Hlavní Výživa

Gestační diabetes v těhotenství: co potřebujete vědět

V tomto článku se dozvíte:

Jedním z hlavních důvodů, proč se těhotné ženy obracejí k endokrinologovi, je gestační diabetes, tak co to je? Gestační diabetes - jedná se o jakékoli porušení metabolismu uhlohydrátů v těle, které se poprvé objevuje nebo je detekováno během těhotenství. Častěji se toto porušení objevuje po 20 týdnech těhotenství a je spojeno s hormonálními charakteristikami ženy během tohoto období.

Proč vzniká?

Gestační diabetes se během těhotenství vyvíjí z několika důvodů:

 1. V našem těle je inzulín zodpovědný za absorpci glukózy buňkami. Ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje produkce hormonů, které oslabují její účinek. To vede ke snížení citlivosti ženských tkání na inzulín - rezistenci na inzulín.
 2. Nadměrná výživa u žen vede po jídle ke zvýšeným potřebám inzulínu.
 3. V důsledku kombinace těchto dvou faktorů se buňky pankreatu stávají neschopnými produkovat dostatečné množství inzulínu a vyvíjí se gestační diabetes..

Ne každá těhotná žena má riziko vzniku diabetu. Existují však faktory, které zvyšují tuto pravděpodobnost. Lze je rozdělit na ty, které existovaly před těhotenstvím a vyskytly se během ní.

Tabulka - Rizikové faktory pro gestační diabetes
Faktory před těhotenstvímFaktory během těhotenství
Věk nad 30 letVelké ovoce
Obezita nebo nadváhaPolyhydramnios
Relativní diabetes v bezprostřední rodiněVylučování glukózy močí
Gestační diabetes v předchozím těhotenstvíNadváha během těhotenství
Časná nebo pozdní gestóza v předchozím těhotenstvíVrozené vady plodu
Narození dětí do hmotnosti 2500 g nebo více než 4000 g
Porod mrtvého dítěte nebo narození dětí s vývojovým postižením v minulosti
Potraty, potraty, minulé potraty
Syndrom polycystických vaječníků

Je třeba si uvědomit, že glukóza proniká přes dítě placentou. Proto se zvýšením její hladiny v krvi matky dosáhne její nadbytek dítěte. Slinivka plodu funguje ve zvýšeném režimu, uvolňuje velké množství inzulínu.

Jak identifikovat?

Diagnóza gestačního diabetu se provádí v několika fázích. Každá žena při registraci na těhotenství provádí krevní test na glukózu. Hladina glukózy v krvi u těhotných žen je 3,3 až 4,4 mmol / l (v krvi z prstu), nebo až 5,1 mmol / l v žilní krvi.

Pokud žena patří do vysoce rizikové skupiny (má 3 nebo více rizikových faktorů uvedených výše), podá se jí perorálně test tolerance glukózy (PGTT). Test se skládá z následujících kroků:

 • Půst žena dává krev na glukózu.
 • Poté do 5 minut vypijte roztok obsahující 75 g glukózy.
 • Po 1 a 2 hodinách se provede opakované stanovení hladiny glukózy v krvi.

Hodnoty glukózy v žilní krvi jsou považovány za normální:

 • na lačný žaludek - méně než 5,3 mmol / l;
 • po 1 hodině - méně než 10,0 mmol / l;
 • po 2 hodinách - méně než 8,5 mmol / l.

Test glukózové tolerance se také provádí u žen, které mají zvýšenou hladinu glukózy v krvi nalačno.

Další fází je implementace PHTT pro všechny těhotné ženy v období 24–28 týdnů.

Pro diagnostiku gestačního diabetu mellitu je také používán indikátor glykovaného hemoglobinu, který odráží hladinu glukózy v krvi za posledních několik měsíců. Normálně nepřesahuje 5,5%.

GDM je diagnostikována:

 1. Glukóza nalačno vyšší než 6,1 mmol / l.
 2. Jakékoli náhodné stanovení glukózy, pokud je vyšší než 11,1 mmol / l.
 3. Pokud jsou výsledky PHTT nad normální.
 4. Hladina glykovaného hemoglobinu 6,5% a vyšší.

Jak se to projevuje?

Nejčastěji je gestační diabetes asymptomatický. Žena se nebojí a jediná věc, která gynekologa znepokojuje, je zvýšená hladina glukózy v krvi..

Ve vážnějších případech je detekován žízeň, nadměrné močení, slabost, aceton v moči. Žena přibírá na váze rychleji, než se očekávalo. Při provádění ultrazvukového vyšetření je detekován pokrok ve vývoji plodu, což jsou příznaky nedostatečného toku krve placentou.

Nebezpečí

Jaké je tedy nebezpečí gestačního diabetu, proč je glukóza během těhotenství věnována tak úzkou pozornost? Těhotná cukrovka je nebezpečná pro její důsledky a komplikace pro ženy a děti.

Komplikace gestačního diabetu u ženy:

 1. Spontánní potrat. Zvýšení frekvence potratů u žen s GDM je spojeno s častými infekcemi, zejména urogenitálních orgánů. Hormonální poruchy jsou také důležité, protože u žen, které mají syndrom polycystických vaječníků před těhotenstvím, se často vyvíjí gestační diabetes.
 2. Polyhydramnios.
 3. Pozdní gestóza (otoky, zvýšený krevní tlak, bílkoviny v moči v druhé polovině těhotenství). Těžká gestóza je nebezpečná pro život ženy i dítěte, může vést ke křečím, ztrátě vědomí, těžkému krvácení.
 4. Časté infekce močových cest.
 5. Při vysokých hladinách glukózy je možné poškození očí, ledvin a placenty..
 6. Předčasný porod je často spojován s těhotenskými komplikacemi, které vyžadují dřívější porod..
 7. Komplikace při porodu: slabost porodu, trauma porodního kanálu, krvácení po porodu.

Vliv gestačního diabetu na plod:

 1. Makroskopie je velká hmotnost novorozence (více než 4 kg), ale orgány dítěte jsou nezralé. Kvůli zvýšeným hladinám inzulínu ve fetální krvi je nadbytek glukózy ukládán jako podkožní tuk. Dítě se rodí velké, s kulatými tvářemi, červenou kůží, širokými rameny.
 2. Možná retardace růstu plodu.
 3. Vrozené malformace jsou častější u žen, které mají během těhotenství velmi vysoké hladiny glukózy v krvi..
 4. Hypoxie plodu. Pro zlepšení metabolických procesů potřebuje plod kyslík a jeho příjem je často omezen narušením průtoku krve placentou. Při nedostatku kyslíku dochází k hladovění kyslíku, hypoxii.
 5. Respirační poruchy se vyskytují 5-6krát častěji. Nadbytek inzulínu v krvi dítěte zabraňuje tvorbě povrchově aktivní látky - speciální látky, která chrání plíce dítěte po porodu před pádem.
 6. Častější smrt plodu.
 7. Poranění dítěte při porodu v důsledku velkých rozměrů.
 8. Vysoká pravděpodobnost hypoglykémie první den po narození. Hypoglykémie je pokles hladiny glukózy v krvi pod 1,65 mmol / l u novorozence. Dítě je ospalé, letargické, potlačené, špatně saje, se silným poklesem glukózy, je možná ztráta vědomí.
 9. Novorozenecké období pokračuje s komplikacemi. Možné zvýšené hladiny bilirubinu, bakteriální infekce, nezralost nervového systému.

Léčba je klíčem k úspěchu!

