Hlavní Bolest

Naši odborníci

Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

Jaké mohou být důvody častého močení během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní stav, kdy ženské tělo musí zajistit životně důležitou činnost nejen její, ale i plodu.

V takovém případě se mohou objevit zvláštní příznaky, které nemohou naznačovat onemocnění, ale mohou způsobit úzkost nebo potíže. Jedním z těchto příznaků je časté močení..

Příčiny výskytu

Mezi příčiny takových jevů, jako je časté močení během těhotenství, existuje několik. Obvykle je lze rozdělit na fyziologické a mechanické.

Nejčastěji dochází ke zvýšení frekvence močení v prvním a posledním trimestru těhotenství.

Fyziologický

Hlavní fyziologický důvod pro zvýšenou frekvenci močení lze nazvat zvýšením celkového metabolismu.

Vývoj plodu je intenzivní, a to vyžaduje značné výdaje na energii a živiny, ale životně důležitá činnost budoucího člověka je již v této fázi doprovázena uvolňováním aktivních produktů, které jsou cirkulačním systémem odstraněny placentou do ženského těla.

Ve skutečnosti ženská ledviny pracují pro dva. I přes malou velikost plodu vyžaduje jeho vysoká biologická aktivita rychlou aktualizaci prostředí, včetně plodové vody.

Další fyziologický důvod lze považovat za změnu hormonálního pozadí. Hormon produkovaný během těhotenství (lidský chorionický gonadotropin nebo hCG), jehož jednou z vlastností je zvýšení močení.

Během těhotenství se zvyšuje objem krve, ale mimo jiné se zvyšuje rychlost filtrace krve ledvinami, což zase zvyšuje množství moči.

Konec konců by měla být koncentrace emitované strusky udržována na určité úrovni, aby nedošlo k poškození stěn vylučovacího systému..

Mechanický

V prvním trimestru, kdy je velikost plodu malá, se děloha mírně zvětšuje, ale současně tlačí na zadní stěnu močového měchýře, což způsobuje její mechanické a reflexní podráždění. To je příčinou nárůstu nutkání v prvním trimestru.

Během druhého trimestru se plod zvyšuje, ale pohybuje se z pánve do břišní dutiny, což oslabuje tlak na močový měchýř.

V posledním trimestru těhotenství začne plod znovu tlačit, ale již na horní části močového měchýře, což opět může způsobit zvýšené nutkání. K tomu se může připojit i pohyb plodu, takže se najednou může objevit nutkání močit.

A zde zjistíte, proč tělo svědí během těhotenství.

Co se dá dělat?

Časté močení během těhotenství je nejvíce otravné v noci, když se cítím ospalý a nemám opravdu pocit, že bych znovu vstal na záchod.

Důvodem je skutečnost, že tělo je v noci a přesněji během spánku aktivně zapojeno do „samoléčení“. Není náhoda, že říkají, že spánek je nejlepší lék, a to se netýká pouze psychiky.

Večer stojí za to opustit přírodní diuretiku. Patří sem hlavně vodní melouny, ale je třeba si uvědomit, že všechny dýně, včetně okurek, mají mírný močopudný účinek.

Nepijte kávu večer, protože kofein také zvyšuje močení.

Pokuste se spát během dne, kdykoli je to možné. To pomůže uvolnit tělo, snížit frekvenci nočních návštěv na toaletě a pomůže vám cítit se lépe..

Pokud je to možné, neměli byste se snažit udržovat toaletu. Dlouhodobá retence nejen táhne močový měchýř, což nutně urychlí další nutkání, ale může také vést k oslabení svěračů v poporodním období.

Měli byste se úplně zbavit moči, když jdete na záchod, i když se vám zdá, že uběhlo hodně času. Pokud se nutkání nezastaví, mírně se nakloňte dopředu a utáhněte močový měchýř. To povede k vyprázdnění a pomůže mu zaujmout fyziologickou pozici.

Samoléčení je obecně kontraindikováno a během těhotenství riskujete také své nenarozené dítě.

Časté močení během těhotenství

Časté močení je jedním z příznaků, které může žena zažít během těhotenství..

Jak časté močení během těhotenství?

Časté močení během těhotenství se u žen začíná projevovat od prvních týdnů těhotenství. Podle tohoto příznaku si někdy nastávající matka všimne prvních příznaků těhotenství. Již na začátku těhotenství se cítí častá nutkání, i když močový měchýř ženy není plný. V prvním trimestru nastávající matka velmi často navštěvuje toaletu. Počet nutkání postupně klesá přibližně v 16 týdnech těhotenství. Na konci funkčního období, ve třetím trimestru, však časté močení opět ruší ženu, protože její děloha se výrazně zvyšuje a vyvíjí významný tlak na močový měchýř. Přichází-li přibližně 38 týdnů těhotenství, frekvence močení se může mírně snížit..

U každé ženy během těhotenství se může tento příznak objevit samostatně. U některých těhotných žen je časté močení pozorováno po celých devět měsíců a změny ve frekvenci odchodu na toaletu jsou zaznamenány téměř v prvních dnech po početí. Je třeba si uvědomit, že tento příznak se může vyskytnout během mimoděložního těhotenství i v prvních týdnech zmrazeného těhotenství. Proto je důležité navštívit lékaře a ujistit se, že dítě je normální.

Žena si velmi často všimne, že se musí několikrát probudit, aby navštívila záchod. Důvody tohoto jevu u těhotných žen jsou vysvětleny jednoduše: tekutina, která se během dne nahromadila kvůli otokům, opouští přesně v noci.

Navzdory skutečnosti, že u většiny žen je časté močení pozorováno u většiny žen, některé nastávající matky si tento příznak po celou dobu nevšimly. Je to také možnost normy..

Proč je časté močení během těhotenství?

Mělo by být jasně zřejmé, že časté močení v období porodu dítěte je plné nepohodlí, ale nepříznivě neovlivňuje zdraví matky a nenarozeného dítěte. Zbavuje se moči, tělo odstraňuje toxiny, čímž zabraňuje jejich negativním účinkům.

Hlavním důvodem, proč žena trpí příliš častým močením od prvních dnů těhotenství, jsou závažné změny jejího hormonálního pozadí..

V prvním měsíci těhotenství tělo začne aktivně produkovat hormon zvaný lidský chorionický gonadotropin (hCG). Pod jeho vlivem se zvyšuje močení.

Tělo těhotné ženy obsahuje velké množství tekutiny. Během těhotenství se objem krve zvyšuje asi o 50%. Kromě toho je plodová voda neustále aktualizována. Výsledkem je, že ledviny těhotné ženy fungují mnohem rychleji a časté močení je nevyhnutelné.

Dalším důvodem, který způsobuje, že nastávající matka často navštěvuje toaletu, je zvýšení tlaku dělohy na močový měchýř. Ženy, které mají slabé svaly kolem močové trubice, mohou dokonce unikat moči. Zpravidla k tomu dochází s intenzivním stresem - když žena kašle, kýchá. Únik moči je pravděpodobnější v posledních měsících těhotenství, stejně jako v prvních týdnech po narození. Chcete-li tomuto jevu zabránit, měli byste se ujistit, že jste na první návštěvu navštívili záchod.

Asi o 4 měsíce těhotenství se počet nutkání k močení může na nějakou dobu snížit, protože zvětšená děloha se postupně pohybuje do středu břišní dutiny. Tlak klesá, dokud se děloha nezačne postupně snižovat do pánve.

Jak zmírnit časté močení během těhotenství?

Žena by měla věnovat pozornost dennímu počtu cest na záchod. Pokud budoucí matka nezažije rychlé močení, měla by přemýšlet o tom, zda pije dost tekutin. Nastávající matka pije každý den pro normální fungování těla alespoň osm sklenic vody. S nedostatkem tekutin v těle a v důsledku toho se vzácným močením se riziko vzniku infekčních onemocnění močového systému prudce zvyšuje.

Aby se snížila frekvence močení, měla by nastávající matka vypnout ty nápoje, které obsahují kofein, a proto by měly mít diuretický účinek. Hlavní množství vody byste měli pít ráno a odpoledne a večer je lepší omezit příjem tekutin na těhotnou ženu. Ve večerní stravě stojí za to omezit jídlo, které obsahuje hodně tekutiny: jsou to polévky, ovoce. Během močení se musíte naklonit dopředu, aby byl močový měchýř zcela prázdný.

Lékaři doporučují těhotné ženě spát několik hodin během dne, pokud je to možné. Tento režim pomůže relaxovat a umožní ženě probudit se méně často v noci kvůli nutkání k močení. Těhotná žena by neměla odolat močení, pokud cítí touhu navštívit toaletu. S konstantní abstinencí je močový měchýř natažený a svěrače jsou také oslabené, což se projevuje zejména po porodu.

Pokud během močení dojde k nepohodlí, bolesti, pálení, měly by být tyto příznaky hlášeny lékaři. Vzhled krve v moči by měl být také považován za alarmující, touha jít znovu na toaletu ihned po močení. Tyto příznaky se projevují infekčními onemocněními močových cest. Tato bakteriální infekce u žen se vyvíjí velmi často. Pokud není nemoc ošetřena, může způsobit onemocnění ledvin a předčasné narození..

Ihned po narození může časté močení trvat několik dní, protože se tělo postupně zbavuje přebytečné tekutiny. Asi po týdnu se stav ženy vrátí do normálu..

Vzdělání: Vystudoval základní lékařskou fakultu Rivne State Basic s titulem Pharmacy. Vystudovala Státní lékařskou univerzitu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na něm založená.

Pracovní zkušenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval jako lékárník a manažer lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny dopisy a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Časté močení během těhotenství

Tělo těhotné ženy zažívá individuální změny během porodu dítěte. Problémy, které doprovázejí některé, se proto v jiných neprojevují. Ale u většiny těhotných žen se vyskytují příznaky. Jde o časté močení.

