Hlavní Analýzy

Zvýšené močení u těhotných žen

V různých fázích těhotenství musí žena zažít mnoho nepříjemností, jejichž výskyt je způsoben jejím novým stavem. Nevolnost, zvýšená ospalost, závratě u některých se mohou objevit a zmizet, zatímco jiné doprovázejí celé období. Časté močení během těhotenství je však jedním z prvních a nejpozoruhodnějších příznaků tohoto stavu, který způsobuje nepohodlí každému, kdo se těší na narození dítěte. Žena začíná pociťovat změnu frekvence nutkání od prvních týdnů těhotenství. Tato potřeba nesouvisí s plněním močového měchýře, ale je způsobena zcela odlišnými důvody..

Vzhled častého močení u těhotných žen

Časté močení během těhotenství v různých obdobích se vyskytuje téměř u všech žen. Nastávající matky se obvykle setkávají s tímto nepříjemným stavem ve druhé polovině, počínaje šestnáctým týdnem. V některých situacích je však během prvních tří měsíců těhotenství pozorována zvýšená četnost nutkání.

Termíny a fyziologické příčiny

Primitivní ženy, které spojují časté močení u těhotných žen s rozvojem závažných onemocnění, se velmi obávají. Budoucí matky nemají podezření, že se symptom může objevit z pochopitelných fyziologických důvodů. Lékaři zahrnují následující přirozené změny, které vyvolávají takový nepříjemný jev..

Hormonální přizpůsobení. Nerovnováha v aktivních prvcích ovlivňuje činnost části mozku, která je zodpovědná za močení. V důsledku toho se zvyšuje počet nervových impulzů, což signalizuje potřebu vyprázdnění močového měchýře.

Relaxace svalového korzetu. Při přípravě těla na plod a následně po porodu dochází k uvolnění svalů, které ovlivňuje všechny kosterní svaly a prvky vazivového aparátu. Tento proces se rozšiřuje na hladké svaly močového měchýře a zvyšuje tak potřebu ženy na močení.

Aktivace metabolismu. Rychlá restrukturalizace ženského těla zahrnuje zrychlení metabolických procesů, včetně genitourinárního systému. Práce v rozšířeném režimu, ledviny začínají plnit dvojí funkci - čištění škodlivých produktů a toxinů z krve matky a plodu. V důsledku toho se vylučovací schopnost zvyšuje, což se projevuje formou častého močení během těhotenství v časných stádiích.

Rozšíření dělohy. Ovlivňuje dobrý růst a vývoj plodu. Vzhledem ke zvýšení objemu jsou pánevní orgány stlačeny a v první řadě je močový měchýř a močový kanál.

Diverzifikace plodové vody. Když se plod začne vyvíjet, kolem něj se vytvoří hustá skořápka - amniotická bublina naplněná speciální tekutinou. Aby se předešlo stagnaci, často se mění a do tohoto procesu se aktivně zapojuje močový trakt matky. Ovlivňuje také frekvenci vyprazdňování nutkání..

Brzké těhotenství

Mladé a nezkušené ženy se zajímají o lékaře: „Jak dlouho začíná nevolnost a časté močení během těhotenství?“ Ke změnám dochází okamžitě po úspěšném oplodnění. Prvním v tomto procesu je hormonální systém, který začíná intenzivně produkovat progesteron nezbytný k ochraně embrya a vývoje plodu. Dále jsou již metabolické procesy aktivovány, což vede k urychlení biochemických reakcí.

Zvýšení frekvence močení během prvního trimestru je považováno za normální fyziologický proces. Důvodem je skutečnost, že progesteron způsobuje relaxaci svalového korzetu celého těla, včetně hladkých svalů močového kanálu a močového měchýře. Ten ztrácí schopnost spolehlivě zadržovat kapalinu, která se hromadí ve velkém objemu. V důsledku toho se oddělování moči zvyšuje v malých porcích, což způsobuje časté návštěvy toalety.

Střední fáze těhotenství

Počínaje dvanáctým týdnem zmizí časné příznaky těhotenství ve formě toxikózy, ospalosti a jiných jevů. Během tohoto období se frekvence nutkání blíží normální. Děloha, i když se postupně zvětšuje, ale stoupá již v břišní dutině a na konci patnácti týdnů je v malé pánvi více volného prostoru. Tlak na močový měchýř a močový kanál výrazně klesá a nutkání „utéct“ na záchod zmizí.

Poslední trimestr

Tělo každé ženy je individuální, proto se někdy neobjevuje zvýšení touhy vyprázdnit močový měchýř v raných stádiích. Přesto se ve třetím trimestru téměř vždy projevuje časté močení během těhotenství. Je to kvůli charakteristickým změnám v těle nastávající matky.

Po dvaceti týdnech se velikost dělohy rychle zvyšuje, i když samotný orgán je stále umístěn vysoko. Dítě intenzivně roste a vyvíjí se, což ovlivňuje objem cirkulující krve. Rostoucí množství plodové vody zvyšuje další zátěž močového měchýře a oslabuje její stěny. Během tohoto období začnou ledviny dítěte aktivně fungovat a metabolické produkty se vylučují pupečníkovou šňůrou do těla matky, čímž se její močový systém snaží pracovat ve dvojím objemu.

S blížícím se porodem sestává děloha do malé pánve a hlava postupně zaujímá pohodlnou polohu. Zdraví ženy se zlepšuje, pálení záhy zmizí, tlak na plíce a žaludek prakticky chybí, v důsledku čehož je usnadněno dýchání. Současně orgán znovu začne mačkat močový měchýř natolik, že se močová inkontinence projeví. K epizodám enurézy dochází při smíchu, kašli nebo kýchání.

Nebezpečné podmínky a další alarmy

Bez ohledu na gestační věk má žena stále touhu navštívit toaletu několikrát v noci. Podle gynekologů je mírná inkontinence považována za variantu normy. Tyto pocity však nezpůsobují fyzické nepohodlí a nezpůsobují bolestivé pocity. Situace se zásadně mění, pokud během močení dochází ke křečím, pálení, bolesti a jiným nepříjemným pocitům.

To znamená, že v těle probíhá latentní patologický proces:

 • infekční zánět;
 • cystitida;
 • uretritida;
 • pyelonefritida;
 • urolitiáza;
 • nádorové formace.

Každá z těchto poruch je považována za hrozbu pro zdraví a normální vývoj plodu a často vede ke smutným důsledkům. Alarmujícími příznaky, které by měly být důvodem rychlého odvolání odborníka, jsou:

 • ostré nebo tažné bolesti, pálení, bolest při močení;
 • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře;
 • nevýznamné množství moči;
 • tažení bolesti v dolní části zad a břicha;
 • změna barvy a povahy moči - zákal, ztmavnutí, sediment, nečistoty hnisu, krev.