Jak je nyní zřejmé, pokud je během těhotenství zjištěn diabetes, musí být léčen! Snížení hladiny glukózy v krvi pomáhá minimalizovat komplikace a porodí zdravé dítě.

Žena s gestačním diabetem se musí naučit, jak kontrolovat hladinu glukózy sama pomocí glukometru. Zaznamenejte všechny ukazatele do deníku a pravidelně s ním navštěvujte endokrinologa.

Základem gestačního diabetu je strava. Výživa by měla být pravidelná, šestkrát bohatá na vitamíny a živiny. Je nutné vyloučit rafinované uhlohydráty (výrobky obsahující cukr - sladkosti, čokoládu, med, sušenky atd.) A spotřebovat více vlákniny obsažené v zelenině, otrubách a ovoci.
Musíte vypočítat kalorie a spotřebovat ne více než 30–35 kcal / kg tělesné hmotnosti denně při normální hmotnosti. Pokud má žena nadváhu, sníží se toto číslo na 25 kcal / kg hmotnosti za den, ale ne méně než 1800 kcal za den. Živiny jsou distribuovány následovně:

V žádném případě byste neměli hladovat. To ovlivní stav dítěte.!

Během těhotenství by žena neměla přibývat na váze více než 12 kg, a pokud byla před těhotenstvím obézní - neměla by překročit 8 kg.

Je třeba chodit denně, dýchat čerstvý vzduch. Pokud je to možné, proveďte vodní aerobik nebo speciální aerobik pro těhotné ženy, proveďte dechová cvičení. Cvičení pomáhá snižovat hmotnost, snižuje odolnost vůči inzulínu, zvyšuje kyslík plodu.

Léčba inzulinem

Strava a cvičení se používají dva týdny. Pokud během této doby nenastane normalizace hladiny glukózy v krvi, lékař doporučí zahájit injekci inzulínu, protože léky snižující hladinu cukru v tabletách jsou během těhotenství kontraindikovány.

Během těhotenství se nemusíte bát inzulínu! Je to naprosto bezpečné pro plod, nemá nepříznivý vliv na ženu a injekce inzulínu bude možné zastavit ihned po porodu.

Při předepisování inzulínu podrobně vysvětlí, jak a kam jej podat, jak stanovit požadovanou dávku, jak kontrolovat hladinu glukózy v krvi a váš stav, a jak zabránit nadměrnému snížení glukózy v krvi (hypoglykémie). V těchto záležitostech je nutné striktně dodržovat doporučení lékaře.!

Ale těhotenství se chýlí ke konci, tak co dál? Jaké bude zrození?

Ženy s gestačním diabetes mellitus úspěšně rodí samy. Během porodu je monitorována hladina glukózy v krvi. Porodníci sledují stav dítěte, kontrolují známky hypoxie. Předpokladem přirozeného porodu je malá velikost plodu, jeho hmotnost by neměla být vyšší než 4000 g.

Samotný gestační diabetes není známkou císařského řezu. Často je však takové těhotenství komplikováno hypoxií, velkým plodem, gestózou, slabou prací, což vede k porodu.

V období po porodu bude zapůjčeno sledování matky a dítěte. Hladiny glukózy se obvykle vrátí do normálu během několika týdnů..

Předpověď pro ženu

6 týdnů po narození by měla žena přijít k endokrinologovi a provést test tolerance glukózy. Častěji je hladina glukózy normalizována, ale u některých pacientů zůstává zvýšená. V tomto případě je u ženy diagnostikována cukrovka a nezbytná léčba.

Proto by po porodu měla taková žena vynaložit veškeré úsilí, aby snížila tělesnou hmotnost, pravidelně a správně se stravovala a měla dostatek fyzické aktivity..

Gestační diabetes v těhotenství

Gestační diabetes je typ diabetu, který se vyskytuje výhradně u žen během těhotenství. Po porodu, po nějaké době, obvykle prochází. Pokud však takové porušení nebude léčeno, začne, pak se problém může změnit v závažné onemocnění - diabetes typu 2 (a to je spousta obtíží a nepříjemných následků)..

Každá žena s počátkem těhotenství je registrována na prenatální klinice v místě bydliště. Z tohoto důvodu je po celou dobu porodu dítěte monitorováno zdraví ženy a jejího plodu odborníky a pravidelné monitorování krevních a močových testů je povinné pro monitorování.

Pokud je v moči nebo krvi najednou zjištěno zvýšení hladiny glukózy, neměl by takový případ způsobit paniku nebo obavy, protože u těhotných žen se to považuje za fyziologickou normu. Pokud výsledky testu ukázaly více než dva takové případy, kdy glukosurie (cukr v moči) nebo hyperglykémie (krevní cukr) nebyla detekována po jídle (což se považuje za normální), ale v testech se provádí na prázdném žaludku, můžeme u těhotných žen hovořit o gestačním diabetu mellitus.

Příčiny gestačního diabetu, jeho riziko a příznaky

Podle statistik trpí komplikace během těhotenství přibližně 10% žen a mezi nimi existuje určitá riziková skupina, která může způsobit gestační diabetes. Patří sem ženy:

 • s genetickou predispozicí,
 • s nadváhou nebo obezitou,
 • s ovariálními chorobami (např. polycystickými),
 • s těhotenstvím a porodem po 30 letech věku,
 • s předchozími narozeními doprovázenými gestačním diabetem.

Může existovat několik důvodů pro výskyt GDM, nicméně k tomu dochází hlavně kvůli snížené věrnosti glukózy (jako u diabetu 2. typu). To je způsobeno zvýšenou zátěží pankreatu u těhotných žen, které se nemusí vyrovnat s produkcí inzulínu, konkrétně řídí normální hladinu cukru v těle. „Viníkem“ této situace je placenta, která vylučuje hormony, které rezistentují na inzulín, zatímco zvyšuje hladinu glukózy (rezistence na inzulín).

K „konfrontaci“ hormonů placenty s inzulínem dochází obvykle ve 28–36 týdnech těhotenství a zpravidla k tomu dochází v důsledku snížení fyzické aktivity, což je také vysvětleno přirozeným přírůstkem hmotnosti během těhotenství..

Příznaky gestačního diabetu během těhotenství jsou stejné jako u diabetu 2. typu:

 • zvýšená žízeň,
 • nedostatek chuti k jídlu nebo neustálý hlad,
 • nepohodlí z častého močení,
 • možné zvýšení krevního tlaku,
 • zrakové postižení (rozmazané) vidění.

Pokud je přítomen alespoň jeden z výše uvedených příznaků nebo jste v ohrožení, informujte o tom svého gynekologa, aby vás vyšetřil na GDM. Konečná diagnóza se provádí nejen za přítomnosti jednoho nebo více příznaků, ale také na základě testů, které musí být správně předány, a proto musíte jíst produkty, které jsou ve vašem denním menu (neměňte je před provedením testu!) A vést známý životní styl.

Norma pro těhotné ženy je následující:

 • 4-5,19 mmol / l - na lačný žaludek,
 • ne více než 7 mmol / l - 2 hodiny po jídle.

Pro pochybné výsledky (tj. Mírné zvýšení) se provede test s glukózovou zátěží (5 minut po testu na lačno pacient vypije sklenici vody, ve které je rozpuštěno 75 g suché glukózy) - aby se přesně určila možná diagnóza GDM.

