Hlavní Analýzy

Jak se děje cervikometrie během těhotenství??

Cervikometrie je neinvazivní výzkumná metoda v porodnické a gynekologické praxi, jejímž cílem je zkoumat stav děložního hrdla. Cervikometrie během těhotenství se považuje za nezbytný postup, protože jak doba narození, tak samotná možnost porodu dítěte do požadovaného období závisí na délce a stavu děložního hrdla..

Cervikometrie je ultrazvukové vyšetření děložního čípku, jeho stavu a délky. To je zvláště důležité v období, kdy žena porodí dítě, protože zachování těhotenství a normální průběh porodu závisí na normální poloze a délce děložního čípku..

Metoda cervikometrie je založena na odlišné schopnosti tkání odrážet ultrazvukové vlny z ultrazvukové sondy, které jsou poté vizualizovány na zvláštním monitoru. Jedná se o široce dostupnou studii z důvodu nízkých ekonomických nákladů na její provedení. Mezi jeho výhody patří vysoký obsah informací, rychlost a možnost použití v ambulanci. Pomocí této techniky získáte informace o ukazatelích délky děložního hrdla, vnějšího a vnitřního hltanu, průchodnosti děložního hrdla. Na základě získaných údajů je možné předpovědět načasování nástupu práce, předepsat vhodné zacházení v případě odchylek od normálních průměrných hodnot, tj. Včas přijmout nezbytná opatření.

S pomocí cervikometrie se provádí objektivní hodnocení rizik vzniku předčasného porodu u žen s jednoduchým a vícenásobným těhotenstvím..

Tato studie se provádí na doporučení lékaře a pokud je uvedeno. Cervicometry mohou být předepsány několikrát během těhotenství. Tato analýza by neměla být opuštěna, protože nesprávné posouzení rizikových faktorů pro předčasný porod může vést k negativním důsledkům pro matku i dítě.

Cervikometrie se provádí v období od 15 do 16 týdnů a opakuje se ve 20 týdnech, pokud počáteční výsledky studie vyvolaly dotazy lékaře. Zdravým ženám, které dříve neměly problémy s porodem dítěte, se doporučuje podstoupit postup po dobu 12 až 22 týdnů, aby bylo zajištěno, že je děložní hltan uzavřen, a další postupy k záchraně života dítěte se nevyžadují..

Studii lze provést několika způsoby:

 • Transvaginální ultrazvuková sonda pro prázdný měchýř;
 • Transabdominální sonda s plným měchýřem. Je třeba poznamenat, že studie, která se provádí pomocí transvaginálního senzoru, je spolehlivější, protože děložní čípek je vizualizován v lepší rovině pro odborníka k vidění..

  Kdo se doporučuje během děložního hrdla dělat děložní hrdlo:

  • Ženy s těžkou porodnickou a gynekologickou historií. Pokud došlo k předčasnému začátku porodu, potratů v pozdějších stádiích, provedených chirurgických zákroků v oblasti genitálií, pak se znovu provede cervikometrie s rozdílem několika týdnů;
  • Ženy s vícenásobným těhotenstvím. Pokud se narodí 2 nebo více dětí, proveďte dvojitou zkoušku;
  • Ženy s krátkým děložním čípkem nebo isthmicko-cervikální nedostatečností se doporučuje pravidelně provádět test, aby sledovaly změny v poloze a délce děložního čípku. Mezi studiemi by se mělo konat jeden týden až měsíc.

  Pro studii neexistují prakticky žádné kontraindikace. Cervikometrie je neinvazivní, bezbolestná diagnostická metoda, která poskytuje přesné výsledky a přesné informace. Proto, pokud existuje riziko předčasného ukončení těhotenství, lékaři doporučují provést tento test..

  Délka děložního kanálu během těhotenství je normální

  Normální průměrné hodnoty délky děložního hrdla podle výsledků děložního hrdla jsou:

  • Od 16 do 22-23 týdnů těhotenství: je to 40 - 45 mm;
  • Od 24 do 28-29 týdnů těhotenství: 35 - 40 mm;
  • Od 32 do 36-39 týdnů těhotenství: 30-35 mm.

  Děložní čípek delší než 30 mm ukazuje na nejmenší riziko vzniku porodu předčasně. Pokud je délka CMM během těhotenství u jednoho plodu menší než 15 mm a pokud je dítě 2 nebo více, 25 mm, měla by žena podstoupit terapii, aby se dítě uchránilo v nemocnici.

  Při zkoumání vnitřního hltanu se vyhodnocuje jeho tvar:

  • Tvar ve tvaru písmene T je určen, pokud je hltan uzavřen. Toto je varianta normy;
  • Forma ve tvaru Y je pozorována, pokud je děložní čípek předčasně vyzrálý, s ještě vyšším stupněm zrání se tvar změní na tvar V a U;
  • Dojde-li k prolapsu fetálních membrán, má CMM podobu přesýpacích hodin.

  Patologie, které výzkum identifikuje

  Pokud je délka děložního kanálu během těhotenství s jedním dítětem menší než 25-30 mm, je žena poslána na následné ultrazvukové vyšetření v každém následujícím týdnu těhotenství a na odbornou konzultaci, aby rozhodla o další taktice řízení těhotenství.

  Pokud je cervikální kanál zkrácen na 25 mm, provede se diagnóza isthmicko-cervikální nedostatečnosti. To znamená, že žena má vysoké riziko, že k nástupu porodu dojde včas, což může mít v budoucnu negativní dopad na nenarozené dítě, protože plod není dostatečně zralý, aby existoval mimo děloze. Proto by v případě předčasného porodu měl být novorozenec pod dohledem zkušených neonatologů..

  Může se vyskytnout stav, jako je obvyklý potrat. To znamená, že krk nemůže nést hmotnost plodu, plodovou vodu a v důsledku toho těhotenství končí v pozdějších stádiích. Aby se snížilo zatížení CMM, vloží porodník-gynekolog do vagíny silikonový kroužek (pesar), aby pomohl udržet hltanu uzavřenou. Pesar také mírně odkloní dělohu zpět, díky čemuž klesá tlak plodu s plodovou vodou na děložní krčku. Tento postup lze provádět ambulantně, nevyžaduje mnoho času. Po instalaci pesaru může žena okamžitě jít domů.

