Hlavní Bolest

Jak nakrmit dítě

Proces kojení je příjemným zážitkem mateřství. S ním je však spojeno největší množství otázek, obav a nedorozumění. Mladé matky, zapletené do vířivky informací, které na ně každý laskavě nalévá, si začínají dělat starosti: jak často krmí novorozence, sleduje jeho rozmar, nebo to vůbec není rozmar, ale běžná potřeba jídla? Ani mezi lékaři a specialisty GV neexistuje jednoznačné stanovisko k tomuto skóre. Pokud konzultanti přesvědčí matky, aby krmily své děti pouze na vyžádání, mnoho pediatrů je přesvědčeno, že nějaká kontrola jejich matkou neublíží.

Co znamená krmení na vyžádání?

Název metody již obsahuje její popis. Krmení na vyžádání je úplným podřízením přání dítěte. Žena krmí své dítě mateřským mlékem na první pohled - jakmile dítě potřebuje prsa, dostane to. Může to požadovat jakýmkoli způsobem - pláč, zasténání, neklidné chování, křik. Prsa je nabízena z jakéhokoli důvodu, pokud ji dítě vezme - jí, nemá hlad - odmítá.

Intervaly mezi aplikacemi se v tomto případě mohou lišit: buď jsou poměrně krátké (méně než hodinu), nebo dlouhé (3-4 hodiny). To záleží především na aktivitě dítěte - jak dobře jí, ať intenzivně saje mléko nebo okamžitě usne na hrudi. Věk hraje velkou roli - čím je dítě starší, tím delší jsou přestávky.

Kojení není jen proces výživy, ale také schopnost udržovat úzký kontakt s matkou, fyzický i psychologický. Při rozhodování o tom, jak často si dáte dítě na hruď, nezapomeňte, že toto je jeho „bezpečné útočiště“ v novém a neznámém světě. V tomto přístavu je klidný, pohodlný a bezpečný. Proto by dlouhodobé „mrznutí“ na hrudi nemělo vyvolávat obavy - možná dítě jen pomalu a důkladně jí, nebo možná hledá matčiny teplo a ochranu.

Některé matky jsou vedeny tabulkami, které říkají, kolik a kdy by novorozenec měl jíst. A věří, že se dítě přejídá, pokud mu dáte úplnou svobodu v jídle. Krása kojení je však taková, že dítě nemá šanci se přejídat - jí přesně tak, jak potřebuje. Přebytek jednoduše nezapadá do bříšku a dítě to praští. Proto jsou zástupci WHO a konzultanti GV přesvědčeni, že krmení na vyžádání je nejlepší volbou pro dítě a matku..

Tvrdí, že se jedná o nejpřirozenější chování všech savců, mezi něž patří i lidé. Dokážete si představit kočku, u které hladí koťata vrčí, a čeká na správný čas s hodinami v tlapkách? U lidského dítěte je všechno stejné. Pokud dítě chce prsa, dejte mu ňadra, ne chrastítko nebo láhev vody. Pokud jde o vodu, kterou někteří pediatři doporučují klamat dítě, aby mu příliš často nedávala ňadra, dítě to až šest měsíců vůbec nepotřebuje. Po šesti měsících začíná doplňková strava a potom je do dětské stravy zavedena voda.

Jak zjistit, že dítě chce prsa

Krmení na vyžádání naznačuje, že dítě je aplikováno na prsa, když žádá o jídlo - pláče, vrčí, je rozmarné, nebo nějakým způsobem upozorňuje na sebe. V ideálním případě by se matka měla naučit určit okem, když má hlad, a nečekat, až začne plakat. Koneckonců, připevnění křičícího dítěte k hrudi je obtížný úkol, při tom spolkne vzduch, což hrozí bolestmi v bříšku a kolice.

Některé zřejmé příznaky mohou mamince pomoci. Hladové dítě:

 • točení v posteli, neklidné chování;
 • krouží hlavou a otevírá ústa;
 • snaží se dát pěst, plenu nebo cokoli jiného, ​​co je poblíž;
 • plácnutí rtů.

