Hlavní Výživa

Čaj s tymiánem během těhotenství: korelovat přínosy a možné škody

Tymián je známá a oblíbená léčivá rostlina, která se široce používá nejen v tradiční medicíně, ale také v každodenním životě. Do van a domácí kosmetiky lze přidat aromatickou trávu, z níž se vyrábějí aromatické sáčky a éterické oleje. Několik větví této rostliny umožňuje vyrobit vynikající voňavý nápoj z nejjednoduššího čaje. Existují však situace, kdy je třeba jídlo a pití vybírat s velkou opatrností, například nastávající matky během doby čekání na dítě. Proto se často zajímají o to, zda je tymián možný během těhotenství, zda přinese výhody a zda poškodí matku a plod..

Tymián Obecné informace

Je to trvalá léčivá rostlina se širokým spektrem účinku. Používá se jako expektorant, antikonvulzivum, diuretikum, diaforézum, anthelmintikum a analgetikum. Naši předkové doporučili tymián pro nachlazení a průjem, nespavost a hemoroidy. I v odvětví výroby alkoholu je tymián známý jako účinný a levný lék..

Ve vědě se tymián nazývá tymián. Jedná se o zakrslý keř nebo keř s fialovými květy. Všechny části rostliny mají výraznou vůni.

Tymián obsahuje asi 0,1-0,6% éterického oleje. Jeho hlavní složkou je thymol (přibližně 30%) a karvacrol. Existují také taniny, cenné hořkosti, četné minerály a organické pigmenty, terpeny a triterpenoidy. Jedná se o tak bohatou kompozici a zajišťuje její široké použití.

Užitečné vlastnosti tymiánu

Mnozí z nás milují čaj s tymiánem, protože má vynikající chuť, příjemnou vůni a osvěžující účinek. Často ho pijí, aniž by si mysleli, že se jedná o velmi účinný lék, jehož použití může vést k vedlejším účinkům. Obzvláště nebezpečné je zneužívání voňavého nápoje ženám během těhotenství a kojení..

Účinek tymiánu na tělo těhotné ženy je dvojznačný. Může to být prospěšné, ale nadměrná konzumace je spojena s vážnými problémy, takže ji můžete pít pouze po konzultaci s lékařem.

Seznam užitečných akcí tymiánu je impozantní:

 • Usnadňuje vykašlávání a účinně změkčuje kašel při infekcích dýchacích cest;
 • V případě virových onemocnění teplý nápoj s přídavkem tymiánu účinněji odstraňuje toxiny a urychluje zotavení..
 • Odvar tymiánu lze použít kloktat nachlazení, bolest v krku nebo jednoduše zmírnit.
 • Použití tymiánu před porodem zvyšuje tón dělohy, posiluje kontrakce a urychluje proces porodu.
 • Při revmatismu, některých kožních onemocněních a poraněních mohou být z tymiánové tinktury vytvořeny obklady, protože je to dobré antiseptické a má také analgetický účinek..
 • Tymiánový čaj lze doporučit pro hypotenzivy, protože zvyšuje krevní tlak.
 • Tato rostlina pomáhá čistit metabolismus a nasycuje tělo užitečnými látkami, například vitamíny C a B.
 • Tymián účinně bojuje proti bakteriím a virům, některým prvokům a dokonce i helmintům.

Může být tymián těhotná?

Jasnou odpověď na tuto otázku může poskytnout pouze lékař po osobním setkání. Schopnost zvýšit krevní tlak a zvýšit tonus dělohy činí tymián během těhotenství relativně nebezpečným. Kromě toho má obrovské množství kontraindikací. Proto je vnitřní použití tymiánových přípravků možné pouze po konzultaci s lékařem a přísně podle indikací.

Vnější použití tymiánu během těhotenství je povoleno. Pokud máte rádi její vůni, můžete použít kosmetiku založenou na této rostlině, přidat trochu vody do koupací vody nebo ji použít ve velmi malém množství jako koření na jídlo a pití.

Kontraindikace

Čaj s tymiánem je přísně kontraindikován pro vysoký krevní tlak. Zvláštním nebezpečím je, že nezvyšuje tlak okamžitě a ostře, jako je káva. Po pití nápoje s tymiánem člověk obvykle necítí žádné změny. Tlak je chápán velmi postupně, ale také trvá dlouho. To vede ke vzdáleným nepříjemným důsledkům. Také čaj s tymiánem je kontraindikován pro jakékoli problémy se srdcem a krevními cévami:

 • kardioskleróza,
 • fibrilace síní,
 • mozková ateroskleróza,
 • srdeční selhání,
 • s hrozbou infarktu,
 • v období po infarktu.

Tymián obsahuje hodně tymolu, což je kontraindikováno při onemocnění jater a ledvin. Tymián je také kontraindikován u onemocnění štítné žlázy a při jakémkoli narušení jeho funkce. I když máte dědičnou tendenci k onemocnění štítné žlázy, je lepší tymián odmítnout.

Je známo, že tymián inhibuje štítnou žlázu. I když absolutně zdravý člověk pije čaj s touto bylinkou po dlouhou dobu, může se u něj rozvinout hypotyreóza. Naopak, tato bylina bude užitečná pro lidi se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Doma však nemůžeme určit, jak často a kolik čaje můžeme pít. Proto je lepší opustit samoléčení.

Nejen problémy s štítnou žlázou, ale také všechna onemocnění endokrinního systému, například diabetes mellitus - přímá kontraindikace použití čaje s tymiánem. Tento nápoj je zakázán také u pacientů s pneumonií a tuberkulózou, žaludečními vředy a / nebo dvanáctníkovými vředy, chronickou zácpou. Tymián může zvýšit produkci žaludeční šťávy a za takových podmínek může být nebezpečný.

Nejnebezpečnějším důsledkem konzumace tymiánu během těhotenství je zvýšení tonusu dělohy. To může vést k předčasnému porodu nebo potratu v raných stádiích..

Použití tymiánu je přirozeně kontraindikováno v případě alergií na jakékoli složky této rostliny. Je bohatý na éterické oleje, které často způsobují alergické reakce. V případě individuální nesnášenlivosti je zakázáno i vnější použití této léčivé rostliny.

Tymiánové vedlejší účinky

Pokud pijete čaj s tymiánem občas, nežádoucí účinky pravděpodobně nebudou. Každodenní užívání takového nápoje však povede k postupnému hromadění látek v těle, které vyvolávají nejen zvýšení tlaku, ale také nevolnost. To je obzvláště obtížné pro nastávající matky. Nevědí-li o takové vlastnosti tymiánu, mohou ji pít a přičítat jejich stavu nevolnost. To je plné vážnějších komplikací..

Čaj s tymiánem během těhotenství

V závislosti na gestačním věku může tymián přinést různé výhody a rizika pro tělo. Jeho vnější použití je bezpečné, ale použití čaje s tymiánem je docela riskantní. Pokud tedy chcete pít tento nápoj, je nutné vzít v úvahu gestační věk, jakož i indikace a kontraindikace..

Tymián v raných fázích

Během tohoto období těhotenství je velmi důležité vyvarovat se škodlivých účinků na tělo matky, protože jsou položeny všechny orgány dítěte. Jakékoli nemoci v prvním trimestru jsou pro plod velmi nebezpečné, takže se musíte snažit udržovat zdraví. Některé nastávající matky používají čaj z tymiánu k posílení imunity.