Pro mnohé se toto znamení stává „lakmusovým testem“ potvrzujícím početí. Příznak se může objevit na začátku, ve 2. a 3. trimestru, nebo může doprovázet ženu po celé období. Gynekolog pomůže zjistit příčiny..

Příčiny častého močení u žen

Existují důvody, které vyvolávají časté močení, a ne všechny jsou bezpečné, takže jakmile se projeví úzkost, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Časté močení vyvolávají následující faktory:

 • změny hormonální rovnováhy;
 • uvolněná svalová kondice, včetně močové svalové tkáně;
 • zvýšený objem krve v obecném krevním řečišti;
 • zrychlený metabolismus, vyvolávající ledvinové aktivity;
 • zvýšení dělohy při růstu plodu;
 • formování, neustálá obnova vod kolem plodu;
 • zadržování tekutin v těle, otok;
 • práce s ledvinami dítěte v posledním trimestru;
 • močový tlak dítěte bezprostředně před narozením.

Kromě těchto důvodů je nutné zmínit změnu pH moči v kyselém směru. K tomu dochází při zneužívání masa a horkého koření. Dalším faktorem je anémie z nedostatku železa - stav, který se často vyskytuje u těhotných žen..

První trimestr

Jakmile nastalo početí, ženské tělo se připravuje na změny - biologické reakce probíhají jinak, změny metabolismu. Proto množství volné tekutiny roste, pohlavní hormony jsou aktivně produkovány, díky kterým zůstává těhotenství.

Progesteron je považován za hlavní hormon. Uvolňuje svaly celého těla, včetně stěn močového měchýře. Stěny močového měchýře proto nejsou způsoby, jako dříve, jak udržet obvyklé množství moči po dlouhou dobu, proto se nutkání stává častější. Rostoucí děloha tlačí na moč.

Druhý trimestr

Časté močení na začátku porodu dítěte se vyskytuje u všech žen, a za druhé, ve většině, se nutkání normalizuje, problém zmizí bez dalších opatření.

Toto je vysvětleno jednoduše - zvětšující se děloha opouští pánevní oblast, stoupá výš. Netlačí na močový měchýř. Pokud to byl důvod, nepohodlí zmizí samo o sobě.

Druhý trimestr je příznivý - neexistují žádné stížnosti na močení z fyziologických důvodů. Pokud k tomuto problému dojde, je třeba zkontrolovat patologie. Pokud je důvodem jíst slané jídlo, jíst melouny - stačí změnit stravu a nepohodlí projde.

Třetí trimestr

V posledním trimestru může mít žena opět časté močení, nyní se symptom projevuje iu těch, kteří se s ním dosud nesetkali..

Děloha rostla, závažnost plodu tlačí na spodní část zad, unavují se nohy, objevují se problémy s dýcháním. Množství krve stoupá v krevním řečišti, plodová voda - to navíc zavádí močový měchýř.

Kromě toho je třeba poznamenat, že během tří trimestrů plodu začnou ledviny fungovat postupně, produkty pupečníku do těla matky využívají produkty životních funkcí dítěte.

To je další zátěž pro močové orgány. Pravidelné močení je proto před porodem normální stav. Kromě toho může dojít k inkontinenci při smíchu, kýchání a kašli. To je norma, nebojte se, ale musíte se uklidnit s gynekologem.

Bezprostředně několik týdnů před narozením dítě sestoupí do pánevní oblasti. Současně se těhotná žena cítí lépe, dýchání se normalizuje, pálení záhy zmizí, ale časté močení se začíná trápit. Navíc v malých objemech. To je normální průběh těhotenství, lékař to potvrdí..

Časté močení během těhotenství v noci

Čím delší je těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost zadržování tekutin v těle, výskyt otoku nohou, dalších částí těla. Lékaři jsou proto upozorněni na výhody prevence před začátkem problémů. K největšímu otoku dochází během dne, kdy je žena ve vzpřímené poloze.

V noci, kdy těhotná žena leží vodorovně, se jí z nohou odstraní tekutina, která se vylučuje z těla ledvinami. Proto musíte často vstávat v noci, vyprázdnit močový měchýř. Tento stav může být signálem nemoci močových orgánů, častěji je však důvodem fyziologie. Po porodu je všechno normální.

Jak řešit problém?

Nejprve musíte navštívit gynekologa, v případě potřeby podstoupit diagnózu. Zahrnuje moč, krev, stěr, ultrazvuk podle potřeby. Pokud nejsou zjištěny žádné patologie, lékař vydá řadu doporučení, jak problém řešit proveditelným způsobem. Hlavní tipy jsou následující:

 • zkontrolovat svůj jídelníček. Vyjměte z nabídky ty produkty, které vyvolávají silný žízeň - kořenitá, smažená, slaná jídla. Jejich použití by mělo být omezeno na minimum;
 • snížit spotřebu diuretických potravin, nápojů - čaj, káva, brusinková šťáva, kompot z šípků, cukety, okurek a melounů;
 • pokud chcete navštívit koupelnu, nemůžete to tolerovat - musíte okamžitě následovat touhu těla, vyprázdnit moč;
 • Je vhodné vyloučit dlouhé cesty v dopravě ve špičce, jakož i návštěvy veřejných míst, kde není možné jít na záchod;
 • odmítněte těsné spodní prádlo a také mačkejte oblečení. Ti, kteří používají těhotné obvazy během těhotenství, se musí ujistit, že jsou pohodlně a rychle uvolněni / odstraněni, aby nenarušovali koupelnu..

Není nutné snižovat objem pitné vody denně, i když časté močení způsobuje nepohodlí. Norma pro těhotnou ženu je až 2 litry čisté vody denně, pokud neexistují kontraindikace, omezení. Doporučujeme správně distribuovat objem - vypijte většinu před obědem, snížíte spotřebu večer a 2 hodiny před spaním si vezměte jen pár doušek, pokud chcete.

Lidé s únikem moči by měli lépe vyměnit spodní prádlo. To je bezpečnější než těsnění. zvyšují riziko drozdu.

Aby byl močový měchýř zcela vyprázdněn u těhotné ženy, lékaři doporučují, aby se během močení mírně naklonil dopředu - takovým jednoduchým způsobem se močový měchýř zbaví tlaku dělohy a plodu a umožní mu zcela se vyprázdnit..

Normální frekvence močení u těhotných žen není přesně stanovena, stejně jako u jiných lidí - každý organismus pracuje samostatně. Někdy těhotné ženy navštěvují toaletu každou půl hodinu, ale to nebude považováno za patologii, pokud neexistují bolesti, pálení nebo jiné nepříjemné pocity. Pokud jsou časté touhy doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky, je to příležitost zkontrolovat přítomnost onemocnění močového systému.

Souhrnně lze konstatovat, že samotné těhotenství je objektivním důvodem častého močení. Pokud ale kromě tohoto příznaku existují i ​​další nepříjemné příznaky (pálení, svědění, bolesti zad, spodní břicho) - musíte navštívit lékaře.

Napíše doporučení pro testy k vyloučení pyelonefritidy, cystitidy a genitálních infekcí. Každé onemocnění vyžaduje kompetentní terapii, zejména během těhotenství, protože může představovat hrozbu nejen pro matku, ale i pro dítě.

Pokud se během močení, svědění, pálení, zbarvení nebo průhlednosti, zápachu moči, změny jeho množství, okamžitě poraďte s lékařem. Je třeba vzít v úvahu všechny nepříjemné příznaky, jednat okamžitě.

Proč těhotné ženy často chodí na záchod

Těhotenství přináší mnoho změn v těle - příjemné a ne velmi, a jednou z nich je časté močení. Zvýšená intenzita přirozeného nutkání nutí člověka zásadně změnit návyky - například nastávající matka již nemůže odcházet z míst s normálně vybavenými toaletami. Pojďme zjistit, proč těhotné ženy často chodí na toaletu, co je důvodem takové změny a zda je plná nebezpečí. Uvažujeme také o tom, jak se s tímto problémem vyrovnat, aby to způsobovalo menší nepohodlí.

Proč těhotné ženy často chodí na záchod: příčiny problému

Mezi objektivní faktory ovlivňující rychlé močení během očekávání dítěte:

 1. Hormonální změny spojené s novým stavem těla. Zejména začíná vývoj nového produktu - chorionický gonadotropin, který přímo zvyšuje produkci moči.
 2. Umístění dělohy. Nachází se vedle močového měchýře. V procesu vývoje plodu roste jeho velikost a má vliv na bublinu. Výsledkem této akce jsou časté výlety na záchod.
 3. Zatížení ledvin. Tyto orgány během těhotenství fungují pro dvě matky a plod. To samozřejmě ovlivňuje zvýšení intenzity genitourinárního systému.
 4. Aktivace krevního oběhu. Obecně se objem krve a zejména lymfy v těle zvyšuje. V důsledku toho musí ledviny filtrovat řádově více tekutin.

Lékaři nazývají nárůst počtu nutkání v nastávající matce normální. Tento stav by neměl vyvolávat obavy.

Zároveň však může být častým nutkáním známkou patologie: pokud je provází bolest při močení, bolest v dolním břiše, zákal moči a horečka. V takových případech pomůže pouze lékař.

Zkoumali jsme důvody, proč těhotné ženy často chodí na záchod - pokud není bolest a malátnost, můžete se uklidnit a naučit se žít s tímto stavem..

Jak zlepšit stav s častým močením

Protože snížení počtu výletů na záchod objektivně nefunguje, je třeba dodržovat několik doporučení, která vám umožní méně nepohodlí:

 • neomezujte množství tekutiny - jinak dojde k otoku;
 • odmítnout kávu a čaj (jakýkoli), máta a šípky, ovocné nápoje a odvarky - všichni patří k diuretikům;
 • nepijte nic 2 hodiny před spaním - to pomůže tekutině distribuovat se v těle a strávit noc klidně;
 • v žádném případě netolerujte: stagnace moči povede k zánětu;
 • vyloučit ze stravy ostrou, slanou a konzervovanou zeleninu;
 • Noste oblečení, které nenarušuje vaši přirozenou potřebu na žádném, dokonce i nevhodném místě.

