Hlavní Testy

Krční kanál je vše, co těhotná žena potřebuje vědět.

S nástupem těhotenství je práce celého ženského těla reorganizována novým způsobem.

Nejdůležitější věcí je ochrana nenarozeného dítěte a vytvoření nejoptimálnějších podmínek pro jeho normální vývoj. A příroda na to předvídala a připravovala vše..

Před těhotenstvím žena nepřemýšlí o tom, jak funguje její tělo, proč je potřebný krční kanál, kde se nachází a jaké funkce plní. Ale těhotenství nejdramatičtějším způsobem mění postoj k vlastnímu tělu a tělu.

Co je cervikální kanál??

Krční kanál je část děložního hrdla, která spojuje děložní dutinu s vaginou. Je to jednodušší říci - jedná se o otvor, jehož vnitřní hltan je nasměrován k děloze a vnější - do vagíny.

Právě skrze tuto díru během menstruace vstupuje krev z děložní dutiny do vagíny a právě skrze ni spermie vstupuje do dělohy během pohlavního styku..

Krční kanál je pokryt epitelovou tkání, která vylučuje zvláštní tajemství (hlen).

Krční kanál během těhotenství

Těhotné ženy, které již porodily, jednou vědí, co je to sliznice. Je jen v cervikálním kanálu.

Sliznice je tvořena sekrecí vylučovanou epiteliálními buňkami děložního hrdla a chrání plod před nežádoucími infekcemi..

Těhotenství může v raných stádiích stanovit těhotenství pomocí vnějšího hltanu děložního hrdla. S nástupem těhotenství se vnější hltan stává cyanotickým. Délka díry se ale nemění.

Od chvíle početí děložní hrdlo provádí uzamykací funkci, drží plod v děloze po dobu 9 měsíců, čímž zabraňuje potratu. Cervix je svalový prsten, který těsně zapadá do začátku těhotenství a je v dobré kondici před nástupem porodu..

A zde můžete zjistit, jak začíná porod.

Délka děložního kanálu - normální

Během recepce gynekolog pečlivě vyšetřuje ženu, zejména děložní čípek, a na základě přítomnosti těhotenství předepisuje ultrazvuk a testy. Po obdržení výsledků vyšetření může lékař vyvodit závěry o tom, zda existuje těhotenství a jak pokračuje.

Na prvním ultrazvuku se stanoví nejen poloha plodu, jeho velikost, místo připojení, ale také délka děložního hrdla, protože tento indikátor může naznačovat nebezpečí ukončení těhotenství v časných stádiích.

Normálně by délka děložního hrdla u těhotné ženy měla být 3,5-4 cm, vnitřní a vnější otvory hltanu jsou pevně uzavřeny. Okamžik narození je určován stavem děložního hrdla.

Sliznice, která uzavírá kanál, chrání dítě před různými infekcemi. Nějakou dobu před porodem nejčastěji odchází.

Žena si může na spodním prádle všimnout sraženiny hlenu, pravděpodobně s pruhy krve, jedná se o sliznici. Nejčastěji ale korek odchází v okamžiku močení, pak žena nic nevidí, ale může cítit, že něco zevnitř spadlo.

Pokud sliznice odchází postupně, v malých částech, pak na spodním prádle uvidíte nahnědlé skvrny během 1-3 dnů.

Kanálek ​​děložního hrdla během těhotenství je zkrácen blíže k porodu, děložní hrdlo je měkké.

S počátkem pravidelných kontrakcí se zvětší průchod kanálu o 2-3 cm, a pak o více. Když se díra zvětšuje na 10 cm (úplné otevření děložního čípku) a děloha s vaginou se stává jediným porodním kanálem, můžeme mluvit o začátku druhé periody porodu - vyloučení plodu.

A zde si přečtete, jak jsou hrozny užitečné pro těhotné ženy.

Pokud je cervikální kanál rozšířen

Ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření může odhalit, že cervikální kanál je rozšířen - isthmicko-cervikální nedostatečnost, to znamená, že cervix není schopen vykonávat své funkce, držet vajíčko plodu a v raných fázích těhotenství existuje riziko potratu..

Nejčastěji se to děje v období 16-18 týdnů, kdy dítě rychle roste a dokonce se aktivně pohybuje.

Existují i ​​jiné důvody, například vývojové abnormality a poranění děložního hrdla.

Při včasné léčbě lze zabránit ukončení těhotenství. K tomu je nejlepší pokračovat v monitorování v nemocnici.

Za stacionárních podmínek lze po důkladném vyšetření použít několik metod, aby se zabránilo hrozbě potratu.

Mohou to být léky, které posilují děložní čípek. Často je nainstalován pesar (prsten, který je odstraněn pouze po 37 týdnech).

Cervix může být také sešitý, to znamená, sešitý kolem cervikálního kanálu. Takové operace se provádějí za stacionárních podmínek v celkové anestezii, obvykle v 16. až 18. týdnu těhotenství..

Tato metoda má mnoho nevýhod, například je možná infekce a narušení integrity močového měchýře. Proto jej používejte pouze v nejextrémnějších případech.

Cervikální kanál Polyp

Během těhotenství může žena často slyšet velmi hroznou diagnózu - polyp cervikálního kanálu. Ale to zní jen děsivě, ve skutečnosti je vše mnohem jednodušší.

Při takové diagnóze lékař předepíše kolposkopii a provede cytologické a histologické vyšetření.

To vše za účelem identifikace povahy původu polypu a pochopení, zda se jedná o pravý polyp nebo deciduální pseudopropylový (polyp-like formace, který se vyskytuje během těhotenství a mizí v poporodní době).

Nejčastěji je u těhotné ženy detekován decidual polyp, jehož příčinou může být hormonální porucha během těhotenství.

V tomto případě si nemůžete dělat starosti, polyp není odstraněn a nedotýká se, provádí pouze lokální protizánětlivou léčbu. Tento polyp se může během porodu zmizet nebo se v postpartálním období může začít vyvíjet v opačném směru.

Ve vzácných případech může být polyp pravdou, ale pravděpodobnost tohoto je velmi malá. Pokud byl polyp přítomen již před porodem, ale žena o něm prostě nevěděla, pak je těhotenství v tomto případě nepravděpodobné.

Aby žena mohla otěhotnět, musíte se nejprve zbavit polypu. Ale pokud si představujete, že se polyp vytvořil během těhotenství a je to stále pravda, pak se nespěchejte.

Během těhotenství, zejména v raných stádiích, se snaží nedotýkat polypu a pouze jej odstranit ve velmi vzácných případech, když je to nezbytné.

Ale pokud je polyp pravdivý, po porodu budete muset pokračovat ve vyšetřování, pozorování a léčbě.

Během těhotenství se můžete setkat s celou řadou problémů a nepříjemných diagnóz. Někteří z nich jen zní strašidelně, ale ve skutečnosti není ohrožena ani máma, ani dítě.

Přesto je vhodné poslouchat některé diagnózy a přijímat opatření, jít do nemocnice a podstoupit další vyšetření. Pokud vás trápí pochybnosti, můžete jít na konzultaci s jiným specialistou.

Pro těhotné ženy je škodlivé bát se, proto je lepší vyřešit všechny problémy, jakmile budou k dispozici.

Příčiny rozšíření cervikálního kanálu u žen po menopauze

Climax je doba zřejmých změn, které ve větší míře ovlivňují reprodukční orgány. Často jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, ale obecně jsou přirozené.

Je pravda, že mezi těmito změnami lze nalézt podivné a nežádoucí. Ne každý pochopí, co to znamená rozšířit cervikální kanál u žen po menopauze. Koneckonců, před tím, než přišla menstruace, mnoho žen si nedělalo starosti s její velikostí.

Přečtěte si tento článek

Krční kanál - kam vede?

Kanál děložního čípku je uvnitř děložního hrdla, což je přechod mezi hlavním ženským orgánem a vaginou. Je pokryta vrstvou epitelu, který má schopnost vylučovat hlen. Jeho množství a složení se liší v závislosti na období menstruačního cyklu.

Tyto výboje jsou nejvíce tekuté a minimální během ovulace, kdy tělo vytváří nejvýhodnější příležitosti pro oplodnění ženské reprodukční buňky. Po zbytek času je hlen poměrně silný a jeho maximální množství se objevuje před menstruací.

U žen v reprodukčním věku má cervikální kanál šířku 7-8 mm. To je dost pro proniknutí spermií, odstranění menstruačního toku, z nichž některé jsou tajemstvím vylučovaným epitelem.

Změny v menopauze

Jak souvisí menopauza a cervikální kanál? Skutečnost, že reprodukční systém prochází během tohoto období změnami, již byla řečena. Tento malý web není výjimkou. Mění se pod vlivem nové hormonální rovnováhy, stejně jako všechny reprodukční orgány, to znamená, že se snižuje.

Snížení estrogenů a progestinů se odráží na děloze tak, že jeho svalová tkáň atrofuje, je nahrazena pojivovou tkání, a cévy jsou zúženy. Orgán klesá natolik, že ve srovnání s tím, co bylo před menopauzou, se stává jeden a půlkrát menší. V souladu s tím jsou velikosti děložního hrdla v menopauze:

Pro některé může být tato hodnota ještě skromnější kvůli procesu růstu tkáně. Ředěný hlen také produkuje výrazně méně hlenu, což v mnoha případech vede k vaginální suchosti.

Biologický význam změn je jasný: ženě již nehrozí, že se stane matkou, proto pro průchod spermatu a menstruace nepotřebuje průchod v děloze..

Změny v cervikálním kanálu s menopauzou způsobené hormonální nerovnováhou

Příčiny zvětšeného cervikálního kanálu

Při menopauze je nutné sledovat gynekologické zdraví ještě pečlivěji než dříve. Toto je doba aktivace mnoha nemocí, mezi nimi smrtelné.

