Hlavní Testy

Co ohrožuje negativní Rh faktor během těhotenství

Rh faktor je speciální protein umístěný na povrchu červených krvinek - červených krvinek. Pokud je tento protein, pak je krev Rh-pozitivní, a pokud není - Rh-negativní. Absence nebo přítomnost faktoru Rh nemá žádný vliv na pohodu člověka, ženy však mohou během těhotenství zažít konflikt Rhesus, což pro plod představuje závažné riziko..

Ke konfliktu Rhesus dochází, když je faktor Rhesus v matce negativní a v otci pozitivní. Pokud dítě zdědí pozitivní Rh faktor otce, pak tělo ženy s Rh-negativní krví může vnímat těhotenství jako něco cizího a začne produkovat protilátky, které „napadnou“ cizí buňky. Tyto buňky pronikají krví dítěte a začínají ničit Rh-pozitivní červené krvinky, jejichž funkcí je dodávat kyslík do tkání a orgánů vyvíjejícího se dítěte..

Nedostatek kyslíku pro plod, který se právě začíná tvořit, je tragický. Nejčastěji takové těhotenství končí potratem, narozením předčasně narozených dětí a dokonce i mrtvě narozenými. I když dítě přežije, riskuje, že se narodí vážně nemocným. Může být ovlivněn mozek, srdce, játra, ledviny a centrální nervový systém. Proto je při takovém těhotenství nutné gynekologa neustále pozorovat a léčbu neodmítnout.

Faktor Rhesus je genetický rys těla, je zděděn, stejně jako barva kůže a očí. Rhesus nezávisí na krevním typu. Je nemožné změnit faktor Rh jinými léky a jinými způsoby léčby, zůstává stejný až do konce života.

Pokud je těhotná Rh pozitivní, neměla by se bát komplikací během těhotenství. Rhesus - prostě nemůže mít konflikt. I když je krev otce Rh negativní a bude zděděna dítětem, Rhesusi - žena nebude mít během těhotenství konflikt.

Starosti by měly být pouze v případě, že žena, která plánuje mít dítě, má Rhesus negativní. Ideální volba v případech, kdy má člověk faktor Rhesus také negativní. Pokud má Rhesus pozitivní, pak bude dítě určitě stejné jako jeho otec. Pozitivní rhesus krev je dominantní a jako silnější rys je často zděděn.

Podle statistik je většina lidí s pozitivními infekcemi rhesus kolem 85% a lidé s negativními infekcemi rhesus pouze 15%. Odmítněte porodit, pokud má žena Rhesus negativní a těhotenství přišlo od muže s Rh-pozitivní krví, samozřejmě by nemělo být. Obzvláště pokud má žena první těhotenství.

Šance na rhesusův konflikt u primiparous žen je zanedbatelná, je to jen 1,5%. Zde je však nutné předem naplánovat druhé a třetí těhotenství u žen s negativní Rhesusovou krví. Faktem je, že s každým dalším těhotenstvím se výrazně zvyšuje obsah protilátek, které ničí Rh-pozitivní červené krvinky, v krvi. Už ve druhém a třetím těhotenství se jim již daří růst do velkých rozměrů a mnohem snáze pronikají krví dítěte.

Jakékoli těhotenství a krevní transfuze zvyšuje počet protilátek v krvi ženy s negativním Rh. Riziko rhesus - konfliktu se mnohokrát zvyšuje po potratu, potratu a mimoděložním těhotenství. Proto po porodu, transfuzi krve, potratech a potratu musí ženy s negativním Rhesus provést intramuskulární injekci imunoglobulinu anti-Rhesus nejpozději 3 dny.

Fototerapie žloutenky u novorozence narozené u Rh-negativní matky

Po těhotenství musí žena ohrožená konfliktem Rhesus:
- Přijďte na prenatální kliniku a zaregistrujte se ihned, jakmile se dozvědí o těhotenství.
- Darujte krev ze žíly, abyste pravidelně stanovili hladinu protilátek, počínaje 8. týdnem těhotenství.
- Včasné vyšetření ultrazvukem, kardiointervalografií (CTG) a dopplerometrie proveďte testy, které předepíše gynekolog. Nezapomeňte navštívit lékaře ve dnech, které uvádí, a přísně dodržovat všechny jeho pokyny.
- Neodmítávejte podávání imunoglobulinu proti Rhesus v 28. týdnu těhotenství a v případě komplikací i po 6. týdnu. Tyto postupy pomáhají zabránit tvorbě protilátek..

Pokud má dítě Rh pozitivní, mělo by se po porodu novorozené matky podání imunoglobulinu anti-Rhesus opakovat, aby se zabránilo následkům Rhesus v následujících těhotenstvích. V případech, kdy se dítě narodilo císařským řezem nebo narozením dvojčat, by měl být imunoglobulin proti Rhesus zaveden dvakrát..

Naštěstí dnes v arzenálu lékařů existují nové léky a metody, které významně snižují riziko intrauterinní smrti dítěte u matky s negativním faktorem Rhesus. Již v počátečních stadiích těhotenství může gynekolog určit krevním testem na přítomnost Rhesusova konfliktu a podle výsledků ultrazvuku zjistit, kolik toho dítě trpí.

Pokud ultrazvuk vykazuje přítomnost hemolytického onemocnění u plodu, jako je zvýšení průtoku krve v mozku nebo velikosti jater, k přesnější diagnostice onemocnění se používá kordocentéza nebo amniocentéza. Během Cordocentesis je odebrána fetální krev z pupeční šňůry pro analýzu pod ultrazvukovou kontrolou, aby se stanovila její skupina a rhesus, hladina hemoglobinu a bilorubinu, počet protilátek na červených krvinek a další indikátory. Během amniocentézy se část amniotické tekutiny odebere k analýze a stanoví se její složení, čímž je plod připraven pro intrauterinní život.

Tyto diagnostické metody bohužel mohou vést ke komplikacím, ale vědci dosud nepřišli s jinými metodami, které by identifikovaly závažnost komplikací Rhesusova konfliktu. S jejich pomocí existuje skutečná příležitost předepsat léčbu a pomoci dítěti zůstat zdravým včas a bez léčby vede hemolytické onemocnění plodu k fetální smrti dítěte.

- Vraťte se k obsahu v sekci Porodnictví

Negativní faktor Rhesus během těhotenství u žen: nebezpečný nebo ne

Negativní stav Rhesus u těhotné ženy může způsobit problémy s porodem dítěte a po jeho narození. Aby se jim zabránilo, je nutné podstoupit diagnostiku v raných stádiích a v případě pozitivního výsledku se seznámit s rysy těhotenství a porodu.

