Hlavní Výživa

Jaké laxativa během těhotenství jsou možné na 1,2,3 trimestrech

Fyziologické a hormonální změny v těle ženy často vedou k nepříjemným pocitům a nepohodlí. Nepříjemné chvíle neustále se vyskytují zácpy. K vyřešení tohoto problému existuje spousta léčiv a tradiční medicíny. Při výběru jedné nebo druhé metody je však třeba vzít v úvahu reakce malého muže, který roste v těle matky.

Jak vybrat projímadlo

Běžné projímadla pro těhotné ženy by měly být léčeny s maximální opatrností. Účinek těchto léků je zpravidla zaměřen na uvolnění svalů střeva. Tato akce se také může rozšířit na svalová vlákna dělohy, což již může vést k hrozbě potratu.

Při výběru metody řešení tohoto delikátního úkolu byste proto měli zvolit nejbezpečnější prostředky pro matku i dítě. Kromě toho neléčte sami. Jakýkoli problém týkající se zdraví ženy a jejího nenarozeného dítěte by měl být vyjádřen v kanceláři lékaře, který pozoruje těhotenství..

Laxativa, jejichž účinek je zaměřen na změkčení výkalů, při dlouhodobém používání snižují schopnost střev absorbovat vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K). Nedostatek těchto látek může vést k nezvratným důsledkům ve vývoji dítěte.

Například nedostatečné množství vitamínu D vede k rozvoji nemoci, jako jsou vrozené křivice. Nedostatek vitaminu A často vede k problémům se zrakem atd..

Léčba drogy

Pro těhotné ženy farmaceuti vyvinuli jemné projímadlo - prebiotika na bázi laktulózy, inulinu nebo fruktooligosacharidů. Řada těchto léčiv je zaměřena na detoxikaci a zvýšení střevní motility.

Zároveň se takové léky neabsorbují do matčinyho těla, což znamená, že nevstupují do krevního oběhu dítěte přes pupeční žílu s krevním oběhem. Prebiotika navíc normalizují a obnovují střevní mikroflóru..

Přípravky pro změkčení stolice jsou vhodné také pro ženy během těhotenství: „Dufalac“, „Prelax“, „Forlax“.

Také mikclystry, například mikrolaxe, přijdou na pomoc těhotným ženám při řešení problému zácpy. Po 15 minutách začne lék působit. V tomto případě léčivo nemusí procházet jícnem, žaludkem a celými střevy, což omezuje jeho vstřebávání.

etnoscience

Z mnoha receptů tradiční medicíny na zácpu není těhotná žena vhodná pro každého. Při výběru receptu byste se neměli okamžitě uchýlit k bylinkovým přípravkům.

Nejlepší lék na zácpu během těhotenství je dodržovat dietu. Pokud se problém objeví jen pravidelně, rychle a rychle zmizí, pak jednoduše upravte stravu:

 • jedno jablko denně usnadní proces vyprazdňování;
 • kompot ze sušeného ovoce, kromě vysokého obsahu vitamínů, také pomůže rychle zvládnout zácpu;
 • Kiwi je univerzální silné projímadlo, proto během těhotenství musíte být s tímto výrobkem opatrní;
 • kefír normalizuje střeva. Měla by však být čerstvá (1-2 dny). Kefír „starší“ je schopen situaci jen prohloubit;
 • bramborová šťáva zředěná vodou;
 • saláty z čerstvé zeleniny - řepa, zelí, mrkev. Zeleninový guláš také upraví peristaltiku;
 • 1 čajová lžička lněného oleje ráno na lačný žaludek zázraky. Ostatní oleje (kukuřice, oliva) také pomohou zbavit se zácpy..

Zácpa během těhotenství je docela běžná. A hlavním důvodem je dehydratace. Je logické předpokládat, že dehydratace je ošetřena zavedením velkého množství tekutin. Jednoduše řečeno, doporučuje se vypít více vody..

V raných stadiích těhotenství stále neexistují kritické opuchy, takže si žena může snadno dovolit vypít jeden a půl až dva litry čištěné vody během dne.

Kontraindikace

Některé standardní lidové recepty jsou pro těhotné ženy přísně kontraindikovány. Tyto metody zahrnují:

 • rebarbora;
 • pikosíran sodný;
 • Ricinový olej;
 • seno;
 • šťáva z aloe;
 • joster;
 • řešetlák;
 • bisacodyl.

Dokonce i přijatelný lék na zácpu má tendenci se hromadit v těle při dlouhodobém užívání nebo si tělo vyvine závislost na drogě, takže byste se neměli nechat unést jen jedním z léků.

Zácpa během těhotenství může nastat nejen kvůli hormonálním změnám v těle, ale také ze standardních důvodů, tj. Z důvodu nedostatečné motorické aktivity během dne, podvýživy. Každodenní procházky pomohou situaci napravit, jedí pouze čerstvé a vysoce kvalitní produkty.

