Hlavní Výživa

Pozor - pupek! Zpracování pupku pro novorozence v nemocnici a doma

Pupeční šňůra je důležitým orgánem plodu, který ji spojuje s placentou matky. Tlouštkou prochází spárované pupeční tepny a žíly (během druhého trimestru těhotenství je jedna z nich zahlazena). Poskytuje plodu dostatečný kyslík a živiny v celé děloze.

Pupeční šňůra funguje i během porodu. Fyziologická potřeba zmizí až po zahájení nezávislého dýchání dítěte. Zmáčkněte to za dvě až tři minuty po narození dítěte. Přítomnost této doby vám umožní zvýšit hladinu hemoglobinu a červených krvinek v krvi dítěte. Na pupeční šňůru, mezi kterou je řezán, je aplikováno několik svorek. Odebírá se z něj asi 10 ml krve pro stanovení krevního typu a Rh faktoru dítěte, jakož i obecných a biochemických analýz

Jak zacházet s pupkem a pupeční šňůrou

Dlouho se věřilo, že pupek u novorozence vyžaduje pravidelné ošetření roztokem brilantní zelené. Nyní však lékaři stále častěji nedoporučují na ni nic aplikovat.

Hlavní věc je udržovat pupeční ránu čistou a poskytovat přístup vzduchu. Dezinfekční nebo antiseptická léčiva používejte pouze při navazování sekundární bakteriální infekce.

Léčba pupeční rány by měla být prováděna denně, dokud není úplně uzdravena. K odstranění částic nečistot nebo zbytků krve se doporučuje použít vatový tampon nebo tampon. Všechny pohyby musí být prováděny bez nadměrné síly. Pokud matka cítí, že kůra je stále pevně připevněna k pupku, nebo pokud je zřejmé, že pod ní není proces hojení úplně ukončen, nemělo by se předčasně odstranit.

Obecná doporučení pro péči o dítě

Během hojení je důležité zajistit přístup k pupečníkové šňůře, proto by oblečení nemělo být zastrčeno příliš těsně, protože to přispívá k místnímu zvýšení teploty a výskytu zánětlivého procesu..

Je zakázáno koupat dítě, dokud není pupeční šňůra zcela upuštěna. Je to proto, že vlhkost může zpomalit proces jeho smrti a uzdravení. Rodiče říkají, že kontaminovanou pokožku můžete jemně otřít pouze mokrými ubrousky nebo houbičkami..

Při výměně plenek se ujistěte, že neblokují pupeční ránu. Špendlík na prádlo nebo sponka na pupeční šňůře zůstává a padá s ním. Nemůžete to sami odstranit.

Jak dlouho klesá pupeční šňůra

Termín, kdy pupeční šňůra odpadne, závisí na mnoha faktorech. U většiny novorozenců k tomu dochází druhý až pátý den života. Člověk by však neměl panikařit, pokud dítě ani po prvním týdnu proces umírání nekončí. Období, kdy pupeční šňůra odpadne, mohou ovlivnit následující faktory:

 1. Tloušťka pupeční šňůry.
 2. Vysoká vlhkost (klimatické podmínky nebo nevyhovující sociální podmínky).
 3. Předčasnost.
 4. Nesprávná péče o krémy nebo masti, které hydratují pokožku.

Aby se urychlil proces úpadku pupeční šňůry, bylo v domácí medicíně univerzálně používáno řešení diamantové zeleně. Protože se jedná o lék založený na ethylalkoholu, účinně suší jak zbytek pupeční šňůry, tak ránu na pupku. Diamantová zelená však neovlivňuje výskyt omphalitidy, takže se postupně opouští.

Příznaky úzkosti

Ve většině případů je hojení pupeční rány příznivé. Existuje však řada příznaků, které mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu (hnisavá omphalitida):

 • zarudnutí kůže s otokem;
 • serózní nebo hnisavý výboj ze zbytků pupeční šňůry;
 • neklidná reakce dítěte, když stisknete pupek;
 • vytvoření výčnělku tvaru houby;
 • lokální (v oblasti rány) nebo obecné zvýšení tělesné teploty;
 • letargie dítěte, zvýšená ospalost;
 • snížená chuť k jídlu, plivání mléka, opakované zvracení.

Při snížené imunitní reakci se může zánětlivý proces rychle šířit a přecházet do hlenu nebo gangrény přední břišní stěny. Proto rodiče s dítětem musí ztrácet čas a hledat kvalifikovanou lékařskou pomoc.

Co dělat s výbojem z pupku

Většina novorozenců vykazuje malý průhledný výboj světle žluté barvy bez nepříjemného zápachu. Lékaři o nich obvykle varují, když jsou propuštěni z porodnice. Tyto sekrece nepředstavují žádné nebezpečí a jsou ochrannou reakcí těla, což přispívá k rychlejšímu hojení pupeční rány. Pokud se pupek zvlhne, můžete přebytečnou tekutinu jednoduše odstranit vatovým tamponem. Kromě toho se oblast pupku jemně otře roztokem peroxidu vodíku.

Situace je poněkud méně častá, že pupek krvácí. K tomu obvykle dochází po krmení dítěte nebo během pohybu střev, kdy se zvyšuje nitrobřišní tlak. S malou ztrátou krve pro novorozence nehrozí žádné nebezpečí. Riziko infekce je také nízké..

Jak správně zpracovat pupek s omphalitidou

Při sebemenším podezření na problémy s pupkem je nutná urgentní konzultace s kvalifikovaným chirurgem, protože k vývoji infekce u novorozenců dochází rychlostí blesku a je lepší být v bezpečí, než si něco nechat ujít. Pokud lékař zjistí, že je situace bezpečná, opustí dítě k domácí léčbě a vydá příslušná doporučení.

S rozvojem zánětu pupku je nutné ošetřit pupek antiseptiky dvakrát až třikrát denně. Nejprve se pomocí vatového tampónu namočeného v roztoku peroxidu vodíku odstraní odlupované epidermis koule, krusty a hnis a poté se aplikuje přípravek obsahující místní antibiotikum (bleomycin, furatsilin, polymyxin B). Po ošetření se na ránu aplikuje sterilní obvaz.

Pokud je stav dítěte nejmenší zájem, bude hospitalizován na oddělení novorozenecké chirurgie.

Ve stacionárních podmínkách se také používá fyzioterapie (mikrovlnná trouba, ultrafialové záření, helium-neonový laser). Je předepsán průběh antibiotik při intravenózním podání (upřednostňovány jsou cefalosporiny třetí generace). Jeho trvání je obvykle pět až sedm dní. U aktivního hnisavého procesu zvažte možnost chirurgického zákroku.

Zpracování pupeční šňůry novorozence: pravidla a algoritmus akcí

Pupeční šňůra pevně spojuje dítě s placentou, prostřednictvím které dítě přijímá jídlo a kyslík od dítěte a dává produktům své vlastní vitální aktivity k vylučování. Po narození dítěte je pupeční šňůra přerušena, ale duchovní úzké spojení zůstává. Budeme mluvit o tom, jak je pupeční šňůra zpracována v nemocnici a co dělat s pupečníkovou ranou po propuštění z domova..