Co je to faktor rhesus

Protein obsahuje aglutinogen, který se nazývá Rh faktor. Ale není vůbec přítomen. Podle lékařů jedna pětina světové populace tento protein nemá. Pak se jejich krev nazývá Rh-negativní. Přítomnost nebo nepřítomnost faktoru Rhesus je ovlivněna antigenem D. Rh-negativní lidé ji nemají, zatímco u pozitivních je součástí červených krvinek. Při diagnostice se lékaři zaměřují na tento konkrétní antigen.

Každá žena by měla znát nejen její Rh faktor, ale také její krevní skupinu. To jí může zachránit život i její dítě, pokud se během porodu něco pokazí..

Co je to konflikt rhesus

Podle genetiků, v případě, že těhotná žena má negativní Rh faktor a otec dítěte je pozitivní, zdědí dítě D antigen od druhého v 60-70% případů. Aby se plod mohl správně vyvíjet a jíst, je spojen se ženou, přijímá živiny skrz její krevní oběh. A pokud tělo matky začne produkovat protilátky k boji proti D antigenu obsaženému v krvi nenarozeného dítěte, mluví o konfliktu Rhesus.

Pokud není podniknuta žádná akce, hematurie se vyvíjí v Rh konfliktu. Abychom tomu zabránili, protože u těhotné ženy dochází k rychlému nárůstu protilátek, zavádí se „negativní“ krev. Pravděpodobnost patologie je nízká - vyvíjí se pouze v 1% případů. Pokud k tomu však dojde, mohou být následky děsivé. Lékaři proto vždy pečlivě sledují stav ohrožených těhotných žen.

Situace vedoucí k rozvoji konfliktu Rhesus

Vývoj patologie je primárně způsoben negativním faktorem u matky. Pokud to zjistí porodník-gynekolog provádějící těhotenství, musí být nutně proveden krevní test otce dítěte. Pokud je „pozitivní“, existuje vysoká pravděpodobnost konfliktu..

Zvýšené riziko je, když matka:

 • anamnéza krevní transfúze, ve které nebyl faktor Rh zohledněn;
 • s diagnózou diabetu;
 • existují patologie vývoje placenty (odloučení, krvácení);
 • těhotenství není první s negativním faktorem Rh.

Nejvýhodnější je situace, kdy oba rodiče mají pozitivní nebo negativní Rh faktor. Ale i když tomu tak není, neměli byste zoufalství: moderní medicína může pomoci bezpečně vydržet dítě. Je také nemožné vynechat okamžik dárcovství krve pro stanovení faktoru Rh - po celých devět měsíců jsou budoucí ženy v práci pravidelně testovány.

Těhotenství u ženy s Rh negativní krví

Pokud těhotenství nastane s negativní krví od matky, není to samo o sobě důvodem pro zvýšené obavy. V tom není nic nepřirozeného nebo nebezpečného. Hodně závisí na počtu těhotenství a berou se v úvahu potraty a potraty.

Pokud došlo k početí poprvé, je pravděpodobnost konfliktu s Rhesusem velmi nízká. Negativní Rhesus během prvního těhotenství nemá téměř žádný účinek. Tělo dosud neví, jak vydržet antigen D, takže protilátky se nezačnou produkovat okamžitě a v příliš velkém množství. Pokud jsou současně provedena všechna nezbytná léčebná opatření, existuje šance na úspěšný výsledek.

Když jsou protilátky stále produkovány, lékaři transfuzují ženu, aby se zabránilo fetální anémii.

Pro kontrolu rychlosti výskytu protilátek se každý týden provádí krevní test. V takových podmínkách bude ložisko trvat tak dlouho, dokud nedojde ke konfliktu Rhesus, plod se bude vyvíjet správně a žena bude bezpečně porodit. S rozvojem patologie jsou rizika jak u ženy v porodu, tak u plodu.

Konflikt rhesus je diagnostikován zvýšením počtu protilátek v těle ženy. Analýza trvá méně než jeden den.

Většina buněk bojujících s cizím genem je produkována během porodu, zejména pokud se vyskytují přirozeně. Proto je matkám do několika hodin po narození dětí injekčně podán lék - imunoglobulin - k potlačení produkce protilátek. To bude mít pozitivní dopad na následná těhotenství..

Pokud je žena s „negativní“ krví těhotná podruhé nebo potřetí, pak je nebezpečí vyšší. V některých případech nestačí transfúze a seznam možných patologií se rozšiřuje, neomezuje se pouze na jednu anémii. Důsledky mohou být negativní. V důsledku toho se u některých plodů vyvine hemolytické onemocnění, které hrozí smrtí plodu. Aby se tomu zabránilo, je těhotná žena hospitalizována a sledována až do porodu. Nemocnice provádí terapii zaměřenou na snížení biologické výměny mezi matkou a dítětem.

Negativní faktor během druhého těhotenství může výrazně ovlivnit jeho průběh. Proto je třeba o tom při registraci informovat lékaře. Pokračující produkce protilátek v těle ženy vyvolává destrukci červených krvinek plodu. Pak se novorozenec objeví žloutenka. Pokud není tento proces pod kontrolou, je možné zničení mozku novorozence. Při nedostatečné kontrole gynekology se může těhotenství vyvíjet s patologiemi a vést ke spontánnímu nebo lékařskému ukončení.

Jak chránit dítě

Ochranu potřebují nejen přenášející žena, ale i dítě. Nejprve se ihned po narození odebere krev z takového novorozence, aby se stanovila hladina bilirubinu. Je-li zvýšená, je nutné provést komplex opatření proti žloutence. Během prvních let života dítěte by měl být chráněn před zvýšenou fyzickou námahou, protože tlak na mozek a játra u těchto dětí je vyšší než u ostatních. Jsou ohroženi hepatitidou..

Ale nebojte se moc. Rezervy mladého těla jsou takové, že mohou zlepšit funkci jater na normální úroveň. Chcete-li pomoci dítěti, musíte mu dát hematogen, a když se objeví příznaky hypotenze, vhodné léky.

Prevence konfliktů u Rhéz

Pokud těhotenství s negativní krví není první, měli byste si lehnout pro zachování. Zůstat doma, musíte se postarat a pokusit se onemocnět virovými a nachlazeními. Dojde-li k onemocnění, začne se zvyšovat produkce protilátek pro sebeobranu.

Ve vážných případech je nutné zavést imunoglobulin, aby tělo nezničilo červené krvinky dítěte. K tomu se uchýlí, když krevní transfúze ženě nepřinesla výsledky. Injekce jsou však určeny nejen pro těhotné ženy. Jsou předepisovány ihned po narození, aby se snížilo riziko senzibilizace, aby se usnadnilo následné těhotenství. Senzibilizace je možná s:

 • přirozený průběh porodu;
 • stehy na děložním čípku;
 • spontánní nebo lékařské potraty;
 • invazivní gynekologické postupy (jako je amniocentéza).