Léky se doporučují pouze pod dohledem lékaře..

Zácpa během těhotenství: které projímadla mohou brát nastávající matky bez poškození dítěte?

Nosit dítě je magickým obdobím v životě ženy. Pro mnoho nastávajících matek je však zastíněn problémy spojenými s fyziologickými změnami v těle. Nejčastěji se těhotné ženy potýkají se střevními problémy, jako je zácpa.

Za normálního života by se měl pohyb střevu provádět jednou denně, ve vzácných případech každý druhý den. Pokud je stolice nepřítomná po dobu tří dnů, v těle se hromadí výkaly, což nepříznivě ovlivňuje práci celého těla.

Jak uvést střeva do normálu bez poškození dítěte? Mohu vzít projímadlo v prvním, druhém a třetím trimestru těhotenství? Jaké léky jsou povoleny pro budoucí matky a jak je lze nahradit? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem článku..

Příčiny zácpy u těhotných žen

Více než 50% těhotných žen si stěžuje na zácpu. Poruchy střeva jsou spojeny s fyziologickými procesy, které se vyskytují v těle ženy během těhotenství.

Mezi hlavní příčiny zácpy během těhotenství patří:

 • Zvýšení hladiny hormonu progesteronu v těle. Během těhotenství je progesteron hlavním hormonem produkovaným tělem. Jeho hlavním účelem je uvolnit svaly dělohy, aby nedošlo k předčasnému porodu. Tento hormon má však stejný účinek na svaly gastrointestinálního traktu kvůli podobnosti jejich struktury. Z tohoto důvodu jsou poruchy motility střeva a v důsledku toho zácpa.
 • Tlak zvětšující se dělohy na konečník. Zejména je tento tlak pociťován v sedě. A čím delší je období a tím větší velikost dělohy, tím horší je situace s včasným pohybem střev.
 • Zvýšené hladiny železa v těle. Během těhotenství se každodenní potřeba mikroelementu ženy zdvojnásobuje a činí 27 mg. U všech nastávajících matek je užívání drog obsahujících železo povinné, ale zvýšený obsah železa v těle může vést k zácpě.
 • Nesprávná výživa, změna obvyklé stravy, snížená pohybová aktivita, zvýšená úzkost jsou možné příčiny zácpy během těhotenství.

Mohu vzít projímadlo během těhotenství??

Tváří v tvář problému se zácpou se těhotné ženy ptají: mohou brát projímadla a poškodit dítě??

Pokud se správná výživa a cvičení plně nezabývají problémem zácpy, přicházejí laxativa na pomoc těhotným ženám. Během těhotenství však nemůžete samoléčovat a abyste si vybrali ten správný lék, musíte se nejprve poradit s odborníkem - gynekologem nebo terapeutem..

Je to lékař, který na základě výsledků vyšetření a historie pacienta může předepsat správné a bezpečné lék pro budoucí matku a dítě.

Výhody a poškození projímadel

Hlavním rizikem užívání projímadel během těhotenství je hrozba potratu a provokace předčasného porodu. Faktem je, že užívání projímadel vede k umělému zvýšení aktivity hladkých svalů střeva, z nichž se děloha také skládá. Zvýšená aktivita střevních svalů zase způsobuje stahy dělohy, což ve skutečnosti může vést k výše uvedeným důsledkům.

Také užívání nesprávně vybraných léků může způsobit různé vedlejší účinky, jako je bolest a křeče ve střevech, ztráta tekutin, solí a minerálů, které jsou důležité pro budoucí matčino tělo.

Léky samozřejmě přispívají k rychlému pohybu střev, ale bohužel ve většině případů neodstraní samotný problém, který způsobil zácpu. Kromě toho je neustálé používání projímadel návykové, v důsledku čehož střevo odmítá pracovat samostatně.

Nebezpečné produkty pro těhotnou ženu mohou být částečně absorbovány do krevního řečiště a vstupovat do těla dítěte placentou, což způsobuje různé patologie.

Jaké prostředky jsou vhodné pro nastávající matky: seznam schválených drog

Během těhotenství je třeba volit projímadla opatrně. Mnoho léků prodávaných v lékárnách bez lékařského předpisu se nedoporučuje používat při přepravě dítěte. Proto potřebujeme konzultaci s odborníkem, který na základě vaší historie vybere nejbezpečnější léky.

Mezi projímadla povolená pro nastávající matky patří:

  Léky na bázi laktózy. Jsou považovány za nejbezpečnější a nejúčinnější pro nastávající matky, protože mají lokální účinek - procházejí trávicím traktem, nezasahují do jeho práce a nejsou absorbovány tělem. Začnou působit, až když vstoupí do střev: bakterie rozkládají lék, vytvářejí kyseliny, které ředí výkaly a zvyšují je v objemu. Oteklé výkaly způsobují střevní kontrakce a způsobují pohyby střev.