Struktura

Pupeční šňůra připomíná elastickou gumovou hadici. Jeho délka je více než půl metru a je schopen odolat vážným nákladům. Jedna strana pupeční šňůry přiléhá k břichu dítěte a druhá k centrální části placenty.

Uvnitř pupeční šňůry jsou dvě tepny a jedna žíla. Krev nasycená oxidem uhličitým a metabolickými produkty protéká tepnami směrem k placentě a čistá krev bohatá na kyslík, živiny a minerály vstupuje do dítěte žílou.

Umbilikální tepny jsou velmi citlivé na oxytocin. Když jeho hladina v těle těhotné ženy dosáhne maxima, a to se děje během porodu, zužují se, mobilizují. Takže existuje přirozené odmítnutí pupeční šňůry na buněčné úrovni, ale fyzicky je pupeční šňůra řezána porodníky, kteří se rodí. Poté, co se dítě narodí, začne lehce dýchat, jíst - gastrointestinálním traktem, takže už není potřeba pupeční šňůra.

V nemocnici

Během porodu začnou porodníci dítě zpracovávat ještě před jeho plným vzhledem. Jakmile se hlava narodí, je hlen odsáván sterilní hruškou, která vyplňuje nos a ústa dítěte. Když se chlapec nebo dívka narodí jako celek, lékaři pokračují v procesu porodu, protože matka stále potřebuje porod placentu a dítě musí projít několika fázemi zpracování pupeční šňůry..

Primární ošetření pupečníkové šňůry novorozence by mělo proběhnout rychle - doslova 10-15 sekund po narození jsou drobky pupeční šňůry sevřeny pomocí Kocherových svorek. Jedna ze svorek je položena na šňůru deset centimetrů od pupku dítěte, od jeho pupečního prstence. Druhá svorka se aplikuje několik centimetrů od první směrem k placentě.

Mezi svorkami je část pupeční šňůry, podél které bude provedeno oříznutí. Ošetřuje se alkoholem a řeže se sterilními chirurgickými nůžkami. Teprve poté se „osvobozenému“ dítěti objeví novorozené matce, porodníci říkají polovinu drobků a odnášejí ho na speciální převlékací stůl s vytápěním a sterilní plenkou. Zde začíná sekundární fáze zpracování..

Zbytky pupečníkové šňůry by měly být ošetřeny alkoholem a poté osušeny sterilním hadříkem. Algoritmus jednání zdravotnického personálu v této záležitosti byl propracován do nejmenších detailů, vše je hotovo rychle. Zpracovaná pupeční šňůra se vytlačí prsty a Rogovinova konzola se aplikuje 20-30 mm od pupečního prstence. Přibližně 2 centimetry z ní ustoupí a pupeční šňůra se znovu ořízne, přičemž se ořez upraví 5% roztokem manganistanu draselného.

Dříve byl pupek svázán uzlem, nyní je dítě cvičeno s špendlíkem (Rogovinův držák), dokud úplně nespadne. Na dětském oddělení v porodnici bude lékař denně zkoumat stav zbytku pupeční šňůry a pupečníkového kruhu. Dítě bude každý den ošetřeno pupkem. Pokud zdravotnický personál neporuší hygienické požadavky a pokyny, bude riziko infekce pupeční rány minimální.

Pokud nebyl porušen algoritmus SOP (standardní operační postupy) a dítě se narodilo zdravé a plné období, prakticky neexistuje šance na rozvoj pupeční kýly, těžké infekce nebo sepse. Komplikace začínají tam, kde končí zodpovědný přístup lékařů k jejich práci.

Doma

Po propuštění z nemocnice spadají odpovědnosti za léčbu pupeční rány na ramena mladých rodičů. A zde vyvstává mnoho otázek. Místní pediatr může naučit matku, jak správně zacházet s pupečníkovou ránou, která dítě navštíví doma první den po propuštění. Je však vhodné, aby rodiče měli poznámku o hygienických postupech souvisejících s pupkem.

Ve skutečnosti není ve zpracování nic složitého. Jeho provedení musí být zahrnuto do ranní toalety dítěte.

Pokud špendlík nespadne

Kolíček na prádlo, s nímž bylo dítě propuštěno, může spadnout spolu se zbytkem sušeného šňůry 5. den po narození, a možná jen 7. až 9. den. Všechno je zde individuální. Pokud je pupek v pořádku, neexistují žádné známky zánětu, nemusíte jej zpracovávat, dokud neodpadne pupeční šňůra. Pokud lékař trvá na léčbě, vezměte tento proces zodpovědně..

Když je držák na svém místě, pupek je pečlivě ošetřen, aby nedošlo k narušení mumifikace zbytku pupeční šňůry zavedením infekce. Ke zpracování budete potřebovat pinzetu, vatové tampony, brilantní zelenou a pipetu. Dříve by si matka měla umýt ruce, ošetřovat jakýmkoli antiseptikem (nejlépe Miramistinem). Pomocí pipety opatrně naneste 1-2 kapky brilantní zelené na místo připojení zbytku pupeční šňůry k pupečnímu kruhu..

Je třeba si uvědomit, že zbytky pupeční šňůry s špendlíkem by měly být vždy suché. Zkuste je nezakrýt plenkou. Pokud se na pupek dostane výkaly nebo moč dítěte, opláchněte ho tekoucí vodou a přirozeně je dobře osušte, poté, co jej vysušíte čistým, žehleným hadříkem.

Se zbytky pupeční šňůry dítěte se můžete a měli byste vykoupat, ale také ji šířili na bříško. Pro hygienické postupy je vhodné použít převařenou vodu. Oblečení novorozence by mělo být šito z přírodních tkanin, v oblasti pupku by neměly být žádné elastické pásky a upevňovací prvky tlaku..

Když odpadla

Jakmile pupeční šňůra zmizí, měla by být léčba pupeční rány povinná a denně. Nějakou dobu poté, co mumifikované zbytky pupeční šňůry s ortézou dítěte vypadnou, byste ji měli nechat v poloze na zádech s otevřenou bříškou, aby rána byla mírně vysušená.

V budoucnu je důležité zajistit, aby plenka nezakrývala a oblečení bylo pohodlné.

Rodiče by měli pochopit, že malé množství krve v pupeční ráně, stejně jako tvorba křupů v ní, je normální a přirozený jev. Nepokoušejte se tyto krusty odtrhnout za každou cenu. Ke zpracování rány budete potřebovat:

 • pinzeta;
 • pipeta:
 • bavlněné podložky;
 • bavlněné pupeny;
 • brilantní zelená (1%);
 • peroxid vodíku (3%);
 • antiseptické pro dospělé ruce.

Při použití čistých, umytých, bez dlouhých rukou na manikúru ošetřených antiseptikem by maminka měla opatrně tlačit okraje rány a kapat několik kapek peroxidu vodíku pipetou. Ujistěte se, že peroxid není chladný, jinak bude dítě nepříjemné, během procedury se bude bát a plakat. Optimální teplota všech léků pro zpracování pupku je pokojová teplota.

