Hlavní Bolest

Příznaky a důsledky kolpitidy během těhotenství

Všimněte si vaginální výtok během těhotenství, mnoho žen panikaří. Není divu. Konec konců, úzkosti ohledně stavu plodu se připojují k úzkosti pro jejich zdraví. Alokace mohou signalizovat přítomnost různých onemocnění, včetně kolpitidy během těhotenství. Jak se projevuje tato nemoc, jak je to nebezpečné pro ženu a dítě, je obtížné léčit?

Etiologie

Kolpitida (vaginitida) se nazývá zánět vaginální sliznice. Dnes je tento problém obeznámen s přibližně 70–80% žen v plodném věku. Neprochází kolem a budoucí maminky.

Během těhotenství se může patologie vyvinout na pozadí podchlazení nebo se může stát důsledkem nervového napětí. Existují i ​​jiné důvody, například:

  Hormonální restrukturalizace těla, která je nedílnou součástí těhotenství. Na pozadí hormonální nerovnováhy imunitní systém oslabuje a umožňuje patogenním mikroorganismům volně se množit.

V některých případech je kolpitida během těhotenství kombinována s cystitidou, vulvitidou, uretritidou, endocervicitidou. K tomu dochází v důsledku zapojení pánevních orgánů do zánětlivého procesu. Kolpitida se také často vyvíjí na pozadí různých gynekologických chorob, včetně drozdu, trichomoniázy, herpes genitálu, ureplazmy a dalších virových patologií.

Existuje mnoho typů kolpitidy, v závislosti na důvodech, které ji způsobily. Všechny mohou být sloučeny do dvou skupin: specifické a nespecifické.

Specifická infekční vaginitida

Vyvíjí se pod vlivem virů přenášených pohlavním stykem. Toto onemocnění je zpravidla akutní, rychlé. Charakteristický je vaginální výtok (mléčně bílá, s hlenem, krví, hnisem). Toto onemocnění je často doprovázeno vysokou horečkou a vyrážkami na těle a genitáliích. Specifická infekční vaginitida vyžaduje okamžitou antibiotickou terapii.

Do této skupiny patří Trichomonas colpitis, původcem bakterie Trichomona vaginali. Přenáší se těhotným ženám především od mužů během sexuálního jednání. To je také možné infekce v domácnosti způsobem (prostřednictvím osobní hygieny). Vyznačuje se pěnivým výbojem.

Nespecifická vaginitida

Typičtější pro těhotné ženy. Toto onemocnění často probíhá v chronické formě, doprovázené místními (vaginálními) projevy. Při léčbě patologie je nutný integrovaný přístup zaměřený nejen na odstranění nepříjemných symptomů, ale také na zvýšení imunity.

Kandidóza (kvasinky) colpitis, která je vyvolána houbou rodu Candida, patří do této kategorie. Ve zdravém těle je přítomen s mírou, avšak pod vlivem určitých faktorů se začne nekontrolovaně množit.

Projevy

Colpitida během těhotenství může být doprovázena různými příznaky. Jejich závažnost závisí na formě nemoci. Není možné nevšimnout si akutního průběhu nemoci, protože nemoc je doprovázena vážným nepohodlí:

Zejména žena v poloze by měla být upozorněna silným výbojem s štiplavým zápachem, nepochopitelnou barvou a konzistencí.

V chronické formě vaginitidy jsou příznaky vymazány, mohou zcela chybět. Z tohoto důvodu je identifikace onemocnění a předepisování léčby včasné. V tomto případě nejsou vyloučeny závažné komplikace..

Během těhotenství je nejčastější kvasinková (kandidóza) kolpitida způsobená hormonálními změnami v těle. Vyznačuje se silným sýrovým výbojem, mléčně zbarveným a kyselým zápachem. Pacienti také zaznamenávají svědění a pálení v oblasti genitálií. Pokud se vaginitida rozšíří do močové trubice, je časté bolestivé močení a časté močení.

Jaké je nebezpečí?

Kolpitida během těhotenství může způsobit nepohodlí ženy. To však není jeho hlavní nebezpečí. Předčasné ošetření je spojeno s negativními důsledky nejen pro nastávající matku, ale také pro dítě:

Kolpitida je zvláště nebezpečná v posledních týdnech před porodem. Možná polyhydramnie, spontánní potrat. Progresi onemocnění je spojena s pronikáním viru do plodové vody a infekcí plodu.

Léčba

Léčba kolpitidy během těhotenství je nezbytná, bez ohledu na to, jak nemoc postupuje. Komplexní terapie jistě zahrnuje dietní terapii s omezením okurek, uzeného masa, smažených potravin, jakož i úplného vyloučení sexuálního kontaktu během léčebného období. Pokud je nemoc způsobena pohlavně přenosnými infekcemi, je nutné léčit partnerku ženy.

Je důležité pochopit, že během těhotenství nepřijímá léčba kolpitidy žádnou iniciativu. Předepisování léků pro sebe může žena ublížit nejen sobě, ale i nenarozenému dítěti.

Přípravy

Hlavním úkolem lékaře podílejícího se na léčbě kolpitidy je odstranit patogen zánětu (pohlavně přenosná infekce, houba, stafylokok atd.). Vzhledem k mnoha příčinám nemoci je výběr léků pro její léčbu také skvělý. To:

 • Antibiotika.
 • Antimykotika.
 • Antiprotozoální léky.
 • Imunostimulanty a imunomodulátory.

Problém při léčbě kolpitidy během těhotenství spočívá v tom, že mnoho skutečně účinných léků je v tomto období kontraindikováno. Proto musí lékař zvolit nejméně bezpečné prostředky, které jsou méně účinné.

Antibiotika pro ženy v poloze jsou předepisována pouze v extrémních případech. Před výběrem antibakteriálního léčiva je u ženy diagnostikována laboratorní diagnóza, aby se stanovila citlivost patogenu.

Na základě výsledků klinických studií rozhoduje lékař o tom, jaké léky k léčbě vaginitidy během těhotenství. Většinou jsou ženy předepsány svíčky, krémy a masti pro vaginální použití:

Pro posílení imunitního systému může lékař předepsat obecná posilující činidla. Stimulují imunitní systém, takže léčba nemoci je rychlejší a efektivnější..