U některých se během vyšetření zjistilo, že prostor vedoucí z dělohy do vagíny je abnormálně velký. To je již důvod k obavám, protože zvětšený cervikální kanál v menopauze znamená jedno z gynekologických onemocnění. Nejškodlivější z nich je zánět krku.

Serosometr

Díky novému hormonálnímu pozadí, které je pro tělo neobvyklé, je narušena schopnost obnovit děložní sliznici. Rozkládá se, což je přirozené, ale tento proces může být doprovázen uvolňováním a akumulací tekutiny v dutině orgánu. A to už není normální.

Kromě gynekologických nemocí mohou být tvorbou vodnatých sliznic stimulovány následující:

 • Hormonální substituční terapie. Většina drog obsahuje estrogeny, které zmírňují závažné projevy menopauzy, ale mohou také vyvolat vedlejší účinek;
 • Kouření. Nikotinové pryskyřice zhoršují hormonální selhání, které způsobuje, že se děložní výstelka ještě více degraduje;
 • Nedostatečná výživa, to znamená množství tuků. Jsou odloženy „v záloze“, což také zvyšuje hormonální nerovnováhu;
 • Zamezení fyzické aktivity. Když se bojí osteoporózy, protože je líná, žena minimalizuje zátěž, což dále narušuje metabolické procesy. To negativně ovlivňuje výstelku dělohy..

Žena pozoruje výtok šedé tekutiny, zejména po sexu, cítí nepohodlí a bolest v břiše, potíže s močením.

Myoma

Děložní myomy - jeden z důvodů rozšíření cervikálního kanálu s menopauzou

Fibroidy se zpravidla detekují ještě před menopauzou a zpožďují o 2-3 roky. V některých případech se však tento benigní nádor objeví po zmrazení vaječníků, zastavení menstruace.

Přispět k jeho výskytu ve věku snížení množství estrogenu:

 • Nadváha;
 • Poruchy metabolismu uhlohydrátů;
 • Zdůrazňuje, že menopauza často doprovází, zejména v první polovině;
 • Patologie štítné žlázy, často se vyskytující u žen starších 50 let;
 • Minulé potraty, komplikovaná porody.

Myoma může být také příčinou séroskopů. Dojde-li během menopauzy k rozšíření děložního hrdla, občas je zaznamenán vodní výtok, a to i bez krve, má smysl provést ultrazvuk a zkontrolovat tloušťku endometria. Myom je v tomto věku často kombinován s jinými gynekologickými patologiemi..

Polyp

Tento benigní novotvar se skládá z několika vrstev endometria přetrvávajících v jedné ze sekcí dělohy. Skoky v hormonech, které se vyskytují při premenopauze, přispívají k jeho vzhledu, jako

 • Cukrovka;
 • Hypertenze;
 • Obezita;
 • Psychologické problémy;
 • Poruchy štítné žlázy.

Tyto příčiny jsou projevy těžké menopauzy. Proto může být polyp detekován také u těch, kteří se tím dříve neobtěžovali. V některých případech se na sebe docela dlouho nenaznačuje. A pouze v průběhu ultrazvuku si odborník všimne novotvaru i zvětšeného kanálu krku.

Doporučujeme přečíst článek o rozdílu mezi menopauzou a těhotenstvím. Dozvíte se o rozdílu ve složení produkovaných hormonů, o pocitech ženy, možnosti použití těhotenského testu.

Endometriální hyperplázie

Hyperplázie endometria způsobuje rozšíření cervikálního kanálu

U žen po menopauze může dojít ke zvětšení cervikálního kanálu v důsledku abnormální proliferace buněk, jako je endometrium. Zdálo by se, že v tomto období, kdy estrogeny z těla prakticky zmizely, by to nemělo být. Koneckonců, právě tyto hormony živí hyperplastický proces, pokud jsou v nadbytku.

Ale množení tkání je usnadněno onemocněními často pozorovanými v menopauze:

 • Vysoký krevní tlak;
 • Nadváha;
 • Cukrovka;
 • Nemoc jater.

Užívání léků obsahujících estrogeny, které pomáhají tělu přizpůsobit se novému složení hormonů, může také zvýšit riziko onemocnění.

Hyperplasie se může objevit tajně nebo se může projevit jako krvácení, mazanice. Často je kombinován s endometriálními polypy a cystami. Ale i s asymptomatickým průběhem to lze najít pomocí ultrazvuku. Endometrium bude zesíleno a zvětší se prostor uvnitř krku.

V jiném případě může léčitelné onemocnění degenerovat na rakovinu. Čím pokročilejší je proces, tím problematičtější je zotavení i po odstranění dělohy. Tomuto nebezpečí se můžete vyhnout, pokud provádíte ultrazvukové vyšetření pánve jednou ročně..

Doporučujeme přečíst článek o postmenopauzální expanzi děložního hrdla. Dozvíte se o příčinách změn menopauzy a důsledcích.

Climax, pokud pokračuje s mírnými příznaky, často vede ke komplikacím v pozdním stádiu.. Zároveň potřebují rozšířit krční kanál a vylučování, použití.

Climax Cervikální ektopie děložního čípku a chronická cervicitida. Cervix je díky své poloze velmi zranitelným místem.. Rozšíření postmenopauzálního cervikálního kanálu.

Nádor může být lokalizován kdekoli uvnitř dělohy, ale pokud blokuje krční kanál, signalizuje také o sobě bolest způsobenou retencí uvnitř hlenu. Špinění po menopauze může.

Endometriální hyperplázie s menopauzou je její abnormální distribuce hluboko do vrstev dělohy.. Sloučení některých částí dělohy, vzhled v dutině tekutiny v důsledku částečného zúžení kanálu jeho krku je také přijatelný.

K tomu dochází v důsledku nárůstu tukových buněk a strava a životní styl se nemění.. Premenopause je období před menopauzou. Štítná žláza s menopauzou: příčiny hyperfunkce.

Role cervikálního kanálu během těhotenství

Většina nastávajících matek před prvním těhotenstvím si ani nepředstavovala, co je to děložní krček. Málokdo ví, kde to je a jakou funkci plní. Ale protože krční kanál hraje důležitou roli během těhotenství, musíte o něm vědět co nejvíce.

Co je cervikální kanál a proč je to potřeba

Lékaři to také nazývají hltan. Vzhledem k umístění cervikálního kanálu je třeba poznamenat, že se jedná o segment, který spojuje dělohu a vaginu.

Průměr hltanu nepřesahuje 3 mm. V případě nedonošené porodnice, která byla vyšetřena gynekologem, se tento kanál podobá malému bodu. Ale žena, která již má děti, má malou mezeru.

Délka hltanu u bezdětných dětí je 4 cm, u těch, které rodí až 8 cm.

U žen, které rodí podruhé, je zcela normální, že při vyšetření může hrtan promeškat prst.

Zároveň by délka děložního čípku neměla přesáhnout 2 cm.

Jak se děložní kanál mění během těhotenství

Po početí se přírodní růžová barva přiblíží k modré. Z tohoto důvodu gynekolog určuje, že žena nosí dítě.

Během těhotenství se uvnitř hltanu vytvoří hlenová zátka. Ona je ochrana pro nenarozené dítě.

Když začne porod, odchází. Přesná data, kdy k tomu dojde, nelze říci. K odloučení korku může dojít pár hodin před porodem a dva týdny.

Ne ve všech případech mají ženy čas na její odchod, protože se to děje po částech.

Problémy s děložním hrdlem během těhotenství

Nyní, když je zcela jasné, co je cervikální kanál, je třeba zjistit příčiny vzniku a důsledky jeho patologie..

Pár týdnů před narozením dochází k postupnému otevírání děložního hrdla. Když k tomu dojde dříve, délka krčku kanálu se zmenší. To může vyvolat porod v předstihu..

Tato patologie se často vyskytuje ve druhém trimestru. Vyskytuje se kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti..

Ona se zase objevuje z hormonálního deficitu, vrozených patologií, dříve provedla potraty a zranění děložního čípku. Při potvrzování diagnózy těhotné ženy se doporučuje sešívat děložní hrdlo.

Během těhotenství se často tvoří polypy. Důvodem jeho vzhledu jsou hormonální změny..

K určení, zda je polyp benigní nebo maligní, lékaři provedou kolposkopii, vezmou nátěr pro onkologii a provedou biopsii děložního hrdla.

Pokud je polyp benigní a neobtěžuje se, může být léčba odložena až do období po porodu. Někdy to samo zmizí.

Endocervicitida je dalším běžným problémem. Příčinou vzhledu jsou různé patogenní mikroby. Pronikají do rány, což může být důsledkem mechanického poškození. Zánětlivý proces se může časem rozšířit do děložního čípku a jeho svalové vrstvy.

Můžete se zranit po:

 • diagnostické kyretáž;
 • špatné zacházení s inspekčními nástroji;
 • nitroděložní zařízení, která byla použita bez dohledu lékařů;
 • potrat;
 • cervikální ruptura při narození.

Vzhled zánětu může být také ovlivněn zvýšenou citlivostí sliznice na složky antikoncepce.

Stojí za zmínku, že mikroby, jako jsou chlamydie a stafylokoky, mohou způsobit zánět kanálu, i když není poškozen..

Endocervicitida může vést ke zvýšenému tonusu dělohy, nedostatku kyslíku k plodu, drobivosti membrán a dodání před datem splatnosti.

Vyšetření těhotenského kanálu

Jedním z hlavních testů během těhotenství je bakteriální kultura z děložního hrdla..

Včasná identifikace hromadění nebezpečných mikroorganismů poskytuje záruku narození zdravého dítěte.

Skvrna je přijata k vyšetření absolutně bezbolestně.

Normy kanálu během těhotenství

V normálním stavu je krční kanál bezpečně uzavřen. To umožňuje držet plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství.

