Hlavní Analýzy

Co je cervikální kanál??

Mnoho žen souhlasí s tím, že před těhotenstvím se nezajímají o problémy související s tímto procesem, ale pak se situace dramaticky změní. Těhotenství zcela mění postoj ženy k jejímu tělu a tělu. To se odráží zejména v genitourinárním systému, protože se jedná především o změny.

Cervikální kanál - co to je?

Aby nedošlo k ponoření do lékařského hlediska, ale jednoduše řečeno, je třeba zmínit, že cervikální kanál je díra spojující dělohu s vaginou. Chci poznamenat, že skrze to vstoupí krev z prvního orgánu během menstruace do druhého, a to je právě kanál, kterým se sperma během sexu pohybuje do dělohy. Je založen na epiteliální tkáni vylučující speciální hlen..

Šířka kanálu

Pokud mluvíme o šířce takového kanálu, pak to může být přibližně 7-8 mm. Jeho tvar může být velmi odlišný, protože to vše závisí na několika faktorech: zda předchozí těhotenství bylo, jak stará byla žena, jaké hormonální pozadí měla, a další.

Krční kanál během těhotenství

Během těhotenství nebudou mít ženy, které již porodily, otázky se sliznicí, která se nachází právě v děložním hrdle. Vědí, že jeho účelem je chránit plod před různými zbytečnými infekcemi. Je vytvořen kvůli tajemství, které se epiteliální buňky vylučují. Během těhotenství u bezcitné ženy může krční kanál dosáhnout délky 4 cm. V případě chirurgického gynekologického zákroku, ať už jde o potrat nebo něco jiného, ​​se může délka děložního hrdla významně změnit. Mimochodem, vnější hrtan děložního hrdla umožňuje lékaři určit těhotenství s krátkodobým termínem.

Funkce děložního hrdla

Od doby početí začíná ženské tělo vykonávat nové funkce. Jeden z nich je ochranný, to znamená, že v době těhotenství po celých 9 měsíců, děložní kanál (děložní čípek) zabraňuje potratu, drží plod. Vypadá to jako svalový prsten. Od začátku do konce těhotenství těsně uzavírá a je neustále v dobré kondici.

Délka a norma děložního hrdla

Při vyšetřování ženy, zejména děložního čípku, může gynekolog předepsat ultrazvuk a testy, aby se ujistil, že žena je těhotná. První ultrazvuk může určit nejen velikost a polohu plodu, ale také, jak normální je děložní kanál. Faktem je, že jeho délka může být ukazatelem hrozby ukončení těhotenství v krátké době. Předpokládá se, že cervikální kanál je normální, pouze pokud jeho délka nepřesahuje 3,5-4 cm a sliznice je pevně uzavřena. Jeho otevření a oddělení korku bude naznačovat přiblížení okamžiku narození. Sliznice každé ženy jde jinak, pro někoho 2-3 týdny před porodem a pro někoho několik hodin.

Těhotenský problém

Jedním z problémů během těhotenství může být zvětšený cervikální kanál, to je situace, kdy děložní hrdlo nemůže samostatně vykonávat své funkce. V tomto případě, aby se předešlo riziku potratu, mohou být předepsány různé léky, které pomohou posílit děložní hrdlo.

Komplikace těhotenství

Můžete také ušít děložní hrdlo, na krční kanál se umístí stehy. Tato metoda má mnoho nevýhod, takže se používá pouze ve výjimečných případech. Průběh těhotenství nemusí vždy probíhat hladce a žena se může setkat s několika nepříjemnými diagnózami a problémy. Hlavní věcí, kterou si musíte zapamatovat, je, že těhotné ženy by neměly být nervózní, takže je nejlepší vyřešit problémy, které se objevují, když se objeví.

Umístění děložního hrdla, patologie a léčba

Úspěšné fungování vajíčka, normální vývoj těhotenství a zdraví ženského reprodukčního systému závisí na správném fungování cervikálního kanálu. Kde je děloha lokalizována, má žena porodní kanál. Je to důležitá součást. Menstruační tok vychází a spermie se pohybují.

Anatomické umístění

Tento orgán je umístěn uvnitř děložního čípku, spojující jeho dutinu a vagínu. Sliznice kanálu je pokryta válcovým epitelem. Cervikální hlen se skládá z glykoproteinů. Stupeň viskozity a pórovitosti této látky závisí na hormonálním pozadí. Během ovulace se póry hlenu zvětšují, stává se méně viskózními. Díky tomu se spermatické buňky snáze přesunou do dutiny. V normálním stavu tajemství zabraňuje pronikání patogenů a chrání reprodukční systém ženy před viry a infekcemi. Díky tomu zůstává děložní dutina vždy sterilní..

Během těhotenství vytváří hlen vytvářený na povrchu kanálu zátku v děložním čípku, jejíž průchod naznačuje nástup porodu. Cervix je zkrácen a hladkým kanálem se dítě narodí.

Varhany mají vnitřní hltanu i vnější hltanu, které jsou k dispozici na vyšetření gynekologem. Před prvním narozením má bodový tvar a u žen, které rodí, je štěrbinový.

Vlastnosti patologií

Podle výsledků testu smear může být diagnostikována cervicitida. Toto onemocnění je spojeno s přítomností zánětlivého procesu. S předčasným ošetřením někdy vede ke splynutí stěn. Cervicitida je léčena komplexně protizánětlivými léčivy a lokální terapií..

Zánět kanálu mohou způsobit různé typy bakterií. Příčinou může být cervikální prolaps, eroze nebo zranění.

V důsledku zánětu, mechanického poškození nebo změn hladiny hormonů se mohou tvořit nezhoubné novotvary a polypy. V těchto případech lékař stanoví potřebu chirurgického zákroku. Po histologickém vyšetření je předepsána nezbytná terapie.

Cervikální síně

Pokud se po sérii studií potvrdí klinický obraz, je uzavřen cervikální kanál, to znamená zanesení tkáně nebo obstrukce hltanu. Patologie je potvrzena ultrazvukem a MRI. Špatná průchodnost kanálu může být vrozená nebo může nastat v důsledku traumatických dějů nebo zánětlivých procesů, když dojde k fúzi tkání. Důvody mohou být například:

 • potrat nebo kauterizace dusičnany stříbrnými, elektrokoagulace;
 • hrubé působení specialisty na kyretáž dělohy;
 • rakovina děložního hrdla;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • zneužívání drog.

Když je cervikální kanál uzavřen, znamená to, že spermie nemohou dosáhnout děložní dutiny. Proto může tento jev způsobit neplodnost. Špatná průchodnost děložního hrdla může být doprovázena bolestí spasmodické povahy. Jsou možné následující projevy:

 • bolestivost během menstruace;
 • patologické stavy močových cest;
 • narušení střev;
 • nedostatek menstruačního krvácení;
 • mdloby.

Kvůli hromadění krevních sekretů v děložní dutině se její stěny napínají, vyvíjí se hematometr a hematosalpinx.