Lidové ošetření

Spolu s užíváním drog mohou gynekologové doporučit ženě pomocnou terapii s bylinnými přípravky. Měly by být použity pouze pod dohledem lékaře, zejména s douchingem s odvarem léčivých rostlin. Omyjí přírodní flóru z pochvy a vytvářejí příznivé podmínky pro další šíření infekce.

Nejčastěji se ženám, které mohou zmírnit příznaky kolpitidy, doporučují koupací vany. Používají se dekorace rostlin s hojením ran, regeneračními, protizánětlivými vlastnostmi: heřmánek, měsíček, dubová kůra, podběl.

Preventivní opatření

Hlavní metodou prevence colpitidy je dodržování hygieny těla a genitálií, která zahrnuje:

 • Mytí genitálií nejméně dvakrát denně (ráno a večer).
 • Nosit pouze čisté a pečlivě vyžehlené spodní prádlo.
 • Používejte pouze výrobky osobní hygieny (ručníky atd.).

Při sexu se doporučuje používat kondom, náhodné pohlavní styk je extrémně nežádoucí.

Žena by měla léčit patologii reprodukčního systému předem, protože může oslabit imunitní systém a přispět k rozvoji kolpitidy během těhotenství. Běžné preventivní metody jsou:

 • Kalení.
 • Příjem vitamínových a minerálních komplexů.
 • Pravidelné prohlídky gynekologa.
 • Odmítnutí syntetického spodního prádla.
 • Odmítnutí těsného oblečení.

Jakékoli onemocnění, které není řádně léčeno, má nežádoucí důsledky. Při prvních příznacích kolpitidy by těhotná žena měla konzultovat gynekologa, protože je zodpovědná nejen za svůj život.

Co je nebezpečná kolpitida během těhotenství?

Colpitis (vaginitis) je běžné gynekologické onemocnění. Podle statistik je diagnostikována u 60% žen, které konzultují gynekologa. Kolpitida během těhotenství je také častým jevem. Ale ani v této situaci nepropadejte panice, musíte se řídit jasnými doporučeními ošetřujícího lékaře.

Stručně o nemoci

Colpitis je zánětlivý proces, který se vyvíjí na vaginální sliznici. Fokusy zánětu navíc často současně ovlivňují sliznici vnějších genitálií (vulvovaginitida), vaginální část děložního hrdla a horní epitel močové trubice.

Nejčastěji je onemocnění doprovázeno hojným vaginálním výtokem s intenzivním štiplavým zápachem a otokem sliznice.

Jinými slovy, kolpitida může nastat v kterékoli fázi těhotenství. Největší riziko pro plod však existuje v případech, kdy se proces zánětu objeví krátce před narozením, ve třetím trimestru těhotenství..

Příčiny vývoje patologie během těhotenství

Vývoj kolpitidy během těhotenství je často způsoben přirozeným snížením imunity. V důsledku toho se ženské tělo stává náchylnější k infekci.

Kromě toho se během porodu dítěte vážně mění hormonální rovnováha. Na tomto pozadí se vaginální prostředí mění z kyselého na přírodní. V důsledku toho se zvyšuje riziko vývoje, růstu a reprodukce oportunních a patogenních mikroorganismů. Kromě toho existuje celá řada faktorů, které zvyšují riziko vzniku kolpitidy během těhotenství:

 • porušení pravidel intimní hygieny;
 • dlouhodobá antibiotická terapie;
 • hormonální terapie;
 • vaginální mikrotrauma;
 • alergie na denní polštářky, mýdlo, gel, kondomy;
 • onemocnění endokrinního systému;
 • vážné stravovací chyby;
 • chronická cystitida;
 • neošetřený drozd.

Kolpitida může vyvolat onemocnění, jako je genitální opar, kapavka, trichomoniáza, mykoplazmóza, bakteriální vaginóza nebo chlamydie.

Klinické projevy

Příznaky kolpitidy u těhotných žen se neliší od projevů u žen v normálním stavu. V akutní formě onemocnění je klinický obraz živější a nelze si takové příznaky nevšimnout. U chronické kolpitidy mohou být klinické projevy rozmazané nebo zcela chybějící. Následující příznaky se označují jako obecné příznaky nemoci:

 • zarudnutí tkání a otok stěn vagíny;
 • nadměrný vaginální výtok, který může být v závislosti na zdroji infekce průhledný nebo sražený;
 • pálení a svědění v perineu;
 • bolest v dolním břiše.

Během těhotenství se colpitis často vyvíjí pod vlivem hub z rodu Candida. V tomto případě vaginální výboj získává kyselou vůni a bílou barvu. Toto onemocnění se nazývá kandidová kolpitida. V tomto případě se mohou objevit další příznaky, jako je bolest při močení nebo vaginální suchost..

Diagnostické metody

Nejprve, před diagnostikováním kolpitidy, gynekolog sbírá anamnézu a provede vizuální vyšetření pomocí zrcadel. Těhotné pacientce lze poté přiřadit následující typy vyšetření:

 1. Užívání tamponů k určení vaginální mikroflóry.
 2. Vaginální sekrece pro bakteriologické vyšetření. Během analýzy se určí původce infekce a jeho rezistence na antibiotika.
 3. Ultrazvuk pánevních orgánů. Studie vám umožní určit stav dělohy a plnou krevní zásobu placenty.
 4. screening genitálních infekcí.

Žena by měla navíc podstoupit krevní test, močový test.

Terapie

Léčba kolpitidy během těhotenství se provádí bez ohledu na termín. Nejprve musí žena jít na určitou dietu. Základem je odmítnutí používání sladkých, slaných, kořenitých a kořenitých potravin. Kromě toho by těhotná pacientka měla po celou dobu léčby odmítnout sex.

Konkrétní lék, jakož i léčebný režim pro kolpitidu u těhotné ženy, volí ošetřující lékař na základě výsledků testů. Obecný režim léčby je následující:

 1. Antimykotika. Taková léčba je předepsána, pokud je kolpitida vyvolána houbami rodu Candida..
 2. Antibakteriální léčiva. Výběr konkrétního léku závisí na typu patogenu a na gestačním věku ženy.
 3. Antivirové léky. Jsou předepisovány v případech, kdy je kolpitida vyvolána virem..