Estery, které obsahuje, mohou skutečně inhibovat vývoj infekcí a zvyšovat odolnost vůči bakteriím a virům. Je také schopen usnadnit kašel, pokud se nemoc již vyskytla. Před léčbou tymiánu je však nutné se poradit s lékařem. S hypertonicitou dělohy nebo přítomností potratů v anamnéze tymiánu v časných stádiích je kontraindikováno.

Tymián v pozdějších fázích

Ve druhém a třetím trimestru je nárůst tlaku příznakem nebezpečných komplikací - preeklampsie a eklampsie. Aby nedošlo k jejich náhodnému opomenutí, je třeba se zdržet produktů, které vyvolávají po částech zvýšení krevního tlaku. Tymián je v tomto ohledu obzvláště nebezpečný, protože jeho účinek se projevuje i po odmítnutí čaje touto léčivou rostlinou.

Čaj s tymiánem nepředstavuje významné riziko pro budoucí hypotoniku mámy. Ale tento nápoj by neměli zneužívat. V průběhu těhotenství je lepší se těchto míchaných nápojů zbavit.

Léčba tymiánu během těhotenství

Nastávajícím matkám se nedoporučuje pít čaj s tymiánem, ale toto omezení se nevztahuje na výplachy a obklady. Mnoho nemocí lze vyléčit, aniž byste vzali tymián dovnitř. Voňavé oplachování, koupele a obklady samozřejmě nelze považovat za plnohodnotnou léčbu ve vážných situacích, ale pomáhají vyrovnat se s některými nepříjemnými symptomy docela efektivně..

Kloktadlo hrdla

Mnoho akutních respiračních virových infekcí a nachlazení je doprovázeno bolestmi v krku. To je nepříjemný pocit, který narušuje normální polykání a neumožňuje jíst pravidelně. A během těhotenství je dobrá výživa důležitější než kdy jindy. Nastávající matka se proto musí pokusit zbavit bolesti jakýmkoli povoleným způsobem. Jednou z těchto metod je kloktání s infuzí tymiánu..

Tymián nejen zmírňuje bolest, ale také pomáhá ničit škodlivé bakterie v krku a zmírňuje zánět, takže to bude skvělý doplněk k léčbě předepsané lékařem.

Oplachovací infuze se připravuje ze dvou polévkových lžic suché suroviny a sklenice vroucí vody. Pokud má vaše tymián stonky, musí být před vařením odstraněny. Pak je třeba nalít trávu vroucí vodou a trvat na tom, dokud se tekutina neochladí na pokojovou teplotu. Takovou infuzi můžete často kloktat, jakmile se objeví nepříjemný pocit nebo pocit sucha.

Výplach pro zánět v ústní dutině

Infuze tymiánu pomáhá vyrovnat se nejen s bolestmi v krku, ale také se zánětlivými onemocněními v ústní dutině, například stomatitidou, glositidou, gingivitidou atd. Lékaři obvykle doporučují ošetřovat zanícené oblasti antiseptiky. Paralelně s tím můžete opláchnout infuzí tymiánu. Připravte ji stejným způsobem jako infuzi kloktání..

Koncentrovanější infúze tymiánu s přídavkem bylin máty peprné lze použít k výplachu zubů. Neměli bychom však zapomenout, že špatný zub je nebezpečným zdrojem infekce, takže byste se měli pokusit co nejdříve dostat k zubnímu lékaři.

Tymián komprimuje

Díky svému analgetickému a protizánětlivému působení může být tymián použit pro bolest kloubů a svalů. Stačí brát suché suroviny a vařit s vroucí vodou v termoskách po dobu 3-4 hodin. Pak je to mírně stlačené. V případě potřeby můžete trochu předchladit. Kousek trávy lze okamžitě aplikovat na bolavé místo nebo nejprve zabalit do obvazu nebo tenkého hadříku. Takovou komprimaci můžete podržet 1-2 hodiny.

Pokud bolest příští den nezmizí, je lepší poradit se s lékařem a zjistit jeho příčinu.

Místní lázně

Koupele s přídavkem tymiánu pomáhají zklidnit pokožku podrážděním a ekzémem. Voda do lázně se připravuje v množství 50 gramů suché trávy na litr vody. Suroviny musí být nality horkou vodou a vařeny po dobu 10 minut na mírném ohni. Pak ho zabalí do přikrývky a trvají na tom asi 3 hodiny.

Pro koupel použijte infuzi s teplotou 36 stupňů. Koupel na ruce může být mírně teplejší, ale ne horká, lázeň na nohy může být nižší než tělesná teplota. Plné koupele v infuzi tymiánu jsou zakázány, stejně jako ošetření velkých ploch povrchu těla.

I vnější použití tymiánu je přísně omezeno. Pokud jej používáte déle než tři dny v řadě, měli byste pravidelně měřit tlak. Při jakýchkoli známkách jejího zvýšení je nutné léčbu tymiánem okamžitě ukončit.

Tymián po porodu

Neexistují žádná jednoznačná doporučení týkající se použití tymiánu v období po porodu. Vzhledem k tomu, že zvyšuje tón dělohy a přispívá k její redukci, může být tato bylina užitečná ihned po porodu. Také v této době se mohou hodit jeho protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Nezapomeňte však, že v této době začíná produkce mléka v těle ženy, proto je třeba vzít v úvahu také účinek tymiánu na laktaci.

Někteří odborníci se domnívají, že tymián pomáhá posílit laktaci a dokonce ji zařadí do složení bylinných přípravků pro kojící matky. To však nezohledňuje možný účinek tymiánu na dítě, které používá mléko.

Nebyly provedeny žádné studie o tom, zda nějaké látky z tymiánové tinktury přecházejí do mateřského mléka, ale je lepší to riskovat a nezkoušet na svém dítěti. Výživa mámy v prvních týdnech krmení by měla být co nejvíce hypoalergenní a měla by zahrnovat pouze dobře známá jídla. Poté se do stravy může postupně zavést něco nového. Tymián, po konzultaci s lékaři, můžete zkusit pít, pokud má vaše matka nespavost. Má mírný sedativní účinek, což může zlepšit spánek nejen ženy, ale i dítěte.

Může být tymián těhotná: výhody a možné poškození čaje aromatickým kořením

Mnoho žen ráda přidává do čaje různé bylinky, aby se zlepšila jejich chuť a vůně. Během období těhotenství by však dítě mělo být o výživu opatrnější, aby nepoškozovalo vývoj plodu a jeho zdraví. Při používání tymiánu během těhotenství je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti ženského těla.

Lze léčivé rostliny použít během těhotenství??

Tymián je populární jméno pro plíživý tymián, který patří do rodiny Yasnotkovů. Jedná se o malý trvalý keř s tenkými kmeny rostoucími na zemi. Jeho listy jsou malé a oválné, květy jsou také malé, růžovo-fialové. Celá rostlina má charakteristickou příjemnou vůni, což je patrné zejména v období květu..
Tymián se dlouho používá v lidovém lékařství a kosmetologii. Má expektoranční, antikonvulzivní a diuretický účinek. Také přípravky z této rostliny se používají v boji proti červům. Tato rostlina je užitečná pro anémii, nespavost, dnu, aterosklerózu, angínu a hypotenzi. Používá se také k léčbě hemoroidů, cystitidy a nadýmání..

