Hlavní Výživa

Škytavka plodu během těhotenství

V posledním trimestru těhotenství, kdy se všechny pohyby plodu projeví zvláště, si mnoho matek všimne, že budoucí dítě škytne čas od času. Tyto rytmické a pravidelné šoky se mohou objevit kdykoli během dne a trvat od 5 minut do půl hodiny. Škytavka během těhotenství sama o sobě nic neznamená. Ale v kombinaci s dalšími příznaky může znamenat hypoxii..

Příčiny

Existují tři společné teorie původu škytavky u nenarozeného dítěte. Podle jedné z nich je redukce bránice spojena s požitím plodové vody. Další říká, že příčinou škytavek je příprava na nezávislé dýchání. Třetí souvisí s tímto jevem s hypoxií plodu..

Požití plodové vody je zcela fyziologický jev. Plod spolkne plodovou vodu, po které se vylučuje močí. Neonatologové naznačují, že pokud má voda sladkou chuť, plod je spolkne více, než může vylučovat, a v tomto případě útok škytavka pomáhá zbavit se přebytku. Teorie je potvrzena skutečností, že plod škytá častěji po konzumaci sladkostí.

Příprava na nezávislé dýchání a sání je vyjádřena tím, že škytavky přispívají k rozvoji pohybů při polykání..

Hypoxie může způsobit různé změny plodu, včetně dlouhotrvajících škytavek. V tomto případě je podrážděno jedno z nervových center mozku zodpovědné za motorickou funkci bránice.

Známky

Škytavka jsou rytmické krátké chvění, někteří je považují za kliknutí. Nezpůsobuje nepohodlí, ale může trvat 5 až 20 minut nebo déle. Fenomén je zpravidla pozorován ve 25. týdnu těhotenství nebo o něco dříve.

Zdroj pocitů může určit umístění plodu. Pokud se třes vyskytne 1–2 cm pod pupkem, znamená to, že jde o hlavu. Thrusty nad pupkem označují pánevní prezentaci.

V případě, že škytavka je příliš častá a dlouhá, doprovázená zvýšenými pohyby plodu, vyplatí se kontaktovat gynekologa provádějícího těhotenství. Lékař předepíše další vyšetření k vyloučení hypoxie u budoucího dítěte.

Efekty

Fyziologická škytavka, která není spojena s hypoxií, nemá negativní důsledky pro matku a dítě, ale při opakování v noci může způsobit nespavost. Škytavka je považována za známku normálního vývoje centrálního nervového systému plodu. Absence škytavek také není alarmujícím znakem: s největší pravděpodobností škytavka plodu, ale jeho matka má vysoký práh citlivosti a tento druh šoku necítí..

Škytavka spojená s hypoxií je varovným signálem. Sama o sobě nepříznivě neovlivňuje tělo, ale důvod, který způsobil, vede k abnormalitám ve vývoji embrya. Může se jednat o zakrnělý růst, problémy s přizpůsobením se extrauterinní existenci, poruchy autonomního nervového systému atd..

Průzkum

Pokud je podezření na hypoxii plodu, je těhotné ženě předepsána CTG a ultrazvuk s dopplerometrií. CTG nebo kardiotogram hodnotí kontrakce dělohy a srdeční rytmus dítěte, stejně jako motorickou aktivitu plodu. Ultrazvuk s dopplerometrií určuje rychlost a povahu toku placenty krve. Tato informace umožňuje vyhodnotit přívod krve plodu a práci jeho srdce. V 90% případů takové léčby není hypoxie potvrzena.

Co máma dělat

Škytavka není důvodem k obavám. Pokud však dítě škytá příliš často nebo dává přednost nočním hodinám, můžete tento jev zmírnit následujícím postupem:

 • chodit častěji;
 • během škytnutí si lehněte na bok nebo zaujměte polohu kolenního lokte;
 • odmítnout sladké před spaním;
 • mazlejte svůj žaludek a mluvte s nenarozeným dítětem.

Pokud se škytavka kombinuje s nadměrnou motorickou aktivitou plodu a existuje riziko patologické těhotenství, pak s častými záchvaty, měli byste se poradit s gynekologem.

Tento článek je publikován pouze pro vzdělávací účely a nejedná se o vědecký materiál ani odborné lékařské poradenství..

Dítě často škytá v žaludku - proč je pro nastávající matky tak alarmující?

Ženy, které v pozdějších fázích nosí dítě, se někdy cítí v lůně podivné pohyby, které jsou zcela na rozdíl od třesu dítěte s nohou nebo rukojetí nebo způsobem, jakým se dítě otáčí. K těmto rytmickým, sotva vnímatelným třesům dochází s určitou periodicitou a způsobují asociace, jako by dítě škytavka často v žaludku.

Je možné, že každá žena zažívá takové pocity, když je těhotná 7-8 měsíců, ale ne všechny jí přikládají důležitost, protože frekvence epizod škytavek může být jednoduchá, častá nebo konstantní.

Co je škytavka?

Škytavka je fyziologický proces, který je doprovázen kontrakcí bránice a ostrým vytlačením vzduchu z plic a hrtanu. Škytavka může být způsobena přejídáním, podchlazení, nervózní vzrušení, obecně vše, co může ovlivnit nervové zakončení bránice a způsobit, že se stahuje.

Má škytavka v žaludku? A proč ne, je to stejný reflex jako polykání a zívání plodu. Zejména v pozdějších fázích těhotenství, kdy je nervový systém dobře vyvinut, může otevřít a zavřít oči, sát na prst, zívnout, když chcete spát. Tak proč, když dítě škytá v žaludku, je to pro nastávající matky tak alarmující?

Jak pochopit, že dítě škytá v žaludku

V době, kdy je nervový systém dítěte již docela vyvinut, aby reagoval na vnější podněty, a to se děje do 24. týdne těhotenství, může žena cítit jako dítě škytavka v žaludku. Příznaky takového fyziologického procesu jako škytavka budou:

 • Ne silné rázy se stejnou intenzitou a v pravidelných intervalech.
 • Vibrace břicha.
 • Viditelné břišní vibrace.
 • Nedostatek nepohodlí při škytání dítěte.
 • Pulzace v dolní části břicha, při které se nepohodlí.

Doba trvání škytnutí se může zcela lišit od 3 minut do půl hodiny a frekvence, se kterou se škytavka objevuje, je také odlišná. U některých se může vyskytovat neustále několikrát denně, u jiných se epizody škytnutí u dítěte v žaludku vyskytují jednou nebo dvakrát během celého období těhotenství..

Důvody, proč dítě škytá v žaludku

Neexistuje žádné oficiální prohlášení o tom, proč škytavka dítěte v břiše, existují pouze spekulace založené na fyziologických charakteristikách vývoje dítěte před narozením, přičemž se bere v úvahu důvod, proč se škytavka může objevit po narození..

Specialisté v porodnictví prohlašují, že dítě necítí žádnou bolest nebo nepohodlí během škytání, ledaže to je způsobeno nedostatkem kyslíku během vývojové patologie. A pokud v jejich nepřítomnosti dítě často škytá v břiše - je to normální a naznačuje to včasný vývoj centrálního nervového systému.