  Pokud je cervikální kanál příliš krátký, existuje vysoké riziko nitroděložní infekce, protože hlen se tvoří v menším množství. Cervikální hlen je dobrou ochrannou bariérou proti vstupu mikroorganismů do dutiny CM kvůli vysoké hladině pH. Plod je na infekční proces velmi citlivý, protože jeho imunitní systém dosud nebyl vytvořen. Důsledky nitroděložní infekce mohou zanechat otisk celého života dítěte, jako je vznik malformací plodu, vrozená sepse. Nerozpoznaná a včasná neléčená nitroděložní infekce může vést k intrauterinní smrti nebo smrti novorozence v prvních dnech nebo hodinách života v důsledku vývoje septického šoku, DIC, trombózy pupeční tepny, hypoxie a dalších příčin.

  V případě detekce isthmického krčku. selhání, žena podléhá povinné hospitalizaci na oddělení patologie těhotenství, je předepsána léčba progesteronem. Lze také nainstalovat pesar (viz výše). Lékaři v této situaci důrazně doporučují nepřetržitý dohled až do narození.

  Proto by měl být krční kanál během těhotenství vyšetřen u žen se zatíženou porodnicko-gynekologickou anamnézou nebo vícečetným těhotenstvím. Ve vážných nebo pochybných případech může být cervikometrie provedena několikrát na doporučení porodníka-gynekologa po celou dobu těhotenství..

  Nebojte se a navrhovanou studii odmítněte. Během rozpoznaných abnormalit v parametrech CMM dobře reagujte na konzervativní léčbu, a to jak v ambulantních, tak v lůžkových zařízeních pomocí progesteronových přípravků nebo zavedení silikonového kruhu (pesaru) do vagíny. I s rozvojem isthmicko-cervikální nedostatečnosti lze těhotenství prodloužit na optimální dobu nástupu porodu..

  Krční kanál je vše, co těhotná žena potřebuje vědět.

  S nástupem těhotenství je práce celého ženského těla reorganizována novým způsobem.

  Nejdůležitější věcí je ochrana nenarozeného dítěte a vytvoření nejoptimálnějších podmínek pro jeho normální vývoj. A příroda na to předvídala a připravovala vše..

  Před těhotenstvím žena nepřemýšlí o tom, jak funguje její tělo, proč je potřebný krční kanál, kde se nachází a jaké funkce plní. Ale těhotenství nejdramatičtějším způsobem mění postoj k vlastnímu tělu a tělu.

  Co je cervikální kanál??

  Krční kanál je část děložního hrdla, která spojuje děložní dutinu s vaginou. Je to jednodušší říci - jedná se o otvor, jehož vnitřní hltan je nasměrován k děloze a vnější - do vagíny.

  Právě skrze tuto díru během menstruace vstupuje krev z děložní dutiny do vagíny a právě skrze ni spermie vstupuje do dělohy během pohlavního styku..

  Krční kanál je pokryt epitelovou tkání, která vylučuje zvláštní tajemství (hlen).

  Krční kanál během těhotenství

  Těhotné ženy, které již porodily, jednou vědí, co je to sliznice. Je jen v cervikálním kanálu.

  Sliznice je tvořena sekrecí vylučovanou epiteliálními buňkami děložního hrdla a chrání plod před nežádoucími infekcemi..

  Těhotenství může v raných stádiích stanovit těhotenství pomocí vnějšího hltanu děložního hrdla. S nástupem těhotenství se vnější hltan stává cyanotickým. Délka díry se ale nemění.

  Od chvíle početí děložní hrdlo provádí uzamykací funkci, drží plod v děloze po dobu 9 měsíců, čímž zabraňuje potratu. Cervix je svalový prsten, který těsně zapadá do začátku těhotenství a je v dobré kondici před nástupem porodu..

  A zde můžete zjistit, jak začíná porod.

  Délka děložního kanálu - normální

  Během recepce gynekolog pečlivě vyšetřuje ženu, zejména děložní čípek, a na základě přítomnosti těhotenství předepisuje ultrazvuk a testy. Po obdržení výsledků vyšetření může lékař vyvodit závěry o tom, zda existuje těhotenství a jak pokračuje.

  Na prvním ultrazvuku se stanoví nejen poloha plodu, jeho velikost, místo připojení, ale také délka děložního hrdla, protože tento indikátor může naznačovat nebezpečí ukončení těhotenství v časných stádiích.

  Normálně by délka děložního hrdla u těhotné ženy měla být 3,5-4 cm, vnitřní a vnější otvory hltanu jsou pevně uzavřeny. Okamžik narození je určován stavem děložního hrdla.

  Sliznice, která uzavírá kanál, chrání dítě před různými infekcemi. Nějakou dobu před porodem nejčastěji odchází.

  Žena si může na spodním prádle všimnout sraženiny hlenu, pravděpodobně s pruhy krve, jedná se o sliznici. Nejčastěji ale korek odchází v okamžiku močení, pak žena nic nevidí, ale může cítit, že něco zevnitř spadlo.

  Pokud sliznice odchází postupně, v malých částech, pak na spodním prádle uvidíte nahnědlé skvrny během 1-3 dnů.

  Kanálek ​​děložního hrdla během těhotenství je zkrácen blíže k porodu, děložní hrdlo je měkké.

  S počátkem pravidelných kontrakcí se zvětší průchod kanálu o 2-3 cm, a pak o více. Když se díra zvětšuje na 10 cm (úplné otevření děložního čípku) a děloha s vaginou se stává jediným porodním kanálem, můžeme mluvit o začátku druhé periody porodu - vyloučení plodu.

  A zde si přečtete, jak jsou hrozny užitečné pro těhotné ženy.

  Pokud je cervikální kanál rozšířen

  Ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření může odhalit, že cervikální kanál je rozšířen - isthmicko-cervikální nedostatečnost, to znamená, že cervix není schopen vykonávat své funkce, držet vajíčko plodu a v raných fázích těhotenství existuje riziko potratu..

  Nejčastěji se to děje v období 16-18 týdnů, kdy dítě rychle roste a dokonce se aktivně pohybuje.

  Existují i ​​jiné důvody, například vývojové abnormality a poranění děložního hrdla.

  Při včasné léčbě lze zabránit ukončení těhotenství. K tomu je nejlepší pokračovat v monitorování v nemocnici.

  Za stacionárních podmínek lze po důkladném vyšetření použít několik metod, aby se zabránilo hrozbě potratu.

  Mohou to být léky, které posilují děložní čípek. Často je nainstalován pesar (prsten, který je odstraněn pouze po 37 týdnech).

  Cervix může být také sešitý, to znamená, sešitý kolem cervikálního kanálu. Takové operace se provádějí za stacionárních podmínek v celkové anestezii, obvykle v 16. až 18. týdnu těhotenství..

  Tato metoda má mnoho nevýhod, například je možná infekce a narušení integrity močového měchýře. Proto jej používejte pouze v nejextrémnějších případech.