Gestační diabetes v těhotenství

V dávných dobách, kdy neexistovaly nemocnice a lékárny, lidstvo již vědělo o existenci diabetu. První zmínka o této nemoci pochází z 15. století před naším letopočtem. Již v této vzdálené éře bylo zaznamenáno, že cukrovka nepříznivě ovlivňuje stav těhotné ženy a narušuje normální vývoj jejího dítěte. Jak se nemoc projevuje u nastávajících matek a co ohrožuje její výskyt během těhotenství?

Druhy gestačního diabetu

Diabetes mellitus je metabolické onemocnění doprovázené zvýšením hladiny glukózy v krvi. Patologický proces se může vyvinout v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulínu. Během těhotenství se jeden z typů patologie může cítit:

 • diabetes mellitus 1. nebo 2. typu, který existoval před těhotenstvím;
 • gestační diabetes.

Gestační diabetes je chápán jako stav, který se poprvé objevil během skutečného těhotenství. Před počátkem dítěte si žena nevšimla žádných změn ve svém těle a nevznesla žádné zvláštní stížnosti. Stává se také, že nastávající matka prostě nevěděla o své nemoci, protože před těhotenstvím nebyla vyšetřena endokrinologem a terapeutkou. Je nepochopitelné pochopit, zda je diabetes gestační nebo je projevem skutečného diabetu až po narození dítěte..

Než začnete mluvit o vlastnostech průběhu nemoci u nastávajících matek, měli byste pochopit, jak se diabetes projevuje mimo těhotenství. Příčiny, vývojové mechanismy a principy léčby jsou určeny typem diabetu. Příznaky onemocnění budou v tomto případě podobné a pouze cílená diagnóza dokáže odlišit odrůdy této patologie..

Diabetes typu 1 je typické autoimunitní onemocnění. Ve většině případů se vyskytuje na pozadí infekce konkrétním virem. Rozvíjí se zánět, což vede k destrukci beta buněk štítné žlázy. Právě tyto buňky produkují inzulín - hormon, který se podílí na všech metabolických procesech v těle. Při postižení více než 80% buněk štítné žlázy se objeví příznaky diabetu 1. typu.

Diabetes mellitus 2. typu se vyskytuje na pozadí genetické predispozice. Faktory vyvolávající jeho vzhled zahrnují:

 • obezita;
 • porušení stravy;
 • sedavý životní styl;
 • stres.

U diabetu mellitus druhého typu hladiny inzulínu zůstávají normální, ale buňky v těle nejsou schopny tento hormon vnímat. Vzniká inzulínová rezistence, která vede k řadě zdravotních problémů. Nadváha je charakteristická pro pacienty s diabetem 2. typu. Obezita v této formě onemocnění je spojena se zhoršeným metabolismem lipidů v důsledku vysokých hladin inzulínu v krvi..

Gestační diabetes je ve své podstatě podobný diabetu typu 2. Vysoké hladiny ženských pohlavních hormonů a kortizolu (nadledvin) během těhotenství vedou k rozvoji fyziologické rezistence na inzulín. Jinými slovy, v očekávání dítěte se u všech žen v určitém stupni vyvine necitlivost buněk těla na inzulín. Současně u 5–10% nastávajících matek tento stav vede ke vzniku gestačního diabetu, zatímco u ostatních žen se toto onemocnění nevyvíjí.

Příznaky cukrovky během těhotenství

Gestační diabetes je ve většině případů asymptomatický. Žena nemá žádné zvláštní stížnosti a pouze rutinní vyšetření během těhotenství odhalí zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Typické příznaky cukrovky u nastávajících matek jsou vzácné.

Mezi příznaky gestačního diabetu patří:

 • polydipsie (přetrvávající žízeň);
 • polyurie (rychlé močení);
 • polyfágie (zvýšená chuť k jídlu až do neustálého nenasytného hladu).

Všechny tyto příznaky nejsou příliš specifické a lze je zaměnit za obvyklé projevy těhotenství. Mnoho žen v očekávání dítěte cítí silný hlad a všimne si výrazného zvýšení chuti k jídlu. Žízeň často vzniká u nastávajících matek v pozdních stádiích, zejména pokud se toto období vyskytuje na jaře a v létě. Nakonec dochází k rychlému močení u všech těhotných žen a není možné jej odlišit od příznaků cukrovky.

Diagnóza gestačního diabetu

Během těhotenství určují všechny ženy hladinu cukru v krvi. Tento test se odebírá ze žíly na lačný žaludek dvakrát během těhotenství: při prvním výskytu a po dobu 30 týdnů. Tento přístup umožňuje včasnou identifikaci nemoci a přijetí všech opatření k zabránění jejích komplikací u nastávajících matek..

Při interpretaci krevního testu na glukózu jsou možné následující výsledky:

 • od 3,3 do 5,5 mmol / l - norma;
 • od 5,6 do 7,0 - snížená tolerance glukózy;
 • více než 7,1 - cukrovka.

Zhoršená tolerance glukózy se nazývá prediabetes. Tento stav je na pokraji normy a patologie a nastávající matka musí vyvinout veškeré úsilí, aby v této situaci udržovala zdraví. Při stanovení hladiny cukru v krvi vyšší než 5,6 mmol / l by těhotná žena měla určitě navštívit endokrinologa.

Pokud je podezření na cukrovku, provede se test tolerance glukózy. Analýza se skládá ze dvou fází. Nejprve pacient odebere krev ze žíly na lačný žaludek, poté ženě nabídne pití 75 ml sladkého nápoje (glukóza zředěná ve vodě). Po 1 až 2 hodinách se znovu odebere krev, aby se stanovila hladina cukru. Na základě výsledků testů lze učinit následující závěry:

 • až 7,8 mmol / l - norma;
 • od 7,9 do 11,0 mmol / l - zhoršená tolerance glukózy;
 • více než 11,1 mmol / l - diabetes.

Současně se stanovením hladiny glukózy v krvi procházejí těhotné ženy močovým testem. Pokud je v moči detekován cukr, naznačuje to vývoj gestačního diabetu. Také s touto patologií může být v moči detekován aceton (ketonová těla). Aceton sám nemůže být základem pro diagnózu, protože tento prvek se nachází v mnoha patologických procesech (například s toxikózou v časném těhotenství).

Těhotenské komplikace gestačního diabetu

V prvním trimestru těhotenství může diabetes způsobit potrat. Tato komplikace se nejčastěji vyskytuje po 6 týdnech a je způsobena patologickými procesy vyskytujícími se ve změněných cévách. Stojí za zmínku, že tato komplikace je charakterističtější pro skutečný diabetes mellitus, který existoval ještě před těhotenstvím.

Gestační diabetes je často komplikován placentární nedostatečností po 20 týdnech. Tato komplikace je také spojena s porušením mikrocirkulace, což v konečném důsledku vede k nedostatečnému přísunu kyslíku a živin pro dítě. Ve třetím trimestru těhotenství vede gestační diabetes často k hypoxii plodu a retardaci intrauterinního růstu.

Jednou z nejzávažnějších těhotenských komplikací v důsledku gestačního diabetu je předčasné placentární narušení. Za výskyt této patologie je odpovědná stejná mikrocirkulační porucha vzniklá v důsledku vasospasmu. Na druhé straně je zúžení lumenu krevních cév vysvětleno četnými metabolickými poruchami na pozadí vyvinuté rezistence na inzulín.

Všechny tyto mechanismy vedou k tomu, že placenta opouští děložní stěnu dříve, než je datum splatnosti. Obvykle se místo plodu rodí bezprostředně po narození dítěte. Abrazi placenty během těhotenství může způsobit masivní krvácení a dokonce i smrt plodu.