V průběhu celého terapeutického cyklu musí žena dodržovat denní rutinu, dostatek spánku a užívat komplex vitamínů k posílení obranyschopnosti těla..

Co je to nebezpečná colpitis?

Léčení kolpitidy během těhotenství musí být provedeno bez selhání. Jinak může nemoc poškodit nejen ženu, ale i dítě. Komplikace neléčené kolpitidy u těhotných žen mohou být následující:

 • endometrióza;
 • cervikální eroze;
 • cervicitida;
 • chorioamnionitida (infekce plodové vody a placenty);
 • intrauterinní léze plodu;
 • ruptura perineální tkáně během porodu;
 • fetoplacentální nedostatečnost (narušení dodávky krve do placenty);
 • polyhydramnios;
 • předčasný porod.

Infekce může také nastat během průchodu dítěte přes porodní kanál. Co je plné výskytu různých infekcí u dítěte, včetně pneumonie.

Zvládání kolpitidy během těhotenství není snadné. Vzhledem k tomu, že ne všechny metody a léky jsou v této fázi povoleny ženě. Ale po všech doporučeních lékaře a necvičení samoléčení můžete na tuto nemoc jednou provždy zapomenout. A moderní metody léčby pomohou vyrovnat se s kolpitidou, aniž by způsobily poškození dítěte.

Kolpitida během těhotenství: ovlivňuje plod?

Obsah článku

 • Kolpitida během těhotenství: ovlivňuje plod?
 • Jak ureaplasma ovlivňuje těhotenství
 • Jak zacházet s kolpitidou během těhotenství

Co je to colpitis

Colpitis je zánět vaginální sliznice. Příznaky jako svědění, podráždění, sekrece hlenu a silná bolest jsou docela nepříjemné věci, během těhotenství může být jejich vzhled dalším testem. Příčiny kolpitidy mohou být různé infekce genitálního traktu, mezi něž patří condiasis, kapavka, vaginální opar, vaginitida, stejně jako nemoci způsobené prvoky.

Vliv kolpitidy na plod

Nepříjemné pocity, které žena zažívá během zánětlivého procesu ve vaginální oblasti, by samozřejmě neměly vydržet. Není pochyb o tom, že kolpitida musí být léčena a čím rychleji je léčba prováděna, tím lépe. Další věc je, že léky, které obvykle potlačují infekci pohlavních cest, jsou kontraindikovány u těhotných žen, protože mohou ohrozit normální vývoj plodu. Nemyslete si však, že s colpitidou můžete dosáhnout konce těhotenství. Faktem je, že infekce, i když není v děloze, může mít negativní dopad na nenarozené dítě.

Vlastně, colpitis sám opravdu jde daleko od místa vývoje plodu, nicméně, to není nemoc sama o sobě, která je nebezpečná pro těhotenství, ale jeho nepřímé důsledky. Například vaginální infekce může jít nahoru a infikovat plodovou vodu. Výsledkem bude matce nepříjemné následky ve formě komplikovaného těhotenství s rizikem předčasného porodu nebo potratu. Dalším rizikem komplikací ke kolitidě je zpomalení růstu plodu, polyhydramnióza, infekce placenty a v důsledku toho hypoxie plodu, jakož i nevyvinuté těhotenství. Během porodu během průchodu pohlavním traktem existuje vysoké riziko fetální infekce. Souhlasím, obrázek je docela pochmurný.

Léčba těhotné kolpitidy

Nezoufejte a nepropadejte panice! I v těhotenství je kolpitida nutná, a co je nejdůležitější, lze ji vyléčit. V žádném případě se nezabývejte samoléčbou, při prvních známkách zánětu sliznice okamžitě vyhledejte lékaře. Buďte připraveni na ošetření trvat trochu déle. Ano - obvyklý léčebný režim zde nebude fungovat, kvalifikovaný odborník si však bude moci vybrat způsob léčby, který bude účinný a nepoškodí nenarozené dítě.

Colpitis během těhotenství: příznaky, důsledky, jak léčit vaginitidu

Existuje jen malé množství žen, které mohou hrdě říci, že nikdy neměly kolpitidu, a to ani během těhotenství. Charakteristickým znakem této choroby je však to, že je velmi často pozorováno u nastávajících matek a zdá se, že je nemožné se jí zbavit. Hlavní věc není panikařit, ale přísně dodržovat všechna lékařská doporučení a ukončit průběh léčby.

Co je to colpitis??

O kolpitidě nebo vaginitidě se říká, že když je sliznice vagíny infikována patogeny, v důsledku toho se vyvíjí zánětlivý proces. Vaginální výtok, který obsahuje velké množství patogenních mikrobů a jejich metabolických produktů, dráždí vnější genitální orgány, což má za následek vulvitidu (tj. Poškození vulvy).

Colpitis během těhotenství se vyskytuje u velkého procenta nastávajících matek, podle některých zpráv dosahuje 70 - 80%. Je charakteristické, že se onemocnění může vyvinout v kterémkoli stádiu těhotenství, ale výskyt vaginitidy ve třetím trimestru (často před porodem) je obzvláště nebezpečný.

V závislosti na mikrobiálních činitelích, které způsobily vývoj onemocnění, je kolpitida rozdělena na specifickou a nespecifickou. Mluví o nespecifické vaginitidě, když podmíněně patogenní flóra byla etiologickým faktorem nemoci, tj. Ty mikroorganismy, které jsou normálně malou součástí vaginální mikrobiocenózy a prozatím se chovají pokojně (viz příčiny drozdu u žen). Pokud je kolitida způsobena patologickými mikroorganismy (trichomonády, chlamydie, gonokoky a další), je během těhotenství diagnostikována specifická kolpitida..

Z čeho to vychází?

Těhotenství je jednou z podmínek, které predisponují k výskytu kolpitidy. Tato predispozice je způsobena dvěma body.