  Cervikální kanál Polyp

  Během těhotenství může žena často slyšet velmi hroznou diagnózu - polyp cervikálního kanálu. Ale to zní jen děsivě, ve skutečnosti je vše mnohem jednodušší.

  Při takové diagnóze lékař předepíše kolposkopii a provede cytologické a histologické vyšetření.

  To vše za účelem identifikace povahy původu polypu a pochopení, zda se jedná o pravý polyp nebo deciduální pseudopropylový (polyp-like formace, který se vyskytuje během těhotenství a mizí v poporodní době).

  Nejčastěji je u těhotné ženy detekován decidual polyp, jehož příčinou může být hormonální porucha během těhotenství.

  V tomto případě si nemůžete dělat starosti, polyp není odstraněn a nedotýká se, provádí pouze lokální protizánětlivou léčbu. Tento polyp se může během porodu zmizet nebo se v postpartálním období může začít vyvíjet v opačném směru.

  Ve vzácných případech může být polyp pravdou, ale pravděpodobnost tohoto je velmi malá. Pokud byl polyp přítomen již před porodem, ale žena o něm prostě nevěděla, pak je těhotenství v tomto případě nepravděpodobné.

  Aby žena mohla otěhotnět, musíte se nejprve zbavit polypu. Ale pokud si představujete, že se polyp vytvořil během těhotenství a je to stále pravda, pak se nespěchejte.

  Během těhotenství, zejména v raných stádiích, se snaží nedotýkat polypu a pouze jej odstranit ve velmi vzácných případech, když je to nezbytné.

  Ale pokud je polyp pravdivý, po porodu budete muset pokračovat ve vyšetřování, pozorování a léčbě.

  Během těhotenství se můžete setkat s celou řadou problémů a nepříjemných diagnóz. Někteří z nich jen zní strašidelně, ale ve skutečnosti není ohrožena ani máma, ani dítě.

  Přesto je vhodné poslouchat některé diagnózy a přijímat opatření, jít do nemocnice a podstoupit další vyšetření. Pokud vás trápí pochybnosti, můžete jít na konzultaci s jiným specialistou.

  Pro těhotné ženy je škodlivé bát se, proto je lepší vyřešit všechny problémy, jakmile budou k dispozici.

  Délka děložního hrdla během těhotenství

  Ženské tělo je opravdu jedinečné. Během porodu dítěte se dokáže neustále měnit a přizpůsobovat novým podmínkám. Ne každá žena ví, že v průběhu těhotenství děložní kanál plní velmi důležité funkce. Chcete se důkladně připravit na porod? Pak nezapomeňte studovat strukturu, umístění a účel děložního hrdla. Všechny užitečné informace k tomuto tématu najdete v tomto článku..

  Definice

  Kanál děložního hrdla je hltan umístěný ve vnitřní části děložního hrdla. Je nutné spojit tento reprodukční orgán s vaginou. Kanál děložního čípku sám o sobě je otevření, nebo z lékařského hlediska, hltanu. Skrze to se každý měsíc uvolňuje krev a semenná tekutina proniká k oplodnění.

  Na stavu děložního hrdla a délce děložního hrdla je nástup porodu do značné míry závislý. Velikost hltanu a stupeň jeho otevření může být posouzen gynekologem během jednoduchého vyšetření.

  U zdravé ženy je průměr kanálu v děložním čípku 2-3 mm. Pokud zástupce férového sexu dosud nenarodil děti, pak se takový farynx při prohlídce bude podobat malé tmavé skvrně. Po práci se otvor zvětšuje a vizuálně připomíná mezeru. Podle lékařských standardů je délka děložního kanálu při porodu 4 cm, při porodu je 7-8 cm. Stěny této díry jsou endocervixem pokryty sliznicí..

  V normálním stavu je cervikální kanál růžový. Když žena nese dítě, pharynx získá namodralý nádech. Pokud gynekolog zjistil během vyšetření zbarvení této díry, je možné těhotenství potvrdit s plnou jistotou.

  Pro ochranu plodu před infekcí z vnějšku je krční kanál naplněn speciální sliznicí. Přetrvává po celých 9 měsíců těhotenství. Faryngeální hlen je produkován přímo endocervixem..

  Když se krční kanál během těhotenství otevře, korek sám odejde. Tento proces začíná bezprostředně před porodem a umožňuje vám vyčistit cestu, jak se dítě dostane na světlo. U některých pacientů vyčnívá sliznice před nástupem porodu, u jiných během několika týdnů. Pacient nemusí ani věnovat pozornost odstranění korku..

  Norma

  Délka děložního čípku se liší v závislosti na délce těhotenství. Během standardní diagnózy lékař vyhodnotí velikost tohoto orgánu a stanoví datum pro početí. Aby byla diagnóza potvrzena, musí pacient podstoupit další ultrazvukové vyšetření a složit všechny nezbytné testy. To umožní lékaři posoudit stav pacienta a plodu co nejobjektivněji..

  V procesu ultrazvuku u těhotné ženy je důležité přesně určit parametry embrya. Neméně důležitým parametrem je však délka děložního hrdla během těhotenství. Pokud není jeho velikost normální, může dojít k potratu.

  Normální šířka hltanu děložního hrdla během těhotenství je 3,5–4 cm. Otvor před narozením je pevně stlačen a chráněn sliznicí. To spolehlivě udržuje plod uvnitř ženského těla během těhotenství.

  Když se čas kontrakcí přiblíží, začne se děložní hrdlo aktivně změkčit a postupně se vyhlazuje. To výrazně zjednodušuje proces narození dítěte. Na konci 9. měsíce se také rozšiřuje hltan. Pokud má před kontrakcemi hltanu průměr 3–4 cm, pak se na začátku úsilí zvětší na 10 cm.

  Přibližnou dobu narození lze zjistit podle toho, jak moc se otevře krk těhotné ženy. Tento indikátor také charakterizuje připravenost pacienta na porodu. Jakmile se díra zvětší na 10 cm, všechny reprodukční orgány se spojí do jediného porodního kanálu.

  Ve 24. týdnu těhotenství musí lékař provést ultrazvukové vyšetření pacienta, aby určil délku děložního hrdla a velikost děložního hrdla. Podle získaných údajů je možné vyvodit objektivní závěry o přítomnosti hrozby předčasného porodu.

  Pokud gynekolog zjistil, že je děložní hrdlo příliš krátké, může být nutná transvaginální diagnóza. Tento typ vyšetření poskytuje přesnější výsledky..