U 70% žen s gestačním diabetem se vyvíjí gestóza. Tato specifická komplikace těhotenství se vyznačuje zvýšeným krevním tlakem a zhoršenou funkcí ledvin. Při cukrovce se gestóza projevuje dostatečně brzy a již v období 24–26 týdnů si mnoho žen všimne prvních příznaků tohoto onemocnění. Kombinace gestózy a diabetu je docela nepříznivá a během těhotenství vyvolává mnohočetné problémy.

U většiny nastávajících matek vede gestační diabetes k rozvoji polyhydramnií. S touto patologií se objem plodové vody zvyšuje na 2 litry po dobu 36-37 týdnů. Polyhydramnios nepříznivě ovlivňuje stav plodu a narušuje jeho normální polohu v děloze. Nadbytek plodové vody často vede k tomu, že plod zaujímá šikmou nebo příčnou polohu a může být odstraněn z dělohy pouze pomocí císařského řezu..

Důsledky gestačního diabetu na plod

Během těhotenství dítě trpí nedostatkem kyslíku a základních živin. Trvalá hypoxie primárně ovlivňuje vývoj nervového systému. Trpí nedostatkem kyslíku v mozku, což má za následek perinatální encefalopatii a další závažná onemocnění, která se vyvíjejí okamžitě po narození dítěte..

Specifickou komplikací gestačního diabetu je diabetická fetopatie. Děti narozené matkám s touto patologií mají charakteristický vzhled:

 • vysoká hmotnost (více než 4 kg při narození);
 • karmínový nebo cyanotický tón pleti;
 • velké množství sýrového lubrikantu na kůži;
 • otok kůže a měkkých tkání;
 • otoky obličeje;
 • petechiální vyrážka (malé krvácení pod kůží).

Navzdory jejich velké velikosti se děti rodí slabé. Mnoho dětí zažívá v prvních hodinách života dušnost a dokonce i apnoe (zástava dýchání). Charakteristická je dlouhotrvající žloutenka spojená s patologickými změnami v játrech novorozence. Většina dětí trpí různými neurologickými poruchami (snížený svalový tonus, adynamie nebo hyper excitabilita, inhibice reflexů).

Zvláště nebezpečným stavem, který se vyskytuje u novorozenců v prvních dnech života, je hypoklykémie (snížení hladiny glukózy v krvi). Jde o to, že v děloze dítě dostalo velké množství cukru z mateřské krve. Pankreas plodu se používá k práci v rozšířeném režimu a nelze jej rychle přepnout do jiného rytmu. Po narození se tok mateřského cukru k dítěti zastaví, zatímco hladina inzulinu je stále vysoká. Rozvíjí se hypoklykémie - prudký pokles hladiny cukru v krvi. Tento stav hrozí vážnými následky, včetně kómy a smrti..

Léčba gestačního diabetu

Při zjištění gestačního diabetu je žena pod dohledem endokrinologa. Doporučuje se navštívit lékaře každé dva týdny (při absenci komplikací). V případě nepříznivých účinků diabetu může léčba těhotné ženy pokračovat v nemocnici.

Léčba diabetu během těhotenství je zaměřena na prevenci různých komplikací spojených s metabolickými poruchami. Léčba začíná výběrem optimální stravy vyvážené v základních živinách. Současně by měla dietní doporučení zohledňovat skutečné potřeby matky a plodu v souladu s dobou těhotenství..

Díky gestačnímu diabetu jsou snadno stravitelné uhlohydráty vyloučeny z ženské stravy:

 • koláče, pečivo a jiné sladkosti;
 • Miláček;
 • džem;
 • výrobky z bílé mouky;
 • sladké ovoce;
 • šťávy a sirupy;
 • sycené nápoje.

Aby se zabránilo nadměrnému přírůstku hmotnosti ve stravě těhotné ženy, jsou také omezeny tuky. Výživa pro gestační cukrovku by měla být častá, až 5-6krát denně, ale v poměrně malých porcích. Toto schéma eliminuje zátěž trávicího traktu a zabraňuje rozvoji hyperglykémie (zvýšená hladina glukózy v krvi) po jídle.

Je zakázáno ostré omezení stravy a půstu. Výživa těhotné ženy by měla být vyvážená a měla by obsahovat optimální množství vitamínů a minerálů. Celkový přírůstek hmotnosti v těhotenství by neměl být větší než 12 kg u žen s normální hmotností a ne více než 8 kg v případě obezity.

Kritériem účinnosti dietetické terapie je stanovení hladiny cukru v krvi. Normálně by glukóza neměla být více než 5,5 mmol / l na lačný žaludek a ne více než 7,8 mmol / l dvě hodiny po jídle. Při překročení těchto ukazatelů je vyřešena otázka inzulínové terapie.

Výběr inzulínu a stanovení jeho dávky provádí endokrinolog. Je třeba mít na paměti, že většina žen s gestačním diabetem má schopnost syntetizovat svůj vlastní inzulín. Pro udržení normálního metabolismu takové ženy potřebují velmi malou dávku hormonu denně. Potřeba inzulínu se může zvyšovat se zvyšujícím se gestačním věkem.

Péče o narození pro těhotenský diabetes

Optimální doba porodu pro těhotenský diabetes je 37-38 týdnů těhotenství. Zpoždění po tomto období nedává smysl. O 37 týdnů je plod již plně formován a může bezpečně existovat mimo dělohu. Další prodloužení těhotenství může být docela nebezpečné z důvodu nedostatečného fungování placenty a vyčerpání jejích zdrojů po 38 týdnech.

Specialisté doporučují, aby ženy porodily dítě ve specializované porodnické nemocnici. Takové mateřské nemocnice mají veškeré potřebné vybavení pro pomoc novorozencům. Zkušení terapeuti a endokrinologové pracují nepřetržitě na řešení problémů spojených s progresí diabetu.

Porod u žen s gestačním diabetem obvykle prochází porodním kanálem. Indikace císařského řezu je velmi velká velikost plodu, stejně jako gestóza, nefropatie a další těhotenské komplikace. V mnoha případech se inzulínová terapie podává během porodu nebo během chirurgického zákroku.

Gestační diabetes po porodu odejde sám bez dalšího ošetření. Je možné, že se situace objeví během druhého a následujících těhotenství. Udržování vysoké hladiny glukózy v krvi po porodu naznačuje vývoj pravého diabetes mellitus. V tomto případě se ženě doporučuje podrobit se kompletnímu vyšetření endokrinologem a zahájit léčbu nemoci co nejdříve.

Těhotenství a cukrovka. Jaké je nebezpečí cukrovky během těhotenství

Před několika desítkami let byly ženy trpící vysokou glykémií chráněny, aby nedošlo k otěhotnění, protože těhotenství a diabetes byly považovány za neslučitelné věci. A v případech, kdy žena navzdory všemu otěhotněla, tragicky skončila: potrat, smrt plodu uvnitř matky, narození dítěte s vývojovým postižením, četné komplikace pro ženu v práci.

V té době nebyly k dispozici žádné prostředky pro vlastní monitorování hladiny cukru v krvi, ženy byly špatně vzdělané a včas nedostaly nezbytnou léčbu. V důsledku toho většina lékařů věřila, že porod a těhotenství s diabetem nejsou přijatelné. Ženy s touto nemocí navždy ztratily radost z mateřství.

