Hlavní Testy

Časté močení během těhotenství

V různých fázích těhotenství musí žena zažít mnoho dočasných nepříjemností spojených s její pozicí. To je nevolnost a ospalost a nejrůznější bolestivé pocity. Mohou se objevit a zmizet nebo ji doprovázet po celé období. Tak se například projevuje časté močení během těhotenství. Už od prvních dnů začalo mnoho žen používat záchod častěji než dříve. Ostatní se stávají častými návštěvníky skříně až v pozdějších stádiích. Některé běží téměř všech 9 měsíců. A není vůbec neobvyklé, že se žena často v noci dostane na záchod: tekutina nahromaděná v dolních končetinách během dne vytéká. Existují však i ti, kteří si nevšimnou žádných zvláštních nepříjemností: jejich močový měchýř funguje jako obvykle.

Všichni jsme jiní a každý má své vlastní těhotenství. Přestože by mělo být uznáno, časté močení se obává nejchudších matek. Navíc by mělo být při normálním těhotenství tomu tak.

Důvody častého nutkání

Časté nutkání k močení během těhotenství je zcela přirozený a vysvětlitelný jev. A pravděpodobnost, že ji žena bude sledovat doma, je dostatečně vysoká, protože neexistuje žádný důvod pro zvýšenou práci ledvin a močového měchýře.

Tyto orgány se tedy podílejí také na procesu hormonálních změn ve velkém měřítku. Frekvence nutkání je ovlivněna zvýšením celkového objemu tekutiny v těle těhotné ženy. Toto je krev a plodová voda, která se mimochodem aktualizuje každé tři hodiny, a proto je také nastávající matka nucena častěji chodit na záchod.

Ledviny v této době zažívají dvojnásobnou dávku, pracují pro dvě a odstraňují metabolické produkty jak ženského těla, tak těla dítěte. Je tedy zcela přirozené, že budete muset častěji chodit na záchod.

Časté močení během těhotenství

Když se žena dozví o svém novém stavu, uvědomí si význam změny a to navždy zůstane v paměti budoucí matky. Radost z nadcházejících změn však nahrazuje jiné jevy: bolestivé pocity, nepříjemné projevy zvané toxikóza. V různých stádiích těhotenství se příznaky objevují a mizí: nevolnost, averze k jídlu, ospalost, apatie. Často se však vyskytuje příznak, který neprochází všemi trimestry.

O častém močení během těhotenství se dá slyšet od žen různého věku, zdravotního stavu. Ať už se jedná o přirozený projev těhotenství nebo potřebuje kontrolu a opravu - pokusíme se podrobně rozebrat.

Časté močení jako znamení těhotenství

Existují jasné první známky, které velmi pravděpodobně naznačují těhotenství:

 • Ukončení menstruace. Je to známka původu života v ženském těle, ale ne vždy. Těhotenství je zvláště podezřelé, pokud to nebylo dříve, než se menstruace zpozdila,
 • Existuje slabost, ospalost, ztráta síly,
 • Gastronomické preference se mění, často se vyskytuje nevolnost,
 • Existuje averze ke špatným návykům a špatnému jídlu. Toto znamení těhotenství je instinktivní reakcí těla na ochranu nenarozeného dítěte.,
 • V těle se vyskytují proměny: objem prsu se zvyšuje, stává se citlivějším,
 • Je třeba často vyprázdnit močový měchýř. Falešný pocit přetečení je často důsledkem hormonální úpravy. Téměř všechny těhotné ženy říkají o močení, které je rychlejší během těhotenství v raných stádiích.

Když začne restrukturalizace systémů, záleží na mnoha faktorech. Každý organismus reaguje jinak na nové změny..

Příčiny častého močení

V jakém období v normálních mezích začíná nárůst frekvence močení - hlavní otázka těhotných žen, které se obávají neobvyklého obrazu. Existuje řada vysvětlení pro změnu stavu. Během očekávání dítěte dochází v těle nastávající matky k obrovským změnám, močení během těhotenství se stává častější z následujících důvodů:

 • Hormonální nestabilita. To je příčinou nejneobvyklejších projevů na těle v období porodu dítěte. Neúspěch v hormonální regulaci způsobuje neustálé impulzy do mozku o nutnosti vyprázdnění močového měchýře při neexistenci objektivních důvodů,
 • Relaxace svalového korzetu. Když se tělo připravuje na narození dítěte, všechny svaly se uvolní. Stěny močového měchýře také oslabují. Tento efekt způsobuje zvýšení frekvence návštěv na toaletě,
 • Zrychlení metabolismu. Zvýšení rychlosti metabolických procesů vede ke zvýšení objemu tekutiny. Ledviny matky by měly očistit tělo od zbytečné tekutiny v mnohem větším objemu. V důsledku toho se zvyšuje frekvence močení,
 • Růst těla dítěte. To vyvolává zvýšený tlak na močový měchýř. Tato vlastnost je charakteristická pro těhotenství v posledních měsících.,
 • Zadržování vody v těle těhotné ženy. Edém se objevuje v důsledku nadměrného příjmu soli a nerovnováhy v ledvinách. Také z důvodu zadržování vody je pozorováno zvýšení frekvence močení. Těhotná žena navštěvuje záchod častěji během dne, i když kvalita nočního spánku může také trpět kvůli přetečení močového měchýře. Rovněž se zvyšuje frekvence nočních výletů na toaletu,
 • Podráždění stěn močového měchýře v důsledku změn ve složení moči. Zvyšuje se kyselost moči, tělo reaguje na změny zvýšením frekvence nutkání.

Existují i ​​jiné důvody, proč těhotná žena navštěvuje toaletu častěji, ačkoli zvláštní změny nebyly dříve pozorovány. Každý trimestr má své vlastní nuance, často je to kvůli tomu, jak těhotenství obecně pokračuje..

Časné těhotenství způsobuje časté močení

K neviditelné a zřejmé restrukturalizaci v ženském těle, která nese dítě, dochází téměř od prvních hodin po oplodnění vajíčka. V raných stádiích jsou zahájeny nové biologické procesy, aktivně se produkují hormony a mění se metabolismus. Perestrojka má důležitý cíl zachování rodícího se života.

Během těhotenství v raných stádiích žena o své situaci ještě neví a tělo již pracuje v novém režimu. Prvním příznakem v časných stádiích je často velké množství denní moči. Zvýšená močení během těhotenství se nepovažuje za problém s běžným průběhem trimestrů, ale abyste nezmeškali varovné signály, musíte mít představu o tom, jak procesy probíhají.