  Pokud není doprovázení dítěte doprovázeno žádnými patologiemi, je ve 24. týdnu velikost děložního hrdla 3,5 cm. Se snížením délky tohoto orgánu se zvyšuje riziko ukončení těhotenství. Čím delší je období, tím kratší je děložní čípek.

  To je pochopitelné, protože ženské tělo se postupně přestavuje na aktivní práci. Délka děložního hrdla během těhotenství - norma pro týdny závisí na velikosti děložního hrdla.

  • Od 16. do 20. týdne těhotenství je velikost krku 4 - 4,5 cm;
  • Od 24 do 28 týdnů - 4 - 3,5 cm.;
  • Od 32 do 36 týdnů - 3,5 - 3 cm.

  Pokud se indikátory pacienta výrazně liší od normy, může být nezbytná další léčba a hospitalizace v nemocnici. V posledních týdnech těhotenství začíná velikost děložního čípku rychle klesat a od narození jeho délka není větší než 1 cm.

  Pokud po vyšetření během těhotenství krvácí krk, je třeba o tom informovat ošetřujícího lékaře. Možná bude pacient potřebovat další vyšetření. Takový výboj může signalizovat nástup předčasné práce.

  Patologie

  Jednou z nejdůležitějších funkcí děložního hrdla je udržování těhotenství. Existují-li v těle těhotné ženy patologické nálezy takového hltanu, je potrat nebo předčasný porod vysoce pravděpodobný. Abyste tomu zabránili, musíte během těhotenství pravidelně navštěvovat gynekologa a sledovat velikost děložního hrdla..

  Jednou z nejčastějších patologií hltanu je isthmicko-cervikální nedostatečnost. S tímto porušením se otvor v děložním čípku rozšiřuje v předstihu. V tomto případě plod nemusí zůstat v děloze a začne se předčasný porod. Nejčastěji se taková patologie vyskytuje u těhotných žen v 19–20 týdnech těhotenství. Během tohoto období plod aktivně roste a vyvíjí se, což znamená, že přibírá na váze.

  Pokud se krční kanál během těhotenství zvětší, měli byste určitě vyhledat pomoc lékaře. Tento stav je detekován během ultrazvukové diagnostiky nebo rutinní kontroly. Hrtan by se neměl zvětšit v předstihu.

  Když je krční kanál v těhotné ženě otevřen natolik, že prst gynekologa volně prochází, pacient potřebuje naléhavou hospitalizaci. Tento stav ve 20. týdnu porodu dítěte může způsobit předčasný porod.

  Existuje několik důvodů pro dřívější zvětšení velikosti děložního hrdla a děložního hrdla. Tyto zahrnují:

  • Nerovnováha v hormonální rovnováze v těle nastávající matky. Pokud mužský hormon testosteron stoupá v krvi, začne děložní hrdlo zrát rychleji.
  • Pacientka má mnohočetné těhotenství a na krční kanál je vyvíjen zvýšený tlak.
  • Vrozené vady nebo mechanické trauma cervikálního kanálu.

  Pokud délka krku během těhotenství neodpovídá normám po celé týdny, je pacientovi předepsána léčba v nemocničním zařízení. Pouze kvalifikovaná lékařská pomoc zachrání život dítěte a zabrání předčasnému porodu.

  Hlavní věc je včasné vyhledání pomoci. Vzhledem k tomu, že léčba je nejčastěji předepisována, je zaveden pesar. V krajním případě lékař rozhodne o potřebě chirurgického zákroku, během kterého se sešívá děložní hrdlo a krční kanál. Tento postup se provádí v narkóze a je docela nebezpečný pro zdraví dítěte, protože existuje riziko infekce.

  Polyp

  V průběhu gynekologického vyšetření může lékař detekovat cervikální polyp u těhotné ženy. Taková diagnóza zpravidla ženy děsí, ale nepotřebujete předem paniku. Polyp může být pravdivý nebo deciduální. K určení povahy novotvaru stačí provést kolposkopii a poslat vzorek do cytologické laboratorní studie.

  Pseudo-polyp se vyvíjí pouze u těhotných žen. Takový růst neovlivňuje zdravotní stav matky a dítěte a vymizí ihned po porodu, což se projevuje v důsledku hormonálních změn v těle. Není nutné chirurgicky odstraňovat. Poměrně jednoduché antiseptické ošetření. Samotný rozhodný polyp brzy zmizí nebo se začne zmenšovat, dokud úplně nezmizí.

  Skutečný polyp děložního hrdla může způsobit potíže s otěhotněním dítěte. Pokud jste zjistili takový růst a plánujete těhotenství, je lepší jej okamžitě chirurgicky odstranit. Po operaci by měl pacient podstoupit další léčebnou terapii, aby se zabránilo výskytu nových novotvarů na děložním čípku.

  Pokud byl skutečný polyp objeven již během těhotenství, nemůžete se ho dotknout před narozením dítěte. V tomto případě je nutné pečlivě sledovat stav růstu, aby bylo možné včas zabránit vzniku jakýchkoli komplikací. V nejtěžších situacích je i přes těhotenství předepsáno chirurgické odstranění polypu. Taková operace se však provádí pouze tehdy, existuje-li ohrožení života nastávající matky.

  Endocervicitida

  Pokud infekce vstoupí do děložního hrdla, může dojít k zánětu. Během gynekologického vyšetření může těhotná lékařka diagnostikovat endocervicitidu. K určení nejvhodnější metody ošetření je třeba provést nátěr a prozkoumat jej v laboratoři.

  Prvním krokem je identifikace typu patogenu zánětlivého onemocnění a teprve poté jsou předepsány účinné léky. Těhotným ženám se obvykle doporučuje používat lokální léky. Mohou to být svíčky nebo tobolky s léčivou antimikrobiální látkou. Léčbu může předepsat pouze zkušený lékař. V tomto případě se bere v úvahu nejen typ infekce, ale také gestační věk. Pokud chcete plod chránit před infekcí, věnujte náležitou pozornost léčbě endocervitidy.

  Prevence

  Pokud chcete, aby vaše těhotenství odešlo bez obav, ujistěte se, že pečlivě sledujete své zdraví, pravidelně navštěvujte lékaře, aby podstoupil plánované gynekologické vyšetření. Správná příprava pro početí dítěte umožňuje předběžnou léčbu všech gynekologických chorob, endokrinních patologií. Pokud jste našli nějakou abnormalitu, neignorujte ji. Poraďte se s lékařem a zjistěte, jak nejlépe vyřešit problém..