Zúžení děložního hrdla během těhotenství je často známkou císařského řezu, protože existuje vysoká pravděpodobnost nekoordinace porodu. K léčbě se používají následující metody:

 1. Bougieurage, což je chirurgický zákrok zaměřený na rozšíření kanálu a obnovení jeho průchodnosti. V celkové anestézii je do děložního čípku zavedeno speciální bougie, které má různé trysky. Postup lze několikrát opakovat. V případě jeho neúčinnosti je předepsána laserová metoda ošetření.
 2. Laserová rekanalizace je odpařování spletené tkáně laserovým paprskem. Procedura se neprovádí u krevních onemocnění, intergrowthů v horní části dělohy, ani u nádorů..

Při častých recidivách se vkládá aloplastický implantát, který neumožňuje stykům přijít do styku a zabraňuje jejich přerůstání. Aby se předešlo výskytu anomálií, je nutné včas léčit zánět reprodukčního systému.

Důvody rozšíření a léčby

Pokud se kanál zvětší bez těhotenství, lékař provede nátěr a předepíše další vyšetření. Patologie může být důsledkem:

 • sexuální nemoc;
 • děložní myomy;
 • ovariální cysty;
 • endometrióza a adenomyóza;
 • chronická cervicitida.

Rozšíření kanálu neznamená vždy nemoc. Jeho průměr se v určitých dnech cyklu mírně liší. Během ovulace zvětšení velikosti usnadňuje pronikání spermií do děložní dutiny a zvyšuje pravděpodobnost úspěšného oplodnění vajíčka. Může také expandovat s použitím hormonálních drog, kouření a zpomalením metabolických procesů..

V průběhu těhotenství se expanze stává příležitostí k umístění pacienta do nemocnice za účelem uchování, aby se zabránilo předčasnému nástupu porodu. Vyšetřuje se, aby se zjistila příčina patologie a léčby zaměřené na zmenšení průměru kanálu.

Léčba anomálií se provádí jednou ze tří metod:

 1. Medikační metoda umožňuje upravit hormonální pozadí ženy a snížit tón hladkých svalů dělohy..
 2. Chirurgický zásah zahrnuje sešívání děložního čípku. Používá se pro malformace, přítomnost polypů v kanálu nebo zranění. Provádí se v celkové anestezii. Během těhotenství je manipulace prováděna po dobu 16 nebo 18 týdnů a stehy jsou odstraněny až po 38 týdnech.
 3. Speciální prsten. Položili ji na děložní čípek a utáhli ji. Tato technika se používá během těhotenství, aby se zabránilo předčasné dilataci děložního čípku. Odstraňte kroužek po 37 týdnech.

Cervikální kanál plní důležité funkce v ženském těle během menstruace, početí a těhotenství. Jakákoli patologie je potvrzena řadou studií a vyžaduje řádnou a včasnou terapii pod dohledem gynekologa..

Umístění a funkce děložního hrdla u žen

Krční kanál je umístěn v děložním čípku. Tím se vytvoří spojení mezi vnitřními a vnějšími pohlavními orgány. Kanál má velký význam pro provádění menstruačních a reprodukčních funkcí ženského těla.

Existují určité rozdíly ve stavu děložního hrdla mimo těhotenství a během něj. Existují patologické stavy, které narušují jeho funkčnost a komplikují průběh těhotenství.

 • 1. Anatomické rysy
 • 2. Funkce
 • 3. Možné patologie
 • 4. Léčba
 • 5. Závěr

Anatomické rysy

Kanál děložního čípku (děložního čípku) je dutina děložního hrdla. K jeho vývoji dochází od narození dívky do puberty. Do této doby dosáhne plné velikosti. Na jedné straně je cervikální kanál omezen vnějším hrtanem dělohy, který se otevírá do pochvy. Na druhé straně je vnitřní hltan dělohy, který se otevírá do děložní dutiny.

Délka děložního hrdla obvykle odpovídá délce děložního hrdla a u dospělé ženy je 3 až 4 cm. Tvar vnějšího hltanu, který je vstupem do děložního hrdla, je:

 • štěrbina u žen rodících;
 • okrouhlý.

Tvar a délka kanálu se liší v závislosti na rase, vlastnostech struktury pánve, výšce a hmotnosti žen.

Sliznice kanálu je pokryta žlázovým epitelem, na jehož povrchu se hlen neustále tvoří. Konzistence hlenu se liší v závislosti na hormonálním pozadí těla:

 • během ovulace je tekutina - to přispívá k pronikání spermií do děložní dutiny;
 • mimo ovulaci, hlen zhoustne a, jak to bylo, ucpává cervikální kanál.

Na základě konzistence hlenu se stanoví obsah estrogenu v ženském těle. Gynekolog natáhne na pinzetu kapku hlenu - čím déle se vlákno ukáže, tím více estrogenu je v těle obsaženo.

Epitel v různých částech děložního čípku se liší svou strukturou. Ve vnější (vaginální) části je vícevrstvý plochý. Uprostřed kanálu je epitel glandulární. Hranice mezi těmito vrstvami je jasně viditelná a slouží jako diagnostické kritérium pro některá onemocnění děložního čípku.

Sliznice děložního čípku je velmi silná a pokrytá četnými záhyby. To zajišťuje, že se natáhne tolikrát, že hlava plodu může během porodu projít.

Svalová vrstva obsahuje mnoho elastických vláken. Tím je zajištěna roztažitelnost a kontraktilita děložního čípku a jeho lumen.

Funkce

Hodnota cervikálního kanálu je velmi vysoká jak pro menstruační funkci těla, tak pro ložiska a porod.

 1. 1. Cervikální lumen je komunikace mezi děložní dutinou a vaginou. Menstruační krev jím prochází. Pokud dívka nemá menarche - první menstruace - důvod spočívá v obstrukci děložního hrdla.
 2. 2. Produkce děložního hlenu. Podporuje postup spermií do děložní dutiny. Tento hlen má baktericidní vlastnosti, které chrání před mnoha infekcemi. Během těhotenství zhoustne a vytvoří zátku uvnitř lumen krčku. Toto chrání plod před infekcí..
 3. 3. Se zvýšením dělohy během těhotenství se cervikální kanál uzavírá a uzavírá. Tím se zabrání odtoku plodové vody..
 4. 4. Během porodu se děložní kanál několikrát protáhne a prochází plodem.

Stav děložního hrdla se významně mění během těhotenství a před porodem. Jeho normální délka u těhotné ženy je nejméně 35 mm. Vnější hltan je uzavřený nebo otevřený do 2 mm. Proces zkracování děložního čípku v posledním týdnu před porodem se nazývá zrání děložního čípku. Zároveň se jeho délka zmenší na 10 mm. Bezprostředně před porodem se nejprve otevře vnější, poté se otevře vnitřní hltan dělohy. Podle stupně zrání děložního čípku se posuzuje připravenost ženy na porod. Pokud je externí hltánek uzavřen - děložní hrdlo není ještě připraveno k porodu.

Maximální odhalení vnějšího a vnitřního hltanu je 10 cm. Takové rozměry umožňují, aby hlava dítěte mohla volně procházet. Pokud není děložní čípek rozšířen - naznačuje to slabost práce a je to jeden z náznaků císařského řezu.

Možné patologie

Nemoci děložního čípku a jeho lumen narušují normální fungování vnitřních pohlavních orgánů, komplikují průběh těhotenství a porodu.