Zvažte některé z důvodů, které pravděpodobně způsobují škytnutí u dítěte:

 1. Centrální nervový systém je dostatečně zralý, aby se dítě mohlo pokusit dýchat, zatímco amniotické vody, které se dostávají do plic, jsou vytlačovány stlačováním a ohýbáním bránice, což vede k škytavkám.
 2. Prst sání. Sací reflex se vyvíjí v dítěti i v lůně a je podporován skutečností, že dítě pravidelně vysává prst. Současně může do žaludku a plic vstoupit stejná plodová voda, která způsobuje škytavka.
 3. Žena si často může všimnout, že škytavka nastane poté, co jí něco jako dezert. Možná je dítě přitahováno mírně sladkou chutí plodové vody.
 4. Hypoxie plodu. Tento důvod je nejvíce znepokojující pro ženy, u kterých dítě často škytá v žaludku. Hypoxie plodu s nedostatečným přísunem kyslíku v důsledku propletení jeho pupeční šňůry s vývojem kalů s patologií, s kouřením matky vede k tomu, že dítě je často nuceno se pohybovat a tímto způsobem produkuje kyslík.

Někdy lze časté nebo stálé míchání zaměňovat s škytavkami. Aby se žena toho nebála, je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zjistí, jak často škytavka v žaludku. Pokud k tomu dojde neustále, je třeba provést další vyšetření, která rozptýlí pochybnosti o hypoxii..

Co dělat, když škytáte dítě?

S tím, že dítě škytá v žaludku, není nic špatného, ​​ledaže by to samozřejmě matce způsobovalo nepohodlí. Proto by se člověk měl zabývat škytavkami, které to berou jako samozřejmost, jako dalším způsobem, jak se dítě může vyjádřit a prohlásit svou existenci. V takovém případě si nedělejte starosti s tím, že by dítě během škytnutí bylo špatné, škytavka ho neusmrtí. Naopak, pokud se matka během těhotenství hodně bojí, její náladové a adrenalinové hormony budou přenášeny krví přes pupeční šňůru na dítě a pak bude také mít obavy.

Aby se rozptýlily vaše spekulace a ujistilo se, že všechno je v pořádku s dítětem a že mu nehrozí žádná hypoxie, ale naopak škytavka naznačuje normální a aktuální vývoj nervového systému a přítomnost všech nepodmíněných reflexů, můžete podstoupit další vyšetření:

 • Ultrazvuk s dopplerometrií ukáže, jak dobře krev protéká pupečníkovou šňůrou k plodu. Pokud krevní oběh nestačí pro normální přísun kyslíku - můžeme mluvit o hypoxii.
 • Kardiotocografie pomůže slyšet srdeční rytmus dítěte. Pokud je častější, lze hovořit také o nedostatku kyslíku.

Pokud jsou takové abnormality zjištěny, lékař předepíše další léčbu. V případě, že je vše v pořádku, a v 90% se to stane, lékař může doporučit nastávající matku, starat se méně a chodit více na čerstvý vzduch.

Pokud dítě často škytá v břiše a způsobuje ženě nepohodlí, lze doporučit následující:

 1. Nepřežer se večer.
 2. Nepijte sycené nápoje a sladkosti.
 3. Častěji chodí na procházky, dýchají čerstvý vzduch.
 4. Chraňte se před kuřáky, kteří berou kyslík od vašeho dítěte.
 5. Najděte pohodlnější pózu pro epizody škytavky u dítěte.
 6. Nedělejte si starosti a užijte si krásné chvíle těhotenství.

Proč dítě škytá v žaludku?

Každá těhotná žena se těší na první pohyby svého dítěte. Pocit tlaku nebo lehkého doteku nenarozeného dítěte je nepopsatelný pocit, který si budete pamatovat po zbytek svého života. Ale někdy pohyby plodu matce způsobují nepohodlí nebo vyvolávají otázky, zda je vše v pořádku s dítětem a proč dítě škytá v žaludku. V pozdním těhotenství ženy často zažívají rytmické pohyby, které nejsou podobné těm obvyklým. V tomto případě říkají, že dítě škytá v žaludku.

Liší se od obvyklých pohybů dítěte, především v rytmu a době trvání - dítě může škytnout po dobu deseti nebo více minut. I když budoucí matka nemá nepříjemné pocity, může se postarat o zdraví svého dítěte, protože tyto pohyby jsou neobvyklé a může dítě škytat v žaludku? Ukázalo se, že možná, ale nejen budoucí matky, ale také lékaři nemohou najít definitivní odpověď o důvodech..

Proč dítě škytá v žaludku?

Podle odborníků, bez ohledu na důvod, škytavka nejsou škodlivé pro budoucí dítě, a může to být způsobeno několika faktory..

 • Zrání centrálního nervového systému

Škytavka je ze své podstaty rytmická kontrakce bránice, která se objevuje, včetně, a svírání vagusového nervu, spojující vnitřní orgány lidského těla. Současně se v mozku objeví signál, že rytmické kontrakce mohou uvolnit tento nerv. Pokud tedy během těhotenství dítě škytá, to naznačuje konečnou tvorbu jeho centrálního nervového systému - může již převzít kontrolu nad procesy řízení jednoho nebo druhého orgánu nebo svalové skupiny.

 • Příprava na nezávislé dýchání a polykání

Někteří lékaři se domnívají, že škytavka plodu v břiše v rámci přípravy na nezávislé dýchání a schopnost polykat. Během škytnutí se cvičí nejen bránice, ale také plíce. Dítě polyká plodovou vodu, zatímco je bránice podrážděná a škytavka začíná. Mimochodem, pokud nastávající matka miluje sladkosti, pak se dítě v žaludku může škytat často - může mít chuť dobrot, může polykat plodovou vodu více než obvykle a pomocí škytavky bude muset vytlačit přebytek.

 • Hypoxie plodu

Nedostatek kyslíku v budoucím dítěti (hypoxie) je pro jeho život a vývoj poměrně nebezpečnou podmínkou a škytavka může být příznakem takového stavu. Dítě vytváří časté zvýšené pohyby, včetně škytavek, a snaží se poskytnout další množství kyslíku. Škytavka sama o sobě ještě není známkou hypoxie, ale pokud k tomu dojde k náhlým častým pohybům nenarozeného dítěte (a obecně se zvyšuje fetální aktivita), měli byste okamžitě kontaktovat odborníky a podstoupit nezbytná vyšetření.

Volejte: +7 (495) 222-13-94

Kdy může škytavka nastat v žaludku dítěte?

Všechny výše uvedené příčiny škytavek vznikají zpravidla v pozdějších stadiích těhotenství. Dítě se tedy začne učit polykat asi 28 týdnů a dozrávání centrálního nervového systému nastává do týdne těhotenství. Můžete si tedy všimnout, že dítě škytá po 33 týdnech těhotenství nebo dříve.

Udělejte všem dětem škytání v žaludku?