Pro profylaxi v nepřítomnosti D antigenu v ženské krvi by měly být pravidelně prováděny testy protilátek. To může stačit a podpůrné postupy při porodu dítěte nejsou nutné. Rh-negativní žena nemůže konflikt ovlivnit. Pokud si však včas poradí s lékařem, může si udržet zdraví a vydržet těhotenství bez komplikací. Dnes s negativním Rhesusem můžete bezpečně naplánovat těhotenství.

Pravděpodobnostní tabulka pro Rhesusův konflikt během těhotenství, důsledky a prevence

Čas porodu dítěte je jedním z nejkrásnějších v životě ženy. Každá nastávající matka chce být v klidu pro zdraví dítěte, užít si dobu čekání na doplnění. Ale každá desátá dáma má podle statistik Rh-negativní krev a tato skutečnost se obává jak samotné těhotné ženy, tak lékařů, kteří ji pozorují.

Jaká je možnost konfliktu Rhesus mezi matkou a dítětem a jaké je nebezpečí, řekneme v tomto článku.

Co to je?

Když má žena a její budoucí dítě různý krevní obraz, může dojít k imunologické nekompatibilitě, nazývá se to konflikt Rhesus. Zástupci lidstva, kteří mají Rh faktor se znaménkem +, mají specifický protein D, který obsahuje červené krvinky. Osoba s Rhesus nemá pro tento protein negativní hodnotu.

Vědci stále ještě nevědí, proč někteří lidé mají specifický protein makaka Rhesus, zatímco jiní ne. Faktem však zůstává, že asi 15% světové populace nemá nic společného s makaky, jejich faktor Rh je negativní.

Mezi těhotnou ženou a dítětem dochází k neustálé výměně krve děložním placentem. Pokud má matka negativní Rh faktor a dítě je pozitivní, pak protein D, který vstupuje do jejího těla, není nic jiného než cizí protein pro ženu..

Imunita matky velmi rychle začíná reagovat na vetřelce a když koncentrace proteinu dosáhne vysokých hodnot, začne Rh konflikt. Toto je nemilosrdná válka, kterou imunitní obrana těhotné ženy deklaruje svému dítěti jako zdroj cizího proteinu antigenu.

Imunitní buňky začnou ničit červené krvinky dítěte pomocí speciálních protilátek, které produkují.

Plod trpí, žena zažívá senzibilizaci, následky mohou být docela smutné, až do smrti dítěte v lůně, smrti dítěte po narození nebo narození dítěte se zdravotním postižením.

U těhotné ženy s Rh (-) může dojít ke konfliktu Rhesus, pokud dítě zdědilo otcovu krevní charakteristiku, tj. Rh (+).

Mnohem méně často je nekompatibilita způsobena takovým ukazatelem jako krevní skupinou, pokud mají muži a ženy různé skupiny. To znamená, že těhotná žena, která má svůj vlastní Rh faktor, má kladné hodnoty, není čeho se obávat.

Neexistuje žádný důvod, aby se rodiny se stejným negativním Rhesusem obávaly, ale tato náhoda se nestává často, protože mezi 15% lidí s „negativní“ krví jsou převážná většina spravedlivého pohlaví muži, s takovými charakteristikami krve pouze 3%.

Vlastní hematopoéza v lůně v lůně začíná asi po 8 týdnech těhotenství. A už od této chvíle v mateřských krevních testech je v laboratoři stanoveno malé množství červených krvinek plodu. Od tohoto období se objevuje možnost konfliktu Rhesus.

Pravděpodobnostní tabulky

Z hlediska genetiky se pravděpodobnost dědičnosti hlavních charakteristik krve - skupiny a faktoru Rh od otce nebo matky odhaduje na 50% stejně.

Existují tabulky, které vám umožní posoudit rizika konfliktu Rh během těhotenství. Vyvážená rizika včas poskytují lékařům čas, aby se pokusili minimalizovat důsledky. Medicína bohužel konflikt nemůže vyřešit..

Rh faktor

Bude konflikt

Pozitivní nebo negativní s pravděpodobností 50%

Pravděpodobnost konfliktu - 50%

Pozitivní nebo negativní s pravděpodobností 50%

Krevní skupina

Táta krevní skupina

Krevní typ mámy

Krevní typ dítěte

Bude konflikt

0 (první) nebo A (druhý)

0 (první) nebo B (třetí)

A (druhý) nebo B (třetí)

0 (první) nebo A (druhý)

Pravděpodobnost konfliktu - 50%

A (druhý) nebo 0 (první)

Šance na střet - 25%

0 (první), A (druhý) nebo AB (čtvrtý)

0 (první) nebo B (třetí)

Pravděpodobnost konfliktu - 50%

Pravděpodobnost konfliktu - 50%

0 (první) nebo B (třetí)

0 (první), A (druhý) nebo AB (čtvrtý)

A (druhý) nebo B (třetí)

Šance na střet - 100%

0 (první), A (druhý) nebo AB (čtvrtý)

Pravděpodobnost konfliktu - 66%

0 (první), B (třetí) nebo AB (čtvrté)

Pravděpodobnost konfliktu - 66%

A (druhý), B (třetí) nebo AB (čtvrtý)

Důvody konfliktu

Pravděpodobnost vzniku Rh konfliktu silně závisí na tom, jak a jak žena ukončila své první těhotenství.

Dokonce i „negativní“ matka může bezpečně porodit pozitivní dítě, protože během prvního těhotenství nemá imunita ženy čas na vyvraždění protilátek proti proteinu D. život zachraňující situace.

Pokud první těhotenství skončilo potratem nebo potratem, pravděpodobnost konfliktu Rhesus během druhého těhotenství se výrazně zvyšuje, protože krev ženy již má protilátky připravené k útoku v nejbližším možném termínu.

Ženy, které měly při prvním narození císařský řez, mají o 50% vyšší šanci na konflikt během druhého těhotenství ve srovnání se ženami, které porodily své prvorozené dítě.

Pokud bylo první narození problematické, placenta musela být separována ručně, došlo ke krvácení, pak se zvyšuje pravděpodobnost senzibilizace a konfliktu v následném těhotenství.

Nebezpečí pro budoucí matku s negativním Rh faktorem krve je také onemocnění během těhotenství. Chřipka, akutní respirační virové infekce, gestóza a anamnéza diabetu mohou vyvolat porušení struktury choriových klků a imunita matky začne produkovat protilátky, které jsou škodlivé pro dítě.