Tymián se nazývá trvalá léčivá rostlina patřící do rodiny Yasnotkovye. Jedná se o křovinovitý keř s malými oválnými listy. Kvete v letních měsících a tvoří koberec posetý malými květy světle fialové a světlé fialové barvy. Má zvláštní příjemnou sladkou vůni a tymián voní nejen květy, ale i listy.

Oficiální název keře je plíživý tymián. Jednou z nejběžnějších verzí jejího původu je vzdělání od slova „tymon“, což v řečtině znamená „síla mysli“. To lze snadno vysvětlit léčivými vlastnostmi rostliny..

V Rusku se tymián nazývá také Bogorodská tráva. V některých chrámech nahrazují kadidlo během uctívání..

Plíživý tymián ve volné přírodě roste v stepním, skalnatém, bažinatém a hornatém terénu. Je známo více než 170 druhů rostlin, které se svým vzhledem velmi liší.

Užitečné vlastnosti lze vysvětlit chemickým složením - tymol, borneol, karvacrol, organické kyseliny, vitamíny a různé stopové prvky. Při použití jako léčivý přípravek má tymián antimikrobiální, protizánětlivý, analgetický, hemostatický, antihistaminický a adstringentní účinek a také pomáhá normalizovat metabolismus.

Rostlina se používá k léčbě hemoroidů, nespavosti, aterosklerózy, zvýšené tvorby plynů, nemocí močového ústrojí a nízkého krevního tlaku. Zahrnuto v antihelmintických lécích.

Mnoho žen rád pije čaj s tymiánem, protože má příjemnou vůni. Během těhotenství se nechtějí vzdát svých chuťových návyků a nadále pít tento nápoj.

Příjemné aroma tymiánu je určeno obsahem éterických olejů a je známo, že jsou ženám v dané situaci přísně zakázány. Současně má tato léčivá rostlina mnoho prospěšných vlastností, které mohou těhotným ženám pomoci s různými chorobami. Proto se tymián někdy používá pro léčebné účely, ale s mimořádnou opatrností, aby nepoškozoval zdraví matky a dítěte.

Tělo ženy přepravující dítě je náchylné k akutním respiračním infekcím a akutním virovým infekcím dýchacích cest, zejména v chladném období. Pokud je nemoc doprovázena častým suchým kašlem, pomůže inhalace s tymiánem, což pomáhá vyprazdňování sputa. Opláchnutí odvarem tymiánu pomůže vyrovnat se s akutními bolestmi v krku.

Nastávající matky často pociťují vyrážky na kůži a zánět sliznic. Je nebezpečné léčit gingivitidu, stomatitidu a jiná onemocnění bakteriální povahy farmaceutickými přípravky v tomto stavu. Tymián je pro tyto účely považován za nejlepší přírodní lék, protože má vysokou antimikrobiální aktivitu. Kloktání, vypláchnutí nosohltanu a pleťové vody s tymiánem pomáhá zmírňovat bolest a rychle se vypořádat s nemocí.

Špatně uvařený čaj se snítkou tymiánu pomáhá vyrovnat se s nervózním napětím a výkyvy nálady v počátečních fázích těhotenství. Takový nápoj, opilý před porodem, zvyšuje tón hladkých svalů dělohy, urychluje kontrakci a snižuje bolestivý syndrom.

Tymián během těhotenství se používá k odstranění příznaků nemoci, pouze pokud je to nutné. Lékaři předepisují tymiánové procedury, pokud je nastávající matce diagnostikována jedna z následujících chorob:

 • infekce krku a nosohltanu, je-li vyžadován lék na vykašlávání, odstranění suchého kašle, úleva od křeče a zaměření zánětu;
 • cystitida a jiná onemocnění močového systému;
 • kožní vyrážky, revmatismus, modřiny, u kterých je třeba zmírnit zánět a odstranit bolest;
 • hypotenze přetrvávající po dlouhou dobu;
 • snížená imunita a nedostatek vitamínů B a C v těle;
 • hlístová zamoření;
 • anémie z nedostatku železa;
 • silné bolesti hlavy;
 • nervové poruchy doprovázené nespavostí;
 • trávení.

Přestože tymián odkazuje na rostliny, jejichž použití je během těhotenství kontraindikováno, v některých případech lékaři doporučují jeho použití jako léčiva a nahrazení farmaceutických přípravků. Existuje několik způsobů, jak využít terapeutický plíživý tymián pro nastávající matky..

Voňavý čaj používaný těhotnými ženami k léčbě onemocnění dýchacích cest. Po použití je sputum lépe a zánět sliznic se snižuje.

Pro přípravu nápoje 1 lžíce. l suché suroviny je třeba vařit vroucí vodou a trvat na tom, 15 minut. Pro zlepšení prospěšných vlastností nápoje lze tymián smíchat s mátou nebo lindenem (viz také: způsoby použití máty v časném těhotenství). Před použitím je třeba infuzi filtrovat přes dvě vrstvy gázy nebo lněné ubrousky..

Opláchnutí koncentrovaným odvarem pomáhá při bolestech v krku při nachlazení a chřipce, pomáhá zmírňovat zánět a zjizvení vředů při onemocněních dutiny ústní, jako je stomatitida a gingivitida. Bujón se připravuje ve vodní lázni, předem naplněné vroucí vodou 1 polévková lžíce. l suché suroviny. Ochlazená a filtrovaná kapalina se přidá k propláchnutí (sklenici teplé vody se sodou a solí).

Bolestivé syndromy lze redukovat pomocí modřin založených na dušeném tymiánu a potlačit zánět modřinami, artritidou, dnou a svalovým napětím. Takové léčby jsou považovány za dobrou alternativu k lékům proti bolesti..

Naplňte trávu pro komprimování vroucí vodou a trvat na několika hodinách. Potom se ochladí, zabalí do gázy a aplikuje na místo zánětu.

Lokální aplikace ve formě koupele z léčivé rostliny je běžná u dermatitidy a jiných kožních onemocnění. Pro účinnost postupů se doporučuje použít odvar parou z litru vody a 50 g suché léčivé rostliny.

Tymián je keř patřící do skupiny trvalek. Jeho prospěšné vlastnosti byly známy ve starověkém Egyptě. Tymián byl použit při léčení rituálů. Věřilo se, že rostlina dokáže postavit i vážně nemocného pacienta na nohy..

Mezi jeho užitečné vlastnosti patří:

 • diuretický účinek;
 • zvýšený výkon;
 • anthelmintický efekt;
 • analgetický účinek;
 • sedativní účinek;
 • posílení imunitního systému;
 • normalizace metabolismu;
 • antiseptický účinek.

Hlavní složkou unikátní rostliny je thymol. Je účinný v boji proti virovým a plísňovým infekcím. Zahrnuty jsou také vitamín A a E, antioxidanty, karvacrol, draslík, mangan, železo a borneol..

Tymián se často používá jako součást lékařské terapie nebo k prevenci nachlazení. Odstraňuje toxiny z těla a snižuje intenzitu kašle ředěním sputa..

V potravinářském průmyslu je tymián známý jako tymián. Přidává se do složení koření určených pro první chod, salátů a masa. Koření má výraznou pikantní chuť. Čaj s tymiánem má voňavou vůni a hřejivou chuť. Účinně se vyrovnává s nervózním napětím..

