Hlavní Zdraví

Dětská výživa 3-4 měsíce

Pokračujeme tedy v diskusi o výživových otázkách u kojenců prvního roku života na různých typech krmení - na přirozeném krmení a na umělém. Tyto a další děti mají stravovací návyky, o nichž by rodiče měli vědět při plánování jídla a následném zavádění doplňkových potravin pro děti. Budeme s vámi pokračovat v diskusi každý měsíc.

Výživa ve třetím měsíci života

Při kojení se postupně zavádí určitý režim krmení a plný z nich se stává asi šest až osm denně a dva až čtyři v noci, kdy dítě saje po dlouhou dobu a důkladně. Připoutání k uklidnění a blízkost s mámou, ke spánku a po ní však lze stále zachovat. Potřeba těchto častých aplikací se postupně snižuje. Některá miminka mohou také mít relativně dlouhou dobu nočního spánku bez prsu, až čtyři až pět hodin, ale to není běžné. V zásadě noční přestávky dosahují tří hodin v řadě. Do této doby se tělo dítěte stává relativně kyprým a kulatým, děti již získaly dobrou váhu, trávicí systém pracuje aktivně a žlutá stolička podobná stolici dítěte může být již upravena, i když stolice není zcela přípustná. Obvykle se mláďata krčí až dvakrát až čtyřikrát denně, přibližně ve stejnou dobu, ale po opuštění výsuvných opěrek může také dojít ke ztrátě stolice na dva až tři dny. To je také normální, mateřské mléko se dokonale vstřebává a nemusí být téměř žádný odpad. Nestimulujte stolici a dejte klystýr, stačí znát vlastnosti dítěte.

U kojenců je navázán zvláštní vztah s kojící matkou, dítě již začíná projevovat trpělivost, zatímco matka se na něj připravuje na krmení a získávání prsou, zatímco bere dítě do náručí. Přestože trpělivost dítěte na krátkou dobu nestačí, a pokud nevyhovuje jeho potřebám, může zařídit skutečný záchvat hněvu. Děti v tomto věku mohou být velmi veselé a klidné, protože v zásadě prochází období koliky a nepohodlí v zažívacím systému, děti jsou velmi společenské a vyžadují zvýšenou pozornost. Během krmení děti obvykle natahují ruce na prsa a mohou je ovinout kolem žlázy, žehlit, což způsobuje matce vzrušení..

Umělá batolata mají také jasný rytmus krmení a jejich výživa je nyní asi jedna šestina jejich tělesné hmotnosti, v průměru je to asi 800 - 950 ml, počet krmiv je asi sedm až osm za den s průměrným množstvím jednoho krmení ve 130 až 140 ml. Děti již mohou vydržet interval mezi krmením až pět hodin v noci, ale mnozí se stále častěji probouzejí, aby jedli každé tři hodiny. Měla by být zřízena umělá krmná židle pro kojence a měla by se několikrát denně stát hustou kaší. Na rozdíl od kojenců by u dětí krmených směsí mělo být pravidelné a denně.

Dětská výživa čtvrtého měsíce

Ve čtvrtém měsíci života kojenci pokračují v kojení výhradně bez dalšího krmení a dávkování. Zdravé děti nepotřebují další tekutinu, dostávají veškerou potřebnou vodu z předních částí mateřského mléka. V horkém počasí je často dostatečné aplikovat dítě na hrudník, takže dostane dopředu a více vodnatého mléka pro „pití“. Dítě postupně snižuje počet připoutání k hrudníku, zejména těch, které nejsou krmeny, ale jsou nezbytné pro psychologické pohodlí. Děti si postupně nastavovaly poměrně jasný režim krmení v intervalech až dvou až tří hodin. V tomto věku lze mléko dokonale vstřebat, v důsledku čehož se může stolice kojenců vyskytovat jednou za dva až dva dny a může dokonce chybět až do tří dnů, jedná se téměř o úplnou asimilaci mléka a téměř bez odpadu..

Obzvláště se chci soustředit na skutečnost, že po čtyřech měsících nemusí dítě zavádět žádné další nutriční složky, jak tomu bylo dříve ve starých schématech krmení. V dnešní době se od dětí, které jsou absolutně zdravé a dobře přibývající na váze, nemusí zavádět žádné další produkty, a to pouze za určitých podmínek - nedostatek tělesné hmotnosti, přítomnost některých nemocí a indikací, lékař může předepsat další jídlo z popravy čtyř celých měsíců, ve formě zeleninových pyré nebo obilovin bez mléka. Ale nebudeme se zde podrobně zabývat těmito body, protože mluvíme o relativně zdravých dětech.

Nyní matka a dítě vytvářejí speciální, nové vztahy v procesu kojení. Dítě začne aktivně tlačit dásně na hrudi matky, což může matce způsobit bolest. A to je jedna z prvních akcí dítěte k oddělení jeho osobnosti od osobnosti jeho matky, jeho vědomí sebe samého jako samostatného organismu. S projevem nepohodlí v matce, jejím chováním a dokonce i křikem dítě začíná chápat, že on a matka nejsou vůbec stejná stvoření, že matka cítí její tělo svým vlastním způsobem a dítě také cítí svým vlastním způsobem a chová se také odděleně.

Umělé děti musí také specifikovat některé nuance, které existují ve výživě. Podle moderních údajů o výživných ústavech pro děti o vysoce přizpůsobených mléčných směsích se dnes nestojí za to zavádět doplňkové potraviny, jako tomu bylo dříve. Dříve existovala doporučení pro zavedení prvních doplňkových potravin po 4 měsících, dnes však doporučujeme krmení výhradně směsmi mléka po dobu nejméně pěti až šesti měsíců. Mnoho pediatrů a rodičů však doposud praktikuje zavádění doplňkového krmení pro děti umělým krmením ze čtyř celých měsíců. Když jsem se podíval na mnoho moderních webů věnovaných dětské výživě a návnadám, na mnoha z nich jsem našel zastaralá schémata a data z minulého století se schématy řízení návnady. Ačkoli poctivě, je třeba poznamenat, že existuje spousta portálů s poměrně moderními schématy. Celkově však existuje značné zmatení ohledně načasování a produktů doplňkových potravin..

Podle moderních doporučení WHO a předních organizací zabývajících se výživou dětí na vědecké úrovni se dnes jako první návnady doporučují rostlinné pyré nebo cereálie, ale nikoli ovocné pyré nebo džusy. Současně je minimální doba přípustná z hlediska fyziologie trávení pro příjem nových potravin čtyři a půl měsíce. Toto je minimální doba, kdy trávicí systém postupně zraje a připravuje se na cizí jídlo, s výjimkou mléka. Ale proč přesně zelenina a obiloviny? Tyto produkty méně dráždí trávicí trakt dítěte, mají slanou chuť a vytvářejí další chuťové preference dítěte. Chcete-li začít s doplňkovými potravinami, rozhodnete-li se tak brzy, stojí za to s malými dávkami a postupně si přizpůsobujeme trávicí systém dítěte novému a neobvyklému jídlu. Obvykle se pro první nástrahy používá zelenina s jemnou vlákninou bílé nebo zelené barvy - obvykle je to cuketa, květák nebo brokolice. Tyto potraviny přinejmenším způsobují nepříjemné účinky trávicího systému. Obyčejné bílé zelí není vhodné z důvodu vlákniny a schopnosti způsobovat nadýmání a nadýmání a brambory jsou příliš bohaté na uhlohydráty a značně zatěžují slinivku břišní. Nedoporučuje se rozdávat bramborovou kaši dětem v čistém nápadu až na rok, smíchat pouze se zeleninou.