Za prvé, v období těhotenství tělo prochází imunosupresí, to znamená, že jeho ochranné síly jsou potlačeny (příroda chrání plod před odmítnutím tělem matky).
Za druhé, během těhotenství se mění hormonální pozadí, v důsledku čehož se mění i prostředí v pochvě, místo kyselého se stává zásaditým, což působí jako spouštěč růstu a vývoje oportunní nebo patogenní flóry. Mezi rizikové faktory vývoje nemoci v průběhu těhotenství patří:

 • časný nástup sexuální aktivity;
 • promiskuitní sexuální styk, dokonce i v minulosti;
 • podstupující léčbu antibiotiky;
 • hobby pro pevné prádlo;
 • prádlo ze syntetických materiálů;
 • chyby ve výživě;
 • alergické reakce (na výrobky osobní hygieny);
 • mechanické a / nebo chemické poškození vaginální sliznice (například při vyprazdňování);
 • zanedbávání pravidel intimní hygieny;
 • chronická endokrinní patologie.

Jak se projevuje vaginitida

Příznaky kolpitidy během těhotenství se prakticky neliší od příznaků u žen ve stavu „ne těhotné“. Patognomickým příznakem choroby je výtok.

 • V akutní fázi vylučovacího procesu jsou ženy velmi výrazné (což se mírně liší od jejich počtu v ostatních), jejich objem je tak velký, že vždy padají na stydké pysky a stydké pysky, což způsobuje podráždění a maceraci..
 • V případě zanedbání procesu a nedodržování intimní hygieny, vylučují podráždění pokožku vnitřních stehen a pubis.
 • Kůže se stává jasně červenou a svěděnou.
 • Při pohledu do zrcadel je pozorována intenzivní hyperémie vaginální sliznice a otoky. Na stěnách pochvy jsou vidět nahromaděné špinavé bílé, žluté nebo nazelenalé barvy.
 • Výboje se v závislosti na povaze původce nemoci liší také barvou (od bílé do nazelenalé) a mají odpudivý zápach.

Případová studie: Pre-těhotná žena (dříve než plánovaný vzhled) přišla na recepci v posledních obdobích asi 36 - 38 týdnů s velkýma očima hrůzy a stížností, že její voda vypadala, že vytéká. Na otázku, kdy tento únik začal, a proč okamžitě nezavolala sanitku, odpověděla žena: „Začalo to asi před 3 dny, nejprve jsem nemyslela na vodu, takže došlo k dalšímu propuštění. A včera, než šla spát, měla strach a rozhodla se přijít na předporodní kliniku. “ Poté, co zkoumala na gauči, změřila břicho, poslouchala srdeční rytmus plodu, prozkoumala ženu na křesle. Jeden pohled stačil k diagnostice kolpitidy, vzal potřebný nátěr a zkontroloval integritu fetálního močového měchýře. Ošetření bylo předepsáno později, podle výsledků testů..

Kolpitida je také charakterizována intenzivním svěděním a pálením, a to jak ve vagíně, tak v oblasti vnějších genitálií. Charakteristickým rysem popsaného nepohodlí je jeho zesílení při chůzi, při provádění fyzických cvičení a sebemenší chyby ve stravě.

V některých případech nebo při absenci vhodného ošetření je výtok tak „škodlivý“, že v důsledku podráždění děložní sliznice se proces z cervicitidy rychle mění v erozi, která se projevuje krvavým výtokem. Krevní výtok je obvykle kontaktní povahy a vyskytuje se po přímém dotyku děložního čípku (po pohlavním styku nebo douchingu). Charakteristickým rysem vaginitidy u těhotných žen je výskyt bolestivých nebo tahových bolestí v podbřišku, což je spojeno s podrážděním vagíny a děložního čípku.

Případová studie: Těhotná žena přišla na prenatální kliniku ve stanovené době po dobu 28 týdnů - nejohroženější termín pro přerušení. Stížnosti na tažení bolesti v podbřišku a malé, periodické špinění. Při zkoumání dělohy v normotonu nereaguje na palpaci (to znamená, že se nesestavuje a „nekámen“, jako s hrozbou). Při zkoumání děložního čípku je vizualizována eroze a palpace děložního čípku určují jeho dostatečnou hustotu a těhotenství, cervikální kanál je uzavřen. Rozpačitě mě propustil (s nepříjemným zápachem a nažloutlou barvou). Poslal jsem ženu na oddělení k uchování, nezapomněl jsem v diagnóze uvést kolpitidu.

Velmi často, což je opět kvůli restrukturalizaci těla, se během těhotenství vyvíjí kvasinková (kandidóza) kolpitida. Projevuje se hojnými sekrecemi, které mají viskózní mléčnou konzistenci nebo připomínají drobky tvarohu (viz příznaky drozdu u žen). Vůně kyselého těsta se často mísí se sekrecemi. Je charakteristické, že se projevuje nepohodlí ve formě svědění a pálení ve vulvě a vagíně. Houba často ovlivňuje také močovou trubici, která se projevuje rychlým a bolestivým močením (viz uretritida u žen: příznaky, léčba). Pokud nezačnete léčbu včas, infekce může stoupat s postižením močového měchýře a dokonce i ledvin..

Potvrzení diagnózy kolpitidy

Pro diagnostiku vaginitidy u těhotných žen se kromě shromažďování stížností a anamnézy provádí rutinní vyšetření děložního čípku a vagíny v zrcadlech. V tomto případě jsou zřejmé všechny známky zánětlivého procesu:

 • otok sliznic
 • jevy cervicitidy nebo cervikální eroze
 • hojný výtok neobvyklé barvy ve formě oddělených shluků na sliznicích a mající nepříjemný zápach

Diagnóza musí být samozřejmě potvrzena laboratorními výzkumnými metodami:

 • mikroskopický nátěr z pochvy a děložního čípku (zvýšený počet leukocytů, detekce patologické nebo podmíněně patogenní flóry: trichomonády, houby a další);
 • screening pohlavně přenosných infekcí (herpes virus, chlamydie, ureaplasma, lidský papilomavirus a další);
 • kulturní (bakteriologické) vyšetření stěrů - setí vaginálních bílků na živných médiích (k identifikaci patogenu a stanovení jeho citlivosti na antibiotika);
 • v případě potřeby kolposkopie;
 • Ultrazvuk dělohy a plodu (k potvrzení přítomnosti / nepřítomnosti hrozby přerušení, intrauterinní retardace růstu plodu, placentární nedostatečnost).