Vatový tampon opatrně odstraňuje přebytek peroxidu. Po 30-40 sekundách můžete ránu začít čistit. Vatovým tamponem namočeným v peroxidu vodíku opatrně odstraňte krusty a další obsah rány. Poté by se rána měla nechat trochu vyschnout a po několika minutách můžete přistoupit k vhazování zpětné vazby. Shromažďuje se v pipetě a 1-2 kapky se přikládají přímo na ránu.

Po vyléčení rány musíte dítě vykoupat. Obvykle tento proces končí 20. dnem narození, tj. Ve věku tří týdnů se dítě může dobře vykoupat. Před tím, od chvíle, kdy pupeční šňůra odpadne, se dítě otře mokrými ubrousky navlhčenými plenkou v teplé vodě, čímž se zabrání vstupu vody do nezhojené pupeční šňůry..

Příznaky infekce

Pokud se pupeční rána začne zvracet, měli byste zavolat lékaře, pokud se z ní uvolní nazelenalá nebo nažloutlá silná tekutina s nepříjemným zápachem, pokud je prostor kolem pupku zanícený, oteklý, zarudlý a při dotyku způsobuje nepříjemné pocity dítěte..

V tomto případě jsou po konzultaci s lékařem předepsány další manipulace spojené s užíváním antibiotik - lokálně ve formě mastí nebo systémově, pokud je zánět závažný.

Z následujícího videa se dozvíte více o pravidlech zpracování pupeční šňůry u novorozence.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Jak zacházet s novorozeneckým pupkem - pravidla a tipy

Přečtěte si také:

Jak klystrovat novorozence - postup

Jak uvázat vázací šátek pro novorozence: základní techniky

Jak sterilizovat lahve pro novorozence - všechny sterilizační metody

Ahoj milí čtenáři mého blogu o dětech! Dnes vám chci vyprávět o obavách spojených s pupeční ranou novorozence a o tom, co je třeba udělat, aby se zabránilo infekci. Jak víte, mladá matka prvorozených při propuštění z nemocnice se bojí všeho a chce své dítě chránit před nebezpečným novým světem. Proto vyvstává první otázka: jak zpracovat pupek novorozence a neubližovat? Řeknu vám všechno v pořádku.

1. Co dělat s pupečníkovou šňůrou v nemocnici?

V prenatálním období jsou všem nezbytným látkám, včetně kyslíku a výživy, dodávány dítěti pupeční šňůra. Několik minut po narození porodní asistentky stlačí pupeční šňůru svorkou na dvou místech, ve vzdálenosti asi 20 cm od těla. To se provádí, když se zvlnění samotné pupeční šňůry již zastavilo. Pak se pupeční šňůra mezi svorkami odřízne.

Kdyby se matka najednou nedostala do porodnice a musela by porodit mimo nemocnici a bez záchranáře, musela by sama oříznout pupeční šňůru. Pokud manžel podniká v tomto oboru, musí si pamatovat nejen to, jak by nezmdlel, ale také jak správně provádět tuto mini operaci.

Pokud uříznete pupeční šňůru brzy, když se pulzace ještě nezastavila, pak jednoduše nemůžete zastavit krvácení z výsledné rány. Táta je proto v tuto chvíli lepší nedotýkat se a dostat se do nemocnice s manželkou a dítětem na vodítku, nebo to dělat s velkou opatrností:


Po prvním oříznutí stiskne porodník pupeční šňůru dítěte špendlíkem ve vzdálenosti asi 2 cm od těla a zbytek pupeční šňůry se odřízne sterilními nůžkami..

Pak doktor buď ponechá špendlík na pupeční šňůře, nebo odstraní zbytek pupeční šňůry a obvazy.

Proč opustit špendlík? Tím se zabrání řezání pupeční šňůry, dokud se nevysuší..

Maminka se po návratu zpravidla zpanikaří, nepamatuje si, co ji sestry naučily a bojí se dělat něco sama, aby nedošlo k poškození dítěte..

2. Co dělat s umbilikální ranou doma?

Při příjezdu domů musíte nejprve sednout a relaxovat. Nově razená matka okamžitě vyvolává otázky: co dělat s pupečníkovou ranou a jak ji zpracovat?

Pupek vyschne asi týden, takže musíte nejprve poskytnout správné podmínky. A to je suché a čisté..

Při nasazování plenky odšroubujte její okraj tak, aby se rána nezavřela a nestřílila. Nosit žehlené, volné bavlněné oblečení na horní straně dítěte:


Pamatujte, že pokud jste poskytli pupku volný přístup k vzduchu, je to již polovina úspěchu na cestě k jeho vysušení a pádu co nejdříve. Kromě toho je také nutné ošetřit ránu antiseptiky, aby se zabránilo infekci bakteriemi..

3. Prostředky pro ošetření pupeční šňůry

Seznam látek, které zpracovávají pupek:

 • Peroxid vodíku;
 • Brilantní zelené řešení;
 • Roztok manganu;
 • Alkoholická tinktura chlorofyliptů;
 • Antibakteriální činidla;
 • Bavlněné pupeny a ubrousky.

Není třeba ošetřovat ránu okamžitě všemi prostředky, jen aby se tomuto problému zabránilo. To může jen hodně ublížit! V prvních dnech doporučuji používat pouze peroxid a brilantní zelenou. Nyní je vše v pořádku.

4. Jak zacházet s pupeční ranou

Pokud přijdete domů se špendlíkem na prádlo, nemusíte se ho rychle snažit zbavit. Pokud náhodně roztrhnete špendlík na prádlo, rána se nehojí a krvácí dobře. Pokud dítě přijde s obvazem, musí být odstraněno a usušeno na vzduchu.

Postup péče o pupeční šňůru:

 1. Ošetřte pupek mokrým hadříkem.
 2. Vypusťte z pipety několik kapek peroxidu vodíku.
 3. Poté, co se syčení zastaví a křupky se trochu zvlhnou, je třeba jemně otřít navlhčeným hadříkem, abyste odstranili stejné krusty. To musí být provedeno velmi snadno a přesně.!
 4. Po odstranění všech krustů je třeba aplikovat zelenku bavlněným tamponem. Současně se nedotýkejte kůže kolem pupečního prstence.
 5. Nechte pupek otevřený pro volný vzduch po dobu nejméně 10 minut.

Nezáleží na tom, zda je na pupku nějaký špendlík nebo ne, musíte s ním zacházet stejně. Samozřejmě je to nevhodné, když špendlík vyčnívá, ale musíte s ním být opatrní.

Musí být zpracována jednou denně. Jak dlouho - asi dva týdny, dokud pupek sám nezmizí a nepřestane vytékat.

Když se pupeční rána uzdraví, je lepší dítě koupat, a pokud se koupat, pak často ve vroucí vodě.

Časté koupání může vést k tomu, že se rána neustále zvlhčuje a špatně se hojí. Když už není špendlík, můžete se koupat, ale opatrně.

5. Problémy s pupeční ranou u novorozence

Pokud je vše hotové správně, pupeční šňůra rychle vysychá a bez problémů zmizí. Ale existují výjimky.

Pokud se pupek dlouho nevyléčí, je třeba kontaktovat pediatra, aby se vyloučila infekce.