Na základě těchto signálů je dítě vyzváno k prsu. Hlavní věc je, že maminka také přišla do procesu s potěšením! Krmení pak přinese vzájemný prospěch a příjemné emoce a matka si nedělá starosti s tím, jak často by dítě mělo jíst, pokud ho nepřekrme / nedojde atd..

Jak často se potřebujete krmit

Pokud je dítě na HB, nakrmte ho na požádání, pak by taková otázka neměla vůbec vzniknout. Když chce, nakrmíme ho. Pokud má matka dostatek mléka, dítě zjistí, kolik jídla a jak často potřebuje.

Co se týče hmotnosti, každé dítě je jiné než ostatní a nemůže se vyvíjet podle jednou a pro všechny stanovené průměrné normy. To nebylo mluveno s rodiči, pravděpodobně jen líné. Přestože je však tato věta zbita, zůstává pravdou - je nemožné požadovat, aby všechny děti plně spadaly pod „normu“, protože všechny se vyvíjejí svým vlastním způsobem.

Zcela odlišná situace u kojenců při umělém krmení spočívá v tom, že se směs vstřebává déle než mateřské mléko a je snazší vyjmout z láhve, aby se dítě mohlo přejídat. Denní objem směsi je proto rozdělen na stejné části podle počtu krmení za den. Interval mezi krmením je 3-3,5 hodiny. V noci je přestávka až 6 hodin. Tipy na sklenice budou sloužit jako náznak množství směsi - poskytují nejpřesnější informace.

Pediatrové vydali přibližná doporučení pro měsíce, která matkám pomohou orientovat se v množství potřebného krmení. Znovu zdůrazňují, že „normy“ jsou výlučně příkladné a průměrované, v první řadě musí matka brát v úvahu povahu a potřeby svého dítěte.

V prvním týdnu

K prvnímu krmení novorozenců dochází v nemocnici. Tam by maminka měla dostat radu ohledně správného připojení k prsu a jeho péči. V prvních dnech života dítěte maminka produkuje pouze mlezivo - mléko přijde za pár dní.

V tuto chvíli matka často potřebuje dát novorozence na její prsa, protože kolostrum se vylučuje v malém množství. Nedělejte si však starosti s tím, že se dítě přejídá - z hlediska výživy a kalorií kolostrum mléko výrazně předjímá. Navíc je plně přizpůsoben potřebám těla dítěte:

 • Obsahuje málo tekutiny, nezatěžuje ledviny;
 • Má laxativní účinek, který pomáhá odstraňovat meconium (původní výkaly);
 • Obsahuje obrovský „náboj“ živin, imunitních prvků a bakterií pro kolonizaci.

Celý proces laktace bude záviset na tom, kolikrát denně je novorozenec krmen a jak správně je aplikován na prsa. Pokud se o to hned nestaráte, může mléko „odejít“ za 3 měsíce.

U novorozeného dítěte neexistuje jasný režim krmení. Máma ho na požádání živí nejméně jednou za 2 hodiny. Ale ani častější připoutání nejsou porušením žádné „normy“. V prvním týdnu lze velmi snadno spočítat jednorázové množství mléka - musíte znásobit věk dítěte ve dnech 10.

Je také nutné krmit novorozence v noci na vyžádání, zatímco přestávky obvykle nejsou delší než 3–4 hodiny. Pokud se dítě často probouzí a žádá prsa, krmte se častěji.

Délka sání je individuální. Každé dítě se rodí s vlastním temperamentem a někdo vyprázdní hrudník za 10 minut a někdo natáhne potěšení a vydrží na něm 40-60 minut. A to bude v pořádku.

V prvním měsíci

Během prvního měsíce života dítěte zůstává častým kojením nezbytnou podmínkou adaptace a laktace dítěte. Nejlepší je dodržovat plán, který si dítě nastaví, tj. Na požádání. Může požadovat prsa 12krát denně, což se nepovažuje za odchylku od normy. Dítě samozřejmě může jíst méně často nebo častěji, což také nebude špatně, pokud přibírá na váze a cítí se dobře. Měsíční dítě musí v noci pokračovat v krmení - dlouhé přestávky mezi aplikacemi ještě nejsou v jeho moci.