V dnešní době vám moderní metody řízení těhotenství umožňují bezpečně vydržet a porodit zdravé dítě, ale musíte být neustále sledováni endokrinologem a gynekologem a alespoň třikrát jít do nemocnice na důkladné vyšetření. Podívejme se podrobněji na to, jak se chovat správně pro ženu, která má diabetes v těhotenství.

Druhy cukrovky

Diabetes závislý na inzulínu je považován za nejvíce nepředvídatelný, protože u těhotných žen je průběh nemoci podobný vlnám. Existuje raný vývoj angiopatií (léze velkých a nejmenších cév) a možnosti ketoacidózy (zhoršený metabolismus mastných kyselin, metabolismus uhlohydrátů, což může vést k diabetické kómě).

Druhý typ není závislý na inzulínu. Vyskytuje se u žen po 30 letech a není tak obtížné. Je to hlavně doprovázeno přítomností nadváhy. Při plánování těhotenství je v první řadě nutné provést hubnutí a stabilizaci hmotnosti. To je důležitý bod, který nejen snižuje zátěž na tělo, ale také zajišťuje chování přirozeného porodu, aniž by přinesl císařský řez..

Třetím typem je gestační diabetes. Je velmi vzácný a vyskytuje se ve druhém trimestru těhotenství v důsledku přechodného narušení využití glukózy. Pokud byla zjištěna dříve, měla matka pravděpodobně nemoc před těhotenstvím. V zásadě gestační diabetes mizí po povolení od plodu, ale existují případy přechodu na normální diabetes 1. nebo 2. typu.

Změny nemoci v různých obdobích

Těhotenství s diabetem typu 1 prochází s náhlým průchodem symptomů nemoci. V prvním trimestru lékaři často pozorují zlepšení pohody, hladiny glukózy jsou sníženy díky estrogenům, které stimulují uvolňování inzulínu slinivkou břišní. Dávka inzulínu v tomto období je snížena o jednu třetinu.

Ve druhém trimestru se zvyšuje aktivita hormonálních hormonů, zvyšuje se hladina glukózy v krvi, což zvyšuje stížnosti těhotné ženy. Aby nedošlo ke kómatu, musíte během tohoto období zvýšit dávku inzulínu.

Od 32 týdnů do narození se stav může znovu zlepšit, jak se hladina hormonů snižuje a tolerance ke sacharidům se zvyšuje. Hladina cukru v krvi klesá. Dávkování podaného inzulínu je také upraveno lékařem, snižuje se přibližně o 20-30%.

V době narození je pro ženské tělo velké napětí. Strach a silná bolest způsobují jasné emocionální výbuchy, které vedou k prudkému zvýšení množství glukózy v krvi a okamžitě po porodu dochází k obrácené reakci. Silné fyzické přepracování vede k poklesu glykémie. Po 4-5 dnech po narození se stav stabilizuje a vrátí se do normálu. Dávka inzulínu je známá tělu ženy.

Během kojení ztrácí žena mnoho energetických zdrojů a lze pozorovat výrazný pokles cukru. Doporučuje se, aby mezi krmivy byla podávána jídla obsahující sacharidy, aby se kompenzovala ztráta..

Nutné hospitalizace

Během těhotenství musíte být neustále pod dohledem gynekologa a ošetřujícího endokrinologa. V raných stadiích těhotenství je možná hospitalizace s cílem provést kompletní vyšetření. Během tohoto období bude důležitým bodem rozhodnutí odborníků v otázce zachování těhotenství. Provádějí také preventivní opatření ke snížení ukazatelů glykémie, shromažďují údaje z laboratorních testů krve a moči. To pomáhá upravit dávky inzulínu..

Druhá hospitalizace se provádí bez selhání, protože se stav ve druhém trimestru zhoršuje. Během tohoto období mohou nastat různé porodnické komplikace, které vyžadují okamžité ošetření. Předepsána je také vyšší dávka inzulínu..

V týdnu 34-35 může účinek diabetu na těhotenství vést ke komplikacím, a to jak porodnických, tak diabetických. Lékaři kromě úpravy dávky inzulínu kladou i otázku načasování a způsobu podání.

Přípravná fáze

Žena, která má diabetes 1. typu, by se měla připravit na budoucí těhotenství téměř za rok. Během tohoto období musíte striktně dodržovat diabetickou dietu, snažit se dosáhnout normoglykémie po celou dobu přípravy. Šest měsíců před údajným těhotenstvím musíte zdravotní stav plně kompenzovat. Čím déle to trvá, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšného těhotenství a narození zdravého dítěte. Během této doby musíte glukometr používat každý den a neustále sledovat hladinu cukru v krvi.

U žen s diabetem 2. typu je nutné kontrolovat hladinu glykémie nejen v moči, ale také provádět jiné vyšetřovací metody. Před početí je třeba se poradit s řadou specialistů, léčit doprovodné nemoci a genitourinární infekce. Pokud žena užila tablety snižující cukr, může to během těhotenství poškodit plod. Koneckonců, orální léky dokonale pronikají placentou a ovlivňují budoucí dítě.

Váš lékař může doporučit přechod na inzulínové injekce. Může to být kombinace prodlouženého a krátkého inzulínu. Je také nutné, aby žena s těhotenstvím s diabetem 2. typu přešla na dietu ke snížení hmotnosti.

Musíte pochopit, že i úspěšné těhotenství je velkým stresem pro matčino tělo a během těhotenství s diabetem musíte být dvakrát opatrní. Úspěšný průběh těhotenství a narození zdravého dítěte nakonec závisí pouze na organizaci a odhodlání ženy.

Těhotenství s diabetem 2. typu je uvolněnější, pokud je žena pečlivě připravena na svůj nový stav a dosáhla významného úbytku hmotnosti. Také v období těhotenství je nutné provádět sebeovládání glykémie.

Screeningové zkoušky

Tato diagnóza není zákazem narození dítěte, ale čím vážnější je přístup k přípravě těhotenství, tím větší je šance, že celý proces projde bez komplikací. Je nutné nejen pokusit se normalizovat hladiny glukózy, ale také projít řadou specialistů. Oftalmolog by měl vyšetřit fundus na retinopatii. Je-li to nutné, opatrně zasaďte postižené cévy sítnice, aby nedošlo k dalším prasklinám nebo krvácení..

Vzhledem k tomu, že během těhotenství je ledvina značně zatěžována, musíte navštívit nefrologa. Velký význam má krevní tlak ženy. Při zvýšené hladině lékař vybere antihypertenzní terapii.

Chcete-li vyloučit genitourinární infekce, které často doprovázejí ženy s diabetem, musíte všechny testy předat gynekologovi. Pokud se v této oblasti vyskytuje nemoc, proveďte příslušnou léčbu. Je také vhodné navštívit neurologa a kardiologa.

Samozřejmě musíte vždy konzultovat s endokrinologem. Nesmíme zapomenout: čím déle je diabetes a věk ženy, tím těžší bude pro ni porodit dítě a po porodním období hrozí skutečné komplikace..

Pouze zbavit se doprovodných nemocí, normalizovat rozdíly v glykémii a stabilizovat tlak, můžete začít otěhotnět dítě.