Pokud jde o výběr mezi konzervovanými bramborami a domácím vařením, volba je na vás, zde není možné říci, co je správné, protože oba druhy potravin mají své výhody i nevýhody. V každém případě by všechna první jídla neměla obsahovat sůl a cukr, žádné další přísady, pouze bramborovou kaši a to je vše. Současně by první pyré měly sestávat pouze z jedné složky, takže v případě negativní reakce můžete okamžitě zjistit, který z typů produktů taková reakce vznikla. Krmení se zavádí ráno, při jednom z krmení před užitím směsi se podává ze lžíce. První část doplňkových potravin je asi půl lžičky a reakce dítěte na zavedení doplňkových potravin po celý den je pečlivě sledována. Pokud bylo první krmení úspěšné, další den můžete dát dítěti plnou lžíci bramborovou kaší a také sledovat reakci. Při příznivém příjmu nových potravin můžete postupně doplňovat objem doplňkových potravin v tomto věku na 50 gramů, zatímco doplňkové potraviny nejsou potřeba - tělo se musí přizpůsobit těmto množstvím potravin.

Všechna doplňková jídla se doplňují do celkového množství krmení směsí, která se podává poté, co dítě sní celou předepsanou normu doplňkových potravin. Ve věku čtyř měsíců byste se neměli ponořit do rozmanitosti, stačí vám představit jedno, maximálně dva druhy potravin, hlavně zeleninu, ale také to může být první obilovin bez mléka zředěný směsí. Množství jídla za den se také počítá podle tělesné hmotnosti - obvykle jedna až šestina nebo pětina tělesné hmotnosti, v průměru je to asi 900 až 1 000 ml, plus nebo mínus 50 ml na chuť k jídlu. Průměrně je denně získáno šest až sedm krmení s přestávkou na noční spánek nebo jedno noční krmení, v průměru je objem jednoho krmiva 150–160 ml.

První návnada od 3 měsíců po kojení

Lidské zdraví se formuje v prvních měsících života. Navzdory hodnotě mateřského mléka hraje důležitou roli zavedení doplňkových potravin po 3 měsících. Aktivně se rozvíjející tělo dítěte vyžaduje více vitamínů a minerálů. Proto by měla pečující matka nabízet svému dítěti první bezpečné produkty. Ale je to vždy vhodné? Může být včasné krmení škodlivé pro zdraví dítěte??

Fyziologie dítěte ve 3 měsících

Tři měsíce staré drobky se mohou začít krmit jak kojením, tak umělým krmením. Hlavním rozdílem mezi raným věkem je nedostatečný vývoj trávicího systému. Špatné trávení dítěte mu nedovolí krmit žádnými produkty. Tělo 3měsíčního dítěte je přizpůsobeno k trávení pouze mateřského mléka a přizpůsobených směsí.

Tříměsíční dítě má špatně vyvinutý reflex při polykání. Sliznice trávicího ústrojí není dosud dostatečně naplněna aktivními bakteriemi. Kojenci ve věku tří měsíců se doporučuje krmit pouze mateřským mlékem nebo upravenými směsmi..

Důležité! První rok života je skutečnou zkouškou lidského těla. Dítě se aktivně učí svět, jeho biologické reakce mutují a zesilují, každodenně se přizpůsobují všechny systémy vnějšímu prostředí.

Jaký je rozdíl mezi krmením a doplňkovými potravinami??

Výživa - postupné rozšiřování stravy dítěte po 3 měsících. Podává se kromě mateřského mléka. První by měl zahrnovat džusy. Měli by se začít dávat v minimálním množství. Šťáva poskytuje dítěti nezbytné živiny a energii.

Nové nutriční složky pomáhají dítěti přizpůsobit se potravě pro dospělé po 3 měsících. Dává se však v malém množství, aby nedošlo k rozvoji patologie u dítěte. Je to druh tréninku zažívacího systému, který dítěti poskytuje užitečné látky bez poškození jeho zdraví.

Doplněk je množství jídla, které je dáno dítěti po 3 měsících s nedostatečným mateřským mlékem. Je povoleno krmit dítě dárcovským mlékem nebo směsí. Dokorm je přítomen pouze při smíšeném krmení. To je široce používáno pro snížení laktace. Neustálý nedostatek mateřského mléka vede k rozvoji slabosti, zhoršení imunity a podváhy.

Je dítě připraveno ke krmení po 3 měsících?

Pokud máte silné a zdravé dítě, pak už po 3 měsících dítě ještě není potřeba. Odborníci doporučují odkládání návnady až o 5-6 měsíců. Během tohoto období bude trávicí systém funkčnější. Po odběru šťávy se do obilovin přivedou první obiloviny a jeden druh zeleniny. Mnoho lékařů věří, že byste to měli začít dělat, až se objeví první zuby. To znamená, že dítě je připraveno vyzkoušet si nové jídlo pro sebe. Dnes na trhu existuje velké množství různých dětských pyré, přizpůsobených dětskému tělu.

Hlavní příznaky, že je dítě připraveno ke krmení:

 • sebejistě sedí;
 • projevuje zájem o jídlo;
 • zmizel reflex odpuzování hustého jídla.

Kdy je nutné včasné krmení??

Mnoho odborníků se dnes domnívá, že podávání jídla po 3 měsících je stále příliš brzy. Neexistují žádné zjevné důvody pro zahájení ve věku tří měsíců, pokud dítě neztrácí váhu a nemá problémy se stolicí. Lékaři doporučují začít s krmením dítěte po 4-6 měsících. Pokud je však nedostatek hmotnosti a nedostatek tuků a dalších užitečných látek, je třeba zavést včasné krmení.

Včasná návnada se opírá o tyto situace:

 • podváha;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • nedostatek vitamínů a dalších látek;
 • alergická reakce na mléčné přípravky;
 • poruchy stolice;
 • nedostatek enzymů.

Je vhodné zavést časné jídlo předčasně narozeným dětem. Jejich slabé tělo naléhavě potřebuje doplnit vitamíny a další užitečné látky..

Někdy nezačíná šťávami, ale šťouchanými bramborami nebo obilovinami. Při dodržení pravidel prvního krmení dítěte po 3 měsících se můžete vyhnout trávicím problémům. Při umělém krmení děti lépe vnímají nové jídlo, ale každé čajové lžičce by mělo být podáváno každé, sledující reakci těla.

Když není nutné včasné krmení a co je nebezpečné?

Krmení ve věku 3 měsíců kojením může způsobit poruchy trávení, nadýmání a průjem. Důvodem je skutečnost, že dobře přizpůsobený trávicí systém dítěte se nedokáže vyrovnat s hrubšími jídly..