Léčíme kolpitidu

Léčba kolpitidy během těhotenství by měla být provedena bez selhání, bez ohledu na to, jak dlouho byla diagnóza stanovena. Terapie nemoci začíná především jmenováním stravy (zákaz používání kořenitých, kyselých, slaných, kořenitých potravin a sladkostí) a zákazem sexuální aktivity. Je-li to možné, je nutné identifikovat a odstranit příčinu vaginitidy (odmítnutí nošení těsného spodního prádla nebo použití hygienických intimních prostředků).

Jak léčit kolpitidu během těhotenství, lékař rozhodne na základě výsledků testů. Nepochybně jsou antibakteriální léčiva rozhodující. Léčba je obvykle lokální a spočívá ve jmenování čípků, krémů a mastí intravaginálně.

 • Terzhinan (250-300 rublů, 6 ks, 350-400 rublů 10 ks), hexikon (10 ks. 200-300 rublů) - Terzhinan a hexikonové čípky jsou léky volby pro léčbu kolpitidy během těhotenství. Podávají se jeden po druhém před spaním po dobu 7-14 dní.
 • Betadin (300-370 rublů) - je možné použít čípky betadinu, ale pouze do 12 týdnů, protože jód, který je součástí čípků později, může ovlivnit fungování štítné žlázy plodu.
 • Polygynax (300-400 rublů) o tomto léku neexistuje lékařská shoda, v pokynech pro těhotenství je kontraindikace pro použití, ale čípky je možné používat těsně před porodem (po dobu 1 - 2 týdnů).
 • Klion-D 10 ks 250 rub. (metronidazol a miconazol), Neo-Penotran forte (7 ks. 900 rublů), Metromicon Neo (14 ks. 300-360 rublů), Meratin-Combi - v případě trichomonas colpitis se doporučuje Klion-D a meratin-combi svíčky (1 vaginálně jedna) jednou denně po dobu 10, maximálně 14 dní).
 • Pimafucin - pokud je diagnostikována kolpitida způsobená houbami, jsou předepsány antifungální čípky: pimafucin (3 ks 300 rublů), klotrimazol (ve 2. a 3. trimestru), nystatin (nízká účinnost) a starý lék - tetraboritan sodný (borax) v glycerinu 20 rub. (podívejte se na všechny čípky na drozd a na to, jak s nimi správně zacházet).

Kromě etiotropického ošetření jsou předepsány sedavé koupele s odvarem bylin a vaginální mytí. Douching přispívá k mechanickému vyluhování choroboplodných zárodků z vagíny, ale většina lékařů to nedoporučuje během těhotenství, protože to nemusí být bezpečné (tento postup byste měli být obzvláště opatrní nebo jej vůbec odmítnout); Douching je předepisován na dobu nejvýše 4 dnů (max. 5).

Ale koupele, zavlažování vnějších genitálií teplými vývary jsou bezpečné, zmírňují podráždění, zastavují zánět. Z léčivých bylin se používá heřmánek, měsíček, třezalka tečkovaná, podběl, máta a další. Vany jsou předepisovány až na dva týdny.

Nebezpečí kolpitidy během těhotenství

Proč je tak důležité identifikovat a léčit vaginitidu během těhotenství? Protože to způsobuje nepříjemnosti a nepohodlí nejen nastávající matce, ale je také nebezpečné pro dítě. Důsledky kolpitidy během těhotenství:

Původci nemoci mají tendenci „dobývat vrcholy“, zejména během těhotenství, tj. Porazit vyšší anatomické struktury (děloha a děložní čípek s rozvojem endometritidy, cervicitidy a eroze)..

 • Infekce plodové vody a placenty

Pokud se infekce rozšíří do plodové vody, placenty a vody, vyvine se chorioamnionitida, která ohrožuje dítě vývojovým zpožděním a infekcí.

Porážka placenty při kolpitidě vede k rozvoji nedostatečnosti v systému plod-placenta-matka, proto dítě nedostane potřebné živiny a kyslík, což je nebezpečné při vývoji podvýživy plodu..

 • Intrauterinní infekce plodu

Riziko porodu plodu s intrauterinní infekcí (pyodermie, pneumonie a další nemoci) se zvyšuje.

Edematózní a infiltrované perineální tkáně se snadno roztrhají, a to i při normálním období zaneprázdnění;

Zvyšuje se riziko předčasného porodu, potratu a zmeškaných těhotenství.

 • Purulentně septické poporodní procesy

S vaginitidou v poporodním období se zvyšuje frekvence hnisavých zánětlivých onemocnění (hnisání perineálních švů, rozvoj endometritidy a případně sepse).

Jak kolpitida ovlivňuje maminku během těhotenství

V moderním světě se vzácná žena může pochlubit „klidným“ těhotenstvím bez toxikózy a hospitalizace. Jednou z běžných podmínek je kolpitida..

Colpitis je výtok, svědění, pálení. Všechny tyto příznaky přinášejí matce spoustu nepříjemností. Jak ale ovlivňuje kolpitida zdraví budoucího dítěte? Existuje několik scénářů.

Infekce

Mezi hlavní příčiny kolpitidy patří různé infekce. Colpitis predisposes k proniknutí mikroorganismů do dělohy, a proto k nenarozenému dítěti. Tyto ženy často rodí děti s různými nitroděložními infekcemi..

Hrozba předčasného porodu

Mikroorganismy s kolpitidou často nepříznivě ovlivňují děložní čípek. A často způsobují její strukturální změny. Kromě toho může být propouštění během kolpitidy velmi podobné vodě, která by měla „úplně zmizet“. Pokud voda opouští dříve, tj. Až 37 celých týdnů, může se dítě narodit neživotaschopné nebo mít různé nemoci.

Poruchy placenty

Infekce a kolpitida mohou pronikat do děložní dutiny a do plodové vody, do prostředí dítěte. To vede k narušení placenty i polyhydramnií. To vše vede k utrpení plodu a v důsledku narození dítěte v předstihu, s nízkou tělesnou hmotností.

Porodní mezery

Colpitis ovlivňuje strukturu pochvy a děložního čípku. V důsledku toho se tkáně stanou méně elastickými, uvolněnými. Při porodu je to zásadní. U žen s kolpitidou při porodu se pravděpodobnost hlubokých mezer několikrát zvyšuje.