Po porodu protilátky, které se vyvinuly během procesu nošení drobků, nikde nezmizí. Představují dlouhodobou paměť imunity. Po druhém těhotenství a porodu se počet protilátek zvyšuje, stejně jako po třetím a dalším.

Nebezpečí

Protilátky, které vyvolává imunitu matek, jsou velmi malé, mohou snadno proniknout placentou do krevního oběhu drobků. Jakmile jsou v krvi dítěte, ochranné buňky matky začnou inhibovat funkci tvorby plodu v krvi..

Dítě trpí nedostatkem kyslíku, protože rozpadající se červené krvinky jsou nositeli tohoto životně důležitého plynu.

Kromě hypoxie se může vyvinout hemolytické onemocnění plodu a následně novorozenec. Je doprovázena těžkou anémií. Plod má rozšířené vnitřní orgány - játra, slezina, mozek, srdce a ledviny. Centrální nervový systém je ovlivněn bilirubinem, který je tvořen rozpadem červených krvinek a je toxický.

Pokud lékaři nezačnou včas přijímat opatření, může dítě zemřít in utero, narodit se mrtvé, narodit se vážným poškozením jater, centrálního nervového systému a ledvin. Někdy jsou tyto léze neslučitelné se životem, někdy vedou k hlubokému celoživotnímu postižení.

Diagnóza a příznaky

Samotná žena nemůže pociťovat příznaky rozvíjejícího se konfliktu její imunity s krví plodu. Neexistují žádné příznaky, které by nastávající matka mohla uhodnout o destruktivním procesu, který se v ní odehrává. Laboratorní diagnostika však dokáže detekovat a sledovat dynamiku konfliktů kdykoli..

Z tohoto důvodu těhotná žena s Rh-negativní krví, bez ohledu na skupinu a Rh faktor krve svého otce, provádí krevní test z žíly na obsah protilátek v ní. Analýza se provádí několikrát v průběhu těhotenství, zvláště nebezpečné je období od 20 do 31 týdnů těhotenství.

O tom, jak závažný je konflikt, je výsledek laboratorního testu, titr protilátek. Lékař také bere v úvahu stupeň zralosti plodu, protože čím je dítě starší v děloze, tím snáze odolává imunitnímu útoku.

Titr 1: 4 nebo 1: 8 po dobu 12 týdnů těhotenství je tedy velmi alarmujícím ukazatelem a podobný titr protilátek po dobu 32 týdnů nezpůsobí panice paniku.

Pokud je detekován titr, provádí se analýza častěji, aby se sledovala jeho dynamika. V těžkém konfliktu titr rychle roste - 1: 8 se může změnit na 1: 16 nebo 1: 32 za týden nebo dva.

Žena s titry protilátek v krvi bude muset častěji navštívit diagnostickou místnost ultrazvuku. Ultrazvukem bude možné sledovat vývoj dítěte, tato výzkumná metoda poskytuje dostatečně podrobné informace o tom, zda má dítě hemolytické onemocnění, a dokonce i o jaké formě má.

U edematózní formy fetální hemolytické choroby u dítěte odhalí ultrazvukové vyšetření zvětšení velikosti vnitřních orgánů a mozku, placenta zhoustne, zvyšuje se také množství plodové vody a překračuje normální hodnoty.

Pokud je odhadovaná hmotnost plodu dvakrát vyšší, než je obvyklé, je to alarmující znak - není vyloučena kapka plodu, což může vést k úmrtí v děloze.

Hemolytická fetální choroba spojená s anémií nemůže být rozeznána ultrazvukem, ale může být diagnostikována nepřímo pomocí CTG, protože počet pohybů plodu a jejich povaha bude indikovat přítomnost hypoxie..

Poškození centrálního nervového systému bude známo až po narození dítěte, tato forma hemolytického onemocnění plodu může vést ke zpoždění ve vývoji dítěte, ke ztrátě sluchu.

Lékaři na prenatální klinice se budou zabývat diagnostikou od prvního dne registrace ženy s negativním faktorem Rh. Zohlední, kolik těhotenství bylo, jak skončili, zda se už narodily děti s hemolytickým onemocněním. To vše umožní lékaři navrhnout možnou pravděpodobnost konfliktu a předpovědět jeho závažnost..

Žena bude muset darovat krev během prvního těhotenství jednou za 2 měsíce, během druhého a následujících - jednou za měsíc. Po 32 týdnech těhotenství bude analýza provedena každé 2 týdny a od 35 týdnů - každý týden.

Pokud se objeví titr protilátek, který se může objevit kdykoli po 8 týdnech, mohou být předepsány další metody výzkumu..

Při vysokém titru, který ohrožuje život dítěte, lze předepsat kordocentézu nebo amniocentézu. Procedury jsou prováděny pod dohledem ultrazvukového skenování..

Při amniocentéze se injikuje speciální jehlou a k analýze se odebere určité množství amniotické vody.

Při kordocentéze je krev odebrána z pupeční šňůry.

Tyto analýzy umožňují posoudit, která krevní skupina a Rh faktor jsou zděděny dítětem, jak vážně jsou ovlivněny jeho červené krvinky, jaká je hladina bilirubinu v krvi, hemoglobinu a se 100% pravděpodobností určuje pohlaví dítěte.

Tyto invazivní postupy jsou dobrovolné, ženy nejsou k tomu nuceny. Navzdory současné úrovni vývoje lékařské technologie mohou takové intervence jako kordocentéza a amniocentéza stále způsobit potrat nebo předčasný porod, jakož i smrt nebo infekci dítěte..

Porodnice-gynekologka, která vede těhotenství, sdělí ženě všechna rizika během zákroku nebo jejich odmítnutí.

Možné důsledky a formy

Rhesusův konflikt je nebezpečný jak v období porodu dítěte, tak i po jeho narození. Nemoc, se kterou se tyto děti narodí, se nazývá hemolytická nemoc novorozence (GBN). Kromě toho bude jeho závažnost záviset na množství protilátek, které během těhotenství napadly krevní buňky dítěte.

Toto onemocnění je považováno za závažné, vždy je doprovázeno odbouráváním krvinek, které přetrvává i po narození, otokem, žloutenkou kůže, těžkou intoxikací bilirubinem.

Edematózní

Nejzávažnější je edematózní forma GBN. S ní se dítě narodí velmi bledé, jako by „nafouknuté“, edematózní, s vícenásobným vnitřním edémem. Takové drobky se bohužel ve většině případů rodí již mrtvé nebo umírají, navzdory veškerému úsilí resuscitátorů a neonatologů umírají v nejkratší možné době od několika hodin do několika dnů.