Včasná strava způsobuje rozvoj mnoha onemocnění trávicího traktu. To by mělo být rozhodně vzato v úvahu při plánování dávat dítěti po 3 měsících nové jídlo. V podobné míře tato potřeba velmi často chybí. Je lepší nespěchat a čekat další 1-2 měsíce. V opačném případě mohou být účinky časného krmení dětí s normální hmotností a výškou negativní..

Zásady zavádění doplňkových potravin

Při kojení se před kojením provádí krmení po dobu tří měsíců. Postupně snižujte množství mateřského mléka a zvyšte objem nového jídla. Za několik dní bude zcela možné nahradit 1 kojení doplňkovými potravinami..

Důležité! Na začátku je do stravy zaveden pouze jeden produkt. Začněte s minimálními dávkami.

Dítěti je dána ½ lžičky nového produktu. Následující den přidejte dalších 5 gramů. Postupně se objem jídla zvyšuje na 50 až 150 gramů. Celý proces trvá 7–10 dní, pokud nedochází k žádným odchylkám a dítě se cítí dobře a bez problémů jedí doplňková jídla..

Obecná doporučení

První doplňková výživa pro kojení po 3 měsících (tabulka):

 • 6 ráno - 200 ml mateřského mléka;
 • 10:00 - šťáva 5-20 gramů a mateřské mléko;
 • 14 hodin - mateřské mléko, ½ lžičky brambor;
 • 18 hodin - bramborová kaše a mateřské mléko;
 • 22 hodin - mateřské mléko.

Teprve poté, co dítě přizpůsobíte monokomponentnímu pyré, můžete ho uvést do jiného produktu. V tomto procesu je důležité sledovat zdravotní stav drobků - zda existuje alergie, průjem, nadýmání. V případě nežádoucích účinků dětského těla je nutné zastavit zavádění tohoto produktu do stravy.

Rozdíl v krmení umělých a kojenců

Kojená miminka jsou připravena na nová jídla než kojenci. Trávicí orgány řemeslníka jsou již zvyklé na hrubou směs. Je důležité vzít v úvahu, že mléčná směs nemůže plně pokrýt všechny potřeby dítěte užitečnými látkami. Lékaři proto doporučují umělé dítě začít s doplňováním potravy po 3 měsících a kojení dítěte později. Máma musí zvážit vlastnosti krmení umělým.

Kde začít vábit?

Kde začít s doplňkovým krmením za tři měsíce s kojením? Stejný přípravek by neměl být podáván několikrát denně. Je lepší začít s přírodní šťávou. Je nutné zdržet se používání meruněk, hrušek. Způsobují průjem, takže s těmito plody byste měli být velmi opatrní. Každý nový produkt musí být podán ½ lžičky.

Nejlepší volba je:

Na poznámku! Po zavedení šťávy, zeleninových a ovocných pyré, jakož i obilovin neobsahujících mléko, které neobsahují lepek. Tento druh jídla je zvláště užitečný pro umělce..

Kdy zastavit návnadu?

Mnoho matek si myslí, že pokud po první lžíci nového výrobku nebudou problémy, můžete zvýšit jeho používání. To je zásadně špatné. Slabý trávicí systém kojenců není s takovými potravinami schopen se vypořádat. Poruchy stolice, nadýmání, dysbióza, alergie. S těmito reakcemi, jakož i se zvýšením teploty a rozvojem dušnosti je nutné přestat brát.

Jaké problémy mohou nastat při zavádění doplňkových potravin??

Výskyt alergií je nejčastějším problémem, se kterým se můžete setkat při zavádění nových potravin. Na těle dítěte se objevují červené svědivé skvrny, vznikají otoky. V takovém případě musíte přestat dávat nový produkt a vyhledat lékařskou pomoc.

Co dělat, když je dítě zlobivé?

Odborníci doporučují, aby v případě úzkosti dítěte dávejte pozor na jeho stolici. Je možné, že pláč je způsoben trávením, nadýmáním a dyspepsií. V tomto případě byste měli dát koprovou vodu „Espumisan“, „Smecta“.

Aby byla adaptace na nový produkt úspěšná, musí být zavedena v malém množství do týdne. Pokud máte průjem, nadýmání nebo zvracení, přestaňte krmit..

Možné chyby při zavádění předčasného krmení

Nejčastější chyby, které rodiče dělají:

 • zavedení doplňkových potravin příliš brzy bez objektivního důvodu;
 • použití nesprávného produktu;
 • unáhlené úsilí o dietní rozmanitost;
 • velké množství jídla.

Což je lepší - bramborová kaše nebo vyrobená sami?

Hotové dětské pyré a vařené doma jsou pro dítě stejně užitečné. Jedinou podmínkou je, že jídlo musí být kvalitní a čerstvé. Bramborová kaše se používá pohodlněji - maminka nebude muset loupat a mlít zeleninu nebo ovoce. Musíte také věnovat pozornost nákladům na připravené bramborové kaše a domácí jídla ze své zahrady.

Recepty prvních pyré

 1. Dušené jablko nebo hruška. Ovoce je oloupané, nakrájené na plátky, ležící na sítu přes páru. Připravte se, dokud nezměkne a nezemele. Hotové brambory se doporučuje konzumovat okamžitě.
 2. Oloupejte dýně, vložte do hrnce, zalijte malým množstvím vody. Pečte v troubě a poté nasekejte dužinu.
 3. Cuketu nebo zelí vaříme do měkka (nejprve vezmeme pouze jeden produkt), nakloníme v cedníku a pomeleme spolu s malým množstvím vývaru v mixéru.

Další jídlo pomáhá dítěti rychle získat normální váhu, výšku a poskytuje nové příležitosti pro další aktivní rozvoj. Ale bez významných důvodů, které jsou určeny výhradně pediatrem, jsou doplňková jídla po 3 měsících považována za příliš brzy a nevhodná.

Co mohu dát dítěti k jídlu za 3 měsíce?

Podle doporučení WHO by první doplňková jídla měla být zavedena nejdříve ve věku šesti měsíců. Existují však také výjimečné případy, kdy dítě, které je na umělé výživě, potřebuje vitamíny a některé živiny ve věku tří měsíců. Vše, co přijde do ruky, samozřejmě nelze dostat drobky. Je nutné důkladně posoudit situaci a přesně vědět, co takové dítě může jíst a co ne. Tento článek také není axiom a návodem k akci pro absolutně všechny. Přirozeně musíte nejprve konzultovat pediatra.

Drobky mají neuvěřitelně citlivý trávicí systém, který dokáže reagovat i na ty nejmenší změny. Koneckonců, dítě snědlo pouze směs nebo mateřské mléko, které je jednotné v konzistenci, teplé a tekuté, a nyní mu je nabídnuto naprosto neznámé jídlo. Krmení by mělo být zavedeno velmi postupně, počínaje půl lžičkou. V tomto případě by matka měla pečlivě sledovat reakce dítěte na nové výrobky.

Co nelze dát do 3 měsíců?