Situace je často komplikována hypertermií, rozvojem slabosti, zimnicí a horečkou, zhoršením celkového blaha budoucí matky. Objevené silné krvácení na pozadí dostupných příznaků naznačuje vývoj mimoděložního těhotenství.

Nejběžnějšími průvodními patologiemi jsou cystitida a urolitiáza. Exacerbace těchto nemocí je způsobena tím, že rostoucí děloha komprimuje sousední orgány. V prvním případě se jedná o močový měchýř, který není schopen zcela vyprázdnit, a zbytky moči se stávají zdrojem infekce. Ve druhé - přemístění zubů lokalizovaných v ledvinách a nedostatek možnosti jejich vylučování. Cesta z nepříjemné situace je úleva od bolesti léky..

Možnosti řešení problému

Od třicátého týdne se časté močení během těhotenství stane patrným v noci. To se obává nastávajících matek, protože je narušen spánek a vstávání z postele způsobuje určité nepohodlí. K odstranění problému a snížení frekvence močení lékaři doporučují postupovat podle jednoduchých pravidel..

 1. Pokud cítíte neúplné vyprázdnění močového měchýře, je nutné se naklonit dopředu. To zvýší tlak na orgán a pomůže mu zbavit se přebytečné tekutiny..
 2. Pokud jste náchylní k pití velkého množství tekutin, měli byste upravit svůj pitný režim. Je užitečné omezit příjem nápojů několik hodin před spaním. Pokud cítíte žízeň, vypláchněte ústa vodou.
 3. Při dlouhých cestách, zejména ve špičce, je žena nucena omezovat močení po dlouhou dobu, což vede k rozvoji inkontinence. Chcete-li tomu zabránit, měli byste si pro výlety a procházky zvolit klidnější čas..

Poměrně často je konec těhotenství a blížící se datum narození charakterizováno výskytem epizod enurézy, zejména při kašli, kýchání, při smíchu..

V případě rozvoje zánětlivého procesu je nutné nahlásit své stížnosti ošetřujícímu lékaři, který předepíše vyšetření a zvolí bezpečné ošetření.

Preventivní opatření

Zvýšená touha močit může narušit ženu jak na začátku těhotenství, tak na konci období. Chcete-li se zbavit nepohodlí a varovat před snížením frekvence návštěv na toaletě, měli byste se řídit doporučeními odborníků.

 • Omezte příjem tekutin 2–3 hodiny před spaním.
 • Eliminujte diuretika - meloun, meloun, cuketa, okurky.
 • Snižte silný čaj a kávu.
 • Odmítněte žízeň jídla, jako jsou smažené, kořeněné potraviny, marinády.
 • Zbavte se těsného nebo nepohodlného spodního prádla, každodenního i domácího oblečení, které stlačuje pánevní orgány.
 • Noste prenatální bandáž na podporu rostoucího břicha, aby se snížil tlak na močový měchýř.

Časté močení je považováno za normální fyziologický proces během těhotenství. Jsou známé ženám, protože se objevují také v období PMS. Přítomnost jakýchkoli alarmujících příznaků by měla být důvodem pro návštěvu ošetřujícího lékaře a provedení diagnostických opatření.

Závěr

Těhotenství není příčinou sníženého příjmu tekutin. Při absenci kontraindikací by žena měla pít 1,5 až 2 litry vody denně. Správné rozdělení denního objemu tekutiny, omezení ve večerních hodinách pomůže snížit frekvenci močení a usnadnit průběh těhotenství.

Časté močení během těhotenství

Časté močení je jedním z příznaků, které může žena zažít během těhotenství..

Jak časté močení během těhotenství?

Časté močení během těhotenství se u žen začíná projevovat od prvních týdnů těhotenství. Podle tohoto příznaku si někdy nastávající matka všimne prvních příznaků těhotenství. Již na začátku těhotenství se cítí častá nutkání, i když močový měchýř ženy není plný. V prvním trimestru nastávající matka velmi často navštěvuje toaletu. Počet nutkání postupně klesá přibližně v 16 týdnech těhotenství. Na konci funkčního období, ve třetím trimestru, však časté močení opět ruší ženu, protože její děloha se výrazně zvyšuje a vyvíjí významný tlak na močový měchýř. Přichází-li přibližně 38 týdnů těhotenství, frekvence močení se může mírně snížit..

U každé ženy během těhotenství se může tento příznak objevit samostatně. U některých těhotných žen je časté močení pozorováno po celých devět měsíců a změny ve frekvenci odchodu na toaletu jsou zaznamenány téměř v prvních dnech po početí. Je třeba si uvědomit, že tento příznak se může vyskytnout během mimoděložního těhotenství i v prvních týdnech zmrazeného těhotenství. Proto je důležité navštívit lékaře a ujistit se, že dítě je normální.

Žena si velmi často všimne, že se musí několikrát probudit, aby navštívila záchod. Důvody tohoto jevu u těhotných žen jsou vysvětleny jednoduše: tekutina, která se během dne nahromadila kvůli otokům, opouští přesně v noci.

Navzdory skutečnosti, že u většiny žen je časté močení pozorováno u většiny žen, některé nastávající matky si tento příznak po celou dobu nevšimly. Je to také možnost normy..

Proč je časté močení během těhotenství?

Mělo by být jasně zřejmé, že časté močení v období porodu dítěte je plné nepohodlí, ale nepříznivě neovlivňuje zdraví matky a nenarozeného dítěte. Zbavuje se moči, tělo odstraňuje toxiny, čímž zabraňuje jejich negativním účinkům.

Hlavním důvodem, proč žena trpí příliš častým močením od prvních dnů těhotenství, jsou závažné změny jejího hormonálního pozadí..

V prvním měsíci těhotenství tělo začne aktivně produkovat hormon zvaný lidský chorionický gonadotropin (hCG). Pod jeho vlivem se zvyšuje močení.

Tělo těhotné ženy obsahuje velké množství tekutiny. Během těhotenství se objem krve zvyšuje asi o 50%. Kromě toho je plodová voda neustále aktualizována. Výsledkem je, že ledviny těhotné ženy fungují mnohem rychleji a časté močení je nevyhnutelné.

Dalším důvodem, který způsobuje, že nastávající matka často navštěvuje toaletu, je zvýšení tlaku dělohy na močový měchýř. Ženy, které mají slabé svaly kolem močové trubice, mohou dokonce unikat moči. Zpravidla k tomu dochází s intenzivním stresem - když žena kašle, kýchá. Únik moči je pravděpodobnější v posledních měsících těhotenství, stejně jako v prvních týdnech po narození. Chcete-li tomuto jevu zabránit, měli byste se ujistit, že jste na první návštěvu navštívili záchod.