V medicíně existují dva způsoby použití tymiánu - externě a ústně. V prvním případě se z rostlin vyrábí obklady nebo pleťové vody. A ve druhé - odvar nebo čajový nápoj.

Důležité! Než začnete čaj s tymiánem, musíte se poradit s gynekologem.

Popularita této drogy je způsobena širokou škálou účinků na tělo. Tymián má komplexní účinek:

 • expektorant;
 • diuretický;
 • mikiny;
 • anthelmintic;
 • antikonvulzivní.

Nabízíme vám, abyste se seznámili: Je možné, aby těhotné ženy okusovaly slunečnicová semínka
Tymián je malý keř s fialovými nebo fialovými květy..

Tymián (tymián) je celá skupina trvalých nízko rostoucích keřů, z nichž některé jsou rozšířené a volně rostou ve středním Rusku a v jižních oblastech. Tato rostlina je známa téměř každému z nás - nízké výhonky se spoustou malých fialových květů pokrývajících svahy kobercem lze pozorovat již začátkem léta. A vonnou vůni tymiánu lze s něčím úplně zaměnit..


Tymián - rostlina všeobecně známá v Rusku, která se používá jak k ošetření, tak k vaření
Vyjádřené prospěšné vlastnosti tymiánu jsou dány jeho bohatým složením.

Jak vařit a pít tymiánový čaj během těhotenství

Tymián (nebo: citronový miláček, borový les, vřes) - vytrvalé keře a keře s jemnými šeříkovými květy rodiny Yasnotkovů. Vědecké jméno rostliny "tymián" k nám přišlo z Řecka, kde vonné květiny byly označovány jako "fumigující kadidlem". Léčivý účel tymiánu realizovali i kněží starověkého Egypta, kteří tuto rostlinu začali používat jako anestetikum, tonikum, sedativum a protizánětlivé činidlo. Dnes se tymián díky vysokému obsahu éterických olejů používá v kosmetologii, tradiční medicíně a vaření i během těhotenství..

Užitečné vlastnosti tymiánu během těhotenství

Thyme obsahuje sklad užitečných vitamínů a minerálů a je schopen nahradit polovinu skříňky domácí medicíny. Těhotné ženy by měly radikálně přezkoumat své stravovací návyky a také pečlivě vybrat léky, z nichž přírodní antibiotický tymián pomůže vyrovnat se s řadou onemocnění a nebude otrávit tělo zbytečnými těžkými drogami.

 1. Thymol obsažený v rostlině přichází na záchranu jako anthelmintikum a dezinfekční činidlo.
 2. Tinktury a čaje pomáhají se zánětem sedacího nervu a radikulitidou a poskytují analgetický účinek.
 3. Spojení sušeného tymiánu a medu čistí hrudník a plíce, stimuluje vykašlávání a zklidňuje bolest plic.
 4. Jako vnější olej tymián redukuje vyrážku a zklidňuje pokožku v případě alergických reakcí..
 5. Tinktury a odvary jsou bohaté na vitamín B a C, kyselinu olejovou a ursolovou, taniny, draslík a sodík, hořčík a selen, železo a fosfor - komplex prvků nezbytných při léčbě akutních respiračních virových infekcí a chřipky.
 6. Týdenní léčba rostlinnými květinami pomůže normalizovat gastrointestinální trakt a zbavit se nepohodlí ve střevě.

REFERENCE: 100 gramů tymiánu 3x denně je účinné při neuróze a poporodní depresi. Bylina trvá na sušeném ovoci a medu, který se používá před jídlem.

Tymián bude pod neustálým dohledem lékaře pomáhat těhotným dívkám a ženám zlepšovat imunitu, zbavit se bolesti, zlepšit stav genitourinárního a dýchacího systému.

V jakém trimestru tymián je kontraindikován, poškození rostliny

Díky tradiční medicíně je snadné překročit hranice racionálního a ublížit se příliš velkým dávkám bylin nebo neúnosným poplatkům..

Nemoci, při nichž je použití tymiánu zakázáno:

 • arytmie;
 • kardioskleróza;
 • Cerebrovaskulární choroby;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • nemoc štítné žlázy;
 • období hrozby infarktu a zotavení po útoku.

DŮLEŽITÉ: i ty nejzdravější lidé se zneužíváním tymiánových odvarů mohou vyvinout hypotyreoidismus - snížení úrovně produkce hormonů štítné žlázy.

Poškození rostlin u těhotných žen může nastat při nekontrolovaném používání odvarů a tinktur. Nebezpečí tymiánu spočívá v kyselině ursolové a její schopnosti zvyšovat tón dělohy a v důsledku toho předčasného porodu nebo potratu. Pouze lékař může doporučit nebo zakázat používání lidových poplatků a dekorací těhotných žen!

První trimestr těhotenství - tymián je vyloučen s děložním tónem.

Druhý trimestr - tymián je bezpečný, je schopen zmírnit příznaky plynatosti a hemoroidů.

Tymián nebo tymián jako léčivá rostlina

Užívání jakýchkoli léků během těhotenství, včetně rostlinného původu, by mělo být pod přísným dohledem lékaře. Tymián v těhotenství nepatří k léčivým rostlinám první volby a je předepisován pouze pro přísné indikace. Kdy lze předepsat tymián?

 • Se suchým, posedlým kašlem. Tymián během těhotenství z kašle působí jako mírný expektoranc. Je předepsán pro chronickou a akutní bronchitidu, zápal plic. Uvolňuje také astmatické záchvaty kašle..
 • Pro vnější použití. Tymián je přírodní baktericidní a antiseptický přípravek. Při bolestech v krku, stomatitidě, gingivitidě můžete vypláchnout ústa odvarem tymiánu a pro zánět vedlejších nosních dutin mýt nos. Pro kožní onemocnění, akné, vroucí, revmatické bolesti můžete udělat obklady a pleťová voda z tymiánu.
 • S chorobami trávicího systému. Pálení žáhy, zvýšená nadýmání, střevní kolika, zácpa mohou ženu v prvním trimestru narušit. Tymián má antispasmodický účinek a pomáhá eliminovat tyto nepříjemné příznaky..
 • S úzkostí, špatný sen. Tymián má mírný sedativní a sedativní účinek. V raných fázích těhotenství žena často zažívá výkyvy nálad, úzkost a pocit úzkosti. Tymiánový čaj pomáhá najít mír, obnovuje fyzickou a psycho-emoční sílu.

Čaj je považován za nejbezpečnější lékovou formu tymiánu během těhotenství. Obsahuje nejmenší množství éterických olejů, včetně tymolu. V žádném trimestru těhotenství se nedoporučuje používat éterické oleje, výtažky, alkoholové tinktury z tymiánu. Tyto léky mohou u těhotné ženy způsobit nevolnost, zvracení a alergickou reakci.

Čaj s tymiánem během těhotenství je podle některých žen považován za voňavou „pochoutku“, příjemný rituál. Nezaměňujte však pojmy „čaj“ a „odvar“. K přípravě vývaru je nutná velká (terapeutická) dávka suroviny - 1 nebo 2 čajové lžičky suché trávy na sklenici vroucí vody. A pro výrobu čaje stačí hodit několik listů a květů do běžného čaje.