Žloutenka

Ikterická forma onemocnění je považována za příznivější. Takové děti „získávají“ bohatou nažloutlou barvu pleti pár dní po svém narození a taková žloutenka nemá nic společného s běžnou fyziologickou žloutenkou novorozenců..

Dítě má mírně zvětšenou játra a slezinu, krevní testy ukazují na výskyt anémie. Hladina bilirubinu v krvi rychle roste. Pokud lékaři nedokážou tento proces zastavit, pak se nemoc může dostat do jaderné žloutenky.

Nukleární

Jaderná rozmanitost HDN je charakterizována lézemi centrálního nervového systému. Novorozenec může mít křeče, může nedobrovolně pohnout očima. Tón všech svalů je snížen, dítě je velmi slabé.

Když je bilirubin uložen v ledvinách, dochází k takzvanému infarktu bilirubinu. Velmi zvětšená játra nemohou normálně plnit funkce, které jsou jí přiřazeny přírodou.

Předpověď

Lékaři jsou při prognóze HDN vždy velmi opatrní, protože je téměř nemožné předvídat, jak poškození nervového systému a mozku ovlivní vývoj drobků v budoucnosti.

Detoxikační infuze se podávají dětem v podmínkách intenzivní péče, velmi často je zapotřebí transfuze krve nebo dárcovské plazmy. Pokud dítě 5-5 dnů neumře na ochrnutí dýchacího centra, pak se prognózy změní na pozitivnější a jsou spíše svévolné.

Po hemolytickém onemocnění novorozenců děti sají špatně a mizerně, mají sníženou chuť k jídlu, poruchy spánku a existují neurologické abnormality.

Poměrně často (ale ne vždy) u těchto dětí dochází k výraznému zpoždění v duševním a intelektuálním vývoji, jsou často nemocní a lze pozorovat poruchy sluchu a zraku. Nejúspěšnější případy anemické hemolytické choroby končí, po zvýšení hladiny hemoglobinu v krvi drobků se vyvíjí docela normálně.

Konflikt, který se nevyvíjel kvůli rozdílu v Rh faktorech, ale kvůli rozdílu v krevních skupinách, postupuje snadněji a obvykle nemá takové ničivé následky. I s takovou nekompatibilitou však existuje 2% pravděpodobnost, že dítě bude mít po narození docela závažné poruchy centrálního nervového systému..

Důsledky konfliktu pro matku jsou minimální. Nebude schopna cítit přítomnost protilátek, potíže mohou nastat až během příštího těhotenství.

Léčba

Pokud těhotná žena má v krvi pozitivní titr protilátek, není to důvod paniky, ale důvod zahájení léčby a vážný postoj těhotné ženy k ní..

Je nemožné zbavit ženu a její drobky takovou neslučitelností. Léky však mohou minimalizovat rizika a důsledky působení mateřských protilátek na dítě.

Třikrát během těhotenství, i když se protilátky během těhotenství neobjeví, je ženám předepsána léčba. Po 10–12 týdnech, 22–23 týdnech a 32 týdnech se nastávající matce doporučuje užívat vitamíny, přípravky železa, přípravky obsahující vápník, metabolické látky, kyslíkovou terapii.

Pokud titry nebyly nalezeny dříve než 36 týdnů gestačního období, nebo nejsou vysoké a vývoj dítěte nezpůsobuje u lékaře strach, může žena přirozeně porodit sama..

Pokud jsou titry vysoké, stav dítěte je vážný, pak může být porod proveden s předstihem císařským řezem. Lékaři se snaží podporovat těhotnou ženu léky až do 37. týdne těhotenství, aby dítě mělo možnost „dozrát“.

Taková příležitost bohužel není vždy k dispozici. Někdy se musíte rozhodnout pro dřívější císařskou sekci, abyste zachránili dítě.

V některých případech, když dítě zjevně ještě není připraveno se objevit na tomto světě, ale je pro něj velmi nebezpečné zůstat v lůně matky, se k plodu provádí intrauterinní krevní transfuze. Všechny tyto činnosti jsou prováděny pod kontrolou ultrazvukového skeneru, každý pohyb hematologa je ověřen, aby nedošlo k poškození dítěte.

V raných stádiích lze použít jiné metody prevence komplikací. Existuje tedy technika pro lemování těhotné části kůže jejího manžela. Na boční povrch hrudníku se obvykle implantuje kožní chlopeň.

Zatímco imunita ženy vyvolává všechny její síly k odmítnutí fragmentu kůže, který je pro ni cizí (a to je několik týdnů), imunologická zátěž na dítě je mírně snížena. Vědecké spory nepřestávají účinnost této metody, ale hodnocení žen, které tyto postupy prošly, je celkem pozitivní.

Ve druhé polovině těhotenství se zjištěným konfliktem mohou být budoucí matky podrobeny plazmatické seferéze, což mírně sníží počet a koncentraci protilátek v těle matky, respektive negativní zatížení dítěte se také dočasně sníží.

Plazmaferéza by neměla vyděsit těhotnou ženu, není jich tolik kontraindikací. Za prvé, jedná se o akutní respirační virovou infekci nebo jinou infekci v akutním stadiu a za druhé hrozbu potratu nebo předčasného porodu.

Relace budou asi 20. Asi jeden litr plazmy je vyčištěn v jednom postupu. Společně s infuzí donorové plazmy jsou zavedeny proteinové přípravky, které jsou nezbytné jak pro matku, tak pro dítě.

Děti, které podstoupily hemolytické onemocnění, jsou pravidelně vyšetřovány neurologem, v prvních měsících po narození jsou prováděny masážní kurzy, aby se zlepšil svalový tonus, jakož i kurzy vitamínové terapie.

Prevence

Ve 28 a 32 týdnech je těhotná žena očkována - je podán imunoglobulin proti Rhesus. Stejný lék by měl být podán bezporuchově po porodu nejpozději 48-72 hodin po narození dítěte. Tím se snižuje pravděpodobnost konfliktu v následujících těhotenstvích o 10–20%.

Pokud má dívka negativní faktor Rhesus, měla by vědět o důsledcích potratu během prvního těhotenství. Je žádoucí, aby si tyto ženy udržely své první těhotenství za každou cenu.

Krevní transfúze, aniž by byla brána v úvahu příslušnost dárce a příjemce k Rhesus, není přípustná, zejména pokud má příjemce vlastní Rh s označením „-“. Pokud k takové transfuzi dojde, měla by být ženě co nejdříve podána imunoglobulin proti Rhesus.

Plnou záruku, že nedojde k žádnému konfliktu, může poskytnout pouze Rh-negativní člověk, navíc pokud možno se stejným typem krve jako ten, který si vybral. Pokud to však není možné, neodkládejte těhotenství ani jej neopouštějte, protože muž a žena mají jinou krev. V takových rodinách hraje hlavní roli plánování pro budoucí těhotenství..