Časté močení v 1 trimestru

Existuje mnoho důvodů, proč těhotná žena často navštěvuje záchod v prvních měsících. Vedoucí je produkce speciálního hormonu progesteronu. Účelem je působení hormonu na tělo v prvním trimestru: oslabení svalového korzetu orgánů zapojených do porodu plodu. To má vliv na stav močového měchýře. Ztrácí schopnost hromadit velké zásoby moči, pocit plnosti nastává mnohem dříve. Proto na začátku těhotenství žena „běží“ na záchod velmi často, ani nevěděla o své situaci. V prvních týdnech v prvním trimestru žena s podezřením na zánět často navštěvuje lékaře s tímto problémem.

Ve 4. týdnu dochází ke zvýšení objemu krve, v 10. týdnu dochází k významnému zvýšení dělohy - z tohoto důvodu těhotné ženy často chodí na záchod během prvních tří měsíců. Konec trimestru je charakterizován významným zvětšením břicha, 14 týdnů a následným časem intenzivního růstu dělohy, a tím i zvětšením oblasti kontaktu s močovým měchýřem..

Časté močení ve 2. trimestru

Intenzita močení během těhotenství ve druhém trimestru podléhá změnám. V 16. týdnu zmizí taková nepříjemnost, jako je nekonečná touha močit: děloha nyní začíná růst a tlak na vnitřní orgány není tak silný. Pokud je 15. týden (a později) charakterizován intenzitou močení, je nutné o této skutečnosti informovat lékaře.

Měla by vylučovat infekce, zánět močového ústrojí a patologii ledvin, což je vážný problém. 19. týden je významný pro mnoho nastávajících matek - během tohoto období primipary poprvé cítí, jak se dítě pohybuje. Nyní, když se dítě stává aktivnějším a intenzivněji roste, frekvence návštěvy toalety se opět zvyšuje. Ve 21. týdnu se situace mění: močení se stává častější.

Časté močení ve 3 trimestrech

Pokud budete mít štěstí a první měsíce porodu dítěte se téměř nezmění s ohledem na frekvenci odchodu na záchod, pak za 7 měsíců, po 35 týdnech nebo více, můžete zažít všechna „kouzla“ častého močení. V pozdějších stádiích se stává častější touha vyprázdnit močový měchýř. Během těhotenství ve třetím trimestru dochází ke zvýšení frekvence močení:

 • Velikost dělohy se mění, přibližně po 32 týdnech se začne zvyšovat její tlak na vnitřní orgány,
 • V 34. týdnu rostoucí plod také ovlivňuje zvýšení množství čerpané krve.,
 • Zvýšený objem plodové vody navíc zavádí močový měchýř. Po 37 týdnech se děloha postupně snižuje a zvyšuje tlak na orgán,
 • Ve 38 týdnech je žena často před porodem hospitalizována pro pozorování. Děloha se snižuje a připravuje na narození dítěte,
 • Po 39 týdnech se tlak na močový měchýř ještě zvýší.

Může se projevit odchylka od normy, časté močení? Lékaři říkají, že existuje řada symptomů, které signalizují pravděpodobnou patologii a potřebu léčby specialistou.

Co by mělo upozornit nastávající matku

Prohlášení o normálnosti častého vyprazdňování močového měchýře během těhotenství by nemělo zabránit situacím, které naznačují vývoj patologie. Žena by měla kontrolovat její stav a neignorovat nepochopitelné příznaky. Existuje celá řada projevů, které ukazují na vývoj patologického procesu:

 • Odchod moči,
 • Bolestivé močení,
 • Kreslení bolesti v podbřišku,
 • Spalování po vyprázdnění.

Kromě těchto příznaků je nutné kontrolovat barvu a vůni moči. Je lepší odložit návštěvu u lékaře, při nejmenší odchylce od normy byste se měli poradit s odborníkem. Kvůli hormonálním změnám, oslabené imunitě, zvyšuje se riziko onemocnění močového ústrojí, nejčastěji se rozvíjí cystitida. Chcete-li vyloučit infekci a snížit riziko vzniku onemocnění, musíte včas provést krevní test, sledovat objem moči.

Stav plodu a další vývoj dítěte závisí na zdraví matky.

Dalším rizikem je, že léčba během porodu dítěte má vždy řadu omezení a může mít negativní účinek. Je-li léčba nezbytná, lékař porovná možná rizika a zvolí hlavní priority - zdraví dítěte a matky.

Pokud u žen na toaletu nejsou doprovázeny jiné příznaky a nepříjemné příznaky, není důvod k obavám. Je důležité neodkládat chodit na toaletu, ale močit při nejmenší potřebě.

Odborníci doporučují poslouchat doporučení, která mohou zmírnit stav a snížit frekvenci nutkání:

 • Odstraňte diuretická jídla z vaší stravy,
 • Používejte volný oděv, který nebude vyvíjet tlak na močový měchýř,
 • Zkuste pít před spaním.,
 • Odmítněte nápoje, raději čistou vodu,
 • Eliminují použití polštářků, vyvolávají vývoj infekcí.

Rychlé močení během těhotenství je přirozený jev, ale je možné situaci napravit. Těhotné ženy by měly být opatrné, pokud jsou časté touhy po vyprazdňování provázeny těmito příznaky:

 • Závrať,
 • Snížení tlaku,
 • Slabost,
 • Bolest břicha,
 • Zvýšená nebo snížená tělesná teplota.

Popsané příznaky jsou pozorovány při mimoděložním těhotenství. Podobný obrázek se týká nebezpečných stavů a ​​vyžaduje naléhavou lékařskou péči..

Kdy bude časté močení

První den po narození si žena může všimnout častého močení, v těle se nahromadilo značné množství tekutiny a postupně odchází. Po několika dnech již časté nutkání již nevzniká, stav se vrátí do normálu a můžete se vrátit k obvyklému rytmu.

Rychlé močení během těhotenství je přirozený stav, pokud není komplikován infekcí nebo jinými průvodními onemocněními.

Zvýšené močení u těhotných žen

V různých fázích těhotenství musí žena zažít mnoho nepříjemností, jejichž výskyt je způsoben jejím novým stavem. Nevolnost, zvýšená ospalost, závratě u některých se mohou objevit a zmizet, zatímco jiné doprovázejí celé období. Časté močení během těhotenství je však jedním z prvních a nejpozoruhodnějších příznaků tohoto stavu, který způsobuje nepohodlí každému, kdo se těší na narození dítěte. Žena začíná pociťovat změnu frekvence nutkání od prvních týdnů těhotenství. Tato potřeba nesouvisí s plněním močového měchýře, ale je způsobena zcela odlišnými důvody..

Vzhled častého močení u těhotných žen

Časté močení během těhotenství v různých obdobích se vyskytuje téměř u všech žen. Nastávající matky se obvykle setkávají s tímto nepříjemným stavem ve druhé polovině, počínaje šestnáctým týdnem. V některých situacích je však během prvních tří měsíců těhotenství pozorována zvýšená četnost nutkání.