Nejprve jsou zjevně alergenní výrobky vyloučeny ze stravy drobků. Je přísně zakázáno dávat dítěti i v malém množství. Seznam povolených produktů v tomto věku je ve skutečnosti poměrně malý..

Po třech měsících je zakázáno dítěti dávat:

 • jakékoli obiloviny, zejména krupice;
 • zelí, česnek, cibule, luštěniny;
 • rajčata, mrkev, dýně;
 • světlé ovoce a zelenina;
 • vejce, ryby, tvaroh, maso;
 • sůl;
 • cukr.

Všechny produkty na seznamu pro malý organismus jsou příliš těžké. Trávicí systém dítěte ještě není připraven tyto potraviny absorbovat. Vzhledem k nezralosti zažívacího traktu dítě prostě nemá dostatek enzymů, aby se rozložilo a asimilovalo určité produkty..

Kromě toho mohou všechny výše uvedené produkty způsobit tvorbu plynu a fermentační procesy a narušit stolici dítěte. Pokusy s jídlem mohou dokonce vést k zánětu žaludku.

Zejména není nutné solit jídlo nebo přidávat cukr.

Co mohu dát dítěti ve 3 měsících?

První krmení je zpravidla vždy zeleninové, protože se velmi snadno vstřebává a velmi zřídka způsobuje jakékoli negativní důsledky ve formě kolických nebo alergických projevů. Mnoho dětí rádi jedí zeleninové pyré, protože jsou hladké a jednotné ve své konzistenci..

Pokud matka pochybuje a přemýšlí o tom, jak začít s doplňkovým jídlem a kterou zeleninou dát jako první, pak se doporučuje dát dítěti poprvé bramborovou kaši ze cukety nebo bramborovou kaší. Přestože se tyto výrobky liší svým složením, jejich děti je velmi dobře snášejí..

Můžete použít konzervované bramborové brambory z obchodu nebo je připravit sami. Je to velmi jednoduché, jen cukr vařte ve vodě asi patnáct minut a porazte jej mixérem. Brambory jsou o něco složitější: je třeba je namočit asi půl hodiny do studené vody, aby z něj vyšel přebytek škrobu, a poté je vařte a rozmačkejte.

Pokud se zdá, že hotové pyré je příliš silné, můžete do něj přidat vodu, ve které byla zelenina vařena, nebo ji zředit mateřským mlékem / směsí.

Chlazené bramborové kaše můžete dát dítěti, musíte začít půl lžičkou. Současně se doporučuje podávat přípravek poprvé na začátku dne, aby matka mohla pečlivě sledovat reakce těla drobků. Pokud nedochází k žádným reakcím, můžete další den dát jednu čajovou lžičku bramborové kaše a tak každý den zdvojnásobit podávání. Krmení se vždy dává hladovému dítěti, tj. Nejprve bramborovým šťouchám, poté prsům nebo upravenému mléčnému složení.

Když se dítě pokusí jednokomponentní zeleninové pyré a nezjistí se žádné reakce, můžete dítěti nabídnout vícesložkové zeleninové pyré nebo polévku. Polévka se vaří stejným způsobem jako bramborová kaše, ale když se naseká v mixéru, musí se udělat o něco méně. Polévka se může skládat z takové sady zeleniny:

Co mohu dát dítěti pít po 3 měsících?

Se zavedením doplňkových potravin pediatrové doporučují zavádění čisté pitné vody do stravy. Nezávisí to na způsobu krmení dítěte. To platí zejména v horkém létě, protože existuje vysoké riziko dehydratace.

Kromě běžné pitné vody lze dítěti nabídnout neslazený sušený ovocný kompot, heřmánkový čaj nebo koprovou vodu, což má příznivý vliv na trávicí systém. Extra drink by neměl být větší než 100 mililitrů denně.

Možné nutriční problémy

U mnoha dětí chuť k jídlu znatelně klesá po třech měsících, a pravděpodobně je to právě díky včasnému zavedení doplňkových potravin. Není třeba nutit krmení dítěte. Pokud nějakým způsobem prokáže, že nechce jíst (sevře rty, tlačí jídlo svým jazykem, plivá, pláče), pak byste v žádném případě neměli trvat na tom. Je lepší nabídnout jídlo po chvíli. Možná, že nové jídlo nebo konkrétní produkt nějak ovlivňuje jeho tělo a stojí za to revidovat stravu.

Příliš mnoho matek je mučeno otázkou: „Co dát dítěti, pokud po lžíci jakéhokoli nového produktu má diatézu?“. V tomto případě musíte nejprve vyhledat radu odborníka. Je možné, že tímto způsobem tělo strouhanky signalizuje jeho nepřipravenost na krmení, protože není zbytečné, aby lékaři na celém světě věřili, že nedojde ke krmení, dokud dítě nedosáhne šesti měsíců..

Fórum rodičů:

Výživa ve třetím nebo čtvrtém měsíci života.

Normálně dítě ve čtvrtém měsíci požívá množství jídla odpovídající přibližně 1/6 nebo 1/7 jeho hmotnosti. To je asi 1 kg. Pokud rozdělíte určené množství na 5 krmení, dostanete 200 g na krmivo. Při kojení musíte zajistit, aby dítě mléko úplně vysávalo z prsu, pouze za tohoto stavu se zvýší objem mléka vylučovaného mléčnou žlázou. Při každém krmení dejte dítěti pouze jedno prsa. Pokud je dítě plné a mléko je stále ponecháno, pečlivě jej namažte. Asi za 3,5 měsíce můžete dát svému dítěti kuřecí žloutek. Začněte dávat žloutek - jakmile to vyzkoušíte - před kojením. Zvyšujte množství žloutku každý den. Po 1 týdnu byste již dali dítěti půl žloutku denně. Ve věku čtyř měsíců můžete dát dětskému sýru tvaroh, který je jedním z hlavních zdrojů bílkovin a minerálních solí. Začněte také trochu - 1/2 lžičky. Během 2 týdnů postupně přiveďte množství tvarohového sýra, které bylo dáno dítěti, na 4 lžičky. Dítě, které je kojeno 3,5 měsíce, by mělo mít následující stravu:
6,00 - mateřské mléko matky (pokud je dítě kojeno - směs mléka);
9,30 mateřského mléka, 20 ml ovocné šťávy, '/ 4 část žloutku;
13.00 - mateřské mléko matky; 30 g ovocného pyré;
16.30 - mateřské mléko matky; 30 ml ovocné šťávy;
20.00 - mateřské mléko matky; 20 g ovocného pyré.
(To je, pokud nedáte šťouchanou zeleninu za 3,5 měsíce)

Čas krmení.