  Kromě toho je při prevenci onemocnění děložního čípku a děložního kanálu důležité věnovat náležitou pozornost každodenní intimní hygieně. Je nutné prát dvakrát denně a vyměňovat oblečení jednou denně. Pokud máte dítě, vzdejte se douchingu. Takový vnější účinek na hltan může negativně ovlivnit jeho fungování, existuje riziko infekce plodu nebo mikrotraumy sliznice děložního hrdla. Stejné důsledky mohou nastat po drsném sexu, takže po určitou dobu zmírňujte svou vášeň.

  Role cervikálního kanálu během těhotenství

  Většina nastávajících matek před prvním těhotenstvím si ani nepředstavovala, co je to děložní krček. Málokdo ví, kde to je a jakou funkci plní. Ale protože krční kanál hraje důležitou roli během těhotenství, musíte o něm vědět co nejvíce.

  Co je cervikální kanál a proč je to potřeba

  Lékaři to také nazývají hltan. Vzhledem k umístění cervikálního kanálu je třeba poznamenat, že se jedná o segment, který spojuje dělohu a vaginu.

  Průměr hltanu nepřesahuje 3 mm. V případě nedonošené porodnice, která byla vyšetřena gynekologem, se tento kanál podobá malému bodu. Ale žena, která již má děti, má malou mezeru.

  Délka hltanu u bezdětných dětí je 4 cm, u těch, které rodí až 8 cm.

  U žen, které rodí podruhé, je zcela normální, že při vyšetření může hrtan promeškat prst.

  Zároveň by délka děložního čípku neměla přesáhnout 2 cm.

  Jak se děložní kanál mění během těhotenství

  Po početí se přírodní růžová barva přiblíží k modré. Z tohoto důvodu gynekolog určuje, že žena nosí dítě.

  Během těhotenství se uvnitř hltanu vytvoří hlenová zátka. Ona je ochrana pro nenarozené dítě.

  Když začne porod, odchází. Přesná data, kdy k tomu dojde, nelze říci. K odloučení korku může dojít pár hodin před porodem a dva týdny.

  Ne ve všech případech mají ženy čas na její odchod, protože se to děje po částech.

  Problémy s děložním hrdlem během těhotenství

  Nyní, když je zcela jasné, co je cervikální kanál, je třeba zjistit příčiny vzniku a důsledky jeho patologie..

  Pár týdnů před narozením dochází k postupnému otevírání děložního hrdla. Když k tomu dojde dříve, délka krčku kanálu se zmenší. To může vyvolat porod v předstihu..

  Tato patologie se často vyskytuje ve druhém trimestru. Vyskytuje se kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti..

  Ona se zase objevuje z hormonálního deficitu, vrozených patologií, dříve provedla potraty a zranění děložního čípku. Při potvrzování diagnózy těhotné ženy se doporučuje sešívat děložní hrdlo.

  Během těhotenství se často tvoří polypy. Důvodem jeho vzhledu jsou hormonální změny..

  K určení, zda je polyp benigní nebo maligní, lékaři provedou kolposkopii, vezmou nátěr pro onkologii a provedou biopsii děložního hrdla.

  Pokud je polyp benigní a neobtěžuje se, může být léčba odložena až do období po porodu. Někdy to samo zmizí.

  Endocervicitida je dalším běžným problémem. Příčinou vzhledu jsou různé patogenní mikroby. Pronikají do rány, což může být důsledkem mechanického poškození. Zánětlivý proces se může časem rozšířit do děložního čípku a jeho svalové vrstvy.

  Můžete se zranit po:

  • diagnostické kyretáž;
  • špatné zacházení s inspekčními nástroji;
  • nitroděložní zařízení, která byla použita bez dohledu lékařů;
  • potrat;
  • cervikální ruptura při narození.

  Vzhled zánětu může být také ovlivněn zvýšenou citlivostí sliznice na složky antikoncepce.

  Stojí za zmínku, že mikroby, jako jsou chlamydie a stafylokoky, mohou způsobit zánět kanálu, i když není poškozen..

  Endocervicitida může vést ke zvýšenému tonusu dělohy, nedostatku kyslíku k plodu, drobivosti membrán a dodání před datem splatnosti.

  Vyšetření těhotenského kanálu

  Jedním z hlavních testů během těhotenství je bakteriální kultura z děložního hrdla..

  Včasná identifikace hromadění nebezpečných mikroorganismů poskytuje záruku narození zdravého dítěte.

  Skvrna je přijata k vyšetření absolutně bezbolestně.

  Normy kanálu během těhotenství

  V normálním stavu je krční kanál bezpečně uzavřen. To umožňuje držet plod uvnitř dělohy po celou dobu těhotenství.

  Před narozením děložní hrdlo postupně zjemňuje a vyhlazuje. Od této chvíle se cervikální kanál rozšiřuje. Odkrývá se postupně od několika centimetrů do 10.

  Při otevření hltanu lékaři určují připravenost pacienta k porodu.

  V průběhu těhotenství se délka děložního hrdla mění. Po odhadnutí jeho rozměrů během diagnózy bude lékař schopen přesně určit dobu početí.

  Normální délka děložního hrdla během těhotenství je až 4 cm, pokud je tento ukazatel vyšší, může dojít k potratu.

  U mnohočetných žen se může objevit mnohočetný hltan.

  Příznaky patologie u těhotné ženy

  Nejsou žádné zjevné příznaky ICI. Zjistit, že žena má patologii, je možné pouze po předčasném vypuštění vody. Přesto byste se měli obrátit na porodníka-gynekologa provádějícího těhotenství s pocitem těžkosti v podbřišku, častým močením a výtokem.

  Po vyšetření vagíny a děložního hrdla může lékař poskytnout přesné informace o stavu hltanu.
  O ICI to říká;

  • děložní čípek je kratší než obvykle;
  • jeho stěny jsou ztenčené a změkčené;
  • vnější okraj kanálu je pootevřený;
  • kanálem prochází jeden nebo dva prsty.

  Během vyšetření lékařem může být v zrcadle viditelný močový měchýř.

  U endocervicitidy je pozorován hojný výtok, který může obsahovat hnis. Během vývoje této patologie se u těhotné ženy během močení objeví svědění a pálení. Může být přítomna bolest v podbřišku..

  Při vyšetření je endocervicitida indikována silným zarudnutím a otokem. Pokud není patologie včas detekována, může se stát chronickou.

  Pokud je cervikální kanál rozšířen, co dělat

  V případech, kdy má pacient rozšíření cervikálního kanálu, lékař nastoluje otázku potřeby hospitalizace.

  To je hlavní příznak ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Během tohoto období se děložní čípek otevírá předčasně. Plod, který roste v čase, na něj vyvíjí ještě větší tlak a vyvolává jeho další objev.