Termíny a fyziologické příčiny

Primitivní ženy, které spojují časté močení u těhotných žen s rozvojem závažných onemocnění, se velmi obávají. Budoucí matky nemají podezření, že se symptom může objevit z pochopitelných fyziologických důvodů. Lékaři zahrnují následující přirozené změny, které vyvolávají takový nepříjemný jev..

Hormonální přizpůsobení. Nerovnováha v aktivních prvcích ovlivňuje činnost části mozku, která je zodpovědná za močení. V důsledku toho se zvyšuje počet nervových impulzů, což signalizuje potřebu vyprázdnění močového měchýře.

Relaxace svalového korzetu. Při přípravě těla na plod a následně po porodu dochází k uvolnění svalů, které ovlivňuje všechny kosterní svaly a prvky vazivového aparátu. Tento proces se rozšiřuje na hladké svaly močového měchýře a zvyšuje tak potřebu ženy na močení.

Aktivace metabolismu. Rychlá restrukturalizace ženského těla zahrnuje zrychlení metabolických procesů, včetně genitourinárního systému. Práce v rozšířeném režimu, ledviny začínají plnit dvojí funkci - čištění škodlivých produktů a toxinů z krve matky a plodu. V důsledku toho se vylučovací schopnost zvyšuje, což se projevuje formou častého močení během těhotenství v časných stádiích.

Rozšíření dělohy. Ovlivňuje dobrý růst a vývoj plodu. Vzhledem ke zvýšení objemu jsou pánevní orgány stlačeny a v první řadě je močový měchýř a močový kanál.

Diverzifikace plodové vody. Když se plod začne vyvíjet, kolem něj se vytvoří hustá skořápka - amniotická bublina naplněná speciální tekutinou. Aby se předešlo stagnaci, často se mění a do tohoto procesu se aktivně zapojuje močový trakt matky. Ovlivňuje také frekvenci vyprazdňování nutkání..

Brzké těhotenství

Mladé a nezkušené ženy se zajímají o lékaře: „Jak dlouho začíná nevolnost a časté močení během těhotenství?“ Ke změnám dochází okamžitě po úspěšném oplodnění. Prvním v tomto procesu je hormonální systém, který začíná intenzivně produkovat progesteron nezbytný k ochraně embrya a vývoje plodu. Dále jsou již metabolické procesy aktivovány, což vede k urychlení biochemických reakcí.

Zvýšení frekvence močení během prvního trimestru je považováno za normální fyziologický proces. Důvodem je skutečnost, že progesteron způsobuje relaxaci svalového korzetu celého těla, včetně hladkých svalů močového kanálu a močového měchýře. Ten ztrácí schopnost spolehlivě zadržovat kapalinu, která se hromadí ve velkém objemu. V důsledku toho se oddělování moči zvyšuje v malých porcích, což způsobuje časté návštěvy toalety.

Střední fáze těhotenství

Počínaje dvanáctým týdnem zmizí časné příznaky těhotenství ve formě toxikózy, ospalosti a jiných jevů. Během tohoto období se frekvence nutkání blíží normální. Děloha, i když se postupně zvětšuje, ale stoupá již v břišní dutině a na konci patnácti týdnů je v malé pánvi více volného prostoru. Tlak na močový měchýř a močový kanál výrazně klesá a nutkání „utéct“ na záchod zmizí.

Poslední trimestr

Tělo každé ženy je individuální, proto se někdy neobjevuje zvýšení touhy vyprázdnit močový měchýř v raných stádiích. Přesto se ve třetím trimestru téměř vždy projevuje časté močení během těhotenství. Je to kvůli charakteristickým změnám v těle nastávající matky.

Po dvaceti týdnech se velikost dělohy rychle zvyšuje, i když samotný orgán je stále umístěn vysoko. Dítě intenzivně roste a vyvíjí se, což ovlivňuje objem cirkulující krve. Rostoucí množství plodové vody zvyšuje další zátěž močového měchýře a oslabuje její stěny. Během tohoto období začnou ledviny dítěte aktivně fungovat a metabolické produkty se vylučují pupečníkovou šňůrou do těla matky, čímž se její močový systém snaží pracovat ve dvojím objemu.

S blížícím se porodem sestává děloha do malé pánve a hlava postupně zaujímá pohodlnou polohu. Zdraví ženy se zlepšuje, pálení záhy zmizí, tlak na plíce a žaludek prakticky chybí, v důsledku čehož je usnadněno dýchání. Současně orgán znovu začne mačkat močový měchýř natolik, že se močová inkontinence projeví. K epizodám enurézy dochází při smíchu, kašli nebo kýchání.

Nebezpečné podmínky a další alarmy

Bez ohledu na gestační věk má žena stále touhu navštívit toaletu několikrát v noci. Podle gynekologů je mírná inkontinence považována za variantu normy. Tyto pocity však nezpůsobují fyzické nepohodlí a nezpůsobují bolestivé pocity. Situace se zásadně mění, pokud během močení dochází ke křečím, pálení, bolesti a jiným nepříjemným pocitům.

To znamená, že v těle probíhá latentní patologický proces:

 • infekční zánět;
 • cystitida;
 • uretritida;
 • pyelonefritida;
 • urolitiáza;
 • nádorové formace.

Každá z těchto poruch je považována za hrozbu pro zdraví a normální vývoj plodu a často vede ke smutným důsledkům. Alarmujícími příznaky, které by měly být důvodem rychlého odvolání odborníka, jsou:

 • ostré nebo tažné bolesti, pálení, bolest při močení;
 • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře;
 • nevýznamné množství moči;
 • tažení bolesti v dolní části zad a břicha;
 • změna barvy a povahy moči - zákal, ztmavnutí, sediment, nečistoty hnisu, krev.

Situace je často komplikována hypertermií, rozvojem slabosti, zimnicí a horečkou, zhoršením celkového blaha budoucí matky. Objevené silné krvácení na pozadí dostupných příznaků naznačuje vývoj mimoděložního těhotenství.

Nejběžnějšími průvodními patologiemi jsou cystitida a urolitiáza. Exacerbace těchto nemocí je způsobena tím, že rostoucí děloha komprimuje sousední orgány. V prvním případě se jedná o močový měchýř, který není schopen zcela vyprázdnit, a zbytky moči se stávají zdrojem infekce. Ve druhé - přemístění zubů lokalizovaných v ledvinách a nedostatek možnosti jejich vylučování. Cesta z nepříjemné situace je úleva od bolesti léky..

Možnosti řešení problému

Od třicátého týdne se časté močení během těhotenství stane patrným v noci. To se obává nastávajících matek, protože je narušen spánek a vstávání z postele způsobuje určité nepohodlí. K odstranění problému a snížení frekvence močení lékaři doporučují postupovat podle jednoduchých pravidel..