Dekorace a vodní tinktury z bylin by měly být používány přesně podle pokynů lékaře při léčbě kašle s akutními respiračními virovými infekcemi a nachlazením, jakož i při onemocněních zažívacího systému. Při koupání s odvarem tymiánu a při častém používání tymiánu při vaření jako koření je třeba postupovat mimořádně opatrně..

Existuje mnoho přísných kontraindikací pro použití tymiánu u těhotných žen. Tyto zahrnují:

 • nemoc štítné žlázy;
 • hypertenze;
 • zvýšený tón dělohy;
 • arytmie;
 • srdeční selhání a další srdeční choroby;
 • diabetes;
 • žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy;
 • onemocnění jater a ledvin;
 • Nemoci CNS, nervové poruchy.

Tymián během těhotenství často způsobuje alergickou reakci. Může se vyskytnout nejen po vnitřním příjmu tymiánu, ale také z jeho specifické vůně. Při časné toxikóze může tymián zhoršit nevolnost a vést k zvracení..

Ve kterém trimestru je tymián nejbezpečnější? A když byste to měli úplně nechat na těhotné ženě?

 • 1 trimestr. Někteří lékaři jsou kategoricky proti trávení trávy v časných stádiích těhotenství, protože mají potratové vlastnosti a mohou způsobit potrat. Jiní lékaři se naopak domnívají, že rostlina pomáhá ženskému tělu vyrovnat se s různými viry v prvním trimestru těhotenství, posiluje imunitní systém a zklidňuje nervový systém.
 • 2 trimestru. Během této doby se doporučuje omezit používání nejen odvarů, ale také čaje s trávou. To se vysvětluje tím, že tymián postupně zvyšuje krevní tlak. Pokud žena v tomto trimestru zažije tlakové rázy, je lepší rostliny úplně vyloučit.
 • 3 trimestru. Během tohoto období je tymián v jakékoli formě kategoricky kontraindikován, protože má tonické vlastnosti a tónuje svaly dělohy. V tomto případě je názor lékařů jednoznačný - v pozdějších fázích by měl být tymián zcela vyloučen.

Lékaři nemají shodu v otázce užívání bylin během těhotenství. Klinické studie týkající se účinku tymiánu na tělo těhotné ženy nebyly provedeny. Nejsou žádné recenze a statistiky. Přesto je lepší hrát bezpečně a nezneužívat tuto rostlinu..

Je tymián možný během těhotenství? Je to možné, ale s velkou péčí a pouze na doporučení lékaře. Tráva v posledním trimestru může být zvláště nebezpečná, protože může vyvolat zvýšení svalového tonu dělohy a předčasného porodu.

Před pitím čaje s tymiánem během těhotenství je nutné se poradit se svým lékařem. Léčivé vlastnosti rostliny během tohoto období mohou být nebezpečné pro zdraví ženy.

Tymián je zcela kontraindikován u nastávajících matek, které mají následující patologie:

 • narušení funkční činnosti štítné žlázy;
 • hypertonické onemocnění;
 • chronické selhání ledvin;
 • diabetes;
 • zažívací poruchy doprovázené častou zácpou;
 • cholecystitida a jiná onemocnění jater;
 • alergie;
 • pozdní gestóza;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů v akutní fázi.

Pití čaje s tymiánem v časném těhotenství může u ženy způsobit vážné krvácení. Látky obsažené v léčivých bylinách mohou vyvolat alergické reakce, které jsou pro ženu nebezpečné během období těhotenství. Pro matky s vysokým krevním tlakem je lepší odmítnout používání aromatických nápojů, protože mají přetrvávající hypotenzní účinek.

V prvních měsících těhotenství je nejbezpečnějším způsobem konzumace tymiánu vypláchnutí krku a vypláchnutí nosohltanu. Lékaři je předepisují často, protože použití mnoha léčiv pro onemocnění orgánů ORL je kontraindikováno u těhotných žen..

Časté používání čaje s tymiánem v prvním trimestru by mělo být vyřazeno, protože éterické oleje obsažené v rostlině mohou vyvolat spontánní potrat. Pokud máma nemá chronické onemocnění, může po snídani někdy vypít sklenici čaje se snítkou trávy.

Ve 3. trimestru se plod významně zvětšuje a vyvíjí významný tlak na vnitřní orgány ženy. Nejvíce trpí ledviny a močový systém. Nápoj s tymiánem dále zvýší zátěž ledvin, protože má diuretický účinek.

Tymián je účinný v následujících případech:

 • angina;
 • anémie;
 • ateroskleróza;
 • angína;
 • hypertonické onemocnění;
 • dna.

Seznam nemocí, při nichž můžete pít tymián, zahrnuje: cystitida, plynatost, alkoholismus, cholecystitida, hemoroidy.

Složení léčivé byliny zahrnuje éterické oleje užitečné s vysokým obsahem biologicky aktivních složek:

 • thymol - v medicíně se používá jako anthelmintikum, antiseptikum a analgetikum;
 • borneol - normalizuje krevní tlak, má malý vliv na nervový systém;
 • atherpineol - má antimikrobiální účinek;
 • karvacrol - používá se jako antibakteriální látka, zpomaluje proces reprodukce patogenní mikroflóry.

Chemické složení léčivé rostliny je během těhotenství rozmanité a prospěšné pro ženské tělo. Tymián je bohatý na vitaminy B, kyselinu askorbovou, obsahuje gumu, hořkost. Každá složka je důležitá a má pozitivní účinek na tělo. Nekontrolovaná konzumace čaje s tymiánem však může způsobit vážné komplikace..

Doporučujeme vám, abyste se seznámili s: Polysorb během těhotenství: jak ji správně užívat

Během těhotenství můžete pít čaj s přídavkem bylin, ale musíte být opatrní. Tymián se nedoporučuje používat v následujících případech:

 • s vysokým krevním tlakem, protože rostlina zvyšuje, je důležité vzít v úvahu, že účinek má trvalý účinek - po odmítnutí čaje se tlak okamžitě normalizuje;
 • s poruchami činnosti kardiovaskulárního systému;
 • s patologiemi ledvin;
 • u onemocnění štítné žlázy je nutné čaj s léčivými bylinami v případě náchylnosti k těmto patologiím odmítnout.

Čaj s přídavkem tymiánu lze během těhotenství pít, ale jeho použití závisí na trimestru.

V této době dochází k pokládání vnitřních systémů a orgánů dítěte, takže je obzvláště nebezpečné onemocnět v prvním trimestru. Protože jednoduchý chlad může tento proces narušit. S pomocí vařených léčivých bylin můžete nejen neutralizovat účinek a vývoj infekce, ale také se tomuto onemocnění vyhnout. S nachlazením bylinné odvarování má vykašlávání a čistí tělo.

Od druhého trimestru až po narození by se bylinkový nápoj měl léčit opatrně. Vzhledem k tomu, že léčivé byliny zvyšují krevní tlak, je jeho použití zvláště nebezpečné pro ženy s hypertenzí.

Pro tymián jsou absolutní kontraindikace.