Žena, která se chce stát matkou, musí podstoupit krevní testy na detekci protilátek proti proteinu D ještě před nástupem „zajímavé situace“. Pokud budou detekovány protilátky, neznamená to, že těhotenství bude muset být ukončeno nebo není možné otěhotnět. Moderní medicína neví, jak konflikt vyřešit, ale dokonale ví, jak minimalizovat jeho důsledky pro dítě.

Zavedení imunoglobulinu anti-Rhesus je důležité pro ženy, jejichž krev dosud nemá protilátky, které nejsou senzibilizované. Takovou injekci potřebují po potratu, po mírném krvácení během těhotenství, například s mírným oddělením placenty, po operaci mimoděložního těhotenství. Pokud již protilátky máte, neměli byste očekávat od očkování zvláštní účinek..

Běžné otázky

Mohu kojit dítě??

Pokud má žena s negativním faktorem Rhesus dítě s pozitivním faktorem Rh a nedochází k hemolytickému onemocnění, kojení není kontraindikováno..

Kojencům, kteří zažili imunitní útok a narodili se s hemolytickým onemocněním novorozenců, se nedoporučuje jíst mateřské mléko po dobu 2 týdnů po zavedení imunoglobulinu. V budoucnu neonatologové rozhodují o kojení.

Při těžkém hemotilickém onemocnění se kojení nedoporučuje. K potlačení laktace jsou hormony předepisovány ženě po porodu, které inhibují tvorbu mléka, aby se zabránilo mastopatii..

Je možné nést druhé dítě bez konfliktu, pokud během prvního těhotenství došlo ke konfliktu?

Umět. Za předpokladu, že dítě zdědí negativní Rh faktor. V tomto případě nedojde ke konfliktu, ale protilátky v mateřské krvi mohou být detekovány po celou dobu těhotenství a v dostatečně velké koncentraci. Nebudou nijak ovlivňovat dítě s Rh (-) a neměli byste si dělat starosti s jejich přítomností.

Před opětovným otěhotněním by maminka a táta měli navštívit genetika, který jim dá komplexní odpovědi o pravděpodobnosti, že jejich nenarozené děti zdědí určitou krevní charakteristiku.

Faktor Papa Rhesus není znám

Když je budoucí matka zaregistrována na prenatální klinice, je ihned po odhalení jejího negativního Rhesuse pozvána na konzultaci krevní test i otce budoucího dítěte. Pouze tak si může být lékař jistý, že zná přesně počáteční údaje o matce a otci.

Pokud není papež rhesus neznámý a jeho pozvání k darování krve z nějakého důvodu není možné, pokud těhotenství pochází z IVF s dárcovským spermatem, bude žena testována na protilátky trochu častěji než jiné těhotné ženy se stejnou krví. Děje se tak, aby nedošlo ke zmeškání okamžiku zahájení konfliktu, pokud k němu dojde.

A doktorův návrh vyzvat svého manžela, aby daroval krev na protilátky, je příležitostí změnit doktora na kompetentnějšího specialistu. Protilátky v krvi mužů neexistují, protože během těhotenství manželky neotěhotní a během těhotenství se fyzicky nedotýkají plodu..

Existuje účinek na plodnost?

Takové spojení neexistuje. Přítomnost negativního rhesus neznamená, že pro ženu bude obtížné otěhotnět.

Úrovně plodnosti jsou ovlivněny zcela odlišnými faktory - špatnými návyky, zneužíváním kofeinu, nadváhou a chorobami močového ústrojí, zatíženou historií, včetně velkého počtu potratů v minulosti..

Lékařské nebo vakuum potrat není nebezpečné pro ukončení prvního těhotenství u Rh negativní ženy?

Toto je běžná mylná představa. Navíc je bohužel takové prohlášení často slyšet dokonce i od lékařských odborníků. Nezáleží na způsobu potratu. Ať už je to cokoli, červené krvinky dítěte stále vstupují do krevního řečiště matky a způsobují tvorbu protilátek.

Pokud první těhotenství skončilo potratem nebo potratem, jak vysoká jsou rizika konfliktu ve druhém těhotenství??

Rozsah těchto rizik je ve skutečnosti spíše relativní pojem. Nikdo nemůže říci, až do procenta, zda dojde ke konfliktu nebo ne. Lékaři však mají určité statistiky, které hodnotí (přibližně) pravděpodobnost senzibilizace ženského těla po neúspěšném prvním těhotenství:

 • potrat v krátkodobém výhledu - +3% na možný budoucí konflikt;
 • umělé ukončení těhotenství (potrat) - + 7% k pravděpodobnému budoucímu konfliktu;
 • mimoděložní těhotenství a operace k jeho odstranění - +1%;
 • včasné doručení živým plodem - + 15-20%;
 • doručení císařským řezem - + 35-50% do možného konfliktu během příštího těhotenství.

Pokud tedy první těhotenství ženy skončilo potratem, druhé potratem, pak během těhotenství třetího, rizika se odhadují přibližně na 10-11%.

Pokud se stejná žena rozhodne porodit další dítě, za předpokladu, že první narození proběhlo dobře, bude pravděpodobnost problému větší než 30%, a pokud první narození skončilo císařským řezem, pak více než 60%.

Riziko tedy může zvážit každá žena s negativním faktorem Rh, která se opět rozhodla stát se matkou.

Znamená přítomnost protilátek vždy to, že se dítě narodí nemocné?

Ne, vždy tomu tak není. Dítě je chráněno speciálními filtry, které jsou v placentě, částečně inhibují agresivní mateřské protilátky.

Malé množství protilátek nebude schopno dítěti hodně ublížit. Pokud však placenta předčasně stárne, je-li množství vody malé, pokud se žena nakazila infekčním onemocněním (i obvyklým ARVI), pokud bere lék bez kontroly ošetřujícím lékařem, významně se zvyšuje pravděpodobnost poklesu ochranných funkcí placentových filtrů a zvyšuje se riziko porodu nemocného dítěte..

Je třeba mít na paměti, že během prvního těhotenství mají protilátky, pokud se objevují, dostatečně velkou molekulární strukturu, může být obtížné „prorazit“ obranu, ale během opakovaného těhotenství jsou protilátky menší, mobilní, rychlé a „zlé“, proto se imunologický útok stává více pravděpodobný.

Existuje konflikt během těhotenství, na rozdíl od všech předpovědí a tabulek, u dvou negativních rodičů?

To nelze vyloučit, přestože všechny existující genetické tabulky a studie naznačují, že pravděpodobnost má sklon k nule..