Důvodem k obavám bude:

 • Pupek kvete po dlouhou dobu a vytéká, navzdory každodenním procedurám čištění;
 • Pupek se začne chvět a nepříjemně voní;
 • Pupeční kruh je zarudlý a oteklý;
 • Jakýkoli z výše uvedených příznaků ve společnosti s horečkou a nervozitou dítěte.

Téměř všem problémům s hojením pupku lze zabránit pouhou zdravou péčí a neustálým sledováním. Kolik se rána zahojí - individuální otázka.

Mimochodem vysušené zbytky zmizí, lze předpokládat, že nedochází k žádné infekci. Neexistuje žádné zarudnutí ani otok - vše je v pořádku.

Video instrukce k léčbě pupeční rány od Dr. Komarovského:

Vážení čtenáři, přeji vám, aby vaše děti byly vždy zdravé! Přihlaste se k odběru novinek na blogu a brzy se uvidíme.

Nyní číst:

Jak odstavit dítě od nemoci z pohybu - užitečné tipy a triky

Ahoj milí čtenáři! Dnes vám doporučuji diskutovat o tak bolestném tématu, jako je odstavení dítěte od...

Pravidla pro zpracování pupku novorozence

Ahoj milí rodiče. Dnes budeme mluvit o tom, jak se starat o pupek novorozence. V tomto článku se dozvíte podrobné pokyny k tomuto procesu, doporučení pro správné zpracování. Také si uvědomíte rizika infekce. Budeme hovořit o tom, jak provádět vodní postupy, kolik zpracovat pupek novorozence, a také kdy je nutné naléhavě kontaktovat lékaře.

Navel rána formace

Jak se však taková rána vytvoří? Myslím, že není nikomu tajemství, že dítě je v matčině lůně a má pupeční šňůru zprávu s tělem matky. Pojďme se podívat, odkud pochází pupeční rána:

 1. Poté, co se dítě narodí, okamžitě přeruší pupeční šňůru. Zbytek této trubice je vázán zvláštním prstencem. Sekce je upevněna speciální svorkou. Část, která vyčnívá, by měla v průběhu času uschnout a spadnout.
 2. V místě, kde se vytvořila uzlina, se objeví rána, která po nějakou dobu mírně krvácí nebo vyteká. To je důvod, proč je mimořádně nutné provést zvláštní ošetření této zóny, aby se zabránilo rizikům infekce.
 3. Lékaři mohou podle očekávání odložit přebytečnou část pupeční šňůry a provést její odstranění pár dní po narození.

Místo pupeční rány je umístěn sterilní obvaz a těsný, nejdůležitější je, aby se uvolnil po 2 hodinách a po dni se zcela odstranil. Po tom potřebuje pupeční rána zvláštní péči a ošetření.

Mateřská péče

Jak již víte, po narození dítěte je pupeční šňůra přerušena. Nyní to není nutné, protože dítě je schopné samostatně jíst a dýchat. Proto přichází doba, kdy je nutné zastavit komunikaci oběhového systému dítěte s matkou. Po oříznutí pupeční šňůry je svázán speciální uzel, na vyčnívající segment je umístěn speciální klip, který může být buď plastový nebo kovový. Segment má délku přibližně 3 cm. Dále budou následovat dva scénáře, které budou následovat lékaři:

 1. Personál bude každý den před vypuštěním dítěte, ošetřit zbytky pupečníku peroxidem nebo roztokem manganu. Normálně čtvrtý den tento zbytek vyschne a sám zmizí..
 2. V případě jiné možnosti nikdo nečeká, dokud zbytek pupeční šňůry neodpadne sám. Doslova druhý den se provádí mikrooperace, v důsledku čehož se odstraní zbývající část pupeční šňůry a aplikuje se na ni speciální tlaková bandáž, nástup se oslabí po 2 hodinách, den po úplném odstranění postupu. Rána vytvářená každý den (před propuštěním z nemocnice) je ráno ošetřována peroxidem nebo roztokem manganistanu draselného. Předpokládá se, že při této metodě se rána hojí mnohem rychleji. Je pokryta krustou, která padá sama o sobě.

Domácí ošetření pupku pupku

Když se matka a dítě vracejí domů, zůstává potřeba péče o pupeční ránu. Doporučuje se provádět ošetření denně, okamžitě po koupání. Je důležité, abyste měli na dosah následujících produktů: peroxid, brilantní zelená, vatový tampon, pipeta.

Existují důležité faktory, které fungují jako dobří pomocníci v procesu včasného hojení pupeční rány:

 1. Dostatečný počet vzduchových lázní. Vyžaduje se také dobré větrání..
 2. Je nutné, aby v šatníku dítěte byly oděvy, plenky, výhradně z přírodních materiálů. Potřebujete také absenci všech druhů záhybů a švů.
 3. Po praní je důležité žehlit prádlo z přední a zadní strany. To pomůže zbavit se možných mikroorganismů..

Jak zacházet s pupkem po spadnutí špendlíku

Pokud jsou dodržena všechna pravidla, pak 3-4 dny po narození dítěte zmizí pupeční špendlík. Pokud to vaše dítě nemá po týdnu, neznamená to, že existuje určitá odchylka. Je normální spadnout z kolíčků na prádlo i ve věku jednoho měsíce. Hlavní věc, kterou by si měli rodiče pamatovat: nemůžete se pokusit zbavit se tohoto špendlíku sami. Stojí za to vědět, že pokud nepříjemný zápach pochází ze špendlíku nebo že nezmizí, je doprovázen dalšími vážnými příznaky, měli byste naléhavě vyhledat pomoc lékaře.

Během zpracování je třeba dodržovat následující sled akcí:

 1. Nejprve musíte navlhčit pupek. K tomu potřebujete doslova pipetovat několik kapek peroxidu.
 2. Nyní musíte počkat, až kůra změkne.
 3. Nyní ji musíte opatrně odstranit vatovým tamponem nebo vlhkým hadříkem. V době zpracování by měl být pupek mírně zpožděn.
 4. Po provedení těchto postupů je nutné ránu zaschnout sterilním hadříkem.
 5. Nyní musíte zvládnout pupeční ránu zelenými věcmi. Musíte začít od středu pupku k okrajům.
 6. Je přípustné nahradit zářivě zelenou chlorofyliptem..

Je důležité provádět postupy rychlým, ale přesným pohybem.

Doporučení

 1. Před hojením rány je nutné použít výhradně převařenou vodu..
 2. Do lázně se smí přidat roztok manganistanu draselného (nízká koncentrace).
 3. Pro novorozence je důležité používat vlastní koupel, aby se snížilo riziko infekce..
 4. Doporučuje se zpracovat pupek ihned po koupání.
 5. Důležitým místem je dostatečné větrání pupeční oblasti.
 6. Příliš časté nebo naopak vzácné zpracování pupku může způsobit jev jako „mokrý pupek“, který nepříznivě ovlivní hojení ran.
 7. Pokud se rána nezhojí dlouho a zároveň je doprovázena některými negativními příznaky, zápachem, sekrecemi, horečkou, je třeba neprodleně vyhledat lékaře.