 1. Vysoký krevní tlak. Tymián je schopen výrazně zvýšit hodnoty tonometru, zatímco jeho působení je charakterizováno dobou trvání a stabilitou.
 2. Kardiovaskulární onemocnění: fibrilace síní, srdeční selhání, kardioskleróza atd..
 3. Problémy s ledvinami.
 4. Problémy s štítnou žlázou, stejně jako dědičná predispozice k její dysfunkci.

V praxi se také vyskytují vedlejší účinky: nevolnost, alergické reakce.

 1. První trimestr. Podle některých odborníků mohou velké dávky tymiánu v časném těhotenství způsobit potrat.
 2. Druhý trimestr. V polovině těhotenství se zvyšuje tendence ženy ke zvýšení krevního tlaku. Vzhledem k tomu, že tymián má hypertenzní účinek, je třeba jej brát opatrně.
 3. Třetí trimestr. Během tohoto období se zvyšuje riziko předčasného porodu, což může přispět k nadměrné spotřebě tymiánu. Kromě toho je na konci těhotenství zachována přirozená tendence těla ke zvýšení krevního tlaku, a proto můžete bylinu používat pouze velmi odměřeným způsobem a pod dohledem lékaře.


V lékárnách se tymián prodává v zabalené formě a ve formě sušeného rostlinného materiálu.

 1. Při použití tymiánu jako monokomponenty se 2 čajové lžičky bylinné směsi nalijí sklenicí horké vody.
 2. Trvá to až 20 minut.
 3. Tento čaj se bere ve čtvrtém šálku pro každé jídlo.

Vlastnosti použití během těhotenství v různých časech

V prvních měsících těhotenství je nejbezpečnějším způsobem konzumace tymiánu vypláchnutí krku a vypláchnutí nosohltanu. Lékaři je předepisují často, protože použití mnoha léčiv pro onemocnění orgánů ORL je kontraindikováno u těhotných žen..

Časté používání čaje s tymiánem v prvním trimestru by mělo být vyřazeno, protože éterické oleje obsažené v rostlině mohou vyvolat spontánní potrat. Pokud máma nemá chronické onemocnění, může po snídani někdy vypít sklenici čaje se snítkou trávy.

V pozdějších fázích nemůže žena pít více než 2-3 skleničky aromatického čaje týdně. Pokud těhotenství komplikují různé nemoci, zejména hypertenze nebo porucha funkce štítné žlázy, měly by se tyto nápoje zlikvidovat.

Ve 3. trimestru se plod významně zvětšuje a vyvíjí významný tlak na vnitřní orgány ženy. Nejvíce trpí ledviny a močový systém. Nápoj s tymiánem dále zvýší zátěž ledvin, protože má diuretický účinek.

Mohu pít během těhotenství??

Pro těhotné ženy je předepsán tymiánový čaj pro posílení těla. Je to nejen zdravý, ale také lahodný nápoj. V horké formě se uklidňuje a zahřívá a v chladu oživuje a osvěžuje. Vůně vycházející z nápoje má také pozitivní vliv na stav těhotné ženy..

Lékaři doporučují užívat čaj v případech, kdy léky nejsou možné. Působení přírodních produktů je mírnější. Tymián má malý seznam kontraindikací a vedlejších účinků. Ve výjimečných případech je zákaz pití zakázán.

V raných fázích

První měsíce těhotenství se vyznačují snížením imunity. Z tohoto důvodu se zvyšuje riziko výskytu virových chorob. V tomto případě bude čaj s tymiánem výrazně prospívat mladé matce.

V současné době neexistují žádná zvláštní omezení týkající se nápoje. Ale s výraznými symptomy toxikózy není vhodné ji používat. Je charakterizována schopností zvyšovat pocit nevolnosti. Je plná dehydratace.

Tymiánový olej se používá v aromaterapii. Má uklidňující účinek a normalizuje spánek..

V pozdních termínech

Po 12 týdnech je třeba infuzi užívat opatrně. Zvyšuje krevní tlak, což negativně ovlivňuje stav pacienta. Při pravidelném používání zvyšuje tymiánový čaj šanci na krvácení. Přílišné pití může způsobit potrat.

Léčivý vývar je kontraindikován v případě pozdní gestózy. Vyznačuje se otokem a hypertenzí. Dlouhý nápoj zvyšuje symptomy. Je možné použití čaje o nízké koncentraci nebo snížení jeho dávky.

Je známo, že tymián se již dlouho používá v lidovém lékařství kvůli jeho léčivým vlastnostem. Čaj z této zázračné rostliny se vaří v těch případech, kdy je nutné dosáhnout expektorančního, diuretického nebo antikonvulzivního účinku. Ale může to být těhotné? Lékaři říkají ano, pokud neexistují kontraindikace.

Tato bylina se používá k odstranění hlíst. A chemické složení tymiánu je považováno za mnohostranné. Koneckonců, zde vidíte:

 • různé vitaminy B;
 • kyselina askorbová;
 • thymol;
 • hořkost;
 • guma.

Hormonální změny v těle ženy často znamenají oslabení ochranných funkcí, které vede k anémii, nespavosti, hypotenze a mnoha dalším nemocem. Cholecystitida a cystitida jsou také často léčeny tymiánem. Lékaři doporučují pít čaj s touto bylinkou pro ty, kteří se chtějí zbavit alkoholismu..

Jinými slovy, řada pozitivních vlastností a doporučení pro použití této úžasné byliny je mnohostranná. Pojďme nyní přesně zjistit, jaký vliv má tymián na tělo nastávající matky a na samotné dítě.

Tymián je užitečný v čaji

Tymián je vytrvalá huňatá rostlina s hustou zelení a fialovými květy. Používá se jako lék a jako koření pro různá jídla..

Tymián ve vědě se nazývá tymián a u obyčejných lidí cheburok. V oddělení koření se tato bylina prodává pod názvem tymián..

Tymián obsahuje éterické oleje. Jeho hlavní účinnou látkou je thymol, obsahuje také velké množství dalších prospěšných látek a stopových prvků..

Tymiánový čaj je velmi zdravý. Má mnoho vlastností, které pomáhají obnovit a udržovat zdraví. Podívejme se, jaké jsou výhody této rostliny..

Užitečné vlastnosti tymiánu:

 1. Tymián pomáhá s kašlem. Zkapalňuje a odstraňuje sputum a má také protizánětlivý účinek..
 2. Odvar z tymiánu pomáhá odstraňovat toxiny a další škodlivé látky. Přispívá také k rychlejšímu léčení virových chorob..
 3. S nachlazením, bolestmi v krku a bolestmi v krku pomůže tymián zmírnit nepříjemné příznaky. Chcete-li to provést, kloktat s odvar několikrát denně..
 4. Před porodem tymián zmírňuje bolest a pomáhá porodit rychleji. Zvyšuje tón dělohy a zvyšuje kontrakce..
 5. Tymiánové obklady se používají k revmatismu, poranění kůže a epidermálním onemocněním. Je to kvůli jeho antiseptickému a analgetickému účinku..
 6. Tymiánový čaj zvyšuje tlak. Proto ti, kdo mají nízký, to mohou a dokonce musí pít.
 7. Tymián posiluje imunitu. Obsahuje velké množství vitamínů skupin C a B.
 8. Viry, choroboplodné zárodky a dokonce i helminti se tymiánu bojí.

To nejsou všechny prospěšné vlastnosti tymiánu. Má také močopudný účinek. Pijí to pro radost. Tato rostlina má skvělou chuť a vůni..