Před narozením děložní hrdlo postupně zjemňuje a vyhlazuje. Od této chvíle se cervikální kanál rozšiřuje. Odkrývá se postupně od několika centimetrů do 10.

Při otevření hltanu lékaři určují připravenost pacienta k porodu.

V průběhu těhotenství se délka děložního hrdla mění. Po odhadnutí jeho rozměrů během diagnózy bude lékař schopen přesně určit dobu početí.

Normální délka děložního hrdla během těhotenství je až 4 cm, pokud je tento ukazatel vyšší, může dojít k potratu.

U mnohočetných žen se může objevit mnohočetný hltan.

Příznaky patologie u těhotné ženy

Nejsou žádné zjevné příznaky ICI. Zjistit, že žena má patologii, je možné pouze po předčasném vypuštění vody. Přesto byste se měli obrátit na porodníka-gynekologa provádějícího těhotenství s pocitem těžkosti v podbřišku, častým močením a výtokem.

Po vyšetření vagíny a děložního hrdla může lékař poskytnout přesné informace o stavu hltanu.
O ICI to říká;

 • děložní čípek je kratší než obvykle;
 • jeho stěny jsou ztenčené a změkčené;
 • vnější okraj kanálu je pootevřený;
 • kanálem prochází jeden nebo dva prsty.

Během vyšetření lékařem může být v zrcadle viditelný močový měchýř.

U endocervicitidy je pozorován hojný výtok, který může obsahovat hnis. Během vývoje této patologie se u těhotné ženy během močení objeví svědění a pálení. Může být přítomna bolest v podbřišku..

Při vyšetření je endocervicitida indikována silným zarudnutím a otokem. Pokud není patologie včas detekována, může se stát chronickou.

Pokud je cervikální kanál rozšířen, co dělat

V případech, kdy má pacient rozšíření cervikálního kanálu, lékař nastoluje otázku potřeby hospitalizace.

To je hlavní příznak ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Během tohoto období se děložní čípek otevírá předčasně. Plod, který roste v čase, na něj vyvíjí ještě větší tlak a vyvolává jeho další objev.

Pokud existuje vícečetné těhotenství, hrtan je pozorován téměř ve všech případech.

K odstranění patologie se používají lékařské a chirurgické metody..

Léky jsou předepisovány k normalizaci hormonálního pozadí nebo k odstranění zvýšeného tónu dělohy.

Chirurgická léčba se používá k detekci patologie krku, jeho zranění nebo existujícího polypu.

U polypózních porostů se provádí léčba a v případě potřeby se formace odstraní.

Léčba a prevence ICI u těhotných žen

Pokud je detekována ICI, doporučuje se ženě zdržet se intimity, odmítat sportovat a vyvarovat se fyzického a nervového stresu..

Těhotným ženám mohou být předepsány léky, které snižují tonus dělohy.

Pokud je příčinou patologie hormonální selhání, pak se předepisují hormonální léky.

Nechirurgická metoda

Tato metoda je bezpečná pro budoucí matku a její dítě, je nekrvavá a jednoduchá. Používá se kdykoli ambulantně. Tato metoda dává dobrý výsledek s malými porušeními..

Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí porodního prstence. Je nasazen na děložní čípek, což snižuje zatížení a distribuuje na něj tlak. Nasazení prstenu je jednoduché, bez následků pro těhotné.

Po instalaci je pacient pod dohledem lékaře.

Pokud se objeví skvrna, kroužek se předčasně odstraní..

Chirurgické ošetření

Přiřaďte operaci se zvětšením mezery vnějšího hltanu nebo celého děložního hrdla.

Neprovádějte chirurgickou korekci u závažných onemocnění kardiovaskulárního systému a vnitřních orgánů.

Během operace je na děložní čípek aplikován speciální materiál, který zabraňuje jeho dalšímu otevření.

Operace se provádí při intravenózní anestezii. V tomto případě použijte ty léky, které způsobí minimální poškození plodu..

Prevence patologie zahrnuje včasný přístup k lékaři.

Mezi těhotenstvími by měl být také dodržován dvouletý interval..

Pokud dojde k těhotenství, musíte se co nejdříve spojit s prenatální klinikou a dodržovat všechna doporučení specialisty.

Cervikální kanál během těhotenství: normy a příčiny změn

Příjemné období čekání na dítě může být zamlženo, pokud budou nalezeny patologie vývoje pohlavních orgánů. Během těhotenství musí gynekologové sledovat stav děložního hrdla. Jaké transformace se jí v tuto chvíli dějí, jak nové okolnosti ovlivňují vývoj plodu a proces porodu?

Proč se děložní hrdlo během těhotenství mění

Ženské tělo je navrženo tak, aby vytvořilo podmínky pro porod a porod dítěte. Děložní čípek spojuje vagínu s dělohu - svalový prsten, který ovlivňuje průběh těhotenství a porod. Tato část genitálií ženy má vlastnosti:

 • při přenášení embrya chrání vajíčko plodu před vypadnutím;
 • Je to indikátor normálního průběhu těhotenství;
 • během kontrakcí se krk otevírá, což usnadňuje průchod plodu;
 • sestává z vnitřního a vnějšího hltanu spojeného s děložním hrdlem, jehož hlen uvnitř zabraňuje pronikání infekcí dovnitř.

Po početí, pod vlivem hormonálních procesů, se děložní čípek začíná měnit. Když gynekolog provádí vyšetření z vnějšího hltanu, pak za normálních podmínek vypadá hladce, pružně, světle růžově. Krk má délku 4 cm, průměr 2,5 cm. Od čtvrtého týdne těhotenství si můžete všimnout změn:

 • vzhled;
 • velikosti;
 • umístění;
 • konzistence.

Normy děložního čípku během těhotenství týdně

Gynekolog sleduje stav ženy pravidelnými následnými prohlídkami. Lékař musí vyhodnotit situaci s pohlavními orgány, ve kterých dochází ke změnám od prvních měsíců těhotenství. Aby se plod správně živil a formoval v těle ženy:

 • hormonální pozadí je aktivováno;
 • jsou podporovány metabolické procesy;
 • je pozorována proliferace krevních cév;
 • krevní oběh se zvyšuje.

V důsledku probíhajících procesů se děložní hrdlo mění v časném těhotenství. Lékař může při externím vyšetření sledovat následující transformace:

 • barva sliznice se stává cyanotickou;
 • místo svalových vláken se objevuje pojivová tkáň, která má elastickou kolagenovou strukturu schopnou protahování;
 • pod vlivem progesteronu začíná snižování krku;
 • zmenší se velikost cervikálního kanálu.

Lékaři provádějí následné vyšetření na začátku prvního trimestru, po 20, 28, 32, 36 týdnech. V závislosti na gestačním věku jsou pozorovány změny charakteristik ovlivňujících stav děložního hrdla. Určujícími faktory při určování normálního průběhu těhotenství jsou tyto ukazatele:

 • délka;
 • hlenová konzistence;
 • pozice;
 • průchodnost;
 • stav děložního hrdla.

Pod vlivem procesů probíhajících v těle těhotné ženy se začínají měnit ženské pohlavní orgány. Vasodilatace, vliv progesteronu, dělají stěny dělohy, endometriální vrstvu, která ji lemuje, a sliznice děložního čípku tlusté, drobivé. Práce žláz způsobuje aktivní produkci hustého, viskózního hlenu. V cervikálním kanálu tvoří sraženina zátku, která řeší tyto problémy:

 • udržuje rovnováhu vaginální mikroflóry;
 • neumožňuje bakterie do děložní dutiny;
 • zabraňuje prokluzu vajíčka;
 • vytváří podmínky pro tvorbu embryí.

Gynekolog musí kontrolovat konzistenci po celou dobu, v případě nebezpečných situací je žena hospitalizována, aby zachránila dítě. Měkké děložní hrdlo během těhotenství je důkazem připravenosti k porodu. Vážné problémy ohrožující potrat nejsou vyloučeny. K tomu může dojít, pokud lékař během vyšetření zjistí:

 • iarní vnitřní hltan, uvolněná svalová tkáň;
 • hustý, pevný krk - důkaz hypertonicity, při kterém je možné odmítnutí plodu.

Délka

Se zvýšením termínu, děložní hrdlo podstoupí změny. Až do dvacátého týdne těhotenství by měla jeho délka zůstat konstantní. S růstem plodu se zvyšuje jeho tlak na orgán, jeho velikost se postupně zmenšuje o 1-2 cm, což je nezbytné pro bezpečný průběh porodu. Normální délka děložního čípku by měla být v závislosti na období těhotenství následující:

Trvání v týdnechDélka mm
16-2040-45
25-2835-40
32-3635-30

Flotace a pozice

Během těhotenství děložní čípek mění své umístění. Gynekologové jistě ovládají toto klinické znamení. Pokud je na začátku období mírně zvýšen, pak v posledních měsících klesá. Důležitou roli hraje poloha krku vzhledem k vodivé ose pánve. Jsou možné následující situace:

 • příznivý případ porodu - umístění uprostřed;
 • odchylka na stranu, naklánět se dopředu - je plná těhotenských patologií vyžadujících pozorování.

Ukazatelem cervikální zralosti je průchodnost cervikálního kanálu, který je ovládán gynekologem prstem. Následující možnosti nejsou vyloučeny:

 • V raných fázích těhotenství je přístup přes krční kanál uzavřen.
 • Příznivá situace před porodem - dva prsty procházející do děložního čípku.
 • Příznakem nezralosti je uzavřený vnější hltan, pouze hrot prstu může vstoupit do děložního hrdla.

