Hlavní Analýzy

Časté močení během těhotenství

V různých fázích těhotenství musí žena zažít mnoho dočasných nepříjemností spojených s její pozicí. To je nevolnost a ospalost a nejrůznější bolestivé pocity. Mohou se objevit a zmizet nebo ji doprovázet po celé období. Tak se například projevuje časté močení během těhotenství. Už od prvních dnů začalo mnoho žen používat záchod častěji než dříve. Ostatní se stávají častými návštěvníky skříně až v pozdějších stádiích. Některé běží téměř všech 9 měsíců. A není vůbec neobvyklé, že se žena často v noci dostane na záchod: tekutina nahromaděná v dolních končetinách během dne vytéká. Existují však i ti, kteří si nevšimnou žádných zvláštních nepříjemností: jejich močový měchýř funguje jako obvykle.

Všichni jsme jiní a každý má své vlastní těhotenství. Přestože by mělo být uznáno, časté močení se obává nejchudších matek. Navíc by mělo být při normálním těhotenství tomu tak.

Důvody častého nutkání

Časté nutkání k močení během těhotenství je zcela přirozený a vysvětlitelný jev. A pravděpodobnost, že ji žena bude sledovat doma, je dostatečně vysoká, protože neexistuje žádný důvod pro zvýšenou práci ledvin a močového měchýře.

Tyto orgány se tedy podílejí také na procesu hormonálních změn ve velkém měřítku. Frekvence nutkání je ovlivněna zvýšením celkového objemu tekutiny v těle těhotné ženy. Toto je krev a plodová voda, která se mimochodem aktualizuje každé tři hodiny, a proto je také nastávající matka nucena častěji chodit na záchod.

Ledviny v této době zažívají dvojnásobnou dávku, pracují pro dvě a odstraňují metabolické produkty jak ženského těla, tak těla dítěte. Je tedy zcela přirozené, že budete muset častěji chodit na záchod.

Příčiny častého močení během těhotenství

Během období přenášení dítěte je žena narušena nejen toxikózou, ale také častým močením v důsledku fyziologických změn. Je nutné znát příčiny a doprovodné projevy, aby se zabránilo rozvoji komplikací. Doporučuje se, aby žena v období porodu byla pod dohledem místního gynekologa.

Příčiny častého močení

Po početí dítěte ovlivňuje stav těhotné ženy vliv mnoha vnějších faktorů. Příčiny častého močení jsou následující:

 1. Hormonální přizpůsobení. Ve většině případů je to hlavní důvod pro neustálé nutkání nastávajících matek..
 2. Svalová slabost. Po celou dobu těhotenství se ženské tělo pomalu připravuje na porod. Svaly a vazy se uvolňují. Totéž se stane se stěnami močové bubliny.
 3. Metabolické procesy jsou aktivovány. Ledviny matky očistí dva organismy. Na pozadí tvrdé práce se zvyšuje průtok, objevuje se nutkání k močení.
 4. Objem cirkulující krve se zvyšuje. Je to způsobeno zvýšením srdečních emisí u žen během těhotenství. K jeho zvýšenému uvolňování přispívá velké množství tekutiny.
 5. Vývod plodové vody. Zatímco plod roste a tvoří se, tekutina se shromažďuje a je nahrazována. Takové metabolické procesy urychlují proces močení v těle těhotné.
 6. Plod a děloha rostou. Měchýř je pod tlakem. Z tohoto důvodu čelí žena v pozdním těhotenství častému močení.
 7. Velké množství tekutiny, která přetrvává v těle nastávající matky. Na tomto pozadí se neobjeví jen častá nutkání vyprázdnit močový měchýř. Mnoho žen zažívá otoky končetin. Lékaři doporučují konzumovat méně soli, existuje riziko vysokého krevního tlaku.
 8. Před porodem žena často naléhá na močení. Situace je vysvětlena skutečností, že hlava dítěte klesla a vyvíjí tlak na močový měchýř.
 9. Ve třetím trimestru, kdy se vytvářejí ledviny dítěte a začnou fungovat, se také zvyšuje frekvence uvolňování tekutin.
 10. Na pozadí nedostatku železa dochází ke změnám u slizniční tkáně v oblasti stěn močového měchýře. V důsledku zvýšeného objemu průtoku krve se vyvíjí fyziologická anémie. Totéž se stane, pokud se zvýší hladina červených krvinek a hemoglobinu..

Časté nutkání vyprázdnit se během těhotenství se objevuje v důsledku podráždění sliznice močového měchýře. Porušení se objevuje v důsledku změn pH moči.

Funkce změn podle trimestru

Perestrojka v ženském těle začíná okamžitě po početí dítěte. Vytváří se velké množství hormonů, metabolismus se aktualizuje, dochází k biologickým reakcím. Všechny tyto procesy pomáhají tělu nastávající matky udržet těhotenství a zajistit bezpečný vývoj plodu..

První trimestr

V časných stadiích těhotenství je časté močení důsledkem produkce progesteronu. Hormon uvolňuje svalová vlákna a dělohu. Tělo ženy tedy udržuje embryo a brání potratu. Změny ovlivňují fungování močových cest. Obvyklé množství moči ve stěnách se již nezdržuje a dává mozku signál.

Druhý trimestr

U některých žen během tohoto období časté močení klesá a může úplně zmizet. To je způsobeno pohybem dělohy. Stoupá a zastavuje vyvíjení tlaku na močový měchýř.

Pokud úleva nenastane, musíte se poradit s lékařem. Možná se do genitourinárního systému dostala infekce. Existuje riziko vzniku zánětlivého procesu, který může být nebezpečný nejen pro matku, ale i pro dítě.

Třetí trimestr

V pozdějších fázích se časté močení může znovu objevit nebo se může objevit poprvé. Důvody jsou následující:

 • zvětšená děloha;
 • výška dítěte;
 • zvýšení plodové vody;
 • formování a fungování ledvin dítěte.