Samotný problém s častým močením zmizí asi 5 dnů po objevení dítěte. Měchýř se vrátí k normálu, nic na něj netlačí, hormonální systém se také normalizuje. Pokud problém přetrvává - potřebujete lékařskou pomoc.

Na ultrazvukovém vyšetření, které se provádí po 18–22 týdnech (určování pohlaví dítěte), může lékař hlásit zvětšenou pánev. Je-li v děloze chlapec, je normální, pokud dívka není velmi dobrým příznakem. Nastávající matka přiznala v ledvinách zánětlivý proces, který nutně ovlivňuje stav plodu. Doporučení pro celou dobu těhotenství - správná strava, volné oblečení a pravidelná hygiena.

Odpověď na otázku, proč těhotné ženy často chodí na záchod, je jednoduchá - protože je spojena s přirozenými změnami v těle. Dodržování obecných doporučení a sledování vašeho zdraví je to, co budoucí matka musí udělat, aby zajistila bezpečnost plodu.

Časté močení během těhotenství

Jedním z prvních příznaků, se kterým se žena setkává po těhotenství, je rychlé močení a nadměrný výtok.

Během těhotenství budete cítit potřebu častěji chodit na toaletu, bez ohledu na denní dobu, i když je močový měchýř téměř prázdný. Časté návštěvy toalety jsou blíže ke 4. měsíci těhotenství. A vrací se znovu, ve třetím trimestru těhotenství, což je spojeno s výrazným zvětšením dělohy a mechanickým kompresí močového měchýře. Ze stejných důvodů se s nástupem těhotenství zvyšuje „vlhkost“ v oblasti vnějších genitálií. Na konci funkčního období budete možná muset chodit „kousek po kousku“ častěji.

Příčiny častého močení během těhotenství:

Tato nepříjemnost je způsobena významnými hormonálními změnami, které provázejí těhotenství. V prvních týdnech těhotenství vaše tělo produkuje hormon zvaný lidský chorionický gonadotropin (hCG), který zvyšuje močení. Tělo těhotné ženy obsahuje více tekutiny, zvyšuje se krevní objem, plodová voda je neustále aktualizována, a proto ženské ledviny pracují rychleji. Dalším faktorem je zvýšený tlak dělohy, která se nachází vedle močového měchýře. Extra tlak vás může donutit jít na toaletu i v noci, může to také vést k úniku moči, zejména pokud nejsou svaly kolem močové trubice příliš silné. Únik moči může nastat při kašli, smíchu, kýchání. Toto je více pravděpodobné v posledním trimestru těhotenství nebo v období po porodu. Jedním ze způsobů, jak se tomuto problému vyhnout, je zabránit růstu močového měchýře, tj. Neignorovat nutkání k záchodu. S počátkem 4. měsíce těhotenství děloha roste a pohybuje se do středu břišní dutiny a odstraňuje se od močového měchýře. V důsledku toho tlak na to klesá a nutkání k močení je sníženo. Tento stav přetrvává až do třetího trimestru, kdy dítě spadne do pánve.

Infekce močových cest, které způsobují časté močení

Z infekčních onemocnění močového ústrojí u těhotných žen se nejčastěji vyskytují - cystitida a pyelonefritida v akutních formách. Nemoci jsou doprovázeny:

 • Časté a bolestivé močení.
 • Přítomnost krve v moči.
 • Zvýšení teploty.
 • Bolest v žaludku a dolní části zad.
 • Opuchlost.
U infekčních onemocnění je nezbytné podstoupit diagnostiku a léčbu. Přítomnost infekce může ohrozit těhotenství..

Gestační diabetes, může způsobit časté močení

Kdy bude časté močení

Pokud jsou hormonální změny důvodem častého močení, pak zpravidla do konce prvního trimestru problém sám odezní. S rozvojem uvedených nemocí je nutná léčba, po které se situace změní k lepšímu.
Během těhotenství existuje mnoho nepříjemných poruch spojených s hormonálními poruchami. Nejedná se o nemoci a projdou bez vnějšího rušení. Těhotenství však může vyvolat exacerbaci různých nemocí, zejména chronických, v nichž nelze léčbu vyloučit..

Jak minimalizovat problém

Jak mohu pomoci?

Toalety můžete omezit tím, že se vyhnete kofeinovým nápojům, které mají diuretický účinek. Při močení se trochu nakloníte dopředu, abyste úplně vyprázdnili močový měchýř a omezili používání koupelny. Po 18 hodinách omezte příjem vody a potravin obsahujících tekutinu. Pijte tekutiny lépe po celý den. Používejte denní podložky, které absorbují nežádoucí kapky moči.
Možná vás bude zajímat cvičení o zadržování moči po porodu.

Močení

Dehydratační příznaky

Kdy se bát?

Po porodu:

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá! Ohodnoťte tento článek!

Proč se na začátku těhotenství často cítíte jako „kousek po kousku“

Koncipovaná koncepce „redistribuuje odpovědnosti“ hormonů v těle ženy. A to se stane dlouho předtím, než bude mít podezření ze své nové pozice. Rychlá močení, bolest v podbřišku jsou příznaky, které jsou charakteristické jak pro počátek těhotenství, tak pro rozvoj vážného onemocnění - akutní cystitidy. Uvidíme, zda cystitida může být příznakem těhotenství a jak nebezpečné je pro embryo a jeho matku.

Co je to cystitida

Cystitida je zánětlivý proces v močovém měchýři. U žen je patologie často spojena se zánětem genitourinárních orgánů, včetně ledvin a močového měchýře..

Patogenní bakterie vyvolávají infekce. Začínají aktivní život a objevují se ze dvou zdrojů:

 • Z oblasti mezi vaginou a řiťem;
 • Z jiných vnitřních orgánů.

K infekci nejčastěji dochází po nechráněné intimitě, podchlazení nebo hygieně.

Více než 90% hlášených případů onemocnění je způsobeno E. coli. Zbývajících 10% si mezi sebou rozdělilo stafylokoky, Klebsiella, enterokoky a další patogenní mikroorganismy.

Cystitida v akutním stadiu má řadu výrazných projevů, doprovázených bolestivostí. V chronickém průběhu patologie jsou příznaky méně výrazné, ale je také obtížné si jich nevšimnout.

Nejzřetelnější příznaky cystitidy:

 • Bolest řezné povahy v ochlupení, která se výrazně zvyšuje během močení;
 • Po vyprázdnění močového měchýře vlákno neodejde a existuje pocit, že se nevyprázdnil;
 • Časté močení vede k mírnému výdeji moči;
 • V biologické tekutině jsou vidět pruhy krve a dalších nečistot;
 • Moč ztmavne;
 • Obecný stav se zhoršuje, je doprovázen mírným zvýšením tělesné teploty.

Někdy s akutním průběhem patologie je pozorována močová inkontinence. Cystitida se často vyvíjí na samém začátku těhotenství. Jakmile je vajíčko oplodněno, všechny imunitní síly jdou na podporu rodícího se života a systémy a orgány nechávají bez potřebné ochrany. Proto budoucí matky na samém začátku těhotenství čelí zánětlivým patologiím. Včetně cystitidy.

Časté močení jako znamení těhotenství

Ale ne vždy časté močení - jedná se o cystitidu, tj. Zánět. Někdy je to normální známka úspěšné koncepce. Když už mluvíme o „cystitidě“ jako o znamení těhotenství před zpožděním, je třeba poznamenat, že tyto projevy nijak nesouvisejí s infekcí, ale jsou výsledkem přirozených změn v těle ženy po početí. V tomto případě je hlavním příznakem, který kombinuje cystitidu a početí, časté močení. Zjistíme, v jakých případech je to nebezpečný příznak patologie a kdy to naznačuje nástup těhotenství.

V okamžiku, kdy dojde k implantaci fetálního vajíčka, ho tělo může vnímat jako útok cizího „agenta“. Aby se tomu zabránilo, musí se hormonální pozadí rychle „obnovit“. Intenzivní „práce“ začíná na syntéze progesteronu, estrogenu a hCG, které chrání „cizince“, což mu umožňuje plně se rozvíjet.

Progesteron „uvolňuje“ svaly dělohy, močového měchýře a střev. K zácpě dochází: výkaly tlačí na orgány močového systému a narušují přirozený průtok krve. Z tohoto důvodu je odtok moči narušen, což způsobuje časté močení.

Po početí, často chcete "malý", protože z následujících faktorů:

 • Po ovulaci děloha významně snižuje kontraktilitu, takže vajíčko plodu může být úspěšně importováno a poté vyvíjeno v děložní dutině;
 • V důsledku zvýšeného průtoku krve v genitáliích se na stěnách dělohy vyskytují otoky, které se uvolní;
 • Složení vaginální mikroflóry se mění;
 • Vyskytuje se tuhost močového měchýře (to znamená, že jeho svaly mají snížený tón), proto je na začátku těhotenství tak častý močení.

Můžeme tedy dojít k závěru, že „cystitida“ jako první příznak těhotenství lze považovat pouze za předpokladu, že příznaky těhotenství jsou podobné projevům nemoci. Proveďte močový test, v močovém systému by neměly být žádné známky zánětlivého procesu. To znamená, že OAM je „čistý“, počet bílých krvinek a červených krvinek je v rámci normálních limitů. Pokud ano, nejedná se o nemoc, jedná se o normální fyziologický znak těhotenství.