Patologie cervikálního kanálu:

ChorobaPopisEfekty
AtresieJedná se o spojení stěn děložního čípku, v důsledku čehož zmizí jeho dutinaK uvolnění menstruační krve z dělohy do vagíny nedochází. Projevuje se to absencí menarche u dívek, bolestmi břicha, zánětem vnitřních pohlavních orgánů
Mukózní polypNa povrchu epitelu se objevují přerůstkyJe to hlavně asymptomatické. Nebezpečí patologie při možné transformaci na maligní nádor
DysplazieZměny ve struktuře sliznice a jejího epiteluJe prekancerózní stav
Zúžení děložního čípkuSnížení jeho vůle o méně než 8 mmZpůsobuje neplodnost v důsledku zhoršeného průchodu spermií
Cervikální nedostatečnostZkrácení děložního hrdla během těhotenství méně než 22 mmJe to hrozba předčasného porodu. Pokud je délka kanálu snížena na 15 mm, znamená to, že došlo k potratu

Diagnóza patologických dat pomocí gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Léčba

Jakékoli onemocnění děložního čípku vyžaduje povinné ošetření. To platí zejména pro patologii, ke které došlo během těhotenství. Pokud je krční kanál zkrácen a externí hltan není uzavřen - to je indikace pro sešívání děložního hrdla nebo použití speciálního pojistného kroužku. Šev nebo prsten je ponechán až do narození a odstraňuje několik dní před nimi. Předpokladem je omezení fyzické aktivity a vyloučení sexuálního styku.

Dále předepsané léky, které podporují děložní hrdlo v uzavřeném stavu. Žena by měla být neustále sledována gynekologem.

Zánětlivé procesy, polypy a další patologie by měly být léčeny před těhotenstvím. Na léčbě se podílejí gynekologové a endokrinologové.

Závěr

Krční kanál je důležitým strukturálním prvkem ženského reprodukčního systému. Plní funkce zajišťující menstruaci, podporuje oplodnění, hraje důležitou roli během těhotenství a porodu..

Nové nemoci děložního čípku musí být léčeny včas, aby se předešlo budoucím komplikacím..

Anatomické rysy

Kanál děložního čípku (děložního čípku) je dutina děložního hrdla. K jeho vývoji dochází od narození dívky do puberty. Do této doby dosáhne plné velikosti. Na jedné straně je cervikální kanál omezen vnějším hrtanem dělohy, který se otevírá do pochvy. Na druhé straně je vnitřní hltan dělohy, který se otevírá do děložní dutiny.

Délka děložního hrdla obvykle odpovídá délce děložního hrdla a u dospělé ženy je 3 až 4 cm. Tvar vnějšího hltanu, který je vstupem do děložního hrdla, je:

 • štěrbina u žen rodících;
 • okrouhlý.

Tvar a délka kanálu se liší v závislosti na rase, vlastnostech struktury pánve, výšce a hmotnosti žen.

Sliznice kanálu je pokryta žlázovým epitelem, na jehož povrchu se hlen neustále tvoří. Konzistence hlenu se liší v závislosti na hormonálním pozadí těla:

 • během ovulace je tekutina - to přispívá k pronikání spermií do děložní dutiny;
 • mimo ovulaci, hlen zhoustne a, jak to bylo, ucpává cervikální kanál.

Na základě konzistence hlenu se stanoví obsah estrogenu v ženském těle. Gynekolog natáhne na pinzetu kapku hlenu - čím déle se vlákno ukáže, tím více estrogenu je v těle obsaženo.

Epitel v různých částech děložního čípku se liší svou strukturou. Ve vnější (vaginální) části je vícevrstvý plochý. Uprostřed kanálu je epitel glandulární. Hranice mezi těmito vrstvami je jasně viditelná a slouží jako diagnostické kritérium pro některá onemocnění děložního čípku.

Sliznice děložního čípku je velmi silná a pokrytá četnými záhyby. To zajišťuje, že se natáhne tolikrát, že hlava plodu může během porodu projít.

Svalová vrstva obsahuje mnoho elastických vláken. Tím je zajištěna roztažitelnost a kontraktilita děložního čípku a jeho lumen.

Funkce

Hodnota cervikálního kanálu je velmi vysoká jak pro menstruační funkci těla, tak pro ložiska a porod.

 1. 1. Cervikální lumen je komunikace mezi děložní dutinou a vaginou. Menstruační krev jím prochází. Pokud dívka nemá menarche - první menstruace - důvod spočívá v obstrukci děložního hrdla.
 2. 2. Produkce děložního hlenu. Podporuje postup spermií do děložní dutiny. Tento hlen má baktericidní vlastnosti, které chrání před mnoha infekcemi. Během těhotenství zhoustne a vytvoří zátku uvnitř lumen krčku. Toto chrání plod před infekcí..
 3. 3. Se zvýšením dělohy během těhotenství se cervikální kanál uzavírá a uzavírá. Tím se zabrání odtoku plodové vody..
 4. 4. Během porodu se děložní kanál několikrát protáhne a prochází plodem.

Stav děložního hrdla se významně mění během těhotenství a před porodem. Jeho normální délka u těhotné ženy je nejméně 35 mm. Vnější hltan je uzavřený nebo otevřený do 2 mm. Proces zkracování děložního čípku v posledním týdnu před porodem se nazývá zrání děložního čípku. Zároveň se jeho délka zmenší na 10 mm. Bezprostředně před porodem se nejprve otevře vnější, poté se otevře vnitřní hltan dělohy. Podle stupně zrání děložního čípku se posuzuje připravenost ženy na porod. Pokud je externí hltánek uzavřen - děložní hrdlo není ještě připraveno k porodu.

Maximální odhalení vnějšího a vnitřního hltanu je 10 cm. Takové rozměry umožňují, aby hlava dítěte mohla volně procházet. Pokud není děložní čípek rozšířen - naznačuje to slabost práce a je to jeden z náznaků císařského řezu.

Možné patologie

Nemoci děložního čípku a jeho lumen narušují normální fungování vnitřních pohlavních orgánů, komplikují průběh těhotenství a porodu.

Patologie cervikálního kanálu:

ChorobaPopisEfekty
AtresieJedná se o spojení stěn děložního čípku, v důsledku čehož zmizí jeho dutinaK uvolnění menstruační krve z dělohy do vagíny nedochází. Projevuje se to absencí menarche u dívek, bolestmi břicha, zánětem vnitřních pohlavních orgánů
Mukózní polypNa povrchu epitelu se objevují přerůstkyJe to hlavně asymptomatické. Nebezpečí patologie při možné transformaci na maligní nádor
DysplazieZměny ve struktuře sliznice a jejího epiteluJe prekancerózní stav
Zúžení děložního čípkuSnížení jeho vůle o méně než 8 mmZpůsobuje neplodnost v důsledku zhoršeného průchodu spermií
Cervikální nedostatečnostZkrácení děložního hrdla během těhotenství méně než 22 mmJe to hrozba předčasného porodu. Pokud je délka kanálu snížena na 15 mm, znamená to, že došlo k potratu

Diagnóza patologických dat pomocí gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Léčba

Jakékoli onemocnění děložního čípku vyžaduje povinné ošetření. To platí zejména pro patologii, ke které došlo během těhotenství. Pokud je krční kanál zkrácen a externí hltan není uzavřen - to je indikace pro sešívání děložního hrdla nebo použití speciálního pojistného kroužku. Šev nebo prsten je ponechán až do narození a odstraňuje několik dní před nimi. Předpokladem je omezení fyzické aktivity a vyloučení sexuálního styku.