Kolik se pupek léčí u novorozenců

Zpravidla se pupeční rána konečně uzdraví do konce čtvrtého týdne. Nejčastěji se to stává na konci 3 týdnů. Musíte také vědět, že rána může na konci tohoto období vytékat.

Pokud se pupek dítěte neuzdraví déle než měsíc, je to příležitost, abyste se poradili s lékařem. A pokud je také doprovázeno některými patologickými procesy, bude pro vás velmi obtížné to udělat bez pomoci specialisty.

Můj syn nechal třetí den spadnout pupeční špendlík. Byli jsme stále v nemocnici. Dva a půl týdne po porodu došlo k úplnému uzdravení pupku.

Zánětlivý proces

Bohužel se vyskytují časté případy výskytu infekčního procesu v pupeční zóně, které jsou doprovázeny závažným zánětem.

Příčiny infekce mohou být následující:

 1. Nedostatečná sterilita během zpracování.
 2. Koupání ve vodě z kohoutku (ne po postupu vaření).
 3. Nedostatek oboustranného žehlení oblečení.

Infekční proces může být doprovázen těmito příznaky:

 1. Krev přichází z pupku na dlouhou dobu.
 2. Můžete detekovat přítomnost tekutiny v pupeční zóně.
 3. Z pupeční dutiny je výtok hnisu.
 4. Vychází zápach.
 5. Mokrý pupkový efekt.
 6. Velká zarudnutí pupku a okolí.

Naštěstí pro našeho syna léčení pupku proběhlo bez odchylek a komplikací. Dítě neustále přežilo všechny postupy.

Ošetření oštěpem a vodou

Jaké jsou vlastnosti vodních procedur, když se břicho dítěte ještě nezhojí:

 1. Je důležité se postarat o vlastní koupelnu.
 2. Používejte výhradně převařenou vodu, dokud se pupek konečně uzdraví..
 3. Doporučuje se poprvé přidat do vody bylinky nebo slabý roztok manganistanu draselného. Jen nezapomeňte předem rozpustit manganová zrna v jiné nádobě a přidat hotový roztok do vody ke koupání.
 4. Po provedení procedur s vodou je třeba umbilikální zónu vysušit a ihned ji zpracovat.

Použití plenek

Jaké jsou vlastnosti používání plenek před hojením pupeční rány:

Doporučená četba:

Profylaxe pupeční kýly

U dětí se může objevit pupeční kýla, proto je od prvních měsíců nutné přijmout preventivní opatření a poté tuto chorobu léčit. Preventivní opatření mohou být použita, jakmile se pupek dítěte uzdraví, zahrnují následující:

Je třeba si uvědomit, že vzhled pupeční kýly je chirurgicky vyřešen, proto je lepší nezanedbávat rady a provádět činnosti, které pomáhají zabránit rozvoji pupeční kýly.

Když je čas navštívit lékaře

Jaké jsou příznaky, které mohou naznačovat naléhavou potřebu vyhledat pomoc specialisty:

 1. V pupeční oblasti se objevilo silné zarudnutí, je patrný zánětlivý proces.
 2. Navel je neustále mokrý.
 3. Z pupeční rány vychází nepříjemný zápach.
 4. Trvalé krvácení.
 5. Purulentní výboj.

Nyní víte, jaké fáze zahrnuje zpracování pupeční zóny. K tomu, aby dítě léčilo pupeční ránu včas bez jakýchkoli komplikací, je nutné dodržovat všechny tipy a doporučení.

Jak zacházet s pupkem u novorozence

Zde se narodilo dlouho očekávané dítě! A s tím se zrodilo obrovské množství štěstí a radosti, otázek a obav. Vzhled pupku novorozence je často pro novou matku neočekávaný. Zcela nová pupeční šňůra vypadá nezkušeným okem neobvykle: po porodu je dlouhá část pupeční šňůry odříznuta, ovázána a přitlačena na zbytek, který v blízké budoucnosti zmizí. Poté bude pupek dítěte vypadat stejně jako všichni lidé.
Bezpečné léčení pupku je velmi důležité pro zdraví novorozence. Malý pupek vyžaduje hodně pozornosti, proto si tuto otázku pečlivě prostudujte.

Jak je hojení pupku normální??

U zdravého dítěte zmizí druhý až šestý den pupeční šňůra. V tomto bodě doslova spočívá na tenké nitě. Pokud do tohoto procesu nezasahujete, pupeční šňůra vyschne a spadne sama jako sušený list ze stromu. V místě, kde se držel, se začala formovat kůže. Zpočátku může trochu vyniknout sacharóza, ale rána zaschne a napne se těsně před očima. A po dvou týdnech není žádná stopa.
Pokud pupeční šňůra zmizela sama o sobě a rána je neustále suchá, nelze pupečník vůbec zpracovat a dítě klidně vykoupat. Tato praxe provádění pupku je v Evropě akceptována a je doporučena Metodickým dopisem Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje Ruska č. 15-4 / 10 / 2-6796 ze dne 13. července 2011 o organizaci práce porodnické služby v souvislosti se zaváděním moderních perinatálních technologií (stahování a tisk).
Jak moc se pupek léčí u novorozenců, je individuální otázka. Pokud je pupeční šňůra tenká a dítě je zdravé a silné, pak je to otázka několika týdnů. Pokud je pupeční šňůra silná, pupeční šňůra zasychá déle. Ale s celkovou pohodou to nemá velký vliv na celkovou dobu hojení pupeční rány. Obvykle se jeden a půl měsíce pupek úplně uzdraví.

Co se může pokazit a co s tím dělat?

V mnoha porodnicích je pupeční šňůra chirurgicky přerušena třetí nebo pátý den, aniž by čekala na její pád. V bodě odříznutí se objeví rána a zakryje se krví. Taková rána se hojí mnohem déle a vyžaduje pečlivé ošetření. 2krát denně musíte namočit kůru peroxidem vodíku a ošetřit pupek tinkturou alkoholu z měsíčku nebo eukalyptu. V případě pupeční rány s kůrou neonatologové nedoporučují koupat dítě. Můžete si otřít vrásky, jemně je umýt, ale ránu byste neměli navlhčit.
Pokud pupeční šňůra zmizela sama o sobě, ale pupek nevyschne, musí být také zpracován. Je kategoricky nemožné nechat mokrý pupek bez dozoru.

Jak zacházet s tlačítkem břicho?