Mezi tyto léky patří: Dufalac, Portalac, Normáza, Dinolac, Romfalac, Goodluck, Laktulóza Poslabin.

Laxativní svíčky. Svíčky s vazelínou nebo olejem jsou také považovány za bezpečné pro těhotné ženy. Mají lokální účinek, dráždí svaly střeva a způsobují defekaci, ale stále se nedoporučují pro použití v prvním trimestru.

Nejvhodnější možností pro nastávající matky jsou glycerinové svíčky.

 • Klystýr a mikroklystry. Používá se od druhého trimestru a pouze v případě, že nehrozí ukončení těhotenství.
 • Jiné metody řešení zácpy

  > Za prvé, aby se odstranily problémy ve střevech, měla by těhotná žena dodržovat doporučenou stravu: nejezte rychlé občerstvení, lehká jídla, zmrazená jídla - obsahují velké množství konzervačních látek a dalších prvků, které negativně ovlivňují střeva..

  O tom, která jídla se nedoporučují používat během těhotenství, jsme psali v tomto článku.

  Lékaři doporučují přidat do vaší stravy co nejvíce vlákniny, zejména pokud to vaše střeva dovolí. Vlákno, i když není absorbováno do těla, pomáhá lépe odstraňovat potravu, protože přispívá k jejich otoku..

  Měli byste také přidat do své stravy více čerstvé zeleniny, ovoce a sušeného ovoce. Rajčata, zelí, mrkev, švestky, meruňky, meloun, sušené švestky, sušené meruňky a další přírodní produkty pomáhají zlepšit trávení. Nízkotučné mléčné výrobky, vařené kuře, cereálie na vodě - budou také užitečné pro nastávající matky.

  Měli byste také vypít dostatečné množství čisté pitné vody - norma během těhotenství je asi 2 litry denně. Nastávajícím matkám je rovněž povoleno kompoty ze sušeného ovoce a čerstvých bobulí, ovocných nápojů a šťáv. O tom, zda je možné pít kávu a kakao během těhotenství, čaje a sody, o kterých jsme hovořili dříve..

  Užitečné video

  Problém zácpy během těhotenství a jak se s nimi vypořádat je popsán v níže uvedeném videu:

  Zácpa během těhotenství je nepříjemným problémem, kterému může čelit každá žena. Neměli byste však užívat první projímadlo, které jste použili před těhotenstvím, protože to může poškodit dítě. Před užitím tohoto nebo tohoto léku byste se měli poradit se svým lékařem.

  Zácpa během těhotenství

  Často kladené otázky

  Během těhotenství se u 2/3 žen vyskytuje zácpa, která je spojena s fyziologickými změnami, ke kterým dochází v průběhu těhotenství. Zácpa začíná v raných fázích. Problémy s pohybem střev v prvním trimestru jsou způsobeny zvýšením hladiny progesteronu, který ovládá celé tělo. Jedním z jeho vedlejších účinků je zpomalení střevní motility, které je doprovázeno nadýmáním a zácpou. Problém zácpy se zhoršuje ve 2. a 3. trimestru, kdy rostoucí děloha vytlačuje střeva.

  Léčba zácpy u těhotných žen trvá několik týdnů. K dosažení udržitelného výsledku bez poškození zdraví matky a dítěte musí být k řešení tohoto problému přistupováno komplexně. Pro stimulaci peristaltiky (kontrakce střev, které podporují její obsah od žaludku do spodních částí) a „přizpůsobení“ těla každodennímu vyprazdňování, je nutné zajistit správnou výživu a obnovit střevní mikroflóru..

  Existují rychlé metody, jak se zbavit zácpy. Patří mezi ně konzumace „projímadel“ potravin: řepa, sušené ovoce, ovesné vločky, kefír. Například večeře z červené řepy se švestkami a sklenicí kefíru v noci pro většinu žen poskytuje pozitivní výsledek ráno. „Nouzová“ opatření ve formě mikrolytrů a čípků platí po dobu 10–40 minut. Použití těchto prostředků by se však nemělo stát zvykem, jinak se zácpa stane konstantou.