Asi o 4 měsíce těhotenství se počet nutkání k močení může na nějakou dobu snížit, protože zvětšená děloha se postupně pohybuje do středu břišní dutiny. Tlak klesá, dokud se děloha nezačne postupně snižovat do pánve.

Jak zmírnit časté močení během těhotenství?

Žena by měla věnovat pozornost dennímu počtu cest na záchod. Pokud budoucí matka nezažije rychlé močení, měla by přemýšlet o tom, zda pije dost tekutin. Nastávající matka pije každý den pro normální fungování těla alespoň osm sklenic vody. S nedostatkem tekutin v těle a v důsledku toho se vzácným močením se riziko vzniku infekčních onemocnění močového systému prudce zvyšuje.

Aby se snížila frekvence močení, měla by nastávající matka vypnout ty nápoje, které obsahují kofein, a proto by měly mít diuretický účinek. Hlavní množství vody byste měli pít ráno a odpoledne a večer je lepší omezit příjem tekutin na těhotnou ženu. Ve večerní stravě stojí za to omezit jídlo, které obsahuje hodně tekutiny: jsou to polévky, ovoce. Během močení se musíte naklonit dopředu, aby byl močový měchýř zcela prázdný.

Lékaři doporučují těhotné ženě spát několik hodin během dne, pokud je to možné. Tento režim pomůže relaxovat a umožní ženě probudit se méně často v noci kvůli nutkání k močení. Těhotná žena by neměla odolat močení, pokud cítí touhu navštívit toaletu. S konstantní abstinencí je močový měchýř natažený a svěrače jsou také oslabené, což se projevuje zejména po porodu.

Pokud během močení dojde k nepohodlí, bolesti, pálení, měly by být tyto příznaky hlášeny lékaři. Vzhled krve v moči by měl být také považován za alarmující, touha jít znovu na toaletu ihned po močení. Tyto příznaky se projevují infekčními onemocněními močových cest. Tato bakteriální infekce u žen se vyvíjí velmi často. Pokud není nemoc ošetřena, může způsobit onemocnění ledvin a předčasné narození..

Ihned po narození může časté močení trvat několik dní, protože se tělo postupně zbavuje přebytečné tekutiny. Asi po týdnu se stav ženy vrátí do normálu..

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Jaké mohou být důvody častého močení během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní stav, kdy ženské tělo musí zajistit životně důležitou činnost nejen její, ale i plodu.

V takovém případě se mohou objevit zvláštní příznaky, které nemohou naznačovat onemocnění, ale mohou způsobit úzkost nebo potíže. Jedním z těchto příznaků je časté močení..

Příčiny výskytu

Mezi příčiny takových jevů, jako je časté močení během těhotenství, existuje několik. Obvykle je lze rozdělit na fyziologické a mechanické.

Nejčastěji dochází ke zvýšení frekvence močení v prvním a posledním trimestru těhotenství.

Fyziologický

Hlavní fyziologický důvod pro zvýšenou frekvenci močení lze nazvat zvýšením celkového metabolismu.

Vývoj plodu je intenzivní, a to vyžaduje značné výdaje na energii a živiny, ale životně důležitá činnost budoucího člověka je již v této fázi doprovázena uvolňováním aktivních produktů, které jsou cirkulačním systémem odstraněny placentou do ženského těla.

Ve skutečnosti ženská ledviny pracují pro dva. I přes malou velikost plodu vyžaduje jeho vysoká biologická aktivita rychlou aktualizaci prostředí, včetně plodové vody.

Další fyziologický důvod lze považovat za změnu hormonálního pozadí. Hormon produkovaný během těhotenství (lidský chorionický gonadotropin nebo hCG), jehož jednou z vlastností je zvýšení močení.

Během těhotenství se zvyšuje objem krve, ale mimo jiné se zvyšuje rychlost filtrace krve ledvinami, což zase zvyšuje množství moči.

Konec konců by měla být koncentrace emitované strusky udržována na určité úrovni, aby nedošlo k poškození stěn vylučovacího systému..

Mechanický

V prvním trimestru, kdy je velikost plodu malá, se děloha mírně zvětšuje, ale současně tlačí na zadní stěnu močového měchýře, což způsobuje její mechanické a reflexní podráždění. To je příčinou nárůstu nutkání v prvním trimestru.

Během druhého trimestru se plod zvyšuje, ale pohybuje se z pánve do břišní dutiny, což oslabuje tlak na močový měchýř.

V posledním trimestru těhotenství začne plod znovu tlačit, ale již na horní části močového měchýře, což opět může způsobit zvýšené nutkání. K tomu se může připojit i pohyb plodu, takže se najednou může objevit nutkání močit.

A zde zjistíte, proč tělo svědí během těhotenství.

Co se dá dělat?

Časté močení během těhotenství je nejvíce otravné v noci, když se cítím ospalý a nemám opravdu pocit, že bych znovu vstal na záchod.

Důvodem je skutečnost, že tělo je v noci a přesněji během spánku aktivně zapojeno do „samoléčení“. Není náhoda, že říkají, že spánek je nejlepší lék, a to se netýká pouze psychiky.

Večer stojí za to opustit přírodní diuretiku. Patří sem hlavně vodní melouny, ale je třeba si uvědomit, že všechny dýně, včetně okurek, mají mírný močopudný účinek.

Nepijte kávu večer, protože kofein také zvyšuje močení.

Pokuste se spát během dne, kdykoli je to možné. To pomůže uvolnit tělo, snížit frekvenci nočních návštěv na toaletě a pomůže vám cítit se lépe..

Pokud je to možné, neměli byste se snažit udržovat toaletu. Dlouhodobá retence nejen táhne močový měchýř, což nutně urychlí další nutkání, ale může také vést k oslabení svěračů v poporodním období.

Měli byste se úplně zbavit moči, když jdete na záchod, i když se vám zdá, že uběhlo hodně času. Pokud se nutkání nezastaví, mírně se nakloňte dopředu a utáhněte močový měchýř. To povede k vyprázdnění a pomůže mu zaujmout fyziologickou pozici.

Samoléčení je obecně kontraindikováno a během těhotenství riskujete také své nenarozené dítě.

Proč těhotné ženy často chodí na záchod

Těhotenství přináší mnoho změn v těle - příjemné a ne velmi, a jednou z nich je časté močení. Zvýšená intenzita přirozeného nutkání nutí člověka zásadně změnit návyky - například nastávající matka již nemůže odcházet z míst s normálně vybavenými toaletami. Pojďme zjistit, proč těhotné ženy často chodí na toaletu, co je důvodem takové změny a zda je plná nebezpečí. Uvažujeme také o tom, jak se s tímto problémem vyrovnat, aby to způsobovalo menší nepohodlí.