Vlastnosti použití během těhotenství

V pozdních termínech

V závislosti na preferencích chuti a požadovaném účinku si můžete připravit černý nebo zelený čaj s tymiánem nebo nápoj z tymiánu a dalších užitečných bylin, které nejsou kontraindikovány během těhotenství. Za tímto účelem si vezměte příslušný listový rostlinný materiál a přidejte do něj několik větviček nebo květenství léčivých bylin (dávka závisí na tom, kolik šálků čajových lístků je připraveno).

Tymián lze vařit v kombinaci s následujícími bylinkami:

 • listy brusinky - takový čaj nejen pomáhá vyrovnat se s jakoukoli infekcí, ale také zmírňuje otoky, protože brusinka má dobré diuretické vlastnosti;
 • linden blossom - čaj s přídavkem linden nejen zklidní kašel, ale bude mít také antipyretický účinek;
 • heřmánek je dobře známý protizánětlivý a sedativ, jehož použití není kontraindikováno po celou dobu těhotenství, nedoporučuje se však jeho zneužívání;
 • dogrose je známým zdrojem vitamínů a imunitního asistenta, můžete jej použít a dokonce jej potřebujete v kterékoli fázi těhotenství.

Jiná použití pro tymián

Nastávající matka může používat tymián nejen jako chutný čajový doplněk, ale také jako přímý terapeutický prostředek. Je však nemožné pravidelně pít nasycené odvarty tymiánu (např. Kašel je takto léčen) během těhotenství, proto bude nejlepší aplikací vnější aplikace: máchání, obklady, koupele:

 • Kloktání s bolestmi v krku a angíny, jakož i ústní dutinou v případě stomatitidy. Dvě polévkové lžíce suché trávy se vaří se sklenicí vroucí vody a napustí se půl hodiny. Pomocí tohoto nástroje můžete vypláchnout ústa a krk mnohokrát denně (bez omezení): pomůže zmírnit bolest, zničit patogenní mikroflóru.
 • Potlačte na bolest svalů a kloubů. Během těhotenství může často bolet záda, ocasní kost, kolena a tymián lze použít jako alternativu k lékům proti bolesti a masti. Tráva by se měla v termoře dusit vroucí vodou po dobu asi 3–4 hodin (několik polévkových lžic je odebráno - jejich počet závisí na oblasti použití), poté vymáčknout. Když hmota suroviny mírně vychladla, aplikujte ji na zanícenou plochu. Pokud je tymián příliš malý, lze jej umístit do gázového sáčku a poté na tělo.
 • Teplé koupele pro kožní onemocnění. Používá se při léčbě ekzému, dermatitidy (s akné vyrážkou však nemusí léčivo používat). Nasycený vývar se připravuje ve vodní lázni v poměru 1 litr vody a 50 g trávy. Ruce nebo nohy jsou umístěny do umyvadla s bylinnou tekutinou (je nežádoucí, aby se těhotné ženy plně koupaly). Teplota vývaru by měla být asi 36 ° C (ruce můžete mírně zahřát).

Těhotná infuze tymiánu může kloktat bolest v krku

Tymián je samozřejmě unikátní bylina s mnoha užitečnými vlastnostmi. Mezitím by měl být čaj se svým přídavkem k těhotným ženám konzumován pečlivě. Při absenci kontraindikací může být nápoj zahrnut do stravy občas - ne více než 3-4krát týdně, zatímco musíte poslouchat své zdraví.

Kontraindikace

Další kontraindikací k použití infúze je srdeční onemocnění, zejména fibrilace síní a kardioskleróza. Lékaři také zakazují použití tymiánu v čaji pro problémy s ledvinami a štítnou žlázou..

Tymián je nejvýhodnější v prvním trimestru těhotenství. Během tohoto období pomáhá aktivovat obranyschopnost těla. V budoucnu by měl být nápoj užíván opatrně, pod dohledem lékaře.

Nadměrné pití během těhotenství může způsobit nepříjemné následky:

Pokud čaj nezpůsobuje negativní důsledky, je třeba ještě před zahájením pití bylinek konzultovat odborníka. Je důležité diskutovat o užívání nových léků během těhotenství s vaším praktickým lékařem a gynekologem..

Možné poškození žen a dětí

Každá léčivá rostlina (a tymián není výjimkou) může v určitých situacích pomoci a způsobit újmu, zejména pokud se užívá nekontrolovaně. Při použití tymiánu se tedy může nastávající matka setkat s následujícími nežádoucími reakcemi:

 • Pokud má žena pravidelně zvýšený tonus dělohy, pak nápoj s tymiánem může situaci ještě zhoršit a ohrozit tak těhotenství..
 • Pokud nastávající matka je náchylná k hypertenze, pak plevel může zvýšit tlak ještě více, a to také není dobré pro plod. Kromě toho se může zvýšit srdeční frekvence..
 • Ačkoli obecně má rostlina příznivý účinek na zažívací trakt, v některých případech může způsobit zažívací potíže (například průjem, bolest žaludku), zejména pokud se ráno užívá na lačný žaludek.
 • Nápoj s tymiánem, který má diuretický účinek, je schopen navíc zatěžovat ledviny.
 • Kvůli nasycení éterickými oleji může tráva vyvolat alergie, zvláště pokud je žena náchylná k tomuto.
 • Důležité je také místo, kde se zařízení shromažďuje: nemělo by být umístěno v blízkosti průmyslových podniků, silnic. Tymián je koneckonců schopen absorbovat toxické látky a takový plevel pravděpodobně nebude prospívat těhotným.

Pokud je těhotná žena náchylná k hypertenze, může tymián zhoršit její stav

Použití jakékoli léčivé byliny během těhotenství musí být jistě dohodnuto s ošetřujícím lékařem, i když je plánováno vnější použití.

Vlastnosti použití během těhotenství

V prvním trimestru probíhá pokládka všech orgánů plodu. Proto by se během tohoto období nemělo předcházet negativním účinkům na tělo matky. Tymián má mírný toxický účinek. Při nadměrném používání této byliny to může teoreticky ovlivnit vývoj plodu.

Doporučujeme vám seznámit se: Je možné pít antibiotika během těhotenství v 1., 2. a 3. trimestru

Nesmíme také zapomenout na potratový účinek trávy. V raných stádiích, kdy je embryo fixováno na stěně dělohy, může být jakýkoli účinek fatální. Ženy s anamnézou potratů by proto měly tuto rostlinu okamžitě vyloučit ze své stravy.

V dlouhých stadiích těhotenství je už dítě těžší ublížit, chrání ho placenta a orgány se téměř formují. Během tohoto období však mnoho žen čelí zvýšenému tlaku. Proto tymián, který je schopen vyvolat zvýšení krevního tlaku, zůstává na stole nežádoucím hostem..

Účinné látky tymiánu mohou vyvolat hypotyreózu. Pokud existuje predispozice k tomuto onemocnění, během těhotenství se zvyšuje riziko jeho vývoje. V takové situaci je tedy tymián kontraindikován.

Těhotenství není čas experimentovat se svým tělem. Proto je lepší opustit neobvyklé pokrmy a nápoje a v žádném případě by neměly být ošetřovány bylinkami. Pokud máte opravdu rádi čaj s tymiánem, můžete si občas nechat přidat pravidelný nápoj k malé větvičce. Ale předtím je nejlepší poradit se s lékařem.