  Příčiny zácpy během těhotenství

  Zácpa u těhotné ženy je způsobena řadou důvodů. Tyto faktory působí současně a zhoršují problém:

  • Zvýšené hladiny progesteronu. Progesteron má komplexní účinek na tělo. Snižuje kontraktilitu hladkých svalů a způsobuje zpomalení střevní motility. Peristaltika je vlnovitá kontrakce střevní stěny, která přispívá k propagaci jejího obsahu ze žaludku do spodních částí. Peristaltika tenkého střeva podporuje trávení a vstřebávání potravy a kontrakce tlustého střeva vedou k pohybům střev. Vysoká hladina progesteronu zpomaluje kontrakce, snižuje jejich amplitudu, což vede ke zvýšené tvorbě plynu a zácpě.
  • Nehybnost. S nástupem těhotenství mnoho žen snižuje úroveň fyzické aktivity. Nedostatek zátěže oslabuje tón svalů a zpomaluje pravidelné kontrakce hladkých svalů střevní stěny, což zajišťuje propagaci jeho obsahu.
  • Nedostatek vody. Při nedostatku vody v těle je narušena tvorba trávicích šťáv, což zajišťuje trávení potravních mas a jejich postup do dolních střev. Kromě toho, pokud je ve střevě málo tekutiny, je obtížné jej vyprázdnit.
  • Nedostatek draslíku. Draslík poskytuje normální kontrakce střevní stěny. Nedostatek draslíku způsobuje, že střevní stěna je neaktivní a neschopná tlačit masy potravin.
  • Nesprávná výživa. Změny v stravovacích návycích těhotné ženy, touha po určitých, zejména stravitelných potravinách a nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny narušují střeva.
  • Užívání drog. Užívání léků obsahujících železo vede ke zpřísnění střevního obsahu. Hypertenziva a léky, které zvyšují hladinu progesteronu (Utrozhestan, Dufaston), mohou způsobit zácpu..
  • Nervové napětí: Stres ovlivňuje fungování autonomního nervového systému, který řídí činnost vnitřních orgánů. Nervové napětí může významně oslabit střevní motilitu a způsobit zácpu.
  • Děložní tlak na konečník. Zácpa v pozdějších stádiích je spojena se skutečností, že děloha stlačuje střeva, což brání propagaci jejího obsahu. A zácpa ve 3. trimestru může být spojena s tlakem hlavy plodu na konečník.

  Příznaky zácpy u těhotných žen

  Za normálních okolností by mělo dojít k pohybu střev 1-2krát denně, což zajišťuje čištění těla od toxinů a toxinů. Pokud k defekaci dojde jednou za 2 dny, ale žena se cítí dobře, považuje se to také za variantu normy.

  Následující příznaky naznačují vývoj zácpy u těhotných žen:

  • K pohybu stolice dochází třikrát týdně nebo méně;
  • Falešná nutnost defekovat - návštěva toalety končí marně nebo s malým množstvím stolice;
  • Vyprazdňování je doprovázeno silným napětím břišní stěny - namáhání;
  • Po defekaci je v konečníku pocit neúplného pohybu střev nebo „korku“;
  • Defekace může být doprovázena bolestí;
  • Stolička je hustá, vypadá jako hrudky.

  Co je zácpa v těhotenství nebezpečná?

  Zácpa během těhotenství negativně ovlivňuje celkový stav matky a plodu. Zácpa ovlivňuje krevní oběh v pánevních orgánech. Protože jsou střeva blízko dělohy, plod může postrádat „kvalitní“ krev, zbavenou toxinů a bohatou na kyslík.

  Mezi možné důsledky zácpy u těhotných žen:

  • Bolest a nepohodlí v břiše. Bolesti na břiše a křeče v dolním břiše jsou spojeny s rozkladem potravního hrudek a uvolňováním plynů. Bolest břicha u žen je velmi znepokojující. A jít k lékaři se stížnostmi na bolest břicha může způsobit chybnou diagnózu „ohroženého potratu“ a zbytečnou léčbu.
  • Trhliny v konečníku. Napínání a procházení hustými výkaly může vést k prasklinám ve sliznici konečníku. Anální trhlina se projevuje ostrou pálivou bolestí během pohybu střev a přísadou čerstvé krve ve stolici. Jeho vzhled může zhoršit problém zácpy a způsobit zánět okolní tkáně..
  • Hemoroidy jsou patologickou expanzí hemoroidů. U těhotných žen se pod vlivem progesteronu stěna cév rozšiřuje. V kombinaci se snížením peristaltiky, rozvojem zácpy a narušením krevního oběhu v pánvi to vede k vytvoření prodloužení žil konečníku v konečníku. Při namáhání tyto dutiny přetékají krví, což vede k hemoroidům.
  • Metabolické onemocnění. Zpoždění ve výkalech způsobuje intoxikaci těla. Strusky a jiné škodlivé látky se nevylučují, ale zůstávají ve střevech a jsou absorbovány zpět do krevního řečiště, což způsobuje otravu. Pocit konstantní únavy, slabosti a nevolnosti může být projevem metabolických poruch způsobených zácpou..

  I když zácpa negativně ovlivňuje průběh těhotenství, nepředstavuje vážné nebezpečí. Nepředstavují hrozbu potratu a nemohou způsobit poruchy vývoje plodu..

  Jak se zbavit zácpy během těhotenství

  Komplexní léčba zácpy u těhotné ženy trvá 2–4 týdny a nutně zahrnuje:

  • potraviny bohaté na vlákninu;
  • dostatečné množství kapaliny - 1,5-2 l;
  • použití probiotik;
  • fyzická aktivita.