Dále předepsané léky, které podporují děložní hrdlo v uzavřeném stavu. Žena by měla být neustále sledována gynekologem.

Zánětlivé procesy, polypy a další patologie by měly být léčeny před těhotenstvím. Na léčbě se podílejí gynekologové a endokrinologové.

Závěr

Krční kanál je důležitým strukturálním prvkem ženského reprodukčního systému. Plní funkce zajišťující menstruaci, podporuje oplodnění, hraje důležitou roli během těhotenství a porodu..

Nové nemoci děložního čípku musí být léčeny včas, aby se předešlo budoucím komplikacím..

Cervikální kanál děložního čípku

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Kanál děložního čípku děložního čípku je anatomická formace vnitřních pohlavních orgánů, která má důležitou funkci v procesu těhotenství a porodu dítěte. Různé změny a deformace tohoto kanálu mohou přispět k patologii těhotenství, stejně jako k samotnému procesu oplodnění. Proto je důležité mít představu o anatomii a fyziologických rysech ao možných patologických změnách, které mohou být příčinou onemocnění..

Anatomie děložního čípku

Kanál děložního hrdla děložního čípku je útvar, který je umístěn v tloušťce děložního hrdla a plní mnoho funkcí, z nichž hlavní je propojení mezi vnějšími a vnitřními pohlavními orgány. U dívky se vyvíjí postupně a dosahuje normální velikosti již blíže pubertě. Normálně je anatomie vnitřních ženských pohlavních orgánů umístěna následovně: vagina přechází do děložního čípku, který začíná vnějším hrtanem děložního, potom začíná děložní krček děložního čípku, který končí vnitřním hrtanem a přechází do děložní dutiny. Tato anatomie vám umožňuje regulovat proces otevírání děložního hrdla v první fázi porodu. Díky děložnímu hltanu se děložní kanál začne otevírat z vnitřního hltanu dělohy a poté se jako přesýpací hodiny otevírá vnější hltan. V procesu děložní involuce v období po porodu se vnitřní hrtan uzavře nejprve 5. až 7. den a poté se vnější hltánek děložního kanálku uzavře 21. den.

Tyto anatomické rysy přispívají k těmto fyziologickým změnám již v období po porodu, zatímco vnější hltan se po prvním porodu úplně nezavře, což pomáhá zrychlit opakovaný porod.

Pokud jde o histologickou strukturu děložního hrdla děložního hrdla, existují také zvláštnosti. Vagina, také nazývaná exocervix, je lemována stratifikovaným skvamózním nekeratinizujícím epitelem a cervikální kanál nebo endocervix je vyroben z jednovrstvého válcového epitelu. Mezi těmito zónami je obvykle malá hranice zvaná přechodová zóna a je obvykle umístěna na úrovni vnějšího hltanu. Taková struktura musí být známa, aby dále porozuměla pojmu „dysplázie“ a skutečné hrozbě takového stavu.

Při vyšetřování ženy v zrcadlech můžete vidět děložní čípek, nebo spíše jeho vnější hltanu, a znáte anatomické rysy tohoto místa a fyziologické změny, lze předpokládat jednu nebo druhou dysfunkci. Je také důležité, aby žena ve srovnání s normálními hodnotami pochopila, co konkrétní diagnóza znamená.

Cervikální kanál během těhotenství má své vlastní vlastnosti, které jsou spojeny jak s vlivem hormonů, tak s další přípravou porodního kanálu pro narození plodu. Obvykle je délka děložního čípku 35-45 milimetrů a průměr kanálu je 5 milimetrů, jakékoli odchylky v jednom nebo jiném směru představují riziko komplikací. Délka cervikálního kanálu blíže k 32-35 týdnům těhotenství může být snížena na 35 milimetrů, což je považováno za fyziologický ukazatel, který je způsoben přípravou na porod. Pokud je délka děložního čípku menší než 35 milimetrů, a to je často 20–25, před 30 týdny těhotenství, mluví o něčem, jako je isthmicko-cervikální nedostatečnost. Jedná se o riziko předčasného porodu, proto se chirurgická léčba provádí ve formě porodního stehu - pesaru - který kruhově fixuje krční kanál a zabraňuje jeho předčasnému otevření. Po 35 až 36 týdnech se šev odstraní. Tento stav, který nebyl včas diagnostikován, může vést k předčasnému porodu. Pokud je délka děložního kanálu během těhotenství a porodu větší než 45 milimetrů, pak mluví o dlouhém děložním čípku, což má také negativní důsledky. Během těhotenství může být narušeno normální připevnění placenty, protože je narušena anatomická struktura hltanu dělohy a placenta může mít centrální, laterální nebo nízké připojení. Během porodu může nastat i řada komplikací. Jedním z projevů může být prodloužený porod, který trvá déle než 12-14 hodin u primiparousů a více než 9-12 hodin u multiparousů. Důvodem je skutečnost, že podlouhlé děložní hrdlo není připraveno před porodem a pomalu se otevírá. Dlouhý a tvrdý děložní čípek není vyhlazený, což vede k nedostupnosti porodního kanálu. Práce tedy trvá dlouho, vede k únavě a vyčerpání ženy a tento stav může vést k sekundární slabosti práce, která vyžaduje aktivní taktiku ve formě stimulace těhotenství.

Mohou také existovat překážky pro normální průchod dítěte porodním kanálem, protože podlouhlé děložní hrdlo není dostatečně široké a hlava dítěte nebo předpřípravek může být po dlouhou dobu ve stejné rovině, což zvyšuje riziko hypoxie a může vyžadovat další metody.

Dalším důležitým rysem děložního hrdla během těhotenství je jeho důležitá ochranná funkce: během normálního fungování epitelu děložního hrdla vylučují žlázy obrovské množství sekrece, což má za následek sliznici, která zabraňuje patogenům vniknout do děložní dutiny. Před narozením zmizí tato sliznice.

Je tedy zřejmé, že jakékoli porušení anatomické struktury děložního hrdla děložního hrdla může v budoucnu způsobit komplikace, proto vyžadují včasnou diagnostiku a léčbu.

Onemocnění děložního čípku

Patologie děložního hrdla může hrát velkou roli ve vývoji nemocí, jak během těhotenství, tak mimo těhotenství, a to i s možnou neplodností..

Obvykle lze patologii děložního hrdla rozdělit na:

 1. anomálie ve struktuře a struktuře děložního hrdla;
 2. zánětlivá onemocnění;
 3. novotvary děložního hrdla.

Anomálie ve struktuře a struktuře děložního hrdla mohou být buď vrozené nebo získané. Vrozené anomálie jsou obvykle doprovázeny doprovodnými abnormalitami jiných pohlavních orgánů - vagíny, dělohy. Častěji u žen v reprodukčním věku dochází k získaným anomáliím ve struktuře děložního hrdla, k nimž dochází v důsledku adhezí, jizev, deformit po různých chirurgických zákrokech. Mezi tyto patologie patří kruhový cervikální kanál, zúžení cervikálního kanálu a obstrukce.