Před porodem dítě sestoupí do pánevní oblasti. Touhy se stávají častějšími, některé ženy zaznamenávají nedobrovolnou produkci moči. Stává se to, když se těhotná žena směje, kašle nebo kýchá..

Pomoc s častým nutkáním

Ve většině případů se periodické nutkání objevují v prvním trimestru těhotenství. Po chvíli se situace stabilizuje. Rychlý proces vyprázdnění močového měchýře někdy doprovází ženu po dobu 9 měsíců. Existují užitečná doporučení od odborníků, která pomáhají zlepšit stav budoucí matky během porodu dítěte:

 1. Odmítnutí slaných, smažených a kořenitých jídel. Zvyšují žízeň.
 2. Noste volné spodní prádlo, které nebude vyvíjet tlak na močový měchýř.
 3. Netolerujte nutkání.
 4. Odmítněte diuretické nápoje.

Při častém nedobrovolném vypouštění se doporučuje vyměnit spodní prádlo. Je lepší nepoužívat hygienické vložky. Vyvolávají dojem drozdu. V době, kdy jdou na záchod, lékaři doporučují naklonění horní části těla dopředu. To zlepšuje proces vyprazdňování odstraněním tlaku z dělohy do močového měchýře.

Je-li nutná pomoc lékaře

Těhotné ženě se doporučuje poradit se s lékařem, pokud je časté močení doprovázeno charakteristickými znaky. Mluvíme o zvýšené tělesné teplotě, bolesti, bolesti a nepohodlí. Přidělování moči v množství několika kapek by také mělo upozornit ženu. Tyto příznaky naznačují vývoj patologického procesu v genitourinárním systému.

Během období porodu můžete zabránit komplikacím. Stačí, když nastávající matka pečlivě sleduje své zdraví a je sledována odborníkem. Máte-li jakékoli potíže, vyhledejte lékařskou pomoc.

Časté močení během těhotenství. Příčiny častého močení během těhotenství. Močení v noci u těhotných žen. Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Často kladené otázky

Pokud je močení časté?

Častým močením je vyprázdnění močového měchýře více než 8krát během dne, zatímco malé množství moči se uvolňuje během jedné cesty na záchod. Během těhotenství může žena cítit nutkání močit asi 20krát denně. Lékaři nazývají tento příznak „pollakiuria“. Pollakiurii lze kombinovat se zvýšením množství moče uvolněného za den. Tento stav se nazývá polyurie. Polyurie je přidělování více než 2 litrů moči denně.

Příčiny častého močení během těhotenství

Během těhotenství může dojít k častému močení z různých důvodů. Časté močení během těhotenství v nepřítomnosti jiných poruch je normální jev, přizpůsobení ženského těla těhotenství. Proto je nutné rozlišovat mezi patologickými příčinami rychlého močení (příznakem nemoci) od fyziologických (přirozené změny funkce močového systému během těhotenství). Zvláště charakteristická je zvýšená frekvence močení, pokud žena poprvé otěhotní, protože přizpůsobení novým podmínkám je pomalejší.

Během těhotenství může být časté močení způsobeno následujícími důvody:

 • Izolace lidského chorionického gonadotropinu. Během těhotenství se z vajíčka plodu uvolňuje speciální hormon - lidský chorionický gonadotropin nebo hCG (to je to, co hormon určuje těhotenský test). HCG je schopen zvýšit produkci moči. Současně hCG stimuluje uvolňování progesteronu (ženského pohlavního hormonu), který uvolňuje dělohu a další orgány, které mají svaly, včetně močového měchýře s jeho svěračem (svalový prsten mezi močovým měchýřem a močovou trubicí). Snížený tón svěrače způsobuje častou potřebu vyprázdnění močového měchýře, protože když se svaly svěrače uvolní, moč v močovém měchýři se nemůže hromadit a dlouho držet..
 • Zvýšený průtok krve do pánevních orgánů. Během těhotenství se cévy pánve rozšiřují, zvyšuje se krevní tok do dělohy. Zvyšuje se také průtok krve do močového měchýře. Její stěny mírně nabobtnávají, jsou citlivější na podráždění a dokonce reagují na příjem malého množství moči močením.
 • Snížená produkce antidiuretického hormonu. Tento hormon je zodpovědný za zadržování tekutin v těle. Během těhotenství dochází k přirozenému poklesu produkce, takže ledviny filtrují více vody, a tím se vytváří více moči. Renální průtok krve během těhotenství se zvyšuje téměř o 40%. Aktivní funkce ledvin je nezbytná k odstranění toxinů nahromaděných v matce a plodu močí. Pro zajištění normálních podmínek pro vývoj plodu by měla být plodová voda obnovována každé 2 až 3 hodiny, což vyžaduje aktivní práci ledvin a časté vyprazdňování močového měchýře.
 • Komprese močového měchýře těhotnou dělohou. Močový měchýř je umístěn mezi děložní (zadní) a ochlupení (přední). Zatímco zvětšující se děloha je v pánevní dutině, močový měchýř zažije tlak, objem močového měchýře se zmenší. Normálně je objem močového měchýře u těhotných žen 400 ml. Během těhotenství se jeho objem zvyšuje na 650 ml v důsledku zvýšení produkce moči. Vzhledem k významu kapacity močového měchýře z hlediska přizpůsobení se změnám během těhotenství bude jakákoli komprese z vnějšku kompenzována častějším vyprazdňováním.
 • Nemoci způsobující snížení objemu močového měchýře. Jakýkoli genitální nádor může močový měchýř komprimovat. Některé nádory mohou také vyrůst do stěny močového měchýře..
 • Nemoci, které zvyšují produkci moči. Pokud žena trpěla častým močením před těhotenstvím, pak se během těhotenství tento příznak ještě prohloubí. Mezi nejčastější příčiny močení patří diabetes mellitus (vysoká hladina glukózy v krvi) a diabetes insipidus (způsobený nedostatkem antidiuretického hormonu v těle), jakož i hysterická neuróza.
 • Infekce močových cest. Během těhotenství se vlivem progesteronu rozšiřuje močová trubice, močový měchýř močových měchýřů a ledvinové pánve (moč se hromadí v pánvi) - dochází ke stagnaci moči. Stagnující moč je příznivým prostředím pro rozvoj infekce (uretritida - zánět močové trubice, cystitida - zánět močového měchýře, pyelonefritida - zánět ledvinové pánve). U cystitidy se zanícený močový měchýř stává „snadno podrážděným“, to znamená, že k jeho častým kontrakcím dochází, i když je přijata malá část moči. Je také důležité přítomnost chronické patologie ledvin, močového měchýře a močové trubice, které existovaly před těhotenstvím, protože během těhotenství dochází k exacerbaci jakéhokoli chronického onemocnění. Obzvláště náchylné k infekcím močových cest.
 • Nadměrně aktivní močový měchýř. Tento syndrom je charakterizován zvýšenou aktivitou svalů močového měchýře v nepřítomnosti infekce nebo zánětu, v důsledku čehož má žena velmi silné a časté nutkání k močení, které jen stěží omezuje nebo se nemůže omezovat vůbec (močová inkontinence).