Kontraindikace k početí

Diabetes u těhotných žen může výrazně zhoršit zdraví. Vzhledem ke zvýšené hrozbě vážných komplikací pro zdraví ženy a schopnosti bezpečně nést plod, nést závažnost porodu, je těhotenství přísně kontraindikováno:

 1. S mikroangiopatií krevních cév různých orgánů;
 2. V případech, kdy ani injekce inzulínu nenormalizují stav;
 3. Pokud je nemoc jak u matky, tak u otce (v tomto případě je riziko přenosu choroby dědičností na dítě vysoké);
 4. Pokud má matka kromě diabetu také negativní Rh faktor krve (v tomto případě budou červené krvinky plodu zničeny protilátkami matky);
 5. Pokud má matka současně s diabetem plicní tuberkulózu (během těhotenství se může průběh nemoci výrazně zhoršit);
 6. V případě, že v předchozích těhotenstvích byli ještě mrtví nebo děti s různými malformacemi.

Vlastnosti těhotenství

Moderní výzkumné metody prokázaly, že příznivý průběh těhotenství a diabetes mellitus jsou zcela kompatibilní koncepty. Ve skutečnosti to není samotné onemocnění, které má negativní účinek na rodící se plod, ale zvýšená hladina glykémie. V prvních měsících má dítě téměř kompletní formaci všech orgánů. Objevují se začátky mozku, páteře, plic a střev. Během tohoto období matka začne pociťovat srdeční rytmus dítěte a právě srdce pumpuje celkovou krev matky a dítěte.

Proto je tak důležité udržovat normální hladinu cukru ještě před početí, protože i na začátku vývoje dítěte mohou mít skoky v hladině glukózy negativní vliv na vývoj fetálních orgánů. Hyperglykémie matky způsobuje metabolické poruchy v dozrávajícím těle, což hrozí selháním při pokládání orgánů embrya.

V první polovině těhotenství je největší hrozbou pro špičku cukru spontánní potrat. Později se může objevit pozdní gestóza (objevují se otoky, zvýšení tlaku, doprovázené záchvaty). Projevuje se polyhydramnios, což vede k hypoxii plodu a v důsledku toho k předčasnému porodu. Infekce močových cest a selhání ledvin jsou běžné.

Má cukrovku během těhotenství a důsledky pro dítě. Vzhledem ke zvýšenému vývoji tukové tkáně roste dítě v lůně velmi velké, má hmotnost více než 4,5 kg a výšku 55–60 cm. Z tohoto důvodu je často nezbytné provést chirurgický zákrok císařským řezem.

Gestační diabetes

Tato patologie je pozorována u přibližně 5% žen, které mají dítě. Nemoc se může objevit ve druhém trimestru těhotenství. Mnoho žen okamžitě nevěnuje pozornost příznakům, protože se s takovými problémy dosud nesetkaly. Během těhotenství potřebuje placenta a plod glukózu.

A v souvislosti s hormonálními změnami v těle ženy se vyvíjí inzulínová rezistence, která negativně ovlivňuje proces homeostázy. Slinivka začíná intenzivně produkovat inzulín a snaží se kompenzovat nedostatek glukózy v krvi. Výsledkem je zvýšení hladiny cukru. Po porodu se tento proces zastaví, ale vyskytují se časté případy, kdy se gestační diabetes vyvine na obvyklý typ 1 nebo 2.

Nebezpečí GDM spočívá v tom, že ve stavu ženy nejsou žádné zvláštní změny. Těhotné ženy připisují změnám v pohody své postavení a tyto příznaky okamžitě nevěnují pozornost. Jaké jsou příznaky cukrovky během těhotenství?

 1. Sucho v ústech a stálý žízeň.
 2. Měchýř se cítí plný, často a hojně močí.
 3. Snížené vidění.
 4. Žena zažívá neustálou únavu, pocit únavy.
 5. Zvyšuje se chuť k jídlu, žena zažívá pocit hladu.
 6. Byl pozorován vysoký krevní tlak.
 7. Je pravděpodobné, že těhotná žena má velký plod.

Proč se GDM vyvíjí během těhotenství??

Existuje mnoho příčin cukrovky u těhotných žen. Především jde o přítomnost nadváhy, která má známky metabolismu a pozdní těhotenství (nad 30 let). Pokud má další příbuzný diabetes 2. typu, je pravděpodobnost GDM vysoká. K rozvoji diabetu přispívají různá kardiovaskulární onemocnění, jakož i histózy a těžká toxikóza během předchozích těhotenství. Pokud žena dříve porodila mrtvé dítě, neměla plod chronicky, nebo se dítě narodilo s velkou hmotností (hydramnion). Vysoká pravděpodobnost onemocnění u žen podstupujících hormonální terapii pro neplodnost, jmenovitě stimulace ovulace.

Dobrý gynekolog v době registrace provádí kompletní anamnézu a dokonce zahrnuje vývoj GDM. V ohrožení může být nastávající matka identifikována po povinném testu na cukrovku během těhotenství. Krev v laboratoři se podává na lačný žaludek z prstu. Normální glukóza by měla být 4,8 - 6,0 mmol / l.

Pokud jsou k dispozici rizikové faktory, je během těhotenství prováděn další test na latentní diabetes mellitus. Taková analýza se provádí při zatížení 1 až 3 hodiny. Musíte mít láhev sladké vody s sebou. Koncentrace cukru na 0,3 l čisté stojaté vody je: pro hodinový test - 50 g, pro 2hodinový test - 75 g, pro 3hodinový test - 100 g. Pokud při použití takové sladké tekutiny dojde ke zvracení, doporučuje se přidat pár kapky citronové šťávy.

Před analýzou nemůžete jíst mastné, sladké a kořeněné po dobu 3 dnů. V den zkoušky na lačný žaludek se vypije 300 ml sladké vody. Stav těhotné ženy během testu by měl být klidný, protože nervové napětí může ovlivnit výsledky, což je důležité pro zdraví matky i plodu..

Prevence GDM

Abyste se vyhnuli komplikacím těhotenství u diabetes mellitus, musíte přísně dodržovat doporučení odborníků. Nemůžete jíst rychlé sacharidy, jako je cukr, marmeláda, sušenky, pečivo a jiné cukrovinky. Je vhodné opustit sycené nápoje a sladké šťávy. Je nutné omezit používání pohanky a rýžových obilovin, těstovin a brambor. Ovoce by se mělo konzumovat a nepřekračovat denní dávku.

Důležitým bodem těhotenství a diabetu je také stabilizace hmotnosti, zbavení dalších liber. Chcete-li to provést, musíte vést aktivní životní styl, zapojit se do preventivních terapeutických cvičení, provádět fyzická cvičení doporučená pro ženy během těhotenství.

Činnost při přenášení dítěte

Mnoho žen, které jsou těhotné, považuje jejich stav za téměř bolestivý. Snaží se lhát více, pohybovat se méně, bez námahy. To samozřejmě není správné. Aktivní životní styl podporuje lepší zdraví matky i nenarozeného dítěte. Chůze na čerstvém vzduchu, provádění speciálních cvičení pro těhotné ženy bude přínosem pouze v přítomnosti diabetu.

Před zahájením výuky je lepší poradit se s gynekologem a dodržovat bezpečnostní pravidla. Pokud neexistují žádné komplikace a kontraindikace, může lékař doporučit terapeutickou nebo respirační gymnastiku. Je třeba si uvědomit, že s vývojem plodu a zvyšováním velikosti břicha se mění i cvičení..

Lepší, když jsou kurzy vedeny zkušenými trenéry. Ale i s nezávislou gymnastikou musíte být opatrní ohledně ženy a poslouchat signály svého těla. Je přísně zakázáno cvičit se skoky, je vyloučen tisk, zvedání závaží a zatížení.