Jak odlišit zánět močového měchýře od časného těhotenství

Na rozdíl od „běžné“ cystitidy, která je způsobena zánětem močového měchýře, se „těhotné“ příznaky, které se vyvíjejí v důsledku poklesu svalového tonusu a hormonálního selhání, objevují takto:

 • Během močení necítí žena bolest;
 • Po vyprázdnění močového měchýře dojde k úlevě;
 • Ukazatele tělesné teploty jsou v rámci normálních limitů nepřesahujících 37,1 stupně;
 • Časté nutkání vyprázdnit močový měchýř: neustálý pocit, že je plný;
 • Barva biologické tekutiny se nezmění, nejsou zde žádné další nečistoty a nepříjemný zápach.

Kromě toho musíte věnovat pozornost dalším příznakům těhotenství před zpožděním:

 • Nevolnost;
 • Prudký pokles krevního tlaku;
 • Ostré výkyvy nálad;
 • Rychlá únava;
 • Mírné tažné bolesti v podbřišku;
 • Zvýšená chuť k jídlu;
 • Zvýšené slinění;
 • Drobné skvrny od vagíny.

Pokud se v moči objeví bolest a krev, jedná se o známku infekční cystitidy. Pokud je pocit při močení bolestivý, moč je zakalená, má nepříjemný zápach, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Tyto příznaky naznačují infekční povahu patologie. Pokud je žena v tuto chvíli také těhotná, bude mít absence léčby extrémně negativní dopad na stav embrya. To je situace, která nutně vyžaduje lékařskou diagnózu a přísné dodržování lékařských předpisů: samoléčení je zde nepřijatelné.

Přečtěte si více o infekční cystitidě v časném těhotenství v našem článku..

Uznání těhotenství je v tomto případě také lepší s pomocí lékaře. Po vyšetření, aby se potvrdily nebo vyvrátily stávající známky těhotenství, předepíše gynekolog krevní test na hCG. Zvýšené množství tohoto hormonu naznačuje úspěšnou početí.

Pokud lékařská prohlídka odhalí přítomnost vyvíjejícího se těhotenství a současně cystitidu, úkolem lékaře je zabránit rozvoji infekce pomocí šetrných léků. Nejčastěji se používají uroseptika s přírodním složením, která nejen eliminují problém, ale také posilují imunitní systém a odstraňují nebezpečné toxiny z těla. Antibiotika jsou zřídka zahrnuta v terapii pomocí nejnebezpečnějších. Veškerá léková terapie se provádí výhradně pod dohledem lékaře..

Cystitida a těhotenství nejsou vzájemně propojené pojmy, ale často existují vzájemně paralelně. Pro jakékoli známky vyvíjející se patologie (poruchy močení, bolest, změny barvy a zápachu moči) je třeba se poradit s urologem nebo nefrologem, aby podstoupil diagnózu. Je důležité, aby infekce nepoškodila vás nebo vaše dítě, pokud jste opravdu těhotná.

Časté močení, těhotenství 26 týdnů

Náš výběr

Ve snaze o ovulaci: folikulometrie

Doporučeno

První známky těhotenství. Ankety.

Sofya Sokolova publikovala článek v Příznaky těhotenství, 13. září 2019

Doporučeno

Wobenzym zvyšuje pravděpodobnost početí

Doporučeno

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova publikovala článek v Gynekologii 19. září 2019

Doporučeno

AMG - hormon proti mullerům

Sofya Sokolova publikoval článek v Analýze a průzkumech, 22. září 2019

Doporučeno

Oblíbená témata

Autor: // Lyalka 2017 //
Vytvořeno před 21 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 7 hodinami

Zaslal: * Medúza *
Vytvořeno před 20 hodinami

Zaslal: * Ма ** Ма *
Vytvořeno před 19 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvořeno před 18 hodinami

Zaslal: ТаняПарф
Vytvořeno před 9 hodinami

Zaslal: Margarishka
Vytvořeno před 8 hodinami

Zaslal: * Noble *
Vytvořeno před 10 hodinami

Zaslal: @ КСУ @
Vytvořeno před 5 hodinami

Zaslal: Qwerty30
Vytvořeno před 2 hodinami

O webu

Rychlé odkazy

Populární sekce

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pouze pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je jako lékařskou radu. Stanovení diagnózy a výběr léčebných metod zůstává výhradním právem vašeho lékaře!

Časté močení během těhotenství v rané a pozdní fázi: příčiny, rysy

Časté močení, zvláště výrazné v noci, je jedním z pravděpodobných příznaků těhotenství a lze jej pozorovat u většiny budoucích matek v prvním trimestru.

Důvod spočívá ve hře hormonů a fyziologické restrukturalizaci těla.

V pozdějším těhotenství a těsně před porodem dochází také ke zvýšení močení, což má poněkud odlišné vysvětlení.

Časté močení jako znamení těhotenství

Po těhotenství dochází k hormonální restrukturalizaci těla, která se nyní připravuje na porod a porodení dítěte. Na tomto pozadí hraje nejdůležitější a nejvýznamnější těhotenský hormon, progesteron, hlavní roli..

Jednou z jeho funkcí je snížení tónu hladkých svalů - protože děloha, která je svalovým orgánem, by se měla dobře roztahovat, jak roste plod.

Hormon má stejný účinek na stěny močového měchýře - uvolňující, močový měchýř již není schopen pojmout velké množství moči a nutkání k močení nastane, když je méně plné.

Pod vlivem progesteronu dochází ke snížení tónu stěn močového měchýře a nutkání k močení se objevuje s menší plností

Větší roli navíc hraje větší přísun krve do pánevních orgánů v průběhu těhotenství - krev se vrhá do dělohy, poskytuje jí výživu a žena subjektivně může tento stav vnímat jako přetékající močový měchýř. Jak plod roste, objem cirkulující krve se zvyšuje, matčino tělo začíná pracovat „pro dva“, proto se také zvyšuje zatížení ledvin a dalších orgánů močového systému, močení se stává častější.

Je třeba poznamenat, že časté močení v prvním trimestru těhotenství je častým, nikoli však povinným příznakem - některé ženy se s tímto problémem v těhotenství nesetkají. Všichni jsme jiní a těhotenství je pro každého jiné..

Zvýšená močení je normální a je známkou patologie

Zvýšená močení během těhotenství je ve většině případů fyziologickým stavem a žena by se tím neměla bát.

Na druhou stranu, pokud je rychlé močení doprovázeno pocitem pálení, bolestivostí, bolestí, bolestí a nepříjemnými pocity v dolním břiše, měli byste se poradit s lékařem o vyloučení nebo potvrzení diagnózy infekce močových cest.

Rychlé močení by nemělo být doprovázeno nepříjemnými pocity, bolestmi, tažením bolesti v podbřišku

Fyziologické důvody

V prvním trimestru se časté močení vysvětluje hormonálními změnami v těle a zvýšeným oběhem v pánevních orgánech. Ve druhém trimestru, tj..

, od čtvrtého měsíce těhotenství může žena získat dočasnou úlevu, protože děloha s rostoucím plodem se pohybuje nahoru do břišní dutiny a mechanický tlak na močový měchýř oslabuje.

Situace se mění blíže k narození, když plod klesá a vytlačuje močový měchýř, čímž se snižuje jeho objem. V tomto stavu začíná žena znovu běžet na toaletu častěji, protože plnění močového měchýře je rychlejší.

Patologické příčiny

Během těhotenství se zpravidla snižuje imunita, protože v opačném případě může imunitní systém „omylem“ vzít plod za cizí tělo a pokusit se ho zbavit. Na pozadí poklesu imunity jsou obrana těla oslabena a žena je náchylná k mnoha infekcím, včetně infekcí močových cest.

V pozdějších stádiích v důsledku tlaku zvětšené dělohy na močový měchýř dochází k narušení odtoku moči a její stagnaci, což přispívá k množení patogenů. Proto je velmi důležité nevšímat si možného rozvoje cystitidy v různých stádiích těhotenství.

Pokud žena, která čeká dítě s častým močením, odhalí svou bolestivost, pálení po ukončení močení, zákal moči, horečku, měla by o tom okamžitě informovat lékaře.

Když je žena registrována pro těhotenství, plán pozorování poskytuje periodický test na rozbor moči, který vám umožní včas identifikovat problém a předepsat správnou léčbu..

Máte-li při močení, bolesti a pálení nepohodlí, měli byste o nich informovat svého lékaře

Během dne si žena nemusí všimnout výrazného zvýšení močení, protože v těle je zadržována nadměrná tekutina, což často vede k výskytu otoků..

Obzvláště výrazný je otok na dolních končetinách..

V noci, kdy tělo zaujímá vodorovnou polohu, začíná přebytečná tekutina z těla a žena musí vstávat na toaletu častěji než obvykle.

Asi 2–3 týdny před porodem sestává děloha, pohybující se z břišní dutiny do pánevní dutiny.

V důsledku toho se zvyšuje mechanický tlak zvětšené dělohy na močový měchýř, v důsledku čehož není schopen zcela se naplnit a vyžaduje častější vyprazdňování.

Současně je pro budoucí matku snazší dýchat, ale zároveň častěji chodí na toaletu. Tento stav přetrvává až do samého narození a někdy i první den po narození.

Před porodem vyvíjí zvětšená děloha mechanický tlak na močový měchýř, takže nutte častěji močit

První pomoc pro problém

Rychlá močení ve skutečnosti není problém, ale varianta běžného průběhu těhotenství. Budoucí matky si musí pamatovat, že ledviny jsou tělem, které plní čisticí a vylučovací funkci a osvobozuje tělo od nahromaděných škodlivých látek..

Amniotická tekutina se obnovuje přibližně každé tři hodiny, čímž se odebírají produkty životně důležité činnosti plodu a vyžaduje odstranění do vnějšku. Proto těhotné ženy potřebují navštěvovat toaletu tak často, jak chtějí, neignorujte nutkání, netolerujte.

Čím častěji chodí na toaletu, tím účinnější a aktivnější dojde k uvolňování látek zbytečných do těla.