Aby bylo možné rozlišovat mezi častým močením jako variantou normy a patologickým častým močením, je třeba věnovat pozornost průvodním příznakům.

Následující příznaky naznačují patologické zvýšení močení během těhotenství:

 • bolest při močení;
 • bolest a pálení v močové trubici;
 • bolest v dolní části zad a bolest v dolní části břicha;
 • zvýšený krevní tlak (bolesti hlavy, slabost, palpitace);
 • otok (otok dolních končetin večer a otok obličeje ráno).
 • zvýšení tělesné teploty;
 • špinavá moč s nepříjemným zápachem;
 • vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
 • intenzivní žízeň, svědění a rychlý nárůst tělesné hmotnosti.

Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky, měla by těhotná žena podstoupit následující testy:

 • ultrazvuk (ultrazvuk) - ultrazvuk dělohy, močového měchýře a ledvin eliminuje vážné patologie vedoucí ke zvýšené močení (glomerulonefritida, pyelonefritida, poškození ledvin při diabetes mellitus, nádory a kameny močového měchýře, močová inkontinence a další);
 • obecná analýza moči - nutně odhalí porušení, pokud existuje patologická příčina častého močení, například bílkovina nebo glukóza v moči (během normálního těhotenství se v moči mohou objevit bílkoviny a cukr, ale v malém množství);
 • Zimnitsky test (test s osmi skly) - umožňuje určit množství moče vylučované během dne i v noci, jakož i jeho hustotu, což je indikátorem účinnosti ledvin (moč se shromažďuje každé čtyři hodiny v různých nádobách - 8 sklenic);
 • krevní test na glukózu - umožňuje detekovat cukrovku, včetně tzv. gestačního diabetu, tj. porušení absorpce glukózy, ke kterému dochází v souvislosti s těhotenstvím (jedná se o dočasný jev);
 • měření krevního tlaku a elektrokardiogramu (registrace elektrické aktivity srdce) - umožní vám identifikovat známky vysokého krevního tlaku a srdečního selhání (pro jakoukoli patologii srdce se zvyšuje zátěž ledvin);
 • nátěr na infekce - pocházející z močové trubice a pochvy umožňuje nátěr pomocí testů k detekci původců infekcí v moči;
 • močová kultura na flóře - moč může také sloužit jako materiál pro detekci patologických bakterií, pokud je vysazena na živném médiu a je zaznamenán růst mikrobiální kolonie;
 • obecný krevní test - analýza vám umožní identifikovat reakci těla na zánět, exacerbaci chronických onemocnění, ztrátu bílkovin v moči, tj. situace, kdy časté močení je příznakem patologie;
 • gynekologické vyšetření - při vyšetření pochvy a děložního hrdla může lékař určit anatomické změny, které naznačují patologii svěrače močové trubice nebo samotného močového měchýře (opomenutí pánevních orgánů).

Jaké je období těhotenství pro časté močení (časté močení v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství)?

Orgány močového systému v různých stádiích těhotenství fungují odlišně, v závislosti na potřebách ženského těla a rostoucího plodu, takže někdy časté močení může těhotnou ženu zvýšit nebo nerušit..

Časté močení během normálního těhotenství může být spojeno buď s mechanickým faktorem (komprese močového měchýře), nebo s hormonálními změnami, které ovlivňují průtok krve ledvinami a tón močového měchýře. Časté močení začíná trápit těhotnou ženu ve velmi raných stádiích, ale vždy se tak nestane. Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky těhotenství, jako je zastavení menstruace, nevolnost, bolest v mléčných žlázách, pozitivní těhotenský test, považuje se to za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Při normálním těhotenství dochází v močovém systému k následujícím změnám:

 • V prvním trimestru (od 5 do 6 týdnů) těhotenství se objem cirkulující krve (BCC) postupně zvyšuje, tj. Množství tekuté části krve, která protéká cévami. To je nezbytné k zajištění uteroplacentálního krevního oběhu a krevního oběhu u plodu. Takový objem krve však zvyšuje zátěž ledvin, protože je nutné neustálé čištění krve od toxinů. Proto se v prvních měsících těhotenství objevuje časté močení a zvyšuje se také množství moči přidělené během jedné cesty na záchod (polyurie).
 • Ve druhém trimestru (po 13 týdnech) si ženy všimly, že nepohodlí způsobené častým močením se snížilo. Důvodem je skutečnost, že hormonální pozadí a fyziologické změny se staly víceméně stabilní, ledviny začaly pracovat klidněji. Od 13. týdne těhotenství se normalizuje množství vylučované moče denně, což je spojeno se zvýšením zpětné absorpce vody v ledvinách - tělo si začne zadržovat více tekutin, protože po 12 týdnech se vytvoří placenta a zvyšuje se uteroplacentální průtok krve. Po 20 týdnech těhotenství se děloha stává tak velkou, že je bránice nucena stoupat, což zvyšuje objem břišní dutiny. To způsobuje určitou dušnost, ale zmírňuje stav orgánů břišní dutiny a malé pánve, které se zvětšenou děloží pociťují „těsnost“. Po 20 týdnech močový měchýř také přestane cítit tlak zvětšené dělohy, takže časté močení v této době je žena stále méně znepokojena. K tomu však dochází pouze v případě, že těhotenství probíhá normálně a při častém močení se nevyskytují žádné choroby. Výskyt nebo zvýšení frekvence močení ve druhém trimestru je častým příznakem patologie.
 • Ve třetím trimestru těhotenství dochází k několika typům změn. Po 28 týdnech začíná období snížené produkce moči. Ale v posledních týdnech těhotenství (po 38 týdnech) začíná děloha opět klesat do pánevní dutiny. Takže se připravuje na porod. Ve třetím trimestru se co nejvíce zvětší velikost dělohy a objem močového měchýře. Děložní výhřez potěší ženu tím, že usnadňuje dýchání, ale znovu musí často navštěvovat toaletu, protože když se děloha vrátí, tlak na močový měchýř se opět zvyšuje. I při zvýšeném objemu močového měchýře v této době (650 ml) způsobuje tlak dělohy pokles objemu a zvýšené močení.

V přítomnosti patologických příčin výskytu rychlého močení se zvyšujícím se těhotenstvím se močení stává nejen častějším, ale také doprovázeným dalšími patologickými příznaky.

Časté močení u těhotných žen v noci

Mnoho žen tvrdí, že močový měchýř musí během noci několikrát vyprázdnit. To je také normální výskyt. Faktem je, že funkce ledvin závisí na poloze ženského těla. V pozdějším těhotenství existuje tendence k zadržování tekutin v těle, to znamená k výskytu otoků. Ve svislé poloze se tekutina často hromadí v dolních koncích. Když žena zaujme horizontální polohu, normální průtok krve ledvinami se normálně zvyšuje, tekutina je přirozeně odstraněna z tkání dolních končetin, ledviny filtrují tekutinu, která pochází z dříve edematózních tkání, a uvolňuje ji ve formě moči. Proto si žena v noci všimne častého močení. Tento jev je obzvláště znepokojující pro ženu po 31 týdnech těhotenství, kdy začínají fungovat ledviny plodu..

Je důležité vědět, že pokud tělo během dne vylučuje méně moči a více v noci, pak to znamená patologii ledvin. Tento příznak se nazývá nokturie. Pokud si žena všimne, že se během dne vylučuje více moči než v noci, pak je vše v pořádku s tělem.

Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Nejdůležitější věcí, které je třeba vědět při léčbě častého močení během těhotenství, je to, že samotný symptom nelze léčit. Časté močení je pouze projevem, který má příčinu. Nemůžete spojovat časté močení pouze s močovým měchýřem, musíte se ujistit, že neexistují žádné vážnější důvody. Pokud jsou časté výlety na záchod spojeny s patologií ledvin nebo jinými vážnými a léčebně nemocnými onemocněními, je důležité, aby těhotná žena byla pod dohledem lékaře. Pokud se pokusíte eliminovat pouze symptom, můžete zhoršit průběh základního onemocnění, což může vést k potratům. Pokud těhotná žena nezjistila žádnou patologickou příčinu častého močení, je třeba dodržovat některá doporučení, aby se zmírnilo nepohodlí častého močení..

Pro snížení závažnosti nepohodlí při častém močení by těhotné ženy měly dodržovat následující doporučení:

 • Správný vodní režim. Neměli byste pít více než 2 litry tekutin denně a je vhodné pít čistou vodu, nikoli sladké nápoje a čaj. Při pití více než 2 litrů tekutin denně může dojít k otokům, protože ledviny nemají čas odfiltrovat veškerou opitou tekutinu. To platí zejména v pozdních stádiích těhotenství, a zejména v jeho posledních týdnech, kdy ledviny plodu začínají pracovat, čímž se zvyšuje zátěž ledvin matky. Také nemusíte pít tekutiny před spaním, pokud má těhotná žena časté močení v noci.
 • Správná výživa. Nejezte potraviny, které mají močopudný účinek (citrus, uzené maso, marinády, kořenitá jídla, sůl). Také byste měli stolici normalizovat, aby nedocházelo k zácpě. Při zácpě dochází ke zvýšení tlaku uvnitř břišní dutiny a může vyvíjet tlak na močový měchýř, což přispívá k častému močení.
 • Fyzická cvičení. Lékaři doporučují provádět cvičení k posílení svalů pánevního dna - Kegelova cvičení. Jejich podstatou je stlačení a rozšíření svěračů močového měchýře a konečníku. Taková cvičení lze provádět sezením, postavením nebo ležením. Posílení svalů stlačujících močovou trubici, umožňuje kontrolovat močení, obnovit schopnost močového měchýře hromadit moč.
 • Denní spánek. Pokud žena odloží několik hodin během dne na spánek, může výrazně snížit počet výletů na toaletu v noci, protože to umožní ledvinám odebírat vodu již ve dne (jak bylo uvedeno, v horizontální poloze proudí více krve do ledvin a vytváří se více moči) ) V pozdějších fázích je však důležité spát ne na zádech, ale na boku. Faktem je, že těhotná děloha po 25 týdnech v poloze na zádech může silně komprimovat velké žíly břišní dutiny a přenášet krev z dolních končetin a orgány břišní dutiny do srdce. Tento stav se nazývá syndrom dolní duté žíly. Současně zmizí „náhle“ noční močení. To může ženu potěšit, ale místo nočního močení se žena začíná obávat příznaků, jako jsou závratě, dušnost, slabost (mdloby). Aby denní spánek nezpůsobil takové příznaky, doporučuje se spát na levé straně.
 • Podpora imunity. Těhotná žena by měla dávat pozor, aby nezachytila ​​nachlazení. Nejmenší podchlazení, zejména dolních končetin, může snadno vést k infekcím. Proto byste měli brát vitamíny, léky, které zvyšují imunitu, chodit více na čerstvý vzduch a starat se o léčbu hnisavých infekcí v těle (kaz, zánět mandlí, chronická sinusitida, bronchitida, pohlavně přenosné infekce a další)..
 • Maximální vyprázdnění močového měchýře. Chcete-li méně často močit, měli byste se ujistit, že při močení byla odstraněna veškerá moč z močového měchýře, v opačném případě dokonce i přijetí malé části moči donutí těhotnou ženu znovu navštívit toaletu. Kromě toho kongestivní moč nejčastěji způsobuje infekce a úplné vyprázdnění je prevence cystitidy. Nezastavujte močení. To může vést k poškození funkce svalů močového měchýře a stagnaci moči. Chcete-li močový měchýř zcela vyprázdnit, při močení se mírně nakloňte dopředu. Můžete také otevřít faucet tak, že pod vlivem zvuku tekoucí vody dochází k reflexnímu kontrakci močového měchýře (někdy se znovu stahuje, zcela se vyprazdňuje).