Septické podmínky

Po porodu představuje vagína, děložní čípek, děloha sama o sobě obrovský povrch rány. K očištění a hojení tohoto povrchu je zapotřebí dostatečný čas. U kolpitidy je ženské tělo, zejména genitální trakt, ve stavu chronického zánětu. V důsledku toho se riziko po hnisavých a septických podmínkách v poporodním období významně zvyšuje.

Purulentně-septická onemocnění jsou nebezpečnými podmínkami v důsledku obtížnosti diagnostiky a léčby, jakož i schopnosti šířit se po těle ženy.

Potrat

Žena může trpět colpitidou nejen během těhotenství, ale také během „pokusů“ o otěhotnění dítěte. Při kolpitidě se mění vaginální mikroflóra, do popředí se dostává patologická flóra, která může způsobit potrat a dokonce i neplodnost.

Colpitida na první pohled není velmi hrozné onemocnění, mnoho žen si toho „specifického“ propuštění nevšimne nebo se snaží ignorovat. Tento stav však může vážně ovlivnit zdraví ženy. Pečlivá péče o vlastní zdraví, pravidelné návštěvy u lékaře proto ochrání ženu a její nenarozené dítě.

Bakteriální kandidová vaginitida nebo kolpitida u těhotných žen: příčiny, příznaky, léčebné metody a prevence

Během těhotenství je žena nejvíce náchylná k nemocem a infekcím. To je způsobeno skutečností, že tělo zažívá obrovské zatížení a podléhá změnám. Bohužel je však léčba komplikována skutečností, že většina drog je zakázána. Proto je důležité pečlivě sledovat své zdraví, když očekáváte dítě.

To, co hrozí, odhalilo kolpitidu během těhotenství

Snížená imunita a hormonální změny přispívají k výskytu zánětlivých onemocnění - vaginitida (colpitis).

To je v současné době běžný problém, i když jen 20% žen v práci vidělo několik desetiletí.

Co je to? Jaké jsou příčiny a příznaky? Jak je léčba?

Co je to vaginitida během těhotenství

Vaginitida během těhotenství je velká skupina zánětlivých onemocnění vaginální sliznice, polyethylenologické povahy.

Existuje několik typů:

 1. Bakteriální.
 2. Kandidóza.
 3. Trichomonas nespecifický.

Bakteriální

Bakteriální vaginitida je patologický infekční a zánětlivý proces vaginální sliznice. Vyskytuje se v důsledku narušení mikroflóry, ale není spojen s pohlavně přenosnými infekcemi, s jednoduchými mikroorganismy a plísňovými infekcemi.

Ve vagíně dochází k poklesu laktobacilů, množství kyseliny mléčné prudce klesá, díky čemuž dochází k množení podmíněně patogenní mikroflóry. To přispívá k ještě větší inhibici bakterií mléčného kvašení. Výsledkem je, že laktobacily umírají nebo zůstávají v minimálním množství, což umožňuje rozvoj mikroorganismů.

I přes vysokou úroveň rozvoje medicíny není léčba kolpitidy snadná.

 • snížená imunita;
 • onemocnění endokrinního systému;
 • genitální choroby;
 • nedostatečná hygiena;
 • anémie.
 • bělavá šedá nebo dokonce zelená z vagíny. Pěnivý a lepivý;
 • rybí pach, zintenzivňuje se při pohlavním styku;
 • bolest v podbřišku bez důvodu;
 • hypertonicita dělohy;
 • při pokročilém onemocnění dochází k pálení během močení;
 • bolest při pohlavním styku.

Během těhotenství může dojít k průběhu nemoci:

 1. asymptomatické, což ztěžuje identifikaci nemoci;
 2. s velkým výbojem. Je obtížné diagnostikovat, protože v průběhu těhotenství se v důsledku přirozených příčin zvyšuje výtok.

Pokud je nemoc detekována, lékař sleduje dynamiku a v případě potřeby předepisuje léčbu.

Kandidóza

U žen se často vyskytuje vaginální kandidóza nebo drozd. Zdrojem choroby je houba z rodu Candida. U těhotných žen se riziko vzniku patologie několikrát zvyšuje. Hlavní příčiny drozdu:

 • nepříznivá vaginální mikroflóra;
 • konstantní stres;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávné antibiotické ošetření;
 • snížená imunita.
 • bílý, sražený výboj;
 • svědění v pochvě;
 • bolest při pohlavním styku (ne vždy).

Nebezpečí drozdu spočívá v tom, že je častěji asymptomatický. Těžká forma je doprovázena leucorrhoea a pak je nemoc detekována. Během těhotenství je kandidóza pro ženy v porodu a dítě nebezpečná až po vyprovokování potratu. Proto je důležité sledovat a zaznamenat všechny změny stavu..

Trichomonas nespecifický

Trichomonas colpitis je akutní forma vaginálního zánětu v důsledku nejjednodušších jednobuněčných mikroorganismů. Smíšená infekce je častější.

Existují dvě formy:

 1. Ostrý. Rychle to pokračuje se živými příznaky.
 2. Chronický Asymptomatická forma, postupné narušení funkce regimentálních orgánů, ovlivnění dělohy a přívěsků a často způsobující neplodnost.
 • nechráněný pohlavní styk;
 • infekce prostřednictvím osobních věcí postižené osoby (ručník, žínka, kartáč);
 • snížená imunita;
 • častá výměna sexuálních partnerů;
 • těhotenství;
 • zanedbávání hygieny;
 • přítomnost genitálních infekcí.
 1. Pravidelné propouštění z genitálního traktu. Pěnivá žlutá nebo zelená. V chronické formě je výboj vzácný, šedý.
 2. Pálení a svědění, bolest při pohlavním styku.
 3. Zápach.
 4. Genitální nepohodlí.

U trichomonas colpitis se vulvovaginitida často rozvíjí. Je to pálivý pocit a zarudnutí pochvy.

Tato forma nemoci je nejnebezpečnější. Žena se může stát neplodnou a může být nositelem infekce infikováním jejích sexuálních partnerů. Pokud se patologie projeví během těhotenství, pak existuje vysoké riziko potratu, infekce dítěte, předčasného porodu nebo mrtvě narozeného dítěte.