 1. Pokud cítíte neúplné vyprázdnění močového měchýře, je nutné se naklonit dopředu. To zvýší tlak na orgán a pomůže mu zbavit se přebytečné tekutiny..
 2. Pokud jste náchylní k pití velkého množství tekutin, měli byste upravit svůj pitný režim. Je užitečné omezit příjem nápojů několik hodin před spaním. Pokud cítíte žízeň, vypláchněte ústa vodou.
 3. Při dlouhých cestách, zejména ve špičce, je žena nucena omezovat močení po dlouhou dobu, což vede k rozvoji inkontinence. Chcete-li tomu zabránit, měli byste si pro výlety a procházky zvolit klidnější čas..

Poměrně často je konec těhotenství a blížící se datum narození charakterizováno výskytem epizod enurézy, zejména při kašli, kýchání, při smíchu..

V případě rozvoje zánětlivého procesu je nutné nahlásit své stížnosti ošetřujícímu lékaři, který předepíše vyšetření a zvolí bezpečné ošetření.

Preventivní opatření

Zvýšená touha močit může narušit ženu jak na začátku těhotenství, tak na konci období. Chcete-li se zbavit nepohodlí a varovat před snížením frekvence návštěv na toaletě, měli byste se řídit doporučeními odborníků.

 • Omezte příjem tekutin 2–3 hodiny před spaním.
 • Eliminujte diuretika - meloun, meloun, cuketa, okurky.
 • Snižte silný čaj a kávu.
 • Odmítněte žízeň jídla, jako jsou smažené, kořeněné potraviny, marinády.
 • Zbavte se těsného nebo nepohodlného spodního prádla, každodenního i domácího oblečení, které stlačuje pánevní orgány.
 • Noste prenatální bandáž na podporu rostoucího břicha, aby se snížil tlak na močový měchýř.

Časté močení je považováno za normální fyziologický proces během těhotenství. Jsou známé ženám, protože se objevují také v období PMS. Přítomnost jakýchkoli alarmujících příznaků by měla být důvodem pro návštěvu ošetřujícího lékaře a provedení diagnostických opatření.

Závěr

Těhotenství není příčinou sníženého příjmu tekutin. Při absenci kontraindikací by žena měla pít 1,5 až 2 litry vody denně. Správné rozdělení denního objemu tekutiny, omezení ve večerních hodinách pomůže snížit frekvenci močení a usnadnit průběh těhotenství.

Časté močení během těhotenství. Příčiny častého močení během těhotenství. Močení v noci u těhotných žen. Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Často kladené otázky

Pokud je močení časté?

Častým močením je vyprázdnění močového měchýře více než 8krát během dne, zatímco malé množství moči se uvolňuje během jedné cesty na záchod. Během těhotenství může žena cítit nutkání močit asi 20krát denně. Lékaři nazývají tento příznak „pollakiuria“. Pollakiurii lze kombinovat se zvýšením množství moče uvolněného za den. Tento stav se nazývá polyurie. Polyurie je přidělování více než 2 litrů moči denně.

Příčiny častého močení během těhotenství

Během těhotenství může dojít k častému močení z různých důvodů. Časté močení během těhotenství v nepřítomnosti jiných poruch je normální jev, přizpůsobení ženského těla těhotenství. Proto je nutné rozlišovat mezi patologickými příčinami rychlého močení (příznakem nemoci) od fyziologických (přirozené změny funkce močového systému během těhotenství). Zvláště charakteristická je zvýšená frekvence močení, pokud žena poprvé otěhotní, protože přizpůsobení novým podmínkám je pomalejší.

Během těhotenství může být časté močení způsobeno následujícími důvody:

 • Izolace lidského chorionického gonadotropinu. Během těhotenství se z vajíčka plodu uvolňuje speciální hormon - lidský chorionický gonadotropin nebo hCG (to je to, co hormon určuje těhotenský test). HCG je schopen zvýšit produkci moči. Současně hCG stimuluje uvolňování progesteronu (ženského pohlavního hormonu), který uvolňuje dělohu a další orgány, které mají svaly, včetně močového měchýře s jeho svěračem (svalový prsten mezi močovým měchýřem a močovou trubicí). Snížený tón svěrače způsobuje častou potřebu vyprázdnění močového měchýře, protože když se svaly svěrače uvolní, moč v močovém měchýři se nemůže hromadit a dlouho držet..
 • Zvýšený průtok krve do pánevních orgánů. Během těhotenství se cévy pánve rozšiřují, zvyšuje se krevní tok do dělohy. Zvyšuje se také průtok krve do močového měchýře. Její stěny mírně nabobtnávají, jsou citlivější na podráždění a dokonce reagují na příjem malého množství moči močením.
 • Snížená produkce antidiuretického hormonu. Tento hormon je zodpovědný za zadržování tekutin v těle. Během těhotenství dochází k přirozenému poklesu produkce, takže ledviny filtrují více vody, a tím se vytváří více moči. Renální průtok krve během těhotenství se zvyšuje téměř o 40%. Aktivní funkce ledvin je nezbytná k odstranění toxinů nahromaděných v matce a plodu močí. Pro zajištění normálních podmínek pro vývoj plodu by měla být plodová voda obnovována každé 2 až 3 hodiny, což vyžaduje aktivní práci ledvin a časté vyprazdňování močového měchýře.
 • Komprese močového měchýře těhotnou dělohou. Močový měchýř je umístěn mezi děložní (zadní) a ochlupení (přední). Zatímco zvětšující se děloha je v pánevní dutině, močový měchýř zažije tlak, objem močového měchýře se zmenší. Normálně je objem močového měchýře u těhotných žen 400 ml. Během těhotenství se jeho objem zvyšuje na 650 ml v důsledku zvýšení produkce moči. Vzhledem k významu kapacity močového měchýře z hlediska přizpůsobení se změnám během těhotenství bude jakákoli komprese z vnějšku kompenzována častějším vyprazdňováním.
 • Nemoci způsobující snížení objemu močového měchýře. Jakýkoli genitální nádor může močový měchýř komprimovat. Některé nádory mohou také vyrůst do stěny močového měchýře..
 • Nemoci, které zvyšují produkci moči. Pokud žena trpěla častým močením před těhotenstvím, pak se během těhotenství tento příznak ještě prohloubí. Mezi nejčastější příčiny močení patří diabetes mellitus (vysoká hladina glukózy v krvi) a diabetes insipidus (způsobený nedostatkem antidiuretického hormonu v těle), jakož i hysterická neuróza.
 • Infekce močových cest. Během těhotenství se vlivem progesteronu rozšiřuje močová trubice, močový měchýř močových měchýřů a ledvinové pánve (moč se hromadí v pánvi) - dochází ke stagnaci moči. Stagnující moč je příznivým prostředím pro rozvoj infekce (uretritida - zánět močové trubice, cystitida - zánět močového měchýře, pyelonefritida - zánět ledvinové pánve). U cystitidy se zanícený močový měchýř stává „snadno podrážděným“, to znamená, že k jeho častým kontrakcím dochází, i když je přijata malá část moči. Je také důležité přítomnost chronické patologie ledvin, močového měchýře a močové trubice, které existovaly před těhotenstvím, protože během těhotenství dochází k exacerbaci jakéhokoli chronického onemocnění. Obzvláště náchylné k infekcím močových cest.
 • Nadměrně aktivní močový měchýř. Tento syndrom je charakterizován zvýšenou aktivitou svalů močového měchýře v nepřítomnosti infekce nebo zánětu, v důsledku čehož má žena velmi silné a časté nutkání k močení, které jen stěží omezuje nebo se nemůže omezovat vůbec (močová inkontinence).