Cervikální kruhový kanál - Jedná se o patologii, ve které má kanál tvar trychtýře kvůli nesprávnému uspořádání svalových vláken v kruhovém směru. Tato patologie může nastat při prasknutí vnitřních pohlavních orgánů v důsledku porodu a jejich chirurgickém ošetření - šití, v budoucnu to může být příčinou tohoto procesu při nesprávném hojení tkání. Tato patologie se nemusí projevit žádným způsobem, protože je zanedbatelná, to znamená, že netrpí všechny fyziologické procesy v děloze a vaječnících. Problémy mohou nastat během příštího těhotenství, kdy může dojít k diskoordinaci porodu kvůli nesprávnému kontrakci svalových vláken cervikálního kruhového kanálu, což brání normálnímu otevření děložního hrdla. Ošetření této patologie jako takové neexistuje, protože se jedná o strukturální změny, které nelze napravit. Pokud se vyskytnou komplikace, může být léčba symptomatická..

Zúžení děložního čípku - Toto je jeho velikost menší než 5 milimetrů. V tomto případě může žena v reprodukčním věku již zažít příznaky ve formě menstruačních nepravidelností typu oligomenorrhea, protože úzký kanál děložního čípku může narušit normální menstruaci, která prodlužuje dobu menstruace malým množstvím výtoku. Pokud jde o těhotenství, může to být přímé ohrožení normální práce, v případě špatného otevření děložního hrdla a označení císařského řezu. Ale může existovat dostatečné hormonální pozadí s dobrou dynamikou otevírání děložního hrdla a porodu, pak tento stav není nebezpečný. Extrémní stupeň zúžení děložního hrdla je jeho překážkou. Překážka děložního hrdla děložního čípku je stav, který již vyžaduje zásah, protože existují komplikace. S touto patologií se tvoří mechanická bariéra, která u žen v reprodukčním věku může způsobit zpoždění menstruační krve s akumulací v děložní dutině a vznikem akutních stavů v gynekologii - hematometr. Pak existuje klinika akutní bolesti břicha, napětí přední břišní stěny a anamnéza naznačuje zpoždění menstruace několik týdnů nebo několikrát za sebou. Při vyšetření můžete určit napětí a bolest dělohy. Toto je stav, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Mezi zánětlivými onemocněními děložního hrdla děložního hrdla je nejčastější endocervicitida patologie, která je charakterizována fokálním zánětem děložního hrdla. Etiologickou příčinou může být jakýkoli patogenní nebo podmíněně patogenní mikroorganismus, který vstupuje do vzestupné cesty. Současně dochází k zánětu děložního hrdla s lokálními příznaky ve formě hnisavého výtoku z pochvy, bolesti při pohlavním styku a v klidu, menstruaci. Kromě místních příznaků se obecné příznaky objevují ve formě horečky, intoxikace, změn v krevním testu. Léčba by měla být komplexní - místní a obecná. Lokální léčba je vadná s antiseptiky, čípky s antibiotiky a genitální hygiena. Obecná léčba zahrnuje systematické používání antibiotik po dobu 7 až 10 dní, jakož i symptomatickou terapii. V době onemocnění a léčby je nutné vyloučit sexuální vztahy a léčit lépe než partner současně, zejména v případě ověření specifické urogenitální flóry..

Cervikální novotvary mohou být benigní a maligní. Mezi nezhoubnými onemocněními jsou nejčastější polypy děložního hrdla děložního hrdla. Jedná se o patologii, která je charakterizována vytvořením charakteristické struktury ve formě květáku na stopce nebo široké základně. Tato struktura je viditelná pouhým okem. Příčinou této formace je nejčastěji lidský papilomavirus, který infikuje genitální epiteliální buňky díky vysokému tropismu. Polypóza děložního hrdla děložního čípku je často mnohonásobná a kombinovaná s další lokalizací polypů - v děložním čípku, vagina.

Mezi benigními formacemi děložního hrdla děložního hrdla se také vyskytuje cysta. Jedná se o tenkostěnnou formaci, která má tenkou kapsli, uvnitř je tekutý obsah a má tendenci růst. Protože cervikální kanál má omezený průměr, komplikace se často objevují ve formě prasknutí cysty nebo její infekce. Dále je nutné provést komplexní ošetření. Průběh takové cysty s malými rozměry může být asymptomatický, pak to může být jen náhodný nález na ultrazvukovém vyšetření. Někdy může být obsahem cysty menstruační krev, pak se mluví o endometriální cystu. V případě náhodného objevu takového vzdělání může být použitelná léčebná taktika..

Mezi maligní nádory může být rakovina děložního čípku. Tato patologie není tak běžná jako rakovina na jiném místě, ale je spíše nebezpečná z hlediska asymptomatického průběhu. Proto je taková rakovina často diagnostikována již ve stadiu metastázy do jiných orgánů. V prvním a druhém stádiu nemoci je radikální chirurgická léčba s extirpací dělohy a regionálních lymfatických uzlin a předoperační a pooperační radiační terapie. V pozdějších stádiích kombinovaná léčba.

Toto jsou hlavní nemoci, které lze lokalizovat v děložním hrdle děložního hrdla.

Diagnostika patologie děložního hrdla děložního hrdla

Diagnóza těchto patologických stavů by měla být komplexní, aby se vyloučily další stavy a řádná léčba.

Nejprve je nutné poslouchat stížnosti s úplnými podrobnostmi o symptomech. Je také nutné objasnit anamnestická data s určením data poslední menstruace. Vyšetření v zrcadlech umožňuje vidět pouze vnější hltanu děložního hrdla, ale pokud jsou v pochvě polypy, můžeme předpokládat, že existuje polypóza děložního hrdla děložního hrdla. Mohou se vyskytnout také skvrny během prasknutí cysty děložního hrdla děložního čípku nebo hnisavý výboj během hnisání.

Důležitou fází vaginálního vyšetření ženy v zrcadlech je pořízení dvou typů nátěrů - pro bakteriální flóru a pro histologické vyšetření. Stěr z děložního hrdla se pro každou ženu promítá speciálním štětcem. Musí být dodržena správná technologie - stěr je odebírán ze tří oblastí děložního čípku - endocervixu, mezilehlé zóny a děložního hrdla, to znamená, že musí být přítomny všechny tři typy epitelu. Dále jsou všechny nátěry zasílány do laboratoře pro cytologii a histologii..

Cytologické vyšetření děložního hrdla a děložního hrdla vám umožňuje diagnostikovat tak nebezpečný stav, jako je děložní hrdlo - pozadí prekancerózní onemocnění na pozadí. Na základě výsledků histologie se posuzuje možné onemocnění. Existuje šest hlavních typů nátěrů:

 1. histologický obraz zdravé ženy;
 2. zánětlivé a benigní změny v nátěru;
 3. cervikální intraepiteliální neoplazie
  1. mírná metaplasie (CIN-I) - změněné dysplastické buňky se nesahají do hloubky maximálně do jedné třetiny epiteliální pokrývky;
  2. mírná metaplazie (CIN-II) - změněné dysplastické buňky se prodlužují do hloubky maximálně o dvě třetiny;
  3. těžké metaplasie (CIN-III) změněné dysplastické buňky se rozšiřují do hloubky dvě třetiny nebo více, ale bez invaze do bazální membrány;
 4. podezření na rakovinu;
 5. rak;
 6. neinformativní nátěr (nejsou uvedeny všechny typy epitelu).