V současné době většina odborníků na výživu kojenců souhlasí s tím, že je nejlepší začít s krmením ve věku dítěte od 4 do 5 měsíců. Speciálně pro vaše dítě byste měli stanovit čas pro zavedení doplňkových potravin u místního pediatra. Pokud se dítě vyvíjí dobře, vždy vesele, vesele, plné energie, můžete začít s 3,5 měsíce. Pokud váš lékař, který hodnotí stav dítěte jako uspokojivý, předepíše doplňkové potraviny, měli byste ho podat zvýšením dávky po dobu 1 až 2 týdnů. Jinak můžete u dítěte vyvolat vážné zažívací potíže. Podívejte se pozorně na reakci dítěte (ať už se stalo letargickou a rozmarnou), na změny ve stolici. Krmení pokrmů (žloutek v mléce, zelenině a roztržkách ovoce) od samého začátku dává dítěti lžíci, i když tato jídla jsou polotekutá. Kromě toho, že je výhodnější dávat doplňkové jídlo z lžíce, má to také vzdělávací moment; dítě se postupně připravuje na příjem hustějšího jídla. Nedávejte dvě nebo více nových potravin najednou. Dítě si musí nejprve zvyknout na jedno jídlo, pak na druhé. Následující věci mu můžete nabídnout, pouze pokud je dítě zvyklé na jedno jídlo. Pokud je vaše dítě kojeno, podejte mu všechny druhy krmení o něco dříve (1–2 týdny), než je dejte kojenému dítěti. Pořadí přidávání nových jídel do stravy však zůstává stejné. Potravinové doplňky by měly být kromě tepla podrobeny dostatečnému opracování, tj. Pečlivě nasekané. Dítě, které dosud dostalo pouze tekuté jídlo, je nepravděpodobné, že se bude chovat se špatně nasekaným jídlem. A i když spolkne, bude pro něj obtížné ho strávit. Možné zvracení. Proč se doporučuje před doplňujícím jídlem doplňovat jídlo (mateřskému mateřskému mléku nebo upravenému mléčnému složení). Vysvětlení je jednoduché: když už dítě ubylo hladu mlékem nebo mléčným přípravkem, nebudete ho nutit, aby jedl doplňkové jídlo. Proto bude pro dítě obtížné si zvyknout na nová jídla. Praxe však ukazuje, že když začnete dítěti dávat doplňková jídla, tj. Hustší jídlo, a to ještě před podáním prsu, dítě se rozzlobí; Ještě neví, že mu dávají jídlo, má hlad a čeká na mléko. V tomto případě začněte s krmením mlékem (upravená směs mléka) a v následujících dnech přidávejte doplňkové potraviny uprostřed krmení; a ještě později - na začátku krmení. Nakonec se však doplňková jídla podává před hlavním chodem - před mateřským mlékem. Nenechte se unést cukrem, nemusíte se snažit vše sladit, abyste přilákali dítě na doplňkové jídlo. Všechno můžete zkazit cukrem, protože množství cukru v misce snižuje chuť k jídlu. Dítě musí ocenit přirozenou chuť produktu.

Ve čtvrtém měsíci dáte dítěti zeleninové krmivo. Nejprve dejte trochu - zkuste to. Obvykle se dětem ve stravě opravdu líbí. Stává se však, že dítě vytlačí první část jazykem. A teprve když ocení nové jídlo, začne jíst. Rostlinné doplňkové potraviny jsou zpočátku docela malé 4-5 lžičky před poledním kojením. Je vhodnější začít s jedním rostlinným produktem (například brambory nebo mrkev). Dáte jí pyré čas od času a sledujete dítě; když si všimnete, že dítě je na toto pyré zvyklé, začněte ho představovat další zelenině. A o něco později, když dítě vyzkouší několik zeleniny, můžete pro něj připravit smíšené pyré. Kromě toho mohou v těchto pyré dominovat ty zeleniny, které se dítěti líbily více než ostatní. Bude tedy ochotnější brát doplňková jídla. Zeleninové pyré jsou zvláště potřebné pro ty děti, které se narodí předčasně nebo mají nějakou křivici. Když dáváte doplňkové jídlo, určité množství zpravidla zmizí (zejména když právě začnete dávat nové jídlo a dítě to bez vyzkoušení vytlačí svým jazykem). To je normální, protože dítě stále neví, jak správně jíst. A člověk by neměl litovat ztracené jídlo. Navíc by člověk neměl sbírat šťouchané brambory z oblečení dítěte a znovu je posílat do úst. Vezměte si tyto malé ztráty filozoficky a nedotýkejte se dítěte.

Vaření bramborová kaše.

Pravděpodobně máte malou smaltovanou pánev. V něm vaříte nádobí určené výhradně pro vaše dítě. V této pánvi vařte brambory. Je lepší vařit hrubo nakrájené brambory tak, aby se živiny nedostaly do vroucí vody (polévku nechcete vařit). Vařené brambory rozmačkejte opatrně, aby nedošlo k jediné tvrdé hrudce. V procesu hnětení přidejte trochu horkého mléka (je to nezbytné k získání polotekuté konzistence bramborové kaše). Soli mohou být přidány docela dost nebo vůbec nepřidány. U dítěte (pamatujte na své dětské chuťové pocity) jsou chuťové pohárky velmi citlivé a dítě vnímá chuť mnohem bohatší než dospělý. Získané polotekuté bramborové brambory přiveďte jednou k varu a poté k němu přidejte rostlinný olej v poměru 1 čajová lžička na 100 g bramborové kaše.

Dělat mrkev pyré.

Mrkev důkladně opláchněte a poté oloupejte. Poté nakrájejte na plátky - ne velmi malé - tak, aby se živiny během vaření nevytahovaly do vody. Plátky mrkve nalijte s minimálním množstvím vody a nechte vařit na nízkém ohni. Víko by mělo být zavřeno, nechte vodu zcela vařit - v tomto případě jsou plátky mrkve ošetřeny horkou párou. Když se voda vaří a mrkev má jemnou konzistenci, kousky se protnou sítem. Současně se přidává horké mléko. Můžete přidat trochu soli, pak byste měli několik minut vařit polotekuté bramborové brambory. Na závěr přidejte rostlinný olej v poměru 1 lžička na 100 g bramborové kaše.

Míchaná zeleninová návnada.

K přípravě směsných zeleninových doplňkových potravin se používají brambory, zelí, cuketa, mrkev, dýně, vodnice, řepa, zelenina, rajčata atd. Použitá zelenina se důkladně omyje studenou vodou, jemně naseká a vaří v malém množství vody; je to možné v tlakovém hrnci pod tlakem. Zelenina se vaří do měkka. Poté se připraví bramborová kaše. Během vaření nezapomeňte přidat horké mléko a rostlinný olej. Při přípravě smíšených pyré se vyhněte příliš velkému množství brambor. Někteří považují brambory za hlavní jídlo a v tom se samozřejmě mýlí. V bramborách je příliš mnoho škrobu a dítě nemá dostatek vápníku. Nechte brambory být základem bramborové kaše, pokud chcete, ale nechcete, aby brambory zabíraly více než polovinu objemu bramborové kaše.

Smíšené a konzervované brambory

Pokud z nějakého důvodu nemáte příležitost připravit čerstvé ovocné nebo zeleninové pyré (ve špatném období nebo na výletě), můžete použít hotové pyré, je jich v prodeji mnoho. Nikdy nezapomeňte věnovat pozornost datu expirace. Konzervované pyré jsou zpravidla směsi různých druhů zeleniny a ovoce (dýně, cuketa, zelený hrášek, jablka, broskve, hrušky). Míchané bramborové kaše jsou dobré nejen svou chutí, ale také tím, že obsahují nejširší škálu živin - minerální soli, vitamíny. Vyzkoušejte různé bramborové kaše, nezastavujte se u jednoho. Konzervované bramborové brambory se dodávají ve vhodném balení: v hermeticky uzavřených skleněných nádobách o objemu 190 až 360 ml.