  Pokud existuje vícečetné těhotenství, hrtan je pozorován téměř ve všech případech.

  K odstranění patologie se používají lékařské a chirurgické metody..

  Léky jsou předepisovány k normalizaci hormonálního pozadí nebo k odstranění zvýšeného tónu dělohy.

  Chirurgická léčba se používá k detekci patologie krku, jeho zranění nebo existujícího polypu.

  U polypózních porostů se provádí léčba a v případě potřeby se formace odstraní.

  Léčba a prevence ICI u těhotných žen

  Pokud je detekována ICI, doporučuje se ženě zdržet se intimity, odmítat sportovat a vyvarovat se fyzického a nervového stresu..

  Těhotným ženám mohou být předepsány léky, které snižují tonus dělohy.

  Pokud je příčinou patologie hormonální selhání, pak se předepisují hormonální léky.

  Nechirurgická metoda

  Tato metoda je bezpečná pro budoucí matku a její dítě, je nekrvavá a jednoduchá. Používá se kdykoli ambulantně. Tato metoda dává dobrý výsledek s malými porušeními..

  Nechirurgická korekce ICI se provádí pomocí porodního prstence. Je nasazen na děložní čípek, což snižuje zatížení a distribuuje na něj tlak. Nasazení prstenu je jednoduché, bez následků pro těhotné.

  Po instalaci je pacient pod dohledem lékaře.

  Pokud se objeví skvrna, kroužek se předčasně odstraní..

  Chirurgické ošetření

  Přiřaďte operaci se zvětšením mezery vnějšího hltanu nebo celého děložního hrdla.

  Neprovádějte chirurgickou korekci u závažných onemocnění kardiovaskulárního systému a vnitřních orgánů.

  Během operace je na děložní čípek aplikován speciální materiál, který zabraňuje jeho dalšímu otevření.

  Operace se provádí při intravenózní anestezii. V tomto případě použijte ty léky, které způsobí minimální poškození plodu..

  Prevence patologie zahrnuje včasný přístup k lékaři.

  Mezi těhotenstvími by měl být také dodržován dvouletý interval..

  Pokud dojde k těhotenství, musíte se co nejdříve spojit s prenatální klinikou a dodržovat všechna doporučení specialisty.

  Cervicometry během těhotenství. Co to je, jak udělat ultrazvuk děložního čípku

  Cervikometrie je jednou z metod diagnostického vyšetření ženského reprodukčního systému, který je předepsán pro provádění těžkého těhotenství, nebo pokud existuje riziko předčasného porodu.

  Předmětem studie je děložní čípek ženy, která nosí dítě. Diagnózu provádí kvalifikovaný gynekolog pomocí transvaginální metody.

  Specialista, který vyšetřuje těhotnou ženu, vloží ultrazvukové zařízení do dutiny děložního hrdla děložního hrdla, zkoumá jeho délku, stupeň echogenicity tkání a lumen otevřeného hltanu. Všechna informační data, která se shromažďují během studie, se převedou do digitálního formátu a zobrazí se na monitoru počítače.

  Na základě výsledků může lékař předvídat rizika možného nástupu předčasného porodu.

  Cervikometrie je předepisována od 12 do 16 týdnů těhotenství. Frekvence ultrazvuku děložního hrdla se stanoví individuálně v závislosti na stavu ženy a vyvíjejícím se plodu. Toto zohledňuje faktor dědičné predispozice k předčasnému porodu, jakož i historii předchozího těhotenství.

  Diagnostický postup je zcela bezpečný, nezpůsobuje nepohodlí, ostrou nebo bolestivou bolest..

  Tento typ vyšetření se provádí ve státních zdravotnických zařízeních a soukromých klinikách. Průměrné náklady na diagnostický postup se pohybují od 1 200 do 1 500 rublů. V tomto případě není tento typ vyšetření dutiny děložního hrdla povinný, ale používá se pouze v případě přímých indikací a na základě rozhodnutí ošetřujícího gynekologa..

  Na státních klinikách specializujících se na vyšetření těhotných žen a udržování zdraví plodu je tento typ diagnózy zdarma.

  Cervikometrie v těhotenství je účinná metoda gynekologického vyšetření, která vám umožní včasné stanovení rizika předčasného porodu předčasného porodu a přijetí opatření k ochraně plodu.

  Rozlišují se následující 2 hlavní typy vyšetření, které se vyznačují mechanismem diagnostiky:

  Typ děložního čípkuPopis metody gynekologického vyšetření
  TransvaginálníTato diagnostická metoda zahrnuje zavedení ultrazvukového zařízení přímo do dutiny vaginy a cervikálního kanálu. Studie délky děložního hrdla se provádí zevnitř ženy, což umožňuje získat ucelenější a objektivnější informace o zdravotním stavu porodního kanálu. Transvaginální vyšetřovací metoda je nejspolehlivější. Aby se zabránilo získávání zkreslených nebo nepravdivých údajů, opakuje se transvaginální cervikometrie během jednoho diagnostického postupu 2-3krát. Časový interval mezi zavedením ultrazvukového aparátu do dutiny děložního hrdla je 3 minuty Získané informace jsou podrobeny srovnávací analýze, podle jejíchž výsledků jsou spolehlivé výsledky určeny délkou děložního hrdla, zdravotním stavem tkání děložního hrdla a lumen hltanu..
  TransabdominálníTato metoda děložního čípku se liší od transvaginální metody zkoumání v tom, že ultrazvuková diagnóza je prováděna bez průniku do vaginální dutiny. Diagnóza děložního hrdla se provádí ultrazvukem přední břišní stěny se zobrazením zdravotního stavu orgánů ženského reprodukčního systému. Transabdominální cervikometrie se používá při vyšetření těhotných žen, které jsou kontraindikovány při vaginálních manipulacích. Například těžké těhotenství, vývoj komplikací, hrozba potratu. O použití cervikometrie tohoto typu rozhoduje ošetřující gynekolog, u kterého je těhotná žena neustále registrována. Transabdominální cervikometrie je méně informativní diagnostická metoda..

  Cervikometrie během těhotenství může zabránit nástupu předčasného porodu, bez ohledu na způsob jeho chování. Při použití transabdominální metody se zvyšuje pravděpodobnost chyby v indikátorech délky děložního čípku.

  Výhody a nevýhody

  Diagnostická metoda pro studium děložního hrdla s určením délky krku genitálního orgánu má výrazné výhody a nevýhody. Zdůrazněny jsou následující pozitivní vlastnosti děložního čípku, které přispívají k udržení zdraví těhotné ženy a vyvíjejícího se dítěte.