Ne všechny škytavky a ne všechny nastávající matky jsou schopny tyto pohyby cítit. Práh citlivosti, vrstva podkožního tuku a umístění placenty jsou u každé těhotné ženy odlišné, takže pokud dítě necítí škytavku, neznamená to, že to ne. V každém případě dítě škytá během těhotenství nebo ne - na tom nezáleží. Hlavní věc je, že by měl být v břiše své matky pohodlný.

Co dělat, když dítě začne škytat?

Pokud se škytavka dítěte cítí občas a ne příliš dlouho, pak není důvod se obávat. Je lepší mluvit s vaším dítětem, uklidnit ho, a pokud jeho škytavost způsobí nepříjemné pocity, zajistěte, aby maličký trápil vaši matku méně - možná vás ještě neposlouchá, ale komunikace pomůže odvrátit nepříjemné pocity.

Se zvýšenou pohybovou aktivitou plodu, ostrými a silnými pohyby, spojenými s škytavkami, musíte se poradit s lékařem o vyšetření. To musí být provedeno pro odstranění hypoxie. Ultrazvuk se obvykle předepisuje studiem krevního toku placenty a plodu, jakož i kardiotocografií (CTG) k měření srdečních kontrakcí dítěte a studování aktivity dělohy. Obvykle se škytavka rodí bez známek nedostatku kyslíku, ale pokud je během vyšetření potvrzena hypoxie, je předepsána léčba a v tomto případě bude výsledek také pozitivní. Léky proti hypoxii nemůžete užívat pouze na základě škytavek dítěte, a pokud vám lékař předepsal léčbu bez dalšího vyšetření, měli byste přemýšlet o jeho způsobilosti.

souhrn

Takže shrnout. Například, pokud v 35. týdnu těhotenství, zjistíte, že dítě škytá - nebojte se. Pokud neexistují žádné další rušivé příznaky vývoje dítěte, pak bez ohledu na to, proč dítě škytí v žaludku, tento proces pro něj není škodlivý, ale spíše fyziologický a naznačuje zrání nervového systému rostoucího organismu..

Dívky! Pojďme znovu.

Díky tomu se k nám odborníci pustí a odpoví na naše otázky!
Níže můžete také položit svou otázku. Lidé jako vy nebo odborníci odpoví..
Děkuju ;-)
Všechny zdravé děti!
Ps. To platí i pro chlapce! Je tu prostě více dívek ;-)

Škytavka plodu v lůně

Obsah:

Mnoho těhotných žen v posledních 2-3 měsících před porodem začalo pociťovat nejen obvyklé pohyby dítěte, ale také jeho škytavka, která je vnímána jako rytmické pravidelné třes. Tyto pocity se mohou objevit v různých časech: někdo je slyší již za 26-27 týdnů, někdo teprve po 35-36 týdnech, některé budoucí matky si nevšimnou známek toho, že dítě škytá v žaludku. Škytavka se může objevit kdykoli během dne, jak během dne, tak v noci, a trvá jinou dobu (někdy až 1 hodinu).

Příčiny výskytu

Informace K dnešnímu dni neexistují spolehlivé údaje o příčinách škytnutí u dítěte během jeho nitroděložní existence. Odborníci stále nedospěli k jednoznačnému názoru a mohou předložit pouze nejpravděpodobnější hypotézy, proč plod škytá v žaludku.

Nejběžnější teorie škytavky u plodu:

 • Příprava na nezávislé dýchání po narození;
 • Požití plodové vody;
 • Nedostatek kyslíku (fetální hypoxie).

Příprava na nezávislé dýchání

Mnoho odborníků se domnívá, že škytavka dítěte souvisí s tím, že se po porodu postupně začíná připravovat na nezávislé dýchání a sání. Pokud je tato teorie spolehlivá, škytavka může být dokonce považována za užitečný postup, který pomáhá dítěti následně navázat respirační proces a poprvé se nadechnout. Kromě toho se předpokládá, že škytavky přispívají k rozvoji pohybů při polykání, takže je nezbytné, aby dítě po narození dostalo potravu ve formě mateřského mléka.

Požití plodové vody

Podle jiné předložené teorie, která našla mnoho příznivců, dítě v děloze škytá kvůli neustálému požití plodové vody. Ve skutečnosti dítě neustále polyká plodovou vodu a je docela úspěšně vylučováno močí. Podle navrhované hypotézy, pokud dítě spolkne více vody, než dokáže vyniknout, začne útok škytavky, aby odstranil jejich přebytek.

Zajímavým faktem je, že výskyt škytavek je často spojen s konzumací jídla matkou. Mnoho žen si může všimnout, že po užití některých potravin v dostatečně velkém množství (nejčastěji sladkosti) začne dítě intenzivně škytnout.

Vědci to vysvětlují tím, že dítě má sladkou chuť a snaží se polykat co nejvíce plodové vody, po které pomocí škytavek odstraní svůj přebytečný objem..

Hypoxie plodu

Podle jiné verze se škytavka může objevit v důsledku nedostatečné produkce kyslíku placentou a pupeční šňůrou. Tato podmínka je pro dítě nebezpečná a při neexistenci včasného ošetření může mít velmi závažné následky. Mnoho odborníků je však vůči této teorii velmi skeptické, protože kombinace škytavek a nedostatku kyslíku u dítěte je velmi vzácná. K takovým předpokladům však dochází, protože neobdržel spolehlivé vyvrácení, takže nastávající matka by měla být velmi opatrná ohledně jakýchkoli projevů dítěte.

Efekty

Ve skutečnosti jsou škytavky dítěte zcela přirozený proces, který mu nemůže způsobit újmu a nenaznačuje žádné porušení jeho vývoje..

důležité Je považováno za normální, pokud plod v lůně škytne zřídka (1-3 útoky denně) a na krátkou dobu. Kromě toho by se žena během tohoto období neměla obtěžovat ničím jiným a pohyby dítěte by měly zůstat stejné jako předtím.

Samozřejmě bychom neměli zapomenout na možnost hypoxie, byť velmi malé. V případě nedostatku kyslíku se dítě nejen škytá po dlouhou dobu, ale také se začne pohybovat velmi aktivně a rychle (v některých případech se dítě naopak uklidňuje a schovává). V takové situaci by žena měla vždy konzultovat lékaře včas a sdílet s ním své obavy. Lékař poslouchá srdeční rytmus dítěte stetoskopem, v případě potřeby vezme kardiogram (CT) a ultrazvuk plodu. Taková jednoduchá sada studií pomůže spolehlivě ověřit, jak se dítě cítí a zda trpí nedostatkem kyslíku.

Co musí máma udělat

S normální škytavkou v zásadě není třeba nic zvláštního, protože stav dítěte netrpí. Takové pravidelné šoky však mohou způsobovat nepohodlí samotné ženě, zejména pokud dítě začalo v noci intenzivně škytat. Těhotenství je období, kdy ženy již často mají problémy se spánkem, a pokud plod v té době intenzivně škytí, je nepravděpodobné, že by mohly usnout. Budoucí matka by si měla pamatovat několik způsobů, jak uklidnit škytavé dítě:

 • Procházka na čerstvém vzduchu (samozřejmě pouze ve dne);
 • Změna polohy těla (leží na vaší straně, zaujměte polohu kolenního lokte);
 • Odmítnutí sladkého jídla před spaním, aby nedošlo k napadení škytavek u dítěte;
 • Promluvte si s dítětem, poklepejte se na žaludek.