Bakteriologické vyšetření moči umožňuje včasnou detekci patogenů a předepisuje léčbu

Pokud si žena všimne příznaků, které jsou charakteristické pro infekční lézi močových orgánů - pálení, bolest při močení, vylučování moči ve velmi malých částech, bolest v dolní části zad a v břiše - měla by močem potvrdit nebo vyloučit diagnózu. Kromě obecného rozboru moči může lékař předepsat rozbor moči podle Nechiporenko, který vám umožní určit příčinu onemocnění.

Video: léčebná taktika pro cystitidu u těhotných žen

Způsoby, jak zmírnit stav

Za prvé, žena by si měla pamatovat, že za účelem snížení frekvence chodit na záchod byste se neměli omezovat v tekutině.

Denní příjem vody by měl být alespoň dva litry, jinak se odpadní produkty nebudou moci rozpustit a opustit tělo, ale budou se hromadit a vést k intoxikaci.

Pokud těhotná žena při sběru moči zjistila, že má nasycenou žlutou, téměř oranžovou barvu, musí myslet - ale používá hodně tekutiny? A proto, aby časté močení způsobovalo co nejméně problémů, je třeba dodržovat následující jednoduchá pravidla:

 • hlavní objem konzumované tekutiny by měl být v první polovině dne, je vhodné pít nápoje naposledy 2-3 hodiny před spaním;
 • omezit používání kofeinového čaje a kávy, protože mají diuretický účinek;
 • ze stejného důvodu byste měli snížit používání melounů, melounů, okurek;
 • při močení se pro maximální možné vyprázdnění močového měchýře doporučuje naklonit tělo mírně dopředu;
 • vyhýbejte se návštěvě dlouhodobých a dlouhých přepravních výletů, během nichž není možné navštívit toaletu.

Podle mého názoru je časté močení během těhotenství jedním z nejmenších problémů, které lze snadno prožít a snášet..

Obzvláště pokud porovnáte tento stav s ranní nevolností, odmítnutím všech pachů a někdy zvracením.

A pokud si vzpomenete, kolik nastávajících matek, čekajících na zázrak, musí ležet několik měsíců v nemocničních lůžkách, pak časté výlety na toaletu mohou a měly by se brát jednoduše jako malá gymnastika..

Prevence častého močení před a během těhotenství

Aby se předešlo častému močení během těhotenství, musí být přijata určitá opatření ještě dříve, než k nim dojde. Preventivní opatření zahrnují:

 • včasná léčba infekcí močových cest - cystitida, uretritida, odstranění bakteriurie;
 • dodržování režimu práce a odpočinku;
 • odmítnutí špatných návyků, zejména konzumace alkoholu;
 • omezení používání ostrých slaných potravin, které podporují zadržování tekutin v těle;
 • normalizace vodního režimu;
 • aktivní sporty, cvičení Kegel, která pomáhají posilovat svaly pánevního dna.

Provádění cvičení Kegel pomáhá posilovat svaly pánevního dna, což zase zabraňuje frekvenci močení

Rychlá močení během těhotenství je častým příznakem běžně pozorovaným v prvním a posledním trimestru těhotenství..

V prvním případě je to způsobeno hormonálními změnami v těle, ve druhém je to vysvětleno mechanickým tlakem zvětšené dělohy na močový měchýř.

Normalizace pitného režimu, použití hlavního denního objemu tekutin v první polovině dne, provedení jednoduchých gymnastických cvičení může minimalizovat nepříjemné následky častého močení a poněkud snížit frekvenci nočních výletů na toaletu.

Časté močení během těhotenství

Časté nutkání „k malému“ je jedním z neustálých společníků těhotenství.

Tento příznak je velmi kontroverzní: na jedné straně je to přirozený důsledek fetálního tlaku na močový měchýř, na druhé straně může varovat ženu před nebezpečím zánětlivého onemocnění.

Poté, co se pravidelné těhotenství, časté močení liší od stejného jevu patologické formy, článek řekne.

Časté močení během těhotenství zpravidla varuje ženy, které se poprvé stanou matkami. Maminky, které prošly touto „školou“ se svým prvním dítětem a začaly podruhé otěhotnět, chápou, že není čeho se obávat, a mají naprostou pravdu. Výjimkou jsou případy, kdy je tento jev doprovázen dalšími alarmujícími příznaky naznačujícími onemocnění.

V jakém období těhotenství se vyskytuje časté močení

Reakce každé ženy na vývoj těhotenství je individuální. Někteří zažívají všechna „kouzla“ určité pozice téměř okamžitě po početí, zatímco jiní se cítí úžasně až do samého narození. Na základě toho může být neustálá potřeba vyprázdnění močového měchýře časným příznakem těhotenství a objevuje se teprve krátce před narozením dítěte.

Močení během těhotenství: 1 trimestr

S výskytem mikroskopické sraženiny buněk v matčině ňadru se vše v ženském těle obrátí vzhůru nohama: metabolické procesy se obnovují na buněčné úrovni, tkáně jsou nasyceny tekutinou každý den, hormony jsou intenzivně produkovány.

Mimochodem, tyto biologicky aktivní prvky hrají hlavní roli při restrukturalizaci mechanismu močení u nastávající matky.

Hormon progesteron tak snižuje tón silných stěn močového měchýře a tělo nemůže tekutinu držet dlouho, aniž by způsobovalo člověku žádné zvláštní potíže..

Kromě toho se děloha pomalu, ale neustále zvětšuje, „zachycuje“ stále více volného prostoru a vytlačuje okolní orgány. Ukazuje se, že časté močení v raných fázích zajímavé situace je jev způsobený přírodou.

Močení během těhotenství: 2 trimestry

Pokud nastávající matka na začátku těhotenství hodně trpěla, běžela každou půlhodinu na toaletu „trochu“, pak s nástupem 4 měsíců těhotenství může tento symptom úplně zmizet.

Děloha začíná růst směrem vzhůru, ve směru bránice a močový měchýř a jeho kanály jsou po určitou dobu osvobozeny od nadměrného tlaku.

Proto se proces akumulace a zadržování moči vrací k normálu.

Není divu, že druhý trimestr je považován za nejpohodlnější období těhotenství: všechny nepříjemné pocity spojené s toxikózou ustupují, žena si zvykne na svou pozici a konečně se může uvolnit a užívat si každou minutu těhotenství. Nastávající matka by však měla mít na paměti, že časté močení v této době často naznačuje vývoj zánětlivého procesu v pánevních orgánech.

Močení během těhotenství: 3 trimestr

Problém častého používání toalety ztěžuje život téměř všem ženám v pozdním těhotenství. Pokud se děloha ještě nezačala sestupovat, má stále tak působivé rozměry, že tvrdý útlak sousedních orgánů, zejména močového měchýře, je nevyhnutelný.

Nezapomínáme také, že uvnitř matky žije téměř plně formovaný muž. To znamená, že ženské tělo zažívá zátěž ve formě cirkulujícího dalšího objemu krve a plodové vody, který je pravidelně aktualizován.

Dítě navíc již má plně funkční ledviny, které vylučují produkty rozpadu bílkovin skrz pupeční šňůru do mateřského těla.

Z toho vyplývá, že časté močení u žen během pozdního těhotenství je normální fyziologický rys.

Rychlé močení u těhotné ženy v noci

Čím delší je těhotenství, tím větší je riziko otoku, zejména na nohou..

Přebytečná tekutina je zpožděna a hromadí se v těle těhotné ženy během dne a v noci, podle toho vytéká a začíná se vylučovat ledvinami.

To je důvod, proč mnoho nastávajících matek si stěžuje, že nemohou dostat dost spánku, protože je třeba navštívit toaletu, aby močový měchýř vyprázdnili několikrát za noc.

Rychlé močení u těhotné ženy před porodem

Když před dokončením zázraku zbývá jen několik týdnů a plod postupně sestupuje vzhůru nohama nebo nohama k pánvi, budoucí matka si s úlevou povzdechne: vysoká děloha již nevymačkává bránici, pálení žáhy a říhání zmizí, již těžká váha v žaludku zmizí.

Zároveň má těhotná žena další problém - stále více lidí musí chodit na toaletu „kousek po kousku“..

V důsledku tlaku hlavy dítěte je močový měchýř neustále podrážděný a jediný objem moči je malý, takže se žena často vyprazdňuje, ale v malých porcích.

Pocit, že musím jít na toaletu, je často nepravdivý: dostatečná část moči se dosud nenakumulovala, ale podráždění stěn močového měchýře vytváří pocit připravenosti vyprázdnit se.

Časté močení u těhotných žen: shrněte

Po zvážení problému častého močení v rámci specifických rysů vývoje těhotenství můžeme vyjmenovat faktory, které přímo nebo nepřímo ovlivňují stav a funkčnost urogenitálního systému budoucí matky:

 • kardinální změna hormonální rovnováhy v ženském těle po početí;
 • snížení svalového tonusu močových orgánů;
 • vysoká aktivita ledvin v důsledku potřeb těla pěstovaného na půdě od těhotenství;
 • zvýšené množství krve a tekutin v těle těhotné ženy;
 • postupné zvyšování velikosti dělohy v souvislosti s růstem a vývojem dítěte;
 • přítomnost a neustálá aktualizace těhotné plodové vody v těle;
 • stagnace tekutiny v tkáních těla nastávající matky;
 • začátek fungování ledvin vytvořeného dítěte ve třetím trimestru těhotenství;
 • aspirace hlavy nebo nohou plodu do pánve krátce před porodem, což vede ke zvýšenému tlaku na močový měchýř.

Mezi příčiny častého močení, které se nevztahují konkrétně k těhotenství, lze označit zneužívání kořenitých potravin a masa, které mění normální složení moči a zvyšuje jeho kyselost..

Anémie z nedostatku železa, častá těhotenská společnice, může být považována za další bezpodmínečný důvod pro rozvoj častého nutkání budoucí matky k záchodě „kousek po kousku“. V důsledku nedostatku železa se tkáň všech sliznic těla stává zranitelnou a snadno podrážděnou.