Proč těhotné ženy často chodí na záchod: příčiny problému

Mezi objektivní faktory ovlivňující rychlé močení během očekávání dítěte:

 1. Hormonální změny spojené s novým stavem těla. Zejména začíná vývoj nového produktu - chorionický gonadotropin, který přímo zvyšuje produkci moči.
 2. Umístění dělohy. Nachází se vedle močového měchýře. V procesu vývoje plodu roste jeho velikost a má vliv na bublinu. Výsledkem této akce jsou časté výlety na záchod.
 3. Zatížení ledvin. Tyto orgány během těhotenství fungují pro dvě matky a plod. To samozřejmě ovlivňuje zvýšení intenzity genitourinárního systému.
 4. Aktivace krevního oběhu. Obecně se objem krve a zejména lymfy v těle zvyšuje. V důsledku toho musí ledviny filtrovat řádově více tekutin.

Lékaři nazývají nárůst počtu nutkání v nastávající matce normální. Tento stav by neměl vyvolávat obavy.

Zároveň však může být častým nutkáním známkou patologie: pokud je provází bolest při močení, bolest v dolním břiše, zákal moči a horečka. V takových případech pomůže pouze lékař.

Zkoumali jsme důvody, proč těhotné ženy často chodí na záchod - pokud není bolest a malátnost, můžete se uklidnit a naučit se žít s tímto stavem..

Jak zlepšit stav s častým močením

Protože snížení počtu výletů na záchod objektivně nefunguje, je třeba dodržovat několik doporučení, která vám umožní méně nepohodlí:

 • neomezujte množství tekutiny - jinak dojde k otoku;
 • odmítnout kávu a čaj (jakýkoli), máta a šípky, ovocné nápoje a odvarky - všichni patří k diuretikům;
 • nepijte nic 2 hodiny před spaním - to pomůže tekutině distribuovat se v těle a strávit noc klidně;
 • v žádném případě netolerujte: stagnace moči povede k zánětu;
 • vyloučit ze stravy ostrou, slanou a konzervovanou zeleninu;
 • Noste oblečení, které nenarušuje vaši přirozenou potřebu na žádném, dokonce i nevhodném místě.

Samotný problém s častým močením zmizí asi 5 dnů po objevení dítěte. Měchýř se vrátí k normálu, nic na něj netlačí, hormonální systém se také normalizuje. Pokud problém přetrvává - potřebujete lékařskou pomoc.

Na ultrazvukovém vyšetření, které se provádí po 18–22 týdnech (určování pohlaví dítěte), může lékař hlásit zvětšenou pánev. Je-li v děloze chlapec, je normální, pokud dívka není velmi dobrým příznakem. Nastávající matka přiznala v ledvinách zánětlivý proces, který nutně ovlivňuje stav plodu. Doporučení pro celou dobu těhotenství - správná strava, volné oblečení a pravidelná hygiena.

Odpověď na otázku, proč těhotné ženy často chodí na záchod, je jednoduchá - protože je spojena s přirozenými změnami v těle. Dodržování obecných doporučení a sledování vašeho zdraví je to, co budoucí matka musí udělat, aby zajistila bezpečnost plodu.

Časté močení během těhotenství. Příčiny častého močení během těhotenství. Močení v noci u těhotných žen. Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Často kladené otázky

Pokud je močení časté?

Častým močením je vyprázdnění močového měchýře více než 8krát během dne, zatímco malé množství moči se uvolňuje během jedné cesty na záchod. Během těhotenství může žena cítit nutkání močit asi 20krát denně. Lékaři nazývají tento příznak „pollakiuria“. Pollakiurii lze kombinovat se zvýšením množství moče uvolněného za den. Tento stav se nazývá polyurie. Polyurie je přidělování více než 2 litrů moči denně.

Příčiny častého močení během těhotenství

Během těhotenství může dojít k častému močení z různých důvodů. Časté močení během těhotenství v nepřítomnosti jiných poruch je normální jev, přizpůsobení ženského těla těhotenství. Proto je nutné rozlišovat mezi patologickými příčinami rychlého močení (příznakem nemoci) od fyziologických (přirozené změny funkce močového systému během těhotenství). Zvláště charakteristická je zvýšená frekvence močení, pokud žena poprvé otěhotní, protože přizpůsobení novým podmínkám je pomalejší.

Během těhotenství může být časté močení způsobeno následujícími důvody:

 • Izolace lidského chorionického gonadotropinu. Během těhotenství se z vajíčka plodu uvolňuje speciální hormon - lidský chorionický gonadotropin nebo hCG (to je to, co hormon určuje těhotenský test). HCG je schopen zvýšit produkci moči. Současně hCG stimuluje uvolňování progesteronu (ženského pohlavního hormonu), který uvolňuje dělohu a další orgány, které mají svaly, včetně močového měchýře s jeho svěračem (svalový prsten mezi močovým měchýřem a močovou trubicí). Snížený tón svěrače způsobuje častou potřebu vyprázdnění močového měchýře, protože když se svaly svěrače uvolní, moč v močovém měchýři se nemůže hromadit a dlouho držet..
 • Zvýšený průtok krve do pánevních orgánů. Během těhotenství se cévy pánve rozšiřují, zvyšuje se krevní tok do dělohy. Zvyšuje se také průtok krve do močového měchýře. Její stěny mírně nabobtnávají, jsou citlivější na podráždění a dokonce reagují na příjem malého množství moči močením.
 • Snížená produkce antidiuretického hormonu. Tento hormon je zodpovědný za zadržování tekutin v těle. Během těhotenství dochází k přirozenému poklesu produkce, takže ledviny filtrují více vody, a tím se vytváří více moči. Renální průtok krve během těhotenství se zvyšuje téměř o 40%. Aktivní funkce ledvin je nezbytná k odstranění toxinů nahromaděných v matce a plodu močí. Pro zajištění normálních podmínek pro vývoj plodu by měla být plodová voda obnovována každé 2 až 3 hodiny, což vyžaduje aktivní práci ledvin a časté vyprazdňování močového měchýře.
 • Komprese močového měchýře těhotnou dělohou. Močový měchýř je umístěn mezi děložní (zadní) a ochlupení (přední). Zatímco zvětšující se děloha je v pánevní dutině, močový měchýř zažije tlak, objem močového měchýře se zmenší. Normálně je objem močového měchýře u těhotných žen 400 ml. Během těhotenství se jeho objem zvyšuje na 650 ml v důsledku zvýšení produkce moči. Vzhledem k významu kapacity močového měchýře z hlediska přizpůsobení se změnám během těhotenství bude jakákoli komprese z vnějšku kompenzována častějším vyprazdňováním.
 • Nemoci způsobující snížení objemu močového měchýře. Jakýkoli genitální nádor může močový měchýř komprimovat. Některé nádory mohou také vyrůst do stěny močového měchýře..
 • Nemoci, které zvyšují produkci moči. Pokud žena trpěla častým močením před těhotenstvím, pak se během těhotenství tento příznak ještě prohloubí. Mezi nejčastější příčiny močení patří diabetes mellitus (vysoká hladina glukózy v krvi) a diabetes insipidus (způsobený nedostatkem antidiuretického hormonu v těle), jakož i hysterická neuróza.
 • Infekce močových cest. Během těhotenství se vlivem progesteronu rozšiřuje močová trubice, močový měchýř močových měchýřů a ledvinové pánve (moč se hromadí v pánvi) - dochází ke stagnaci moči. Stagnující moč je příznivým prostředím pro rozvoj infekce (uretritida - zánět močové trubice, cystitida - zánět močového měchýře, pyelonefritida - zánět ledvinové pánve). U cystitidy se zanícený močový měchýř stává „snadno podrážděným“, to znamená, že k jeho častým kontrakcím dochází, i když je přijata malá část moči. Je také důležité přítomnost chronické patologie ledvin, močového měchýře a močové trubice, které existovaly před těhotenstvím, protože během těhotenství dochází k exacerbaci jakéhokoli chronického onemocnění. Obzvláště náchylné k infekcím močových cest.
 • Nadměrně aktivní močový měchýř. Tento syndrom je charakterizován zvýšenou aktivitou svalů močového měchýře v nepřítomnosti infekce nebo zánětu, v důsledku čehož má žena velmi silné a časté nutkání k močení, které jen stěží omezuje nebo se nemůže omezovat vůbec (močová inkontinence).