Samozřejmě, že ne vždy mohou tyto metody vést k požadovanému účinku, v tom případě to nastávající matka může považovat za samozřejmost.

Škytavka plodu během těhotenství

Pravděpodobně nej dojemnějším a nejradostnějším okamžikem, který žena během těhotenství zažívá, je pohyb nenarozeného dítěte. Každá matka se na něj těší a prožívá nepopsatelné pocity této první komunikace s dítětem. Pohyby dětí však mohou matce často způsobit nepříjemné pocity a bolesti a některé dokonce nutí ženy pochybovat, zda je vše v pořádku.

Mnoho žen v pozdějších stádiích (obvykle ve třetím trimestru, ale stává se to dříve) se cítí výraznými rytmickými kontrakcemi plodu. Nejen, že někdy vydrží 10-20 minut nebo déle, což je přinejmenším nepříjemné a někdy dokonce obtížné tolerovat, je stále neznámo, co to všechno může znamenat? Co tento „signál“, podobný škytavkám, svědčí?

Co můžeme říci o mumiích, pokud se doktoři sami nemohou dohodnout na společném stanovisku k této záležitosti. Může zárodek škytnout v děloze? A pokud ne, jak považovat tyto škytavé pohyby?

Od asi 28 týdnů gynekologové říkají, že se embryo učí sát a dokonce i vlaky dýchat. V tomto procesu spolkne plodovou vodu, která vyvolává snížení bránice a dítě opravdu začne škytat! A co, v tom není nic překvapivého. Koneckonců, dítě ví, jak zívat, tak proč ne škytavka? Škytavka je nepodmíněný reflex, který má každé narozené dítě. A on je položen v lůně.

Lékaři se navíc domnívají, že škytavka je známkou normálně se vyvíjejícího fetálního centrálního nervového systému. Takže musí být šťastný. Škytavky pro děti nezpůsobují žádné nepříjemnosti ani nepohodlí a jsou pro něj naprosto bezpečné. Neměli byste mít důvod k obavám. Totéž by mělo být řečeno ženám, které tento škytavka necítí. To také neznamená, že dítě není v pořádku. Každá žena má prostě svůj vlastní práh citlivosti. A stane se, že těhotná žena prostě nezachytí malé pohyby plodu. Kromě toho ne všechny děti jsou aktivní stejným způsobem: některé škytavky na dlouhou dobu a velmi výrazné, jiné vydávají stěží znatelné signály.

Je však třeba říci, že existuje zklamaná verze o tom, co tyto rytmické kontrakce v břiše mohou znamenat. Její příznivci jsou přesvědčeni: tzv. Škytavky jsou příznakem nedostatku kyslíku u dítěte (tj. Fetální hypoxie). S častými zvýšenými pohyby, včetně škytavek, se dítě snaží získat další část kyslíku a vydává tísňový signál. Nebuďte proto překvapeni, pokud vám předepisujete léčbu hypoxie, když si stěžujete na škytavka plodu. Další věcí je, že je nepřijatelné provádět takovou diagnózu pouze na základě škytavých pohybů dítěte. Existují další příznaky nedostatku kyslíku, na které byste měli při stanovení diagnózy věnovat pozornost, například zvýšená pohybová aktivita plodu, náhlý nárůst intenzity a prodloužení trvání kontrakcí. Pokud se domníváte, že je něco v nepořádku, měl by váš gynekolog odkázat na další studie. Například ultrazvuk s dopplerometrií a kardiotocografií může pomoci detekovat hypoxii..

Žádáme vás, abyste se na věci dívali pozitivně. Pokud není důvod k obavám, pak je nepravděpodobné, že by Lalina škytavka mohla být něčím nebezpečným. Chci říci, že mnoho žen zažilo tento pocit a pozorovalo tento jev během těhotenství a v jejich případě nebylo řečeno o žádné hypoxii. Takže přemýšlejte jen o dobrém, jíst zdravé jídlo, chodit hodně na čerstvý vzduch - a všechno bude v pořádku!

Proč ovoce matky často škytá

Dítě, které se dosud nenarodilo, může udělat hodně. Dýchá a saje pěstí, hraje si s pupeční šňůrou, spí, usměje se a dokonce i škytá. Přečtením tohoto článku se dozvíte, proč se škytavka objevuje u dítěte v děloze..

Jak se vede?

Dítě škytá stejným způsobem jako každý z nás - rytmicky, ve stejných časových intervalech. Když se membránová přepážka smrští, malé tělo se otřese. Může to škytnout pět minut a hodinu. Škytavky lze opakovat kdykoli během dne. Některé ženy začínají cítit škytavky dítěte po dobu 26 týdnů, zatímco jiné jen pár týdnů před porodem. Toto je velmi osobní okamžik..

Ve většině případů se škytavka nepovažuje za patologii, ačkoli přesné důvody jejího vzhledu jsou stále velkým lékařským tajemstvím, na které neexistuje přesná odpověď. Jsou zvýrazněny pouze hypotetické příčiny výskytu tohoto jevu..

Nedostatek informací vede k mnoha mýtům. Některé těhotné ženy (a dokonce i jejich lékaři) vážně tvrdí, že škytavka může být nepřímým příznakem hypoxie plodu. V medicíně není žádná hypoxická škytavka a samotné spojení mezi škytavkou a nedostatkem kyslíku se zdá rozumným lidem docela pochybné..

Škytavka nepoškozuje vývoj dítěte, neovlivňuje jeho pohodu a současný stav a nevede k malformacím. Dítě není obtěžováno bolestí.

Existuje několik verzí původu nitroděložních škytavek, ale mnozí lékaři se domnívají, že vina je způsobena polykáním plodové vody, kterou plní močový měchýř a ve které dítě „plave“..

Polykající reflex je jedním z prvních, který se formuje, a proto není v tomto chování dítěte nic překvapujícího. Je vědecky potvrzeno, že dítě od 10 do 12 týdnů těhotenství aktivně otevírá ústa, saje si prsty a zároveň může polykat určité množství vody.

Pokud se člověku podaří příliš mnoho spolknout, dojde k mírnému přetížení žaludku a po chvíli dítě vytáhne přebytečnou tekutinu - téměř úplně stejně jako po narození. Neúspěšné říhání a je považováno za nejčastější příčinu škytavek.

Sací reflex se projevuje zvláště intenzivně v pozdním těhotenství. Dítě může takové pohyby začít provádět i v nepřítomnosti prstu v ústech. Například sací reflex „funguje“, když se pupeční šňůra dotkne úst nebo tváře dítěte. V důsledku toho je příjem plodové vody intenzivnější. To dráždí bránici a škytavka začíná..