Příznaky a projevy

Kolpitida je často asymptomatická a bolest v dolním břiše se začíná objevovat v pozdějších stádiích s koalicí.

Hlavní příznaky nemoci:

 • nepohodlí v pochvě;
 • propuštění z genitálií. Pěna, tvaroh, v závislosti na typu vaginitidy. Jiný odstín od šedé do zelené, s drozdem - bílou;
 • nepříjemný zápach z pochvy, zesilující se při pohlavním styku;
 • nepohodlí v podbřišku;
 • pálení, svědění;
 • bolest coitus.

Nebezpečí a důsledky pro plod

Nemoci pohlavních orgánů představují hrozbu nejen pro ženu, ale také pro dítě, které nese.

V raných fázích

První trimestr je důležitý čas. Vznik a vývoj plodu, placenta. Během tohoto období může mít jakýkoli negativní dopad na dítě nepříznivý dopad.

Hrozba vaginitidy pro dítě:

 • hypoxie;
 • malformace a vývojové postižení;
 • nedostatek živin;
 • abnormální tvorba placenty;
 • potrat;
 • infekce plodové vody;
 • infekce dítěte.

V pozdních termínech

V pozdním těhotenství přináší kolpitida pro dítě následující rizika:

 • předčasný porod;
 • oddělení placenty;
 • hypoxie;
 • fetální infekce;
 • mrtvé narození;
 • nedostatek plodové vody;
 • zapletení šňůry v důsledku polyhydramnios;
 • hypoxie.

Léčba vaginitidy

Léčba kolpitidy by měla probíhat pouze pod dohledem lékaře. Formulář Trichomonas vyžaduje stacionární monitorování. Samoléčení může vyvolat postup kolpitidy.

Co zacházet

Během těhotenství je zakázáno mnoho léků, což komplikuje léčbu. V boji proti použití kolpitidy:

 • antibiotika
 • masti;
 • fyzioterapie;
 • bylinné odvarky;
 • kyselé koupele.

Žena je předepsána určitá strava. Léčba pomocí lidových léčivých přípravků je předepsána, protože povolené léky nejsou dostatečně účinné, a proto je zapotřebí soubor opatření. Mezi nejčastěji předepisované léky patří pimafucin a nystatin, vaginální a rektální čípky.

Taktika boje s vaginitidou:

 1. Antibakteriální terapie, pokud bakteriální forma.
 2. Eliminace hub houbou.
 3. Eliminace virů při jejich infekci.
 4. Speciální strava: nelze smažit, uzit, slanou a kořenitou.
 5. Vyloučení pohlavního styku až do úplného zotavení.
 6. Léčba pro oba partnery.
 7. Přísná denní rutina, silná fyzická aktivita a únava nejsou povoleny.
 8. Užívání vitamínů k posílení imunity.

Je možné nahradit lidové léky

Nelze zcela nahradit léčbu pouze lidovými prostředky!

Kombinace opatření je povolena: užívání drog a užívání bylinných koupelí.

Recepty na vývar na koupání:

 1. Nalijte pár lžiček heřmánku a měsíčku do léta s litrem vody, vařte ve vodní lázni po dobu 15-20 minut, poté vychladněte.
 2. Coltsfoot nalít dopis vroucí vodou a trvat na asi hodinu, pak můžete použít.
 3. Odvar z dubové kůry - nalijte dvě polévkové lžíce vody a vařte ve vodní lázni půl hodiny, po trochu vychladnutí a použití.

Délka léčby

Délka léčby závisí na formě nemoci. V průměru se jedná o nejméně dva až tři týdny a poté období prevence. Někdy termín dosáhne několika měsíců až do úplného zotavení.

Důvody opakovaného výskytu

Často dochází k opětovnému výskytu kolpitidy. Je to proto, že po vyloučení je žena nějakou dobu nositelem infekce. Pokud nejsou dodržovány metody prevence, onemocnění se opět vyvíjí. Proto je důležité pečlivě sledovat hygienu pohlavních orgánů a dodržovat pravidla doporučená lékařem.

Jak se rodí?

Dodání se provádí buď přirozenými prostředky nebo císařským řezem, je-li indikováno, nebo v závažné formě vaginitidy vyžadující urgentní doručení. Ujistěte se, že lékař provádí reorganizaci porodního kanálu tak, aby dítě nebylo při narození nakaženo.

V oblasti práce existuje opět riziko kolpitidy kvůli prudkému uvolňování hormonů, proto je nutný lékařský dohled.

Jedním ze zlatých pravidel zdraví je hygiena. To platí zejména o genitáliích. Colpitis je nemoc, která může způsobit potrat, neplodnost nebo mrtvě narození, stejně jako mnoho problémů v gynekologické části. Proto žena musí pečlivě sledovat své zdraví, zejména během těhotenství.

Colpitis (vaginitis) během těhotenství: jak nebezpečný je zánět a jak se ho zbavit

Normální mikroflóru vagíny představují laktobacily a bifidobakterie. Působí jako faktory nespecifické ochrany proti různým infekcím. Tyto mikroorganismy zabírají všechny potravinové výklenky, jsou hlavními spotřebiteli glukózy vylučované z deskvamovaného epitelu. Proto obvykle pro reprodukci patogenů neexistuje žádná možnost.

Funkce flóry nastávajících matek

Během těhotenství dochází k hormonálním změnám, které určují vlastnosti vaginální mikroflóry. Zvýšení množství estrogenu vede k nadměrné akumulaci glykogenu v epiteliálních buňkách. Toto je další živná půda pro prospěšné bacily. Začínají se také intenzivně násobit. Bylo zjištěno, že v době porodu u zdravé ženy je počet laktobacil několikrát větší než před těhotenstvím..

Progesteron se však podílí na hormonálních změnách. Jeho působení je zaměřeno na zachování plodu, proto je nutné snížit imunitu. To se projevuje snížením imunitního dohledu leukocyty. Podmíněně patogenní mikroorganismy se mohou množit aktivněji. Pokud existují další provokativní faktory, je zajištěn vaginální zánět. Často to probíhá ve vymazané formě a žena si všimne pouze zvýšeného množství propouštění.