Způsoby, jak zmírnit časté močení během těhotenství

Zde je seznam užitečných rad, které pomohou nastávající matce do určité míry „uklidnit“ její močový měchýř:

 1. Chcete-li oslabit časté močení během těhotenství v raných stádiích, můžete odmítnout jídlo, jehož použití způsobuje velký žízeň. Jedná se o výrobky s výraznou kořenitou, slanou nebo uzenou chutí..
 2. Nezapomeňte na potraviny a nápoje, které samy o sobě jsou diuretika. To je káva, čaj, odvar z šípů, bobule ovocné nápoje, čerstvé okurky, cuketa, meloun a oblíbený meloun každého.
 3. Při nejmenším signálu z těla by měl být močový měchýř uvolněn, to by mělo být provedeno okamžitě - v žádném případě nemůže člověk vydržet dlouhou dobu. Pokud je to možné, musíte se zdržovat mimo veřejná místa, kde je nemožné nebo problematické navštívit toaletu na vyžádání.
 4. Spodní prádlo by mělo volně sedět na břiše a nemačkat.

To je důležité! Díky častým výletům na toaletu nemůže těhotná žena v žádném případě snížit množství vody spotřebované denně.

Zdravá nastávající matka s dostatečným těhotenstvím by měla vypít asi 2 litry tekutiny denně.

Hlavní část tohoto objemu by měla být opilá ráno a odpoledne, večer musíte pít trochu, a 1 až 2 hodiny před spaním, obecně snížit nápoj na minimum.

Pokud moč nedobrovolně vytéká v malých porcích během smíchu nebo kašle, není možné tento problém vyřešit pomocí každodenních hygienických vložek, které vyvolávají vývoj vaginální kandidózy (drozd). Cesta z nepříjemné situace je častější výměna spodního prádla.

Chcete-li úplně vyprázdnit, musíte během močení naklonit tělo dopředu a lehce napnout. Tato pozice zbavuje močový měchýř od dodatečného tlaku dělohy a dítěte, což umožňuje volnému pohybu všech moči ven.

Co znamenají bolesti v moči během těhotenství

Mnoho nastávajících matek přemýšlí: jak časté močení lze v jejich poloze považovat za normální? Neexistuje žádná konkrétní odpověď - jak již bylo uvedeno na začátku článku, vše záleží na individuálních vlastnostech těla každé ženy. Je mnohem důležitější, že časté močení je bezbolestné. Pokud se během vyprazdňování močového měchýře objeví nejmenší nepohodlí, mělo by být podezření na výskyt zánětlivého procesu v kterémkoli orgánu genitourinárního systému.

Bolest, svědění a pálení těhotné ženy během močení může projevovat cystitidu nebo zhoršení onemocnění ledvinového kamene. Obě choroby jsou nebezpečné pro matku i nenarozené dítě.

Příznaky cystitidy během těhotenství

Ženy v pozici jsou ohroženy výskytem cystitidy. Může to mít několik důvodů..

Za prvé, hormonální pozadí změněné během těhotenství vyvolává změny v orgánech samotného močového systému, což je činí náchylnější k rozvoji zánětu než dříve.

Za druhé, zvětšená děloha tlačí na močový měchýř, takže je obtížné jej během močení úplně vyprázdnit. Zbývající malá část moči se stává zdrojem infekční zánětlivé reakce.

Nezajištěná časová cystitida nabývá složité formy ve formě pyelonefritidy, takže zánět musí být odstraněn co nejdříve, zejména když žena očekává dítě. Jaké příznaky by měly upozornit těhotnou ženu? Uvádíme nejindikativnější příznaky cystitidy:

 • časté nutkání na toaletu „po kousku“;
 • neschopnost oddálit močení;
 • pocit pálení v dolní části břicha nebo dolní části zad;
 • bolestivé nepohodlí během močení;
 • pocitu štípání na genitální sliznici po močení;
 • nečistá zapáchající moč.

Aby se zabránilo rozvoji cystitidy v tak rozhodujícím období, měla by nastávající matka dodržovat tato doporučení:

 1. Pijte 7 - 8 sklenic tekutiny denně.
 2. Otírejte shora dolů.
 3. Vyprázdněte močový měchýř před a po sexu.
 4. Zlikvidujte denní podložky úplně nebo je vyměňte co nejčastěji.
 5. Dávejte přednost duši než koupel.
 6. Odmítněte syntetické prádlo ve prospěch bavlny.
 7. Před sexem si umyjte genitálie v teplé vodě.
 8. Zlikvidujte těsné spodní prádlo a punčochy.

Časté močení během těhotenství

Pro mnoho žen je časté močení během těhotenství skutečnou výzvou. Nekonečné výlety na záchod nejen způsobují nepříjemnosti, ale také způsobují řadu otázek pro budoucí matku. Zvažte, v jakých případech se to považuje za normu, a kdy byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Jak často by mělo být močení během těhotenství??

Každý případ je individuální a neexistuje žádná pevná norma pro nastávající matky. Někteří chodí na záchod každých 20-40 minut, jiní méně často.

Vše záleží na délce těhotenství, charakteristikách metabolismu, konzumovaných potravinách a nápojích a dalších faktorech..

Žena s dítětem by však měla vědět, že časté močení během těhotenství je naprosto normální a vysvětlitelný jev, pokud neexistují nepříjemné nebo bolestivé pocity.

Jak dlouho se těhotná žena močí na močení?

Na začátku těhotenství se žena často necítí příliš. Časté výzvy k vyprázdnění MP se zpravidla objevují v trimestrech 2.3 (někdy na konci prvního). Navíc, čím delší je toto období, tím častěji je potřeba jít na záchod.

Fyziologické vysvětlení stavu

Absolutně každá žena, která nosí dítě ve druhém, třetím a někdy i v prvním trimestru, čelí problému častého močení. Mnoho lidí se ptá: Proč často chodím trochu? Je močení časté během těhotenství normální? atd., a jsou nad tím marně znepokojeni, protože tento jev je vyvolán vlivem řady faktorů:

 1. Zvětšená děloha a plod. To je hlavní důvod častých toaletních hovorů. V důsledku růstu dělohy začíná močový měchýř (MP) zažívat zvýšený tlak, což způsobuje touhu jej vyprázdnit. V pozdějších obdobích může být nutkání močit nepravdivé, je to způsobeno tím, že plod se připravuje k narození, děloha významně klesá a je velmi dráždivá pro MP. Existuje touha jít na záchod, i když se moč dosud nenahromadila.
 2. Hormonální přizpůsobení. Během těhotenství tělo nastávající matky intenzivně produkuje hormon hCG, který pomáhá zvyšovat množství produkované moči. Svaly a tkáně močové trubice se navíc stávají citlivějšími díky zvýšenému průtoku krve do pánevní oblasti, což vede ke zvýšenému močení.
 3. Pravidelná obnova plodové vody. Vody se obnovují každé 3 hodiny, ledviny ženy zažívají dvojnásobnou zátěž, protože odstranit metabolické produkty pro dva, což vede k častému přání vyprázdnit MP.

Také časté močení může být způsobeno použitím diuretických přípravků, nápojů, například: meloun, meloun, rajčata, čekanka, čaj, heřmánkový nálev a mnoho dalšího. Kromě toho, po jídle sladké, slané, mastné, uzené jídlo, se objeví žízeň, jehož naplnění vede k přebytečné tekutině a v důsledku toho k častým výletům na záchod.

Během těhotenství často píšu v noci - je to normální?

Rychlé močení je patrné zejména v noci.

U obyčejné osoby se za běžnou považují 1-2 výlety na toaletu, těhotná žena může v tomto ohledu zažít skutečné nepohodlí, frekvence návštěv na toaletě může dosáhnout 10-20 za noc a interval mezi nimi lze snížit na 15-30 minut.

Současně se může objevit nutkání, i když je MP téměř prázdný. To vše může vážně znepokojovat ženu, která má dítě, což je často zcela marné, protože pro těhotné ženy je to považováno za normu.

V jakých případech stav indikuje přítomnost onemocnění a co to může být?

Pokud vyprazdňování MP není doprovázeno nepříjemnými nebo bolestivými pocity, není důvod k obavám. Jinak by se žena s dítětem měla bez problémů obrátit na lékaře se stížnostmi. Možná v organismu probíhá patologický proces, který vyžaduje okamžité ošetření, například:

 • genitální infekce,
 • nádorové nádory,
 • pyelonefritida,
 • cystitida atd..

Nemoci močových cest a pohlavních ústrojí mohou ohrozit vývoj a zdraví budoucího dítěte. Aby se tomu zabránilo, bude zapotřebí důkladná diagnóza k určení příčiny rušivých příznaků.

Kdy je nejlepší čas navštívit lékaře??

Následující příznaky by měly být důvodem povinné návštěvy u lékaře:

 1. pálení, bolest a bolest při močení, pocit neúplného vyprázdnění MP, malé množství vyloučené moči, bolestivá močová inkontinence;
 2. bolestivé tažné pocity v bederní oblasti, břicho;
 3. změna barvy moči (ztmavnutí), zákal, přítomnost krve, hnisové sraženiny, sediment.

Výše uvedené příznaky mohou naznačovat vývoj zánětlivých procesů v těle ženy. Příznaky se často objevují náhle a mohou být doprovázeny horečkou, horečkou, zimnicí, celkově špatným zdravotním stavem.

Jaké testy budou muset být složeny a zkoušky úspěšné?

Pokud se objeví známky, které mohou naznačovat přítomnost infekce močových cest, měla by těhotná žena projít:

 1. obecná analýza krve;
 2. obecná analýza moči a bakteriózy.

Při všech těchto vyšetřeních nastávající matka úspěšně absolvuje při registraci, tzn. lékaři dokážou identifikovat nejen onemocnění, která mají výrazný klinický obraz, ale také patologie s asymptomatickým průběhem, například asymptomatická bakteriurie.