  Laxativa a klystýr se používají, pouze pokud byla jiná opatření neúčinná..

  Výživa pro zácpu u těhotných žen

  Základem pro léčbu zácpy u těhotných žen je výživa včetně dostatečné vlákniny. Pokud je ve stravě přítomna nerozpustná vláknina, pak se obsah střeva uvolní, což přispívá k jeho rychlé propagaci a vylučování..

  Na vyřešení problému zácpy stačí 2-3 týdny. Během tohoto období musíte jíst po celý den. Zvláštní pozornost je věnována večeři, která by měla sestávat z projímadel: ovesné vločky, sušeného ovoce, kefíru, ovoce. Po dobu 10-12 hodin tyto produkty procházejí celým zažívacím traktem a stimulují činnost tlustého střeva, díky tomu bude zácpa vyřešena ráno. Po několika týdnech si tělo zvykne na tento režim činnosti a k ​​defekaci dojde denně, přibližně ve stejnou dobu.

  Těhotným ženám se zácpou se doporučuje:

  • Sušené ovoce. Švestky, sušené meruňky, fíky, rozinky, data, suchá jablka a hrušky. Lze je umýt vroucí vodou nebo namočit po dobu 1 hodiny do vody.
  • Čerstvá zelenina a ovoce. Nejlepší léky na potírání zácpy jsou: řepa, mrkev, lilek, dýně, cuketa, rebarbora. Z ovoce pro zácpu se doporučuje švestky, jablka, broskve, meruňky, fíky. Mořské řasy mají silný projímavý účinek..
  • Výrobky z kyselého mléka obsahující živé bakterie - jednodenní kefír, jogurt, jogurt. Lékaři doporučují v noci vypít sklenici jogurtu a sníst 20 ks. sušené meruňky.
  • Obiloviny bohaté na vlákninu - pohanka, oves, proso, neleštěná rýže, čočka, hrášek, fazole.
  • Pšeničné otruby. 30 g tohoto produktu poskytuje denní potřebu vlákniny. Bran lze přidat do prvního a druhého kurzu nebo smíchat s kefirem.
  • Hrubé pečení zrna.

  Výrobky, které zvyšují zácpu, by měly být vyloučeny ze stravy těhotné ženy:

  • Mouka - těstoviny, knedlíky, prémiová pšeničná mouka a listové těsto,
  • Mléčné výrobky s vysokým podílem tuku - smetana, zakysaná smetana, tvaroh, zmrzlina, cukrovinky;
  • Některé ovoce a bobule - kornel, kdoule, borůvky, brusinky;
  • Mastné odrůdy ryb a masa;
  • Konzervy a uzená jídla;
  • Obiloviny - rýže, krupice;
  • Vejce natvrdo.

  V případě, že zácpa je doprovázena nadýmáním, nemůžete konzumovat potraviny, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu:

  • Sladké sušené ovoce. Pokud je to žádoucí, mohou se vařit po dobu 15 minut, aby se vyrobil cukr. Poté můžete pít kompot a jíst sušené ovoce.
  • Čerstvé ovoce. Hrozny, hrušky, jablka, broskve, meruňky mohou způsobit nadýmání.
  • Zelenina. Všechny druhy zelí, ředkviček, ředkviček, cibule, hub zvyšují tvorbu plynu. Někdy blanšírování zeleniny pomáhá snížit produkci plynu. Mohou být vařeny, smažené bez oleje nebo dušené po dobu 5 minut.
  • Výrobky obsahující škrob, rýži, pečivo, brambory, kukuřici.
  • Luštěniny: hrášek, fazole, cizrna, čočka, fazole, sója.
  • Všechny sycené nápoje.

  Režim pití

  Některé těhotné ženy, které se bojí vzhledu otoků, se snaží pít méně. Pokud žena nemá onemocnění srdce a ledvin, měla by vypít nejméně 2 litry vody denně (ve třetím trimestru 1,5 litru). Kromě toho, že voda pomáhá čistit tělo toxinů a udržuje normální hladinu plodové vody, usnadňuje průchod obsahu střevy. Aby tekutina vstoupila do střev, musíte pít 150-200 ml ihned po jídle.