Maminka pro kojence slouží také jako „sedativní“ lék. Pokud dítě často saje, neznamená to, že má neustále hlad a jeho matka nemá dost mléka. Možná mu prostě chybí pozornost. Není ani nutné, aby v tuto chvíli opravdu snědl - mnoho dětí ráda zdřímne v ústech bradavku nebo ji použije jako figurínu bez protahování mléka.

Až šest měsíců

Jak dítě roste, intervaly mezi aplikacemi se postupně zvyšují. Po dvou měsících to ještě není znatelné - dítě jí každé 1-2 hodiny a 2-5krát za noc. Kojení je snazší, protože bradavky matky jsou plně přizpůsobeny svému novému stavu a vlastnostem úst dítěte.

Třetí měsíc dítě obvykle rozvine svůj denní režim. Máma musí dát až 6-8 za den a 2-4 za noc na hrudi svého dítěte. Hlavní část z nich je dostatečně krátká, teprve před a po spánku může dítě jíst dlouho.

Krmení dítěte ve 4 měsících stále sestává výhradně z mléka. Stále nepotřebuje vodu a doplňkové jídlo, s výjimkou lékařských indikací. Pětiměsíční dítě se během krmení často rozptyluje a může projevit zájem o jídlo z rodičovského stolu.

V 6-12 měsících

Po šesti měsících se v dětské stravě objevují doplňkové potraviny, takže se podstata krmiva podstatně mění. Nejaktivnější nyní, saje ňadra večer a v noci, a ráno nemusí projevovat zvláštní zájem o ni. Průměrně se ukazuje, že počet aplikací zůstává stejný - asi 9–12 denně (včetně nočních krmení).

Výživa dítěte po 7 měsících se stává ještě rozmanitější, takže během dne může kojit prsa poměrně zřídka. Často se však na něj aplikuje večer a v noci - získává se až 10 krmení denně.

Kojení po 8 měsících je často doprovázeno zubatými zuby. Dítě může začít kousat nebo sevřít bradavku, někdy odmítnout prsu během dne a nenechat ji jít v noci nebo naopak.

Můžete krmit své dítě v 9 měsících ještě méně často - nyní je schopen vydržet intervaly 3–4 hodin, což znamená, že maminka může na chvíli vyjít z domu a sama si vzít čas. Až do roku krmení zůstávají a zůstávají v noci docela časté..

Po roce

Po jednoletém věku kojení získává výraznější psychologický aspekt - to je možnost další komunikace a úzkého kontaktu s matkou, jakož i zdroj nezbytných imunitních buněk. Jako zdroj potravy hepatitida B mizí v pozadí, takže frekvence kojení je výrazně snížena, zatímco matka sama může kontrolovat jak trvání, tak dobu aplikace.

Interval mezi krmením se zvyšuje na 5-6 hodin, několik sání je již zcela nahrazeno doplňkovými potravinami. Dítě žádá o hruď, obvykle před spaním a ráno aktivní den podporuje zdravý spánek. Přestože v případě problémů s kojením a matka ji chce podporovat, dítě se může probudit v noci - mezi 3 a 6 hodinami. Tím se udržuje produkce mléka na požadované úrovni..

Stanovisko Dr. Komarovského

Evgeny Komarovsky také podporuje myšlenku krmení na vyžádání, ale s výhradami. Dítě by mělo dostat jídlo, když to potřebuje, takže se musíte nakrmit na požádání, ale musíte rozlišovat, zda se dítě opravdu ptá na jídlo, nebo je prostě nepříjemné - plenka je plná, je chladná, děsivá nebo je pero poškrábáno. Hlavním úkolem matky je proto naučit se určovat příčinu nespokojenosti dítěte a nespěchat, aby ho okamžitě nakrmilo.