V pozdějších stádiích hraje svou roli těsnost, v níž je dítě v lůně. Je již dostatečně velký a je velmi nepříjemný. Proto jsou vnitřní orgány drobků v poněkud komprimovaném stavu. Nepříjemné držení těla, které může matka zaujmout, také upravuje blaho dítěte.

Neověřené a vědecky neprokázané, ale velmi zvláštní důvod - chuť plodové vody. Pokud máma snědla sladkosti, voda chutná dobře a děti od 20 týdnů dokonale odlišují chutě. Dítě takové vody úmyslně spolkne.

Škytavka (zejména v pozdějších stádiích) je vynikajícím „tréninkem“ pro plíce a bránici. Existuje dokonce teorie, která říká, že škytavka je pokusem dítěte o první respirační pohyby. Je obtížné posoudit, jak tato verze odpovídá skutečnosti, protože nikdo ji dosud nemohl potvrdit nebo popřít.

Je spolehlivě známo, že škytavka u dospělých je spojována s trháním vzduchu a u dětí, které se dosud nenarodily, s vyháněním tekutiny, protože v jejich plicích dosud není vzduch, a proto nelze otázku jednoznačného dýchacího tréninku považovat za jednoznačnou..

Stále existuje diskuse o nedostatku kyslíku a spojení mezi hypoxií a škytavkou. Oponenti teorie tvrdí, že koncepty nejsou vzájemně propojeny, protože všechny děti škytají - dokonce i ti, kteří netrpí hypoxií. Jen pro jistotu však lékaři doporučují pečlivěji „poslouchat“ chování dítěte.

Pokud se škytavka stala častější až do 10 až 15 epizod za den, motorická aktivita dítěte se změnila (pohyby se zvýšily nebo snížily), žaludek se vizuálně začal zmenšovat - to jsou povinné důvody k návštěvě u lékaře. A zatímco stížnosti na škytávání plodu budou zdaleka nejzákladnější.

CTG je informativní metoda, která rozptýlí nebo potvrdí pochybnosti o hypoxii. Mimochodem, v této studii vypadá škytavka dítěte (pokud začíná správně, když je žena v porodnické kanceláři) jako krátkodobé grafické vrcholy a počítačový program je považuje automaticky za nehybné, ale za škytavka. A zároveň není stanovena diagnóza hypoxie, i když ta malá šikmá bez přerušení po dobu jedné hodiny, zatímco moje matka byla v senzorech.

Jak zjistit?

Rozlišování škytavek od ostatních pohybů je celkem jednoduché. Obvykle to u nastávajících matek nezpůsobuje potíže. To jsou velmi zvláštní pocity, které je obtížné zaměnit s čímkoli. Jsou rytmické, lehké, trhavé, soustředěné na jednom místě - kde má dítě údajně hrudník.

Jsou lehčí než pohybující se a připomínají tikání hodinek, proto jim mnoho matek ani nevěnuje pozornost. Poznání škytavek je v pozdním těhotenství mnohem snazší. Přestože dítě spolkne vodu již v prvním trimestru, v celé své kráse se škytavka objevuje pouze ve druhém nebo třetím segmentu těhotenství..

Co máma dělat?

Skutečné důvody, proč škytavka dítěte v matčině žaludku, zůstávají poněkud tajemné, ale každá žena může „uklidnit“ své dítě a snížit intenzitu škytavek:

 • Pokud útok škytavek u dítěte netrvá déle než 15-20 minut, musíte jít ven na čerstvý vzduch a vydat se na malou procházku, zhluboka se nadechnout a vyhladit nevyléčené výdechy.
 • Pokud dítě začalo škytávat uprostřed noci, může pomoci změna polohy těla. Stačí sedět nebo vstávat, chodit po místnosti nebo si vzít milovanou pózu nastávajících matek - kolenní loket.
 • Pokud žena upozornila na skutečnost, že škytavka v drobky se aktivuje po konzumaci sladkostí, mělo by být množství sladkostí omezeno, zejména před spaním. Je tedy menší šance, že dítě začne škytnout uprostřed noci a nedovolí mamce spát.

Za dlouho promíchané dítě se považuje nejočekávanější a nejpamátnější okamžik pro celé těhotenství. Ale čím blíže začátek třetího trimestru, tím častěji se žena potýká s novými aktivními pohyby. Každá těhotná žena se zajímá o to, co jejich dítě dělá v okamžiku, kdy tyto rytmické pohyby v břiše cítí. A jsou velmi překvapeni, když zjistí, že se jejich dítě naučilo škytnout, když je v děloze. Ale můžete zjistit, proč dítě škytá v žaludku přečtením našeho informativní článek..

Dělejte škytnutí dětí v děloze

Většina těhotných žen začne cítit pohyby svého dítěte během druhého trimestru (13-27 týdnů) těhotenství. Pokud je však placenta blíže k přední části dělohy, bude trvat déle, než pocítíme první pohyby. Snažte se nebát těchto prvních pohybů. Fetální škytavky jsou skvělým ukazatelem toho, že vaše dítě roste uvnitř vás..

Jak pochopit, že dítě škytá

Ne všechny těhotné ženy mohou cítit škytnutí svých dětí. Nastávající matka se však nemusí předčasně bát, protože přítomnost nebo absence škytavky u plodu je považována za normální proces. Někdo začne cítit aktivitu ve 13 týdnech a některé ženy, dokonce i ve druhém trimestru, si nejsou jisty, že tyto pocity způsobuje dítě. Abyste pochopili, že vaše dítě začalo škytat, musíte poslouchat charakteristické rytmické pohyby v břiše..

Jaké pocity vyvstávají

Když se objeví škytavka, žena cítí malé křeče, které se liší od jiných obvyklých pohybů plodu. Pocity, které žena cítí během škytnutí svého dítěte, mohou trvat několik minut nebo dlouho. V závislosti na gestačním věku, ve kterém zažíváte první škytavka u dítěte, se mohou pocity lišit. Šoky jsou výraznější během růstu dítěte uvnitř břicha.

Těhotné ženy popisují následující pocity při škytání dítěte:

 1. Pulzující spodní břicho doleva nebo doprava
 2. Monotónní klepání.
 3. Škubání, nepohodlí v podbřišku.
 4. Příležitostné třes.
 5. Vibrace kůže břicha.

V průběhu těhotenství je nutné sledovat škytavka u dítěte, aby se poskytovaly informace o pohybu plodu do správného okamžiku. Některé ženy ve druhém trimestru pociťují pohyby, které se podobají křečím svalů. Od pátého měsíce cítí žena silné úrazy aktivního malého nájemce. Všechny tyto informace musí být zaznamenány ve zvláštní tabulce, podle které lékař určí aktivitu plodu a identifikuje možné problémy.

Možné důvody

Nemusíte naléhavě zavolat lékaře a ptát se, proč dítě aktivně škytá v žaludku. Gynekologové nedoporučují se bát, protože tento proces je považován za přirozený. Jen se uvolněte a užívejte si pocit, jak se dítě pohybuje uvnitř vás. Pravidelně dochází k fenoménu škytnutí plodu během těhotenství. Lékaři stále nemají shodu ohledně toho, co způsobuje škytání dítěte.