Patologie děložního hrdla během těhotenství

Výskyt nepříznivých podmínek pro plod je detekován v raných stádiích. Patologie mohou vést k předčasnému porodu, spontánnímu potratu. Krátká délka děložního hrdla během těhotenství je někdy nebezpečná. Tento stav se nazývá isthmicko-cervikální nedostatečnost, ve které nejsou vyloučeny následující důsledky:

 • v důsledku zvýšeného tlaku vzniká tón dělohy, vyvolávající odmítnutí plodu;
 • existuje možnost krvácení;
 • zvýšené riziko potratu;
 • dojde k předčasnému otevření krku.

Gynekologové odkazují na patologii pohlavních orgánů nebezpečných pro plod, které jsou stanoveny v prvním trimestru. Zvýšený tón dělohy, což představuje nebezpečí přerušení, vyžaduje hospitalizaci ženy a dohled lékaře. Problém často vzniká z následujících důvodů:

 • Cervix je během těhotenství příliš vysoký..
 • Její svalová tkáň je velmi hustá, tvrdá.

Na začátku funkčního období mohou gynekologové najít u ženy takové patologické komplikace:

 • Endocervicitida. Infekční onemocnění sliznice, doprovázené hnisavým výbojem, může vést k infekci plodu. Vyžaduje okamžité ošetření.
 • Eroze - vzhled na povrchu sliznic zčervenání, ulcerace. Doporučuje se zahájit léčebný proces po porodu.

Při narození zdravého dítěte je důležité pravidelně kontrolovat zdraví žen. To pomůže vyhnout se rozvoji patologií. Důvody jejich vzhledu mohou být:

 • použití nástrojů, které při předchozím narození vedly k poškození genitálií;
 • hormonální nerovnováha;
 • vícenásobné těhotenství;
 • nízká placenta;
 • velká velikost plodu;
 • potrat;
 • přestávky během porodu;
 • gynekologická kyretáž;
 • polyhydramnios.

Patologické stavy, které jsou detekovány v raných stádiích, mohou být v některých případech napraveny. Často jsou způsobeny těmito důvody:

 • předchozí potraty;
 • adhezivní proces v děloze;
 • svalová hypertrofie - protáhlý krk;
 • opomenutí genitálií;
 • zánětlivá onemocnění děložního hrdla;
 • těhotenství způsobené IVF;
 • fyziologické vlastnosti vývoje pohlavních orgánů;
 • genetická predispozice;
 • stres
 • děložní myomy.

Důvody vývoje nemocí, které brání tvorbě plodu a normálnímu porodu, mohou být:

 • Při erozi - zranění, zánět v minulosti, hormonální změny, důsledky infekcí, nadváha, perorální antikoncepce.
 • V případě endocervicitidy - promiskuitní pohlavní styk, patologie pohlavních orgánů, chemické popáleniny sliznice, mechanické poškození tkání, porušení vaginální mikroflóry.

Známky

Patologie jsou často diagnostikovány ultrazvukem v různých stádiích těhotenství. Vzhled vnějších příznaků je možný. Žena si může stěžovat na následující příznaky:

 • kreslení bolesti v podbřišku;
 • velké množství vodního výboje;
 • výskyt kapiček krve v hlenu;
 • časté močení;
 • brnění v pochvě;
 • krvavý výboj.

K určení stavu reprodukčních orgánů lékaři provádějí gynekologické vyšetření v křesle pomocí dvouruční studie a speciálních zrcadel. Nezapomeňte předepsat analýzu nátěru z pochvy na přítomnost plísní a sexuálně přenosných chorob. Ultrazvuková studie se provádí dvěma metodami. Jeden z nich - transabdominální - se provádí přední stěnou pobřišnice tímto způsobem:

 • Před provedením nezapomeňte vyplnit močový měchýř, abyste zajistili lepší vizualizaci..
 • Povrch těla v dolním břiše je lubrikován speciálním gelem.
 • Strávit to se senzorem.

Transvaginální metoda výzkumu se provádí prostřednictvím vagíny. Tato metoda poskytuje přesné ukazatele stavu orgánů a plodu. Postup se provádí v následujícím pořadí:

 • Kondom je kladen na speciální senzor, který zabraňuje infekci.
 • Pro lepší průnik namažte jeho povrch gelem..
 • Zaveden do vagíny do hloubky asi 10 cm.
 • Obrázek je zobrazen na obrazovce monitoru..

Pomocí transvaginální ultrazvukové metody se provádí cervikometrie. Tento postup se provádí několikrát během očekávání dítěte. Musí být předepsána pro vícenásobné těhotenství, abnormality dělohy. Cervikometrie pomáhá stanovit:

 • přesná délka krku;
 • změna struktury, formy;
 • zkrácení velikosti;
 • průchodnost děložního hrdla.

Ultrazvuk se provádí v různých stádiích těhotenství. Studie pomáhá posoudit zdravotní stav ženy, identifikovat její rysy vývoje orgánu:

 • strukturální anomálie;
 • deformace;
 • přítomnost cyst, novotvarů, polypů;
 • konzistence a hustota;
 • expanze cervikálního kanálu;
 • poloha vzhledem k ose dělohy;
 • známky eroze;
 • tón.

Léčba patologií děložního hrdla během těhotenství

Taktika terapie závisí na diagnóze a stavu orgánu. Je-li zjištěno zkrácení krku a při ishmicko-cervikální nedostatečnosti se používá několik léčebných metod. Tyto zahrnují:

 • hormonální terapie;
 • užívání drog, které uvolňují dělohu;
 • jmenování antispasmodiků ke zmírnění hypertonicity;
 • instalace pesaru na dělohu - speciální prsten, který zabraňuje předčasnému porodu;
 • cerclage - šití, které je odstraněno před procesem porodu.

Konzervativní terapie

Při diagnostice ischemicko-cervikální nedostatečnosti zahrnuje léčebný režim použití několika skupin léků. Pokud se porod blíží a svalová tkáň není uvolněná, je předepsána hormonální terapie. Aplikujte prostaglandiny ve formě čípků, tablet, vaginálních gelů:

 • Prepidil - podává se pomocí speciální stříkačky obsahující léčivo. Gel se používá v intervalu 6 hodin do denní dávky 1,5 g.
 • Cytotec - tableta se podává intravaginálně. Maximální dávka - 25 mg za 24 hodin.

Všechny hormonální drogy jsou používány s povinným sledováním gynekologem s periodickými testy. Trvání léčby určuje lékař v závislosti na stavu pacienta. Pro stabilizaci hormonálního pozadí se předepisují následující léky:

 • Utrozhestan - vaginální čípky, uloženy dvakrát denně.
 • Tablety Duphaston - užívejte jednou třikrát denně.

K uvolnění svalů před porodem se používají antispasmodika - jedná se o No-shpa, Papazol, které se užívají dvakrát denně tableta. Lékaři předepisují těhotné tocolytika - léky, které zmírňují svalový tonus:

 • síran hořečnatý ve formě kapátka, dávkování a průběh léčby předepisuje lékař;
 • Partusisten - perorálně, na tabletu po 6 hodinách, trvání léčby závisí na stavu ženy.

K otevření děložního hrdla se používá přírodní lék - tyčinky na řasy vyrobené ze sušených mořských řas. Mají délku 7 cm a průměr 1 cm, mají následující vlastnosti:

 • díky vysoké hygroskopičnosti zvětšují velikost a rozšiřují kanál;
 • přispívají k produkci prostaglandinu, který podporuje svalovou relaxaci.

Gynekologové doporučují, aby posílily svaly obklopující cervikální kanál a jeho zkrácenou délku provedly speciální cvičení. Je důležité to nedělat bez souhlasu lékaře, aby nedošlo k nežádoucím následkům. Počet opakování je 10krát. Pro vyloučení patologií dělohy je užitečné provést toto cvičení:

 • Postavte se pravou stranou k zadní části křesla a uchopte jej rukama.
 • Vezměte levou nohu na stranu, zvedněte ji do pohodlné polohy, spusťte dolů.
 • Otočte druhou stranu.
 • Opakujte pro pravou nohu.

Je dovoleno provádět komplex během čekání na dítě a během období zotavení po porodu. Tato cvičení budou užitečná:

 • Nohy od sebe široké. Posaďte se pomalu, podržte po dobu 5 sekund. Proveďte pružné pohyby nohama. Pomalu vstávej.
 • Squat dolů s jednou nohou stranou. Udržujte rovnováhu s nataženými pažemi vpřed a přeneste hmotnost těla z jedné nohy na druhou.

Chirurgická intervence

Pokud je zkrácení způsobeno hormonálními příčinami a léky nepomohly, je předepsána operace. Chirurgický zásah v tomto případě zabraňuje předčasnému porodu, dřívějšímu odhalení, prasknutí membrán. Cerclage se provádí - šití, které se odstraní po 36 týdnech. Operace se provádí dvěma způsoby:

 • zúžení vnitřního hltanu kruhovým prošíváním;
 • šití na vnější straně.

Prodloužený stav orgánu neovlivňuje průběh těhotenství, ale je nebezpečný před porodem. Krk se nemusí otevřít nebo se procesy jdou pomalu. V tomto případě je předepsán císařský řez..

Při diagnostice ischemicko-cervikální nedostatečnosti může žena nainstalovat porodnický pesar do dělohy po 20 týdnech, které se odstraní na konci těhotenství. To pomáhá předcházet předčasnému porodu..

Speciální plastový nebo silikonový prsten má následující účinek:

 • snižuje tlak dělohy;
 • uvolňuje svaly kanálu.

Aby po celou dobu očekávání dítěte mohlo jít bez problémů, měla by žena pravidelně navštěvovat gynekologa, počínaje plánováním početí. K tomu, aby se dítě narodilo včas a zdravé, je nutné dodržovat určitá pravidla. Prevence zahrnuje následující činnosti:

 • včasná léčba infekčních zánětlivých procesů reprodukčních orgánů;
 • odvykání kouření;
 • udržování normální hmotnosti;
 • vyloučení potratů;
 • plánování těhotenství;
 • po doporučené stravě.