Aby bylo možné rozlišovat mezi častým močením jako variantou normy a patologickým častým močením, je třeba věnovat pozornost průvodním příznakům.

Následující příznaky naznačují patologické zvýšení močení během těhotenství:

 • bolest při močení;
 • bolest a pálení v močové trubici;
 • bolest v dolní části zad a bolest v dolní části břicha;
 • zvýšený krevní tlak (bolesti hlavy, slabost, palpitace);
 • otok (otok dolních končetin večer a otok obličeje ráno).
 • zvýšení tělesné teploty;
 • špinavá moč s nepříjemným zápachem;
 • vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
 • intenzivní žízeň, svědění a rychlý nárůst tělesné hmotnosti.

Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky, měla by těhotná žena podstoupit následující testy:

 • ultrazvuk (ultrazvuk) - ultrazvuk dělohy, močového měchýře a ledvin eliminuje vážné patologie vedoucí ke zvýšené močení (glomerulonefritida, pyelonefritida, poškození ledvin při diabetes mellitus, nádory a kameny močového měchýře, močová inkontinence a další);
 • obecná analýza moči - nutně odhalí porušení, pokud existuje patologická příčina častého močení, například bílkovina nebo glukóza v moči (během normálního těhotenství se v moči mohou objevit bílkoviny a cukr, ale v malém množství);
 • Zimnitsky test (test s osmi skly) - umožňuje určit množství moče vylučované během dne i v noci, jakož i jeho hustotu, což je indikátorem účinnosti ledvin (moč se shromažďuje každé čtyři hodiny v různých nádobách - 8 sklenic);
 • krevní test na glukózu - umožňuje detekovat cukrovku, včetně tzv. gestačního diabetu, tj. porušení absorpce glukózy, ke kterému dochází v souvislosti s těhotenstvím (jedná se o dočasný jev);
 • měření krevního tlaku a elektrokardiogramu (registrace elektrické aktivity srdce) - umožní vám identifikovat známky vysokého krevního tlaku a srdečního selhání (pro jakoukoli patologii srdce se zvyšuje zátěž ledvin);
 • nátěr na infekce - pocházející z močové trubice a pochvy umožňuje nátěr pomocí testů k detekci původců infekcí v moči;
 • močová kultura na flóře - moč může také sloužit jako materiál pro detekci patologických bakterií, pokud je vysazena na živném médiu a je zaznamenán růst mikrobiální kolonie;
 • obecný krevní test - analýza vám umožní identifikovat reakci těla na zánět, exacerbaci chronických onemocnění, ztrátu bílkovin v moči, tj. situace, kdy časté močení je příznakem patologie;
 • gynekologické vyšetření - při vyšetření pochvy a děložního hrdla může lékař určit anatomické změny, které naznačují patologii svěrače močové trubice nebo samotného močového měchýře (opomenutí pánevních orgánů).

Jaké je období těhotenství pro časté močení (časté močení v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství)?

Orgány močového systému v různých stádiích těhotenství fungují odlišně, v závislosti na potřebách ženského těla a rostoucího plodu, takže někdy časté močení může těhotnou ženu zvýšit nebo nerušit..

Časté močení během normálního těhotenství může být spojeno buď s mechanickým faktorem (komprese močového měchýře), nebo s hormonálními změnami, které ovlivňují průtok krve ledvinami a tón močového měchýře. Časté močení začíná trápit těhotnou ženu ve velmi raných stádiích, ale vždy se tak nestane. Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky těhotenství, jako je zastavení menstruace, nevolnost, bolest v mléčných žlázách, pozitivní těhotenský test, považuje se to za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Při normálním těhotenství dochází v močovém systému k následujícím změnám:

 • V prvním trimestru (od 5 do 6 týdnů) těhotenství se objem cirkulující krve (BCC) postupně zvyšuje, tj. Množství tekuté části krve, která protéká cévami. To je nezbytné k zajištění uteroplacentálního krevního oběhu a krevního oběhu u plodu. Takový objem krve však zvyšuje zátěž ledvin, protože je nutné neustálé čištění krve od toxinů. Proto se v prvních měsících těhotenství objevuje časté močení a zvyšuje se také množství moči přidělené během jedné cesty na záchod (polyurie).
 • Ve druhém trimestru (po 13 týdnech) si ženy všimly, že nepohodlí způsobené častým močením se snížilo. Důvodem je skutečnost, že hormonální pozadí a fyziologické změny se staly víceméně stabilní, ledviny začaly pracovat klidněji. Od 13. týdne těhotenství se normalizuje množství vylučované moče denně, což je spojeno se zvýšením zpětné absorpce vody v ledvinách - tělo si začne zadržovat více tekutin, protože po 12 týdnech se vytvoří placenta a zvyšuje se uteroplacentální průtok krve. Po 20 týdnech těhotenství se děloha stává tak velkou, že je bránice nucena stoupat, což zvyšuje objem břišní dutiny. To způsobuje určitou dušnost, ale zmírňuje stav orgánů břišní dutiny a malé pánve, které se zvětšenou děloží pociťují „těsnost“. Po 20 týdnech močový měchýř také přestane cítit tlak zvětšené dělohy, takže časté močení v této době je žena stále méně znepokojena. K tomu však dochází pouze v případě, že těhotenství probíhá normálně a při častém močení se nevyskytují žádné choroby. Výskyt nebo zvýšení frekvence močení ve druhém trimestru je častým příznakem patologie.
 • Ve třetím trimestru těhotenství dochází k několika typům změn. Po 28 týdnech začíná období snížené produkce moči. Ale v posledních týdnech těhotenství (po 38 týdnech) začíná děloha opět klesat do pánevní dutiny. Takže se připravuje na porod. Ve třetím trimestru se co nejvíce zvětší velikost dělohy a objem močového měchýře. Děložní výhřez potěší ženu tím, že usnadňuje dýchání, ale znovu musí často navštěvovat toaletu, protože když se děloha vrátí, tlak na močový měchýř se opět zvyšuje. I při zvýšeném objemu močového měchýře v této době (650 ml) způsobuje tlak dělohy pokles objemu a zvýšené močení.