Již ve čtvrtém měsíci můžete pro vaše dítě uvařit zeleninovou polévku. Je snadné vařit. Čerstvá zelenina (brambory, mrkev, řepa, zelí, petržel atd.) Se důkladně omyje tekoucí vodou, oloupanou, jemně nasekanou a vařenou v malém smaltovaném hrnci po dobu jedné a půl hodiny, to znamená, že jsou téměř úplně roztrhána. Pokud pevné hrudky zůstanou, měly by být důkladně hněteny. Asi třetina vývaru během vaření by se měla vypařit. Do výsledné polévky přidejte plnou lžíci krupice a trochu (podle chuti) ve stejném množství mouky a másla. Vařte dalších 10 minut a nechte polévku stát. Může být soleno, ale jen nepatrně; neobvykle dítě sůl. Do takové polévky můžete přidat pečlivě rozmačkanou zeleninu. To nejen zlepší chuť jídla, ale také k ní přidá čerstvé vitamíny. Postupem času by se množství doplňkových potravin mělo zvyšovat a postupně nahradit kojení.

Období ztráty chuti k jídlu

Každé dítě, stejně jako každý dospělý, má období snížené chuti k jídlu. Možná je tomu tak u dětí se zavedením nového velmi výživného jídla. A začnete dítě přesvědčovat, neopouštějte ho a vsuňte lžíci do úst. Mučte dítě. Jedl tolik, kolik chtěl. Pokud jste si jisti, že je zdravý (veselý a veselý), nenutí ho, aby snědl normu. A pokud se vám zdá, že je dítě nemocné, zvlášť netrvejte na tom, že hodně snědl. Z přebytku jídla může začít zvracet.

Co může být dáno dítěti od 3 měsíců?

Komentáře uživatelů

Od třetího měsíce by mělo být dítě krmeno. Nemusíte se spoléhat pouze na mateřské mléko, během této doby už dítě potřebuje další výživu. Je nutné zavádět nové výrobky do stravy v malých porcích, což žaludku umožňuje postupně se přizpůsobovat nové potravě. Od 3-4 měsíců ho můžete krmit vaječným žloutkem, masovým a rybím pyré, játry z hovězího masa a drůbeže, musíte pečlivě hnětet lžičkou nebo vidličkou a postupně promíchat s mlékem, dokud se nedosáhne tekuté konzistence. Krmení se nejlépe provádí před kojením.

Tvaroh - do stravy je vhodné zavádět od čtyř měsíců života dítěte. Obsahuje bílkoviny, minerální soli a vápník, které jsou nezbytné pro tvorbu zubů a kostí. Dostatečné množství tvarohové hmoty se rovná půl lžičce denně. Stejně jako žloutek se smíchá s mlékem nebo mléčnou směsí, aby se usnadnil proces krmení a trávení žaludkem.

Mezi mateřským mlékem nabídněte dítěti přírodní šťávu vylisovanou z ovoce. Množství šťávy současně je přibližně 15 až 20 ml. Přinese velké výhody malému tělu šťouchané zeleniny a ovoce.

Pokud se rodiče rozhodli zavést do dětské výživy nové jídlo, musíte se nejprve poradit s pediatrem. Koneckonců, každý organismus je individuální. Jedno dítě bude užívat doplňkové potraviny bez nežádoucích následků, jiné může mít za následek narušení gastrointestinálního traktu, letargii, kožní vyrážky a mohou nastat další reakce na tělo. Pediatr sestaví menu, hodiny jídla a správné dávky..

Zelenina. Nechte dítě nejdříve si zvyknout na jeden druh zeleninového pyré. Například brambory by měly postupně zavádět mrkev a řepu až poté, co si na to zvyknou. Poté bude možné připravit směs zeleniny. K čemu jsou zeleninové návnady dobré? Za prvé, dávají mladému tělu nezbytné přírodní vitamíny, které jsou zvláště užitečné pro příznaky křivice, pomáhají zlepšit trávení. Příprava: Brambory nakrájejte na hrubé a uvařte, poté postupně drtěte mléko, dokud nezískáte tekutou směs. Můžete přidat docela trochu soli a rostlinného oleje.

Ovoce: hruška, zralé jablko, banán. Nechte je být trochu vyzrálé, ale ne tvrdé. Šupka musí být odříznuta a ovoce otřít na jemném struhadle nebo kombajn. Přidávání cukru se nejlépe vyhneme.

Pokud jste začali s krmením svého dítěte a v procesu ho vidíte ostražitého, aktivního a veselého, pak je všechno normální, malé tělo se vypořádává s novým jídlem, díky kterému se dítě cítí dobře. Pokud si všimnete sebemenších příznaků letargie, bolesti břicha a dalších projevů, musíte navštívit lékaře, aby si upravil svůj jídelníček. Zde jsem četl tento článek, co říkáte! ale souhlasím!

3 měsíce kojení

Vlastnosti kojení po 3 měsících

Ve věku tří měsíců se dítě zpravidla stává klidnějším a předvídatelnějším. Už se netrápí kolikou, v životě drobků se začíná objevovat zdání režimu a laktace jeho matky zraje - mléko není produkováno spontánně, ale v reakci na sání. Zdá se, že tady je možnost dýchat zhluboka.

Běda. V tomto věku budete muset čelit novým „nástrahám“, které neumožní proměnit kojení za 3 měsíce v úplné potěšení. Nejběžnější z nich jsou růstová krize, falešné selhání prsu a laktační krize. Uvažujme každý podrobněji.

Růstová krize - co to je a jak to přežít?

Tento faktor má 2 strany: fyziologický a psychologický. Nejprve se pojďme zabývat fyziologií. V tomto věku mají děti výrazný skok v růstu, takže pokud jste je už dříve krmili přísně každou hodinu, může nastat problém - pro drobky bude obtížné vydržet přestávky. Některé ženy se snaží dostat ze situace pitnou vodou nebo doplněním umělých směsí. Často to končí nedobrovolným přechodem na umělé krmení, ačkoli zpočátku moje matka nic takového neplánovala.

Ve skutečnosti lze 3letý výrůstek dítěte s kojením a obtíže s ním spojené snadno překonat: stačí zapomenout na hodiny a nakrmit dítě na vyžádání, a to i v noci. Postupně, pod vlivem časté stimulace, se bude zvyšovat produkce mateřského mléka, dítě se bude moci lépe saturovat a přijde pro něj a vás optimální rozvrh.

Psychologie je o něco těžší.

V tomto případě nezáleží na tom, zda dodržujete režim kojení po 3 měsících, nebo nabízíte dětská prsa na jeho žádost, můžete se setkat s takzvaným falešným odmítnutím. Vypadá to takto: dítě tlačí bradavku z úst téměř okamžitě po začátku krmení, odvrátí se nebo vytlačí prsa pryč pomocí úchytů, může vzít jednu žlázu a plochě odmítnout druhou. Zdá se, že prostě nemá hlad, i když víte, že dítě naposledy jedlo před několika hodinami, což znamená, že nemůže být plný.