Asymptomatické infekce ve 25% případů vedou k infekci ledvin, což je ohrožující stav pro nenarozené dítě i těhotnou ženu. Proto je během těhotenství důležité provést všechny testy, aby lékař mohl včas odhalit nemoc. V případě podezření na anomálie ve vývoji močového systému nebo narušení jeho funkce je předepsán ultrazvuk ledvin.

Jak můžete problém vyřešit sami?

Aby se minimalizovalo nepohodlí způsobené častým vyprazdňováním MP, měla by nastávající matka dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 1. Omezte žízeňská jídla, jako jsou uzená, solená, smažená, jídla atd..
 2. Ve večerních hodinách snižte příjem tekutin. Aby se opět nevstal v noci na záchodě, doporučuje se omezit příjem tekutin několik hodin před spaním.
 3. Snižte množství diuretických produktů ve stravě, např. Okurky, meloun, čaj, káva atd..
 4. Používejte volný oděv, zejména spodní prádlo, aby textilie neprotiskla spodní břicho a nevyvolávala časté močení.
 5. Pokud nastávající matka dostane předporodní bandáž, je lepší dát přednost modelům, které lze snadno odstranit, aby nedošlo k dalším nepříjemnostem při návštěvě toalety..
 6. Pro úplné vyprázdnění MP se doporučuje naklonit se dopředu.

I když se nutkání na toaletu objevuje každou půl hodinu, těhotná žena se nedoporučuje vydržet dlouho a zdržovat se. V opačném případě se stěny MP mohou napnout a oslabit, což nakonec vede k obtížnému zadržování moči nebo dokonce k její inkontinenci. Pokud je to možné, měli byste omezit návštěvy míst, výletů, na kterých nebude dlouho fungovat, aby šli na záchod.

Napětí močových cest těhotné - je to normální a jaké mohou být komplikace?

Ne zcela uvolněné MP svaly významně komplikují proces vyprazdňování a způsobují narušení funkčnosti orgánu. Pomalý pohyb močení, časté výlety na záchod a pocit neúplného močení jsou příznaky zvýšeného tónu MP - hypotenze.

Snížená kontraktilita během plnění orgánů může způsobit stagnaci a v důsledku toho infekce, ukládání solí, vesikoureterální reflux.

Během těhotenství plod tlačí na svalové stěny orgánu, což může ovlivnit vývoj této patologie, proto je velmi důležité sledovat stav MP během těhotenství a včasně provádět testy.

Četnost toaletních hovorů je v každém případě individuální. Pokud je žena obtěžována častým močením během těhotenství, které není doprovázeno bolestí, nepohodlí, pak není důvod k obavám.

30. listopadu 2017 od anna

Časté močení během těhotenství: je to normální??

Pocit nového života uvnitř, prvních otřesů dítěte... Těhotenství je opravdu magická doba, která vám dá mnoho neobvyklých nových pocitů. Bohužel ne všechny z nich budou příjemné - ne všem budoucím matkám se podaří vyhnout se toxikóze a jiným „vedlejším účinkům“. Patří k nim časté močení během těhotenství.

Časté močení jako znamení těhotenství

 • Opožděná menstruace je nejzřetelnějším příznakem těhotenství, ale zdaleka jediným (zjistěte, jaké další příznaky vám mohou o těhotenství říci z článku První příznaky těhotenství >>>);
 • Po oplodnění se vaše tělo začne měnit a přizpůsobuje se novým podmínkám. Mnoho matek si uvědomuje, že blahobyt v počátečních stádiích zůstává hodně žádoucí: malátnost a slabost. Důvodem je snížení imunity, což činí ženské tělo velmi zranitelným;
 • Během těhotenství se můžete zdát přeměnit v jinou osobu. Jídelní preference, sexuální chuť k jídlu - někdy se všechno úplně změní. Pokud se vám líbily jen sladkosti - těhotenství bude vyžadovat kořeněné nakládané výrobky;
 • Ale k malým slabinám, jako jsou špatné návyky (alkohol nebo cigarety), se často vyvine úplné znechucení - tělo se snaží se vší silou chránit nenarozené dítě;
 • Také samotné tělo se mění. Hrudník se zvětšuje a citlivost se výrazně zvyšuje. Výrazně zvýšený průtok krve do pánve, zvyšuje se děloha. Ve spodním břiše se objevuje pocit plnosti, což se často mylně považuje za falešné nutkání používat toaletu.

Znát! Spolu s tím se objevuje časté močení během těhotenství v časných stádiích. To je patrné zejména během spánku. Pokud byste se dříve mohli dostat na toaletu jednou za noc, nyní se počet výletů může zvýšit až na 3-7krát. V tomto případě by neměla být nutkání doprovázena bolestí nebo hmatatelným nepohodlím.

Příčiny častého močení

Absolutní normou je časté močení u žen během těhotenství. Existuje několik důvodů pro tyto změny:

 1. Hormonální změny ovlivňují činnost ledvin a močového měchýře;
 2. Objem tekutiny ve vašem těle se mění: objeví se plodová voda, která se aktualizuje každých pár hodin a přirozeně se vylučuje z těla matky;
 3. Ledviny mají dvojí břemeno: musí se zbavit nejen metabolických produktů těla budoucí matky, ale také „očistit“ dítě;
 4. Spolu s růstem plodu se děloha zvětšuje a tlačí na močový měchýř, díky čemuž může pojmout menší množství moči. A o tom, jak dítě během těhotenství roste a vyvíjí se, si přečtěte článek Vývoj dítěte v děloze >>>;
 5. Močení se stává častější, když se mění složení moči a zvyšuje se kyselé prostředí. To se děje při jídle kořeněné koření a bílkovinných produktů, jakož i během těhotenství..

Po čtvrtém měsíci se situace dočasně změní: děloha se „posune“ do břišní dutiny, tlak na močový trakt se poněkud oslabí (zjistěte o tomto období, co vás zajímá z článku 2 trimestru těhotenství >>>). Na konci funkčního období se bude opět zvyšovat: dítě klesne níže a připravuje se na opuštění těla matky. Proto je časté močení charakteristické po dlouhou dobu těhotenství a na samém začátku.

Časté močení během těhotenství je patrné zejména v noci. Během dne můžete zaznamenat zadržování tekutin v tkáních dolních končetin, což obvykle vede k těžkému otoku. K zvláštnímu vykládání dochází v noci, kdy je tělo v maximálním klidu. Ledviny naopak pracují s dvojí silou a odstraňují přebytečnou tekutinu. Výsledek - časté močení.

Předčasné těhotenství - příčiny častého močení

Ke změnám v ženském těle dochází téměř okamžitě po početí.

Produkce hormonů, obnovení metabolismu, nové biologické reakce - to vše je nezbytné pro udržení těhotenství.

A změny samozřejmě ovlivňují stav matky a frekvenci močení. Více podrobností o změnách v těle nastávající matky je podrobně popsáno v článku 1 trimestru těhotenství >>>

 • Velký význam má „těhotenský hormon“ - progesteron. Oslabuje svalová vlákna, aby se tělo mohlo přizpůsobit rostoucímu růstu plodu. To ovlivňuje močový měchýř. Slábne a nezachovává obvyklý objem moči, což vyžaduje častější pohyby střev.

Časté močení ve 2. trimestru

Časté močení během těhotenství ve druhém trimestru těhotenství postupně mizí a může úplně zmizet. To je způsobeno pohybem dělohy - z malé pánve stoupá výše, čímž se snižuje nadměrný tlak na močový měchýř.

Důležité! Pokud se situace vůbec nezměnila a chcete jít na toaletu tak často jako na samém začátku těhotenství, je to příležitost se poradit s lékařem. Je nutné vyloučit možnou infekci genitourinárního systému, která může poškodit nejen mámu, ale i dítě.

Časté močení ve 3 trimestrech

Časté močení během těhotenství ve třetím trimestru se vrací nebo dokonce objevuje poprvé, pokud se vám v počátečních stádiích podařilo takovému obtěžování vyhnout.

 1. Děloha se stává velmi velkou, přestože je stále velmi vysoká;
 2. Rostoucí dítě také ovlivňuje množství krve cirkulující v těle matky;
 3. Zvyšuje se také množství plodové vody, což způsobuje další zátěž močového ústrojí, čímž je slabší;
 4. Do této doby začnou ledviny dítěte fungovat. Produkty jeho životně důležité činnosti vstupují do mateřského těla přes pupeční šňůru a váš močový systém bude muset „nabobtnat“ pro všechno.

Blíže k datu narození klesá dítě k matce.

Obecná pohoda se v této době obvykle zlepšuje - tlak na plíce a žaludek se snižuje, pálení žáhy prochází, ale zvyšuje se frekvence „toaletních nutkání“.

Současně se snižuje objem tekutiny vylučované během močení. Existuje také riziko inkontinence: při kýchání, kašli nebo smíchu se nedobrovolně uvolňuje malé množství tekutiny..

Co by mělo upozornit nastávající matku?

Navzdory skutečnosti, že časté močení během těhotenství je normou, někdy mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu. Musíte poslouchat pečlivě své vlastní tělo. Při patologiích je jít na toaletu doprovázet alarmujícími příznaky:

 • řezání močového měchýře;
 • proces močení je bolestivý;
 • tažná bolest se často vyskytuje v dolním břiše;
 • po močení se objeví pocit pálení.

Pozornost! O takovém selhání se můžete dozvědět ještě dříve, než se objeví nepříjemné pocity. Dávejte pozor na barvu moči: pokud je zakalená, pak existují bakterie. Chcete-li chránit sebe a své dítě, musíte projít testy. Jaké další testy by měly být provedeny během tohoto období, zjistěte z článku Jaké testy se provádějí během těhotenství >>>.