Pokud gynekologové v rané fázi těhotenství diagnostikují zkrácení délky krku, musí žena:

 • Eliminujte sklon, vzpírání.
 • Omezte fyzickou aktivitu.
 • Odpočiňte si během dne.
 • Uspořádejte celý noční spánek.
 • Před porodem odmítněte mít sex.
 • Vyvarujte se nervového napětí.
 • Při šití, instalaci pesaru, dodržujte režim předepsaný lékařem.
 • Vezměte antispasmodika, sedativa.

Ultrazvuková diagnostika ishmicko-cervikální nedostatečnosti

Ideální nástroj pro prenatální výzkum. Jedinečná kvalita obrazu a celá řada diagnostických programů pro odborné posouzení zdraví žen.

Potrat a předčasný porod zůstávají důležitým tématem moderní porodnictví a perinatologie. Relevance je určována jejím sociálním a lékařským významem. Frekvence potratů je 10-25% všech těhotenství [1]. Základy 2015 FIGO.

k překonání předčasného a předčasného porodu se říká, že za posledních 40 let se frekvence předčasného porodu nesnížila a existuje tendence ke zvýšení potratu v důsledku nárůstu počtu nevyvíjejících se těhotenství [2]. Předčasnost je hlavní příčinou úmrtí novorozenců.

Předčasně narozené děti představují více než 50% mrtvě narozených dětí, perinatální morbidita a úmrtnost dosahuje 75–80%.

Isthmicko-cervikální nedostatečnost - ICI (lat. Insufficientia isthmicocervicalis; anat. Isthmus [děložní] děložní isthmus + děložní děloha [děložní děložní děložní čípek) je patologický stav isthmu a děložního děložního hrdla během těhotenství, při kterém nejsou schopny vydržet intrauterinní tlak a držte rostoucí plod v dutině dělohy až do včasného porodu.

Výskyt ICN se pohybuje od 7,2 do 13,5% a relativní riziko této patologie se zvyšuje s nárůstem počtu indukovaných porodů [4]. Ve struktuře obvyklé ztráty těhotenství činí IVI ve druhém trimestru těhotenství 40% a ve třetím trimestru IVI nastává v každém třetím případě [5].

Rozlišujte mezi organickým a funkčním CPI.

Organické nebo sekundární nebo posttraumatické ICI se vyskytují v důsledku předchozí kyretáže dělohy, doprovázené mechanickou expanzí děložního hrdla, jakož i patologickým narozením, včetně použití malých porodnických operací (vakuová extrakce plodu, použití porodnických kleští), vedoucí k prasknutí krku děloha. Funkční ICN je výsledkem změny poměrného poměru mezi svalovou a pojivovou tkání a v důsledku toho patologických reakcí děložního čípku na neurocirkulační podněty.

Mechanismus ukončení těhotenství s ICI nezávisí na jeho typu a spočívá ve skutečnosti, že v důsledku zkrácení krku, jeho změkčení a zúžení vnitřního hltanu a děložního hrdla nemá fetální vajíčko fyziologickou podporu v dolním segmentu. Se zvýšením nitroděložního tlaku na oblast funkčně nedostatečného spodního segmentu dělohy a vnitřního hltanu vyčnívají fetální membrány do děložního hrdla, infikují se a otevřou se.

Přesná diagnóza ICI je možná pouze během těhotenství, protože existují podmínky pro funkční posouzení stavu krku a istmusu.

Těhotenství v případech ICI obvykle probíhá bez příznaků ohroženého potratu. Těhotenství nevykazuje stížnosti, během palpace je zaznamenán normální děložní tón.

Při vyšetřování děložního čípku v zrcadlech je viditelná zející vnější hltina děložního čípku s pomalými okraji, je možné prolaps močového měchýře.

S bimanual vaginálním vyšetřením, zkrácením a změkčením děložního čípku se stanoví, děložní kanál prochází prstem za oblast vnitřního hltanu. Pro diagnostiku ICI porodníkem-gynekologem se používají skórovací systémy pro stav děložního hrdla [3, 5].

V posledních letech se pro monitorování stavu děložního čípku používá transvaginální ultrazvukové vyšetření. Přes rozšířené používání ultrazvuku při diagnostice fetálních abnormalit a dalších patologických těhotenství stále neexistují jednoznačně definovaná kritéria pro diagnostiku ICN.

Podle A.D. Lipman, je třeba vzít v úvahu následující kritéria: délka děložního čípku 30 mm je rozhodující pro první a druhou těhotnou ženu s gestačním věkem kratším než 20 týdnů a vyžaduje intenzivní sledování ženy s ní v ohrožení.

Délka krku 20 mm nebo méně je absolutním kritériem pro ICI a vyžaduje intenzivní ošetření. U vícečetných žen znamená zkracování děložního čípku v 17-20 týdnech na 29 mm ICI.

U žen s vícenásobným těhotenstvím do 28 týdnů těhotenství je dolní hranicí normy délka děložního hrdla 37 mm v těhotenství a 45 mm v těhotenství.

Podle LB Markina, A.A. Korytko, poměr délky děložního čípku k průměru děložního čípku na úrovni vnitřního hltanu je menší než 1,16, což je kritérium ICI s normou 1,53.

A.I. Strizhakov a kol. vezměte v úvahu, že charakteristikou ICI je deformace vnitřního hltanu ve tvaru písmene V s prolapsem močového měchýře.

Podle S.L. Voskresensky, změny cervikální echostruktury (malé inkluze tekutin a hyperechoické lineární echo signály) ukazují hemodynamické změny v cervixu a mohou být počátečními znaky cervikální nedostatečnosti.

Podle Fetal Medicine Foundation (Fetal Medicine Foundation) [10] má délka děložního hrdla při transvaginálním vyšetření ve 22-24 týdnech těhotenství obvykle průměrnou hodnotu 36 mm (obr. 1). Riziko spontánního potratu je nepřímo úměrné délce děložního hrdla a exponenciálně se zvyšuje, když je délka děložního kanálu menší než 15 mm.

U více těhotenství je prahovou hodnotou exponenciálního zvýšení rizika délka děložního čípku 25 mm. Dilatace vnitřního hltanu, projevená ultrazvukem s výskytem trychtýře v této oblasti, není ničím jiným než echografickým kritériem, které odráží proces zkracování děložního hrdla, který následně vede k předčasnému porodu..

Obr. 1. děložní hrdlo během transvaginálního vyšetření (normální)

Obr. 2. Nálevkovité prodloužení vnitřního hltanu, zkrácení uzavřené části děložního hrdla

Podle doporučení kongresu FIGO v roce 2012 a poté usnesení Rady odborníků v rámci 16. světového kongresu o reprodukci člověka 2015 se ukazuje použití vaginálního progesteronu k prevenci předčasného porodu v jediném těhotenství s krční délkou 25 mm nebo méně s transvaginálním ultrazvukem. s gestačním věkem 19-24 týdnů.

Podle doporučení FIGO z roku 2015 délka děložního hrdla s transvaginální ultrazvukovou cervikometrií 35 mm nebo méně naznačuje hrozbu předčasného porodu, 25 mm nebo méně znamená vysoké riziko přímého předčasného porodu. Rozšíření vnitřního hltanu na 5 mm nebo více, zejména na 10 mm, také naznačuje vysoké riziko předčasného porodu.

Provedli jsme vlastní studii s cílem provést srovnávací analýzu údajů získaných bimanálním vaginálním vyšetřením a transvaginálním ultrazvukem děložního hrdla u těhotných žen s podezřením na ICN..

materiály a metody

Do prospektivní analýzy bylo zařazeno 103 těhotných žen přijatých do nemocnice.

Výběrová kritéria pro těhotné ženy pro studii byla: jedno těhotenství, nedostatek pravidelné porodní a plodové vody, nedostatek prolapsu močového měchýře.

Transvaginální ultrazvuk byl proveden do 30 minut po vaginálním vyšetření těhotné ženy na židli porodníkem-gynekologem.

Ultrazvuková vyšetření byla provedena na zařízení SonoAce-9900 (Samsung Medison) s transabdominálním převodníkem 3,5-6 MHz a transvaginálním převodníkem 4,5-7,5 MHz.

Nejprve byly hodnoceny transabdominální ultrazvuk, fetometrické parametry, nepřítomnost vrozených malformací a markery chromozomálních abnormalit, nepřítomnost placenty previa, známky placentárního narušení a prolaps močového měchýře..

Poté byla změřena délka děložního čípku pomocí transvaginální sondy podle následujícího postupu [10]:

 • žena vyprázdní močový měchýř a sedí na zádech, zatímco její nohy by se měly ohýbat na kolenou;
 • ultrazvuková sonda je vložena do vagíny a je umístěna v předním oblouku (je třeba dbát na to, aby nedošlo k nadměrnému tlaku na děložní čípek, který může vést k umělému zvětšení jeho délky);
 • na obrazovce by měla být zobrazena sagitální část děložního čípku a echogenní sliznice endocervixu se používá jako vodítko pro skutečné umístění vnitřního hltanu, čímž se zabrání chybnému měření dolního děložního segmentu;
 • používat třmeny k měření lineární vzdálenosti mezi trojúhelníkovou oblastí, zvýšenou echogenitou vnějšího hltanu a zářezem ve tvaru V v oblasti vnitřního hltanu;
 • každé měření by mělo být provedeno s přestávkou 2-3 minuty. V 1% případů se délka děložního čípku může lišit v důsledku kontrakcí dělohy, a v těchto případech je dokumentována nejnižší hodnota délky děložního kanálu..