Pokud těhotná žena pociťuje bolest v dolní části zad nebo pokud je v břiše pocit tahu, měla by být lekce okamžitě přerušena. Měli byste také poslouchat puls. Příliš častý rytmus slouží jako signál k zastavení. Pohyb během tříd nemůže být ostrý. Všechno je třeba udělat hladce a pomalu..

Respirační gymnastika uklízí nervový systém, přispívá k lepšímu přísunu kyslíku do těla, což je užitečné pro placentu a vývoj dítěte. Populární mezi fitness trenéry jsou Strelnikova dechová cvičení. V procesu polohové gymnastiky jsou trénovány pánevní svaly zapojené do porodu. Fitball se často používá, ale při manipulaci s míčem je nutná obezřetnost, protože existuje možnost pohybu z míče a pádu břicha k podlaze, což je nebezpečné.

Nutná strava

Aktivní životní styl, injekce inzulínu přispívají k pohodě a normalizaci cukru. Ale nejdůležitější složkou zlepšování pohody je diabetická dieta během těhotenství. Nabídka by měla obsahovat potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů. Dieta č. 9 doporučuje konzumovat více vitamínů a potravin, které mají hodně vlákniny. Jedná se o nízkotučný tvaroh, mořské ryby, zeleninu, ovoce (kromě banánů a hrušek). Chléb by měl být pouze celozrnný.

Nemůžete jíst rýži, těstoviny, kukuřici, žádné bobule, zejména hrozny a rozinky. Kromě sladkostí je zakázáno konzumovat uzené maso a tuk, alkohol a zmrzlinu. Kořeněná, slaná a kořenitá jídla také nelze jíst. Používejte rostlinné oleje dobře.

Libovou drůbež a telecí maso vařte. Vývar může být pouze zeleninový. Různé druhy zelí jsou velmi užitečné. Mléčné výrobky, brambory, obiloviny lze konzumovat, ale v omezeném množství.

Mnoho lidí si myslí, že pokud cukr není možný, pak může být med. To není pravda, ani to nejíst. Během těhotenství a diabetu nemůžete použít sladidla, pouze fruktózu.

Jaké je nebezpečí cukrovky během těhotenství?

Nejběžnějším důsledkem nemoci během těhotenství je hromadění plodové vody. To ohrožuje dítě i matku a způsobuje otoky. Důsledky tohoto procesu je velmi obtížné předvídat. Toto je prasknutí močového měchýře, což má za následek předčasný porod. Dítě nemusí být ve správné poloze, což má za následek císařský řez. Při přirozeném porodu oslabují pupeční šňůry a kontrakce.

Po porodu existuje u ženy při porodu riziko krvácení. Velké množství tekutin v tkáních přispívá k rozvoji pyelonefritidy. Infekce močových cest jsou běžné. S diabetem má plod často tak velkou tělesnou hmotnost a v přítomnosti otoku placenty hrozí přerušení dodávky kyslíku plodu, což povede k úmrtí. A je to také nebezpečné pro život matky..

Abyste se vyhnuli nebezpečným následkům nemoci, musíte pečlivě dodržovat dietu ve všech stádiích těhotenství a bojovat o stabilitu hladiny cukru v krvi. Pak existuje vysoká pravděpodobnost, že tento proces proběhne bez nadbytku.

Gestační diabetes

Co je nebezpečný gestační diabetes během těhotenství? Diagnostika a léčba GDM.

V těhotenství se mohou chronická onemocnění zhoršit nebo se mohou objevit známky dříve neznámých problémů. Gestační diabetes může být problém..

Podle klasifikace Světové zdravotnické organizace je „gestační diabetes“ diabetes mellitus detekovaný během těhotenství a během tohoto období také zjištěna zhoršená tolerance glukózy (vnímání glukózy v těle). Důvodem je snížená citlivost buněk na jejich vlastní inzulin (inzulinová rezistence), která je spojena s vysokým obsahem těhotenských hormonů v krvi. Po porodu se hladina cukru v krvi nejčastěji vrací k normálu. Nelze však vyloučit pravděpodobnost vzniku diabetu 1. a 2. typu během těhotenství. Diagnóza těchto chorob se provádí po porodu..

Při analýze údajů z více studií dospěli lékaři k závěru, že u více než 50% těhotných žen s gestačním diabetem se později v životě vyvine skutečný diabetes..

Jaké jsou rizikové faktory pro vývoj GDM?

 • Nadváha, obezita
 • Relativní diabetes v bezprostřední rodině
 • Těhotenství ve věku nad 30 let
 • Zatížená porodnická historie:
 • Předchozí dítě se narodilo s hmotností více než 4000 gramů
 • GDM v předchozím těhotenství
 • Chronický potrat (časné a pozdní potraty)
 • Polyhydramnios
 • Stále narození
 • Malformace u předchozích dětí

Proč je gestační diabetes nebezpečný?

Gestační diabetes ve většině klinických situací se vyvíjí mezi 16 a 32 týdny těhotenství. Abnormality metabolismu uhlohydrátů zjištěné dříve, zpravidla hovoří o dříve nezaznamenaném předgestačním („před těhotenském“) diabetu.

Samozřejmě je lepší se dozvědět o chronických onemocněních před těhotenstvím a pak bude možné je co nejvíce kompenzovat. Z tohoto důvodu lékaři důrazně doporučují plánování těhotenství. Pokud jde o přípravu na těhotenství, žena podstoupí všechny základní vyšetření, včetně identifikace diabetu. Pokud je zjištěno porušení metabolismu uhlohydrátů, lékař předepíše léčbu, vydá doporučení a budoucí těhotenství bude pokračovat bezpečně a dítě se narodí zdravě.

Hlavní podmínkou pro zvládnutí těhotenství komplikovaného diabetem (jak gestační, tak jeho další formy) je udržování hladiny glukózy v krvi v normálním rozmezí (3,5–5,5 mmol / l). Jinak jsou matka a dítě ve velmi obtížných podmínkách.

Co ohrožuje mámu? Předčasné narození a mrtvé narození jsou možné. Vysoké riziko rozvoje gestózy (s diabetem se vyvíjí častěji a dříve - až 30 týdnů), hydramnionu, a tím i fetoplacentální nedostatečnosti a podvýživy plodu. Možný vývoj diabetické ketoacidózy (stav, při kterém dochází k prudkému nárůstu glukózy a koncentrace ketonových těl v krvi), infekcí pohlavních cest, které se zaznamenávají dvakrát častěji a způsobují infekci plodu a předčasný porod. Je také možné progresi mikroangiopatií s výsledkem v poškození zraku, funkce ledvin, poškození toku krve cév placenty a dalších. U ženy se může rozvinout slabost při porodu, což v kombinaci s klinicky úzkou pánví a velkým plodem způsobí nevyhnutelnost porodu cisařským řezem. U žen s diabetem jsou častější infekční komplikace po porodu.

Nebezpečí pro dítě

Charakteristiky metabolismu uhlohydrátů mezi matkou a dítětem jsou takové, že plod dostává glukózu od matky, ale nepřijímá inzulín. Hyperglykémie (nadměrná glukóza), zejména v prvním trimestru, kdy plod ještě nemá svůj vlastní inzulín, tedy vyvolává vývoj různých malformací plodu. Po 12 týdnech, kdy se v těle nenarozeného dítěte rozvine jeho inzulin, vyvine se hyperinzulinemie, která ohrožuje rozvoj asfyxie a poranění při porodu, respirační tísně (syndrom respirační tísně) a hypoglykemické stavy novorozenců.