Podle Dr. Komarovského, pokud dítě snědlo dobře - aktivně salo a zůstalo dlouho po jeho hrudi - měl hlad znovu, ne o dvě hodiny později. Proto bude optimálně udržovat právě takovou mezeru mezi krmeními.

Krmení podle Komarovského tedy krmí v závislosti na množství jídla v určitém časovém intervalu. Současně lékař zdůrazňuje, že proces krmení by měl přinést potěšení matce i dítěti. Pokud je pro matku těžké držet dítě neustále v blízkosti hrudi, vyplatí se zavést určitý rozvrh, který bude vyhovovat oběma.

Jak nakrmit své dítě - na požádání, v rozvrhu zdarma nebo každou hodinu se každá matka rozhodne pro sebe. Hlavní věc je, že tento proces přináší radost oběma stranám a dítě dostává potřebnou výživu.

Kojení Dieta

Pediatrové po celém světě mají sklon věřit, že kojení je jediný vhodný způsob, jak nakrmit dítě. Je to mateřské mléko, které obsahuje všechny potřebné látky a mikroelementy, a ve výživové hodnotě je mnohokrát větší než jiné výrobky určené k jeho nahrazení. V tomto případě zůstává způsob krmení dítěte diskutabilní záležitostí. Jak, kdy a kolik krmit? Zvažte v tomto článku.

Jak organizovat režim krmení pro kojence

Pro kvalifikovaná doporučení se mladé matky obracejí na neonatology a pediatry a snaží se najít konkrétní odpověď na internetu. A dostanou docela protichůdné informace. Někteří odborníci dodržují tradiční názory: je třeba krmit dítě přísně podle plánu za 2-3 hodiny. Zastáncové moderních technik to doporučují na žádost dítěte. Samozřejmě není vždy možné krmit dítě přesně v okamžiku, kdy potřebuje prsa. Moderní matky často vedou aktivní životní styl a zároveň ne všechna veřejná místa jsou vybavena speciálními krmnými oblastmi. Cesta ven je použít zábaly na rameni matky a na hlavě dítěte, které dítě během krmení zakryjí. A můžete nosit pohodlné svetry se „zipy“ na hrudi, což vám umožní rychle a přesně nakrmit dítě, aniž by přitahovalo zvýšenou pozornost obhájců morálky.

Proč je každodenní rutina důležitá

Pamatujte: skutečnost, že jste se stali matkou, neznamená, že jste nyní odloučeni od společnosti, dokud dítě nevyroste. Strava může být vybrána s maximálním komfortem pro dítě i pro sebe. Správný režim kojení je vhodný jak pro dítě, tak pro matku. Pravidelné a předvídatelné střídání hodin krmení, spánku a bdění vám umožní dodržovat pravidla aplikace na hrudník. Denní rutina pomáhá dítěti, kojící matce a zbytku rodiny harmonicky distribuovat energii a přijímat pozitivní emoce.

Pro dítě. Dítě si zvykne na rytmickou změnu spánku a bdění, naučí se rozlišovat mezi nocí a dnem. Režim kojení chrání dítě před přepracováním, vytváří pohodlné podmínky pro činnost a vitalitu - nejdůležitější složky fyzického a duševního vývoje. Pravidelně opakované akce během dne často dítě uklidňují, vytvářejí pocit bezpečí, kázně a dalších pozitivních vlastností do budoucna. Děti zvyklé na režim zažívají menší úzkost, klidný spánek a dobrou chuť k jídlu..

Pro matku. Po vyvinutí specifického režimu krmení pro kojení může maminka racionálně naplánovat svůj den. Žena ví, kdy dítě bude vyžadovat povinnou přítomnost, a v kolik hodin můžete dělat jiné věci. Má více času na odpočinek, má klidnější noci. Chronická únava a neklid nejsou nejlepší podmínkou pro kojící matku. Fyzické a nervové vyčerpání mění kvalitu mateřského mléka a může vést k jeho úplnému vymizení. Systematická aplikace dítěte na hrudník současně stimuluje kojení. Žena má možnost připravit se na krmení - jíst včas, provádět nezbytné hygienické postupy a psychologicky naladit.