Měření délky děložního čípku transvaginální metodou má vysokou reprodukovatelnost a v 95% případů je rozdíl mezi dvěma měřeními prováděnými stejným odborníkem nebo dvěma různými měřeními 4 mm nebo méně.

Statistické zpracování získaného materiálu bylo provedeno za použití balíčku STATISTICA 6.0. V jiných distribucích, než je obvyklé, byly výsledky studie prezentovány ve formě Me (25,75%), kde Me je medián a 25,75% je horní a dolní kvartil. Ve všech případech byla kritická úroveň významnosti p rovna 0,05.

Výsledky a diskuse

Průměrný gestační věk byl 26 týdnů 2 dny (23 týdnů 1 den; 30 týdnů 2 dny). Průměrná délka děložního čípku během bimanualního vyšetření byla výrazně nižší (p https://www.medison.ru/si/art423.htm

Cervikální kanál během těhotenství: norma, délka, patologie

Před těhotenstvím mnoho žen ani neuvažuje o tom, jak složité je jejich tělo, například co je cervikální kanál, kde se nachází a jaké funkce plní..

Blížící se mateřství nás však nutí věnovat více pozornosti našemu vlastnímu tělu a jeho vlastnostem..

Krční kanál hraje v těhotenství důležitou roli, proto by se o tom měly dozvědět všechny nastávající matky..

Výsledek těhotenství do značné míry závisí na stavu děložního čípku a kanálu uvnitř něj. Na začátku porodu, jak budou postupovat, zda existuje hrozba předčasného porodu - to vše může lékař navrhnout během gynekologického vyšetření.

Krční kanál je vnitřní část děložního hrdla, která kombinuje dutinu pohlavních orgánů a vagíny. V medicíně se běžně nazývá hltan, protože je to díra. Během menstruace se menstruační krev uvolňuje do pochvy prostřednictvím tohoto hltanu a v procesu nechráněného pohlavního styku do ní pronikají mužské pohlavní buňky - spermatozoa.

Průměr vnějšího a vnitřního hltanu umístěného v děložním hrdle je v průměru 2 až 3 mm. Během gynekologického vyšetření se vnější hrtan nulliparous ženy podobá bodu zvnějšku. Po porodu a potratu vypadá hltan jako specifická mezera.

Délka děložního hrdla je přibližně 4 cm u žen bez těla a 7–8 cm u žen s anamnézou porodu nebo umělého ukončení těhotenství. Mukózní membrána lemující stěny hltanu děložního čípku se nazývá endocervix.

Jak se děložní kanál mění během těhotenství

Když nastane těhotenství, krční kanál získává charakteristický namodralý nádech místo obvyklého růžového. Na tomto základě lékař často stanoví, že žena je na svém místě.

Po početí se uvnitř děložního kanálku vytvoří hustá sliznice, která se pro příštích 9 měsíců stane ochranou dítěte. Hlen je aktivně produkován endocervixem. Cork se stává spolehlivou bariérou pro patogenní bakterie a viry, které ohrožují zvenčí.

Krátce před nástupem porodu korek opouští, čímž se uvolňuje porodní kanál. K této události může dojít jak 2 hodiny před dodáním, tak 2 týdny - je těžké předpovědět přesné načasování.

Zasunutá zátka vypadá jako žlutý nebo průhledný hlen s pruhy krve. Ne všechny ženy si všimly jejího odchodu, protože nejčastěji opouští poprsí budoucí matky v podobě malých sliznic.

Normálně jsou vnější hrtan děložního hrdla a děložní hrdlo během těhotenství uzavřeny v těsném kroužku. To umožňuje ženskému tělu držet plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství..

Když se ženské tělo začne připravovat na porod, dochází k postupnému změkčení a vyhlazení děložního čípku, jehož cílem je usnadnit průchod dítěte porodním kanálem..

Současně začíná expanze děložního hrdla, která během těhotenství zůstala pevně uzavřena. S nástupem kontrakcí se cervikální kanál otevírá postupně od 1 do 2 cm.

Přečtěte si více o tom, jak se děložní hrdlo otevírá před porodem →

V závislosti na stupni otevření děložního hrdla lékaři určují odhadovaný čas narození a anatomickou připravenost ženy na ně. Když šířka děložního kanálu dosáhne 10 cm, vytvoří se jediný porodní kanál, který se skládá z dělohy, děložního hrdla a pochvy.

Ultrazvuk děložního hrdla během těhotenství může zjistit, že se předčasně rozšiřuje. Někdy je patologie detekována během plánované návštěvy prenatální kliniky.

Během vyšetření na židli si gynekolog může všimnout, že těhotná žena má děložní krční kanál a začalo se otevírání (děložní čípek míjí prstem lékaře). To znamená, že předčasné narození může začít kdykoli. K podobné situaci obvykle dochází po 20. týdnu.

Proč k tomuto stavu dochází? Za prvé, příčinou může být hormonální nerovnováha - přítomnost zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů v těle, které stimulují maturaci děložního čípku.

Za druhé, můžeme mluvit o vícenásobném těhotenství, v souvislosti s nímž je na krku pohlavního ústrojí vyvíjen vážný tlak. Za třetí, příčinou mohou být zranění a patologie vývoje samotného děložního hrdla.

Pokud nebudete konzultovat lékaře, můžete ztratit těhotenství. Léčba se provádí v nemocnici. S poskytováním včasné pomoci zůstává prognóza těhotenství před termínem příznivá.

Hlavní funkcí cervikálního kanálu je udržovat těhotenství. Pokud se z nějakého důvodu tělo neplní s cílem, mohou nastat patologie, které ohrožují nastávající matku předčasným zahájením porodu.

Pokud je hrtan děložního hrdla rozšířený a před očekávaným narozením je ještě hodně času, mluvíme o isthmicko-cervikální nedostatečnosti. V tomto případě nemůže genitální orgán plnit funkce, které jsou mu přiřazeny, a držet plod. S touto diagnózou se mnoho žen setkává v 18-20 týdnech těhotenství, v této době začíná dítě intenzivně přibývat na váze.

Obvykle je délka děložního kanálu během těhotenství po dobu 20 týdnů 5-7 cm a průměr není větší než 6 mm. Pokud tyto indikátory nesplňují obvyklá kritéria, například je krční kanál zkrácen na 2-3 cm, lékař představuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Přečtěte si více o normách délky děložního čípku týdně →

Příčiny patologie jsou hormonální poruchy, vícenásobné těhotenství, anomálie cervikálního kanálu. Aby se předešlo potratu, je ženě předepsána droga zaměřená na posílení děložního čípku a je zřízen porodnický pesar. Pokud jsou tyto metody neúčinné, lékař umístí chirurgické stehy kolem cervikálního kanálu. Odstranění stehu se provádí před porodem..

Polyp cervikálního kanálu během těhotenství, objevený během vyšetření, může vyděsit nastávající matku. Nejprve však musíte zjistit povahu nemoci, abyste zjistili, který polyp je zapojen - pravdivý nebo deciduální. Za tímto účelem gynekolog předepisuje kolposkopii pro nastávající matku, jakož i histologické a cytologické studie.

Decidní polyp je ve skutečnosti pseudopropylová nebo polypoidní formace, která se objevuje výhradně během těhotenství a po porodu zmizí sama..

Decidní pseudopyp je výsledkem hormonální nerovnováhy v těle. Nevyžaduje chirurgické odstranění, obvykle se ho snaží nedotýkat, je možná pouze antiseptická léčba. Samotný pseudo-polyp zmizí po narození dítěte nebo začíná proces zpětného vývoje v prvních dnech po narození.

Méně častý je skutečný polyp děložního hrdla během těhotenství. Obvykle se taková patologie objevuje ještě před počátkem početí a aktivně jí brání. Pokud žena chce otěhotnět, doporučuje se chirurgické odstranění pravého polypu, jakož i nezbytný průběh léčby drogami. Teprve potom můžete naplánovat dítě.

Ale někdy se skutečný polyp děložního hrdla vyvíjí po početí, již během těhotenství. V tomto případě se ho snaží nedotýkat a čekají na narození dítěte. Současně je po celou dobu pečlivě sledována jakákoli změna ve vzdělávání za účelem prevence komplikací.

Pouze ve vážných situacích by měl být takový polyp odstraněn na pozadí porodu dítěte. To je možné za předpokladu, že je ohrožen život ženy..

Tato diagnóza znamená přítomnost zánětu v děložním hrdle způsobeném infekcemi. Onemocnění je diagnostikováno během vyšetření, zatímco lékař vezme nátěr z děložního hrdla a pošle jej do laboratoře.

V závislosti na typu patogenu si specialista zvolí nezbytný průběh léčby. U nastávajících matek je výhodné použít místní přípravky - vaginální čípky nebo tobolky s antimikrobiálními a protizánětlivými účinky. Léky se vybírají s ohledem na trvání a typ infekčního onemocnění. Aby se zabránilo infekci plodu, je nutné léčit endocervicitidu.

Aby zde nebyla žádná půda pro zbytečné nepokoje, je důležité, aby nastávající matka sledovala své zdraví a neignorovala včasná lékařská vyšetření na prenatální klinice. Velice důležitý je přípravek na těhotenství, během kterého jsou vyloučeny jakékoli gynekologické a endokrinní patologie, a pokud je to nutné, jsou léčeny.

Žena musí také dodržovat hygienu intimní zóny - mýt každý den a často měnit oblečení.

Během těhotenství je zakázáno používat metodu douchingu, protože vnější vystavení děložního hrdla může způsobit infekci nebo poškození sliznice..

To platí také pro příliš aktivní sexuální vztahy - násilné sexuální činy mohou vést ke stejným důsledkům. Více o nebezpečných a bezpečných postojích k sexu během těhotenství →

Stav děložního hrdla během těhotenství je důležitým ukazatelem, na kterém narození dítěte závisí na čase. Aby se předešlo možným problémům, doporučuje se navštívit lékaře včas, provést testy a podstoupit ultrazvuk. Sledování vašeho zdraví a těhotenství může odrazit jakékoli komplikace.