V přítomnosti patologických příčin výskytu rychlého močení se zvyšujícím se těhotenstvím se močení stává nejen častějším, ale také doprovázeným dalšími patologickými příznaky.

Časté močení u těhotných žen v noci

Mnoho žen tvrdí, že močový měchýř musí během noci několikrát vyprázdnit. To je také normální výskyt. Faktem je, že funkce ledvin závisí na poloze ženského těla. V pozdějším těhotenství existuje tendence k zadržování tekutin v těle, to znamená k výskytu otoků. Ve svislé poloze se tekutina často hromadí v dolních koncích. Když žena zaujme horizontální polohu, normální průtok krve ledvinami se normálně zvyšuje, tekutina je přirozeně odstraněna z tkání dolních končetin, ledviny filtrují tekutinu, která pochází z dříve edematózních tkání, a uvolňuje ji ve formě moči. Proto si žena v noci všimne častého močení. Tento jev je obzvláště znepokojující pro ženu po 31 týdnech těhotenství, kdy začínají fungovat ledviny plodu..

Je důležité vědět, že pokud tělo během dne vylučuje méně moči a více v noci, pak to znamená patologii ledvin. Tento příznak se nazývá nokturie. Pokud si žena všimne, že se během dne vylučuje více moči než v noci, pak je vše v pořádku s tělem.

Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Nejdůležitější věcí, které je třeba vědět při léčbě častého močení během těhotenství, je to, že samotný symptom nelze léčit. Časté močení je pouze projevem, který má příčinu. Nemůžete spojovat časté močení pouze s močovým měchýřem, musíte se ujistit, že neexistují žádné vážnější důvody. Pokud jsou časté výlety na záchod spojeny s patologií ledvin nebo jinými vážnými a léčebně nemocnými onemocněními, je důležité, aby těhotná žena byla pod dohledem lékaře. Pokud se pokusíte eliminovat pouze symptom, můžete zhoršit průběh základního onemocnění, což může vést k potratům. Pokud těhotná žena nezjistila žádnou patologickou příčinu častého močení, je třeba dodržovat některá doporučení, aby se zmírnilo nepohodlí častého močení..

Pro snížení závažnosti nepohodlí při častém močení by těhotné ženy měly dodržovat následující doporučení:

 • Správný vodní režim. Neměli byste pít více než 2 litry tekutin denně a je vhodné pít čistou vodu, nikoli sladké nápoje a čaj. Při pití více než 2 litrů tekutin denně může dojít k otokům, protože ledviny nemají čas odfiltrovat veškerou opitou tekutinu. To platí zejména v pozdních stádiích těhotenství, a zejména v jeho posledních týdnech, kdy ledviny plodu začínají pracovat, čímž se zvyšuje zátěž ledvin matky. Také nemusíte pít tekutiny před spaním, pokud má těhotná žena časté močení v noci.
 • Správná výživa. Nejezte potraviny, které mají močopudný účinek (citrus, uzené maso, marinády, kořenitá jídla, sůl). Také byste měli stolici normalizovat, aby nedocházelo k zácpě. Při zácpě dochází ke zvýšení tlaku uvnitř břišní dutiny a může vyvíjet tlak na močový měchýř, což přispívá k častému močení.
 • Fyzická cvičení. Lékaři doporučují provádět cvičení k posílení svalů pánevního dna - Kegelova cvičení. Jejich podstatou je stlačení a rozšíření svěračů močového měchýře a konečníku. Taková cvičení lze provádět sezením, postavením nebo ležením. Posílení svalů stlačujících močovou trubici, umožňuje kontrolovat močení, obnovit schopnost močového měchýře hromadit moč.
 • Denní spánek. Pokud žena odloží několik hodin během dne na spánek, může výrazně snížit počet výletů na toaletu v noci, protože to umožní ledvinám odebírat vodu již ve dne (jak bylo uvedeno, v horizontální poloze proudí více krve do ledvin a vytváří se více moči) ) V pozdějších fázích je však důležité spát ne na zádech, ale na boku. Faktem je, že těhotná děloha po 25 týdnech v poloze na zádech může silně komprimovat velké žíly břišní dutiny a přenášet krev z dolních končetin a orgány břišní dutiny do srdce. Tento stav se nazývá syndrom dolní duté žíly. Současně zmizí „náhle“ noční močení. To může ženu potěšit, ale místo nočního močení se žena začíná obávat příznaků, jako jsou závratě, dušnost, slabost (mdloby). Aby denní spánek nezpůsobil takové příznaky, doporučuje se spát na levé straně.
 • Podpora imunity. Těhotná žena by měla dávat pozor, aby nezachytila ​​nachlazení. Nejmenší podchlazení, zejména dolních končetin, může snadno vést k infekcím. Proto byste měli brát vitamíny, léky, které zvyšují imunitu, chodit více na čerstvý vzduch a starat se o léčbu hnisavých infekcí v těle (kaz, zánět mandlí, chronická sinusitida, bronchitida, pohlavně přenosné infekce a další)..
 • Maximální vyprázdnění močového měchýře. Chcete-li méně často močit, měli byste se ujistit, že při močení byla odstraněna veškerá moč z močového měchýře, v opačném případě dokonce i přijetí malé části moči donutí těhotnou ženu znovu navštívit toaletu. Kromě toho kongestivní moč nejčastěji způsobuje infekce a úplné vyprázdnění je prevence cystitidy. Nezastavujte močení. To může vést k poškození funkce svalů močového měchýře a stagnaci moči. Chcete-li močový měchýř zcela vyprázdnit, při močení se mírně nakloňte dopředu. Můžete také otevřít faucet tak, že pod vlivem zvuku tekoucí vody dochází k reflexnímu kontrakci močového měchýře (někdy se znovu stahuje, zcela se vyprazdňuje).

Je časté močení časným příznakem těhotenství?

Časté močení je považováno za jeden z prvních známek těhotenství. Tento jev je vysvětlen hormonálními změnami během těhotenství a zvýšeným průtokem krve do močového měchýře. Po zavedení oplodněného vajíčka do dělohy se membránou vajíčka plodu uvolňuje lidský chorionický gonadotropin (hCG). Jedná se o těhotenský hormon (jeho koncentrace v moči je stanovena těhotenským testem). Tento hormon je schopen zvýšit množství vylučované moči ledvinami, což vede ke zvýšené močení. Zvýšený průtok krve do dělohy se také šíří do močového měchýře, který je citlivější na podráždění přicházející moči. Časté močení však není přímým příznakem těhotenství. Tento příznak by se měl posuzovat pouze ve spojení s dalšími známkami těhotenství..