Je časté močení časným příznakem těhotenství?

Časté močení je považováno za jeden z prvních známek těhotenství. Tento jev je vysvětlen hormonálními změnami během těhotenství a zvýšeným průtokem krve do močového měchýře. Po zavedení oplodněného vajíčka do dělohy se membránou vajíčka plodu uvolňuje lidský chorionický gonadotropin (hCG). Jedná se o těhotenský hormon (jeho koncentrace v moči je stanovena těhotenským testem). Tento hormon je schopen zvýšit množství vylučované moči ledvinami, což vede ke zvýšené močení. Zvýšený průtok krve do dělohy se také šíří do močového měchýře, který je citlivější na podráždění přicházející moči. Časté močení však není přímým příznakem těhotenství. Tento příznak by se měl posuzovat pouze ve spojení s dalšími známkami těhotenství..

Bolestivé a časté močení během těhotenství je normální?

Pohodlí nebo bolest během močení je známkou podráždění sliznice močového měchýře a / nebo močové trubice. Toto je nejčastěji příznak cystitidy (zánět močového měchýře), uretritidy (zánět močové trubice) nebo pyelonefritidy (zánět ledvin). Během těhotenství je cystitida velmi častým jevem, protože během těhotenství se u všech žen do určité míry rozvine močové cesty. Všechna oddělení močových cest (včetně ledvin, močovodů) se rozšiřují vlivem hormonálních změn - dochází k prudkému zpomalení rychlosti pohybu moči. V důsledku rozšíření močové trubice může jakákoli infekce snadno vstoupit do močového měchýře a způsobit zánět. Nebezpečí cystitidy je, že se často, kromě rychlého a bolestivého močení, nedává pryč. Pokud se u těhotné ženy během močení objeví nepříjemné pocity, měli byste se poradit s lékařem. Pokud bolestivé a časté močení během těhotenství je doprovázeno zvýšením tělesné teploty, a to i nevýznamné, pak lékaři často diagnostikují pyelonefritidu.

Může těhotenský test s častým močením ukázat nesprávný výsledek?

Pokud je močení ženy časté a denně se vylučuje také více moči, může se v prvních týdnech těhotenství ukázat falešně negativní výsledek. To je způsobeno na jedné straně použitím těhotenských testů s nízkou citlivostí a na druhé straně snížením koncentrace hormonu těhotenství ve zředěné moči. To znamená, že těhotenský test nebude schopen stanovit nedostatečně vysokou hladinu hormonu (lidský chorionický gonadotropin nebo hCG), pokud se stále jedná o malé množství vylučované velkým množstvím moči.

Jak dlouho začíná těhotenství a kdy končí časté močení??

Přesné načasování nástupu zvýšené močení u těhotných žen a navíc neexistuje normalizace frekvence močení. U některých těhotných žen však existují určité vzorce. Rychlé močení začíná obtěžovat mnoho žen v prvních měsících těhotenství (až 12 týdnů), po kterých se počet cest na toaletu postupně snižuje. Důvodem je skutečnost, že ve druhém trimestru (po 20 - 25 týdnech) se ženské tělo přizpůsobuje novým podmínkám, normalizuje se hormonální pozadí a děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože mění svou polohu na vyšší. Tato pozice dělohy je dočasná. Močení se opět stává častým v posledním měsíci těhotenství, kdy dojde k prolapsu dělohy. Čím častěji má žena nutkání k močení, tím blíže je porod.

Současně, pokud má žena poškozenou funkci ledvin nebo jiné patologie vnitřních orgánů, může těhotná žena během těhotenství doprovázet časté močení. V tomto případě bude mít otoky, tlak se zvýší, její zdraví se bude výrazně zhoršovat. Jedná se o příznaky pozdní toxikózy těhotných žen, která vyžaduje dohled porodníka-gynekologa.

Žádné časté močení - mohlo by to být známkou zmeškaného těhotenství?

Zmrazené těhotenství (ukončení růstu plodu a smrt v děloze) není vždy doprovázeno potratem, takže si žena nemusí být vědoma, že plod již není životaschopný. V časných stadiích těhotenství (až 18 - 20 týdnů) plod ještě necítí pohyby plodu v děloze, takže těhotné ženy pečlivě sledují náhlé „vymizení“ příznaků těhotenství, včetně nauzey, častého močení, těžkých chutí k jídlu a výkyvů nálady. Pokud těhotná žena spolu s častým močením tyto příznaky zastavila, může to být příznak smrti plodu. Frekvence močení se však může normalizovat během normálního těhotenství, ke kterému dochází velmi často blíže ke středu těhotenství. Toto je normální jev, protože ledviny filtrují a vylučují méně moči po 13 týdnech, aby se zvýšil průtok krve v děloze, placenta a poskytly všechny potřeby nenarozeného dítěte. Kromě toho po 25 týdnech děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože se pohybuje od pánevní dutiny do břišní dutiny - žena si všimne úlevy a snížení frekvence vyprazdňování močového měchýře.