Jedním ze tří maminek-táta-dítě může být chiméra. Chimérismus u lidí se někdy projevuje ve skutečnosti, že jednou transfuzovaná krev jiné skupiny nebo rhesus „zakoření“ a člověk je nositelem genetické informace o dvou typech krve najednou. Jedná se o velmi vzácný a špatně chápaný fenomén, i když zkušení lékaři ho nikdy nezlevní..

Všechno, co souvisí s genetikou, nebylo dosud dostatečně studováno a jakékoli „překvapení“ lze získat z přírody..

Historie zná několik případů, kdy se matka s Rh (-) a otec s podobným Rhesusem narodili jako dítě s pozitivním krevním a hemolytickým onemocněním. Situace vyžaduje pečlivé studium..

Další informace o pravděpodobnosti Rh konfliktu během těhotenství naleznete v následujícím videu.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Rh negativní těhotenství

Není to tak dávno, gynekologové varovali těhotné ženy negativním faktorem Rh před obtížemi těhotenství nebo jeho ukončením. Komplikace zdraví matek a vývoje plodu, budoucí neplodnosti po potratu, je-li muž, otec dítěte, nositelem pozitivního faktoru.

To se však stane, když dojde ke konfliktu Rhesus mezi matkou a plodem. Moderní výzkumné metody a drogy snižují riziko na minimum.

Rhesus faktor je...

Krev je tvořena buňkami. Pokud je povrch červených krvinek, červených krvinek s antigenem, specifickým proteinem, pak je faktor Rh pozitivní. Pokud tento protein není přítomen - Rh negativní. Vědci prokázali, že se tento krevní faktor nemění.

Lékaři si nyní jsou jisti, že krev bez antigenu naznačuje rozdíl v osobě a není překážkou v početí a porodu dítěte..

Statistiky vypočítaly, že ženy bez antigenu jsou 16% a normální zdravé děti rostou nebo již rostly. Budoucí matky s negativním Rhesusem a otcové s pozitivním se zajímají o otázku: dojde nebo nebude Rhesusův konflikt?.

O konfliktu s Rhesusem

Při negativním rhesu nejsou ohroženi rodiče, matka ani dítě.

Pozitivní Rhesus u dítěte, 60% přenášeno tátou, zatímco negativní u matky, 30% způsobí Rhesus - konflikt.

Během 7týdenního těhotenství tělo dítěte již produkuje své vlastní krvinky, které se v malém množství dostávají do krevního oběhu matky. Pozitivní rhesus pro ženské tělo je cizí bílkovina, a proto brání akceleraci produkcí specifických protilátek proti fetálním krevním buňkám.

Protilátky matky pronikají krví dítěte a ničí její buňky. To způsobuje vážné onemocnění pro dítě a dokonce i potrat.

S prvním těhotenstvím je pravděpodobnost konfliktu Rhesus vzácná. V tomto období ženská krev neobsahuje protilátky, pro jejichž tvorbu jsou nezbytné určité faktory a ty, které se objevují, jsou pak v krvi neustále přítomny.

Vyšetření "negativní" těhotné

Nové metody v gynekologii umožňují úspěšně překonat nekompatibilitu krve těhotné ženy a dítěte. Imunoglobulin anti-Rhesus dlouhodobě neutralizuje agresivní protilátky.

Nezbytná zkouška při registraci:

 • krevní testy;
 • Ultrazvuk podle plánu, kde lékař pečlivě monitoruje stav placenty, jater a sleziny plodu;
 • z dalších vyšetření jsou předepsána kardiotocografie a dopplerometrie.

Pokud je detekován rychlý růst těl anti-Rhesus, je možná indikace použití invazivní diagnostické metody. Při použití těchto metod existuje určité množství plodové vody, existuje riziko infekce nebo se na pupeční šňůře objeví hematom.

Provádí se studie plodové vody - spolehlivá indikace stavu dítěte i materiálu pupeční šňůry..

Obyvatelné potraty se vyskytují u 10% těhotných žen s negativním Rh.

Jak těhotné protilátky ovlivňují plod?

Pronikáním protilátek matky do krevního systému dítěte:

 1. Snižuje počet červených krvinek, které dodávají kyslík do těla dítěte. Kyslíkové hladovění narušuje vývoj a fungování mozku, nervového systému, srdce.
 2. Zničení červených krvinek způsobuje zvýšení bilirubinu, což způsobuje zničení ledvin, jater a srdce.
 3. Zvýší se játra a slezina.
 4. Dítě se rodí s hemolytickým onemocněním..
 5. Ve vzácných případech dochází k poklesu mozku, poškození zraku a sluchu.

Bez okamžité lékařské pomoci skončí těhotenství smrtí plodu.

Těhotenství

Během prvního těhotenství je pravděpodobnější, že se protilátky nevytvářejí. Tento proces je pomalý, takže Rhesusův konflikt nevznikne nebo je slabý. Týdenní krevní test a podpůrná péče v nemocnici pomohou dětem klidně informovat.

Pokud se u druhé a následujících těhotenství objeví cizí antigeny v krvi těhotné ženy, zapne se „buněčná paměť“. Při příštím setkání s nepřirozeným proteinem se vytvoří protilátky rychleji a dojde ke konfliktu Rh. Riziko se zvyšuje s každou další koncepcí.

Preventivní opatření

Průběh těhotenství u „negativních“ a „pozitivních“ žen se neliší. Problém nastává, pokud plod zdědí pozitivní rhesus otce. V tomto případě je důležité si nechat ujít čas, kdy začíná silná reakce matky proti fetálním antigenům.

Během prvního a druhého trimestru je každý měsíc vyšetřována žena na krev. Dvakrát více - od 32 do 35 týdnů, pak do narození - každý týden. S příchodem protilátek je dítě neustále sledováno v perinatálním centru a v případě potřeby jsou přijímána nezbytná opatření.

Porod žen s negativním Rhesusem

Pokud se protilátky neobjevily a ložisko bylo normální, k narození dojde přirozeně. Malá ztráta krve během porodu způsobuje tvorbu protilátek. Aby se vyloučilo riziko, je ženě podána injekce imunoglobulinu. Také v porodním sále je na skladě krev požadované skupiny a Rhesus.

Při konfliktu s Rhesusem je po 37–38 týdnech předepsána operace s císařským řezem.

Když má novorozenec Rh pozitivní, je matce v prvních třech dnech podána část imunoglobulinu proti Rhesus, aby se zabránilo tvorbě protilátek v následujících těhotenstvích. Vzhledem k tomu, že protilátky jsou přítomny v mateřském mateřském mléce, dítěti se nejprve podávají směsi.

Pro profylaktické účely se imunoglobulin podává v případech, kdy je těhotenství přerušeno. To je povinné, protože každá následující koncepce zvyšuje riziko o 10-12%.