Tímto způsobem dítě zaprvé prokazuje svou nezávislost - nakonec, v 3 měsících, se v něm začínají utvářet první psychologické příznaky osobnosti a zadruhé, jako by testoval spolehlivost své matky: odmítl by se nevzdal?

Tváří v tvář falešnému odmítnutí kojení po 3 měsících, nepropadejte panice a nepokračujte o láhev směsi. Navíc není skutečností, že by strouhanková směs byla konzumována snadněji. Nezapomeňte, že energetické rezervy kterékoli osoby, včetně dítěte, mohou vydržet bez jídla po dlouhou dobu, natož pár hodin nebo dokonce 1-2 dny. Jednat ve dvou směrech současně.

Za prvé: Nenoste dítě v náručí celé dny, ať je sám. V tomto věku se může dobře bavit bez vaší pomoci, například ležet v postýlce nebo kočárku. A to je dost pro matku, aby byla v zorném poli nebo slyšitelnosti. Začněte tím, že délka těchto nezávislých procházek nepřesáhne 15-20 minut, v průběhu času lze jejich trvání prodloužit. A budete mít určitou svobodu a budete moci dělat sami sebe nebo domácí práce.

Za druhé: pokud vaše dítě odmítá kojit do 3 měsíců, zkuste ho překvapit. Změňte obvyklé místo a způsob stravování. Pokud jste předtím krmili dítě, seděli na židli - přesuňte se k kuchyňskému stolu. Pokud jste to udělali při ležení, posaďte se nebo dokonce vstaňte. To umožní, aby dítě uchvátilo nové zkušenosti, a on sám si nevšimne, jak dobře jedl mezi věcmi.

Krize kojení po 3 měsících u mámy: proč se to stane?

Tento stav se také nazývá laktační krize. Je to přímo spojené s růstovým pobídkou a my bychom se tam nemohli zastavit, kdyby to nebylo pro paniku mnoha matek, zejména těch, jejichž laktační krize trvající 3 týdny a 1,5 měsíce prošly bez povšimnutí samy o sobě.

Faktem je, že mléčná žláza potřebuje čas, aby se přizpůsobila rostoucím požadavkům rostoucího dětského těla. Ale matka si často myslí, že to nebylo dítě, které začalo více jíst, ale její produkce se snížila. Panická podmínka „Mléko zmizí!“ vyvolává stres a není nejlepším pomocníkem při stabilním laktaci.

Doporučení v tomto případě jsou ve skutečnosti stejná jako u růstového impulsu: živte se na vyžádání, nebuďte nervózní, dostatek spánku a plné jídlo. Použití kojení po 3 měsících kojení se však nedoporučuje. Sledujte počet močení: pokud jich je více než 8 denně, nemůžete si dělat starosti. A pamatujte: za pár dní se laktace jistě odrazí..

Krmení od 3 měsíců po kojení: je to nutné?

Pouze v nejextrémnějších případech, například pokud dítě za určitých okolností nemůže dostat dostatečné množství vitamínů, makro a mikroelementů s mateřským mlékem. Například, když je ženě předepsána přísná strava s mnoha omezeními kvůli jejímu zdraví.

V tomto případě je dovoleno zavádět kojenecké a banánové pyré, velmi tekuté a dobře vařené cereálie, některé zeleninové a ovocné šťávy připravené doma bezprostředně před krmením, od 3 měsíců věku dítěte během kojení. Nesmíme však zapomenout, že z hlediska výhod, výživy a stravitelnosti nelze s mateřským mlékem srovnávat ani jednu pochoutku. Zejména ve věku, kdy trávicí systém dítěte není fyziologicky připraven tuto pochoutku vzít. Krmení tříměsíčního dítěte nemléčnými výrobky je proto možné pouze po konzultaci s pediatrem!

Jak jíst mámu: nabídka kojení po 3 měsících

Do této doby již žena kojící dítě vytvořila docela rozmanitou stravu, ve které jsou libové polévky, drůbež, telecí maso, zelenina a ovoce, ořechy, kompoty a ovocné nápoje. Pokud dítě všechny tyto produkty bez problémů asimilovat, můžete přidat do stravy při kojení po 3 měsících:

 • kroupy z kroupy a proso v mléce;
 • přírodní med v malém množství;
 • čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy (mrkev, červená řepa, dýně, jablko);
 • několik jemných koření, jako je bazalka, máta, estragón, tymián.

Je třeba začít, jako obvykle, s minimálním množstvím, pozorováním reakce drobků.

Je možné dokončit stráže 3 měsíce?

Vzhledem k hodnotě mateřského mléka pro tělo rostoucího dítěte to samozřejmě nestojí za to bez dobrého důvodu. Někdy však existují situace, kdy prostě neexistuje jiný způsob. Špatný zdravotní stav ženy, předčasný odchod do práce, užívání určitých skupin drog a další okolnosti diktují jejich podmínky.

Pokud musíte odstavit tříměsíční strouhanku z prsu, je-li to možné, musíte to udělat opatrně a jemně a po jednom krmení zavést umělou směs v množství 10-15 g denně. Postupně se dávka a počet krmení s umělou směsí zvyšuje, dokud zcela nenahradí mateřské mléko.

Pokud je nutné morčata naléhavě doplnit - vyberte upravenou směs, která je co nejblíže složení mateřského mléka. A pokud je to možné, buďte v kontaktu s vaším pediatrem, abyste mohli kdykoli konzultovat reakci dítěte na tak prudkou změnu stravy.

Jaká by měla být výživa dítěte po 3 měsících?

Do 3 měsíců ve vývoji dítěte je silné trhnutí. Rodiče si všimli mnoha změn v jeho chování. Mozek se rychle vyvíjí, umožňuje dítěti rozpoznat okolní objekty, lépe vnímat vůně a chutě. Slyšení se zhoršuje. Někdy se dítě, uslyšící váš hlas, pokouší podívat se přímo na vás a „mluvit“. Usmívá se na cizince, vyrovnává se s nimi, učí se rozlišovat nejbližší, ale jeho matka samozřejmě dává přednost všem ostatním.

Foto: depositphotos.com. Zaslal: evgenyataman.

Dítě se vyvíjí fyzicky i psychicky. Poté by měl proces krmení pokračovat. Ať už je to mateřské mléko nebo umělá výživa - tekutá jídla stále tvoří základ výživy pro 3měsíční dítě.

Znáte své dítě lépe, naučili jste se porozumět jeho výrazům obličeje, pohybům. Ale otázky a starosti spojené s jídlem drobky, ne méně.

U tříměsíčního dítěte se chuť k jídlu zvyšuje díky zrychlenému růstu a vývoji. V tomto věku stále probíhá krmení na vyžádání. Možná budete muset zvýšit počet připevnění k hrudníku. Cítíte užší kontakt s dítětem, protože se bude častěji usmívat.