Časté močení během těhotenství: norma nebo známky patologie

Časté močení, zvláště výrazné v noci, je jedním z pravděpodobných příznaků těhotenství a lze jej pozorovat u většiny budoucích matek v prvním trimestru. Důvod spočívá ve hře hormonů a fyziologické restrukturalizaci těla. V pozdějším těhotenství a těsně před porodem dochází také ke zvýšení močení, což má poněkud odlišné vysvětlení.

Časté močení jako znamení těhotenství

Po těhotenství dochází k hormonální restrukturalizaci těla, která se nyní připravuje na porod a porodení dítěte. Na tomto pozadí hraje nejdůležitější a nejvýznamnější hormon těhotenství, progesteron, hlavní roli. Jednou z jeho funkcí je snížení tónu hladkých svalů - protože děloha, která je svalovým orgánem, by se měla dobře roztahovat, jak roste plod. Hormon má stejný účinek na stěny močového měchýře - uvolňující, močový měchýř již není schopen pojmout velké množství moči a nutkání k močení nastane, když je méně plné.

Pod vlivem progesteronu dochází ke snížení tónu stěn močového měchýře a nutkání k močení se objevuje s menší plností

Větší roli navíc hraje větší přísun krve do pánevních orgánů v průběhu těhotenství - krev se vrhá do dělohy, poskytuje jí výživu a žena subjektivně může tento stav vnímat jako přetékající močový měchýř. Jak plod roste, objem cirkulující krve se zvyšuje, matčino tělo začíná pracovat „pro dva“, proto se také zvyšuje zatížení ledvin a dalších orgánů močového systému, močení se stává častější.

Je třeba poznamenat, že časté močení v prvním trimestru těhotenství je častým, nikoli však povinným příznakem - některé ženy se s tímto problémem v těhotenství nesetkají. Všichni jsme jiní a těhotenství je pro každého jiné..

Zvýšená močení je normální a je známkou patologie

Zvýšená močení během těhotenství je ve většině případů fyziologickým stavem a žena by se tím neměla bát. Na druhou stranu, pokud je rychlé močení doprovázeno pocitem pálení, bolestivostí, bolestí, bolestí a nepříjemnými pocity v dolním břiše, měli byste se poradit s lékařem o vyloučení nebo potvrzení diagnózy infekce močových cest.

Rychlé močení by nemělo být doprovázeno nepříjemnými pocity, bolestmi, tažením bolesti v podbřišku

Fyziologické důvody

V prvním trimestru se časté močení vysvětluje hormonálními změnami v těle a zvýšeným oběhem v pánevních orgánech. Ve druhém trimestru, tj. Přibližně od čtvrtého měsíce těhotenství, může žena získat dočasný oddych, protože děloha s rostoucím plodem se pohybuje nahoru do břišní dutiny a mechanický tlak na močový měchýř oslabuje. Situace se mění blíže k narození, když plod klesá a vytlačuje močový měchýř, čímž se snižuje jeho objem. V tomto stavu začíná žena znovu běžet na toaletu častěji, protože plnění močového měchýře je rychlejší.

Patologické příčiny

Během těhotenství se zpravidla snižuje imunita, protože v opačném případě může imunitní systém „omylem“ vzít plod za cizí tělo a pokusit se ho zbavit. Na pozadí poklesu imunity jsou obrana těla oslabena a žena je náchylná k mnoha infekcím, včetně infekcí močových cest. V pozdějších stádiích v důsledku tlaku zvětšené dělohy na močový měchýř dochází k narušení odtoku moči a její stagnaci, což přispívá k množení patogenů. Proto je velmi důležité nevšímat si možného rozvoje cystitidy v různých stádiích těhotenství. Pokud žena, která čeká dítě s častým močením, odhalí svou bolestivost, pálivý pocit po dokončení úkonu močení, zakalení moči, horečka, měla by o tom okamžitě informovat lékaře. Když je žena registrována pro těhotenství, plán pozorování poskytuje periodický test na rozbor moči, který vám umožní včas identifikovat problém a předepsat správnou léčbu..

Máte-li při močení, bolesti a pálení nepohodlí, měli byste o nich informovat svého lékaře

Zvýšené močení v noci

Během dne si žena nemusí všimnout výrazného zvýšení močení, protože v těle je zadržována nadměrná tekutina, což často vede k výskytu otoků. Obzvláště výrazný je otok dolních končetin. V noci, kdy tělo zaujímá vodorovnou polohu, začíná přebytečná tekutina z těla a žena musí vstávat na toaletu častěji než obvykle.

Rychlé močení před porodem

Přibližně 2-3 týdny před narozením sestupuje děloha, pohybující se z břišní dutiny do pánevní dutiny. V důsledku toho se zvyšuje mechanický tlak zvětšené dělohy na močový měchýř, v důsledku čehož není schopen zcela se naplnit a vyžaduje častější vyprazdňování. Současně je pro budoucí matku snazší dýchat, ale zároveň častěji chodí na toaletu. Tento stav přetrvává až do samého narození a někdy i první den po narození.

Před porodem vyvíjí zvětšená děloha mechanický tlak na močový měchýř, takže nutte častěji močit

První pomoc pro problém

Rychlá močení ve skutečnosti není problém, ale varianta běžného průběhu těhotenství. Budoucí matky si musí pamatovat, že ledviny jsou orgánem, který plní čisticí a vylučovací funkci a osvobozuje tělo od nahromaděných škodlivých látek. Amniotická tekutina se obnovuje přibližně každé tři hodiny, čímž se odebírají produkty životně důležité činnosti plodu a vyžaduje odstranění do vnějšku. Proto musí těhotné ženy navštěvovat toaletu tak často, jak chtějí, neignorovat nutkání, netrpět. Čím častěji chodí na toaletu, tím účinnější a aktivnější dojde k uvolňování látek zbytečných do těla.