Tipy režimu

Ideální režim krmení pro dítě kombinuje obě metody - krmení každou hodinu a na žádost dítěte. Je třeba dítě pečlivě sledovat a nabídnout mu každodenní rutinu, která bude v tuto chvíli co nejpohodlnější. Je důležité zvážit dynamiku vývoje a individuální chování dítěte.

Jednotlivé charakteristiky. Od okamžiku narození je dítě naladěno na určitý biologický rytmus, který určuje jeho aktivitu a denní režim. Je důležité včas se přizpůsobit biorytmům dítěte, aby se jeho chování postupně a velmi pečlivě přizpůsobovalo. Každý novorozenec má svůj temperament a charakter, který určuje jeho činnost, pravidelnost chování, přizpůsobivost světu. Jedno dítě od narození je připraveno přijmout podmínky matky, klidně vydrží pauzy mezi krmením, v noci rodiče neobtěžuje. Další vyžaduje zvýšenou pozornost, miluje zůstat vzhůru a uklidňuje se pouze na matčině hrudi. Musíte reagovat na požadavky dítěte, ale nechat se manipulovat sami za to nestojí. Pokud se však dítě každou noc probudí stabilně a vyžaduje prsa, je lepší ho strávit půl hodiny krmením, než poslouchat dětské výkřiky a považovat se za velmi zvláštního člověka. Dr. Spock již není v módě, v módě - zdravý a přiměřený přístup k novorozencům, aniž by ignoroval jeho potřeby. Dobře krmené dítě navíc rychle usne a vy si můžete i nadále užívat sny.

Dynamika. Četnost a trvání připevnění prsu se mění s růstem dítěte. V prvních týdnech života, kdy probíhá proces kojení a formování žaludku novorozence, se bude pohybovat plán krmení. Dítě jí často v malých porcích. V takové situaci je nepřiměřené vydržet hodiny mezi krmením, protože dítě by se nemělo cítit hlad as ním psychologické nepohodlí. Od 1,5–2 měsíců se denní režim kojení mění. Žaludek dítěte se zvětšuje, stává se silnějším a silnějším, při jednom krmení spotřebuje více mléka. Intervaly mezi jídly se prodlužují. Během této doby se již můžete pokusit ovlivnit rozvrh krmení - uspořádat a upravit správným směrem. Matky ve většině případů upřednostňují „krmivo každé tři hodiny“. To je výhodné, umožňuje vám vypočítat čas a zároveň pomáhá utvářet zvyk dítěte jíst „každou hodinu“.

Strava dítěte během kojení by měla být dohodnuta s pediatrem. Frekvence a objem příjmu potravy je regulován objektivními ukazateli hmotnosti, výšky, fyziologické dospělosti novorozence. Během měsíčních vyšetření lékař zvolenou denní rutinu schválí nebo doporučuje provést úpravy.

Odchylky od režimu

V případě onemocnění dítěte může být nutná změna režimu kojení. Poté je zaveden jemnější rozvrh. Někdy je dítě jen zlobivé nebo se po určitou dobu necítí hlad. V takových případech není nutné ho krmit násilím a všechny následné připevnění k hrudi lze trochu přesunout.

Denní režim kojení by neměl být považován za dogma. Může kombinovat obě doporučené techniky. Hlavní věc je, že dítě by mělo být plné a klidné, a matka by neměla mít stagnaci mléka a pocit neustálé únavy..

Pediatrické tipy

Pro a proti kojení byly provedeny stovky studií. Zastáncové tohoto procesu mají v ruce každou trumfovou kartu: hepatitida B snižuje riziko vzniku infekčních nemocí u kojenců a kojenecké úmrtnosti, zatímco matka snižuje riziko rozvoje rakoviny reprodukčního systému *. Kromě těchto zjevných výhod však dětští lékaři zdůrazňují několik vlastností kojení, které mají přímý vliv na kvalitu života dítěte:

 • Mateřské mléko má optimální teplotu.
 • Mateřské mléko obsahuje veškerý nezbytný vitaminový a minerální komplex.
 • Dokáže se přizpůsobit individuálním potřebám a vlastnostem každého dítěte **.