  Fyzická aktivita

  Jakákoli fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh střeva a urychluje propagaci jeho obsahu. Nejlepší možností by bylo plavání, jóga, soubor cvičení pro těhotné ženy, prováděné pod dohledem odborníka. Těhotným ženám se doporučuje denní 30minutový poplatek. Komplex by měl zahrnovat cvičení zaměřená na posílení břišních svalů. To pomůže odstranit problém zácpy u těhotné ženy a v budoucnu to přispěje k procesu vyloučení dítěte během porodu. Mezi doporučená cvičení:

  • Posaďte se na židli, zvedněte levé koleno a zvedněte nohu z podlahy. Současně zvedněte pravou ruku nad hlavu. Opakujte s pravým kolenem a levou rukou..
  • Ležící na zádech, přitáhněte levou nohu k pánvi a ohýbejte se na koleni. V takovém případě by se noha měla sklouznout a pevně přiléhat k podlaze. Narovnejte nohu. Opakujte cvičení pravou nohou.
  • Ležící na zádech, sepněte si ruce na zádech. Pomalu zvedněte hlavu a ramena, dokud lopatky nevystoupí z podlahy. Pomalu klesat.
  • Leží na pravé straně, zvedněte levou nohu. Noha by měla být narovnána. Po 10 opakováních se otočte doleva a cvičení opakujte s pravou nohou.

  Všechna cvičení se opakují 10krát. Pokud máte závratě, slabost nebo nepohodlí, přestaňte cvičit..

  Probiotika

  Probiotika jsou považována za nejbezpečnější a nejúčinnější způsob řešení zácpy u těhotných žen. Doporučují se těhotné ženy: Rioflora, Immuno Neo, Linex, Biosporin, Symbiolact Compositum. Použití různých kmenů mikroorganismů urychluje střevní motilitu, zlepšuje konzistenci jejího obsahu a zvyšuje frekvenci střevních pohybů. Kromě toho laktobacily a bifidobakterie obsažené v přípravcích normalizují mikroflóru trávicích orgánů a vagíny, což je prevence kandidózy (drozd) a jiných chorob. Při užívání probiotik se nevyskytuje průjem, křeče a záchvaty bolesti břicha.

  Nevýhodou této skupiny léků je, že k dosažení tohoto účinku je nutný dlouhý příjem 2-4 týdny. Probiotika proto nejsou vhodná, pokud se těhotná žena nutně musí zbavit zácpy.

  Laxativa během těhotenství

  Používají projímadla, pouze pokud nemohou problém vyřešit jiným způsobem.

  Těhotné ženy mají povoleno několik skupin projímadel:

  • Přípravky, které ředí výkaly v důsledku osmotického účinku. Pod jejich vlivem se ve střevu hromadí voda, což přispívá k jejímu čištění. Patří sem moderní dezintegrátory doporučené pro těhotné ženy - jedná se o deriváty polysacharidů a celulózy - Exportal, Lizalak, Dufalak, Portalak, Normase, Laktulózový sirup. Nepronikají krví a nemají obecný účinek na tělo. Polysacharidy se rozkládají střevními bakteriemi, zvyšují objem a normalizují konzistenci stolice. Laxativní účinek nastane po 24-72 hodinách. V prvních dnech užívání drog této skupiny je možné zvýšení nadýmání.
  • Zvyšující se obsah střeva. Tyto produkty obsahují nestravitelná rostlinná vlákna, která uvolňují střevní obsah a stimulují střevní aktivitu. Přípravky na bázi semen planety jsou povoleny pro těhotné ženy a pro hemoroidy - Agiolax, Fiberleks, Mukofalk.
  • Dráždí střevní slizniční receptory. Tyto prostředky změkčují stolici a stimulují pohyb střev. Negativním bodem je průjem a bolest břicha. Navíc je vzhledem k blízkosti umístění dělohy a konečníku jejich inervace propojena. U některých žen může podráždění receptorů způsobit reflexní kontrakce, proto lze tyto léky užívat těhotným ženám pouze se souhlasem lékaře. Patří mezi ně Regulax, Guttalax, Laxigal.

  Rektální čípky a mikroklystry pro zácpu

  Čípky a mikrolytry jsou nouzová opatření, která pomáhají rychle se zbavit zácpy během těhotenství. Mají účinek po dobu 5-40 minut a lze je použít jako sanitku při těžké zácpě:

  • Glycerinové čípky patří do skupiny dráždivých projímadel. Působí na receptory konečníku, reflexivně působí defekaci. Glycerin nemá systémový účinek a není schopen ublížit dítěti. Existuje však nebezpečí, že tvrzené výkaly mohou poškodit hemoroidy a tkáň konečníku.
  • Microclysters Microlax obsahují roztoky, které změkčují výkaly, vytlačují vodu v nich vázanou, což způsobuje defekaci. Mikrolaxe nedráždí sliznici tlustého střeva a není během těhotenství zakázána.

  Svíčky a mikrolytry nejsou vhodné pro systematické použití u těhotných žen, protože mohou být návykové a zvyšují zácpu. V ojedinělých případech mohou být použity se souhlasem lékaře.