Bakteriologické vyšetření moči umožňuje včasnou detekci patogenů a předepisuje léčbu

Pokud si žena všimne příznaků, které jsou charakteristické pro infekční lézi močových orgánů - pálení, bolest při močení, vylučování moči ve velmi malých částech, bolest v dolní části zad a v břiše - měla by močem potvrdit nebo vyloučit diagnózu. Kromě obecného rozboru moči může lékař předepsat rozbor moči podle Nechiporenko, který vám umožní určit příčinu onemocnění.

Video: léčebná taktika pro cystitidu u těhotných žen

Způsoby, jak zmírnit stav

V první řadě by si žena měla pamatovat, že za účelem snížení frekvence odchodu na záchod byste se neměli omezovat v tekutině. Denní spotřeba vody by měla být nejméně dva litry, jinak se odpadní produkty nebudou moci rozpustit a opustit tělo, ale budou se hromadit a vést k intoxikaci. Pokud těhotná žena při sběru moči zjistila, že má nasycenou žlutou, téměř oranžovou barvu, musí myslet - ale používá hodně tekutiny? A proto, aby časté močení způsobovalo co nejméně problémů, je třeba dodržovat následující jednoduchá pravidla:

 • hlavní objem konzumované tekutiny by měl být v první polovině dne, je vhodné pít nápoje naposledy 2-3 hodiny před spaním;
 • omezit používání kofeinového čaje a kávy, protože mají diuretický účinek;
 • ze stejného důvodu byste měli snížit používání melounů, melounů, okurek;
 • při močení se pro maximální možné vyprázdnění močového měchýře doporučuje naklonit tělo mírně dopředu;
 • vyhýbejte se návštěvě dlouhodobých a dlouhých přepravních výletů, během nichž není možné navštívit toaletu.

Podle mého názoru je časté nutkání k močení během těhotenství jedním z nejmenších problémů, které lze snadno zažít a vydržet. Obzvláště pokud porovnáte tento stav s ranní nevolností, odmítnutím všech druhů pachů a někdy zvracením. A pokud si vzpomenete, kolik nastávajících matek, čekajících na zázrak, musí ležet několik měsíců v nemocničních lůžkách, pak časté výlety na toaletu mohou a měly by se brát jednoduše jako malá gymnastika..

Prevence častého močení před a během těhotenství

Aby se předešlo častému močení během těhotenství, musí být přijata určitá opatření ještě dříve, než k nim dojde. Preventivní opatření zahrnují:

 • včasná léčba infekcí močových cest - cystitida, uretritida, odstranění bakteriurie;
 • dodržování režimu práce a odpočinku;
 • odmítnutí špatných návyků, zejména konzumace alkoholu;
 • omezení používání ostrých slaných potravin, které podporují zadržování tekutin v těle;
 • normalizace vodního režimu;
 • aktivní sporty, cvičení Kegel, která pomáhají posilovat svaly pánevního dna.

Provádění cvičení Kegel pomáhá posilovat svaly pánevního dna, což zase zabraňuje frekvenci močení

Rychlá močení během těhotenství je častým příznakem, obvykle pozorovaným v prvním a posledním trimestru těhotenství. V prvním případě je to způsobeno hormonálními změnami v těle, ve druhém je to vysvětleno mechanickým tlakem zvětšené dělohy na močový měchýř. Normalizace pitného režimu, použití hlavního denního objemu tekutin v první polovině dne, provedení jednoduchých gymnastických cvičení může minimalizovat nepříjemné následky častého močení a poněkud snížit frekvenci nočních výletů na toaletu.

Časté močení během těhotenství

Pro mnoho žen je časté močení během těhotenství skutečnou výzvou. Nekonečné výlety na záchod nejen způsobují nepříjemnosti, ale také způsobují řadu otázek pro budoucí matku. Zvažte, v jakých případech se to považuje za normu, a kdy byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Jak často by mělo být močení během těhotenství??

Každý případ je individuální a neexistuje žádná pevná norma pro nastávající matky. Někteří chodí na záchod každých 20-40 minut, jiní méně často. Vše záleží na délce těhotenství, charakteristikách metabolismu, konzumovaných potravinách a nápojích a dalších faktorech. Žena s dítětem by však měla vědět, že časté močení během těhotenství je naprosto normální a vysvětlitelný jev, pokud neexistují nepříjemné nebo bolestivé pocity.

Jak dlouho se těhotná žena močí na močení?

Na začátku těhotenství se žena často necítí příliš. Časté výzvy k vyprázdnění MP se zpravidla objevují v trimestrech 2.3 (někdy na konci prvního). Navíc, čím delší je toto období, tím častěji je potřeba jít na záchod.

Fyziologické vysvětlení stavu

Absolutně každá žena, která nosí dítě ve druhém, třetím a někdy i v prvním trimestru, čelí problému častého močení. Mnoho lidí se ptá: Proč často chodím trochu?, Je normální močení normální během těhotenství? atd., a jsou nad tím marně znepokojeni, protože tento jev je vyvolán vlivem řady faktorů:

 1. Zvětšená děloha a plod. To je hlavní důvod častých toaletních hovorů. V důsledku růstu dělohy začíná močový měchýř (MP) zažívat zvýšený tlak, což způsobuje touhu jej vyprázdnit. V pozdějších obdobích může být nutkání močit nepravdivé, je to způsobeno tím, že plod se připravuje k narození, děloha významně klesá a je velmi dráždivá pro MP. Existuje touha jít na záchod, i když se moč dosud nenahromadila.
 2. Hormonální přizpůsobení. Během těhotenství tělo nastávající matky intenzivně produkuje hormon hCG, který pomáhá zvyšovat množství produkované moči. Svaly a tkáně močové trubice se navíc stávají citlivějšími díky zvýšenému průtoku krve do pánevní oblasti, což vede ke zvýšenému močení.
 3. Pravidelná obnova plodové vody. Vody se obnovují každé 3 hodiny, ledviny ženy zažívají dvojnásobnou zátěž, protože odstranit metabolické produkty pro dva, což vede k častému přání vyprázdnit MP.