 • Předpoklad č. 1. Komprese pupečníku nebo diagnostika hypoxie. Pokud je škytavka intenzivní a opakuje se denně, lékař předepíše diagnózu ultrazvuku. To je nutné k vyloučení možného zamotání pupeční šňůry kolem krku plodu, což omezuje tok kyslíku, zabraňuje dýchání a zvyšuje nejen zvýšený pohyb dítěte, ale také škytavka. Pokud jsou obavy lékaře potvrzeny, pak stlačení pupeční šňůry vede k nerovnoměrnému růstu orgánů a následnému omezení průtoku krve k plodu.
 • Předpoklad č. 2. Děti, zatímco jsou stále v matce, se učí používat plíce k polykání přicházejícího kyslíku přes pupeční šňůru. Během dýchání může dítě polykat plodovou vodu (plodovou vodu). Tekutina vstupující do plic dává mozku signál z centrálního nervového systému, který dává rytmické kontrakce bránice. Proto, aby se zbavili plodové vody, která se dostala do plic, začnou děti škytnout.
 • Předpoklad č. 3. Sací reflex. Další hypotézou, při které je škytavka u plodu možná, je vývoj sacího reflexu. Dítě potřebuje tuto dovednost pro budoucí kojení a emoční pohodlí. Při sání prstu do dělohy dítě mimovolně také polyká plodovou vodu, což způsobuje škytání. Přítomnost tohoto procesu v drobkách naznačuje dobrý vývoj centrálního nervového systému.

Co dělat, když dítě často škytá

Pokud se škytavka pravidelně neopakuje, mělo by se s tímto jevem zacházet jako s normálním procesem vývoje plodu. Ale proč dítě škytá neustále v žaludku a co s tím dělat? Nejprve musíte navštívit lékaře, abyste provedli další vyšetření. Pouze včasná lékařská pomoc pomůže odstranit malformace a zajistit narození zdravého dítěte. Vyšetření gynekologem se skládá z následujících diagnostických metod:

 1. Konzultace na plný úvazek - odborník provede vizuální kontrolu a položí objasňující otázky ohledně frekvence a trvání škytnutí plodu.
 2. Kardiotocografie - tato studie pomůže měřit, cítit a slyšet srdeční rytmy dítěte. Pokud přístroj zjistil rychlý srdeční rytmus, lékař diagnostikuje možnost hypoxie.
 3. Ultrazvuk s dopplerometrií - tato měření vám umožní posoudit stav krevního oběhu přes cévy pupeční šňůry, aorty plodu a identifikovat možná narušení funkcí placenty. Pokud je průtok krve snížen, může se to stát příznakem a známkou hypoxie novorozence.

Před návštěvou svého lékaře zkuste jiné účinné způsoby, jak snížit škytavka u vašeho dítěte. Pocit aktivních pohybů, chvění v břiše, zkuste se uvolnit, přestat být nervózní a více si odpočinout. Pro snížení pocitu škytání dítěte během těhotenství doporučujeme dodržovat tato doporučení:

 1. Chůze každý den na čerstvém vzduchu pomůže uklidnit činnost dítěte.
 2. Pokud škytavka dítěte narušuje spánek celou noc, změňte polohu spánku otočením na druhou stranu nebo zpět.
 3. Na kolena s důrazem na lokty. Uzamkněte tuto pozici na několik minut a opakujte.
 4. Při škytnutí může dítě ukázat, že je zima. Za tímto účelem zakryjte žaludek teplým přehozem.
 5. Nezapomeňte pravidelně dýchat: pomalu se zhluboka nadechněte a poté vydechněte po dobu 10 sekund.

Dítě jí den předtím, než ovlivní rytmické pohyby dítěte. Aby se snížil pocit škytnutí dítěte, konzumujte méně sladké, zejména v noci, takže plodová voda ho nepřitahuje sladkou chutí. Nahraďte sladkosti, ale také omezte míchání dítěte, pomůžete kyslíkovému koktejlu, který se prodává v lékárnách. A po jídle nejděte k odpočinku, ale chodte po bytě nebo se projděte na čerstvém vzduchu.

Video: Jak dítě škytá v žaludku

Cítíte první škytavky dítěte v žaludku, zkuste se uvolnit a nebojte se o to. Tento proces se děje u každé těhotné ženy, ale nastává v různých časech. Chcete-li pochopit, jak škytavka dítěte vypadá v břiše, doporučujeme sledovat video. To jasně ukazuje, jak se vyskytují rytmické pohyby, otřesy dítěte v lůně budoucí matky.

Těhotenství je skutečně magický stav, když se dokonce i pohled na svět budoucí matky radikálně změní z ohromného štěstí, že se brzy objeví další nový život - její milované dítě.

Proto se mohou všechny těhotné ženy, které s teplem a strachem, rodí své dítě, obávat o svůj stav při nejmenší změně v převládajícím rytmu nebo režimu dne.

Například škytavky dítěte během těhotenství jsou velmi častou otázkou, se kterou se místní gynekologové setkávají. Takže stojí za to zaznit poplach? Pojďme to pochopit.

Co se děje?

K tomuto procesu dochází v důsledku podráždění nervového centra mozku, které je zodpovědné za motorickou aktivitu bránice.

Škytavka - vrozený reflex, respektive je to docela důležité u plodů plodu.

Jak se vede?

Těhotná žena může cítit nitroděložní škytnutí svého dítěte již od 28. týdne těhotenství. Zvláště citlivé ženy mohou ještě dříve, protože plod začne škytat dlouho před 3. trimestrem.

V praxi se stává, že nastávající matka cítí periodické škytání dítěte od okamžiku jeho prvních pohybů - 16–18 týdnů „populární“ období pociťování prvních pohybů plodu matkou..

Škytavky samotné jsou těhotnou ženou obvykle správně rozpoznány. Žena častěji na podvědomí chápe, že její dítě škytá.

Škytavka plodu jsou podobné systematickým rytmickým krátkým třesům (někteří říkají kliknutí), které samy o sobě nezpůsobují nepříjemné pocity u ženy.

Pokud však škytavka trvá dlouhou dobu nebo se stává často, může to ovlivnit těhotnou ženu - odvrátit pozornost, zabránit spánku, způsobit úzkost.

V každém případě není přítomnost nebo absence škytavky důvodem k obavám, pokud zjistíte důvody.

A v tomto článku se dozvíte, jak jsou hrozny užitečné pro těhotné ženy..

Zde se dočtete o kompatibilitě sportu a těhotenství..

Proč se to děje?

Existují pouze dva důvody pro škytání plodu během těhotenství:

 • Z vnějšího důvodu (například když dítě při příliš velkém sání prstů spolkne velké množství plodové vody), dochází k podráždění bránice. Začíná se rytmicky stahovat, což je zvnějšku považováno za škytavý proces;
 • Z interního důvodu (například fetální hypoxie nebo výskyt jakýchkoli jejích individuálních symptomů) je podrážděno jedno z nervových center mozku, což je odpovědné za motorickou funkci bránice, což také vede k jeho rytmické systematické redukci.