Cervikometrie

Existuje trvalý výraz, že porod dítěte není patologickým stavem. Během tohoto období je však zdraví ženy a zároveň zdraví nenarozeného dítěte velmi zranitelné.

Proto je nutné neustále sledovat různé ukazatele fungování těla a matky a dítěte. Pečlivé pozorování pomůže nezmeškat začátek patologických změn, které vám umožní včas poskytnout kvalifikovanou pomoc.

Budoucí matka prochází mnoha různými studiemi. Jedním z těchto postupů je cervikometrie během těhotenství..

Příčiny

Cervikometrie je typ ultrazvukové studie, během níž se stanoví:

 • délka krku;
 • stav jejího kanálu;
 • stav jeho vnějšího a vnitřního hltanu.

Tato studie se provádí s cílem zjistit:

 • riziko předčasného porodu;
 • riziko potratu.

Typicky je děložní čípek prováděn po dobu 3 až 5,5 měsíců, ale existují rozdíly v závislosti na indikacích:

 • po dobu 3,5 měsíce (přibližně 15 týdnů) se provádí cervikometrie, pokud pacient již měl předčasný porod;
 • pokud dříve nedošlo k problémům s ložiskem a postup se provádí pouze pro preventivní účely, je předepsán na dobu 5 měsíců.

Cervikometrie je předepsána za následujících okolností:

 • pokud je současné těhotenství více;
 • pokud dříve provedl chirurgické zákroky na genitáliích;
 • pokud jsou na děložním hrdle švy;
 • s isthmicko-cervikální nedostatečností;
 • pokud došlo k anamnéze potratu nebo předčasnému porodu;
 • v přítomnosti těhotného Ehlers-Danlosova syndromu, který přispívá k potratu;
 • s hypertonicitou a / nebo stížnostmi těhotné ženy na bolest v břiše.

Jak dělal děložní hrdlo během těhotenství?

Měření je možné dvěma způsoby:

 • transabdominálně - stěnou břicha s plným močovým měchýřem;
 • transvaginálně - prostřednictvím vagíny zavedením speciálního senzoru, zatímco plnění močového měchýře není nutné, naopak, s cílem lepší viditelnosti vnitřního hltanu se doporučuje močový měchýř před zákrokem vyprázdnit.

Druhá metoda děložního čípku je nejinformativní, protože umožňuje vidět vnitřní hltanu.

Pro měření délek a vizualizaci formuláře transvaginální metodou je před vyprazdněním močového měchýře nejprve nutná cervikometrie. Ultrazvuková sonda je vložena do vagíny ve směru k přední vaginální klenbě. V tomto případě je krk viditelný na obrazovce v sagitální rovině. Měří se uzavřená část krku (vzdálenost od vnějšího k vnitřnímu hltanu).

U přibližně každé sté ženy se parametry měření mohou lišit v závislosti na kontraktilních pohybech, poté se provede několik měření a provede se nejmenší z těchto hodnot.

Někdy se také provádí transvaginální, ale transabdominální ultrazvuk, ale taková studie je čistě vizuální a neměří se navíc výsledky měření cervikometrie se mohou lišit o TBI a TAUI o více než 5 mm, což je významné.

V procesu děložního hrdla specialista stanoví:

 • přítomnost a umístění švů;
 • přítomnost / nepřítomnost membrán v děložním hrdle;
 • je rozšíření cervikálního kanálu;
 • parametry a délka.

Pokud se ukáže, že délka je ve srovnání s normou zkrácena, odborník okamžitě uvědomí lékaře, který provádí těhotenství pacienta. Stehy jsou umístěny na krku, aby se zachovalo těhotenství a zabránilo se předčasnému porodu. Kromě toho mohou být použity speciální gumové kroužky, aby se zabránilo nadměrnému rozpínání krčního kanálu..

Norma cervikometrie

Když se plod narodí, dojde ke změně děložního čípku, která ovlivňuje jak jeho tvar, tak jeho délku. Změna těchto parametrů může naznačovat nástup porodu, proto je možné určit riziko předčasné porodu v čase.

Existují určité normy výsledků měření, jejichž korespondence naznačuje, že těhotenství probíhá normálně, a neexistuje žádné riziko ukončení těhotenství nebo předčasného porodu. Tato míra se liší v závislosti na termínu, protože se mění hmotnost plodu a okamžik nástupu porodu se blíží.

Normy výsledků měření podle cervikometrie jsou následující:

 • od 4 do 5 měsíců by délka děložního hrdla měla být 4 - 4,5 cm;
 • od 6 do 7 měsíců je norma délky kanálu 3,5 - 4 cm;
 • od 8 do 9 měsíců by měla být normální délka děložního hrdla od 3 do 3,5 cm.

Důležité

Snížení těchto hodnot cervikometrie naznačuje, že porod může začít dříve, než bylo plánováno. Navíc čím větší je odchylka od normativní hodnoty, tím pravděpodobnější bude předčasné doručení.

Délka větší než 3 cm znamená, že riziko předčasného porodu není větší než riziko intrapopulace (1%).

Délka a šířka děložního hrdla během těhotenství - zvětšení kanálu, norma a patologie

Mnoho dívek nemyslí na strukturu reprodukčního systému před začátkem těhotenství, kromě toho, že zná základy, které učitelka dala ve třídách anatomie. Období očekávání dítěte je pro matku vzrušující a obává se, že se v těle projeví jakékoli změny.

Co je cervikální kanál a jak se mění v procesu porodu plodu? V jakém týdnu se reprodukční orgány začnou připravovat na porod, jaké změny podstoupí? Jaká délka a šířka je normou pro těhotenství? V jakých případech mluví o patologii? Může být žena v průběhu těhotenství obtěžována vaginálním výtokem, kdy stojí za to se obávat? Odpovědi na všechny tyto otázky jsou čtenářům věnovány..

Vlastnosti struktury děložního hrdla

Kanál děložního hrdla je část děložního čípku umístěná mezi dělohu a vaginu. V gynekologické praxi se nazývá hltan, protože je prezentován ve formě otvoru.

Vnější hltan má průměr asi 2-3 mm na šířku a dosahuje délky 4 cm. U bezúhonných žen má tvar tečky. Po porodu získává štěrbinovitý tvar, jeho výrazné prodloužení je také sledováno..

Stěny hltanu jsou představovány endocervixem, který vykonává tyto funkce:

 • Poskytuje ochrannou bariéru. Hlen umístěný v děložním čípku plní funkci překážky a chrání dělohu před pronikáním patogenních mikroorganismů. Právě látky obsažené ve sliznici vylučují růst bakterií a virů.
 • Poskytování menstruačního krvácení. Endometrium odmítnuté děloží opouští tělo krční kanálkem, proto je jeho úplné nebo částečné zablokování nebezpečné.
 • Vytvoření určitých podmínek pro pronikání spermií do děložní dutiny během ovulace. Na pozadí hormonálních změn hlen mění hladinu kyseliny, což pomáhá spermiím dostat se k vajíčku.
 • Podílí se na zajišťování pracovního procesu. Na pozadí kontrakcí je zajištěna systematická expanze děložního hrdla. Spolu s dalšími orgány reprodukčního systému prochází změnami a tvoří porodní kanál pro odchod novorozence a po porodu.

Krční kanál také zajišťuje normální těhotenství. Po oplodnění a připojení vajíčka se těsně uzavře a ve většině případů zůstává v této poloze až do konce třetího trimestru.

Předčasné odhalení je nebezpečné, nejčastěji se vyskytuje na pozadí nedostatku progesteronu - hormonu těhotných žen.

Tento stav může způsobit potrat nebo předčasný porod, takže lékař musí při každém vyšetření sledovat stav děložního hrdla.

Změny v děložním hrdle po oplodnění

Po úspěšném oplodnění a v průběhu těhotenství se mění odstín a struktura děložního hrdla. Sliznice se stává cyanotickou. Mnoho žen považuje takovou změnu za známku těhotenství a může ji opravdu zvážit, protože modrá skvrna je viditelná nejen na děložním čípku, ale také na stydkých pyskách.

Uvnitř děložního hrdla dochází k významným změnám. Od chvíle těhotenství se v něm začíná tvořit sliznice, která bude plod chránit před vnějšími faktory.

Endocervix poskytuje baktericidní produkci hlenu.

Proto lze jako méně přesné znamení těhotenství zvážit absenci sekretů během prvních dvou týdnů po domnělém oplodnění..

Šířka lumen cervikálního kanálu je přibližně 3 až 8 mm. U žen s porodem má v anamnéze taková díra štěrbinový tvar a v bezvýznamném - dírková díra. Pokud máte podezření na těhotenství, měli byste se poradit s gynekologem. Doktor bude schopen vidět známky úspěšného oplodnění, a to i s minimálním zpožděním.

Pozornost! Tyto změny jsou přirozené a probíhají téměř bezbolestně..

Ve 4. porodním týdnu těhotenství můžete podstoupit ultrazvukové vyšetření, které potvrdí, že plod je úspěšně připevněn ke stěně dělohy. V tuto chvíli můžete vidět a vyhodnotit stav děložního hrdla a zjistit příznaky potratu nebo zmeškaného těhotenství..

Při normálním průběhu těhotenství v počátečních stádiích by se konce hltanu měly pevně uzavřít. Délka děložního kanálu během těhotenství by měla být asi 40 mm. S cílem navrhnout včasný nástup porodu nebo určit riziko potratu v raných stádiích, může lékař pomocí hltanu.