Jak víte, těhotenství snižuje imunitu, a proto rezistence na různé infekce klesá. Riziko vzniku běžných chorob genitourinárního systému se zvyšuje, mezi něž patří:

Kterákoli z těchto chorob může negativně ovlivnit těhotenství. Kromě toho se k léčbě obvykle používají antibiotika, která se nedoporučují pro budoucí matky. Během těhotenství je vybrána speciální terapie, stav dítěte je neustále sledován.

Při nepříjemném pocitu a bolesti se nebojte, protože často močíte. Pokud možno? pokuste se vydržet a hned po vzniku takové touhy navštivte toaletu. Pro zmírnění stavu je vhodné vyloučit produkty s diuretickým účinkem: vodní melouny, okurky, šípky.

 • Oblečení budoucí matky by mělo být volné, aby nevytvářelo zbytečný tlak na močový měchýř;
 • Je lepší pít čistou čistou vodu, nejpozději však 1,5–2 hodiny před spaním;
 • I v případě inkontinence nepoužívejte každodenní hygienické vycpávky: mohou vyvolat drozd, což neprospívá dítěti.

Kdy bude časté močení?

 1. Poprvé po porodu se nebudete moci zbavit častých výletů na toaletu: v těle bude nadbytečná tekutina, kterou se ledviny postupně zbaví. Kromě toho je tělo při porodu vystaveno extrémnímu stresu..

U močové trubice a močových kanálů dochází k silné kompresi; Příliš plný močový měchýř bude narušovat normální poporodní kontrakce dělohy. Je nemožné ignorovat nutkání na záchod: jinak existuje riziko vzniku infekčního a zánětlivého procesu.

Normální močení vám může ušetřit řadu dalších zdravotních problémů. Aby se tomu zabránilo, budete muset navštívit toaletu každé 2-3 hodiny, doslova aby moč fungoval.

Současně nemusí být pocity při močení nejpříjemnější. Pokud byly na perineum a vaginální stěny umístěny stehy, moč je bude dráždit. Výsledkem je nepříjemný pocit pálení, který vás bude obtěžovat během prvních 3-4 dnů.

I malá inkontinence po těhotenství je normální. To je odůvodněno dočasným oslabením a nadměrným protahováním svalů perineu. Speciální cvičení, která posilují svaly pánevního dna, pomohou zbavit se problému. Během tří měsíců zmizí inkontinence.

Časté močení během těhotenství v časném a pozdním stádiu / Mama66.ru

Pokud člověk nepije hodně tekutin a nepoužívá léky s diuretickým účinkem, pak se častá návštěva toalety samozřejmě stává důvodem k obavám o něj.

V tomto případě ženy často začínají mít podezření na podchlazení pánevních orgánů, infekce močových cest a možné těhotenství..

Faktem je, že časté močení během těhotenství, a to i v raných stádiích, je zcela normální.

Otázka, zda časté močení je známkou těhotenství, se často obává žen, které tento příznak zažily. Neustálé nutkání na toaletu skutečně způsobuje nepříjemnosti a úzkost, ale naštěstí ve většině případů nejsou doprovázeny jinými nepříjemnými příznaky, takže není důvod k obavám.

Když časté močení začíná během těhotenství?

K častému močení během těhotenství může dojít kdykoli. Některé ženy se proto s ní setkávají na samém začátku těhotenství, zatímco jiné zažívají všechny potěšení z tohoto stavu po dobu 9 měsíců.

V některých případech se tento jev objevuje několik dní po početí, až do okamžiku, kdy se žena dozví o své situaci. Odpověď na otázku: Může být časté močení příznakem těhotenství, bude pozitivní.

Časté močení během časného těhotenství

Po vzniku početí dochází v ženském těle ke změně metabolismu a biologických reakcí, v souvislosti s nimiž se postupně zvyšuje objem volné tekutiny a intenzivně se vytvářejí pohlavní hormony, aby se uchovalo těhotenství.

Progesteron - hlavní hormon těhotenství, je schopen uvolnit svalová vlákna v celém těle, včetně stěn močového měchýře. Na tomto pozadí si stěny orgánu nemohou, jako dříve, uchovat velký objem moči, močový měchýř se proto vyprazdňuje častěji.

Kromě toho se zvyšuje objem dělohy, což vyvolává další tlak na močový měchýř.

Časté močení během těhotenství ve druhém trimestru

Pokud téměř všechny ženy zvládnou časté močení na začátku těhotenství, pak se ve druhém trimestru tento jev stává méně výrazným a může dokonce úplně zmizet. Důvodem je skutečnost, že rostoucí děloha postupně opouští hranice malé pánve a stoupá. Tím je snížen přetlak na močový měchýř.

Proto ve druhém trimestru téměř neexistují žádné stížnosti na časté močení. V této době může být tento jev známkou patologie, například pronikání infekce do močových cest.

Časté močení během těhotenství ve třetím trimestru

V pozdním těhotenství se často objevuje časté močení: i když se to neobjevilo dříve, ve třetím trimestru se s ním setkají nejvíce nastávající matky.

V této době děloha dosáhne velké velikosti, i když je také poměrně vysoká. Zvýšená hmotnost dítěte se odráží v pocitu nastávající matky: bolesti dolních zad, unavení dolních končetin, problémy s dýcháním. Rovněž se zvyšuje objem cirkulující krve a množství plodové vody. To vše způsobuje další tlak na močový měchýř..

Také ve třetím trimestru těhotenství začnou ledviny nenarozeného dítěte fungovat přes pupeční šňůru, produkty jeho vitální aktivity jsou vylučovány do matčina těla. To také zatěžuje močový systém matky..

Proto se nepohodlí spojené s rychlým močením stává na konci těhotenství zcela normální stav. Často se vyskytují příznaky inkontinence moči, ke kterým dochází při smíchu, kýchání a kašli.

Několik týdnů před narozením dítě začíná padat do matčiny malé pánve.

Na tomto pozadí se zlepšuje ženská pohoda - pálení záhy zmizí, zvýšený tlak na žaludek a plíce se snižuje, ale frekvence nutkání na záchod se zvyšuje.

Moč se však vylučuje v mnohem menších částech. To je zcela normální jev, podle kterého budou budoucí matky vedeny bezprostředním přístupem k porodu..

Příčiny

Když časté močení začíná během těhotenství, zjistili jsme to. Co ale způsobilo tento stav? Zkusme zobecnit.

Následující faktory mohou způsobit časté močení během těhotenství:

 1. Hormonální změny.
 2. Svalová relaxace, včetně svalových vláken močového měchýře.
 3. Zvýšení cirkulačního objemu krve.
 4. Zvýšený metabolismus, zvýšená funkční aktivita ledvin.
 5. Děložní růst, zvětšení plodu.
 6. Vzdělávání a neustálá obnova plodových vod.
 7. Otok, zadržování tekutin v tělesných tkáních.
 8. Fungování ledviny plodu v posledním trimestru těhotenství.
 9. Tlak nenarozeného dítěte na močový měchýř krátce před jeho narozením.

Také časté močení během těhotenství může nastat v důsledku změny složení moči v kyselém směru, pokud nastávající matka zanedbává stravu a má rád ostré a bílkovinné pokrmy. Navíc k tomuto stavu dochází u anémie..

Jak zmírnit stav?

Je skvělé, když časté močení bylo prvním příznakem těhotenství a přestalo trápit nastávající matku hned na začátku.

Ale pro mnoho žen je to náhoda a musí se vyrovnat s nepříjemnostmi spojenými s častými toaletními potřebami po týdny nebo dokonce měsíce. Co dělat v tomto případě?

Nabízíme několik užitečných doporučení:

 • odmítnout jídla, která způsobují touhu pít: jedná se o kořenitá, slaná a smažená jídla;
 • nezahrnujte do stravy nápoje a výrobky s diuretickým účinkem: čaj, káva, ovocné nápoje, šípky, okurky, meloun;
 • netolerujte první nutkání na záchod;
 • Nenoste těsné spodní prádlo nebo oblečení, které vyvíjí tlak na močový měchýř..

I velmi časté močení během těhotenství není důvodem k odmítnutí vzít dostatek tekutiny denně.

Bez lékařských indikací by měla žena pít nejméně 2 litry čisté vody denně. Ale tento objem nelze vypít okamžitě, množství kapaliny je rovnoměrně distribuováno po celý den. 2 hodiny před spaním se pití hodně nedoporučuje..

Pokud moči začala vytékat kvůli častým touhám na toaletu, potřebujete více spodního prádla a nezneužíváte použití hygienických vložek, které jsou často vyvolávajícím faktorem výskytu drozdu.

Chcete-li zlepšit vyprázdnění močového měchýře, musíte během močení naklonit horní část těla mírně dopředu. V tomto případě se orgán zbaví tlaku dělohy a účinně se vyprázdní..

V takových případech vyžaduje časté močení léčbu?

Pokud časté močení není doprovázeno dalšími rušivými příznaky, není důvod k úzkosti. Ale v případě nepříjemných pocitů, které k nim patří - pálení, svědění, bolest v břiše a dolní části zad, je nutné se poradit s lékařem.

 • Tyto příznaky mohou znamenat rozvoj cystitidy, pyelonefritidy, genitálních infekcí, takže lékař určitě předepíše laboratorní test a zjistí příčinu patologie.
 • Veškerá onemocnění pohlavních orgánů a močových cest během těhotenství musí být léčena, protože v důsledku vývoje nitroděložní infekce mohou ohrožovat zdraví a vývoj plodu..
 • Rovněž je nutné konzultovat lékaře, pokud se ihned po močení objeví nepříjemný pocit, pokud se v moči objeví krevní nečistoty, změní se jeho barva, objeví se štiplavý zápach nebo se zvýší tělesná teplota.

V takových případech je zakázáno provádět samoléčení, protože nastávající matka nebude schopna samostatně zjistit příčinu infekce a vybrat si ten správný lék. Bylo by proto špatné riskovat těhotenství a zdraví dítěte.

Olga Rogozhkina, doktorka, speciálně pro Mama66.ru

Články O Neplodnosti