  Pozitivní vlastnosti děložního čípku:

  • umožňuje získat komplexní informace o stavu tkání cervikálního kanálu, včasně určit první známky nástupu patologického procesu, které mohou v budoucnu ovlivnit porod;
  • určuje předčasné zkrácení délky děložního čípku, což ukazuje na riziko počátku předčasného porodu (zpravidla se ukazatele délky genitálního orgánu odchylují od normy, porod začíná během 1-3 dnů);
  • Umožňuje gynekologovi včas vypočítat všechny možné důsledky a komplikace těhotenství, vyvinout účinný program pro zachování plodu a pokračování v jeho vývoji až do fyziologického období porodu;
  • provádí systematický sběr a shromažďování informací o stavu těhotné ženy, jakož i děložního hrdla (každý ultrazvuk děložního čípku je zaznamenán na pevném disku počítače a ošetřující gynekolog může kdykoli přejít do archivu elektronického zařízení a provést srovnávací analýzu dříve získaných údajů);
  • diagnostická metoda nezahrnuje chirurgický zásah, poškození sliznice nebo epiteliální tkáně vagíny, je bezpečné pro vyvíjející se plod;
  • délka zkoušky nepřesáhne 10–15 minut a postup pro prohlídku samotného děložního hrdla vyžaduje minimální počet školících pravidel;
  • cervikometrie umožňuje efektivní sledování žen, které dříve měly obtížný porod, mají dědičnou predispozici ke komplikacím během vývoje embrya nebo mají vícečetné těhotenství.
  Cervikometrie vám umožňuje přesně určit délku děložního čípku a jeho odchylky od normálních hodnot, což vám umožní včasná opatření k vyloučení předčasného porodu

  Cervikometrie během těhotenství má mnohem větší počet výhod než potenciální nevýhody.

  Navzdory tomu existují následující nevýhody tohoto typu diagnózy:

  • vždy existuje riziko infekce ženských vnitřních pohlavních orgánů bakteriálními, virovými nebo houbovými mikroorganismy, které byly na povrchu ultrazvukového zařízení (v procesu diagnostiky se používá jednorázový ženský kondom a infekce je možná v případě narušení její integrity nebo přítomnosti výrobní vady);
  • podráždění vaginální sliznice a dutiny děložního hrdla s dalším rozvojem rozsáhlé alergické reakce na latex, lubrikant nebo lékařský gel, které se používají v procesu provádění diagnostické studie;
  • potřeba překonat psychologickou bariéru, pokud jde o zavedení cizího předmětu do vagíny ve formě zařízení pro ultrazvukové vyšetření cervikálního kanálu;
  • je-li močový měchýř těhotné ženy příliš vzdálený kvůli změnám souvisejícím s věkem nebo existujícím onemocněním vylučovacího systému, existuje vysoká pravděpodobnost získání falešných diagnostických výsledků (spolehlivé informace lze získat pouze ve 13% případů, proto se doporučuje předběžné vyšetření močového měchýře);
  • v podmínkách uzavřeného vnějšího hltanu je nemožné provést plnohodnotnou studii stavu fetálního močového měchýře a vnitřní konzistence děložního hrdla;
  • provedení transabdominální cervikometrie vyžaduje povinné provedení pravidla přípravy ve formě hromadění moči uvnitř močového měchýře, které musí být naplněno nejméně 45% (nedostatek biologické tekutiny vede k výsledkům s velkým procentem chyb).

  Navzdory malému počtu nedostatků je tato metoda diagnostického vyšetření děložního čípku pokročilá, neustále se zlepšuje, má pozitivnější vlastnosti než potenciální nevýhody.

  Indikace

  Cervikometrie během těhotenství je předepisována ošetřujícím gynekologem, který ženu pravidelně vyšetřuje, shromažďuje informace o vývoji plodu.

  Potřeba této diagnostické diagnostické metody může být vyžadována v následujících situacích:

  • hereditární predispozice reprodukčního systému ženy k nástupu předčasného porodu (tuto informaci stanoví lékař ve stadiu prvního vyšetření, pokud se v rodině pacienta na ženské straně opakovaně objevily patologické vývojové tendence nebo narození předčasně narozených dětí);
  • dříve se žena podrobila chirurgickým operacím na tkáních děložního čípku nebo přímo na genitálním orgánu (nezáleží na typu a důvodu chirurgického zákroku, který by mohl vést k funkčním poruchám ženského reprodukčního systému);
  • podle výsledků komplexního vyšetření těla těhotné ženy bylo zjištěno, že existuje vysoká pravděpodobnost rozvoje isthmicko-cervikální nedostatečnosti (patologický stav děložního čípku, ve kterém orgán ztrácí svou fyziologickou schopnost odolat neustále se zvyšujícímu tlaku uvnitř pohlavních orgánů);
  • během předchozích porodů lékaři použili metodu vakuové extrakce k extrahování dítěte, nebo použili speciální lékařské kleště;
  • před těhotenstvím se žena podrobila terapii zaměřené na léčbu cervikální dysplazie;
  • gynekologické nebo chirurgické zákroky byly dříve prováděny uvnitř cervikálního kanálu, jejichž důsledky by mohly vést k patologickým změnám ve tkáních orgánu;
  • předchozí porod dítěte skončil předčasným odebráním plodové vody a nástupem předčasného porodu;
  • podle výsledků diagnostického vyšetření reprodukčního systému ženy bylo zjištěno, že budoucí žena v porodu má vrozenou abnormální strukturu dělohy;
  • těhotná žena má v anamnéze potrat v časném těhotenství (v tomto případě se předchází riziku komplikací a narození předčasně narozeného dítěte);
  • v období těhotenství pacient utrpěl tělesná zranění, podlitiny měkkých tkání břicha a jiná zranění, jejichž přítomnost by mohla vést ke komplikacím a narušit stabilní vývoj dítěte;
  • vícenásobné těhotenství (ve většině případů, pokud žena má 2 nebo více dětí najednou, porod začíná dříve, než je datum splatnosti kvůli vyššímu intrauterinnímu tlaku na děložní čípek);
  • žena podstoupila chirurgický cerclage postup nebo byl nainstalován porodnický pesar, aby byl vchod do děložního čípku co nejvíce uzavřen a aby se zabránilo nástupu předčasného porodu;
  • pacientka má zpočátku kratší děložní čípek, což je fyziologický rys jejího ženského reprodukčního systému.

  Přímé indikace pro cervikometrii určuje ošetřující gynekolog nebo porodník, který provádí počáteční vyšetření pacienta. Lékař může rozhodnout, zda použít tuto diagnostickou metodu i bez známek patologického stavu pacienta nebo vyvíjejícího se plodu.