Vyšetření během těhotenství

Již při prvním jmenování gynekologa rozbije bakteriální kulturu. Taková studie během těhotenství se bude opakovat opakovaně. Při včasné detekci není mnoho infekcí nebezpečné, lze je léčit před porodem. Není-li léčba možná, jsou přirozená porody nahrazena císařským řezem, aby se zabránilo infekci dítěte.

Budoucí matky se obávají následujících otázek:

 • Bolí nátěr pro vyšetření? Gynekologové tvrdí, že postup je zcela bezbolestný. Odběr biologického materiálu se provádí při inspekci na židli pomocí speciálního kartáče. Pokud se žena na tento proces nezaměří, pravděpodobně si toho nevšimne..
 • Může procedura způsobit zvýšení děložního tónu? Ne, proces sběru materiálu je zcela nesouvisející s mechanickým účinkem na cervikální kanál a nevyvolává zvýšení děložního tónu.
 • Je kolekce nátěrů nebezpečná pro plod? Takové vyšetření je pro plod v děloze naprosto bezpečné. Největší riziko se objevuje při identifikaci infekčních a zánětlivých procesů.

Nebojte se, analýza nepoškodí těhotnou ženu a neovlivní vývoj plodu v děloze. V některých případech je možné krátkodobé zvýšení tónu, ale častěji je to kvůli postoji samotné ženy k vyšetřovacímu řízení..

Normy během těhotenství

S nástupem těhotenství se děložní krční kanál a děložní hrdlo blíží těsnému kroužku. Tato podmínka umožňuje ženskému tělu volně přenášet plod až do ukončení těhotenství..

V období přípravy na porod, počínaje 36. týdnem těhotenství, dochází k postupnému změkčení a vyhlazení děložního hrdla. Tato podmínka je nezbytná pro normální průchod dítěte porodním kanálem.

Pokud kanál zůstane úzký, lékař jej může mechanicky otevřít pomocí speciálních nástrojů.

Současně s tímto procesem se cervikální kanál rozšiřuje. Při prvních kontrakcích je jeho průměr asi 1 cm a během několika hodin dosáhne otvor 10 cm.

V závislosti na vnitřním průměru cervikálního kanálu porodník vyhodnotí připravenost k porodu. Plná připravenost je stanovena při otevření na 10-12 cm.

S touto šířkou je porodní kanál poskytován od dělohy, přes krk a pochvu.

Délka a průměr děložního hrdla během těhotenství

Lékaři považují délku nebo rozsah děložního hrdla za důležitý marker pro potvrzení přirozeného průběhu těhotenství. Pokud jsou zjištěny nějaké abnormality, jsou použita terapeutická opatření, která vám umožní udržovat těhotenství, zejména v raných stádiích.

Těhotenství (týdny)Délka děložního hrdla v (milimetr)
10-1434-36
15-1938-39
20-2540
25-2940-41
30-3235-40
32-3633-36
36-4029-30

Tyto standardy jsou měřítkem, takže byste se neměli pokoušet interpretovat poznámky a informace lékaře získané během ultrazvukové diagnostiky sami.

Hodně záleží na anatomické struktuře, je důležité pochopit, že cervikální kanál má jinou délku u všech žen.

Pokud je dívce diagnostikována krátká děložní čípek, nejedná se o patologii, ale o anatomický rys. Lékař provede těhotenství podle jiného protokolu.

Průměr cervikálního kanálu během těhotenství by měl zůstat nezměněn. Hrtan děložního hrdla se po připojení vajíčka plodu do dělohy pevně uzavře a zůstává v této poloze až do 34–36 týdnů těhotenství..

V pozdějších fázích tělo začíná proces přirozené přípravy na porod, protože kanál se může mírně rozšířit.

Na začátku tohoto procesu vypovídají tréninkové zápasy (ve srovnání se skutečnými jsou méně bolestivé).

Úplné odhalení děložního hrdla je zajištěno pouze skutečnými kontrakcemi. Zpravidla je při frekvenci jejich výskytu 1krát za 10 minut vůle asi 10-20 mm. V tuto chvíli musíte naléhavě zavolat sanitku a jít na porodnici. Je třeba mít na paměti, že porod ve 32-34 týdnech není vzácným jevem, zejména při opakovaném nebo vícenásobném těhotenství.

Lumen cervikálního kanálu o průměru 1 mm nenaznačuje vývoj patologie a takové porušení se často vyskytuje při opakovaném porodu.

Pokud je abnormalita diagnostikována v časných stádiích těhotenství, lékaři počkají a uvidí taktiku. Do 12-18 týdnů těhotenství se může samo uzavřít.

Při zvětšování průměru je indikována intervence, bude nabídnuta žena k založení porodnického pesaru, umožňujícího zprostředkovat těhotenství.

Krční kanál je otevřený během těhotenství.

Mírný otvor do průměru 1 cm není nebezpečný pro těhotnou ženu a plod. Za předpokladu, že délka děložního hrdla je alespoň 30 mm.

V tomto případě se změna nepovažuje za patologii, ale žena potřebuje neustálé sledování, možná lékař doporučí navštívit gynekologické oddělení za účelem zachování.

Terapie spočívá v použití progesteronu a antispasmodik k eliminaci tónu.

Riziková skupina pro výskyt expanze zahrnuje:

 • vícečetné ženy;
 • dívky s vícenásobným těhotenstvím;
 • pacienti se zvýšeným testosteronem v krvi.

Výraznější expanze může naznačovat vývoj závažných patologií, které brání normálnímu procesu těhotenství.

Cervikální nedostatečnost

Podobná diagnóza je u žen, pokud se děložní čípek otevírá předčasně a změkčuje. Nemůže však udržet plod v děloze. Porucha je často diagnostikována ve druhém trimestru těhotenství, kdy plod v lůně intenzivně přibírá. Patologie je diagnostikována během gynekologického vyšetření a ultrazvukového vyšetření..

Problém je významný z důvodu rostoucích rizik ohrožení spontánního potratu a předčasného porodu.

Je obtížné určit příčiny rozvoje isthmicko-cervikální nedostatečnosti, často se lékaři spoléhají na hormonální nerovnováhu a převahu testosteronu v hormonálním pozadí těhotné.

Mužské hormony ovlivňují děložní čípek a mohou vyvolat předčasné změkčení..

Pozornost! ICN se může objevit v důsledku abnormalit ve vývoji ženských pohlavních orgánů. Příčinou je často chirurgický potrat, který má za následek zranění děložního čípku.

Pokud je patologie detekována včas, lze minimalizovat přítomná rizika. Často používají operační taktiku. Během zákroku jsou kolem krčního kanálu umístěny stehy, aby se zabránilo předčasnému otevření. Jsou odstraněny několik týdnů před očekávaným datem narození, když jsou minimalizována rizika pro plod.

V některých případech se uchýlí k instalaci speciálních porodnických zařízení (prsteny nebo pesary). Používají se po 24 týdnech s diagnostikovanou malou expanzí. Šití se považuje za spolehlivější techniku..

Polypy

U žen se objevují novotvary děložního čípku kvůli hormonální nerovnováze. Taková patologie neinterferuje s dodáním, ale vyžaduje neustálé sledování. Průzkum je povinný, aby se vyloučilo riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Někdy se doporučuje biopsie..

Není třeba se toho příliš obávat. Polyp je benigní novotvar, který žena bude muset po porodu léčit. V některých případech se to vyřeší nezávisle, bez použití chirurgických a lékových taktik.

Endocervicitida

Endocervicitida je zánětlivý proces, ke kterému dochází v děložním hrdle. Patologii lze také považovat za jeden z důvodů výrazného rozšíření, ale není to hlavní problém..

Rizikem je, že patogenem je ve velké většině případů infekce, jejíž léčba musí být poskytnuta během těhotenství.

Pacient musí projít nátěrem děložního hrdla, podle kterého gynekolog vybere nezbytnou léčbu.

Pozornost! Na pozadí endocervicitidy projevuje žena bolest v oblasti genitálií.

Krční kanál je uzavřen

Normální je zúžení lumenu děložního hrdla během těhotenství. K tomuto závěru lze dospět po intravaginálním ultrazvuku. Úplná fúze (zúžení) během těhotenství je vyloučena, protože taková patologie odporuje možnosti oplodnění.

Žena nebude schopna otěhotnět, protože spermie se kvůli stenóze nemohou dostat do vajíčka. Uzavřený cervikální kanál je proto normou a podobný závěr by měl potěšit těhotnou ženu, ne strach, protože to potvrzuje přirozený průběh procesu.

Vaginální výtok

Množství leucorrhoea z pochvy během těhotenství se zvětší. Tato funkce má vědecké vysvětlení - hormonální restrukturalizaci. Ženy si mohou všimnout podobné změny doslova od 3–4 týdnů od početí.

Leucorrhoea je průsvitná sekrece tekutin děložního hrdla, obsahující mrtvé buňky, které dříve zakrývaly stěny pochvy. Normálně takový výtok nemá cizí pach a nezpůsobuje ženám žádné nepohodlí, hlavním úkolem je kontrola hygieny. Doporučuje se držet toaletu genitálu nejméně 2-3krát denně a používat denní podložky.

Vzhled atypického výboje by měl být důvodem nouzové návštěvy u lékaře. Štiplavý, hnusný zápach může znamenat STI nebo drozd..

Pokud zjistíte jasný krvavý výboj nebo tkáň na prádle nebo podložce, měli byste se poradit s lékařem. Takové porušení je obzvláště nebezpečné a může signalizovat předčasné oddělení placenty, vajíčka plodu nebo smrt plodu.

Stav děložního kanálu, konkrétně jeho délka a průměr, je sledován porodníkem-gynekologem během těhotenství. Tyto hodnoty jsou důležitým ukazatelem, který zabraňuje následkům předčasného porodu. S včasnou reakcí nejsou změny kritické a úspěšně se eliminují pomocí speciální taktiky.

Články O Neplodnosti