Pokud existuje podezření na metaplasii, tj. Pokud je nátěr třetího typu, provádí se další metody výzkumu. Během těhotenství, se třetím plánovaným ultrazvukem, všechny ženy podstoupí speciální ultrazvukové vyšetření - cervikometrie - měření délky a tloušťky děložního hrdla děložního čípku. Pokud jsou indikátory mimo normu, pak rozhodněte o možné korekční taktice.

Operace děložního hrdla

Chirurgické zásahy do děložního hrdla nejsou příliš časté, protože se jedná o velmi nepřístupné místo. Pro určité indikace jsou často prováděny minimálně invazivní intervence. S abnormalitami struktury děložního hrdla děložního hrdla, jako je zúžení nebo ucpání děložního hrdla, se provádí speciální postup - cervikální kanál. Jedná se o zásah, který spočívá v rozšíření kanálu pomocí speciálního nástroje - bougie. Jedná se nejčastěji o kovový nástroj, který je vybrán číslem, které odpovídá jeho velikosti, a začíná od nejmenšího po nejširší. Často je nutné postup opakovat několikrát, protože jednou nestačí. Takový zásah je účinný pro malé stupně zúžení..

Mezi chirurgické způsoby léčby patologií děložního čípku se v tomto případě používají polypy kanálku, kryodestrukce, spalování kapalným dusíkem a laserové spalování.. Metoda kryodestrukce je použití chladu, který zmrazí polypy a odpadnou. Tento postup se opakuje 1-2 krát týdně, dokud polyp úplně nezmizí. Kauterizace kapalného dusíku se řídí stejným principem..

Laserová terapie - toto je použití laserového paprsku se skalpel-jako mechanismus účinku.

Kyretáž cervikálního kanálu lze provádět jak pro diagnostické, tak pro terapeutické účely. Diagnostická kyretáž děložního hrdla se provádí v případě podezření na mimoděložní těhotenství nebo v případě podezření na cizí těleso. V tomto případě je důležité zaslat veškerý materiál získaný pro histologické vyšetření. Kyretáž cervikálního kanálu se vyléčí v období po porodu, když se vyskytnou komplikace nebo pokud je podezření na zánětlivou lézi v děloze. Mohou také provádět tuto léčebnou metodu s neúčinností minimálně invazivních metod při léčbě polypózy nebo s mnohonásobnou povahou.

Krční kanál děložního hrdla je vzdělání, které má důležité funkce v procesu oplodnění, porodu a porodu dítěte, jakož i v patologii ženského reprodukčního systému. Pro včasnou diagnostiku patologie je nutné znát některé rysy anatomické struktury děložního hrdla děložního hrdla a určit taktiku možné léčby.

Co je děložní čípek? Norma a patologie. Krční kanál. Cervikální eroze

Na našich klinikách můžete absolvovat kompletní vyšetření:

Typ děložního čípku je normální as patologií

Na základě materiálů Mezinárodní organizace pro kontrolu děložního čípku (INCGC)

Vyšetření děložního čípku je povinným krokem v gynekologickém vyšetření.

Cervix (děložní čípek - 20) je spodní část dělohy. Stěna děložního čípku (20) je pokračováním stěny dělohy. Místo přechodu těla dělohy na děložní čípek se nazývá isthmus. Zatímco stěnu dělohy představují hlavně hladké svaly, stěnu děložního čípku tvoří hlavně pojivová tkáň s vysokým obsahem kolagenních vláken a méně elastických vláken a buněk hladkého svalstva.

Spodní část děložního čípku vyčnívá do vaginální dutiny, a proto se nazývá vaginální část děložního hrdla a horní část, která leží nad vaginou, se nazývá supravaginální část děložního hrdla. Při gynekologickém vyšetření je k vyšetření k dispozici vaginální část děložního čípku. Na vaginální části děložního hrdla (15, 18) je viditelný vnější hltan - otvor vedoucí od vagíny do děložního hrdla (děložní hrdlo - 19, canalis cervicis uteri) a pokračující do děložní dutiny (13). V děložní dutině se děložní kanál otevírá vnitřním hltanem.

Obr. 1: 1 - ústí vejcovodu; 2, 5, 6 - vejcovod; 8, 9, 10 - vaječník; 13 - děložní dutina; 12, 14 - krevní cévy; 11 - kulatý vaz dělohy; 16, 17 - stěna vagíny; 18 - vnější hltan děložního čípku; 15 - vaginální část děložního čípku; 19 - cervikální kanál; 20 - děložní čípek.

Obr. 2: 1 - děloha (spodní část dělohy); 2, 6 - děložní dutina; 3, 4 - přední povrch dělohy; 7 - isthmus dělohy; 9 - cervikální kanál; 11 - přední vaginální fornix; 12 - přední okraj děložního čípku; 13 - vagina; 14 - zadní vaginální fornix; 15 - zadní ret děložního čípku; 16 - externí hltan.

Sliznice děložního hrdla sestává z epitelu a laminy pojivové tkáně (lamina propria) umístěné pod epitelem, což je vláknitá pojivová tkáň. Sliznice děložního hrdla tvoří záhyby (18, obr. 1). Kromě záhybů jsou v cervikálním kanálu umístěny četné větvené tubulární žlázy. Epitel sliznice kanálu i epitel žláz se skládají z vysokých válcových buněk vylučujících hlen. Takový epitel se nazývá válcový. Pod vlivem hormonálních změn, které se vyskytují v těle ženy během menstruačního cyklu, dochází také k cyklickým změnám v buňkách epitelu děložního hrdla. Během ovulace se zvyšuje sekrece hlenu žlázami děložního hrdla a mění se jeho kvalitativní vlastnosti. Někdy se děložní žlázy mohou ucpat a vytvořit cysty (nabot folikuly nebo cysty nabotových žláz).

Vaginální část děložního čípku je pokryta stratifikovaným skvamózním epitelem. Stejný typ epitelu lemuje stěny pochvy. Místo přechodu válcového epitelu děložního hrdla do stratifikovaného dlaždicového epitelu povrchu děložního hrdla se nazývá přechodová zóna. Někdy může být přechodová zóna mezi dvěma typy epitelu posunuta, zatímco válcový epitel cervikálního kanálu pokrývá malou oblast vaginální části děložního hrdla. V takových případech mluví o tzv. Pseudoerozi (vícevrstvý skvamózní epitel, který normálně pokrývá vaginální část děložního čípku, má narůžovělou šedou barvu a válcový epitel cervikálního kanálu je červený; odtud se nazývá eroze nebo pseudoeroze).

Lékařské vyšetření

Vyšetření děložního čípku se provádí na gynekologickém křesle v poloze pacienta pro gynekologické vyšetření. Po prozkoumání vnějších genitálií se do vagíny vloží gynekologické zrcadlo a odhalí se děložní hrdlo. Přebytek hlenu a bílé se odstraní z děložního čípku vatovým tamponem. Vyšetření děložního čípku se obvykle neprovádí během menstruace a během léčby lokálními vaginálními formami drog.

