte: vývoj anémie, zpoždění v růstu a vývoji, neurologické poruchy, křivice a další. Mezitím je včasné odhalení a léčba nemoci klíčem ke zdraví.

Hostující lékaři hlavních specialit:

 • Pediatr monitoruje stav dítěte, přírůstek hmotnosti a výšky, organizuje optimální výživu, odesílá jej na testy (obecná krev, moč, ultrazvuk) a konzultuje s odborníky, dává doporučení k zavedení doplňkových potravin a mnohem více.
 • Optometrista sleduje vývoj vize.
 • Neurolog hodnotí mentální vývoj dítěte a stav nervového systému.
 • ENT ovládá horní dýchací cesty.
 • Ortoped nebo chirurg - vývoj kostí a svalů.

V případě potřeby je dítě navíc vyšetřeno lékaři různých specialit: endokrinologem, imunologem, kardiologem, nefrologem a dalšími..

Mnohonásobnost pozorování v nepřítomnosti nemocí dítěte, stabilní přírůstek na váze a dobrý vývoj:

 • První návštěva - den po propuštění.
 • Druhý nebo čtvrtý týden po propuštění - jednou týdně.
 • Čtvrtý až šestý měsíc života - jednou za dva týdny.
 • Od šesti měsíců do jednoho roku - jednou měsíčně.

Pozorování dítěte se provádí podle individuálního plánu s nevyřízeným fyzickým a duševním vývojem, přítomností nemocí, nedostatečným přírůstkem na váze a některými dalšími podmínkami.

Očkování pro předčasně narozené děti

Děti narozené předčasně mají menší odolnost vůči infekcím než kojenci na plný úvazek. Proto se doporučuje, aby byly očkovány v souladu s obecně uznávanými programy.

Byly však provedeny studie, které prokazují, že u dětí vážících méně než 1 500 gramů očkovaných obvyklým kalendářním datem není imunitní odpověď na vakcínu exprese. To je pravděpodobně také spojeno s nízkou aktivitou imunitního systému..

Proto se ve většině případů očkování u předčasně narozených dětí provádí podle jednotlivých schémat.

BCG - vakcína proti tuberkulóze

Nepodává se dítěti o hmotnosti menší než 2000 gramů. Dítě je očkováno před propuštěním z druhé fáze kojení. Ve vzácných případech je vakcína zpožděna až o 3 až 6 měsíců života.

Nejběžněji používaná vakcína BCG-M je pro šetrné primární očkování..

Vakcína proti HBV - hepatitida B

Společné pro všechny předčasně narozené děti během prvních 12 hodin života.

Pokud matka odhalí virus hepatitidy B, dítě navíc obdrží specifický imunoglobulin proti hepatitidě B - v zařízeních, kde je taková příležitost. V tomto případě se první dávka vakcíny nepočítá a dítě následně obdrží celý průběh očkování: tři očkování.

Vakcíny proti infekčním chorobám

 • Obrna je virová infekce, která „miluje“ nervový systém a vede k nevratné paralýze svalů (nedostatek pohybu). V těžkých případech smrt rychle nastane kvůli ochrnutí dýchacích svalů. Nemoc je nevyléčitelná. V ohrožení - děti do pěti let.
 • Tetanus ovlivňuje nervový systém, což vede ke vzniku křečí všech svalů, které se nekoordinovaně stahují. Smrt může být důsledkem ochrnutí dýchacích cest.
 • Záškrt vede k zánětu horních cest dýchacích. Závažnost onemocnění je způsobena expozicí extrémně toxickému toxinu záškrtu. V ohrožení - děti ve věku 3-7 let.
 • Černý kašel způsobuje zánět horních cest dýchacích a projevuje se paroxysmálním křečím. Během útoku je možné zastavit dýchání. Nejcitlivější nevakcinované děti do 5 let.
 • Hemofilická infekce je obtížná u dětí v prvních třech až čtyřech letech života, což vede k rozvoji meningitidy (zánět meningů), zánětu středního ucha (zánět ušního kanálu), pneumonie.

Pokud to stav dítěte umožňuje, je očkován podle standardních schémat i u dětí na plný úvazek. V případě kontraindikací je očkování odloženo a dítě je očkováno podle individuálního schématu.

Je možné podat vakcínu ADS-M obsahující difterické a tetanické toxoidy (toxiny). Neexistuje žádná složka černého kašle, která je pro dítě těžší snášet..

U dětí narozených mnohem dříve, než se očekávalo, se však používají hlavně kombinované vakcíny..

Vakcína Act-HIB nebo Hiberix se podává proti hemofilické infekci.

Existují dva typy vakcíny proti dětské obrně, které obsahují:

 • Živé atenuované viry.
 • Zabité viry (inaktivované).

Kombinované vakcíny

Jsou široce používány a nejvýhodnější, protože jsou obvykle dobře tolerovány předčasně narozenými dětmi. Kromě toho se výrazně snižuje počet injekcí..

Kombinované vakcíny obsahují složky tetanu, černého kašle, záškrtu, hemofilické složky a dětské obrny, které se vyskytují současně. Nejčastěji používanou vakcínou je Infanrix nebo Pentaxim..
Více o očkování

Autor: Koretskaya V.P. Praktický pediatr, neonatolog

Články O Neplodnosti