Aby bylo možné rozlišovat mezi častým močením jako variantou normy a patologickým častým močením, je třeba věnovat pozornost průvodním příznakům.

Následující příznaky naznačují patologické zvýšení močení během těhotenství:

 • bolest při močení;
 • bolest a pálení v močové trubici;
 • bolest v dolní části zad a bolest v dolní části břicha;
 • zvýšený krevní tlak (bolesti hlavy, slabost, palpitace);
 • otok (otok dolních končetin večer a otok obličeje ráno).
 • zvýšení tělesné teploty;
 • špinavá moč s nepříjemným zápachem;
 • vaginální výtok s nepříjemným zápachem;
 • intenzivní žízeň, svědění a rychlý nárůst tělesné hmotnosti.

Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky, měla by těhotná žena podstoupit následující testy:

 • ultrazvuk (ultrazvuk) - ultrazvuk dělohy, močového měchýře a ledvin eliminuje vážné patologie vedoucí ke zvýšené močení (glomerulonefritida, pyelonefritida, poškození ledvin při diabetes mellitus, nádory a kameny močového měchýře, močová inkontinence a další);
 • obecná analýza moči - nutně odhalí porušení, pokud existuje patologická příčina častého močení, například bílkovina nebo glukóza v moči (během normálního těhotenství se v moči mohou objevit bílkoviny a cukr, ale v malém množství);
 • Zimnitsky test (test s osmi skly) - umožňuje určit množství moče vylučované během dne i v noci, jakož i jeho hustotu, což je indikátorem účinnosti ledvin (moč se shromažďuje každé čtyři hodiny v různých nádobách - 8 sklenic);
 • krevní test na glukózu - umožňuje detekovat cukrovku, včetně tzv. gestačního diabetu, tj. porušení absorpce glukózy, ke kterému dochází v souvislosti s těhotenstvím (jedná se o dočasný jev);
 • měření krevního tlaku a elektrokardiogramu (registrace elektrické aktivity srdce) - umožní vám identifikovat známky vysokého krevního tlaku a srdečního selhání (pro jakoukoli patologii srdce se zvyšuje zátěž ledvin);
 • nátěr na infekce - pocházející z močové trubice a pochvy umožňuje nátěr pomocí testů k detekci původců infekcí v moči;
 • močová kultura na flóře - moč může také sloužit jako materiál pro detekci patologických bakterií, pokud je vysazena na živném médiu a je zaznamenán růst mikrobiální kolonie;
 • obecný krevní test - analýza vám umožní identifikovat reakci těla na zánět, exacerbaci chronických onemocnění, ztrátu bílkovin v moči, tj. situace, kdy časté močení je příznakem patologie;
 • gynekologické vyšetření - při vyšetření pochvy a děložního hrdla může lékař určit anatomické změny, které naznačují patologii svěrače močové trubice nebo samotného močového měchýře (opomenutí pánevních orgánů).

Jaké je období těhotenství pro časté močení (časté močení v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství)?

Orgány močového systému v různých stádiích těhotenství fungují odlišně, v závislosti na potřebách ženského těla a rostoucího plodu, takže někdy časté močení může těhotnou ženu zvýšit nebo nerušit..

Časté močení během normálního těhotenství může být spojeno buď s mechanickým faktorem (komprese močového měchýře), nebo s hormonálními změnami, které ovlivňují průtok krve ledvinami a tón močového měchýře. Časté močení začíná trápit těhotnou ženu ve velmi raných stádiích, ale vždy se tak nestane. Pokud je časté močení kombinováno s dalšími příznaky těhotenství, jako je zastavení menstruace, nevolnost, bolest v mléčných žlázách, pozitivní těhotenský test, považuje se to za jeden z prvních příznaků těhotenství..

Při normálním těhotenství dochází v močovém systému k následujícím změnám:

 • V prvním trimestru (od 5 do 6 týdnů) těhotenství se objem cirkulující krve (BCC) postupně zvyšuje, tj. Množství tekuté části krve, která protéká cévami. To je nezbytné k zajištění uteroplacentálního krevního oběhu a krevního oběhu u plodu. Takový objem krve však zvyšuje zátěž ledvin, protože je nutné neustálé čištění krve od toxinů. Proto se v prvních měsících těhotenství objevuje časté močení a zvyšuje se také množství moči přidělené během jedné cesty na záchod (polyurie).
 • Ve druhém trimestru (po 13 týdnech) si ženy všimly, že nepohodlí způsobené častým močením se snížilo. Důvodem je skutečnost, že hormonální pozadí a fyziologické změny se staly víceméně stabilní, ledviny začaly pracovat klidněji. Od 13. týdne těhotenství se normalizuje množství vylučované moče denně, což je spojeno se zvýšením zpětné absorpce vody v ledvinách - tělo si začne zadržovat více tekutin, protože po 12 týdnech se vytvoří placenta a zvyšuje se uteroplacentální průtok krve. Po 20 týdnech těhotenství se děloha stává tak velkou, že je bránice nucena stoupat, což zvyšuje objem břišní dutiny. To způsobuje určitou dušnost, ale zmírňuje stav orgánů břišní dutiny a malé pánve, které se zvětšenou děloží pociťují „těsnost“. Po 20 týdnech močový měchýř také přestane cítit tlak zvětšené dělohy, takže časté močení v této době je žena stále méně znepokojena. K tomu však dochází pouze v případě, že těhotenství probíhá normálně a při častém močení se nevyskytují žádné choroby. Výskyt nebo zvýšení frekvence močení ve druhém trimestru je častým příznakem patologie.
 • Ve třetím trimestru těhotenství dochází k několika typům změn. Po 28 týdnech začíná období snížené produkce moči. Ale v posledních týdnech těhotenství (po 38 týdnech) začíná děloha opět klesat do pánevní dutiny. Takže se připravuje na porod. Ve třetím trimestru se co nejvíce zvětší velikost dělohy a objem močového měchýře. Děložní výhřez potěší ženu tím, že usnadňuje dýchání, ale znovu musí často navštěvovat toaletu, protože když se děloha vrátí, tlak na močový měchýř se opět zvyšuje. I při zvýšeném objemu močového měchýře v této době (650 ml) způsobuje tlak dělohy pokles objemu a zvýšené močení.

V přítomnosti patologických příčin výskytu rychlého močení se zvyšujícím se těhotenstvím se močení stává nejen častějším, ale také doprovázeným dalšími patologickými příznaky.

Časté močení u těhotných žen v noci

Mnoho žen tvrdí, že močový měchýř musí během noci několikrát vyprázdnit. To je také normální výskyt. Faktem je, že funkce ledvin závisí na poloze ženského těla. V pozdějším těhotenství existuje tendence k zadržování tekutin v těle, to znamená k výskytu otoků. Ve svislé poloze se tekutina často hromadí v dolních koncích. Když žena zaujme horizontální polohu, normální průtok krve ledvinami se normálně zvyšuje, tekutina je přirozeně odstraněna z tkání dolních končetin, ledviny filtrují tekutinu, která pochází z dříve edematózních tkání, a uvolňuje ji ve formě moči. Proto si žena v noci všimne častého močení. Tento jev je obzvláště znepokojující pro ženu po 31 týdnech těhotenství, kdy začínají fungovat ledviny plodu..

Je důležité vědět, že pokud tělo během dne vylučuje méně moči a více v noci, pak to znamená patologii ledvin. Tento příznak se nazývá nokturie. Pokud si žena všimne, že se během dne vylučuje více moči než v noci, pak je vše v pořádku s tělem.

Jak se zbavit častého močení během těhotenství?

Nejdůležitější věcí, které je třeba vědět při léčbě častého močení během těhotenství, je to, že samotný symptom nelze léčit. Časté močení je pouze projevem, který má příčinu. Nemůžete spojovat časté močení pouze s močovým měchýřem, musíte se ujistit, že neexistují žádné vážnější důvody. Pokud jsou časté výlety na záchod spojeny s patologií ledvin nebo jinými vážnými a léčebně nemocnými onemocněními, je důležité, aby těhotná žena byla pod dohledem lékaře. Pokud se pokusíte eliminovat pouze symptom, můžete zhoršit průběh základního onemocnění, což může vést k potratům. Pokud těhotná žena nezjistila žádnou patologickou příčinu častého močení, je třeba dodržovat některá doporučení, aby se zmírnilo nepohodlí častého močení..

Pro snížení závažnosti nepohodlí při častém močení by těhotné ženy měly dodržovat následující doporučení:

 • Správný vodní režim. Neměli byste pít více než 2 litry tekutin denně a je vhodné pít čistou vodu, nikoli sladké nápoje a čaj. Při pití více než 2 litrů tekutin denně může dojít k otokům, protože ledviny nemají čas odfiltrovat veškerou opitou tekutinu. To platí zejména v pozdních stádiích těhotenství, a zejména v jeho posledních týdnech, kdy ledviny plodu začínají pracovat, čímž se zvyšuje zátěž ledvin matky. Také nemusíte pít tekutiny před spaním, pokud má těhotná žena časté močení v noci.
 • Správná výživa. Nejezte potraviny, které mají močopudný účinek (citrus, uzené maso, marinády, kořenitá jídla, sůl). Také byste měli stolici normalizovat, aby nedocházelo k zácpě. Při zácpě dochází ke zvýšení tlaku uvnitř břišní dutiny a může vyvíjet tlak na močový měchýř, což přispívá k častému močení.
 • Fyzická cvičení. Lékaři doporučují provádět cvičení k posílení svalů pánevního dna - Kegelova cvičení. Jejich podstatou je stlačení a rozšíření svěračů močového měchýře a konečníku. Taková cvičení lze provádět sezením, postavením nebo ležením. Posílení svalů stlačujících močovou trubici, umožňuje kontrolovat močení, obnovit schopnost močového měchýře hromadit moč.
 • Denní spánek. Pokud žena odloží několik hodin během dne na spánek, může výrazně snížit počet výletů na toaletu v noci, protože to umožní ledvinám odebírat vodu již ve dne (jak bylo uvedeno, v horizontální poloze proudí více krve do ledvin a vytváří se více moči) ) V pozdějších fázích je však důležité spát ne na zádech, ale na boku. Faktem je, že těhotná děloha po 25 týdnech v poloze na zádech může silně komprimovat velké žíly břišní dutiny a přenášet krev z dolních končetin a orgány břišní dutiny do srdce. Tento stav se nazývá syndrom dolní duté žíly. Současně zmizí „náhle“ noční močení. To může ženu potěšit, ale místo nočního močení se žena začíná obávat příznaků, jako jsou závratě, dušnost, slabost (mdloby). Aby denní spánek nezpůsobil takové příznaky, doporučuje se spát na levé straně.
 • Podpora imunity. Těhotná žena by měla dávat pozor, aby nezachytila ​​nachlazení. Nejmenší podchlazení, zejména dolních končetin, může snadno vést k infekcím. Proto byste měli brát vitamíny, léky, které zvyšují imunitu, chodit více na čerstvý vzduch a starat se o léčbu hnisavých infekcí v těle (kaz, zánět mandlí, chronická sinusitida, bronchitida, pohlavně přenosné infekce a další)..
 • Maximální vyprázdnění močového měchýře. Chcete-li méně často močit, měli byste se ujistit, že při močení byla odstraněna veškerá moč z močového měchýře, v opačném případě dokonce i přijetí malé části moči donutí těhotnou ženu znovu navštívit toaletu. Kromě toho kongestivní moč nejčastěji způsobuje infekce a úplné vyprázdnění je prevence cystitidy. Nezastavujte močení. To může vést k poškození funkce svalů močového měchýře a stagnaci moči. Chcete-li močový měchýř zcela vyprázdnit, při močení se mírně nakloňte dopředu. Můžete také otevřít faucet tak, že pod vlivem zvuku tekoucí vody dochází k reflexnímu kontrakci močového měchýře (někdy se znovu stahuje, zcela se vyprazdňuje).