Z prvního důvodu, že těhotná žena má škytavka, není absolutně důvod k obavám - takové škytavky jsou způsobeny pouze dobrou chutí strouhanky, její správnou aktivitou a životně důležitou činností.

Považujte tuto „komplikovanou“ škytku za podrobnější.

Škytavka v důsledku hypoxie

Hypoxie - nedostatek kyslíku u dítěte. Je třeba poznamenat, že škytavka plodu způsobená hypoxií může být doprovázena specifickými příznaky (příznaky):

 • zvýšená motorická aktivita dítěte, s pomocí které se mu dostane chybějící kyslík;
 • bradykardie - nízká srdeční frekvence v drobcích;
 • ostré zvýšení kontrakcí (škytavka), prodloužení doby trvání;
 • škytavka je příliš častá.

Tyto příznaky by měly upozornit nastávající matku, ale nebát se! Koneckonců, přítomnost kterékoli z nich není absolutním ukazatelem nedostatku kyslíku u dítěte.

V tomto případě je nejvhodnější kontaktovat ženu s místním gynekologem. Lékař poté již provede nezbytná vyšetření, aby zjistil nebo vyloučil hypoxii plodu.

Můžete si také přečíst článek „Umělé narození: důsledky“.

V této sekci https://puziko.online/beremennost-na-rannih-srokah vše o časném těhotenství.

Vyšetření těhotné ženy s škytáním plodu se známkami hypoxie

Jak jste již pochopili, škytka doprovázená neobvyklými příznaky by měla být nahlášena pozorujícímu gynekologovi. Lékař může předepsat dva postupy: CTG a ultrazvuk (s Dopplerem).

CTG - kardiotogram. Umožňuje vyhodnotit děložní kontrakce a srdeční rytmy dítěte a také sledovat motorickou aktivitu plodu.

CTG je bezpečné a bezbolestné pro matku i dítě. Tento postup se obvykle provádí po 30 týdnech těhotenství..

Ultrazvuk (s dopplerem) - ultrazvuk s dopplerometrií. Umožňuje vyhodnotit rychlost a povahu průtoku krve v cévách systému matka-placenta-plod. S ním můžete vyhodnotit, jak dobře jsou krevní cévy dítěte zásobovány krví a jak funguje jeho srdce..

Dopplerometrie umožňuje vidět abnormality placenty a zkontrolovat, zda plod plodu dobře zásobuje kyslíkem. Tato studie je také bezpečná pro těhotné a těhotné děti a je absolutně bezbolestná..

Takže lékař, který poslouchal stížnosti nebo starosti budoucí matky o škytavkách svého dítěte, provedl nezbytné manipulace (testy, poslech srdečního rytmu plodu pomocí stetoskopu - speciální trubice), má právo předepsat CTG nebo ultrazvuk s dopplerometrií, pokud je to nutné.

Průzkumy odhalí, zda existují těhotenské komplikace a jiné důvody pro očekávání nastávající matky.

Děti jsou různé: jeden je fanoušek jídla v bříšku, druhý je malý chlapec; jeden má zvýšenou citlivost nervových center mozku, druhý ne.

Těhotné ženy mají také odlišnou citlivost, někdo nemá vůbec pocit, že se v žaludku cítí třes z škytavek. V každém případě, pokud vás škytavka obtěžuje, informujte o tom lékaře..

Gynekolog vám pomůže ujistit se, že všechno je v pořádku s vámi a dítětem! Ve více než 90% takových případů není hypoxie plodu potvrzena.

Častěji chodí na čerstvý vzduch, více se pohybují - placenta tak lépe dodává plodu kyslík nezbytný pro jeho životně důležitou činnost.

Jezte správně, nezapomeňte relaxovat a zajistit pohodlný noční spánek - vaše dítě řekne „Děkuji“!

Musím během těhotenství jíst banány? Jaké jsou jejich výhody? Je nějaká újma? Zjistěte to hned!

O tom, zda je to možné kalina během těhotenství, bude tento článek vyprávět.

Když rodiče čekají na narození svých drobků, potěší je každé z jeho nových pohybů v lůně. Takové okamžiky, jako je lékařův názor na těhotenství, první otřesy plodu a ultrazvuková diagnostika s obrazem siluety, dlaně nebo paty, zůstanou navždy v paměti milujících rodičů. V určitém okamžiku je maminka dokonce šťastná s škytkem plodu, protože v těchto chvílích s ním více než kdy jindy cítí úzké spojení. Ale takové příznaky dříve či později nutí ji přemýšlet o tom, zda je vše v pořádku s drobky a proč dítě často škytá..

Možné příčiny škytavek

Většina matek, které cítí, že jejich dítě škytá uvnitř, cítí radost. Brzy však ustoupí úzkosti ohledně toho, zda je vše s drobky v pořádku. Odborníci tvrdí, že ve většině situací s tím není nic špatného a škytavky nejsou spojeny s nesprávným vývojem nebo patologiemi..

Na začátku třetího trimestru uslyšíte škytavku drobků. Tyto pocity se budou lišit frekvencí a rytmem od pohybu plodu. Dosud nebyly stanoveny přesné příčiny škytavek. Je však jisté, že během období škytnutí plod nepociťuje bolest a nepohodlí. Je také známo, že v počátečním stádiu těhotenství není plod schopen škytat.

Lékaři k tomu stále mají nějaké návrhy. Samozřejmě nemají absolutní přesnost, ale zní docela přesvědčivě.

Příčiny škytavek:

 1. Často dítě v matčině žaludku může škytnout kvůli vyvíjející se hypoxii. Jeden škytavka však nemůže svědčit o takové anomálii. Tento příznak obvykle není spojen s hypoxií..
 2. Požití plodové vody plodem je další možnou příčinou škytavek. Pokud část, kterou spolkne, překročila normu, škytavka je ochrannou funkcí těla..
 3. V té době, když nervový systém dítěte nabude téměř plně formovaného vzhledu, bude schopen ovládat jeho polykání a dýchání v lůně. Spolu s centrálním nervovým systémem se tvoří plíce a bránice. Děti se začnou pokoušet polykat a dýchat v matčině lůně asi po 7 měsících těhotenství. Z tohoto důvodu může máma cítit škytavka v bříšku..
 4. Nevhodné držení těla. Stává se, že máma zaujímá pozici, ve které buldozer zažívá fyzický vysoký krevní tlak. A to i přes vrstvu močového měchýře a plodové vody. To vede ke skutečnosti, že se dýchací a trávicí orgány deformují, což z nich ztěžuje únik vzduchu. Tento důvod je zvláště důležitý pro pozdější období, kdy arašíd již má významnou velikost a je stísněný v bříšku. Škytka plodu jsou častěji pozorována, pokud žena ve snu náhodou stiskne její břicho celou svou hmotností, nosí mačkané šaty nebo obvazové pásy a naklání se dopředu, zatímco sedí.