To neznamená, že by žena měla kojit: jiné prostě nemají dostatek mléka, jiné nemají dostatek času, protože matky s moderním rytmem života často chodí do práce nebo studují, než přestanou krmit. V tomto případě je smíšený roztok vynikajícím řešením. A pokud není mléko, pak je také vhodné umělé. Miliony dětí vyrostly na mléčných směsích a nebyly z toho podřadné.

Vše o krmení novorozenců v prvních dnech života. Rozvrh laktace a vzorce

Letěli jsme devět měsíců těhotenství, porodu a teď se dítě narodilo. Šťastná matka je často ztracena při pohledu na drobky. Neví, jak s ním zacházet. Stále je však nutné zajistit krmení dítěte. Zdraví dítěte, vývoj jeho orgánů a systémů závisí na správné výživě od prvních dnů života. Jak organizovat krmení novorozence?

Jak organizovat kojení

Od řádně organizovaného kojení od prvních dnů života dítěte záleží na tom, zda během přirozeného krmení obdrží dostatek jídla, zda mu bude matka v budoucnu schopna krmit pouze kojení..

Proto je nutné vyvinout maximální úsilí od prvních dnů. K tomu potřebujete pomoc ostatních členů rodiny, protože po porodu se žena potřebuje uvolnit a zotavit se, a téměř veškerý její čas se postará o dítě. To není vždy proveditelné, ale stojí za to vyzkoušet..

Bezprostředně po narození je dítě aplikováno na prsa. Je to nezbytné přirozené očkování pro novorozence, navíc začíná sání reflex, navazuje spojení s matkou.

V prvních dnech se krmení přednostně provádí při ležení. Žena leží na jedné straně, dítě je umístěno poblíž. Ústa dítěte je v oblasti hrudníku. Máma pomáhá dítěti najít bradavku a chytit ji správně. Jedno krmení dítěte obvykle trvá 15 minut až půl hodiny. Dítě nemusí po celou dobu sát. Dělá si přestávky a pokračuje znovu. Proto není třeba spěchat, aby mu vzal hrudník. Nechte ho jít, když je plný. Dítě by však nemělo po celou dobu viset na hrudi. Máma potřebuje také odpočinek.

Žena by neměla být unavená a stresovaná. Dítě leží vleže, čelí matce. Hlava dítěte leží na rukou matky. Druhou rukou žena drží dítě, pomáhá mu správně zachytit hrudník.

Pokud dříve lékaři trvali na krmení každou hodinu, je nyní novorozenec vždy se svou matkou a nabídne mu ňadra tak často, jak je to možné, zejména v prvních dnech. Dítě nemůže sát dlouho a rychle se unaví. Časté připoutání přispívá ke zvýšení laktace a jejímu včasnému založení.

Mladá matka by měla být připravena, že v noci se novorozenec často probudí a požádá o jídlo. Proto se během dne doporučuje ženě spát, když dítě spí. Nedoporučuje se dlouhou noční přestávku mezi krmením pro kojence. Zaprvé, děti často takový interval nevydrží a zadruhé je to pro kojení špatné.

Vzhledem k tomu, že žena po porodu potřebuje hodně odpočinku, věnujte veškerý svůj čas novorozenci, spí, když dítě spí, a poté by po mateřské nemocnici měla nějakou dobu převzít povinnosti v domácnosti jiný člen rodiny nebo speciální asistent. Je vhodné to projednat předem..

Moderní jednorázové plenky usnadňují matkám péči o své dítě.
Ale jak vybrat ty, které rozhodně neublíží? Jaké plenky jsou nejlepší pro novorozence - přečtěte si náš odkaz.

Proč nepotřebujete prsa před krmením

Pokud se před několika desítkami let věřilo, že před každým krmením by prsa měla být umytá, je nyní prokázáno, že tomu tak není..