První úkol: vyčistit a dezinfikovat. Abychom to mohli udělat, vpravíme do pupku 1-2 kapky peroxidu vodíku, setřeme jej bavlněnou podložkou, zatímco prstem umbilical ring můžete jemně pohnout tak, aby se peroxid dostal dovnitř do záhybů a umyl všechny nečistoty a výkaly. Poté se do pupku vštípí 1-2 kapky alkoholové tinktury měsíčku nebo eukalyptu.
Druhý úkol: pláčový pupek musí být vysušen. Nechte dítě často ležet nahé v teplé místnosti, zatímco jste se s ním starali. Snažte se obejít bez jednorázových plenek, alespoň poprvé, a ujistěte se, že plenky nepokrývají pupek. Po koupeli, když je pupek čistý, může být pečlivě vysušen fénem. Děje se to takto: vysoušeč vlasů se zapíná s minimálním zahříváním a ze vzdálenosti 20 cm na pupek. Současně musíte mít volnou ruku v proudu vzduchu mezi fénem a pupkem, abyste mohli regulovat teplotu. Pak budete cítit, že vzduch najednou příliš zahřeje. Po každém koupeli můžete pupek vysušit fénem po dobu 10-15 minut. Děti mají rádi tento postup: je to příjemné, teplé, monotónní hluk fénu uklidňuje, protože připomíná intrauterinní „bílý šum“.
Někdy na konci prvního měsíce života dítěte, kdy se pupek úplně zahojil a vypadá úplně normálně, můžete na plenkách najít malé stopy krve. Obvykle pupek novorozence „krvácí“ docela dost. S tím nemusíte nic dělat, vykoupejte se jako obvykle. Po koupeli pečlivě zkontrolujte pupek. Jsou-li stopy krve, pupek a kůže kolem normální barvy, není zarudnutí a otok, vše je v pořádku. Pokud pupek zčervená a / nebo oteklé, je to příležitost obrátit se na zkušeného lékaře, kterému důvěřujete.

Navel a koupání: když můžete vykoupat novorozence?

Doporučení odborníků v této oblasti se liší. Standardní praxe v porodnici není vykoupat se, dokud nezmizí zbytky pupečníku nebo krevní kůra. Existují však novorozenci, kteří doporučují plavání od prvního dne, protože tento postup je pro novorozence natolik prospěšný, že převáží všechna možná rizika. Populární tradice zakazuje koupání novorozence až do devátého dne. Poslechněte si stanovisko autorizovaného odborníka v této věci, poraďte se s pediatrem, který dítě sleduje, a udělejte pro své dítě správné rozhodnutí..

Pokud se vykoupáte novorozence od prvních dnů

 • Před koupáním očistěte koupel sodou.
 • Po koupeli osušte pupek a ošetřete dezinfekčními prostředky

  Pokud se v prvních týdnech nekoupete novorozence

 • Pravidelně umývejte dítě
 • Vyčistěte rýhy vatovými tampóny navlhčenými vodou, opláchněte držadla a nohy pod tekoucí vodou, stejně jako mezi prsty se hromadí nečistoty.
 • Pokud pupek zvlhne, osušte jej a ošetřete peroxidem vodíku a dezinfekčními prostředky

  Pupečník může a nemůže

 • Před manipulací s pupkem novorozence si vždy umyjte ruce mýdlem.
 • V prvních dnech, kdy pupeční šňůra neklesla, zkuste pupek méně obtěžovat. Nepokoušejte se urychlit proces oddělení pupeční šňůry. Když spadne, pupeční rána se hojí mnohem rychleji.
 • K dezinfekci pupku nepoužívejte barvicí přípravky (fucortsin, zelenka, manganistan draselný). Je nutné zajistit, aby se pokožka pupku a okolí pupečního prstenu nezčervenala. A pokud je pupek znečištěn zelenou barvou, nemusí být zaznamenáno zarudnutí.
 • Neošetřujte pupeční ránu drogami obsahujícími alkohol více než dvakrát denně. To může způsobit popálení jemné pokožky dítěte..
 • Nalijte příliš mnoho peroxidu vodíku. Stačí 2-3 kapky z pipety.
 • Nezakrývejte pupek plenkou. Je lepší obejít se bez plenky, zejména jednorázové, v prvních dnech. Stačí použít plenky prané při 90 stupních.
 • Není třeba vykoupat dítě v roztoku manganistanu draselného. Pokud je koncentrace překročena, může dojít k popálení pokožky.
 • Používejte vatové tampony a tyčinky jako obyčejná bavlněná vlákna se mohou přilepit na ránu.

  Proč je zdraví pupku v prvních dnech života dítěte tak důležité?

  Pupek je velmi blízký životním orgánům dítěte. Dlouhá, nehojící se pupeční rána může být bránou k infekci. Pokud je léčení pupku neúspěšné, mohou se objevit strašné následky, které vyžadují užívání antibiotik nebo dokonce hospitalizaci. Fistula pupku u novorozenců je vzácným jevem, ale je lepší se s tím nezabývat.
  Rychlost zasychání pupečníkové šňůry a hojení pupečníkové rány ukazuje na celkové zdraví dítěte, kolik má sílu překonat možné infekce. Stav pupku proto pečlivě sledují novorozenci, zkušené porodní asistentky a matky.
  Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, krásný pupek je jen individuální rys, jako tvar nosu a uší. A určitě tvar a velikost pupku u dospělého nezávisí na tom, jaké drogy a jak dlouho byla pupeční rána léčena v dětství. Bez ohledu na to, jak pupeční šňůra vypadá u novorozence, pokud se tlačítko pupku bezpečně uzdraví, bude vypadat dost pěkně, až vaše dítě vyroste.
  Péče o tlačítko břicha je jednoduchá. Milující maminka se s těmito postupy snadno vyrovná. Zkuste zpracovat rychle, jemně a sebevědomě. Hukot okvětních lístků, hladte dítě. Vaše klidná a radostná nálada zpříjemní zpracování pupku. Pečlivě sledujte pupek a nechte dítě růst zdravě a šťastně!

  Pokud chcete citovat jakýkoli kus materiálu, získejte svolení autorů a nezapomeňte uvést zdroj.

  Tento článek, jeho obsah a techniky v něm popsané jsou vývojem autorského týmu programu Zdraví a jsou chráněny autorským zákonem. “

  Pokyny pro péči a zpracování pupku u dítěte

  Péče o pupeční ránu dítěte se často stává pro matku a otce velkým problémem. Rodiče nevědí, jak postup řádně provést. Někdy se bojí poškodit jemnou kůži novorozence, nebojí se dokonce dotknout pupku.

  Pokud je tato oblast léčena velmi často pomocí alkoholových antiseptik, dochází k obrácené situaci, což vede k poškození kůže. „Jak pečovat o pupek novorozence“ je závažný problém, který vyžaduje specifické znalosti a odpovědný přístup.

  Z tohoto článku se dozvíte

  Jak se vytvoří pupeční rána?

  Dítě, zatímco v lůně matky, je s ní spojeno zvláštním orgánem - pupeční šňůrou. Krevní cévy a speciální kanály procházejí pupeční šňůrou. Umbilikální tepny odebírají z plodu krev obsahující oxid uhličitý a produkty metabolismu a jsou přenášeny do placenty. Přes pupeční žíly dítě přijímá živiny a kyslík z těla matky.

  Po narození dítěte a prvním nezávislém nadechnutí zmizí potřeba pupeční šňůry. Je rozdělena mezi dvě na sebe navrstvené svorky. Ošetřuje se oblast, která se pohybuje od novorozence, poté se aplikuje speciální terminál ve vzdálenosti 2 cm, čímž se vytvoří pupeční šňůra..