Bolestivé a časté močení během těhotenství je normální?

Pohodlí nebo bolest během močení je známkou podráždění sliznice močového měchýře a / nebo močové trubice. Toto je nejčastěji příznak cystitidy (zánět močového měchýře), uretritidy (zánět močové trubice) nebo pyelonefritidy (zánět ledvin). Během těhotenství je cystitida velmi častým jevem, protože během těhotenství se u všech žen do určité míry rozvine močové cesty. Všechna oddělení močových cest (včetně ledvin, močovodů) se rozšiřují vlivem hormonálních změn - dochází k prudkému zpomalení rychlosti pohybu moči. V důsledku rozšíření močové trubice může jakákoli infekce snadno vstoupit do močového měchýře a způsobit zánět. Nebezpečí cystitidy je, že se často, kromě rychlého a bolestivého močení, nedává pryč. Pokud se u těhotné ženy během močení objeví nepříjemné pocity, měli byste se poradit s lékařem. Pokud bolestivé a časté močení během těhotenství je doprovázeno zvýšením tělesné teploty, a to i nevýznamné, pak lékaři často diagnostikují pyelonefritidu.

Může těhotenský test s častým močením ukázat nesprávný výsledek?

Pokud je močení ženy časté a denně se vylučuje také více moči, může se v prvních týdnech těhotenství ukázat falešně negativní výsledek. To je způsobeno na jedné straně použitím těhotenských testů s nízkou citlivostí a na druhé straně snížením koncentrace hormonu těhotenství ve zředěné moči. To znamená, že těhotenský test nebude schopen stanovit nedostatečně vysokou hladinu hormonu (lidský chorionický gonadotropin nebo hCG), pokud se stále jedná o malé množství vylučované velkým množstvím moči.

Jak dlouho začíná těhotenství a kdy končí časté močení??

Přesné načasování nástupu zvýšené močení u těhotných žen a navíc neexistuje normalizace frekvence močení. U některých těhotných žen však existují určité vzorce. Rychlé močení začíná obtěžovat mnoho žen v prvních měsících těhotenství (až 12 týdnů), po kterých se počet cest na toaletu postupně snižuje. Důvodem je skutečnost, že ve druhém trimestru (po 20 - 25 týdnech) se ženské tělo přizpůsobuje novým podmínkám, normalizuje se hormonální pozadí a děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože mění svou polohu na vyšší. Tato pozice dělohy je dočasná. Močení se opět stává častým v posledním měsíci těhotenství, kdy dojde k prolapsu dělohy. Čím častěji má žena nutkání k močení, tím blíže je porod.

Současně, pokud má žena poškozenou funkci ledvin nebo jiné patologie vnitřních orgánů, může těhotná žena během těhotenství doprovázet časté močení. V tomto případě bude mít otoky, tlak se zvýší, její zdraví se bude výrazně zhoršovat. Jedná se o příznaky pozdní toxikózy těhotných žen, která vyžaduje dohled porodníka-gynekologa.

Žádné časté močení - mohlo by to být známkou zmeškaného těhotenství?

Zmrazené těhotenství (ukončení růstu plodu a smrt v děloze) není vždy doprovázeno potratem, takže si žena nemusí být vědoma, že plod již není životaschopný. V časných stadiích těhotenství (až 18 - 20 týdnů) plod ještě necítí pohyby plodu v děloze, takže těhotné ženy pečlivě sledují náhlé „vymizení“ příznaků těhotenství, včetně nauzey, častého močení, těžkých chutí k jídlu a výkyvů nálady. Pokud těhotná žena spolu s častým močením tyto příznaky zastavila, může to být příznak smrti plodu. Frekvence močení se však může normalizovat během normálního těhotenství, ke kterému dochází velmi často blíže ke středu těhotenství. Toto je normální jev, protože ledviny filtrují a vylučují méně moči po 13 týdnech, aby se zvýšil průtok krve v děloze, placenta a poskytly všechny potřeby nenarozeného dítěte. Kromě toho po 25 týdnech děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože se pohybuje od pánevní dutiny do břišní dutiny - žena si všimne úlevy a snížení frekvence vyprazdňování močového měchýře.

Časté močení během těhotenství: 1 trimestr, 2 trimestr, 3 trimestr, Diagnostika patologie, Doporučení lékařů

Časté močení během těhotenství je poměrně častý jev, který si všimla téměř každá dívka na svém místě. Někdo cítí rychlé močení na záchodě v prvním, někdo ve druhém a v třetím trimestru. K takovým příznakům může dojít kdykoli z fyziologických důvodů i z důvodu patologických faktorů..

Je důležité určit, co způsobilo malou stížnost na časté návštěvy toalety. A buď ujistit nastávající matku, že je vše v pořádku, nebo léčit zjištěné onemocnění nebo provádět symptomatickou terapii. To poskytne těhotné ženě psychologické a fyzické pohodlí a pozitivně ovlivní vývoj plodu..

1 trimestr

Po začátku početí se hormonální pozadí dívky mění velmi rychle. Začíná urychlená produkce estrogenu, glukokortikoidů, progesteronu a androgenů. Indikátor chorionického gonadotropinu (hCG) roste. Pod vlivem hormonů oslabuje tón svalů a vazů močového ústrojí. Výsledkem je, že močový měchýř nemůže zadržet velké množství tekutiny a častěji „vyžaduje“ jít na záchod.

Dalším důvodem častého močení během těhotenství je zvýšení tekutin v těle nastávající matky. Důvodem je nový kruh krevního oběhu a postupné zvyšování objemu plodové vody. Ledviny fungují intenzivněji, v důsledku zrychleného metabolismu je třeba časté vyprazdňování močového měchýře, aby se včas odstranily metabolické produkty z těla.

Ke konci třetího měsíce začíná plod růst aktivně, zvětšující se děloha může vyvíjet tlak na močový měchýř. Dokonce i mírný tlak je dostatečný k tomu, aby ho obtěžoval a přiměl ho k čůrání.

2 trimestru

Těhotné ženy si v tuto chvíli stěžují na časté výlety na záchod mnohem méně často. I když děloha roste s dítětem, ale zároveň stoupá nad pánevní dutinu a tlak na měchýř poněkud oslabuje. Žena v tomto období zlepšuje celkovou pohodu. Pokud jsou návštěvy toalety stále časté, musíte se poradit s lékařem. Měli byste ho informovat o problému a získat doporučení k analýze. Specialista by měl vyloučit genitourinární infekce. Nejčastěji to může být cystitida, pyelonefritida nebo infekce reprodukčního systému.