Bez rizika pro sebe a své dítě můžete použít kloktadlo pro kloktání. Ale prostě nepolykejte lék. Můžete si také vyrobit aromatické sáčky a polštářky z tymiánu. A s čajem je lepší tolerovat, dokud se dítě nenarodí. Díky laktaci není tymián kontraindikován a dokonce zvyšuje produkci mléka.

Četné lékařské studie naznačují, že u třetí ženy v třetím trimestru těhotenství může často dojít ke zvýšení krevního tlaku. A normalizovat současný stav je velmi obtížné bez užívání drog. Toto období začíná přibližně od pátého měsíce těhotenství do narození dítěte. Jednou týdně se silnou touhou však může těhotná žena pít z tymiánu jeden šálek zředěného čaje.

Kromě toho nezapomeňte na diuretický účinek tymiánového čaje. Ve skutečnosti se zvětšováním velikosti plodu zátěž na játra velmi zvyšuje, což negativně ovlivňuje celkový stav nastávající matky. Jinak budete muset za pár minut potěšení zaplatit. A tymol, který je obsažen v tymiánu, může poškodit játra těhotné ženy.

V případě onemocnění štítné žlázy by se také neměl brát čaj z tymiánu. Koneckonců, účinné látky obsažené v tomto nápoji vyvolávají rozvoj hypotyreózy. Z tohoto důvodu je přísně zakázáno pít vonný čaj z tymiánu, a to i při podezření na dotčené onemocnění..

V každém případě je třeba poslouchat zdraví a dávat pozor na bylinné nápoje. Nezapomeňte na seznam bylin zakázaných během těhotenství. Takže sem patří třešně, třezalka tečkovaná a dokonce i jahody. Protože tyto rostliny obsahují adaptogeny. V seznamu povolených nápojů můžete pojmenovat odvar z šípů nebo brusinek. Tyto zdánlivě neškodné čaje však u těhotných žen často způsobují alergické reakce.

Proto je nejlepší zvolit čistou filtrovanou pitnou vodu. Ale s některými chorobami, nastávající matky raději léčit bylinkovým čajem, namísto drahých a docela škodlivých léků na tělo těhotné ženy z lékárny.

Tento proces by samozřejmě měl probíhat pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Jinak můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví dítěte nebo jeho matky. Než začnete pít tento nebo ten bylinkový čaj, měli byste také zvážit některé individuální vlastnosti těhotné ženy. Existuje také názor, že dotyčné nápoje jsou schopné vyluhovat prospěšné látky z těla. S tímto přístupem by měl být voňavý čaj na chvíli zapomenut. Ale všichni zůstanou zdraví a šťastní..

Pamatujte, že pokud pijete aromatický tymiánový čaj v odměřené dávce, nepoškodí to tělo. Jako každá bylina, tymián má kumulativní účinek. Proto z opilého šálku čaje z tymiánu by člověk neměl očekávat žádné změny v těle, ani dobré ani špatné. Dokonce i během těhotenství se můžete léčit šálkem aromatického nápoje, pokud existuje silná touha.

V pozdních termínech

Nápoj se nedoporučuje používat na lačný žaludek. Maximální množství čaje denně jsou 3 šálky. V pozdějších fázích situace je lepší se omezit na jednu. Pití několika šálků čaje v řadě je kontraindikováno.

U kožních onemocnění se tymián přidává do bylinných koupelí..

Nejprve musíte pochopit, že každá bylina je lék, který může pomoci, ale také ublížit. To je důvod, proč je nutné se poradit s lékařem, než začnete pít bylinné odvar. Ženské tělo se během těhotenství mění, což pro vás bylo známé a bezpečné, při nošení dítěte to může způsobit komplikace.

Čaj s tymiánem nelze konzumovat každý den, tento nápoj lze ve výjimečných případech zahrnout do menu - za studena. I když lékař nezakazuje použití bylinných odvarů, ve vzácných případech by měl být opilý.

Tymián po těhotenství

Schopnost rostliny stahovat dělohu a ničit škodlivé mikroorganismy se často používá v období po porodu. Žena se pravděpodobně narodí při narození, cítí se lépe a přichází síla.

Kromě toho se tymián považuje za provokátora produkce mléka, takže se v čajích často vyskytuje pro zvýšení laktace. Ale neexistují žádné přesné údaje o účinku rostliny na dítě, takže byste se stále neměli angažovat v bylinné medicíně.

Tymián je neocenitelná rostlina z hlediska tradiční medicíny. Nezapomeňte však, že seznam kontraindikací k jeho přijetí není o nic méně než seznam užitečných vlastností. Proto během těhotenství musíte brát tymiánovou léčbu velmi vážně.

Bylinné čajové recepty

1. Černý čaj s tymiánem.

K přípravě nápoje, sklenice nebo porcelánové čajové konvice je třeba ji propláchnout vroucí vodou. Čajové lístky je třeba používat méně než u běžného čaje, protože recept obsahuje také léčivé byliny. Čajové lístky se nalijí vroucí vodou (přibližně 90 stupňů), pak se podle chuti přidá tymián (stačí špetka). Nápoj je vyluhován po dobu 5 až 7 minut. Pro příjemnou chuť přidejte plátek citronu.

Takový čaj aktivuje krevní oběh a duševní činnost, odstraňuje pocit únavy a nachlazení, normalizuje trávicí systém.

2. Zelený čaj s tymiánem.

K přípravě nápoje se používá voda, zahřátá na 70 až 80 stupňů, doba vaření není delší než pět minut. Pro chuť přidejte do čaje citron a pijte do kousnutí s medem.

Nápoj má antioxidační účinek, normalizuje činnost kardiovaskulárního systému, krevní oběh a odstraňuje cholesterol z těla, odstraňuje bolesti hlavy a příznaky nachlazení, pomáhá obnovit imunitu a vitalitu.

Herbist hovoří o výhodách tymiánu - videa

Ve zkušených rukou může být tymián silnou zbraní v boji proti nepříjemným nemocem. Je účinný v následujících případech:

 • příznaky SARS a jejich komplikace;
 • bolest hlavy;
 • nespavost;
 • dermatologická onemocnění;
 • narušení střev;
 • anémie;
 • oběhové poruchy mozku.

Vývar lze použít pro stomatologická onemocnění. Těhotné ženy se s nimi setkávají poměrně často kvůli nedostatku vápníku. Odplachování eliminuje zánětlivý proces a bolest zubů.

Pravděpodobnost škodlivých účinků je extrémně nízká. Objevuje se v rozporu s pravidly přijetí. Ve výjimečných případech vede odvar k potratům. Nejběžnější alergická reakce, která se vyvíjí v důsledku individuální nesnášenlivosti léku.

Odkaz. Možnost použití nápoje během krmení ověřuje váš lékař. V pokynech není uveden jasný rámec.

Tymián je rostlina, která při správném používání může velmi prospět lidskému tělu v boji proti různým onemocněním. Nicméně během těhotenství by měl být přezkoumán způsob jeho použití - stejně jako mnoho bylin, ve velkém množství může být nebezpečný. A v případě některých chronických onemocnění by mělo být použití tymiánu zcela zrušeno.

Články O Neplodnosti