Výsledky kontroly:

Typ děložního čípku je normální

Povrch děložního čípku je hladký, růžový; sliznice je průhledná. Centrálním otvorem je vnější hltan děložního hrdla - kulatý nebo oválný u nulliparous a štěrbinovitý u multiparous žen. Není třeba lékařských postupů. Profylaxe stěrkou PAP se doporučuje jednou ročně..

Typ děložního čípku v postmenopauzálním období:

U děložního čípku u žen v postmenopauzálním období je atrofie. Není třeba lékařských postupů. Profylaxe stěrkou PAP se doporučuje jednou ročně..

Ektopie (erytroplasie)

Normální fyziologické změny děložního hrdla během těhotenství a poporodního období. Není třeba lékařských postupů.

Pohled na děložní čípek se změnami

Doporučují se další studie (screening na urogenitální infekce, PAP stěr, kolposkopie, cervikální biopsie), vyjasnění diagnózy a vyřešení problému terapie.

Cervicitis

Zánětlivý proces v děložním čípku. Doporučuje se vyšetření na urogenitální infekce, protizánětlivou terapii, následované vyšetření děložního čípku a PAP nátěru.

Chronická cervicitida

Chronický zánětlivý proces v děložním čípku s tvorbou cyst nabotových žláz. Nabotovovy žlázy (nabotovské folikuly) vznikají, když jsou vylučovány vývody děložních hrdel a hromadí se jejich sekrece. To může způsobit tvorbu cyst a lokální výčnělek povrchu děložního čípku. Doporučuje se screening na urogenitální infekce, protizánětlivou terapii, PAP stěr, kolposkopii.

Cervikální kanál Polyp

Toto je benigní formace. Příčiny výskytu jsou chronické zánětlivé procesy, trauma děložního čípku, hormonální nerovnováha. Uvádí se PAP stěr a kolposkopie. Odstranění polypu v kombinaci s léčbou doprovodných nemocí.

Kromě uvedených porušení může být během lékařského vyšetření detekován benigní nádor děložního čípku (papiloma); cervikální hypertrofie; cervikální deformita; zarudnutí (hyperémie děložního čípku); jednoduchá eroze (při dotyku nevykrvácí); prolaps dělohy; abnormální sekrece děložního čípku (s nepříjemným zápachem; špinavá / nazelenalá barva; nebo bílý případ s výbojem, potřísněný krví).

Zhoubné změny děložního čípku (například cervikální eroze, krvácení nebo drobení při dotyku, s heterogenním nebo uvolněným povrchem). Cervikální eroze (poškození sliznice) je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen. Eroze je vada na sliznici, která pokrývá vaginální část děložního čípku, ke které dochází v důsledku zánětlivých procesů, traumatických a jiných zranění. Rakovina děložního hrdla. Pro další vyšetření a vyřešení otázky terapie je pacient předán gynekologickému onkologovi.

Kromě jednoduchého vyšetření děložního čípku se pro více informací v některých případech provede vyšetření po zpracování děložního čípku 3 - 5% roztokem kyseliny octové.

Hlavní funkce a možné změny děložního hrdla u žen

Po absolvování gynekologického vyšetření uvidíte na konci odborníka formulaci „cervikální kanál je rozšířen“ nebo „cervikální kanál je uzavřen“. Většina žen netuší, co tento kanál je a jaké jsou důsledky jeho změny..

Cervikální kanál je umístěn v děložním čípku a plní důležitou funkci během těhotenství a porodu, navíc je to právě tím, že spermie vstupují do dělohy. Krční kanál je tedy odpovědný jak za proces oplodnění, tak za úspěšné těhotenství a porod..

Mnoho žen se zajímá o otázku, co je cervikální kanál a jaké jsou funkce této části ženského reprodukčního systému. Krční kanál tedy spojuje vagínu s děložní dutinou a nachází se v děložním čípku. Má válcový nebo kónický tvar. Uprostřed je rozšíření o 7-8 milimetrů. Jeho délka je od 3 do 4 centimetrů u dívek bez mušek a u žen s dětmi je od 7 do 8 centimetrů.

Během menstruačního cyklu z toho krev vyjde a po pohlavním styku skrze ni pronikne spermie do děložní dutiny. Reakce nezbytné pro úspěšné oplodnění jsou zahájeny v děložním krčku mezi tajemstvím ženského reprodukčního traktu a mužského spermatu..

Zajímavým rysem je, že dutina mění svou bělavou nebo jasně růžovou barvu na namodralý odstín, jakmile přijde početí, je to díky tomuto signálu, že zkušená gynekologka může určit těhotenství v rané fázi..

Jednou z hlavních funkcí děložního hrdla je ochrana ženského reprodukčního systému před různými viry a infekcemi..

Navzdory skutečnosti, že ve vagíně je velké množství mikroorganismů (včetně patogenů), je děložní dutina vždy sterilní. Důvodem je skutečnost, že v buňkách děložního čípku je produkován speciální hlen a jeho vlastnosti se mohou lišit v závislosti na fázi cyklu..

Například na začátku a na konci cyklu se hlen stává viskózním a jeho prostředí je kyselé. Za takových podmínek jednoduše zemře velké množství různých mikroorganismů. Také takové médium neumožňuje spermatu proniknout do děložní dutiny a spermatozoa, které se za takových podmínek stanou neaktivní.

Hlen se stává tekutějším a médium je alkalické uprostřed menstruačního cyklu, když se zvyšuje množství estrogenu v krvi. Právě tyto podmínky jsou optimální pro úspěšné pojetí.

Pokud došlo k pohlavnímu styku a vajíčko bylo oplodněno, pak se hlen mění a stává se viskóznějším. Tato změna je spojena se zvýšením progesteronu. Hlavním úkolem hlenu v tomto období je spolehlivá ochrana embrya před možným vstupem vnější infekce.

Cervikální kanál je po celou dobu těhotenství pevně uzavřen sliznicí. Na konci těhotenství začne tento korek ustupovat, což bude signálem předčasného porodu. A těsně před nástupem práce se rozšiřuje na 10 centimetrů. Kromě toho se délka krčního kanálu také zkracuje přibližně jeden nebo dva týdny před narozením. Normální délka během těhotenství se považuje za 3,5 až 4 centimetry.

Během 40 týdnů těhotenství se žena několikrát podrobí ultrazvukovému vyšetření, aby sledovala stav děložního hrdla, aby včas rozpoznala příznaky ischemicko-cervikální nedostatečnosti v čase.

Pokud žena na kartě zjistí závěr, že cervikální kanál je uzavřen, pak to znamená patologii, která může v budoucnu vést k neplodnosti..

Vstup spermatu do vajíčka závisí na stavu děložního čípku. Pokud je děložní čípek částečně nebo úplně uzavřen, je stanovena diagnóza stenózy.

Představit si dítě s úzkým krčním kanálkem je docela problematické. Proto, pokud je žena v reprodukčním věku, doporučuje se, aby odstranila příčinu patologie a poté provedla bougieurage..

Je možné stanovit, že cervikální kanál je uzavřen následujícími příznaky:

 • bolest v odhadovaných dnech menstruace;
 • křečové bolesti;
 • patologie močových cest;
 • nedostatek propouštění během menstruace, protože přetrvávají v této zóně, to je falešná amenorea;
 • krevní sekrece se hromadí v děložní dutině, čímž se protahují, jinými slovy, začíná hematometry a hematosalpinx;
 • nevolnost;
 • mdloby, ztráta vědomí;
 • zhoršená funkce střev a močového měchýře.