Je časté močení časným příznakem těhotenství?

Časté močení je považováno za jeden z prvních známek těhotenství. Tento jev je vysvětlen hormonálními změnami během těhotenství a zvýšeným průtokem krve do močového měchýře. Po zavedení oplodněného vajíčka do dělohy se membránou vajíčka plodu uvolňuje lidský chorionický gonadotropin (hCG). Jedná se o těhotenský hormon (jeho koncentrace v moči je stanovena těhotenským testem). Tento hormon je schopen zvýšit množství vylučované moči ledvinami, což vede ke zvýšené močení. Zvýšený průtok krve do dělohy se také šíří do močového měchýře, který je citlivější na podráždění přicházející moči. Časté močení však není přímým příznakem těhotenství. Tento příznak by se měl posuzovat pouze ve spojení s dalšími známkami těhotenství..

Bolestivé a časté močení během těhotenství je normální?

Pohodlí nebo bolest během močení je známkou podráždění sliznice močového měchýře a / nebo močové trubice. Toto je nejčastěji příznak cystitidy (zánět močového měchýře), uretritidy (zánět močové trubice) nebo pyelonefritidy (zánět ledvin). Během těhotenství je cystitida velmi častým jevem, protože během těhotenství se u všech žen do určité míry rozvine močové cesty. Všechna oddělení močových cest (včetně ledvin, močovodů) se rozšiřují vlivem hormonálních změn - dochází k prudkému zpomalení rychlosti pohybu moči. V důsledku rozšíření močové trubice může jakákoli infekce snadno vstoupit do močového měchýře a způsobit zánět. Nebezpečí cystitidy je, že se často, kromě rychlého a bolestivého močení, nedává pryč. Pokud se u těhotné ženy během močení objeví nepříjemné pocity, měli byste se poradit s lékařem. Pokud bolestivé a časté močení během těhotenství je doprovázeno zvýšením tělesné teploty, a to i nevýznamné, pak lékaři často diagnostikují pyelonefritidu.

Může těhotenský test s častým močením ukázat nesprávný výsledek?

Pokud je močení ženy časté a denně se vylučuje také více moči, může se v prvních týdnech těhotenství ukázat falešně negativní výsledek. To je způsobeno na jedné straně použitím těhotenských testů s nízkou citlivostí a na druhé straně snížením koncentrace hormonu těhotenství ve zředěné moči. To znamená, že těhotenský test nebude schopen stanovit nedostatečně vysokou hladinu hormonu (lidský chorionický gonadotropin nebo hCG), pokud se stále jedná o malé množství vylučované velkým množstvím moči.

Jak dlouho začíná těhotenství a kdy končí časté močení??

Přesné načasování nástupu zvýšené močení u těhotných žen a navíc neexistuje normalizace frekvence močení. U některých těhotných žen však existují určité vzorce. Rychlé močení začíná obtěžovat mnoho žen v prvních měsících těhotenství (až 12 týdnů), po kterých se počet cest na toaletu postupně snižuje. Důvodem je skutečnost, že ve druhém trimestru (po 20 - 25 týdnech) se ženské tělo přizpůsobuje novým podmínkám, normalizuje se hormonální pozadí a děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože mění svou polohu na vyšší. Tato pozice dělohy je dočasná. Močení se opět stává častým v posledním měsíci těhotenství, kdy dojde k prolapsu dělohy. Čím častěji má žena nutkání k močení, tím blíže je porod.

Současně, pokud má žena poškozenou funkci ledvin nebo jiné patologie vnitřních orgánů, může těhotná žena během těhotenství doprovázet časté močení. V tomto případě bude mít otoky, tlak se zvýší, její zdraví se bude výrazně zhoršovat. Jedná se o příznaky pozdní toxikózy těhotných žen, která vyžaduje dohled porodníka-gynekologa.

Žádné časté močení - mohlo by to být známkou zmeškaného těhotenství?

Zmrazené těhotenství (ukončení růstu plodu a smrt v děloze) není vždy doprovázeno potratem, takže si žena nemusí být vědoma, že plod již není životaschopný. V časných stadiích těhotenství (až 18 - 20 týdnů) plod ještě necítí pohyby plodu v děloze, takže těhotné ženy pečlivě sledují náhlé „vymizení“ příznaků těhotenství, včetně nauzey, častého močení, těžkých chutí k jídlu a výkyvů nálady. Pokud těhotná žena spolu s častým močením tyto příznaky zastavila, může to být příznak smrti plodu. Frekvence močení se však může normalizovat během normálního těhotenství, ke kterému dochází velmi často blíže ke středu těhotenství. Toto je normální jev, protože ledviny filtrují a vylučují méně moči po 13 týdnech, aby se zvýšil průtok krve v děloze, placenta a poskytly všechny potřeby nenarozeného dítěte. Kromě toho po 25 týdnech děloha přestává vyvíjet tlak na močový měchýř, protože se pohybuje od pánevní dutiny do břišní dutiny - žena si všimne úlevy a snížení frekvence vyprazdňování močového měchýře.

Časté močení během těhotenství

Tělo těhotné ženy zažívá individuální změny během porodu dítěte. Problémy, které doprovázejí některé, se proto v jiných neprojevují. Ale u většiny těhotných žen se vyskytují příznaky. Jde o časté močení.

Pro mnohé se toto znamení stává „lakmusovým testem“ potvrzujícím početí. Příznak se může objevit na začátku, ve 2. a 3. trimestru, nebo může doprovázet ženu po celé období. Gynekolog pomůže zjistit příčiny..

Příčiny častého močení u žen

Existují důvody, které vyvolávají časté močení, a ne všechny jsou bezpečné, takže jakmile se projeví úzkost, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Časté močení vyvolávají následující faktory:

 • změny hormonální rovnováhy;
 • uvolněná svalová kondice, včetně močové svalové tkáně;
 • zvýšený objem krve v obecném krevním řečišti;
 • zrychlený metabolismus, vyvolávající ledvinové aktivity;
 • zvýšení dělohy při růstu plodu;
 • formování, neustálá obnova vod kolem plodu;
 • zadržování tekutin v těle, otok;
 • práce s ledvinami dítěte v posledním trimestru;
 • močový tlak dítěte bezprostředně před narozením.