  Jak léčit zácpu během těhotenství

  • Dráždivé látky - přípravky senny, aloe, fenolftalein, kořen rebarbory, kůra rakytníku, bisacodyl. Tyto léky dráždí střevní stěnu, zrychlují její práci a zvyšují produkci hlenu, což usnadňuje vylučování stolice. Jejich nevýhodou je, že mohou být absorbovány do krevního řečiště a procházet placentou. Kromě toho se po jejich použití mohou objevit bolestivé křeče. V souvislosti s tím se nedoporučují těhotným ženám..
  • Solné projímadla - anglicky, Morshinsky, karlovarská sůl. U těhotných žen narušují metabolismus voda-sůl a mohou vést k rozvoji otoků a gestózy.
  • Minerální oleje - ricinový olej a vazelína. Tato skupina projímadel je kontraindikována v těhotenství. Tyto oleje mohou narušovat vstřebávání vitamínů, způsobit záchvaty bolesti břicha a děložních kontrakcí, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu.

  Proč nemůže tlačit na zácpu?

  Při zácpě se hromadí krev v hemoroidálních cévách umístěných ve spodní části konečníku. Při namáhání se výrazně zvyšuje nitrobřišní tlak a do žil se dostává nová část krve, která přetéká a protahuje se. Postupem času se vytvářejí hemoroidy, které se projevují jako svědění, bolest, drobné krvácení po pohybu střev.

  Pokud jsou již hemoroidální uzliny ženy rozšířeny, může napínání zácpou vést k dalšímu progresi onemocnění: jejich zvýšení, prolaps, trombóza.

  Jak léčit zácpu u těhotných žen lidovými metodami?

  Pšeničné otruby je tvrdá skořápka zrn pšenice obsahující vysoké procento vlákniny, bílkovin a stopových prvků. 3-4 lžíce otruby nalijte 2 šálky vroucí vody nebo kefíru a trvejte 40-60 minut. Používejte 100 g 30 minut před jídlem 3x denně.

  Lněné semínko - 2 lžíce lněných semen se nalije 200 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme 30 minut. Infuze a semena se užívají 3krát denně po dobu 3 polévkových lžic. půl hodiny před jídlem. Lněná semena lze rozdrtit a skladovat v suchu v těsně uzavřené nádobě po dobu až 2 týdnů.

  Voda s citronovou šťávou pro zácpu. Smíchejte 200 ml vody a 2 lžičky. citronová šťáva. Tento nápoj musí být opilý sutra, nejlépe bez toho, aby vstal z postele.

  Během těhotenství může být zácpa léčena rostlinným olejem?

  Rostlinný olej pro zácpu (slunečnice, olivy nebo dýně) pomáhá změkčit obsah střeva a usnadňuje jeho vylučování. Těhotným ženám se doporučuje konzumovat 1-2 polévkové lžíce denně. oleje smíchání s jídlem. Půst je nežádoucí, protože může způsobit průjem a bolesti břicha..

  Je možné pít laxativní čaj během těhotenství??

  Mnoho žen dává přednost léčbě zácpy během těhotenství laxativním čajem, protože věří, že přírodní rostlinné složky nemohou být škodlivé. Ne všechny byliny jsou však povoleny pro těhotné ženy. Některé z nich snižují hladinu progesteronu nebo způsobují kontrakce dělohy a bolestivé břišní křeče. Proto při výběru projímadla čaju, musíte věnovat pozornost poznámce "kontraindikován během těhotenství a během kojení." V rámci sbírky by nemělo být během těhotných bylin zakázáno: senna, lékořice, kořen jitrocele, třezalka tečkovaná.

  Ve 1-2 trimestru můžete vypít sbírku heřmánku, kopřivy, fenyklu, ale jejich účinnost nestačí k řešení problému zácpy u těhotných žen..

  Je možné během těhotenství udělat klystýr??

  Lékaři nedoporučují klystýr během těhotenství. Předpokládá se, že tento postup neřeší problém zácpy. Střeva naopak přestanou fungovat samostatně a budou muset pravidelně používat klystýr. Kromě toho může takové čištění střeva způsobit zvýšení děložního tónu.

  Přípravek Enema lze použít se souhlasem lékaře. K zákroku budete potřebovat půllitrovou gumovou žárovku. V ní se shromáždí 100-200 ml fyziologického roztoku zahřátého na teplotu 36 stupňů. Nedráždí střevní sliznici. I když klystýr pomáhá těhotným ženám rychle se zbavit zácpy, lze ji však použít maximálně 1krát týdně.

  Přípravek Enema je kontraindikován u těhotných žen, u kterých byla diagnostikována hypertonicita dělohy, au žen, které již dříve potratily..