Na mléčných žlázách je zvláštní oddělení (Montgomery žláza), díky kterému je hydratováno, vyživováno a dezinfikováno. Vyrábí se speciální tuk..

Doporučuje se po každém krmení bradavku namazat kapkou vymačkaného mléka.

První kojení

K prvnímu připoutání novorozenců na prsa dochází během normálního porodu, a to i v porodní místnosti, bezprostředně po porodu, a je poslední fází porodu. To je velmi důležité pro založení laktace a pro spojení matky a novorozence. Dítě voní mámou, jejím teplem, chutí a to mu pomáhá přizpůsobit se novému prostředí.

Kromě toho je aplikace dítěte jakýmsi prvním očkováním. Mikroby matky se přenášejí na dítě a on jim dostane imunitu prostřednictvím prvního mléka - kolostra.

Hodnotné vlastnosti mleziva

Výroba mleziva začíná ještě před narozením. Toto je zvláštní tajemství mléčných žláz, k jejichž produkci dochází pod vlivem hormonu oxytocinu. Kolostrum má hustou konzistenci a nažloutlý odstín. Toto tajemství je produkováno první 3 dny, poté nahrazeno přechodným mlékem a později trvalé. Složení mleziva se liší od ženy k ženě.

Mlezivo má velmi vysokou energetickou hodnotu. Obsahuje:

 • Snadno stravitelné proteiny;
 • Přírodní antioxidanty (vitaminy A a E, zinek, selen, beta-karoten);
 • Malé množství tekutiny, které chrání nezralé ledviny dítěte před přetížením.

Kromě toho existuje v kolostra mnoho ochranných imunitních faktorů. Pomáhají nezralému tělu novorozence bránit se před mnoha viry a bakteriemi..

Jak často aplikovat na hrudník?

Běžně se aplikoval na prsa (každé 3 hodiny).

Jak dlouho bude krmení probíhat, závisí také na vlastnostech novorozence. Může to být od několika minut do půl hodiny. Koneckonců, dítě si na novou stravu zvykne. Proto se hned nebude moci hodně najíst.

Jak stárne, bude silnější, bude sát lépe a bude stanoven určitý režim.

Kolik by měl novorozenec jíst?

Pokud je dítě kojeno, tak jí v jednom krmení tolik, kolik dokáže..

Pokud dítě zdravě spí, je dobře nakrmeno. Když má hlad, probudí se a zeptá se ho nebo začne hledat svou hruď ústy.

Ne všechny děti však mohou přijímat mateřské mléko..

Chcete-li zjistit, kolik směsi bude novorozenec potřebovat pro jedno krmení, existuje vzorec:

V = n * 10, kde V je objem potravy, n je počet dní života.

Například dítě má 5 dní. Stanovte požadovaný objem směsi pro jedno krmení 5 x 10 = 50 ml.

Chcete-li zjistit, kolik směsi je potřeba denně, je výpočet založen na počáteční hmotnosti dítěte:

 • Pokud se dítě narodilo s hmotností vyšší než 3, 2 kg, pak se objem rovná počtu strávených dnů * 70;
 • Pokud váží méně než 3,2 kg, pak * 80.

Tyto vzorce platí až 10 dní od života dítěte. Dále je výpočet výživy pro kojence odlišný. Pro dítě do 2 měsíců se množství jídla počítá podle vzorce: hmotnost dítěte * 1/5, tj. 1/5 tělesné hmotnosti dítěte. Existuje tabulka, která stanoví požadovaný objem směsi.

Jak zkontrolovat - dítě je plné nebo ne

Novorozenec obvykle spí po celou dobu a probouzí se jen k jídlu. Když je dítě o něco starší, bude mít období spánku a bdělosti. Pokud je dítě plné, pak klidně spí. Když hlad, začne otevírat ústa, hledat prsa nebo bradavky. Pokud ho nakrmíš, bude spát. Jinak se probudí a začne křičet.

Obvykle v prvních dnech po narození dítě ztratí malou váhu. To je přirozený proces. Pokud matka pochybuje, zda dítě jí dost, můžete vyzkoušet mokré plenky.