Také časté močení může být způsobeno použitím diuretických přípravků, nápojů, například: meloun, meloun, rajčata, čekanka, čaj, heřmánkový nálev a mnoho dalšího. Kromě toho, po jídle sladké, slané, mastné, uzené jídlo, se objeví žízeň, jehož naplnění vede k přebytečné tekutině a v důsledku toho k častým výletům na záchod.

Během těhotenství často píšu v noci - je to normální?

Rychlé močení je patrné zejména v noci. U obyčejné osoby se za běžnou osobu považují 1-2 výlety na toaletu, těhotná žena může v tomto ohledu zažít skutečné nepohodlí, frekvence návštěv na toaletě může dosáhnout 10-20 za noc a interval mezi nimi lze snížit na 15-30 minut. Současně se může objevit nutkání, i když je MP téměř prázdný. To vše může vážně znepokojovat ženu, která má dítě, což je často zcela marné, protože pro těhotné ženy je to považováno za normu.

V jakých případech stav indikuje přítomnost onemocnění a co to může být?

Pokud vyprazdňování MP není doprovázeno nepříjemnými nebo bolestivými pocity, není důvod k obavám. Jinak by se žena s dítětem měla bez problémů obrátit na lékaře se stížnostmi. Možná v organismu probíhá patologický proces, který vyžaduje okamžité ošetření, například:

 • genitální infekce,
 • nádorové nádory,
 • pyelonefritida,
 • cystitida atd..

Nemoci močových cest a pohlavních ústrojí mohou ohrozit vývoj a zdraví budoucího dítěte. Aby se tomu zabránilo, bude zapotřebí důkladná diagnóza k určení příčiny rušivých příznaků.

Kdy je nejlepší čas navštívit lékaře??

Následující příznaky by měly být důvodem povinné návštěvy u lékaře:

 1. pálení, bolest a bolest při močení, pocit neúplného vyprázdnění MP, malé množství vyloučené moči, bolestivá močová inkontinence;
 2. bolestivé tažné pocity v bederní oblasti, břicho;
 3. změna barvy moči (ztmavnutí), zákal, přítomnost krve, hnisové sraženiny, sediment.

Výše uvedené příznaky mohou naznačovat vývoj zánětlivých procesů v těle ženy. Příznaky se často objevují náhle a mohou být doprovázeny horečkou, horečkou, zimnicí, celkově špatným zdravotním stavem.

Jaké testy budou muset být složeny a zkoušky úspěšné?

Pokud se objeví známky, které mohou naznačovat přítomnost infekce močových cest, měla by těhotná žena projít:

 1. obecná analýza krve;
 2. obecná analýza moči a bakteriózy.

Při všech těchto vyšetřeních nastávající matka úspěšně absolvuje při registraci, tzn. lékaři dokážou identifikovat nejen onemocnění, která mají výrazný klinický obraz, ale také patologie s asymptomatickým průběhem, například asymptomatická bakteriurie.

Asymptomatické infekce ve 25% případů vedou k infekci ledvin, což je ohrožující stav pro nenarozené dítě i těhotnou ženu. Proto je během těhotenství důležité provést všechny testy, aby lékař mohl včas odhalit nemoc. V případě podezření na anomálie ve vývoji močového systému nebo narušení jeho funkce je předepsán ultrazvuk ledvin.

Jak můžete problém vyřešit sami?

Aby se minimalizovalo nepohodlí způsobené častým vyprazdňováním MP, měla by nastávající matka dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 1. Omezte žízeňská jídla, jako jsou uzená, solená, smažená, jídla atd..
 2. Ve večerních hodinách snižte příjem tekutin. Aby se opět nevstal v noci na záchodě, doporučuje se omezit příjem tekutin několik hodin před spaním.
 3. Snižte množství diuretických produktů ve stravě, např. Okurky, meloun, čaj, káva atd..
 4. Používejte volný oděv, zejména spodní prádlo, aby textilie neprotiskla spodní břicho a nevyvolávala časté močení.
 5. Pokud nastávající matka dostane předporodní bandáž, je lepší dát přednost modelům, které lze snadno odstranit, aby nedošlo k dalším nepříjemnostem při návštěvě toalety..
 6. Pro úplné vyprázdnění MP se doporučuje naklonit se dopředu.

I když se nutkání na toaletu objevuje každou půl hodinu, těhotná žena se nedoporučuje vydržet dlouho a zdržovat se. V opačném případě se stěny MP mohou napnout a oslabit, což nakonec vede k obtížnému zadržování moči nebo dokonce k její inkontinenci. Pokud je to možné, měli byste omezit návštěvy míst, výletů, na kterých nebude dlouho fungovat, aby šli na záchod.

Napětí močových cest těhotné - je to normální a jaké mohou být komplikace?

Ne zcela uvolněné MP svaly významně komplikují proces vyprazdňování a způsobují narušení funkčnosti orgánu. Pomalý pohyb močení, časté výlety na záchod a pocit neúplného vylučování moči jsou příznaky zvýšeného tónu MP - hypotenze. Snížení kontraktility během plnění orgánů může způsobit stagnaci a v důsledku toho infekce, ukládání solí, vesikoureterální reflux. Během těhotenství plod tlačí na svalové stěny orgánu, což může ovlivnit vývoj této patologie, proto je velmi důležité sledovat stav MP během těhotenství a včasně provádět testy.

Četnost toaletních hovorů je v každém případě individuální. Pokud je žena obtěžována častým močením během těhotenství, které není doprovázeno bolestí, nepohodlí, pak není důvod k obavám.

Články O Neplodnosti