  Prevence zácpy během těhotenství

  Prevence musí být zahájena od prvních týdnů těhotenství, aby se zabránilo rozvoji chronické zácpy, která je obtížnější napravit. Základem prevence zácpy je fyzická aktivita a vyvážená strava:

  • Vyvážená strava. Těhotná žena by měla dostat dostatek vlákniny z ovoce a zeleniny. Dietní vláknina zadržuje vodu a dráždí střevní stěnu, což zlepšuje peristaltiku. Je také nutné konzumovat přírodní mléčné výrobky. Fermentované mléčné bakterie v nich obsažené udržují rovnováhu střevní mikroflóry, což je dobré pro její práci.
  • Dodržování každodenní rutiny. Je důležité jíst současně, přičemž přestávky mezi jídly musí být nejméně 3–4 hodiny. Požití potravy v prázdném žaludku způsobuje aktivní kontrakce střevních stěn, což pomáhá přemisťovat obsah do spodních částí.
  • Gymnastika. Pokud žena hrozí potratem, pak jako gymnastika pro prevenci zácpy je vhodná změna polohy těla v poloze ležení. Chcete-li to provést, otočte se z jedné strany na druhou a lehněte si na 10 minut. Cvičení se opakuje 4-5krát a končí v pozici na levé straně. Pokud žena nemá žádné lékařské kontraindikace, je jako fyzická aktivita vhodná sada cvičení pro těhotné ženy nebo perinatální jóga..
  • Procházky. Pěší turistika zabraňuje žilnímu přetížení v pánvi a dolních končetinách, saturuje krev kyslíkem. Nejde tedy jen o prevenci zácpy, ale také o křečové žíly a fetální hypoxii.

  Jaké laxativa lze užívat v časném a pozdním těhotenství?

  Zácpa během těhotenství je velmi častým a častým jevem. Ale velmi, velmi nežádoucí. Navzdory skutečnosti, že ne všechny těhotné ženy se tomuto problému vyhnou, vyžaduje povinné povolení. Koneckonců, to nejen přináší nepohodlí nastávající matce, ale také představuje riziko pro plod.

  Nelze však brát žádné projímadlo (ani léčivého původu) na vlastní pěst! Faktem je, že široce používané drogy způsobují prudký nárůst motorické aktivity střeva, což může způsobit potrat. Kromě toho vykazují výrazné vedlejší účinky ve formě zvýšené produkce hlenu, bolesti a křečí střeva, ztráty tekutin a solí (elektrolyty) při uvolněné stolici. Takové projímadla narušují gastrointestinální trakt a ničí normální střevní flóru. Tyto léky mohou být částečně absorbovány mateřskou krví a vstupovat do plodu placentou..

  Zvláštní nebezpečí představují solné roztoky s projímavým účinkem - roztoky hořčíku (magnézie), sodíku a draslíku, karlovarské soli a další. Jejich použití je během těhotenství kontraindikováno, protože narušuje rovnováhu voda-sůl těhotné ženy a může vést k závažným vedlejším účinkům. Ale mezi nimi je jediné řešení, které se během tohoto období vyřešilo - laktulóza.

  Mastná maziva, která změkčují výkaly, bohužel také nejsou vhodná pro těhotnou ženu. Jedná se zejména o minerální oleje, které při delším příjmu narušují vstřebávání vitamínů A, D, E, K.

  K tomu všemu je třeba dodat, že dlouhodobé užívání projímavých drog přispívá k rozvoji závislosti a zvyšuje zácpu. Takže všechny tradiční projímadla (listy sena a aloe, kořen rebarbory, kůra rakytníku, josterové plody, ricinový olej, bisacodyl, picosulfát sodný a mnoho dalších) jsou pro těhotné ženy přísně kontraindikovány.!

  Jaká projímadla mohou být použita těhotnými ženami??

  Naštěstí však dnes existuje řada léků, které jsou pro těhotné ženy velmi bezpečné. Jejich cílem je uvolnit výkaly a usnadnit jejich pohyb střevy. Tato laxativa obsahují deriváty celulózy a polysacharidů, přitahují tekutinu z okolních tkání do střev, nejčastěji se takové léky neabsorbují, nevstoupí do krevního řečiště a jsou relativně neutrální v akci na celé tělo. Hlavní stav projímadla používaného během těhotenství: neměl by způsobit děložní kontrakce a měl by být používán po dlouhou dobu..

  Nejčastěji se zácpou jsou těhotným ženám předepisovány Duphalac. Existuje také mnoho dalších léků, které zkapalňují stolici a stimulují pohyb střev: Tranzipec, Forlax, Normolact, Prelax a další.

  Nezapomeňte však, že uchýlit se k lékům je nezbytné pouze v extrémních případech, v přítomnosti dědičných nebo získaných onemocnění gastrointestinálního traktu. A příslušnou léčbu by měl předepisovat pouze odborník.

  Pokud trpíte zácpou, zkuste dodržovat doporučení, která vám pomohou problém odstranit nebo alespoň s ním vyrovnat. A nejrozumnější bude samozřejmě předem myslet na prevenci retence stolice během těhotenství.

  Měli byste se více pohybovat, vyloučit fixaci potravin ze stravy a namísto toho zvýšit množství vlákniny v nabídce.

  Články O Neplodnosti