Vezměte prosím na vědomí, že v případě těhotenství v přítomnosti této patologie existuje velká pravděpodobnost nekoordinace porodu i císařského řezu..

Hlavní příčiny uzavření děložního hrdla:

 • užívání drog;
 • potrat;
 • přítomnost infekcí, jako je syfilis, toxoplazmóza, herpes atd.;
 • rakovina děložního hrdla;
 • kauterizace dusičnany stříbrnými nebo elektrokoagulací;
 • hrubé kyretáž dělohy;
 • další manipulace.

V zásadě je tento typ anomálie možný po traumatických manipulacích nebo zánětlivých reakcích, když jsou povrchy navzájem spojeny.

K určení, zda je cervikální kanál uzavřen, je kromě vyšetření gynekologa předepsáno ultrazvukové vyšetření a MRI. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána léčba, jejímž účelem je odstranit překážky a vyprázdnit hematometry. V případě pravidelných relapsů, které zabraňují přerůstání a dotýkání se stěn, se vkládá speciální aloplastický implantát.

Existují dva způsoby otevření kanálu, a to:

 1. 1. Bougie se provádí způsoby zavedení speciálního bougie do děložního čípku, který prodlužuje průchodnost cest v důsledku různých trysek. Tento postup se provádí v celkové anestezii. Po popálení je pacientovi předepsán průběh antibakteriálních léků, aby nedošlo k rozvoji komplikací. Zákrok lze provést několikrát, ale pokud nedává požadovaný výsledek, doporučuje se ženě laserová metoda. Vezměte prosím na vědomí, že pokud byla tkáň poškozena během popínání, může to vyvolat ještě větší infekci;
 2. 2. Laserová rekanalizace se provádí odpařením spletené tkáně laserovým paprskem. Pro předepsání tohoto postupu je však nutné vyloučit onemocnění krve, výrůstky v horní části dělohy, které je obtížné si představit, a výskyt novotvarů v děložním hrdle..

Prevence anomálie se objevuje při včasné léčbě zánětu dělohy a děložního hrdla.

Pokud lékař u žen zaznamená, že cervikální kanál je rozšířen a žena není těhotná, může to být signál o přítomnosti sexuálně přenosné nemoci. Z tohoto důvodu gynekolog doporučí vyšetření a nátěr..

Kromě toho gynekologická onemocnění, jako jsou:

 • fibroidy;
 • ovariální cysta;
 • endometrióza myometrium;
 • adenomyóza;
 • chronická cervicitida.

Před ovulací můžete také pozorovat mírnou expanzi, jedná se o přirozený proces v těle, jehož cílem je usnadnit spermatozoa proniknutí do děložní dutiny, a tím se vajíčko úspěšně oplodní..

Změny velikosti děložního hrdla mohou nastat vlivem hormonálních léků, kouření nebo snížením metabolických procesů v těle. V různých obdobích života se může část děložního hrdla také mírně rozšířit. Například při menstruaci u bezradných dívek je šířka dutiny asi 2 milimetry. Ale ve věku 25 let, kdy se ženské tělo začíná připravovat na svou hlavní funkci, pak se všechny reprodukční orgány mírně zvětší.

Rozšíření cervikálního kanálu může být diagnostikováno lékařem v jakékoli fázi těhotenství. Stojí za zmínku, že pokud si lékař na ultrazvukovém vyšetření všimne podobnou patologii, bude ženě doporučeno jít do nemocnice za účelem uchování, aby zjistila příčinu, omezila expanzi a zabránila předčasnému porodu.

Vezměte prosím na vědomí, že v prvních třech měsících těhotenství se zvláštní pozornost věnuje velikosti děložního hrdla. Důvodem je skutečnost, že během tohoto období jsou položeny všechny orgány nenarozeného dítěte a ženské tělo je ve stavu opatrnosti. Pokud se v této chvíli tělo cítí nějaká porucha ve formování vnitřních orgánů budoucího dítěte, pak ženské tělo začne samostatně odmítat nezdravý plod.

Mírné rozšíření dutiny uprostřed těhotenství je přijatelné, tj. Asi 18 až 20 týdnů, protože se hmotnost dítěte zvyšuje, mírně se otevírá ze silného tlaku na děložní čípek.

Obzvláště pečlivě během tohoto období je nutné být vícečetnými ženami, protože jejich děložní čípek je méně elastický a výrazně oslabený.

Poměrně často je diagnóza děložního hrdla rozšířena o ženy, které očekávají narození chlapců. Nadbytek mužských hormonů v ženském těle vyvolává změkčení děložního hrdla a předčasné otevření.

Bez ohledu na gestační věk, pokud byla taková diagnóza stanovena, ošetřující lékař jistě odkáže pacienta na hospitalizaci, aby se předešlo riziku potratu.

Existují tři způsoby, jak zúžit krční kanál: chirurgický, lék a použití speciálního prstenu.

Drogová metoda se doporučuje, když je nutné upravit hormonální stav ženského těla nebo snížit zvýšený tón hladkých svalů dělohy..

Chirurgická metoda, to znamená, když jsou stehy umístěny na děložní čípek, se používá, pokud má žena malformace děložního čípku nebo existuje zranění nebo polyp děložního hrdla. Tato metoda se používá poměrně zřídka. Vyrábí se pouze v celkové anestezii a po dobu 16–18 týdnů. Švy se odstraní po 38 týdnech těhotenství, kdy plod již dozrál a dozrál..

Pokud před těhotenstvím žena zjistí, že má na děložním čípku polypové výrůstky, musí být okamžitě odstraněny a je nutné provést speciální léčebný postup. Odstranění polypů se provádí léčbou a diagnostickou kyretáží nebo normalizací hormonálního pozadí pacienta. Bez ohledu na jejich povahu polypové výrůstky nezasahují do těhotenství. Ale postupem času stimulují rozšíření děložního hrdla, což může vést k potratu.

Existuje jiný způsob, jak zúžit krční kanál - pomocí speciálního prstenu. Tento kroužek se nosí na děložním čípku a utahuje jej tak, aby se předčasně neotevřel. Kroužek je odstraněn po dosažení 37 týdnů těhotenství, takže dítě se již může narodit, je zcela zdravé.

Pokud tedy lékař po gynekologickém vyšetření zjistí patologii, je nejprve nutné podstoupit vyšetření. Během těhotenství může expanze děložního hrdla naznačovat, že hormonální pozadí ženy je narušeno a riziko spontánního potratu je vysoké. Z tohoto důvodu v průběhu těhotenství lékaři pomocí ultrazvuku pečlivě sledují děložní čípek. To neznamená, že ženy v reprodukčním věku čelí vážným důsledkům, ale pokud existuje uzavřený nebo zvětšený cervikální kanál, musíte zjistit příčinu a pokusit se ji odstranit. Koneckonců hraje důležitou roli v reprodukční funkci žen, děložního hrdla, pomáhá jak v procesu početí, tak v procesu porodu plodu a porodu..

Články O Neplodnosti