O takovém nebezpečí můžete mluvit, pokud jsou přítomny další příznaky. Jako je příměs špinění v moči, svědění v pochvě, bolest v podbřišku a zvýšení tělesné teploty. V moči může být sraženina ve formě vloček nebo získává neobvyklou barvu nebo vůni.

3 trimestru

V posledních třech měsících těhotenství děloha velmi roste a klesá do pánve. Vyvíjí velký tlak na močový měchýř, což nutí ženu chodit na záchod téměř každou hodinu, nebo dokonce častěji. Navíc se objem jednorázové močení zmenšuje a v důsledku toho se denní diuréza téměř nezmění.

Může být přítomno tzv. Falešné močení. Stěny močového měchýře jsou podrážděné, vyšle do mozku signál, že musíte jít na záchod. Ukazuje se však, že minimální množství moči potřebné pro močení se dosud nenahromadilo. Ukázalo se, že cesta je „nečinná“. Nepříjemnou věcí je, že žena si nemůže být stoprocentně jistá, zda se údajné falešné nutkání ukáže jako skutečné a zda dojde k rozpakům. Z tohoto důvodu je těhotná žena skutečně připojena k domu. Ale tato podmínka je dočasná. Tato nepříjemnost je odstraněna po dodání.
Ledviny pracují stejně tvrdě. Nastávající matky obvykle pijí hodně vody, což vyvolává otoky. Je důležité sledovat příjem tekutin, soli, koření a cukru..

Patologická diagnostika

Pokud se něco pokazí, pak se kromě častého močení nutně objeví i další příznaky. Nebezpečí je, že některé z nich jsou během těhotenství „normální“, například nevolnost. Proto existuje riziko, že chybí nemoc nebezpečná pro matku a plod, jednoduše si toho nevšimne.

Infekce v těle se prohlašuje za takové příznaky:

 • Bolest různé intenzity je cítit ve spodní části zad a břiše;
 • Moč mění barvu, je neprůhledná, ostře a nepříjemně voní, je v ní viditelná příměs krve;
 • Při močení bolest, bolest, pálení;
 • Budoucí matka ztratí chuť k jídlu;
 • Teplota stoupá až do tepla;
 • Spolu s častými cestami v malém směru navštěvuje žena záchod kvůli zažívacímu rozruchu;
 • Těhotná žena se cítí slabá, je nemocná. To je méně časté ve druhém a třetím trimestru. Toxikóza v těchto časech by měla upozornit lékaře.

Tyto příznaky jsou charakteristické pro cystitidu nebo genitourinární infekci. Zánět ledvin během těhotenství je diagnostikován v mnohem nižším procentu případů. Nejnebezpečnějším obdobím pro porod dítěte v přítomnosti nemoci u matky je doba od 16 do 25 týdnů. S pokračujícím těhotenstvím, ale bez nutné léčby, existuje riziko nitroděložní infekce plodu, narušení jeho vývoje a ohrožení jeho života..

Pyelonefritida nastává, když se mikroorganismy rozmnožují v ohnisku infekce. Práce ledvin je narušena, dochází k zimnici, zrychluje se pulz, bolí v bederní oblasti, když je cítit močení, bolest a bolest. Časté nutkání jít na záchod bez takových příznaků není důvodem pro podezření na pyelonefritidu, ale stále se nebude kontrolovat, protože ve vzácných případech může být zánět ledvin asymptomatický. Zdrojem infekce, která může u těhotné ženy vyvolat pyelonefritidu, se může stát obyčejný var, kaz nebo absces. K vyloučení této nebezpečné patologie je nutné odebrat vzorek moči a krve k analýze.

Častěji je budoucí matka v tandemu s častým nutkáním na močení doprovázena cystitidou. Toto onemocnění je zánět močového měchýře. Taková patologie má infekční povahu. Charakteristické jsou následující příznaky:

 • bolest při močení v podbřišku a močové trubici;
 • směs krve v moči;
 • zvýšení tělesné teploty z 37 na 38 stupňů;
 • únik moči;
 • pocit těžkosti v močovém měchýři.

Infekce vstupuje do těla těhotné ženy na pozadí snížené imunity, což je podporováno stresem a hormonálními změnami. K identifikaci onemocnění pomůže také vyšetření krve a moči předepsané lékařem. Spolu s léky předepisuje lékař vitamíny a předepisuje dlouhé procházky..

Doporučení lékařů

Pokud by nátěr na patologické mikroflóře vagíny, ultrazvuku, krve a moči ukázal normální výsledky, pak by se budoucí maminka neměla obávat jen častého močení.

Nepříjemný pocit je samozřejmě nepříjemný, zejména když je v noci přerušen sladký sen, ale tento příznak nepředstavuje nebezpečí pro ženu a plod..

Chcete-li minimalizovat zvýšené zatížení ledvin, měli byste dodržovat tyto jednoduché zásady výživy:

 • Je lepší snížit množství slané, kořeněné a uzené stravy, ponechat tyto potraviny jako vzácnou léčbu a dokonce je ráno použít;
 • Čaj a káva by měly být upřednostňovány před čistou vodou, nejlépe bez plynu. Takové nápoje nejsou prospěšné pro plod a mají diuretický účinek, který těhotná žena vůbec nepotřebuje;
 • Okurky, meloun a meloun jsou potraviny s vysokým procentem tekutiny. V druhé polovině těhotenství je žádoucí vyloučit je z nabídky.

Je lepší nosit přiléhavé kalhotky během těhotenství vůbec. Vytvářejí nadměrný tlak na žaludek a podle toho na močový měchýř. Ze stejného důvodu by bandáž neměla být upevněna příliš pevně, stačí, že pouze podporuje žaludek.

Pokud moč uniká, je třeba použít urologické podložky. Výrobci nabízejí tak širokou škálu produktů, můžete si vybrat velmi tenké, které nebudou patrné, i když žena má například legíny. Je důležité si uvědomit, že stejně jako podložky pro menstruaci, je třeba je měnit častěji, aby se zabránilo růstu bakterií a nepříjemných pachů..

Na veřejných místech, kde není toaleta, je lepší nechodit, aby se nedostala do nepříjemné situace. Pro úplné vyprázdnění močového měchýře se musíte naklonit mírně dopředu. V tomto případě může být další návštěva toalety trochu zpožděna..

V žádném případě byste neměli během těhotenství snižovat množství vody spotřebované pod normální hodnotu. Měli byste vypít nejméně 1,5 až 2 litry čisté vody denně. Aby nedošlo k příliš častému spaní na záchod v noci, musíte pít většinu tekutiny před 17:00.

Články O Neplodnosti