Existuje způsob, jak těmto obtížím zabránit? Ano. Hlavní věcí je povědomí o problému a jeho včasná náprava.

Diagnóza GDM během těhotenství

Prvním bodem v diagnostice gestačního diabetu je hodnocení rizika jeho vývoje. Při registraci ženy k registraci na prenatální klinice se hodnotí řada ukazatelů, například věk a hmotnost těhotné ženy, porodnická anamnéza (přítomnost gestačního diabetu během minulých těhotenství, narození dětí vážících více než 4 kg, narození dítěte a jiné), rodinná anamnéza (přítomnost diabetu v příbuzní) a tak dále. Vyplní se následující tabulka:

ParametryVysoké rizikoMírné rizikoNízké riziko
Žena starší 30 letNo neAnoMéně než 30
Diabetes 2. typu u blízkých příbuznýchAnoNeNe
Historie GDMAnoNeNe
Snížená tolerance glukózyAnoNeNe
Glukosurie během předchozího nebo podaného těhotenstvíAnoNo neNe
Historie Hydramnionu a velkého ovoceNo neAnoNe
Narození dítěte vážícího více než 4000 g nebo mrtvý narozený v historiiNo neAnoNe
Rychlý přírůstek hmotnosti během tohoto těhotenstvíNo neAnoNe
Nadváha (> 20% ideální)AnoAnoNe

Věnujme pozornost parametru „Narození dítěte vážícího více než 4 kg“. Není náhodou, že je zahrnuta do hodnocení rizika gestačního diabetu. Narození takového dítěte může naznačovat vývoj pravého i gestačního diabetu v budoucnosti. Proto je v budoucím okamžiku početí nutné plánovat a neustále sledovat hladinu cukru v krvi.

Poté, co určil riziko rozvoje diabetu, lékař volí taktiku řízení.

Druhým krokem je odběr krve ke stanovení hladiny cukru, což by mělo být provedeno několikrát během těhotenství. Pokud alespoň jednou překročí obsah glukózy 5 mmol / l, provede se další zkoumání, konkrétně zkouška tolerance glukózy.

Kdy je test považován za pozitivní? Při provádění testu se zátěží 50 g glukózy se hladina glykémie odhaduje na lačný žaludek a po 1 hodině. Pokud glukóza na lačno přesáhne 5,3 mmol / l a po 1 hodině je hodnota vyšší než 7,8 mmol / l, měl by být předepsán test se 100 g glukózy.

Gestační diabetes mellitus je diagnostikován, pokud je glukóza na lačno vyšší než 5,3 mmol / l, po 1 hodině je vyšší než 10,0 mmol / l, po 2 hodinách je vyšší než 8,6 mmol / l, po 3 hodinách je nad 7,8 mmol / l. Důležité: zvýšení pouze jednoho z ukazatelů nezpůsobuje diagnózu. V tomto případě musí být test opakován po 2 týdnech. Zvýšení o 2 nebo více indikátorů tedy znamená diabetes.

Pravidla testu:

 1. 3 dny před vyšetřením je těhotná žena na obvyklé stravě a dodržuje obvyklou fyzickou aktivitu
 2. Test se provádí ráno na lačný žaludek (po nočním půstu po dobu nejméně 8 hodin).
 3. Po odebrání vzorku krve na lačný žaludek by měl pacient vypít roztok glukózy, skládající se ze 75 gramů suché glukózy rozpuštěné ve 250-300 ml vody, po dobu 5 minut. Druhý vzorek krve ke stanovení hladiny cukru v krvi se odebere 2 hodiny po nanesení glukózy..

Normální hodnoty glykémie:

 1. glykémie nalačno - 3,3-5,5 mmol / l;
 2. glykémie před jídlem (bazální) 3,6-6,7 mmol / l;
 3. glykémie 2 hodiny po jídle 5,0-7,8 mmol / l;
 4. glykémie před spaním 4,5-5,8 mmol / l;
 5. glykémie při 3,00 5,0-5,5 mmol / l.

Pokud jsou výsledky studie normální, opakuje se test po 24–28 týdnech těhotenství, kdy se změní hormonální pozadí. V dřívějších stádiích není GDM často detekována a diagnóza po 28 týdnech ne vždy brání rozvoji komplikací plodu.

Těhotné ženy však nejsou konfrontovány pouze s vysokým obsahem cukru v krvi. Někdy krevní test „ukáže“ hypoglykémii - nízká hladina cukru v krvi. Hypoglykémie se nejčastěji rozvíjí během půstu. Během těhotenství se absorpce glukózy v buňkách zvyšuje, a proto by neměly být povoleny dlouhé přestávky mezi jídly a v žádném případě by se člověk neměl „posadit“ na stravu zaměřenou na hubnutí. Také někdy v analýzách můžete najít hraniční hodnoty, které vždy znamenají vyšší riziko vzniku onemocnění, proto je nutné přísně sledovat krevní obraz, dodržovat doporučení lékaře a dodržovat dietu předepsanou odborníkem..

Pár slov o léčbě gestačního diabetu

Těhotná žena, která má diabetes, musí zvládnout metodu sebekontroly glykémie. V 70% případů je gestační diabetes korigován dietou. Ve skutečnosti dochází k produkci inzulínu a není nutná inzulínová terapie.

Hlavní principy stravy pro GDM:

 1. Denní strava musí být rozdělena mezi uhlohydráty, tuky a proteiny -35-40%, 35-40% a 20-25%..
 2. Obsah kalorií v podmínkách s nadváhou by měl být 25 kcal na 1 kg hmotnosti nebo 30 - 35 kcal na 1 kg s normální hmotností. Ženy s nadváhou dostávají doporučení, jak ji snížit nebo stabilizovat. Je nezbytné snížit příjem kalorií se zvláštní pozorností, aniž by byla učiněna přísná opatření.
 3. Snadno stravitelné sacharidy, tj. Jakékoli sladkosti, jsou z každodenního menu vyloučeny..
  Měla by zdravá žena vydávat poplach, pokud chce sladkosti? „Láska k sladkostí“ by měla upozornit na případné změny v analýze. V každém případě byste však měli dodržovat dietní doporučení a nepřehánět to sladkostí nebo něčím jiným. Musíte si pamatovat, že chcete jíst „něco sladkého“ častěji z touhy jen na hostinu. Proto může být „sladké“ nahrazeno ovocem.
 4. Snižte množství spotřebovaného tuku obohacením stravy vlákninou (ovoce a zelenina) a bílkovinami na 1,5 g / kg.

V případě, že není možné upravit hladinu glykémie jednou dietou, je nutná inzulínová terapie, která je vypočítána a titrována (upravena) ošetřujícím lékařem.

Gestační diabetes se nazývá nejen proto, že se během těhotenství projevuje (projevuje). Dalším rysem je to, že jeho příznaky zmizí po porodu. Pokud však žena během těhotenství trpěla gestačním diabetem, riziko vzniku pravého vzestupu se zvyšuje 3-6krát. Proto je důležité sledovat ženu po porodu. 6 týdnů po narození je povinná studie stavu metabolismu uhlohydrátů matky. Pokud nejsou zjištěny žádné změny, je kontrola přidělena 1krát za 3 roky a v případě snížené tolerance glukózy - vydávání výživových doporučení a pozorování 1krát za rok.

V tomto případě by měla být všechna následná těhotenství přísně naplánována..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Články O Neplodnosti