K požití plodové vody může dojít v následujících případech:

 1. S aktivním polykáním sladké vody. Kolem 20. týdne začne mrknutí chutnat. Jídlo, které matka konzumuje, ovlivňuje chuť tekutiny kolem plodu. Proto se věří, že dítě již vyzkoušelo většinu produktů k narození. Pokud se žena pokazila sladkou, dítě začalo aktivně polykat tekutinu se sladkou chutí. Vysoký průtok vede k podráždění bránice, což vyvolává škytání.
 2. Když zíváte. Stejně jako všichni lidé i dítě zívá v lůně ještě před narozením. V tomto případě se ústa otevírají dokořán, což vede k požití tekutiny.
 3. S intenzivním sáním prstu. Sání odkazuje na vrozený reflex, který je nezbytný po narození. Právě tento reflex ovlivňuje výživu drobků.

Na základě výše uvedeného můžeme dojít k závěru, že škytavka během těhotenství není žádné onemocnění. Měli byste se však poradit s lékařem, protože tento příznak může naznačovat hypoxii..

Pocit těhotenství

Každý ví, jak se škytavka projevuje u dospělých a dětí. V těchto chvílích všichni nedobrovolně spolkneme vzduch a vydáme charakteristický zvuk. Tento stav není pro tělo nebezpečný, ale stále způsobuje určité nepohodlí.

Škytavka se nazývá křeče, ke kterým dochází během trhavých křečových kontrakcí bránice. Projevuje se ve formě velmi intenzivních a nepříjemných dýchacích pohybů.

Mnoho matek se zajímá o to, jak dítě škytá v žaludku, jaké pocity zažijí a zda žena bude schopna pochopit, co přesně se děje s jejím dítětem. Odborníci však říkají, že ani jedna žena nemůže v tuto chvíli zmeškat. Každá maminka tyto pohyby okamžitě cítí.

Škytavku drobků v lůně můžete určit podle následujících příznaků:

 1. Mírné vibrace jsou pozorovány v místě škubání, zatímco žaludek škubne na stejném místě téměř nepostřehnutelně.
 2. Na břiše je na stejném místě zvlnění.
 3. Cítíte monotónní klepání.
 4. V bříšku se objeví tikající hodiny.
 5. Moje matka po nějakou dobu cítí rytmické chvění, které se opakuje se stejnou frekvencí.

Právě tyto pocity naznačují, že dítě škytá. Jak často budete takové pohyby cítit, záleží pouze na vašich drobenkách. Některé škytavky škytají jednou denně a jen pár minut, u některých se projevují mnohem častěji.

Co dělat s častým škytáním

Škytavka v lůně matky obvykle není známkou patologie. Nemusíte se bát, i když to plod dělá každý den po dobu několika minut. Nemusíte běžet ke svému gynekologovi a žádejte ho o doporučení pro testy a diagnostiku ultrazvuku.

Ale neustálé pohyby podobné škytavce mohou matku porodit a způsobit jí starosti se zdravím mummeru. Ale stojí za to přemýšlet o návštěvě specialisty, když se vám zdá, že tento proces nekončí ve dne ani v noci a nevíte, kam se dát. To může znamenat hypoxii, která je nebezpečná pro plod a jeho zdraví. Ale nestojí za to přesně posoudit patologii podle jednoho pocitu těhotné ženy. Můžete mluvit o tom, co škytavka vašeho protivníka znamená - odchylka nebo osobní charakteristika, až po absolvování všech zkoušek a analýz.

Vyšetření, kterými musí žena projít, pokud její dítě často škytá do břicha:

 1. Ultrazvuková diagnostika s dopplerometrií je nezbytná k přesnému určení, zda je krevní tok v cévách dobrý. Při nižší hodnotě lze předpokládat hypoxii plodu.
 2. Kardiotocografie je předepsána jako první. S tím můžete slyšet srdeční rytmus dětí. Hypoxii lze předpokládat, pokud je častější.

Pokud vám byly takové testy přiděleny, nenechte se naštvat předem. Dítě je s největší pravděpodobností v pořádku. Specialisté se snaží vyloučit přítomnost jakékoli patologie, takže během těhotenství nejsou žádné komplikace.

Jak odstranit škytavka

Pokud dítě škytává tak často, že už vás to unavuje, můžete tuto situaci napravit pomocí několika tipů. Působí však pouze tehdy, pokud je vyloučena hypoxie plodu.

Zkušené matky sdílejí následující tipy:

 1. Musíte chodit venku častěji.
 2. Pokud se tento proces opakuje, vyzkoušejte některá fyzická cvičení, která můžete provádět..
 3. Pokud po dlouhou dobu cítíte škytavku, změňte polohu těla.
 4. Vezměte si polohu kolenního lokte a postavte se na ni, jak je to možné, pokud jsou v dolním břiše pozorovány škytavé pocity. Pokud se nezastaví, opakujte tento postup znovu..
 5. Pokud je 28. týden těhotenství plný škytavek, nezapomeňte, jaké potraviny jste konzumovali, a pokuste se snížit množství sladkostí, protože děti rádi polykají plodové vody.
 6. Škytání podobné chvění se může objevit v důsledku skutečnosti, že dítě je zmrzlé. Pokud je místnost, kde jste, zima, zkuste zabalit a zahřát bříško.
 7. Dýchejte cvičení. Je to úplně stejné jako u neintenzivních kontrakcí. Vdechování se provádí na úkor 1-7 a výdech je 8-11.

Tato sada cvičení vám pomůže zbavit se škytavky. Stává se však také, že je nutné takové případy snášet.

Co může a nemůže

Následující se nedoporučuje:

 1. Špatné návyky. Být v uzené místnosti nebo kouřit těhotná. To negativně ovlivňuje těhotnou ženu a způsobuje dočasnou hypoxii..
 2. Vzhled škytavek může vyprovokovat ženu ve špatně větrané a dusné místnosti.
 3. Nadměrná fyzická aktivita, kterou může žena způsobit hladovění kyslíkem. V důsledku toho to povede k nedostatku kyslíku.
 4. Ležící na zádech. Rostoucí děloha současně vytlačuje hlavní cévy, čímž se snižuje přísun kyslíku do dítěte.

Pro prevenci škytavek proti hypoxii se doporučuje:

 1. Získejte obohacenou a vyváženou výživu.
 2. Vyhněte se stresovým situacím..
 3. Není možné načíst více, než je povoleno.
 4. Eliminujte kouření a alkohol.
 5. Vyvarujte se kouřových a dusných místností. Častější outdoorové aktivity.
 6. Pro odpočinek a spánek je třeba zvolit pohodlnou a správnou polohu..

Snížením příjmu sladkých jídel a jednoduchých cviků pomůžete dítěti zbavit škytavky. Za hlavní důvod škytavek uvnitř dělohy se považuje pokus dítěte samostatně polykat. Nedostatek kyslíku je stále možný, ale fetální hypoxii nelze posuzovat bez dalšího vyšetření.

Měli byste kontaktovat specialistu pouze tehdy, když dítě neustále škytá několik dní v řadě a jeho chování se vám zdá příliš aktivní. V zásadě je tento proces považován za přirozený, což neindikuje žádnou patologii.

Články O Neplodnosti