Žena s negativním Rh faktorem krve by se neměla bát mít dítě s mužem, který má v krvi antigenní protein. Takové těhotenství často prochází potichu a rodí se zdravé dítě.

10% žen je vystaveno konfliktu Rhesus, který se medicína naučila potlačovat. A z 1000 tisíc novorozenců se narodí pouze 2 děti se zhoršeným vývojem a zdravím.

Negativní Rh faktor během těhotenství

Nejčastěji si člověk myslí o své krvi málo. V nejlepším případě lze říci pouze jednu věc - její skupinu. S největší pravděpodobností k tomu dochází z jednoho důvodu - patřící do skupiny I-IV a určitý faktor Rh neovlivňuje každodenní život, neslouží jako kritérium pro blaho. Proto se těmto údajům často nevěnuje pozornost. Ale všechno se změní, jakmile je plánováno těhotenství. A pokud krevní skupina není tak zásadní, pak negativní rhesus může hrát krutý vtip s budoucí matkou. Co dělat, aby se minimalizovala rizika?

Trochu fascinující příběh o faktoru Rh

Specializovaný koncept „faktoru Rhesus“ se objevil díky mnohaletému výzkumu hematologických svítidel. Svět vědců byl nejprve přesvědčen, že složení krve všech lidí bylo zcela totožné. Ale pak rakouský vědec K. Landsteiner provedl revoluci. Ukázalo se, že životodárná tekutina protékající našimi tepnami má skupiny. Vyznačují se biochemickým složením, které může ovlivnit charakter, temperament, individualitu člověka. Experiment s biomateriálem opice makaků, přezdívaného Rhesus, obrátil vzhůru nohama myšlenku složení kapalné látky podporující život. V průběhu experimentů se ukázalo, že se protein nachází na červených krvinek. A pokud ano, má krev pozitivní rhesus, a pokud tento protein chybí, pak je indikátor negativní.

Rhesusův faktor a jeho role při narození zdravého dítěte

Jakmile bude těhotná žena zaregistrována, bude jí profilovaný lékař předepisovat u každé klinické případové studie u každého jednotlivce. Některé z nich je nejlepší udělat hned s budoucím otcem dítěte. Nejdůležitější mezi ostatními budou krevní testy. Určíte jeho skupinu a známku Rhesusovy příslušnosti.

Pokud jste odhalili negativní Rhesus, neměli byste se bát. Lékaři navíc hovoří o exkluzivitě takových lidí, o jejich individuálních charakteristikách. Proto je negativní rézus u těhotných žen spíše příležitostí ke zvláštnímu přístupu k ženě při porodu. Nemůže zasahovat do početí dítěte a ještě více to není dominantní příčinou neplodnosti u žen..

Rhesusův konflikt

Imunitní odpověď mezi plodem a matkou se ne vždy vyskytuje. Aby konflikt začal, je nutné, aby nenarozené dítě zdědilo otce pozitivního Rhese - pak jeho červené krvinky nesou určitý antigen a tělo matky je vnímá jako cizí. A ani v tomto případě ne všechno je tak děsivé, jak by se mohlo zdát - moderní medicína bděle hlídá možný negativní vývoj událostí.

To je zajímavé! Podle statistik je senzibilizací erytrocytů komplikováno pouze 1,5% těhotenství Rh negativních žen, proto by se krevní skupina se znaménkem mínus neměla stát důvodem vážných obav ohledně budoucího mateřství.

Provokatéři a situace, kterým je třeba se vyhnout

Vniknutí „nepřátelské“ krve dítěte do krevního řečiště matky může vyvolat infekční onemocnění, chronické degenerativní zánětlivé procesy. Tyto případy byly zaznamenány během umělého ukončení těhotenství, předchozích neúspěšných porodů, potratů. Velkou výhodou pro ženu bude nedostatek zkušeností s transfuzí krve způsobenou jinými nemocemi.

Týdenní sledování pacientových indikátorů je důležité, což se ženám často zdá být zbytečné, nudné, volitelné. Důsledky nedbalosti ve vztahu k sobě samému a budoucímu dítěti jsou bohužel mnohem závažnější a dlouhodobější než pravidelné konzultace s lékařem a neustálé vyšetření. Bez řádného zacházení může mít Rh konflikt vážné následky:

 • žloutenka,
 • anémie,
 • edematózní syndrom,
 • kapka plodu,
 • erythroblastóza.

Má-li být na lékařských ukazatelích provedeno lékařské vyšetření, známé jako termín „amniocentéza“ (zavedení dlouhé jehly do oblasti dělohy), měl by být tento lékařský postup proveden jako součást nemocnice pod dohledem zkušeného specialisty..

Pravděpodobnost vývoje konfliktů je minimální, pokud:

 1. Vaše první těhotenství.
 2. Žádné potraty se závažnými následky.
 3. Pokud jste dostali krevní transfuzi, pak pouze stejná příslušnost k Rhesus.
 4. Vyloučené instrumentální zkoušky.
 5. Žádná historie mimoděložního těhotenství.

Prvky medicíny 21. století

Vychvalování v zoufalství poté, co jste se dozvěděli o své „speciální“ krvi, je zbytečné. Zkušení lékaři se již dlouho naučili, jak se s tímto problémem vypořádat, a musíte být trpěliví, dávat pozor na rady odborníků a implementovat jejich doporučení. Plánování narození by mělo být vědomé, připravené, důkladné. Ti, kteří jsou vyzbrojeni znalostmi svého zdravotního stavu, dokážou uplatnit preventivní opatření. Nikdy se nemůžete vytáhnout - čím dříve, tím lépe vstoupíte na gynekologickou registraci, zahájíte pravidelné laboratorní odběr krve pro laboratorní testy bez prodlení. Nezapomeňte informovat svého zdravotnického personálu o negativním Rh.

Zkušenost těhotenství je spolehlivý způsob, jak porodit zdravé dítě. Od odpovědné ženy v porodu se vyžaduje přísné dodržování pokynů gynekologa, podstoupení ultrazvukového vyšetření a studie k včasné detekci produkce protilátek. Je možné, že můžete užívat předepsané vitamíny a léky, které snižují alergické reakce..

Co dělat, když je nebezpečí velké? Existuje mnoho způsobů:

 • Krev z protilátek se čistí předem pomocí plazmaferézy.
 • Císařský řez za předpokladu, že plod je v dobrém stavu, rizika z velké části odstraní.
 • Ve zvláště nebezpečných případech IVF uloží: program vybere pouze nezbytná embrya.

Který z nich si vybrat, rozhodnou odborníci. Sama žena však musí vědět - šťastné mateřství je možné!

Články O Neplodnosti