Současně je dítě bez plenky na jeden den, aby bylo možné spočítat, kolikrát se podíval. Pokud alespoň 8krát, pak je vše v pořádku. Dítě jí.

Porodnice

Před dvěma desítkami let byly ženy odděleny od kojenců na porodnici a kojenci byli přivedeni do krmení každé tři hodiny podle plánu s 6hodinovou přestávkou přes noc. Jedno dítě však často spalo a neochotně sávalo jeho hruď, zatímco druhému se už podařilo hladovat a křičet na plíce. Proto i z nemocnice začaly děti směs krmit. Je možné v takové situaci zajistit správné přirozené krmení? Mnozí odpověděli - ne, a přešli na směs.

V současné době je dítě s matkou ihned po narození. Proto je krmení na vyžádání velmi snadné. Pokud se matka po narození necítí moc dobře, můžete dítě dát do blízkosti a na požádání se nakrmit. Hlavní věcí je být opatrný, aby nedrtil drobky ve snu.

Krmení po císařském řezu

Dříve se věřilo, že po císařském řezu je kojení nemožné, protože narušení přirozeného procesu při porodu nezačne laktační proces. Praxe však ukázala, že je-li to požadováno matkou, je to docela proveditelné. Poté, co se žena vzdálí od anestézie, položí dítě na hruď. I když mléko dosud neexistuje, sání stimuluje jeho vzhled.

Pokud v prvních dnech není mléko

V prvních dnech po narození nemusí být mléko v hrudníku. V tomto případě vyniká žena kolostrem. Je dostatečně kalorický, aby uspokojil potřeby novorozence v malém množství. 3. až 3. den začne mléko dorazit. Je to přirozeně přirozené a nestojí za to začít s krmením dítěte směsí. Může to negativně ovlivnit jeho zdraví..

Ke stimulaci laktace potřebujete:

  • Pravidelně nanášejte dítě na hruď každé 1-2 hodiny;
  • Pijte více teplé tekutiny

Slabý čaj, minerální voda, kompot ze sušeného ovoce;

  • Pokud si nemůžete sami odkrýt prsa, požádejte o pomoc porodní asistentku

To musí být provedeno v nemocnici. Po porodnici, pokud je to možné, můžete kontaktovat kojící specialisty;

 • Pokuste se zajistit, aby dítě správně vzalo hrudník a zachytilo celou bradavku;
 • Novorozence nedojte vodou ani směsí.

Hlavní věc v tomto případě není panikaření. Nervový stav nepřispívá k rozvoji laktace a může být přenášen na dítě, protože cítí svou matku.

Maminky chyby

Nezkušené matky často dělají chyby při organizaci krmení novorozence. Zde jsou nejběžnější:

 1. Pokud žena cítí při krmení bolest a nepohodlí, nemusíte vydržet. Je vhodné přezkoumat organizaci krmení. Možná, že dítě správně nezachytí bradavku, hrudník je příliš těsný a dítě nemůže sát mléko. Získejte pomoc od odborníka.
 2. Krmte dítě na vyžádání, neberte si prsa, dokud se dítě neuvolní.
 3. Pokud dítě cucalo na prsou asi 5 minut a usnulo, nemusíte ho probudit, aby ještě snědl. Samozřejmě neměl čas na to, aby se dostal dost, nespěchejte, aby si vzal prsa, dítě pustí.
 4. Není třeba dávat dítěti, aby salo dvě prsa v jednom krmení. Pokud mléko vytéká z jednoho prsu během krmení, vložte podložku do podprsenky.
 5. Kojícím matkám se doporučuje nosit speciální kojící podprsenku. Krmení bude pohodlnější..
 6. Pokud je k dispozici dostatek mléka, nemusíte se vyjadřovat. Rush přebytečného mléka v důsledku dekantace může vést ke stagnaci na hrudi a bolestivým pocitům (lakostáza)..

Pokud mladá matka dokáže dodržovat všechna pravidla organizace krmení novorozence, bude tento proces pro dítě i matku potěšením..

Články O Neplodnosti