  Osud tohoto zbytku může mít dva scénáře:

  1. Druhý den po narození se odřízne skalpelem nebo chirurgickými nůžkami. Na ránu se těsně aplikuje sterilní obvaz, který po dvou hodinách oslabuje a druhý den se odstraní.
  2. Na zbývající fragment pupeční šňůry se nasadí kovová sponka nebo speciální plastový špendlík na prádlo.

  Navel zůstal otevřený.

  Bez ohledu na to, která možnost pro vytvoření pupeční rány byla vybrána, bude vyžadovat každodenní náležitou péči. Během 2–4 týdnů již epitelová tkáň zpravidla již zcela pokrývá povrch rány.

  Navel manipulace v porodnici

  Ve většině ruských porodnic je obvyklé ošetřovat pupek manganistanem draselným a peroxidem vodíku denně. Postup je stejný pro pupeční rány bez přítomnosti pupeční šňůry a pro pupky s špendlíkem.

  Ve druhém případě zbývající část pupeční šňůry postupně vyschne a 5. až 7. den samostatně odpadne. Separace pupečníkové šňůry může být delší u dětí se silnou pupeční šňůrou a kvůli jiným individuálním charakteristikám. Proto jsou často matka a dítě propouštěny z nemocnice s kolíčky na prádlo.

  Jak zacházet s pupkem novorozence doma doma, sestry a lékaři porodnice podrobně vysvětlují. Pokud má matka otázky, měla by se jich zeptat, aby získala úplné informace o péči o dítě.

  Užitečné tipy

  Existuje mnoho informací o tom, jak provádět toaletu na břiše na internetu. K této otázce existují různé názory. Existují následovníci staré školy, kteří nedovolují léčbu novorozence bez brilantní zelené a peroxidu vodíku..

  Existují příznivci zahraniční taktiky. Patří k nim populární v Rusku dětský lékař Evgeny Olegovič Komarovsky, který dodržuje standardy WHO a doporučuje otevřené vedení pupeční šňůry..

  Mnoho zkušených matek sdílí tipy, zveřejňuje fotografie a videa s podrobnými pokyny k tomuto tématu..

  Do jaké míry můžete těmto informacím věřit - každý se rozhodne sám za sebe. Jak přesně se budou rodiče starat o pupeční ránu, je také jejich výběr.

  Lékaři doporučují lékárničku, která bude obsahovat následující léky a výrobky:

  • 3% roztok peroxidu vodíku;
  • sterilní pipeta;
  • 1% brilantní zelený roztok;
  • 2–5% roztok manganistanu draselného;
  • sterilní bavlněné tampony, bavlněné tampony a ubrousky;
  • 1% roztok chlorofyllipt;
  • hemostatická houba.

  Léky pro léčbu by měly být vždy po ruce. I když se rodiče neuchylují k každodennímu používání antiseptik, nečistoty se mohou kdykoli dostat do pupeční rány. V žádném případě není dovoleno, aby byl pupek špinavý, protože to může vést k zánětlivému procesu (omphalitida)..

  Dítě se může dotknout a zvednout pupeční šňůru. Kolíček na prádlo se může náhodně dotknout, v důsledku čehož může být pupeční rána zakryta. V tomto případě je užitečná hemostatická houba. Snadno se používá: vyjměte z obalu a pevně připojte k oblasti krvácení po dobu 1-2 minut.

  Důležité! Pupek by měl být vždy otevřený. Přístup na čerstvý vzduch umožní, aby zbytky pupečníku zasychaly a padaly rychleji a vytvořily zdravou jizvu.

  Dítě by mělo být nošeno v pohodlných, uvolněných věcech, které by nemačkaly ani nezranily bříško. Pokud pás zavře pupek, musíte jej zastrčit (existují speciální modely se zářezem). Při výměně plenky zkontrolujte oblast pupku.

  Pokud se v něm nahromadí nečistota nebo kapalina, musí být opatrně odstraněna sterilním hadříkem nebo vatovým tamponem..

  U dětí, které nosí kalhotky nebo jezdce, moči může vstoupit do pupeční fossy. Pokud k tomu dojde, je nutné další zpracování..

  Kromě hygieny samotného dítěte je nutné každý den provádět vlhké čištění dětského pokoje s větráním a křemenem. Všechny věci dítěte by měly být čisté a vyžehlené. Hračky se musí umýt domácím nebo antibakteriálním mýdlem.

  Lepší manipulace

  Zpracování pupku novorozence podle sovětského standardu zahrnuje použití 3% peroxidu vodíku a řešení brilantní zeleně. Nejprve musíte na ránu kapku pár kapek peroxidu, poté ji očistěte od krusty a nečistot, jemně zatáhněte za svorku a pak ji spálte zelenou. Špendlík by měl být také namazán antiseptikem.

  Někteří lékaři kategoricky nedoporučují rozmazávat pupeční ránu diamantovou zelení, protože kvůli nasycené smaragdové barvě si nemusíte všimnout zarudnutí na kůži. Jak vyměnit zelenou - existuje několik možností:

  • furatsilin - je absolutně bezpečný přípravek, má silný antimikrobiální účinek, je doporučován pro hnisavé komplikace, ale s furatsilinovom alkoholem musíte být opatrní, protože může způsobit kožní reakce;
  • chlorhexidin 0,05% je dobrý antiseptikum, ale je schopen vysušit pokožku, což způsobuje svědění a projevy dermatitidy;
  • sprej a roztok Miramistinu je velmi populární lék, který dává dobrý výsledek a málokdy způsobuje nežádoucí následky;
  • 5% roztok jodu je osvědčený nástroj, ale může vést k popáleninám kůže a alergiím, proto by se měl používat opatrně, je možné použít Betadin a jodinol, které také obsahují jód, ale mají méně vedlejších účinků;
  • "Fukortsin" (na bázi vody nebo alkoholu) - používá se pro mokrý pupek a infekci;
  • Tinktura měsíčku - vynikající přírodní lék, který má léčivý účinek;
  • Baneocinový prášek - určený pro ošetření mokrého pupku;
  • 1% alkoholový roztok chlorofylliptu je přírodní bylinný přípravek s mírným účinkem, zvláště účinný při stafylokokových infekcích;
  • streptocidový prášek - doporučený pro komplikace a rozvoj mikrobiální infekce;
  • boritý alkohol - indikovaný v přítomnosti zánětu, může vysušit kůži a způsobit nežádoucí účinky;
  • 2% kyselina salicylová je přijatelná pro použití podle pokynů lékaře;
  • "Purelan" (lanolin) - ideální pro léčení jemné kůže pupku, naprosto neškodné;
  • mast "Levomekol" - používá se podle pokynů lékaře pro infekční komplikace.

  Dalším klasickým nástrojem v arzenálu ruských lékařů byl a zůstává manganistan draselný. Roztok může být připraven doma sám rozpuštěním krystalů manganistanu draselného (5 g) ve vroucí vodě (100 ml)..

  Je však lepší koupit hotový výrobek v lékárně, aby nedošlo k záměně s proporcemi. Před použitím musí manganistan draselný projít několika vrstvami gázy, aby se zabránilo popálení kůže nerozpustnými krystaly. Hotový roztok se neuchovává déle než jeden den v těsně uzavřené nádobě.