Colpitis během těhotenství: hlavní příčiny

Colpitis se nevyskytuje u všech těhotných žen. K tomu jsou zapotřebí určité faktory a důvody, které pomohou znásobit nespecifickou nebo patogenní flóru..

 • Alergie Může se vyskytovat na hygienických výrobcích, na každodenních punčochách kalhotek (zvláště namočených ve vůních), syntetickém prádle, pracím prášku nebo oplachovém prostředku. Někdy je to důsledek obecných alergií při používání určitých potravin.
 • Hygiena Nedodržení základních hygienických pravidel, vzácná změna povlečení vede k vytvoření příznivého prostředí pro reprodukci bakterií. Nebezpečná je také nadměrná hygiena a používání antibakteriálního mýdla, které ničí nejen patogenní, ale i prospěšnou flóru..
 • Douching. Vášeň pro samoléčení skrz douching nevede k dobrému. Antiseptické roztoky, bylinné dekorace umývají flóru, mění kyselost. Po takové léčbě často dochází k vaginální dysbióze nebo bakteriální vaginóze..
 • Výživa. Nedostatek vitamínů a živin ovlivňuje stav celého organismu a reprodukčního systému. Přebytek sladkého, pečeného zboží a dalších jednoduchých uhlohydrátů vytváří další živné médium pro houbu candida. Kandidóza kolpitida proto není u sladkých zubů a pacientů s diabetem neobvyklá.
 • Zranění. Chemické nebo mechanické poškození sliznice vede k vytvoření povrchu rány, na který se mohou patogenní mikroorganismy dostat a způsobit zánět.
 • Antibiotika. Dlouhodobá léčba antibakteriálními léky ničí všechny mikroorganismy. Po léčbě se proto může vyvinout kandidóza nebo bakteriální vaginóza..

Charakteristické projevy

Kolpitida během těhotenství se nevyznačuje zvláštními příznaky. Charakteristické jsou následující projevy..

 • Přidělení. Mohou mít odlišnou povahu v závislosti na patogenu. U kandidózy je to zkadeřený nebo krémově bílý výtok se zakysanou vůní. Vaginóza se vyznačuje leucorrhoea s nepříjemným zápachem shnilých ryb. Podobné „aroma“ se objevuje u kolichy Trichomonas, ale barva výboje je nazelenalá, tekutá a pěnivá. Výtok se někdy podobá hnisu, může mít pruhy krve.
 • Cítit. Ve většině případů má svědění a pálení různou intenzitu. Ale kvasinková kolpitida může být vymazána a svědění při výtoku není pozorováno. Možné poruchy močení, mírná bolestivost. Znepokojuje se bolest při pohlavním styku, vaginální suchost.
 • Obecný stav. Colpitis obvykle probíhá v mírné formě a nevede ke vzniku horečky, ztrátě síly a příznakům intoxikace..

Rizika pro dítě

Těhotné ženy s kolpitidou mohou pociťovat bolest v podbřišku, bolavé, vyzařující do dolní části zad. Tento stav je pro dítě nebezpečný a ohrožuje těhotenství..

 • 1 trimestr. Na pozadí infekce může dojít k potratu. Někdy s infekcí v pochvě jsou potíže s otěhotněním.
 • 2 trimestru. Dítě je již chráněno placentou před působením patogenů. Mohou však způsobit předčasné stárnutí, což vede k placentární nedostatečnosti, retardaci růstu plodu, chronické hypoxii.
 • 3 trimestru. Kolpitida nemůže významně ovlivnit plod, ale fetální membrány jsou ohroženy. Chronická infekce v pochvě může způsobit předčasný porod, prenatální propuštění plodové vody. Důsledky pro dítě jsou poporodní infekce..

Diagnostika

Diagnóza kolpitidy se provádí v době doporučené klinickými protokoly. Během těhotenství by měly být provedeny nejméně tři studie vaginálních nátěrů. První se provádí při registraci. Druhý - v polovině období a třetí - krátce před narozením, aby měl v případě potřeby čas na ošetření..

Ve většině případů stačí prostý nátěr na flóře. V něm můžete:

 • všimněte si převládajících mikroorganismů;
 • spočítat počet leukocytů;
 • zvažte hubové buňky;
 • viz klíčové buňky.

Ale k identifikaci trichomonád a chlamydií není tato metoda vhodná. PCR diagnostika je pro ně informativní..

Léčebné přístupy

Léčba kolpitidy během těhotenství závisí na identifikovaném patogenu. Používejte antibiotika, antiseptika a antimykotika..

 • Kandidózní kolpitida. Pro ošetření se používají lokální léčivé přípravky pro houby. Mohou to být svíčky "Pimafucin", "Clotrimazol" (z druhého trimestru). Partnerská léčba není nutná. Muži fungují pouze jako nositelé candidy.
 • Trichomonas colpitis. Terapie je předepisována pouze od druhého trimestru lékem "Ornidazol", "Tinidazol". Vyžaduje se sexuální partnerská léčba.
 • Bakteriální vaginóza. V prvním trimestru použijte „Povidone-Jód“, „Hexikon“, „Clindamycin“ a od druhého - svíčky „Terzhinan“. Recenze ukazují, že lék rychle eliminuje nepříjemné příznaky. Manžel / manželka nebo sexuální partner nemusí být léčeni.
 • Nespecifická kolpitida. Příčinou je kokobacilární flóra, která reaguje na použití antibiotik. Můžete použít Clindamycin z prvního trimestru a Terzhinan z druhého trimestru. Také předepsané svíčky s antiseptiky "Hexicon" a "Povidone-Jodine".

U hnisavé kolpitidy je nutné určit příčinu onemocnění a provést antibakteriální léčbu v souladu s identifikovaným patogenem.

Colpitis u těhotných žen vyžaduje odpověď ženy a lékaře. Pokud neprovádíte včasné ošetření, mohou se komplikace objevit jak v době porodu, tak i po nich. Bylo prokázáno, že chronický zánět uvolňuje vaginální tkáně a je náchylný k roztržení. Poporodní endometritida se vyskytuje také častěji u žen s neléčenou kolpitidou..

Články O Neplodnosti