  Kontraindikace

  Cervikometrie je druh diagnostického vyšetření děložního čípku, který nemá prakticky žádné lékařské kontraindikace k jeho provedení..

  Tento typ studie není použitelný, pokud těhotná žena má atypický vaginální výtok nebo pokud došlo ke krvácení.

  Přítomnost těchto příznaků vylučuje diagnózu děložního hrdla a naznačuje nutnost okamžité lékařské péče..

  Výcvik

  Aby bylo možné získat co nejpřesnější výsledky studie děložního hrdla a stanovit skutečnou délku děložního hrdla, je třeba nejprve dodržovat některá pravidla přípravy.

  Příprava na děložní čípek:

  • 1 hodinu před návštěvou diagnostické místnosti je nutné mít snídani s jednoduchým a lehkým jídlem, ale nikoli přejídáním (nejlepší možností by bylo jíst 1 porci obilovin, bez nadbytku másla nebo jiných živočišných tuků);
  • za 10-15 minut před vyšetřením je nutné navštívit záchod a zcela vyprázdnit močový měchýř (pokud je tento orgán plný moči, pak může transvaginální ultrazvuk vykazovat falešné výsledky bez zobrazení skutečné velikosti děložního čípku);
  • 2 dny před plánovaným datem studie úplně odstraňte ze stravy potraviny, které způsobují kvašení a zvyšují pravděpodobnost tvorby plynu ve střevě (např. Zelí, pekařské výrobky připravené z kvasinek, všechny druhy luštěnin, čerstvá zelenina a ovoce, kyselé mléčné výrobky, ze stravy) );
  • v den návštěvy diagnostické místnosti by měla být provedena důkladná hygiena pohlavních orgánů.

  Ve většině případů se vyšetření děložního hrdla provádí ráno, od 8:00 do 11:00 ráno. Během tohoto období není gastrointestinální trakt těhotné ženy zatížen velkým množstvím potravy, pravděpodobnost nadměrné tvorby plynu je minimální, což pomáhá získat spolehlivé výsledky výzkumu.

  Postup krok za krokem

  Poté, co jsou splněna všechna pravidla pro přípravu na studium, jde žena do diagnostické místnosti, svlékne se a posadí se na vyšetřovací křeslo nebo si položí na speciálně připravenou pohovku. Pacient ohýbá nohy na kolena a rozkládá je různými směry tak, aby měl lékař volný přístup ke vchodu do pochvy.

  Poté gynekolog provede následující akce zaměřené na prozkoumání děložního hrdla a stavu celého děložního hrdla:

  1. Na povrch zařízení pro transvaginální vyšetření reprodukčního systému pomocí ultrazvuku je umístěn speciální jednorázový kondom.
  2. Diagnostické zařízení je důkladně promazáno lékařským gelem na ultrazvuk. Lék také poskytuje hladké zavedení zařízení do vaginální dutiny s dalším postupem do děložního hrdla.
  3. Lékař pomalu a pomalu zavádí ultrazvukové zařízení do pochvy a postupuje do děložního hrdla. Elektronický senzor postupuje do oblasti předního děložního čípku. Všechny akce se zobrazují na monitoru počítače. Jakýkoli nesprávný pohyb může být opraven v reálném čase. Pacient může sledovat všechny manipulace prováděné lékařem..
  4. Jakmile ultrazvukové čidlo zařízení dosáhne svého cíle, měl by se na monitoru počítače zobrazit děložní čípek v sagitální sekci. Během tohoto období se shromažďují informace o stavu této části genitálního orgánu s fixací parametrů děložního čípku.
  5. Měření délky děložního hrdla se provádí pomocí speciálního elektronicko-digitálního posuvného měřítka umístěného uvnitř ultrazvukového zařízení. Současně se pomocí echolokačního efektu vyhodnotí stav tkání genitálního orgánu..
  6. Po dokončení fáze sběru informačních údajů gynekolog pomalu vytáhne zařízení z dutiny děložního hrdla.
  7. Žena vstává z pozorovací židle a šaty.

  Pocit bolesti nebo nepohodlí, ke kterému dochází, když je ultrazvukové zařízení vloženo do vaginální dutiny, je patologická symptomatologie, která by se neměla vyskytnout v době tohoto typu studie. V případě takových pocitů je nutné informovat gynekologa, který provádí vyšetření..

  Provedení transabdominální cervikometrie zahrnuje návštěvu gynekologa pomocí ultrazvukového zařízení, ale pouze s vyšetřením děložního čípku přes přední stěnu břišní dutiny.

  Diagnostický postup je následující:

  1. Pacient se svléká a lehne si na gauč.
  2. Lékař aplikuje požadované množství lékařského gelu na povrch spodního břicha těhotné ženy.
  3. Je provedeno ultrazvukové vyšetření děložního čípku..
  4. Po dokončení diagnostického postupu se žena zvedne z pohovky a šatů.

  Transabdominální cervikometrie se používá velmi zřídka, protože nejspolehlivější informace o velikosti děložního čípku lze získat pouze transvaginální diagnózou..

  Je třeba mít na paměti, že zkreslení výsledků průzkumu může být způsobeno vlivem následujících faktorů:

  • intenzivní kontrakce hladkých svalů dělohy;
  • aktivní pohyb vyvíjejícího se plodu;
  • přetékající močový měchýř (pokud pacient nesplnil pravidlo přípravy na diagnostiku, aniž by před vyšetřením šel na záchod);
  • nízká kvalifikace lékaře, který během diagnózy vyvíjel nadměrný tlak na děložní čípek.

  V procesu dekódování se výsledky průzkumu řídí normami indikátory, které jsou zobrazeny v tabulce:

  Termín vývoje ploduNormální délka děložního čípku
  16-20 týdnů40 až 45 mm
  24 týdnůDo 37 mm
  25-28 týdnů35 až 40 mm
  32-36 týdnů30 až 35 mm

  Snížení děložního hrdla na 25 mm naznačuje bezprostřední nástup porodu, který začne během 1-3 dnů. Existuje reálné riziko porodu předčasně narozeného dítěte.

  Cervikometrie je diagnostický postup, který lze použít během prvního a všech následujících těhotenství, pokud je třeba určit přesnou délku děložního hrdla.

  Tato vyšetřovací metoda umožňuje účinně řídit vývoj plodu u pacientů s potratem v anamnéze nebo narozením předčasně narozených dětí.

  Diagnóza děložního čípku se provádí pomocí ultrazvukového přístroje, je zcela bezbolestná a bezpečná pro zdraví těhotné ženy.

 • Články O Neplodnosti