  Mělo by být zřejmé, že kterékoli z těchto léků může negativně ovlivnit stav a zdraví dítěte, protože tělo malého člověka není dosud plně formováno a je schopné dávat neočekávané reakce.

  Kůže dítěte (zejména předčasně) není ještě zralá a nemá bariérovou funkci, jako u dospělých nebo starších dětí. Proto je lepší zdržet se experimentování s dítětem a jasně se řídit pokyny lékaře.

  Pozornost! Existují důkazy o vysokém riziku obecné intoxikace, rozvoji methemoglobinemie, záchvatů a dalších komplikací při používání anilinových barviv (brilantní zelená, Fukortsin, modrá) u malých dětí.

  Technika zpracování pupku bez kolíčků na prádlo

  Obecně uznávaný hygienický postup pro pupek bez špendlíku je stejný jako u dětí s existující pupeční šňůrou. Postupně to vypadá takto:

  1. Umyjte si ruce mýdlem.
  2. Připravte si vše, co potřebujete ke zpracování (řešení, bavlněné pupeny atd.).

  d.) a zajistěte si pracoviště.

  Položte dítě před sebe a prohlédněte si pupek a prsty opatrně rozprostřete pokožku.

  Pokud si rodiče vybrali, aby jejich dítě provedlo pupeční rány v souladu s mezinárodními standardy, mělo by se k léčbě přistupovat pouze v případě propuštění nebo na základě svědectví lékaře. Suchý pupek se nedotýkejte.

  Když se objeví různé neinfekční nebo bakteriální komplikace, je obvyklé ošetření doplněno lékařskými manipulacemi. Možná budete muset vypláchnout pupek roztokem manganistanu draselného nebo pomazat antibakteriální látkou.

  Jak správně provádět tyto postupy, by měl lékař nebo sestra rodičům vysvětlit. Je nemožné předepsat dětem prostředky na léčbu a prevenci nemocí pupku.

  Jak dlouho trvá zpracování

  Kolik času na zpracování zbytku pupeční šňůry - neexistuje přesná časová osa.

  Když přesně spadne, záleží na řadě faktorů (velikost pupečního prstence, stav imunitního systému, individuální vlastnosti těla).

  V žádném případě nelze tento proces spěchat. Zbytek pupeční šňůry by měl sám spadnout. Pokud dlouho neodpadne, nebojte se. Je to však příležitost ukázat pupek pediatrovi.

  Jak často provádět zpracování závisí na situaci. Pokud je u rány vše v pořádku, stačí na to věnovat pozornost jednou denně. S výskytem sekrecí (krev, hnis) jsou hygienické manipulace prováděny 3-4krát denně. Je nebezpečné používat antiseptika častěji, protože to může způsobit podráždění kůže a další nežádoucí reakce..

  Prvním měsícem života je rána zcela zahojena. Měl by být pokryt epitelem jak u dětí s otevřenou léčbou pupku, tak u dětí, které se denně podrobují antiseptické léčbě..

  Když potřebujete naléhavě navštívit lékaře

  Při každodenním ošetření pupku si rodiče všimnou nejmenší změny v této oblasti. Následující projevy signalizují, že musíte dítě neprodleně ukázat pediatrovi:

  • změna struktury a barvy kůže v pupeční fossě a kolem ní;
  • otok v pupeční oblasti;
  • jakékoli propuštění z pupku, zejména hnisavé nebo krvavé povahy;
  • zvýšení tělesné teploty (obecné i místní);
  • celková nevolnost dítěte, odmítnutí prsu (láhev);
  • opakovaná neadekvátní reakce novorozence na léčbu pupeční rány (silné pláč, ohýbání těla atd.).

  Pupek může v důsledku přítomnosti infekce bobtnat, červenat se, namočit se, zjemnit a krvácet. Zánět kladivem (omphalitida) je nebezpečné onemocnění, které může mít vážné následky..

  Důležité! Neměli byste čekat, až se situace zhorší, nebo se pokusit získat informace z internetu nebo od přátel. Samoléčení dítěte je nepřijatelné! Prsa musí být dodržena odborníkem.

  Také by se nemělo okamžitě panikařit, když jsou zjištěny nějaké změny. Musíte je pár hodin sledovat. Někdy může být zarudnutí kůže způsobeno místní reakcí. Podráždění je způsobeno oděvem, plenkou, špendlíkem na prádlo a prostředky, kterými je ošetření prováděno..

  Pokud matka měla podezření, že se projevy kůže začaly objevovat díky neustálému kontaktu se zbytkem pupečníku, měly by být okraje červené zóny pečlivě nastíněny. Po hodině zkontrolujte pokožku dítěte. Pokud se hyperémie (zarudnutí) nachází mimo určenou oblast, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

  Pokud dítě během léčby neustále projevuje obavy a hodně pláče, musíte pečlivě sledovat dítě. Možná pociťuje bolest, když tlačí na pupek, což může signalizovat přítomnost latentních symptomů.

  Pokud rodiče našli pupek v pupku, je to pravděpodobně pupeční houba. Není to zdraví zdraví dítěte, není nutné přestat provádět hygienické manipulace. Dítě by však mělo být předvedeno lékaři.

  Měli byste se také poradit s pediatrem, pokud se pupeční rána nezhojí déle než tři týdny..

  Pokud je dlouhodobé hojení doprovázeno neustálým řídkým výtokem (plačící pupek), může to znamenat příznaky chirurgické patologie (píštěle urachu nebo vitellinového kanálu). V tomto případě by pediatrický chirurg měl novorozence vyšetřit.

  Kdy mohu vykoupat novorozence?

  Koupání novorozence je samostatnou důležitou etapou života dítěte a rodičů. Existuje spousta sporů o tom, kdy a jak se dítě vykoupat. Někteří dětští lékaři povolují plnohodnotné vodní procedury od prvních dnů života, jiní doporučují zdržet se, dokud dítě není 1 měsíc staré.

  Dr. Komarovsky nedoporučuje úplné ponoření dítěte do vody, pokud ještě nedošlo k vysušení pupeční šňůry. Aby nedošlo k navlhčení pupku, stačí otřít dítě mokrými ubrousky a jemně očistit pokožku..

  Přečtěte si více o koupání svého dítěte pomocí špendlíku zde..

  Je možné rozšířit dítě na žaludek, pokud se pupek nezhojil

  Bez ohledu na to, zda se pupek uzdravil nebo ne, musí být dítě položeno na žaludek. Přirozeně, v přítomnosti nezhojené pupeční rány, by to mělo být prováděno s mimořádnou opatrností, aby nedošlo k poranění..

  Šíření dítěte by mělo být krátce, počínaje jednou minutou, postupně zvyšující čas strávený na žaludku. Pokud pupek začne krvácet, špendlík spadne nebo dojde k jiné nežádoucí reakci, položení břicha by mělo být pozastaveno, dokud nebudou tyto komplikace odstraněny..

  DŮLEŽITÉ! * Při kopírování materiálů článku uveďte aktivní odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/uhod/obrabotka_pupka.html

  Pokud se vám článek líbil a zanechal svůj komentář níže. Váš názor je pro nás důležitý.!

 • Články O Neplodnosti