Kromě těchto důvodů je nutné zmínit změnu pH moči v kyselém směru. K tomu dochází při zneužívání masa a horkého koření. Dalším faktorem je anémie z nedostatku železa - stav, který se často vyskytuje u těhotných žen..

První trimestr

Jakmile nastalo početí, ženské tělo se připravuje na změny - biologické reakce probíhají jinak, změny metabolismu. Proto množství volné tekutiny roste, pohlavní hormony jsou aktivně produkovány, díky kterým zůstává těhotenství.

Progesteron je považován za hlavní hormon. Uvolňuje svaly celého těla, včetně stěn močového měchýře. Stěny močového měchýře proto nejsou způsoby, jako dříve, jak udržet obvyklé množství moči po dlouhou dobu, proto se nutkání stává častější. Rostoucí děloha tlačí na moč.

Druhý trimestr

Časté močení na začátku porodu dítěte se vyskytuje u všech žen, a za druhé, ve většině, se nutkání normalizuje, problém zmizí bez dalších opatření.

Toto je vysvětleno jednoduše - zvětšující se děloha opouští pánevní oblast, stoupá výš. Netlačí na močový měchýř. Pokud to byl důvod, nepohodlí zmizí samo o sobě.

Druhý trimestr je příznivý - neexistují žádné stížnosti na močení z fyziologických důvodů. Pokud k tomuto problému dojde, je třeba zkontrolovat patologie. Pokud je důvodem jíst slané jídlo, jíst melouny - stačí změnit stravu a nepohodlí projde.

Třetí trimestr

V posledním trimestru může mít žena opět časté močení, nyní se symptom projevuje iu těch, kteří se s ním dosud nesetkali..

Děloha rostla, závažnost plodu tlačí na spodní část zad, unavují se nohy, objevují se problémy s dýcháním. Množství krve stoupá v krevním řečišti, plodová voda - to navíc zavádí močový měchýř.

Kromě toho je třeba poznamenat, že během tří trimestrů plodu začnou ledviny fungovat postupně, produkty pupečníku do těla matky využívají produkty životních funkcí dítěte.

To je další zátěž pro močové orgány. Pravidelné močení je proto před porodem normální stav. Kromě toho může dojít k inkontinenci při smíchu, kýchání a kašli. To je norma, nebojte se, ale musíte se uklidnit s gynekologem.

Bezprostředně několik týdnů před narozením dítě sestoupí do pánevní oblasti. Současně se těhotná žena cítí lépe, dýchání se normalizuje, pálení záhy zmizí, ale časté močení se začíná trápit. Navíc v malých objemech. To je normální průběh těhotenství, lékař to potvrdí..

Časté močení během těhotenství v noci

Čím delší je těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost zadržování tekutin v těle, výskyt otoku nohou, dalších částí těla. Lékaři jsou proto upozorněni na výhody prevence před začátkem problémů. K největšímu otoku dochází během dne, kdy je žena ve vzpřímené poloze.

V noci, kdy těhotná žena leží vodorovně, se jí z nohou odstraní tekutina, která se vylučuje z těla ledvinami. Proto musíte často vstávat v noci, vyprázdnit močový měchýř. Tento stav může být signálem nemoci močových orgánů, častěji je však důvodem fyziologie. Po porodu je všechno normální.

Jak řešit problém?

Nejprve musíte navštívit gynekologa, v případě potřeby podstoupit diagnózu. Zahrnuje moč, krev, stěr, ultrazvuk podle potřeby. Pokud nejsou zjištěny žádné patologie, lékař vydá řadu doporučení, jak problém řešit proveditelným způsobem. Hlavní tipy jsou následující:

 • zkontrolovat svůj jídelníček. Vyjměte z nabídky ty produkty, které vyvolávají silný žízeň - kořenitá, smažená, slaná jídla. Jejich použití by mělo být omezeno na minimum;
 • snížit spotřebu diuretických potravin, nápojů - čaj, káva, brusinková šťáva, kompot z šípků, cukety, okurek a melounů;
 • pokud chcete navštívit koupelnu, nemůžete to tolerovat - musíte okamžitě následovat touhu těla, vyprázdnit moč;
 • Je vhodné vyloučit dlouhé cesty v dopravě ve špičce, jakož i návštěvy veřejných míst, kde není možné jít na záchod;
 • odmítněte těsné spodní prádlo a také mačkejte oblečení. Ti, kteří používají těhotné obvazy během těhotenství, se musí ujistit, že jsou pohodlně a rychle uvolněni / odstraněni, aby nenarušovali koupelnu..

Není nutné snižovat objem pitné vody denně, i když časté močení způsobuje nepohodlí. Norma pro těhotnou ženu je až 2 litry čisté vody denně, pokud neexistují kontraindikace, omezení. Doporučujeme správně distribuovat objem - vypijte většinu před obědem, snížíte spotřebu večer a 2 hodiny před spaním si vezměte jen pár doušek, pokud chcete.

Lidé s únikem moči by měli lépe vyměnit spodní prádlo. To je bezpečnější než těsnění. zvyšují riziko drozdu.

Aby byl močový měchýř zcela vyprázdněn u těhotné ženy, lékaři doporučují, aby se během močení mírně naklonil dopředu - takovým jednoduchým způsobem se močový měchýř zbaví tlaku dělohy a plodu a umožní mu zcela se vyprázdnit..

Normální frekvence močení u těhotných žen není přesně stanovena, stejně jako u jiných lidí - každý organismus pracuje samostatně. Někdy těhotné ženy navštěvují toaletu každou půl hodinu, ale to nebude považováno za patologii, pokud neexistují bolesti, pálení nebo jiné nepříjemné pocity. Pokud jsou časté touhy doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky, je to příležitost zkontrolovat přítomnost onemocnění močového systému.

Souhrnně lze konstatovat, že samotné těhotenství je objektivním důvodem častého močení. Pokud ale kromě tohoto příznaku existují i ​​další nepříjemné příznaky (pálení, svědění, bolesti zad, spodní břicho) - musíte navštívit lékaře.

Napíše doporučení pro testy k vyloučení pyelonefritidy, cystitidy a genitálních infekcí. Každé onemocnění vyžaduje kompetentní terapii, zejména během těhotenství, protože může představovat hrozbu nejen pro matku, ale i pro dítě.

Pokud se během močení, svědění, pálení, zbarvení nebo průhlednosti, zápachu moči, změny jeho množství, okamžitě poraďte s lékařem. Je třeba vzít v úvahu všechny nepříjemné příznaky, jednat okamžitě.

Články O Neplodnosti