Při pozorování reakcí tříměsíčního dítěte je důležité věnovat pozornost signálům o sytosti nebo naopak nedostatečnému množství jídla. Dobře krmené dítě může zpomalit sání, odvrátit se od hrudníku nebo láhve.

Kojení: kolik a jak často?

Mateřské mléko je stále jediným zdrojem potravy pro tříměsíční dítě. Je příliš brzy na zavedení doplňkových potravin nebo na krmení dítěte směsí. Mateřské mléko je na prvním místě nejen z hlediska výhod, ale také z hlediska pohodlí. Máma má vždy připravené jídlo pro své dítě: čerstvé, teplé, ve správném množství.

Pokuste se po procházce krmit tříměsíční dítě a pravidelně to dělejte. V průběhu času si dítě zvykne na tuto praxi. Po večerním koupání se znovu objeví doba krmení a poté se usne. Tím se u dítěte vyvíjí závislost na správném režimu krmení, odpočinku a bdělosti..

Ve 12. týdnu vývoje je u dětí pozorováno období intenzivního růstu. Maminky mají pocit, že mléko už nestačí. Koneckonců, dítě saje déle a častěji se ptá na prsa. Ale také se stává, že během tohoto období života se dítě nečekaně náhle odvrátí od hrudi, je hodně zlobivé. Máma, která se obává, že dítě nejí, že s ním něco není v pořádku, že je strava porušována, začíná připravovat další krmení ve formě směsi. Protože je mnohem snazší sát z láhve, a malý lstivý muž zcela odmítá prsa. Z tohoto důvodu jsou děti ve věku tří měsíců nejčastěji přenášeny nejprve na smíšené a poté na umělé krmení..

Lékaři doporučují kojeným dětem po třech měsících podávání vitaminu D. Pokud je dítě kojeno, pak jsou do výživy dítěte již nejčastěji zahrnuty potřebné živiny. Přesto je nejlepším způsobem, jak získat vitamín D přirozeně, být na slunci..

Co je to laktační krize??

Ve skutečnosti nebylo méně mléka, nic víc. Zvýšily se pouze nutriční potřeby dítěte. Došlo k tzv. Laktační krizi. Přírodní jev, od kterého žádná matka není v bezpečí. Jak přežít tentokrát a jak dlouho to trvá?

Za prvé, nebuďte nervózní. Panické nálady, stres nepříznivě ovlivňují kojení. Krize může trvat dva až tři dny, maximálně týden. V tuto chvíli byste měli často dát dítě na hrudník (jako v prvních měsících), více s ním na čerstvý vzduch. Mamince se doporučuje vypít asi 2,5 litru tekutin denně (přebytek vody může snížit laktaci) a pokud možno upravit jejich stravu.

Nebezpečí předčasného krmení

V žádném případě se neuspokojujte, přeměňte dítě na doplňkové krmení. Směs se tráví mnohem déle a neabsorbuje se stejně jako mateřské mléko. Dítě může spát 3-4 hodiny, tráví nové jídlo a nemusí mít dostatek síly pro další.

Chtěl bych varovat rodiče před krmením kojenců kozím mlékem nebo kefírem. Nejedná se o přizpůsobenou stravu, poškozuje dítě až rok, zvyšuje zátěž ledvin a slinivky břišní.

Buďte trpěliví, naslouchejte kompetentním radám, klidně jděte k cíli a udržujte si důvěru, že uspějete.

Běžné pochyby kojící matky

Odtučněné mléko

Vaše mléko je jedinečné. Ani v jednom stádu neexistují krávy se stejným mlékem. Na druhé straně je člověk organizovanější bytostí, což znamená, že všechny procesy probíhají na vyšší úrovni než u zvířat. Obsah tuku ve vašem mléce se mění nejen během dne, ale také během krmení. Mléko „blízko“ je tekutější, má méně tuku a když se dítě dostane k „vzdálenému“ mléku, získá také více mastného jídla.

Jak se zbavit tohoto předsudku? Neexistuje žádný důvod k obavám, pokud dítě přibírá na váze v souladu s normou. Za tři měsíce by zvýšení mělo být asi 800 g za 4 týdny.

Dítě často žádá prsa, tak hladová

Od okamžiku narození až do tří měsíců nemohou být děti omezeny v aplikaci na prsa, ale pak se musíme postupně přepnout na určitý režim krmení. Dítě na hrudi řeší tři problémy: sytost, sedace, komunikace. Mír dítěte je nejdůležitější, souhlasím. Proto si nejprve nechte dítě, aby se rozhodlo.

Důležitý bod: je-li počet močení více než 10 za den při kojení, dítě má dostatek mléka.

Mé mléko je bez chuti

Dětská chuť se liší od dospělých. Díky více chuťovým pohárkům dítě rozeznává více odstínů. Uklidněte se, vaše obavy jsou neopodstatněné.

Dítě nespí dobře v noci kvůli nedostatku mléka

Stává se, že děti zavedly takový režim: jedí častěji v noci než během dne. Děti nerozlišují mezi denní dobou. Jsou připoutáni k jinému rytmu: jídlo je sen. Pokud je přírůstek hmotnosti vašich drobků normální, zlikvidujte s tím starosti.

Ženy s malými prsy mají malé mléko

Prsa není nádoba, do které se nalévá mléko. Čím více dítě cucá, tím více mléka bude. Toto je reflexní spojení. Pokud je hmotnost vašeho dítěte ve věkovém rozmezí, zapomeňte na tuto zaujatost..

O umělém krmení

Kojené dítě musí dodržovat jasný režim krmení.

Směs je sladší než mateřské mléko a snadno vytéká z láhve, takže existuje riziko přejídání, které způsobuje bolest v žaludku, hojnost a časté plivání. Jaká je strava pro dítě ve věku 3 měsíců lze považovat za optimální?

Načasování zavedení doplňkových potravin pro děti na umělém krmení je poněkud odlišné. Někteří dětští lékaři doporučují zavedení doplňkových potravin již po třech měsících. Toho však lze dosáhnout pouze na radu odborníka, který se bude řídit úrovní vývoje dítěte, jeho fyziologickými charakteristikami a zavedeným režimem výživy..

Několik pravidel, která je vhodné dodržovat, aby se nabídka dítěte po 3 měsících umělého krmení:

 • Nezapomeňte dát dětskou vodu.
 • Nemůžete se odchýlit od způsobu přípravy směsi, který je uveden na obalu.
 • Je pro nás nežádoucí měnit značku přizpůsobené výživy, zvyšovat nebo snižovat dávku.
 • V žádném případě byste neměli používat více směsí současně.
 • Nikdy dítě násilím nejezte ani nepijte, dejte mu možnost se rozhodnout pro sebe.

U dětí třetího měsíce života je přírůstek na váze přibližně 750 g a růst se zvyšuje o 2,5 cm. Je však důležité pochopit, že všechna doporučení jsou přibližná. Pouze matka ví přesně, jak správně pěstovat zdravé dítě, zejména pokud poslouchá rady odborníků, hledá potřebné znalosti sama, důvěřuje sobě i svému dítěti.

Články O Neplodnosti